W numerze: Wielkanoc. Najdziwniejsze. restauracje. Dzień Ziemi. But na mapie. Dzień czekolady

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "W numerze: Wielkanoc. Najdziwniejsze. restauracje. Dzień Ziemi. But na mapie. Dzień czekolady"

Transkrypt

1 W numerze: Wielkanoc Najdziwniejsze restauracje Dzień Ziemi Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. But na mapie Dzień czekolady

2 Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta. Zwyczaje Wielkanocne : Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki, biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Świąteczne porządki Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby. Topienie Judasza Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano zdrajcę do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.

3 Wielkie grzechotanie Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami. Święconka Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan bo gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania, masło oznakę dobrobytu i jajka symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę. Wielka Niedziela dzień radości W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka. Lany poniedziałek Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. Szukanie zajączka Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

4 2 KWIETNIA Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia o godzinie 21:37, po gwałtownym pogorszeniu się stanu jego zdrowia w czwartek 31 marca Jego śmierć, jako głowy Kościoła katolickiego została ogłoszona publicznie, a informacja o niej natychmiast przekazana mediom. Rada Ministrów uchwałą z 3 kwietnia 2005 wprowadziła żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 3 kwietnia 2005 do dnia pogrzebu, ponadto zwróciła się z apelem: do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, innych podmiotów i instytucji oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie żałoby narodowej i wspólne uczczenie pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II. 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II przypadła w Wielki Czwartek Wyjątkowość tego jubileuszu, a także inne papieskie rocznice (18 maja 90- lecie urodzin; 27 kwietnia rocznica kanonizacji) sprawiły, że rok 2015 został ustanowiony przez parlament rokiem św. Jana Pawła II. A Wielki Czwartek to pierwsza, w dodatku wyjątkowa okazja do uczczenia modlitwą pamięci papieża Polaka. Dostrzegł to kardynał Stanisław Dziwisz.

5 Dzień Czekolady W tym roku obchodziliśmy go 12 kwietnia. Mało kto o nim pamięta, jednak na pewno jest to jeden z najważniejszych dni w roku dla czekoladoholików. Czekolada przywędrowała do Europy z Ameryki Środkowej wraz z Krzysztofem Kolumbem. Ale minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju (co doceniają zwłaszcza kobiety). Nie powinno więc dziwić, że łącznie na ten przysmak ludzie wydają 7 milionów dolarów rocznie. (K. Bielak)

6 Na świecie aż 192 kraje obchodzą Dzień Ziemi. W Polsce obchodzimy go Ale po co w ogóle stworzono taki dzień? Jaki jest jego cel? W dzisiejszych czasach Ziemi grozi dużo niebezpieczeństw, jak choćby: zanieczyszczenia wód, powietrza, gleby, globalne ocieplenie, coraz więcej śmieci (a wraz z tym więcej dzikich wysypisk), co niekorzystnie wpływa na naszą planetę, a w konsekwencji na nas. Dlatego uchwalono Dzień Ziemi, aby uświadomić ludziom, że musimy dbać o nią. Co roku, organizatorzy poruszają inny, ważny temat. Tegorocznym hasłem obchodów Dnia Ziemi jest Z energią zmieńmy źródła. W tym roku ekolodzy chcą zwrócić uwagę na odnawialne źródła energii, które nie są groźne dla naszej planety, a jednocześnie są dla nas korzystne. Podczas obchodów tego dnia, w całej Polsce organizowane są różne festyny, marsze, wystawy czy akcje ekologiczne (np. wspólne sadzenie drzew). W tym roku będzie organizowana zbiórka elektroodpadów i baterii. W zamian za każdy elektroodpad czy baterię, rozdawane będą sadzonki drzew, przygotowane przez Lasy Państwowe. Każdy może się czegoś nauczyć, dowiedzieć podczas festynów z okazji Dnia Ziemi. Każdy, bez wyjątku, może polepszyć swoje życie, dla dobra całej planety, zaczynając od segregacji śmieci, ograniczenia jazdy samochodem, zmiany żarówek na energooszczędne itd. Uwierzcie, że nawet tak drobne zmiany, dają tak wiele. Paulina P.

