DIR Konstytucji 3 Maja 2, Grudziądz tel. +48 (56) fax +48 (56)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DIR Konstytucji 3 Maja 2, 86-300 Grudziądz tel. +48 (56) 6440100 fax +48 (56) 6440111"

Transkrypt

1 strona 1 z 64 Opis Systemu Consono MD110 Projekt: Bartosz Supcziński DIR Konstytucji 3 Maja 2, Grudziądz tel. +48 (56) fax +48 (56)

2 strona 2 z 64 Spis treści 1. Prezentacja firmy ERICSSON na świecie Historia korporacji ERICSSON rozwój technologii Strategia koncernu ERICSSON Badania i rozwój Polikyka jakości korporacji ERICSSON ERICSSON w Polsce Historia firmy ERICSSON w Polsce Centrum obsługi Klienta Krótko o całej ofercie handlowej firmy Ericsson Opis produktów Consono MD Wprowadzenie (informacje ogólne) Mocne strony systemu Funkcje systemu krótka charakterystyka Interfejs do sieci LAN Opcje systemu Consono MD Aparaty systemowe Dynamiczna Alokacja Pasma - DRA Moduł konferencyjny MCU Telefonia bezprzewodowa Transmisja danych Integracja komputerowo-telefoniczna oraz aplikacje telefoniczne ApplicationLink Personal Screen Call (PSC) System taryfikacji TABS dla Windows Rodzina aplikacji D.N.A Serwer D.N.A Extension Manager Directory Manager D.N.A. Operator Workstation Performance Manager Event Manager

3 strona 3 z Prezentacja firmy 1.1. ERICSSON na świecie Historia korporacji ERICSSON rozwój technologii Początki firmy sięgają roku 1876 kiedy to Lars Magnus Ericsson otworzył warsztat naprawy sprzętu telegraficznego. Wkrótce, gdy okazało się, że niezbędne są ulepszenia w produkowanych wówczas telefonach, rozpoczął własną produkcję. Na rynek trafił pierwszy firmy Ericsson instrument telefoniczny (tak wówczas nazywano aparaty). Był to rok 1879, a przypomnijmy, że Aleksander Graham Bell 7 marca 1877 roku otrzymał patent na zgłoszone rok wcześniej urządzenie nazwane telefonem. W roku 1880 Ericsson wyprodukował swój pierwszy telefon ścienny z sygnalizacją stałoprądową. Urządzenie to zdobyło sobie uznanie jako pierwszy międzynarodowy produkt firmy. Dwa lata później firma, oprócz telefonów, wytwarzała również inne urządzenia takie jak telegraf pożarowy i przyrządy elektryczne. W roku 1887 w Sztokholmie odbyło się otwarcie największej na świecie centrali telefonicznej. Składała się ona z 24 łącznic mogących obsłużyć 7000 abonentów. Łącznice te zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę Ericsson. Pięć lat później firma wprowadziła na rynek pierwszy aparat stołowy z mikrotelefonem Taxen. Jego wizerunek umieszczono na znaku handlowym LME zarejestrowanym w roku W kolejnych latach firma Ericsson rozwijała swoją działalność na całym świecie, m.in. w Polsce, Rosji, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku. Z chwilą wybuchu pierszwej wojny światowej LM Ericsson rozpoczął wytwarzanie liczników energii elektrycznej, urządzeń sygnalizacyjnych i sterujących dla kolejnictwa. W roku 1923 w Sztokholmie, Rotterdamie, Hamar i Kristiansund zostały zainstalowane pierwsze centrale automatyczne oparte na systemie komutacyjnym 500 firmy LM Ericsson. Wprowadzono na rynek tarczę wybierczą. Pierwszy aparat telefoniczny firmy Ericsson w obudowie z tworzywa sztucznego został zaprezentowany w 1932 roku. W następnych latach wprowadzono do eksploatacji także zegarynkę i elektryczną maszynę do głosowania. W roku 1949 rozpoczęła się produkcja urządzeń radarowych. Rok później firma dostarczyła pierwszą centralę automatyczną opartą na systemie krzyżowym LME. Przeprowadzono pierwsze na świecie automatyczne połączenie międzynarodowe, pomiędzy Kopenhagą a Sztokholmem, poprzez próbną centralę dostarczoną przez LM Ericsson. W roku 1954 rozpoczęto produkcję telewizorów.

4 strona 4 z 64 Dwa lata później został wyprodukowany sześciomilionowy aparat telefoniczny - jednoczęściowy Ericofon. Wzbudził on ogromne zainteresowanie i wdrożono go do produkcji seryjnej. LME zawarła z Radą ds. Telekomunikacji umowę o współpracy badawczo-rozwojowej w dziedzinie elektroniki, przewidując przyszłe znaczenie elektroniki w systemach komutacji automatycznej. W 1961 roku do automatycznych prywatnych i publicznych central telefonicznych został wprowadzony nowy rodzaj łącznika łącznik kodowy, a w 1966 rozpoczęto produkcję telefonu Dialog z klawiaturą wybierczą. Pierwsza na świecie centrala telefoniczna sterowana komputerowo, służąca do obsługi automatycznego abonenckiego ruchu międzynarodowego i zamiejscowego, dostarczona została w roku 1971 do Rotterdamu. Kontynuowano prace badawcze w dziedzinie wideotelefonii. System wideotelefonów LME został użyty do pierwszej transatlantyckiej rozmowy wideotelefonicznej, zrealizowanej poprzez satelitę. Trzy lata później oddano do użytku pierwszą część nowej międzynarodowej centrali telefonicznej w Londynie, należącej do British Post Office Corporation jednej z największych na świecie central krzyżowych. W roku 1975 na rynek światowy wprowadzono nowy system sterowanych komputerowo central strefowych AXE. System ten stał się międzynarodowym przebojem. Kilka lat później w Finlandii oddano do eksploatacji pierwszą w Europie, całkowicie cyfrową centralę telefoniczną AXE. Do roku 1988 firma Ericsson zainstalowała łącznie cztery miliony łączy AXE, co stanowi 10% światowego rynku. Produkcja central elektronicznych w roku 1979 przekroczyła produkcję central elektromechanicznych. Na rynek została wypuszczona zakładowa centrala abonencka MD110. W roku 1989 wprowadzony został osobisty telefon bezprzewodowy DECT W roku 1991 w firmie Ericsson została wprowadzona Norma Jakości ISO Kolejne lata przyniosły instalacje pierwszych systemów telefonii GSM w krajach skandynawskich i w Niemczech. Na rynek został wprowadzony najmniejszy na świecie telefon ruchomy. Do roku 1995 systemy telefonii ruchomej firmy Ericsson, działające zgodnie ze wszystkimi ugruntowanymi normami przyjętymi na świecie, obsługiwały 34 miliony abonentów w 74 krajach. W styczniu 1997 liczba abonentów telefonów bezprzewodowych wynosiła już ponad 136 milionów, co ugruntowało pozycję firmy Ericsson jako światowego lidera na tym rynku.

