Propozycja samochodu flotowego klasy wyższej - Volkswagen Passat CC Nowe coupé

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Propozycja samochodu flotowego klasy wyższej - Volkswagen Passat CC Nowe coupé"

Transkrypt

1 Propozycja samochodu flotowego klasy wyższej - Volkswagen Passat CC Nowe coupé Ponad 15 milionów wyprodukowanych egzemplarzy Passata i Passata Varianta plasują ten model wśród najlepiej sprzedających się pojazdów w historii motoryzacji. W lipcu ubiegłego roku Volkswagen rozszerzył spektrum tej serii o Passata CC. Jego niepowtarzalna karoseria, wnętrze ze sportowymi fotelami także w drugim rzędzie, doskonałe systemy napędowe oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, rodem z klasy wyższej, tworzą samochód dotychczas niespotykany w segmencie Passata. Passat CC jest jednocześnie elegancką limuzyną i dynamicznym coupé. Koncepcja i stylistyka tego Volkswagena wytyczają nowe standardy z dala od głównych trendów w motoryzacji. Silniki benzynowe i wysokoprężne z bezpośrednim wtryskiem o mocach 140 KM, 160 KM, 170 KM, 200 KM i 300 KM Pół roku od momentu wejścia na rynek europejski Passat CC jest oferowany z trzema silnikami benzynowymi z bezpośrednim wtryskiem i podwójnym doładowaniem (TSI i V6) oraz z dwoma silnikami wysokoprężnymi w technologii wtrysku common-rail i z turbodoładowaniem (TDI-CR). Silniki benzynowe mają moc 118 kw /160 KM, 147kW/200 KM i 220 kw / 300 KM, turbodiesle natomiast 103 kw / 140 KM oraz 125 kw/170 KM i już teraz spełniają wymagania normy Euro 5, która zacznie obowiązywać od jesieni 2009 roku. Passat CC 2,0 TDI-CR 140 KM z tym silnikiem spala tylko 5,8 litra oleju napędowego i rozwija prędkość 213 km/h. Passat CC 1,8 TSI 160 KM, zużywający

2 7,6 litra benzyny i osiągający prędkość maksymalną 222 km/h, należy do najoszczędniejszych samochodów z silnikiem benzynowym w swojej klasie. Prędkość Passata CC V6 4Motion została ograniczona elektronicznie do 250 km/h; jego średnie spalanie wynosi tylko 10,1 litra. Najmocniejszy model V6 będzie wyposażony seryjnie w nową generację stałego napędu na wszystkie koła 4Motion, adaptacyjne zawieszenie, będące również nowością, a także w wyjątkowo efektywną dwu sprzęgłową przekładnię DSG. Premiera w Volkswagenie: Lane Assist i adaptacyjne zawieszenie DCC Równie innowacyjne, jak układy napędowe, są systemy wspierające kierowcę Passata CC. Po raz pierwszy w Volkswagenie został zastosowany system ostrzegający przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Lane Assist oraz nowe adaptacyjne zawieszenie DCC. Kolejna nowoczesna technologia to system parkowania Park Assist oraz automatyczna regulacja odległości ACC z układem skracającym drogę hamowania Front Assist. Panoramiczny podnoszony dach rozpościera się od słupków A do B Całkowitą nowością jest także od nowa zaprojektowany, elektrycznie otwierany panoramiczny dach. Jego przeźroczysta pokrywa ma 750 mm długości, mm szerokości i zajmuje cały przód, aż do słupków B. Elektryczny panoramiczny podnoszony dach można unieść w górę o 40 mm.

3 Drzwi bez ram, klimatyzowane fotele, nowa automatyczna klimatyzacja Wśród nowoczesnych rozwiązań są rzeczy, które podczas eksploatacji szybko ujawniają swoje zalety. Jednym z nich jest wyjątkowa prowadnica bocznych szyb w pozbawionych ram drzwiach, zupełnie nie stawiająca oporu wiatrowi. Inną nowością w Passacie CC jest aktywna klimatyzacja foteli, wykazująca swoją wysoką skuteczność szczególnie podczas długich podróży i zastrzeżona dotychczas tylko dla komfortowej limuzyny - Phaetona. Także sterowanie automatyczną klimatyzacją ( Climatronic ) jest nowością oferowaną przez Passata CC. Funkcje klimatyzacji są prezentowane teraz na wyświetlaczu radia i systemu nawigacji. Nowy wygląd i rozkład nadano również zegarom otoczonym chromowanymi pierścieniami. Podobnie jak w Phaetonie, oznaczenia i cyfry nie są podświetlone na niebiesko, lecz promieniują białym światłem. Na wzór samochodów sportowych po włączeniu zapłonu wskazówki zegarów przesuwają się szybko do maksimum i równie szybko wracają na pozycje wyjściowe. Nowe złącze USB dla ipoda i innych urządzeń Inżynierowie Volkswagena opracowali również nowe gniazdo multimedialne Media-In. Przy użyciu złącza USB można podłączyć ipoda, inne popularne odtwarzacze MP3 i DVD z systemem audio Passata CC. Gniazdo USB znajduje się w schowku na rękawiczki a podłączony do niego sprzęt jest sterowany przy użyciu radia lub systemu nawigacji. Informacje dotyczące odtwarzanej muzyki prezentowane są na wyświetlaczu radia, względnie nawigacji.

4 Opony Passata CC naprawiają się same Kolejnym przykładem perfekcji w każdym detal u jest zastosowany po raz pierwszy w Volkswagenie, seryjny w Passacie CC, system Mobility Tire firmy Continental. Wykorzystując rozwiązanie zwane ContiSeal niemiecki producent opon opracował system, który pozwala na kontynuację podróży mimo gwoździa lub śruby w oponie. Specjalna warstwa ochronna wewnątrz bieżnika natychmiast uszczelnia dziurę powstałą po wbiciu się w oponę ciała obcego. Uszczelnienie to działa prawie we wszystkich przypadkach uszkodzenia opon przez przedmioty o średnicy do pięciu milimetrów. Takie właśnie średnice ma około 85 procent ostrych przedmiotów uszkadzających opony. Bogate wyposażenie seryjne obejmujące także automatyczną klimatyzację Climatronic i 17calowe obręcze ze stopu lekkich metali Passat CC należy do samochodów Premium klasy średniej, oferowany jest tylko w jednej, bogatej wersji wyposażenia. Do standardu należą takie elementy jak: 17-calowe obręcze ze stopu metali lekkich (typ Phoenix ) z oponami w rozmiarze 235, chromowe aplikacje (wewnątrz i na zewnątrz), cztery ergonomiczne sportowe fotele (pojedyncze fotele z tyłu), nowa trójramienna kierownica, automatyczna klimatyzacja Climatronic, elektroniczny program kontroli stabilności jazdy ESP, system radiowy RCD 310 z odtwarzaczem płyt CD i plików MP3 oraz funkcja automatycznego włączania świateł mijania.

