Kreatywne uczenie się nowa edukacja na miarę czasów. Marek Szurawski

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kreatywne uczenie się nowa edukacja na miarę czasów. Marek Szurawski"

Transkrypt

1 Akademia Ecce Homo XXI New Mind Master Lepsza pamięć. Lepsze myślenie. Lepsze życie. Kreatywne uczenie się nowa edukacja na miarę czasów Marek Szurawski

2 We współczesnym, lawinowo zmieniającym się i konkurencyjnym świecie główne źródła przewagi to: - szybsze uczenie się, - wykorzystanie pełni własnego potencjału i oryginalności, - twórcze myślenie, - entuzjazm, - siła pracy zespołu, - skuteczna komunikacja, - etyka zawodowa, - jakość osobistego życia - nawiązywanie i utrzymywanie wartościowych związków międzyludzkich.

3 CO tak naprawdę robimy? PO CO to robimy? DLACZEGO (co nami kieruje)? Jakie to ma znaczenie? Jak można inaczej (LEPIEJ)?

4 Trendy we współczesnym świecie Medycyna prewencyjna Co robić z przyrastającym czasem wolnym? Potrzeba autorozwoju Samokształcenie Potrzeba zwiększania kapitału społecznego

5 Luz Zabawa Wypoczynek Dużo uśmiechu Co Cię czeka? Satysfakcja z podejmowania nietypowych wyzwań Arcyciekawa i przydatna wiedza o innych sposobach uczenia się, jako główne źródło przewagi w dzisiejszym świecie. Pobudzenie i rozwój całego mózgu i wynikająca z tego wyższa jakość życia. Cel wszystkich szkoleń.

6 Test pamięci (I) Opanuj nerwowy skurcz żołądka!... To tylko pouczające ćwiczenie i zabawa, która: a. może zaspokoić Twoją ciekawość, jak tu i teraz działa Twoja pamięć (jeśli nigdy jeszcze takim testom się nie poddawałeś). b. pokaże, na co stać będzie Twoją pamięć w niedalekiej przyszłości. c. dostarczy przykłady, jak podobne wyzwania stawiać innym. d. będzie bardzo dobrym materiałem porównawczym, pod koniec obszerniejszego szkolenia.

7 Przygotuj teraz coś do pisania i 2-3 wolne kartki papieru. Zatytułuj pierwszą na środku, na górze Test pamięci (I), z dzisiejszą datą i godziną. Weź dwa głębsze oddechy, uśmiechnij się i... zaczynamy. Przy okazji - żebyś się bardziej uśmiechnął nie przejmuj się za bardzo wynikami; mogę nawet powiedzieć, że im gorzej, tym... lepiej!

8 Zadanie 1. W ciągu 75 sekund zapamiętaj poniższy ciąg słów w oryginalnej kolejności: balkon, piłka, latarnia, garnitur, plaża, jaskółki, rzeka, ławka, warkocz, Słońce, łąka, wanna, rower, bagażowy (jak na peronie PKP), szklanka. Czytaj i zapamiętuj tak, jak potrafisz. Uwaga: start!

9 Teraz, mając mniej więcej minutę, odtwórz jak najwięcej zapamiętanych słów w oryginalnej kolejności. Nie ściągaj i nie podpowiadaj. Nie psuj zabawy innym. Zrób to teraz. Doskonale. Porównaj z oryginałem, sprawdź do pierwszego błędu i postaw sobie 2 punkty za każde dobrze zapisane słowo. Maksymalna punktacja: 30. Ocenę weź w kółeczko.

10 Zadanie 2. W ciągu 75 sekund zapamiętaj poniższe relacje cyfra/liczba i przyporządkowane jej słowo. Czytaj i zapamiętuj. Uwaga: start! 4 igły 6 masło 15 niebo 3 czekolada 10 lampa 7 kino 11 tramwaj 14 - Księżyc 2 prysznic 12 dworzec 8 statek 10 lampa 1 Barbie 5 Coca-Cola 13 kapelusz

11 Znowu mając mniej więcej minutę, odtwórz teraz jak najwięcej zapamiętanych relacji. Aby nie zgubić żadnej, zrób to w porządku numerycznym. 1 to., 2 to... Itd. Zrób to teraz. Doskonale. Porównaj z oryginałem i postaw sobie 2 punkty za każde dobrze zapisane słowo. Maksymalna punktacja i w tym zadaniu: 30. Ocenę weź w kółeczko.

12 Zadanie 3. W ciągu 90 sekund sprawdź jak skutecznie uczysz się języków obcych. Do zapamiętania będziesz miał za chwilę 6 słów i 6 znaczeń w różnych językach, w tym jedno słowo obcego pochodzenia w języku polskim. Z jakiego języka słowo pochodzi nie musisz zapamiętywać. Gotowy? Ucz się języków! Zapamiętuj słowa (brzmienie) i znaczenia. Start!

