I. Santiago de Compostela

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "I. Santiago de Compostela"

Transkrypt

1 I. Santiago de Compostela Po roku akademickim spędzonym w Santiago, jestem w stanie stwierdzić, że miasto, bardzo przypomina mi Lublin. Może jest troszkę mniejsze, ale sam charakter miejsca jest niezmiernie podobny. Przede wszystkim- pełno w nim studentów, niewielka odległość do jednego z sąsiadów Hiszpanii Portugalii, stosunkowo niskie ceny w porównaniu do innych części kraju, każdy znajdzie tu coś dla siebie- ogromna liczba festiwali kulturalnych, klubów i barów, zabytków sakralnych jak i pięknych pomników natury. To co mnie zaskoczyło po przyjeździe, to górzysta forma terenu, zarówno w samym mieście jak i poza nim. Jest tego wiele plusów, a przyzwyczaić się można szybko, co więcej polecam pikniki na szczytach wzniesień otaczających Santiago. Obok miasta znajduje się piękne wzniesienie Mirador Pico Sacro skąd turyści i mieszkańcy podziwiają malownicze krajobrazy okolicy. Santiago przepełnione jest budynkami z ciemnego kamienia, przypominającymi trochę dawne budownictwo Irlandzkie. Magiczne stare miasto wprowadza nas w celtycki klimat, wąskie uliczki, przecinają gęsto rozsiane placyki z fontannami i zabytkowe kościoły. Na obrzeżach starówki znajduje się targ rybny, na którym sprzedaje się oprócz owoców morza, także mięso, warzywa, czy wytwarzany w Galicji aguardiente de orujo ( 50% alkoholowy trunek). Najsławniejszy punkt Santiago to przepiękna katedra, do której przez cały rok przybywają rzesze pielgrzymów. Mieści się w niej grób świętego Jakuba, od którego imienia pochodzi sama nazwa miasta. Warto wybrać się na msze o godzinie 11 by zobaczyć wielkie kadzidło zawieszone przy sklepieniu katedry, które wachluje nad głowami zgromadzonych.

2 II. Początki 1. Jak się dostać na miejsce Z Lublina do Santiago dotarłam za pośrednictwem tanich linii lotniczych Ryanair, wybrałam następującą trasę: KrakówMediola( Bergamo)Santiago de Compostela. Bilety najlepiej kupić od 2 do 1,5 miesiąca przed datą wyjazdu. Polecam kupienie pierwszego przelotu za pomocą kart pre-paid unika się wtedy opłat, możliwość ta niestety nie obejmuje już podróży w obrębie samych Włoch i Hiszpanii. Często wybierane trasy to także: RzeszówBarcelona(Girona)autobus(15euro) lub trochę tańszy pociąg do Barcelony Saniago de Compostela, opcjonalne miasto wylotu dla Krakowa i pierwszej trasy to Poznań. Z lotniska do miasta pasażerów dowozi autobus, najlepiej wysiąść na ostatnim przystanku, który znajduje się blisko centrum miasta. Jeśli jednak planujesz nocleg w części miasta oddalonej od głównych ulic autobus opuścić można na dworcu autobusowym. Po przyjeździe najważniejsze sprawy to: mieszkanie, matrykulacja, kurs hiszpańskiego. W takiej kolejności pokrótce opiszę każde z tych zagadnień. 2. Mieszkanie O lokum najlepiej zatroszczyć się przed przyjazdem, wiele propozycji znajdziesz na stronach: Mi udało się za pośrednictwem jednej z tych stron znaleźć mieszkanie w przystępnej cenie, w którym przebywałam przez cały rok trwania mojej wymiany. Istnieje oczywiście zagrożenia, że wynajmiesz coś co nie będzie Ci odpowiadać, ale tutaj należy pamiętać, żeby nie zgadzać się na kontrakty ani zobowiązania długoterminowe, wtedy po przyjeździe zawsze można zmienić, a na swoje miejsce znaleźć inną osobę. Generalnie odradzam podpisywania umów na dłuższy okres, ponieważ po jakimś czasie możesz poznać kogoś z kim będziesz chcieli zamieszkać, okaże się, że odległość do naszego wydziału Ci nie odpowiada, czy znajdziesz coś tańszego, dlatego lepiej sobie nie wiązać rąk formalnymi papierkami. Zawsze można się zdeklarować na pół roku i przedłużyć po tym czasie.

3 Właściciele często pobierają opłatę w wysokości od 50 do 100 euro, która zabezpiecza ich przed zmianą zdania wynajmującego lub szkodami jakie może wyrządzić w mieszkaniu podczas imprez lub życia codziennego. Jednym z wyjść jest znalezienie osoby na swoje miejsce, która odda założone pieniądze, a Ty możemy spokojnie przenieść się na inne miejsce, jeśli Ci na tym zależy. Przy decyzji dotyczącej wyboru mieszkania należy zwrócić uwagę na: instalację grzewczą- w zimie, ze względu na dużo wilgotność, temperatura odczuwalna jest dużo niższa od tej, która wskazują termometry. Czyli uwaga w Hiszpanii w zimie jest po prostu ZIMNO. Dlatego jakiekolwiek urządzenie wytwarzające ciepło może uratować Cię od przeziębień( i nie przesadzam). Najlepiej, gdyby było to ogrzewanie centralne, ale niestety to rzadkość. Kiedy wybierzesz mieszkanie z kaloryferem elektrycznym, dobrze było, by gdyby rachunki były wliczone w cenę, wtedy nie musisz skwapliwie przeliczać każdej jednostki ciepła na euro. Jeśli jednak nie jest to możliwe, trzeba wybierać przytulny pokój, który ma podwójne ocieplane okna, ponieważ często zdarzają się słaba zaizolowane i z pojedynczą szybą, a w zimie robi to dużą różnicę. opłaty za rachunki- to bardzo ważna sprawa, bo o ile w lecie nie są one wysokie w zimie potrafią przekroczyć 100 euro na osobę, dlatego polecam mieszkania, gdzie opłaty są już wliczone w czynsz. Okna- hiszpańskie bloki posiadają okna zewnętrzne i wewnętrzne. To pierwsze to normalne okno na świat, to drugie to okno na inne okna sąsiadów, które otaczają nas z trzech stron, jest to też miejsce, gdzie mieszkańcy zlewają wodę, czy wywieszają pranie. Po prostu są cztery ściany pełne okien połączone w kształt prostokąta. Jeśli zostaniesz nieszczęśliwym posiadaczem takiego pokoju i ma on tylko to okno, o słońcu można pomarzyć, a egipskie ciemności goszczące w Twoim lokum, mogą wpłynąć na zasypianie na zajęcia i przewlekłe depresje. Oczywiście ceny takich mieszkań są niższe. połączenie z Internetem- najlepiej, żeby było już założone w przyszłym mieszkaniu, ponieważ na podłączenie oczekuje się wiekami i często już po samym przyłączeniu występuje wiele problemów. Jeśli zastanawiasz się nad operatorem osobiście polecam Telefonica, Internet był szybki i przez cały okres nie wystąpiły żadne problemy, opłata to 45 euro na miesiąc, po podziale na liczbę współlokatorów wychodzi przyzwoicie. Lokalizacja- miasto podzielone jest na dwie części nową oraz starą i jak się możesz domyśleć w nowej części dominuje nowe budownictwo, natomiast w starej przeważają kamienice. Z tym wiąże się standard mieszkania, ale także bliskość do supermarketów, tutaj niekwestionowanie lepsza jest nowa część i odległość do uniwersytetu, czy miejsc spotkań, w tym przypadku zależy to od wielu czynników, natomiast warto podkreślić, że stare miasto jest w centrum Santiago.