7 Każdy z nas na pewno kojarzy Włochy z pizzą, charakterystycznym kozakiem na mapie, Koloseum, Wenecją czy Rzymem. Postaram się Wam przybliżyć ten wspaniały kraj, poprzez krótką historię pizzy oraz mnóstwo zdumiewających ciekawostek. PODSTAWOWE WŁOSKIE INFORMACJE: Stolica: Rzym Język urzędowy: włoski Waluta: 1 = 100 eurocentów Hymn: Fratelli d Italia ( Bracia Włosi ) Domena internetowa:.it Kod samochodowy: I Kod telefoniczny: +39 Głowa państwa: prezydent Sergio Mattarella Mapa Włoch bucik Krótka historia pizzy. Bez zbędnych szczegółów. Ulubione danie wielu z nas pizza. Dziś znamy wiele rodzajów pizzy z owocami morskimi, ananasem, salami, kurczakiem... Dla Flaga Włoch niektórych jest ona dziełem sztuki. Ale pizza początkowo była zwykłym posiłkiem Włochów. Najpierw normalny placek posmarowany oliwą, czosnkiem i posypany ziołami. Gdy Włosi poznali pomidory, zaczęto je dodawać do tegoż placuszka jako sos. Pizza stała się sławna, dopiero w XIX wieku, za sprawą piekarza Raffaela Esposito, który podał pizzę z pomidorami, serem mozarella i bazylią, królowej Małgorzacie (Margherita). Od tamtej pory wymyślano i jedzono coraz to dziwniejsze rodzaje zwykłego, dla Włochów, placuszka.

8 Kilka ciekawostek o ojczyźnie pizzy: --> Dla Włochów pechową liczbą jest 17, a tą przynoszącą szczęście jest > Wszystkie włoskie słowa kończą się samogłoskami: i, a, e, o, u. We włoskim alfabecie nie ma liter: k, y, w, x, j. Najdłuższe słowo? PRECIPITEVOLISSIMEVOLMÉNTE oznaczające na łeb, na szyję... --> We Włoszech wynaleziono m.in. termometr, telefon, baterie, wodę kolońską, okulary i lody. --> We Włoszech wyróżnia się ponad 350 różnych rodzajów makaronu. --> Włochy są jednym z bardziej religijnych krajów na świecie (jak m.in. Polska!) --> Włochy są największym producentem wina na świecie. --> Od 1523 do 1978 wszyscy papieże byli Włochami. --> W kraju tym mieszka około Polaków, a 95% ludności to Włosi. Stereotypowy Włoch Typowy Włoch mieszka razem z rodzicami co najmniej do czterdziestki, nie pracuje (po co?). Zjada mnóstwo pizzy, owoców morza, ryb i kilka kilogramów makaronu dziennie, a popija to winem. Gdy mówi, to krzyczy i gestykuluje. Najważniejsza część jego auta to klakson, którego z chęcią używa. Bardzo dba o swój wygląd. Możliwe też, że należy do mafii, ale nikt nie umie tego udowodnić... Co myślicie o tym kraju? Lubicie pizzę? Może byliście tam na wakacjach, albo się wybieracie? Paulina P.

9 Yorkshire Terrier Biewer a la pom pon, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa tych przepięknych Yorków, to rasa stosunkowo młoda, a jej ojczyzną są Niemcy. To właśnie tam 20 stycznia 1984 r. przyszedł na świat pierwszy szczeniak, który kolorystycznie różnił się od pozostałych Yorków o imieniu Schneeflockchen (Śnieżynka) von Friedheck, którego rodzicami byli Darling von Friedheck oraz Fru Fru von Friedheck. Oboje rodzice byli utytułowani mianowicie Zwycięzcy Świata Młodzieży Dortmund Właścicielami tej wspaniałej pary byli Państwo Gertruda i Werner Biewer. Najprawdopodobniej była to mutacja genetyczna. Zafascynowani kolorem włosa jaki posiadała Śnieżynka postanowili zrobić wszystko, by podtrzymać taką właśnie kolorystykę w dalszych pokoleniach swoich Biewerów. Z wielką pasją i poświęceniem dbali o to, by nie krzyżować innych osobników, co przyczyniło się do rozwoju i popularności Biewerów w Niemczech. Niestety w 1997 roku Pan Werner Biewer zmarł, a jego żona Gertruda zaprzestała hodowli.

10

11 Ekstrawertyk czy introwertyk a ty kim jesteś? Twórcą wspomnianych pojęć był słynny szwajcarski psychiatra Carl Gustaw Jung. Jung, jako bardzo wnikliwy obserwator, zauważył w swojej pracy z ludźmi, że różnią się oni zasadniczo w sposobie kierowania swojej uwagi, postrzegania i aktywności. Jedna grupa wykazywała tendencję do koncentrowania się na sobie do wewnątrz, druga zaś swoją uwagę i aktywność kierowała na zewnątrz. Jung wprowadził do psychologii osobowości pojęcie introwertyzmu, to pierwsza opisywana powyżej grupa, oraz ekstrawertyzmu, który charakteryzował drugą grupę osób. Innymi słowy ekstra lub introwertyzm to cecha osobowości. Oto siedem rzeczy, które ekstrawertyk powinien wiedzieć o introwertyku i na odwrót. Introwertyk : chce pobyć sam nie dlatego, że nie lubi twojego towarzystwa, ale dlatego, że po prostu lubi być sam; to, że siedzi cicho nie oznacza, że nie chce rozmawiać czy jest tobą znudzony; po prostu chce posiedzieć sobie cicho; jeśli mówi, że dobrze się bawi, to dobrze się bawi, nawet jeśli tak nie wygląda; nie lubi rozmawiać przez telefon; nie jest samotny, jest wybredny. Jeśli jesteś jego przyjacielem, ciesz się; dla twojego introwertycznego przyjaciela był to nie lada wysiłek, by się z tobą zaprzyjaźnić; jeśli wychodzi z przyjęcia wcześnie, to nie dlatego, że mu się nie podoba, po prostu już chce być ze sobą;

12 jeśli pytasz go o zdanie, w końcu ci powie, gdy nadejdzie dobry czas. Nie będzie się przekrzykiwać ani rzucać słów na wiatr. Ale jak coś powie, to mówi z przekonaniem. Ekstrawertyk : nie rozumie introwertyków, dopóki im tego ktoś nie wytłumaczy, bo styl życia introwertyków jest dla niego totalnie niezrozumiały; ekstrawertyk zawsze będzie próbował introwertyka wyciągnąć na imprezę, kazać mu wyluzować, namówić na zwierzenia nie dlatego, że jest nachalny czy dwulicowy, po prostu tak ma; ekstrawertyk zwykle mówi więcej niż trzeba, a ilość nie przekłada się na jakość, ale często powie coś ciekawego, trzeba tylko cierpliwie słuchać; za to warto się od niego uczyć sztuki rozmowy, zwłaszcza tzw. gadania o niczym, przydatnego w sytuacji zagajania rozmowy w nowym towarzystwie; ekstrawertyk nie jest domyślny, nie umie czytać między wierszami; uważaj na niego podczas imprez. Zawsze wciągnie cię w tłum ludzi, zacznie rozmowę i porzuci, bo myśli, że dasz sobie radę jak oni i w głębi serca jesteś duszą towarzystwa; jest wiele odmian ekstrawertyków. Szukaj tych otwartych na kontakty ale zdolnych do koncentracji i spokojnej rozmowy.

13 W tym miesiącu przedstawimy Wam kilka najdziwniejszych restauracji na świecie. Czy chcielibyście coś tam zjeść? Restauracja pod wodospadem Bar przy basenie w letnich kurortach to za mało? Więcej wrażeń dostarcza restauracja u stóp wodospadu na Filipinach. Serwowane na bambusowych stołach specjały lokalnej kuchni przyciągają tłumy turystów. To niezwykła atrakcja dla kulinarnych smakoszy, ale również dla ornitologów, gdyż kurort zamieszkuje ponad 600 gatunków ptaków. Skosztuj czegoś pod wodą ;) Na Malediwach skosztować można kuchni fusion. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że restauracja Ithaa Undersea znajduje się 5 metrów pod wodą! Aby zjeść posiłek, podziwiając podwodne życie, należy zarezerwować stolik z ogromnym wyprzedzeniem. Restauracja, co prawda czynna jest codziennie, jednak tylko przez godzinę.

14 Teraz coś na zimno! Choć ta restauracja ma swój urok, to ciepłym i przytulnym miejscem zdecydowanie nie można stoły, jej nazwać. krzesła Mury, wszystko wykonane jest z lodu. I nie ma mowy nawet o ciepłej zupie na rozgrzewkę, gdyż restauracja serwuje tylko zimne posiłki. Nowoczesna Toaleta Restauracja zaprasza na posiłki, które zjesz siedząc na muszli Niesamowite klozetowej. możesz siedzieć tam godzinami bez potrzeby chodzenia do toalety. Przydatne? :D Jak w więzieniu Chcesz sprawdzić jak to jest stołować się w celi? Masz ochotę spojrzeć na świat zza więziennych krat? Teraz nie musisz robić nic nielegalnego, by tam się znaleźć. Spełnisz swoje marzenie, dostaniesz także posiłek, ale za taką przyjemność i tak będziesz musiał zapłacić. Na szczęście w walucie.

15 KULKI czekoladowe a'la Rafaello Roche Czas przygotowania: Noc na moczenie fasoli + godzina gotowania + 15 min przygotowania Składniki: 340g białej fasoli (2 szklanki) tabliczka gorzkiej (min. 70%) czekolady 2 łyżki kakao 1 łyżka miodu ulubione orzechy/bakalie wiórki kokosowe Przygotowanie: Fasolę zalej wodą i zostaw do namoczenia na całą noc. Następnie gotuj ją przez godzinę, wylej wodę i odstaw fasolę do ostygnięcia. Do garnka dodaj kakao, miód i startą czekoladę. Wszystko dobrze wymieszaj i zmiksuj blenderem w celu uzyskania jednolitej gęstej masy. Dodaj pokruszone ulubione orzechy, wszystko wymieszaj. Odstaw garnek na godzinę do lodówki. Kiedy masa będzie schłodzona, mokrymi rękami formuj niewielkie kulki, a następnie obtaczaj je w wiórkach kokosowych. Po przygotowaniu wszystkich kulek odstaw je z powrotem do lodówki i podawaj tak schłodzone. Zamiast pokruszonych orzechów możesz użyć bakalii, możesz wkładać do środka kulki cały orzech laskowy, wydrążoną wiśnię i tym podobne. Wszystko zależy od Twojej fantazji :) Smacznego

16 Kącik mola książkowego CZYTAMY, OCENIAMY, STRESZCZAMY Osobliwy Dom Pani Peregrine Życie Jacoba nie zapowiadało się ekscytująco. Pogodził się z myślą, że nigdy nie zostanie odkrywcą i nie będzie miał wielu przyjaciół. Ważne miejsce w jego życiu zajmował dziadek. To on najbardziej mu imponował i to on opowiadał mu najlepsze historie na dobranoc o pogodnym sierocińcu na walijskiej wysepce, ukrytym przed złem, wojną i potworami Aż pewnego dnia dziadek Portman umarł w niejasnych okolicznościach. I wtedy wszystko się zaczęło Jacob wyrusza na odciętą od świata wyspę, by zgłębić jej tajemnice. Czy zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii naprawdę istniały? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co urojeniem? \ Książka niewątpliwie godna polecenia. Choć początek jest niepozorny, to dalszy rozwój akcji wprowadza nas do świata z opowieści dziadka Portmana. Jacob wkracza do niego poprzez pętlę czasową. Poznaje dzieci, które są osobliwe. Posiadają one nadnaturalne zdolności wprawiające w osłupienie. Każdemu z nich towarzyszy odmienna historia. Jednak życie dzieci nie jest bajką, a niebezpieczeństwo od lat czyha, by dostać je w swoje ręce. Jacob musi stanąć przed wyborem czy próbować wrócić do normalnego życia, czy pomóc nowopoznanym przyjaciołom. Akcja nabiera tempa im bliżej końca, a po momencie kulminacyjnym pozostawia nas z jednym pytaniem: co dalej? W skrócie: Autor: Ransom Riggs Tytuł: Osobliwy Dom Pani Peregrine Liczba stron: 400 Wydawnictwo: Media Rodzina I Tom z cyklu Pani Peregrine

17 W tym miesiącu przypada Dzień Bajek. Z tej okazji zapytaliśmy nauczycieli, jakie książki pamiętają z dzieciństwa. Oto ich odpowiedzi: Pani M. Pyzowska: Jest to Ania z Zielonego Wzgórza. Pani B. Śmietana: Było ich duże, lecz najmilej wspominam Baśnie Andersena. Pan T. Szachoń: Pierwsza moja myśl to Muminki. Pan D. Tokarski: Moja ulubiona bajka to Akademia Pana Kleksa. Pani A. Przetacznik: Z dzieciństwem kojarzy mi się bajka Trzy świnki. Dostałam ją od dziadka i dzień, w dzień ją czytałam. Pani I. Warpecha: Z dzieciństwa kojarzę Narnię.

18 ROZRYWKA Jasiu przychodzi ze szkoły i mama się go pyta: Jasiu jak było w szkole? A dobrze. Pani mnie wyróżniła, powiedziała, że cała klasa to debile, a ja największy. Przychodzi dziecko z tornistrem na stację benzynową i mówi: - 10 litrów benzyny szybko! - Co pali się? Moja szkoła! Nauczycielka pyta największego lenia w klasie: - Jakim zwierzęciem chciałbyś być? - Wężem! - A dlaczego? - Bo on leży, a mimo to idzie. Jasio napisał na tablicy: Fczoraj byłem f szkole". Pani pyta innego ucznia: - Czy Twój kolega dobrze napisał to zdanie? - Jasne, że nie. Przecież wczoraj była niedziela!

Szkolne halo. Wyprawy Maturzystów REDAKCJA SZKOLNEGO HALO ŻYCZY MIŁEJ WIOSENNEJ LEKTURY!

Szkolne halo. Wyprawy Maturzystów REDAKCJA SZKOLNEGO HALO ŻYCZY MIŁEJ WIOSENNEJ LEKTURY! Gazetka ZSO im. J. Kilińskiego w Mogielnicy Numer 4/2014/2015 Szkolne halo REDAKCJA SZKOLNEGO HALO ŻYCZY MIŁEJ WIOSENNEJ LEKTURY! Wyprawy Maturzystów 27 lutego uczniowie klas trzecich liceum pojechali

Bardziej szczegółowo

Im puls. nr 52 Pomocy Spo łecz nej ul. Łanowa 41, 30-725 Kraków

Im puls. nr 52 Pomocy Spo łecz nej ul. Łanowa 41, 30-725 Kraków Im puls Dom Kwartalnik WIELKANOC 2013 nr 52 Pomocy Spo łecz nej ul. Łanowa 41, 30-725 Kraków Wesołych Świąt, Zdrowia, szczęścia, Humoru dobrego, A przy tym wszystkim stołu bogatego, Mokrego dyngusa, Smacznego

Bardziej szczegółowo

Nr 191. Rzeźby Karola Badyny stanęły na pasażu za ośrodkiem kultury - STR. 6-7. styczeń-marzec 2015 rok XXV kwartalnik. fot.

Nr 191. Rzeźby Karola Badyny stanęły na pasażu za ośrodkiem kultury - STR. 6-7. styczeń-marzec 2015 rok XXV kwartalnik. fot. NR ISSN 1232-4566 Nr 191 styczeń-marzec 2015 rok XXV kwartalnik Rzeźby Karola Badyny stanęły na pasażu za ośrodkiem kultury - STR. 6-7 Świątecznie oświetlony Rynek w Chrzanowie. Uroczyste zapalenie choinki

Bardziej szczegółowo

Tradycje świąteczne Wielkanocne tradycje w Unii Europejskiej

Tradycje świąteczne Wielkanocne tradycje w Unii Europejskiej Tradycje świąteczne Wielkanocne tradycje w Unii Europejskiej NIC NIE DZIELI NARODÓW BARDZIEJ NIŻ AROGANCJA I PYCHA NARODOWA, NIC NIE ŁĄCZY ICH BARDZIEJ, NIŻ ZNAJOMOŚĆ INNYCH KULTUR I SZACUNEK DLA NICH

Bardziej szczegółowo

O historii Bożego Narodzenia i nie tylko wywiad z panią profesor Agnieszką Micor

O historii Bożego Narodzenia i nie tylko wywiad z panią profesor Agnieszką Micor Oficjaalna gazeta Katoliickich Szkół SPS SK w Dąbrowie Górniczej, G numer 3., grudzień 2014 4r., cena 1 zł W tym m num merze:: Wywiad z Gościem Num meru str. 2 Refleksje e motto miessiąca str. 2 relacje:

Bardziej szczegółowo

Zagrożenie bezrobociem to jeden

Zagrożenie bezrobociem to jeden 2 10 KWIETNIA 2009 WPR52 WWW.GAZETAWPR.PL Gazetawpr.pl Europoseł z WPR? Bolo Skoczylas Mamy szczególną przyjemność i stysfakcję poinformować wszystkich naszych czytelników, przyjaciół i zwolenników, a

Bardziej szczegółowo

Czasopismo uczniów XXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie

Czasopismo uczniów XXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie Czasopismo uczniów XXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie Drodzy Czytelnicy! Witamy Was bardzo ciepło na łamach Kostki! Za oknami coraz zimniej i ciemniej, ale na

Bardziej szczegółowo

TO NIE BYŁ PRZYPADEK. 20 Echa znad Sanu i Wisłoka

TO NIE BYŁ PRZYPADEK. 20 Echa znad Sanu i Wisłoka TO NIE BYŁ PRZYPADEK Jeszcze nikt przedtem, jak Józef Czwakiel nie dostarczył mi tak ciekawych tematów do zamieszczenia w naszym Biuletynie. Raz pisałem o nim jako gorzyckim Ikarze pasjonacie paralotniarstwa,

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Vademecum doradcy ubezpieczeniowego" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Copyright by Złote Myśli

Bardziej szczegółowo

W NUMERZE. Krótkim wstępem. o listopadowym u numerze. Podziękowania dla: REDAKCJA. Aczkolwiek Str. 1

W NUMERZE. Krótkim wstępem. o listopadowym u numerze. Podziękowania dla: REDAKCJA. Aczkolwiek Str. 1 Aczkolwiek Str. 1 W NUMERZE Wstęp str.1 Udzielamy się na zewnątrz O wymianie- kontynuacja str.2 III oddział, łącznik i bojowe mohery str.3 O internecie Samobójstwo społeczne str.6 Statystyki nie kłamią

Bardziej szczegółowo

WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII

WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKA MISJA KATOLICKA w SZWAJCARII WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI NR 431 LIPIEC - SIERPIEŃ 2007 NR 431 LIPIEC

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZYWINIU. niezwykle ważnym wydarzeniu, jakim było odzyskanie niepodległości

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZYWINIU. niezwykle ważnym wydarzeniu, jakim było odzyskanie niepodległości ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZYWINIU NUMER 42 GRUDZIEŃ 2013 PISMO WSZECHSTRONNE TWORZONE PRZEZ UCZNIÓW DLA UCZNIÓW WAŻNE TEMATY Z ŻYCIA SZKOŁY PATRIOTYCZNE ŚWIĘTO 7 listopada 2013 roku w naszej

Bardziej szczegółowo

Ukazuje się od 1988r.

Ukazuje się od 1988r. Ukazuje się od 1988r. KALENDARIUM KWIECIEŃ-CZERWIEC 2011 Kwiecień 23 kwietnia, Wielka Sobota Ukazał się wielkanocny numer Głosu Pocieszenia. 7 maja, sobota Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich odbył się uroczysty

Bardziej szczegółowo

Przywrócić świat wartości

Przywrócić świat wartości Bohaterka tygodnia: Małgorzata Walędzińska-Półtorak Tyszanka znalazła się na liście 50. najwybitniejszych kobiet, zajmujących się społeczną odpowiedzialnością biznesu. > strona 2 b e z p Ł a t n y t y

Bardziej szczegółowo

Rzewuski polski emir. Majewski wśród sąsiadów. 28 marca 2013 czasopismo bezpłatne Nr 12 (652) Czyt. str. 10. Czyt. str. 22

Rzewuski polski emir. Majewski wśród sąsiadów. 28 marca 2013 czasopismo bezpłatne Nr 12 (652) Czyt. str. 10. Czyt. str. 22 ISSN 1640 405X WYCHODZI OD 2000 ROKU 28 marca 2013 czasopismo bezpłatne Nr 12 (652) Majewski wśród sąsiadów Rzewuski polski emir Czyt. str. 10 Czyt. str. 22 2 N i e t e n ś w i ę t y c o z g i ę t y G

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

W tym numerze: Gimnazjum w Złotokłosie. Nr 3, 2012/2013. Noc Świętojańska 13. Aktualności 15. Groźne kamienie i upiorne dzwony

W tym numerze: Gimnazjum w Złotokłosie. Nr 3, 2012/2013. Noc Świętojańska 13. Aktualności 15. Groźne kamienie i upiorne dzwony Gimnazjum w Złotokłosie Nr 3, 2012/2013 W tym numerze: Groźne kamienie i upiorne dzwony 2 Czy wiesz, co jesz? 3 Nikt, czyli Nemo 4 Finalistka konkursu 5 Za granicą 6 Kobiety walczące 6 Paryż 2013 9 Cera

Bardziej szczegółowo

Mam pamięć do smaków. Paweł Bęś, szef restauracji Pałacowa : Wywiad z Anną Sidorowicz. Kwestionariusz Strefy. Wiersze Piotra Witkowskiego

Mam pamięć do smaków. Paweł Bęś, szef restauracji Pałacowa : Wywiad z Anną Sidorowicz. Kwestionariusz Strefy. Wiersze Piotra Witkowskiego BEZPŁATNY TYGODNIK SPOŁECZNO-KULTURALNY NR 2 (20) / 12 stycznia 2012 r. ISSN NR 2083-5787 Wywiad z Anną Sidorowicz Kwestionariusz Strefy Wiersze Piotra Witkowskiego Jak uczyć dzieci czytać? Paweł Bęś,

Bardziej szczegółowo

Na Oścież. Miesięcznik Sanktuarium i Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. Nr 5/6(192) Bydgoszcz-Fordon maj/czerwiec 2011 Rok XIX ISSN 1505-7151

Na Oścież. Miesięcznik Sanktuarium i Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. Nr 5/6(192) Bydgoszcz-Fordon maj/czerwiec 2011 Rok XIX ISSN 1505-7151 Na Oścież Miesięcznik Sanktuarium i Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników Nr 5/6(192) Bydgoszcz-Fordon maj/czerwiec 2011 Rok XIX ISSN 1505-7151 Można nie czytać... Nie wiem, czy nie wykrakałem, ale

Bardziej szczegółowo

magazyn 1 URODZINY PKUCONNECT ŚWIĘTUJ Z NAMI! OD MOICH PACJENTÓW UCZĘ SIĘ POKORY WYWIAD Z DR DOROTĄ KORYCIŃSKĄ-CHAABAN

magazyn 1 URODZINY PKUCONNECT ŚWIĘTUJ Z NAMI! OD MOICH PACJENTÓW UCZĘ SIĘ POKORY WYWIAD Z DR DOROTĄ KORYCIŃSKĄ-CHAABAN Nr 4/2015 magazyn PKUCONNECT 1 URODZINY PKUCONNECT ŚWIĘTUJ Z NAMI! OD MOICH PACJENTÓW UCZĘ SIĘ POKORY WYWIAD Z DR DOROTĄ KORYCIŃSKĄ-CHAABAN ROK Z PKUCONNECT PODSUMOWUJEMY Z MAŁGORZATĄ SZCZYGIELSKĄ PRZEPISY

Bardziej szczegółowo

UWAGA!!! czas czchowa 3

UWAGA!!! czas czchowa 3 czas czchowa 1 2 czas czchowa Oddajemy do rąk Czytelników numer marcowo-kwietniowy,,czasu Czchowa. Jest to numer świąteczny, w którym znajdziecie Państwo obok życzeń artykuły o tematy- ce wielkanocnej.