13 arrabal (hiszp.) - przedmieście. psalidi (grec.) - nożyczki. Schadenfreude (niem.) - radość z cudzego nieszczęścia. elukubracja (pol.) - kiepskie dzieło, mierny utwór. molting (ang.) - linienie. singhakom (wiet.) - sierpień

14 Doskonale. Ale uwaga! Nie sprawdzamy jeszcze. Byłoby to za proste. Czy już wspomniałem, że masz być najlepszy w Europie?! A to znaczy: za łatwe nas nie interesuje...i bierzemy wysokie poprzeczki. W przyszłości masz się uczyć w stylu raz na zawsze I być na tym polu nie do pobicia. Do sprawdzianu zadania 3 wrócimy, ale za dłuższą chwilę.

15 Zadanie 4. Jak radzisz sobie z liczbami? Dlaczego to jest ważne i przydatne? Oto jaką liczbę spróbuj teraz zapamiętać. W przyszłości może to być rozbudowany numer konta, kilka ważnych numerów telefonów, szyfr do sejfu albo szyfr wojskowy słowem informacje całkiem praktyczne, osadzone w naszej codzienności. Ta liczba to: Dygresja: Memory Championships. Mistrzostwa Świata w Zapamiętywaniu. Czas na zapamiętanie? A więc patrz i zapamiętuj. Start!

16 Mając teraz mniej więcej minutę odtwórz jak najwięcej zapamiętanych cyfr w oryginalnej kolejności. Porównaj z oryginałem, sprawdź do pierwszego błędu i postaw sobie 2 punkty za każdą dobrze zapamiętaną cyfrę. Maksymalna punktacja: 64. Ocenę weź w kółeczko.

17 Zadanie 5. I ostatnie zadanie. Jak zapamiętujesz kształty? Patrz przez mniej więcej minutę na ciąg poniższych figur i zapamiętuj je w oryginalnym kształcie i kolejności, w rzędach od lewej do prawej. Gotowy? Start!

18 Tak. Ale zanim zaczniesz rysować... uzupełnij poniższe informacje o słowa oryginalne (nie mów głośno i nie podpowiadaj): radość z cudzego nieszczęścia po niemiecku to... nożyczki po grecku... linienie po angielsku... przedmieście po hiszpańsku... sierpień po wietnamsku... kiepskie dzieło, mierny utwór inaczej po polsku to... Porównaj z oryginałem i postaw sobie 4 punkty za każde bezbłędnie zapisane słowo oryginalne. Maksymalna punktacja 24. Ocenę weź w kółeczko.

19 Teraz narysuj to, co zapamiętywałeś. W rzędach od lewej do prawej. Masz na to minutę. Start.

20 Świetnie. Popatrz na oryginał, porównaj i oceń według komentarza trenera. Maksymalna punktacja: 30. Ocenę weź w kółeczko. I ostatnia rzecz przed dobrze zasłużoną przerwą postaw sobie ocenę zbiorczą, z wszystkich pięciu zadań. I tylko dla własnej ciekawości, żebyś broń Boże nie wpadał we frustrację czy zniechęcenie maksymalna punktacja:.../178 Wpisz swój wynik. Jeśli przypomina Ci się zasada im gorzej tym lepiej, to świetnie!... Do zobaczenia po przerwie. Kiedy opowiem, jak sobie z wszystkimi wyzwaniami poradzić, prezentując przy okazji istotę kreatywnego uczenia się dzisiaj.

21 Kreatywne uczenie się w pigułce Ucz się i baw!.. Uczenie się dzisiaj winno być aktem kreacji, a nie konsumpcji. Najwyższy czas na zmiany. Nie trać życia na uczenie się. TY też to potrafisz.

22 W uczeniu się prze kreacje chodzi tylko o trzy rzeczy: (a) widzieć nowe informacje, tzn. zamieniać je na rzekonujący dla swojego mózgu obraz lub obrazy, (b) kojarzyć je we właściwy sposób z możliwie pełną koncentracją na tym zadaniu, i (c) żeby nam się tego chciało, z wiarą we własne możliwości i poczuciem własnej wartości i pewności siebie.

23 Główne mechanizmy działania pamięci 1. Myślimy obrazami. 2. Nowe łączymy ze starym. 3. Niczego nie zapominamy.

24 Zasada vivid picture Żywy obraz, mental glue to skojarzenie 1. niezwykłe, śmieszne, nawet absurdalne, 2. bogate w dynamiczną i równie niecodzienna akcję 3. i z naszą w niej obecnością. Najprostszy opis dobrego skojarzenia: ja robię coś niezwykłego I TO SIĘ DA ZROBIĆ ZAWSZE!

