W numerze: Wielkanoc. Najdziwniejsze. restauracje. Dzień Ziemi. But na mapie. Dzień czekolady

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "W numerze: Wielkanoc. Najdziwniejsze. restauracje. Dzień Ziemi. But na mapie. Dzień czekolady"

Transkrypt

1 W numerze: Wielkanoc Najdziwniejsze restauracje Dzień Ziemi Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. But na mapie Dzień czekolady

2 Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta. Zwyczaje Wielkanocne : Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki, biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Świąteczne porządki Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby. Topienie Judasza Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano zdrajcę do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.

3 Wielkie grzechotanie Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami. Święconka Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan bo gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania, masło oznakę dobrobytu i jajka symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę. Wielka Niedziela dzień radości W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka. Lany poniedziałek Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. Szukanie zajączka Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

4 2 KWIETNIA Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia o godzinie 21:37, po gwałtownym pogorszeniu się stanu jego zdrowia w czwartek 31 marca Jego śmierć, jako głowy Kościoła katolickiego została ogłoszona publicznie, a informacja o niej natychmiast przekazana mediom. Rada Ministrów uchwałą z 3 kwietnia 2005 wprowadziła żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 3 kwietnia 2005 do dnia pogrzebu, ponadto zwróciła się z apelem: do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, innych podmiotów i instytucji oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie żałoby narodowej i wspólne uczczenie pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II. 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II przypadła w Wielki Czwartek Wyjątkowość tego jubileuszu, a także inne papieskie rocznice (18 maja 90- lecie urodzin; 27 kwietnia rocznica kanonizacji) sprawiły, że rok 2015 został ustanowiony przez parlament rokiem św. Jana Pawła II. A Wielki Czwartek to pierwsza, w dodatku wyjątkowa okazja do uczczenia modlitwą pamięci papieża Polaka. Dostrzegł to kardynał Stanisław Dziwisz.

5 Dzień Czekolady W tym roku obchodziliśmy go 12 kwietnia. Mało kto o nim pamięta, jednak na pewno jest to jeden z najważniejszych dni w roku dla czekoladoholików. Czekolada przywędrowała do Europy z Ameryki Środkowej wraz z Krzysztofem Kolumbem. Ale minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju (co doceniają zwłaszcza kobiety). Nie powinno więc dziwić, że łącznie na ten przysmak ludzie wydają 7 milionów dolarów rocznie. (K. Bielak)

6 Na świecie aż 192 kraje obchodzą Dzień Ziemi. W Polsce obchodzimy go Ale po co w ogóle stworzono taki dzień? Jaki jest jego cel? W dzisiejszych czasach Ziemi grozi dużo niebezpieczeństw, jak choćby: zanieczyszczenia wód, powietrza, gleby, globalne ocieplenie, coraz więcej śmieci (a wraz z tym więcej dzikich wysypisk), co niekorzystnie wpływa na naszą planetę, a w konsekwencji na nas. Dlatego uchwalono Dzień Ziemi, aby uświadomić ludziom, że musimy dbać o nią. Co roku, organizatorzy poruszają inny, ważny temat. Tegorocznym hasłem obchodów Dnia Ziemi jest Z energią zmieńmy źródła. W tym roku ekolodzy chcą zwrócić uwagę na odnawialne źródła energii, które nie są groźne dla naszej planety, a jednocześnie są dla nas korzystne. Podczas obchodów tego dnia, w całej Polsce organizowane są różne festyny, marsze, wystawy czy akcje ekologiczne (np. wspólne sadzenie drzew). W tym roku będzie organizowana zbiórka elektroodpadów i baterii. W zamian za każdy elektroodpad czy baterię, rozdawane będą sadzonki drzew, przygotowane przez Lasy Państwowe. Każdy może się czegoś nauczyć, dowiedzieć podczas festynów z okazji Dnia Ziemi. Każdy, bez wyjątku, może polepszyć swoje życie, dla dobra całej planety, zaczynając od segregacji śmieci, ograniczenia jazdy samochodem, zmiany żarówek na energooszczędne itd. Uwierzcie, że nawet tak drobne zmiany, dają tak wiele. Paulina P.

7 Każdy z nas na pewno kojarzy Włochy z pizzą, charakterystycznym kozakiem na mapie, Koloseum, Wenecją czy Rzymem. Postaram się Wam przybliżyć ten wspaniały kraj, poprzez krótką historię pizzy oraz mnóstwo zdumiewających ciekawostek. PODSTAWOWE WŁOSKIE INFORMACJE: Stolica: Rzym Język urzędowy: włoski Waluta: 1 = 100 eurocentów Hymn: Fratelli d Italia ( Bracia Włosi ) Domena internetowa:.it Kod samochodowy: I Kod telefoniczny: +39 Głowa państwa: prezydent Sergio Mattarella Mapa Włoch bucik Krótka historia pizzy. Bez zbędnych szczegółów. Ulubione danie wielu z nas pizza. Dziś znamy wiele rodzajów pizzy z owocami morskimi, ananasem, salami, kurczakiem... Dla Flaga Włoch niektórych jest ona dziełem sztuki. Ale pizza początkowo była zwykłym posiłkiem Włochów. Najpierw normalny placek posmarowany oliwą, czosnkiem i posypany ziołami. Gdy Włosi poznali pomidory, zaczęto je dodawać do tegoż placuszka jako sos. Pizza stała się sławna, dopiero w XIX wieku, za sprawą piekarza Raffaela Esposito, który podał pizzę z pomidorami, serem mozarella i bazylią, królowej Małgorzacie (Margherita). Od tamtej pory wymyślano i jedzono coraz to dziwniejsze rodzaje zwykłego, dla Włochów, placuszka.

8 Kilka ciekawostek o ojczyźnie pizzy: --> Dla Włochów pechową liczbą jest 17, a tą przynoszącą szczęście jest > Wszystkie włoskie słowa kończą się samogłoskami: i, a, e, o, u. We włoskim alfabecie nie ma liter: k, y, w, x, j. Najdłuższe słowo? PRECIPITEVOLISSIMEVOLMÉNTE oznaczające na łeb, na szyję... --> We Włoszech wynaleziono m.in. termometr, telefon, baterie, wodę kolońską, okulary i lody. --> We Włoszech wyróżnia się ponad 350 różnych rodzajów makaronu. --> Włochy są jednym z bardziej religijnych krajów na świecie (jak m.in. Polska!) --> Włochy są największym producentem wina na świecie. --> Od 1523 do 1978 wszyscy papieże byli Włochami. --> W kraju tym mieszka około Polaków, a 95% ludności to Włosi. Stereotypowy Włoch Typowy Włoch mieszka razem z rodzicami co najmniej do czterdziestki, nie pracuje (po co?). Zjada mnóstwo pizzy, owoców morza, ryb i kilka kilogramów makaronu dziennie, a popija to winem. Gdy mówi, to krzyczy i gestykuluje. Najważniejsza część jego auta to klakson, którego z chęcią używa. Bardzo dba o swój wygląd. Możliwe też, że należy do mafii, ale nikt nie umie tego udowodnić... Co myślicie o tym kraju? Lubicie pizzę? Może byliście tam na wakacjach, albo się wybieracie? Paulina P.

9 Yorkshire Terrier Biewer a la pom pon, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa tych przepięknych Yorków, to rasa stosunkowo młoda, a jej ojczyzną są Niemcy. To właśnie tam 20 stycznia 1984 r. przyszedł na świat pierwszy szczeniak, który kolorystycznie różnił się od pozostałych Yorków o imieniu Schneeflockchen (Śnieżynka) von Friedheck, którego rodzicami byli Darling von Friedheck oraz Fru Fru von Friedheck. Oboje rodzice byli utytułowani mianowicie Zwycięzcy Świata Młodzieży Dortmund Właścicielami tej wspaniałej pary byli Państwo Gertruda i Werner Biewer. Najprawdopodobniej była to mutacja genetyczna. Zafascynowani kolorem włosa jaki posiadała Śnieżynka postanowili zrobić wszystko, by podtrzymać taką właśnie kolorystykę w dalszych pokoleniach swoich Biewerów. Z wielką pasją i poświęceniem dbali o to, by nie krzyżować innych osobników, co przyczyniło się do rozwoju i popularności Biewerów w Niemczech. Niestety w 1997 roku Pan Werner Biewer zmarł, a jego żona Gertruda zaprzestała hodowli.

10

11 Ekstrawertyk czy introwertyk a ty kim jesteś? Twórcą wspomnianych pojęć był słynny szwajcarski psychiatra Carl Gustaw Jung. Jung, jako bardzo wnikliwy obserwator, zauważył w swojej pracy z ludźmi, że różnią się oni zasadniczo w sposobie kierowania swojej uwagi, postrzegania i aktywności. Jedna grupa wykazywała tendencję do koncentrowania się na sobie do wewnątrz, druga zaś swoją uwagę i aktywność kierowała na zewnątrz. Jung wprowadził do psychologii osobowości pojęcie introwertyzmu, to pierwsza opisywana powyżej grupa, oraz ekstrawertyzmu, który charakteryzował drugą grupę osób. Innymi słowy ekstra lub introwertyzm to cecha osobowości. Oto siedem rzeczy, które ekstrawertyk powinien wiedzieć o introwertyku i na odwrót. Introwertyk : chce pobyć sam nie dlatego, że nie lubi twojego towarzystwa, ale dlatego, że po prostu lubi być sam; to, że siedzi cicho nie oznacza, że nie chce rozmawiać czy jest tobą znudzony; po prostu chce posiedzieć sobie cicho; jeśli mówi, że dobrze się bawi, to dobrze się bawi, nawet jeśli tak nie wygląda; nie lubi rozmawiać przez telefon; nie jest samotny, jest wybredny. Jeśli jesteś jego przyjacielem, ciesz się; dla twojego introwertycznego przyjaciela był to nie lada wysiłek, by się z tobą zaprzyjaźnić; jeśli wychodzi z przyjęcia wcześnie, to nie dlatego, że mu się nie podoba, po prostu już chce być ze sobą;

12 jeśli pytasz go o zdanie, w końcu ci powie, gdy nadejdzie dobry czas. Nie będzie się przekrzykiwać ani rzucać słów na wiatr. Ale jak coś powie, to mówi z przekonaniem. Ekstrawertyk : nie rozumie introwertyków, dopóki im tego ktoś nie wytłumaczy, bo styl życia introwertyków jest dla niego totalnie niezrozumiały; ekstrawertyk zawsze będzie próbował introwertyka wyciągnąć na imprezę, kazać mu wyluzować, namówić na zwierzenia nie dlatego, że jest nachalny czy dwulicowy, po prostu tak ma; ekstrawertyk zwykle mówi więcej niż trzeba, a ilość nie przekłada się na jakość, ale często powie coś ciekawego, trzeba tylko cierpliwie słuchać; za to warto się od niego uczyć sztuki rozmowy, zwłaszcza tzw. gadania o niczym, przydatnego w sytuacji zagajania rozmowy w nowym towarzystwie; ekstrawertyk nie jest domyślny, nie umie czytać między wierszami; uważaj na niego podczas imprez. Zawsze wciągnie cię w tłum ludzi, zacznie rozmowę i porzuci, bo myśli, że dasz sobie radę jak oni i w głębi serca jesteś duszą towarzystwa; jest wiele odmian ekstrawertyków. Szukaj tych otwartych na kontakty ale zdolnych do koncentracji i spokojnej rozmowy.

13 W tym miesiącu przedstawimy Wam kilka najdziwniejszych restauracji na świecie. Czy chcielibyście coś tam zjeść? Restauracja pod wodospadem Bar przy basenie w letnich kurortach to za mało? Więcej wrażeń dostarcza restauracja u stóp wodospadu na Filipinach. Serwowane na bambusowych stołach specjały lokalnej kuchni przyciągają tłumy turystów. To niezwykła atrakcja dla kulinarnych smakoszy, ale również dla ornitologów, gdyż kurort zamieszkuje ponad 600 gatunków ptaków. Skosztuj czegoś pod wodą ;) Na Malediwach skosztować można kuchni fusion. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że restauracja Ithaa Undersea znajduje się 5 metrów pod wodą! Aby zjeść posiłek, podziwiając podwodne życie, należy zarezerwować stolik z ogromnym wyprzedzeniem. Restauracja, co prawda czynna jest codziennie, jednak tylko przez godzinę.

14 Teraz coś na zimno! Choć ta restauracja ma swój urok, to ciepłym i przytulnym miejscem zdecydowanie nie można stoły, jej nazwać. krzesła Mury, wszystko wykonane jest z lodu. I nie ma mowy nawet o ciepłej zupie na rozgrzewkę, gdyż restauracja serwuje tylko zimne posiłki. Nowoczesna Toaleta Restauracja zaprasza na posiłki, które zjesz siedząc na muszli Niesamowite klozetowej. możesz siedzieć tam godzinami bez potrzeby chodzenia do toalety. Przydatne? :D Jak w więzieniu Chcesz sprawdzić jak to jest stołować się w celi? Masz ochotę spojrzeć na świat zza więziennych krat? Teraz nie musisz robić nic nielegalnego, by tam się znaleźć. Spełnisz swoje marzenie, dostaniesz także posiłek, ale za taką przyjemność i tak będziesz musiał zapłacić. Na szczęście w walucie.

15 KULKI czekoladowe a'la Rafaello Roche Czas przygotowania: Noc na moczenie fasoli + godzina gotowania + 15 min przygotowania Składniki: 340g białej fasoli (2 szklanki) tabliczka gorzkiej (min. 70%) czekolady 2 łyżki kakao 1 łyżka miodu ulubione orzechy/bakalie wiórki kokosowe Przygotowanie: Fasolę zalej wodą i zostaw do namoczenia na całą noc. Następnie gotuj ją przez godzinę, wylej wodę i odstaw fasolę do ostygnięcia. Do garnka dodaj kakao, miód i startą czekoladę. Wszystko dobrze wymieszaj i zmiksuj blenderem w celu uzyskania jednolitej gęstej masy. Dodaj pokruszone ulubione orzechy, wszystko wymieszaj. Odstaw garnek na godzinę do lodówki. Kiedy masa będzie schłodzona, mokrymi rękami formuj niewielkie kulki, a następnie obtaczaj je w wiórkach kokosowych. Po przygotowaniu wszystkich kulek odstaw je z powrotem do lodówki i podawaj tak schłodzone. Zamiast pokruszonych orzechów możesz użyć bakalii, możesz wkładać do środka kulki cały orzech laskowy, wydrążoną wiśnię i tym podobne. Wszystko zależy od Twojej fantazji :) Smacznego

16 Kącik mola książkowego CZYTAMY, OCENIAMY, STRESZCZAMY Osobliwy Dom Pani Peregrine Życie Jacoba nie zapowiadało się ekscytująco. Pogodził się z myślą, że nigdy nie zostanie odkrywcą i nie będzie miał wielu przyjaciół. Ważne miejsce w jego życiu zajmował dziadek. To on najbardziej mu imponował i to on opowiadał mu najlepsze historie na dobranoc o pogodnym sierocińcu na walijskiej wysepce, ukrytym przed złem, wojną i potworami Aż pewnego dnia dziadek Portman umarł w niejasnych okolicznościach. I wtedy wszystko się zaczęło Jacob wyrusza na odciętą od świata wyspę, by zgłębić jej tajemnice. Czy zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii naprawdę istniały? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co urojeniem? \ Książka niewątpliwie godna polecenia. Choć początek jest niepozorny, to dalszy rozwój akcji wprowadza nas do świata z opowieści dziadka Portmana. Jacob wkracza do niego poprzez pętlę czasową. Poznaje dzieci, które są osobliwe. Posiadają one nadnaturalne zdolności wprawiające w osłupienie. Każdemu z nich towarzyszy odmienna historia. Jednak życie dzieci nie jest bajką, a niebezpieczeństwo od lat czyha, by dostać je w swoje ręce. Jacob musi stanąć przed wyborem czy próbować wrócić do normalnego życia, czy pomóc nowopoznanym przyjaciołom. Akcja nabiera tempa im bliżej końca, a po momencie kulminacyjnym pozostawia nas z jednym pytaniem: co dalej? W skrócie: Autor: Ransom Riggs Tytuł: Osobliwy Dom Pani Peregrine Liczba stron: 400 Wydawnictwo: Media Rodzina I Tom z cyklu Pani Peregrine

17 W tym miesiącu przypada Dzień Bajek. Z tej okazji zapytaliśmy nauczycieli, jakie książki pamiętają z dzieciństwa. Oto ich odpowiedzi: Pani M. Pyzowska: Jest to Ania z Zielonego Wzgórza. Pani B. Śmietana: Było ich duże, lecz najmilej wspominam Baśnie Andersena. Pan T. Szachoń: Pierwsza moja myśl to Muminki. Pan D. Tokarski: Moja ulubiona bajka to Akademia Pana Kleksa. Pani A. Przetacznik: Z dzieciństwem kojarzy mi się bajka Trzy świnki. Dostałam ją od dziadka i dzień, w dzień ją czytałam. Pani I. Warpecha: Z dzieciństwa kojarzę Narnię.

18 ROZRYWKA Jasiu przychodzi ze szkoły i mama się go pyta: Jasiu jak było w szkole? A dobrze. Pani mnie wyróżniła, powiedziała, że cała klasa to debile, a ja największy. Przychodzi dziecko z tornistrem na stację benzynową i mówi: - 10 litrów benzyny szybko! - Co pali się? Moja szkoła! Nauczycielka pyta największego lenia w klasie: - Jakim zwierzęciem chciałbyś być? - Wężem! - A dlaczego? - Bo on leży, a mimo to idzie. Jasio napisał na tablicy: Fczoraj byłem f szkole". Pani pyta innego ucznia: - Czy Twój kolega dobrze napisał to zdanie? - Jasne, że nie. Przecież wczoraj była niedziela!

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE Opracowała: Wiesława Masłowska WIELKANOC Najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Początkowo w dniu żydowskiej

Bardziej szczegółowo

Wieści spod Rakiety. Spała pod śniegiem wiosna zielona

Wieści spod Rakiety. Spała pod śniegiem wiosna zielona Wieści spod Rakiety Marzec 2013 Spała pod śniegiem wiosna zielona W tym numerze: Witamy wiosnę 2 Test szóstoklasisty tuż, tuż 3 Jak każe tradycja 21 marca uczniowie naszej szkoły poszukiwali wiosny. Ich

Bardziej szczegółowo

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA MARZEC I KWIECIEŃ W GRUPIE BĄKÓW

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA MARZEC I KWIECIEŃ W GRUPIE BĄKÓW ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA MARZEC I KWIECIEŃ W GRUPIE BĄKÓW 1. Umożliwienie dzieciom zdobywania wiedzy na temat wsi i zwierząt hodowlanych, uświadomienie potrzeby hodowania zwierząt, wskazanie

Bardziej szczegółowo

TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE

TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE WIELKANOC Wielkanoc, to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Święto ruchome przypadające w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni

Bardziej szczegółowo

GAZETKA INTERESUJĄCA TŁUMY

GAZETKA INTERESUJĄCA TŁUMY GAZETKA INTERESUJĄCA TŁUMY M A R Z E C WIOSNA CORAZ BLIŻEJ Wiosna jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza

Bardziej szczegółowo

Wielkanoc - najważniejsza uroczystość kościelna, obchodzona na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Obchodzimy ją w pierwszą niedzielę po pierwszej

Wielkanoc - najważniejsza uroczystość kościelna, obchodzona na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Obchodzimy ją w pierwszą niedzielę po pierwszej Wielkanoc - najważniejsza uroczystość kościelna, obchodzona na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Obchodzimy ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. To również ważny okres w życiu

Bardziej szczegółowo

Narkotyki Wielkanoc Tradycje wielkanocne Malowanie jajek Krzyżówka Życzenia... 8

Narkotyki Wielkanoc Tradycje wielkanocne Malowanie jajek Krzyżówka Życzenia... 8 Wielkanoc nr 61 Spis treści: Narkotyki... 3 Wielkanoc... 4 Tradycje wielkanocne... 5 Malowanie jajek... 6 Krzyżówka... 7 Życzenia... 8 Redakcja: pod opieką mgr Bożeny Dobczyńskiej K.M. K.K. J.D. NARKOTYKI

Bardziej szczegółowo

Styczeń/luty/ marzec 2016 NR 5/6/7 (172/173/174)

Styczeń/luty/ marzec 2016 NR 5/6/7 (172/173/174) Styczeń/luty/ marzec 2016 NR 5/6/7 (172/173/174) Częstochowa w XX leciu międzywojennym 11 lutego 2016 roku w Sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się Konferencja podsumowująca powiatowy konkurs na prezentację

Bardziej szczegółowo

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jest to także dzień wagarowicza. Jednak uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób artystyczny.

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jest to także dzień wagarowicza. Jednak uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób artystyczny. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jest to także dzień wagarowicza. Jednak uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób artystyczny. Wszystkie klasy wzięły udział w śpiewaniu piosenki,

Bardziej szczegółowo

CZEREMCHA PISMO NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TRZEMESNEJ 2011/2012 NUMER 1

CZEREMCHA PISMO NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TRZEMESNEJ 2011/2012 NUMER 1 CZEREMCHA PISMO NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TRZEMESNEJ 2011/2012 NUMER 1 1 Wesołych Świ wiąt I mokrego Dyngusa życzy Crzeremcha Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty. W borówkowej zieleni listeczków

Bardziej szczegółowo

ITAKA SPIS TREŚCI. Kwiecień - plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata

ITAKA SPIS TREŚCI. Kwiecień - plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata SPIS TREŚCI 2 str. Wielkanoc 3-4 str. Zwyczaje wielkanocne 5-7 str. Na skrzydlach poezji 8-9 str. Projekt Są miasta na swiecie... 10 str. Prima aprilis 11 str. Pozdrowienia urodzinowe ITAKA GAZETKA SZKOLNA

Bardziej szczegółowo

Ale bałwan chce przeczekać do zimy w lodówce! W numerze: Do zobaczenia za rok

Ale bałwan chce przeczekać do zimy w lodówce! W numerze: Do zobaczenia za rok Marzec 2015 /IV rok wydania/ rok szkolny 2014/2015 Szkoła Podstawowa w Uwielinach, ul.szkolna 2 Do zobaczenia za rok Ale bałwan chce przeczekać do zimy w lodówce! W numerze: - Wybieramy patrona - Wiosna

Bardziej szczegółowo

DUCZUŚ. Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach. Wielkanocne wspomnienia czytaj s.2 i 3. ZACZYTAJ SIĘ NA WIOSNĘ!

DUCZUŚ. Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach. Wielkanocne wspomnienia czytaj s.2 i 3. ZACZYTAJ SIĘ NA WIOSNĘ! Nr 6, kwiecień 2015 r. DUCZUŚ Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach Wielkanocne wspomnienia czytaj s.2 i 3 Witamy w kolejnym wydaniu Duczusia. Czujecie wiosnę, tak jak i my? Dlatego ten

Bardziej szczegółowo

ILUSTROWANA GAZETKA MŁODZIEŻOWA

ILUSTROWANA GAZETKA MŁODZIEŻOWA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ Strzelewo ILUSTROWANA GAZETKA MŁODZIEŻOWA NR 3 ( 99 ) MARZEC/KWIECIEŃ 2012 W numerze m. in. Tradycje świąteczne str. 4-8 Horoskop str. 13-19 Krzyżówka i

Bardziej szczegółowo

Warszawa, kwiecień 2012 BS/46/2012 WIELKOPOSTNE I WIELKANOCNE ZWYCZAJE W POLSKICH DOMACH

Warszawa, kwiecień 2012 BS/46/2012 WIELKOPOSTNE I WIELKANOCNE ZWYCZAJE W POLSKICH DOMACH Warszawa, kwiecień 2012 BS/46/2012 WIELKOPOSTNE I WIELKANOCNE ZWYCZAJE W POLSKICH DOMACH Znak jakości przyznany CBOS przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku 11 stycznia 2012 roku Fundacja Centrum

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje baranek, zajączek i kurczaczek. Wiele jest w naszej

Bardziej szczegółowo

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia WSPOMNIENIA Z LAT 70 NA PODSTAWIE KRONIK SZKOLNYCH. W ramach Internetowego Projektu Zbieramy Wspomnienia pomiędzy końcem jednych, a początkiem drugich zajęć wybrałam

Bardziej szczegółowo

świętością życia dawać dowód żywej wiary. W Niedzielę Palmową, Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, dla dokonania paschalnej

świętością życia dawać dowód żywej wiary. W Niedzielę Palmową, Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, dla dokonania paschalnej Wielki Tydzień Ostatnie dni Wielkiego Postu od Niedzieli Palmowej do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie Triduum Paschalne to Wielki Tydzień. Najstarsze świadectwa o liturgii Wielkiego Tygodnia pochodzą

Bardziej szczegółowo

Gazetka dla rodziców na miesiąc kwiecień 2017

Gazetka dla rodziców na miesiąc kwiecień 2017 Gazetka dla rodziców na miesiąc kwiecień 2017 Szanowni Rodzice! Kolejny miesiąc w naszym przedszkolu- Kwiecień- miesiąc bardzo ważny, gdyż przed nami Święta Wielkanocne- święta pełne zadumy, spokoju, ale

Bardziej szczegółowo

KWIECIEŃ 2014 r. GAZETKĘ REDAGOWAŁY: Iwona Chmura, Grażyna Kobylińska.

KWIECIEŃ 2014 r. GAZETKĘ REDAGOWAŁY: Iwona Chmura, Grażyna Kobylińska. KWIECIEŃ 2014 r. GAZETKĘ REDAGOWAŁY: Iwona Chmura, Grażyna Kobylińska. Kwiecień Kwiecień stary pleciuga same bajdy plecie: że kotki za płotem a to... bazie przecież. Opowiada, że zima ukryła się w sadzie

Bardziej szczegółowo

Rok liturgiczny (kościelny)

Rok liturgiczny (kościelny) Rok liturgiczny (kościelny) Adwent Okres Narodzenia Pańskiego Okres zwykły cz. I Wielki Post Triduum Paschalne Okres Wielkanocny Okres zwykły cz. II Przeczytajcie fragment Składu apostolskiego. Jakie fakty

Bardziej szczegółowo

GAZETKA SZKOLNA NR 4 2015 R.

GAZETKA SZKOLNA NR 4 2015 R. GAZETKA SZKOLNA NR 4 2015 R. SZKOŁA PODSTAWOWA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GRABOWCU W tym numerze: Kalendarz szkolny 1 Kwiecień 2 Wielkanoc 3 Dzień Ziemi 4 Nasze sukcesy 5 1.04 - Sprawdzian

Bardziej szczegółowo

Gazetka szkolna NASZA BUDA

Gazetka szkolna NASZA BUDA NASZA NASZA BUDA Gazetka szkolna NASZA BUDA marzec 38(227) Aktualności Spotkania z ciekawymi ludźmi Wycieczki 2016 r. Zespół redakcyjny: Wiktor Dębski VI b, Sara Tesmer IV c, Aleks Mańczak IV c, Wiktoria

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkolna! Wywiad z zespołem Fluo dance str.6 Szymon Skalski show str.7 Co powinno się znajdować w święconce? Str.3. Gazetka S.P

Gazetka Szkolna! Wywiad z zespołem Fluo dance str.6 Szymon Skalski show str.7 Co powinno się znajdować w święconce? Str.3. Gazetka S.P Gazetka S.P.96 08.03.09 Gazetka Szkolna! Uwaga! W zeszłym wydaniu kleksa zorganizowany był konkurs krzyŝówkowy. Wygrała w nim ANNA GOŁĘBIOWSKA z klasy VIa. Gratulujemy. JeŜeli masz bujną wyobraźnię, lubisz

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTA WIELKANOCNE ŻYCZENIA! Maksimum Maksymalny Maksymilian LANY PONIEDZIAŁEK

ŚWIĘTA WIELKANOCNE ŻYCZENIA! Maksimum Maksymalny Maksymilian  LANY PONIEDZIAŁEK Maksimum Maksymalny Maksymilian Publiczne Gimnazjum nr 3 1 Maja 27 98-220, Zduńska Wola Numer 16 02/17 WWWJUNIORMEDIAPL ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER ŚWIĘTA WIELKANOCNE ŻYCZENIA! LANY PONIEDZIAŁEK Gdy nadejdzie

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Gimpress. Witajcie! Zapraszamy do lektury wiosennego wydania gazety Gimpress. W tym numerze wiele uwagi poświęcamy

Gimpress. Witajcie! Zapraszamy do lektury wiosennego wydania gazety Gimpress. W tym numerze wiele uwagi poświęcamy Szkolna gazetka Gimpress Rok 2011, nr 2 29.03.2011 Witajcie! Zapraszamy do lektury wiosennego wydania gazety Gimpress. W tym numerze wiele uwagi poświęcamy tematyce związanej z wiosną, świętami wielkanocnymi

Bardziej szczegółowo

Borowska News. Marzec 2013

Borowska News. Marzec 2013 Borowska News Marzec 2013 1 WIELKANOC WIELKANOC - to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca

Bardziej szczegółowo

Symbole i ozdoby wielkanocne :

Symbole i ozdoby wielkanocne : Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający tę święta tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary

Bardziej szczegółowo

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa Lane święta 1. Cele lekcji a. Wiadomości Uczeń: wie, jakie są zwyczaje i obrzędy wielkanocne, zna wydarzenia religijne Wielkiego Tygodnia, zna pochodzenie niektórych zwyczajów wielkanocnych. b. Umiejętności

Bardziej szczegółowo

Międzygimnazjalny Konkurs Teatralny

Międzygimnazjalny Konkurs Teatralny Międzygimnazjalny Konkurs Teatralny Melpomena- moja miłość... 28 marca 2009 roku uczniowie gimnazjum w Dąbrówce wraz z opiekunem mgr Beatą Jędrczak wyruszyli na podbój sceny Koła Młodych Twórców działającego

Bardziej szczegółowo

POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE

POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE Święta Wielkanocne są świętem ruchomym - Wielka Niedziela przypada w pierwszą wiosenną pełnię księżyca. Święta te odbywają się po okresie 6-tygodniowego postu i ciągną się

Bardziej szczegółowo

WIELKANOC TO NAJSTARSZE, NAJWAŻNIEJSZE I NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO... MAMO! TATO! PRZECZYTAJ MI

WIELKANOC TO NAJSTARSZE, NAJWAŻNIEJSZE I NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO... MAMO! TATO! PRZECZYTAJ MI WIELKANOC TO NAJSTARSZE, NAJWAŻNIEJSZE I NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO... MAMO! TATO! PRZECZYTAJ MI WIELKANOC to największe, najstarsze i najważniejsze święto wszystkich chrześcijan. Jest to święto ruchome, ponieważ

Bardziej szczegółowo

MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI

MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI ROBERT MAICHER MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI Poleca: SuperKid.pl Zapewnij dzieciom dobry start! Copyright by Robert Maicher Data: 03.02.2008 Tytuł: Mały Pablo i dwie świnki Autor: Robert Maicher Wydanie I Seria:

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane Scenariusz nr 7 I. Tytuł scenariusza zajęć: Świąteczne wypieki. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.

Bardziej szczegółowo

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Kogo podziwiasz dzisiaj, a kogo podziwiałeś w przeszłości? Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Jaka jest Twoja ulubiona potrawa? Czy wiesz

Bardziej szczegółowo

NUMER ŚWIĄTECZNO -WIOSENNY MARZEC 2016

NUMER ŚWIĄTECZNO -WIOSENNY MARZEC 2016 GAZETKA SZKOLNA -- SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. KSIĄŻĄT PSZCZYŃSKICH W PSZCZYNIE NUMER ŚWIĄTECZNO -WIOSENNY MARZEC 2016 W TYM NUMERZE: - WYWIAD Z PIERWSZOKLASISTĄ - RELACJA Z KONCERTU W STAJNIACH KSIĄŻĘCYCH

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

Chcesz zrobić kulinarną niespodziankę. najbliższym. Co przygotujesz? Opowiedz jaką wpadkę kulinarną zaliczyłeś?

Chcesz zrobić kulinarną niespodziankę. najbliższym. Co przygotujesz? Opowiedz jaką wpadkę kulinarną zaliczyłeś? Gdybyś mogła zaprosić na kolację dowolną osobę, kto to by był? Dlaczego właśnie ta osoba? Zadaj to pytanie swoim rodzicom/ dziadkom. Chcesz zrobić kulinarną niespodziankę swoim najbliższym. Co przygotujesz?

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Zespołu Szkół w Judzikach NR 4/2013/2014 JUDZIKI * LENARTY * BIAŁA OLECKA * BIALSKIE POLA

Biuletyn Zespołu Szkół w Judzikach NR 4/2013/2014 JUDZIKI * LENARTY * BIAŁA OLECKA * BIALSKIE POLA Biuletyn Zespołu Szkół w Judzikach NR 4/2013/2014 JUDZIKI * LENARTY * BIAŁA OLECKA * BIALSKIE POLA 1 14.03.2014 r. w klasie III odbył się konkurs Zwycięzcy konkursu: ortograficzny pt: Zabawa z ortografią.

Bardziej szczegółowo

Czas obchodów święta zaczyna się już na tydzień przed Wielkanocą. Nazywamy ten czas Wielkim Tygodniem (den stille uke).

