Zachęcam Państwa do skorzystania w tym wyjątkowym dniu z oferty edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej oraz współpracujących z nami organizacji.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zachęcam Państwa do skorzystania w tym wyjątkowym dniu z oferty edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej oraz współpracujących z nami organizacji."

Transkrypt

1 Szanowni Państwo, Po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W ostatnich latach ich bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Z roku na rok przybywa działań zarówno organizowanych przez instytucje państwowe (na czele z IPN), jak i inicjowanych przez różnego rodzaju organizacje społeczne. Wzrost zainteresowania dziejami Żołnierzy Wyklętych nie wynika jedynie z faktu, że były one przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane. Historia całych oddziałów i pojedynczych żołnierzy powojennego podziemia pomaga kształtować patriotyczną postawę, inspiruje do działania na rzecz wspólnego dobra. Zachęcam Państwa do skorzystania w tym wyjątkowym dniu z oferty edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej oraz współpracujących z nami organizacji. Dr Łukasz Kamiński Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

2 Na portalu udostępniliśmy do pobrania: Pocztówki:

3

4 Miniwystawa do wydrukowania: "Żołnierze Wyklęci" - kim byli?: W 2013 roku szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne otrzymały płytę ze spektaklem Sceny Faktu Teatru Telewizji Pseudonim Anoda w reż. Mariusza Malca. Zachęcamy do ponownego obejrzenia sztuki: Scenariusz lekcji:

5 Zdzisław Broński Uskok, Pamiętnik: CZARNY TEMAT REGINA - audycja Jolanty Rudnik do odsłuchania: Rowerowa Masa Krytyczna pamięci Żołnierzy Wyklętych W niedzielę, 1 marca 2015 roku z Placu Zamkowego w Warszawie, już po raz trzeci, wyruszyła rowerowa Masa Krytyczna pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy przejechali pod Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego na warszawskim Służewiu. Prawie 20-kilometrowa trasa, obejmowała miejsca związane z

6 tragiczną historią bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. Wydarzenie to, którego współorganizatorem było Biuro Edukacji Publicznej IPN, stanowiło część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed wyruszeniem kilka słów do uczestników skierował dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Po krótkim przywitaniu rowerzyści przejechali obok miejsc związanych z historią bohaterów święta 1 marca. Podczas przejazdu emitowane były utwory muzyczne z albumu Panny Wyklęte. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowe upominki. Zakończenie przejazdu połączone było z uroczystościami organizowanymi przez Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz Urząd Dzielnicy Ursynów. Panny Wyklęte koncert W warszawskim klubie Palladium 1 marca 2015 r. odbył się wielki koncert Panny Wyklęte. Zagrali Dariusz Malejonek, zespół Maleo Reggae Rockers, wystąpiły świetne polskie wokalistki m.in. Kasia Kowalska i Marika. Utwory wykonywane w czasie koncertu powstały w oparciu o powojenne losy kobiet "Wyklętych" bojowniczek powojennego podziemia niepodległościowego. Bezpłatne wejściówki można było pobrać ze Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku.

7 Konkurs fotograficzny Pamięć o Żołnierzach Wyklętych okiem reportera! IPN zaprosił do udziału w konkursie fotograficznym Pamięć o Żołnierzach Wyklętych okiem reportera. Trzeba było spełnić jedynie trzy warunki: 1. Wziąć udział w wydarzeniu mającym na celu oddanie hołdu i upamiętnienie członków podziemia niepodległościowego lat i zrobić zdjęcie reporterskie z tego wydarzenia. 2. Zalogować/zarejestrować się na portalu facebook.com, wejść do naszej aplikacji konkursowej i dodać zdjęcie. 3. Zdjęcie powinno było być zatytułowane. Do fotografii należało załączyć informację kiedy i gdzie zdjęcie zostało wykonane, podczas jakiego wydarzenia i kto był jego głównym organizatorem oraz krótki (max znaków) opis wydarzenia. Wyniki konkursu fotograficznego Ogólnopolska prezentacja wystawy IPN Milcząc, wołają w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wystawa Milcząc, wołają autorstwa Piotra Życieńskiego i Jolanty Czarskiej poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach (szczegóły na stronie: Ekspozycja ma formę dwustronnej ściany obrazującej życie i śmierć ofiar. Swoją formą plastyczną, opierającą się głównie na obrazie, przy oszczędności opisów, skłaniać ma odbiorców do samodzielnej refleksji. Wystawa prezentowana była jednocześnie w kilkunastu miejscach w kraju, m.in. na Uniwersytecie w Białymstoku, w Muzeum Archeologicznym w Krakowie i w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, a inauguracja ogólnopolskiego cyklu odbyła się 27 lutego 2015 r. o godz w Warszawie, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

8 1. Warszawa, Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25. Otwarcie 27 lutego 2015 r., godz , prezentacja do 26 marca 2015 r. 2. Białe Błota, pow. bydgoski, Publiczne Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego, ul. Czysta 1a. Otwarcie 1 marca 2015 r., godz , prezentacja do 12 marca 2015 r. 3. Białystok, Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Historyczno-Socjologiczny, pl. Uniwersytecki 1. Otwarcie 2 marca 2015 r., godz Ciechanów, Ratusz miejski, pl. Jana Pawła II 6. Otwarcie 28 marca 2015 r., prezentacja do 12 kwietnia 2015 r. 5. Gostynin, Zamek, ul. Zamkowa 31. Otwarcie 2 marca 2015 r., prezentacja do 12 marca 2015 r. 6. Kraków, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Senacka 3. Prezentacja od 13 marca do 13 kwietnia 2015 r. 7. Krzywiń, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Gen. Dezyderego Chłapowskiego 34. Prezentacja od 16 do 22 marca 2015 r. 8. Kwilcz, Centrum Edukacji i Kultury, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 19. Prezentacja od 1 do 12 marca 2015 r. 9. Lublin, Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4. Prezentacja od 27 lutego do 25 marca 2015 r. 10. Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282. Otwarcie 3 marca, godz , prezentacja do 31 marca 2015 r. 11. Płock, Parafia św. Stanisława Kostki, al. Jachowicza 4. Otwarcie 13 marca 2015 r., prezentacja do 27 marca 2015 r. 12. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski, budynek A0, al. Rejtana 16c. Prezentacja od 27 lutego do 27 marca 2015 r. 13. Sosnowiec, Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, ul. Kościelna 11. Otwarcie 12 marca 2015 r., godz , prezentacja do 10 kwietnia 2015 r. 14. Gorzów Wielkopolski, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Chopina 52. Otwarcie 2 marca 2015 r., prezentacja do 16 marca 2015 r. 15. Wrocław, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, pl. Powstańców Warszawy 1. Prezentacja od 26 lutego do 16 marca 2015 r.

9 poszukiwania.ipn.gov.pl portal edukacyjny IPN Portal dotyczy poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat Zawiera informacje o ich ekshumacjach i identyfikacjach na podstawie badań DNA. - projekt IPN IPN prowadzi w całej Polsce program Śladami zbrodni, którego celem jest zachowanie i upublicznienie wiedzy o śladach zbrodni komunistycznego aparatu represji z lat , udokumentowaniu tego, czego nie zniszczyła powszechna dotąd obojętność. Program zakłada sporządzenie dokumentacji fotograficznej, filmowej obiektów wykorzystywanych przez bezpiekę tj. siedzib urzędów bezpieczeństwa (powiatowych i wojewódzkich), aresztów, więzień, zidentyfikowanych miejsc zbrodni popełnionych przez: funkcjonariuszy UBP, Informację Wojskową, MO, KBW, ORMO, agenturę resortu bezpieczeństwa, ludowe WP. Do udziału w programie śladami zbrodni zapraszamy wszystkich zainteresowanych zachowaniem i poszerzaniem wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski.

10 wilczetropy.ipn.gov.pl portal edukacyjny IPN Strona opowiada o Mazowszu i Podlasiu w ogniu w latach Tamtejsze powojenne podziemie niepodległościowe było kontynuacją działalności niepodległościowej z okresu okupacji niemieckiej i naturalną konsekwencją wyborów, jakich dziesiątki tysięcy konspiratorów dokonało na początku wojny. Na portalu chcemy przedstawić ich losy, a także nasze propozycje edukacyjne, publikacje, mapy, teksty piosenek i trasy rajdów historycznych. Stronę przygotowali naukowcy i edukatorzy z Oddziału IPN w Warszawie.

11 - strona edukacyjna IPN Strona zawiera ogromny zbiór fotografii i dokumentów, które w przystępny sposób ukazują istotę Polski podziemnej. Uzupełnieniem tych materiałów są teksty napisane przez historyków z lubelskiego oddziału IPN, zawierające informacje o sensie i działaniu powojennego podziemia, a także o metodach jego zwalczania przez komunistyczny aparat represji. Strona jest kontynuacją powstałego w 2008 roku, a wznowionego w 2013 r. albumu Zaplute karły reakcji ". Polskie podziemie niepodległościowe Użyte w albumie i na stronie internetowej sformułowanie zaplute karły reakcji" to pogardliwe określenie ludzi podziemia, upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej i poświęcili jej swoje życie.

12 portal edukacyjny IPN Portal edukacyjny Instytutu poświęcony ochotnikowi do Auschwitz rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. To nie tylko historia jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej, to także Pilecki nieznany malarz, poeta. Historia pokazana w nowoczesnej, atrakcyjnej formie znalazła się w sieci w 60. rocznicę mordu, dokonanego na rotmistrzu Pileckim przez komunistyczny sąd.

13 Ponadto polecamy: Relacja IPN.tv z uroczystości na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Teledysk upamiętniający postać Danuty Siedzikówny Inki" "Pierwsze wyniki identyfikacji ofiar terroru komunistycznego" "Kolejni bohaterowie odzyskali tożsamość" "Śladami Zbrodni" "Pamięć nie umiera nigdy. Rozmowa z dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem" - "Pamięć.pl" 6/2012 s Anna Brojer: "Przywróćmy ich pamięci" - "Pamięć.pl" 2/2013 s. 69 Sławomir Poleszak: "Ostatni. Józef Franczak Laluś ( )" - "Pamięć.pl" 11/2013 s Sławomir Wójcik: "Inka. Przerwane życie" - "Pamięć.pl" 10/2013 s Przemysław Wywiał: "Uznany za (nie)winnego" - "Pamięć.pl" 2/2013 s Andrzej Zawistowski: "Na co patrzyli czterej śpiący?" Plakaty:

14

15

16 Drukuj Generuj PDF Powiadom znajomego Wstecz Liczba wejść: 37539, od

OFERTA EDUKACYJNA 2014/2015. www.ipn.gov.pl INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ. Oddział w Krakowie. Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Krakowie

OFERTA EDUKACYJNA 2014/2015. www.ipn.gov.pl INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ. Oddział w Krakowie. Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Krakowie INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie ul. Reformacka 3, 31-012 Kraków tel. 12 421 19 61 fax 12 421 11 00 e-mail: oddzial.krakow@ipn.gov.pl Dyrektor Oddziału: dr Marek

Bardziej szczegółowo

POZNAŃ Oferta Edukacyjna IPN w Poznaniu na rok szkolny 2014/2015 1

POZNAŃ Oferta Edukacyjna IPN w Poznaniu na rok szkolny 2014/2015 1 POZNAŃ Oferta Edukacyjna IPN w Poznaniu na rok szkolny 2014/2015 1 Opracowanie Katarzyna Florczyk dr Bartosz Kuświk dr Agnieszka Łuczak Marcin Podemski Marta Szczesiak-Ślusarek Redakcja Agnieszka Kołodziejska

Bardziej szczegółowo

OFERTA EDUKACYJNA OBEP W POZNANIU 2013/2014

OFERTA EDUKACYJNA OBEP W POZNANIU 2013/2014 OFERTA EDUKACYJNA OBEP W POZNANIU 2013/2014 Portal poświęcony rzezi wołyńskiej www.zbrodniawolynska.pl Na portalu: kalendarium wydarzeń świadkowie sprawiedliwi spory o Wołyń fotografie z archiwum IPN i

Bardziej szczegółowo

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Poznaniu

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Poznaniu Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Poznaniu POZNAŃ 2012 1 Opracowanie Katarzyna Florczyk dr Bartosz Kuświk dr Agnieszka

Bardziej szczegółowo

SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Warszawa, dnia 30 marca 2011 r. Druk nr 1162

SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Warszawa, dnia 30 marca 2011 r. Druk nr 1162 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VII KADENCJA Warszawa, dnia 30 marca 2011 r. Druk nr 1162 PREZES Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Pan Bogdan BORUSEWICZ

Bardziej szczegółowo

Uczcijmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

Uczcijmy pamięć Żołnierzy Wyklętych www.kurierwilenski.lt DZIENNIK POLSKI NA LITWIE SOBOTA 28 LUTEGO PONIEDZIAŁEK, 2 MARCA 2015 r. Nr. 40 (17571) Cena 0,52 EUR (1,80 Lt) Uczcijmy pamięć Żołnierzy Wyklętych POGODA Weekend z gołoledzią, mgłą

Bardziej szczegółowo

przeleciał ptak, przepływa obłok upada liść, kiełkuje ślaz i cisza jest na wysokościach i dymi mgłą katyński las

przeleciał ptak, przepływa obłok upada liść, kiełkuje ślaz i cisza jest na wysokościach i dymi mgłą katyński las SPIS TREŚCI: ODESZLI OD NAS s. 3 GMINA ZARZECZE W 20-LECIU ODRODZONEJ POLSKI s. 4 Wywiad z Wójtem Gminy Zarzecze s. 4 Ogólnopolski finał Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej 20 lat Wspólnie s. 6 OBCHODY ŚWIATOWEGO

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SPOŁECZNYCH OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH" (WARSZAWA 2015)

PROGRAM SPOŁECZNYCH OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH (WARSZAWA 2015) PROGRAM SPOŁECZNYCH OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH" (WARSZAWA 2015) WARSZAWA 11.00-21.00 Aula XIV LO im. Stanisław Staszica (ul. Nowowiejska 37a) - IV Warszawski Maraton Filmowy

Bardziej szczegółowo

OFERTA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO OFERTA/OFERTA WSPÓLNA 1)

OFERTA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO OFERTA/OFERTA WSPÓLNA 1) OFERTA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO Data i miejsce złożenia oferty (wypełnia organ administracji publicznej) OFERTA/OFERTA WSPÓLNA 1) ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ(-YCH)/PODMIOTU (-ÓW), O KTÓRYM (-YCH) MOWA

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny Materiały dla nauczycieli

Projekt edukacyjny Materiały dla nauczycieli Projekt edukacyjny Materiały dla nauczycieli WARSZAWA 2007 Spis treści Wprowadzenie 5 Krótki kurs historii bezpieki 6 Droga do zbrodni 8 Sprawcy 9 Ofiary 12 Historyk jest jak detektyw 13 Historia mówiona

Bardziej szczegółowo

Plan dla Parku Drwinki Głodówka '85 Jubileusz Swoszowic Teatr MIST Szpital Domowy Arcybractwo Dobrej Śmierci

Plan dla Parku Drwinki Głodówka '85 Jubileusz Swoszowic Teatr MIST Szpital Domowy Arcybractwo Dobrej Śmierci www.wiadomoscipodgorze.pl Plan dla Parku Drwinki Głodówka '85 Jubileusz Swoszowic Teatr MIST Szpital Domowy Arcybractwo Dobrej Śmierci tradycja od 1995 r. WIADOMOŚCI Bieżanów, Bieżanów Nowy, Kozłówek,

Bardziej szczegółowo

2013-03-28 Rozpoczęliśmy walkę o 87 mln złotych unijnego dofinansowania!

2013-03-28 Rozpoczęliśmy walkę o 87 mln złotych unijnego dofinansowania! 2013-03-29 W MGOPS-ie życzyli zgody i radosnych świąt 28 marca 2013r. odbyło się tradycyjne Śniadanie Wielkanocne w Ośrodku wsparcia - Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Centrum Socjalnym im. Jana Pawła

Bardziej szczegółowo

Lokalne inicjatywy na rzecz tolerancji w Polsce. na podstawie monitoringu prasy w roku 2008 i w pierwszym półroczu roku 2009

Lokalne inicjatywy na rzecz tolerancji w Polsce. na podstawie monitoringu prasy w roku 2008 i w pierwszym półroczu roku 2009 Lokalne inicjatywy na rzecz tolerancji w Polsce na podstawie monitoringu prasy w roku 2008 i w pierwszym półroczu roku 2009 opracowanie graficzne Michał Braniewski opracowanie raportu: Amudena Rutkowska,

Bardziej szczegółowo

Orszak weselny / Żałobny rapsod, spektakl Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka fot. Marta Ankiersztejn IMiT

Orszak weselny / Żałobny rapsod, spektakl Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka fot. Marta Ankiersztejn IMiT Raport Orszak weselny / Żałobny rapsod, spektakl Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka fot. Marta Ankiersztejn IMiT 2014 Rok Oskara Kolberga Raport Prof. Małgorzata Omilanowska fot. MKiDN Rok Oskara Kolberga

Bardziej szczegółowo

b i u l e t y n Święta zniesione i wniesione przez PRL 25 lat Solidarności Walczącej N R 7 ( 7 8 ) l i p i e c 2 0 0 7

b i u l e t y n Święta zniesione i wniesione przez PRL 25 lat Solidarności Walczącej N R 7 ( 7 8 ) l i p i e c 2 0 0 7 N R 7 ( 7 8 ) l i p i e c 2 0 0 7 25 lat Solidarności Walczącej b i u l e t y n i n s t y t u t u p a m i ę c i n a r o d o w e j numer indeksu 374431 nakład 15000 egz. cena 6,50 zł (w tym 0% VAT) Święta

Bardziej szczegółowo

Laureaci V edycji Akademii Orange

Laureaci V edycji Akademii Orange l.p. Nazwa organizacji wnioskującej Laureaci V edycji Akademii Orange Tytuł projektu Nazwa organizacji Skrócony opis projektu kwota województwo partnerskiej wsparcia 1 Bajka - Fundacja na Bajkowe słuchowisko

Bardziej szczegółowo

MAJDANEK MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM INFORMATOR

MAJDANEK MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM INFORMATOR MAJDANEK MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM INFORMATOR LUBLIN 2014 SPIS TREŚCI 4 8 10 12 14 Konzentrationslager Lublin Pierwsze na świecie muzeum martyrologiczne Trudne początki Krajobraz historyczny Majdanka Upamiętnienia

Bardziej szczegółowo

NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530

NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530 www.katowice.eu NASZE NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530 Jest we mnie wielka potrzeba zmieniania miasta fot. Sławomir Rybok w numerze

Bardziej szczegółowo

II. pilotażowy kurs podróżującej wystawy

II. pilotażowy kurs podróżującej wystawy II. pilotażowy kurs podróżującej wystawy W roku 2007 pociąg wyruszył w pilotażowy kurs do trzech miejscowości: Malczyc, Jelcza-Laskowic oraz Wałbrzycha. Tegoroczna edycja została zakończona pokazem pociągu

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa za I półrocze 2015 roku

Sprawozdanie z działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa za I półrocze 2015 roku Sprawozdanie z działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa za I półrocze 2015 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje zadania określone w statucie obowiązującym od 23 stycznia 2014 roku. Z dniem

Bardziej szczegółowo

czerwiec-lipiec 2014 nr 78-79

czerwiec-lipiec 2014 nr 78-79 czerwiec-lipiec 2014 nr 78-79 Dzień AGH 2014 2 fot. Z. Sulima Posiedzenie Konwentu AGH oraz II Zjazd absolwentów AGH 13 czerwca 2014 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej odbył się II Zjazd Absolwentów AGH

Bardziej szczegółowo

Krystyna Dąbrowska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Krystyna Dąbrowska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej NR 6(79)/2013 Krystyna Dąbrowska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz laureaci pierwszej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ISSN 1730-8356 Poeci Krystyna Dąbrowska

Bardziej szczegółowo

nr 4-2013 Poznań 2013

nr 4-2013 Poznań 2013 nr 4-2013 Poznań 2013 Redaguje Komitet w składzie: Lena Bednarska, Grażyna Głowacka, Witold Gostyński, Daria Kowalska-Tonder, Maria Lipska, Włodzimierz Łęcki (redaktor naczelny), Andrzej Mizgajski, Mirosław

Bardziej szczegółowo

życzy Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski W numerze:

życzy Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski W numerze: Szanowni Państwo. Do końca kwietnia większość z nas składa zeznania roczne w podatku dochodowym (PIT). Jest to doskonała okazja do tego, aby wpłynąć pozytywnie na rozwój naszego miasta. Wskazując w rocznym

Bardziej szczegółowo

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie materiał edukacyjny dla szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych Powstanie Warszawskie Film w kinach od 9 maja 2014 r. BITWA O WOLNĄ POLSKĘ Tragiczna walka z dwoma totalitaryzmami PRAWDZIWY

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNY PATRIOTYZM

NOWOCZESNY PATRIOTYZM NOWOCZESNY PATRIOTYZM Patriotyzm jeszcze niedawno kojarzył się przede wszystkim z okolicznościowymi uroczystościami połączonymi ze składaniem wieńców i zapalaniem zniczy. Dziś, obok refleksji nad trudnymi

Bardziej szczegółowo

Poradnik metodyczny Edukacja kulturowa

Poradnik metodyczny Edukacja kulturowa Poradnik metodyczny Edukacja kulturowa Poradnik metodyczny Edukacja kulturowa Publikacja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Poradnik metodyczny. Edukacja kulturowa

Bardziej szczegółowo

NR 3 (63) MARZEC 2011. Tradycja trwa

NR 3 (63) MARZEC 2011. Tradycja trwa Grodzieńska muza Witkacego Polonistyka uniwersytecka NR 3 (63) MARZEC 2011 Tradycja trwa NR 3 (63) MARZEC 2011 Browar grodzieński Rezydencja Nad-Niemen Artykuł o browarze grodzieńskim rozpoczyna nową rubrykę,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Domu Spotkań z Historią za okres: 1 stycznia 31 grudnia 2014

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Domu Spotkań z Historią za okres: 1 stycznia 31 grudnia 2014 Warszawa, 2 lutego 2015 Sprawozdanie merytoryczne z działalności Domu Spotkań z Historią za okres: 1 stycznia 31 grudnia 2014 W 2014 roku Dom Spotkań z Historią (DSH) realizował działania wystawiennicze,

Bardziej szczegółowo

Nowy samorząd Swarzędza z Zimowe utrzymanie dróg Sylwester miejski w nowym miejscu z 23. Finał WOŚP

Nowy samorząd Swarzędza z Zimowe utrzymanie dróg Sylwester miejski w nowym miejscu z 23. Finał WOŚP Codziennie nowe informacje www.swarzedz.pl ISSN 1732-2480 nr 11 (311) grudzień 2014 bezpłatne pismo informacyjne Nowy samorząd Swarzędza z Zimowe utrzymanie dróg Sylwester miejski w nowym miejscu z 23.

Bardziej szczegółowo