25 Obraz + Akcja = Emocje = Pamięć

26 Główne techniki pamięciowe Łańcuchowa metoda skojarzeń (ŁMS) Zapamiętywanie dowolnych informacji w narzuconej kolejności z wykorzystaniem siły żywego skojarzenia, łączącego kolejne elementy ciągu. Zakładkowa metoda zapamiętywania (ZMZ) Zapamiętywanie nowych informacji dzięki łączeniu ich żywym skojarzeniem ze znanymi zakładkami pamięci. Główne systemy to zakładki obrazkowe, osobiste, alfabetyczne i liczbowe (GSP). Technika słów zastępczych (TSZ) Zapamiętywanie słów obcego pochodzenia (jak brzmią i co znaczą) po zamianie ich na bliskobrzmiące, obrazowe słowa zastępcze w ojczystym języku. Uwaga: stuprocentowa zbieżność brzmieniowa jest pożądana, ale niekonieczna.

27 Żeby zapamiętać cokolwiek przy pomocy zakładek pamięci, potrzeba trzech rzeczy: 1. żywy, przekonujący obraz zakładki. 2. żywy, przekonujący obraz nowej informacji. 3. silne, żywe skojarzenie między dwoma powyższymi obrazami. Odtworzenie zapamiętanej informacji przebiega zawsze po zadaniu pytania: co było zakładką i co się z nią działo?

28 Fonetyczny Alfabet Cyfrowy 1 t(d) 6 j 2 n 7 k(g) 3 m 8 f(w) 4 r 9 p(b) 5 l 0 - z(s)

29 GSP Zakładki numeryczne

30 1. Dół 21. NiT 41. RaDio 61. YeTi 81. WaTa 2. Noe 22. NeoN 42. ReN 62. JeżyNa 82. WiNo 3. Mysz 23. NeMo 43. RaMa 63. JaMa 83. WyMię 4. Ryż 24. NuR 44. RuRa 64. JaR 84. WóR 5. Liść 25. NiL 45. RoLa 65. JeLeń 85. WaL 6. Jeż 26. NaJ 46. RyJ 66. JaJo 86. WiJ 7. Kosz 27. NoGa 47. RaK 67. JasieK 87. WeK 8. Fa 28. NaWa 48. RaFa 68. JaWa 88. WarzyWa 9. Pszczoła 29. NaPa 49. RyBa 69. YuPpi 89. WiePrz 10.TeZeusz 30. MeSa 50. LaS 70. KoS 90. PieS 11. TaTo 31. MaTa 51. LoDy 71. KoT 91. BuT 12. TiNa 32. MiNa 52. LiNa 72. KuNa 92. PioN 13. DoM 33. MaMa 53. LaMa 73. KaMień 93. PuMa 14. TiR 34. MuR 54. LiRa 74. KuR 94. BaR 15. TaLerz 35. MóL 55. LaLa 75. KoaLa 95. BaL 16. TuJa 36. żmija 56. LeJ 76. KiJ 96. BoJa 17. TyczKa 37. MaK 57. LeK 77. KuK 97. PąK 18. ToFfi 38. MeWa 58. LeW 78. KaWa 98. PaW 19. DąB 39. MaPa 59. LeP 79. KaPeć 99. PaPa 20. NoS 40. RoSa 60. JaZ 80. WóZ 100. DZeuS

31 GSP c.d. 00 sos, ZUS 01 sad (wystarczy kwitnąca jabłoń), zad 02 syn, telewizor Sony 03 SAM (rakieta bojowa), sklep 04 ser 05 sól (solniczka z kuchni) 06- zając 07 sak (na ryby), sok 08 sowa, sofa 09 sęp, zupa.

32 Accelarated Learning Uczenie się to nie konsumpcja, to akt tworzenia Najwyższą skuteczność uczenia się daje wzbogacenie wysiłku intelektualnego o ruch, gimnastykę ciała i jednoczesne uruchomienie wszystkich zmysłów i całego potencjału. Metoda SIWA W procesie uczenia się wykorzystuj jednocześnie: kanał Somatyczny - uczysz się w ruchu i robiąc coś kanał Intelektualny - uczysz się rozwiązując problemy i angażując twórcze myślenie kanał Wizualny - uczysz się obserwując i rysując kanał Audialny - uczysz się słuchając i mówiąc

33 Co robi mózg? Każdy go ma. I obraża się, jeśli powiesz, że na przykład nie umie myśleć. Ale co tak naprawdę mózg robi? Przede wszystkim mózg: myśli, uczy się, ocenia, wyjaśnia (dążąc do prawdy), wspomina wizualizuje

34 Cykl uczenia się ludzkiego mózgu Przygotowanie. Wejście w odpowiedni stan umysłu i pobudzenie zainteresowania Prezentacja. Pierwsze spotkanie z nową tematyką lub umiejętnościami Ćwiczenia. Praktyka. Zintegrowanie wiedzy lub nabytych umiejętności oraz Wykorzystanie nowej wiedzy lub umiejętności w sytuacjach codziennego życia Wypoczynek. Możliwie pełny relaks i przygotowanie ciała i umysłu do kolejnego wysiłku.