5 Passat CC w Polsce jest dostępny od 1 lipca Głównymi rynkami dla Passata CC są Ameryka Północna, Europa Zachodnia i Japonia. Produkowany w niemieckich zakładach w Emden Volkswagen jest oferowany w Polsce od 1 lipca. Od czwartego kwartału 2008 roku Passat CC był wprowadzony także na rynek USA, Kanady i Japonii. Zestawienie nowoczesnych rozwiązań technicznych Passata: Lane Assist : aktywny system ostrzegający przed przypadkowym opuszczeniem pasa ruchu samoczynnie skręci, gdy tylko stwierdzi, że Passat CC mógłby w sposób niezamierzony zmienić pas ruchu. To duży komfort dla kierowcy i wielki plus dla bezpieczeństwa. Prawie 14 procent wszystkich wypadków, w których pasażerowie doznają obrażeń ciała, spowodowanych jest przez zjechanie z właściwego pasa ruchu. Lane Assist z pewnością przyczyni się do poprawy tej statystyki. Jeżeli kierowca włączy kierunkowskaz sygnalizując zamierzoną zmianę pasa, Lane Assist pozostanie nieaktywny. Adaptacyjne zawieszenie DCC : nowe adaptacyjne zawieszenie sprowadza do wspólnego mianownika sportowy charakter coupe i komfort limuzyny z najwyższej półki. Wraz z regulacją charakterystyki amortyzatorów następuje równocześnie dostrojenie wspomagania układu kierowniczego. Adaptacyjne zawieszenie obejmuje trzy programy: normal, sport i comfort. Duże znaczenie ma także fakt, że amortyzacja zawsze dostosowuje się do nawierzchni i sytuacji na drodze i dzięki temu w sposób ciągły poprawia komfort i dynamikę jazdy. Park Assist : jest kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem technicznym tym razem systemem ułatwiającym parkowanie. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku wprowadzi on automatycznie Passata CC w lukę parkingową. Kierowca może zaparkować nie manewrując kierownicą, wciskając jedynie pedał gazu i hamulca. Automatyczna regulacja odległości ACC : przy włączonym systemie ACC Passat CC automatycznie zwalnia i przyspiesza w ustawionym wcześniej przez kierowcę zakresie prędkości od zera do 210 km/h. Front Assist zapobiega także najechaniu na tył innego pojazdu; przewidując określone sytuacje system prewencyjnie ustawia układ hamulcowy w stan gotowości skracając w ten sposób drogę hamowania. System ostrzega ponadto kierowcę sygnałami akustycznymi i optycznymi przed niebezpiecznymi sytuacjami. A nawet więcej: w przypadku, gdy minimalna odległość od jadącego z przodu samochodu zostanie przekroczona, system hamuje Passata CC, w ekstremalnych przypadkach nawet zatrzymując go zupełnie ( Follow-to-stop ). Nie zwalnia to jednak z obowiązku obserwowania przez kierowcę drogi i nie ogranicza jego możliwości odpowiedniego zareagowania na zaistniałą sytuację. Wygląd zewnętrzny: stylistyka i wymiary Techniczną podstawę dla pierwszego czterodrzwiowego coupé Volkswagena stanowi, cieszący się wielką popularnością od ponad trzydziestu lat Passat. W Passacie CC zastosowana została cała gama najnowszych rozwiązań technologicznych. Do najnowszych technologii zostało dopasowane nadwozie o całkiem nowej konstrukcji i stylistyce.

6 Stylistyka i wymiary Czterodrzwiowe coupé ma milimetrów długości i jest o 31 milimetrów dłuższe, niż klasyczny Passat. Szerokością milimetrów (plus 36 milimetrów) Passat CC plasuje się już w wyższej klasie średniej. Analogicznie do szerokości, zmienił się także rozstaw kół. Z przodu wynosi on milimetry (plus 11 milimetrów), z tyłu milimetrów (plus 16 milimetrów). Natomiast wysokość nowego Volkswagena - tylko milimetry (minus 50 milimetrów) - zbliżona jest do wysokości samochodów sportowych. Sylwetka Płynne linie sylwetki szczególnie zwracają uwagę: dach rozciąga się pod bardzo płaskim kątem od słupków A, poprzez słupki C, daleko do tyłu. Nawet linia bagażnika przechodzi w tylną szybę jak pociągnięta jedną kreską,. Boczne okna tworzą wąski, otoczony chromem łuk. Drzwi pozbawione ram jeszcze bardziej podkreślają sportową stylistykę,. Poniżej linii okien znajdują się muskularne, sportowe barki, zaznaczone dodatkowo wyraźnie wyprofilowaną linią Tornado. W Passacie CC łączy ona optycznie przednie nadkola i tylne światła. Równie atletyczne wrażenie sprawia mocne wyprofilowanie drzwi, wyraźne podkreślenie progów oraz wysunięte na zewnątrz nadkola nad seryjnymi 17-calowymi obręczami ze stopu metali lekkich. Przód Przód Passata CC posiada kolejną cechę charakterystyczną dla wizerunku Volkswagena. Grill chłodnicy, reflektory i pokrywa silnika łączą w sobie świat limuzyn ze światem coupé. Osłona chłodnicy z dwoma poprzeczkami i logo VW umieszczonym centralnie między trapezowymi reflektorami dominuje bardziej, niż w jakimkolwiek innym Volkswagenie. Posiada ona obramowanie w kolorze nadwozia, w kształcie w formie litery V, która nawiązuje optycznie do pokrywy silnika z