4 3. Matrykulacja( status studenta) Następny krok po przyjeździe to wycieczka do biura Oficina de Relaciones Exteriores niedaleko Plaza Cervantesa, gdzie zostaniesz zaopatrzony w certyfikat zaświadczający o przyjeździe oraz podstawowe informacje, wraz z mapą i parasolką. Matrykulacja, to formalne zatwierdzenie przedmiotów z Learning Agrement i wpisanie na listę studentów. Dzięki temu dostajesz hasło do Internetu, który działa na całym kampusie, to samo hasło pozwali Ci na dostanie się do wirtualnego dziekanatu, gdzie między innymi sprawdzasz oceny oraz Campusu, z którego ściągnąć można materiały z wykładów. Na matrykulację studenci mają miesiąc od przyjazdu ( termin ten jest elastyczny, czyli jeśli spóźnisz się parę dni, to nic się nie stanie, jednak lepiej z tym nie przesadzać). Poza tym pamiętać trzeba, że dopóki się nie matrykulujesz nie będziesz pełnoprawnym studentem. Osobiście polecam znalezienie przedmiotów, które najbardziej Cię interesują ( można wybierać ze wszystkich wydziałów na Uniwersytecie) najlepiej, żeby ilość punków ECTS była jak najwyższa i sprawdzenie ich osobiście, jeśli odpowiadają programowo i godzinowo, można się na nie zdecydować. Proces doboru przedmiotów i ułożenia planów, to pierwsze wyzwanie dla każdego studenta Erasmusa. Ja miałam sześć przedmiotów w semestrze i każdy z nich miał dwa wykłady i dwa ćwiczenia, uwierz mi, że logistyczne ułożenie tego przysporzyło mi wiele kłopotów. Dlatego nie należy zwlekać, a najlepiej już w Polsce wybrać preferowane przedmioty, przeanalizować program i godziny. Kiedy jest się już pewnym wybranych przedmiotów, trzeba przejść się do biura blisko Wydziału Językowego, wypełnić formularz, oddać go Pani i oczekiwać na list zwrotny. Od wyżej wymienionej Pani dostaje się zaświadczenie, które po okazaniu w portierni na wydziale ekonomicznym i gratyfikowane jest teczką i kalendarzem akademicki - w nim znajdują się wszystkie święta i dni wolne od zajęć. 4. Kurs Hiszpańskiego Kurs hiszpańskiego odbywa się na wydziale językowym, jest darmowy, a jednostka, która odpowiada za jego przeprowadzenie to CLM( Centro de Lenguas Modernas). Najlepiej przejść kurs intensywny, który nie różni się niczym od półrocznego, jeśli chodzi o materiał, a pozwala zaoszczędzić czas w półroczu i skupić się na innych przedmiotach. W związku z tym warto przyjechać wcześniej na studia, żeby napisać test kwalifikujący do grup, bez tego nie ma opcji aby uczęszczać na kurs.

5 III. Wydatki i jak je zminimalizować W moim przypadku głównymi źródłami wydatków były: Mieszkanie Wycieczki Imprezy Zakupy spożywcze Obniżenie kosztów za mieszkanie sprowadza się do wyszukania najtańszej opcji. Poza tym można wynająć większy pokój, który potem się dzieli i dzięki temu koszty spadają. Inną opcją jest wynajęcie całego mieszkania i odnajmowanie Go innym Erasmusom, ale tutaj najlepiej dobrze znać język. Za pokój w akademiku płaci się 250 euro, warunki są słabe i dzieli się pokój z jedną osobą. Po 3 miesiącach można dostarczyć dokument o zarobkach rodziców i to pozwala obniżyć koszty akademika, ale w Hiszpanii Erazmusi generalnie mieszkają na stancjach, a hiszpańscy studenci okupują akademiki, ponieważ opłaty dla nich są niższe. Większość znanych mi Erasmusów mieszkających w akademikach wyprowadziła się z nich po paru miesiącach. W Santiago działają dwa biura organizujące wycieczki w przystępnych cenach Sharing Galicia i ESN na nie studenci z wymiany i dzięki temu można poznać świetnych ludzi już na samym początku. Ja osobiście byłam bardziej zadowolona z Sharing Galicia, gdzie wyjazdy lepiej zorganizowane i dograne, a przy tym dużo świetnej zabawy, ale zdania są podzielone. W ofercie obydwu organizacji poza wycieczkami znajdują się także wydarzenia jak: pikniki, zwiedzanie zabytków, imprezy itd. Warto zasubskrybować ich strony na facebooku. Poza tym zorganizowanie wycieczki we własnym zakresie, także okazuje się opłacalne, tutaj można wynająć samochód i odwiedzić Portugalię, a koszty podzielić na pasażerów( uwaga na płatne autostrady). Wybrać się w takie miejsce jak Orense( z ciepłymi wodami), A Coruna( z plażą), czy wspomniana wcześniej Portugalia autobusem, albo obserwować promocje Ryanaira i korzystając z Couchsurfingu, obniżyć koszty noclegu. Mi udało się zapłacić za 4 bilety i wycieczkę na 1,5 tygodnia do Barcelony, Walencji i Malagi 180zł, także polecam zapisanie się na newslettera i obserwowanie strony. Jeśli chodzi o imprezy, ceny w porównaniu do Barcelony, Madrytu, czy Walencji są całkiem przystępne, wejście prawie w każdym klubie jest bezpłatne, szczególnie dla dziewczyn. Trzeba jedynie pamiętać o wcześniejszym beforku w domu lub w barze, gdzie