35 Chwila o mózgu Uważaj! Te liczby mogą zmienić życie! Uprzytomnij sobie jak ogromnym potencjałem dysponujesz. CZY WIESZ, ŻE 1.jesteś posiadaczem co najmniej TRYLIONA komórek mózgowych? 2.masz 100 miliardów komórek aktywnych neuronów - i 900 miliardów komórek glejowych, które opiekują się neuronami? 3.każdy neuron może połączyć się z 20 tysiącami innych? 4.sumaryczna liczba możliwych połączeń między neuronami jest większa niż ilość atomów we wszechświecie? 5.posiadasz co najmniej osiem rodzajów inteligencji? 6.Twój mózg może pracować w czterech stanach/zakresach częstotliwości fal mózgowych? 7.tak naprawdę masz trzy mózgi w jednym? 8.dysponujesz trzema głównym strategiami uczenia się (systemami reprezentacji)? 9.masz lewą i prawą półkulę mózgu, które jeśli pracują SYNERGICZNIE pozwalają przekroczyć granice, o których nawet Ci się nie śniło? 10.procesy rozbudowy sieci neuronowej w mózgu przebiegają stale, niezależnie od wieku? 11.Ty też możesz osiągać rezultaty godne geniusza?

36 Ważne, jeśli jesteś uczniem lub nauczycielem Nikt jeszcze nikogo na świecie niczego nie nauczył. Uczeń nie jest pustym naczyniem, które nauczyciel ma wypełnić wiedzą. Uczenie się to ciężka i odpowiedzialna praca, którą można jednak znacząco ułatwić i uprzyjemnić.

37 Co przeżywa uczeń w związku ze szkołą? Koniecznością uczenia się? Z czym musi sobie radzić? Co odczuwa? strach stres poddaje się różnym rozpraszaczom uwagi (ma trudności z koncentracją. dołuje się niską samooceną wszystko wali mu się na głowę (nadmiar ob owiązków, przeciążenie wynikające ze złej organizacji czasu) nie wie, za co się zabrać (brak planu nauki, priorytetów). trudno mu się skoncentrować nie wie jak zmobilizować się do wysiłku (niska motywacja) nie wierzy w sukces

38 Trzynaście kompetencji sprawnego ucznia. Tajna broń zawodowców (1) Przede wszystkim trzymaj się dwóch zasad: wierz w siebie i utrzymuj pogodę ducha. Konfucjusz. 1. Wierz w swoje możliwości. 2. Przygotuj mózg do pracy. Nastawienie, otoczenie, koncentracja.

39 Większość ludzi nie planuje przegranej tylko przegrywa planowanie. 3. Organizuj siebie i swoją naukę Zawsze miej plan. Napisany. 4. Zaczynaj od najważniejszego. Naszą jedyną wolnością jest wolność samodyscypliny. Bernard Boruch

40 5. Utrzymuj dyscyplinę. Wytrwałość, upór, zaangażowanie mimo wszelkich przeciwności, przeszkód i zniechęceń. To przede wszystkim wyróżnia ludzi silnych, posiadających hart ducha, od tych miałkich, bezbarwnych i słabych. Thomas Carlyle. 6. Bądź wytrwały. Kroplę deszcze żłobią dziurę w kamieniu nie dlatego, że ulewa jest silna i gwałtowna, tylko dlatego, że krople często spadają. Lukrecjusz 7. Dziel i rządź. Ucz się małymi kawałkami.

41 8. Naucz się filtrować informacje. Nie wszystko jest ważne. Mogą Cię zabić, ale Twoich zasad nigdy. W. L. Garrison 9. Zwracaj uwagę na to, co robisz przed, jak i po okresie nauki. Liczy się wejście i wyjście (patrz dalej)

42 Im wyżej się wspinasz, tym więcej błędów popełniasz. Odpowiednia ich ilość pozwoli Ci wejść na szczyt, a wtedy ludzie powiedzą, że to był Twój styl. Fred Astaire 10, Nie bój się błędów. Uczenie się to tak naprawdę to cztery kroki: A. Zaczynasz działać i popełniasz błędy. B. Analizujesz wyniki i identyfikujesz błędy. C. Ustalasz, co możesz zrobić lepiej, co poprawić przy następnej próbie. Jak wyeliminować błąd.. D. Przechodzisz do kroku A (co jest teraz tą kolejną próbą) i popełniasz kolejne błędy. Tak to jest. Jedynym błędem jaki możesz popełnić naprawdę to rezygnacja po pierwszym kroku (A).