7 mocno wyprofilowaną środkową częścią, tzw. Powerdome. W dolnej części znajdują się charakterystyczne trzy duże wloty powietrza zakończone sportowym spojlerem, optymalizującym docisk Passata CC przy większych prędkościach. Wartością, która świadczy o dobrej aerodynamice Passata CC jest współczynnik oporu powietrza cw, wynoszący 0,29. Tył Tylną część Passata CC również cechuje niepowtarzalna stylistyka. Duże podwójne światła sprawiają, że auto wygląda wyjątkowo. Harmonijnie wtopiony w pokrywę bagażnika spojler łagodzi zawirowania powietrza i zwiększa siłę docisku. Duża tylna szyba, stanowiąca przedłużenie linii dachu sięga daleko w krótką, lecz otwierającą się szeroko pokrywę bagażnika. Część pokrywy przylegającą bezpośrednio do szyby stanowi ciemny element przypominający z wyglądu szkło. Ten mały zabieg stylistyczny sprawia, że szyba wydaje się większa a pokrywa bagażnika jeszcze mniejsza, niż jest w rzeczywistości. W dolnej części zderzaka rzucają się w oczy dwie chromowane listwy oraz zagłębienia stanowiące przedłużenie przetłoczeń progów. Panoramiczny podnoszony dach Elektrycznie otwierany panoramiczny dach został zaprojektowany specjalnie dla Passata CC. Jego płaszczyzna ma 750 milimetrów długości i milimetrów szerokości. Zajmuje on zatem całą przednią część aż do słupków B. Przednia poprzeczka dachu pokryta jest czarnym lakierem. Elektryczny panoramiczny dach można unieść w górę o 40 milimetrów. Wnętrze: ergonomia i detale Nowe coupé Volkswagena jest typowym czteroosobowym samochodem. Taki układ foteli jest odwzrorowaniem filozofii coupé, przyświecającej całemu Passatowi CC. Zarówno z przodu, jak i z tyłu zamontowano niezwykle ergonomiczne, sportowe fotele. W tym czterodrzwiowym coupé

8 Volkswagen doprowadził komfort podróżowania i obsługi do doskonałości. Passat CC jest pierwszym Volkswagenem, w którym zastosowano nowy układ sterowania klimatyzacją, niezwykle logiczny i przejrzysty. Kierowca i pasażer ustawiają temperaturę praktycznymi pokrętłami a wybrana wartość pokazywana jest na danym pokrętle. Funkcje klimatyzacji prezentowane są również na ekranie systemu audio. Stylistyka kokpitu klasycznego Passata jest niezwykle sportowa, elegancka i wykonana z niezwykłą starannością. Te cechy, w nowej formie, charakteryzują także nowego coupé. Nową formę otrzymały - układ sterowania klimatyzacją, kierownica oraz tapicerka drzwi wraz z elementami dekoracyjnymi. Do wyboru są tutaj aplikacje z drewna i szczotkowanego aluminium. Listwy dekoracyjne w drzwiach nie tylko dobrze wyglądają: na życzenie ich kontur może być częścią nowego nastrojowego oświetlenia, wprowadzającego do wnętrza przytulną atmosferę w czasie nocnych podróży.

9 Kokpit Specjalnie dla Passata CC zaprojektowane zostały nowe zegary. Nawiązują one do stylistyki zegarów Phaetona. Cyfry i oznaczenia nie są podświetlone na niebiesko, lecz świecą białym światłem. To samo dotyczy również wyświetlacza wielofunkcyjnego, który emituje także białe, zamiast tak, jak w innych modelach czerwone światło. Otoczone chromem czarne tarcze zegarów z białymi cyframi nie tylko prezentują się wyjątkowo, lecz także gwarantują optymalną czytelność. Kierownice Do wyboru są trzy sportowe skórzane kierownice. Wszystkie są trójramienne, z metalową aplikacją na dole. Zależnie od wersji, przy użyciu przycisków wielofunkcyjnych na kierownicy, można sterować komputerem pokładowym, systemami wspomagającymi kierowcę, systemem audio i telefonem. W pojazdach z automatyczną skrzynią biegów w okolicy dwóch poprzecznych ramion kierownicy umieszczone są przyciski zmiany biegów. Radio i system nawigacji Passat CC wyposażony jest, w zaprezentowaną po raz pierwszy w 2007 roku, nową generację systemu nawigacyjnego. Jego topowa wersja RNS 510 posiada intuicyjnie obsługiwany ekran dotykowy oraz dysk twardy. W samochodach z układem ułatwiającym parkowanie Rear Assist, podczas cofania na ekranie wyświetlany jest widok z kamery umieszczonej z tyłu w logo VW. Nowością jest także gniazdo multimedialne Media-in. Pozwala ono na podłączenie do systemu audio Passata CC sprzętu takiego jak ipod, odtwarzacz MP3 lub DVD. Gniazdo USB znajduje się w schowku na rękawiczki. Podłączonym do niego odtwarzaczem można sterować przy użyciu przycisków radia lub systemu nawigacji a informacje o odtwarzanych utworach prezentowane są na wyświetlaczu konsoli środkowej. Przednie fotele Fotel kierowcy montowany seryjnie posiada elektryczną regulację w trzech płaszczyznach (na życzenie w sześciu płaszczyznach). Sportowe fotele przednie mogą być opcjonalnie wyposażone w klimatyzację, która oferuje aktywną wentylację siedziska i oparcia, znacznie zwiększając komfort podróży. Pracujące praktycznie bezszelestnie silniki wentylatorów wymieniają około 320 litrów powietrza na minutę. Klimatyzowane fotele są dostępne w połączeniu z tapicerką ze skóry i tkaniny. Tylne fotele Najwyższy komfort podczas długich podróży zapewniają także ukształtowane dwa pojedyncze siedzenia z tyłu samochodu. Mają one optymalnie wyprofilowane boki oparcia. Między tylnimi siedzeniami zamontowany jest podłokietnik i schowek z dwoma uchwytami na kubki. Po opuszczeniu podłokietnika, dzięki otworowi między bagażnikiem o pojemności 535 litrów (wraz z wnęką koła zapasowego) a kabiną, można przewozić większe bagaże, na przykład narty. Opcjonalnie można zamówić Passata CC z asymetrycznie składanym oparciem tylnej kanapy (1/3 2/3). Pasażerów siedzących z tyłu chroni przed słońcem elektrycznie opuszczana roleta na tylnej szybie. Opcjonalnie dostępne są także szyby (tylna i boczne z tyłu) pochłaniające 65 procent światła i ograniczające możliwość zaglądania do wnętrza samochodu.