5 strona 5 z Strategia koncernu ERICSSON Głównym punktem naszej strategii jest zorientowanie na Klienta, a celem jaki chcemy osiągnąć jest uzyskanie Jego pełnej satysfakcji. Ericsson zatrudnia obecnie pracowników aktywnych w 130 krajach świata. Ich unikatowa wiedza czyni firmę światowym liderem telekomunikacji. Potrzeby naszych Klientów na rynkach światowych ulegają ciągłym przemianom. W tym samym czasie konkurencja w przemyśle stale rośnie. Podczas kilku ostatnich lat Ericsson uważnie poddawał ocenie własne strategie. Badania pokazały, iż przemysł infocom staje się ważną częścią rynku. Oznacza to, że Ericsson, poza tym iż jest liderem w telefonii komórkowej, musi być nim również w tym stosunkowo nowym polu działalności, na które składają się systemy sieciowe oraz produkty wykorzystywane do komunikacji multimedialnej. Dział Sieci Prywatnych, które z dniem 1 stycznia 1997r zostały częścią Infocom Systems Business Area, koncentruje swoje działania na zintegrowanych sieciach dla transmisji głosu, danych oraz urządzeniach multimedialnych w postaci przewodowej i bezprzewodowej. Głównym produktem w tej części koncernu Ericsson jest centrala abonencka Consono MD110. Z zainstalowanymi do tej pory 11 mlm linii w 60 krajach jest ona najlepiej sprzedającą się tego typu centralą na świecie. Systemem dla dużych sieci danych jest Consono Eripax, natomiast do rodziny małych central telefonicznych należy BusinessPhone. Consono MD110 i BusinessPhone mogą być rozbudowane o System Telefonii Bezprzewodowej BCT ("Business Cordless Telephony"). Po długich naradach, podczas wiosny i lata 1996 roku, zarząd korporacji Ericsson podjął decyzję określenia strategii obejmującej okres do roku Projekt ten został nazwany 2005 Ericsson wkracza w 21 wiek. Poniżej przedstawimy niektóre z głównych założeń objętych dokumentem 2005 Ericsson wkracza w 21 wiek.

6 strona 6 z 64 Ericsson wierzy w świat, w których komunikacja za pomocą transmisji głosu, danych i obrazu będzie osiągalna, również pod względem finansowym, dla większości populacji ludzkiej. Będzie to możliwe tylko dzięki różnym rodzajom sieci i systemów oraz różności sposobów komunikacji w stale rosnącym i konkurencyjnym rynku. Komunikacja bezprzewodowa będzie coraz częściej uważana za ekwiwalent połączeń kablowych. Ericsson widzi siebie w tej dziedzinie jako jedną z najważniejszych i rozwijających się firm w świecie, które umożliwiają tego rodzaju komunikację masową. Tym samym Ericsson przyczynia się do rozwoju ekonomicznego, technologicznego i socjalnego świata ( ) Wizją naszą do roku 2005 jest stać się przodującym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego. Chcielibyśmy być uważani za najlepszych innowatorów i przedsiębiorców współpracujących ze sobą na całym świecie. Ericsson powinien być widziany przez otoczenie jako przykład międzynarodowej organizacji sieciowej ( ) W stale zmieniających się procesach rynkowych, w których uczestniczymy, Ericsson pragnie zachować swoją niezależność i wolność w działaniu poprzez oferowanie szerokiej gamy produktów i usług zarówno dla tradycyjnej telekomunikacji jak i bezprzewodowych systemów infocom, w różnych segmentach rynku ( ) Ericsson doskonali świadczone przez siebie usługi oparte na sile jaką jest jego obecność we wszystkich zakątkach świata, posiadanie światowej klasy umiejętności technicznych oraz geograficznie obszernej bazy Klientów. Nasze kompetencje i nasza organizacja będzie kładła nacisk na zwiększenie orientacji na Klienta, dostarczaniu rozwiązań na jego indywidualne życzenie oraz na szybkie realizowanie dostaw ( )

7 strona 7 z Badania i rozwój Korporacja Ericsson, po to aby być firmą konkurencyjną na rynku, inwestuje w badania i rozwój ogromne sumy pieniędzy. Badania skupiają się na głównych obszarach technologicznych oraz skoncentrowane są na systemach stosowanych w kluczowych dziedzinach działalności korporacji. Wysokość inwestycji w badania i rozwój w roku 1996 wyniosła 17,467 mln EUR. (co odpowiada 14 procentom sprzedaży netto). Całkowity koszt wprowadzenia technologii na rynek wyniósł 21,947 mln EUR (18 procent sprzedaży). Ericsson prowadzi badania w kilku dziedzinach, które są niezmiernie ważne dla rynku telekomunikacji: transmisja za pomocą kabli światłowodowych technologia mikrofalowa procesory o wysokiej pojemności cyfrowa telefonia przenośna telefonia bezprzewodowa łączność szerokopasmowa dla szybkiego transferu danych Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest przez 40 centrów rozwojowych w 20 krajach. Podczas 1996 roku, w techniczne prace rozwojowe zaangażowanych było 18,000 pracowników w 23 zakątkach świata. Przez kilka lat Ericsson inwestował ponad 10 mld EUR rocznie w rozwój techniczny. Jest to suma znacznie większa od tych, które zostały zainwestowane przez innych uczestników rynku telekomunikacyjnego w podobną działalność. Zaangażowanie firmy Ericsson w rozwój i badania było zawsze nieodłączną częścią jej strategii. Dziś ponad naukowców i techników w Stanach Zjednoczonych, oraz w pozostałej części świata, pracuje nad rozwojem technologii. Stany Zjednoczone są główną siedzibą rozwoju i badań dla cyfrowej telefonii komórkowej. Faktycznie, pierwszy system takiego rodzaju łączności w Stanach Zjednoczonych oraz całe wyposażenie do niego było wykonane przez firmę Ericsson.

