W numerze: Wielkanoc. Najdziwniejsze. restauracje. Dzień Ziemi. But na mapie. Dzień czekolady

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "W numerze: Wielkanoc. Najdziwniejsze. restauracje. Dzień Ziemi. But na mapie. Dzień czekolady"

Transkrypt

1 W numerze: Wielkanoc Najdziwniejsze restauracje Dzień Ziemi Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. But na mapie Dzień czekolady

2 Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta. Zwyczaje Wielkanocne : Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki, biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Świąteczne porządki Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby. Topienie Judasza Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano zdrajcę do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.

3 Wielkie grzechotanie Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami. Święconka Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan bo gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania, masło oznakę dobrobytu i jajka symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę. Wielka Niedziela dzień radości W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka. Lany poniedziałek Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. Szukanie zajączka Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

4 2 KWIETNIA Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia o godzinie 21:37, po gwałtownym pogorszeniu się stanu jego zdrowia w czwartek 31 marca Jego śmierć, jako głowy Kościoła katolickiego została ogłoszona publicznie, a informacja o niej natychmiast przekazana mediom. Rada Ministrów uchwałą z 3 kwietnia 2005 wprowadziła żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 3 kwietnia 2005 do dnia pogrzebu, ponadto zwróciła się z apelem: do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, innych podmiotów i instytucji oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie żałoby narodowej i wspólne uczczenie pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II. 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II przypadła w Wielki Czwartek Wyjątkowość tego jubileuszu, a także inne papieskie rocznice (18 maja 90- lecie urodzin; 27 kwietnia rocznica kanonizacji) sprawiły, że rok 2015 został ustanowiony przez parlament rokiem św. Jana Pawła II. A Wielki Czwartek to pierwsza, w dodatku wyjątkowa okazja do uczczenia modlitwą pamięci papieża Polaka. Dostrzegł to kardynał Stanisław Dziwisz.

5 Dzień Czekolady W tym roku obchodziliśmy go 12 kwietnia. Mało kto o nim pamięta, jednak na pewno jest to jeden z najważniejszych dni w roku dla czekoladoholików. Czekolada przywędrowała do Europy z Ameryki Środkowej wraz z Krzysztofem Kolumbem. Ale minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju (co doceniają zwłaszcza kobiety). Nie powinno więc dziwić, że łącznie na ten przysmak ludzie wydają 7 milionów dolarów rocznie. (K. Bielak)

6 Na świecie aż 192 kraje obchodzą Dzień Ziemi. W Polsce obchodzimy go Ale po co w ogóle stworzono taki dzień? Jaki jest jego cel? W dzisiejszych czasach Ziemi grozi dużo niebezpieczeństw, jak choćby: zanieczyszczenia wód, powietrza, gleby, globalne ocieplenie, coraz więcej śmieci (a wraz z tym więcej dzikich wysypisk), co niekorzystnie wpływa na naszą planetę, a w konsekwencji na nas. Dlatego uchwalono Dzień Ziemi, aby uświadomić ludziom, że musimy dbać o nią. Co roku, organizatorzy poruszają inny, ważny temat. Tegorocznym hasłem obchodów Dnia Ziemi jest Z energią zmieńmy źródła. W tym roku ekolodzy chcą zwrócić uwagę na odnawialne źródła energii, które nie są groźne dla naszej planety, a jednocześnie są dla nas korzystne. Podczas obchodów tego dnia, w całej Polsce organizowane są różne festyny, marsze, wystawy czy akcje ekologiczne (np. wspólne sadzenie drzew). W tym roku będzie organizowana zbiórka elektroodpadów i baterii. W zamian za każdy elektroodpad czy baterię, rozdawane będą sadzonki drzew, przygotowane przez Lasy Państwowe. Każdy może się czegoś nauczyć, dowiedzieć podczas festynów z okazji Dnia Ziemi. Każdy, bez wyjątku, może polepszyć swoje życie, dla dobra całej planety, zaczynając od segregacji śmieci, ograniczenia jazdy samochodem, zmiany żarówek na energooszczędne itd. Uwierzcie, że nawet tak drobne zmiany, dają tak wiele. Paulina P.

7 Każdy z nas na pewno kojarzy Włochy z pizzą, charakterystycznym kozakiem na mapie, Koloseum, Wenecją czy Rzymem. Postaram się Wam przybliżyć ten wspaniały kraj, poprzez krótką historię pizzy oraz mnóstwo zdumiewających ciekawostek. PODSTAWOWE WŁOSKIE INFORMACJE: Stolica: Rzym Język urzędowy: włoski Waluta: 1 = 100 eurocentów Hymn: Fratelli d Italia ( Bracia Włosi ) Domena internetowa:.it Kod samochodowy: I Kod telefoniczny: +39 Głowa państwa: prezydent Sergio Mattarella Mapa Włoch bucik Krótka historia pizzy. Bez zbędnych szczegółów. Ulubione danie wielu z nas pizza. Dziś znamy wiele rodzajów pizzy z owocami morskimi, ananasem, salami, kurczakiem... Dla Flaga Włoch niektórych jest ona dziełem sztuki. Ale pizza początkowo była zwykłym posiłkiem Włochów. Najpierw normalny placek posmarowany oliwą, czosnkiem i posypany ziołami. Gdy Włosi poznali pomidory, zaczęto je dodawać do tegoż placuszka jako sos. Pizza stała się sławna, dopiero w XIX wieku, za sprawą piekarza Raffaela Esposito, który podał pizzę z pomidorami, serem mozarella i bazylią, królowej Małgorzacie (Margherita). Od tamtej pory wymyślano i jedzono coraz to dziwniejsze rodzaje zwykłego, dla Włochów, placuszka.

8 Kilka ciekawostek o ojczyźnie pizzy: --> Dla Włochów pechową liczbą jest 17, a tą przynoszącą szczęście jest > Wszystkie włoskie słowa kończą się samogłoskami: i, a, e, o, u. We włoskim alfabecie nie ma liter: k, y, w, x, j. Najdłuższe słowo? PRECIPITEVOLISSIMEVOLMÉNTE oznaczające na łeb, na szyję... --> We Włoszech wynaleziono m.in. termometr, telefon, baterie, wodę kolońską, okulary i lody. --> We Włoszech wyróżnia się ponad 350 różnych rodzajów makaronu. --> Włochy są jednym z bardziej religijnych krajów na świecie (jak m.in. Polska!) --> Włochy są największym producentem wina na świecie. --> Od 1523 do 1978 wszyscy papieże byli Włochami. --> W kraju tym mieszka około Polaków, a 95% ludności to Włosi. Stereotypowy Włoch Typowy Włoch mieszka razem z rodzicami co najmniej do czterdziestki, nie pracuje (po co?). Zjada mnóstwo pizzy, owoców morza, ryb i kilka kilogramów makaronu dziennie, a popija to winem. Gdy mówi, to krzyczy i gestykuluje. Najważniejsza część jego auta to klakson, którego z chęcią używa. Bardzo dba o swój wygląd. Możliwe też, że należy do mafii, ale nikt nie umie tego udowodnić... Co myślicie o tym kraju? Lubicie pizzę? Może byliście tam na wakacjach, albo się wybieracie? Paulina P.

