Położenie Hiszpanii w Europie (kolor ciemnozielony)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Położenie Hiszpanii w Europie (kolor ciemnozielony)"

Transkrypt

1 Prezentacja

2 To największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceute i Melille z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą. Położenie Hiszpanii w Europie (kolor ciemnozielony)

3 Powierzchnia km 2 Liczba ludności - 47 mln Głowa państwa - król Jan Karol I Szef rządu - premier José Luis Rodríguez Zapatero Język - hiszpański Jednostka monetarna Euro ( ) Numer kierunkowy Domena internetowa -.es Religia - (dominująca) Katolicyzm

4 Flaga Hiszpanii Godło Hiszpanii

5 Najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna położona w południowej Hiszpanii, obejmuje większą część regionu historycznego o tej samej nazwie oraz pasmo górskie na północy Sierra Morena. Jest to region rolniczo-przemysłowy, z rozwiniętym górnictwem, uprawami oliwek, bawełny, dębu korkowego, cytrusów, palm daktylowych. Stolicą jest Sewilla. Ważniejsze miasta to Grenada, Kordoba i Malaga. Jest ojczyzną tańca flamenco. Andaluzja (zaznaczona na czerwono)

6 Sewilla to artystyczna, kulturalna i finansowa stolica południowej Hiszpanii, a formalnie stolica Andaluzji. To duże miasto zamieszkane przez ponad 700 tys. mieszkańców, a obszar metropolitalny liczy prawie 1,5 mln mieszkańców. Sewilla jest czwartym z największych miast kraju.

7 Flaga Sewilli Herb Sewilli

8 Sewilla ma klimat śródziemnomorski z gorącymi latami, z wpływem klimatu półpustynnego. Średnia roczna temperatura wynosi 18.6 C i jest jedną z najwyższych średnich temperatur spośród miast Europy. Zimy są łagodne. W styczniu średnia maksymalna temperatura wynosi 15.9 C, a minimalna wynosi 5.2 C Lata są upalne. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem, ze średnią maksymalną temperaturą 35.3 C i minimalną 19.4 C. Każdego roku temperatura przekracza 40 C wielokrotnie. Opady wahają się od 600 do 800 mm rocznie. Najintensywniejsze opady są od października do kwietnia.

9 Rzymianie nazywali miasto Hispalis. Po podbiciu rzymskiej prowincji Hispania Baetica przez Wandalów, następnie Wizygotów, najechali te tereny w VIII w. Maurowie. Elementy tych kultur wywarły silne piętno na historii kulturalnej miasta, szczególnie okres Al-Andalus. Z arabskiej nazwy miasta wywodzi się obecna Sewilla. W roku 1248 król Kastylii Ferdynand III pobił Maurów pod Sewillą i zdobył miasto. Chrześcijańscy zdobywcy przejęli wiele elementów kulturowych po Maurach. Widać je tam po dziś dzień i także dzięki temu fragment starego centrum miasta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

10 Rok 1492 jest ważny dla miasta. Wtedy to Krzysztof Kolumb wypłynął właśnie stąd do Indii. Zdobyte w Nowym Świecie złoto, srebro, wszelkie bogactwa przechodziły przez Sewillę, która miała królewski monopol na handel z koloniami, zapewniający miastu niesamowity rozwój.

11 Od XVI w., kiedy monopol na handel przełamał Kadyks, rozwój już nie był tak spektakularny. Wielka plaga (Czarna Śmierć) z połowy XVI w. uśmierciła dużą część populacji, silnie odbiła się na rozwoju ekonomicznym miasta, które już nie podniosło się po tej tragedii. Dodatkowo zamulenie rzeki Gwadalkiwi w XVIII w. prawie odcięło Sewillę od morza i spowodowało przeniesienie handlu morskiego do Kadyksu. W okresie XIX i XX w. miasto zaczęło się uprzemysławiać, co wydatnie poprawiło jego sytuację ekonomiczną.