10 Rozwiązania wpływające na dynamikę jazdy Passat CC wersja 4Motion V6 4Motion napęd na wszystkie koła najnowszej generacji Nowe coupé - Volkswagen Passat CC V6 4Motion jest wyposażony seryjnie w najnowszą generację napędu na cztery koła firmy Volkswagen. System 4Motion został, w stosunku do dotychczas stosowanej wersji, poddany znaczącym zmianom konstrukcyjnym. Przede wszystkim układ przeniesienia napędu między osią przednią i tylną a w nim zespół sprzęgła wielopłytkowego wykazuje znaczne zmiany w porównaniu z poprzednią generacją. Aby uaktywnić sprzęgło napędu na cztery koła nie jest potrzebna różnica obrotów między osią przednią i tylną. Rezultatem jest dodatkowa korzyść w dziedzinie aktywnego bezpieczeństwa i dynamiki jazdy. System 4Motion Passata CC w szczegółach Elektrohydrauliczne sprzęgło napędu na cztery koła pracuje w kąpieli olejowej. W porównaniu z poprzednią generacją, wytwarzanie ciśnienia po raz pierwszy odbywa się za pomocą pompy elektrycznej. System sprzęgła wielopłytkowego został zintegrowany z przekładnią tylnego mostu. Komputer sterujący wylicza idealny moment napędowy dla osi tylnej i za pomocą zaworu rozdziela wartość ciśnienia oleju jakie ma działać na tłok roboczy sprzęgła wielopłytkowego. Ciśnienie docisku płytek sprzęgła wzrasta przy tym proporcjonalnie do żądanego na osi tylnej momentu obrotowego. Przez zmianę wartości ciśnienia możliwa jest bezstopniowa regulacja przenoszonego momentu obrotowego. System ten inaczej niż w poprzedniej generacji 4MOTION, pracuje niezależnie od poślizgu kół, ponieważ ciśnienie robocze jest dostępne cały czas. Podczas ruszania i przyśpieszania następuje jeszcze bardziej intensywne zapobieganie poślizgowi kół osi przedniej, ponieważ komputer sterujący reguluje rozdziałem momentu obrotowego odpowiednio do dynamicznego obciążenia osi. W ekstremalnym przypadku blisko 100 procent momentu napędowego może być w dalszym ciągu kierowane na oś tylną. Podstawowe elementy podwozia Passata CC Passat CC pokazuje, zarówno w dziedzinie komfortu jak i właściwości jezdnych, jak powinno wyglądać podwozie współczesnego samochodu z napędem na oś przednią lub na obie osie. Czterowahaczowa oś tylna odizolowana akustycznie od karoserii za pomocą ramy pomocniczej, oś przednia McPherson z komponentami aluminiowymi i elektromechaniczne wspomaganie kierowania gwarantują szybkość reakcji, komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. We wszystkich samochodach montowany jest seryjnie układ ESP ze zintegrowaną funkcją stabilizacji samochodu z przyczepą. Oprócz znanych funkcji ESP, system umożliwia rozpoznanie, pojawiających się podczas jazdy z przyczepą, niepokojących ruchów wahadłowych przyczepy oraz ich eliminowanie poprzez celową ingerencję hamulców i redukcję momentu obrotowego silnika. Oś przednia Oś przednia Passata CC bazuje na konstrukcji McPherson, z umieszczonymi na dole trójkątnymi wahaczami poprzecznymi i kolumnami prowadzącymi koła. Oś jest bardzo lekka i dzięki temu oferuje liczne korzyści. W obszarze bardzo sztywnej i zoptymalizowanej zderzeniowo ramy pomocniczej osi zredukowano ciężar o 4,5 kg w porównaniu z dotychczasową konstrukcją z blach stalowych. Bardzo lekkie są również wahacze poprzeczne odkuwane z aluminium. W tym przypadku redukcja ciężaru w stosunku do blach stalowych wynosi w sumie 4,2 kg. Szczególnie istotne są zabiegi konstrukcyjne

11 zmierzające do redukcji mas nieresorowanych, dlatego oprócz wahaczy poprzecznych również zwrotnice kół zostały wykonane z aluminium. W ich przypadku suma zmniejszonego ciężaru wynosi 3,2 kilograma. Dzięki specjalnej konstrukcji stabilizatora możliwe było dodatkowe zmniejszenie ciężaru osi o kolejne 1,4 kilograma. Wszystkie zabiegi optymalizujące lekką konstrukcję osi przedniej pozwoliły w sumie zmniejszyć jej ciężar o 13,3 kilograma. A to oznacza większy komfort, większą dynamikę i mniejsze zużycie paliwa. Oś tylna Passat CC posiada czterowahaczową oś tylną. Jest ona bardzo lekka i oferuje wysoki poziom komfortu i stabilności jazdy. Dzięki specjalnemu rozmieszczeniu wahaczy możliwe było opracowanie oddzielonych od siebie - wzdłużnej i poprzecznej dynamiki zawieszenia. Oddzielenie funkcji przejmowania sił wzdłużnych i sił poprzecznych gwarantuje z jednej strony optymalną dynamikę i bezpieczeństwo jazdy, a z drugiej strony zapewnia znakomity komfort toczenia kół. Czterowahaczowa oś tylna składa się z odseparowanej ramy pomocniczej, do której w kierunku poprzecznym, za pośrednictwem wahacza dolnego, drążka korekcji zbieżności i wahacza górnego, przymocowany jest wspornik koła. Prowadzenie koła w kierunku wzdłużnym przejmuje wahacz wzdłużny. W osi tylnej zastosowano ponadto zoptymalizowane pod względem ciężaru stabilizatory rurowe. Decydujący dla wysokiego komfortu Passata CC jest fakt, że oś tylna została odseparowana od karoserii za pośrednictwem ramy pomocniczej, która została wykonana z czterech łożysk gumowo-metalowych. Mieszanka gumowa łożysk została dobrana tak, by idealnie spełniała wymagania w zakresie dynamiki jazdy. Efektem odizolowania ramy pomocniczej jest podniesienie właściwości akustycznych oraz komfortu jazdy i toczenia kół do poziomu klasy wyższej. Silniki i skrzynie biegów Volkswagen będzie oferował Passata CC wyłącznie z najnowocześniejszymi silnikami z bezpośrednim wtryskiem. Silniki benzynowe (TSI i V6) spełniają normę Euro-4. Silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem (TDI) spełnia normę Euro-5, która zacznie obowiązywać od 2009 roku. W momencie wprowadzenia na europejskie rynki do wyboru będą dwa silniki benzynowe (160 KM i 300 KM) oraz silnik TDI (140 KM). Następnie dostępne będą TSI o mocy 200 KM i 170-konny TDI. TSI o mocy 160 KM Najmniejszym silnikiem TSI oferowanym w Europie w Passacie CC będzie jednostka napędowa o mocy 118 kw/ 160 KM (przy obr./min). Ten czterocylindrowy silnik z turbodoładowaniem jest wyjątkowo oszczędny (średnie spalanie: 7,6 l/100 km) i ma wysoki moment obrotowy (maksymalnie 250 Nm przy zaledwie obr./min). Passat CC z tym silnikiem osiąga 100 km/h w 8,6 sekundy a jego prędkość maksymalna wynosi 222 km/h. Seryjnie TSI 160 KM będzie połączony z manualną sześciobiegową przekładnią, opcjonalnie będzie można zamówić do niego całkowicie nową 7biegową przekładnię dwusprzęgłową (DSG). TSI o mocy 200 KM Kolejną jednostką napędową w Passacie CC będzie TSI o mocy 147 kw/ 200 KM (przy obr./min). Także ten silnik posiada turbosprężarkę i wyróżnia się bardzo dobrymi wartościami momentu obrotowego i spalania. Na 100 kilometrów ten czterocylindrowiec rozwijający 280 Nm (od obr./min) zużywa tylko 7,9 litra paliwa i pozwala rozpędzić się do 237 km/h. Na przyspieszenie

12 do setki Passat CC z silnikiem 2.0 TSI potrzebuje 7,6 sekundy. Jako alternatywę dla seryjnej sześciobiegowej przekładni manualnej można zamówić sześciobiegową skrzynię automatyczną. V6 o mocy 300 KM Najmocniejszym silnikiem benzynowym oferowanym dla Passata CC jest sześciocylindrowa jednostka o pojemności 3,6 litrów i mocy 220 kw / 300 KM (przy obr./min). Rozwija on maksymalny moment obrotowy 350 Nm (od obr./min) i przyspiesza czterodrzwiowego coupé do 100 km/h w zaledwie 5,6 sekundy. Jego średnie zużycie paliwa to 10,1 litra a prędkość maksymalna ograniczona jest elektronicznie do 250 km/h. Seryjnie Passat CC V6 będzie oferowany z najnowszą generacją napędu na wszystkie koła 4Motion i automatyczną dwusprzęgłową przekładnią DSG. 2.0 TDI o mocach 140 KM i 170 KM W momencie wprowadzenia na rynek europejski Passat CC będzie oferowany także z oszczędnym, czystym i dysponującym wysokim momentem obrotowym silnikiem TDI. Ten nowy diesel z systemem Common-Rail osiąga moc 103 kw / 140 KM. Ponadto dostępny jest także TDI z Common-Rail o mocy 125 kw / 170 KM. Mniejszy TDI rozwija od obr./min maksymalny moment obrotowy 320 Nm, natomiast mocniejszy 350 Nm (od obr./min). W wersji 140-konnej Passat CC przyspiesza do 100 km/h w 9,8 sekundy i rozwija maksymalną prędkość 213 km/h. Średnie spalanie wynosi przy tym tylko 5,8 litra oleju napędowego na 100 kilometrów. Passat CC TDI o mocy 170 KM osiąga prędkość 227 km/h. Na klasyczny sprint do setki potrzebuje 8,6 sekundy. Także tutaj wartość spalania 5,8 litra jest doskonała. Opcjonalnie oba TDI mogą być zamawiane z innowacyjną dwusprzęgłową przekładnią DSG. 6- i 7-biegowa DSG Przed pięcioma laty Volkswagen zaprezentował pierwszą seryjną dwusprzęgłową przekładnię na świecie: 6-biegową DSG. Tak rozpoczął się zwycięski pochód dwusprzęgłowych skrzyń biegów rodem z Volkswagena. Od tego czasu sprzedano już ponad milion samochodów z 6-biegową DSG. Tylko w ostatnim roku sprzedaż wyniosła prawie sztuk. W Passacie CC obok 6-biegowej DSG dla silników o momencie wyższym niż 250 Nm oferowana będzie również 7-biegowa DSG. Została ona skonstruowana dla najczęściej sprzedawanych silników do 250 Nm, a zatem także dla 160-konnego TSI w Passacie CC. Nowa 7-biegowa DSG, podobnie jak ta z sześcioma biegami, jest całkowicie własną konstrukcją Volkswagena. Myślą przewodnią koncepcji, tej inteligentnej przekładni automatycznej, było połączenie komfortu konwencjonalnej skrzyni automatycznej z oszczędnością i dynamiką przekładni manualnej. Możliwości redukcji zużycia paliwa, tkwiące w dwusprzęgłowej przekładni są wielkie, niezależnie od tego, w jakim Volkswagenie zostanie ona zastosowana: w porównaniu ze skrzynią manualną jest to do dwunastu procent, w zależności od silnika; w porównaniu z automatyczną ze sprzęgłem stanowiącym kombinację sprzęgła mechanicznego i hydrokinetycznego nawet 20 procent. Wyposażenie dodatkowe Dzięki wyposażeniu dodatkowemu Passat CC może być dostosowany do indywidualnych życzeń swojego właściciela. Do opcjonalnego wyposażenia należą z jednej strony elementy poprawiające