8 strona 8 z Polityka jakości korporacji ERICSSON Ericsson to jakość światowej klasy Jesteśmy zaangażowani w zaspokajanie rosnących potrzeb Klienta Stale ulepszamy nasze produkty i procesy pracy Jakość i udoskonalanie są zadaniem każdego z pracowników firmy Ericsson

9 strona 9 z ERICSSON w Polsce Historia firmy ERICSSON w Polsce Pierwsza centrala firmy Ericsson została zainstalowana w Warszawie w 1902 roku. Pierwsza spółka z udziałem kapitału szwedzkiej firmy rozpoczęła działalność w 1918 roku. Była to Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna PAST. Następnym przedsięwzięciem, na większą skalę, była założona w 1924 roku Polska Akcyjna Spółka Elektryczna (PASE) Ericsson ze szwedzkim kapitałem zakładowym o wysokości 5 mln złotych. W cztery lata później w Warszawie uruchomiono warsztaty teletechniczne, których podstawową działalnością był montaż telefonów polowych dla wojska. Warsztaty te działały do 1931 roku, zatrudniając w najlepszym okresie 200 osób. W 1932 roku firma Ericsson wraz z Śląską Wytwórnią Tefonów z Katowic utworzyła Wytwórnię Telefonów i Sygnałów Kolejowych Telsyg Spółka Akcyjna w Wełnowcu. Fabryka ta, wyposażona przez Ericssona w nowoczesne maszyny i obrabiarki, produkowała aparaty i centrale telefoniczne, skrzynki probiercze kablowe z łączówkami oraz kolejowe urządzenia sygnalizacyjne. Należy podkreślić, że był to pierwszy w Polsce prywatny zakład wytwarzający słaboprądowe urządzenia elektryczne. Wzrastające zapotrzebowanie na produkowane urządzenia spowodowało wzrost zatrudnienia w zakładach - od 31 osób w 1932 roku do 350 w W 1936 roku Ericsson stał się wyłącznym właścicielem fabryki - po spłacie udziału właściciela Śląskiej Wytwórni Telefonów. Ożywienie gospodarcze lat trzydziestych stworzyło podstawy do rozbudowy zakładu produkcyjnego. Warunkiem postawionym przez polskie władze gospodarcze było przeniesienie produkcji do Centralnego Okręgu Przemysłowego. We wrześniu 1937 roku w Radomiu rozpoczęto budowę nowej fabryki, na terenie o powierzchni m2, którą firma Ericsson kupiła hipotecznie za symboliczną złotówkę. Prace zakończono w III kwartale 1938 roku i 20 grudnia - po przeniesieniu zakładów z Wełnowca - uruchomiono nową fabrykę. Zakłady PASE Ericsson produkowały w Radomiu m.in. aparaty biurkowe i ścienne - ręczne i automatyczne, aparaty specjalne - podsłuchowe, przenośne aparaty monterskie, ręczne aparaty telefoniczne z tarczą numerową, skrzynki rozdzielcze słupowe do wprowadzania przewodów międzymiastowych, łącznice telefoniczne ręczne 5-, 20-, 30-, 60- i 100- numerowe, urządzenia sygnalizacji kolejowej, akumulatory żelazowo-niklowe. Rozpoczął się pomyślny rozwój fabryki w Radomiu. Dowodem tego był wzrost liczby pracowników - od 82 na początku 1939 roku do 279 pod koniec czerwca. We wrześniu 1939 roku, po zajęciu Radomia przez wojska niemieckie, fabryka zaprzestała wytwarzania sprzętu telekomunikacyjnego i została wykorzystana do produkcji elementów torped i okrętów podwodnych na potrzeby niemieckiej marynarki wojennej. W lipcu 1944 roku okupant zdemontował i wywiózł maszyny, urządzenia i surowce. Część oprzyrządowania polscy pracownicy zdołali ukryć. Po wojnie zadecydowano

10 strona 10 z 64 o odbudowie fabryki i zachowaniu profilu telekomunikacyjnego. Pierwsze lata po wojnie zapisały się w historii firmy nacjonalizacją Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej PAST w 1946 roku i podpisaniem umowy licencyjnej, dotyczącej urządzeń sygnalizacyjnych dla kolei. W wyniku działań rewindykacyjnych w 1947 roku odzyskano wywiezione przez Niemców do Czechosłowacji maszyny i surowce. Także w tym roku podpisano porozumienie w sprawie dostaw urządzeń telekomunikacyjnych i umowę licencyjną z zakładami w Radomiu (dotyczącą central Crossbar), a także rozpoczęto dostawy urządzeń radiowych dla milicji w Warszawie. 30 kwietnia 1948 roku Polska Akcyjna Spółka Elektryczna Ericsson (PASE) została przejęta na własność państwa i w tym roku Ericsson otworzył własne Biuro Informacji Technicznej z siedzibą w Warszawie. W 1952 roku nastąpiło zerwanie umowy licencyjnej z zakładami w Radomiu. Lata zaowocowały dostawami urządzeń telekomunikacyjnych dla central w Krakowie i Łodzi. W latach prowadzono negocjacje dotyczące nowej licencji na centrale Crossbar. W 1971 roku podpisano umowę licencyjną z Zakładami Wytwórczymi Urządzeń Sygnalizacyjnych dotyczącą nowego systemu sygnalizacji kolejowej. W roku 1990 rozpoczęły się rozmowy z Telkom Telfa dotyczące współpracy. Obecność firmy Ericsson została zintensyfikowana w 1992 roku po założeniu spółki Schrack Ericsson oraz rozpoczęciu dostaw urządzeń radiowej łączności trankingowej dla policji w Warszawie. W 1994 roku, dzięki uzyskaniu zamówień na sprzęt wojskowej łączności radiowej, utworzono spółkę joint venture z Unimorem (Gdańsk) w celu uruchomienia produkcji. W roku 1995 Ericsson w Polsce liczył już sobie 80 pracowników i osiągnął poziom sprzedaży 30 milionów nowych złotych. Rok później poziom zatrudnienia wzrósł do ok. 200 osób, a sprzedaż podniosła się prawie dwukrotnie. W chwili obecnej Ericsson Sp. z o.o. liczy sobie ponad 400 osób, natomiast założone cele i powstające plany pokazują, iż jest to dopiero początek prawdziwego rozwoju firmy w Polsce.

