Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu"

Transkrypt

1 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu KWARTALNIK INFORMACYJNY Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku Szanowni Państwo! Przedstawiamy pierwszy numer Biuletynu Domu Polskiego w Żytomierzu kwartalnika o charakterze informacyjnym. Głównym celem Biuletynu jest informowanie ośrodków polskich Obwodu Żytomierskiego i nie tylko o projektach i przedsięwzięciach odbywających się w Domu Polskim. Planujemy także umieszczać inne, naszym zdaniem ważne informacje dot. życia Polaków naszego regionu. Pracując nad niniejszym Biuletynem, zakładaliśmy, że pozwoli on Państwu zapoznać się z ostatnimi zrealizowanymi projektami oraz zachęci do dalszej współpracy. W ostatnich 5 latach dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prowadzi aktywną działalność na kierunkach edukacyjnym, informacyjnym, społecznym i kulturalnym. W 2015 roku udało się nam realizować około 40 inicjatyw. Nasza działalność skierowana była przede wszystkim do osób niezrzeszonych w organizacjach polskich, ale pragnących utrzymywać więzi z korzeniami swoich przodków i z Polską. Głównymi beneficjantami naszych projektów są dzieci i młodzież, staramy się także angażować do współpracy osoby starsze i zasłużone dla spraw polskich. Jednocześnie bardzo doceniamy możliwość współpracy z aktywnymi ośrodkami polskimi w Żytomierzu i Obwodzie Żytomierskim, a mianowicie z organizacjami polskimi z Malina, Nowograda-Wołyńskiego, Marjanówki, Nowej Borowej, Emilczyna, Dowbysza, Bykówki, Berdyczowa i Korostyszowa. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z treścią pierwszego numeru Biuletynu Domu Polskiego w Żytomierzu. Będziemy wdzięczni za uwagi, propozycje oraz serdecznie zapraszamy do udziału w naszych projektach! Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu doc. dr Irena Perszko Otwarcie Domu Polskiego w Barze na Winniczyźnie 21 maja 2016 roku w Barze (obw. Winnicki) odbędzie się uroczystość otwarcia Domu Polskiego. Prezes Barskiego RKOSP Helena Czerniak P.o. Dyrektora Domu Polskiego w Barze Małgorzata Miedwiediewa V Igrzyska Polonijne młodzieży szkolnej w Dowbyszu 15 maja 2016 roku odbędą się V Igrzyska Polonijne w Dowbyszu z udziałem ekip sportowych okolicznych polskich wsi rejonu Baranowskiego i Romanowksiego. Organizatorzy przedsięwzięcia Dom Polski w Żytomierzu oraz Szkoła średnia w Dowbyszu. Tradycję Igrzysk Polonijnych w Dowbyszu odrodziliśmy w maju 2015 roku. Wtedy do udziału w zawodach sportowych z koszykówki, piłki nożnej, siatkówki, pingpongu, szachów zgłosiło się 180 uczestników z 7 miejscowości.

2 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 2 IX Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Wspólnota Polska W dniach 6-7 lutego 2016 r. w Domu Polonii w Pułtusku odbyło się IX Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Walne Zebranie Delegatów rozpatrzyło sprawozdania Rady Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej z działalności Stowarzyszenia w latach , a ustępującym władzom udzieliło absolutorium. Delegaci dokonali również wyboru Prezesa Stowarzyszenia, Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz Krajowego Sądu Koleżeńskiego. Longin Komołowski ponownie został wybrany Prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska.Przyjęto również zmiany w Statusie oraz określono główne kierunki działań Stowarzyszenia na kolejną kadencję. Walne zabranie delegatów zaszczycili m.in. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Minister Henryk Kowalczyk, członek Rady Ministrów oraz goście z zagranicy: Tadeusz Pilat Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Wicemarszałek Sejmu Republiki Litwy Jarosław Narkiewicz, Prezes Związku Polaków na Litwie i poseł na Sejm RL Michał Mackiewicz, a także Mer Rejonu Wileńskiego Maria Rekść, Mieczysław Jaśkiewicz Prezes Związku Polaków na Białorusi, Halina Czucz Rzecznik praw mniejszości polskiej w parlamencie węgierskim, Honorata Pierwola z USA. Przybyli również goście ze Lwowa: Emilia Chmielowa Przewodnicząca Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Emil Legowicz Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Do Prezydium Walnego Zebrania wpłynęły liczne listy z życzeniami od Polonii z całego świata. Krajowa Rada, która zabrała się po raz pierwszy po zakończeniu Walnego Zebrania Delegatów, na wniosek Prezesa Longina Komołowskiego wybrała Zarząd Stowarzyszenia w składzie: Dariusz Piotr Bonisławski Wiceprezes, Krzysztof Łachmański Wiceprezes, Marek Różycki Sekretarz Generalny, Tomasz Różniak Skarbnik. Źródło: Władze Stowarzyszenia (od lewej): Krzysztof Łachmański, Dariusz Piotr Bonisławski, Marek Różycki, Longin Komołowski

3 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 3 Świętujemy razem z przesiedleńcami z Donbasu Już po raz drugi udało się zorganizować Bożenarodzeniowe i Noworoczne spotkanie dla dzieci przesiedleńców z Donbasu, którzy mieszkają w Żytomierzu. Spotkanie odbyło się 7 stycznia w Domu Polskim w Żytomierzu, przybyło około 50 osób. Na tym spotkaniu, mówiliśmy o Polsce, o miastach, jakie warto odwiedzić, o zabytkach z listy UNESKO, o kulturze, tradycjach Polski. Głównym celem spotkania to promocja Polski, promocja tradycji i kultury RP. Również, na naszym świątecznym spotkaniu prezentowaliśmy oferty edukacyjne wyższych uczelni w Polsce, przedstawiliśmy warunki studiowania w Polsce oraz podaliśmy informację dot. międzynarodowych programów pomocy przesiedleńcom. Podczas naszego świątecznego spotkania, wolontariuszy wręczyli dzieciom od Św. Mikołaja słodkie prezenty. Wolontariusze Klubu Studenckiego rozdają słodycze uczestnikom spotkania Pod koniec spotkanie, uszanowaliśmy chwilą ciszy wszystkich, kto zaginą, walcząc za Naszą Wolność, broniąc nasz kraj przed agresorem Rosją! Organizatorami akcji wystąpili Studencki Klub Polski w Żytomierzu, Społeczna Spółka Rada Społecznych Inicjatyw oraz. Prezes Studenckiego Klubu Polskiego mgr Walentyna Jusupowa Zwycięzcy i organizatorzy I Obwodowego Dyktanda z Języka Polskiego I Obwodowe Dyktando z Języka Polskiego 10 marca w Domu Polskim odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów zwycięzcom I Obwodowego Dyktanda z Języka Polskiego. W młodszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobył Andrzej Sergijczuk uczestnik Sobotnich Kółek Twórczych przy Domu Polskim (nauczyciel p. Jana Kamińska- Kurnosowa), wśród uczniów klas starszych najlepszą była Lubow Jaworska (nauczyciel p. Natalia Szumlańska). Dyplomy i nagrody wręczali Konsul RP w Winnicy p. Przemysław Szymański oraz prezes Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki p. Natalia Szumlańska. Dyktando odbyło się 20 lutego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego z inicjatywy Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Udział w przedsięwzięciu wzięło około 50 osób.