13 komfort, takie jak wentylowane fotele, szlachetna tapicerka ze skóry i Alcantary lub wyjątkowo duży panoramiczny otwierany dach. Z drugiej strony są to innowacyjne systemy techniczne, takie jak adaptacyjne zawieszenie DCC, system ostrzegający przed przypadkowym opuszczeniem pasa ruchu Lane Assist, reflektory biksenonowe z funkcją doświetlania zakrętów i światłami do jazdy dziennej, radio i system nawigacji satelitarnej z twardym dyskiem i ekranem dotykowym ( RNS 510 ), system automatycznego utrzymywania odległości od jadącego z przodu pojazdu ACC, układ ułatwiający parkowanie Park Assist lub system nagłośnieniowy do mocy 600 W. Produkcja Zakład Volkswagena w północnoniemieckim Emden produkuje wszystkie wersje Passata, również nowe coupé Passata CC. Ta bestsellerowa seria powstaje na łącznej powierzchni 4,1 miliona metrów kwadratowych, z czego zabudowanych jest 1,6 miliona metrów kwadratowych. Położenie geograficzne zakładu jest wprost idealne: w niedalekim sąsiedztwie dalekomorskiego portu Emden, z którego Passaty są dostarczane na wszystkie kontynenty. Sam zakład należy do najnowocześniejszych na świecie. Na terenie zakładów znajduje się także tor testowy samochodów i zespół elektrowni wiatrowych produkujących 4,5 megawata energii. W 2005 roku rozpoczęła się produkcja 6-tej generacji Passata. Od 2001 roku w Emden pracuje najnowocześniejsza tłocznia w Europie. W nowych halach o łącznej powierzchni metrów kwadratowych znajdują się dwie wielkogabarytowe pneumatyczne prasy transferowe, z których każda posiada całkowity nacisk kn. Pozwalają one na wyprodukowanie około elementów na dobę. Zakład Volkswagena w Emden jest największym przemysłowym pracodawcą w regionie. Aktualnie zatrudnia około pracowników. Port Cechą szczególną zakładów w Emden jest bliskość portu miejsca przeładunku pojazdów. Rocznie około miliona samochodów jest eksportowanych i importowanych. Kilka razy w tygodniu port opuszczają statki zmierzające na przykład do Ameryki Północnej i Japonii. Prawie codziennie odpływają samochody do Wielkiej Brytanii. Większość pojazdów przeznaczonych na eksport dostarczana jest koleją codziennie do portu wjeżdża do 200 wagonów z samochodami. Samochody są rozładowywane na tak zwanym przesuwnym pomoście i transportowane następnie na statki w porcie. Historia Zakłady po założeniu w 1964 roku nastawione były początkowo tylko na produkcję Garbusów, przede wszystkim na rynek północnoamerykański. Do chwili zaprzestania produkcji tego modelu w 1978 roku zmontowano tu łącznie sztuk. W hali recepcyjnej fabryki gości ciągle jeszcze wita ostatni Garbus z Niemiec. Od 1977 roku w Emden produkowany jest Passat. W listopadzie 2007 roku z taśmy produkcyjnej zjechał 15-milionowy Passat, z czego prawie sześć milionów tego doskonale sprzedającego się modelu powstało właśnie w Emden. Po rozpoczęciu produkcji Passata CC odstępy między kolejnymi jubileuszami produkcyjnymi z pewnością skrócą się jeszcze bardziej.

Nowy Caravelle. Samochody Użytkowe

Nowy Caravelle. Samochody Użytkowe Nowy Caravelle Samochody Użytkowe Idealny do przewozu osób. Od ponad 30 lat wzorzec w profesjonalnym transporcie osobowym. NIŻSZE ZUŻYCIE PALIWA. Dzięki najnowszej generacji silników. WNĘTRZE NA POZIOMIE

Bardziej szczegółowo

SUGUYA FUKUSATO, Główny inżynier

SUGUYA FUKUSATO, Główny inżynier IS RODZINA IS Kierowanie się tradycyjnymi wskaźnikami to tylko jedna z dróg do wybitnych osiągnięć. ednak tworząc nowego sportowego sedana Lexus IS, podążaliśmy innym szlakiem. Zamiast tego wyznaczyłem

Bardziej szczegółowo

NOWE VOLVO FH IVECO STRALIS HI-WAY NEOPLAN JETLINER CARAVAN SALON 2012. www.transportpolski.pl MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO ISSN 1642-7351

NOWE VOLVO FH IVECO STRALIS HI-WAY NEOPLAN JETLINER CARAVAN SALON 2012. www.transportpolski.pl MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO ISSN 1642-7351 IVECO STRALIS HI-WAY NEOPLAN JETLINER CARAVAN SALON 2012 www.transportpolski.pl ISSN 1642-7351 indeks 36939x Rok XIII NR 4 2012 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO NOWE VOLVO FH Dla

Bardziej szczegółowo

RENAULT TWORZY NA NOWO ESPACE A

RENAULT TWORZY NA NOWO ESPACE A KOMUNIKAT PRASOWY RENAULT TWORZY NA NOWO ESPACE A Renault Espace, jeden z flagowych modeli marki, powraca jako duży crossover o płynnej linii i masywnej, eleganckiej sylwetce. Ten innowacyjny crossover

Bardziej szczegółowo

Nowy Avensis JAKOŚĆ KL ASY PREMIUM

Nowy Avensis JAKOŚĆ KL ASY PREMIUM Nowy Avensis JAKOŚĆ KL ASY PREMIUM Nowy Avensis. Wyrafinowana sylwetka i niezawodna jakość klasy Premium. 2 lata 3 gwarancji Harmonia kształtu Dopracowane detale nadwozia nadają Toyocie Avensis zdecydowany

Bardziej szczegółowo

NOWY CT SPRAWDŹ NOWEGO CT

NOWY CT SPRAWDŹ NOWEGO CT NOWY CT NOWY CT SPIS TREŚCI NOWY CT Wprowadzenie 04-07 Dynamika jazdy 08-09 L-Finezja 1 0-1 1 Luksusowe wyposażenie wnętrza 1 2-1 5 Więcej kontroli 1 6-1 7 Napęd w pełni hybrydowy 1 8-1 9 F SPORT 20-2