11 strona 11 z Centrum obsługi Klienta Z przyjemnością pragniemy poinformować Państwa że jesteśmy w stanie świadczyć wszelkie usługi towarzyszące każdemu naszemu systemowi, m.in. usuwanie awarii i/lub usterek sprzętu, zapewnienie magazynu, wykonanie przeglądów technicznych, wykonanie rozbudowy, przeniesienia i/lub zmiany, uaktualnianie oprogramowania (upgrade) i/lub modyfikowanie funkcjonalności sprzętu, szkolenie, auditing, udzielanie pomocy technicznej. Pod koniec 1997 roku, uruchomiliśmy projekt Call Centre (Centrum Obsługi Klienta) jako część naszego Programu Rozwoju Współpracy z Klientami, (Customer Relations Development Program). Główne cele tego programu to: efektywne zarządzanie naszymi usługami serwisowymi na rynku polskim; upewnienie, że wszystkie potrzeby naszych Klientów są realizowane profesjonalnie i wykonywane pomyślnie; świadczenie usług serwisowych na rzecz Klienta - całościowe rozwiązania komunikacyjne - o najwyższej jakości, mające na celu osiągnięcie maksymalnej satysfakcji Klienta. świadczyć Klientom nasze usługi w taki sposób aby oni mogli oszczędzać swój czas i pieniędze. Call Centre stanowi jedyny punkt gdzie możecie Państwo zgłosić swoje problemy TYLKO RAZ, i otrzymać rozwiązanie, które z pewnością daje pełną satysfakcję. Dzięki naszemu Call Centre, który jest wyposażony w profesjonalny system zarządzania operacjami serwisowymi, jesteśmy w stanie: spełnić nasze zobowiązania oraz życzenia wobec Państwa optymalizować nasze zasoby na wysokim poziomie jakości, skrócić czas reakcji oraz czas usuwania awarii, zminimalizować koszty operacji serwisowych, zminimalizować koszty obsługi zgłoszeń,

12 strona 12 z 64 zminimalizować koszty zarządzania umowami serwisowymi, łatwej udostępnić państwu informacje dotyczące realizacji umów serwisowych w danym okresie. Nasz Call Centre gwarantuje Państwu: krótki czas reakcji minimalizując dalsze zniszczenia i straty, sprawne procedury koordynacji przebiegu prac podczas rozwiązania problemu skracając czas naprawy i minimalizując koszty naprawy, pełną kontrolę nad przebiegiem informacji oraz jej rozwiązania problemu, dokładne rozwiązanie Waszych problemów i/lub potrzeb rejestracji podczas

13 strona 13 z Krótko o całej ofercie handlowej firmy Ericsson Oferta naszej firmy obejmuje: Systemy komutacyjne: Cyfrowa centrala abonencka Consono MD 110 (zgoda ze standardem ISDN) dla firm i przedsiębiorstw o wielkości od 40 do abonentów (także o strukturze rozproszonej), uzupełniona telefonami bezprzewodowymi DECT. Cyfrowe centrale abonenckie Business Phone dla małych i średnich przedsiębiorstw (także dla hoteli) o pojemności od 16 do 200 abonentów. Ericsson był pierwszą w Polsce firmą oferującą bezprzewodowy, lokalny system telefonii komórkowej BCT jako wyposażenie central abonenckich. Technologia ta, oparta na międzynarodowym standardzie DECT zapewnia abonentom bezprzewodowym wysoką jakość transmisji, ogromne zdolności ruchome oraz (co jest specyfiką systemu BCT firmy Ericsson) wszystkie funkcje usługowe centrali telefonicznej. Tego typu łączność bezprzewodową można realizować zarówno przy wykorzystaniu cyfrowych central abonenckich MD 110 i BusinessPhone oraz systemów zewnętrznych, współpracujących z dowolnym typem central elektromechanicznych lub elektronicznych innych producentów. Systemy transmisji danych Sieci rozległe budowane w oparciu o najnowsze technologie ATM, Frame Relay; Sieci lokalne, kampusowe i miejskie; Systemy transmisji głosu Voice Over IP, Voice Over Frame Relay; Systemy SDH i PDH do budowy dalekosiężnych sieci o przepływności od 2Mbit/s do 2,5 Gbit/s; Radiowe mikrofalowe linie cyfrowe, stosowane w sieciach telefonii ruchomej i sieciach telekomunikacyjnych na obszarach o słabej lub nieistniejącej infrastrukturze kablowej; Radiowe łącza abonenckie DRA 1900 (w standardzie DECT) lub RAS 1000 dla dołączenia abonentów telefonicznych do central publicznych; Systemy DIAmuX do dołączenia rozproszonych abonentów TDM/ISDN do dostarczycieli usług telekomunikacyjnych; System BIM o przepływności 100Mbit/s do jednoczesnej transmisji danych, protokołów sieci LAN, oraz sygnałów 2Mb/s przez światłowód; Cyfrowe urządzenia do zwielokrotnienia linii telefonicznych PCM-4.

14 strona 14 z 64 Systemy radiokomunikacyjne: Kompleksowe dostawy sprzętu radiokomunikacyjnego dla operatorów systemów telefonii komórkowej (NMT 450 i GSM) Trankingowy dyspozytorski system EADACS z sygnalizacją cyfrową i sterowaniem komputerowym, dla służb publicznych i przedsiębiorstw wymagających jakości, niezawodności, szybkości i bezpieczeństwa połączeń, zarówno w zakresie transmisji głosu jak i danych. Systemy zasilania: Modułowe urządzenia zasilające o różnych mocach (z monitoringiem) dla systemów telekomunikacyjnych, Systemy obronne: Wojskowe polowe systemy ruchomej cyfrowej łączności radiowej.

15 strona 15 z Opis produktów 3.1. Consono MD Wprowadzenie (informacje ogólne) Jedną z podstawowych cech centrali Consono MD110 jest budowa modułowa i rozproszona architektura. W systemie modułowym możliwe jest tworzenie zestawów na zasadzie składania klocków. Moduły mogą stać jeden na drugim (do 4) lub być rozstawione (patrz poniższy rysunek). Rysunek. Modułowa budowa systemu Consono MD110. Dzięki temu system może być konfigurowany i rozszerzany zgodnie z wymaganiami użytkownika. Można więc zakupić centralę dostosowaną do aktualnych potrzeb, dowolnie ją rozbudować gdy pojawi się taka konieczność, dostosować system do dostępnej powierzchni. Węzeł (LIM) 1 Węzeł (LIM) 2 Moduł usługowy Moduł liniowy Oprogramowanie lokalne Moduł procesora i pola komutacyjnego Łącze systemowe Rysunek. Rozproszona architektura systemu Consono MD110. Zestawione moduły tworzą tzw. LIM (Line Interface Module) moduł interfejsów liniowych. Może on obsłużyć maksymalnie około 640 abonentów (zestaw 3-4 modułów). Większe