9 Yorkshire Terrier Biewer a la pom pon, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa tych przepięknych Yorków, to rasa stosunkowo młoda, a jej ojczyzną są Niemcy. To właśnie tam 20 stycznia 1984 r. przyszedł na świat pierwszy szczeniak, który kolorystycznie różnił się od pozostałych Yorków o imieniu Schneeflockchen (Śnieżynka) von Friedheck, którego rodzicami byli Darling von Friedheck oraz Fru Fru von Friedheck. Oboje rodzice byli utytułowani mianowicie Zwycięzcy Świata Młodzieży Dortmund Właścicielami tej wspaniałej pary byli Państwo Gertruda i Werner Biewer. Najprawdopodobniej była to mutacja genetyczna. Zafascynowani kolorem włosa jaki posiadała Śnieżynka postanowili zrobić wszystko, by podtrzymać taką właśnie kolorystykę w dalszych pokoleniach swoich Biewerów. Z wielką pasją i poświęceniem dbali o to, by nie krzyżować innych osobników, co przyczyniło się do rozwoju i popularności Biewerów w Niemczech. Niestety w 1997 roku Pan Werner Biewer zmarł, a jego żona Gertruda zaprzestała hodowli.

10

11 Ekstrawertyk czy introwertyk a ty kim jesteś? Twórcą wspomnianych pojęć był słynny szwajcarski psychiatra Carl Gustaw Jung. Jung, jako bardzo wnikliwy obserwator, zauważył w swojej pracy z ludźmi, że różnią się oni zasadniczo w sposobie kierowania swojej uwagi, postrzegania i aktywności. Jedna grupa wykazywała tendencję do koncentrowania się na sobie do wewnątrz, druga zaś swoją uwagę i aktywność kierowała na zewnątrz. Jung wprowadził do psychologii osobowości pojęcie introwertyzmu, to pierwsza opisywana powyżej grupa, oraz ekstrawertyzmu, który charakteryzował drugą grupę osób. Innymi słowy ekstra lub introwertyzm to cecha osobowości. Oto siedem rzeczy, które ekstrawertyk powinien wiedzieć o introwertyku i na odwrót. Introwertyk : chce pobyć sam nie dlatego, że nie lubi twojego towarzystwa, ale dlatego, że po prostu lubi być sam; to, że siedzi cicho nie oznacza, że nie chce rozmawiać czy jest tobą znudzony; po prostu chce posiedzieć sobie cicho; jeśli mówi, że dobrze się bawi, to dobrze się bawi, nawet jeśli tak nie wygląda; nie lubi rozmawiać przez telefon; nie jest samotny, jest wybredny. Jeśli jesteś jego przyjacielem, ciesz się; dla twojego introwertycznego przyjaciela był to nie lada wysiłek, by się z tobą zaprzyjaźnić; jeśli wychodzi z przyjęcia wcześnie, to nie dlatego, że mu się nie podoba, po prostu już chce być ze sobą;

12 jeśli pytasz go o zdanie, w końcu ci powie, gdy nadejdzie dobry czas. Nie będzie się przekrzykiwać ani rzucać słów na wiatr. Ale jak coś powie, to mówi z przekonaniem. Ekstrawertyk : nie rozumie introwertyków, dopóki im tego ktoś nie wytłumaczy, bo styl życia introwertyków jest dla niego totalnie niezrozumiały; ekstrawertyk zawsze będzie próbował introwertyka wyciągnąć na imprezę, kazać mu wyluzować, namówić na zwierzenia nie dlatego, że jest nachalny czy dwulicowy, po prostu tak ma; ekstrawertyk zwykle mówi więcej niż trzeba, a ilość nie przekłada się na jakość, ale często powie coś ciekawego, trzeba tylko cierpliwie słuchać; za to warto się od niego uczyć sztuki rozmowy, zwłaszcza tzw. gadania o niczym, przydatnego w sytuacji zagajania rozmowy w nowym towarzystwie; ekstrawertyk nie jest domyślny, nie umie czytać między wierszami; uważaj na niego podczas imprez. Zawsze wciągnie cię w tłum ludzi, zacznie rozmowę i porzuci, bo myśli, że dasz sobie radę jak oni i w głębi serca jesteś duszą towarzystwa; jest wiele odmian ekstrawertyków. Szukaj tych otwartych na kontakty ale zdolnych do koncentracji i spokojnej rozmowy.

13 W tym miesiącu przedstawimy Wam kilka najdziwniejszych restauracji na świecie. Czy chcielibyście coś tam zjeść? Restauracja pod wodospadem Bar przy basenie w letnich kurortach to za mało? Więcej wrażeń dostarcza restauracja u stóp wodospadu na Filipinach. Serwowane na bambusowych stołach specjały lokalnej kuchni przyciągają tłumy turystów. To niezwykła atrakcja dla kulinarnych smakoszy, ale również dla ornitologów, gdyż kurort zamieszkuje ponad 600 gatunków ptaków. Skosztuj czegoś pod wodą ;) Na Malediwach skosztować można kuchni fusion. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że restauracja Ithaa Undersea znajduje się 5 metrów pod wodą! Aby zjeść posiłek, podziwiając podwodne życie, należy zarezerwować stolik z ogromnym wyprzedzeniem. Restauracja, co prawda czynna jest codziennie, jednak tylko przez godzinę.

14 Teraz coś na zimno! Choć ta restauracja ma swój urok, to ciepłym i przytulnym miejscem zdecydowanie nie można stoły, jej nazwać. krzesła Mury, wszystko wykonane jest z lodu. I nie ma mowy nawet o ciepłej zupie na rozgrzewkę, gdyż restauracja serwuje tylko zimne posiłki. Nowoczesna Toaleta Restauracja zaprasza na posiłki, które zjesz siedząc na muszli Niesamowite klozetowej. możesz siedzieć tam godzinami bez potrzeby chodzenia do toalety. Przydatne? :D Jak w więzieniu Chcesz sprawdzić jak to jest stołować się w celi? Masz ochotę spojrzeć na świat zza więziennych krat? Teraz nie musisz robić nic nielegalnego, by tam się znaleźć. Spełnisz swoje marzenie, dostaniesz także posiłek, ale za taką przyjemność i tak będziesz musiał zapłacić. Na szczęście w walucie.