12 Na każdym kroku widać dawną potęgę Sewilli - monumentalne budowle zaskakują przepychem i bogactwem zdobień, a liczba zabytków równa się niejednej europejskiej stolicy. Zwiedzając miasto możemy wstąpić do wielu pięknych bazylik i kościołów, możemy zwiedzić pozostałości po mieście za czasów świetności kilkaset lat wcześniej, pałace, ogrody, parki, place oraz muzea posiadające bardzo interesujące zbiory.

13 Jest dawnym pałacem królewskim, którego początki sięgają XI wieku, kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. W latach został rozbudowany przez Piotra I Okrutnego. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowując rezydencję do własnych potrzeb. Tutaj podejmowano decyzje o wysłaniu ekspedycji, m.in. Ferdynanda Magellana. Tutaj Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po podróży do Ameryki. Budowla zawiera wiele sal, patios i ogrodów. Bogactwo ornamentyki, dekoracji ceramicznych i komnat sprawia, że sewilski Alkazar zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii.

14

15 Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie. Powstała w latach na miejscu meczetu z lat Pozostawiony minaret, Giralda (patrz zdjęcie), o wysokości 97 m wkomponowano w bryłę kościoła, uzupełniając o dzwonnicę. We wnętrzu zwracają uwagę kaplice Capilla Mayor i Capilla Real, chór i grobowiec Kolumba.

16

17 Złota Wieża z XIII w. jedna ze 166 wież w systemie obronnym Maurów, potem przebudowana. Nazwę zawdzięcza nie tylko ówczesnej okładzinie złocistymi płytkami ale także temu, że przechowywano w niej złoto złupione w koloniach. Była również istotna z punktu widzenia obronnego, ponieważ pomiędzy nią a bliźniaczą, już nie istniejącą, wieżą po drugiej stronie Gwadalkiwiru, można było rozpiąć łańcuch blokujący wejście do portu. Obecnie mieści Museo Maritimo poświęcone zabytkom i mapom morskim.

18 Hiszpańska La Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla to amfiteatr zbudowany w latach , mieszczący widzów. Wewnątrz znajduje się muzeum corridy, eksponujące kolekcję kostiumów, portrety i afisze.

19 Utworzone zostało w 1785 roku z inicjatywy króla hiszpańskiego Karola III w celu zgromadzenia dokumentów dotyczących kolonii hiszpańskich. Aktualnie archiwum liczy 43 tyś. jednostek archiwalnych, co stanowi około 80 milionów stron dokumentów. Archiwum to jest największym zbiorem dokumentów poświadczających aktywność Hiszpanii w Ameryce i na Filipinach. Wśród zbiorów Archiwum znajdują się cenne rękopisy, między innymi Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Ferdynanda Cortesa oraz wielu innych odkrywców i podróżników. Od 1987 roku Archiwum Główne Indii znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

20

21 Casa de Pilatos to XV-wieczny pałac zbudowany na wzór domu Piłata. Jego budową rozpoczął w 1492 roku Pedro Enriquez, królewski namiestnik. Budowę zakończył jego syn Fadrique. On to po pielgrzymce do Jerozolimy w latach stwierdził, że odległość z pałacu do kościoła Cruz del Campo jest taka sama jak z domu Piłata do Golgoty. Rozkazał więc umieścić stacje drogi krzyżowej między pałacem (pierwsza stacja), a kościołem (ostatnia stacja).

22 Plaza de España powstał na terenie Parku Marii Luizy w 1928 roku, według projektu Aníbala Gonzálesa. Budowla powstała w stylu neo - mudejar z elementami art deco. Plac otoczony jest półkolistym rzędem budynków, których fasada wykonana została w stylu barokowym, a pozostała część w stylu renesansowym. W centrum Placu Hiszpańskiego znajduje się fontanna, sztuczna rzeczka i śliczne mostki ozdabiane ceramicznymi płytkami azulejo.