Bardziej szczegółowo

SIMPLY CLEVER ŠKODA OCTAVIA

SIMPLY CLEVER ŠKODA OCTAVIA SIMPLY CLEVER ŠKODA OCTAVIA Uczucie zdumienia jest tak niezwykłe, jak poczucie radości. Aby zatrzymać w sobie to wyjątkowe uczucie, nie musisz zmieniać całego swojego życia. Czasami wystarczy spojrzeć

Bardziej szczegółowo

DOSKONAŁOŚĆ W NIEDOSKONAŁYM ŚWIECIE

DOSKONAŁOŚĆ W NIEDOSKONAŁYM ŚWIECIE NOWA HONDA Detale specyfikacji wyposażeniowej zawarte w tym katalogu nie odnoszą się do konkretnego produktu, który jest dostarczany lub sprzedawany przez firmę. Producent zastrzega sobie prawo do zmiany

Bardziej szczegółowo

Ponad 60 lat doświadczenia na drogach ponad 150 krajów całego świata.

Ponad 60 lat doświadczenia na drogach ponad 150 krajów całego świata. Land Cruiser 150 Ponad 60 lat doświadczenia na drogach ponad 150 krajów całego świata. Od afrykańskich sawann i burz śnieżnych na Antarktydzie aż po dżungle Amazonii Land Cruiser odgrywał kluczową rolę

Bardziej szczegółowo

Nowy Auris. Całkiem nowa perspektywa

Nowy Auris. Całkiem nowa perspektywa Nowy Auris Nowy Auris. Całkiem nowa perspektywa Design Gotowy na wszelkie wyzwania to kwintesencja nowego, bardziej dynamicznego charakteru samochodów marki Toyota. Pojemność Nowy Auris to niezwykle pojemne

Bardziej szczegółowo

Volkswagen Magazyn. Rajd Dakar. Wulkan energii. Sportowe areny. Prestiżowy tytuł dla Volkswagena Polo. Spełnione marzenia trzy Race Touaregi na podium

Volkswagen Magazyn. Rajd Dakar. Wulkan energii. Sportowe areny. Prestiżowy tytuł dla Volkswagena Polo. Spełnione marzenia trzy Race Touaregi na podium Volkswagen Magazyn Życie w nowoczesnym świecie 01 / 2010 Rajd Dakar Spełnione marzenia trzy Race Touaregi na podium Wulkan energii Silniki Volkswagena źródłem prądu dla miast Sportowe areny Architektoniczne

Bardziej szczegółowo

Nowa Dacia Duster, rzetelna i solidna.

Nowa Dacia Duster, rzetelna i solidna. Nowa Dacia Duster Nowa Dacia Duster, rzetelna i solidna. W świecie, w którym wartość postrzegana nie ma nic wspólnego z rzeczywistą wartością, gdzie to, co modne jednego dnia, następnego dnia już jest

Bardziej szczegółowo

Jeździsz Volvo. To coś więcej niż tylko ładny samochód. To piękny samochód, który rozumie, że można połączyć chęć spełnienia i potrzebę towarzystwa.

Jeździsz Volvo. To coś więcej niż tylko ładny samochód. To piękny samochód, który rozumie, że można połączyć chęć spełnienia i potrzebę towarzystwa. Jeździsz Volvo. To coś więcej niż tylko ładny samochód. To piękny samochód, który rozumie, że można połączyć chęć spełnienia i potrzebę towarzystwa. Samochód, któremu, dzięki rozwiązaniom technicznym,

Bardziej szczegółowo

lato 2007 razem w drodze 1

lato 2007 razem w drodze 1 lato 2007 razem w drodze 1 aktualności 2,3% udziału Grupy PGD 1903 sprzedane nowe samochody w I kwartale i wzrost udziału w sprzedaży aut na polskim rynku do 2,3%, to liczby obrazujące stałą dynamikę Grupy

Bardziej szczegółowo

Nowy Auris. Całkiem nowa perspektywa

Nowy Auris. Całkiem nowa perspektywa Nowy Auris Nowy Auris. Całkiem nowa perspektywa Design Gotowy na wszelkie wyzwania - to kwintesencja nowego, bardziej dynamicznego charakteru samochodów marki Toyota. Pojemność Nowy Auris to niezwykle

Bardziej szczegółowo

Ładniejszy i nie tylko

Ładniejszy i nie tylko Nr 5(16)/2011 30 maja 2011 r. magazyn bezpłatny Numer issn 2081-1594 BMW X3 xdrive20d Ładniejszy i nie tylko Ośrodki szkolenia kierowców Test: Škoda Fabia RS Edition S2000 Auto używane: MAZDA MX- 5 (1989

Bardziej szczegółowo

BEZGRANICZNA PEWNOŚĆ I ZAUFANIE. KAŻDEGO DNIA.

BEZGRANICZNA PEWNOŚĆ I ZAUFANIE. KAŻDEGO DNIA. Technologia BEZGRANICZNA PEWNOŚĆ I ZAUFANIE. KAŻDEGO DNIA. Przedstawiamy Państwu nowego Forestera. Ten komfortowy SUV o doskonałych i wszechstronnych możliwościach, pokona wiele przeszkód dzięki swemu

Bardziej szczegółowo

N O W Y J E E P C H E R O K E E

N O W Y J E E P C H E R O K E E NOWY JEEP CHEROKEE STWORZONY Z PRAWDZIWEGO DNA MARKI JEEP. Zupełnie nowy Jeep Cherokee 2014 podnosi poprzeczkę, oferując doskonałe właściwości jezdne oraz prowadzenie, niskie zużycie paliwa, najlepszy

Bardziej szczegółowo

Dacia Duster, rzetelna i solidna.