43 11. Wykorzystuj całą inteligencję. Jak najwięcej jej rodzajów i najczęściej jak się da. Stwórz własną skrzynkę narzędziową. Co ją tworzy? Przede wszystkim wiedza o tym, jak: czytać i robić notatki z lektury słuchać i robić notatki z wykładów spać (odpowiednio długo) używać długopisu, ołówka, kredki. uczyć się na głos i/lub w ruchu używać metod pamięciowych i mnemotechniki używać fiszek stosować Mapy Myśli

44 12. Bądź w pełni aktywny. Myśl samodzielnie, napinaj własne muskuły i czuj własnym sercem. Joel Barker. 13. Kontroluj to, jak się uczysz. Ty rządzisz. To najważniejsza kompetencja. Churchill miał rację, kiedy mówił Ceną wielkości jest odpowiedzialność.

45 7 rzeczy, które warto zrobić PRZED rozpoczęciem nauki. 1. Rozluźnij się i odpręż. Uspokój myśli. Wyrzuć z siebie (zredukuj) stres i niepokój w otoczeniu bezpiecznym, przyjemnym i wygodnym 2. Ustal cele uczenia się na ten czas i miejsce 3. Pobudź umysł. Zaciekaw się. Podekscytuj zadaniem i oczekiwanym sukcesem. Że zrobisz to szybko, skutecznie i z radością.

46 4. Rozgrzej umysł, wykonując przynajmniej po jednym zadaniu angażującym lewą i prawą półkulę. 5. Dotleń się. Mózg pracuje przede wszystkim na tlen. 6. Wprowadź się w dobry nastrój. Naładuj się pozytywnymi myślami o swoich możliwościach, i o sobie jako skutecznym uczniu. 7. Dokończ rozgrzewkę mózgu, zapisując skrótowo, co już wiesz w przedmiocie uczenia.

47 10 rzeczy, które warto zrobić PO zakończeniu nauki (procedura utrwalająca) 1. Co w czytanym tekście było najciekawsze? 2. Jak mógłbyś się najlepiej bawić, wykorzystując to, czego się dowiedziałeś? 3. Co Cię rozśmieszyło? 4. Co rozzłościło? 5. Co wydało ci się głupie?

48 6. Co wywołało poczucie niepewności lub zagrożenia? 7. Co zaciekawiło Cię na tyle, że mógłbyś zacząć to robić/wykorzystywać od zaraz? 8. Jeśli zrobiłeś Mapę Myśli (lub tabelę Cornella), odtwórz je z pamięci po 10-minutowej przerwie. Porównaj z oryginałem i uzupełnij braki. 9. Nauczyłeś się czegoś? W takim razie dokończ zdanie: Aha! Wiem teraz, że i narysuj to (w 15 sekund). Rysunku nie wyrzucaj. 10. Opowiedz sam sobie albo partnerowi, czego się nauczyłeś.

49 Żeby odnieść sukces, wcale nie trzeba być najlepszym. Wystarczy być trochę lepszym. Zwłaszcza w robieniu dobrze rzeczy prostych. Co to znaczy w kontekście treningu pamięci (program I st.)? Poznaj i wykorzystuj: zasady budowania żywego obrazu i silnych skojarzeń, praktyczne aspekty trzech głównych technik pamięciowych, zakładki obrazkowe, osobiste, alfabetyczne i liczbowe oraz wieczny kalendarz. Na tym polu mało co Cię wtedy zaskoczy. A zaskoczysz wszystkich. Jako najlepszy w Europie...

50 Co zrobić, aby to wszystko przełożyć DOBRZE na praktykę codzienności? Warunki większej skuteczności uczenia się (elementy programu st. II) 1.Wykorzystanie pełni własnego potencjału (pobudzanie synergii obupółkulowej). 2. Znajomość własnych strategii uczenia się. 3. Praktyka nowoczesnych metod pamięciowych i zasad Accelarated Learning. 4. Uczenie się w stanie relaksu i odprężenia (osiąganie OptimalLearning State)

51 5. Tworzenie środowiska, sprzyjającego twórczej pracy mózgu. 6. Umiejętne korzystanie z takich zasobów jak energia fizyczna i psychiczna, czas i walory osobowości i charakteru (takie jak odwaga, wytrwałość, cierpliwość, odpowiedzialność i nawyk poczynania od rzeczy najważniejszych). 7, Techniki wspomagające: rola przypominaczy, zamiana głów, metody OMS, MID i WKW

52 Przyszłość należy do ludzi uczących się. W nadchodzącej epoce przetrwają, będą prosperować i zyskają przewagę tylko ludzie i organizacje uczące się. - szybko, skutecznie, z przyjemnością i w stylu raz na zawsze.