23 Museo de Bellas Artes to muzeum w Sewilli utworzone w roku 1841 w budynku klasztornym ukończonym przez hiszpańskiego architekta Juana de Oviedo w 1612 roku. Zawiera kolekcję malarstwa hiszpańskiego od średniowiecza aż po czasy najnowsze, lecz najważniejszy jest zbiór obrazów wielkich malarzy z Sewilli. Są tam dzieła takich artystów jak: Murillo, El Greco, Ribera, Pacheco oraz wielu innych. Oprócz ekspozycji muzeum posiada także swoje własne studia artystyczne, w których trwa renowacja zniszczonych dzieł.

24 Położone jest przy Plaza de America w Parku Marii Luizy. Budynek ten wzniesiony został według projektu Aníbala Gonzálesa z okazji odbywającej się w Sewilli w 1929 roku wystawy Iberoamerykańskiej. Muzeum oferuje ciekawą ekspozycje sztuki fenickiej, rzymskiej oraz ceramikę stylu mudejar. Wśród pozostałości na szczególną uwagę zasługuje Skarb Crambol, datowany na VIII-VII wiek p.n.e., który stanowi pamiątkę po staroiberyjskim plemieniu Kartezjan.

25 Świątynia ta wybudowana została w 1940 roku i jest jedną z piękniejszych budowli miasta. Znajduje się w niej słynna, XVII wieczna rzeźba Matki Boskiej Nadziei patronki torreadorów, zwanej La Macarena. Przy bazylice znajduje się znane w całej Andaluzji muzeum, w którym wystawiane są szaty Matki Boskiej, a także ubiory używane podczas Wielkiego Tygodnia.

26 Hospital de la Caridad to szpital ufundowany w XVII wieku przez Miguela de Maňara. Szpital powstał na terenie Stoczni Królewskiej. Przy szpitalu zbudowany został również barokowy kościół, w którym znajduje się bogata kolekcja malarstwa hiszpańskiego.

27 Jest to jedno z najbogatszych, najbardziej kolorowych i malowniczych miejsc w mieście. Dawniej znajdowało się tu getto żydowskie. Dzielnica ta posiada wiele zabytków, uliczki są wąskie, a przy nich stoją pobielone domy, ogrodzone żelaznymi bramami, a w każdym z tych domów posiada duże patio, które latem jest miejscem szczególnie popularnym przez Hiszpanów.

28 Parque de María Luisa - park, zbudowany na Wystawę Światową (Expo), która odbyła się właśnie w Sewilli w 1929 roku.

29 Jardines de los Reales Alcázares - ogrody, umiejscowione z tyłu pałacu Alkazar. Ogrody były projektowane w taki sposób, aby w każdej części dominował inny styl i rośliny.

30 Jardines de Murillo - ogrody, ciągnące się wzdłuż murów Alkazaru, niedaleko dzielnicy Santa Cruz. Budowa rozpoczęła się na początku XX wieku.

31 Isla Mágica - park, zbudowany specjalnie z okazji Expo 1992, które odbyło się w Sewilli. Znajdziemy tam wiele różnych atrakcji zaczynając od wielkiego jeziora, przez roller coastery i różnego typu pojazdy, a kończąc na pokazach filmów i występach na żywo.

32 W Sewilli możemy wyróżnić dwa kluby piłkarskie: Sevilla FC Swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Estadio Ramón Sánchez Pizjuán, który może pomieścić 45 tysięcy widzów. Real Betis Domowe mecze rozgrywa na stadionie Estadio Manuel Ruiz de Lopera, który może pomieścić 58 tysięcy widzów.

33 Estadio La Cartuja jest wielofunkcyjnym stadionem w Sewilli. Jest wstanie pomieścić widzów. W 1999 gościł uczestników VIII Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce. W 2003 rozegrano tutaj finałowy mecz Pucharu UEFA pomiędzy FC Porto i drużyną Celtic Glasgow.