Bardziej szczegółowo

Życzenia. My mamy dla pani i dla dziewczynek, w domu i w szkole, na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek to jest od chłopców drobny upominek.

Życzenia. My mamy dla pani i dla dziewczynek, w domu i w szkole, na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek to jest od chłopców drobny upominek. Nr 3 / styczeń-luty 2015 Cena 1,50 zł Życzenia Drogie Kobiety, Kobietki i Kobiecinki! Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy, I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk, dużo radości. My

Bardziej szczegółowo

Nr 2. Miesięcznik Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu

Nr 2. Miesięcznik Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu Paradiso! 2013 Miesięcznik Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu Nr 2 grudzień W numerze: Oczekiwanie na cud narodzin Bożonarodzeniowe pocztówki z czterech kontynentów Moja pielgrzymka do Ziemi Świętej Co

Bardziej szczegółowo

Chrystus prawdziwie zmartwychwsta³ Alleluja Jemu chwa³a i panowanie przez wszystkie wieki wieków Alleluja. Ta wielka prawda, jest treścią. niej żyli.

Chrystus prawdziwie zmartwychwsta³ Alleluja Jemu chwa³a i panowanie przez wszystkie wieki wieków Alleluja. Ta wielka prawda, jest treścią. niej żyli. ISSN 1428-3093 Nr (11) WIELKANOC Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej, Kraków ów - Borek Fałęcki Chrystus prawdziwie zmartwychwsta³ Alleluja Jemu chwa³a i panowanie przez wszystkie wieki wieków Alleluja.

Bardziej szczegółowo

Sienkiewicz w trójkącie Kolejna teoria spiskowa

Sienkiewicz w trójkącie Kolejna teoria spiskowa NR 8 / MAJ 2015 NAKŁAD 40 SZTUK CENA 2 PLN NAGŁOWEK STR. 4 Sienkiewicz w trójkącie Kolejna teoria spiskowa STR. 9 Wybory są częścią naszego życia Rozlane mleko STR. 5 Niewiele wyborów w dzieciństwie podejmowałem

Bardziej szczegółowo

Na Rozstajach. Rok Duszpasterski 2013 / 2014 - Wierzę w Syna Bożego

Na Rozstajach. Rok Duszpasterski 2013 / 2014 - Wierzę w Syna Bożego Na Rozstajach Nr 04 (268) Kwiecień 2014 r. Rok Duszpasterski 2013 / 2014 - Wierzę w Syna Bożego Grafika: Piotr Dembski Wy wszyscy, którzy głosicie śmierć Boga, którzy szukacie sposobu, by usunąć Boga z

Bardziej szczegółowo

ROK XV, nr 2 (110) ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł. Rewal, 17-24 lipca 2012 roku

ROK XV, nr 2 (110) ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł. Rewal, 17-24 lipca 2012 roku ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł Rewal, 17-24 lipca 2012 roku ROK XV, nr 2 (110) Ludzie też bywają uciążliwi, szczególnie wtedy, gdy za bardzo nas lubią. Wieszają się na nas, albo proponują wspólny wieczór

Bardziej szczegółowo

Niecodziennik. Dziennikarzy portalu duchowy.pl

Niecodziennik. Dziennikarzy portalu duchowy.pl drogowskazyjp2.pl dr Niecodziennik Dziennikarzy portalu duchowy.pl Egzemplarz bezpłatny Nakład 100 000 egz. Mam za co dziękować! Gdy patrzę na swoje życie z pewnej perspektywy, widzę więcej SPECJALNIE

Bardziej szczegółowo

sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Cytat miesiąca

sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Cytat miesiąca SGazeta APERE AUDE Społeczności Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie S TR. 1 sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Kolejny numer

Bardziej szczegółowo

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14 www.ujk.edu.pl/ibib Nr. 1 listopad 2014 Czasopismo Studenckie Pryzmat Nasz punkt widzenia fot. bartkowy.blox.pl Temat miesiąca: Sekrety działania Call Center str 4 Czy każdego stać na zdrową żywność? str

Bardziej szczegółowo