53 Najbardziej obiecującą przyszłość przyniesie uczenie się skoncentrowane nie na robieniu pieniędzy i kariery za wszelką cenę, ale na głęboko humanistycznych aspektach życia i pracy; uczenie się, które rozwinie całą naszą inteligencję i potencjał, skieruje na drogę pełnej samorealizacji i nakaże szacunek, dbałość i ochronę całej planety Ziemia.

54 Twórcza praca wyobraźni w uczeniu się? TO SIĘ DA ZROBIĆ ZAWSZE.

55 TO POTRAFI KAŻDY MÓZG

56 ŻEBY UCZYĆ SIĘ INACZEJ, TRZEBA BYĆ DZISIAJ INNYM CZŁOWIEKIEM

57 AHA! WIEM TERAZ, ŻE

58 Dziękuję za uwagę! Pytania? Q.B.F.F.F.S.

59 Obierz kurs na SWOJĄ gwiazdę i rośnij, na miarę tego, co Ci dano i swego czasu. Skacz i mierz wysoko! Twórz siebie jak dzieło sztuki bo możesz, jeśli tylko będziesz chciał. Do wygrania masz to, co najważniejsze piękne, wartościowe i spełnione życie.

60 Liczą się przede wszystkim cele, ćwiczenia, energia i właściwy sposób działania. A jeśli już ćwiczysz, to rób to DOBRZE. Co znaczy nie powtarzaj błędów, ćwicz wytrwale, odważnie i z wiarą, że Ci się uda.

61 Żyj (i myśl) jak Mistrz! NIE WAŻNE KIM JESTEM, ANI SKĄD POCHODZĘ. WAŻNE DOKĄD ZMIERZAM I KIM MOGĘ BYĆ. Q.B.F.F.F.S.

62 Co dalej? Zapraszam, polecam, zachęcam! NewMind Master. MYŚL I PAMIĘTAJ WSZYSTKO! Ucz się i baw!

63 kursy Perfect Pupil, Perfect Student - szkolenia otwarte, stacjonarne, weekendowe, i internetowe letnie i zimowe Obozy New Mind Master, poświęcone kreatywnemu uczeniu się i myśleniu oraz podstawom samorealizacji. rodzicom polecam kursy i obozy Tato, Mamo! Wszystko pamiętam oraz jak prowadzić DAR (Domową Akademię Rodzinną), maturzystom rekomenduję specjalny program AL-boratorium maturalne, nauczycielom kursy Ucz jak się uczyć, jak poprowadzić Szkolny Klub MemoryLab i jak wykorzystać program 200 x 4'). seniorom seminaria/obozy Ja się nie starzeję, ja się rozwijam!. Wszystkim zainteresowanym specjalny zestaw HiMemory Pięć minut dla pamięci w połączeniu z ewentualnym kursem internetowym, odsłaniającym sekrety kreatywnego uczenia się Tak. Ucz się i baw! Potrafisz! Rośnij na miarę siebie i swoich czasów! www. eccehomo21.pl, tel

64 Zestaw HiMemory. Pięć minut dla pamięci. Idealny zestaw do treningu własnego (na poziomie szkolnym i akademickim), również dla rodziców, seniorów i szkolnych Klubów MemoryLab. 120 minut treningu pamięci 24 pięciominutowe Pigułki Wiedzy autorstwa Marka Szurawskiego, w formie gawędy z dużym ładunkiem humoru, elementami autorozwoju i twórczego myślenia. Prezentacja podstawowych metod, technik, praw i mechanizmów uczenia się przez kreację. Accelerated Learning w pra ktyce w szkole i na co dzień. Zestaw dwóch płyt CD wzbogacony o plik tekstowy z dodatkowymi komentarzami, zadaniami i ćwiczeniami, płyta DVD z metodami szybkiej poprawy pamięci mini-skrypt, ułatwiający opanowanie głównych wątków programowych. Czyta autor. Inne szczegóły i zamówienia:

65 Żyj (i myśl) jak Mistrz! NIE WAŻNE KIM JESTEM, ANI SKĄD POCHODZĘ. WAŻNE DOKĄD ZMIERZAM I KIM MOGĘ BYĆ. Q.B.F.F.F.S.

66

Uwaga! Masz prawo do rozdawania i odsprzedaży tego raportu, wyłącznie w niezmienionej treści i formie.