34 Semana Santa (Wielki Tydzień) i Feria de Sevilla (Sewilski Jarmark), również znane jako Feria de Abril (Jarmark Kwietniowy), są dwoma najbardziej znanymi wydarzeniami w Sewilli. Sewilla jest znana na całym świecie z uroczystych oraz pięknie prezentujących się procesji podczas obrządku Wielkotygodniowego i pełnym koloru i życia jarmarku, który odbywa się dwa tygodnie później. Podczas Jarmarku rodziny, firmy i organizacje rozkładają casetas (namioty) w którym spędzają tydzień tańcząc, pijąc i wspólnie się integrując. Tradycyjnie, kobiety ubierają sukienki flamenco, a mężczyźni swoje najlepsze garnitury. Namioty są poustawiane jak stałe miasteczko, w którym każda ulica jest nazwana od imienia słynnego torreadora.

35

36

37 Diego de Silva Velázquez - malarz barokowy Vicente Aleixandre - poeta, laureat Nagrody Nobla(zdjecie 1.) Antonio de Ulloa - odkrywca i astronom Felipe González - polityk Verónica Sánchez aktorka José Antonio Reyes, Fernando Nuñoz, Ricardo Serna, Sergio Ramos(zdjęcie 2), Jesús Navas, Antonio Puerta, Carlos Marchena - piłkarze

38 Cartagena, Kolumbia Popayan, Kolumbia Rzym, Włochy Buenos Aires, Argentyna Isla Cristina, Hiszpania Barcelona, Hiszpania Nowy Jork, USA Kansas City, USA Columbus, USA Guadalajara, Meksyk Havana, Kuba Baler, Filipiny Rabat, Maroko Berlin, Niemcy Tifariti, Sahara Zachodnia Iquique, Chile Ho Chi Minh City, Wietnam Kraków, Polska

39 "NO8DO" jest oficjalnym mottem Sewilli i jedną z wielu legend krążących po mieście. Legenda zostawiła namacalny w całym mieście znak NO8DO, który jest widoczny na stojakach na rowery, włazach kanalizacji i instalacji wodnej, chodnikach, autobusach, taksówkach, posągach, a nawet na grobowcu Krzysztofa Kolumba. Obecność motta można zaobserwować wszędzie, a gość przybyły do miasta powinien wziąć to pod uwagę.

40 Motto jest rebusem, kombinacją hiszpańskich sylab NO i DO i figurą znajdującą się pomiędzy przypominającą '8'. Figura ta przedstawia motek przędzy, z hiszpańskiego 'madeja'. Kiedy przeczytamy głośno "No madeja do" to zabrzmi to jak "No me ha dejado", co znaczy: "[Sewilla] Nie opuści mnie"

41 Klasa: III inf B PESEL: Źródło informacji: Internet

Camino de Santiago 11.2012r. Camino de Madrid :: Maciej R. Camino de Madrid

Camino de Santiago 11.2012r. Camino de Madrid :: Maciej R. Camino de Madrid Camino de Madrid Trasa camino wytyczona przez Asociación de Amigos de los Caminos de Santiago de Madrid prowadzi z Madrytu do Sahagun, gdzie łączy się z Camino Frances. Stowarzyszenie opublikowało w 1999r.

