Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się"

Transkrypt

1 Rozdział 2 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się Wypłukiwanie tłuszczu to prawdziwa ewolucja dietetyczna. Jak wiele z was zapewne już wie, w mojej poprzedniej książce pod tytułem Plan Wypłukiwania Tłuszczu zamieściłam listę odpowiedniego i akceptowanego jedzenia, napojów i przypraw dla każdej z faz programu. Opisałam tam też przykładowe plany menu i pomysły na przepisy. W miarę jak publikowane będą wyniki nowych badań, zamieszczać będę nowe zioła, przyprawy, potrawy, słodziki i nazwy, które możecie stosować na poszczególnych etapach. Wiele z was ucieszy się, że przy pisaniu niniejszej książki dodałam nowe, wypłukujące tłuszcz opcje żywieniowe, które spełniają założenia planu, takie jak przyspieszanie utraty wagi, poprawa zdrowia i stylu życia. Znajdziecie tu również listę nowych składników dostępnych dla fazy 3 i na specjalne okazje. Zatem jakie jeszcze innowacje wprowadziłam? ZANIM ZACZNIESZ, ALBO JEŚLI ZARZUCIŁAŚ PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU Na tydzień przed rozpoczęciem fazy 1 po raz pierwszy, albo po raz kolejny, wiedz, że istnieje wiele praktycznych sposobów by przygotować twój organizm na to doświadczenie. Jak wyjaśniam w Planie Wypłukiwania Tłuszczu, ograniczenie alkoholu, kawy, herbaty, coli i innych napojów (które bardzo podrażniają wątrobę) i zastąpienie ich na przykład kawą ziołową to najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić w ramach przygotowania dla swojego ciała. Takie posunięcie pomoże ci również zwalczyć uczucie zmęczenia, bóle głowy, podrażnienie i zwiększone łaknienie, gdy w pełni przystąpisz już do programu. Oprócz zrezygnowania z kofeiny kolejnymi najważniejszymi stojącymi przed tobą wyzwaniami są zaprzestanie spożycia cukru i soli. Na początek rozprawmy się z tym pierwszym.

2 12 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA Z rozdziału książki Plan Wypłukiwania Tłuszczu zatytułowanym Pięć ukrytych czynników sprzyjających tyciu nauczyłaś się już, że biały cukier (jak również biała mąka i ryż, które są metabolizowane tak jak cukier) niekorzystnie wpływają na poziom cukru we krwi i poziom insuliny. Te czynniki z kolei źle oddziaływają na twoje zdrowie i mogą prowadzić do cukrzycy, choroby sercowo-naczyniowej i uszkodzonej odporności, a poza tym uniemożliwić ci zrzucenie wagi. Zatem jeśli chcesz schudnąć, albo po prostu poprawić zdrowie i witalność, będziesz musiała spełnić następujące warunki zanim przejdziesz do fazy 1, a dwutygodniowe wypłukiwanie tłuszczu będzie dla ciebie przyemnością. ZANIM ZACZNIESZ PROGRAM: JEDENAŚCIE RAD NA POZBYCIE SIĘ CUKRU W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM Jeśli jesteś uzależniona od cukru, poniższe rady są nieodzowne do odniesienia sukcesu podczas wykonywania planu: 1. Od zaraz przestań dodawać cukier do potraw takich jak płatki śniadaniowe i owoce oraz do wszystkich napojów nawet ziołowych herbatek albo substytutów kawy. Wszystkie formy cukru, słodkich alkoholi i sztucznych słodzików niestety nie wchodzą w grę w trakcie przygotowań do rozpoczęcia planu. Niekaloryczne słodkie związki alkoholowe (takie jak mannitol, sorbitol i ksylitol), częste składniki gum do żucia, wywołują bóle brzucha, biegunki i wzdęcia. Sztuczne słodziki, takie jak Aspartame (znany także pod nazwą Equal i NutraSweet) wzmagają łaknienie na cukry i węglowodany poprzez blokowanie produkcji serotoniny. Jej niedobór, wywołując powyższe skutki, zwiększa prawdopodobieństwo przejadania się. Uważaj na produkty kryjące się pod poniższymi nazwami: cukier z trzciny cukrowej, karmel, syrop kukurydziany, dekstroza, diastaza, fruktoza, soki owocowe albo koncentraty owocowe, laktoza, cukier słodowy, maltodekstryna, maltoza, syrop z sorgo, surowy cukier, cukier turbinado i cukier brązowy. (Właściwie powyższych produktów nie powinno się spożywać w ogóle, chyba że są wymienione pod koniec listy składników, jako piąty albo którykolwiek następny z kolei.)

3 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się Pozbądź się ze swej diety przetworzonych węglowodanów. Jak już nadmieniałam, lecz przypomnę znowu, oczyszczone węglowodany w postaci białego ryżu, chleba i makaronu bardzo szybko przekształcane są w ciele na cukry i zaburzają równowagę cukru we krwi oraz systemów kontrolujących tłuszcz. Trzymanie się z dala od tych produktów jest bardzo proste, a przy tym niezmiernie ważne przy utrzymaniu stałego, zrównoważonego poziomu cukru we krwi, zachowaniu długoterminowej energii i uniknięciu głodu i nadmiernego łaknienia. 3. Jeśli chodzi o produkty, postaraj się stosować tylko te nieprzetworzone i nieoczyszczone. To jedyny sposób by zapewnić stałe zmniejszenie spożycia cukrów, w szczególności cukrów ukrytych, występujących w sosach, płatkach śniadaniowych, dressingach itp. Większość warzyw i owoców, jak również mięso, kurczak, ryby, tofu i jajka nie zawierają cukru w ogóle. Naturalne cukry występujące w strąkach, warzywach, ziarnach, owocach, orzechach i nasionach są połączone z błonnikiem i innymi składnikami odżywczymi, które pomagają ci utrzymać stały poziom cukru we krwi poprzez zmniejszenie absorpcji i asymilowania cukrów naturalnych. 4. Zmniejsz ilość nawet naturalnie słodkich substancji i produktów. Jeśli już postępujesz według tych zasad i stosujesz zdrowe słodziki, takie jak słód albo syrop z brązowego ryżu, zmniejsz ilość ich spożycia poprzez rozcieńczenie ich wodą. 5. Unikaj wszystkich produktów z napisem nie zawiera tłuszczu, triku marketingowego, który zmusza cię do myślenia, że taka potrawa pomoże ci zrzucić wagę, gdy tak naprawdę przyczynia się do zupełnej tego odwrotności, a przy okazji problemów zdrowotnych. (Pamiętasz tę sekcję rozdziału Pięć ukrytych czynników sprzyjających tyciu w książce Plan Wypłukiwania Tłuszczu, która omawia konsekwencje strachu przed spożywaniem tłuszczy, nawet tych dobrych, spalających tłuszcze?) Gdy na opakowaniu napisane jest nie zawiera tłuszczu możesz spodziewać się znaleźć wewnątrz mnóstwo ukrytych cukrów pod różnymi nazwami kończącymi się na -oza,, jak cukroza, glukoza, dekstroza i lewuloza, poprawiających doznania smakowe. Nadmiar cukru nie zrównoważonego proteinami i tłuszczem może spowodować nadmierne wydzielanie insuliny, podstawowego hormonu odpowiedzialnego za odkładanie się tkanki tłuszczowej.

4 14 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA 6. Jedzenie im bardziej naturalne, tym lepsze. Zatem postaw na świeże owoce i warzywa. Im bardziej przetwarzane potrawy (frytki czy nawet sok pomarańczowy), tym bardziej będą one podnosić poziom cukru we krwi, ponieważ brakować będzie błonnika i innych składników odżywczych. 7. Poprzysięgnij sobie, że będziesz spożywać jedynie produkty z zawartością do 4 gram cukrów w porcji. Stań się detektywem cukru. Aby umieć go ograniczać musisz wpierw dowiedzieć się, gdzie się kryje. Tego przykazania nie da się obejść. Jeśli masz zamiar nadal kupować paczkowane jedzenie, musisz przywiązywać uwagę do tego, co jest w nim zawarte. Trzy czwarte spożywanego cukru jest właśnie cukrem ukrytym w przetworzonym jedzeniu. Naucz się czytać opisy na etykietach i tropić cukier kryjący się za nazwami wymienionymi w podpunkcie pierwszym. 8. Jeśli już mówimy o etykietach, zauważ, że napis nie zawiera cukru oznacza często, iż jedzenie tak opisane może zawierać do 0,5 grama cukru. Dokładnie sprawdzaj zatem, czy przy produkcji albo pakowaniu ten specyfik rzeczywiście nie był zastosowany, w szczególności jeśli chodzi o produkty takie jak galaretki, dżemy, albo koncentraty owocowe. Termin o zmniejszonej zwartości cukru mówi nam, iż produkt zawiera przynajmniej 25% mniej cukru niż oryginalny. 9. Zacznij jeść dla zdrowia i smaku. Ludzki organizm potrzebuje jedynie około 2 łyżeczek cukru w krwi na raz. Bardzo łatwo uda ci się przestrzegać tej zasady spożywając świeże owoce i warzywa, proteiny i tłuszcze. 10. Słuchaj swojego ciała. Pomyśl o tym, co się dzieje gdy zjadasz słodki czekoladowy deser. Na początku możesz czuć się wspaniale, lecz po godzinie dobry nastrój przemieni się w depresję, podrażnienie i letarg. Co mówi ci zatem twoje ciało? Postaraj się wybierać jedzenie pozwalające ci cieszyć się otaczającą rzeczywistością przez długi czas mentalnie, emocjonalne i fizycznie. 11. Zacznij jadać regularne, wyważone posiłki oraz mini-przekąski. Postaw na proteiny (jajka, drób, wołowinę, ryby, jagnięcinę i tofu), warzywa (im żywszy kolor tym lepiej) i dobrej jakości tłuszcze (olej z siemienia lnianego i oliwa z oliwek) na każdy posiłek. Między posiłkami, dwa razy dziennie, spożywaj świeże owoce i warzywa.

5 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się 15 ZANIM ZACZNIESZ PROGRAM: DZIESIĘĆ RAD NA POZBYCIE SIĘ SOLI W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM Gdy już pozbędziesz się z codziennej diety cukru, czas zająć się również solą. Jeśli jesteś od niej uzależniona posłuchaj poniższych rad. Jak już wiesz, nadmiar soli powoduje nadmierne uwodnienie tkanek, co stanowi jeden z ukrytych czynników przybierania na wadze. Nadmierne spożycie soli może również prowadzić do zawałów, nadciśnienia i problemów sercowo-naczyniowych. Następujące rady opisują, jak w prosty sposób wyeliminować sól z codziennej diety, byś mogła rozpocząć swoją przygodę z wypłukiwaniem tłuszczu: 1. Na tydzień przed rozpoczęciem planu zmniejsz ilość soli używanej do przyrządzania potraw. Dostarcza ona ponad 40 procent spożywanego sodu. Postaraj się zredukować jej ilość o przynajmniej jedną czwartą, do jednej drugiej, aż pod koniec tygodnia nie będziesz używać soli w ogóle. 2. Do przyrządzanych potraw dodawaj sól po ich przygotowaniu, zwiększy to ich aromat i obniży ilość spożywanego sodu. Czy wiesz, ze sól dodawana na początku albo podczas gotowania nie jest tak słona, jak ta dosypana po przyrządzeniu potrawy? Dlaczego? Otóż smak soli szybko rozprasza się podczas procesu gotowania. 3. W jednej łyżeczce soli znajduje się 2000 miligramów sodu. Taka ilość wystarcza przeciętnemu człowiekowi na cały dzień. 4. Stań się detektywem soli. Tak jak ma to miejsce w przypadku cukru, większość spożywanej przez nas soli jest dobrze ukryta w produktach przetworzonych i oczyszczonych. Można ją wykryć pod wieloma przebraniami: alginian sodu, sodowy siarczan aluminium, askorbinian sodu, benzoesan sodu, dwusiarczek sodu, sodowy karbometyl celulozy, kazeinian sodu, nitrat sodu, propionian sodu, sacharyna sodowa, proszek do pieczenia, fosforan sodu i glutaminian sodu. 5. Postaraj się zaopatrywać w jedzenie bez zawartości sodu albo z niską jego zawartością, najlepiej poniżej 140 miligramów. 6. Według medycyny azjatyckiej chęć na sól może wskazywać, że twój organizm próbuje uporać się z nadmiarem cukru albo alkoholu w diecie. Jako że będziesz eliminować ze swojej kuchni oba z nich, ochota na sól powinna szybko ustąpić.

6 16 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA 7. Jeśli masz ochotę na sól nawet po ograniczeniu cukrów i alkoholu, może być to znak źle funkcjonujących gruczołów przynerkowych. Możesz je wzmocnić poprzez częste spożywanie małych dawek jedzenia, ucząc się technik relaksacyjnych, a dla tych o niskim ciśnieniu krwi spożycie szczypty soli. 8. Przyzwyczaj się do stosowania czosnku, pieprzu cayenne, imbiru, musztardy, cynamonu, goździków i koperku, jako przypraw zastępujących sól. W naturalny sposób dodają one pokarmom aromatu, pomagają ci zrzucić zbędne kilogramy, poprawiają metabolizm i równoważą cukier we krwi. 9. Skup się na czynniku K. Symbol K oznacza potas, minerał, który równoważy nadmiar sodu w diecie. Można go znaleźć we wszystkich wypłukujących tłuszcz owocach i warzywach, a przede wszystkim w pomidorach, dyni i owocach cytrusowych. 10. Pozbądź się zwyczaju spożywania soli poprzez pobudzanie innych kubków smakowych. Do sałatek, warzyw i marynat dodawaj hojnie ocet jabłkowy i sok z cytryny i limonki. Teraz gdy już znasz sekrety pozbywania się cukru i soli z twojej diety w fazie przygotowawczej do przystąpienia do planu, zobaczysz, jak przyjemne rzeczy czekają cię podczas jego wykonywania. DO PLANU WŁĄCZ ŻURAWINY Odkryjesz, że żurawiny, jako dodatek do wody i w postaci niesłodzonego soku, są teraz nieodzowną częścią programu dla każdej z faz. Te wspaniałe owoce pełne są ważnych przeciwutleniaczy. W świetle nowych badań opublikowanych przez naukowców z uniwersytetu w Scranton przygotowałam mnóstwo nowych, przepysznych przepisów, w których żurawiny odgrywają główną rolę. WSZYSTKIE FAZY: ALTERNATYWA W POSTACI GRANATU I SOKU Z GRANATU Kolejnym nowym składnikiem planu są owoce granatu. Połówka jednego albo jeden mały granat może zastąpić wszystkie inne owoce z każdej fazy. Jego nazwa pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza jabłko z wieloma

7 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się 17 nasionami. Ten pyszny, egzotyczny owoc może być tak stary jak rajski ogród! Naukowcy uważają, że biblijna Ewa zjadła właśnie owoc granatu. Nie tylko jest on egzotyczny, lecz również przeładowany znaczeniami religijnymi, mitycznymi i legendarnymi (uważany był za owoc ulubiony przez bogów i symbolizował długowieczność, regenerację i małżeństwo). Współcześni również przypisują mu wiele zalet. Badania wykazały, że jego sok, podobnie do soku z żurawin, zawiera niezmiernie dużo przeciwutleniaczy. Jedna dziesiąta litra niesłodzonego soku z granatu pozwala zmniejszyć, a nawet wyeliminować uszkodzenia arterii. Poza tym ma on wielki pozytywny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Właśnie dzięki badaniom naukowym dodałam ten owoc do planu wypłukiwania tłuszczu. Granaty mogą zastępować dzienny przydział owoców dla wszystkich faz, natomiast niesłodzony sok powinien być stosowany tylko przez uczulonych na żurawiny, albo jeśli nie można ich znaleźć w sprzedaży. Nie mogę jednak zapewnić, że pomoże on szybciej spalić tłuszcz, tak jak czynią to żurawiny. Zatem jeśli zamierzasz stosować sok z granatu, w fazie pierwszej, wykonując plan dwutygodniowy możesz spożyć 60 mililitrów niesłodzonego soku jako alternatywę dla 60 mililitrów soku z żurawin, stosowanego do przygotowania wody żurawinowej. (Sok z granatu nie ma tak wyrazistego smaku jak żurawinowy, zatem nie potrzebuje on stosowania żadnego słodziku.) JAK STOSOWAĆ NIESŁODZONY SOK Z GRANATU DLA UCZULONYCH NA ŻURAWINY Zamiast 800 mililitrów czystej wody i 60 mililitrów niesłodzonego soku z żurawin, zmieszaj 900 mililitrów czystej wody i 60 mililitrów niesłodzonego soku z granatów, na każdą z butelek. Jeśli chodzi o koktajl długowieczności dla fazy 2 i 3, użyj 60 mililitrów soku z granatów zamiast 120 mililitrów soku żurawinowego i 180 zamiast 160 mililitrów wody. Oto prosty przelicznik soku z granatów na sok żurawinowy: WODA ŻURAWINOWA 120 ml niesłodzonego soku z żurawin 830 ml czystej wody (na dwie butelki) WODA Z GRANATEM 60 ml niesłodzonego soku z granatów 890 ml czystej wody (na dwie butelki)

8 18 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA WSZYSTKIE FAZY: NOWA PRZYPRAWA I NOWE WARZYWA Zauważ, że kurkuma, żółta przyprawa, która nadaje potrawom specyficznego koloru i smaku, bardzo skutecznie chroni wątrobę i zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, a przy tym może być stosowana w każdej fazie planu. W sekcji warzywnej znajdziesz również więcej wypłukujących tłuszcz warzyw. Możesz teraz zajadać się nienormowanymi ilościami (chyba że napisano inaczej) karczochów, ugotowanych na parze bądź surowych (jeden cały albo cztery środki), rabarbaru (1 szklanka), pastą pomidorową, grochem, papryczkami jalapenos oraz mniej chyba znanym łopianem. W chińskiej medycynie ten ostatni, w postaci kłączy, stosowany jest w celu oczyszczenia krwi. Pobudza również wydzielanie żółci i jest przydatny dla diabetyków, gdyż zawiera inulinę, rozpuszczalny błonnik, który reguluje poziom cukru w krwi i ma właściwości przeczyszczające. SODA OCZYSZCZONA Kolejny składnik, który dodałam do listy dla wszystkich faz to soda oczyszczona, pozwalająca na utrzymanie kremów i pianek w odpowiednim stanie (wspomaga pianę z białek). Ma ona wiele ważnych zastosowań w planie wypłukiwania tłuszczu. SIEMIĘ LNIANE PRODUCENT BŁONNIKA Myślę, że ucieszycie się, gdyż znacznie poszerzyłam zastosowanie w kuchni siemienia lnianego, przede wszystkim w formie mielonej. Jeśli stosujesz je obecnie jako dostarczającego błonnika składnika koktajlu długowieczności, masz teraz możliwość użycia rekomendowanej ilości w postaci 2 łyżek na dzień przy przyrządzaniu innych potraw. Wiele z przepisów wymienia je jako posypkę, obtoczenie czy przybranie. Dla odmiany możesz podejść do sprawy kreatywnie i przydzieloną dawkę stosować w zupełnie nowy sposób (pamiętaj, że 1 łyżka oleju z siemienia lnianego równa się 3 łyżkom siemienia). Jak już wiecie z mojej poprzedniej książki, korzyści płynące ze spożycia siemienia są wielorakie. Nie tylko zwiększa ono metabolizm, lecz również pomaga spalać tłuszcze, i jest bogate w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik. Ten pierwszy pomaga utrzymywać na jednakowym poziomie

9 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się 19 cukier we krwi, obniża cholesterol i zahamowuje jego wchłanianie. Z kolei błonnik nierozpuszczalny wchłania wodę w systemie trawiennym, wspomagając problemy jelitowe, niektóre formy zespołu nadwrażliwości jelit i zaparcia. Osobiście ogromnie polecam wypłukującą tłuszcz żywność nie tylko dla ciebie, lecz także dla całej twojej rodziny. SIEMIĘ LNIANE I KOBIETY Siemię lniane jest nieocenionym źródłem naturalnych substancji zwanych linalami, hormonów pochodzenia roślinnego mających zdolność wpływania na poziom estrogenu. Są 800 razy bardziej stężone w siemieniu niż w jakiejkolwiek innej roślinie. Dla tych kobiet, które przechodzą menopauzę mają one pozytywny wpływ na takie objawy jak ataki gorąca, pocenie nocne oraz poprawianie funkcjonowania jajników, wyrównywanie cyklów menstrualnych i zmniejszenie ryzyka osteoporozy poprzez zwiększenie spoistości kości. Niektóre badania wykazały nawet, że mają one działanie podobne do leków antyrakowych stosowanych w przypadkach raka piersi. SIEMIĘ LNIANE I DZIECI Prawdopodobnie najlepszą wiadomością dotyczącą siemienia lnianego jest fakt, iż ma ono dobry wpływa na dzieci. Istotne kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z siemienia lnianego i w samym siemieniu mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie i witalność przez całe życie, poczynając od rozwoju dziecięcego mózgu. Ponad połowa mózgu (a dokładnie mówiąc 60 procent) składa się z tłuszczy. Substancje chemiczne występujące w mózgu, znane jako neuroprzekaźniki, regulowane są przez hormony tkankowe czy też prostaglandyny, produkowane przez ważne kwasy tłuszczowe. Mózg i cały system nerwowy potrzebuje zatem odpowiednich tłuszczy jako pożywki i ochrony. Uważam, że poprzednie trzy generacje dzieci w Ameryce nie spożywały odpowiednich tłuszczów, by odpowiednio rozwijać się mógł mózg. Czy może to być powód, dla którego u coraz większej ilości maluchów występuje nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi (ADHD)? Takim dzieciom nagminnie przepisuje się leki, lecz czy to rzeczywiście ich brak w organizmach maluchów? Badania pokazują, że u dzieci tych

100 sposobów na zwiększenie odporności. Seriaporad.pl

100 sposobów na zwiększenie odporności. Seriaporad.pl 100 sposobów na zwiększenie odporności. Seriaporad.pl CENNIK I INFORMACJE: CZYTELNIA: Autor: Theresa Cheung Tłumaczenie: Joanna Krzemień-Rusche ISBN: 978-83-246-2335-8 Tytuł oryginału:100 Ways to Boots

Bardziej szczegółowo

Prawidłowa dieta receptą na zdrowie

Prawidłowa dieta receptą na zdrowie Prawidłowa dieta receptą na zdrowie Materiały dydaktyczne zajęcia prozdrowotne i hobbystyczne Program Rewitalizacji Społecznej Nowe życie Starej Bykowiny współfinansowany przez Unię Europejską ze środków

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Strona 2 z 38

Spis treści. Strona 2 z 38 Spis treści Strona 2 z 38 WSTĘP...3 1. CZY MUSISZ SCHUDNĄĆ?...5 2. TAKTYKA W DIECIE...12 3. FAKTY O ODCHUDZANIU...17 4. MITY O ODCHUDZANIU...20 5. FAKT CZY MIT?...24 6. DLACZEGO DIETY SĄ NIESKUTECZNE...25

Bardziej szczegółowo

FoodDetective. Czy możliwe że cierpisz na nietolerancję pokarmową? Sprawdź, przebadaj się już dziś!

FoodDetective. Czy możliwe że cierpisz na nietolerancję pokarmową? Sprawdź, przebadaj się już dziś! FoodDetective Łatwy i bezpieczny do użytku test, do samodzielnego wykonania, badający nietolerancje pokarmowe z natychmiastowym wynikiem. Czy możliwe że cierpisz na nietolerancję pokarmową? Sprawdź, przebadaj

Bardziej szczegółowo

PRELEKCJA PT. Zdrowe wychowanie dziecka ZDROWE ODŻYWIANIE

PRELEKCJA PT. Zdrowe wychowanie dziecka ZDROWE ODŻYWIANIE PRELEKCJA PT. Zdrowe wychowanie dziecka ZDROWE ODŻYWIANIE Monika Szławieniec-Reczuch Wiadomości, które chcę Państwu przekazać uzyskałam w trakcie moich studiów na AWF Wrocław, wizyt u dietetyka, oraz w

Bardziej szczegółowo

Żywienie w ciąży. porady żywieniowe dla przyszłych mam

Żywienie w ciąży. porady żywieniowe dla przyszłych mam Żywienie w ciąży porady żywieniowe dla przyszłych mam 1 Zasady prawidłowego żywienia kobiety przed zajściem w ciążę Zalecenia żywieniowe dla kobiet planujących ciążę są bardzo podobne do żywienia wszystkich

Bardziej szczegółowo

Bailine Manual 04: Odżywianie

Bailine Manual 04: Odżywianie Bailine Manual 04: Odżywianie Copyright (c) 2002 by Deep Development As Informacja zawarta w instrukcji jest poufna. Reprodukcja w części lub w całości załączonego materiału jest zabroniona. Instrukcja

Bardziej szczegółowo

Nie żyjemy, aby jeść Ale jemy, aby żyć

Nie żyjemy, aby jeść Ale jemy, aby żyć Nie żyjemy, aby jeść Ale jemy, aby żyć Ponieważ ciało nasze zbudowane jest z tego co zjadamy i wypijamy, nie należy się dziwić, że badacze długowieczności przywiązują takie znaczenie do czynników pokarmowych

Bardziej szczegółowo

Pacjentom. Pacjenci. Poradnik z zakresu żywienia dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Pacjentom. Pacjenci. Poradnik z zakresu żywienia dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich POLSKIE TOWARZYSTWO ŻYWIENIA POZAJELITOWEGO, DOJELITOWEGO I METABOLIZMU ROLA ŻYWIENIA W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ Poradnik z zakresu żywienia dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich Wpływ choroby nowotworowej

Bardziej szczegółowo

Życie z reumatyzmem JAK SIĘ ODŻYWIAĆ

Życie z reumatyzmem JAK SIĘ ODŻYWIAĆ Życie z reumatyzmem JAK SIĘ ODŻYWIAĆ Tytuł oryginału: Ernährung Wydawca oryginału: Rheumaliga Schweiz (Szwajcarska Liga do Walki z Reumatyzmem),Wydanie 3 zmienione 2011 Autor: Christina Alder-Gasser, dyplomowany

Bardziej szczegółowo

Żywienie w stwardnieniu rozsianym

Żywienie w stwardnieniu rozsianym Żywienie w stwardnieniu rozsianym ŻYWIENIE W STWARDNIENIU ROZSIANYM Broszura powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Opracowanie merytoryczne:

Bardziej szczegółowo

ŻYWIENIE A CHOROBA NOWOTWOROWA

ŻYWIENIE A CHOROBA NOWOTWOROWA Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła oraz Fundacja Tam i z Powrotem przedstawiają: ŻYWIENIE A CHOROBA NOWOTWOROWA PORADNIK DLA PACJENTÓW I ICH RODZIN 7 BEZPŁATNY Patronat

Bardziej szczegółowo

materiał dydaktyczny fragmenty: Grzegorz Kożuch, Piotr Machalski Dieta zwycięzców Wydawnictwo KOMA" Gdańsk 1995 (nakład wyczerpany) SPIS TREŚCI WSTĘP TRZY ELEMENTY, KTÓRE SKŁADAJĄ SIĘ NA TWÓJ SUKCES KAŻDY

Bardziej szczegółowo

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec?

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Nadwaga i otyłość jest powszechnym zagrożeniem. W krajach Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

W zdrowym ciele zdrowy duch! Projekt edukacyjny Rok szkolny 2011/2012 Opracowanie: Michał Kuśmierz Katarzyna Sojka Weronika Szyjka Natalia Wojtyczko

W zdrowym ciele zdrowy duch! Projekt edukacyjny Rok szkolny 2011/2012 Opracowanie: Michał Kuśmierz Katarzyna Sojka Weronika Szyjka Natalia Wojtyczko W zdrowym ciele zdrowy duch! Projekt edukacyjny Rok szkolny 2011/2012 Opracowanie: Michał Kuśmierz Katarzyna Sojka Weronika Szyjka Natalia Wojtyczko Opiekun grupy projektowej: mgr Wioletta Gurgul 1 Wybierz

Bardziej szczegółowo

Poradnik. żywienia kobiet

Poradnik. żywienia kobiet Poradnik żywienia kobiet Poradnik żywienia kobiet Opracowanie Merytoryczne Dorota Świątkowska mgr inż. żywienia człowieka 3 Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji Nutricia w ramach partnerstwa przy

Bardziej szczegółowo

Spożywanie posiłków za kierownicą. instrukcja obsługi i przewodnik

Spożywanie posiłków za kierownicą. instrukcja obsługi i przewodnik Spożywanie posiłków za kierownicą instrukcja obsługi i przewodnik 1 spis treści 1 art.63 pkt.5 Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów

Bardziej szczegółowo

Witaj poszukiwaczu zdrowia,

Witaj poszukiwaczu zdrowia, Witaj poszukiwaczu zdrowia, zapewne już przywykłeś do tego, że większość wieści na temat zdrowia jest negatywna. Media straszą nas wirusem Ebola, chorobami odzwierzęcymi czy mutującym wirusem grypy. Co

Bardziej szczegółowo

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo!

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo! REKOMENDACJE I OPINIE Szanowni Państwo! Zapraszam serdecznie do współpracy przy realizacji Projektu Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy, którego celem jest wzrost świadomości społecznej na temat wpływu

Bardziej szczegółowo

ŻYWIENIE SPORTOWCÓW. Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie

ŻYWIENIE SPORTOWCÓW. Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie ŻYWIENIE SPORTOWCÓW Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie ŻYWIENIE SPORTOWCÓW Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie opracowany przez Grupę

Bardziej szczegółowo

POZNAJ SZKOŁY ODŻYWIANIA

POZNAJ SZKOŁY ODŻYWIANIA Monika Gębarowska Katarzyna Rudnicka POZNAJ SZKOŁY ODŻYWIANIA czyli przewodnik dla osób poszukujących swojej drogi do zdrowia Przedstawione w poniższym ebooku diety nie są typowymi dietami redukcyjnymi

Bardziej szczegółowo

Żywienie w ciąży. Wprowadzenie

Żywienie w ciąży. Wprowadzenie Żywieniewciąży Wprowadzenie Ciąża to magiczny czas, kiedy worganizmie dorosłej kobiety powstaje nowe życie. Jego rozwój wdużej mierzezależyodtego,jaksięczujeijaksięodżywiaprzyszłamama.niedasięukryć,żewczasie

Bardziej szczegółowo

Poradnik żywieniowy. dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Poradnik żywieniowy. dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego Poradnik żywieniowy dla chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego mgr inż. Urszula Grochowska Konsultacja: dr hab. n. med. Piotr Albrecht Polskie Towarzystwo Wspierania

Bardziej szczegółowo

Witamy w Programie EuroAction

Witamy w Programie EuroAction Dbając o swoje serce Witamy w Programie EuroAction EuroAction to program, który ma na celu pomóc Panu(i) oraz Państwa partnerom i bliskim krewnym ograniczyć ryzyko kolejnych przypadków chorób serca w rodzinie.

Bardziej szczegółowo

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Poradnik dla osób zakażonych HCV W medycynie niewiele jest śmiechu, ale za to w śmiechu jest wiele medycyny. Josh Billings SPIS TREŚCI WITAMY W PROGRAMIE...

Bardziej szczegółowo

Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci

Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci ser Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci Praktyczny poradnik dla rodziców Otyłość to stan nadmiernej akumulacji tłuszczu w organizmie, prowadzący do zaburzeń stanu zdrowia. Podstawowy powód otyłości to

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie. Nie jesteś sam. W Ontario jest ponad 1 300 000 osób chorych na cukrzycę.

Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie. Nie jesteś sam. W Ontario jest ponad 1 300 000 osób chorych na cukrzycę. 1 Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie Jakie są oznaki i objawy cukrzycy?* Niezwykłe pragnienie Częste oddawanie moczu Zmiana wagi ciała (zwiększenie lub utrata) Krańcowe zmęczenie lub brak energii Zamglone

Bardziej szczegółowo

UZDRAWIAJĄCY STYL ŻYCIA - BEZPŁATNY PROGRAM RÓWNOWAGI ŻYWIENIOWEJ

UZDRAWIAJĄCY STYL ŻYCIA - BEZPŁATNY PROGRAM RÓWNOWAGI ŻYWIENIOWEJ Wstęp UZDRAWIAJĄCY STYL ŻYCIA - BEZPŁATNY PROGRAM RÓWNOWAGI ŻYWIENIOWEJ Artykuł prezentuje bardzo podstawowy program zbilansowania żywienia. Zanim zostanie dokładnie omówiony, kilka ważnych informacji

Bardziej szczegółowo

Cud natury, o którym zapomniała nauka - odkrywamy tajemnicę GOLDEN LINUM OMEGA-3 NISKOOKSYDACYJNY 1

Cud natury, o którym zapomniała nauka - odkrywamy tajemnicę GOLDEN LINUM OMEGA-3 NISKOOKSYDACYJNY 1 GOLDEN LINUM OMEGA-3 NISKOOKSYDACYJNY 1 I Wstęp Czy Ty lub ktoś z Twojego otoczenia cierpi na: - wysokie ciśnienie krwi, - toczeń, - wysoki poziom cholesterolu, - rak piersi i okrężnicy, - miażdżyca, -

Bardziej szczegółowo

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU I KULTURZE FIZYCZNEJ STUDIA PODYPLOMOWE DIETETYKA

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU I KULTURZE FIZYCZNEJ STUDIA PODYPLOMOWE DIETETYKA PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU I KULTURZE FIZYCZNEJ STUDIA PODYPLOMOWE DIETETYKA MONIKA ŚWIERBUTOWICZ TYTUŁ PRACY WEGETARIANIZM ZA I PRZECIW Praca końcowa

Bardziej szczegółowo