Uwaga! Masz prawo do rozdawania i odsprzedaży tego raportu, wyłącznie w niezmienionej treści i formie. Uwaga! Masz prawo do rozdawania i odsprzedaży tego raportu, wyłącznie w niezmienionej treści i formie. Autor: Rafał Dudek Projekt okładki: Katarzyna Szafranowska Korekta i redakcja: Artur Zygmunt Copyright

Bardziej szczegółowo

Awangarda w Edukacji

Awangarda w Edukacji Awangarda w Edukacji Magazyn o Edukacji w przyszłości. Przyszłości, która zaczyna się już jutro Dwumiesięcznik - Magazyn wydawany przez Instytut Nowoczesnej Edukacji Redaktor naczelna: Małgorzata Taraszkiewicz

Bardziej szczegółowo

psychologia osiągnięć

psychologia osiągnięć darmowy e-book BRIAN TRACY INTERNATIONAL Brian tracy psychologia osiągnięć Aby osiągnąć coś wartościowego w życiu prywatnym i zawodowym, najpierw musisz rozwinąć sam siebie i stać się wartościową osobą.

Bardziej szczegółowo

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl 1 Spis treści: 1. Wstęp 2. Rzeczy które powinniśmy umieć 3. Odkładanie rzeczy na później 4. Brak planu dnia 5. Brak pomocników 6. Multitasking 7. Robienie rzeczy w nieodpowiedniej kolejności 8. Zdrowie

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA ROZWOJU KOMPETENCJI SKRYPTY SZKOLENIOWE. egzemplarz bezpłatny

AKADEMIA ROZWOJU KOMPETENCJI SKRYPTY SZKOLENIOWE. egzemplarz bezpłatny AKADEMIA ROZWOJU KOMPETENCJI SKRYPTY SZKOLENIOWE egzemplarz bezpłatny Publikacja powstała w ramach projektu PI Nawigator zdobywców przyszłości współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Uwolnij swoje bogactwo" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli & Daniel Wilczek, rok

Bardziej szczegółowo

psychologia osiągnięć

psychologia osiągnięć darmowy e-book BRIAN TRACY INTERNATIONAL Brian tracy psychologia osiągnięć Aby osiągnąć coś wartościowego w życiu prywatnym i zawodowym, najpierw musisz rozwinąć sam siebie i stać się wartościową osobą.

Bardziej szczegółowo

WEWNĘTRZNA PSYCHOLOGIA TRADERA

WEWNĘTRZNA PSYCHOLOGIA TRADERA Copryright by 2011 Żadna część tej prezentacji nie może być kopiowana ani rozpowszechniana bez uprzedniej pisemnej zgody autora. Jedynym ograniczeniem naszego jutra będą dzisiejsze wątpliwości. Idźmy naprzód

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie swoim czasem

Jak skutecznie swoim czasem Biuletyn maturalny Witold Kołodziejczyk Jak skutecznie zarządzać swoim czasem Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor broszury: Witold Kołodziejczyk

Bardziej szczegółowo

Postawy, motywacje, oczekiwania i bariery związane z kształceniem kompetencji matematycznej, informatycznej i przedsiębiorczości

Postawy, motywacje, oczekiwania i bariery związane z kształceniem kompetencji matematycznej, informatycznej i przedsiębiorczości Postawy, motywacje, oczekiwania i bariery związane z kształceniem kompetencji matematycznej, informatycznej i przedsiębiorczości Raport z badania jakościowego FGI uczniów Agnieszka Otręba-Szklarczyk Wyższa

Bardziej szczegółowo

Tony Buzan. Pamięć na zawołanie. Metody i techniki pamięciowe

Tony Buzan. Pamięć na zawołanie. Metody i techniki pamięciowe Tony Buzan Pamięć na zawołanie Metody i techniki pamięciowe tłumaczenie: Marek Siurawski Wydanie uaktualnione SPIS TREŚCI: NASZE 21 URODZINY 9 JAK POSŁUGIWAĆ SIĘ POSŁUGIWANIEM SIĘ PAMIĘCIĄ 11 ROZDZIAŁ

Bardziej szczegółowo

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁACZNIK NR 4 ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA SPIS TREŚCI WYTYCZNE DO ETAPU DZIAŁANIA 4 SESJE INDYWIDUALNE Z PODOPIECZNYM 8 Coaching jako metoda pracy opiekuna 9 Zasady

Bardziej szczegółowo

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3 ZAŁĄCZNIK NR 3 ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPIS TREŚCI WYTYCZNE DO ETAPU DZIAŁANIA... 3 SESJE

Bardziej szczegółowo

darmowy e-book Wyznaczanie

darmowy e-book Wyznaczanie darmowy e-book BRIAN TRACY INTERNATIONAL Brian tracy Wyznaczanie Celów Osobisty przewodnik Ludzie mający jasne, sprecyzowane i zapisane cele mogą w o wiele krótszym czasie osiągnąć więcej, niż ludzie bez

Bardziej szczegółowo

Psychologia osiągnięć

Psychologia osiągnięć Sebastian Schabowski Psychologia osiągnięć 40 listów, które odmienią Twoje życie 2008 Spis treści NA CZYM SKUPIAJĄ SWOJĄ UWAGĘ LUDZIE SUKCESU?... 3 CZY TWOJE PRZEKONANIA CI SŁUŻĄ?... 4 DWA NIEZWYKLE WAŻNE