Dacia Duster, rzetelna i solidna. Dacia Duster Dacia Duster, rzetelna i solidna. W świecie, w którym wartość postrzegana nie ma nic wspólnego z rzeczywistą wartością, gdzie to, co modne jednego dnia, następnego dnia już jest przestarzałe,

Bardziej szczegółowo

Skąd pochodzi siła charakteru? Wszystko zależy od pewności siebie, odwagi i prawidłowej oceny własnych możliwości. Wystarczy uświadomić sobie drogę,

Skąd pochodzi siła charakteru? Wszystko zależy od pewności siebie, odwagi i prawidłowej oceny własnych możliwości. Wystarczy uświadomić sobie drogę, Avensis Przewodnik Skąd pochodzi siła charakteru? Wszystko zależy od pewności siebie, odwagi i prawidłowej oceny własnych możliwości. Wystarczy uświadomić sobie drogę, jaką pokonałeś, i poznać cel, do

Bardziej szczegółowo

IVECO WPROWADZA NA RYNEK NOWY MODEL STRALIS HI-WAY. Nowe standardy wydajności, jakości i wartości ważnych dla klienta

IVECO WPROWADZA NA RYNEK NOWY MODEL STRALIS HI-WAY. Nowe standardy wydajności, jakości i wartości ważnych dla klienta IVECO WPROWADZA NA RYNEK NOWY MODEL STRALIS HI-WAY Nowe standardy wydajności, jakości i wartości ważnych dla klienta Obniżone koszty utrzymania Niższe zużycie paliwa Silniki Euro VI wyposażone w unikalną

Bardziej szczegółowo

Każda podróż zaczyna się z zaufaniem Rzucająca się w oczy stylistyka, ponadprzeciętna jakość i innowacyjna technologia Toyota Optimal Drive.

Każda podróż zaczyna się z zaufaniem Rzucająca się w oczy stylistyka, ponadprzeciętna jakość i innowacyjna technologia Toyota Optimal Drive. Corolla Każda podróż zaczyna się z zaufaniem Rzucająca się w oczy stylistyka, ponadprzeciętna jakość i innowacyjna technologia Toyota Optimal Drive. To wszystko kluczowe elementy dające niezapomniane wrażenia

Bardziej szczegółowo

NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI!

NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI! NR 10(28)/2012 październik 2012 r. magazyn bezpłatny Numer ISSN 2081-1594 Jeep Grand Cherokee SRT8 NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI! Rapid już od 47 950 zł SKODA RAPID Sedan z pazurem FORD FOCUS Komfort przede

Bardziej szczegółowo

www.transportpolski.pl ISSN 1642-7351 indeks 36939x Rok XV NR 2 2014 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) NACZEPY WYWROTKI

www.transportpolski.pl ISSN 1642-7351 indeks 36939x Rok XV NR 2 2014 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) NACZEPY WYWROTKI Mercedes SLT Premiera POLSKI KAMPER Nowy Ford Transit www.transportpolski.pl ISSN 1642-7351 indeks 36939x Rok XV NR 2 2014 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO NACZEPY WYWROTKI BEZPIECZNA

Bardziej szczegółowo

Filozofia Subaru. Sprawia, że Subaru to właśnie Subaru.

Filozofia Subaru. Sprawia, że Subaru to właśnie Subaru. OUTBACK Filozofia Subaru. Sprawia, że Subaru to właśnie Subaru. Wsiądź do Subaru, a dowiesz się, że nasza filozofia to pełne zaangażowanie w tworzenie samochodów w duchu innowacji. Koncentracja na rozwiązaniach

Bardziej szczegółowo

Każda podróż zaczyna się z zaufaniem Rzucająca się w oczy stylistyka, ponadprzeciętna jakość i innowacyjna technologia Toyota Optimal Drive.

Każda podróż zaczyna się z zaufaniem Rzucająca się w oczy stylistyka, ponadprzeciętna jakość i innowacyjna technologia Toyota Optimal Drive. Corolla Każda podróż zaczyna się z zaufaniem Rzucająca się w oczy stylistyka, ponadprzeciętna jakość i innowacyjna technologia Toyota Optimal Drive. To wszystko kluczowe elementy dające niezapomniane wrażenia

Bardziej szczegółowo

Amerykańskie. Unimog historia IToY Arocs MAN Euro 6. www.transportpolski.pl MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO ISSN 1642-7351.

Amerykańskie. Unimog historia IToY Arocs MAN Euro 6. www.transportpolski.pl MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO ISSN 1642-7351. Unimog historia IToY Arocs MAN Euro 6 www.transportpolski.pl ISSN 1642-7351 indeks 36939x Rok XIV NR 1/2 2013 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO Amerykańskie Pick-upy prostsza niż

Bardziej szczegółowo

Stylizowany i charakterystyczny grill z kratką wlotu powietrza, ewolucja klasycznego znaku rozpoznawczego Alfy Romeo.

Stylizowany i charakterystyczny grill z kratką wlotu powietrza, ewolucja klasycznego znaku rozpoznawczego Alfy Romeo. GIULIETTATA NATURALNA PRZESTRZEŃ ALFA ROMEO w STYL SILNIKI I SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWO I TECHNOLOGIA DYNAMIKA 2-3 Aerodynamiczny design Opływowe i muskularne linie Ergonomiczna deska rozdzielcza Sportowa

Bardziej szczegółowo

MotoTrendy. Całoroczne rozwiązanie. Suzuki Bandit S. www.auto-news.pl. Lexus IS250 C. Auta używane: Honda Accord (2003-2008) Skoda ponownie pierwsza

MotoTrendy. Całoroczne rozwiązanie. Suzuki Bandit S. www.auto-news.pl. Lexus IS250 C. Auta używane: Honda Accord (2003-2008) Skoda ponownie pierwsza Nr 7/2010 MotoTrendy 28 lipca 2010 r. ISSN 2081-1594 Magazyn bezpłatny Lexus IS250 C Całoroczne rozwiązanie Auta używane: Honda Accord (2003-2008) Suzuki Bandit S (uliczny rozrabiaka) www.auto-news.pl

Bardziej szczegółowo

Vito. Furgon i Mixto.

Vito. Furgon i Mixto. Vito. Furgon i Mixto. Vito. Po prostu doskonały. Jeśli są Państwo zawsze gotowi do działania, konsekwentnie wykonują swą pracę, chętnie podejmują nowe wyzwania, to zasłużyli Państwo na zoptymalizowany

Bardziej szczegółowo