6 ceny trunków nie zwalają z nóg. Napiszę później, które z barów polecam i jakie dyskoteki są w Santiago. Zakupy spożywcze- po skwapliwym sprawdzeniu stwierdzam, że w Santiago najtańszym sklepem jest Dia. Jeśli chodzi o niektóre towary, szczególnie te w promocji, czasem w Eroski znajdziesz produkty w niższych cenach. Sklepy otwarte są do 21/22, a w tych działających całą dobę, towary są droższe. Alkohol w supermarketach można kupić do godziny 22.00, potem już tylko w barach. Istnieje możliwość wyrobienia karty Dia pozwalającej na korzystanie z dodatkowych promocji. Na miesiąc wydawałam 500 euro ze wszystkim, udało mi się oszczędzić na stancji, ponieważ dzieliłam pokój z koleżanką i starałam się nie kupować najdroższych towarów. Dużo zwiedzałam, wykorzystując najtańsze formy podróżowania. IV Nauka Uniwersytet Santiago de Compostela znajduje się w klasyfikacji dziesięciu najlepszych uczelni hiszpańskich wymienianych w rankingu światowym wśród 500 innych uczelni z całego globu. Poziom nauki zależy od wydziału, o ile medycyna i psychologia uważane są za jedne z najlepszych i wiele osób z całej Hiszpanii i Portugali przyjeżdża tu na studia, o tyle np. filologia nie może poszczycić się taką renomą. Dla Erazmusów oznacza to tyle, że na dwóch pierwszych trzeba zakuwać, natomiast przy nauce języków życie jest spokojniejsze i studenci się lepiej wysypiają. Wydział Ekonomiczny poziomem porównywalny jest z Wydziałem Zarządzania na Politechnice Lubelskiej, trzeba do tego jednak dodać trudności językowe i nowe środowisko, dlatego na początku trzeba zainwestować trochę energii w odnalezienie się. Fama głosi, że na wydziale Ekonomicznym przeważają ludzie, których Hiszpanie określają mianem pijo czyli coś w stylu Victori i Davida Beckham, a w praktyce bywa różnie.

7 Odnośnie logistyki uczelni - są dwa kampusy Sur i Norte z jednego do drugiego przemieścić w 20 min szybkiego marszu, kursują także autobusy komunikacji miejskiej, ale ich trasa wiedzie na około, więc lepiej się przejść. Na pierwszym campusie znajdują się takie wydziały jak: chemia, fizyka, psychologia, matematyka, prawo itd. także obiekty sportowe i akademiki, natomiast na drugim zlokalizowane są fakultety: Ekonomi, Językowy, Komunikacji, Pedagogiki oraz akademiki. System oceniania różni się w znacznym stopniu od polskiego, scala ocen to 1-10, gdzie 5 to zaliczone. Erazmusi nie mają żadnych ulg, dlatego musimy pracować tak jak studenci hiszpańscy, a czasem nawet ciężej ze względu na trudności językowe. Na ocenę z przedmiotu składa się nie tylko egzamin, ale też udział w zajęciach, prezentacja, czy praca pisemna. Przy wyborze przedmiotu najlepiej sprawdzić na Internecie jak będziesz ewaluowany. W temacie poprawek egzaminów, z pierwszego semestru poprawki odbywają się w czerwcu, natomiast z drugiego dopiero we wrześniu, dlatego najlepiej przyłożyć się i zdać egzaminy za pierwszym podejściem. Później trzeba albo wracać, albo spędzeń wakacje w Santiago, za własne oszczędności. Jest jeszcze możliwość zrobienia praktyk przez wakacje i poprawki, tylko wtedy ciężko się uczyć do tego egzaminu. Studenci hiszpańscy podczas sesji przesiadują w bibliotekach, gdzie atmosfera sprzyja nauce i skupieniu. W każdej bibliotece jest Internet i podczas sesji godziny otwarcia przedłużają się, aż do 3 w nocy. Największa biblioteka, znajduje się koło wydziału prawa, ma ona 3 pietra, podłączony Internet( hasło dostajesz po matrykulacji) automaty z kawą, salę do prac w grupie i komputerową. Mniejsze biblioteki można spotkać na każdym wydziale. Ludzie docierają na miejsce wcześnie rano i zostają aż do późnych godzin wieczornych, miejsca pozajmowane są notatkami, także jeśli przyjedziesz za późno, możesz już nie skorzystać z dobrodziejstw czytelni. Osobiście ogromnie spodobała mi się ta forma powtarzania do egzaminów, nauka idzie sprawnie i dużo efektywniej niż w domu. V. Czas wolny To do Santiago wiodą wszystkie szlaki pielgrzymów, którzy podróżują po różnorakich trasach, aby dojść do grobu świętego Jakuba. Wędrówka taka zwane camino wpływa na odnowę duchową osoby, ale i pozwala zwiedzić Hiszpanie oraz poznać nowych ludzi, ponieważ szlaki wypełnione są pątnikami wielu narodowości. Co jednak zrobić, jeśli mieszkamy i studiujemy w Santiago oraz mamy ograniczony czas? Są dwa rozwiązania:

8 1. Przejazd autobusem np. do Pontevedra, które znajduje się przed Santiago i rozpoczęcie szlaku z tego miasta. Przejście trwa trzy dni, można odbyć taką pielgrzymkę w weekend i spokojnie wrócić w poniedziałek na zajęcia 2. Wybór szlaku Santiago Finisterra( koniec świata), gdzie według legend pielgrzymi po dotarciu do miasta świętego Jakuba przechodzili, aby spalić swoje ubrania, wykąpać się w oceanie i w ten sposób oczyścić się z grzechów. Do Santiago najlepiej wrócić autobusem. Trasy są bardzo dobrze oznaczone, schroniska dofinansowane z Caxa Galicia, opłata za noc to 5 euro. Dokładniejsze informacje wraz z mapkami otrzymasz w centrum informacji Galicji na ulicy obok katedry. W kulturze hiszpańskiej sport jest niezmiernie ważny, nie mówię tu tylko o pasywnym oglądaniu meczów, ale o godzinach spędzonych na siłowni, czy basenie. W wielu rozmowach porusza się tematy piłkarskie, co więcej często zadawane pytanie, to: Jaki sport uprawiasz? Jako Erazmus po matrykulacji masz możliwość korzystania z obiektów sportowych: basenu, siłowni, bieżni, tenisa itd. w cenach niższych niż w innych miejscach. Wszystkie budynki kompleksu sportowego znajdują się na Campus Sur. Kiedy chcesz zaoszczędzić, polecam już na samym początku zainteresować się możliwością otrzymania roweru od uniwersytetu na cały okres pobytu( jest ich ograniczona ilość) lub jogging. W mieście znajdziesz wiele parków, a w nich urządzania do ćwiczeń, jestem pewna, że zlokalizujesz jeden z nich blisko swojego domu. Miasto charakteryzuje się bogatym życiem nocnym, wpływa na to duża ilość studentów, a także samych Erazmusów. Imprezy zaczynają się późno, bo około 2 w nocy, jednak same beforki już koło 12. Hiszpanie czas przed imprezami spędzają w barach i knajpach na starym mieście, potem przechodzą do dyskotek w tym samym miejscu i koło 4 zmieniają na Zona Nueva, zakończenie zależy od nas, bo można się bawić nawet do 12 dnia następnego na afterparty. Wypiszę teraz polecane przeze mnie bary i dyskoteki. Zona Nueva bary z przyzwoitymi tapasami( do 12) i tanimi drinkami: Central Park; Cerveceria Estrella, Le Toccata( bar w którym jest dużo Erazmusów, także afterparty, nie ma tu tapasów) Zona vieja dyskoteki: Retablo, Quintana, Sonar Zona Nueva dyskoteki: D3; Liberty, Blaster, Guayaba( dyskoteka Latino),Apollo, Ruta, Shango Każdej nocy Hiszpanie są w przynajmniej trzech miejscach, także trzeba przygotować wygodne buty dodając do tego ukształtowanie terenu - obcasy odpadają. Oczywiście prawie co tydzień organizowane są imprezy dla Erazusów, przez ESN lub Sharing Galicja, polecam jednak usamodzielnienie się przynajmniej na jedną noc i zakosztowanie prawdziwej hiszpańskiej fiesty w gronie tubylców.