15 KULKI czekoladowe a'la Rafaello Roche Czas przygotowania: Noc na moczenie fasoli + godzina gotowania + 15 min przygotowania Składniki: 340g białej fasoli (2 szklanki) tabliczka gorzkiej (min. 70%) czekolady 2 łyżki kakao 1 łyżka miodu ulubione orzechy/bakalie wiórki kokosowe Przygotowanie: Fasolę zalej wodą i zostaw do namoczenia na całą noc. Następnie gotuj ją przez godzinę, wylej wodę i odstaw fasolę do ostygnięcia. Do garnka dodaj kakao, miód i startą czekoladę. Wszystko dobrze wymieszaj i zmiksuj blenderem w celu uzyskania jednolitej gęstej masy. Dodaj pokruszone ulubione orzechy, wszystko wymieszaj. Odstaw garnek na godzinę do lodówki. Kiedy masa będzie schłodzona, mokrymi rękami formuj niewielkie kulki, a następnie obtaczaj je w wiórkach kokosowych. Po przygotowaniu wszystkich kulek odstaw je z powrotem do lodówki i podawaj tak schłodzone. Zamiast pokruszonych orzechów możesz użyć bakalii, możesz wkładać do środka kulki cały orzech laskowy, wydrążoną wiśnię i tym podobne. Wszystko zależy od Twojej fantazji :) Smacznego

16 Kącik mola książkowego CZYTAMY, OCENIAMY, STRESZCZAMY Osobliwy Dom Pani Peregrine Życie Jacoba nie zapowiadało się ekscytująco. Pogodził się z myślą, że nigdy nie zostanie odkrywcą i nie będzie miał wielu przyjaciół. Ważne miejsce w jego życiu zajmował dziadek. To on najbardziej mu imponował i to on opowiadał mu najlepsze historie na dobranoc o pogodnym sierocińcu na walijskiej wysepce, ukrytym przed złem, wojną i potworami Aż pewnego dnia dziadek Portman umarł w niejasnych okolicznościach. I wtedy wszystko się zaczęło Jacob wyrusza na odciętą od świata wyspę, by zgłębić jej tajemnice. Czy zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii naprawdę istniały? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co urojeniem? \ Książka niewątpliwie godna polecenia. Choć początek jest niepozorny, to dalszy rozwój akcji wprowadza nas do świata z opowieści dziadka Portmana. Jacob wkracza do niego poprzez pętlę czasową. Poznaje dzieci, które są osobliwe. Posiadają one nadnaturalne zdolności wprawiające w osłupienie. Każdemu z nich towarzyszy odmienna historia. Jednak życie dzieci nie jest bajką, a niebezpieczeństwo od lat czyha, by dostać je w swoje ręce. Jacob musi stanąć przed wyborem czy próbować wrócić do normalnego życia, czy pomóc nowopoznanym przyjaciołom. Akcja nabiera tempa im bliżej końca, a po momencie kulminacyjnym pozostawia nas z jednym pytaniem: co dalej? W skrócie: Autor: Ransom Riggs Tytuł: Osobliwy Dom Pani Peregrine Liczba stron: 400 Wydawnictwo: Media Rodzina I Tom z cyklu Pani Peregrine

17 W tym miesiącu przypada Dzień Bajek. Z tej okazji zapytaliśmy nauczycieli, jakie książki pamiętają z dzieciństwa. Oto ich odpowiedzi: Pani M. Pyzowska: Jest to Ania z Zielonego Wzgórza. Pani B. Śmietana: Było ich duże, lecz najmilej wspominam Baśnie Andersena. Pan T. Szachoń: Pierwsza moja myśl to Muminki. Pan D. Tokarski: Moja ulubiona bajka to Akademia Pana Kleksa. Pani A. Przetacznik: Z dzieciństwem kojarzy mi się bajka Trzy świnki. Dostałam ją od dziadka i dzień, w dzień ją czytałam. Pani I. Warpecha: Z dzieciństwa kojarzę Narnię.

18 ROZRYWKA Jasiu przychodzi ze szkoły i mama się go pyta: Jasiu jak było w szkole? A dobrze. Pani mnie wyróżniła, powiedziała, że cała klasa to debile, a ja największy. Przychodzi dziecko z tornistrem na stację benzynową i mówi: - 10 litrów benzyny szybko! - Co pali się? Moja szkoła! Nauczycielka pyta największego lenia w klasie: - Jakim zwierzęciem chciałbyś być? - Wężem! - A dlaczego? - Bo on leży, a mimo to idzie. Jasio napisał na tablicy: Fczoraj byłem f szkole". Pani pyta innego ucznia: - Czy Twój kolega dobrze napisał to zdanie? - Jasne, że nie. Przecież wczoraj była niedziela!

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA MARZEC I KWIECIEŃ W GRUPIE BĄKÓW

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA MARZEC I KWIECIEŃ W GRUPIE BĄKÓW ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE NA MARZEC I KWIECIEŃ W GRUPIE BĄKÓW 1. Umożliwienie dzieciom zdobywania wiedzy na temat wsi i zwierząt hodowlanych, uświadomienie potrzeby hodowania zwierząt, wskazanie

Bardziej szczegółowo

TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE

TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE WIELKANOC Wielkanoc, to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Święto ruchome przypadające w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni

Bardziej szczegółowo

GAZETKA INTERESUJĄCA TŁUMY

GAZETKA INTERESUJĄCA TŁUMY GAZETKA INTERESUJĄCA TŁUMY M A R Z E C WIOSNA CORAZ BLIŻEJ Wiosna jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza

Bardziej szczegółowo

ITAKA SPIS TREŚCI. Kwiecień - plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata

ITAKA SPIS TREŚCI. Kwiecień - plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata SPIS TREŚCI 2 str. Wielkanoc 3-4 str. Zwyczaje wielkanocne 5-7 str. Na skrzydlach poezji 8-9 str. Projekt Są miasta na swiecie... 10 str. Prima aprilis 11 str. Pozdrowienia urodzinowe ITAKA GAZETKA SZKOLNA

Bardziej szczegółowo

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jest to także dzień wagarowicza. Jednak uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób artystyczny.