Czas obchodów święta zaczyna się już na tydzień przed Wielkanocą. Nazywamy ten czas Wielkim Tygodniem (den stille uke). Wielkanoc (påske) to najważniejsze religijne święto dla wszystkich chrześcijan (kristne). Chrześcijanie wspominają w tym czasie ukrzyżowanie (korsfestelse) i zmartwychwstanie (oppstandelse) Jezusa. Czas

Bardziej szczegółowo

JEDYNKA.PL W MARCU. ,,Jeden z dwunastu

JEDYNKA.PL W MARCU. ,,Jeden z dwunastu JEDYNKA.PL numer 5/6 Marzec-kwiecień W MARCU,,Jeden z dwunastu Już po raz dwunasty w Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy odbył się Powiatowy Międzygimnazjalny Konkurs Matematyczny,,Jeden

Bardziej szczegółowo

WITAMY SERDECZNIE W MARCOWYM NUMERZE!

WITAMY SERDECZNIE W MARCOWYM NUMERZE! Szkoła Podstawowa nr 2 im Przyjaciół Ziemi ul Banaszaka 1 66-470, Kostrzyn nad Odrą Numer 17 03/16 WWWJUNIORMEDIAPL ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER WITAMY SERDECZNIE W MARCOWYM NUMERZE! OTO, CO W NIM ZNAJDZIECIE:

Bardziej szczegółowo

Miłości bez krzyża nie znajdziecie Ale krzyża bez miłości nie uniesiecie. Wielki Post - czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych W Środę

Miłości bez krzyża nie znajdziecie Ale krzyża bez miłości nie uniesiecie. Wielki Post - czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych W Środę Miłości bez krzyża nie znajdziecie Ale krzyża bez miłości nie uniesiecie. Wielki Post - czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych W Środę Popielcową, rozpoczyna się w Kościele czterdziestodniowy

Bardziej szczegółowo

PISMO UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 2 W RADORYŻU KOŚCIELNYM

PISMO UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 2 W RADORYŻU KOŚCIELNYM PISMO UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 2 W RADORYŻU KOŚCIELNYM NR 4/2014/2015 W NUMERZE: Dzień Kobiet Wielkanoc Wywiad ze strażakiem 1 Dzień Kobiet to szczególne wydarzenie dla pań w ciągu roku. Są wtedy obdarowywane

Bardziej szczegółowo

Moje dziecko chodzi do szkoły...

Moje dziecko chodzi do szkoły... Moje dziecko chodzi do szkoły... Jak mu pomóc rozwijać samodzielność? Opracowanie: Joanna Kiedrowicz psycholog Jak pomóc dziecku oswoić szkołę? Nie zmieniaj swoich decyzji. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu,

Bardziej szczegółowo

Newsletter. DeNews. Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu. SPOTKANIE DeNews. Temat: Matka Jedyna Taka. Wyjątkowo godz 22:00

Newsletter. DeNews. Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu. SPOTKANIE DeNews. Temat: Matka Jedyna Taka. Wyjątkowo godz 22:00 2 Newsletter DeNews Maj 2015 Nr. 3 Dziewczyna z Nazaretu 3 4 Dycha dziennie SPOTKANIE DeNews Temat: Matka Jedyna Taka Wyjątkowo 23.05.2015 godz 22:00 Jak zacząć biegać? Dziewczyna z Nazaretu Zwykła - Niezwykła

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ DAT I OKRESÓW LITURGICZNYCH

KALENDARZ DAT I OKRESÓW LITURGICZNYCH KALENDARZ DAT I OKRESÓW LITURGICZNYCH 1. KALENDARZ OKRESÓW LITURGICZNYCH W KOŚCIELE KATOLICKIM 2012-2111 2. KALENDARZ DIECEZJI POLSKICH - 2013-02-28 3. WPROWADZENIA TEOLOGICZNO PASTORALNE DO KSIĄG LITURGICZNYCH

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

Marzec 2016r. NR 225. Z okazji Dnia Kobiet najserdeczniejsze życzenia Wszystkim Kobietom i Dziewczynkom składa redakcja Mardziaka

Marzec 2016r. NR 225. Z okazji Dnia Kobiet najserdeczniejsze życzenia Wszystkim Kobietom i Dziewczynkom składa redakcja Mardziaka Marzec 2016r. NR 225 Zespół redakcyjny: 1. Albert Płatek 3a 2. Franciszek Chmielewski 3b 3. Gabriela Gurgoń 3b 4. Klaudiusz Kluj 3b 5. Wojciech Kuźma 3b 6. Dawid Chyliński 3c 7. Igor Gładowski 3c 8. Bartosz

Bardziej szczegółowo

Styczeń. w grupie Wiewiórek

Styczeń. w grupie Wiewiórek Styczeń w grupie Wiewiórek Bloki tematyczne: 1. Przez okrągły rok 2. Biało dookoła 3. Babcia i Dziadek 4. Lubimy zimę. W pierwszym tygodniu wiewióreczki dowiedziały się wielu ciekawostek o każdej porze

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 2 Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Wędrówki po Polsce Scenariusz zajęć nr 2 I. Tytuł scenariusza: Miasto Kraków wita. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ!

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! Ewa Kozioł O CZYM BĘDZIE WEBINAR? - Porozmawiamy o nawyku, który odmieni wasze postrzeganie dnia codziennego; - Przekonam Cię do tego abyś zrezygnowała z pefekcjonizmu,

Bardziej szczegółowo

GIMZETKA SZKOLNA NR VI MARZEC 2012 AKTUALNOŚCI: Rusz głową quizy, krzyżówki, psychotesty, M&M, czyli moda i muzyka, Co dalej, gimnazjalisto?

GIMZETKA SZKOLNA NR VI MARZEC 2012 AKTUALNOŚCI: Rusz głową quizy, krzyżówki, psychotesty, M&M, czyli moda i muzyka, Co dalej, gimnazjalisto? GIMZETKA SZKOLNA NR VI MARZEC 2012 AKTUALNOŚCI: Rusz głową quizy, krzyżówki, psychotesty, M&M, czyli moda i muzyka, Co dalej, gimnazjalisto? Wkręć się w pomaganie, Ludzie, pasja, sport, Wesołych Świąt,

Bardziej szczegółowo

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI Dzień 1. 1. Przeanalizuj swoje codzienne działania i zapisz co najbardziej Cię oddala od osiągnięcia swojej idealnej, wymarzonej wagi. Te działania to utrwalone przez Ciebie nawyki i masz nad nimi kontrolę

Bardziej szczegółowo

a przez to sprawimy dużo radości naszym rodzicom. Oprócz dobrych ocen, chcemy dbać o zdrowie: uprawiać ulubione dziedziny sportu,

a przez to sprawimy dużo radości naszym rodzicom. Oprócz dobrych ocen, chcemy dbać o zdrowie: uprawiać ulubione dziedziny sportu, IMIENINY ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI- -Patrona dzieci i młodzieży (8 września) Opracowała: Teresa Mazik Początek roku szkolnego wiąże się z różnymi myślami: wracamy z jednej strony do minionych wakacji

Bardziej szczegółowo

Opracowała Hanna Drozdowicz

Opracowała Hanna Drozdowicz Opracowała Hanna Drozdowicz Zwyczaje i tradycje Wielkanocne Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Palemki rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek ozdabiano kwiatkami,