Bardziej szczegółowo

WYSTAWY MIĘDZYNARODOWE I ICH WPŁYW NA KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU MIAST PRÓBA RETROSPEKCJI I WSPÓŁCZESNEJ OCENY SKUTKÓW KRAJOBRAZOWYCH

WYSTAWY MIĘDZYNARODOWE I ICH WPŁYW NA KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU MIAST PRÓBA RETROSPEKCJI I WSPÓŁCZESNEJ OCENY SKUTKÓW KRAJOBRAZOWYCH Teka Kom. Arch. Urb. Stud. Krajobr. OL PAN, 2014, X/4, 5-34 WYSTAWY MIĘDZYNARODOWE I ICH WPŁYW NA KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU MIAST PRÓBA RETROSPEKCJI I WSPÓŁCZESNEJ OCENY SKUTKÓW KRAJOBRAZOWYCH Izabela Sykta

Bardziej szczegółowo

VIII Sympozjum wyjazdowe pt.: Energetyka odnawialna i jądrowa

VIII Sympozjum wyjazdowe pt.: Energetyka odnawialna i jądrowa VIII Sympozjum wyjazdowe pt.: Energetyka odnawialna i jądrowa Łącząc dwa cele statutowe: integracyjny i edukacyjny, 30 kwietnia 2015 r., blisko czterdziestoosobowa grupa członków i sympatyków Oddziału

Bardziej szczegółowo

Rynki turystyczne dwóch regionów w Hiszpanii : Kastylia i Leon i Andaluzja

Rynki turystyczne dwóch regionów w Hiszpanii : Kastylia i Leon i Andaluzja Rynki turystyczne dwóch regionów w Hiszpanii : Kastylia i Leon i Andaluzja Anna Musiał 2012 Wstęp Celem poniższej pracy jest określenie znaczenia rynku turystycznego dwóch największych w Hiszpanii wspólnot

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012)

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU Sprawozdanie z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY W SEKTORZE IT

Bardziej szczegółowo

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania GEOGRAFIA TURYSTYCZNA TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNE - SEMESTR IV Rok szkolny 2010/2011 Nr programu : 341[05]/SP/MEN z dn. 08.01.2001 Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania Walory

Bardziej szczegółowo

Camino de Santiago :: Camino Francés Roncesvalles - Santiago de Compostela :: 747.2 km. Etap 1 :: Roncesvalles - Larrasoana/Larrasoaina (27.

Camino de Santiago :: Camino Francés Roncesvalles - Santiago de Compostela :: 747.2 km. Etap 1 :: Roncesvalles - Larrasoana/Larrasoaina (27. :: Camino Francés Roncesvalles - Santiago de Compostela :: 747.2 km Droga Francuska jest obecnie najbardziej popularną drogą wiodącą do Santiago. Pojawia się tu najwięcej pielgrzymów. Pielgrzymkę rozpocząć

Bardziej szczegółowo

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego wpodróż Maj 2015 www.wpodrozy.eu y Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego issn: 1897-970x PKP Intercity Bilet dla seniora Weekend na szynach

Bardziej szczegółowo

LONDYN Londyn Kultura i nauka Transport Historia Miasta Parki Sport

LONDYN Londyn Kultura i nauka Transport Historia Miasta Parki Sport LONDYN Londyn (ang. London) - miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii. Położony nad Tamizą, 64 km od jej ujścia do Morza Północnego, jest największym

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO PERU

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO PERU Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie Kraków 2008 ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO PERU Peru, ziemia pradawnej, bogatej kultury i przepięknych krajobrazów staje wobec wyzwań nowoczesności Katarzyna Pajor

Bardziej szczegółowo

Malta. śladami joannitów

Malta. śladami joannitów 98 EuroPodróże EuroPodróże 99 Malta śladami joannitów

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Im. BRONISŁAWA CZECHA W KRAKOWIE RYNEK TURYSTYCZNY HOLANDII ANITA WRÓBEL TiR/SUM/ T3 Nr. INDEKSU: 38209 2010r. SPIS TREŚCI: Wprowadzenie....5 ROZDZIAŁ I Informacje ogólne

Bardziej szczegółowo

Kierunek Polska. przewodnik

Kierunek Polska. przewodnik Kierunek Polska przewodnik Tomasz Ławecki Kazimierz Kunicki Liliana Olchowik-Adamowska Kierunek Polska przewodnik I II III Miejsce w środku Europy 8 Kronika Polski, czyli spacerkiem przez wieki 20 Sławni