16 strona 16 z 64 systemy budowane są poprzez dodawanie kolejnych LIM-ów. Połączenie między LIM-ami zapewnia cyfrowe łącza systemowe, które cechuje pełne przenoszenie funkcji, przepływność od 2 do 16Mb/s. Jego podstawę stanowić może praktycznie dowolne medium: światłowód, kabel koncentryczny, skrętka, radiolinia. Moduł usługowy znajdujący się w węźle 2 (na przykład serwer poczty głosowej) jest w pełni dostępny dla użytkowników dołączonych do węzła 1. Mikroprocesorowe sterowanie jest rozproszone pomiędzy poszczególne LIM-y. Każdy z nich posiada własne pole komutacyjne, system sterowania, pamięć i jest zdolny do autonomicznego działania, także w przypadku awarii połączenia z resztą systemu. Dzięki architekturze zdecentralizowanego przetwarzania centrala MD110 jest wyjątkowo odporna na całkowite uszkodzenie (ponad 50% sytuacji awaryjnych). Ponadto zwiększenie niezawodności uzyskano dzięki temu, że oprogramowanie centrali jest skopiowane na wielu LIM-ach. Moduły LIM wyposażone są we wbudowane układy prostowników impulsowych (220V AC/ V DC), które wyposażone są w obwód ładowania akumulatora. Rozproszenie funkcji sterowania i kontroli na wiele modułów LIM oraz brak elementów elektromechanicznych powodują, że pomieszczenie centrali nigdy nie wymaga klimatyzacji (praca w zakresie temperatur +5 do +40 C). Moduły centrali nie posiadają wbudowanych wentylatorów co sprawia, że pracuje ona cicho i może być ustawiona nawet w bezpośrednim sąsiedztwie biurowych stanowisk pracy. Systemowe telefony cyfrowe i stanowisko awizo dołącza się jedną parą przewodów. Za pomocą dodatkowego adaptera można również jedną parą przyłączyć urządzenia ISDN posługujące się stykiem S0. Telefony można przyłączyć na odległość do 1500m. Stanowisko awizo przyłącza się w miejsce dowolnego abonenta cyfrowego data 64Kb/s na odległość do 1000m. Adapter So umożliwia przyłączenie terminali ISDN w odległości do 1000m. Aparaty systemowe wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających wykorzystanie funkcji centrali oraz podnoszących efektywność komunikowania się. Moduły LIM wyposażone są we wbudowane układy prostowników impulsowych (220V AC/ V DC), które wyposażone są w obwód ładowania akumulatora. Rozproszenie funkcji sterowania i kontroli na wiele modułów LIM oraz brak elementów elektromechanicznych powodują, że pomieszczenie centrali nigdy nie wymaga klimatyzacji (praca w zakresie temperatur +5 do +40 C). Moduły centrali nie posiadają wbudowanych wentylatorów co sprawia, że pracuje ona cicho i może być ustawiona nawet w bezpośrednim sąsiedztwie biurowych stanowisk pracy. Analogowe wyposażenia abonenckie i układy międzycentralowe posiadają gwarantujące bezawaryjną pracę sprzężenia indukcyjne, indywidualne układy filtrów (także dla łączy 2Mbit/s oraz zasilania 48V DC) i wyposażone są w indywidualne przetworniki A/C. Abonenci analogowi i cyfrowi mogą być dołączeni do centrali Consono MD 110 w dowolnych proporcjach. Architektura, oprogramowanie i standardowe wyposażenie centrali sprawiają, że jest ona szczególnie predestynowana do tworzenia sieci korporacyjnych rozrzuconych na bardzo dużym nawet obszarze. Do połączeń pomiędzy węzłami sieci można korzystać z łączy stałych, półstałych lub dzierżawionych. Podstawowymi protokołami wykorzystywanymi do komunikacji pomiędzy poszczególnymi centralami są DPNSS i Q-SIG. Ta ostatnia sygnalizacja umożliwia pełne przenoszenia funkcji pomiędzy poszczególnymi centralami. Dodatkowym atutem jest możliwość kompresji 4:1 kanałów mowy i transmitowanie ich w standardowych łączach ISDN (lub bezpośrednio przez łącza stałe). Dzięki takiemu rozwiązaniu przez standardowe łącze BRA można transmitować 8 rozmów jednocześnie (zamiast 2).

17 strona 17 z 64 Bogaty pakiet oprogramowania podstawowego umożliwia realizację praktycznie wszystkich funkcji łączeniowych, od prostego przenoszenia rozmów, po definiowanie gorących linii, zestawów sekretarsko-dyrektorskich, tworzenie grup abonentów group hunting, czy automatyczną dystrybucję rozmów ACD (opcja). Zainstalowane oprogramowanie zawiera pakiety dla obsługi łączy ISDN (PRA i BRA), taryfikacji, transmisji danych (w tym ISDN), oraz łączności bezprzewodowej BCT w standardzie DECT. Do funkcji standardowych w tej wersji centrali dołączyła obsługa wbudowanych interfejsów ISDN (S0) z powiększonym zakresem realizowanych funkcji, identyfikacja imienna abonentów name display, realizacja praktycznie wszystkich funkcji łącza BRA/PRA/Q-Sig, oraz niezależnie od zintegrowanej poczty głosowej Voice Mail rozbudowane funkcje głosowe ( interception reception ) nagrywane z aparatu cyfrowego, oraz (opcjonalnie) druga już wersja pakietu programów Dynamic Network Administrator (na platformie Windows NT), zarządzajacych siecią central Consono MD 110 oraz innym sprzętem poprzez protokół SNMP (opcja). Standardowe oprogramowanie centrali w nowej wersji umożliwia realizację znacznie większej liczby łączy podstawowych (ODN), łączy dodatkowych (ADN, MDN) i numerów skróconych w każdym module LIM oraz obsługę do 64 klas uprawnień COS (związanych z realizacją połączeń) Mocne strony systemu Oferowany system Consono MD110 posiada homologację Ministerstwa Łączności nr 574/97. System ma strukturę otwartą i umożliwia na zasadzie redundancji i rozproszonego przetwarzania stworzenie centrali prywatnej dla ponad abonentów. Szerokie możliwości tworzenia sieci powodują, że przy pomocy MD110 można tworzyć sieci prywatne o praktycznie nieograniczonych rozmiarach. Korzystając z okazji pragniemy zwrócić Państwa uwagę na niektóre cechy wyróżniające zdecentralizowany system Consono MD110 spośród innych, znanych na rynku rozwiązań systemów prywatnych o sterowaniu centralnym: ROZPROSZONA STRUKTURA SYSTEMU - brak centralnego systemu odpowiedzialnego za sterowanie i komutację (nie mówimy o peryferyjnych procesorach kontroli i nadzoru), powoduje że system cechuje: duża niezawodność (nieporównywalna nawet z systemami o zdwojonym sterowaniu), optymalna moc obliczeniowa przy zwiększonych wymaganiach ruchowych (ISDN!). ŁATWA ROZBUDOWA - aż do wielkości ponad abonentów rozbudowa polega jedynie poprzez dostawianie kolejnych modułów LIM - Line Interface Module: pozwala uniknąć budowy central w topologii typu "tandem", a zatem pozwala

18 strona 18 z 64 uniknąć blokady pola komutacyjnego - każdy moduł LIM (dla ok. 50 do 640 NN) można wyposażyć aż w 8 łączy systemowych 2Mbit/s o zaawansowanym protokole, nigdy nie zachodzi potrzeba wymiany procesora na większy. BUDOWA SIECI ROZPROSZONYCH przy wykorzystaniu następujących możliwości: koncentratory satelitarne (tylko dla dołączenia linii abonenckich), moduły wyniesione LIM (dla obsługi wszystkich rodzajów interfejsów oraz wypełniania wszystkich funkcji oferowanych przez system, jak np. dla translacji typów sygnalizacji linii miejskich, dołączenia abonentów, stanowisk taryfikacji lub nadzoru całego systemu), szeroki wybór bogatych funkcjonalnie analogowych i cyfrowych łączy międzycentralowych. JEDNOPAROWA SIEĆ WEWNĘTRZNA dla wszystkich rodzajów łączy abonenckich: analogowych (max 2500m), cyfrowych 2B+D "voice + data" (max 1500m) i cyfrowych interfejsów 64kb/s dla dołączenia stanowisk "awizo" (max 1000m). PRZYŁĄCZA ABONENCKIE 2B+D - max szybkość transmisji 64kb/s lub 2 x 64kb/s (jako "stand alone") lub synchronicznie i asynchronicznie 38,4kb/s (dla równoczesnej rozmowy i transmisji danych) "voice + data". możliwość wyposażenia w karty dla szybkiej transmisji danych z przepływnościami n x 64kb/s, np. dla komutacji strumieni 2Mb/s lub sygnału VIDEO 384kb/s. możliwość wyposażenia w karty dla łączy PRA 30B+D oraz BRA 2B+D wielu standardów ISDN, w tym polskiej odmiany sygnalizacji EDSS1 (Euro-ISDN). PRZYŁĄCZA ABONENCKIE i MIĘDZYCENTRALOWE ISDN - dostępne w różnych światowych standardach ISDN, w tym we wprowadzanej w Polsce wersji Euro-ISDN z sygnalizacją EDSS1/Q-Sig. CORDLESS PABX - możliwość wyposażenia w system łączności bezprzewodowej w paneuropejskim standardzie DECT/GAP (w pełni cyfrowy system pracujący w paśmie 1,88-1,9 GHz). MAŁE WYMAGANIA KLIMATYCZNE I ŚRODOWISKOWE: praca w zakresie temperatur od +5 C do +40 C (a po spełnieniu dodatkowych

19 strona 19 z 64 wymagań nawet +45 C), brak wbudowanych wentylatorów (niezależnie od wielkości systemu), małe wymiary, ciężar i głębokość szaf (35.5cm), zasilanie 220V niezależnie od wielkości systemu (opcjonalnie 380V). PRZYJAZNOŚĆ SERWISOWA: możliwość wymiany kart i rekonfiguracji centrali bez zatrzymywania pracy, możliwość rozbudowy oraz wymiany wersji software u bez zatrzymywania pracy, niepotrzebny dostęp do tylnych i bocznych ścianek stojaków, podłoga antystatyczna zalecana, ale nie wymagana, INTENSYWNE PRACE ROZWOJOWE koncernu ERICSSON nad systemem Consono MD110 gwarantują (dzięki kompatybilności sprzętu i oprogramowania) także w przyszłości poprzez tzw."upgrade" możliwość rozbudowy i implementacji nowej wersji oprogramowania do istniejących instalacji central MD110, oraz ich wyposażenia w nowe typy interfejsów i nowe funkcje użytkowe (tzw. filozofia "ever green"). Zakłady koncernu ERICSSON uzyskały świadectwa certyfikacji zgodnie z normami serii ISO 9000 za system zapewnienia jakości wszystkich produktów Funkcje systemu krótka charakterystyka Alternatywne kierowanie ruchu Jeżeli istnieje więcej niż jedna droga, którą może być zestawione połączenie a na drodze pierwszego wyboru jest natłok, system wybierze alternatywną drogę obejściową. Alternatywne miejsce przyjęcia połączenia W przypadku braku odpowiedzi lub zajętości abonenta wywołanie z zewnątrz może być skierowane do innego abonenta. Automatyczny ruch przychodzący Możliwość wybierania numeru abonenta bezpośrednio bez pośrednictwa telefonistki. ( jeśli centrala nadrzędna umożliwia takie działanie) Dyskryminacja rozmów wychodzących Dowolne tworzenie tablic ograniczeń prowadzenia rozmów wychodzących. Elastyczny plan numeracyjny Numery od jedno- do pięcio- cyfrowych dla abonentw, ich grup, linii zewnętrznych.

20 strona 20 z 64 Funkcje sieciowe Zależnie od rodzaju podłączonego systemu i typu połączenia, możliwe jest wykorzystanie pomiędzy systemami funkcji sieciowych, np. konsultacja, zmiana skierowania wywołania, przeniesienie rozmowy do innego abonenta, zmiana drogi połączenia, itp. ISDN - funkcje podstawowe: identyfikacja numeru wywołującego, ukrycie numeru abonenta wywołującego, prezentacja numeru połączonego, ukrycie numeru połączonego. - usługi dodatkowe: bezpośrednie wywoływanie abonenta wewnętrznego, identyfikacja złośliwych wywołań, informacja o opłacie podczas rozmowy, informacja o opłacie po zakończeniu rozmowy. Klasy dostępu do usług Dostęp do funkcji systemu i uprawnienia do obsługi zgłoszeń można nadawać poszczególnym osobom, identyfikując je według numerów wewnętrznych. Kontrola uprawnień poszczególnych rozmówców Dostęp rozmówców z wewnątrz i zewnątrz przedsiębiorstwa do poszczególnych numerów wewnętrznych i linii miejskich może być określany indywidualnie. Kontrola opłat telefonicznych Dane o wysokości opłat telefonicznych mogą być w systemie zapamiętywane indywidualnie, razem z odpowiednim numerem wewnętrznym. Dane o wysokości poszczególnych opłat razem z innymi szczegółowymi informacjami można przesyłać do podłączonego komputera w celu rejestracji danych o wywołaniach.. Muzyka dla abonentów centrali Muzyka z zewnętrznego źródła (np. radio) może być słuchana przez głośniki aparatów cyfrowych. Muzyka podczas oczekiwania Muzyka z zewnętrznego źródła dla umilania czasu oczekiwania, np. podczas zawieszenia rozmowy.

System łączności w oparciu o rozwiązania NeXspan firmy AAastra Matra

System łączności w oparciu o rozwiązania NeXspan firmy AAastra Matra System łączności w oparciu o rozwiązania NeXspan firmy AAastra Matra wersja R4.2 Kielce, 16 października 2007 TK SYSTEM ul. Władysława Łokietka 8, 25-627 Kielce tel. 041 346 05 50/60 1. Prezentacja produktu

Bardziej szczegółowo

Realizacja usług telekomunikacyjnych 311[37].Z6.02

Realizacja usług telekomunikacyjnych 311[37].Z6.02 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Beata Juzala Realizacja usług telekomunikacyjnych 311[37].Z6.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 Recenzenci:

Bardziej szczegółowo

Cisco Systems Poland. Rozwiązania telefoniczne w Jednostkach Samorządu Terytorialnego. Metody obniżenia kosztów komunikacji głosowej

Cisco Systems Poland. Rozwiązania telefoniczne w Jednostkach Samorządu Terytorialnego. Metody obniżenia kosztów komunikacji głosowej Cisco Systems Poland Rozwiązania telefoniczne w Jednostkach Samorządu Terytorialnego. Metody obniżenia kosztów komunikacji głosowej Cisco Systems Poland Al. Jerozolimskie 146C Warszawa, 02-305 Polska http://www.cisco.pl

Bardziej szczegółowo

Temat: ISDN. Autor: Dzięgiel Rafał IVFDS

Temat: ISDN. Autor: Dzięgiel Rafał IVFDS Temat: ISDN Autor: Dzięgiel Rafał IVFDS 1 STRESZCZENIE Opracowanie zawiera genezę sieci ISDN, przedstawiająca pokrótce drogę od sieci analogowych do cyfrowych. Opis standardów i przepustowości sieci opartej

Bardziej szczegółowo

MAC-6400 Wydanie 1.02

MAC-6400 Wydanie 1.02 Instrukcja obsługi Cyfrowej Centrali Telefonicznej MAC-6400 Wydanie 1.02 Usługi w centrali SLICAN Sp. z o.o. www.slican.pl e-mail: office@slican.pl Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian

Bardziej szczegółowo

Przygotowywanie ofert usług telekomunikacyjnych 311[37].Z6.01

Przygotowywanie ofert usług telekomunikacyjnych 311[37].Z6.01 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Beata Juzala Przygotowywanie ofert usług telekomunikacyjnych 311[37].Z6.01 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom

Bardziej szczegółowo

PBX SERVER. Libra INSTRUKCJA OBSŁUGI SERWERA. ver. 1.04.01

PBX SERVER. Libra INSTRUKCJA OBSŁUGI SERWERA. ver. 1.04.01 PBX SERVER Libra INSTRUKCJA OBSŁUGI SERWERA W instrukcji, jeżeli szerszy opis (uzpełnienie) znajduje się w innym miejscu, wprowadzono symbole: objaśnienie dalej objaśnienie uprzednio Uwaga (znak umieszczony

Bardziej szczegółowo

ABONENCKA CENTRALA TELEFONICZNA DELTA

ABONENCKA CENTRALA TELEFONICZNA DELTA ABONENCKA CENTRALA TELEFONICZNA DELTA INSTRUKCJA OBSŁUGI ver. 2.20.xx Niniejsza instrukcja (bądź jej zaktualizowana wersja) znajduje się również na płycie CD z oprogramowaniem dołączonym do centrali. W

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do umowy nr. Znak sprawy: OR.2634.1.5.2013 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Załącznik nr 1 do umowy nr. Znak sprawy: OR.2634.1.5.2013 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 6 do SIWZ Załącznik nr 1 do umowy nr. Znak sprawy: OR.2634.1.5.2013 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA 1. Przedmiot zamówienia Dostawa, montaż, uruchomienie, konfiguracja, testy i włączenie w sieć

Bardziej szczegółowo

ABONENCKA CENTRALA TELEFONICZNA

ABONENCKA CENTRALA TELEFONICZNA ABONENCKA CENTRALA TELEFONICZNA INSTRUKCJA OBSŁUGI ver. 3.00.01 W instrukcji, jeżeli szerszy opis (uzpełnienie) znajduje się w innym miejscu, wprowadzono symbole: objaśnienie dalej objaśnienie uprzednio

Bardziej szczegółowo

Szeroka perspektywa. IP PBX Server Proxima

Szeroka perspektywa. IP PBX Server Proxima Szeroka perspektywa IP PBX Server Proxima Zobacz, jak wiele możesz Proxima Szeroka perspektywa IP PBX Server Proxima jako centrum systemu teleinformatycznego IP PBX Server Proxima powstał w odpowiedzi

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania teleinformatyczne dla biznesu. Connect Better. Do More.

Rozwiązania teleinformatyczne dla biznesu. Connect Better. Do More. Rozwiązania teleinformatyczne dla biznesu Connect Better. Do More. LG-Ericsson jest południowokoreańskim producentem wysokiej klasy urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych dla Operatorów Telekomunikacyjnych

Bardziej szczegółowo

CCT-1668 Nowoczesny serwer telekomunikacyjny

CCT-1668 Nowoczesny serwer telekomunikacyjny CCT-1668 Nowoczesny serwer telekomunikacyjny Lepsza komunikacja Czy szukasz uniwersalnego i wszechstronnego rozwiązania, które będzie rozwijać się wraz z Twoimi potrzebami? Czy szukasz wysokiej jakości

Bardziej szczegółowo

Porównanie technologii pakietowego przesyłania danych w sieciach telefonii komórkowej

Porównanie technologii pakietowego przesyłania danych w sieciach telefonii komórkowej WYŻSZA SZKOŁA BIZNESU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ Wydział Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych PRACA DYPLOMOWA LICENCJACKA / INŻYNIERSKA Damian Twardowski Porównanie technologii pakietowego przesyłania

Bardziej szczegółowo

Abonent - jest to podmiot, który jest stroną zawartej umowy o świadczenie usług z dostawcą usług telekomunikacyjnych - nabywcą abonamentu.

Abonent - jest to podmiot, który jest stroną zawartej umowy o świadczenie usług z dostawcą usług telekomunikacyjnych - nabywcą abonamentu. SŁOWNICZEK: Abonament - ustalona wcześniej stała opłata za korzystanie z określonych usług (np. utrzymanie linii telefonicznej, stałego dostępu do Internetu lub telewizji kablowej). Najczęściej abonament

Bardziej szczegółowo

Dowolność połączeń. PBX Server Libra

Dowolność połączeń. PBX Server Libra Dowolność połączeń PBX Server Libra Libra Dowolność połączeń PBX Server Libra jako centrum systemu teleinformatycznego PBX Server Libra przeznaczony jest dla firm liczących od kilkudziesięciu do tysiąca

Bardziej szczegółowo

Nr projektu Data Faza Egz. Nr PROJEKT SYSTEMU TELEKOMUNIKACYJNEGO. Targi Kielce. Kielce, 25-672, ulica Zakładowa 1

Nr projektu Data Faza Egz. Nr PROJEKT SYSTEMU TELEKOMUNIKACYJNEGO. Targi Kielce. Kielce, 25-672, ulica Zakładowa 1 TK SYSTEM ul. Władysława Łokietka 8, 25-627 Kielce tel. 041 346 05 60, fax 041 346 05 66 Nr projektu Data Faza Egz. Nr 2 marzec 2009 projekt wykonawczy 2 PROJEKT SYSTEMU TELEKOMUNIKACYJNEGO Targi Kielce

Bardziej szczegółowo

Zał. Nr 1 Wymagania do projektu Budowa nowej strażnicy dla Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu

Zał. Nr 1 Wymagania do projektu Budowa nowej strażnicy dla Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu Zał. Nr 1 Wymagania do projektu Budowa nowej strażnicy dla Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu Opis wyposażenia Miejskiego Stanowiska Kierowania Przedmiotem jest zakup i budowa zintegrowanego systemu łączności

Bardziej szczegółowo

CCT-1668 Nowoczesny serwer telekomunikacyjny

CCT-1668 Nowoczesny serwer telekomunikacyjny CCT-1668 Nowoczesny serwer telekomunikacyjny Slican Sp. z o.o. ul. M. Konopnickiej 18, 85-124 Bydgoszcz tel. +48 52 325 11 11, fax +48 52 325 11 12 office@slican.pl, www.slican.pl Lepsza komunikacja Niniejszy

Bardziej szczegółowo

SILESIANET - BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA

SILESIANET - BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA KONCEPCJA I ZAŁOŻENIA TECHNICZNO-EKONOMICZNE DLA PROJEKTU PN.: SILESIANET - BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO W SUBREGIONIE CENTRALNYM WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO: POWIAT MIKOŁOWSKI ORAZ GMINY POWIATU MIKOŁOWSKIEGO

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 3 do SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Załącznik nr 3 do SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 3 do SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA A. Przedmiotem zamówienia jest Dostawa sprzętu informatycznego i oprogramowania w projekcie pn. Platforma Zunifikowanej Komunikacji wraz z Systemem Archiwizacji

Bardziej szczegółowo

Katalog produktów 2012/13

Katalog produktów 2012/13 Katalog produktów 2012/13 P U R E I P - C O M M U N I C A T I O N S Wersja polska Communicate & Collaborate. Boost Your Efficiency. ESTOS Software for Unified Communications The ESTOS Unified Communications

Bardziej szczegółowo

Zastosowania technologii VOIP w organizacjach gospodarczych

Zastosowania technologii VOIP w organizacjach gospodarczych UNIWERSYTET GDAŃSKI WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA Tomasz Felchner nr albumu: *** wstaw numer albumu *** Zastosowania technologii VOIP w organizacjach gospodarczych Praca magisterska na kierunku: INFORMATYKA EKONOMICZNA

Bardziej szczegółowo

fon High-Performance ISDN by...

fon High-Performance ISDN by... web faks data fon vox High-Performance ISDN by... FRITZ! Niniejsza dokumentacja oraz zawarte w pakiecie oprogramowanie podlega ochronie prawnej na mocy praw autorskich. Przedmiotem umowy licencyjnej jest

Bardziej szczegółowo

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej.

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które

Bardziej szczegółowo

Centrala telefoniczna MICRA

Centrala telefoniczna MICRA Centrala telefoniczna MICRA Abonencka cyfrowa centrala telefoniczna z VoIP Micra jest uzupełnieniem rodziny doskonale przyjętych przez rynek central Sigma i Optima. Rozwiązania zarezerwowane do tej pory

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Załącznik nr 1 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA Załącznik nr 1 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA NAZWA ZAMÓWIENIA NADANA PRZEZ ZAMAWIAJĄCEGO Zakup i wdrożenie central VoIP z licencjami dostępowymi do centrali jako rozbudowa

Bardziej szczegółowo

HiPath 3000 Real Time IP System. Nowoczesna platforma komunikacyjna IP / TDM dla małych i średnich przedsiębiorstw. Global network of innovation

HiPath 3000 Real Time IP System. Nowoczesna platforma komunikacyjna IP / TDM dla małych i średnich przedsiębiorstw. Global network of innovation HiPath 3000 Real Time IP System Nowoczesna platforma komunikacyjna IP / TDM dla małych i średnich przedsiębiorstw Global network of innovation Konwergentny system IP HiPath 3000 oferuje średnim przedsiębiorstwom,

Bardziej szczegółowo

Dowolność połączeń. PBX Server Libra

Dowolność połączeń. PBX Server Libra Dowolność połączeń PBX Server Libra Libra Dowolność połączeń PBX Server Libra jako centrum systemu teleinformatycznego PBX Server Libra to najnow szej generacji produkt firmy Platan, wykorzystujący technologię

Bardziej szczegółowo

MAGAZYN TELEMETRYCZNY. MT-713 nowy moduł telemetryczny zasilany bateryjnie. Nowa oferta telemetrycznych kart SIM więcej na str. 4

MAGAZYN TELEMETRYCZNY. MT-713 nowy moduł telemetryczny zasilany bateryjnie. Nowa oferta telemetrycznych kart SIM więcej na str. 4 wydanie 1/09 (2), kwiecień 2009 MT713 nowy moduł telemetryczny zasilany bateryjnie więcej na str. 17 Nowa oferta telemetrycznych kart SIM więcej na str. 4 Xway Twój własny system zdalnej lokalizacji GPS!

Bardziej szczegółowo