Bardziej szczegółowo

CHLEB PALEO NA ZAKWASIE

CHLEB PALEO NA ZAKWASIE CHLEB PALEO NA ZAKWASIE Ten chleb paleo jest naprawdę prosty i można go wykonać na wiele sposobów, a użyty zakwas ma w domu niemal każdy z nas. Odpowiednio zmodyfikowany, będzie odpowiedni także dla osób

Bardziej szczegółowo

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi Główna myśl: Bądź naśladowcą Jezusa Tekst: Mk 8,34 Jezus zapowiada swoją śmierć i zmartwychwstanie

Bardziej szczegółowo

Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni

Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni Europejska jakość w szkoleniu zawodowym - 2015-1-PL01-KA102-015020 Prezentacja Małgorzata Hornicka Bad Freienwalde Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni Uczestnicząc w programie Erasmus + odbyłam

Bardziej szczegółowo

Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj

Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj W pierwszym tygodniu listopada dzieci uczyły się rozumienia pojęcia ojczyzna. Jako pierwsze, dzieci zwróciły uwagę na to co jest dla nich najbliższe, czyli

Bardziej szczegółowo

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Drogi przyjaciół Pana Jezusa Księża Jezuici - Wydawnictwo WAM 1 Pan Jezus gromadzi

Bardziej szczegółowo

CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ

CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ SEKRETARIAT OŚRODEK INFORMACJI 629-35 - 69, 628-37 - 04 693-46 - 92, 625-76 - 23 UL. ŻURAWIA 4A, SKR. PT.24 00-503 W A R S Z A W A TELEFAX 629-40 - 89 INTERNET http://www.cbos.pl

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE. Stanisław Kusior. Burmistrz Żabna. Barszcz czerwony, żurek wiejski, święconka i Śmigus Dyngus czyli idą święta

INFORMACJE. Stanisław Kusior. Burmistrz Żabna. Barszcz czerwony, żurek wiejski, święconka i Śmigus Dyngus czyli idą święta INFORMACJE Wielkanoc '2006 W ten czas pokory i nadziei Mieszkańcom naszej gminy życzymy Licznych chwil radości i spokoju Wolnych od trosk, niepokojów. Niech czas ten rodzinnie spędzany Radością i miłością

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017 Witamy. na stronie Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla Was dostępnej. Każdy numer będziemy

Bardziej szczegółowo

APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS

APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS Tekst biblijny: Dz. Ap. 16, 11 22 Tekst pamięciowy: 2 Kor. 5, 17 Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe. Boże

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch 1 2 Spis treści Wstęp......6 Rozdział I: Co wpływa na to, jakim jesteś ojcem?...... 8 Twoje korzenie......8 Stereotypy.... 10 1. Dziecku do prawidłowego rozwoju wystarczy matka.... 11 2. Wychowanie to

Bardziej szczegółowo

Potrawy świata - Hiszpania obywatel świata

Potrawy świata - Hiszpania obywatel świata obywatel świata Witaj! Mam na imię Fernando i mam 9 lat. Mieszkam w Hiszpanii w Valencii. To miasto nad Morzem Śródziemnym. Jest tu trochę cieplej niż u Ciebie w Polsce, a dookoła rosną palmy. Tak jak

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R V I SZKOLNE M A R Z E C 2 0 1 4 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 Zuch

Bardziej szczegółowo

MINIPISEMKO. KWIECIEŃ 2012r. Zespół redakcyjny kl. 2b w składzie: Kacper Filipczak, Paulina Katyńska, Jula Pacanowska, Ola Tomoń, Zuzia Wdowiak

MINIPISEMKO. KWIECIEŃ 2012r. Zespół redakcyjny kl. 2b w składzie: Kacper Filipczak, Paulina Katyńska, Jula Pacanowska, Ola Tomoń, Zuzia Wdowiak MINIPISEMKO KWIECIEŃ 2012r. Zespół redakcyjny kl. 2b w składzie: Kacper Filipczak, Paulina Katyńska, Jula Pacanowska, Ola Tomoń, Zuzia Wdowiak KWIETNIOWE PRZYSŁOWIA: Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Witam Nazywam się Jolanta Otlik i jestem opiekunem Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla

Bardziej szczegółowo

Nowicka: Problemy z hodowlą "trójek" czyli jak obchodzić Wielkanoc... ekologicznie 15 kwietnia 2014

Nowicka: Problemy z hodowlą trójek czyli jak obchodzić Wielkanoc... ekologicznie 15 kwietnia 2014 Zbliżają się Święta Wielkanocne - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Ich nieodłącznym elementem i symbolem jest nie tylko suto zastawiony stół, na którym pojawią się jajka przygotowane

Bardziej szczegółowo

WERSJA: A ANKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2.

WERSJA: A ANKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2. WERSJA: A ANKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2. MĘŻCZYŹNI GF1 Przeczytam teraz Panu krótkie opisy różnych ludzi. Proszę wysłuchać każdego opisu

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA PRZEDSZKOLE NR 2 IM. DZIECIECEGO UŚMIECHU ZABRZE, UL. CMENTARNA 7 KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY ZREALIZOWANE DZIAŁANIA Przedstawienie teatralne związane z ochroną przyrody 25.01.2013 Przedszkolaki z IV

Bardziej szczegółowo

Nasza SZKOŁA jest WESOŁA

Nasza SZKOŁA jest WESOŁA Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Gazetek Szkolnych Nasza gazetka Nasza SZKOŁA jest WESOŁA NASZA GAZETKA SZKOLNA NR 5(25) WYDANIE ŚWIĄTECZNE ROK SZKOLNY 2009/2010 Zespół redakcyjny: Nasza Szkoła jest Wesoła

Bardziej szczegółowo

GAZETKA WIELKANOCNA ZRÓB TO SAM

GAZETKA WIELKANOCNA ZRÓB TO SAM ZRÓB TO SAM Rzeżucha w jajku. Do skorupki po jajku wkładamy watę i obficie podlewamy wodą. Na wierzch wysypujemy nasiona rzeżuchy i odstawiamy na klika dni np. na parapet codziennie sprawdzając czy watka

Bardziej szczegółowo

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Pelplińskiej ul. Bpa Dominika 11; Pelplin

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Pelplińskiej ul. Bpa Dominika 11; Pelplin Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Pelplińskiej ul. Bpa Dominika 11; 83-130 Pelplin e-mail: pelplin.ksm@gmail.pl www.pelplin.ksm.org.pl Nr rachunku: 18 1160 2202 0000 0000 5342 0223 Kalendarz

Bardziej szczegółowo

Marzec Dzieci Pana Astronoma

Marzec Dzieci Pana Astronoma Marzec Dzieci Pana Astronoma Motyw przewodni spoiwa integrujące Mija dzień po dniu. Tydzień po tygodniu. Miesiąc po miesiącu. Wiosna, lato, jesień, Zima. Co rok przyroda powtarza ten sam rytm. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!!

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Literka.pl INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Data dodania: 2004-03-16 13:30:00 Dzień Mamy i Taty Montaż słowno-muzyczny dla klasy III Konferansjer: Witam serdecznie wszystkich rodziców przybyłych na

Bardziej szczegółowo

SP Klasa VI, temat 57

SP Klasa VI, temat 57 Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło. 7. 5. 3. 4. 6. 1. 2. 8. 9. 1. Rozłączenie duszy z ciałem. 2. Najważniejsze święto chrześcijańskie. 3. Kolor szat liturgicznych używany w Wielkim Poście. 4. Cierpienie

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane. Scenariusz nr 5

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane. Scenariusz nr 5 Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane Scenariusz nr 5 I. Tytuł scenariusza zajęć: Palmy wielkanocne. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje

Bardziej szczegółowo

Przysiecka legenda o Brodaczu

Przysiecka legenda o Brodaczu Przysiecka legenda o Brodaczu W każdej wsi śląskiej są miejsca niezwykłe i tajemnicze, z którymi związane są legendy. Opowieści o zwycięstwie dobra nad złem, o nagrodach za dobre, pobożne życie i karze

Bardziej szczegółowo

KWIECIEŃ MIESIĘCZNY HARMONOGRAM PRACY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PIENIĄŻKOWIE MIESIĄC DZIEŃ CYKL TEMATYCZNY

KWIECIEŃ MIESIĘCZNY HARMONOGRAM PRACY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PIENIĄŻKOWIE MIESIĄC DZIEŃ CYKL TEMATYCZNY MIESIĘCZNY HARMONOGRAM PRACY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PIENIĄŻKOWIE MIESIĄC DZIEŃ CYKL TEMATYCZNY 01. Prima aprilis ZAJĘCIA UMYSŁOWE * Znaczenie humoru w życiu codziennym - pogadanka *Kalambury, quizy, zagadki

Bardziej szczegółowo

* * Mój kwiatuszku, mój wspaniały. Mój jedyny, ukochany. Moje serce Ciebie chce, cierpi, kiedy nie ma cię...

* * Mój kwiatuszku, mój wspaniały. Mój jedyny, ukochany. Moje serce Ciebie chce, cierpi, kiedy nie ma cię... Najpiękniejsze sms Moje oczy Cię widziały, moje usta całowały. Moje serce pokochało, kocha i będzie kochało! Kocham Cię po prostu, kocham nieskończenie. Kocham cię najpiękniej poprzez zapatrzenie! Kocham

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania. Tytuł: Marzenie Franka Kupki Tekst: Anna Cwojdzińska Ilustracje: Aleksandra Bugajewska Wydanie I, lipiec 2012 Text copyright Anna Cwojdzińska Illustration copyright Aleksandra Bugajewska Uprzejmie prosimy

Bardziej szczegółowo

Co jeszcze można zrobić?

Co jeszcze można zrobić? Co jeszcze można zrobić? Ekologia?? Ekologia- mądre słowo, Co to znaczy? powiedz sowo. Sowa chwilę pomyślała I odpowiedź taką dała. -To nauka o zwierzakach, Lasach, rzekach, ludziach, ptakach. Mówiąc krótko

Bardziej szczegółowo

Tradycja w Rodzinie s. 11. Tradycja w Kościele s. 16

Tradycja w Rodzinie s. 11. Tradycja w Kościele s. 16 Tradycja w Rodzinie s. 11 w n u m e r z e : Tradycja w Kościele s. 16 od redakcji Przygotuj się do Liturgii Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 31 marca: I czytanie: Dz 10,34a,37-43; II czytanie: Kol

Bardziej szczegółowo

Niedziela Wielkanocna tradycją stoi

Niedziela Wielkanocna tradycją stoi .pl https://www..pl Niedziela Wielkanocna tradycją stoi Autor: Małgorzata Wróblewska-Borek Data: 27 marca 2016 Wielkanoc. Największe i najstarsze święto chrześcijan upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa.

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz AQ. wersja dla młodzieży 12-15 lat. Płeć dziecka:... Miesiąc i rok urodzenia dziecka:... Miejsce zamieszkania (miasto, wieś):...

Kwestionariusz AQ. wersja dla młodzieży 12-15 lat. Płeć dziecka:... Miesiąc i rok urodzenia dziecka:... Miejsce zamieszkania (miasto, wieś):... Kwestionariusz AQ wersja dla młodzieży 12-15 lat Płeć dziecka:... Miesiąc i rok urodzenia dziecka:... Miejsce zamieszkania (miasto, wieś):... Płeć osoby wypełniającej kwestionariusz:... Wiek:... Wykształcenie

Bardziej szczegółowo

SZKOLNIACZEK. Gazetka Zespołu Szkół Integracyjnych nr 6/2008

SZKOLNIACZEK. Gazetka Zespołu Szkół Integracyjnych nr 6/2008 SZKOLNIACZEK Gazetka Zespołu Szkół Integracyjnych nr 6/2008 W NUMERZE m.in.: - WIELKANOCNA TRADYCJA - PIASTOWSKIE MENU - TRZYMAJ FORME - PRZED EGZAMINEM - NASZE PRACE Wielkanocny stół Nasz stół wielkanocny

Bardziej szczegółowo

Zwyczaje i tradycje Wielkanocne. Nr 76 marzec 2013r.

Zwyczaje i tradycje Wielkanocne. Nr 76 marzec 2013r. Nr 76 marzec 2013r. Dmuchnął ciepły wiatr od łąki, już na gruszy pierwsze pąki! Na jabłonce skrzeczy kawka: - tam pod płotem wzeszła trawka! A na grządce, czy nie słyszysz? Żółte kiełki - to irysy! - Słyszę

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET

PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET 1 / 1 1 PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET 2 / 1 1 CZĘŚĆ PIERWSZA: OGARNIJ, CZEGO TY W OGÓLE CHCESZ?! Jaki jest Twój cel? Czy potrafisz sobie odpowiedzieć, czego dokładnie chcesz? Co jest dla Ciebie

Bardziej szczegółowo

Nasza Kosmiczna Grosikowa Drużyna liczy 77 małych astronautów i aż 8 kapitanów. PYTANIE DLACZEGO? Jesteśmy szkołą wyróżniającą się tym, że w klasach

Nasza Kosmiczna Grosikowa Drużyna liczy 77 małych astronautów i aż 8 kapitanów. PYTANIE DLACZEGO? Jesteśmy szkołą wyróżniającą się tym, że w klasach a Nasza Kosmiczna Grosikowa Drużyna liczy 77 małych astronautów i aż 8 kapitanów. PYTANIE DLACZEGO? Jesteśmy szkołą wyróżniającą się tym, że w klasach mamy dwie Panie, które zawsze gdy, ktoś z nas potrzebuje

Bardziej szczegółowo