Bezpieczeństwo w przemyśle. Ochrona przed włamaniem, pożarem i nieupoważnionym dostępem. plan [04] broszura: Budynki przemysłowe

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bezpieczeństwo w przemyśle. Ochrona przed włamaniem, pożarem i nieupoważnionym dostępem. plan [04] broszura: Budynki przemysłowe"

Transkrypt

1 Bezpieczeństwo w przemyśle. Ochrona przed włamaniem, pożarem i nieupoważnionym dostępem. plan [04] broszura: Budynki przemysłowe

2

3 obiekt plan 04 strona 3 Obiekt. Betzold WYDAWNICTWO POMOCY DYDAKTYCZNYCH & przyborów SZKOLNYCH. Przy planowaniu koncepcji bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie Betzold na pierwszym planie była ochrona życia i mienia. W wyniku włamania, pożaru i aktów wandalizmu zagrożone jest tu życie ludzkie, straty materialne zaś opiewałyby na miliony euro. Nie wszystko też pokrywa w takich przypadkach ubezpieczenie. Wprawdzie ubezpieczenia majątkowe i od strat zysku na skutek przerw w działalności gospodarczej pokrywają część szkód materialnych, udziałów w rynku i nadszarpniętej reputacji już jednak nie. Zdolność szybkiego reagowania, jaką zapewnia nowoczesny system alarmowy, zapobiega wielokrotnie większym szkodom i tym samym długim przestojom w produkcji i dostawach, a co za tym idzie, utracie klientów. Magazyn wysokiego składowania, ekspedycja i serwerownia należą do najważniejszych obszarów, które należało zabezpieczyć w przedsiębiorstwie Betzold, niemieckiego lidera rynku zaopatrzenia w materiały edukacyjne, pomoce dydaktyczne i wyposażenie szkolne. Firma TELENOT opracowała i zrealizowała kompleksową koncepcję bezpieczeństwa, projektując instalację sygnalizacji włamania i pożaru oraz wideomonitoring.

4 strona 4 plan 04 przegląd Przegląd. Koncepcja strona 5 Obsługa instalacji i kontrola dostępu strona 6/7 Ochrona przed włamaniem strona 8/9 Ochrona przeciwpożarowa strona Ochrona przed sabotażem strona 14/15 Dodatkowe bezpieczeństwo strona 16/17 Gwarancja bezpieczeństwa strona 18

5 koncepcja plan 04 strona 5 Koncepcja. Bezpieczeństwo w budynkach przemysłowych. Wymagania Kontrolowany dostęp Ochrona obszarów newralgicznych Ochrona danych i mienia Wysoki standard bezpieczeństwa Realizacja Monitorowanie magazynów i ekspedycji Kontrola dostępu do obszarów newralgicznych i w celu zazbrajania systemu włamania Ochrona przeciwsabotażowa w serwerowni Instalacja alarmowa zapewniająca niezawodną detekcję prób włamania Instalacja sygnalizacji pożarowej wraz z instalacją tryskaczową do niezawodnej detekcji pożarów, alarmowania i ewakuacji pracowników Monitorowanie przestrzeni wewnątrz budynku i poza nim za pomocą kamer sieciowych Urządzenia transmisyjne do przesyłania alarmów do właściwych jednostek

6 strona 6 plan 04 Obsługa instalacji i kontrola dostępu Bezpieczny dostęp dla personelu. Kontrolowany dostęp z czytnikiem i chipem. Obsługa nowoczesnego systemu alarmowego musi być włączona w procesy zakładowe i działać w zasadzie automatycznie. Jednocześnie kontrola dostępu musi zapewniać kontrolowany przepływ personelu w obiekcie. TELENOT zainstalował w tym celu czytniki kontroli dostępu. Poprzez te czytniki zazbraja się instalację systemu włamania przy drzwiach wejściowych dla pracowników. Jeżeli instalacja jest zazbrojona, drzwi są zabezpieczone za pomocą elementu blokującego i samoryglującego zamka antypanicznego. Tym samym drzwi można otworzyć tylko w przypadku rozbrojenia instalacji, a ryzyko fałszywych alarmów jest ograniczone do minimum. W stanie rozbrojenia instalacji poprzez zamek i czytnik reguluje się kontrolę dostępu. Ponad 100 pracowników ma dostęp do budynku przez transpondery z chipem. W przypadku zagubienia transpondera nie trzeba wymieniać całego zamka, lecz tylko zablokować zagubiony transponder i zastąpić go nowym. Nowoczesne czytniki kontroli dostępu cryplock produkcji TELENOT zabezpieczają dostęp do firmy Betzold.

7 Obsługa instalacji i kontrola dostępu plan 04 strona 7

8 strona 8 plan 04 ochrona przed włamaniem Bezpieczeństwo NA CAŁEJ POWIERZCHNI. Zabezpieczenie słabych punktów i pomieszczeń zakładowych.

9 Ochrona przed włamaniem plan 04 strona 9 Czujki ruchu monitorują w firmie Betzold pomieszczenia i zabezpieczają obiekt przed intruzami. Zapasy magazynowe przedsiębiorstwa obejmują tysiące artykułów do wysyłki. Szybka dostawa zamówienia jest dziś oczywistym standardem. Aby sprostać wymogom i mieć kontrolę nad stanem i przepustowością magazynu, firma Betzold wykorzystuje technikę wysokiego składowania. Takie skoncentrowanie towarów w magazynie wiąże się jednak ze wzrostem obciążenia wartości na metr kwadratowy i, co za tym idzie, strat w przypadku szkody. Szczególnie słabe, a przez to atrakcyjne punkty dla przestępców to drzwi i bramy rolowane. Aby zapewnić wczesną identyfikację prób włamania, TELENOT zabezpieczył obszary wysokiego składowania i ekspedycji. Obszar ekspedycji ze strefami załadunkowymi dla samochodów ciężarowych, bramami rolowanymi i dodatkowymi drzwiami dla personelu zabezpieczono czujkami do drzwi i bram rolowanych. Czujki te zamontowano w taki sposób, że zapewniają detekcję najmniejszej próby wyważenia bramy i uruchomienie alarmu. Dodatkowo wnętrze budynku wyposażono w czujki ruchu. Pozwala to wykryć intruzów, którzy weszli do obiektu inną drogą albo ukryli się w nim w ciągu dnia.

10 strona 10 plan 04 ochrona przeciwpożarowa Ochrona przed ogniem. Instalacja sygnalizacji pożarowej: wczesna detekcja pożaru. TELENOT dopasował instalację sygnalizacji pożarowej do warunków przestrzennych i wymogów zakładowych. We wszystkich strefach, które nie należą do obszaru wysokiego składowania, zainstalowano blisko 100 optycznych czujek dymu. Dodatkowo we wszystkich ciągach ewakuacyjnych zainstalowano ręczne ostrzegacze pożarowe. W przypadku alarmu pożarowego pracownicy są alarmowani przez syreny ostrzegawcze i lampy błyskowe, dzięki czemu mogą szybko opuścić budynek przez wyjścia ewakuacyjne. Ponieważ instalacja sygnalizacji pożarowej służy również do alarmowania i ewakuacji pracowników, jej centrala musi być zainstalowana w osobnym pomieszczeniu przeciwpożarowym E30. Wymóg ten spełniono, dobudowując w pomieszczeniu serwerowni odpowiednio chronioną strefę.

11 Ochrona przeciwpożarowa plan 04 strona 11 Ochrona przeciwpożarowa w magazynie wysokiego składowania Wczesna detekcja pożarów za pomocą optycznych czujek dymu w strefie wysokiego składowania nie jest możliwa z uwagi na wysokość pomieszczenia. Tutaj TELENOT zastosował więc nowoczesne systemy zasysające dym. Systemy te zapewniają szybką i niezawodną detekcję pożaru. Można je zainstalować w obszarze magazynowym, nie zakłócając ciągów komunikacyjnych dla pojazdów transportowych.

12 strona 12 plan 04 ochrona przeciwpożarowa Szybka pomoc na wypadek pożaru. Instalacja tryskaczowa gasi pożar. Jako kolejnego środka ograniczającego szkody ubezpieczyciel przedsiębiorstwa Betzold Lehrmittelverlag & Schulbedarf zażądał instalacji tryskaczowej. TELENOT bez problemu zintegrował ją z instalacją sygnalizacji pożarowej. Jakakolwiek ewentualna usterka instalacji sygnalizacji pożarowej albo tryskaczowej jest bezpośrednio zgłaszana monitorowanym torem transmisji pracownikom ochrony.

13 Ochrona przeciwpożarowa plan 04 strona 13 Instalacja sygnalizacji pożarowej połączona jest z centrum odbiorczym alarmów straży pożarnej, które jest natychmiast informowane o alarmie. Depozytor kluczy z elementem zwalniającym zapewnia dostęp do obiektu. System informacyjno-obsługowy w budynku dla straży pożarnej umożliwia jej rozeznanie w instalacji i jej obsługę.

14 strona 14 plan 04 ochrona przed sabotażem Bezpieczeństwo w serwerowni. Niezawodna ochrona systemu informatycznego. Zakład przemysłowy zajmujący się logistyką, z magazynem na palet, tysiącami dostaw w dzień i całą masą danych klientów musi posiadać niezawodny i chroniony system informatyczny. Pożar czy akty wandalizmu miałyby tu nieprzewidywalne konsekwencje. Jest to zatem zrozumiałe, że system informatyczny wymaga szczególnej ochrony i jest dostępny tylko dla niewielu osób. Dostęp do serwerowni sterowany jest przez jeden czytnik kontroli dostępu i jeden elektrozaczep. Dodatkowo zainstalowano czujki ruchu.

15 ochrona przed sabotażem plan 04 strona 15 W serwerowni znajduje się ponadto centrala systemu włamania oraz system kontroli dostępu. TELENOT zainstalował tu jedną dualną czujkę ruchu, która monitoruje serwerownię, gdy instalacja systemu włamania jest zazbrojona. Na wypadek alarmu pracownicy ochrony powiadamiani są przez urządzenie transmisyjne. W przypadku zakłóceń łącza transmisyjnego ISDN system rozpoznaje to i przekazuje alarm przez redundantny tor transmisji GSM.

16 strona 16 plan 04 wideomonitoring

17 wideomonitoring plan 04 strona 17 Dodatkowe bezpieczeństwo. Monitorowanie z kamerą. W budynku przemysłowym firmy Betzold TELENOT rozszerzył instalację sygnalizacji włamania i pożaru o wideomonitoring. W strefie wysokiego składowania i na zewnątrz obiektu kamery sieciowe zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Ochrona kontroluje kamery ze swojego centrum, nie musząc być na miejscu. W tym przypadku zastosowano kamery dzienno-nocne oraz typowo nocne. Kamery dzienno-nocne posiadają dwa obiektywy, jeden do zapisu w kolorze w ciągu dnia, drugi do zapisu czarno-białego w nocy.

18 strona 18 plan 04 gwarancja bezpieczeństwa Gwarancja. Sprawdzone bezpieczeństwo. TELENOT jako czołowy niemiecki producent elektronicznych systemów zabezpieczeń i instalacji alarmowych oferuje bezpieczne rozwiązania do różnych zastosowań. Aplikacje lifestylowe, doskonały wygląd i modułowa budowa systemu zachwycają klientów handlowych, przemysłowych i prywatnych. Optymalne połączenie estetyki, funkcjonalności i niezawodności jest składową filozofii przedsiębiorstwa TELENOT. Wszystkie produkty TELENOT posiadają aprobaty niemieckiej placówki badawczej i certyfikującej VdS Schadenverhütung oraz austriackiego związku agencji ochrony (VSÖ) i są oznaczone numerem kontrolnym urządzenia (G-Nummer). Optymalna kompatybilność poszczególnych komponentów instalacji alarmowej atestowana jest w formie numeru systemowego (VdS-S-Nummer lub klasa VSÖ GS-N i WS). Aprobaty zarówno pojedynczych urządzeń, jak i całych systemów oznaczają dla użytkownika gwarancję bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa, na którym można polegać. Ośrodek badawczy VdS Schadenverhütung to przedsiębiorstwo Niemieckiego Związku Ubezpieczycieli (GDV). Zarówno VdS, jak i VSÖ są oficjalnymi instytucjami badawczymi i certyfikującymi systemy zabezpieczeń. Działają one na rzecz ochrony mienia i życia. Certyfikat DIN EN ISO 9001 Nr-VdS S Austriacki Związek Agencji Ochrony Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w gospodarce Badenii-Wirtembergii ISO 9001 Organ Niemieckiego Związku Ubezpieczycieli Szwajcarski Związek Instalatorów Systemów Alarmowych Niemieckie Stowarzyszenie Firm Budowlanych i Firm Partnerskich Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w gospodarce Północnych Niemieczech

19

20 Technika zabezpieczeń firmy TELENOT. Chroniąca. Estetyczna. Pewna. Broszury z tej serii: Chętnie odpowiemy na pytania i udzielimy więcej informacji. Prosimy o kontakt. plan [ 01 ] broszura: Bezpieczeństwo w domu. plan [ 02 ] broszura: Bezpieczeństwo w biurach. plan [ 03 ] broszura: Bezpieczeństwo w sklepach, składach i magazynach. plan [ 04 ] broszura: Bezpieczeństwo w przemyśle. plan [ 05 ] broszura: Bezpieczeństwo w gabinetach lekarskich. plan [ 06 ] broszura: Bezpieczeństwo w sieciach handlowych i dyskontach (03)

TELETECHNIKA I INSTALACJE NISKOPRĄDOWE

TELETECHNIKA I INSTALACJE NISKOPRĄDOWE 2 TELETECHNIKA I INSTALACJE NISKOPRĄDOWE C.P.U. ZETO Sp. z o.o to przedsiębiorstwo branży informatycznej, posiadające również wieloletnie już doświadczenie w projektowaniu i realizacji usług teletechnicznych.

Bardziej szczegółowo

Agencja ochrony osób i mienia

Agencja ochrony osób i mienia Agencja ochrony osób i mienia Systemy zabezpieczeń Monitoring obiektów i pojazdów Konwojowanie Grupy interwencyjne Ochrona mienia Usługi porządkowe Agencja Ochrony NOVA SYSTEM od lat zaliczana jest do

Bardziej szczegółowo

Instytut Kontroli Technicznej ZAUFANIE PRZEZ BEZPIECZEŃSTWO. Działająca w Europie duża organizacja rzeczoznawcza w zakresie ochrony ppoż.

Instytut Kontroli Technicznej ZAUFANIE PRZEZ BEZPIECZEŃSTWO. Działająca w Europie duża organizacja rzeczoznawcza w zakresie ochrony ppoż. ZAUFANIE PRZEZ BEZPIECZEŃSTWO Instytut Kontroli Technicznej Działająca w Europie duża organizacja rzeczoznawcza w zakresie ochrony ppoż. Rzeczoznawcza kompetencja w zakresie ochrony ppoż. na miejscu. INSTYTUT

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA do specyfikacji istotnych warunków zamówienia na

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA do specyfikacji istotnych warunków zamówienia na Załącznik nr 1 do SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA do specyfikacji istotnych warunków zamówienia na Rozwój elektronicznych usług publicznych w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO DLA MAGAZYNU WYSOKIEGO SKŁADOWANIA Z CZĘŚCIĄ BIUROWĄ ZARZĄDU MORSKIEGO PORTU GDYNIA S.A. NR INW. 104-0633 ul. Kontenerowa 6 SIERPIEŃ 2014 Imię i nazwisko Podpis Opracował:

Bardziej szczegółowo

Dom Pomocy Społecznej. Lokalizacja: Kietrz, Plac Biskupa Konrada 1. Klisino 100 48-118 Lisięcice

Dom Pomocy Społecznej. Lokalizacja: Kietrz, Plac Biskupa Konrada 1. Klisino 100 48-118 Lisięcice Przedsiębiorstwo Usług Pożarniczych TECHNO-POŻ 45-837 Opole, ul. Wrocławska 118 tel/fax 077 4543690, 4566626, 0 602351009 e:mail - technopoz@techno-poz.pl, www. techno-poz.pl Projekt wykonawczy montażu

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH INSTALACJI SYGNALIZACJI POŻAROWEJ, SYSTEMU ODDYMIANIA GRAWITACYJNEGO DWÓCH KLATEK SCHODOWYCH SZPITALA SANATORYJNEGO W GOCZAŁKOWICACH ZROJU

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO DLA BUDYNKU BIUROWEGO ZARZĄDU MORSKIEGO PORTU GDYNIA S.A. NR INW. 105-0302 ul. Rotterdamska 11 LIPIEC 2015 Imię i nazwisko Podpis Opracował: Specjalista ds. ochrony

Bardziej szczegółowo

zaawansowane technologie informatyczne

zaawansowane technologie informatyczne zaawansowane technologie informatyczne 1 Profil działalności Poznańska spółka informatyczna TALEX powstała w 1989 roku. TALEX świadczy zaawansowane usługi informatyczne dla dużych i średnich przedsiębiorstw.

Bardziej szczegółowo

System Automatycznej Sygnalizacji Pożaru, oraz oddymiania klatki schodowej i oświetlenia ewakuacyjnego

System Automatycznej Sygnalizacji Pożaru, oraz oddymiania klatki schodowej i oświetlenia ewakuacyjnego SPECYFIKACJA TECHNICZNA System Automatycznej Sygnalizacji Pożaru, oraz oddymiania klatki schodowej i oświetlenia ewakuacyjnego Kod CPV: 45312000-7 Prace dotyczące wykonywania systemu alarmowego 1. Wstęp

Bardziej szczegółowo

System sprzedaży Schrack Seconet w Polsce.

System sprzedaży Schrack Seconet w Polsce. Pismo dla Inwestorów, Użytkowników, Projektantów oraz Partnerów Schrack Seconet Polska www.schrack-seconet.pl O D W Y D A W C Y Szanowni Klienci, Partnerzy Schrack Seconet w Polsce! System sprzedaży Schrack

Bardziej szczegółowo

WYTYCZNE STEROWANIA URZĄDZENIAMI PRZECIWPOŻAROWYMI

WYTYCZNE STEROWANIA URZĄDZENIAMI PRZECIWPOŻAROWYMI mł. bryg. inż. Janusz SAWICKI Zakład Aprobat Technicznych CNBOP WYTYCZNE STEROWANIA URZĄDZENIAMI PRZECIWPOŻAROWYMI Zasady sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi Streszczenie Artykuł zawiera wytyczne

Bardziej szczegółowo

riskfocusnr 1/2012 (21)

riskfocusnr 1/2012 (21) riskfocusnr 1/2012 (21) oblicza ryzyka O ryzyku przy kawie s.2 Ładunek na celowniku s.12 Przedsiębiorco, uważaj na ryzyka zasadę ryzyka s.16 Veni, Vidi, Vici, czyli warto kontrolować ryzyko OC pracodawcy

Bardziej szczegółowo

Koncepcja funkcjonalno techniczna Medycznego Centrum Baz Danych (Medical Data Center) wraz z infrastrukturą dla potrzeb przyszłego Klastra e- Zdrowie

Koncepcja funkcjonalno techniczna Medycznego Centrum Baz Danych (Medical Data Center) wraz z infrastrukturą dla potrzeb przyszłego Klastra e- Zdrowie Koncepcja funkcjonalno techniczna Medycznego Centrum Baz Danych (Medical Data Center) wraz z infrastrukturą dla potrzeb przyszłego Klastra e- Zdrowie 1 Spis treści 1. Obszary zastosowań rynek CMPD. 1.1.

Bardziej szczegółowo

bezpiecz e. Z nami drzwi są Program produktów KFV: niezawodny, komfortowy, uniwersalny.

bezpiecz e. Z nami drzwi są Program produktów KFV: niezawodny, komfortowy, uniwersalny. Z nami drzwi są bezpiecz e. Program produktów KFV: niezawodny, komfortowy, uniwersalny. OKUCIA OKIENNE OKUCIA DO DRZWI OKUCIA DO DRZWI PRZESUWNYCH TECHNIKA WIETRZENIA AUTOMATYKA OKUCIA DO DRZWI 2 W ten

Bardziej szczegółowo

1 WPROWADZENIE... 2 1.1 Przedmiot opracowania... 2 1.2 Podstawa opracowania... 2 1.3 Zakres opracowania... 2 2 OPIS ROZWIĄZANIA...

1 WPROWADZENIE... 2 1.1 Przedmiot opracowania... 2 1.2 Podstawa opracowania... 2 1.3 Zakres opracowania... 2 2 OPIS ROZWIĄZANIA... SPIS TREŚCI: 1 WPROWADZENIE... 2 1.1 Przedmiot opracowania... 2 1.2 Podstawa opracowania... 2 1.3 Zakres opracowania... 2 2 OPIS ROZWIĄZANIA... 3 3 SYSTEM SSP... 6 3.1 Charakterystyka budynku... 6 3.2

Bardziej szczegółowo

Wytyczne dotyczące standardów projektowania, budowy i wdrażania sieci LAN i serwerowni

Wytyczne dotyczące standardów projektowania, budowy i wdrażania sieci LAN i serwerowni Wytyczne dotyczące standardów projektowania, budowy i wdrażania sieci LAN i serwerowni Autor: piotr 08.10.2007. Zmieniony 08.10.2007. Piotr Witczak - audyt bezpieczenstwa informacji, systemów IT Przedstawiony

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 2 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze z dnia 9 grudnia 2013r.

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 2 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze z dnia 9 grudnia 2013r. Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 2 Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze z dnia 9 grudnia 2013r. Wymagania organizacyjno technicznych dotyczące uzgadniania przez Komendanta

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WYKONAWCZY PRACOWNIA PROJEKTOWA PAWEŁ PRACZYK SPÓŁKA Z O.O. TOM Xb BUDOWA BUDYNKU CHŁODNI Z ZAPLECZEM SOCJALNO-TECHNICZNYM

PROJEKT WYKONAWCZY PRACOWNIA PROJEKTOWA PAWEŁ PRACZYK SPÓŁKA Z O.O. TOM Xb BUDOWA BUDYNKU CHŁODNI Z ZAPLECZEM SOCJALNO-TECHNICZNYM PRACOWNIA PROJEKTOWA PAWEŁ PRACZYK SPÓŁKA Z O.O. 6 4-100 LESZN O U L.DUŃSKA 17 tel. +48 65 526 29 73 e-mail: ppawel@post.pl NIP: 697-23-03-576 REGON: 301939900 Konto bankowe: Raiffeisen Bank Polska SA,

Bardziej szczegółowo

LCN. Spis treści. Wprowadzenie Przykłady zastosowań. Dlaczego LCN? Referencje. Podstawy. Przegląd produktów. LCN w przeglądzie

LCN. Spis treści. Wprowadzenie Przykłady zastosowań. Dlaczego LCN? Referencje. Podstawy. Przegląd produktów. LCN w przeglądzie Wprowadzenie Przykłady zastosowań Dlaczego LCN? Referencje Podstawy Przegląd produktów LCN w przeglądzie Spis treści LCN LCN - Perfekcyjne sterowanie budynkiem. 4 Technika stosowana w budynkach, a LCN

Bardziej szczegółowo

Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego REKOMENDACJA D. dotycząca

Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego REKOMENDACJA D. dotycząca NARODOWY BANK POLSKI KOMISJA NADZORU BANKOWEGO Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego REKOMENDACJA D dotycząca zarządzania ryzykami towarzyszącymi systemom informatycznym i telekomunikacyjnym używanym

Bardziej szczegółowo

Solutions Material Handling. Przestrzeń i czas 2

Solutions Material Handling. Przestrzeń i czas 2 Solutions Material Handling Przestrzeń i czas 2 Już dziś poznaj nowoczesne, dynamiczne systemy magazynowe przyszłości: rozwiązania Kardex Remstar do optymalizacji procesów intralogistycznych. Systemy Kardex

Bardziej szczegółowo

1. DEFINICJE I OKREŚLENIA

1. DEFINICJE I OKREŚLENIA Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 05/2014/MZ Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu z dnia 24 czerwca 2014r. Wymagania organizacyjno techniczne dotyczące uzgadniania przez Komendanta

Bardziej szczegółowo

HiRes Complete Video Solutions

HiRes Complete Video Solutions PL MOBOTIX Referencje References The HiRes Video Company HiRes Complete Video Solutions high-resolution, digital & cost-effective recording www.mobotix.com Innowacje wideo HiRes Firma MOBOTIX AG, z siedzibą

Bardziej szczegółowo

do Zarządzenia nr 7/2013 z dnia 19 sierpnia 2013 r.

do Zarządzenia nr 7/2013 z dnia 19 sierpnia 2013 r. ZAŁĄCZNIK nr 1 do Zarządzenia nr 7/2013 z dnia 19 sierpnia 2013 r. Wymagania organizacyjno techniczne dotyczące uzgadniania przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie sposobu

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI 1. WSTĘP 3 2. MONITORING W UJĘCIU TECHNICZNYM 6

SPIS TREŚCI 1. WSTĘP 3 2. MONITORING W UJĘCIU TECHNICZNYM 6 SPIS TREŚCI 1. WSTĘP 3 2. MONITORING W UJĘCIU TECHNICZNYM 6 2.1. DEFINICJA MONITORINGU PRZYJĘTA W RAPORCIE 6 2.2. TECHNOLOGIE STOSOWANE OBECNIE W MONITORINGU 9 2.3. MONITORING SYGNAŁÓW ALARMOWYCH Z OBIEKTÓW

Bardziej szczegółowo

I.SPIS ZAWARTOŚCI DOKUMENTACJI 1. OPIS TECHNICZNY DO PROJEKTU ZMIAN INSTALACJI SAP 2. RYSUNKI DO PROJEKTU ZMIAN INSTALACJI SAP

I.SPIS ZAWARTOŚCI DOKUMENTACJI 1. OPIS TECHNICZNY DO PROJEKTU ZMIAN INSTALACJI SAP 2. RYSUNKI DO PROJEKTU ZMIAN INSTALACJI SAP I.SPIS ZAWARTOŚCI DOKUMENTACJI 1. OPIS TECHNICZNY DO PROJEKTU ZMIAN INSTALACJI SAP 2. RYSUNKI DO PROJEKTU ZMIAN INSTALACJI SAP 001 Rzut Parteru Instalacja SAP 002 Rzut I Piętra - Instalacja SAP 003 Rzut

Bardziej szczegółowo

Stałe urządzenia gaśnicze. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów. budowlanych. Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów

Stałe urządzenia gaśnicze. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów. budowlanych. Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych Stałe urządzenia gaśnicze Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych Stałe

Bardziej szczegółowo

Garaż Dwupoziomowy Warszawa, ul. Sierpińskiego 1B. Garaż Wielopoziomowy Warszawa, ul. Sierpińskiego 3A

Garaż Dwupoziomowy Warszawa, ul. Sierpińskiego 1B. Garaż Wielopoziomowy Warszawa, ul. Sierpińskiego 3A PROGRAM FUNKCJONALNO-UŻYTKOWY SYSTEMU AlLARMU POŻAROWEGO OBIEKT: Budynek Biurowy, Warszawa, ul. Grójecka 127 wraz z garażami Program Funkcjonalno-Użytkowy SYSTEM ALARMU POŻAROWEGO egzemplarz 3 OBIEKT Budynek

Bardziej szczegółowo

1.11. Specjalizowany tor transmisji tor transmisyjny dedykowany lub tor transmisyjny dedykowany w sieci publicznej.

1.11. Specjalizowany tor transmisji tor transmisyjny dedykowany lub tor transmisyjny dedykowany w sieci publicznej. 1. DEFINICJE I OKREŚLENIA 1.1. Abonent osoba fizyczna lub prawna odpowiedzialna za organizację systemu sygnalizacji pożarowej i systemu transmisji sygnału alarmu pożarowego w obiekcie, która jest stroną

Bardziej szczegółowo