9 VI. Podsumowanie Erazmus to wartościowe przeżycie, jeśli korzysta się z niego mądrze. Mi udało się nauczyć Hiszpańskiego, poznać wielu wspaniałych ludzi i zwiedzić prawie całą Hiszpanię i niezmiernie się cieszę, że skorzystałam z tej okazji. Wymianę studencką poleciła bym go każdemu, kto lubi podróżować, jest otwarty na inne kultury, odważny i szybko się nie poddaje. Oprócz oczywistych korzyści Erazmus pozwala także lepiej poznać samego siebie i rozwiną się. Trzeba przy tym pamiętać, że dobrze mieć dodatkowe finanse, przede wszystkim na wstępie, ponieważ stypendium nie pokrywa naszych wydatków w całości. Jeśli chodzi o wybór kraju, czy miasta, to wszystko zależy od Ciebie, jeśli nie odnajdujesz się w dużych miastach nie wybieraj się na wymianę do Madrytu, a jeśli chcesz mieć blisko morze i ciepłe temperatury, zastanów się dwa razy zanim zdecydujesz się na Finlandię. Jeszcze bardzo dużo mogła bym napisać odnośnie samego Santiago, czy kultury Hiszpanii, ale wtedy nie wiem, czy ktoś był by w stanie to przeczytać. Dlatego w razie pytań, proszę o kontakt mailowy:

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec Jestem studentką kierunku Zarządzanie na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+)

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+) SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+) Jeżeli jesteś żądny przygód nie boisz się nowych znajmości program ezamus+ jest właśnie dla Ciebie. Wyjazd na erazmusa sam czy ze znajomym sprawdzi

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa jest nieporównywalnym do innych doświadczeniem. Daje wiele korzyści:

Wyjazd na Erasmusa jest nieporównywalnym do innych doświadczeniem. Daje wiele korzyści: PRZEWODNIK DLACZEGO WARTO WYJECHAĆ Wyjazd na Erasmusa jest nieporównywalnym do innych doświadczeniem. Daje wiele korzyści: -nowe sposoby nauczania -inne spojrzenia na problematykę projektowania -podnosi

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Adam Adrianowski Wymiana w roku akademickim 2013/2014 (semestr letni) Civil Engineering Uczelnia Instituto Politécnico de Lisboa

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ W UNIVERSIDADE DA CORUÑA 2016/2017 WSEIZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU I NIE ZWARIOWAĆ

ERASMUS+ W UNIVERSIDADE DA CORUÑA 2016/2017 WSEIZ CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU I NIE ZWARIOWAĆ 2016/2017 WSEIZ ERASMUS+ W UNIVERSIDADE DA CORUÑA CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU I NIE ZWARIOWAĆ Aleksandra Mroczek Agata Terpińska Sebastian Jastrzębski 0 Spis treści JAK DOTRZEĆ?... 2 POGODA...

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus

Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus 18.09.2013-23.02.2014 Paula Tołoczko Wydział Zarządzania Logistyka 1. Wstęp Wiele osób zastanawia się dlaczego postanowiłam wyjechać na Erasmus do Niemiec. Jednym

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS +

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS + SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS + Izabela Wyszkowska Uczelnia wysyłająca: Politechnika Białostocka Kierunek: Gospodarka Przestrzenna Studia stacjonarne pierwszego stopnia. Rok: II Semestr:

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Anna (studentka fizjoterapii) Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universidad Castilla la Mancha en Toledo Rok akademicki

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia Nazywam się Anna Janaszkiewicz moja przygoda z Erasmusem zaczęła się przez przypadek. Wyjazdem bardziej zainteresowani byli moi przyjaciele niż ja, po długich namowach zdecydowałam się na udział w programie.

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Universidade de Aveiro

Universidade de Aveiro Katarzyna Łojewska Universidade de Aveiro 1.Podróż: opcje. Aveiro położone jest około 60 km od Porto. W celu dostania się do Aveiro mamy dwie Opcja numer 1: - lot z Warszawy ( ewentualnie innego polskiego

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Magdalena (studentka turystyki i rekreacji) Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita degli studi dell Rok akademicki

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita Degli Studi Di L'Aquila Agnieszka (studentka WF) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU LPP-ERASMUS PLACEMENT

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU LPP-ERASMUS PLACEMENT SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU LPP-ERASMUS PLACEMENT Małgorzata Kwietniewska-Sobstyl Miejsce pobytu: Santiago de Compostela, Hiszpania Przygotowując się do wyjazdu na praktykę lub na studia do Hiszpanii, należy

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA

Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA W Horsens spędziłem jeden semestr, wyjechałem tam z moimi kolegami z uczelni można powiedzieć że przez to było nam łatwiej z wieloma sprawami. Pierwsza rzeczą jaką

Bardziej szczegółowo

Nazwa uczelni partnerskiej Imię i nazwisko studenta Kierunek studiów na WSIiZ e-mail University of Kassel Iryna Korenovska Biznes Międzynarodowy w48915@student.wsiz.rzeszow.pl Często ludzie pytają, czy

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Łukasz (student wychowania fizycznego) Sakarya University 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

European Business School (EBS) Paulina Bobowska Aviation management paulina.bobowska@gmail.com

European Business School (EBS) Paulina Bobowska Aviation management paulina.bobowska@gmail.com Nazwa uczelni partnerskiej Imię i nazwisko studenta Kierunek studiów na WSIiZ e-mail* European Business School (EBS) Paulina Bobowska Aviation management paulina.bobowska@gmail.com Moja przygoda z Erasmusem

Bardziej szczegółowo

Wspomnienia z praktyki

Wspomnienia z praktyki Wiktor Pytka EAIiE, Automatyka i Robotyka Wspomnienia z praktyki Dresden,Niemcy 2010 1. Przed wyjazdem... 2 1.1 Kontakt z komitetem LC Dresden... 2 1.2 Środek transportu... 2 2. Pierwsze dni w Dreznie...

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Aldona (studentka prawa) Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita degli studi di Genova 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

P A Ń S T W O - U C Z E L N I A Grecja University of Patras

P A Ń S T W O - U C Z E L N I A Grecja University of Patras P A Ń S T W O - U C Z E L N I A Grecja University of Patras Nazwisko i imię studenta, adres e-mailowy (oczywiście pod warunkiem, że student zgadza się na tę formę kontaktu) Marzena Chrostek marzena.chrostek@gmail.com

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Dorota (studentka filologii germańskiej) Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Karl-Franzens-Universität, Graz Rok akademicki

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Rok akademikicki 2011/2012 Universidad de Castilla La Mancha - Campus Ciudad Real

Bardziej szczegółowo

KATHOLISCHE FACHHOCHSCHULE NORDRHEIN WESTFALEN, MÜNSTER

KATHOLISCHE FACHHOCHSCHULE NORDRHEIN WESTFALEN, MÜNSTER KATHOLISCHE FACHHOCHSCHULE NORDRHEIN WESTFALEN, MÜNSTER 1. Kierunki studiów Pedagogika 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? Formularz zgłoszeniowy, formularz o zakwaterowanie.

Bardziej szczegółowo

Dominika Mucha. Mail: dominika_mucha@wp.pl. Aleksandra Smycz. Mail: oola0@vp.pl. Aneta Winiarska. Mail: netka007@buziaczek.pl.

Dominika Mucha. Mail: dominika_mucha@wp.pl. Aleksandra Smycz. Mail: oola0@vp.pl. Aneta Winiarska. Mail: netka007@buziaczek.pl. Dominika Mucha Mail: dominika_mucha@wp.pl Aleksandra Smycz Mail: oola0@vp.pl Aneta Winiarska Mail: netka007@buziaczek.pl Patryk Mrugała Mail: patryk-wierzba@o2.pl Łukasz Szumal Mail: lukis29@op.pl Kierunek:

Bardziej szczegółowo

Erasmus Kiel. Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka

Erasmus Kiel. Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka Erasmus Kiel Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka 1 Dlaczego warto wyjechad Doświadczenie: Wyjeżdżając na wymianę studencką uczymy się jak radzid sobie w innym świecie, zdobywamy

Bardziej szczegółowo

Magdalena Tatar Mail: meg141@interia.pl Małgorzata Stachoń Mail: margot14@onet.eu Łukasz Czech Mail: czechlu@poczta.onet.pl

Magdalena Tatar Mail: meg141@interia.pl Małgorzata Stachoń Mail: margot14@onet.eu Łukasz Czech Mail: czechlu@poczta.onet.pl Magdalena Tatar Mail: meg141@interia.pl Małgorzata Stachoń Mail: margot14@onet.eu Łukasz Czech Mail: czechlu@poczta.onet.pl Kierunek: Architektura Instytucja przyjmująca: Universita degli Studi di Trieste

Bardziej szczegółowo

UCZELNIA: INSTITUTO POLITECNICO DO PORTO WYDZIAŁ : ISEP INSTITUTO SUPERIOR DE ENGENHARIA DO PORTO INFORMATYTKA ERASMUS 2014/2015 - SEMESTR ZIMOWY

UCZELNIA: INSTITUTO POLITECNICO DO PORTO WYDZIAŁ : ISEP INSTITUTO SUPERIOR DE ENGENHARIA DO PORTO INFORMATYTKA ERASMUS 2014/2015 - SEMESTR ZIMOWY Michał Wójcik UCZELNIA: INSTITUTO POLITECNICO DO PORTO WYDZIAŁ : ISEP INSTITUTO SUPERIOR DE ENGENHARIA DO PORTO INFORMATYTKA ERASMUS 2014/2015 - SEMESTR ZIMOWY Od początku wyjazd na Erasmusa był jednym

Bardziej szczegółowo

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz.

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Oferta Niezale ne wyjazdy Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. 01 Korzyści 04 dla Ciebie Nasz zespół 02 Oferta 03 Referencje Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Chcesz podróżować niezależnie,

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Sakarya University Łukasz (student wf) 1. Czy było organizowane spotkanie integracyjne

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na stypendium w. ESC Rennes School of Business

Raport z pobytu na stypendium w. ESC Rennes School of Business Raport z pobytu na stypendium w ESC Rennes School of Business Studia Licencjackie kierunek studiów : Zarządzanie semestr: VI numer albumu: 50230 miejsce pobytu: Francja, Rennes okres pobytu: semestr letni

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Michał (student turystyki i rekreacji) Anadolu University Tak były organizowane nie

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Rok akademicki 2011/2012 Daria (studentka prawa) Staffordshire University 1. Czy było

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Trnavska Univerzita Radosław (student prawa) 1. Czy było organizowane spotkanie integracyjne

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ PROGRAMU ERASMUS W HORSENS

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ PROGRAMU ERASMUS W HORSENS SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ PROGRAMU ERASMUS W HORSENS Magdalena Proc Wydział Inżynierii Środowiska 2009/2010 HORSENS Wymianę studencką z programu Erasmus odbyłam w Horsens w Danii. Horsens

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Stella (studentka fizjoterapii) Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Oulu University of Applied Sciences Rok akademicki

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Karolina (studentka filologii rosyjskiej) Uniwersystet w Tromso 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Piotr - Sprawozdanie. 1. Nazwa uczelni: Polis Akademisi, Ankara (Turcja), rok akademicki 2012 / 2013, daty pobytu:

Piotr - Sprawozdanie. 1. Nazwa uczelni: Polis Akademisi, Ankara (Turcja), rok akademicki 2012 / 2013, daty pobytu: Piotr - Sprawozdanie 1. Nazwa uczelni: Polis Akademisi, Ankara (Turcja), rok akademicki 2012 / 2013, daty pobytu: 17.09.2012 22.01.2013, studia 2. -Liczba studentów: około 1650, Akademie Policyjną w Turcji

Bardziej szczegółowo

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności 1. Chcesz zapisać się na kurs języka w Londynie. W rozmowie z pracownikiem szkoły językowej omów następujące kwestie: - twój poziom znajomości języka - koszty - prowadzący - zajęcia dodatkowe 2. Jesteś

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Ziętek Program Erasmus w Saragossa (Hiszpania) Sprawozdanie z pobytu r.

Katarzyna Ziętek Program Erasmus w Saragossa (Hiszpania) Sprawozdanie z pobytu r. Katarzyna Ziętek Program Erasmus w Saragossa (Hiszpania) Sprawozdanie z pobytu. 2011-2012 r. W roku akademickim 2011/12, w semestrze letnim miałam okazję wziąć udział w programie międzynarodowej wymiany

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor 1.Nazwa mojej uczelni zagranicznej: Riga Technical University. Rok akademicki: 2012/2013, semestr V, Data pobytu: 3 września 2012-28 stycznia 2013 Typ wymiany: studia

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Univeridad de Castilla La Mancha (Campus Albacete) w Hiszpanii Marzena (studentka

Bardziej szczegółowo

Kurs języka hiszpańskiego, Valencia w Hiszpanii, wiek od 14 lat (HI01) Hiszpania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe

Kurs języka hiszpańskiego, Valencia w Hiszpanii, wiek od 14 lat (HI01) Hiszpania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe Kurs języka hiszpańskiego, Valencia w Hiszpanii, wiek od 14 lat (HI01) Symbol oferty: 76/183 Państwo: Region: Miasto: Transport: Profil wyjazdu: Wyżywienie: Zakwaterowanie: Wyposażenie: Hiszpania Walencja

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia ERASMUS+ 2014/2015 Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia PRZESZEDŁEŚ POMYŚLNIE REKRUTACJĘ Pierwszy krok po zakwalifikowaniu się do wyjazdu to złożenie do BWM FORMULARZA

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 1. Podczas pobytu w Anglii rozbolał Cię ząb. Rozmawiasz z osobą pracującą w rejestracji przychodni. Podaj powód swojej wizyty. Dowiedz się, kiedy może przyjąć Cię dentysta. Zapytaj o cenę wizyty. Spędziłeś/aś

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE POUFNE. Wirtualny Dziekanat. - Student

INFORMACJE POUFNE. Wirtualny Dziekanat. - Student Wirtualny Dziekanat - Student Producent i dystrybutor BAZUS Sp. z o.o. Lublin 2014 Spis treści 1.1 WD - Student...3 1.1.1 Logowanie...3 1.1.2 Funkcja twoje dane...5 1.1.3 Funkcja twoje studia...7 1.1.4

Bardziej szczegółowo

Politechnika Warszawska. Wydział Chemiczny

Politechnika Warszawska. Wydział Chemiczny Politechnika Warszawska Wydział Chemiczny Wirtualny Dziekanat instrukcja Warszawa, marzec 2012 r. SPIS TREŚCI: 1. Logowanie 2. Aktualności 3. Poprawność danych osobowych 4. Plan (rozkład) zajęć 5. Realizacja

Bardziej szczegółowo

Życie w akademiku. Zakwaterowanie... 1. Opłaty za akademik... 3. Usterki w pokoju... 3. Pościel... 3. Goście... 4

Życie w akademiku. Zakwaterowanie... 1. Opłaty za akademik... 3. Usterki w pokoju... 3. Pościel... 3. Goście... 4 Życie w akademiku Co tu znajdziesz? Zakwaterowanie... 1 Opłaty za akademik... 3 Usterki w pokoju... 3 Pościel... 3 Goście... 4 Zasady wykwaterowania (opuszczenia akademika)... 5 Pralnia... 5 Ważne uwagi

Bardziej szczegółowo

Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie

Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie Wprowadzenie do konkursu Zbliża się upragniona przez wszystkich uczniów przerwa wakacyjna czas odpoczynku i zabawy. Jednak lipiec i sierpień to miesiące, kiedy niektóre

Bardziej szczegółowo

Pod hiszpańskim niebem

Pod hiszpańskim niebem Pod hiszpańskim niebem 7 dni z Erasmusem ciężko jest z całego pobytu na stypendium opisać tylko siedem dni moja erasmusowa przygoda trwała ich dokładnie sto dziewięćdziesiąt sześć i każdy z tych dni był

Bardziej szczegółowo

Finlandia. jest więcej saun niż domów ( zgodnie z zasadą może być sauna bez domu

Finlandia. jest więcej saun niż domów ( zgodnie z zasadą może być sauna bez domu Marta Grętkiewicz Finlandia To kraj gdzie : zima i trwa prawie cały ł rok (na pewno nie będziesz narzekać ć na brak prawdziwej zimy i mrozu) na ulicach panuje niebywała ł cisza jest więcej saun niż domów

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU NA ERASMUSA DO MIASTA MURCIA W HISZPANII UNIVERSIDAD DE MURCIA MAGDALENA MARKIEWICZ

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU NA ERASMUSA DO MIASTA MURCIA W HISZPANII UNIVERSIDAD DE MURCIA MAGDALENA MARKIEWICZ SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU NA ERASMUSA DO MIASTA MURCIA W HISZPANII UNIVERSIDAD DE MURCIA MAGDALENA MARKIEWICZ Myśl o wyjeździe na wymianę zagraniczną pojawiała się już na drugim roku studiów, jednakże ostateczni

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 11. W ramach wymiany młodzieżowej gościsz u siebie kolegę / koleżankę z Danii. Chcesz go / ją lepiej poznać. Zapytaj o jego/jej: miejsce zamieszkania, rodzeństwo, zainteresowania. Po przyjeździe do Londynu

Bardziej szczegółowo

Stipje Ltd - The European Marketing Force

Stipje Ltd - The European Marketing Force Sprawozdanie z wyjazdu na praktyki Erasmus Stipje Ltd - The European Marketing Force 01.07 27.09.2013r Toulouse, Francja Stipje Ltd to organizacja zajmująca się badaniami rynkowymi, promocją oraz budowaniem

Bardziej szczegółowo

Finanse i Rachunkowość. 1. uczelnia University of Groningen Pobyt semestr letni (1.02.2013-30.06.2013)

Finanse i Rachunkowość. 1. uczelnia University of Groningen Pobyt semestr letni (1.02.2013-30.06.2013) Finanse i Rachunkowość 1. uczelnia University of Groningen Pobyt semestr letni (1.02.2013-30.06.2013) 2. miejsce pobytu: Dojazd z Polski: Najwygodniej i najtaniej jest podróżować samolotem relacji Warszawa-Eindhoven

Bardziej szczegółowo

- Dorota Szylak, II DST

- Dorota Szylak, II DST Jestem studentką Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy i razem z moimi przyjaciółkami miałyśmy możliwość wyjazdu w ramach programu Erasmus do najstarszego miasta w Hiszpanii - Kadyksu. Wybór okazał się niezwykle

Bardziej szczegółowo

SANTIAGO DE COMPOSTELA

SANTIAGO DE COMPOSTELA SANTIAGO DE COMPOSTELA Moje sprawozdanie chciałabym przedstawić w postaci odpowiedzi na pytania jakie pojawiały się przed wyjazdem. Jest ono podzielone na dwie części: życie codzienne i odbywanie praktyk.

Bardziej szczegółowo

ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY!

ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY! ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY! WYJAZD NA STYPENDIUM 2010 Aleksandra Koperska-Kowalczyk Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz, 6 maja 2010 HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ ETAP 1 Rekrutacja

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PARMA Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PARMA Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05 UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PARMA Brak wyjazdów w roku 2005/06 dane pochodzą z roku 2004/05 1. Kierunki studiów Filozofia 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? formularz

Bardziej szczegółowo

Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Wielka Brytania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe

Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Wielka Brytania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Symbol oferty: 754/183 Państwo: Region: Miasto: Transport: Profil wyjazdu: Wyżywienie: Zakwaterowanie: Wyposażenie: Wielka Brytania Londyn

Bardziej szczegółowo

Martyna Walczak. Przewodnik z wyjazdu zagranicznego w ramach programu Erasmus+

Martyna Walczak. Przewodnik z wyjazdu zagranicznego w ramach programu Erasmus+ Martyna Walczak Przewodnik z wyjazdu zagranicznego w ramach programu Erasmus+ rok akademicki 2015/2016 Nazywam się Martyna Walczak. Studiuję zarządzanie i inżynierię produkcji na Wydziale Organizacji i

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Arek (student prawa) Universita Degli Studi del Sannio (Benevento) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Z wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus

Sprawozdanie Z wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus Sprawozdanie Z wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus Autor: Norbert Witak Kierunek: informatyka Wydział Elektrotechniki i Informatyki Lublin, 30 września 2009r. 1. Informacje ogólne W okresie od

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Staffordshire University, Stoke - on - Trent Wielka Brytania 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

SANTIAGO DE COMPOSTELA

SANTIAGO DE COMPOSTELA SANTIAGO DE COMPOSTELA Moje sprawozdanie chciałabym przedstawić w postaci odpowiedzi na pytania jakie pojawiały się przed wyjazdem, a także rozwianych wątpliwości po przyjeździe do Hiszpanii. Jest podzielone

Bardziej szczegółowo

ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA

ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA UNIVERSIDADE DA BEIRA INTERIOR SEMESTR ZIMOWY 2014/2015 JOANNA ADAMSKA WSTĘP Cześć! Mam na imię Asia. Miałam przyjemność wziąć udział w programie Erasmus. Spędziłam 6 cudownych

Bardziej szczegółowo

kursy językowe PRZEZ CAŁY ROK INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII

kursy językowe PRZEZ CAŁY ROK INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII kursy językowe INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII PRZEZ CAŁY ROK Salamanca Madrid Valencia Sevilla Marbella Granada Málaga Alicante Tenerife alicante barcelona

Bardziej szczegółowo

Kurs języka Włoskiego we Florencji, Włochy od 16 lat (WŁF 01) Włochy - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe

Kurs języka Włoskiego we Florencji, Włochy od 16 lat (WŁF 01) Włochy - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe Kurs języka Włoskiego we Florencji, Włochy od 16 lat (WŁF 01) Symbol oferty: 667/183 Państwo: Region: Miasto: Transport: Profil wyjazdu: Wyżywienie: Zakwaterowanie: Wyposażenie: Włochy Toskania Florencja

Bardziej szczegółowo

GSMONLINE.PL. Test usługi MyBox w T-Mobile 2013-11-24. Przez

GSMONLINE.PL. Test usługi MyBox w T-Mobile 2013-11-24. Przez GSMONLINE.PL Test usługi MyBox w T-Mobile 2013-11-24 Przez ostatnie parę dni testowaliśmy usługę MyBox dostępną dla klientów sieci T-Mobile. MyBox to sklep z aplikacjami dla osób, które mają smartfon z

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po wyjeździe do Holandii, CAH Dronten University of Applied Sciences

Przewodnik po wyjeździe do Holandii, CAH Dronten University of Applied Sciences Katarzyna Klimczak Przewodnik po wyjeździe do Holandii, CAH Dronten University of Applied Sciences Nazywam się Katarzyna Klimczak i jestem studentką pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Technologia

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS Magdalena Proc Wydział Inżynierii Środowiska 09-12.2010 HELSINKI Praktykę studencką z programu

Bardziej szczegółowo

Autor: Małgorzata Osica

Autor: Małgorzata Osica projekt "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

RELACJA z praktyki odbytej NA STYPNDIUM ERASMUS+

RELACJA z praktyki odbytej NA STYPNDIUM ERASMUS+ Zuzanna Lech, Marcelina Trybuła, Konrad Sępek, Grzegorz Wątorek Nazwisko i imię studenta 2015/2016 rok akademicki Turystyka i rekreacja Kierunek Grupo Moga Uczelnia/instytucja partnerska Hiszpania - Minorka

Bardziej szczegółowo

kursy językowe PRZEZ CAŁY ROK INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII

kursy językowe PRZEZ CAŁY ROK INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII kursy językowe INSTYTUT Języka Hiszpańskiego SIN FRONTERAS oferuje naukę hiszpańskiego w HISZPANII PRZEZ CAŁY ROK Pamplona Salamanca Madrid Valencia Sevilla Cádiz Marbella Granada Málaga Alicante Tenerife

Bardziej szczegółowo

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES PONIEDZIAŁEK, 13.05 Wczesnym porankiem nasz grupa składająca się z czterech uczniów klasy trzeciej i dwóch opiekunów udała się na lotnisko w Balicach,

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ 2013/14

HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ 2013/14 STUDIA I PRAKTYKA HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ 2013/14 Aleksandra Koperska-Kowalczyk Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz, 23.04.2013 KROK PO KROKU ETAP 1 Rekrutacja ETAP

Bardziej szczegółowo

uczą się / uczyli się / będą się uczyli + czasownik w 3 osobie liczby mnogiej ( ONI )

uczą się / uczyli się / będą się uczyli + czasownik w 3 osobie liczby mnogiej ( ONI ) Wielu studentów uczy się polskiego w naszej szkole. (dużo, mało, kilka ) 1.Nasi koledzy mieszkają w akademiku. 1. Wielu naszych kolegów mieszka w akademiku. 2. Te osoby były na spotkaniu. ale: 2. Na spotkaniu

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Paulina (studentka kulturoznawstwa) Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita degli studi della Tuscia Rok akademicki

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Okan University (Stambuł, Turcja) Monika (studentka prawa) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Jak szukać tanich lotów?

Jak szukać tanich lotów? Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 Jak szukać tanich lotów? Oto podstawowe zasady, którymi warto się kierować, aby kupić tani bilet lotniczy. Skorzystaj z wybranych Okazji esky Na esky znajdziesz przygotowane

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 2015/2016. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia

ERASMUS+ 2015/2016. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia ERASMUS+ 2015/2016 Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia PRZESZEDŁEŚ POMYŚLNIE REKRUTACJĘ Rekrutacja poprzez stronę USOSweb Uzupełnia koordynator + student Informacja

Bardziej szczegółowo

VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej?

VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM 1. Kierunki studiów Psychologia 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? podanie o wydanie karty studenckiej ze zdjęciem podanie o akademik

Bardziej szczegółowo

MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KRÓTKA FORMA UŻYTKOWA

MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KRÓTKA FORMA UŻYTKOWA MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KRÓTKA FORMA UŻYTKOWA NOTATKA POCZTÓWKA ZAPROSZENIE OGŁOSZENIE ANKIETA Opracowała: Inga Dąbrowska z ogromną pomocą klasy IV A NOTATKA 1. Chcesz podjąć pracę w Anglii. Rejestrujesz

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu w CASTELO BRANCO, Portugalia

Relacja z pobytu w CASTELO BRANCO, Portugalia Relacja z pobytu w CASTELO BRANCO, Portugalia Ewelina Wróblewska Wyjechałam do Castelo Branco na wymianę studencką jako studentka Architektury Wnętrz Politechniki Białostockiej na II roku studiów magisterskich,

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Rok akademicki 2011/12 Ernst-Moritz-Arndt Universität Greifswald Joanna (studentka

Bardziej szczegółowo

Do wykonania szkolenia niezbędny jest komputer z oprogramowaniem Windows 7 i przeglądarką:

Do wykonania szkolenia niezbędny jest komputer z oprogramowaniem Windows 7 i przeglądarką: 1. Dane techniczne co trzeba mieć aby wykonać szkolenie. Do wykonania szkolenia niezbędny jest komputer z oprogramowaniem Windows 7 i przeglądarką: a) Google Chrome b) Mozilla Firefox c) Internet Explorer

Bardziej szczegółowo

CARL VON OSSIETZKY UNIVERSITÄT OLDENBURG. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej?

CARL VON OSSIETZKY UNIVERSITÄT OLDENBURG. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? CARL VON OSSIETZKY UNIVERSITÄT OLDENBURG 1. Kierunki studiów Pedagogika 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? - Application of Registration - kopia legitymacji studenckiej

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universidad de Castilla La Mancha - Campus Ciudad Real Agnieszka (studentka filologii

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Rok akademicki 2011/12 Anna (studentka ekonomii) Fachhochschule Bielefeld 1. Czy było

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku

RAPORT. Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku RAPORT BADANIA OPINII TURYSTÓW ODWIEDZAJĄCYCH CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W GIŻYCKU W SEZONIE LETNIM 2011 ROKU Metodologia badania 2011. Liczebność

Bardziej szczegółowo

ERASMUS CARTAGENA 2012/2013

ERASMUS CARTAGENA 2012/2013 ERASMUS CARTAGENA 2012/2013 Do końca życia nie zapomnę tej wspaniałej przygody i niesamowitych ludzi, których tam spotkałam. Te 10 miesięcy spędzone w Cartagenie były najbardziej intensywnym okresem w

Bardziej szczegółowo

Chcesz zaprosić swojego kolegę na koncert w twoim mieście. Rozmawiasz z nim na ten temat. W rozmowie z egzaminującym porusz poniższe cztery kwestie :

Chcesz zaprosić swojego kolegę na koncert w twoim mieście. Rozmawiasz z nim na ten temat. W rozmowie z egzaminującym porusz poniższe cztery kwestie : Chcesz zaprosić swojego kolegę na koncert w twoim mieście. Rozmawiasz z nim na ten temat. rodzaj koncertu i wykonawca zakup biletów dojazd plany po koncercie Twoja znajoma zamierza odwiedzić twoją miejscowość

Bardziej szczegółowo

Ilość zakończonych semestrów studiów na SGH do momentu wyjazdu: 9

Ilość zakończonych semestrów studiów na SGH do momentu wyjazdu: 9 Nr albumu: 46286 Kierunek: Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne Ilość zakończonych semestrów studiów na SGH do momentu wyjazdu: 9 Universidade de Santiago de Compostela Semestr letni Daty

Bardziej szczegółowo

Erasmus Portugalia Viana do Castelo 2013/2014. Przyjazd do Portugalii

Erasmus Portugalia Viana do Castelo 2013/2014. Przyjazd do Portugalii Erasmus Portugalia Viana do Castelo 2013/2014 Przyjazd do Portugalii Naszą przygodę rozpoczęliśmy 11 września 2013. Jadąc do Portugalii skorzystaliśmy z najtańszej opcji, czyli przelot liniami lotniczymi

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYCE STUDENCKIEJ ERAZMUS W FIGUEIRA DA FOZ

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYCE STUDENCKIEJ ERAZMUS W FIGUEIRA DA FOZ SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYCE STUDENCKIEJ ERAZMUS W FIGUEIRA DA FOZ Moje sprawozdanie chciałabym przedstawić w postaci odpowiedzi na pytania jakie pojawiły się w mojej głowie przed wyjazdem. Moje sprawozdanie

Bardziej szczegółowo

P A Ń S T W O - Francja U C Z E L N I A - Saint Denis Paris 8. Nazwisko i imię studenta: Renata Śmierciak adres e-mailowy: renata_smi@interia.

P A Ń S T W O - Francja U C Z E L N I A - Saint Denis Paris 8. Nazwisko i imię studenta: Renata Śmierciak adres e-mailowy: renata_smi@interia. P A Ń S T W O - Francja U C Z E L N I A - Saint Denis Paris 8 Nazwisko i imię studenta: Renata Śmierciak adres e-mailowy: renata_smi@interia.pl O mieście - miasto jest PIĘKNE; jeśli ktoś pojedzie do Paryża,

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Karolina (studentka prawa) Univerzita Komenskeho v Bratislavie 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

"ROZWÓJ OSOBISTY I ZAWODOWY - LEPSZY START W PRZYSZŁOŚĆ" NR PL01-KA

ROZWÓJ OSOBISTY I ZAWODOWY - LEPSZY START W PRZYSZŁOŚĆ NR PL01-KA "ROZWÓJ OSOBISTY I ZAWODOWY - LEPSZY START W PRZYSZŁOŚĆ" NR 2014-1-PL01-KA102-001137 PROJEKT REALIZOWANY BĘDZIE W LATACH 2014-2016 W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+; AKCJA 1: MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA Szczegółowe

Bardziej szczegółowo