4 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 4 Obchody Międzynarodwego Dnia Języka Ojczystego Naród nie umiera od zawału serca, najpierw odbierają mu język Lina Kostenko Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych każdego narodu jest jego język. Zachowanie i przekazanie dziedzictwa narodowego możliwe jest wyłącznie zasobami języka ojczystego. Język polski i język ukraiński wielokrotnie przeżywał ciężkie czasy zakazania, niszczenia. Każde powstanie Polaków przeciw caratowi powodowało zakaz posługiwania się językiem polskim. Przez długi czas język ukraiński na Ukrainie uważano za język chłopski. Możemy się cieszyć, że żyjemy w innych czasach bez zastrzeżeń możemy i potrafimy rozmawiać po ukraińsku i po polsku. Mamy możliwość uczyć się, doskonaląc te języki, które dla nas są ojczystymi. W tym roku Dom Polski organizował szereg imprez w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych Domu Polskiego podczas prezentacji książki Mikołajczyk w bibliotece im. A. Mickiewicza Uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych Domu Polskiego podczas warsztatów poetyckich Dla uczniów Sobotnich Kółek Twórczych Dom Polski ogłosił konkurs prac na temat. Język Polski mój ojczysty. Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 osób. I miejsce zajęła Maria Mykytiuk (9 lat) z wierszem Język Polski mój ojczysty ; II miejsce Liza Gołowko (10 lat); III miejsce Nazar Skorbacz (10 lat). 21 lutego w Domu Polskim odbyły się szkolenia poetyckie, organizowane dla uczniów Sobotnich Kółek Twórczych art-studią Książka o mnie. 23 lutego w Bibliotece im. A. Mickiewicza w Kijowie odbyła się prezentacja książeczki dla dzieci Mikołajczyk współautorstwa Żanny Romanczuk nauczycielki języka ukraińskiego oraz Natalii Miesiąc dyrektora Centrum Polonistyki na Żytomierskim Uniwersytecie Państwowym im. Jana Franki. Książeczka przedstawia wydanie metodyczne, w którym znajdują się wiersze w języku ukraińskim oraz polskim. Wydanie ukazało się dzięki wsparciu finansowemu Domu Polskiego w Żytomierzu.

5 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 5 Konkurs piękności Polska Wiosna 2016 na Sobotnich Kółkach Twórczych Dobrą tradycją na Sobotnich Kółkach Twórczych są uroczystości na powitanie wiosny. Wiosna zawsze się kojarzy ze świętem kobiet, z radością, pięknem, dobrym humorem. Tym razem zaprezentowaliśmy dla naszych rodzin wyjątkowe święto konkurs piękności Polska Wiosna Do udziału w konkursie zgłosiło się 18 dziewczynek w dwóch kategoriach wiekowych: młodsza od 8 do 10 lat i starsza od 11 do 13 lat. Przygotowania do konkursu pod opieką nauczycieli i rodziców trwały kilka tygodni zadania konkursowe wymagały dużego zaangażowania. Konkurs odbył się 13 marca w sali Obwodowej Biblioteki Dziecięcej z udziałem licznych widzów. Pierwszy konkurs Jestem elokwentna polegał na tym, że każda dziewczynka w języku polskim prezentowała siebie i swoją rodzinę. Następnie uczestniczki prezentowały swoje umiejętności wykonywały tańce ludowe i balowe, śpiewały piosenki w języku polskim i ukraińskim, recytowały wiersze, prezentowały swoje rysunki, grały na fortepianie i na skrzypcach. Wszyscy obecni byli zachwyceni prezentowanymi występami! W trzecim konkursie odpowiadając na pytania z historii i współczesnej Polski dziewczynki prezentowały swoją erudycję. Kulminacją programu konkursowego był występ uczestniczek w sukienkach balowych. Po każdym konkursie uczniowie Kółek śliczną poezją polską pozdrawiali obecne na sali kobiety. Uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych złożyli najlepsze życzenia także dla swoich nauczycieli. Kompetentne jury konkursu najlepsi uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych, po długich dyskusjach wyznaczyło zwycięzców oraz wyróżnionych konkursu piękności Polska Wiosna Uczniowi Kółek składają życzenia wiosenne dla swoich nauczycieli W młodszej kategorii wiekowej tytuł Miss Polska Wiosna 2016 otrzymała Krystyna Dmytruk (9 lat). I wice-miss Polska Wiosna 2016 Anna Wolnicka (10 lat) a II wice-miss Polska Wiosna 2016 Dasza Rykun (10 lat). W starszej kategorii wiekowej poza konkurencją była Wiktora Własenko (12 lat), tytuł I wice-miss Polska Wiosna 2016 otrzymała Dasza Swincicka (12 lat), II wice-miss Polska Wiosna 2016 Katarzyna Własiuk (11 lat). Na zamknięcie święta odbył się minikoncert dziecięcego zespołu wokalnego Kwiaty pod opieką p. Łarysy Bojko. Zwycięzcy i wyróżnieni konkursu piękności Polska Wiosna 2016 oraz wszystkie obecne na uroczystości dzieci otrzymały słodkie prezenty od Domu Polskiego w Żytomierzu.

6 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 6 Pamięci Sokoła 25 marca 2016 roku 5 lat temu przestało bić serce pana Franciszka Popławskiego wielkiego polskiego patrioty i utalentowanego artysty, człowieka, który dla wielu do dziś pozostaje przykładem miłości i wierności do swej ojczyzny. Franciszek Popławski Zasłużony dla Kultury Polskiej, kierownik znanego na Ukrainie i w Europie zespołu Poleskie Sokoły, prezes Stowarzyszenia Polaków Żytomierszczyzny Polonia, wielki patriota tej ziemi, swego języka i wiary. Pan Franciszek Popławski urodził się 1 lipca 1945 roku w pięknej wsi poleskiej na Zwiagelszczyźnie z poetycka zwaną Łebedówka. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Łebedówce, pan Franciszek poszedł do szkoły w sąsiedniej wsi Barwinówka. W 1963 roku ukończył 11 klasę. Pamiętając o utraconych podczas II wojny światowej krewnych i bliskich, pan Franciszek zdecydował się służyć w wojsku. Służbę wojskową pełnił w miasteczku Sławuta, gdzie ukończył szkolę zawodową. Jeszcze w wojsku ujawnił swój talent do śpiewu, malowania i wesołego żartu. Przez całe życie pan Franciszek pracował jako cieśla na przedsiębiorstwie Żytomierzdrew w hali fabrycznej nr 3 Meble na zamówienie. Przedsiębiorstwu temu oddał 42 lata pracy! Za gorliwą pracę i otwarte serce cieszył się szacunkiem wśród kolegów i kierownictwa. Uchwałą prezydenta Ukrainy, pan Franciszek Poplawski otrzymał odznaczenie Zasłużony pracownik przemysłu drzewnego Ukrainy. Szczegółowe miejsce w życiu pana Franciszka zajmowała działalność społeczna. Był on bardzo zaszczycony zaproszeniem do udziału w polskim zespole Poleskie Sokoły, którego kierownikiem był wielu lat. On bardzo doceniał wielkie zaufanie kolegów i do ostatniej chwili życia pielęgnował i promował kulturę polską. Ciężka choroba zrujnowała wszelkie plany. Z wielkim szacunkiem i dumą wspominamy odwagę pana Franciszka, który do ostatniej chwili walczył z bezlitosnym wrogiem i do ostatniej chwili żył nadzieją na powrót do zdrowia. Bez względu na cierpienie i ból pan Franciszek kontynuował swą działalność w zespole, aktywnie uczestniczył w przedsięwzięciach polonijnych i życiu religijnym Żytomierza. 25 marca 2011 roku pan Franciszek Popławski odszedł do naszego Ojca Niebieskiego. W lipcu 2013 roku konsulowie z KG RP w Winnicy odsłonili pomnik na grobie ś.p. Franciszka Popławskiego na Cmentarzu Katolickim w Żytomierzu.