Bardziej szczegółowo

Monika Rościszewska-Woźniak. Z dzieckiem w świat rodzice małych dzieci za granicami

Monika Rościszewska-Woźniak. Z dzieckiem w świat rodzice małych dzieci za granicami 3 Monika Rościszewska-Woźniak Z dzieckiem w świat rodzice małych dzieci za granicami 4 Wstęp Z dzieckiem w świat Poradnik Z dzieckiem w świat rodzice małych dzieci za granicami przeznaczony jest głównie

Bardziej szczegółowo

Umiejętność realizowania marzeń

Umiejętność realizowania marzeń PROGRAMOWANIE NEUROLINGWISTYCZNE HARRY ADLER Umiejętność realizowania marzeń Spis treści Wstęp 2 1. Osiąganie upragnionych celów 4 Przesłanki sukcesu 6 Cztery kroki do sukcesu 7 Założenia NLP 8 Lepsza

Bardziej szczegółowo

PORTFOLIO. - indeks umiejętności wolontariackich

PORTFOLIO. - indeks umiejętności wolontariackich PORTFOLIO - indeks umiejętności wolontariackich Redakcja: Zespół Centrum Wolontariatu w Warszawie Copyright Centrum Wolontariatu, Warszawa 2007 Wydawca: STOWARZYSZENIE CENTRUM WOLONTARIATU 00-151 Warszawa,

Bardziej szczegółowo

Awangarda w Edukacji nr 5 (maj 2009)

Awangarda w Edukacji nr 5 (maj 2009) Awangarda w Edukacji Magazyn o Edukacji w przyszłości. Przyszłości, która zaczyna się już jutro Dwumiesięcznik - Magazyn wydawany przez Instytut Nowoczesnej Edukacji Redaktor naczelna: Małgorzata Taraszkiewicz

Bardziej szczegółowo

5 sposobów na zbudowanie pewności siebie

5 sposobów na zbudowanie pewności siebie 5 sposobów na zbudowanie pewności siebie WEDŁUG JACK A CANFIELDA 1 www.sklep.audiolearning.pl E-book stworzony przez zespół Audiolearning.pl na podstawie programu audio Jack a Canfielda Maksimum pewności

Bardziej szczegółowo

W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych

W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych rozrywek, tylko medytacja (nawet do 14 16 godzin dziennie).

Bardziej szczegółowo

Mentalizm. Krzysztof Galos. 2 marca 2013

Mentalizm. Krzysztof Galos. 2 marca 2013 Mentalizm Krzysztof Galos 2 marca 2013 1 Twoim rodzicom i nauczycielom. Możesz obwiniać ich za wszystko, co z Tobą jest nie tak, nie możesz jednak przy tym zapomnieć, że wszystko co w Tobie najlepsze,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM LIFE-TUTORNIG PODRĘCZNIK. egzemplarz bezpłatny

PROGRAM LIFE-TUTORNIG PODRĘCZNIK. egzemplarz bezpłatny PROGRAM LIFE-TUTORNIG PODRĘCZNIK egzemplarz bezpłatny Publikacja powstała w ramach projektu PI Nawigator zdobywców przyszłości współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu

Bardziej szczegółowo

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Mariusz Kapusta Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Jak zacząć działać i nie przestać. Spis treści Proaktywnie.pl

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego.

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Gdy urządzenie pomimo Twoich wszelkich starań nie działa, sięgnij po instrukcję obsługi Tak widzę świat marketingu. Ten biznes jest robiony w większości

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA CZASOPISMO S O DLA NA UC ZY CIE LI Nr 6 CZERWIEC 2014 758 (LXIX) indeks 38514X CENA 19,50 ZŁ (w tym 5% VAT) Montessori w szkole Prezenty dla Taty 3 plakaty Savoir-vivre dla najmłodszych

Bardziej szczegółowo

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie.

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie. ABC pewności siebie 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez www.pewnoscsiebie.info Zachęcam do rozpowszechniania tego ebooka na Twojej stronie lub wysyłania

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA, CZYLI ŻYCIE TU I TERAZ ANNA BRZEZIŃSKA SPECJALNIE DLA NAS

SZKOŁA, CZYLI ŻYCIE TU I TERAZ ANNA BRZEZIŃSKA SPECJALNIE DLA NAS NR 1(42)/2014 CENA 18 ZŁ (W TYM 5% VAT) INDEKS 382469 ISSN 1731-836X ANNA BRZEZIŃSKA SPECJALNIE DLA NAS KURS ON-LINE: SZEŚCIOLATEK W SZKOLE DLACZEGO WZROK NIE LUBI TEKSTU SAMOOKALECZENIA, CZYLI RANY NA

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo