Kreatywne uczenie się nowa edukacja na miarę czasów. Marek Szurawski

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kreatywne uczenie się nowa edukacja na miarę czasów. Marek Szurawski"

Transkrypt

1 Akademia Ecce Homo XXI New Mind Master Lepsza pamięć. Lepsze myślenie. Lepsze życie. Kreatywne uczenie się nowa edukacja na miarę czasów Marek Szurawski

2 We współczesnym, lawinowo zmieniającym się i konkurencyjnym świecie główne źródła przewagi to: - szybsze uczenie się, - wykorzystanie pełni własnego potencjału i oryginalności, - twórcze myślenie, - entuzjazm, - siła pracy zespołu, - skuteczna komunikacja, - etyka zawodowa, - jakość osobistego życia - nawiązywanie i utrzymywanie wartościowych związków międzyludzkich.

3 CO tak naprawdę robimy? PO CO to robimy? DLACZEGO (co nami kieruje)? Jakie to ma znaczenie? Jak można inaczej (LEPIEJ)?

4 Trendy we współczesnym świecie Medycyna prewencyjna Co robić z przyrastającym czasem wolnym? Potrzeba autorozwoju Samokształcenie Potrzeba zwiększania kapitału społecznego

5 Luz Zabawa Wypoczynek Dużo uśmiechu Co Cię czeka? Satysfakcja z podejmowania nietypowych wyzwań Arcyciekawa i przydatna wiedza o innych sposobach uczenia się, jako główne źródło przewagi w dzisiejszym świecie. Pobudzenie i rozwój całego mózgu i wynikająca z tego wyższa jakość życia. Cel wszystkich szkoleń.

6 Test pamięci (I) Opanuj nerwowy skurcz żołądka!... To tylko pouczające ćwiczenie i zabawa, która: a. może zaspokoić Twoją ciekawość, jak tu i teraz działa Twoja pamięć (jeśli nigdy jeszcze takim testom się nie poddawałeś). b. pokaże, na co stać będzie Twoją pamięć w niedalekiej przyszłości. c. dostarczy przykłady, jak podobne wyzwania stawiać innym. d. będzie bardzo dobrym materiałem porównawczym, pod koniec obszerniejszego szkolenia.

7 Przygotuj teraz coś do pisania i 2-3 wolne kartki papieru. Zatytułuj pierwszą na środku, na górze Test pamięci (I), z dzisiejszą datą i godziną. Weź dwa głębsze oddechy, uśmiechnij się i... zaczynamy. Przy okazji - żebyś się bardziej uśmiechnął nie przejmuj się za bardzo wynikami; mogę nawet powiedzieć, że im gorzej, tym... lepiej!

8 Zadanie 1. W ciągu 75 sekund zapamiętaj poniższy ciąg słów w oryginalnej kolejności: balkon, piłka, latarnia, garnitur, plaża, jaskółki, rzeka, ławka, warkocz, Słońce, łąka, wanna, rower, bagażowy (jak na peronie PKP), szklanka. Czytaj i zapamiętuj tak, jak potrafisz. Uwaga: start!

9 Teraz, mając mniej więcej minutę, odtwórz jak najwięcej zapamiętanych słów w oryginalnej kolejności. Nie ściągaj i nie podpowiadaj. Nie psuj zabawy innym. Zrób to teraz. Doskonale. Porównaj z oryginałem, sprawdź do pierwszego błędu i postaw sobie 2 punkty za każde dobrze zapisane słowo. Maksymalna punktacja: 30. Ocenę weź w kółeczko.

10 Zadanie 2. W ciągu 75 sekund zapamiętaj poniższe relacje cyfra/liczba i przyporządkowane jej słowo. Czytaj i zapamiętuj. Uwaga: start! 4 igły 6 masło 15 niebo 3 czekolada 10 lampa 7 kino 11 tramwaj 14 - Księżyc 2 prysznic 12 dworzec 8 statek 10 lampa 1 Barbie 5 Coca-Cola 13 kapelusz

11 Znowu mając mniej więcej minutę, odtwórz teraz jak najwięcej zapamiętanych relacji. Aby nie zgubić żadnej, zrób to w porządku numerycznym. 1 to., 2 to... Itd. Zrób to teraz. Doskonale. Porównaj z oryginałem i postaw sobie 2 punkty za każde dobrze zapisane słowo. Maksymalna punktacja i w tym zadaniu: 30. Ocenę weź w kółeczko.

12 Zadanie 3. W ciągu 90 sekund sprawdź jak skutecznie uczysz się języków obcych. Do zapamiętania będziesz miał za chwilę 6 słów i 6 znaczeń w różnych językach, w tym jedno słowo obcego pochodzenia w języku polskim. Z jakiego języka słowo pochodzi nie musisz zapamiętywać. Gotowy? Ucz się języków! Zapamiętuj słowa (brzmienie) i znaczenia. Start!

13 arrabal (hiszp.) - przedmieście. psalidi (grec.) - nożyczki. Schadenfreude (niem.) - radość z cudzego nieszczęścia. elukubracja (pol.) - kiepskie dzieło, mierny utwór. molting (ang.) - linienie. singhakom (wiet.) - sierpień

14 Doskonale. Ale uwaga! Nie sprawdzamy jeszcze. Byłoby to za proste. Czy już wspomniałem, że masz być najlepszy w Europie?! A to znaczy: za łatwe nas nie interesuje...i bierzemy wysokie poprzeczki. W przyszłości masz się uczyć w stylu raz na zawsze I być na tym polu nie do pobicia. Do sprawdzianu zadania 3 wrócimy, ale za dłuższą chwilę.

15 Zadanie 4. Jak radzisz sobie z liczbami? Dlaczego to jest ważne i przydatne? Oto jaką liczbę spróbuj teraz zapamiętać. W przyszłości może to być rozbudowany numer konta, kilka ważnych numerów telefonów, szyfr do sejfu albo szyfr wojskowy słowem informacje całkiem praktyczne, osadzone w naszej codzienności. Ta liczba to: Dygresja: Memory Championships. Mistrzostwa Świata w Zapamiętywaniu. Czas na zapamiętanie? A więc patrz i zapamiętuj. Start!

16 Mając teraz mniej więcej minutę odtwórz jak najwięcej zapamiętanych cyfr w oryginalnej kolejności. Porównaj z oryginałem, sprawdź do pierwszego błędu i postaw sobie 2 punkty za każdą dobrze zapamiętaną cyfrę. Maksymalna punktacja: 64. Ocenę weź w kółeczko.

17 Zadanie 5. I ostatnie zadanie. Jak zapamiętujesz kształty? Patrz przez mniej więcej minutę na ciąg poniższych figur i zapamiętuj je w oryginalnym kształcie i kolejności, w rzędach od lewej do prawej. Gotowy? Start!

18 Tak. Ale zanim zaczniesz rysować... uzupełnij poniższe informacje o słowa oryginalne (nie mów głośno i nie podpowiadaj): radość z cudzego nieszczęścia po niemiecku to... nożyczki po grecku... linienie po angielsku... przedmieście po hiszpańsku... sierpień po wietnamsku... kiepskie dzieło, mierny utwór inaczej po polsku to... Porównaj z oryginałem i postaw sobie 4 punkty za każde bezbłędnie zapisane słowo oryginalne. Maksymalna punktacja 24. Ocenę weź w kółeczko.

19 Teraz narysuj to, co zapamiętywałeś. W rzędach od lewej do prawej. Masz na to minutę. Start.

20 Świetnie. Popatrz na oryginał, porównaj i oceń według komentarza trenera. Maksymalna punktacja: 30. Ocenę weź w kółeczko. I ostatnia rzecz przed dobrze zasłużoną przerwą postaw sobie ocenę zbiorczą, z wszystkich pięciu zadań. I tylko dla własnej ciekawości, żebyś broń Boże nie wpadał we frustrację czy zniechęcenie maksymalna punktacja:.../178 Wpisz swój wynik. Jeśli przypomina Ci się zasada im gorzej tym lepiej, to świetnie!... Do zobaczenia po przerwie. Kiedy opowiem, jak sobie z wszystkimi wyzwaniami poradzić, prezentując przy okazji istotę kreatywnego uczenia się dzisiaj.

21 Kreatywne uczenie się w pigułce Ucz się i baw!.. Uczenie się dzisiaj winno być aktem kreacji, a nie konsumpcji. Najwyższy czas na zmiany. Nie trać życia na uczenie się. TY też to potrafisz.

22 W uczeniu się prze kreacje chodzi tylko o trzy rzeczy: (a) widzieć nowe informacje, tzn. zamieniać je na rzekonujący dla swojego mózgu obraz lub obrazy, (b) kojarzyć je we właściwy sposób z możliwie pełną koncentracją na tym zadaniu, i (c) żeby nam się tego chciało, z wiarą we własne możliwości i poczuciem własnej wartości i pewności siebie.

23 Główne mechanizmy działania pamięci 1. Myślimy obrazami. 2. Nowe łączymy ze starym. 3. Niczego nie zapominamy.

24 Zasada vivid picture Żywy obraz, mental glue to skojarzenie 1. niezwykłe, śmieszne, nawet absurdalne, 2. bogate w dynamiczną i równie niecodzienna akcję 3. i z naszą w niej obecnością. Najprostszy opis dobrego skojarzenia: ja robię coś niezwykłego I TO SIĘ DA ZROBIĆ ZAWSZE!

25 Obraz + Akcja = Emocje = Pamięć

26 Główne techniki pamięciowe Łańcuchowa metoda skojarzeń (ŁMS) Zapamiętywanie dowolnych informacji w narzuconej kolejności z wykorzystaniem siły żywego skojarzenia, łączącego kolejne elementy ciągu. Zakładkowa metoda zapamiętywania (ZMZ) Zapamiętywanie nowych informacji dzięki łączeniu ich żywym skojarzeniem ze znanymi zakładkami pamięci. Główne systemy to zakładki obrazkowe, osobiste, alfabetyczne i liczbowe (GSP). Technika słów zastępczych (TSZ) Zapamiętywanie słów obcego pochodzenia (jak brzmią i co znaczą) po zamianie ich na bliskobrzmiące, obrazowe słowa zastępcze w ojczystym języku. Uwaga: stuprocentowa zbieżność brzmieniowa jest pożądana, ale niekonieczna.

27 Żeby zapamiętać cokolwiek przy pomocy zakładek pamięci, potrzeba trzech rzeczy: 1. żywy, przekonujący obraz zakładki. 2. żywy, przekonujący obraz nowej informacji. 3. silne, żywe skojarzenie między dwoma powyższymi obrazami. Odtworzenie zapamiętanej informacji przebiega zawsze po zadaniu pytania: co było zakładką i co się z nią działo?

28 Fonetyczny Alfabet Cyfrowy 1 t(d) 6 j 2 n 7 k(g) 3 m 8 f(w) 4 r 9 p(b) 5 l 0 - z(s)

29 GSP Zakładki numeryczne

30 1. Dół 21. NiT 41. RaDio 61. YeTi 81. WaTa 2. Noe 22. NeoN 42. ReN 62. JeżyNa 82. WiNo 3. Mysz 23. NeMo 43. RaMa 63. JaMa 83. WyMię 4. Ryż 24. NuR 44. RuRa 64. JaR 84. WóR 5. Liść 25. NiL 45. RoLa 65. JeLeń 85. WaL 6. Jeż 26. NaJ 46. RyJ 66. JaJo 86. WiJ 7. Kosz 27. NoGa 47. RaK 67. JasieK 87. WeK 8. Fa 28. NaWa 48. RaFa 68. JaWa 88. WarzyWa 9. Pszczoła 29. NaPa 49. RyBa 69. YuPpi 89. WiePrz 10.TeZeusz 30. MeSa 50. LaS 70. KoS 90. PieS 11. TaTo 31. MaTa 51. LoDy 71. KoT 91. BuT 12. TiNa 32. MiNa 52. LiNa 72. KuNa 92. PioN 13. DoM 33. MaMa 53. LaMa 73. KaMień 93. PuMa 14. TiR 34. MuR 54. LiRa 74. KuR 94. BaR 15. TaLerz 35. MóL 55. LaLa 75. KoaLa 95. BaL 16. TuJa 36. żmija 56. LeJ 76. KiJ 96. BoJa 17. TyczKa 37. MaK 57. LeK 77. KuK 97. PąK 18. ToFfi 38. MeWa 58. LeW 78. KaWa 98. PaW 19. DąB 39. MaPa 59. LeP 79. KaPeć 99. PaPa 20. NoS 40. RoSa 60. JaZ 80. WóZ 100. DZeuS

31 GSP c.d. 00 sos, ZUS 01 sad (wystarczy kwitnąca jabłoń), zad 02 syn, telewizor Sony 03 SAM (rakieta bojowa), sklep 04 ser 05 sól (solniczka z kuchni) 06- zając 07 sak (na ryby), sok 08 sowa, sofa 09 sęp, zupa.

32 Accelarated Learning Uczenie się to nie konsumpcja, to akt tworzenia Najwyższą skuteczność uczenia się daje wzbogacenie wysiłku intelektualnego o ruch, gimnastykę ciała i jednoczesne uruchomienie wszystkich zmysłów i całego potencjału. Metoda SIWA W procesie uczenia się wykorzystuj jednocześnie: kanał Somatyczny - uczysz się w ruchu i robiąc coś kanał Intelektualny - uczysz się rozwiązując problemy i angażując twórcze myślenie kanał Wizualny - uczysz się obserwując i rysując kanał Audialny - uczysz się słuchając i mówiąc

33 Co robi mózg? Każdy go ma. I obraża się, jeśli powiesz, że na przykład nie umie myśleć. Ale co tak naprawdę mózg robi? Przede wszystkim mózg: myśli, uczy się, ocenia, wyjaśnia (dążąc do prawdy), wspomina wizualizuje

34 Cykl uczenia się ludzkiego mózgu Przygotowanie. Wejście w odpowiedni stan umysłu i pobudzenie zainteresowania Prezentacja. Pierwsze spotkanie z nową tematyką lub umiejętnościami Ćwiczenia. Praktyka. Zintegrowanie wiedzy lub nabytych umiejętności oraz Wykorzystanie nowej wiedzy lub umiejętności w sytuacjach codziennego życia Wypoczynek. Możliwie pełny relaks i przygotowanie ciała i umysłu do kolejnego wysiłku.

35 Chwila o mózgu Uważaj! Te liczby mogą zmienić życie! Uprzytomnij sobie jak ogromnym potencjałem dysponujesz. CZY WIESZ, ŻE 1.jesteś posiadaczem co najmniej TRYLIONA komórek mózgowych? 2.masz 100 miliardów komórek aktywnych neuronów - i 900 miliardów komórek glejowych, które opiekują się neuronami? 3.każdy neuron może połączyć się z 20 tysiącami innych? 4.sumaryczna liczba możliwych połączeń między neuronami jest większa niż ilość atomów we wszechświecie? 5.posiadasz co najmniej osiem rodzajów inteligencji? 6.Twój mózg może pracować w czterech stanach/zakresach częstotliwości fal mózgowych? 7.tak naprawdę masz trzy mózgi w jednym? 8.dysponujesz trzema głównym strategiami uczenia się (systemami reprezentacji)? 9.masz lewą i prawą półkulę mózgu, które jeśli pracują SYNERGICZNIE pozwalają przekroczyć granice, o których nawet Ci się nie śniło? 10.procesy rozbudowy sieci neuronowej w mózgu przebiegają stale, niezależnie od wieku? 11.Ty też możesz osiągać rezultaty godne geniusza?

36 Ważne, jeśli jesteś uczniem lub nauczycielem Nikt jeszcze nikogo na świecie niczego nie nauczył. Uczeń nie jest pustym naczyniem, które nauczyciel ma wypełnić wiedzą. Uczenie się to ciężka i odpowiedzialna praca, którą można jednak znacząco ułatwić i uprzyjemnić.

37 Co przeżywa uczeń w związku ze szkołą? Koniecznością uczenia się? Z czym musi sobie radzić? Co odczuwa? strach stres poddaje się różnym rozpraszaczom uwagi (ma trudności z koncentracją. dołuje się niską samooceną wszystko wali mu się na głowę (nadmiar ob owiązków, przeciążenie wynikające ze złej organizacji czasu) nie wie, za co się zabrać (brak planu nauki, priorytetów). trudno mu się skoncentrować nie wie jak zmobilizować się do wysiłku (niska motywacja) nie wierzy w sukces

38 Trzynaście kompetencji sprawnego ucznia. Tajna broń zawodowców (1) Przede wszystkim trzymaj się dwóch zasad: wierz w siebie i utrzymuj pogodę ducha. Konfucjusz. 1. Wierz w swoje możliwości. 2. Przygotuj mózg do pracy. Nastawienie, otoczenie, koncentracja.

39 Większość ludzi nie planuje przegranej tylko przegrywa planowanie. 3. Organizuj siebie i swoją naukę Zawsze miej plan. Napisany. 4. Zaczynaj od najważniejszego. Naszą jedyną wolnością jest wolność samodyscypliny. Bernard Boruch

40 5. Utrzymuj dyscyplinę. Wytrwałość, upór, zaangażowanie mimo wszelkich przeciwności, przeszkód i zniechęceń. To przede wszystkim wyróżnia ludzi silnych, posiadających hart ducha, od tych miałkich, bezbarwnych i słabych. Thomas Carlyle. 6. Bądź wytrwały. Kroplę deszcze żłobią dziurę w kamieniu nie dlatego, że ulewa jest silna i gwałtowna, tylko dlatego, że krople często spadają. Lukrecjusz 7. Dziel i rządź. Ucz się małymi kawałkami.

41 8. Naucz się filtrować informacje. Nie wszystko jest ważne. Mogą Cię zabić, ale Twoich zasad nigdy. W. L. Garrison 9. Zwracaj uwagę na to, co robisz przed, jak i po okresie nauki. Liczy się wejście i wyjście (patrz dalej)

42 Im wyżej się wspinasz, tym więcej błędów popełniasz. Odpowiednia ich ilość pozwoli Ci wejść na szczyt, a wtedy ludzie powiedzą, że to był Twój styl. Fred Astaire 10, Nie bój się błędów. Uczenie się to tak naprawdę to cztery kroki: A. Zaczynasz działać i popełniasz błędy. B. Analizujesz wyniki i identyfikujesz błędy. C. Ustalasz, co możesz zrobić lepiej, co poprawić przy następnej próbie. Jak wyeliminować błąd.. D. Przechodzisz do kroku A (co jest teraz tą kolejną próbą) i popełniasz kolejne błędy. Tak to jest. Jedynym błędem jaki możesz popełnić naprawdę to rezygnacja po pierwszym kroku (A).

43 11. Wykorzystuj całą inteligencję. Jak najwięcej jej rodzajów i najczęściej jak się da. Stwórz własną skrzynkę narzędziową. Co ją tworzy? Przede wszystkim wiedza o tym, jak: czytać i robić notatki z lektury słuchać i robić notatki z wykładów spać (odpowiednio długo) używać długopisu, ołówka, kredki. uczyć się na głos i/lub w ruchu używać metod pamięciowych i mnemotechniki używać fiszek stosować Mapy Myśli

44 12. Bądź w pełni aktywny. Myśl samodzielnie, napinaj własne muskuły i czuj własnym sercem. Joel Barker. 13. Kontroluj to, jak się uczysz. Ty rządzisz. To najważniejsza kompetencja. Churchill miał rację, kiedy mówił Ceną wielkości jest odpowiedzialność.

45 7 rzeczy, które warto zrobić PRZED rozpoczęciem nauki. 1. Rozluźnij się i odpręż. Uspokój myśli. Wyrzuć z siebie (zredukuj) stres i niepokój w otoczeniu bezpiecznym, przyjemnym i wygodnym 2. Ustal cele uczenia się na ten czas i miejsce 3. Pobudź umysł. Zaciekaw się. Podekscytuj zadaniem i oczekiwanym sukcesem. Że zrobisz to szybko, skutecznie i z radością.

46 4. Rozgrzej umysł, wykonując przynajmniej po jednym zadaniu angażującym lewą i prawą półkulę. 5. Dotleń się. Mózg pracuje przede wszystkim na tlen. 6. Wprowadź się w dobry nastrój. Naładuj się pozytywnymi myślami o swoich możliwościach, i o sobie jako skutecznym uczniu. 7. Dokończ rozgrzewkę mózgu, zapisując skrótowo, co już wiesz w przedmiocie uczenia.

47 10 rzeczy, które warto zrobić PO zakończeniu nauki (procedura utrwalająca) 1. Co w czytanym tekście było najciekawsze? 2. Jak mógłbyś się najlepiej bawić, wykorzystując to, czego się dowiedziałeś? 3. Co Cię rozśmieszyło? 4. Co rozzłościło? 5. Co wydało ci się głupie?

48 6. Co wywołało poczucie niepewności lub zagrożenia? 7. Co zaciekawiło Cię na tyle, że mógłbyś zacząć to robić/wykorzystywać od zaraz? 8. Jeśli zrobiłeś Mapę Myśli (lub tabelę Cornella), odtwórz je z pamięci po 10-minutowej przerwie. Porównaj z oryginałem i uzupełnij braki. 9. Nauczyłeś się czegoś? W takim razie dokończ zdanie: Aha! Wiem teraz, że i narysuj to (w 15 sekund). Rysunku nie wyrzucaj. 10. Opowiedz sam sobie albo partnerowi, czego się nauczyłeś.

49 Żeby odnieść sukces, wcale nie trzeba być najlepszym. Wystarczy być trochę lepszym. Zwłaszcza w robieniu dobrze rzeczy prostych. Co to znaczy w kontekście treningu pamięci (program I st.)? Poznaj i wykorzystuj: zasady budowania żywego obrazu i silnych skojarzeń, praktyczne aspekty trzech głównych technik pamięciowych, zakładki obrazkowe, osobiste, alfabetyczne i liczbowe oraz wieczny kalendarz. Na tym polu mało co Cię wtedy zaskoczy. A zaskoczysz wszystkich. Jako najlepszy w Europie...

50 Co zrobić, aby to wszystko przełożyć DOBRZE na praktykę codzienności? Warunki większej skuteczności uczenia się (elementy programu st. II) 1.Wykorzystanie pełni własnego potencjału (pobudzanie synergii obupółkulowej). 2. Znajomość własnych strategii uczenia się. 3. Praktyka nowoczesnych metod pamięciowych i zasad Accelarated Learning. 4. Uczenie się w stanie relaksu i odprężenia (osiąganie OptimalLearning State)

51 5. Tworzenie środowiska, sprzyjającego twórczej pracy mózgu. 6. Umiejętne korzystanie z takich zasobów jak energia fizyczna i psychiczna, czas i walory osobowości i charakteru (takie jak odwaga, wytrwałość, cierpliwość, odpowiedzialność i nawyk poczynania od rzeczy najważniejszych). 7, Techniki wspomagające: rola przypominaczy, zamiana głów, metody OMS, MID i WKW

52 Przyszłość należy do ludzi uczących się. W nadchodzącej epoce przetrwają, będą prosperować i zyskają przewagę tylko ludzie i organizacje uczące się. - szybko, skutecznie, z przyjemnością i w stylu raz na zawsze.

53 Najbardziej obiecującą przyszłość przyniesie uczenie się skoncentrowane nie na robieniu pieniędzy i kariery za wszelką cenę, ale na głęboko humanistycznych aspektach życia i pracy; uczenie się, które rozwinie całą naszą inteligencję i potencjał, skieruje na drogę pełnej samorealizacji i nakaże szacunek, dbałość i ochronę całej planety Ziemia.

54 Twórcza praca wyobraźni w uczeniu się? TO SIĘ DA ZROBIĆ ZAWSZE.

55 TO POTRAFI KAŻDY MÓZG

56 ŻEBY UCZYĆ SIĘ INACZEJ, TRZEBA BYĆ DZISIAJ INNYM CZŁOWIEKIEM

57 AHA! WIEM TERAZ, ŻE

58 Dziękuję za uwagę! Pytania? Q.B.F.F.F.S.

59 Obierz kurs na SWOJĄ gwiazdę i rośnij, na miarę tego, co Ci dano i swego czasu. Skacz i mierz wysoko! Twórz siebie jak dzieło sztuki bo możesz, jeśli tylko będziesz chciał. Do wygrania masz to, co najważniejsze piękne, wartościowe i spełnione życie.

60 Liczą się przede wszystkim cele, ćwiczenia, energia i właściwy sposób działania. A jeśli już ćwiczysz, to rób to DOBRZE. Co znaczy nie powtarzaj błędów, ćwicz wytrwale, odważnie i z wiarą, że Ci się uda.

61 Żyj (i myśl) jak Mistrz! NIE WAŻNE KIM JESTEM, ANI SKĄD POCHODZĘ. WAŻNE DOKĄD ZMIERZAM I KIM MOGĘ BYĆ. Q.B.F.F.F.S.

62 Co dalej? Zapraszam, polecam, zachęcam! NewMind Master. MYŚL I PAMIĘTAJ WSZYSTKO! Ucz się i baw!

63 kursy Perfect Pupil, Perfect Student - szkolenia otwarte, stacjonarne, weekendowe, i internetowe letnie i zimowe Obozy New Mind Master, poświęcone kreatywnemu uczeniu się i myśleniu oraz podstawom samorealizacji. rodzicom polecam kursy i obozy Tato, Mamo! Wszystko pamiętam oraz jak prowadzić DAR (Domową Akademię Rodzinną), maturzystom rekomenduję specjalny program AL-boratorium maturalne, nauczycielom kursy Ucz jak się uczyć, jak poprowadzić Szkolny Klub MemoryLab i jak wykorzystać program 200 x 4'). seniorom seminaria/obozy Ja się nie starzeję, ja się rozwijam!. Wszystkim zainteresowanym specjalny zestaw HiMemory Pięć minut dla pamięci w połączeniu z ewentualnym kursem internetowym, odsłaniającym sekrety kreatywnego uczenia się Tak. Ucz się i baw! Potrafisz! Rośnij na miarę siebie i swoich czasów! www. eccehomo21.pl, tel

64 Zestaw HiMemory. Pięć minut dla pamięci. Idealny zestaw do treningu własnego (na poziomie szkolnym i akademickim), również dla rodziców, seniorów i szkolnych Klubów MemoryLab. 120 minut treningu pamięci 24 pięciominutowe Pigułki Wiedzy autorstwa Marka Szurawskiego, w formie gawędy z dużym ładunkiem humoru, elementami autorozwoju i twórczego myślenia. Prezentacja podstawowych metod, technik, praw i mechanizmów uczenia się przez kreację. Accelerated Learning w pra ktyce w szkole i na co dzień. Zestaw dwóch płyt CD wzbogacony o plik tekstowy z dodatkowymi komentarzami, zadaniami i ćwiczeniami, płyta DVD z metodami szybkiej poprawy pamięci mini-skrypt, ułatwiający opanowanie głównych wątków programowych. Czyta autor. Inne szczegóły i zamówienia:

65 Żyj (i myśl) jak Mistrz! NIE WAŻNE KIM JESTEM, ANI SKĄD POCHODZĘ. WAŻNE DOKĄD ZMIERZAM I KIM MOGĘ BYĆ. Q.B.F.F.F.S.

66

Skoro uniwersytet, parę słów o uczeniu się

Skoro uniwersytet, parę słów o uczeniu się Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Techniki efektywnego uczenia się Hanna Micińska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 12 marca 2012 Skoro uniwersytet, parę słów o uczeniu się Uczenie się to sposób, w

Bardziej szczegółowo

Jak dobrze wyćwiczona jest Twoja pamięć? Sprawdź się! NIE MA ZŁEJ PAMIĘCI, A TYLKO DOBRZE LUB ŹLE JĄ ĆWICZYMY. HARRY LORAYNE

Jak dobrze wyćwiczona jest Twoja pamięć? Sprawdź się! NIE MA ZŁEJ PAMIĘCI, A TYLKO DOBRZE LUB ŹLE JĄ ĆWICZYMY. HARRY LORAYNE Jak dobrze wyćwiczona jest Twoja pamięć? Sprawdź się! NIE MA ZŁEJ PAMIĘCI, A TYLKO DOBRZE LUB ŹLE JĄ ĆWICZYMY. HARRY LORAYNE Ważne informacje Przed Tobą 5 zadań podczas których nie sprawdzisz czy masz

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia technik efektywnego uczenia się Spotkanie 4

Ćwiczenia technik efektywnego uczenia się Spotkanie 4 Ćwiczenia technik efektywnego uczenia się Spotkanie 4 Sprawdź sam siebie Na kolejne zajęcia niezbędne będą Trzy zakreślacze tekstu w różnych kolorach, np. żółty, niebieski, zielony Pudełko pamięci/ MemoBox.

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty. Techniki szybkiego uczenia się Praktyczne zastosowanie technik zapamiętywania. Sylwester Mariusz Pilipczuk.

Akademia Młodego Ekonomisty. Techniki szybkiego uczenia się Praktyczne zastosowanie technik zapamiętywania. Sylwester Mariusz Pilipczuk. Akademia Młodego Ekonomisty Techniki szybkiego uczenia się Praktyczne zastosowanie technik zapamiętywania Sylwester Mariusz Pilipczuk Uniwersytet w Białymstoku 24 listopada 2011 r. Cele: Zaznajomienie

Bardziej szczegółowo

Techniki efektywnego uczenia ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5

Techniki efektywnego uczenia ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5 Techniki efektywnego uczenia ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5 Techniki efektywnego uczenia, techniki pomocnicze i narzędzia Techniki skutecznego uczenia * fiszki i system kartotekowy Z *notowanie nielinearne

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia na rozgrzewkę

Ćwiczenia na rozgrzewkę Ćwiczenia na rozgrzewkę DOKĄD ZMIERZA EDUKACJA XXI WIEKU? Co ma wspólnego uczenie się z wielbłądem doprowadzonym do wodopoju? Oroooo czyli o różnych aspektach tworzenia atmosfery sprzyjającej uczeniu

Bardziej szczegółowo

Jak uczyć się języków obcych?

Jak uczyć się języków obcych? Jak uczyć się języków obcych? Język jest jedną z najbardziej przełomowych funkcji mózgu. Nauka języków obcych staje się łatwiejsza, gdy wiesz jak działa język w mózgu. Wiedza o mózgu pomoże Ci uniknąć

Bardziej szczegółowo

ProjektSukces.pl przedstawia: Mapy Myśli. Jak tworzyć kreatywne notatki aby wyzwolić swój ukryty potencjał?

ProjektSukces.pl przedstawia: Mapy Myśli. Jak tworzyć kreatywne notatki aby wyzwolić swój ukryty potencjał? ProjektSukces.pl przedstawia: Mapy Myśli Jak tworzyć kreatywne notatki aby wyzwolić swój ukryty potencjał? Czym są Mapy Myśli? Mapy Myśli to sposób notowania zgodny z naturą człowieka Mapy Myśli to sposób

Bardziej szczegółowo

STRES jest normalną biologiczną reakcją każdego żywego organizmu na wszelkie stawiane mu żądania. Jego brak oznacza śmierć dla jednostki.

STRES jest normalną biologiczną reakcją każdego żywego organizmu na wszelkie stawiane mu żądania. Jego brak oznacza śmierć dla jednostki. Barbara Małek STRES jest normalną biologiczną reakcją każdego żywego organizmu na wszelkie stawiane mu żądania. Jego brak oznacza śmierć dla jednostki.! NIE NALEŻY Y UNIKAĆ STRESU Dwa rodzaje reakcji na

Bardziej szczegółowo

Techniki skutecznego i efektywnego uczenia się. Barbara Małek

Techniki skutecznego i efektywnego uczenia się. Barbara Małek Techniki skutecznego i efektywnego uczenia się Barbara Małek DZIAŁANIE ANIE UMYSŁU Praca umysłu u związana zana jest z : Koncentracją uwagi Spostrzeganiem Pamięcią Myśleniem Jak działa a nasz umysł? Nasz

Bardziej szczegółowo

Tutoring: jedna z metod wspierająca ucznia zdolnego.

Tutoring: jedna z metod wspierająca ucznia zdolnego. Tutoring: jedna z metod wspierająca ucznia zdolnego. Autorka : Aleksandra Kozioł Tutoring jest metodą edukacji zindywidualizowanej, polegającą na bezpośrednich i systematycznych spotkaniach tutora z uczniem.

Bardziej szczegółowo

Nie narzucaj dziecku ograniczeń wynikających z twojej edukacji, bo urodziło się w innych czasach

Nie narzucaj dziecku ograniczeń wynikających z twojej edukacji, bo urodziło się w innych czasach Nie narzucaj dziecku ograniczeń wynikających z twojej edukacji, bo urodziło się w innych czasach Rabin dran ath Tagore KLASA SZKOLNA KRÓTKA POWTÓKA Z HISTORII EDUKACJI - Kiedy powstała szkoła podstawowa?

Bardziej szczegółowo

projektu na wiedzę, umiejętności i postawy uczniów. Ankietę wypełniły 52 osoby: 27 dziewcząt i 25 chłopców.

projektu na wiedzę, umiejętności i postawy uczniów. Ankietę wypełniły 52 osoby: 27 dziewcząt i 25 chłopców. Wstęp RAPORT EWALUACYJNY Z ANKIET DOTYCZĄCY DŁUGOFALOWEGO WPŁYWU PROJEKTU Uczyć się, ale jak? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Ankieta została przeprowadzona

Bardziej szczegółowo

Pewnym krokiem do szkoły, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć na temat gotowości szkolnej.

Pewnym krokiem do szkoły, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć na temat gotowości szkolnej. Pewnym krokiem do szkoły, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć na temat gotowości szkolnej. Gotowość szkolna- sylwetka dziecka dojrzałego i niedojrzałego do rozpoczęcia nauki w szkole Edukacja szkolna jest

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Gimnastyka umysłu. Sylwester Mariusz Pilipczuk EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Gimnastyka umysłu. Sylwester Mariusz Pilipczuk EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Gimnastyka umysłu Sylwester Mariusz Pilipczuk Uniwersytet w Białymstoku 6 grudnia 2012 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Cele: Zaznajomienie

Bardziej szczegółowo

Niesamowite zajęcia Dla dzieci 5-15 lat

Niesamowite zajęcia Dla dzieci 5-15 lat Niesamowite zajęcia Dla dzieci 5-15 lat Nad czym skupia się nasz program nauczania poprawa koncentracji zwiększenie możliwości pamięciowych umiejętność szybszego rozwiązywania problemów poprawa koordynacji

Bardziej szczegółowo

WAKACYJNY WARSZTAT DYDAKTYCZNO-METODYCZNY NOWOCZESNE NAUCZANIE

WAKACYJNY WARSZTAT DYDAKTYCZNO-METODYCZNY NOWOCZESNE NAUCZANIE INSPIRUJEMY DO WIELKOŚCI WAKACYJNY WARSZTAT DYDAKTYCZNO-METODYCZNY NOWOCZESNE NAUCZANIE SOPOT, LEGIONOWO CO PROPONUJEMY? Warsztat dydaktyczno-metodyczny to innowacyjny kurs rozwojowy dla nauczycieli na

Bardziej szczegółowo

KIERUNEK MIĘDZYKIERUNKOWY WSKAZANY SEMESTR KSZTAŁCENIA I MODUŁ (kształcenie ogólne, specjalność Profilaktyka społeczna, itp.)

KIERUNEK MIĘDZYKIERUNKOWY WSKAZANY SEMESTR KSZTAŁCENIA I MODUŁ (kształcenie ogólne, specjalność Profilaktyka społeczna, itp.) Tabela 1. Metryka przedmiotu programowego- cele i efekty kształcenia POZIOM KSZTAŁCENIA POZIOM VI/ STUDIA I STOPNIA NR PRZEDMIOTU W PROGRAMIE M.2.7. PROFIL KSZTAŁCENIA ogólnoakademicki TYP PRZEDMIOTU Forma

Bardziej szczegółowo

Beata Preidl. Mnemotechniki klucz do pamięci

Beata Preidl. Mnemotechniki klucz do pamięci Mnemotechniki klucz do pamięci Projekt realizowany w ramach Działania 9.4. Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty na podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Beata

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

Dorota Sosulska pedagog szkolny

Dorota Sosulska pedagog szkolny Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień. Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H ZAMIAST ZAPRZECZAĆ UCZUCIOM NAZWIJ JE ZAMIAST -Tu jest za dużo słów. -Bzdura. Wszystkie słowa są łatwe.

Bardziej szczegółowo

Witaj, Odważ się i podejmij wyzwanie- zbuduj wizję kariery, która będzie odzwierciedleniem Twoim unikalnych umiejętności, talentów i pragnień.

Witaj, Odważ się i podejmij wyzwanie- zbuduj wizję kariery, która będzie odzwierciedleniem Twoim unikalnych umiejętności, talentów i pragnień. Witaj, Nazywam się Magdalena Kluszczyk. Jestem self-leadership coachem i coachem kariery. Wspieram ludzi w budowaniu i odkrywaniu sukcesu na własnych warunkach. Stwórz wizję kariery to pierwszy krok na

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?...

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Spis treści Spis treści Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Koncentracja i spostrzeganie... Pamięć i wiedza... Myślenie... Kreatywność... Zadania, które pomogą

Bardziej szczegółowo

MNEMOTECHNIKI jako jedna z metod ułatwiających nabywanie przez dziecko umiejętności czytania i pisania

MNEMOTECHNIKI jako jedna z metod ułatwiających nabywanie przez dziecko umiejętności czytania i pisania MNEMOTECHNIKI jako jedna z metod ułatwiających nabywanie przez dziecko umiejętności czytania i pisania dr Joanna Skibska Akademia Techniczno-Humanistyczna Bielsko-Biała Wiek a zdolności uczenia się dziecka

Bardziej szczegółowo

10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu

10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu 10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu Prowadzący: Agenda 1. 5 najpoważniejszych błędów traderów podczas nauki tradingu 2. Uczenie się na błędach - czy na pewno to jest dobre? 3. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami DARMOWY FRAGMENT projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami Od Autorki Cześć drogi Czytelniku! Witaj w darmowym fragmencie podręcznika Jak zacząć projekt biznesowy?! Jego pełna wersja, zbiera w jednym

Bardziej szczegółowo

Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Tak naprawdę geniusz oznacza mniej więcej zdolność do postrzegania w niewyuczony sposób Założenia i cele Akademii:

Bardziej szczegółowo

I Międzynarodowa Konferencja EDUKACJA - INNOWACJA. Prelegent Agnieszka Chamier Gliszczynska Marta Siwak Tytuł prezentacji MOSni i MOCni

I Międzynarodowa Konferencja EDUKACJA - INNOWACJA. Prelegent Agnieszka Chamier Gliszczynska Marta Siwak Tytuł prezentacji MOSni i MOCni I Międzynarodowa Konferencja EDUKACJA - INNOWACJA Prelegent Agnieszka Chamier Gliszczynska Marta Siwak Tytuł prezentacji MOSni i MOCni Niemożliwe staje się możliwe, wystarczy tylko chcieć! MOS CO TO TAKIEGO?

Bardziej szczegółowo

KREATYWNE I INNOWACYJNE MYŚLENIE. A. ZARZĄDZANIE EMOCJAMI identyfikacja i zarządzanie własnymi emocjami i zachowaniem.

KREATYWNE I INNOWACYJNE MYŚLENIE. A. ZARZĄDZANIE EMOCJAMI identyfikacja i zarządzanie własnymi emocjami i zachowaniem. KREATYWNE I INNOWACYJNE MYŚLENIE A. ZARZĄDZANIE EMOCJAMI identyfikacja i zarządzanie własnymi emocjami i zachowaniem. 1. Rozpoznawanie i właściwe nazywanie emocji i sposobu, w jaki są powiązane z określonymi

Bardziej szczegółowo

OFERTA WARSZTATÓW PSYCHOEDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ

OFERTA WARSZTATÓW PSYCHOEDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ OFERTA WARSZTATÓW PSYCHOEDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ Rok szkolny 2013/2014 Pracownia SENSOS przeprowadza ambitne i bezpieczne programy szkoleniowe dla dziec i i młodzieży. Program każdego warsztatu jest dostosowany

Bardziej szczegółowo

Projekt Otwarte Przedszkola został zrealizowany w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach. Byliśmy jedną z nielicznych placówek w powiecie pułtuskim

Projekt Otwarte Przedszkola został zrealizowany w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach. Byliśmy jedną z nielicznych placówek w powiecie pułtuskim Projekt Otwarte Przedszkola został zrealizowany w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach. Byliśmy jedną z nielicznych placówek w powiecie pułtuskim uczestniczących w projekcie. Wzięło w nim udział 48

Bardziej szczegółowo

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Broszura informacyjna dla rodziców W okresie nauki w szkole podstawowej dziecko będzie pisało standaryzowane sprawdziany umiejętności czytania

Bardziej szczegółowo

Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi?

Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi? Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi? Umiejętność koncentracji można ćwiczyć, ale wymaga to wysiłku zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica wspierającego i motywującego je do tej pracy. Obranie

Bardziej szczegółowo

MOTYWACJA. materiały ze strony

MOTYWACJA. materiały ze strony 1 MOTYWACJA Odpowiadam sobie na pytania. 1. Dlaczego chcę doskonalić pamięć? aby...... 2. Jakich korzyści spodziewam się po poprawieniu swojej umiejętności zapamiętywania? w przyszłości będę... dobra pamięć

Bardziej szczegółowo

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów Rozwijanie twórczego myślenia uczniów Przygotowanie do konkursów przedmiotowych i tematycznych Oprac. Anna Szczepkowska-Kirszner Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie Rok szkolny 2011/2012 tytuł laureata

Bardziej szczegółowo

Co to jest kreatywność

Co to jest kreatywność 1.7.1 Co to jest kreatywność Kreatywność i kreatywne myślenie Kreatywność - termin dziś bardzo modny - to sztuka nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. To także gotowość do tworzenia

Bardziej szczegółowo

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Interpretacja wyników w skali standaryzowanej W okresie nauki w szkole podstawowej dziecko będzie pisało standaryzowane sprawdziany umiejętności

Bardziej szczegółowo

Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I. że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli.

Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I. że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli. Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I Piotr: Ludzie nie rozumieją pewnych rzeczy, zwłaszcza tego, że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli. Kasa nie może

Bardziej szczegółowo

Niniejszy ebook jest własnością prywatną.

Niniejszy ebook jest własnością prywatną. Niniejszy ebook jest własnością prywatną. Niniejsza publikacja, ani żadna jej część, nie może być kopiowana, ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana, powielana, ani odczytywana w środkach publicznego

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

Darmowy fragment

Darmowy fragment Copyright by Złote Myśli & Barbara Szula, rok 2011 Autor: Barbara Szula Tytuł: Pamięć doskonała Wydanie I Data: 9.02.2011 ISBN: 978 83 7701 184 3 Projekt okładki: Janusz Skierkowski Redakcja: Magda Wasilewska,

Bardziej szczegółowo

Jak wspierać dziecko w II etapie edukacyjnym?

Jak wspierać dziecko w II etapie edukacyjnym? Jak wspierać dziecko w II etapie edukacyjnym? Cały cykl nauczania to przekraczanie kolejnych progów, granic wyznaczających poszczególne etapy kształcenia. Często są one dodatkowo podkreślone np. sprawdzianem

Bardziej szczegółowo

Czyli jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

Czyli jak budować poczucie własnej wartości u dziecka? Czyli jak budować poczucie własnej wartości u dziecka? Co o sobie myślę? Budować poczucie własnej wartości Co to znaczy? Budować wizję samego siebie. Na podstawie tego, co mówią i jak mówią Rodzice oraz

Bardziej szczegółowo

Neurodydaktyka - rewolucja czy rozsądek? Dr n.med.tomasz Srebnicki

Neurodydaktyka - rewolucja czy rozsądek? Dr n.med.tomasz Srebnicki Neurodydaktyka - rewolucja czy rozsądek? Dr n.med.tomasz Srebnicki Jak świat światem, nikt nikogo niczego nie nauczył. Można tylko się nauczyć. Nikt z nas nie został nauczony chodzenia, my nauczyliśmy

Bardziej szczegółowo

Innowacja Zabawy Fundamentalne kluczem do sukcesu dziecka. Przedszkole nr 12 w Nysie Rok szkolny 2014/2015

Innowacja Zabawy Fundamentalne kluczem do sukcesu dziecka. Przedszkole nr 12 w Nysie Rok szkolny 2014/2015 Innowacja Zabawy Fundamentalne kluczem do sukcesu dziecka Przedszkole nr 12 w Nysie Rok szkolny 2014/2015 Program Zabawy Fundamentalne Kluczem do sukcesu dziecka został opracowany zgodnie z aktualnymi

Bardziej szczegółowo

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne W celu zbadania efektywności uczenia się, przygotowałam i przeprowadziłam wśród uczniów mojej klasy ankietę na temat Czy potrafisz się uczyć?. Test przeprowadziłam

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 7

Strona 1 z 7 1 z 7 www.fitnessmozgu.pl WSTĘP Czy zdarza Ci się, że kiedy spotykasz na swojej drodze nową wiedzę która Cię zaciekawi na początku masz duży entuzjazm ale kiedy Wchodzisz głębiej okazuje się, że z różnych

Bardziej szczegółowo

Trzy filary motywacji wewnętrznej: jak je budować? Joanna Steinke-Kalembka

Trzy filary motywacji wewnętrznej: jak je budować? Joanna Steinke-Kalembka Trzy filary motywacji wewnętrznej: jak je budować? Joanna Steinke-Kalembka Czym jest motywacja wewnętrzna? motywacja to coś, co pobudza nas do działania i powoduje, że możemy w tym działaniu wytrwać. Motywacja

Bardziej szczegółowo

Dzieci chcą się uczyć! wykorzystanie multimedialnych programów edukacyjnych do wspomagania funkcjonowania poznawczego dzieci.

Dzieci chcą się uczyć! wykorzystanie multimedialnych programów edukacyjnych do wspomagania funkcjonowania poznawczego dzieci. Dzieci chcą się uczyć! wykorzystanie multimedialnych programów edukacyjnych do wspomagania funkcjonowania poznawczego dzieci. Organizator zdolności poznawcze, czyli możliwości ludzkiego mózgu pamięć czytanie

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III

Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III Szkoła Podstawowa nr 12 im. Mariana Batki w Łodzi 1. Kryteria oceniania z języka angielskiego zostały opracowane zgodnie ze Statutem Szkoły oraz

Bardziej szczegółowo

Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów klas V-VI SP nr 1 i SP nr 2 w Mińsku Mazowieckim Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i

Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów klas V-VI SP nr 1 i SP nr 2 w Mińsku Mazowieckim Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów klas V-VI SP nr 1 i SP nr 2 w Mińsku Mazowieckim Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki Projekt finansowany ze środków

Bardziej szczegółowo

Mapologia nauka efektywnego notowania część 1

Mapologia nauka efektywnego notowania część 1 Katarzyna Szafranowska Mapologia nauka efektywnego notowania część 1 2 Darmowy fragment udostępniony przez: SYNERGIA Obudź swój geniusz UWAGA: Możesz ten fragment kursu swobodnie rozdawać i udostępniać

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie!

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie! AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie! Witaj w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI Cieszę się, że aplikujesz, by zostać wolontariuszem AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Misją AKADEMII jest inspirowanie do wzrastania, by każdy wygrywał

Bardziej szczegółowo

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny 20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Gdybyśmy uczyli się tylko biorąc suche fakty, które

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA.  PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI www.akademiadlamlodych.pl PODRĘCZNIK WPROWADZENIE Akademia dla Młodych to nowa inicjatywa mająca na celu wspieranie ludzi młodych w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w ich miejscu

Bardziej szczegółowo

ZAJĘCIA Z TECHNIK PRZYSPIESZONEGO CZYTANIA I EFEKTYWNEJ NAUKI NA DZIECI. ''Umiem się uczyć i szybko czytam''

ZAJĘCIA Z TECHNIK PRZYSPIESZONEGO CZYTANIA I EFEKTYWNEJ NAUKI NA DZIECI. ''Umiem się uczyć i szybko czytam'' ZAJĘCIA Z TECHNIK PRZYSPIESZONEGO CZYTANIA I EFEKTYWNEJ NAUKI NA DZIECI ''Umiem się uczyć i szybko czytam'' OFERTA CENOWO PROGRAMOWA Ilość spotkań: 12 zajęć po 2 godz. zegarowe 10 min. przerwy po godzinie

Bardziej szczegółowo

JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE?

JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE? JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE? W pedagogice uczenie się odnoszone jest do czynności ucznia. Efekty uczenia się zależne są między innymi od pamięci, koncentracji uwagi, motywacji, zainteresowań, zdolności.

Bardziej szczegółowo

SKŁADNIK TRZECI JAKI JEST TWÓJ STYL UCZENIA SIĘ JĘZYKA OBCEGO?

SKŁADNIK TRZECI JAKI JEST TWÓJ STYL UCZENIA SIĘ JĘZYKA OBCEGO? SKŁADNIK TRZECI JAKI JEST TWÓJ STYL UCZENIA SIĘ JĘZYKA OBCEGO? Chyba zgodzisz się ze mną, że wszystko co robimy cechuje odrębny styl. Każda osoba mówi, ubiera się, porusza w indywidualny i charakterystyczny

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Techniki szybkiego uczenia się dr Katarzyna Mikołajczyk Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 3 grudnia 2013 r. Po co młodemu ekonomiście techniki efektywnego uczenia się? Wiedza

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

Co mogę Ci dać podczas Coachingu Edukacyjnego?

Co mogę Ci dać podczas Coachingu Edukacyjnego? Co mogę Ci dać podczas Coachingu Edukacyjnego? Podczas coachingu masz okazję korzystać z całej mojej wiedzy, doświadczeń, strategii i przekonań, jakie nabyłam podczas 11 lat bycia trenerem rozwoju osobistego

Bardziej szczegółowo

UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE

UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE CO CZŁOWIEK MA W GŁOWIE? JAK DZIAŁA NASZA PAMIĘĆ? ANALOGIA DO MIĘŚNI I TRENINGÓW: 1. PSYCHICZNE ZAKWASY - POCZĄTKOWO NAUKA NIE JEST PRZYJEMNA TYLKO MĘCZĄCA, LECZ KONTYNUOWANA ZACZYNA

Bardziej szczegółowo

Wspieranie uczenia się neurodydaktyka i ocenianie

Wspieranie uczenia się neurodydaktyka i ocenianie Wspieranie uczenia się neurodydaktyka i ocenianie kształtujące Uczenie się i wielbłąd... Ocenianie kształtujące Filozofia nauczania zasady i idee, które leżą u podstaw poglądu, że każdy uczenie się jest

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ Gra symulacyjna nr 5: AUTOPREZENTACJA pt. Moja kariera zawodowa Cel gry: obserwacja i rozpoznanie świadomości obrazu samego siebie (autorefleksji), a także przedstawiania

Bardziej szczegółowo

Chińskie, japońskie znaki

Chińskie, japońskie znaki Chińskie, japońskie znaki Podstawowe znaki chińskie czy japońskie to dla Europejczyka czysta magia. Dzieje się tak dlatego, że ucząc się tego typu znaków, opieramy się na czymś, co nie pozwala nam pamiętać.

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Wspieranie miękkich kompetencji dziecka Mgr Beata Skowrońska Uniwersytet w Białymstoku 2 października 2014 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL

Bardziej szczegółowo

Tyle się uczyłem, a dostałem jedynkę! SKUTECZNA NAUKA. Wczoraj wszystko umiałam, dziś znowu mi nie poszło!

Tyle się uczyłem, a dostałem jedynkę! SKUTECZNA NAUKA. Wczoraj wszystko umiałam, dziś znowu mi nie poszło! Tyle się uczyłem, a dostałem jedynkę! SKUTECZNA NAUKA Wczoraj wszystko umiałam, dziś znowu mi nie poszło! To jakie będą efekty naszej nauki zależy od wielu czynników Nastawienie Motywacja Predyspozycje

Bardziej szczegółowo

Kompetencje przyszłości

Kompetencje przyszłości Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Praca z uczniem zdolnym Katarzyna Lotkowska Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 20 maja 2014 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Kompetencje

Bardziej szczegółowo

TEMAT. Jak wprowadzić innowację w szkole od przepisów do działania na przykładzie innowacji Uczymy się szybko i skutecznie

TEMAT. Jak wprowadzić innowację w szkole od przepisów do działania na przykładzie innowacji Uczymy się szybko i skutecznie TEMAT Jak wprowadzić innowację w szkole od przepisów do działania na przykładzie innowacji Uczymy się szybko i skutecznie Dane oferenta Nazwa oferenta: Adres siedziby: 25-655 Kielce; ul. Łódzka 308 Dane

Bardziej szczegółowo

O tym nigdy nie zapominaj!

O tym nigdy nie zapominaj! O tym nigdy nie zapominaj! 1. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, zgodnie ze swoimi możliwościami i warunkami w jakich przebywa. 2. Na naukę nigdy nie jest za wcześnie. 3. Podtrzymuj zaangażowanie

Bardziej szczegółowo

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI ŻEBY WYNIOSŁO Z NIEJ JAK NAJWIĘCEJ KORZYŚCI www.sportowywojownik.pl KORZYŚCI - DLA DZIECI: Korzyści, jakie książka Sportowy Wojownik zapewnia dzieciom, można zawrzeć

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Zmiana przekonań ograniczających. Opracowała Grażyna Gregorczyk

Zmiana przekonań ograniczających. Opracowała Grażyna Gregorczyk Zmiana przekonań ograniczających Opracowała Grażyna Gregorczyk Główny wpływ na nasze emocje mają nasze przekonania na temat zaistniałych faktów (np. przekonania na temat uprzedzenia do swojej osoby ze

Bardziej szczegółowo

CZAS jest SKARBEM. Kraków, 01.03.2008. Barbara Krawcewicz. 01.03.2008 SGH Warszawa AR Kraków Wszystkie prawa zastrzeżone

CZAS jest SKARBEM. Kraków, 01.03.2008. Barbara Krawcewicz. 01.03.2008 SGH Warszawa AR Kraków Wszystkie prawa zastrzeżone CZAS jest SKARBEM Kraków, 01.03.2008 Jak to się dzieje, że każdy z nas posiada skarb? Zarządzanie czasem polega na wyznaczaniu celów i priorytetów w działaniu, tak, aby wykorzystać każdą dostępną chwilę

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy W poszukiwaniu inspiracji, czyli jak rozwijać aktywność poznawczą dziecka? Katarzyna Lotkowska Uniwersytet w Białymstoku 12 maja 2016 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY

Bardziej szczegółowo

EEG Biofeedback. Metoda EEG-Biofeedback wykorzystuje mechanizm sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu

EEG Biofeedback. Metoda EEG-Biofeedback wykorzystuje mechanizm sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu EEG Biofeedback Metoda EEG-Biofeedback wykorzystuje mechanizm sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu EEG Biofeedback to skuteczna metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania

Bardziej szczegółowo

Dojrzałość szkolna. Mariola Pietroń-Ratyńska (psycholog szkolny)

Dojrzałość szkolna. Mariola Pietroń-Ratyńska (psycholog szkolny) Dojrzałość szkolna Mariola Pietroń-Ratyńska (psycholog szkolny) Uczeń klasy pierwszej Od debiutu w roli ucznia bardzo wiele zależy Zadbaj o swoje dziecko i podejmuj decyzję odpowiedzialnie. Oczekiwania...

Bardziej szczegółowo

Style uczenia się UZDOLNIENIA

Style uczenia się UZDOLNIENIA Style uczenia się R.I. Anders zdefiniował styl uczenia się jako,,czynności i procesy myślowe, które warunkują dobre wyniki uczenia się". Na przestrzeni lat dokonano wielu klasyfikacji stylów uczenia się.

Bardziej szczegółowo

JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI

JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI Motywacja to: CO TO JEST MOTYWACJA? stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania, w tym przypadku chęć dziecka do uczenia się, dążenie do rozwoju, do zaspokajania

Bardziej szczegółowo

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w toalecie i każdą czynność wykonuje powoli? Narasta Cię frustracja? Myślisz, że robi to specjalnie,

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy ZARZĄDZANIE CZASEM

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy ZARZĄDZANIE CZASEM Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy ZARZĄDZANIE CZASEM Agnieszka Budziewicz-Guźlecka Anna Drab-Kurowska Uniwersytet Szczeciński 8 października 2015 r. Co to jest CZAS? jest wartościowym kapitałem, nie jest

Bardziej szczegółowo

Praca z dzieckiem zdolnym w przedszkolu. dr Aleksandra Piotrowska Ambasador marki MAC Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP Uniwersytet Warszawski

Praca z dzieckiem zdolnym w przedszkolu. dr Aleksandra Piotrowska Ambasador marki MAC Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP Uniwersytet Warszawski Praca z dzieckiem zdolnym w przedszkolu dr Aleksandra Piotrowska Ambasador marki MAC Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP Uniwersytet Warszawski Istota zdolności Zdolności to różnice indywidualne, które sprawiają,

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Poradnik pedagoga. Mapa myśli notatka nielinearna

Poradnik pedagoga. Mapa myśli notatka nielinearna Poradnik pedagoga Techniki szybkiego uczenia się Skuteczne i szybkie uczenie się wymaga wypracowania indywidualnej strategii. Zapraszam do zapoznania się z wybranymi technikami szybkiego uczenia się. Notatka

Bardziej szczegółowo

Techniki efektywnego uczenia się

Techniki efektywnego uczenia się Akademia Młodego Ekonomisty Techniki efektywnego uczenia się Hanna Micioska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 21.11.2011 Trzy powody, by się uczyć: 1. nabyć wiedzę i umiejętności w konkretnej dziedzinie

Bardziej szczegółowo

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek. Pamiętaj! Ø Poniższa praca jest do wykonania przez Ciebie, nie przez dziecko/dzieci. Ø Jej wykonanie nie jest warunkiem czytania, rozmowy z dzieckiem, ale wydaje nam się, że to może Ci pomóc. Ø Znajdź

Bardziej szczegółowo

? ą ę. poradnik Jak się uczyć? Przed egzaminem lub maturą Część 2

? ą ę. poradnik Jak się uczyć? Przed egzaminem lub maturą Część 2 poradnik Jak się uczyć? Przed egzaminem lub maturą Część 2 W poradniku: przeczytasz o tajnikach pamięci długotrwałej, znajdziesz rady pedagogów, dowiesz się, jak najlepiej zaplanować naukę. * @? ą ę #

Bardziej szczegółowo

Go Tiger! czyli jak pomóc własnemu dziecku w nauce języka angielskiego

Go Tiger! czyli jak pomóc własnemu dziecku w nauce języka angielskiego Go Tiger! czyli jak pomóc własnemu dziecku w nauce języka angielskiego Drodzy rodzice! Czy chcielibyście zrozumieć, jak języka obcego uczy się Wasze dziecko i wspierać je w procesie tej nauki? Z pewnością

Bardziej szczegółowo

WEWNĄTRZSZKOLNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8

WEWNĄTRZSZKOLNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8 W ZIELONEJ GÓRZE ZAŁOŻENIA OGÓLNE: 1. Ocenianiu podlegają: a) Osiągnięcia edukacyjne. b) Zachowanie ucznia. KLASYFIKACJA: 1. Rok szkolny

Bardziej szczegółowo

Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji?

Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji? Jak zmotywować się do regularnej nauki francuskiego i 2 razy szybciej znaleźć lepszą pracę we Francji? Powtarzanie jest matką umiejętności. By się czegoś nauczyć, należy to POWTARZAĆ Jest to sekret ludzi

Bardziej szczegółowo

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A Z I N F O R M A T Y K I W K L A S A C H I - II G I M. I. Cele oceniania: Ocenianie ma na celu: 1. Bieżące, okresowe, roczne rozpoznanie i określenie

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA DLA PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH szkoła podstawowa, gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA DLA PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH szkoła podstawowa, gimnazjum PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA DLA PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH szkoła podstawowa, gimnazjum 1. Odpowiedzi ustne Uczeń na każdą lekcję powinien mieć opanowane wiadomości i umiejętności obejmujące treści

Bardziej szczegółowo

. Elzbieta Dzionek Małgorzata Gmosinska Anna Koscielniak Mirosława Szwajkajzer

. Elzbieta Dzionek Małgorzata Gmosinska Anna Koscielniak Mirosława Szwajkajzer . Elzbieta Dzionek Małgorzata Gmosinska Anna Koscielniak Mirosława Szwajkajzer Copyright by O cyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2006 Redakcja wydawnicza: Małgorzata Miller Projekt okładki: Ewa Beniak-Haremska

Bardziej szczegółowo

Wytrwałość Doskonałość Dyscyplina. Zaangażowanie Uczciwość Odwaga. Empatia Szacunek Lojalność. Prawość Współczucie Odpowiedzialność

Wytrwałość Doskonałość Dyscyplina. Zaangażowanie Uczciwość Odwaga. Empatia Szacunek Lojalność. Prawość Współczucie Odpowiedzialność Arkusz ćwiczeń Karty wartości Wytrwałość Doskonałość Dyscyplina Zaangażowanie Uczciwość Odwaga Zaufanie Cierpliwość Grzeczność Empatia Szacunek Lojalność Prawość Współczucie Odpowiedzialność Moja osobista

Bardziej szczegółowo

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego. Test język obcy nowożytny język angielski (poziom podstawowy) Test GA-P1-122

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego. Test język obcy nowożytny język angielski (poziom podstawowy) Test GA-P1-122 Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego Test język obcy nowożytny język angielski (poziom podstawowy) Test GA-P1-122 Zestaw egzaminacyjny z zakresu języka angielskiego składał się z jedenastu zadań zamkniętych,

Bardziej szczegółowo

Wskazówki dla rodziców dzieci, które mają trudności w koncentracji uwagi

Wskazówki dla rodziców dzieci, które mają trudności w koncentracji uwagi Wskazówki dla rodziców dzieci, które mają trudności w koncentracji uwagi UWAGA U DZIECI W WIEKU SZKOLNYM SZKOŁA PODSTAWOWA Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej wymaga się od niego większej

Bardziej szczegółowo

10 kroków do osiągnięcia SUKCESU w życiu i biznesie

10 kroków do osiągnięcia SUKCESU w życiu i biznesie 10 kroków do osiągnięcia SUKCESU w życiu i biznesie Wstęp Budowanie biznesu, który odnosi sukces oznacza dla mnie kilka rzeczy. Najważniejsze z nich to pomaganie innym, posiadanie celu większego niż ja

Bardziej szczegółowo

TAJEMNICE DOBREJ. Barbara Małek

TAJEMNICE DOBREJ. Barbara Małek TAJEMNICE DOBREJ PAMIĘCI Barbara Małek KLUCZ DOBREGO ZAPAMIĘTANIA MATERIAŁU Możliwie jak największa koncentracja UWAGI (skupienie się na tym materiale, który chcemy opanowac) Przy wszelkiej pracy umysłowej,

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty. Kreatywność, czyli jak być twórczym na co dzień Hanna Micińska. E.Nęcki

Akademia Młodego Ekonomisty. Kreatywność, czyli jak być twórczym na co dzień Hanna Micińska. E.Nęcki Akademia Młodego Ekonomisty Kreatywność, czyli jak być twórczym na co dzień Hanna Micińska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 5 maja 2014 r. Twórczość E.Nęcki Twórczy może być materialny lub niematerialny

Bardziej szczegółowo