7 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 7 Życie jako walka o prawdę historyczną 10 marca minął rok z dnia śmierci Stefana Kurjaty prezesa Stowarzyszenia Polaków im. Jana Pawła II w Dowbyszu. Stefan Kurjata urodził się 5 grudnia 1941 roku na chutorze Simaszki w okolicach Dowbysza w polskiej rodzinie o tradycjach katolickich. Z odzyskaniem przez Ukrainę niepodległości i odrodzeniem polskości pan Stefan aktywnie włącza się w społeczne życie polonijne obwodu Żytomierskiego. Nie do przeceniania osobista pomoc finansowa, organizacyjna, i zaangażowanie pana Stefana w budowę w Dowbyszu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (powstał w 1995 roku) oraz wsparcie parafii w następne lata. Stefan Kurjata był inicjatorem i założycielem Stowarzyszenia Polaków im. Jana Pawła II w Dowbyszu, którego prezesem był od 1999 roku do samej śmierci w marcu 2015 roku. W 2005 roku wspólnie z historykiem-krajoznawcą Aleksandrem Kandratiukiem z Romanowa pan Stefan Kurjata wydał książkę popularnonaukową Dowbysz. Mity i współczesność. Dzięki staraniom pana Stefana odnaleziono i uporządkowano miejsca pochówku ofiar Wielkiego Głodu lat trzydziestych we wsi Adamówka koło Dowbysza. W 2005 roku na cmentarzu odsłonięto tablicę pamiątkową ofiarom głodu na Ukrainie. W roku 2009 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z inicjatywy i z udziałem p. S. Kurjaty odsłonięto memoriał Polakom Dowbysza ofiarom represji stalinowskich lat trzydziestych (tablica zawiera 160 nazwisk). Pan Stefan Kurjata był założycielem muzeum krajoznawczego w Dowbyszu, posiadał unikatowe dokumenty, książki i czasopisma historyczne. Corocznie około 30 delegacji i grup wycieczkowych z Ukrainy, Polski, Niemiec i innych państw zwiedzało muzeum i siedzibę pana Stefana w Dowbyszu. Życie i działalność społeczna Stefana Kurjaty zostały godnie ocenione przez Ukrainę i Polskę. Pan Stefan uhonorowany został odznaczeniem Zasłużonym dla Kultury Polskiej oraz medalem Pro Memoria. Postać Stefana Kurjaty wielkiego Polaka, patrioty i mecenasa na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

8 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 8 Szkolenia pisankarskie w Domu Polskim W przeddzień Świąt Wielkanocnych, w Domu Polskim odbyła się niezwykła impreza: wykładowcy Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego p. Maria Masłowska i p. Natalia Miesiąc zorganizowały dla dzieci szkolenia z rysowania pisanek wielkanocnych. Pani Maria swoją pierwszą pisankę narysowała jeszcze w wieku 9 lat, pani Natalia dołączyła się do pisankarstwa dopiero 6 lat temu. Na początku p. Natalia zapoznała obecnych z tradycjami pisankarstwa w Polsce i na Ukrainie. Najstarsze pisanki na ziemiach polskich znane jeszcze z X wieku. W różnych regionach stosowano specyficzne techniki zdobienia jajek wielkanocnych. Bardzo popularną techniką w Polsce jest drapanie zewnętrznej barwionej powłoki jajka ostrym narzędziem w wyniku mamy drapanki. Gotując jajka w wywarze barwnym, otrzymamy kraszanki. Także w Polsce dość popularne były oklejanki i nalepianki. Pani Maria Masłowska pomaga najmłodszemu uczestnikowi warsztatów W trakcie szkoleń uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych oraz ich rodzice mieli wyjątkową możliwość samodzielnie stworzyć własną pisankę. Technika ich wykonania jest dość skomplikowana. Niezbędne są farby, wosk, świece, specjalne pisaki dla naniesienia rysunku woskiem etc. Pod kwalifikowaną opieką pani Natalii i pani Marii dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Na spotkaniu panowała rodzinna i twórcza atmosfera, że nawet po trzech godzinach pracy, dzieci nie chciały iść do domu i kontynuowały rysowanie. Na śniadanie w Niedzielę Wielkanocną dzieci będą mogły podzielić się ze swoją rodziną własnoręcznie stworzonymi pisankami. Szkolenia odbyły się w ramach współpracy Domu Polskiego z Centrum Polonistyki Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki. Podczas warsztatów pisankarskich

9 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 9 Spotkanie Wielkanocne dla Seniorów W Wielki Poniedziałek Dom Polski organizował Spotkanie Wielkanocne dla Seniorów. Na uroczystość zaprosiliśmy znanych i szanowanych ludzi, którzy od wielu lat pracują na rzecz odrodzenia i rozwoju polskości w naszym mieście wykładowcy uczelni wyższych Żytomierza, kombatanci Wojska Polskiego, działacze kultury. Spotkanie zaczęło się od minikoncertu polskiej pieśni patriotycznej w wykonaniu dziecięcego zespołu wokalnego Kwiaty pod akompaniamentem p. Łarysy Bojko. Pani Natalia Miesiąc prezentuje własne przekłady Wisławy Szymborskiej Następnie obecni goście mieli okazję podzielić się jajkami wielkanocnymi, skosztować tradycyjnych świątecznych dań. Jednak głównym celem spotkania było obcowanie w ciepłej atmosferze rodzinnej, która panowała w sali Domu Polskiego. Nie zabrakło ciekawych rozmów, dyskusji і opowiadań, czasami bardzo smutnych historii życiowych o losach Polaków na Kresach. Swoje przekłady poezji Wisławy Szymborskiej w języku ukraińskim zarecytowała p. Natalia Miesiąc. Spotkanie odbywało się w bardzo miłej atmosferze, ponieważ zaprosiliśmy dobrych przyjaciół Domu Polskiego, z którymi współpracujemy. W spotkaniu uczestniczyli m.in.krajoznawca p. Wiktor Lipiński, wykładowcy p. Antoni Lisowski, p. Władysław Listwan, p. Andrzej Gerasymczuk, p. Natalia Miesiąc i inni, których doświadczenie i mądrość życiowa jest dla nas wzorem. Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy naszym seniorom dużo zdrowia, powodzenia i jeszcze wielu lat aktywnego życia. Uczestnicy spotkania

10 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 10 Konkurs recytatorski w Nowej Borowej Od 2012 roku Dom Polski organizuje lokalny konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży szkolnej obwodu pt. Te słowa istniały zawsze.... W czasie istnienia projektu udział w nim wzięło około 260 osób z 6 miejscowości Malina, Emilczyna, Nowej Borowej, Irszańska, Żytomierza, Marjanówki. Corocznie, dzięki aktywności nauczycieli-polonistów oraz prezesów ośrodków polonijnych obwodu Żytomierskiego ilość uczestników się zwiększa, a także jest coraz wyższy poziom recytacji. Tegoroczna edycja konkursu odbywała się 29 marca w Nowej Borowej. We współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Kulturalno-oświatowym im. J. Słowackiego, konkurs odbył się w tej miejscowości już po raz trzeci. Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjum, którzy fakultatywnie od dwóch-trzech lat uczą się języka polskiego. Zajęcia w gimnazjum prowadzi p. Anna Bielak, która jednocześnie stoi na czele Stowarzyszenia Polaków w Nowej Borowej. Pani Anna zadbała, aby poezja recytowana na konkursie była rozmaita i odpowiadała wiekowi uczestników. W młodszej kategorii wiekowej dominującymi utworami były wiersze Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Natomiast starsi uczniowie prezentowali poezję Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej. Większość uczniów już po raz kolejny uczestniczy w konkursie, przechodząc z jednej kategorii wiekowej do następnej i reprezentuje coraz lepsze wyniki. Członkowie jury (nauczyciele miejscowej szkoły oraz członkowie Stowarzyszenia Polaków w Nowej Borowej) wybrali zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. W młodszej kategorii wiekowej (6-9 lat) wśród 10 występujących, najlepszą była Karina Zajnczykowska (9 lat) z wierszem Jana Brzechwy Żaba. W średniej (10-13 lat) i starszej (14-16 lat) grupie wiekowej, poza konkurencją było rodzeństwo Subinych Roman Subin (12 lat) z wierszem Juliana Tuwima Przy okrągłym stole i Anna Subin (14 lat) z utworem Wisławy Szymborskiej Nic dwa razy. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę książki od Biblioteki Narodowej w Warszawie. A każdy uczestnik dostał także słodycze od Domu Polskiego. Przedsięwzięciu towarzyszył minikoncert piosenki polskiej w wykonaniu uczestników konkursu. Zabrzmiały Mazurek Dąbrowskiego, Barka, Polskie kwiaty, Szła dzieweczka do laseczka, Hej, sokoły. Także w ramach imprezy odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego rysunków wielkanocnych. Dom Polskiw w Żytomierzu

11 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 11 Kursy języka polskiego dla uczniów starszych klas Wręczenie dyplomów absolwentom kursów w 2015 roku Od lat prowadzi zajęcia z języka polskiego dla uczniów starszych klas, pragnących podjąć studia wyższe w Polsce. Oprócz zajęć językowych, które prowadzi mgr Natalia Szumlańska, słuchacze kursów są uczestnikami różnorodnych projektów i przedsięwzięć odbywających się w Domu Polskim, a także wyjazdów edukacyjnych i konkursów. Większość absolwentów naszych kursów, którzy wykazują się dużym zaangażowaniem, skutecznie dostają się na studia wyższe w Polsce. Zapraszamy uczniów i rodziców na nasze kursy językowe dla uczniów starszych klas! Zapisy na nowy rok szkolny pod numerami , Sobotnie Kółka Twórcze dla dzieci przy Domu Polskim Od 2013 roku Dom Polski skutecznie realizuje projekt edukacyjny dla dzieci Sobotnie Kółka Twórcze. W roku szkolnym w Kółkach uczestniczy około 180 uczniów w wieku 7-13 lat. W każdą sobotę Dom Polski wypełnia się dziećmi, odbywają się tutaj zajęcia z języka polskiego, rysunku, śpiewu, a także jest kółko teatralne. Na Kółkach funkcjonuje 9 grup języka polskiego dla początkujących i zaawansowanych zajęcia prowadzą mgr Jana Kamińska-Kurnosowa i mgr Julia Nowicka. Oprócz nauczania języka polskiego dzieci uczą się podstawy historii, kultury i literatury polskiej. Dzieci z Kółek także chętnie uczestniczą w zajęciach z rysunku są 4 grupy (nauczycielka pani Anna Dutowa- Fedorczenko) oraz zajęciach wokalnych 3 grupy (nauczycielka pani Łarysa Bojko). Od lutego 2016 roku ruszyło kółko teatralne, które prowadzi pani Katarzyna Luferenko. Pod opieką nauczycieli uczestnicy Kółek Twórczych przygotowują wspaniałe koncerty, uroczystości z okazji świąt państwowych i religijnych. Zapraszamy dzieci i rodziców, aby dołączyli się do naszego projektu Sobotnie Kółka Twórcze w nowym roku szkolnym ! Zapisy na nowy rok szkolny pod numerami ,

12 Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Nr 1 styczeń-marzec 2016 roku str. 12 Obchody jubileuszów organizacji polskich Żytomierszczyzny W 2016 roku wiele organizacji polskich obwodu Żytomierskiego obchodzi jubileusze. W 1991 roku z inicjatywy ś.p. Walentego Grabowskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie powstał zespół taneczny Karoliski kierownik p. Irena Switelska. 25. lecie obchodzi Polskie Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Źródło w Irszańsku prezes p. Ludmiła Wołyńczuk. W 1996 roku odbyło się zebrania założycielskie Lubarskiego oddziału Stowarzyszenia Polaków Żytomierszczyzny Polonia prezes p. Jarosława Pawluk. W 2016 roku 20. lecie obchodzi Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów Żytomierszczyzny prezes p. Mirosława Starowierowa. 2 kwietnia 1996 roku odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej Żytomierszczyzny obecny prezes p. Julia Umańska. W październiku 1996 roku powstało Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza w Nowogradzie-Wołyńskim obecny prezes p. Ludmiła Wolska. W listopadzie 2001 roku odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego im. J. Stypuły w Susłach prezes p. Antonina Szczyrska. 6 maja 2006 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Słowackiego w Nowej Borowej obecny prezes p. Anna Bielak. składa na ręce Państwa prezesów oraz członków organizacji najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszów. Życzymy natchnienia, powodzenia i Bożego Błogosławieństwa na wszelkie działania w dziedzinie rozwoju polskości w naszym kraju. Uwaga! Zmiana adresu Domu Polskiego w Żytomierzu. Zgodnie z decyzją Żytomierskiej Rady Miejskiej nr 116 z dnia roku Dom Polski znajduje się pod adresem ul. Czudniwska 34 B. Numer przygotowali pracownicy i wolontariusze Domu Polskiego w Żytomierzu Odpowiedzialny za numer doc. dr Irena Perszko Korektor tekstów mgr Anna Denisiewicz Dla użytku wewnętrznego. Na prawach rękopisu. Wydrukowano na własnym sprzęcie. Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu. Kwartalnik informacyjny. Nakład 100 egz. Adres:, ul. Czudniwska 34 B, Żytomierz, Ukraina, Tel./faks , Godziny pracy: pn.-pt , sob Przygotowanie i druk Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Wspólnota Polska

Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu

Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu KWARTALNIK INFORMACYJNY Nr 6 kwiecień-maj 2017 roku Szanowni Państwo! W kolejnym, szóstym numerze Biuletynu Informacyjnego Domu Polskiego w Żytomierzu, przygotowaliśmy

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z ferii zimowych w roku 2015

Sprawozdanie z ferii zimowych w roku 2015 Sprawozdanie z ferii zimowych w roku 2015 1 Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Jak co roku nasza placówka zorganizowała wiele ciekawych zajęć, które rozpoczęły się już 14 lutego w sobotę. Chętne

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI

REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI REGULAMIN KONKURSU Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI TRZECH KRÓLI Organizowanego przez Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Jana Pawła II i Gimnazjum SPSK w Modzerowie DATA I MIEJSCE

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TRZEJ KRÓLOWIE W TRADYCJI I W OCZACH WSPÓŁCZESNYCH

REGULAMIN III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TRZEJ KRÓLOWIE W TRADYCJI I W OCZACH WSPÓŁCZESNYCH REGULAMIN III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TRZEJ KRÓLOWIE W TRADYCJI I W OCZACH WSPÓŁCZESNYCH Organizowanego przez Punkt Przedszkolny Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Dzieci Fatimskich, Szkołę

Bardziej szczegółowo

E-KRONIKA listopad 2011

E-KRONIKA listopad 2011 E-KRONIKA listopad 2011 9 listopada 2011 roku chór szkolny wraz z nauczycielami oraz kolegami z Gimnazjum z Żórawiny wyjechał na Ukrainę. W czwartek dotarliśmy do Łopatynia ok. godz. 12:00. Zostaliśmy

Bardziej szczegółowo

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne

Bardziej szczegółowo

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim Obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim W 1918 r., po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. W sobotę, 11 listopada przypada 99. rocznica tego wydarzenia uroczystości

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu Cele działania: kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej walczących o wolność na terenie miejscowości Pcim i powiatu myślenickiego, rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Współpraca przygraniczna. im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim

Współpraca przygraniczna. im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim Współpraca przygraniczna Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim W Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim od wielu lat prowadzona jest nauka języka ukraińskiego jako języka

Bardziej szczegółowo

Mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej Źródło: http://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/11980,mazowieckie-obchody-dnia-edukacji-narodo wej.html Wygenerowano: Wtorek, 12 grudnia 2017, 08:50 Mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI

PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI Nazwa szkoły /placówki Imię i nazwisko dyrektora Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Publiczne Gimnazjum w Bogatem Piotr Sekuna szkoły / placówki Adres Bogate 11 Tel.

Bardziej szczegółowo

Wydarzenie patriotyczne

Wydarzenie patriotyczne Wydarzenie patriotyczne Temat wydarzenia: Przedszkolaki Ojczyźnie Nazwa placówki: Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Świętokrzyskim Imię i nazwisko dyrektora placówki: Aneta Stachurska

Bardziej szczegółowo

III PRZEGLĄD POEZJI JANA PAWŁA II

III PRZEGLĄD POEZJI JANA PAWŁA II III PRZEGLĄD POEZJI JANA PAWŁA II Miejcie odwagę żyć dla Miłości! Organizator: Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu 1 HONOROWY PATRONAT NAD III PRZEGLĄDEM POEZJI JANA PAWŁA II PEŁNI: - Dyrektor

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu historycznego. ,, Polskie drogi do wolności. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Regulamin konkursu historycznego. ,, Polskie drogi do wolności. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Regulamin konkursu historycznego,, Polskie drogi do wolności. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 1 Inicjatorami i organizatorami Konkursu są: Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie

Bardziej szczegółowo

Temat wydarzenia: Polska moja Ojczyzna obchody Narodowego Święta Niepodległości. Nazwa placówki: Przedszkole Samorządowe nr 39 w Kielcach

Temat wydarzenia: Polska moja Ojczyzna obchody Narodowego Święta Niepodległości. Nazwa placówki: Przedszkole Samorządowe nr 39 w Kielcach Temat wydarzenia: Polska moja Ojczyzna obchody Narodowego Święta Niepodległości Nazwa placówki: Przedszkole Samorządowe nr 39 w Kielcach Imię i nazwisko dyrektora przedszkola: Żaneta Szczepaniak Osoba

Bardziej szczegółowo

Celem konkursu jest: Patronat honorowy: Organizatorzy:

Celem konkursu jest: Patronat honorowy: Organizatorzy: II Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej Uwielbiaj duszo Pana. Patronat honorowy: Dziekan Dekanatu Puławskiego ksiądz Piotr Trela, Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel, Starosta Puławski Witold

Bardziej szczegółowo

Co, gdzie i kiedy? Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Co, gdzie i kiedy? Obchody Narodowego Święta Niepodległości Co, gdzie i kiedy? Obchody Narodowego Święta Niepodległości W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie

Bardziej szczegółowo

Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.

Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje. Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o

Bardziej szczegółowo

Szanowni Zgromadzeni!

Szanowni Zgromadzeni! Szanowni Zgromadzeni! Witam serdecznie gości oraz seniorów lotnictwa przybyłych na dzisiejsze spotkanie z okazji 40- lecia naszego Klubu w dniu Święta Lotnictwa Polskiego. Tu przy Aeroklubie Białostockim

Bardziej szczegółowo

Jubileusz nauczania języka białoruskiego

Jubileusz nauczania języka białoruskiego Jubileusz nauczania języka białoruskiego Zapraszamy na uroczystość związaną z Jubileuszem 10-lecia nauczania języka białoruskiego w szkołach Białegostoku, która odbędzie się 15 czerwca 2007 r. o godzinie

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN. WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POEZJI i PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

REGULAMIN. WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POEZJI i PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ REGULAMIN WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POEZJI i PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ Radomsko 2013 I. Organizator - Biuro Łódzkiego Zarządu Wojewódzkiego i Zarząd Rejonowy LOK w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Zespół

Bardziej szczegółowo

Samorząd Uczniowski 2016/2017 sprawozdanie z działalności

Samorząd Uczniowski 2016/2017 sprawozdanie z działalności Samorząd Uczniowski 2016/2017 sprawozdanie z działalności Opiekunowie: mgr Elżbieta Małgorzata Doroszko mgr Ewa Stankiewicz Przewodniczący: Gabriela Kimszal Zastępca przewodniczącego: Julia Tur Sekretarz:

Bardziej szczegółowo

HISTORYCZNE ROCZNICE ROKU 2014

HISTORYCZNE ROCZNICE ROKU 2014 ,,To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i w pamięci. HISTORYCZNE ROCZNICE ROKU 2014 Rok 2014 obfituje w ważne dla Polski rocznice historyczne- zarówno wydarzeń, które kształtowały dzieje

Bardziej szczegółowo

"Pokój ludziom dobrej woli."

Pokój ludziom dobrej woli. "Pokój ludziom dobrej woli." Z tym bożonarodzeniowym przesłaniem w dniu 20 grudnia 2010 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach odbyły się jasełka, które wspólnie

Bardziej szczegółowo

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim. Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim. Program szkoły zakłada wychowanie i przygotowanie człowieka do rozumienia otaczającego go świata. Człowiek

Bardziej szczegółowo

PLANOWANE KONKURSY I UROCZYSTOŚCI W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 PAŹDZIERNIK 2013

PLANOWANE KONKURSY I UROCZYSTOŚCI W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 PAŹDZIERNIK 2013 PLANOWANE KONKURSY I UROCZYSTOŚCI W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 PAŹDZIERNIK 2013 Planowanie konkursy Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych ogólnokrajowy 18 20 października 2013 Święto

Bardziej szczegółowo

X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej W dniu 28 kwietnia 2016 r. w Klubie 4.Regionalnej Bazy Logistycznej odbyła się Gala Finałowa X Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej,

Bardziej szczegółowo

Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego pt: "Książka, ja i Ty"

Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego pt: Książka, ja i Ty Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego pt: "Książka, ja i Ty" Dnia 02.03.2016 roku w Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj odbyła się uroczystość podsumowująca

Bardziej szczegółowo

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości Obchody Narodowego Święta Niepodległości Napisano dnia: 2016-11-11 15:18:03 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii Polska odzyskała niepodległość. Dziś w całym

Bardziej szczegółowo

His i t s o t ria i P la l cówki k i A K n c i a a J ara

His i t s o t ria i P la l cówki k i A K n c i a a J ara Historia Placówki AK Krężnica Jara Inicjatorem powstania Związku Walki Zbrojnej w Krężnicy Jarej był Antoni Karwowski, nauczyciel miejscowej szkoły. Wraz z księdzem Józefem Frankowskim i Krzysztofem Golińskim

Bardziej szczegółowo

Trochę historii. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nagoszewce

Trochę historii. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nagoszewce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nagoszewce Nagoszewka Druga 89, 07-300 Ostrów Mazowiecka www.pspnagoszewka.szkolnastrona.pl, pspnagoszewka@onet.poczta.pl Do Publicznej Szkoły Podstawowej

Bardziej szczegółowo

Święto nauczycieli na Mazowszu

Święto nauczycieli na Mazowszu Źródło: http://www.mazowieckie.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci/34686,swieto-nauczycieli-na-mazowszu.html Wygenerowano: Niedziela, 19 listopada 2017, 13:01 16.10.2017 Święto nauczycieli na Mazowszu Wojewodowie

Bardziej szczegółowo

Burmistrz Miasta Limanowa REGULAMIN

Burmistrz Miasta Limanowa REGULAMIN Burmistrz Miasta Limanowa REGULAMIN DZIECIĘCA TRIADA ARTYSTYCZNA Limanowa 2017 ORGANIZATOR: Limanowski Dom Kultury, ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa, tel. 18/337 16 03 www.ldk.limanowa.pl, www.fb.com/limanowskidomkultury

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA nr 2 im. Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej we Włoszczowie. DZIEŃ PATRONA SZKOŁY Włoszczowa 18 stycznia 2008r.

SZKOŁA PODSTAWOWA nr 2 im. Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej we Włoszczowie. DZIEŃ PATRONA SZKOŁY Włoszczowa 18 stycznia 2008r. SZKOŁA PODSTAWOWA nr 2 im. Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej we Włoszczowie DZIEŃ PATRONA SZKOŁY Włoszczowa 18 stycznia 2008r. Dziękuję... Dziś nie ma już wojny, Nastał spokojny czas. Teraz mój kraj jest

Bardziej szczegółowo

XXXII KONKURS RECYTATORSKI IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO ELIMINACJE GMINNE

XXXII KONKURS RECYTATORSKI IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO ELIMINACJE GMINNE Piknik rodzinny Dnia 14 czerwca 2015 roku na terenie naszej szkoły został zorganizowany piknik rodzinny. Początek imprezy przewidziano na godz. 14:30. Do przygotowań zabrali się zarówno rodzice, nauczyciele,

Bardziej szczegółowo

VIII Przegląd Gimnazjalnych Teatrów Szkolnych TEATRALNE SPOTKANIA Z MITOLOGIĄ

VIII Przegląd Gimnazjalnych Teatrów Szkolnych TEATRALNE SPOTKANIA Z MITOLOGIĄ VIII Przegląd Gimnazjalnych Teatrów Szkolnych TEATRALNE SPOTKANIA Z MITOLOGIĄ Kolejna, ósma już edycja Przeglądu Gimnazjalnych Teatrów Szkolnych odbyła się 26.02.2015 r., w gościnnych murach VI Liceum

Bardziej szczegółowo

Konkursu historycznego

Konkursu historycznego Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie Ul. Ku Słońcu 124 Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Organizują Drugą edycję Konkursu historycznego

Bardziej szczegółowo

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NA TERENIE GMINY MIELEC [FOTO] :16:23

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NA TERENIE GMINY MIELEC [FOTO] :16:23 OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NA TERENIE GMINY MIELEC [FOTO] 2015-11-16 11:16:23 Listopada w Polskie Narodowe Święto Niepodległości, w Chorzelowie odbyły się uroczyści gminne dla uczczenia 97

Bardziej szczegółowo

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA. Opracowali: mgr Izabela Florek mgr Andrzej Kot

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA. Opracowali: mgr Izabela Florek mgr Andrzej Kot WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA Opracowali: mgr Izabela Florek mgr Andrzej Kot Dydaktyczna zajęcia w szkole Sportowe zawody i turnieje Współpraca zagraniczna uczniów i nauczycieli ZSSportowych w Tarnowie Historyczne,

Bardziej szczegółowo

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2015 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo.

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2015 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo. Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2015 z udziałem instytucji kultury w Gminie. Lp. Nazwa imprezy Termin Miejsce imprezy Organizator/współorganiza tor Opis imprezy Uwagi 1. XXIII

Bardziej szczegółowo

Narodowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków w Odessie. Polska Nuta

Narodowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków w Odessie. Polska Nuta Narodowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków w Odessie Polska Nuta Członkowie NKSP Polska Nuta za dzień narodzin uważają 3 maja 2013 roku. Właśnie tego dnia odbył się pierwszy koncert z okazji uroczystości

Bardziej szczegółowo

Zakończenie I edycji Suwalskiej Ligi Parafialnej w futsalu

Zakończenie I edycji Suwalskiej Ligi Parafialnej w futsalu Zakończenie I edycji Suwalskiej Ligi Parafialnej w futsalu W październiku 2012 r. z inicjatywy księży z parafii suwalskich rozpoczęły się rozgrywki w piłce nożnej halowej. Do rozgrywek zgłosiły się 22

Bardziej szczegółowo

Znów jesteśmy w szkole!!!

Znów jesteśmy w szkole!!! Znów jesteśmy w szkole!!! 1 września 2003r. uroczystymi apelami rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Elżbieta Pytka powitała nas i naszych rodziców bardzo serdecznie. Następnie wprowadzony został

Bardziej szczegółowo

Kilka dni Mnóstwo możliwości Świętujmy razem przyłącz się!

Kilka dni Mnóstwo możliwości Świętujmy razem przyłącz się! Kilka dni Mnóstwo możliwości Świętujmy razem przyłącz się! Obchody Święta Odzyskania Niepodległości - analiza obecnej sytuacji - Święto odzyskania przez Polskę niepodległości jest ważnym elementem budowy

Bardziej szczegółowo

II TARNOWSKI KONKURS WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

II TARNOWSKI KONKURS WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. Józef Piłsudski II TARNOWSKI

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik internetowy OZW SEP, czyli kalendarium wydarzeń pisanych na ogół jednym zdaniem, ale niekiedy ilustrowanych

Miesięcznik internetowy OZW SEP, czyli kalendarium wydarzeń pisanych na ogół jednym zdaniem, ale niekiedy ilustrowanych Miesięcznik internetowy OZW SEP, czyli kalendarium wydarzeń pisanych na ogół jednym zdaniem, ale niekiedy ilustrowanych Katowice, 2 czerwca 2014 roku Czerwiec/Lipiec 2014 roku nr 1-2/2014 Spotkanie prezesa

Bardziej szczegółowo

Działania Zespołu Humanistycznego w roku szkolnym 2014/2015.

Działania Zespołu Humanistycznego w roku szkolnym 2014/2015. Działania Zespołu Humanistycznego w roku szkolnym 2014/2015. 1. Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej pogadanka okolicznościowa i minuta ciszy w hołdzie ofiar. Udział delegacji Zespołu Szkół

Bardziej szczegółowo

Sobota wczoraj i dziś. Wyjątkowa uroczystość

Sobota wczoraj i dziś. Wyjątkowa uroczystość Sobota wczoraj i dziś. Wyjątkowa uroczystość Napisano dnia: 2016-10-30 11:00:46 W piątek, 28 października 2016 roku w świetlicy wiejskiej w Sobocie koło Lwówka Śląskiego odbyła się wyjątkowa uroczystość,

Bardziej szczegółowo

Rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego pt. : Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem pisarzem, publicystą i podróżnikiem

Rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego pt. : Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem pisarzem, publicystą i podróżnikiem Rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego pt. : Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem pisarzem, publicystą i podróżnikiem W dniu 27 września 2016 roku w świetlicy Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

Bardziej szczegółowo

Jak być szczęśliwym w rodzinie?

Jak być szczęśliwym w rodzinie? O G Ó L N O Ł Ó D Z K I K O N K U R S d l a u c z n i ó w s z k ó ł p o d s t a w o w y c h i g i m n a z j ó w Jak być szczęśliwym w rodzinie? Motto: Cywilizacja miłości rodzi się w rodzinie, św. Jan

Bardziej szczegółowo

V KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY RELIGIJNEJ

V KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY RELIGIJNEJ Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia Patronat honorowy: Dziekan Dekanatu Puławskiego ksiądz Piotr Trela Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel Starosta Puławski Witold Popiołek Wójt Gminy Puławy

Bardziej szczegółowo

Mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej Źródło: http://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/11980,mazowieckie-obchody-dnia-edukacji-narodo wej.html Wygenerowano: Środa, 25 października 2017, 16:11 Mazowieckie obchody Dnia Edukacji

Bardziej szczegółowo

edycja ósma WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ Bądź dobry jak chleb (konkurs recytatorski, literacki i plastyczny)

edycja ósma WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ Bądź dobry jak chleb (konkurs recytatorski, literacki i plastyczny) ZESPÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH W SOSNOWCU organizuje konkurs literacko-artystyczny pod patronatem Biskupa Diecezji Sosnowieckiej Prezydenta Miasta Sosnowca oraz Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO w ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWO- WYCHOWAWCZYCH w JAROSŁAWIU

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO w ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWO- WYCHOWAWCZYCH w JAROSŁAWIU PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO w ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWO- WYCHOWAWCZYCH w JAROSŁAWIU Rok szkolny 2016/2017 Sławić wszystko, co polskie, Kochać swój Naród, Czcić jego przeszłość i wierzyć w jego przyszłość.

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY W ROKU CHOPINOWSKIM POEZJA DŹWIĘKÓW

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY W ROKU CHOPINOWSKIM POEZJA DŹWIĘKÓW MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY W ROKU CHOPINOWSKIM POEZJA DŹWIĘKÓW XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. OSZMIAŃSKA 23/25 23-25 lutego 2010 r. Nawiązując

Bardziej szczegółowo

nauczyciel naszej szkoły

nauczyciel naszej szkoły Pan Apolinary Nosalski - poeta, pisarz i nauczyciel naszej szkoły Praca zbiorowa Urodził się 22 czerwca 1930 roku we wsi Brudno koło Parczewa. Po ukończeniu w 1944 r. Szkoły Powszechnej w Koczergach kontynuował

Bardziej szczegółowo

Józef Tischner, Boski młyn, Kraków Konkurs Recytatorski

Józef Tischner, Boski młyn, Kraków Konkurs Recytatorski Artyści żyją przez piękno[ ] Z piękna bierze się siła tych znaków, które stawiają artyści. A czymże jest piękno?[ ] Ono jest jak światło, które do nas przychodzi z drugiej strony świata. Bo na tym świecie

Bardziej szczegółowo

WYKLĘCI. WALKA O PAMIĘĆ I CZEŚĆ

WYKLĘCI. WALKA O PAMIĘĆ I CZEŚĆ Finał III Konkursu ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. WALKA O PAMIĘĆ I CZEŚĆ w Specjalnym ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą Dnia 31 marca 2015 roku w SOSW w Nowym Mieście

Bardziej szczegółowo

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii Małopolskie Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii Małopolskie Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii zrodziło się z inicjatywy pana Aleksandra Palczewskiego Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Bardziej szczegółowo

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej

Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej I Założenia ogólne konkursu Celem konkursów krasomówczych jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka

Bardziej szczegółowo

Celem konkursu jest: Patronat honorowy: Organizatorzy:

Celem konkursu jest: Patronat honorowy: Organizatorzy: z okazji obchodów XIV Dnia Papieskiego w Puławach Jan Paweł II- Świętymi Patronat honorowy: Dziekan Dekanatu Puławskiego ksiądz Piotr Trela, Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel, Starosta Puławski Witold

Bardziej szczegółowo

DOBRA PRAKTYKA. Pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu, działalności i osobowości Ojca Świętego Jana Pawła II.

DOBRA PRAKTYKA. Pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu, działalności i osobowości Ojca Świętego Jana Pawła II. DOBRA PRAKTYKA Nazwa szkoły: Imię i nazwisko dyrektora: Dobra praktyka(nazwa programu, działań): Ilość uczniów objętych programem/działaniami: Odpowiedzialni, organizatorzy i partnerzy: Okres czasowy realizacji:

Bardziej szczegółowo

VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki Gimnazjalistów. Pisać każdy może

VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki Gimnazjalistów. Pisać każdy może VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki Gimnazjalistów Pisać każdy może Dyrektor i polonistki Gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego w Zespole Szkół w Legionowie zapraszają uczniów gimnazjów do udziału w

Bardziej szczegółowo

Święto 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody w województwie podlaskim

Święto 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody w województwie podlaskim Święto 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody w województwie podlaskim Uroczystości w święto 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywają się w całym kraju. Polacy

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do udziału w konkursach z cyklu

Zapraszamy do udziału w konkursach z cyklu Zapraszamy do udziału w konkursach z cyklu PATRIOTYZM, NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA W ODSŁONIE WIOSENNEJ PT. MAJOWE ŚWIĘTA W PIEŚNI, POEZJI, PROZIE I SZTUKACH PLASTYCZNYCH. HONOROWY PATRONAT NAD KONKURSEM SPRAWUJE

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI WEWNETRZNEJ W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU NR 4 W MYŚLENICACH

RAPORT Z EWALUACJI WEWNETRZNEJ W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU NR 4 W MYŚLENICACH RAPORT Z EWALUACJI WEWNETRZNEJ W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU NR 4 W MYŚLENICACH Badaniu został poddany obszar: FUNKCJONOWANIE PRZEDSZKOLA W ŚRODOWISKU LOKALNYM 3.1. Wykorzystywane są zasoby środowiska na

Bardziej szczegółowo

Konkurs Recytatorski Człowiek, człowieczeństwo w poezji 19 marca 2013 roku.

Konkurs Recytatorski Człowiek, człowieczeństwo w poezji 19 marca 2013 roku. Być sobą, autentyzm to po prostu szczerość. To prawda wcielona w człowieka.. Jestem jaki jestem. Znam swoje miejsce wśród ludzi i ani się nie poniżam, ani nie wywyższam. Nie wchodzi się do nieba w cudzym

Bardziej szczegółowo

otrzymali również opiekunowie wykonawców. Wszystkim laureatom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

otrzymali również opiekunowie wykonawców. Wszystkim laureatom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. W dniu 29 kwietnia 2013r. o godz. 11.00 w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza 24 we Wrocławiu odbył się koncert galowy VII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ Nr XXV / 09

PROTOKÓŁ Nr XXV / 09 PROTOKÓŁ Nr XXV / 09 z uroczystej XXV Sesji Rady Powiatu Niżańskiego, która odbyła się w dniu 6 lutego 2009 r. w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury Sokół w Nisku, ul. Kościuszki 9 1 PROTOKÓŁ

Bardziej szczegółowo

Pamiątkowa tablica na budynku przy ulicy Krzywej 2 Na uroczystość przybyli: senator RP Zbigniew Szaleniec, przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Gątk

Pamiątkowa tablica na budynku przy ulicy Krzywej 2 Na uroczystość przybyli: senator RP Zbigniew Szaleniec, przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Gątk 20 LECIE MŁODZIEŻOWEGO KOŁA FILATELISTYCZNEGO Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Czesława Słani 24 marca 2006 roku w Czeladzi - Piaskach przy ulicy Krzywej 2, została odsłonięta tablica poświęcona

Bardziej szczegółowo

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2017 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo.

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2017 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo. Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2017 z udziałem instytucji kultury w Gminie. Lp. Nazwa imprezy Termin 1. 2. 3. XXV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 15 stycznia 2017

Bardziej szczegółowo

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina Zestawienie ofert w Konkursie z dziedziny kultury AD 2010 wraz z przyznanymi dotacjami Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Bardziej szczegółowo

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Źródło: http://www.cos.strazgraniczna.pl/cos/aktualnosci/12917,dwudniowe-obchody-swieta-niepodleglosci-zwiazku-pilsu dczykow.html Wygenerowano:

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z otwarcia wystawy: Ryszard Kaczorowski wpisany w dzieje Uniwersytetu w Białymstoku

Sprawozdanie z otwarcia wystawy: Ryszard Kaczorowski wpisany w dzieje Uniwersytetu w Białymstoku Sprawozdanie z otwarcia wystawy: Ryszard Kaczorowski wpisany w dzieje Uniwersytetu w Białymstoku W dniu 28 listopada 2017 r. o godz. 13.00 w Gabinecie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta

Bardziej szczegółowo

I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek 1

I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek 1 I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek 1 10 stycznia 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek Śpiewajcie Mu. Okres Bożego Narodzenia dla jednych jest doniosłą

Bardziej szczegółowo

Organ Prasowy SU wydanie specjalne 3/11/2015

Organ Prasowy SU wydanie specjalne 3/11/2015 Organ Prasowy SU wydanie specjalne 3/11/2015 Mija lat dziewięćdziesiąt siedem Gdy nam wolność wrócił Bóg Dawniej człowiek to w powieściach Czytać tylko o niej mógł 11 listopada 2015r. to już 97. rocznica

Bardziej szczegółowo

BIAŁOGARD WIDZIANY OCZAMI DZIECKA

BIAŁOGARD WIDZIANY OCZAMI DZIECKA Włączając się w obchody 26-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych, Szkoła Podstawowa nr 4 w Białogardzie z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka zaproszą nauczycieli, rodziców i uczniów

Bardziej szczegółowo

Uroczystości Dnia Sybiraka.

Uroczystości Dnia Sybiraka. Uroczystości Dnia Sybiraka. W dniach 16 17 września 2012r. odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka, w których uczestniczyła Pani Beata Pawłowicz Dolnośląski Kurator Oświaty. Podobnie jak w latach poprzednich

Bardziej szczegółowo

XII BIESIADA LITERACKA wojewódzki konkurs recytatorski i literacki dla uczniów szkół podstawowych

XII BIESIADA LITERACKA wojewódzki konkurs recytatorski i literacki dla uczniów szkół podstawowych ... i na skrzydłach poezji przez bajkowy świat. Dębica, dnia 25.01.2012 r. wojewódzki konkurs recytatorski i literacki dla uczniów szkół podstawowych Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 im. Armii Krajowej

Bardziej szczegółowo

Niestety, tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spędzają Święta ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Przeważająca część

Niestety, tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spędzają Święta ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Przeważająca część Niestety, tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spędzają Święta ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Przeważająca część pozostaje w ośrodku. - Zapewnienie serdecznej, ciepłej

Bardziej szczegółowo

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Pani Dyrektor Barbara Bogacz.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Pani Dyrektor Barbara Bogacz. 22 maja 2010 roku świętowaliśmy Jubileusz pięćdziesięciolecia Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Uroczystości rozpoczęły się Wielką Galą otwarcia w Filharmonii Olsztyńskiej.

Bardziej szczegółowo

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU Dnia: 07.03.2014r. 8 marca, to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich pań, zarówno tych dużych jak i małych. W tym dniu jest obchodzony Dzień Kobiet. Przedszkolaki także

Bardziej szczegółowo

Gazetka Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmontonie ST

Gazetka Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmontonie ST Gazetka Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Edmontonie 12140 103 ST www.pshs.ca 06 kwiecień, 2013 1 13 kwietnia spotykamy się podczas wspólnej zabawy rodzinnej na posiadłości Wawel. Dzieci do lat

Bardziej szczegółowo

Rodzice, goście i cała szkolna społeczność zgromadzona na sali gimnastycznej z dumą patrzyli na poczynania pierwszoklasistów. A ci radośnie śpiewali:

Rodzice, goście i cała szkolna społeczność zgromadzona na sali gimnastycznej z dumą patrzyli na poczynania pierwszoklasistów. A ci radośnie śpiewali: 12 X 2012 12 października 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Włodzimierza Potockiego w Sękocinie odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Już od początku roku dzieci bardzo solidnie się

Bardziej szczegółowo

Informator Samorządu Uczniowskiego

Informator Samorządu Uczniowskiego Informator Samorządu Uczniowskiego Szkoła Podstawowa nr 17 im. T. Kościuszki w Katowicach Nr 2 ( listopad / grudzień 2011) Na wstępie tego numeru pragniemy przypomnieć Wam jaki macie wpływ na rzeczy dziejące

Bardziej szczegółowo

MŁODZI MAJĄ GŁOS GAZETA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM NR 1 W GOLENIOWIE

MŁODZI MAJĄ GŁOS GAZETA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM NR 1 W GOLENIOWIE MŁODZI MAJĄ GŁOS Numer 5/2016 DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ W GIMNAZJUM NR 1 28 KWIETNIA 2016 R. W GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 1 IM. NOBLISTÓW POLSKICH W GOLENIOWIE ODBYŁY SIĘ UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE

Bardziej szczegółowo

OD INSPIRACJI DO KREACJI

OD INSPIRACJI DO KREACJI Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli - drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego OD INSPIRACJI DO KREACJI Publiczne Publiczne Przedszkole Przedszkole

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz!

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi. Informujemy, iż nasza szkoła w okresie od 29.03.2016 r. do 15.12.2016 r. wykonała zadania

Bardziej szczegółowo

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odwiedzają Białystok i Podlaskie

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odwiedzają Białystok i Podlaskie Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odwiedzają Białystok i Podlaskie Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia spędzają w naszym regionie wakacje. Obóz rozpoczął się od uroczystej mszy

Bardziej szczegółowo

Konkurs Recytatorski Przedszkolaków

Konkurs Recytatorski Przedszkolaków Konkurs Recytatorski Przedszkolaków REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO,,MUZYKA JEST WSZĘDZIE-CZASEM W WIERSZACH. Nazwa konkursu:,,muzyka jest wszędzie- czasem w wierszach. Organizatorem konkursu jest Publiczne

Bardziej szczegółowo

KURPIOWSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE przy wsparciu Starosty Ostrołęckiego oraz Sponsorów. 130. rocznica urodzin Adama Chętnika

KURPIOWSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE przy wsparciu Starosty Ostrołęckiego oraz Sponsorów. 130. rocznica urodzin Adama Chętnika 32 KURPIOWSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE przy wsparciu Starosty Ostrołęckiego oraz Sponsorów 130. rocznica urodzin Adama Chętnika 12 kwietnia 2015, sala widowiskowa OCK, godz.10 CELE KONKURSU: * Kultywowanie

Bardziej szczegółowo

KONKURSY WEWNĄTRZSZKOLNE I ELIMINACJE DO KONKURSÓW GMINNYCH:

KONKURSY WEWNĄTRZSZKOLNE I ELIMINACJE DO KONKURSÓW GMINNYCH: Y WEWNĄTRZSZKOLNE I ELIMINACJE DO ÓW GMINNYCH: 1. CAŁOROCZNY O TYTUŁ NAJLEPSZEJ KLASY od września 2016 do czerwca 2017 2. CAŁOROCZNY ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI od września 2016 do maja 2017 3.

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI I IMPREZ W GMINIE CZARNOCIN W 2013 ROKU

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI I IMPREZ W GMINIE CZARNOCIN W 2013 ROKU HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI I IMPREZ W GMINIE CZARNOCIN W 2013 ROKU MIESIĄC: Lp. NAZWA IMPREZY: ORGANIZATOR: DATA/UWAGI: 1. spotkania noworoczne, Gmina Czarnocin 02-01-2013 do 31-01-2013 STYCZEŃ 2. zebrania

Bardziej szczegółowo

KONKURSY JĘZYK ANGIELSKI ROK SZKOLNY 2013/2014 Semestr I

KONKURSY JĘZYK ANGIELSKI ROK SZKOLNY 2013/2014 Semestr I KONKURSY JĘZYK ANGIELSKI ROK SZKOLNY 2013/2014 Semestr I V SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGIELSKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii

Bardziej szczegółowo

WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM

WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY 2014 WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. OSZMIAŃSKA 23/25 12-14 i 25 marca 2014 r. MDK to niepowtarzalny

Bardziej szczegółowo

2013 ROKIEM JULIANA TUWIMA

2013 ROKIEM JULIANA TUWIMA 2013 ROKIEM JULIANA TUWIMA Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim i Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim wraz z filiami w Radomsku, Opocznie, Bełchatowie i Tomaszowie

Bardziej szczegółowo

Instytut Pamięci Narodowej - Poznań

Instytut Pamięci Narodowej - Poznań Instytut Pamięci Narodowej - Poznań Źródło: http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/edukacja/edukacja-poznan/spotkania-z-historia/37700,90-urodziny-pulkownika-jana-gorski ego-poznan-18-kwietnia-2012.html Wygenerowano:

Bardziej szczegółowo

jest organizacją pożytku publicznego, nr KRS: 0000034914 patronat nad działalnością statutową Stowarzyszenia

jest organizacją pożytku publicznego, nr KRS: 0000034914 patronat nad działalnością statutową Stowarzyszenia jest organizacją pozarządową jest organizacją pożytku publicznego, nr KRS: 0000034914 patronat nad działalnością statutową Stowarzyszenia sprawują Senat Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY .KROPECZKA. Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY 1. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 Nowy rok szkolny powitaliśmy 2

Bardziej szczegółowo

Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II

Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II W dniu 18 maja 2015r. w Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie odbyła się II edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle

Bardziej szczegółowo