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jest to także dzień wagarowicza. Jednak uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób artystyczny. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jest to także dzień wagarowicza. Jednak uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w sposób artystyczny. Wszystkie klasy wzięły udział w śpiewaniu piosenki,

Bardziej szczegółowo

ILUSTROWANA GAZETKA MŁODZIEŻOWA

ILUSTROWANA GAZETKA MŁODZIEŻOWA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ Strzelewo ILUSTROWANA GAZETKA MŁODZIEŻOWA NR 3 ( 99 ) MARZEC/KWIECIEŃ 2012 W numerze m. in. Tradycje świąteczne str. 4-8 Horoskop str. 13-19 Krzyżówka i

Bardziej szczegółowo

Ale bałwan chce przeczekać do zimy w lodówce! W numerze: Do zobaczenia za rok

Ale bałwan chce przeczekać do zimy w lodówce! W numerze: Do zobaczenia za rok Marzec 2015 /IV rok wydania/ rok szkolny 2014/2015 Szkoła Podstawowa w Uwielinach, ul.szkolna 2 Do zobaczenia za rok Ale bałwan chce przeczekać do zimy w lodówce! W numerze: - Wybieramy patrona - Wiosna

Bardziej szczegółowo

Warszawa, kwiecień 2012 BS/46/2012 WIELKOPOSTNE I WIELKANOCNE ZWYCZAJE W POLSKICH DOMACH

Warszawa, kwiecień 2012 BS/46/2012 WIELKOPOSTNE I WIELKANOCNE ZWYCZAJE W POLSKICH DOMACH Warszawa, kwiecień 2012 BS/46/2012 WIELKOPOSTNE I WIELKANOCNE ZWYCZAJE W POLSKICH DOMACH Znak jakości przyznany CBOS przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku 11 stycznia 2012 roku Fundacja Centrum

Bardziej szczegółowo

KWIECIEŃ 2014 r. GAZETKĘ REDAGOWAŁY: Iwona Chmura, Grażyna Kobylińska.

KWIECIEŃ 2014 r. GAZETKĘ REDAGOWAŁY: Iwona Chmura, Grażyna Kobylińska. KWIECIEŃ 2014 r. GAZETKĘ REDAGOWAŁY: Iwona Chmura, Grażyna Kobylińska. Kwiecień Kwiecień stary pleciuga same bajdy plecie: że kotki za płotem a to... bazie przecież. Opowiada, że zima ukryła się w sadzie

Bardziej szczegółowo

świętością życia dawać dowód żywej wiary. W Niedzielę Palmową, Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, dla dokonania paschalnej

świętością życia dawać dowód żywej wiary. W Niedzielę Palmową, Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, dla dokonania paschalnej Wielki Tydzień Ostatnie dni Wielkiego Postu od Niedzieli Palmowej do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie Triduum Paschalne to Wielki Tydzień. Najstarsze świadectwa o liturgii Wielkiego Tygodnia pochodzą

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Rok liturgiczny (kościelny)

Rok liturgiczny (kościelny) Rok liturgiczny (kościelny) Adwent Okres Narodzenia Pańskiego Okres zwykły cz. I Wielki Post Triduum Paschalne Okres Wielkanocny Okres zwykły cz. II Przeczytajcie fragment Składu apostolskiego. Jakie fakty

Bardziej szczegółowo

GAZETKA SZKOLNA NR 4 2015 R.

GAZETKA SZKOLNA NR 4 2015 R. GAZETKA SZKOLNA NR 4 2015 R. SZKOŁA PODSTAWOWA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GRABOWCU W tym numerze: Kalendarz szkolny 1 Kwiecień 2 Wielkanoc 3 Dzień Ziemi 4 Nasze sukcesy 5 1.04 - Sprawdzian

Bardziej szczegółowo

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia WSPOMNIENIA Z LAT 70 NA PODSTAWIE KRONIK SZKOLNYCH. W ramach Internetowego Projektu Zbieramy Wspomnienia pomiędzy końcem jednych, a początkiem drugich zajęć wybrałam

Bardziej szczegółowo

Międzygimnazjalny Konkurs Teatralny

Międzygimnazjalny Konkurs Teatralny Międzygimnazjalny Konkurs Teatralny Melpomena- moja miłość... 28 marca 2009 roku uczniowie gimnazjum w Dąbrówce wraz z opiekunem mgr Beatą Jędrczak wyruszyli na podbój sceny Koła Młodych Twórców działającego

Bardziej szczegółowo

WIELKANOC TO NAJSTARSZE, NAJWAŻNIEJSZE I NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO... MAMO! TATO! PRZECZYTAJ MI

WIELKANOC TO NAJSTARSZE, NAJWAŻNIEJSZE I NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO... MAMO! TATO! PRZECZYTAJ MI WIELKANOC TO NAJSTARSZE, NAJWAŻNIEJSZE I NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO... MAMO! TATO! PRZECZYTAJ MI WIELKANOC to największe, najstarsze i najważniejsze święto wszystkich chrześcijan. Jest to święto ruchome, ponieważ

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Zespołu Szkół w Judzikach NR 4/2013/2014 JUDZIKI * LENARTY * BIAŁA OLECKA * BIALSKIE POLA

Biuletyn Zespołu Szkół w Judzikach NR 4/2013/2014 JUDZIKI * LENARTY * BIAŁA OLECKA * BIALSKIE POLA Biuletyn Zespołu Szkół w Judzikach NR 4/2013/2014 JUDZIKI * LENARTY * BIAŁA OLECKA * BIALSKIE POLA 1 14.03.2014 r. w klasie III odbył się konkurs Zwycięzcy konkursu: ortograficzny pt: Zabawa z ortografią.

Bardziej szczegółowo

MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI

MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI ROBERT MAICHER MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI Poleca: SuperKid.pl Zapewnij dzieciom dobry start! Copyright by Robert Maicher Data: 03.02.2008 Tytuł: Mały Pablo i dwie świnki Autor: Robert Maicher Wydanie I Seria:

Bardziej szczegółowo

GIMZETKA SZKOLNA NR VI MARZEC 2012 AKTUALNOŚCI: Rusz głową quizy, krzyżówki, psychotesty, M&M, czyli moda i muzyka, Co dalej, gimnazjalisto?

GIMZETKA SZKOLNA NR VI MARZEC 2012 AKTUALNOŚCI: Rusz głową quizy, krzyżówki, psychotesty, M&M, czyli moda i muzyka, Co dalej, gimnazjalisto? GIMZETKA SZKOLNA NR VI MARZEC 2012 AKTUALNOŚCI: Rusz głową quizy, krzyżówki, psychotesty, M&M, czyli moda i muzyka, Co dalej, gimnazjalisto? Wkręć się w pomaganie, Ludzie, pasja, sport, Wesołych Świąt,

Bardziej szczegółowo

PISMO UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 2 W RADORYŻU KOŚCIELNYM

PISMO UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 2 W RADORYŻU KOŚCIELNYM PISMO UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 2 W RADORYŻU KOŚCIELNYM NR 4/2014/2015 W NUMERZE: Dzień Kobiet Wielkanoc Wywiad ze strażakiem 1 Dzień Kobiet to szczególne wydarzenie dla pań w ciągu roku. Są wtedy obdarowywane

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR NR 3 MARZEC 2013 KOZIOŁEK KWARTALNIK DLA RODZICÓW I DZIECI PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 2 IM. K. MAKUSZYŃSKIEGO W WADOWICACH Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, SKŁADAMY PAŃSTWU NAJSERDECZNIEJSZE

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ DAT I OKRESÓW LITURGICZNYCH

KALENDARZ DAT I OKRESÓW LITURGICZNYCH KALENDARZ DAT I OKRESÓW LITURGICZNYCH 1. KALENDARZ OKRESÓW LITURGICZNYCH W KOŚCIELE KATOLICKIM 2012-2111 2. KALENDARZ DIECEZJI POLSKICH - 2013-02-28 3. WPROWADZENIA TEOLOGICZNO PASTORALNE DO KSIĄG LITURGICZNYCH

Bardziej szczegółowo

Nasza SZKOŁA jest WESOŁA

Nasza SZKOŁA jest WESOŁA Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Gazetek Szkolnych Nasza gazetka Nasza SZKOŁA jest WESOŁA NASZA GAZETKA SZKOLNA NR 5(25) WYDANIE ŚWIĄTECZNE ROK SZKOLNY 2009/2010 Zespół redakcyjny: Nasza Szkoła jest Wesoła

Bardziej szczegółowo

Styczeń. w grupie Wiewiórek

Styczeń. w grupie Wiewiórek Styczeń w grupie Wiewiórek Bloki tematyczne: 1. Przez okrągły rok 2. Biało dookoła 3. Babcia i Dziadek 4. Lubimy zimę. W pierwszym tygodniu wiewióreczki dowiedziały się wielu ciekawostek o każdej porze

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE. Stanisław Kusior. Burmistrz Żabna. Barszcz czerwony, żurek wiejski, święconka i Śmigus Dyngus czyli idą święta

INFORMACJE. Stanisław Kusior. Burmistrz Żabna. Barszcz czerwony, żurek wiejski, święconka i Śmigus Dyngus czyli idą święta INFORMACJE Wielkanoc '2006 W ten czas pokory i nadziei Mieszkańcom naszej gminy życzymy Licznych chwil radości i spokoju Wolnych od trosk, niepokojów. Niech czas ten rodzinnie spędzany Radością i miłością

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

GAZETKA WIELKANOCNA ZRÓB TO SAM

GAZETKA WIELKANOCNA ZRÓB TO SAM ZRÓB TO SAM Rzeżucha w jajku. Do skorupki po jajku wkładamy watę i obficie podlewamy wodą. Na wierzch wysypujemy nasiona rzeżuchy i odstawiamy na klika dni np. na parapet codziennie sprawdzając czy watka

Bardziej szczegółowo

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Kogo podziwiasz dzisiaj, a kogo podziwiałeś w przeszłości? Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Jaka jest Twoja ulubiona potrawa? Czy wiesz

Bardziej szczegółowo

MINIPISEMKO. KWIECIEŃ 2012r. Zespół redakcyjny kl. 2b w składzie: Kacper Filipczak, Paulina Katyńska, Jula Pacanowska, Ola Tomoń, Zuzia Wdowiak

MINIPISEMKO. KWIECIEŃ 2012r. Zespół redakcyjny kl. 2b w składzie: Kacper Filipczak, Paulina Katyńska, Jula Pacanowska, Ola Tomoń, Zuzia Wdowiak MINIPISEMKO KWIECIEŃ 2012r. Zespół redakcyjny kl. 2b w składzie: Kacper Filipczak, Paulina Katyńska, Jula Pacanowska, Ola Tomoń, Zuzia Wdowiak KWIETNIOWE PRZYSŁOWIA: Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę

Bardziej szczegółowo

Nowicka: Problemy z hodowlą "trójek" czyli jak obchodzić Wielkanoc... ekologicznie 15 kwietnia 2014

Nowicka: Problemy z hodowlą trójek czyli jak obchodzić Wielkanoc... ekologicznie 15 kwietnia 2014 Zbliżają się Święta Wielkanocne - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Ich nieodłącznym elementem i symbolem jest nie tylko suto zastawiony stół, na którym pojawią się jajka przygotowane

Bardziej szczegółowo

Moje dziecko chodzi do szkoły...

Moje dziecko chodzi do szkoły... Moje dziecko chodzi do szkoły... Jak mu pomóc rozwijać samodzielność? Opracowanie: Joanna Kiedrowicz psycholog Jak pomóc dziecku oswoić szkołę? Nie zmieniaj swoich decyzji. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu,

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS

APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS Tekst biblijny: Dz. Ap. 16, 11 22 Tekst pamięciowy: 2 Kor. 5, 17 Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe. Boże

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R V I SZKOLNE M A R Z E C 2 0 1 4 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 Zuch

Bardziej szczegółowo

Tradycja w Rodzinie s. 11. Tradycja w Kościele s. 16

Tradycja w Rodzinie s. 11. Tradycja w Kościele s. 16 Tradycja w Rodzinie s. 11 w n u m e r z e : Tradycja w Kościele s. 16 od redakcji Przygotuj się do Liturgii Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 31 marca: I czytanie: Dz 10,34a,37-43; II czytanie: Kol

Bardziej szczegółowo

* * Mój kwiatuszku, mój wspaniały. Mój jedyny, ukochany. Moje serce Ciebie chce, cierpi, kiedy nie ma cię...

* * Mój kwiatuszku, mój wspaniały. Mój jedyny, ukochany. Moje serce Ciebie chce, cierpi, kiedy nie ma cię... Najpiękniejsze sms Moje oczy Cię widziały, moje usta całowały. Moje serce pokochało, kocha i będzie kochało! Kocham Cię po prostu, kocham nieskończenie. Kocham cię najpiękniej poprzez zapatrzenie! Kocham

Bardziej szczegółowo

Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj

Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj W pierwszym tygodniu listopada dzieci uczyły się rozumienia pojęcia ojczyzna. Jako pierwsze, dzieci zwróciły uwagę na to co jest dla nich najbliższe, czyli

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA PRZEDSZKOLE NR 2 IM. DZIECIECEGO UŚMIECHU ZABRZE, UL. CMENTARNA 7 KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY ZREALIZOWANE DZIAŁANIA Przedstawienie teatralne związane z ochroną przyrody 25.01.2013 Przedszkolaki z IV

Bardziej szczegółowo

Szkolne halo. Wyprawy Maturzystów REDAKCJA SZKOLNEGO HALO ŻYCZY MIŁEJ WIOSENNEJ LEKTURY!

Szkolne halo. Wyprawy Maturzystów REDAKCJA SZKOLNEGO HALO ŻYCZY MIŁEJ WIOSENNEJ LEKTURY! Gazetka ZSO im. J. Kilińskiego w Mogielnicy Numer 4/2014/2015 Szkolne halo REDAKCJA SZKOLNEGO HALO ŻYCZY MIŁEJ WIOSENNEJ LEKTURY! Wyprawy Maturzystów 27 lutego uczniowie klas trzecich liceum pojechali

Bardziej szczegółowo

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi Główna myśl: Bądź naśladowcą Jezusa Tekst: Mk 8,34 Jezus zapowiada swoją śmierć i zmartwychwstanie

Bardziej szczegółowo

Marzec Dzieci Pana Astronoma

Marzec Dzieci Pana Astronoma Marzec Dzieci Pana Astronoma Motyw przewodni spoiwa integrujące Mija dzień po dniu. Tydzień po tygodniu. Miesiąc po miesiącu. Wiosna, lato, jesień, Zima. Co rok przyroda powtarza ten sam rytm. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch 1 2 Spis treści Wstęp......6 Rozdział I: Co wpływa na to, jakim jesteś ojcem?...... 8 Twoje korzenie......8 Stereotypy.... 10 1. Dziecku do prawidłowego rozwoju wystarczy matka.... 11 2. Wychowanie to

Bardziej szczegółowo

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania. Tytuł: Marzenie Franka Kupki Tekst: Anna Cwojdzińska Ilustracje: Aleksandra Bugajewska Wydanie I, lipiec 2012 Text copyright Anna Cwojdzińska Illustration copyright Aleksandra Bugajewska Uprzejmie prosimy

Bardziej szczegółowo

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem! Proszę bardzo!...książka z przesłaniem! Przesłanie, które daje odpowiedź na pytanie co ja tu właściwie robię? Przesłanie, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Z tej książki dowiesz się,

Bardziej szczegółowo

KWIECIEŃ MIESIĘCZNY HARMONOGRAM PRACY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PIENIĄŻKOWIE MIESIĄC DZIEŃ CYKL TEMATYCZNY

KWIECIEŃ MIESIĘCZNY HARMONOGRAM PRACY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PIENIĄŻKOWIE MIESIĄC DZIEŃ CYKL TEMATYCZNY MIESIĘCZNY HARMONOGRAM PRACY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PIENIĄŻKOWIE MIESIĄC DZIEŃ CYKL TEMATYCZNY 01. Prima aprilis ZAJĘCIA UMYSŁOWE * Znaczenie humoru w życiu codziennym - pogadanka *Kalambury, quizy, zagadki

Bardziej szczegółowo

CO SŁYCHAĆ U MOTYLI? pokoloruj mnie

CO SŁYCHAĆ U MOTYLI? pokoloruj mnie CO SŁYCHAĆ U MOTYLI? pokoloruj mnie W miesiącu marcu realizujemy takie tematy jak:,,poznań moim miastem zapoznając się z historią oraz tradycjami miasta.,,czy to siostra, czy to brat, kolorowy z nimi świat

Bardziej szczegółowo

Wieści z Bajkowej Krainy

Wieści z Bajkowej Krainy Wrzesień 2015 Wieści z Bajkowej Krainy 10-lecie przedszkola Bajkowa Kraina W tym roku obchodziliśmy rocznicę 10-lecia przedszkola. W tym uroczystym dniu Dyrekcja i kadra pedagogiczna spotkała się, na mszy

Bardziej szczegółowo

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY! Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY! Wszelkie prawa należą do: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o. Warszawa 2015 www.zielonasowa.pl Kim jestem.

Bardziej szczegółowo

Szkoła to My. N r 1 2 I I I 2 0 1 3. W r y t m i e w i o s n y...

Szkoła to My. N r 1 2 I I I 2 0 1 3. W r y t m i e w i o s n y... Szkoła to My N r 1 2 I I I 2 0 1 3 W r y t m i e w i o s n y... Mecz młodych talentów Turniej odbył się 26.02.2013r. o godzinie 9:00. W turnieju udział wzięło 6 drużyn: z Szalejowa, Krosnowic, Wojboża,

Bardziej szczegółowo

Nowinki Naszej Szkolnej Rodzinki

Nowinki Naszej Szkolnej Rodzinki Nowinki Naszej Szkolnej Rodzinki Grudzień 2015 W tym numerze: Fotoreportaż z Otrzęsin klas 1 Fotoreportaż z Otrzęsin klas 1 Święty Mikołaj vs Dziadek Mróz 1 2 3 Zespół Szkół Nr 7 w Rzeszowie Fotoreportaż

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz AQ. wersja dla młodzieży 12-15 lat. Płeć dziecka:... Miesiąc i rok urodzenia dziecka:... Miejsce zamieszkania (miasto, wieś):...

Kwestionariusz AQ. wersja dla młodzieży 12-15 lat. Płeć dziecka:... Miesiąc i rok urodzenia dziecka:... Miejsce zamieszkania (miasto, wieś):... Kwestionariusz AQ wersja dla młodzieży 12-15 lat Płeć dziecka:... Miesiąc i rok urodzenia dziecka:... Miejsce zamieszkania (miasto, wieś):... Płeć osoby wypełniającej kwestionariusz:... Wiek:... Wykształcenie

Bardziej szczegółowo

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 2. niedziela po Epifanii

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 2. niedziela po Epifanii Centrum Misji i Ewangelizacji/www.cme.org.pl Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 2. niedziela po Epifanii Główna myśl: Pan Jezus może zmienić twoje serce Tekst: J 2,1-11 Wesele w Kanie Wiersz: : Wiem,

Bardziej szczegółowo

Taczanowskie To i Owo strona 12 Krzyżówka z jajem. Opracowali: Dawid i Mikołaj. Hasło: Imię i nazwisko:

Taczanowskie To i Owo strona 12 Krzyżówka z jajem. Opracowali: Dawid i Mikołaj. Hasło: Imię i nazwisko: Taczanowskie To i Owo strona 12 Krzyżówka z jajem 2 3 1 7 8 5 6 1. Znosi jajka większe od kury 2. Wielkanocne ciasto 3. Okres przed Wielkanocą 4. Znosi jajka mniejsze od kury 5. Jemy go z kiełbasą i jajkiem

Bardziej szczegółowo

NOWE KŁADKI NA USTRONIU

NOWE KŁADKI NA USTRONIU KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA INFORMACJE OGŁOSZENIA KONKURSY Wielkanoc 2016 r. Niechaj z nami będzie Pan - alleluja. Niech obroną będzie nam - alleluja. Jego słowo wiecznie trwa - alleluja, Wieczną prawdę w

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLASY IIC. przeprowadzone 22 marca 2013 r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLASY IIC. przeprowadzone 22 marca 2013 r. SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLASY IIC przeprowadzone 22 marca 2013 r. Zajęcia przeprowadziła: mgr Beata Stankiewicz Zajęcia obserwowała: mgr Ewa Stawiak - Kołba Ośrodek tematyczny:

Bardziej szczegółowo

Romowie lub Cyganie są grupą etniczną pochodzenia indyjskiego, której członkowie zamieszkują większość państw świata. Stanowią społeczność wysoce

Romowie lub Cyganie są grupą etniczną pochodzenia indyjskiego, której członkowie zamieszkują większość państw świata. Stanowią społeczność wysoce Romowie lub Cyganie są grupą etniczną pochodzenia indyjskiego, której członkowie zamieszkują większość państw świata. Stanowią społeczność wysoce zróżnicowaną pod względem językowym oraz kulturowym. Mimo

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKI KONKURS HUMANISTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POZNAŃ 2011/2012 ETAP REJONOWY

WOJEWÓDZKI KONKURS HUMANISTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POZNAŃ 2011/2012 ETAP REJONOWY KOD UCZNIA: Drogi Uczestniku! WOJEWÓDZKI KONKURS HUMANISTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POZNAŃ 2011/2012 ETAP REJONOWY Dialog to budowanie wzajemności ks. prof. Józef Tischner Test zawiera pytania z kilku

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia Załącznik Nr 1 Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia Zakup książek do codziennego głośnego czytania dzieciom, w ramach Zadania nr 1 : Utworzenie 2 nowych grup przedszkolnych dla 48 dzieci w Przedszkolu

Bardziej szczegółowo

ROCZNY PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNO-OPIEKUŃCZEJ W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 14 W WAŁBRZYCHU na rok szkolny 2015/16

ROCZNY PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNO-OPIEKUŃCZEJ W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 14 W WAŁBRZYCHU na rok szkolny 2015/16 ROCZNY PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNO-OPIEKUŃCZEJ W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 14 W WAŁBRZYCHU na rok szkolny 2015/16 ZADANIE I Przedszkolaka rady jak segregować odpady i dbać o środowisko. Działania

Bardziej szczegółowo

Wniebowstąpienie Pańskie wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jako święto chrześcijańskie obchodzone corocznie w 40.

Wniebowstąpienie Pańskie wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jako święto chrześcijańskie obchodzone corocznie w 40. Wniebowstąpienie Pańskie wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jako święto chrześcijańskie obchodzone corocznie w 40. dniu po Zmartwychwstaniu Pańskim. Wniebowstąpienie jest ukoronowaniem

Bardziej szczegółowo

Co jeszcze można zrobić?

Co jeszcze można zrobić? Co jeszcze można zrobić? Ekologia?? Ekologia- mądre słowo, Co to znaczy? powiedz sowo. Sowa chwilę pomyślała I odpowiedź taką dała. -To nauka o zwierzakach, Lasach, rzekach, ludziach, ptakach. Mówiąc krótko

Bardziej szczegółowo

Rzeczy takie jak ciągłe zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, niszczenie warstwy ozonowej i globalne ocieplenie dają nam do

Rzeczy takie jak ciągłe zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, niszczenie warstwy ozonowej i globalne ocieplenie dają nam do Dbanie o środowisko Rzeczy takie jak ciągłe zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, niszczenie warstwy ozonowej i globalne ocieplenie dają nam do zrozumienia, że nieprawidłowo z nich

Bardziej szczegółowo

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :) Czy potrafimy rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności? Czy sprawia nam to trudność? Czujemy się zakłopotani tematem? Sami nie wiemy, jak go ugryźć? A może unikamy go całkiem, skoro nas bezpośrednio nie

Bardziej szczegółowo

Parafia Św. Alberta Wielkiego Burbank, IL - Lektorzy i Komentatorzy PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA.

Parafia Św. Alberta Wielkiego Burbank, IL - Lektorzy i Komentatorzy PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA. Marzec 2013 1 Pierwszy Piątek 6:30 pm Droga Krzyżowa oraz Msza Św. 2 3 III Niedziela Wielkiego Postu 6:15 am K:. Kwak B L: Rusin R. L: Gromska M. K: Kupiec L. L:. Ciesla S. 4:30 pm Gorzkie Żale K: Maturlak

Bardziej szczegółowo

GAZETKA SZKOLNA MARZEC 2015

GAZETKA SZKOLNA MARZEC 2015 GAZETKA SZKOLNA MARZEC 2015 ZESPÓŁ SZKOLNO PRZEDSZKOLNY NR 1 w GLIWICACH tel:32 230 46 88 mail: zsp1@edukacja.gliwice.eu WITAMY SERDECZNIE W MARCOWYM NUMERZE! OTO, CO W NIM ZNAJDZIECIE: ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Bardziej szczegółowo

Śniadanie Daje Moc PROJEKTU

Śniadanie Daje Moc PROJEKTU Szkoła Podstawowa nr 10 im Karola Miarki M Reja 28 41-400, Mysłowice Numer 1 12/15 WWWJUNIORMEDIAPL ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER Apel Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia Dzięki niemu dzieci mają energię

Bardziej szczegółowo

Domowe pesto z bazylii

Domowe pesto z bazylii Domowe pesto z bazylii Dzisiaj mam dla Was przepis na szybki, ale bardzo bardzo przepyszny domowy obiadek. Ale zanim przejdę do przepisu, chce podzielić się z Wami jedną z lekcji z książki Reginy Brett

Bardziej szczegółowo

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny 20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Gdybyśmy uczyli się tylko biorąc suche fakty, które

Bardziej szczegółowo

Polubić czytanie. Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy Kwiecień maj 2013/2014

Polubić czytanie. Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy Kwiecień maj 2013/2014 Polubić czytanie Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy Kwiecień maj 2013/2014 KĄCIK MOLA KSIĄŻKOWEGO PIERWSZE ZADANIA KLASOWE GAZETKI INFORMACJE SZKOLNEJ BIBLIOTEKI KSIĄŻKA NA FERIE konkurs plastyczny

Bardziej szczegółowo

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt. KLASA VI 1. Wymień trzy krainy, które odwiedził Tomek Wilmowski.. 2. Kto jest autorem powieści Zwyczajne życie i Większy kawałek świata?.. 3. Jak mówiono na Bartka w Wokarku?.. 4. Podaj przynajmniej trzy

Bardziej szczegółowo

Porządek Mszy św. i nabożeństw w Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Chlewicach:

Porządek Mszy św. i nabożeństw w Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Chlewicach: Porządek Mszy św. i nabożeństw w Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Chlewicach: Msza św. w niedziele i święta o godzinie: 8.00, 10.00, 12.00. W dni powszednie Msza Święta o godzinie 16.00. W okresie Adwentu:

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE CELE: 1. Uczenie dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie. 2. Uświadomienie dzieciom roli właściwego stylu życia w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.

Bardziej szczegółowo

Miłego czytania. życzy redakcja

Miłego czytania. życzy redakcja SZKOŁA PODSTAWOWA W DUCZKACH WYDANIE: WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK 2013 Mamy nadzieję, że odpoczęliście i nazbieraliście sił do nauki. W tym roku szkolnym ponownie spotykamy się na łamach naszej gazetki. Zachęcamy

Bardziej szczegółowo

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 19 stycznia 2014 można było obejrzeć kronikę naszej wspólnoty na stronie internetowej parafii: PODWÓRKOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE DZIECI - KRONIKA Zachęcamy

Bardziej szczegółowo

Zestaw pytań o Janie Pawle II

Zestaw pytań o Janie Pawle II Zestaw pytań o Janie Pawle II 1. Jakie wydarzenie miało miejsce 18.02.1941r? 2. Dokąd Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem w sierpniu 1938 r? 3. Jak miała na imię matka Ojca Św.? 4. Kiedy został

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym. Scenariusz nr 6

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym. Scenariusz nr 6 Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym Scenariusz nr 6 I. Tytuł scenariusza zajęć : Wolontariat. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Tradycja święconki Święconka Co wkładamy do koszyka wielkanocnego i jakie jest znaczenie poszczególnych rzeczy? Chleb

Tradycja święconki Święconka Co wkładamy do koszyka wielkanocnego i jakie jest znaczenie poszczególnych rzeczy? Chleb Tradycja święconki Święconka - nazwa pokarmów (głównie mięsa, jaj, chrzanu, chleba) święconych w Wielką Sobotę w Kościołach katolickich Polski, oraz graniczących ze Słowenią austriackich regionach Styrii,

Bardziej szczegółowo

ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW

ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW lubimyczytac.pl Moim serwisem numer jeden, który wybrałam do konkursu jest portal lubimyczytac.pl. Jestem użytkownikiem tej strony od ponad 3 lat. Każdy kto lubi czytać

Bardziej szczegółowo

Numer 26 (II 2014) Cena 3 zł. Cza wspólnoty L Arche w Śledziejowicach. Czasopismo tworzone przez uczestników WTZ

Numer 26 (II 2014) Cena 3 zł. Cza wspólnoty L Arche w Śledziejowicach. Czasopismo tworzone przez uczestników WTZ Czasopismo tworzone przez uczestników WTZ Cza wspólnoty L Arche w Śledziejowicach Numer 26 (II 2014) Cena 3 zł Zdrowych i pogodnych Świąt pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego nastroju, serdecznych

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Odpowiedzi do wiosennego numeru gazetki:

Odpowiedzi do wiosennego numeru gazetki: Redakcja: Bukowczan Monika Bukowski Szymon Mróz Ania Pieszka Aleksandra Odpowiedzi do wiosennego numeru gazetki: 1. PIERWIOSNKI 2. ROZTOPY 3. ZARAZKI 4. EKSTAZA 5. DRZEWA (przepraszamy za brak jednej kratki)

Bardziej szczegółowo

TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSUSA ŚPIEWNIK

TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSUSA ŚPIEWNIK TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSUSA ŚPIEWNIK PARAFIA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA W ŁABOWEJ A.D. 2015 TRIDUUM PASCHALNE Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Ogólne

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego z wykorzystaniem technik Celestyna Freineta

Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego z wykorzystaniem technik Celestyna Freineta Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego z wykorzystaniem technik Celestyna Freineta Scenariusz opracowała i zajęcia przeprowadziła w klasie I b Szkoły Podstawowej Nr 17 w Zabrzu, nauczycielka nauczania

Bardziej szczegółowo

Kalendarium WSD Diecezji Świdnickiej rok akademicki 2015/2016. Luty 2016 r.

Kalendarium WSD Diecezji Świdnickiej rok akademicki 2015/2016. Luty 2016 r. Kalendarium WSD Diecezji Świdnickiej rok akademicki 2015/2016 Luty 2016 r. 08.02.2016 poniedziałek Początek zajęć dydaktycznych w sem. letnim wybór seniorów 09.02.2016 wtorek Rada Pedagogiczna Podsumowanie

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN W KLASIE SZÓSTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ KWIECIEŃ 2014

SPRAWDZIAN W KLASIE SZÓSTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ KWIECIEŃ 2014 Układ graficzny CKE 2013 Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD UCZNIA UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY PESEL miejsce na naklejkę z kodem Informacje dla ucznia SPRAWDZIAN

Bardziej szczegółowo

WYBÓR SIEDMIU DIAKONÓW

WYBÓR SIEDMIU DIAKONÓW WYBÓR SIEDMIU DIAKONÓW Teksty biblijne: Dz. Ap. 6, 1 7 Tekst pamięciowy: Gal. 6, 10 ( ) dobrze czyńmy wszystkim ( ) Nikt nie jest za mały, aby pomagać innym! Zastosowanie: * Pan Bóg pragnie, abyśmy otoczyli

Bardziej szczegółowo

PIGMEJE. b. Czy istnieje słownik angielsko pigmejski? Nie, ponieważ język pigmejów nie ma formy pisanej

PIGMEJE. b. Czy istnieje słownik angielsko pigmejski? Nie, ponieważ język pigmejów nie ma formy pisanej PIGMEJE 1. Na dzisiejszym spotkaniu nie będziemy mówić o jednym państwie, ale o ludzie, który zamieszkuje środkową część Afryki. Są to Pigmeje. Pierwsze zadanie będzie dość trudne. Na mapie zaznaczono

Bardziej szczegółowo

Dziś w numerze: WAKACYJNA KSIĄŻKA KUCHARSKA

Dziś w numerze: WAKACYJNA KSIĄŻKA KUCHARSKA Dziś w numerze: WAKACYJNA KSIĄŻKA KUCHARSKA -jajka (trzy) -cukier (pół szklanki) -mąka (pół szklanki) -cytryna (pół) Babeczki cytrynowe Składniki są, pieczemy! Oddziel żółtka od białek i ubij białka z

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA miejsce na naklejkę z kodem dzień miesiąc rok SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Warzywa, owoce Czas pracy: 60 minut (można

Bardziej szczegółowo

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację; ZADANIE I Aktywny przedszkolak to zdrowy przedszkolak. Zdrowie to ruch i zdrowe nawyki żywieniowe. Oczekiwane efekty i umiejętności dzieci. 1. Orientuje się w zasadach zdrowego żywienia. dziecko wie jakie

Bardziej szczegółowo

GAZETA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 53 PRZY SOSW NR 1 WE WROCŁAWIU. Dnia 23 lutego 2013 roku odbył się w naszej szkole II Turniej Tańca Towarzyskiego,

GAZETA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 53 PRZY SOSW NR 1 WE WROCŁAWIU. Dnia 23 lutego 2013 roku odbył się w naszej szkole II Turniej Tańca Towarzyskiego, Nr3 GAZETA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 53 PRZY SOSW NR 1 WE WROCŁAWIU Wiosno gdzie Ty jesteś? Chociaż w kalendarzu przyszła, a my powitaliśmy wiosnę uroczyście, to czekamy jeszcze na prawdziwą zmianę Wciąż zimno,

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy PR firmy dr Anna Adamus-Matuszyńska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 18 kwietnia 2011 r. Co takiego zrobił Kubuś Puchatek, że jest tak znany, popularny i lubiany?

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo