Bezpłatny nieregularnik lokalny

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bezpłatny nieregularnik lokalny"

Transkrypt

1

2 Bezpłatny nieregularnik lokalny

3 Po co komu sztuka? COCOdeORO J W związku z pismami z dnia ( ) oraz po rozmowach z Biurem Kultury Urzędu m. st. Warszawy informuję, iż w odremontowanym Forcie Sokolnickiego przewiduje się utworzenie instytucji kultury. Jednocześnie w nawiązaniu do wcześniejszych rozmów z Panią informuję, iż podtrzymujemy dotychczasowe stanowisko zgodne, z którym Fundacja Dziecko i Sztuka będzie mogła funkcjonować w jednej z prochowni wchodzącej w skład obiektu Fort Sokolnickiego. Rozmowa dotycząca lokalizacji Fundacji i Muzeum Sztuki Dziecka po remoncie Fortu dotyczyła prochowni jako miejsca prowadzenia zajęć plastycznych z dziećmi. Muzeum Sztuki Dziecka miało pozostać w Forcie. Budynek prochowni na obu kondygnacjach razem posiada metraż 52 m 2. I nie możliwe jest pomieszczenie tam również Muzeum Sztuki Dziecka, które musi mieć miejsce na archiwum zbiorów (ok eksponatów w tym wiele przestrzennych z możliwością powiększenia ich ilości) oraz na salę wystawową. Prosimy opotwierdzenie powrotu Muzeum do Fortu Sokolnickiego. Tych z Państwa, którzy nie używają poczty elektronicznej, zapraszamy do korzystania z tradycyjnej drogi pocztowej. Nasz adres do korespondencji: Restauracja Żywiciel dla Żolibora, Pl. Inwalidów 10, Warszawa. Listy można zostawiać w Restauracji Żywiciel.

4 Michał Warda

5 gdy miała 5 lat wraz z rodzicami, Danielem Passentem (dziennikarzem) i Agnieszką Osiecką (poetką ) przeniosła się do Warszawy na Żoliborz. Przedszkole, a później szkoła podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w pobliżu Cytadeli to okres, w którym szczególnie związała się z dzielnicą. Jej pasje to pisanie, sztuka współczesna, fotografia, sport, dobra kuchnia. Wojtek Wieteszka

6 Michał Warda Pamięci po zmarłym artyście tyle, ile aktualności jego dzieł. To stara prawda. Brutalna może, ale jak każda prawda po prostu prawdziwa C 41 potencjometrów Pana Jana Czesław Niemen: Czy go jeszcze pamiętasz?

7 Czy mnie jeszcze pamiętasz? Mutter, hast du mir vergeben Marlene Marlene Dziwnego świata Je ti to malojednego serca Sommerliebe Nie dla mnie taka dziewczyna Niemen: dyskografia, fakty, twórczość Niemen żyje w pamięci oficjalnej, bo showbusinessowej. A prywatnie? Żoliborzanin, dziennikarz, publicysta muzyczny, współpracownik radiowej Trójki. Autor wielu książek poświęconych muzyce, m.in. pięciotomowej Lekkiej muzy pierwszego w Europie kompendium muzyki rozrywkowej i show-businessu, książek o charakterze biograficznym m.in. Lennon (1991), Niemen o sobie (2005), Starszy Pan A. Opowieść o Jerzym Wasowskim (2005), Jam jest Alina, czyli Janowska story (2007), Dookoła Wojtek (2008), Czesław Niemen. Za trzy miesiące ukaże się biografia Kaliny Jędrusik jego autorstwa.

8 : reżyser filmowy i scenarzystka, dziennikarka telewizyjna, dwukrotna laureatka Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. W 2009 roku nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Filmografia: Humer i inni, Czy musieli zginąć, Myśli o Polsce, Budujcie Civitas Chrystiana, Pani hrabina, Musieli zwyciężyć, On wierzył w Polskę, Powrót Paderewskiego, Moje Wilno, Moje serce zostało we Lwowie.

9 Od dziecka jest Pani związana z Warszawą? Dlaczego chce Pani zrobić film o Żoliborzu? Ostatnio wielu reżyserów mówi o tym, ale znając podejście naszych władz do chęci promocji Żoliborza pewnie niewielu śmiałkom się to uda. Widzę Ciebie Warszawo sprzed Jest Pani wybitną dokumentalistką z metką tej, która robi filmy o Polsce, o której się nie mówi. Czy teraz w wolnej Polsce jest Pani łatwiej pracować Szlachetność, ideały, czy walka o własną godność odchodzą wraz z nimi Jak ich Pani znajduje? Czy łatwo ich namówić na zwierzenia? Dlaczego Pani zdaniem ludzie tak bardzo boją się prawdy? Przecież ona oczyszcza, wyzwala.

10 A kiedy wyjdzie na jaw prawda o Polsce? Chyba nie prędko Dokumentalista to dziennikarz, który powinien być przezroczysty? W jednym z wywiadów powiedziała Pani, że przezroczystość jest nudna. O czym powinno się dziś robić filmy dokumentalne? Sprawę honoru O jakim bohaterze Pani marzy? Który z Pani filmów było najtrudniej wyemitować w telewizji? Pani Alino cała redakcja Żolibora trzyma kciuki, aby udało się Pani namówić władze naszej dzielnicy lub sponsorów na realizację filmu o Żoliborzu.

11 Michał Warda Prace społeczne kojarzą się przede wszystkim tym, którzy żyli w czasach PRL-u. Niedzielne sadzenie drzewek, uprzątanie trawnika, grabienie liści i kopanie rowu Nazywało się to czyn społeczny i zwykle odbywało się z jakiejś okazji np. rocznicy, bądź kolejnego zjazdu partii. Nagrodą za udział był przeważnie jakiś deficytowy produkt.

12 A kto powiedział, ze państwo ma obowiązek pomocy społecznej swoim obywatelom? Dlaczego to sami obywatele nie mogą sobie pomagać? Z porównania danych z lat wynika, że w większości grup społeczno-demograficznych słabnie gotowość do dobrowolnej i nieodpłatnej współpracy na rzecz swojej społeczności. Proces ten jest szczególnie widoczny w środowisku uczniów i studentów (spadek z 67% w 2002 roku, do 64% w 2004, 52% w 2006 i 39% w 2008). Systematyczny i znaczący spadek gotowości w ostatnich czterech latach odnotowujemy także wśród ogółu młodzieży w wieku od 18 do 24 lat (spadek z 66% w 2004 roku do 52% w 2006 i 47% w 2008), wśród mężczyzn (odpowiednio: 59%, 52%, 46%), w środowisku miejskim (lecz nie w najmniejszych miastach), wśród badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym, pracowników fizyczno-umysłowych, a także w innych grupach (o dochodach od 301 do 900 zł, w wieku od 55 do 64 lat, żyjących w różnych warunkach materialnych, w różnym stopniu zaangażowanych w praktyki religijne). Natomiast jedynym środowiskiem, w którym w latach systematycznie rosła gotowość do wspólnego działania na rzecz swojej społeczności lokalnej, są rolnicy (wzrost z 54% w 2004 roku do 58% w 2006 i 68% w 2008)

13 Praca społeczna? Co to Komuno wróć? J To dla mnie obce słowa. Natomiast wolontariat jest dla mnie nieobcy. Pomagam z koleżanką w schronisku na Paluchu w adopcji zwierząt, a w czasie świąt Bożego Narodzenia w mojej firmie organizuję zbiórkę żywności i rzeczy dla najuboższych. Jest taka reklama telewizyjna jakiegoś banku chyba, w której młody chłopak generalnie nie wie co będzie robił za chwilę, gdzie będzie mieszkał. Wie, że może założyć rodzinę, ale w sumie nie czuje tego jeszcze. To świetnie pokazuje, że nasze pokolenie nie specjalnie się przywiązuje do miejsca, czy ludzi. Jesteśmy tu, a za chwilę możemy być już gdzie indziej Dlatego pracować społecznie po co? Pracą społeczną zajmę się jak będę na emeryturze. Teraz nie mam na to ani czasu, ani chęci. Super, że o tym piszecie. Sam myślałem, że na Żoli mało się dzieje i trzeba by coś zrobić, ale jestem strasznie zajęty i fizycznie nie miałbym nawet kiedy się tym zająć.

14 Michał Warda Napiszecie o nas? To fajnie, bo my niespecjalnie przywiązujemy wagę do promocji Cieszymy się z każdej nowej osoby, która chce z nami występować Dołączyliśmy wtedy do pomysłu harcerzy i do dziś pełnimy honorową służbę artystyczną w domach dziecka, w szpitalach dziecięcych, w domach opieki, a także w zakładach karnych i poprawczych. Przed tą właśnie tragicznie ekskluzywną widownią wystąpiliśmy już prawie 700 razy

15 Jeśli otrzymałeś więcej niż inni w talentach, w wydajności pracy, w sukcesach, w pięknym dzieciństwie, w harmonijnych stosunkach domowych, nie wolno Ci tego przyjmować jako czegoś oczywistego. Musisz uiścić za to zapłatę. Masz do uiszczenia niezwykły dług, jaki życiem należy płacić życiu." Po zastanowieniu jest na to jedna odpowiedź jest trzon grupa starszyzny, która trwa i przekazuje swoim osobistym przykładem ideę Służby Społecznej przez ten właśnie teatr. Przewodzi nam od początku Władysław Terlecki (muzykolog, pracownik Filharmonii Narodowej w Warszawie) razem wspieramy się w praktyce kolejnych działań. Ale nic byśmy nie zdziałali bez wolontariuszy, przyjaciół, młodzieży i dzieciaków, którzy na ile mogą uczestniczą we wszystkim Gdy w Radwanowicach w Ośrodku dla chorych-upośledzonych po przedstawieniu zaczęły się pokazy kukiełek, mini scenki, nowe wątki już zakończonej przecież sztuki, a w końcu serdeczne indywidualne spotkania i rozmowy odbył się spektakl drugi, może jeszcze piękniejszy Nie zapominajmy, że my chodzimy do szkoły, która ciągle dokłada nam coś nowego do nauki, dlatego nie zawsze możemy przychodzić na próby dodaje Szymon za to na wakacje zawsze jeżdżę z teatrzykiem na obozy w okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej Chcielibyśmy trochę więcej, może nieco inaczej. Mamy pomysły nowych przedstawień, terapii muzyką i poezją słowa. Czeka na nas Mały Książę, Chłopcy z Placu Broni, Piotruś Pan. Dla starszych będzie Antygona i poezja Mickiewicza

16 Archiwum autorki Moja znajomość z Żoliborzem rozpoczęła się kilka lat temu, w czasie studiów na ASP. Jako rodowita nowomieszczanka z ulicy Franciszkańskiej sąsiadującej z wieloma kawiarenkami, sklepikami, galeriami i kulturalnymi wydarzeniami ulicznymi, początkowo z trudem akceptowałam głośna ciszę Starego Żoliborza

17

18

19 jest autorką portretów klasyków piosenki polskiej i francuskiej, swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych malarstwa, rysunku, grafiki, ilustracji i fotografii. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie oprócz pracy projektowej i pedagogicznej, odbywa studia doktoranckie na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie (pisze pracę na temat wpływu kultury ludowej na sztukę użytkową X X wieku) oraz także studia podyplomowe w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

20 Archiwum autora

21

22

23 melodia N Michał Warda

24 dla dzieci Fantastyczne origami, czyli... Jak to dobrze się składa! Nowe pomysły na origami. Książka zawiera 17 oryginalnych modeli, uporządkowanych według stopnia trudności. Wprowadza krok po kroku w sztukę składania papieru. Dzięki szczegółowym rysunkom można zobaczyć jak z kwadratowego arkusza papieru powstają fascynujące figurki.oprócz klasycznych wzorów autorka przedstawia również własne kreacje. Książka jest przeznaczona dla początkujących oraz doświadczonych miłośników origami. Pozwala rozwijać umiejętności manulane dzieci, ale i... dorosłych. Świetna zabawa dla całej rodziny. Lotnik Eoin Colfer to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy dla dzieci i młodzieży. Światową sławę przyniósł mu cykl Artemis Fowl oraz takie książki jak Lista życzeń czy Nadnaturalista. Jego najnowsza powieść Lotnik" to historia młodego chłopca o imieniu Conor, który urodził się, by latać. Cała seria nieprzewidzianych wydarzeń powoduje, iż młody Conor musi sprostać wielu wyzwaniom aby ocalić swoje marzenia i najbliższych. Na skutek spisku zawistnego marszałka Bonvilaina, trafia do kopalni diamentów, z której nikt jeszcze nie powrócił... W tej fantastycznej opowieści jest i powaga literatury historycznej, ironiczny humor i namacalna groza, są też awanturnicze sceny akcji, dzięki którym całość nie jest zbyt mroczna. To opowieść o miłości i sile marzeń, które pomagają nie tyle przenieść góry ile wzbić się w przestworza. Szczególnie polecam dla dzieci od 11 do 15 lat.

25 Księga dżungli Klasyka literatury światowej dla dzieci w wyśmienitym przekładzie Andrzeja Polkowskiego oraz ilustracjami Józefa Wilkonia. Księga zawiera 7 opowiadań. Nowy przekład dodaje piękna tym wspaniałym opowiadaniom. Niezwykła książka, która kształtuje gusta młodych czytelników i pokazuje kunszt ilustratorski Józefa Wilkonia. Książka przeznaczona dla koneserów ilustracji, ale również dla wielbicieli wspaniałych przygód związanych z mitologią Indii. Nasierowska. Fotobiografia Zofia Turowska przedstawia Zofię Nasierowską, artystkę i dokumentalistkę, która z aparatem w ręku potrafiła sprostać zmianom i przeciwnościom, odnieść imponujący sukces zawodowy i jednocześnie harmonijnie ułożyć wspólnotę małżeńską. To opowieść o życiu wielokrotnie spełnionym. Zofia Nasierowska to postać, która się nie poddaje. Mimo poważnej choroby oczu, która uniemożliwia jej dalszą pracę zawodową znajduje kolejną misję. Otwiera pensjonat... Większość z ponad 400 zdjęć i dokumentów publikowana jest po raz pierwszy. Ta kiążka to świadectwo epoki minionej. Obraz elity towarzyskiej poprzednich lat. Nasierowska. Fotobiografia to książka dla absolutnie wszystkich czytelników. Urok i ciepło postaci to rzecz wręcz niebywała. Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła Świetnie napisana biografia Stanisława Bareji, króla polskich komedii czasów PRL-u. Autor Maciej Replewicz ukazuje nam Bareję od lat młodzieńczych, przez studia, karierę aż po ostatni etap jego życia. W bardzo ciekawy sposób przedstawia nam warsztat reżyserski mistrza. Pokazuje ogrom pracy, jaką wykonał Bareja. Reżysera, którego surowa, mało finezyjna forma potęgowała dodatkowo zawarty w nim olbrzymi ładunek humoru. Jego teksty były proste, ale nie prostackie. Pracował nad filmami szybko i efektywnie. Dzięki olbrzymiej ilości czytanych książek ciągle czerpał inspiracje i pomysły. Aktorom pozostawiał wiele swobody w interpretacji jego dialogów. Pozycja wszechmiar godna polecenia. Dla fanów jego kultowych filmów, wręcz lektura obowiązkowa. Pielgrzym nad Tinker Creek Annie Dillard to pisarka o wielkim talencie, ambitna, hojnie dzieląca się z czytelnikami swoją wizją świata... ciekawą i zdumiewającą. Została doceniona za tą powieść otrzymując Nagrodę Pulitzera. Pielgrzym nad Tinker Creek to napisana pięknym językiem opowieść - medytacja, gawęda o sprawach nieprzemijalnych i najważniejszych. Kojąca lektura dla czytelnika marzącego o wyprawach w nieznane zakątki Ziemi, szukającego w literaturze ucieczki od codzienności i pozytywnej inspiracji. Na każdej stronie tej książki, znajdziemy jakiś fragment, którym będziemy chcieli niemal natychmiast podzielić się z kimś bliskim. Z pamiętnika niemłodej już mężatki: Przedwojenny Żoliborz: Nasierowska. Fotobiografia: Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła: Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej: Zaginiony symbol: Tysiąc dni w Toskanii: Dla mnie Bomba Jerzego Dobrowolskiego: Dwory w Polsce: Rzeczywistość sowiecka w świadectwach polskich Żydów: Nieznane przygody Mikołajka: Księga dżungli: Dzieje naszej Ojczyzny: Bajki krasnoludka Bajkodłubka: Gone. Zniknęli: Bitwa o Skandię. Zwiadowcy ks. IV: W zimowym lesie... Niezwykła przygoda wesołego elfa: Dlaczego galaretka się trzęsie? Lotnik: Fantastyczne origami:

26 Czy przeglądając Pana doświadczenie w leczeniu ludzkich dusz, może Pan stwierdzić, że na wiosnę naprawdę łatwiej się zakochać i częściej się to dzieje? Zakochanie to stan łatwy i przyjemy tzw. motyle w brzuchu. Czy my współcześni, zagonieni mieszkańcy planety Ziemia umiemy w pełni korzystać z tego stanu? Chcemy romantyzmu, ale uważamy, że on się nie opłaci? Wróćmy do zakochania. Zakochanie, a równowaga Nigdy w życiu? Ile trwa stan zakochania? Do jesieni wytrwam w nim jak np. teraz trafi mnie strzała Kupidyna?

27 No, tak facet kupuje sobie nowe Audi i ładuje w nie nową dziewczynę jak z reklamy. Gość w maluchu chyba nie ma na to odwagi.. Dlatego warto się zatrzymać i popatrzeć w siebie. Co czuję naprawdę i czy tego chcę, czy jest to zgodne z moimi wartościami? Inaczej zaczynamy wpadać w depresję i gubimy stabilność emocjonalną. Ludzie dojrzali często też teraz zakochują się w aktorach z serialu, poetach postaciach nierealnych. I chyba robią to dlatego, że to miłość bez zobowiązań. W kogoś ładujemy swoje emocje, bo coś musimy z nimi zrobić, ale bez odpowiedzialności. Dlaczego tak się jej boimy? Mimo to Mieszkamy w pięknej romantycznej i klimatycznej dzielnicy. Czy warto się przejść po uliczkach, a może za rogiem czai się miłość psycholog, wykładowca na Wydziale Psychologii UW

28 Archiwum autora O kremówkach, indianach i węgorzach Barbara Bobrownicka-Fricze: żoliborzanka od siódmego roku życia, obecnie mieszka wkrakowie. Usypywała górkę w Parku Żeromskiego, uczyła się pod okiem marszałkowej Piłsudskiej, a kiedy wstąpiła do konspiracji bała się okropnie ale wstydziła się do tego przyznać. Na IV kolonii na Żoliborzu złożyła przysięgę i doznała dziwnego uczucia: tak, jakby spłynęły z niej wszystkie strachy, poczuła fizyczny odpływ strachu po złożeniu tej przysięgi.jej wspomnienia zanotował wnuk, Aleksander Nowacki. Marsz znad Wieprza.

29

30 czyli biała osłoda Michał Warda Śmiech pusty mnie ogarnia, gdy słyszę Kto to widział, żeby w styczniu było minus dziesięć?!. Albo kiedy ktoś koło trzydziestki twierdzi, że tyle śniegu w życiu nie widział Widział, widział, a w Warszawie bywało i poniżej minus dwudziestu, świetnie pamiętam, a do starości jeszcze mi daleko C

31 mroźnej zimy... Średniej wielkości cebulę obieramy i drobniutko siekamy. Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oleju słonecznikowego, wrzucamy cebulę i dusimy kilka minut, nie pozwalając jej się zarumienić. Parówki (ze dwie na głowę) pozbawione plastikowych osłonek kroimy w plasterki. Wrzucamy do cebuli i chwilę razem podduszamy. Dodajemy 2 szczodre łyżki dobrej pasty pomidorowej, łyżkę ostrej musztardy, listek bobkowy i łyżkę cukru. Smażymy chwilę i dolewamy rosół lub wodę (jakieś 1/2 szklanki). Mieszamy, żeby powstał średnio gęsty sos (ewentualnie dolewamy jeszcze trochę rosołu lub wody) i gotujemy 5 minut. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ryżem. Informujemy, że artykuł pt. Łuna nad cmentarzem, a pyzy na stole, który ukazał się w poprzednim numerze Żolibora, został w trakcie redakcji tekstu zniekształcony w sposób utrudniający jego czytanie. Czytelników i autorkę serdecznie przepraszamy, jednocześnie informując, że pełny tekst artykułu można znaleźć w internecie, na stronie

32 ITI Cinema Młodość, miłość, wolność, bunt i muzyka jest czas, gdy wszystko zdarza się po raz pierwszy a miłość ma smak oranżady! Film Wszystko, co kocham to historia grupy przyjaciół, którzy wypełnioną muzyką młodość przeżywają na polskim wybrzeżu. Janek (Mateusz Kościukiewicz), wrażliwy osiemnastolatek, zakochany w Basi (Olga Frycz), współczesny Romeo, nie jest w stanie pogodzić się z tym, że konflikt między rodzinami wystawi rodzące się uczucie na próbę... Film został nagrodzony Złotym Klakierem na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wyróżnienie dla najdłużej oklaskiwanego filmu w konkursie głównym). Wszystko, co kocham Bez serc, bez ducha to szkieletów ludy. Młodości! Dodaj mi skrzydła! Niech nad martwym wzlecę światem! Kędy zapał tworzy cudy. Nowości potrząsa kwiatem. I obleka w nadziei złote malowidła. (A. Mickiewicz) Młodości! tobie nektar żywota. Natenczas słodki, gdy z innymi dzielę; Serce niebieskie poi wesele. Kiedy je razem nić powiąże złota. Razem młodzi przyjaciele! W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele. Jednością silni, rozumni szałem. Razem, młodzi przyjaciele! Film obyczajowy produkcji polskiej

33 Od stycznia w Bielańskim Ośrodku Kultury rozpoczął działalność Teatr na Bielanach. Pod koniec lutego pierwsza premiera i to po raz pierwszy w Polsce. Kobieta z wydm Abe Kobo w reżyserii Piotra Wojewódzkiego reżyser, dramaturg przez wiele lat związany z Teatrem Narodowym współpracował z Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Kazimierzem Kutzem, Stanisławem Różewiczem. Autor ponad dwudziestu sztuk teatralnych. Debiutował w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Wykładał w Akademii Muzycznej, Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych. Cicindela Japana Motschulsky Cicindelę

34 Co może kryć kombinat betonowych pawilonów w stylu towarzysza Gierka: usługi stomatologiczne, okna z plastiku i osiedlową cukiernię. Jak Polska długa i szeroka, wszędzie jest podobnie. Ale nie na Żoliborzu! Od niedawna gospodarzy tam nie tylko lokalny small biznes i czarujące wspomnienia czasów PRL-u. Na rogu Mickiewicza i Potockiej powstało nowe miejsce z wygodnymi kanapami oraz ciepłym światłem z ręcznie tworzonych lamp (goście często przysypiają nad książką). Takie właśnie jest COCOdeORO. Można tam wpaść o każdej porze (kuchnia pracuje od 10-tej do późnych godzin nocnych). Art-club pracovnia przy ul. Popiełuszki 16 schowane w piwnicy bloku miejsce, dla każdego zainteresowanego kulturą. Odbywają się tu koncerty, wernisaże, spotkania podróżnicze i występy teatrów. Właśnie ruszyła też Wymienialnia Książek. Rada Dzielnicy ustanowiła uchwałę o nadaniu nazwy Plac Jacka Kuronia obszarowi położonemu na terenie Dzielnicy Żoliborz u zbiegu ulic Gdańskiej Potockiej Słowackiego Popiełuszki. I chwała im za to! W uzasadnieniu czytamy: Marszałek Senatu RP zwrócił się do Rady m.st. Warszawy o uhonorowanie osoby Jacka Kuronia poprzez nadanie Jego imienia jednej z ulic Stolicy. Natomiast Stowarzyszenie im. Gai i Jacka Kuroniów wystąpiło z inicjatywą nadania imienia Jacka Kuronia placowi przy stacji metra Marymont, tj. u zbiegu ulic Gdańska Potocka Słowackiego Popiełuszki. Nadanie nazwy Plac Jacka Kuronia będzie formą upamiętnienia osoby Jacka Kuronia jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej opozycji, który odegrał ogromną rolę wkształtowaniu polskiej pokojowej drogi do wolności, mieszkańca dzielnicy Żoliborz. Wystarczy przynieść egzemplarz, który może niepotrzebnie kurzy się na półce i wymienić na coś, czego jeszcze nie znamy. Warunkiem jest, żeby był w dobrym stanie. Wymienialnie wspiera wydawnictwo Czarne. Żoliborzanie czytajmy!

35 nie wszystko Nie w każdym pociągu powinieneś jechać, Nie w każdym zespole możesz uczestniczyć, Nie we wszystkich sprawach musisz się odzywać, Nie o każdej rzeczy masz swoje mieć zdanie, Opiniować wszystko wcale też nie trzeba Nie wszystko, co widzisz musi się podobać, Nie z każdą pomyłką masz polemizować, Przestępstwa nie wszystkie koniecznie masz karać Ważniejsze jest czasem zwykłe zrozumienie i uśmiech człowieka Wszak nie wszystko musisz i nie wszystko możesz, nie wszystko potrzebne Umiej się z tym zgodzić. wieloletni proboszcz parafii Dzieciątka Jezus, przyjaciel opozycji demokratycznej i Solidarności. Od grudnia 2005 roku kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczy religii w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego na Żoliborzu.

36 Z życia i obyczajów zwierząt Zaczarowany świat

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s.

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. ŁOWCY TALENTÓW CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. 7 Czerwiec 2014 Nr 6(06) B I U L E T Y N I N F O R M A C J I K U L T U R A L N E J s. 5 s. 6 s. 16 ROZMOWY TEATRALNE s. 8-9 s. 12-13 s. 18 Coraz częściej

Bardziej szczegółowo

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 22 / GRUDZIEŃ 2013 ISSN 2084-6207. Anna Stępień ANIA WYSZKONI

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 22 / GRUDZIEŃ 2013 ISSN 2084-6207. Anna Stępień ANIA WYSZKONI BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 22 / GRUDZIEŃ 2013 ISSN 2084-6207 Marta Nowak Kabaret Zrywka Adam loniewski T.ETNO Muzeum Historii Kolei Anna Stępień

Bardziej szczegółowo

Dla nas wrzesień jest zawsze miesiącem szczególnie miłym, gdyż Ikar obchodzi wtedy urodziny. W tym roku dziewiąte. Dziękujemy, że są Państwo z nami.

Dla nas wrzesień jest zawsze miesiącem szczególnie miłym, gdyż Ikar obchodzi wtedy urodziny. W tym roku dziewiąte. Dziękujemy, że są Państwo z nami. Fot. chadashim.pl Wakacje się skończyły, błogie lenistwo za nami, a więc do pracy! Wiemy jednak z własnego doświadczenia, że powrót do obowiązków bywa niełatwy i po okresie wypoczynku tym trudniej wdrożyć

Bardziej szczegółowo

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku Szanowni Państwo Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku na rok coraz większe uznanie. Jak pokazały poprzednie edycje zapotrzebowanie na tego

Bardziej szczegółowo

Biuletyn. za dobre żniwa w Gminie Wodynie

Biuletyn. za dobre żniwa w Gminie Wodynie Biuletyn G m i n y W o dy n i e Nr 3/2012 PAŹDZIERNIK 2012 www.wodynie.eu Egzemplarz bezpłatny Święto Plonów Gminy Wodynie rozpoczęło się w niedzielę, 2 września br., od uroczystej Mszy Świętej w kościele

Bardziej szczegółowo

55+ Seniorzy w akcji

55+ Seniorzy w akcji 55+ Seniorzy w akcji ŚWIAT ZMIENIAJĄ LUDZIE Z PASJĄ! www.seniorzywakcji.pl 55+ Seniorzy w akcji Publikacja została sfinansowana ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Uniwersytety

Bardziej szczegółowo

WIECZORY BARDÓW. zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy piosenki artystyczne. Ewa Kessler WIECZORY BARDÓW MŁODA KREW.

WIECZORY BARDÓW. zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy piosenki artystyczne. Ewa Kessler WIECZORY BARDÓW MŁODA KREW. nr 72 03/2011 OKO WIECZORY BARDÓW Czerwony Tulipan powstał w 1985 roku w Olsztynie. W 2010 roku obchodził 25-lecie istnienia i działalności artystycznej. Tworzy i śpiewa piosenki uczucia, czyli poetyckie

Bardziej szczegółowo

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny sierpień 2014 * nr 7 * vol 2 egzemplarz bezpłatny bialski miesięcznik społeczno-kulturalny Karol Okrasa przy babcinym fartuchu Ogródki szczęścia Golf, czyli dołki w trawie Filozofia dźwięku Marcina Koszołki

Bardziej szczegółowo

Bezpłatna Gazeta Akademicka

Bezpłatna Gazeta Akademicka Nr 1 (08), 13 stycznia 2 lutego 2011 r. r e d n a f a k S Nakład: 5000 sztuk skafander.info@gmail.com Bezpłatna Gazeta Akademicka ZAMOŚĆ - BIŁGORAJ - HRUBIESZÓW - LUBACZÓW - JANÓW LUB. - KRASNYSTAW - TOMASZÓW

Bardziej szczegółowo

LUBLIN 21 marca 2010. Mecz Gwiazd Polskiej Ligi Koszykówki

LUBLIN 21 marca 2010. Mecz Gwiazd Polskiej Ligi Koszykówki LUBLIN 21 marca 2010 Mecz Gwiazd Polskiej Ligi Koszykówki W NUMERZE: STUDENT 4 Miejsca i instytucje na KUL-u, których jeszcze nie znacie Agencja Fotograficzna Terra 5 I m from Erasmus 7 Student u lekarza

Bardziej szczegółowo

KROŚNIEŃSKA KULTURY. RCKP KROSNO Nr. 110 kwiecień 2013

KROŚNIEŃSKA KULTURY. RCKP KROSNO Nr. 110 kwiecień 2013 CROSCENA KROŚNIEŃSKA KULTURY RCKP KROSNO Nr 110 kwiecień 2013 1 2 3 4 5 CROSCENA 1 Zdzisława Górska PRZEZ ZIELEŃ Jeszcze cię widzę zieloną w białych magnoliach kwitnącą w brzozy listeczkach tchnieniu w

Bardziej szczegółowo

Wiadomości FORUM 50+ MARZEC 2010 NUMER 19

Wiadomości FORUM 50+ MARZEC 2010 NUMER 19 Wiadomości FORUM 50+ MARZEC 2010 NUMER 19 Życzenia Wielkanocne Wszystkim czytelnikom z okazji świąt Wielkiej Nocy pragniemy złożyć moc najszczerszych życzeń! Pogodnych, radosnych świąt, dużo uśmiechu i

Bardziej szczegółowo

W numerze: Tutaj będę. Sztuka piękna... Tomasz Machciński. Miejsce magiczne. Okno na niebo. Pomysły na Zawodzie

W numerze: Tutaj będę. Sztuka piękna... Tomasz Machciński. Miejsce magiczne. Okno na niebo. Pomysły na Zawodzie W numerze: Tutaj będę Spotkanie z Adamem Klockiem 4 Sztuka piękna... Opowiada Maciej Grzybowski 20 fot. Tomasz Wolff Tomasz Machciński Wystawa w galerii BWA 26 Miejsce magiczne Przy ulicy Górnośląskiej

Bardziej szczegółowo

DIAMENTOWY JUBILEUSZ

DIAMENTOWY JUBILEUSZ DIAMENTOWY JUBILEUSZ 3 Wydaliśmy już 60 numerów Kuryera. To nasz diamentowy jubileusz. Pismo było prekursorem przemian. Zaczęło ukazywać się jeszcze w Wyższej Szkole Rolniczo Pedagogicznej. Od początku

Bardziej szczegółowo

iszy Galeria Faras (16) Otwarcie spółdzielni FADO (22) Powstanie Warszawskie 1944 r. Jak rozumieć sztukę niesłyszących? (4) (30)

iszy Galeria Faras (16) Otwarcie spółdzielni FADO (22) Powstanie Warszawskie 1944 r. Jak rozumieć sztukę niesłyszących? (4) (30) III/2014 ISSN 1509-5436 czasopismo niesłyszących i nie tylko... Jak rozumieć sztukę niesłyszących? (4) Galeria Faras (16) Otwarcie spółdzielni FADO (22) Powstanie Warszawskie 1944 r. (30) wystawa GAG,

Bardziej szczegółowo

GAZETKA. Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Nr 19, Grudzień 2011. Nauka, to pokarm dla rozumu Lew Tołstoj

GAZETKA. Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Nr 19, Grudzień 2011. Nauka, to pokarm dla rozumu Lew Tołstoj GAZETKA Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Nr 19, Grudzień 2011 Nauka, to pokarm dla rozumu Lew Tołstoj OD REDAKTORA Kończący się rok zwykle skłania do refleksji, podsumowań, nie może ich więc zabraknąć

Bardziej szczegółowo

Moda na wolontariat. Wolontariusze podbijają Europę. Kariera za darmo. Poszukaj skarbu, czyli jak znaleźć pomocnika

Moda na wolontariat. Wolontariusze podbijają Europę. Kariera za darmo. Poszukaj skarbu, czyli jak znaleźć pomocnika Wolontariusze podbijają Europę Kariera za darmo Moda na wolontariat Poszukaj skarbu, czyli jak znaleźć pomocnika BEZPŁATNY DODATEK SPECJALNY ILUSTRACJA: Mateusz Kołek Dodatek powstał we współpracy z Przedstawicielstwem

Bardziej szczegółowo

Wracam na Ochotę (34)

Wracam na Ochotę (34) nr 35 02/2008 wspomnienia Małgorzata Baranowska Wracam na Ochotę (34) Kołdry na Filtrowej Wśród ginących warsztatów i profesji na Ochocie ostatnio znikła pracownia kołdrzarska. Okazało się, że w oknie

Bardziej szczegółowo

Dzieciak OD PRZEWODNICZĄCEGO: OD REDAKCJI: Bezpłatny kwartalnik Towarzystwa Nasz Dom Numer 8: Marzec 2014 SPIS TREŚCI

Dzieciak OD PRZEWODNICZĄCEGO: OD REDAKCJI: Bezpłatny kwartalnik Towarzystwa Nasz Dom Numer 8: Marzec 2014 SPIS TREŚCI Dzieciak Bezpłatny kwartalnik Towarzystwa Nasz Dom Numer 8: Marzec 2014 OD PRZEWODNICZĄCEGO: Wciąż jeszcze w Nowym Roku, którego dni tak szybko mijają, pozdrawiam serdecznie wszystkich naszych zapracowanych

Bardziej szczegółowo

www.artmedicalcenter.eu

www.artmedicalcenter.eu www.artmedicalcenter.eu miesięcznik bezpłatny nr 06 72 czerwiec 2014 r. www.prestizszczecin.pl MODNY SZCZECIN Paweł Żuchowski NA TROPIE AMERYKI NIEZWYCZAJNA PARA KSIĄŻĘCA DZIEŃ Z ŻYCIA CHIRURGA 4 od

Bardziej szczegółowo

11stron. Sztuka pewniejsza od banku. Piszemy o: pokolenie imprezy. Kroniki Prestiżu! wydaliśmy prestiżową płytę!

11stron. Sztuka pewniejsza od banku. Piszemy o: pokolenie imprezy. Kroniki Prestiżu! wydaliśmy prestiżową płytę! miesięcznik bezpłatny nr 6 (35) czerwiec 2010 r. www.magazynprestiz.com.pl Piszemy o: Lipiejko Kamińskiej Czeczocie Mikołajczyku 11stron Kroniki Prestiżu! Sztuka pewniejsza od banku pokolenie imprezy wspominamy

Bardziej szczegółowo

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Trzeci 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Spis treści Słowa wprowadzające 2 Prezydent Miasta Torunia 2 Prezeska MDR 5 Prezes Zarządu TVP SA 3 Dyrektor artystyczny festiwalu 7 Marszałek Województwa

Bardziej szczegółowo

Chcę być porządnym facetem Maciej Dowbor. Co sprawia, że czuję się prawdziwą kobietą? Potrafię cieszyć się chwilą.

Chcę być porządnym facetem Maciej Dowbor. Co sprawia, że czuję się prawdziwą kobietą? Potrafię cieszyć się chwilą. magazyn bezpłatny nr 13 styczeń - marzec 2009 Potrafię cieszyć się chwilą wywiad z Izą Miko Chcę być porządnym facetem Maciej Dowbor Co sprawia, że czuję się prawdziwą kobietą? Planeta Kobiet styczeń -

Bardziej szczegółowo

Oliwia Lorenz. Kocham swoją pracę. magazyn ludzi biznesu. Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH

Oliwia Lorenz. Kocham swoją pracę. magazyn ludzi biznesu. Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH magazyn ludzi biznesu II/2014 ISSN 2300-0333 Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH Bogdan Krawczyk - o kredytach, inwestycjach i ubezpieczeniach Teatr Capitol klub i teatr w jednym

Bardziej szczegółowo

kwiecień 2010 numer 4 (18) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530

kwiecień 2010 numer 4 (18) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 Nasze Katowice kwiecień 2010 numer 4 (18) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 II Europejski Kongres Gospodarczy 2010 (European Economic Congress - EEC) Europa patrzy na Śląsk Już

Bardziej szczegółowo

Pół wieku MDK-u. Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu

Pół wieku MDK-u. Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu 2004 Zespół redakcyjny: Elżbieta Marciniszyn, Agnieszka Włoch, Alfred Prudzienica, Dariusz Romanowski Skład: Michał Duda Projekt okładki: Włodzimierz Marchowski, Michał Duda Rysunek na okładce: Michalina

Bardziej szczegółowo

1-2/2013. Bibliotekarz. azurski. armińsko

1-2/2013. Bibliotekarz. azurski. armińsko 1-2/2013 Bibliotekarz armińsko azurski OD REDAKCJI Szanowni Czytelnicy! Oto kolejny numer Bibliotekarza Warmińsko-Mazurskiego w nowej szacie graficznej. Redaktorki napracowały się niemało, a efekt każdy

Bardziej szczegółowo

iszy Nowe władze w ZG PZG Sympozjum z historii Głuchych PZG na krawędzi czasopismo niesłyszących i nie tylko...

iszy Nowe władze w ZG PZG Sympozjum z historii Głuchych PZG na krawędzi czasopismo niesłyszących i nie tylko... iszy lipiec 2010 ISSN 1509-5472 czasopismo niesłyszących i nie tylko... Nowe władze w ZG PZG 5 Na prezesa Zarządu Głównego jednogłośnie została wybrana pani Kajetana Maciejska-Roczan Sympozjum z historii

Bardziej szczegółowo

Władysław Gołąb, Honorowy Obywatel Podkowy Leśnej, odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Władysław Gołąb, Honorowy Obywatel Podkowy Leśnej, odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nr 1/54/luty 2013 Wiedza historyczna zakorzeniona jest w życiu konkretnych ludzi Promocja książki,,niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności W uroczystej promocji książki,,niepokorni

Bardziej szczegółowo

ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY. nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA

ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY. nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA nikiem dla przyszłego kształtu miasta są opracowywane

Bardziej szczegółowo