Bardziej szczegółowo

Zespół autorski WYG International Sp. z o.o. Małgorzata Grochalska. Aneta Duda. Konrad Filipiuk. Marcin Mrugała. Łukasz Wypych

Zespół autorski WYG International Sp. z o.o. Małgorzata Grochalska. Aneta Duda. Konrad Filipiuk. Marcin Mrugała. Łukasz Wypych Zespół autorski WYG International Sp. z o.o. Małgorzata Grochalska Aneta Duda Konrad Filipiuk Marcin Mrugała Łukasz Wypych 1 Program Rozwoju Turystyki dla Miasta Płocka do 2019 roku SPIS TREŚCI 1. WPROWADZENIE...

Bardziej szczegółowo

Analiza Rynku Turystycznego Francji

Analiza Rynku Turystycznego Francji Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie Analiza Rynku Turystycznego Francji Tadeusz Jarmulski ORT/W nr indeksu: 33276 Spis Treści Wprowadzenie... 3 Rozdział I Francja... 4 République

Bardziej szczegółowo

Historia i kultura Kraju Basków

Historia i kultura Kraju Basków Monika A. Murzyn Historia i kultura Kraju Basków Kamienne domy rozsiane wśród pól widoczne poprzez mgłę, soczysta zieleń wskazująca na znaczne opady, górzysty krajobraz. Czy takie jest nasze wyobrażenie

Bardziej szczegółowo

LATO 2009. Zwiedzanie Europy - to oferta dla osób łaknących aktywnego spędzania wolnego NOWE PROGRAMY ZWIEDZANIE EUROPY. Lato 2009. www.funclub.

LATO 2009. Zwiedzanie Europy - to oferta dla osób łaknących aktywnego spędzania wolnego NOWE PROGRAMY ZWIEDZANIE EUROPY. Lato 2009. www.funclub. NOWE PROGRAMY ZWIEDZANIE EUROPY LATO 2009 Zwiedzanie Europy - to oferta dla osób łaknących aktywnego spędzania wolnego czasu. Możliwość zwiedzania licznych zabytków, pięknych miejsc i poznawania kultur

Bardziej szczegółowo

Turystyka Biznesowa. Business Tourism. Wzbogaca. Wzbogaca MUZEA OFERTA SPOTKAŃ

Turystyka Biznesowa. Business Tourism. Wzbogaca. Wzbogaca MUZEA OFERTA SPOTKAŃ Business Tourism Turystyka Biznesowa Wzbogaca Wzbogaca MUZEA OFERTA SPOTKAŃ MUZEA OFERTA SPOTKAŃ 3 4 5 WSTĘP Kraków jest światowym dziedzictwem kultury, a zarazem najbardziej rozpoznawalną na świecie polską

Bardziej szczegółowo

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne 1. Kraje i obszary anglojęzyczne The United Kingdom - Zjednoczone Królestwo (England, Wales, Scotland and Northern Ireland) USA - United States of America - Stany Zjednoczone Ameryki Canada - Kanada Australia

Bardziej szczegółowo

Hiszpanii. Minorka dla aktywnych. nr 26 (czerwiec 2010) www.spain.info. Rowerem po Minorce. kwartalnik. Szlak 2: Ferreries Es Mercadal

Hiszpanii. Minorka dla aktywnych. nr 26 (czerwiec 2010) www.spain.info. Rowerem po Minorce. kwartalnik. Szlak 2: Ferreries Es Mercadal nr 26 (czerwiec 2010) Q NIPO: 704-10-007-9 Hiszpanii kwartalnik Ambasada Hiszpanii Biuro Radcy ds. Turystyki Al. Jana Pawła II, 27; 00-867 Warszawa tel. +(48 22) 653 64 16; fax: (48 22) 653 64 15; e-mail:

Bardziej szczegółowo

Z nami każdy dzień jest inny

Z nami każdy dzień jest inny Z nami każdy dzień jest inny wrzesień 2012 - lipiec 2013 Rejsy wycieczkowe, rejsy rzeczne i wyprawy z polskim pilotem Odwiedź największe targi turystyczne w Polsce 24-27.10.2012 Poznań www.tour-salon.pl

Bardziej szczegółowo

wp drózy Dolina Stubai podróże Razem od serca Zdrowe chorowanie Wymarzony zimowy urlop Styl życia Jesteśmy tam, gdzie są podróżni styczeń

wp drózy Dolina Stubai podróże Razem od serca Zdrowe chorowanie Wymarzony zimowy urlop Styl życia Jesteśmy tam, gdzie są podróżni styczeń wp drózy styczeń Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Styl życia Zdrowe chorowanie PKP Intercity Razem od serca ISsN: 1897-970x podróże Wymarzony zimowy urlop Dolina Stubai 16 spis treści Podróże 4 Śladami

Bardziej szczegółowo

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII Edited with the trial version of Foxit Advanced PDF Editor To remove this notice, visit: www.foxitsoftware.com/shopping Zjednoczone

Bardziej szczegółowo

In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność)

In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność) In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność) Michał Gaweł I Rok TIR /SUM/ Z GR. T3 1 Spis treści Wstęp... 1 ROZDZIAŁ I Informacje ogólne -Ludność... 3 -Środowisko... 3 -Gospodarka...... 4 -Historia... 4 ROZDZIAŁ

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO MALTY

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO MALTY ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO MALTY Tomasz Kędrek II SUM, TiR, spec. TM AWF Kraków 2011 Spis treści Wstęp 2 I. Podstawowe uwarunkowania rozwoju turystyki przyjazdowej, krajowej i wyjazdowej 1.1 Ogólne informacje

Bardziej szczegółowo

I. Dane dotyczące przebiegu badania: II. Formularz waloryzacyjny mikroregionu: Armin Mikos v. Rohrscheidt, Arkadiusz Ochmański

I. Dane dotyczące przebiegu badania: II. Formularz waloryzacyjny mikroregionu: Armin Mikos v. Rohrscheidt, Arkadiusz Ochmański Armin Mikos v. Rohrscheidt, Arkadiusz Ochmański Raport z analizy potencjału turystyczno-kulturowego Miasta Wrocławia i powiatu ziemskiego Wrocławskiego przeprowadzonej w okresie od listopada 2011 do stycznia

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO PERU

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO PERU Plaza de Almas pp ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO PERU Agnieszka Durys Gr.T1 SUM/Z Spis treści: str. I WSTĘP...4 II. INFORMACJE OGÓLNE...5 2.1 Geografia...5 2.2 Klimat...6 2.3 Historia Peru...6 2.4 Ustrój

Bardziej szczegółowo

SZANOWNI PAŃSTWO, SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

SZANOWNI PAŃSTWO, SERDECZNIE ZAPRASZAMY! SZANOWNI PAŃSTWO, Mamy przyjemność przedstawić Państwu nowy katalog ATJ LINGWISTA prezentujący ciekawą ofertę wycieczek krajowych i zagraqnicznych. Na kolejnych stronach znajdziecie Państwo różnorodne

Bardziej szczegółowo

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI

DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI Pismo metodyczne DOLNOŚLĄSKIE ŚCIEŻKI 23/2012 1 Redakcja: Krystyna Pac-Marcinkowska, Anna Stodolna-Rybczyńska (redaktor naczelna). Współpraca: Antoni Chmielowiec Wydawca: Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN Stan na 31 grudnia 2011r. Urząd Miejski w Koszalinie Koszalin 2012 Wstęp... 3 1. Ogólna charakterystyka obszaru objętego diagnozą... 3 1.1. Miasto Koszalin... 3 1.1.2.

Bardziej szczegółowo