Wsparcie aktywności i zasiłek rozwojowy [Aktivitetsstöd och utvecklingsersättning]

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wsparcie aktywności i zasiłek rozwojowy [Aktivitetsstöd och utvecklingsersättning]"

Transkrypt

1 Wsparcie aktywności i zasiłek rozwojowy [Aktivitetsstöd och utvecklingsersättning] Jeżeli bierzesz udział w programie polityki rynku pracy, możesz otrzymywać świadczenia w postaci wsparcia aktywności i zasiłku rozwojowego. Jeżeli ukończyłeś/ukończyłaś 25 lat lub spełniasz warunki kasy funduszu pracy (a-kassa), otrzymasz wsparcie aktywności. W innych przypadkach otrzymujesz zasiłek rozwojowy. W niniejszej broszurze znajdziesz informacje o obu tych świadczeniach. Czym są wsparcie aktywności i zasiłek rozwojowy? [Vad är aktivitetsstöd och utvecklingsersättning?] Czym jest zasiłek rozwojowy? [Vad är utvecklingsersättning?] Jeśli ukończyłeś/ukończyłaś 18 lat, ale nie masz jeszcze 25 lat i nie spełniasz warunków kasy funduszu pracy (a-kassa), możesz otrzymywać zasiłek rozwojowy (utvecklingsersättning), jeżeli bierzesz udział w programie polityki rynku pracy. W przypadku gdy spełniasz warunki kasy funduszu pracy (a-kassa), otrzymasz wsparcie aktywności (aktivitetsstöd). Zasiłek rozwojowy dostajesz maksymalnie przez 5 dni w tygodniu. Od zasiłku rozwojowego nie płaci się podatku oraz nie wchodzi on w skład podstawy do obliczania emerytury, urlopu ani zasiłku chorobowego. Czym jest wsparcie aktywności? [Vad är aktivitetsstöd?] Jeśli ukończyłeś/ukończyłaś 25 lat i spełniasz warunki kasy funduszu pracy (a-kassa), możesz otrzymywać wsparcie aktywności (aktivitetsstöd), jeżeli bierzesz udział w programie polityki rynku pracy. Wsparcie aktywności dostajesz maksymalnie przez 5 dni w tygodniu. Od tego świadczenia płacisz podatek i wchodzi on w skład podstawy do obliczania emerytury, natomiast nie uprawnia do naliczania urlopu ani zasiłku chorobowego. 1 (13)

2 Co mam zrobić, aby otrzymać wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy? [Hur gör jag för att få aktivitetsstöd eller utvecklingsersättning?] Dostajesz świadczenia za te dni, w które bierzesz udział w programie, albo jesteś nieobecny/nieobecna z powodu, który uprawnia do zachowania prawa do świadczenia. Co miesiąc masz obowiązek wysłać do Kasy ubezpieczeń Försäkringskassan Oświadczenie wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy (Försäkran aktivitetsstöd eller utvecklingsersättning (FK5057)). Formularz można wypełnić bezpośrednio na stronie internetowej albo zamówić, dzwoniąc pod numer samoobsługowy Försäkringskassan (+46) Na oświadczeniu należy podać swoje obecności i dni całkowitej nieobecności podczas trwania programu. Jaka jest wysokość zasiłku rozwojowego? [Hur mycket får jag i utvecklingsersättning?] Jeżeli ukończyłeś/ukończyłaś szkołę średnią (gymnasieexamen), otrzymujesz 142 koron dziennie, pod warunkiem że uczestniczysz w programie w pełnym wymiarze czasu. Jeśli nie ukończyłeś/ukończyłaś szkoły średniej, dostajesz 48 koron dziennie, pod warunkiem że uczestniczysz w programie w pełnym wymiarze czasu. 1 lipca tego roku, gdy kończysz 20 lat, wysokość świadczenia wzrasta do 142 koron dziennie. Zasiłek rozwojowy nie podlega opodatkowaniu. Jeśli uczestniczysz w programie w wymiarze mniejszym niż pełny wymiar czasu, otrzymywane świadczenie jest niższe. Jaka jest wysokość wsparcia aktywności? [Hur mycket får jag i aktivitetsstöd?] Kwota wsparcia aktywności zależy od tego, czy spełniasz warunki kasy funduszu pracy (a-kassa) i ile dni z funduszu pracy oraz wsparcia aktywności już wykorzystałeś/wykorzystałaś. Wysokość wsparcia aktywności z zasady jest niższa, jeśli nie uczestniczysz w programie w pełnym wymiarze czasu, jeśli otrzymujesz inne zasiłki lub masz inne dochody. Osoby uprawnione do wsparcia aktywności dostają pocztą list, w którym wyszczególniona jest kwota świadczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obliczamy wsparcie aktywności, szczegółowe informacje znajdziesz poniżej. Jeśli spełniasz warunki kasy funduszu pracy (a-kassa) [Om du uppfyller villkoren för a-kassa] Jeśli spełniasz warunki kasy funduszu pracy, dodatek aktywizacyjny obliczany jest w oparciu o kwotę, jaką otrzymywałbyś z kasy. Przez pierwsze 100 dni okresu zasiłkowego można otrzymywać maksymalnie 910 SEK dziennie, jeśli uczestniczy się w programie w pełnym wymiarze czasu pracy. Po tym okresie maksymalna kwota dodatku wynosi 760 SEK. Minimalna kwota to 365 SEK dziennie. 2 (13)

3 Dni, za które wypłacany jest dodatek aktywizacyjny, odliczane są od dni, za które przysługiwałby zasiłek z kasy funduszu pracy. Wsparcie aktywności zmniejsza się wraz z upływem czasu [Aktivitetsstöd minskas med tiden] Twoja kwota wsparcia aktywności zmniejsza się wraz z upływem dni, za które pobierasz świadczenie. Za dzień okresu zasiłkowego z funduszu pracy otrzymujesz maksymalnie 80% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień otrzymujesz maksymalnie 70% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień 301. i kolejne otrzymujesz maksymalnie 65% ustalonego średniego dochodu dziennego. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, kwota świadczenia maleje wolniej: Za dzień otrzymujesz maksymalnie 80% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień otrzymujesz maksymalnie 70% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień 451. i kolejne otrzymujesz maksymalnie 65% ustalonego średniego dochodu dziennego. Zasady specjalne dla rozpoczynających program przed ukończeniem 25 lat [Särskilda regler för dig som är under 25 år när du börjar i programmet] Jeśli jeszcze nie skończyłeś/skończyłaś 25 lat, obowiązują inne reguły trzech poziomów świadczenia. Za dzień okresu zasiłkowego z funduszu pracy otrzymujesz maksymalnie 80% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień otrzymujesz maksymalnie 70% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień 201. i kolejne otrzymujesz maksymalnie 65% ustalonego średniego dochodu dziennego. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, kwota świadczenia maleje wolniej: Za dzień otrzymujesz maksymalnie 80% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień otrzymujesz maksymalnie 70% ustalonego średniego dochodu dziennego. Za dzień 301. i kolejne otrzymujesz maksymalnie 65% ustalonego średniego dochodu dziennego. 3 (13)

4 Jeżeli nie spełniasz warunków kasy funduszu pracy (a-kassa) [Om du inte uppfyller villkoren för a-kassa] W przypadku niespełniania warunków kasy funduszu pracy (a-kassa), jeżeli uczestniczysz w programie w pełnym wymiarze czasu, jako wsparcie aktywności dostajesz 223 korony dziennie. Jeżeli bierzesz udział w programie gwarancji zatrudnienia i rozwoju [För dig som deltar i jobb- och utvecklingsgarantin] Osoby biorące udział w programie gwarancji zatrudnienia i rozwoju (jobb- och utvecklingsgarantin) otrzymują wsparcie aktywności maksymalnie przez 450 dni. Jeżeli wcześniej otrzymywałeś/otrzymywałaś zasiłek rozwojowy, te dni są wliczane. Możesz otrzymywać wyższą kwotę wsparcia aktywności, jeśli zarejestrujesz się w kasie funduszu pracy a-kassan lub Alfa-kassan [Du kan få högre aktivitetsstöd om du går med i a-kassan eller Alfa-kassan] Alfa-kassan jest kasą funduszu pracy otwartą dla wszystkich niezależnie od branży. Dzięki zgłoszeniu się do Alfa-kassan lub zostaniu członkiem a-kassan możesz jako osoba spełniająca warunki kasy funduszu pracy podwyższyć kwotę twojego wsparcia aktywności do przynajmniej 320 koron dziennie, jeśli uczestniczysz w programie w pełnym wymiarze czasu. Formularze zgłoszenia do Alfa-kassan znajdziesz w Urzędzie Pośrednictwa Pracy Arbetsförmedlingen. W tym urzędzie zgłaszasz, czy rejestrujesz się w Alfa-kassan, czy też zostajesz członkiem a-kassa. Więcej informacji o Alfa-kassan znajdziesz na stronie Jeżeli jesteś młodą osobą niepełnosprawną [Om du är ung med funktionsnedsättning] Osoby niepełnosprawne uczestniczące w programie polityki rynku pracy przez 12 miesięcy mają prawo do wsparcia aktywności w kwocie co najmniej 475 koron dziennie, jeśli uczestniczą w programie w pełnym wymiarze czasu. Więcej o niepełnosprawności i programach polityki rynku pracy znajdziesz na stronie Dane zgłaszane w a kassa mają wpływ na wsparcie aktywności [Uppgifter till din a-kassa påverkar ditt aktivitetsstöd] Jeżeli jesteś członkiem a-kassa, ale przez ostatnie 25 tygodni albo dłużej nie otrzymywałeś/otrzymywałaś świadczeń z a-kassa ani wsparcia aktywności, musisz przesłać do swojej a-kassa pewne dane. Skontaktuj się ze swoją a-kassa, aby dowiedzieć się, jakie dane musisz wysłać. Aby wyliczenie kwoty wsparcia aktywności przez Försäkringskassan było poprawne, ważne jest, aby jak najszybciej przekazać do a-kassa karty kasowe (kassakort) za okres sprzed rozpoczęcia programu. 4 (13)

5 Jeżeli nie płacisz składki na a-kassa [Om du inte betalar avgiften till a-kassan] Jeżeli nie płacisz składki na a-kassa, może to oznaczać, że nie spełniasz już warunków zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli dostajesz większą kwotę wsparcia aktywności niż ci faktycznie przysługuje ze względu na zaprzestanie płacenia składek na a-kassa, może się okazać, że będziesz musiał/musiała oddać nienależną kwotę. Twoje dochody mogą mieć wpływ na wsparcie aktywności [Dina inkomster kan påverka aktivitetsstödet] Twoje wsparcie aktywności może ulec zmniejszeniu, jeśli posiadasz dochody w jednej z form wyszczególnionych poniżej: renta z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjno-szkoleniowe (sjukersättning, aktivitetsersättning); powszechna emerytura z tytułu wieku (allmän ålderspension); dodatki specjalne do emerytury (särskilt pensionstillägg); emerytura specjalna po śmierci członka rodziny (särskild efterlevandepension); emerytura wynikająca ze stażu pracy (tjänstepension); renta dożywotnia z ubezpieczenia od wypadków przy pracy (livränta från arbetsskadeförsäkringen); zasiłek rodzicielski (föräldrapenning); zasiłek na rehabilitację (rehabiliteringspenning); pensja lub inne korzyści wynikające z zatrudnienia, np. odprawa pieniężna; pomoc finansowa dla uczących się, zasiłek studencki lub zasiłek TUFF z Centralnego urzędu pomocy studentom CSN. Nie możesz równocześnie otrzymywać wsparcia aktywności i świadczenia osiedleńczego (etableringsersättning). Przykłady dochodów, które nie zmniejszają wsparcia aktywności [Exempel på inkomster som inte minskar aktivitetsstödet] Możesz mieć dochody, które nie zmniejszają wysokości twojego wsparcia aktywności. Należą do nich: uzupełnienie pensji: wyrównanie różnicy między wsparciem aktywności a twoją poprzednią pensją (löneutfyllnad); dodatek mieszkaniowy (bostadstillägg); dodatek na pokrycie kosztów życia (boendetillägg); zasiłek na opiekę (vårdbidrag); świadczenie dla osób niepełnosprawnych (handikappersättning) emerytura premiowa po śmierci członka rodziny (premiepension till efterlevande); emerytura z ubezpieczeń prywatnych; wypłaty z prywatnych emerytalnych kont oszczędnościowych. Wsparcie aktywności i zasiłek wychowawczy [Aktivitetsstöd och vårdnadsbidrag] Nie możesz pobierać zasiłku wychowawczego (vårdnadsbidrag), jeśli ty lub drugi rodzic otrzymujecie wsparcie aktywności. 5 (13)

6 Często zadawane pytania [Vanliga frågor] Co mam zrobić, gdy zachoruję? [Vad gör jag om jag blir sjuk?] Jeżeli zachorujesz, pierwszego dnia choroby zgłaszasz ten fakt do Försäkringskassan i do Arbetsförmedlingen. Jeżeli organizatorem twojego programu jest instytucja inna niż Arbetsförmedlingen, zgłaszasz chorobę również w tej instytucji. Zgłoszenia do Försäkringskassan możesz dokonać za pomocą strony internetowej lub za pomocą naszego telefonu obsługi klientów (+46) Po zgłoszeniu choroby otrzymasz na adres domowy formularz z Försäkringskassan do wypełnienia. Jeżeli twoja choroba trwa dłużej niż 7 dni kalendarzowych, aby otrzymać świadczenia, musisz przedłożyć zwolnienie lekarskie. Jakie zasady obowiązują, gdy zachoruję? [Vad gäller om jag blir sjuk?] Pierwszy dzień choroby, kiedy nie uczestniczysz w programie, jest dniem karencji (karensdag). Oznacza to, że nie otrzymujesz za ten dzień wsparcia aktywności ani zasiłku rozwojowego. Försäkringskassan ocenia, czy masz prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego w taki sam sposób, jak ocenia prawo do zasiłku chorobowego. Oznacza to, że otrzymasz wparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy, jeśli twoja zdolność do uczestniczenia w programie jest ograniczona z powodu choroby. Jeżeli oprócz uczestnictwa w programie również pracujesz, masz prawo do wynagrodzenia chorobowego u swojego pracodawcy na początku okresu choroby. Nie możesz otrzymać wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego, jeśli nie bierzesz udziału w zajęciach twojego programu z powodu uczestnictwa w działaniach profilaktyki zdrowotnej. 6 (13)

7 Jakie zasady obowiązują, jeśli zachoruje moje dziecko (opieka nad dzieckiem, VAB)? [Vad gäller om mitt barn blir sjukt (VAB)?]Jeżeli zostajesz z chorym dzieckiem w domu i opiekujesz się nim przez cały dzień, możesz za te dni otrzymać wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy. Wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy dostajesz na tych samych zasadach, które obowiązują w przypadku okolicznościowego zasiłku rodzicielskiego. Aby otrzymać pieniądze, gdy opiekujesz się chorym dzieckiem, wysyłasz jeden z następujących formularzy: Oświadczenie - wsparcie aktywności/zasiłek rozwojowy w przypadku tymczasowej opieki nad dzieckiem (Försäkran aktivitetsstöd/utvecklingsersättning vid tillfällig vård av barn (FK6420)). Oświadczenie wsparcie aktywności/zasiłek rozwojowy w przypadku tymczasowej opieki nad dzieckiem przekazanie (Försäkran aktivitetsstöd/utvecklingsersättning vid tillfällig vård av barn överlåtelse (FK6422)). Wszystkie formularze znajdziesz na stronie Możesz je również zamówić telefonicznie pod numerem (+46) Jakie zasady obowiązują, gdy pracuję? [Vad gäller om jag arbetar?] Jeżeli pracujesz cały dzień zamiast uczestniczyć w swoim programie, nie otrzymujesz świadczeń za ten dzień. Natomiast jeśli pracujesz przez część dnia zamiast uczestniczyć w swoim programie, twoje wsparcie aktywności ulega obniżeniu. Jeśli pracujesz niezależnie od uczestniczenia w programie, twoje wsparcie aktywności nie ulega zmianie. Jakie zasady obowiązują w przypadku, gdy spodziewam się dziecka lub zamierzam adoptować? [Vad gäller om jag ska få barn eller ska adoptera?] Możesz otrzymywać wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy przez 10 dni w związku z narodzinami dziecka lub adopcją. Aby dostać wsparcie aktywności albo zasiłek rozwojowy należy wypełnić formularz Oświadczenie wsparcie aktywności/zasiłek rozwojowy w związku z narodzinami dziecka/adopcją (Försäkran aktivitetsstöd/utvecklingsersättning i samband med barns födelse/adoption (FK6424)). 7 (13)

8 Jakie zasady obowiązują, gdy opiekuję się bliską osobą? [Vad gäller om jag ska vårda en närstående?] Jeżeli w ogóle nie uczestniczysz w programie z powodu opieki nad bliską osobą, Försäkringskassan rozpatruje twoje prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego na takich samych zasadach jak prawo do zasiłku dla osoby bliskiej (närståendepenning). Jakie zasady obowiązują, gdy jestem nosicielem choroby zakaźnej? [Vad gäller om jag är smittbärare?] Jeżeli w ogóle nie uczestniczysz w programie z powodu nosicielstwa choroby zakaźnej, Försäkringskassan rozpatruje twoje prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego na takich samych zasadach jak prawo do zasiłku dla nosicieli chorób zakaźnych (smittbärarpenning). Jakie zasady obowiązują w przypadku wakacji lub przerwy w programie? [Vad gäller vid lov eller ledighet från programmet?] Jeżeli uzgodnisz to z organizatorem twojego programu, masz w zasadzie prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego podczas krótszych przerw. Jak długo możesz otrzymywać wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy w czasie przerwy, zależy od programu, w którym bierzesz udział. Szkolenia przystosowujące do rynku pracy [Arbetsmarknadsutbildning] Jeśli bierzesz udział w szkoleniu przystosowującym do rynku pracy (arbetsmarknadsutbildning), możesz mieć prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego podczas krótszych przerw w związku z dniami świątecznymi w okresie od września do maja. W okresie od czerwca do sierpnia możesz zachować prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego przez maksymalnie 10 dni objętych wypłatą. Gwarancja zatrudnienia i rozwoju [Jobb- och utvecklingsgarantin] Jeśli bierzesz udział w programie gwarancji zatrudnienia i rozwoju (jobb- och utvecklingsgaranti), możesz mieć prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku przez łącznie maksymalnie 20 dni objętych wypłatą w okresie dwunastu miesięcy. Okres ten zaczyna się w momencie rozpoczęcia programu. Jeśli skierowano cię na kilka następujących po sobie kursów, dwunastomiesięczny okres rozpoczyna się wraz z datą rozpoczęcia pierwszego programu 8 (13)

9 Wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej [Stöd till start av näringsverksamhet] Jeśli bierzesz udział w programie Wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej (Stöd till start av näringsverksamhet), nie masz prawa do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego w razie przerwy w działalności. Wprowadzenie do życia zawodowego [Arbetslivsintroduktion] Jeśli uczestniczysz w programie Wprowadzenie do życia zawodowego (Arbetslivsintroduktion), nie masz prawa do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego w razie przerwy. Inne programy polityki rynku pracy [Övriga arbetsmarknadspolitiska program] Osoby biorące udział w innych programach niż opisane powyżej mają prawo do wsparcia aktywności lub zasiłku rozwojowego w razie tymczasowej przerwy w programie, na przykład, jeśli ich miejsce praktyk jest nieczynne. Przerwa musi być zatwierdzona przez Urząd Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedlingen). Latem, czyli od czerwca do sierpnia, możesz zachować wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy maksymalnie przez 10 dni objętych wypłatą. Jeżeli jesteś młodą osobą niepełnosprawną [Om du är ung med funktionsnedsättning] Młode osoby niepełnosprawne mogą mieć prawo do zachowania wsparcia aktywności przez 25 dni przerwy w ciągu 12 miesięcy. Przerwa z powodu ważnej sprawy [Ledighet för enskild angelägenhet av vikt] Możesz pobierać wsparcie aktywności lub zasiłek rozwojowy w razie krótkiej przerwy z powodu ważnej sprawy, jeśli przerwa zostanie zatwierdzona przez organizatora twojego programu. Przykładami ważnych spraw są m.in. pogrzeb, szacowanie majątku po zmarłym, wizyta u lekarza, przeprowadzka, wizyta w Urzędzie Pośrednictwa Pracy, wizyta u pracodawcy, egzamin na prawo jazdy. Zgodnie z zasadami możesz zachować wsparcie aktywności, jeśli przerwa trwa maksymalnie trzy dni. 9 (13)

10 Kiedy są wypłacane pieniądze? [När betalas pengarna ut?] Wsparcie aktywności i zasiłek rozwojowy wypłacane są co miesiąc z dołu. Nie ma stałych dni wypłaty. Z reguły Försäkringskassan wypłaca świadczenie 14 dni po otrzymaniu twojego oświadczenia. Pieniądze przekazywane są zwykle na konto bankowe lub na konto plusgiro. Na Moich stronach (Mina sidor) w witrynie możesz podać swoje konto. Możesz również podać konto na swoim oświadczeniu. Możesz samodzielnie decydować o terminie wypłaty Du kan själv bestämma när pengarna ska betalas utprzy wysłaniu pierwszego oświadczenia możesz zadecydować, kiedy w przybliżeniu będziesz otrzymywać swoje świadczenia. Możesz wpisać okres krótszy niż jeden miesiąc i w ten sposób mieć wpływ na to, kiedy otrzymasz pieniądze. Okres wypłaty można określić jedynie za pierwszym razem. PrzykładAnna rozpoczyna swój program 1 stycznia. Ponieważ chce otrzymywać swoje wsparcie aktywności przed 28 dniem każdego miesiąca, na swoim pierwszym oświadczeniu wpisuje okres 1 11 stycznia i wysyła je. List dociera pocztą do adresata po 3 dniach, czyli 14 stycznia. Ponieważ wypłata następuje po dwóch tygodniach, Anna dostaje swoje pieniądze 28 stycznia. W lutym Anna nie może już mieć wpływu na datę wypłaty, więc wypełnia oświadczenie za okres 12 stycznia 11 lutego i otrzymuje pieniądze 28 lutego. Jeżeli otrzymasz nowe skierowanie na ten sam lub na inny program w bezpośrednim związku z poprzednim okresem programu, comiesięczne wypłaty są kontynuowane bez możliwości wyboru przez ciebie nowego, krótszego okresu. Wprowadzenie do życia zawodowego [Arbetslivsintroduktion] Gdy nie otrzymujesz już zasiłku z ubezpieczenia chorobowego [När du inte längre får ersättning från sjukförsäkringen]jeżeli pobierałeś/pobierałaś zasiłek chorobowy (sjukpenning) lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (sjukersättning) przez maksymalny przewidziany okres, wysyłasz formularz Zaświadczenie o zakończeniu zasiłku z ubezpieczenia chorobowego (Intyg om att ersättningen från sjukförsäkringen tar slut (FK7285)) do swojej kasy funduszu pracy a-kassa. Druk formularza można zamówić, dzwoniąc do Försäkringskassan. Twoja stawka dzienna zasiłku z a-kassa ustalana jest na podstawie twoich poprzednich dochodów uprawniających do zasiłku chorobowego lub na podstawie twoich szacunkowych dochodów, jeśli dostawałeś/dostawałaś rentę z tytułu niezdolności do pracy. 10 (13)

11 Kiedy są wypłacane pieniądze? [När betalas pengarna ut?] Jeżeli zaczynasz program między pierwszym a 20. dniem miesiąca, otrzymasz pieniądze około 27. dnia tego samego miesiąca. Jeżeli rozpoczynasz między 21. a 31. dniem miesiąca, pieniądze zostaną wypłacone na początku następnego miesiąca. Do pierwszej wypłaty nie musisz wysyłać żadnego oświadczenia, ale aby otrzymać następną wypłatę, musisz wysłać oświadczenie za te dni, za które już otrzymałeś/otrzymałaś wypłatę. Po pierwszej wypłacie kolejne otrzymujesz około 27. dnia każdego miesiąca. Możesz wybrać opcję otrzymania pieniędzy po wysłaniu oświadczenia. Skontaktuj się z Försäkringskassan, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Försäkringskassan przeprowadza kontrolę po wypłaceniu [Försäkringskassan prövar i efterhand] Ze względu na to, że otrzymujesz wypłatę z góry, może się zdarzyć tak, że otrzymasz za dużo pieniędzy jeśli na przykład masz przerwę albo jesteś nieobecny/nieobecna na zajęciach z Wprowadzenia do życia zawodowego (Arbetslivsintroduktionen). Jeżeli otrzymałeś/otrzymałaś za dużą kwotę, wyślemy do ciebie żądanie zwrotu nadwyżki. Po wprowadzeniu do życia zawodowego [Efter arbetslivsintroduktionen] Aby otrzymywać swoje pieniądze możliwie najszybciej, gdy rozpoczynasz nowy program w bezpośrednim powiązaniu z Wprowadzeniem do życia zawodowego (Arbetslivsintroduktionen), Försäkringskassan rozpatruje twoje pierwsze oświadczenie szybciej i z zasady wypłaca świadczenie siedem dni po otrzymaniu twojego oświadczenia obecności. Masz również możliwość wpisania w swoich dwóch pierwszych oświadczeniach obecności okresów krótszych niż jeden miesiąc. W ten sposób nie będziesz musiał/musiała tak długo czekać na swoje pieniądze. Pozostałe informacje [Övrig information] Podatek dla prowadzących własną działalność gospodarczą [Skatt för dig som är egen företagare] Försäkringskassan odprowadza podatek również w przypadku, gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą i masz kartę podatkową F-skattsedel. Jeżeli masz FA-skatt, a chcesz powołać się na swój F-skatt, zgłaszasz to nam pisemnie. W styczniu otrzymasz informacje kontrolne. Znajdziesz tam wysokość wypłaconych ci przez Försäkringskassan w ciągu roku świadczeń w postaci dniówek (zasiłek chorobowy, wsparcie aktywności itp.) i kwotę potrąconą na poczet podatku. 11 (13)

12 Dochód uprawniający do zasiłku chorobowego [Sjukpenninggrundande inkomst] Możesz zachować dochód uprawniający do zasiłku chorobowego, do którego masz prawo, gdy rozpoczynasz program, przez cały czas uczestnictwa w programie. Uczestnicząc w programie, nie możesz otrzymywać żadnych innych świadczeń bazujących na dochodzie uprawniającym do zasiłku chorobowego z wyjątkiem zasiłku rodzicielskiego i zasiłku rehabilitacyjnego. Gdy kończysz lub przerywasz program, aby móc zachować swój dochód uprawniający do zasiłku chorobowego, musisz jako bezrobotny/bezrobotna niezwłocznie zgłosić się do Urzędu Pośrednictwa Pracy. Jeśli posiadasz dochody z pracy poza programem, możesz otrzymywać zasiłek chorobowy, okolicznościowy zasiłek rodzicielski i inne świadczenia obliczane na podstawie tych dochodów. Gdy twój dochód ulega zmianie podczas trwania programu, musisz zgłosić to w Försäkringskassan, gdy składasz wniosek o przyznanie zasiłku chorobowego lub innego świadczenia. Försäkringskassan i Arbetsförmedlingen kontrolują [Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen kontrollerar] Kasa Ubezpieczeń Społecznych Försäkringskassan i Urząd Pośrednictwa Pracy Arbetsförmedlingen przeprowadzają kontrole wyrywkowe, kontrole ukierunkowane i wyrywkowe kontrole obecności, nieobecności i przyczyn nieobecności. Organizator programu, w którym uczestniczysz, ma obowiązek zgłoszenia twoich obecności i nieobecności na prośbę Försäkringskassan. Försäkringskassan kontroluje również informacje, które składasz. Może to dotyczyć dochodu, nieobecności w pracy, stanu cywilnego lub miejsca zamieszkania. Prowadzimy wymianę informacji z innymi urzędami, a w naszym rejestrze dostępne są dane pochodzące m.in. z Głównej Komisji Stypendialnej (CSN), kas bezrobocia (arbetslöshetskassor) i Urzędu Podatkowego (Skatteverket). Świadome dostarczanie nieprawdziwych informacji lub niezawiadamianie o zmianach mogących mieć wpływ na prawo do otrzymywania świadczenia stanowi przestępstwo. Gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa ubezpieczeniowego, Försäkringskassan zawsze zawiadamia policję. Więcej informacji [Mer information] Ta broszura informacyjna nie ma charakteru tekstu ustawy. W witrynie internetowej Försäkringskassan możesz łatwo i szybko załatwić część spraw dzięki naszym funkcjom samoobsługowym. Możesz na przykład zgłosić chorobę, wypełnić oświadczenie obecności i zmienić konto. Pod samoobsługowym numerem telefonu (+46) możesz zamówić zaświadczenia, formularze i broszury. Możesz również dokonywać niektórych zgłoszeń. Pamiętaj, że więcej informacji możesz również znaleźć na stronach Urzędu Pośrednictwa Pracy oraz na stronie twojej kasy funduszu pracy a-kassa. 12 (13)

13 Pytania? [Frågor?] Jeżeli masz pytania, możesz posłużyć się Hanną, naszą cyfrową asystentką internetową. Odpowie ona na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych ubezpieczeń i usług oraz będzie twoim przewodnikiem w znajdowaniu przydatnych informacji. Możesz również zadzwonić bezpośrednio do naszej Centrali Obsługi Interesantów Kundcenter (+ 46) krajowego ośrodka przekładu telefonicznych rozmów głosowych na tekstowe (i odwrotnie) Nationell förmedlingstjänst (+ 46) (13)

Informacja z Försäkringskassan 01.01.2010

Informacja z Försäkringskassan 01.01.2010 Informacja z Försäkringskassan 01.01.2010 Zasiłek rehabilitacyjno-szkoleniowy [Aktivitetsersättning] w przypadku ograniczonej zdolno ci do pracy [Aktivitetsersättning vid nedsatt arbetsförmåga] Zasiłek

Bardziej szczegółowo

zasiłek mieszkaniowy. [Bostadsbidrag] dla młodych osób bezdzietnych [Bostadsbidrag till unga utan barn]

zasiłek mieszkaniowy. [Bostadsbidrag] dla młodych osób bezdzietnych [Bostadsbidrag till unga utan barn] Zasiłek mieszkaniowy [Bostadsbidrag] dla młodych osób bezdzietnych [Bostadsbidrag till unga utan barn] Osoby młode o niskich dochodach mogą otrzymać zasiłek mieszkaniowy. Wysokość zasiłku zależy od posiadanych

Bardziej szczegółowo

Choroba podczas tymczasowego pobytu za granicą [Sjuk vid tillfällig vistelse utomlands]

Choroba podczas tymczasowego pobytu za granicą [Sjuk vid tillfällig vistelse utomlands] Choroba podczas tymczasowego pobytu za granicą [Sjuk vid tillfällig vistelse utomlands] Podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE/EOG lub w Szwajcarii masz prawo do uzyskania niezbędnej pomocy medycznej

Bardziej szczegółowo

Na końcu broszury znajduje się słowniczek terminów.

Na końcu broszury znajduje się słowniczek terminów. Informacja z Försäkringskassan Zasiłek chorobowy [Sjukpenning] Osobom niebędącym w stanie pracować z powodu choroby przysługuje zasiłek chorobowy z Försäkringskassan [szwedzka Kasa Ubezpiecze ń]. Zasiłek

Bardziej szczegółowo

Zasiłek na dziecko i dodatek dla rodzin wielodzietnych [Barnbidrag och flerbarnstillägg]

Zasiłek na dziecko i dodatek dla rodzin wielodzietnych [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Zasiłek na dziecko i dodatek dla rodzin wielodzietnych [Barnbidrag och flerbarnstillägg] Zasiłek na dziecko przysługuje do ukończenia przez dziecko 16 lat. Dzieci, które kontynuują naukę w szkole podstawowej,

Bardziej szczegółowo

Zasiłek rodzicielski [Föräldrapenning]

Zasiłek rodzicielski [Föräldrapenning] Zasiłek rodzicielski [Föräldrapenning] Zasiłek rodzicielski jest świadczeniem przysługującym rodzicom, by zamiast pracować mogli odchować w domu swoje dzieci. Łącznie przysługuje 480 dni płatnych na dziecko.

Bardziej szczegółowo

Zasiłek mieszkaniowy [Bostadsbidrag] dla rodzin z dziećmi [Bostadsbidrag till barnfamiljer]

Zasiłek mieszkaniowy [Bostadsbidrag] dla rodzin z dziećmi [Bostadsbidrag till barnfamiljer] Zasiłek mieszkaniowy [Bostadsbidrag] dla rodzin z dziećmi [Bostadsbidrag till barnfamiljer] Rodziny z dziećmi mające niskie dochody mogą otrzymać zasiłek mieszkaniowy. Wysokość zasiłku zależy od uzyskiwanych

Bardziej szczegółowo

Dodatek mieszkaniowy [Bostadstillägg]

Dodatek mieszkaniowy [Bostadstillägg] Informacja z Försäkringskassan 01.01.2010 Dodatek mieszkaniowy [Bostadstillägg] dla osób otrzymujących zasiłek rehabilitacyjno-szkoleniowy [aktivitetsersättning] lub rentę z tytułu niezdolności do pracy

Bardziej szczegółowo

Renta z tytułu niezdolności do pracy [Sjukersättning]

Renta z tytułu niezdolności do pracy [Sjukersättning] Informacja z Försäkringskassan 20.08.2009 Renta z tytułu niezdolności do pracy [Sjukersättning] Renta z tytułu niezdolności do pracy może ci przysługiwać, gdy twoja zdolność do pracy ograniczona jest o

Bardziej szczegółowo

O ubezpieczeniach społecznych [Om socialförsäkringen]

O ubezpieczeniach społecznych [Om socialförsäkringen] O ubezpieczeniach społecznych [Om socialförsäkringen] Ubezpieczenia społeczne są ważnym elementem szwedzkiego systemu zabezpieczeń. Obejmują one w zasadzie wszystkich, którzy mieszkają lub pracują w Szwecji.

Bardziej szczegółowo

3 Pracownicy wynagradzani są na poziomie możliwości finansowych zakładu w relacji do jakości i efektywności pracy.

3 Pracownicy wynagradzani są na poziomie możliwości finansowych zakładu w relacji do jakości i efektywności pracy. Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 2 Dyrektora Żuromińskiego Centrum Kultury w Żurominie REGULAMIN WYNAGRADZANIA Pracowników Żuromińskiego Centrum Kultury w Żurominie Rozdział I Postanowienia ogólne. 1 Regulamin

Bardziej szczegółowo

Unijne świadczenia rodzinne [EU-familjeförmåner]

Unijne świadczenia rodzinne [EU-familjeförmåner] Unijne świadczenia rodzinne [EU-familjeförmåner] Poniższe zasady obowiązują również w państwach należących do EOG oraz w Szwajcarii Rodziny, w których rodzice pracują, mieszkają lub otrzymują świadczenia

Bardziej szczegółowo

Regulaminu wynagradzania w Szkole Podstawowej. im. Bolesława Krzywoustego w Piaskach

Regulaminu wynagradzania w Szkole Podstawowej. im. Bolesława Krzywoustego w Piaskach Regulaminu wynagradzania w Szkole Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Piaskach Na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz.1458)

Bardziej szczegółowo

ZASIŁEK CHOROBOWY ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE ZASIŁEK WYRÓWNAWCZY

ZASIŁEK CHOROBOWY ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE ZASIŁEK WYRÓWNAWCZY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZASIŁEK CHOROBOWY ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE ZASIŁEK WYRÓWNAWCZY Zasiłek chorobowy r Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem

Bardziej szczegółowo

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o: - ustawie rozumie się przez to ustawę z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych,

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o: - ustawie rozumie się przez to ustawę z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych, Załącznik do Zarządzenia Nr 27 Dyrektora Zespołu Szkól Ogólnokształcących Nr 2 w Legionowie z dnia 30.06.2009r. Regulamin wynagradzania pracowników administracji i obsługi Zespołu Szkół Ogólnokształcących

Bardziej szczegółowo

ZASIŁEK CHOROBOWY PO USTANIU ZATRUDNIENIA

ZASIŁEK CHOROBOWY PO USTANIU ZATRUDNIENIA ZASIŁEK CHOROBOWY PO USTANIU ZATRUDNIENIA Jowita Mrozik Rozróżniamy dwa rodzaje niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia, gdy: I. niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie

Bardziej szczegółowo

[ Fachowiec ] Czy wiesz? CNV Hout en Bouw

[ Fachowiec ] Czy wiesz? CNV Hout en Bouw [ Fachowiec ] Czy wiesz? CNV Hout en Bouw Silni razem! [ Praca w Holandii ] Jeśli chcesz pracować w Holandii, istnieją ku temu różne możliwości. Możesz zostać zatrudniony przez własnego pracodawcę w Polsce

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW W URZĘDZIE. Rozdział 1. Przepisy ogólne

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW W URZĘDZIE. Rozdział 1. Przepisy ogólne REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW W URZĘDZIE Rozdział 1 Załącznik do Zarządzenia Nr 145/09 Wójta Gminy Oleśnica z dnia 14 maja 2009r. Przepisy ogólne 1. 1. Regulamin wynagradzania, zwany dalej regulaminem

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRZYZNAWANIA PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W RZESZOWIE DODATKU AKTYWIZACYJNEGO. Rozdział I Postanowienia ogólne

REGULAMIN PRZYZNAWANIA PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W RZESZOWIE DODATKU AKTYWIZACYJNEGO. Rozdział I Postanowienia ogólne REGULAMIN PRZYZNAWANIA PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W RZESZOWIE DODATKU AKTYWIZACYJNEGO Rozdział I Postanowienia ogólne 1 1. Regulamin określa tryb przyznawania i wypłaty dodatku aktywizacyjnego przez Powiatowy

Bardziej szczegółowo

LISTA PŁAC - PRZYKŁADY

LISTA PŁAC - PRZYKŁADY LISTA PŁAC - PRZYKŁADY Spis treści I. Lista płac przykłady... 2 1) Praca w miejscu zamieszkania, przysługuje ulga... 2 2) Praca poza miejscem zamieszkania, przysługuje ulga... 3 3) Praca w miejscu zamieszkania,

Bardziej szczegółowo

Świadczenie dla osób niepełnosprawnych

Świadczenie dla osób niepełnosprawnych Świadczenie dla osób niepełnosprawnych [Handikappersättning] Klicka här, skriv ev. Undertitel Osoby w wieku powyżej 19 lat mogą otrzymać świadczenie dla osób niepełnosprawnych, o ile potrzebują dodatkowej

Bardziej szczegółowo

ZATWIERDZAM Kierownik Zamawiającego Magdalena Zielińska 12.11.2013 r.

ZATWIERDZAM Kierownik Zamawiającego Magdalena Zielińska 12.11.2013 r. ZATWIERDZAM Kierownik Zamawiającego Magdalena Zielińska 12.11.2013 r. DO WSZYSTKICH WYKONAWCÓW NA PYTANIA do SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr DKO- 01611-27/09 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia 17.08.2009 r.

Zarządzenie Nr DKO- 01611-27/09 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia 17.08.2009 r. Zarządzenie Nr DKO- 01611-27/09 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia 17.08.2009 r. w sprawie: wprowadzenia nowego Regulaminu Wynagradzania Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Bardziej szczegółowo

R E G U L A M I N WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW PSZCZYŃSKIEGO CENTRUM KULTURY

R E G U L A M I N WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW PSZCZYŃSKIEGO CENTRUM KULTURY - tekst jednolity regulaminu ( z uwzględnieniem aneksów nr 1-10) R E G U L A M I N WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW PSZCZYŃSKIEGO CENTRUM KULTURY Na podstawie art. 77 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks

Bardziej szczegółowo

Co nam przysługuje, gdy płacimy składki?

Co nam przysługuje, gdy płacimy składki? Co nam przysługuje, gdy płacimy składki? 1 25 Ubezpieczenie chorobowe Zasiłek chorobowy świadczenie wypłacane zamiast pensji, gdy osoba ubezpieczona przebywa na zwolnieniu lekarskim. Standardowa wysokość

Bardziej szczegółowo

Czy przebywałeś w Norwegii nieprzerwanie przez ostatnie 12 miesięcy? Krótszy urlop za granicą nie przerywa czasu przebywania w Norwegii.

Czy przebywałeś w Norwegii nieprzerwanie przez ostatnie 12 miesięcy? Krótszy urlop za granicą nie przerywa czasu przebywania w Norwegii. Matka i ojciec składają wniosek osobno Nie wolno wysłać wspólnego wniosku. Wnioskuję o przyznanie zasiłku rodzicielskiego dla matki/części zasiłku należnej matce Wnioskuję o przyznanie zasiłku rodzicielskiego

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA. Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu

REGULAMIN WYNAGRADZANIA. Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu REGULAMIN WYNAGRADZANIA Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu Na podstawie art. 77 2 Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974r. (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) oraz art. 39 ust. 1 ustawy z

Bardziej szczegółowo

URLOP BEZPŁATNY A PRAWO DO ZASIŁKÓW ZWIĄZANYCH Z CHOROBĄ I MACIERZYŃSTWEM

URLOP BEZPŁATNY A PRAWO DO ZASIŁKÓW ZWIĄZANYCH Z CHOROBĄ I MACIERZYŃSTWEM URLOP BEZPŁATNY A PRAWO DO ZASIŁKÓW ZWIĄZANYCH Z CHOROBĄ I MACIERZYŃSTWEM Co o urlopie bezpłatnym stanowi Kodeks pracy Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może udzielić pracownikowi, na jego pisemny wniosek,

Bardziej szczegółowo

Długa nieobecność chorego pracownika a możliwość zwolnienia go z art. 53 kp

Długa nieobecność chorego pracownika a możliwość zwolnienia go z art. 53 kp Długa nieobecność chorego pracownika a możliwość zwolnienia go z art. 53 kp Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, jeżeli jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwa

Bardziej szczegółowo

Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Gminy Zduńska Wola

Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Gminy Zduńska Wola Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Gminy Zduńska Wola Regulamin niniejszy sporządzono w oparciu o przepisy: 1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj.

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NRXVI/142/2008 Rady Gminy Szemud z dnia 27 marca 2008

UCHWAŁA NRXVI/142/2008 Rady Gminy Szemud z dnia 27 marca 2008 UCHWAŁA NRXVI/142/2008 Rady Gminy Szemud z dnia 27 marca 2008 w sprawie wprowadzenia zmian do Regulaminu Wynagradzania Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie Na podstawie art.

Bardziej szczegółowo

Program. Polexpert - informacje o szkoleniu. Kod szkolenia: Miejsce: Warszawa, Centrum miasta. Koszt szkolenia: zł.

Program. Polexpert - informacje o szkoleniu. Kod szkolenia: Miejsce: Warszawa, Centrum miasta. Koszt szkolenia: zł. odw-rozliczenia z ZUS-em - kompendium dla zaawansowanych.rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasiłki macierzyńskie i chorobowe w 2015r. - stosowanie zmienionych przepisów Kod szkolenia:

Bardziej szczegółowo

R E G U L A M I N W Y N A G R A D Z A N I A P R A C O W N I K Ó W

R E G U L A M I N W Y N A G R A D Z A N I A P R A C O W N I K Ó W R E G U L A M I N W Y N A G R A D Z A N I A P R A C O W N I K Ó W Gimnazjum nr 10 im. Jana Pawła II w Rybniku (treści zmienione zapisano kolorem) - 2-1 Zakładowy regulamin wynagradzania, zwany dalej Regulaminem,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA DLA PRACOWNIKÓW STOWARZYSZENIA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA DOLINĄ WIEPRZA I LEŚNYM SZLAKIEM. I.

REGULAMIN WYNAGRADZANIA DLA PRACOWNIKÓW STOWARZYSZENIA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA DOLINĄ WIEPRZA I LEŚNYM SZLAKIEM. I. Załącznik nr 4 do Uchwały Nr 3/2009 Zarządu Stowarzyszenia LGD Doliną Wieprza i leśnym szlakiem z dnia 30.12.2009 r. REGULAMIN WYNAGRADZANIA DLA PRACOWNIKÓW STOWARZYSZENIA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA DOLINĄ

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA STYPENDIÓW SZKOLENIOWYCH I STAŻOWYCH. w ramach projektu Nie zwalniaj tempa pracy! nr RPLD

REGULAMIN PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA STYPENDIÓW SZKOLENIOWYCH I STAŻOWYCH. w ramach projektu Nie zwalniaj tempa pracy! nr RPLD REGULAMIN PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA STYPENDIÓW SZKOLENIOWYCH I STAŻOWYCH w ramach projektu Nie zwalniaj tempa pracy! nr RPLD.10.02.02-10-0003/16. 1. Regulamin przyznawania i wypłacania stypendiów szkoleniowych

Bardziej szczegółowo

katarzyna kalata Jak rozliczać zasiłki macierzyńskie po zmianach od 17 czerwca 2013 r.

katarzyna kalata Jak rozliczać zasiłki macierzyńskie po zmianach od 17 czerwca 2013 r. katarzyna kalata Jak rozliczać zasiłki macierzyńskie po zmianach od 17 czerwca 2013 r. SPIS TREŚCI Prawo do zasiłku macierzyńskiego.... 3 Wymiar zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie

Bardziej szczegółowo

Nagrody i premie składki i podatki

Nagrody i premie składki i podatki Nagrody i premie składki i podatki Premie uznaniowe i regulaminowe procentowe jest to kwota w procentach od wynagrodzenia zasadniczego kwotowe wartość pieniężna niezależna od wynagrodzenia zasadniczego

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W GDYNI

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W GDYNI Załącznik 16D REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W GDYNI podstawa prawna : art. 77² ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (tekst jednolity :

Bardziej szczegółowo

1. Istota i sposób naliczania poszczególnych elementów listy

1. Istota i sposób naliczania poszczególnych elementów listy 1. Istota i sposób naliczania poszczególnych elementów listy Aby zrozumieć istotę i celowość wypełniania poszczególnych rubryk listy płac, należy zapoznać się ze schematem naliczania wynagrodzenia pracownika.

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE NR 91/11 WÓJTA GMINY WÓLKA. z dnia 12 grudnia 2011 r.

ZARZĄDZENIE NR 91/11 WÓJTA GMINY WÓLKA. z dnia 12 grudnia 2011 r. ZARZĄDZENIE NR 91/11 WÓJTA GMINY WÓLKA z dnia 12 grudnia 2011 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu wynagradzania pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Urzędzie Gminy w Wólce Na podstawie

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA BIAŁOŁĘCKIEGO OŚRODKA KULTURY (tekst jednolity) Rozdział I Przepisy wstępne

REGULAMIN WYNAGRADZANIA BIAŁOŁĘCKIEGO OŚRODKA KULTURY (tekst jednolity) Rozdział I Przepisy wstępne REGULAMIN WYNAGRADZANIA BIAŁOŁĘCKIEGO OŚRODKA KULTURY (tekst jednolity) Rozdział I Przepisy wstępne Podstawę prawną Regulaminu Wynagradzania Białołęckiego Ośrodka Kultury stanowią przepisy: 1. Kodeksu

Bardziej szczegółowo

Program. Polexpert - informacje o szkoleniu. Kod szkolenia: Miejsce: Warszawa, Centrum miasta. Koszt szkolenia: zł.

Program. Polexpert - informacje o szkoleniu. Kod szkolenia: Miejsce: Warszawa, Centrum miasta. Koszt szkolenia: zł. odw-rozliczenia z ZUS-em - kompendium dla zaawansowanych.rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasiłki macierzyńskie i chorobowe w 2015r. - stosowanie zmienionych przepisów. Kod szkolenia:

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA pracowników Starostwa Powiatowego w Oławie PRZEPISY WSTĘPNE

REGULAMIN WYNAGRADZANIA pracowników Starostwa Powiatowego w Oławie PRZEPISY WSTĘPNE REGULAMIN WYNAGRADZANIA pracowników Starostwa Powiatowego w Oławie I. PRZEPISY WSTĘPNE 1 Regulamin określa zasady i warunki wynagradzania za pracę oraz świadczenia związane z pracą i warunki ich przyznawania.

Bardziej szczegółowo

ZAKŁADOWY REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW CHEŁMSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. MARII PAULINY ORSETTI W CHEŁMIE

ZAKŁADOWY REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW CHEŁMSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. MARII PAULINY ORSETTI W CHEŁMIE Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 22/2010 Dyrektora Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie ZAKŁADOWY REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW CHEŁMSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW OŚRODKA SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE Olsztyn, 01 stycznia 2011 rok REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW OŚRODKA SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE I. PRZEPISY WSTĘPNE 1

Bardziej szczegółowo

I. Pracownicy naukowi i badawczo-techniczni instytutów badawczych

I. Pracownicy naukowi i badawczo-techniczni instytutów badawczych Informacja dotycząca świadczeń w razie choroby i macierzyństwa dla pracowników naukowych i badawczo technicznych instytutów badawczych oraz pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk od 1 października

Bardziej szczegółowo

WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU RODZINNEGO ORAZ DODATKÓW DO ZASIŁKU RODZINNEGO. 2. Wnoszę o przyznanie zasiłku rodzinnego na następujące dzieci:

WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU RODZINNEGO ORAZ DODATKÓW DO ZASIŁKU RODZINNEGO. 2. Wnoszę o przyznanie zasiłku rodzinnego na następujące dzieci: Nazwa podmiotu realizującego świadczenia rodzinne : Adres: WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZASIŁKU RODZINNEGO ORAZ DODATKÓW DO ZASIŁKU RODZINNEGO Część I 1. Dane osoby ubiegającej się Imię i nazwisko 1.Dane

Bardziej szczegółowo

Świadczenia na rzecz rodziny

Świadczenia na rzecz rodziny Świadczenia na rzecz rodziny ŚWIADCZENIA RODZINNE Przyznawane są na okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 31 października roku następnego 1) na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW MIEJSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W KROŚNIE

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW MIEJSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W KROŚNIE REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW MIEJSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W KROŚNIE POSTANOWIENIA WSTĘPNE Regulamin wynagradzania ustala się na podstawie: art.77 Kodeksu Pracy (Dz. U. nr

Bardziej szczegółowo

ZASADY FINANSOWANIA KOSZTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W BOLESŁAWCU

ZASADY FINANSOWANIA KOSZTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W BOLESŁAWCU ZASADY FINANSOWANIA KOSZTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W BOLESŁAWCU Bolesławiec 2011 1 Finansowanie z Funduszu Pracy kosztów studiów podyplomowych jest udzielane na podstawie: 1)

Bardziej szczegółowo

ZASADY FINANSOWANIA I KIEROWNIA NA SZKOLENIA INDYWIDUALNE WSKAZANE PRZEZ OSOBY UPRAWNIONE

ZASADY FINANSOWANIA I KIEROWNIA NA SZKOLENIA INDYWIDUALNE WSKAZANE PRZEZ OSOBY UPRAWNIONE Załącznik Nr 2 do zarządzenia nr 2 Dyrektora PUP w Kościerzynie z dnia 16 lutego 2011r. ZASADY FINANSOWANIA I KIEROWNIA NA SZKOLENIA INDYWIDUALNE WSKAZANE PRZEZ OSOBY UPRAWNIONE 1 Finansowanie i kierowanie

Bardziej szczegółowo

I. Postanowienia ogólne

I. Postanowienia ogólne Regulamin stażu studenckiego organizowanego w ramach projektu Opracowanie i wdrożenie programu studiów inżynierskich geodezja i kartografia w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania

Bardziej szczegółowo

... 1. Osoba zmarła do dnia śmierci: miała/nie miała* ustalonego prawa do emerytury/renty*).. (numer świadczenia i nazwa organu emerytalnego)

... 1. Osoba zmarła do dnia śmierci: miała/nie miała* ustalonego prawa do emerytury/renty*).. (numer świadczenia i nazwa organu emerytalnego) WNIOSEK O WYPŁATĘ ZASIŁKU POGRZEBOWEGO Proszę o wypłacenie zasiłku pogrzebowego po zmarłym(ej) w dniu. (nazwisko i imię osoby zmarłej) I. DANE OSOBY ZMARŁEJ Nr ewidencyjny PESEL Jeżeli nie nadano PESEL,

Bardziej szczegółowo

świadczenia rodzinne Informacje o państwie ubezpieczenia zdrowotnego Udbetaling Danmark Kongens Vænge 8 3400 Hillerød A.

świadczenia rodzinne Informacje o państwie ubezpieczenia zdrowotnego Udbetaling Danmark Kongens Vænge 8 3400 Hillerød A. Wyślij do Udbetaling Danmark Kongens Vænge 8 3400 Hillerød świadczenia rodzinne Informacje o państwie ubezpieczenia zdrowotnego A. Dane osobowe Imię i nazwisko Duński numer osobowy Adres Numer telefonu

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych

USTAWA. z dnia r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Projekt USTAWA z dnia...2008 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 1. Ustawa określa: 1) warunki nabywania i utraty prawa do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych;

Bardziej szczegółowo

Szkolenia indywidualne wskazane przez bezrobotnego

Szkolenia indywidualne wskazane przez bezrobotnego Szkolenia indywidualne wskazane przez bezrobotnego Szkolenia dla bezrobotnych oznaczają pozaszkolne zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych

Bardziej szczegółowo

R E G U L A M I N Wynagradzania pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie ul. Powstańców Styczniowych 37

R E G U L A M I N Wynagradzania pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie ul. Powstańców Styczniowych 37 R E G U L A M I N Wynagradzania pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie ul. Powstańców Styczniowych 37 PODSTAWA PRAWNA: 1. Ustawa z dnia 21 listopada 2008

Bardziej szczegółowo

ZASADY UDZIELANIA ZASIŁKÓW DLA BEZROBOTNYCH W POLSCE WAŁBRZYCH 03.12.2009r. PLAN PREZENTACJI REJESTRACJA BEZROBOTNEGO WARUNKI WYMAGANE DO PRZYZNANIA PRAWA DO ZASIŁKU INNE OKRESY ZALICZNE DO 365 DNI WYSOKOŚĆ

Bardziej szczegółowo

Wynagrodzenia i ich konsekwencje podatkowe oraz obciążenia na ubezpieczenie społeczne - warsztaty

Wynagrodzenia i ich konsekwencje podatkowe oraz obciążenia na ubezpieczenie społeczne - warsztaty Wynagrodzenia i ich konsekwencje podatkowe oraz obciążenia na ubezpieczenie społeczne - warsztaty Kod szkolenia: 913614 Miejsce: Gdańsk, Centrum miasta Koszt szkolenia: 490.00 zł Program 1. Na co warto

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA

REGULAMIN WYNAGRADZANIA REGULAMIN WYNAGRADZANIA METAL Zbigniew Baran, 53-146 Wrocław ul. Racławicka 2-4/404 I. Przepisy wstępne 1. Na podstawie art. 77 2, 78 k.p. ustalam regulamin wynagradzania, zwany dalej regulaminem, wprowadzony

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 22 maja 2009 r.

USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. Kancelaria Sejmu s. 1/12 USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. Opracowano na podstawie: Dz. U. z 2009 o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1) r. Nr 97, poz. 800, z 2011 r. Nr 75, poz. 398. Art. 1. Ustawa

Bardziej szczegółowo

ŚWIADCZENIA RODZINNE Zasiłek rodzinny 539 zł. 623 zł. 77,00 zł 106,00 zł 115,00 zł 1000,00 zł 400,00 zł 170,00 zł 340,00 zł 80,00 zł

ŚWIADCZENIA RODZINNE Zasiłek rodzinny 539 zł. 623 zł. 77,00 zł 106,00 zł 115,00 zł 1000,00 zł 400,00 zł 170,00 zł 340,00 zł 80,00 zł ŚWIADCZENIA RODZINNE Świadczeniami rodzinnymi są: 1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, 2) jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, 3) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny,

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA BEZPIECZEŃSTWA

WYŻSZA SZKOŁA BEZPIECZEŃSTWA Strona 1 z 7 WYŻSZA SZKOŁA BEZPIECZEŃSTWA z siedzibą w Poznaniu REGULAMIN WYNAGRADZANIA Poznań 2015 Strona 2 z 7 Rozdział 1 SPIS TREŚCI: strona Przepisy ogólne... 3 Rozdział 2 Wynagrodzenie za pracę...

Bardziej szczegółowo

Ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2009 r. nr 97, poz. 800)

Ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2009 r. nr 97, poz. 800) Ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2009 r. nr 97, poz. 800) Dz.U.09.97.800 [+] ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych

Bardziej szczegółowo

Fundacja SYNAPSIS stan prawny na dzień 10 kwietnia2014 r. Informacje dla rodzin

Fundacja SYNAPSIS stan prawny na dzień 10 kwietnia2014 r. Informacje dla rodzin UPRAWNIENIA PRACOWNIKÓW ZWIĄZANE Z RODZICIELSTWEM. (dni wolne na opiekę nad dzieckiem, zasiłek opiekuńczy, urlop macierzyński, wydłużony urlop wychowawczy) I. DNI WOLNE NA OPIEKĘ NAD DZIECKIEM. Art 188

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1) (Dz. U. z dnia 23 czerwca 2009 r.)

USTAWA. z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1) (Dz. U. z dnia 23 czerwca 2009 r.) Dz.U.2009.97.800 2011-05-01 zm. Dz.U.2011.75.398 art. 20 2013-01-01 zm. Dz.U.2012.637 art. 14 USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1) (Dz. U. z dnia 23 czerwca

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia 22 maja 2009 r.

USTAWA. z dnia 22 maja 2009 r. Kancelaria Sejmu s. 1/16 USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1) Opracowano na podstawie: Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800, z 2011 r. Nr 75, poz. 398, z 2012 r.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA

REGULAMIN WYNAGRADZANIA REGULAMIN WYNAGRADZANIA dla pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w Publicznym Gimnazjum nr 1 im Jana Pawła II w Ząbkach. Na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z 21 listopada 2008r o pracownikach

Bardziej szczegółowo

4. Wynagrodzenie dla pracowników biura Funduszu ustala Prezes Zarządu.

4. Wynagrodzenie dla pracowników biura Funduszu ustala Prezes Zarządu. Załącznik do uchwały Nr 6/10 Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Kielcach z dnia 25 lutego 2010 r. ZASADY WYNAGRADZANIA CZŁONKÓW ZARZĄDU, GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO ORAZ PRACOWNIKÓW BIURA WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY

Bardziej szczegółowo

Zasady przyznawania przez Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej bonów szkoleniowych

Zasady przyznawania przez Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej bonów szkoleniowych Zasady przyznawania przez Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej bonów szkoleniowych I. Postanowienia ogólne. 1. Przyznawanie, realizacja i finansowanie bonów szkoleniowych osób uprawnionych odbywa się na

Bardziej szczegółowo

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr 87/2004/IV. Prezydenta Miasta Pabianic. na podstawie art pkt 1 k. p Ustala się: z dnia 1 czerwca 2004 r.

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr 87/2004/IV. Prezydenta Miasta Pabianic. na podstawie art pkt 1 k. p Ustala się: z dnia 1 czerwca 2004 r. REGULAMIN WYNAGRADZANIA Na podstawie art. 77 2 Kodeksu pracy zarządzam, co następuje: 1. Niniejszy regulamin wynagradzania ustala warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń zwianych

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW

REGULAMIN WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW REGULAMIN WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW ZESPOŁU SZKOLNO- PRZEDSZKOLNEGO NR 15 W RYBNIKU 1 Zakładowy Regulamin wynagrodzenia, zwany dalej Regulaminem, ustala wynagrodzenie oraz świadczenia związane z pracą

Bardziej szczegółowo

Świadczenia rodzinne. Świadczeniami rodzinnymi są:

Świadczenia rodzinne. Świadczeniami rodzinnymi są: Świadczenia rodzinne Świadczeniami rodzinnymi są: 1. zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, 2. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, 3. świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny

Bardziej szczegółowo

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu. USTAWA z dnia 24 kwietnia 2009 r.

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu. USTAWA z dnia 24 kwietnia 2009 r. Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu USTAWA z dnia 24 kwietnia 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Ustawa określa: Art. 1. 1) warunki nabywania i utraty

Bardziej szczegółowo

osoby niepełnosprawne, którym stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy,

osoby niepełnosprawne, którym stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy, osoby, które nabyły prawo do pobierania renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia, osoby, które nabyły prawo do emerytury lub renty z powodu niezdolności do pracy, mają

Bardziej szczegółowo

Jesteś pracownikiem? Przeczytaj koniecznie!

Jesteś pracownikiem? Przeczytaj koniecznie! Jesteś pracownikiem? Przeczytaj koniecznie! Jesteś pracownikiem, jeżeli: t pozostajesz w stosunku pracy 1, t wykonujesz pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie

Bardziej szczegółowo

PROWADZISZ LUB BĘDZIESZ PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ?

PROWADZISZ LUB BĘDZIESZ PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ? PROWADZISZ LUB BĘDZIESZ PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ? Jako przedsiębiorca podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. PROWADZISZ LUB BĘDZIESZ PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ? JESTEŚ OSOBĄ PROWADZĄCĄ

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1)

USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1) Kancelaria Sejmu s. 1/1 USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 1) Art. 1. Ustawa określa: 1) warunki nabywania

Bardziej szczegółowo

Wyjaśnienia dotyczące zasiłku macierzyńskiego od 1 stycznia 2010 r.

Wyjaśnienia dotyczące zasiłku macierzyńskiego od 1 stycznia 2010 r. Wyjaśnienia dotyczące zasiłku macierzyńskiego od 1 stycznia 2010 r. Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego 1. Zgodnie z art. 182 3 Kodeksu pracy, pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo

Bardziej szczegółowo

R E G U L A M I N W Y N A G R A D Z A N I A

R E G U L A M I N W Y N A G R A D Z A N I A R E G U L A M I N W Y N A G R A D Z A N I A PRACOWNIKÓW NIE BĘDĄCYCH NAUCZYCIELAMI zatrudnionych w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzączowicach - 2-1 Zakładowy regulamin wynagradzania, zwany

Bardziej szczegółowo

Regulamin wypłaty stypendium. szkoleniowego i stażowego w ramach projektu. Dziś aktywne jutro pracujące! nr POWR

Regulamin wypłaty stypendium. szkoleniowego i stażowego w ramach projektu. Dziś aktywne jutro pracujące! nr POWR Regulamin wypłaty stypendium szkoleniowego i stażowego w ramach projektu Dziś aktywne jutro pracujące! nr POWR.01.02.02-32-0031/15 1. Regulamin przyznawania i wypłacania stypendiów szkoleniowych i stażowych

Bardziej szczegółowo

Zasiłki macierzyńskie od 1 stycznia 2010 r.

Zasiłki macierzyńskie od 1 stycznia 2010 r. Zasiłki macierzyńskie od 1 stycznia 2010 r. Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczone, które urodziły dziecko lub które przyjęły dziecko na wychowanie będą miały możliwość opiekowania się dzieckiem przez dłuższy

Bardziej szczegółowo

Informacja dotycząca świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących nauczycielom akademickim od 1 października 2011 r.

Informacja dotycząca świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących nauczycielom akademickim od 1 października 2011 r. Informacja dotycząca świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących nauczycielom akademickim od 1 października 2011 r. 1. Prawo do świadczeń Od 1 października 2011 r. tracą moc przepisy art.

Bardziej szczegółowo

USTAWA o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Art. 1. Art. 2. Art. 3. Art. 4.

USTAWA o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Art. 1. Art. 2. Art. 3. Art. 4. USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 23 czerwca 2009 r. Nr 97, poz. 800 ze zm., ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 637) Art. 1. Ustawa określa: 1) warunki

Bardziej szczegółowo

Maksymalna wysokość dochodu uprawniająca do świadczeń z pomocy społecznej (tzw. "kryterium dochodowe")

Maksymalna wysokość dochodu uprawniająca do świadczeń z pomocy społecznej (tzw. kryterium dochodowe) Maksymalna wysokość dochodu uprawniająca do świadczeń z pomocy społecznej (tzw. "kryterium dochodowe") na osobę samotnie gospodarującą - 477 zł, na osobę w rodzinie - 351 zł, Zasiłek stały Maksymalna wysokość

Bardziej szczegółowo

GDY PRACOWNIK DŁUGO CHORUJE. Uprawnienia pracownika i pracodawcy

GDY PRACOWNIK DŁUGO CHORUJE. Uprawnienia pracownika i pracodawcy GDY PRACOWNIK DŁUGO CHORUJE Uprawnienia pracownika i pracodawcy Gdy pracownik długo choruje Uprawnienia pracownika i pracodawcy Warszawa 2014 Praca zbiorowa pod redakcją: Krystyny Trojanowskiej Kierownik

Bardziej szczegółowo

ZASIŁKI. Uwagi ogólne

ZASIŁKI. Uwagi ogólne IV ZASIŁKI Uwagi ogólne 1. Świadczenia krótkoterminowe obejmują: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek porodowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy i zasiłek

Bardziej szczegółowo

Wykaz autorów... XIII Wykaz skrótów... XV

Wykaz autorów... XIII Wykaz skrótów... XV SPIS TREŚCI Wykaz autorów... XIII Wykaz skrótów... XV ROZDZIAŁ 1. System wynagradzania pracowników samorządowych... 1 1.1. Definicja pracownika samorządowego... 1 1.2. Czynności kadrowe... 2 1.3. Obligatoryjne

Bardziej szczegółowo

Obliczanie i ustalanie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Prowadzący: dr Magdalena Kasprzak

Obliczanie i ustalanie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Prowadzący: dr Magdalena Kasprzak Prowadzący: dr Magdalena Kasprzak Art. 36 Ustawy o pracownikach samorządowych 1. Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Bardziej szczegółowo

Dr Eliza Mazurczak-Jasińska

Dr Eliza Mazurczak-Jasińska Dr Eliza Mazurczak-Jasińska 1 Ubezpieczenie chorobowe podstawa prawna Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa tzw. ustawa

Bardziej szczegółowo

EMP. INFORMACJA do wniosku o emeryturę. Co załatwisz tym wnioskiem. Która placówka ZUS rozpatruje Twój wniosek. Jak wycofać wniosek

EMP. INFORMACJA do wniosku o emeryturę. Co załatwisz tym wnioskiem. Która placówka ZUS rozpatruje Twój wniosek. Jak wycofać wniosek INFORMACJA do wniosku o emeryturę Co załatwisz tym wnioskiem 1. Gdy złożysz ten wniosek: rozpatrzymy Twoje uprawnienia do emerytury z ZUS (w tym do okresowej emerytury kapitałowej 1 ) i wydamy decyzję

Bardziej szczegółowo

WARUNKI I TRYB PRZYZNAWANIA POMOCY MATERIALNEJ

WARUNKI I TRYB PRZYZNAWANIA POMOCY MATERIALNEJ WARUNKI I TRYB PRZYZNAWANIA POMOCY MATERIALNEJ Student może ubiegać się o pomoc materialną ze środków przeznaczonych na ten cel w formie: - stypendium socjalnego - stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych

Bardziej szczegółowo

JESTEŚ PRACOWNIKIEM? ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH PRZECZYTAJ KONIECZNIE!

JESTEŚ PRACOWNIKIEM? ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH PRZECZYTAJ KONIECZNIE! JESTEŚ PRACOWNIKIEM? Jako pracownik podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. JESTEŚ PRACOWNIKIEM? JESTEŚ PRACOWNIKIEM,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW NIEPEDAGOGICZNYCH ZESPOŁU SZKÓŁ W LEGIONOWIE

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW NIEPEDAGOGICZNYCH ZESPOŁU SZKÓŁ W LEGIONOWIE REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW NIEPEDAGOGICZNYCH ZESPOŁU SZKÓŁ W LEGIONOWIE I. Postanowienia ogólne 1. Regulamin określa wymagania kwalifikacyjne pracowników niepedagogicznych Zespołu Szkół w Legionowie,

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr 38/2009 Wójta Gminy w Bogorii z dnia 12.05.2009

Zarządzenie Nr 38/2009 Wójta Gminy w Bogorii z dnia 12.05.2009 Zarządzenie Nr 38/2009 Wójta Gminy w Bogorii z dnia 12.05.2009 w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 21.11.2008 roku o pracownikach samorządowych /Dz.U.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA STYPENDIÓW SZKOLENIOWYCH i STAŻOWYCH w ramach projektu pn. Akademia kwalifikacji RPDS

REGULAMIN PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA STYPENDIÓW SZKOLENIOWYCH i STAŻOWYCH w ramach projektu pn. Akademia kwalifikacji RPDS REGULAMIN PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA STYPENDIÓW SZKOLENIOWYCH i STAŻOWYCH w ramach projektu pn. Akademia kwalifikacji RPDS.08.02.00-02-0057/16 1. Regulamin przyznawania i wypłacania stypendiów szkoleniowych

Bardziej szczegółowo

Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie masz uprawnienia

Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie masz uprawnienia Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie masz uprawnienia Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie wynosił: t 60 lat dla kobiet, t 65 lat dla mężczyzn.

Bardziej szczegółowo

Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach

Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach ul. Piłsudskiego 19 69-100 Słubice Tel.: 95 758 36 08 Fax.: 95 758 36 09 sekretariat@pupslubice.pl www.pupslubice.pl REGULAMIN DOFINANSOWANIA Z FUNDUSZU PRACY KOSZTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH DLA OSÓB UPRAWNIONYCH

Bardziej szczegółowo

Regulamin Wynagradzania pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowcu

Regulamin Wynagradzania pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowcu Regulamin Wynagradzania pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowcu Rozdział I Przepisy wstępne 1 Niniejszy regulamin opracowano i przyjęto na podstawie: l. art. 27, 28, 29 i 31 ustawy z dnia 25

Bardziej szczegółowo

ZAŚWIADCZENIE PŁATNIKA SKŁADEK Przed wypełnieniem należy zapoznać się z pouczeniem (wypełnia płatnik składek)

ZAŚWIADCZENIE PŁATNIKA SKŁADEK Przed wypełnieniem należy zapoznać się z pouczeniem (wypełnia płatnik składek) .................................... Pieczątka płatnika składek [1] ZAŚWIADCZENIE PŁATNIKA SKŁADEK Przed wypełnieniem należy zapoznać się z pouczeniem (wypełnia płatnik składek) DANE IDENTYFIKACYJNE PŁATNIKA

Bardziej szczegółowo