Bezpłatny nieregularnik lokalny

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bezpłatny nieregularnik lokalny"

Transkrypt

1

2 Bezpłatny nieregularnik lokalny

3 Po co komu sztuka? COCOdeORO J W związku z pismami z dnia ( ) oraz po rozmowach z Biurem Kultury Urzędu m. st. Warszawy informuję, iż w odremontowanym Forcie Sokolnickiego przewiduje się utworzenie instytucji kultury. Jednocześnie w nawiązaniu do wcześniejszych rozmów z Panią informuję, iż podtrzymujemy dotychczasowe stanowisko zgodne, z którym Fundacja Dziecko i Sztuka będzie mogła funkcjonować w jednej z prochowni wchodzącej w skład obiektu Fort Sokolnickiego. Rozmowa dotycząca lokalizacji Fundacji i Muzeum Sztuki Dziecka po remoncie Fortu dotyczyła prochowni jako miejsca prowadzenia zajęć plastycznych z dziećmi. Muzeum Sztuki Dziecka miało pozostać w Forcie. Budynek prochowni na obu kondygnacjach razem posiada metraż 52 m 2. I nie możliwe jest pomieszczenie tam również Muzeum Sztuki Dziecka, które musi mieć miejsce na archiwum zbiorów (ok eksponatów w tym wiele przestrzennych z możliwością powiększenia ich ilości) oraz na salę wystawową. Prosimy opotwierdzenie powrotu Muzeum do Fortu Sokolnickiego. Tych z Państwa, którzy nie używają poczty elektronicznej, zapraszamy do korzystania z tradycyjnej drogi pocztowej. Nasz adres do korespondencji: Restauracja Żywiciel dla Żolibora, Pl. Inwalidów 10, Warszawa. Listy można zostawiać w Restauracji Żywiciel.

4 Michał Warda

5 gdy miała 5 lat wraz z rodzicami, Danielem Passentem (dziennikarzem) i Agnieszką Osiecką (poetką ) przeniosła się do Warszawy na Żoliborz. Przedszkole, a później szkoła podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w pobliżu Cytadeli to okres, w którym szczególnie związała się z dzielnicą. Jej pasje to pisanie, sztuka współczesna, fotografia, sport, dobra kuchnia. Wojtek Wieteszka

6 Michał Warda Pamięci po zmarłym artyście tyle, ile aktualności jego dzieł. To stara prawda. Brutalna może, ale jak każda prawda po prostu prawdziwa C 41 potencjometrów Pana Jana Czesław Niemen: Czy go jeszcze pamiętasz?

7 Czy mnie jeszcze pamiętasz? Mutter, hast du mir vergeben Marlene Marlene Dziwnego świata Je ti to malojednego serca Sommerliebe Nie dla mnie taka dziewczyna Niemen: dyskografia, fakty, twórczość Niemen żyje w pamięci oficjalnej, bo showbusinessowej. A prywatnie? Żoliborzanin, dziennikarz, publicysta muzyczny, współpracownik radiowej Trójki. Autor wielu książek poświęconych muzyce, m.in. pięciotomowej Lekkiej muzy pierwszego w Europie kompendium muzyki rozrywkowej i show-businessu, książek o charakterze biograficznym m.in. Lennon (1991), Niemen o sobie (2005), Starszy Pan A. Opowieść o Jerzym Wasowskim (2005), Jam jest Alina, czyli Janowska story (2007), Dookoła Wojtek (2008), Czesław Niemen. Za trzy miesiące ukaże się biografia Kaliny Jędrusik jego autorstwa.

8 : reżyser filmowy i scenarzystka, dziennikarka telewizyjna, dwukrotna laureatka Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. W 2009 roku nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Filmografia: Humer i inni, Czy musieli zginąć, Myśli o Polsce, Budujcie Civitas Chrystiana, Pani hrabina, Musieli zwyciężyć, On wierzył w Polskę, Powrót Paderewskiego, Moje Wilno, Moje serce zostało we Lwowie.

9 Od dziecka jest Pani związana z Warszawą? Dlaczego chce Pani zrobić film o Żoliborzu? Ostatnio wielu reżyserów mówi o tym, ale znając podejście naszych władz do chęci promocji Żoliborza pewnie niewielu śmiałkom się to uda. Widzę Ciebie Warszawo sprzed Jest Pani wybitną dokumentalistką z metką tej, która robi filmy o Polsce, o której się nie mówi. Czy teraz w wolnej Polsce jest Pani łatwiej pracować Szlachetność, ideały, czy walka o własną godność odchodzą wraz z nimi Jak ich Pani znajduje? Czy łatwo ich namówić na zwierzenia? Dlaczego Pani zdaniem ludzie tak bardzo boją się prawdy? Przecież ona oczyszcza, wyzwala.

10 A kiedy wyjdzie na jaw prawda o Polsce? Chyba nie prędko Dokumentalista to dziennikarz, który powinien być przezroczysty? W jednym z wywiadów powiedziała Pani, że przezroczystość jest nudna. O czym powinno się dziś robić filmy dokumentalne? Sprawę honoru O jakim bohaterze Pani marzy? Który z Pani filmów było najtrudniej wyemitować w telewizji? Pani Alino cała redakcja Żolibora trzyma kciuki, aby udało się Pani namówić władze naszej dzielnicy lub sponsorów na realizację filmu o Żoliborzu.

11 Michał Warda Prace społeczne kojarzą się przede wszystkim tym, którzy żyli w czasach PRL-u. Niedzielne sadzenie drzewek, uprzątanie trawnika, grabienie liści i kopanie rowu Nazywało się to czyn społeczny i zwykle odbywało się z jakiejś okazji np. rocznicy, bądź kolejnego zjazdu partii. Nagrodą za udział był przeważnie jakiś deficytowy produkt.

12 A kto powiedział, ze państwo ma obowiązek pomocy społecznej swoim obywatelom? Dlaczego to sami obywatele nie mogą sobie pomagać? Z porównania danych z lat wynika, że w większości grup społeczno-demograficznych słabnie gotowość do dobrowolnej i nieodpłatnej współpracy na rzecz swojej społeczności. Proces ten jest szczególnie widoczny w środowisku uczniów i studentów (spadek z 67% w 2002 roku, do 64% w 2004, 52% w 2006 i 39% w 2008). Systematyczny i znaczący spadek gotowości w ostatnich czterech latach odnotowujemy także wśród ogółu młodzieży w wieku od 18 do 24 lat (spadek z 66% w 2004 roku do 52% w 2006 i 47% w 2008), wśród mężczyzn (odpowiednio: 59%, 52%, 46%), w środowisku miejskim (lecz nie w najmniejszych miastach), wśród badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym, pracowników fizyczno-umysłowych, a także w innych grupach (o dochodach od 301 do 900 zł, w wieku od 55 do 64 lat, żyjących w różnych warunkach materialnych, w różnym stopniu zaangażowanych w praktyki religijne). Natomiast jedynym środowiskiem, w którym w latach systematycznie rosła gotowość do wspólnego działania na rzecz swojej społeczności lokalnej, są rolnicy (wzrost z 54% w 2004 roku do 58% w 2006 i 68% w 2008)

13 Praca społeczna? Co to Komuno wróć? J To dla mnie obce słowa. Natomiast wolontariat jest dla mnie nieobcy. Pomagam z koleżanką w schronisku na Paluchu w adopcji zwierząt, a w czasie świąt Bożego Narodzenia w mojej firmie organizuję zbiórkę żywności i rzeczy dla najuboższych. Jest taka reklama telewizyjna jakiegoś banku chyba, w której młody chłopak generalnie nie wie co będzie robił za chwilę, gdzie będzie mieszkał. Wie, że może założyć rodzinę, ale w sumie nie czuje tego jeszcze. To świetnie pokazuje, że nasze pokolenie nie specjalnie się przywiązuje do miejsca, czy ludzi. Jesteśmy tu, a za chwilę możemy być już gdzie indziej Dlatego pracować społecznie po co? Pracą społeczną zajmę się jak będę na emeryturze. Teraz nie mam na to ani czasu, ani chęci. Super, że o tym piszecie. Sam myślałem, że na Żoli mało się dzieje i trzeba by coś zrobić, ale jestem strasznie zajęty i fizycznie nie miałbym nawet kiedy się tym zająć.

14 Michał Warda Napiszecie o nas? To fajnie, bo my niespecjalnie przywiązujemy wagę do promocji Cieszymy się z każdej nowej osoby, która chce z nami występować Dołączyliśmy wtedy do pomysłu harcerzy i do dziś pełnimy honorową służbę artystyczną w domach dziecka, w szpitalach dziecięcych, w domach opieki, a także w zakładach karnych i poprawczych. Przed tą właśnie tragicznie ekskluzywną widownią wystąpiliśmy już prawie 700 razy

15 Jeśli otrzymałeś więcej niż inni w talentach, w wydajności pracy, w sukcesach, w pięknym dzieciństwie, w harmonijnych stosunkach domowych, nie wolno Ci tego przyjmować jako czegoś oczywistego. Musisz uiścić za to zapłatę. Masz do uiszczenia niezwykły dług, jaki życiem należy płacić życiu." Po zastanowieniu jest na to jedna odpowiedź jest trzon grupa starszyzny, która trwa i przekazuje swoim osobistym przykładem ideę Służby Społecznej przez ten właśnie teatr. Przewodzi nam od początku Władysław Terlecki (muzykolog, pracownik Filharmonii Narodowej w Warszawie) razem wspieramy się w praktyce kolejnych działań. Ale nic byśmy nie zdziałali bez wolontariuszy, przyjaciół, młodzieży i dzieciaków, którzy na ile mogą uczestniczą we wszystkim Gdy w Radwanowicach w Ośrodku dla chorych-upośledzonych po przedstawieniu zaczęły się pokazy kukiełek, mini scenki, nowe wątki już zakończonej przecież sztuki, a w końcu serdeczne indywidualne spotkania i rozmowy odbył się spektakl drugi, może jeszcze piękniejszy Nie zapominajmy, że my chodzimy do szkoły, która ciągle dokłada nam coś nowego do nauki, dlatego nie zawsze możemy przychodzić na próby dodaje Szymon za to na wakacje zawsze jeżdżę z teatrzykiem na obozy w okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej Chcielibyśmy trochę więcej, może nieco inaczej. Mamy pomysły nowych przedstawień, terapii muzyką i poezją słowa. Czeka na nas Mały Książę, Chłopcy z Placu Broni, Piotruś Pan. Dla starszych będzie Antygona i poezja Mickiewicza

16 Archiwum autorki Moja znajomość z Żoliborzem rozpoczęła się kilka lat temu, w czasie studiów na ASP. Jako rodowita nowomieszczanka z ulicy Franciszkańskiej sąsiadującej z wieloma kawiarenkami, sklepikami, galeriami i kulturalnymi wydarzeniami ulicznymi, początkowo z trudem akceptowałam głośna ciszę Starego Żoliborza

17

18

19 jest autorką portretów klasyków piosenki polskiej i francuskiej, swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych malarstwa, rysunku, grafiki, ilustracji i fotografii. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie oprócz pracy projektowej i pedagogicznej, odbywa studia doktoranckie na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie (pisze pracę na temat wpływu kultury ludowej na sztukę użytkową X X wieku) oraz także studia podyplomowe w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

20 Archiwum autora

21

22

23 melodia N Michał Warda

24 dla dzieci Fantastyczne origami, czyli... Jak to dobrze się składa! Nowe pomysły na origami. Książka zawiera 17 oryginalnych modeli, uporządkowanych według stopnia trudności. Wprowadza krok po kroku w sztukę składania papieru. Dzięki szczegółowym rysunkom można zobaczyć jak z kwadratowego arkusza papieru powstają fascynujące figurki.oprócz klasycznych wzorów autorka przedstawia również własne kreacje. Książka jest przeznaczona dla początkujących oraz doświadczonych miłośników origami. Pozwala rozwijać umiejętności manulane dzieci, ale i... dorosłych. Świetna zabawa dla całej rodziny. Lotnik Eoin Colfer to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy dla dzieci i młodzieży. Światową sławę przyniósł mu cykl Artemis Fowl oraz takie książki jak Lista życzeń czy Nadnaturalista. Jego najnowsza powieść Lotnik" to historia młodego chłopca o imieniu Conor, który urodził się, by latać. Cała seria nieprzewidzianych wydarzeń powoduje, iż młody Conor musi sprostać wielu wyzwaniom aby ocalić swoje marzenia i najbliższych. Na skutek spisku zawistnego marszałka Bonvilaina, trafia do kopalni diamentów, z której nikt jeszcze nie powrócił... W tej fantastycznej opowieści jest i powaga literatury historycznej, ironiczny humor i namacalna groza, są też awanturnicze sceny akcji, dzięki którym całość nie jest zbyt mroczna. To opowieść o miłości i sile marzeń, które pomagają nie tyle przenieść góry ile wzbić się w przestworza. Szczególnie polecam dla dzieci od 11 do 15 lat.

25 Księga dżungli Klasyka literatury światowej dla dzieci w wyśmienitym przekładzie Andrzeja Polkowskiego oraz ilustracjami Józefa Wilkonia. Księga zawiera 7 opowiadań. Nowy przekład dodaje piękna tym wspaniałym opowiadaniom. Niezwykła książka, która kształtuje gusta młodych czytelników i pokazuje kunszt ilustratorski Józefa Wilkonia. Książka przeznaczona dla koneserów ilustracji, ale również dla wielbicieli wspaniałych przygód związanych z mitologią Indii. Nasierowska. Fotobiografia Zofia Turowska przedstawia Zofię Nasierowską, artystkę i dokumentalistkę, która z aparatem w ręku potrafiła sprostać zmianom i przeciwnościom, odnieść imponujący sukces zawodowy i jednocześnie harmonijnie ułożyć wspólnotę małżeńską. To opowieść o życiu wielokrotnie spełnionym. Zofia Nasierowska to postać, która się nie poddaje. Mimo poważnej choroby oczu, która uniemożliwia jej dalszą pracę zawodową znajduje kolejną misję. Otwiera pensjonat... Większość z ponad 400 zdjęć i dokumentów publikowana jest po raz pierwszy. Ta kiążka to świadectwo epoki minionej. Obraz elity towarzyskiej poprzednich lat. Nasierowska. Fotobiografia to książka dla absolutnie wszystkich czytelników. Urok i ciepło postaci to rzecz wręcz niebywała. Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła Świetnie napisana biografia Stanisława Bareji, króla polskich komedii czasów PRL-u. Autor Maciej Replewicz ukazuje nam Bareję od lat młodzieńczych, przez studia, karierę aż po ostatni etap jego życia. W bardzo ciekawy sposób przedstawia nam warsztat reżyserski mistrza. Pokazuje ogrom pracy, jaką wykonał Bareja. Reżysera, którego surowa, mało finezyjna forma potęgowała dodatkowo zawarty w nim olbrzymi ładunek humoru. Jego teksty były proste, ale nie prostackie. Pracował nad filmami szybko i efektywnie. Dzięki olbrzymiej ilości czytanych książek ciągle czerpał inspiracje i pomysły. Aktorom pozostawiał wiele swobody w interpretacji jego dialogów. Pozycja wszechmiar godna polecenia. Dla fanów jego kultowych filmów, wręcz lektura obowiązkowa. Pielgrzym nad Tinker Creek Annie Dillard to pisarka o wielkim talencie, ambitna, hojnie dzieląca się z czytelnikami swoją wizją świata... ciekawą i zdumiewającą. Została doceniona za tą powieść otrzymując Nagrodę Pulitzera. Pielgrzym nad Tinker Creek to napisana pięknym językiem opowieść - medytacja, gawęda o sprawach nieprzemijalnych i najważniejszych. Kojąca lektura dla czytelnika marzącego o wyprawach w nieznane zakątki Ziemi, szukającego w literaturze ucieczki od codzienności i pozytywnej inspiracji. Na każdej stronie tej książki, znajdziemy jakiś fragment, którym będziemy chcieli niemal natychmiast podzielić się z kimś bliskim. Z pamiętnika niemłodej już mężatki: Przedwojenny Żoliborz: Nasierowska. Fotobiografia: Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła: Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej: Zaginiony symbol: Tysiąc dni w Toskanii: Dla mnie Bomba Jerzego Dobrowolskiego: Dwory w Polsce: Rzeczywistość sowiecka w świadectwach polskich Żydów: Nieznane przygody Mikołajka: Księga dżungli: Dzieje naszej Ojczyzny: Bajki krasnoludka Bajkodłubka: Gone. Zniknęli: Bitwa o Skandię. Zwiadowcy ks. IV: W zimowym lesie... Niezwykła przygoda wesołego elfa: Dlaczego galaretka się trzęsie? Lotnik: Fantastyczne origami:

26 Czy przeglądając Pana doświadczenie w leczeniu ludzkich dusz, może Pan stwierdzić, że na wiosnę naprawdę łatwiej się zakochać i częściej się to dzieje? Zakochanie to stan łatwy i przyjemy tzw. motyle w brzuchu. Czy my współcześni, zagonieni mieszkańcy planety Ziemia umiemy w pełni korzystać z tego stanu? Chcemy romantyzmu, ale uważamy, że on się nie opłaci? Wróćmy do zakochania. Zakochanie, a równowaga Nigdy w życiu? Ile trwa stan zakochania? Do jesieni wytrwam w nim jak np. teraz trafi mnie strzała Kupidyna?

27 No, tak facet kupuje sobie nowe Audi i ładuje w nie nową dziewczynę jak z reklamy. Gość w maluchu chyba nie ma na to odwagi.. Dlatego warto się zatrzymać i popatrzeć w siebie. Co czuję naprawdę i czy tego chcę, czy jest to zgodne z moimi wartościami? Inaczej zaczynamy wpadać w depresję i gubimy stabilność emocjonalną. Ludzie dojrzali często też teraz zakochują się w aktorach z serialu, poetach postaciach nierealnych. I chyba robią to dlatego, że to miłość bez zobowiązań. W kogoś ładujemy swoje emocje, bo coś musimy z nimi zrobić, ale bez odpowiedzialności. Dlaczego tak się jej boimy? Mimo to Mieszkamy w pięknej romantycznej i klimatycznej dzielnicy. Czy warto się przejść po uliczkach, a może za rogiem czai się miłość psycholog, wykładowca na Wydziale Psychologii UW

28 Archiwum autora O kremówkach, indianach i węgorzach Barbara Bobrownicka-Fricze: żoliborzanka od siódmego roku życia, obecnie mieszka wkrakowie. Usypywała górkę w Parku Żeromskiego, uczyła się pod okiem marszałkowej Piłsudskiej, a kiedy wstąpiła do konspiracji bała się okropnie ale wstydziła się do tego przyznać. Na IV kolonii na Żoliborzu złożyła przysięgę i doznała dziwnego uczucia: tak, jakby spłynęły z niej wszystkie strachy, poczuła fizyczny odpływ strachu po złożeniu tej przysięgi.jej wspomnienia zanotował wnuk, Aleksander Nowacki. Marsz znad Wieprza.

29

30 czyli biała osłoda Michał Warda Śmiech pusty mnie ogarnia, gdy słyszę Kto to widział, żeby w styczniu było minus dziesięć?!. Albo kiedy ktoś koło trzydziestki twierdzi, że tyle śniegu w życiu nie widział Widział, widział, a w Warszawie bywało i poniżej minus dwudziestu, świetnie pamiętam, a do starości jeszcze mi daleko C

31 mroźnej zimy... Średniej wielkości cebulę obieramy i drobniutko siekamy. Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oleju słonecznikowego, wrzucamy cebulę i dusimy kilka minut, nie pozwalając jej się zarumienić. Parówki (ze dwie na głowę) pozbawione plastikowych osłonek kroimy w plasterki. Wrzucamy do cebuli i chwilę razem podduszamy. Dodajemy 2 szczodre łyżki dobrej pasty pomidorowej, łyżkę ostrej musztardy, listek bobkowy i łyżkę cukru. Smażymy chwilę i dolewamy rosół lub wodę (jakieś 1/2 szklanki). Mieszamy, żeby powstał średnio gęsty sos (ewentualnie dolewamy jeszcze trochę rosołu lub wody) i gotujemy 5 minut. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ryżem. Informujemy, że artykuł pt. Łuna nad cmentarzem, a pyzy na stole, który ukazał się w poprzednim numerze Żolibora, został w trakcie redakcji tekstu zniekształcony w sposób utrudniający jego czytanie. Czytelników i autorkę serdecznie przepraszamy, jednocześnie informując, że pełny tekst artykułu można znaleźć w internecie, na stronie

32 ITI Cinema Młodość, miłość, wolność, bunt i muzyka jest czas, gdy wszystko zdarza się po raz pierwszy a miłość ma smak oranżady! Film Wszystko, co kocham to historia grupy przyjaciół, którzy wypełnioną muzyką młodość przeżywają na polskim wybrzeżu. Janek (Mateusz Kościukiewicz), wrażliwy osiemnastolatek, zakochany w Basi (Olga Frycz), współczesny Romeo, nie jest w stanie pogodzić się z tym, że konflikt między rodzinami wystawi rodzące się uczucie na próbę... Film został nagrodzony Złotym Klakierem na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wyróżnienie dla najdłużej oklaskiwanego filmu w konkursie głównym). Wszystko, co kocham Bez serc, bez ducha to szkieletów ludy. Młodości! Dodaj mi skrzydła! Niech nad martwym wzlecę światem! Kędy zapał tworzy cudy. Nowości potrząsa kwiatem. I obleka w nadziei złote malowidła. (A. Mickiewicz) Młodości! tobie nektar żywota. Natenczas słodki, gdy z innymi dzielę; Serce niebieskie poi wesele. Kiedy je razem nić powiąże złota. Razem młodzi przyjaciele! W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele. Jednością silni, rozumni szałem. Razem, młodzi przyjaciele! Film obyczajowy produkcji polskiej

33 Od stycznia w Bielańskim Ośrodku Kultury rozpoczął działalność Teatr na Bielanach. Pod koniec lutego pierwsza premiera i to po raz pierwszy w Polsce. Kobieta z wydm Abe Kobo w reżyserii Piotra Wojewódzkiego reżyser, dramaturg przez wiele lat związany z Teatrem Narodowym współpracował z Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Kazimierzem Kutzem, Stanisławem Różewiczem. Autor ponad dwudziestu sztuk teatralnych. Debiutował w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Wykładał w Akademii Muzycznej, Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych. Cicindela Japana Motschulsky Cicindelę

34 Co może kryć kombinat betonowych pawilonów w stylu towarzysza Gierka: usługi stomatologiczne, okna z plastiku i osiedlową cukiernię. Jak Polska długa i szeroka, wszędzie jest podobnie. Ale nie na Żoliborzu! Od niedawna gospodarzy tam nie tylko lokalny small biznes i czarujące wspomnienia czasów PRL-u. Na rogu Mickiewicza i Potockiej powstało nowe miejsce z wygodnymi kanapami oraz ciepłym światłem z ręcznie tworzonych lamp (goście często przysypiają nad książką). Takie właśnie jest COCOdeORO. Można tam wpaść o każdej porze (kuchnia pracuje od 10-tej do późnych godzin nocnych). Art-club pracovnia przy ul. Popiełuszki 16 schowane w piwnicy bloku miejsce, dla każdego zainteresowanego kulturą. Odbywają się tu koncerty, wernisaże, spotkania podróżnicze i występy teatrów. Właśnie ruszyła też Wymienialnia Książek. Rada Dzielnicy ustanowiła uchwałę o nadaniu nazwy Plac Jacka Kuronia obszarowi położonemu na terenie Dzielnicy Żoliborz u zbiegu ulic Gdańskiej Potockiej Słowackiego Popiełuszki. I chwała im za to! W uzasadnieniu czytamy: Marszałek Senatu RP zwrócił się do Rady m.st. Warszawy o uhonorowanie osoby Jacka Kuronia poprzez nadanie Jego imienia jednej z ulic Stolicy. Natomiast Stowarzyszenie im. Gai i Jacka Kuroniów wystąpiło z inicjatywą nadania imienia Jacka Kuronia placowi przy stacji metra Marymont, tj. u zbiegu ulic Gdańska Potocka Słowackiego Popiełuszki. Nadanie nazwy Plac Jacka Kuronia będzie formą upamiętnienia osoby Jacka Kuronia jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej opozycji, który odegrał ogromną rolę wkształtowaniu polskiej pokojowej drogi do wolności, mieszkańca dzielnicy Żoliborz. Wystarczy przynieść egzemplarz, który może niepotrzebnie kurzy się na półce i wymienić na coś, czego jeszcze nie znamy. Warunkiem jest, żeby był w dobrym stanie. Wymienialnie wspiera wydawnictwo Czarne. Żoliborzanie czytajmy!

35 nie wszystko Nie w każdym pociągu powinieneś jechać, Nie w każdym zespole możesz uczestniczyć, Nie we wszystkich sprawach musisz się odzywać, Nie o każdej rzeczy masz swoje mieć zdanie, Opiniować wszystko wcale też nie trzeba Nie wszystko, co widzisz musi się podobać, Nie z każdą pomyłką masz polemizować, Przestępstwa nie wszystkie koniecznie masz karać Ważniejsze jest czasem zwykłe zrozumienie i uśmiech człowieka Wszak nie wszystko musisz i nie wszystko możesz, nie wszystko potrzebne Umiej się z tym zgodzić. wieloletni proboszcz parafii Dzieciątka Jezus, przyjaciel opozycji demokratycznej i Solidarności. Od grudnia 2005 roku kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczy religii w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego na Żoliborzu.

36 Z życia i obyczajów zwierząt Zaczarowany świat

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze. ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych

Bardziej szczegółowo

4 7 LIPCA. WARSZAWA / PATIO BUDYNKU PAST-y, ul. Zielna 39 (Metro Świętokrzyska) KLUB FESTIWALOWY HerbaBerba, budynek PAST-y (poziom -1)

4 7 LIPCA. WARSZAWA / PATIO BUDYNKU PAST-y, ul. Zielna 39 (Metro Świętokrzyska) KLUB FESTIWALOWY HerbaBerba, budynek PAST-y (poziom -1) 4 7 LIPCA WARSZAWA / PATIO BUDYNKU PAST-y, ul. Zielna 39 (Metro Świętokrzyska) Artystyczne wrzenie w Warszawie. INFORMACJA PRASOWA Już 4 lipca na patio budynku PAST-y przy Metrze Świętokrzyska startuje

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy LITERATURA 1. "Żyć życiem innym niż większość". Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących

Bardziej szczegółowo

1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest

1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest 1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest znakomitym pedagogiem związanym z podkowiańską szkołą, gdzie

Bardziej szczegółowo

MAŁA AKADEMIA TEATRALNA

MAŁA AKADEMIA TEATRALNA program edukacji kulturalnej dla dzieci z klas IV - VI MAŁA AKADEMIA TEATRALNA Proszę wyobrazić sobie 70-tkę dzieci, które przez dwie godziny bawią się w teatr: słuchają opowieści o historii teatru, oglądają

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012

Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012 Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012 Cele projektu: edukacja artystyczna, włączająca do prac placówek przedszkolnych instytucje kultury z Bydgoszczy zachęcenie przedszkoli

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

nauczyciel naszej szkoły

nauczyciel naszej szkoły Pan Apolinary Nosalski - poeta, pisarz i nauczyciel naszej szkoły Praca zbiorowa Urodził się 22 czerwca 1930 roku we wsi Brudno koło Parczewa. Po ukończeniu w 1944 r. Szkoły Powszechnej w Koczergach kontynuował

Bardziej szczegółowo

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Żył w latach 1805 1875; Prozaik, poeta, dramaturg i baśniopisarz duński; W wieku 14 lat, po śmierci ojca, we wrześniu

Bardziej szczegółowo

ROCZNY PLAN PRACY PRZDSZKOLA NR 201 ROK SZKOLNY 2013/2014. Poznajemy Ursynów z Misiem Ursynkiem

ROCZNY PLAN PRACY PRZDSZKOLA NR 201 ROK SZKOLNY 2013/2014. Poznajemy Ursynów z Misiem Ursynkiem ROCZNY PLAN PRACY PRZDSZKOLA NR 201 ROK SZKOLNY 2013/2014 Poznajemy Ursynów z Misiem Ursynkiem CELE > kształtowanie poczucia przynależności narodowej poprzez zacieśnianie więzi z dzielnicą, w której dzieci

Bardziej szczegółowo

JANUSZ KORCZAK- CZŁOWIEK, KTÓRY KOCHAŁ DZIECI

JANUSZ KORCZAK- CZŁOWIEK, KTÓRY KOCHAŁ DZIECI JANUSZ KORCZAK- CZŁOWIEK, KTÓRY KOCHAŁ DZIECI CELE PROJEKTU: przybliżenie uczniom sylwetki Janusza Korczaka, zapoznanie z jego nowatorskimi poglądami na wychowanie dzieci; uświadomienie dzieciom posiadania

Bardziej szczegółowo

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2014/2015 ROK SZKOLNY 2014/2015 Październik - Opowieści z leśnej polany - przedstawienie muzyczne - Fabryka krówek - do Milanówka grupa IV i V - uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka grupa I - wycieczka na pocztę

Bardziej szczegółowo

WITAJCIE PO FERIACH!!!

WITAJCIE PO FERIACH!!! SZKOŁA I JA WITAJCIE PO FERIACH!!! MŁODSZY SAMORZĄD SZKOLNY 1 MOJE ZIMOWE PRZYGODY Ferie zimowe spędziłam na wsi u swoich dziadków. Wesoło spędziłam czas. Pewnego razu wybraliśmy się na wycieczkę do lasu.

Bardziej szczegółowo

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne

Bardziej szczegółowo

Plan współpracy ze środowiskiem lokalnym

Plan współpracy ze środowiskiem lokalnym Plan współpracy ze środowiskiem lokalnym Przedszkola nr 125 Pod Złotym Promykiem w Warszawie na rok szkolny 2015/2016 Warszawa 2015 r. Plan współpracy ze środowiskiem lokalnym 2015-2016 str 1 / 9 Partnerska,

Bardziej szczegółowo

Relacja z obchodów X Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. 24.03.2015r.

Relacja z obchodów X Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. 24.03.2015r. Relacja z obchodów X Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa 24.03.2015r. Z okazji X Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa Niepubliczna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna wraz z Ośrodkiem Rehabilitacyjno

Bardziej szczegółowo

Oferta przeznaczona dla przedszkoli - szkół podstawowych - gimnazjów - szkół ponadgimnazjalnych

Oferta przeznaczona dla przedszkoli - szkół podstawowych - gimnazjów - szkół ponadgimnazjalnych KSIĄŻNICA STARGARDZKA Lekcje biblioteczne, lekcje tematyczne i prezentacje multimedialne - propozycja na rok szkolny 2012/2013 Oferta przeznaczona dla przedszkoli - szkół podstawowych - gimnazjów - szkół

Bardziej szczegółowo

oferta programowa 01 Polskie filmy 02 Rok Kieślowskiego 03 Kabaretowy rejs 04 Serial Dom 05 Serial Alternatywy 4 06 Program Obowiązkowy

oferta programowa 01 Polskie filmy 02 Rok Kieślowskiego 03 Kabaretowy rejs 04 Serial Dom 05 Serial Alternatywy 4 06 Program Obowiązkowy wiosna 2016 Kino Polska Telewizja Kino Polska to jedyna stacja poświęcona promocji polskiego kina, a jednocześnie jeden z najbardziej popularnych kanałów filmowych w Polsce. Kultowe filmy i seriale, a

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik

Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik (Polski lektor młodego pokolenia. Najczęściej można usłyszeć go w reklamach telewizyjnych, radiowych,

Bardziej szczegółowo

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE

ALBUMY, PRZEWODNIKI, ENCYKLOPEDIE SPIS NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi nowościami dostępnymi w bibliotece szkolnej. Są wśród nich między innymi pomoce dla nauczycieli oraz nowości czytelnicze zakupione

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Rola marketingu we współczesnym świecie. Czym jest marketing? dr Mikołaj Pindelski

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Rola marketingu we współczesnym świecie. Czym jest marketing? dr Mikołaj Pindelski Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Rola marketingu we współczesnym świecie Czym jest marketing? dr Mikołaj Pindelski Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 7. maja 2013 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY

Bardziej szczegółowo

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 Miejskie Przedszkole Nr 18 w Puławach ul. Norwida 32 A GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 / styczeń - luty 2010 / Zimo, zimo przybądź biała Przynieś śniegu po kolana Zimo, zimo to nie wszystko Chcemy jeszcze

Bardziej szczegółowo

" Chór to nie tylko szkoła śpiewu, to sposób na życie wesołe i radosne..."

 Chór to nie tylko szkoła śpiewu, to sposób na życie wesołe i radosne... " Chór to nie tylko szkoła śpiewu, to sposób na życie wesołe i radosne..." Chór szkolny skupia uczniów lubiących łączyć swoje pasje, talent z artystycznym sposobem wyrażania siebie. To bardzo wymierny

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R V I SZKOLNE M A R Z E C 2 0 1 4 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 Zuch

Bardziej szczegółowo

BIBLIOTEKA MOIM PRZYJACIELEM

BIBLIOTEKA MOIM PRZYJACIELEM FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ I FILIACH BIBLIOTECZNYCH (20.01.14 r. - 31.01.14 r. ) PLAN ZAJĘĆ I ZABAW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY p.n. BIBLIOTEKA MOIM PRZYJACIELEM BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIASTKU 20

Bardziej szczegółowo

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia WSPOMNIENIA Z LAT 70 NA PODSTAWIE KRONIK SZKOLNYCH. W ramach Internetowego Projektu Zbieramy Wspomnienia pomiędzy końcem jednych, a początkiem drugich zajęć wybrałam

Bardziej szczegółowo

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Pani Dyrektor Barbara Bogacz.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Pani Dyrektor Barbara Bogacz. 22 maja 2010 roku świętowaliśmy Jubileusz pięćdziesięciolecia Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Uroczystości rozpoczęły się Wielką Galą otwarcia w Filharmonii Olsztyńskiej.

Bardziej szczegółowo

Janusz Korczak. przyjaciel dzieci

Janusz Korczak. przyjaciel dzieci Janusz Korczak przyjaciel dzieci Janusz Korczak o lekarz o pedagog o wychowawca o pisarz Dzieciństwo, młodość i edukacja Janusz Korczak (właściwe nazwisko Henryk Goldszmit) urodził się 22 lipca 1878 roku

Bardziej szczegółowo

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut. Scenariusz zajęć Temat: Spotkanie z Innym. Tolerancja Cele: uświadomienie uczniom obecności w społeczeństwie osób z problemami komunikacyjnymi, nabycie umiejętności posługiwania się metodami komunikacji

Bardziej szczegółowo

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO NA EGZAMIN MATURALNY W ROKU 2014 I. LITERATURA 1. Biografia jako klucz do odczytania twórczości pisarza. Przedstaw temat w oparciu o wybrane przykłady.

Bardziej szczegółowo

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA 1.Różne obrazy przyrody w literaturze. Omów sposoby ich kreowania w wybranych utworach 2.Metamorfoza bohatera literackiego i jej sens. Omów problem,

Bardziej szczegółowo

Temat Przebieg i forma zajęć Dla kogo przeznaczona Kontakt

Temat Przebieg i forma zajęć Dla kogo przeznaczona Kontakt Lekcje biblioteczne, prezentacje multimedialne - propozycja Książnicy na rok szkolny 2011-2012 (w zależności od tematu i specyfiki - zajęcia trwają od 45 do 90 minut) Temat Przebieg i forma zajęć Dla kogo

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKI KONKURS ILUSTRATORSKI DO DZIEŁ LITERATURY POLSKIEJ KLASYCZNEJ I WSPÓŁCZESNEJ

WOJEWÓDZKI KONKURS ILUSTRATORSKI DO DZIEŁ LITERATURY POLSKIEJ KLASYCZNEJ I WSPÓŁCZESNEJ WOJEWÓDZKI KONKURS ILUSTRATORSKI Wspaniała literatura polska, szczególnie współczesna, obfituje w dzieła, które pozbawione są rycin. Chcemy aby poprzez ten konkurs młodzi ludzie rozbudzali swoją wyobraźnię,

Bardziej szczegółowo

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy Szkoła gimnazjalna JĘZYK POLSKI Scenariusz z wykorzystaniem nowych mediów i platformy Filmoteka Szkolna (45 min) Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Bardziej szczegółowo

Kto mi da skrzydła? - spotkania z ciekawymi ludźmi

Kto mi da skrzydła? - spotkania z ciekawymi ludźmi Kto mi da skrzydła? - spotkania z ciekawymi ludźmi SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI TO CYKL SPOTKAŃ ZE ZNANYMI AUTORAMI Z LITERATURY. SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ W BIBLIOTECE PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIERZBICY

Bardziej szczegółowo

Pamiętamy i czekamy na IV RP!

Pamiętamy i czekamy na IV RP! Szanowni Państwo, Oddajemy do Waszych rąk drugi numer naszego pisma, które jest poświęcone pierwszej rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Dodatkowo prezentujemy wybrane wydarzenia z życia Prawa i Sprawiedliwości

Bardziej szczegółowo

Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja. 22 maja, czwartek. Prezentacja stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej. Obiad à la fourchette.

Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja. 22 maja, czwartek. Prezentacja stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej. Obiad à la fourchette. Program imprez stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej w ramach 5 Warszawskich Targów Książki (22-25 maja 2014 roku) Lokalizacja: Stadion Narodowy w Warszawie Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja

Bardziej szczegółowo

PROJEKT LONDYN 2014 SŁÓW PARĘ O LONDYNIE W JAKIM PAŃSTWIE ZNAJDUJE SIĘ LONDYN? NARYSUJ FLAGĘ PAŃSTWA, KTÓRYM LEŻY LONDYN: NAD JAKĄ RZEKĄ LEŻY LONDYN?

PROJEKT LONDYN 2014 SŁÓW PARĘ O LONDYNIE W JAKIM PAŃSTWIE ZNAJDUJE SIĘ LONDYN? NARYSUJ FLAGĘ PAŃSTWA, KTÓRYM LEŻY LONDYN: NAD JAKĄ RZEKĄ LEŻY LONDYN? LO DY SŁÓW PARĘ O LONDYNIE W JAKIM PAŃSTWIE ZNAJDUJE SIĘ LONDYN? NARYSUJ FLAGĘ PAŃSTWA, KTÓRYM LEŻY LONDYN: NAD JAKĄ RZEKĄ LEŻY LONDYN? 2 JAK OKREŚLAMY MIESZKAŃCÓW LONDYNU? ZAZNACZ NA PONIŻSZEJ MAPIE,

Bardziej szczegółowo

Mgła zapomnienia Sms z zaświatów

Mgła zapomnienia Sms z zaświatów Mgła zapomnienia i Sms z zaświatów B. Minte-König Opowiadania z serii Miłość? Tajemnica, przeznaczone dla starszej młodzieży. Mgła zapomnienia to opowiadanie o dziewczynie imieniem Viki, która spotyka

Bardziej szczegółowo

Chopinowskie inspiracje w muzyce, plastyce i teatrze

Chopinowskie inspiracje w muzyce, plastyce i teatrze Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chopinowskie inspiracje w muzyce, plastyce i teatrze Wojewódzki Dom Kultury im.

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Nr Literatura 1. Literackie wizje polskiego dworu. Omów temat w oparciu o wybrane utwory. 2. Polska, ale jaka? Przedstaw

Bardziej szczegółowo

CZERWIEC 2 0 1 4. w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Angielski.123

CZERWIEC 2 0 1 4. w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Angielski.123 CZERWIEC 2 0 1 4 w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej w Krakowie H A R M O N O G R A M I M P R E Z Data realizacji Tytuł przedsięwzięcia Organizator wtorki, czwartki godz.12.00-15.00 kontynuacja (wg ustalonego

Bardziej szczegółowo

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia Warszawa da się lubić, Tutaj szczęście można znaleźć, Tutaj serce można zgubić Dnia 18.10.2011 r. uczniowie Gimnazjum nr 6 w Czerwionce-Leszczynach wzięli udział

Bardziej szczegółowo

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder.

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Wolontariat informuje. 26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Zakupiliśmy tam za zebrane pieniądze

Bardziej szczegółowo

zapraszają na Film Cezarego Ibera

zapraszają na Film Cezarego Ibera Page1 zapraszają na Film Cezarego Ibera Od 14 stycznia 2011 Page2 Od piątku, 14 stycznia 2011 DIALOG będzie wyświetlany na regularnych pokazach w KinoLAB w Warszawie. W ten sposób zostanie zainaugurowany

Bardziej szczegółowo

Interdyscyplinarny projekt edukacyjny w PSM I st. w Prudniku - Rok Chopinowski

Interdyscyplinarny projekt edukacyjny w PSM I st. w Prudniku - Rok Chopinowski Interdyscyplinarny projekt edukacyjny w PSM I st. w Prudniku - Rok Chopinowski Nasza inicjatywa to przykład szerokiego myślenia o edukacji artystycznej i perspektywicznego myślenia o szkole, jako społeczności

Bardziej szczegółowo

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejska Biblioteka Publiczna gromadzi zbiory z literatury pięknej dla dorosłych i dzieci, a także z literatury popularnonaukowej i naukowej. Placówka zakupuje wszystkie

Bardziej szczegółowo

Dla kogo przeznaczona. * szkoła podstawowa * gimnazjum * szkoła ponadgimnazjalna. * szkoła podstawowa * gimnazjum * szkoła ponadgimnazjalna

Dla kogo przeznaczona. * szkoła podstawowa * gimnazjum * szkoła ponadgimnazjalna. * szkoła podstawowa * gimnazjum * szkoła ponadgimnazjalna Temat Przebieg i forma zajęć Czas zajęć w minutach Dla kogo przeznaczona Miejsce Osoby prowadzące zajęcia Numer telefonu Mail Posługiwanie się komputerowym katalogiem bibliotecznym (od Listopada 2013r.)

Bardziej szczegółowo

Maria Lorek główną autorką darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów

Maria Lorek główną autorką darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów Warszawa, 18 marca 2014 r. Maria Lorek główną autorką darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów Maria Lorek (ur. 1959 r.), twórca kilkudziesięciu publikacji i podręczników dla dzieci i nauczycieli jest

Bardziej szczegółowo

Katharsis. Tyle bezimiennych wierszy, ilu poległych rycerzy Dariusz Okoń

Katharsis. Tyle bezimiennych wierszy, ilu poległych rycerzy Dariusz Okoń 1 Spis treści Od Autora......6 Katharsis...7 Zimowy wieczór......8 Cierpienie i rozpacz......9 Cel.... 10 Brat Niebieski.... 11 Czas.... 12 Opętana.... 14 * * * [Moja dusza słaba].... 16 * * * [Człowiek

Bardziej szczegółowo

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum Program zajęć artystycznych klasa II gimnazjum Moduł I. Zajęcia teatralne i literackie. Moduł II. Zajęcia muzyczno - ruchowe. Moduł III. Zajęcia plastyczne. Opracowała : Beata Sikora Sztuka jest wieczną

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo

Pierwszy krok jest najtrudniejszy...

Pierwszy krok jest najtrudniejszy... Pierwszy krok jest najtrudniejszy... 1/2014 01 kwietnia 2014 Podjęcie pierwszego kroku niemal w każdej decyzji jest najczęściej najtrudniejszym momentem, gdy chcemy zmienić coś w naszym życiu bądź ulepszyć

Bardziej szczegółowo

PATRONAT HONOROWY Podróżnik, sportowiec, humanista, dziennikarz fotoreporter - nasz patron Kazimierz Nowak wzorem dla współczesnej młodzieży.

PATRONAT HONOROWY Podróżnik, sportowiec, humanista, dziennikarz fotoreporter - nasz patron Kazimierz Nowak wzorem dla współczesnej młodzieży. PATRONAT HONOROWY Podróżnik, sportowiec, humanista, dziennikarz fotoreporter - nasz patron Kazimierz Nowak wzorem dla współczesnej młodzieży. Projekt edukacyjny realizowany w latach 2009-2012 w Gimnazjum

Bardziej szczegółowo

DUCZUŚ. Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach. Witajcie! Święta już za nami, więc czas na kolejne, tym razem lutowe wydanie Duczusia!

DUCZUŚ. Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach. Witajcie! Święta już za nami, więc czas na kolejne, tym razem lutowe wydanie Duczusia! Nr 4 Luty 2015 r. DUCZUŚ Gazeta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Duczkach Witajcie! Święta już za nami, więc czas na kolejne, tym razem lutowe wydanie Duczusia! W tym numerze: Długo wyczekiwany wywiad

Bardziej szczegółowo

przy Szkole Podstawowej nr 2 w Tuszynie

przy Szkole Podstawowej nr 2 w Tuszynie przy Szkole Podstawowej nr 2 w Tuszynie Rola teatru: Teatr dziecięcy to jedna z form pozalekcyjnych zajęć szkolnych, polegająca na wystawianiu sztuk teatralnych z udziałem uczniów. Posiada duże znaczenie

Bardziej szczegółowo

MISHOWA SEKCJA KULTURY

MISHOWA SEKCJA KULTURY Samorząd Studentów Kolegium MISH UW ul. Dobra 72, 00-312 Warszawa E-mail samomish@gmail.com Facebook https://www.facebook.com/mish.uw http://www.samorzad.mish.uw.edu.pl/ Kim jesteśmy? Sekcja Kultury powstała

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci Janusz Korczak Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci Projekt realizowany jest przez uczniów II klasy Gimnazjum nr 1 w Błoniu pod kierunkiem nauczyciela, pani Anety Kobosz. Idea przybliżenia

Bardziej szczegółowo

Fundacja Pro Memoria Problemy współczesności

Fundacja Pro Memoria Problemy współczesności Problemy współczesności Obecnie przeżywamy okres, w którym ludzkość znalazła się w stadium dotychczas nieznanych, wielkich problemów cywilizacyjnych. Jesteśmy świadkami nagromadzenia się przeróżnych trudności,

Bardziej szczegółowo

Lp Temat Data Zaproszony gość

Lp Temat Data Zaproszony gość Tematyka spotkań klubowych w roku szkolnym 2000/2001 Lp Temat Data Zaproszony gość 1. Boże Narodzenie, Weinachten, Christmas, - jak obchodzą je chrześcijanie? Rola i zadania związków zawodowych w realiach

Bardziej szczegółowo

Franciszek Wójcik (1903-1984)

Franciszek Wójcik (1903-1984) Franciszek Wójcik (1903-1984) wystawa: Pejzaże z Rzymu i Zakopanego 04.03.2011 18.03.2011 Connaisseur Salon Dzieł Sztuki Kraków, Rynek Główny 11 Franciszek Wójcik (1903-1984) Urodzony 2 stycznia 1903 r.

Bardziej szczegółowo

F A N T A S T Y K I B I E L S K O C Z Y L I : O G Ó L N O P O L S K I P O L C O N 2 0 1 4 O R A Z F E S T I W A L K U L T U R Y I G I E R

F A N T A S T Y K I B I E L S K O C Z Y L I : O G Ó L N O P O L S K I P O L C O N 2 0 1 4 O R A Z F E S T I W A L K U L T U R Y I G I E R F A N T A S T Y C Z N E B I E L S K O O G Ó L N O P O L S K I F E S T I W A L C Z Y L I : F A N T A S T Y K I O R A Z F E S T I W A L K U L T U R Y I G I E R G R O J K O N 8 N A R A T U N E K! K S I Ą

Bardziej szczegółowo

Program (rodzaj proponowanych zajęć)

Program (rodzaj proponowanych zajęć) LATO W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W DZIELNICY PRAGA-PÓŁNOC M. ST. WARSZAWY, W RAMACH AKCJI LATO W MIEŚCIE 2008 w dniach 24 czerwca 29 sierpnia 2008 r. Bezpośredni Organizator L p.

Bardziej szczegółowo

3 grudnia 2014 r. - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia 2014 r. - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pamięci Kolejarzy Chojnickich w Chojnicach Przykłady działań i przedsięwzięć podejmowanych w trakcie realizacji programu Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją (informacje o wszystkich

Bardziej szczegółowo

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot Opowieści nocy reż. Michel Ocelot 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Jak powstaje film? 2. Karta pracy. (str. 5) MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI SCENARIUSZ LEKCJI Opracowała: Paulina

Bardziej szczegółowo

ODESSA Rok 2013. 20-lecie współpracy partnerskiej Łodzi i Odessy. 26.02.2013 r. - Wizyta przedstawicieli miasta Odessy

ODESSA Rok 2013. 20-lecie współpracy partnerskiej Łodzi i Odessy. 26.02.2013 r. - Wizyta przedstawicieli miasta Odessy ODESSA Rok 2013 20-lecie współpracy partnerskiej Łodzi i Odessy 26.02.2013 r. - Wizyta przedstawicieli miasta Odessy W Łodzi przebywała dwuosobowa delegacja z Odessy. Z ukraińskim miastem łączą nas relacje

Bardziej szczegółowo

"Obrazy, które mnie hipnotyzują" - rozmowa z Anną Wypych

Obrazy, które mnie hipnotyzują - rozmowa z Anną Wypych "Obrazy, które mnie hipnotyzują" - rozmowa z Anną Wypych JUSTYNA NAPIÓRKOWSKA Więcej zdjęć (2) Przedstawiam Państwu młodą malarkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Świeszewskiego.

Bardziej szczegółowo

Propozycje tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej Curie w Bytomiu w roku szkolnym 2013/2014

Propozycje tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej Curie w Bytomiu w roku szkolnym 2013/2014 Propozycje tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej Curie w Bytomiu w roku szkolnym 2013/2014 Literatura 1. Literackie portrety ludzi szczęśliwych.

Bardziej szczegółowo

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów)

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów) REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1 (wersja dla studentów) Reklama jest obecna wszędzie w mediach, na ulicy, w miejscach, w których uczymy się, pracujemy i odpoczywamy. Czasem pomaga nam w codziennych

Bardziej szczegółowo

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina Zestawienie ofert w Konkursie z dziedziny kultury AD 2010 wraz z przyznanymi dotacjami Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Bardziej szczegółowo

LITERATURA tematu Temat

LITERATURA tematu Temat Nr tematu LITERATURA Temat 1 Literackie dialogi z Bogiem. Omów temat na podstawie analizy wybranych 2 Funkcjonowanie stereotypów w społeczeństwie polskim. Omów temat, analizując wybrane utwory literackie

Bardziej szczegółowo

Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman)

Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman) Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman) Urodzony 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce na Podolu, jako syn inżyniera kolejowego, w związku z czym często podróżował z rodziną, przenosząc się z miejsca

Bardziej szczegółowo

Krystyna Siedlecka. z domu. Cichocka

Krystyna Siedlecka. z domu. Cichocka Krystyna Siedlecka z domu Cichocka Krystyna Cichocka Jedyna córka Marianny i Bolesława Cichockich, urodziła się 25 X 1933 r. w Warszawie. 5-letnia Krysia 3 4-letnia Krysia 4 Dzieciństwo Do września 1944

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIE I. Europa oczami dziecka budowanie wiedzy o Europie i byciu Europejczykiem z jednoczesnym kształtowaniem przynależności do własnego kraju

ZAGADNIENIE I. Europa oczami dziecka budowanie wiedzy o Europie i byciu Europejczykiem z jednoczesnym kształtowaniem przynależności do własnego kraju I ZAGADNIENIE I. Europa oczami dziecka budowanie wiedzy o Europie i byciu Europejczykiem z jednoczesnym kształtowaniem przynależności do własnego kraju Cele Zakres Sposoby realizacji Osoby odpowiedzialne

Bardziej szczegółowo

KONKURS LITERACKI NA BAJKĘ TERAPEUTYCZNĄ DOTYCZĄCĄ BEZPIECZEŃSTWA

KONKURS LITERACKI NA BAJKĘ TERAPEUTYCZNĄ DOTYCZĄCĄ BEZPIECZEŃSTWA KONKURS LITERACKI NA BAJKĘ TERAPEUTYCZNĄ DOTYCZĄCĄ BEZPIECZEŃSTWA Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku zapraszają do udziału w konkursie literackim na napisanie bajki

Bardziej szczegółowo

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH. PORTRETY i SYTUACJE

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH. PORTRETY i SYTUACJE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH PORTRETY i SYTUACJE PAPIEROSY. ZMĘCZONE TWARZE akryl na płótnie, 150 x 120 cm WAŻNIEJSZE WYSTAWY INDYWIDUALNE: 2012 Figuracja malarstwo. Galeria Ether, Warszawa. 2010

Bardziej szczegółowo

TEATR BLIŻEJ DZIECKA

TEATR BLIŻEJ DZIECKA TEATR BLIŻEJ DZIECKA Wiemy nie od dziś, że dziecko uczy się kontaktu ze sztuką już od wczesnego dzieciństwa. Wrodzona wrażliwość pozwala mu żywo reagować na melodyjność głosu matki i śpiewane przez nią

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum

Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum przeprowadzonym wśród nauczycieli, uczniów i rodziców,

Bardziej szczegółowo

To jest nasza szkoła,spędzamy w niej dużo czasu. Przede wszystkim dlatego, że tak chcemy.

To jest nasza szkoła,spędzamy w niej dużo czasu. Przede wszystkim dlatego, że tak chcemy. Zespół Szkół OgólnokształcącoEkonomiczych im. Olimpijczyków Polskich UL.SYRIUSZA 30 44-117, Gliwice Numer 7 04/16 ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER To jest nasza szkoła,spędzamy w niej dużo czasu. Przede wszystkim

Bardziej szczegółowo

OBORNICKI OŚRODEK KULTURY PROPONUJE W CZERWCU 2012

OBORNICKI OŚRODEK KULTURY PROPONUJE W CZERWCU 2012 OBORNICKI OŚRODEK KULTURY PROPONUJE W CZERWCU 2012 01.06. DZIEŃ DZIECKA NA WESOŁO godz.17.00- OD JUNIORA DO SENIORA - zabawy rekreacyjne godz.17.15- MÓJ PRZYJACIEL KONIK - przedstawienie w wykonaniu aktorów

Bardziej szczegółowo

Ksiądz Profesor Józef Tischner - Łopuszna sierpień 2006

Ksiądz Profesor Józef Tischner - Łopuszna sierpień 2006 Ksiądz Profesor Józef Tischner - Łopuszna sierpień 2006 Jak w kilku zdaniach ująć naukę, jaką odebraliśmy z tego, co mówił do nas Ksiądz Profesor. Czym dla nas była Jego obecność w polskiej rzeczywistości,

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNO WYCHOWAWCZY POD HASŁEM MODA NA CZYTANIE. PRZY WSPÓŁPRACY PCEiK w OLEŚNICY

PROJEKT EDUKACYJNO WYCHOWAWCZY POD HASŁEM MODA NA CZYTANIE. PRZY WSPÓŁPRACY PCEiK w OLEŚNICY PROJEKT EDUKACYJNO WYCHOWAWCZY POD HASŁEM MODA NA CZYTANIE PRZY WSPÓŁPRACY PCEiK w OLEŚNICY,, Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem...

Bardziej szczegółowo

MALI uczniowie idą do szkoły

MALI uczniowie idą do szkoły MALI uczniowie idą do szkoły Czy wyobrażasz sobie życie bez książek? A wiesz, że książka może odmienić życie ludzkie? Jeśli chcesz się o tym przekonać, zapraszamy do włączenia się w najnowszą akcję edukacyjną

Bardziej szczegółowo

Przedszkole z kulturą Projekt edukacyjny dla przedszkoli. Raport 2012

Przedszkole z kulturą Projekt edukacyjny dla przedszkoli. Raport 2012 Przedszkole z kulturą Projekt edukacyjny dla przedszkoli Raport 2012 Cele projektu: edukacja artystyczna, włączająca do prac placówek przedszkolnych instytucje kultury z Bydgoszczy zachęcenie przedszkoli

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU PRZEDSZKOLA NR 6 IM. BAJKA W WOŁOMINIE

KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU PRZEDSZKOLA NR 6 IM. BAJKA W WOŁOMINIE KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU PRZEDSZKOLA NR 6 IM. BAJKA W WOŁOMINIE NAJWAŻNIEJSZE W PRACY PRZEDSZKOLA BAJKA JEST: Edukacja zdrowotna (w tym ruchowo muzyczna) Edukacja ekologiczna z edukacją dla bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

innowacyjna przestrzeń edukacyjna: doświadczenie estetyczne jako narzędzie przekazywania wartości kulturowych

innowacyjna przestrzeń edukacyjna: doświadczenie estetyczne jako narzędzie przekazywania wartości kulturowych innowacyjna przestrzeń edukacyjna: doświadczenie estetyczne jako narzędzie przekazywania wartości kulturowych Pan Tadeusz powstał w Paryżu w latach 1833-34, w czasie gdy Polska na ponad sto lat zniknęła

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU SENIORZY MAJĄ TALENT

REGULAMIN KONKURSU SENIORZY MAJĄ TALENT REGULAMIN KONKURSU SENIORZY MAJĄ TALENT Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu Seniorzy mają talent. Do udziału w projekcie może zgłosić się senior (uczestnik ośrodka wsparcia, klubu seniora),

Bardziej szczegółowo

Realizowane są także inne tematy lekcji zgodnie z potrzebami nauczycieli.

Realizowane są także inne tematy lekcji zgodnie z potrzebami nauczycieli. OFERTA EDUKACYJNA BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W ZAMOŚCIU FILIA W HRUBIESZOWIE Na rok szkolny 2015/2016 LEKCJE BIBLIOTECZNE (propozycja dla uczniów wszystkich typów szkół) 1. Zapoznanie z biblioteką pedagogiczną,

Bardziej szczegółowo

Usługi kulturalne w warszawskich dzielnicach

Usługi kulturalne w warszawskich dzielnicach Usługi kulturalne w warszawskich dzielnicach Raport z badania ilościowego Warszawa, wrzesień 2014 Centrum Komunikacji Społecznej Urząd m.st. Warszawy Informacje o badaniu Cel: Technika: Poznanie potrzeb,

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W INOWROCŁAWIU

ZESPÓŁ SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W INOWROCŁAWIU ZESPÓŁ SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W INOWROCŁAWIU JAN PAWEŁ II ORĘDOWNIK RODZINY NASZA SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA ŁĄCZY SIĘ Z TYMI SŁOWAMI PAMIĘTAMY 27 kwietnia 2015 roku odbył się w naszej

Bardziej szczegółowo

Laureat: Nagrody Nobla 80 Nagrody NIKE 98

Laureat: Nagrody Nobla 80 Nagrody NIKE 98 Laureat: Nagrody Nobla 80 Nagrody NIKE 98 Nadchodzi dla Miłosza czas przełomowy zmierzenie się ze sławą i popularnością. Milczenie krytyki polskiej na temat Miłosza ; nieśmiałe upominanie się o jego miejsce.

Bardziej szczegółowo

DZIEŃ TERAPEUTY. zagatki i pytania, golenie mężczyzn, nauka: haftowania,

DZIEŃ TERAPEUTY. zagatki i pytania, golenie mężczyzn, nauka: haftowania, DZIEŃ TERAPEUTY 16 października pracownia komputerowa z przygotowaniem do zawodu zorganizowała Dzień Terapeuty. Były różne konkurencje takie jak: rysowanie portretów instruktorów, zagatki i pytania, golenie

Bardziej szczegółowo

Czy znasz twórczość? organizowanego w ramach projektu Podlaskie spotkania z pisarzami, pod honorowym patronatem

Czy znasz twórczość? organizowanego w ramach projektu Podlaskie spotkania z pisarzami, pod honorowym patronatem Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku zaprasza uczniów wszystkich typów szkół województwa podlaskiego do udziału w konkursie Czy znasz twórczość? organizowanego

Bardziej szczegółowo

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki.

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach oferuje w bieżącej prenumeracie bogaty zbiór czasopism metodycznych i fachowych dla nauczycieli, wychowawców oraz bibliotekarzy, psychologów, pedagogów szkolnych

Bardziej szczegółowo