Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się"

Transkrypt

1 Rozdział 2 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się Wypłukiwanie tłuszczu to prawdziwa ewolucja dietetyczna. Jak wiele z was zapewne już wie, w mojej poprzedniej książce pod tytułem Plan Wypłukiwania Tłuszczu zamieściłam listę odpowiedniego i akceptowanego jedzenia, napojów i przypraw dla każdej z faz programu. Opisałam tam też przykładowe plany menu i pomysły na przepisy. W miarę jak publikowane będą wyniki nowych badań, zamieszczać będę nowe zioła, przyprawy, potrawy, słodziki i nazwy, które możecie stosować na poszczególnych etapach. Wiele z was ucieszy się, że przy pisaniu niniejszej książki dodałam nowe, wypłukujące tłuszcz opcje żywieniowe, które spełniają założenia planu, takie jak przyspieszanie utraty wagi, poprawa zdrowia i stylu życia. Znajdziecie tu również listę nowych składników dostępnych dla fazy 3 i na specjalne okazje. Zatem jakie jeszcze innowacje wprowadziłam? ZANIM ZACZNIESZ, ALBO JEŚLI ZARZUCIŁAŚ PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU Na tydzień przed rozpoczęciem fazy 1 po raz pierwszy, albo po raz kolejny, wiedz, że istnieje wiele praktycznych sposobów by przygotować twój organizm na to doświadczenie. Jak wyjaśniam w Planie Wypłukiwania Tłuszczu, ograniczenie alkoholu, kawy, herbaty, coli i innych napojów (które bardzo podrażniają wątrobę) i zastąpienie ich na przykład kawą ziołową to najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić w ramach przygotowania dla swojego ciała. Takie posunięcie pomoże ci również zwalczyć uczucie zmęczenia, bóle głowy, podrażnienie i zwiększone łaknienie, gdy w pełni przystąpisz już do programu. Oprócz zrezygnowania z kofeiny kolejnymi najważniejszymi stojącymi przed tobą wyzwaniami są zaprzestanie spożycia cukru i soli. Na początek rozprawmy się z tym pierwszym.

2 12 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA Z rozdziału książki Plan Wypłukiwania Tłuszczu zatytułowanym Pięć ukrytych czynników sprzyjających tyciu nauczyłaś się już, że biały cukier (jak również biała mąka i ryż, które są metabolizowane tak jak cukier) niekorzystnie wpływają na poziom cukru we krwi i poziom insuliny. Te czynniki z kolei źle oddziaływają na twoje zdrowie i mogą prowadzić do cukrzycy, choroby sercowo-naczyniowej i uszkodzonej odporności, a poza tym uniemożliwić ci zrzucenie wagi. Zatem jeśli chcesz schudnąć, albo po prostu poprawić zdrowie i witalność, będziesz musiała spełnić następujące warunki zanim przejdziesz do fazy 1, a dwutygodniowe wypłukiwanie tłuszczu będzie dla ciebie przyemnością. ZANIM ZACZNIESZ PROGRAM: JEDENAŚCIE RAD NA POZBYCIE SIĘ CUKRU W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM Jeśli jesteś uzależniona od cukru, poniższe rady są nieodzowne do odniesienia sukcesu podczas wykonywania planu: 1. Od zaraz przestań dodawać cukier do potraw takich jak płatki śniadaniowe i owoce oraz do wszystkich napojów nawet ziołowych herbatek albo substytutów kawy. Wszystkie formy cukru, słodkich alkoholi i sztucznych słodzików niestety nie wchodzą w grę w trakcie przygotowań do rozpoczęcia planu. Niekaloryczne słodkie związki alkoholowe (takie jak mannitol, sorbitol i ksylitol), częste składniki gum do żucia, wywołują bóle brzucha, biegunki i wzdęcia. Sztuczne słodziki, takie jak Aspartame (znany także pod nazwą Equal i NutraSweet) wzmagają łaknienie na cukry i węglowodany poprzez blokowanie produkcji serotoniny. Jej niedobór, wywołując powyższe skutki, zwiększa prawdopodobieństwo przejadania się. Uważaj na produkty kryjące się pod poniższymi nazwami: cukier z trzciny cukrowej, karmel, syrop kukurydziany, dekstroza, diastaza, fruktoza, soki owocowe albo koncentraty owocowe, laktoza, cukier słodowy, maltodekstryna, maltoza, syrop z sorgo, surowy cukier, cukier turbinado i cukier brązowy. (Właściwie powyższych produktów nie powinno się spożywać w ogóle, chyba że są wymienione pod koniec listy składników, jako piąty albo którykolwiek następny z kolei.)

3 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się Pozbądź się ze swej diety przetworzonych węglowodanów. Jak już nadmieniałam, lecz przypomnę znowu, oczyszczone węglowodany w postaci białego ryżu, chleba i makaronu bardzo szybko przekształcane są w ciele na cukry i zaburzają równowagę cukru we krwi oraz systemów kontrolujących tłuszcz. Trzymanie się z dala od tych produktów jest bardzo proste, a przy tym niezmiernie ważne przy utrzymaniu stałego, zrównoważonego poziomu cukru we krwi, zachowaniu długoterminowej energii i uniknięciu głodu i nadmiernego łaknienia. 3. Jeśli chodzi o produkty, postaraj się stosować tylko te nieprzetworzone i nieoczyszczone. To jedyny sposób by zapewnić stałe zmniejszenie spożycia cukrów, w szczególności cukrów ukrytych, występujących w sosach, płatkach śniadaniowych, dressingach itp. Większość warzyw i owoców, jak również mięso, kurczak, ryby, tofu i jajka nie zawierają cukru w ogóle. Naturalne cukry występujące w strąkach, warzywach, ziarnach, owocach, orzechach i nasionach są połączone z błonnikiem i innymi składnikami odżywczymi, które pomagają ci utrzymać stały poziom cukru we krwi poprzez zmniejszenie absorpcji i asymilowania cukrów naturalnych. 4. Zmniejsz ilość nawet naturalnie słodkich substancji i produktów. Jeśli już postępujesz według tych zasad i stosujesz zdrowe słodziki, takie jak słód albo syrop z brązowego ryżu, zmniejsz ilość ich spożycia poprzez rozcieńczenie ich wodą. 5. Unikaj wszystkich produktów z napisem nie zawiera tłuszczu, triku marketingowego, który zmusza cię do myślenia, że taka potrawa pomoże ci zrzucić wagę, gdy tak naprawdę przyczynia się do zupełnej tego odwrotności, a przy okazji problemów zdrowotnych. (Pamiętasz tę sekcję rozdziału Pięć ukrytych czynników sprzyjających tyciu w książce Plan Wypłukiwania Tłuszczu, która omawia konsekwencje strachu przed spożywaniem tłuszczy, nawet tych dobrych, spalających tłuszcze?) Gdy na opakowaniu napisane jest nie zawiera tłuszczu możesz spodziewać się znaleźć wewnątrz mnóstwo ukrytych cukrów pod różnymi nazwami kończącymi się na -oza,, jak cukroza, glukoza, dekstroza i lewuloza, poprawiających doznania smakowe. Nadmiar cukru nie zrównoważonego proteinami i tłuszczem może spowodować nadmierne wydzielanie insuliny, podstawowego hormonu odpowiedzialnego za odkładanie się tkanki tłuszczowej.

4 14 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA 6. Jedzenie im bardziej naturalne, tym lepsze. Zatem postaw na świeże owoce i warzywa. Im bardziej przetwarzane potrawy (frytki czy nawet sok pomarańczowy), tym bardziej będą one podnosić poziom cukru we krwi, ponieważ brakować będzie błonnika i innych składników odżywczych. 7. Poprzysięgnij sobie, że będziesz spożywać jedynie produkty z zawartością do 4 gram cukrów w porcji. Stań się detektywem cukru. Aby umieć go ograniczać musisz wpierw dowiedzieć się, gdzie się kryje. Tego przykazania nie da się obejść. Jeśli masz zamiar nadal kupować paczkowane jedzenie, musisz przywiązywać uwagę do tego, co jest w nim zawarte. Trzy czwarte spożywanego cukru jest właśnie cukrem ukrytym w przetworzonym jedzeniu. Naucz się czytać opisy na etykietach i tropić cukier kryjący się za nazwami wymienionymi w podpunkcie pierwszym. 8. Jeśli już mówimy o etykietach, zauważ, że napis nie zawiera cukru oznacza często, iż jedzenie tak opisane może zawierać do 0,5 grama cukru. Dokładnie sprawdzaj zatem, czy przy produkcji albo pakowaniu ten specyfik rzeczywiście nie był zastosowany, w szczególności jeśli chodzi o produkty takie jak galaretki, dżemy, albo koncentraty owocowe. Termin o zmniejszonej zwartości cukru mówi nam, iż produkt zawiera przynajmniej 25% mniej cukru niż oryginalny. 9. Zacznij jeść dla zdrowia i smaku. Ludzki organizm potrzebuje jedynie około 2 łyżeczek cukru w krwi na raz. Bardzo łatwo uda ci się przestrzegać tej zasady spożywając świeże owoce i warzywa, proteiny i tłuszcze. 10. Słuchaj swojego ciała. Pomyśl o tym, co się dzieje gdy zjadasz słodki czekoladowy deser. Na początku możesz czuć się wspaniale, lecz po godzinie dobry nastrój przemieni się w depresję, podrażnienie i letarg. Co mówi ci zatem twoje ciało? Postaraj się wybierać jedzenie pozwalające ci cieszyć się otaczającą rzeczywistością przez długi czas mentalnie, emocjonalne i fizycznie. 11. Zacznij jadać regularne, wyważone posiłki oraz mini-przekąski. Postaw na proteiny (jajka, drób, wołowinę, ryby, jagnięcinę i tofu), warzywa (im żywszy kolor tym lepiej) i dobrej jakości tłuszcze (olej z siemienia lnianego i oliwa z oliwek) na każdy posiłek. Między posiłkami, dwa razy dziennie, spożywaj świeże owoce i warzywa.

5 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się 15 ZANIM ZACZNIESZ PROGRAM: DZIESIĘĆ RAD NA POZBYCIE SIĘ SOLI W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM Gdy już pozbędziesz się z codziennej diety cukru, czas zająć się również solą. Jeśli jesteś od niej uzależniona posłuchaj poniższych rad. Jak już wiesz, nadmiar soli powoduje nadmierne uwodnienie tkanek, co stanowi jeden z ukrytych czynników przybierania na wadze. Nadmierne spożycie soli może również prowadzić do zawałów, nadciśnienia i problemów sercowo-naczyniowych. Następujące rady opisują, jak w prosty sposób wyeliminować sól z codziennej diety, byś mogła rozpocząć swoją przygodę z wypłukiwaniem tłuszczu: 1. Na tydzień przed rozpoczęciem planu zmniejsz ilość soli używanej do przyrządzania potraw. Dostarcza ona ponad 40 procent spożywanego sodu. Postaraj się zredukować jej ilość o przynajmniej jedną czwartą, do jednej drugiej, aż pod koniec tygodnia nie będziesz używać soli w ogóle. 2. Do przyrządzanych potraw dodawaj sól po ich przygotowaniu, zwiększy to ich aromat i obniży ilość spożywanego sodu. Czy wiesz, ze sól dodawana na początku albo podczas gotowania nie jest tak słona, jak ta dosypana po przyrządzeniu potrawy? Dlaczego? Otóż smak soli szybko rozprasza się podczas procesu gotowania. 3. W jednej łyżeczce soli znajduje się 2000 miligramów sodu. Taka ilość wystarcza przeciętnemu człowiekowi na cały dzień. 4. Stań się detektywem soli. Tak jak ma to miejsce w przypadku cukru, większość spożywanej przez nas soli jest dobrze ukryta w produktach przetworzonych i oczyszczonych. Można ją wykryć pod wieloma przebraniami: alginian sodu, sodowy siarczan aluminium, askorbinian sodu, benzoesan sodu, dwusiarczek sodu, sodowy karbometyl celulozy, kazeinian sodu, nitrat sodu, propionian sodu, sacharyna sodowa, proszek do pieczenia, fosforan sodu i glutaminian sodu. 5. Postaraj się zaopatrywać w jedzenie bez zawartości sodu albo z niską jego zawartością, najlepiej poniżej 140 miligramów. 6. Według medycyny azjatyckiej chęć na sól może wskazywać, że twój organizm próbuje uporać się z nadmiarem cukru albo alkoholu w diecie. Jako że będziesz eliminować ze swojej kuchni oba z nich, ochota na sól powinna szybko ustąpić.

6 16 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA 7. Jeśli masz ochotę na sól nawet po ograniczeniu cukrów i alkoholu, może być to znak źle funkcjonujących gruczołów przynerkowych. Możesz je wzmocnić poprzez częste spożywanie małych dawek jedzenia, ucząc się technik relaksacyjnych, a dla tych o niskim ciśnieniu krwi spożycie szczypty soli. 8. Przyzwyczaj się do stosowania czosnku, pieprzu cayenne, imbiru, musztardy, cynamonu, goździków i koperku, jako przypraw zastępujących sól. W naturalny sposób dodają one pokarmom aromatu, pomagają ci zrzucić zbędne kilogramy, poprawiają metabolizm i równoważą cukier we krwi. 9. Skup się na czynniku K. Symbol K oznacza potas, minerał, który równoważy nadmiar sodu w diecie. Można go znaleźć we wszystkich wypłukujących tłuszcz owocach i warzywach, a przede wszystkim w pomidorach, dyni i owocach cytrusowych. 10. Pozbądź się zwyczaju spożywania soli poprzez pobudzanie innych kubków smakowych. Do sałatek, warzyw i marynat dodawaj hojnie ocet jabłkowy i sok z cytryny i limonki. Teraz gdy już znasz sekrety pozbywania się cukru i soli z twojej diety w fazie przygotowawczej do przystąpienia do planu, zobaczysz, jak przyjemne rzeczy czekają cię podczas jego wykonywania. DO PLANU WŁĄCZ ŻURAWINY Odkryjesz, że żurawiny, jako dodatek do wody i w postaci niesłodzonego soku, są teraz nieodzowną częścią programu dla każdej z faz. Te wspaniałe owoce pełne są ważnych przeciwutleniaczy. W świetle nowych badań opublikowanych przez naukowców z uniwersytetu w Scranton przygotowałam mnóstwo nowych, przepysznych przepisów, w których żurawiny odgrywają główną rolę. WSZYSTKIE FAZY: ALTERNATYWA W POSTACI GRANATU I SOKU Z GRANATU Kolejnym nowym składnikiem planu są owoce granatu. Połówka jednego albo jeden mały granat może zastąpić wszystkie inne owoce z każdej fazy. Jego nazwa pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza jabłko z wieloma

7 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się 17 nasionami. Ten pyszny, egzotyczny owoc może być tak stary jak rajski ogród! Naukowcy uważają, że biblijna Ewa zjadła właśnie owoc granatu. Nie tylko jest on egzotyczny, lecz również przeładowany znaczeniami religijnymi, mitycznymi i legendarnymi (uważany był za owoc ulubiony przez bogów i symbolizował długowieczność, regenerację i małżeństwo). Współcześni również przypisują mu wiele zalet. Badania wykazały, że jego sok, podobnie do soku z żurawin, zawiera niezmiernie dużo przeciwutleniaczy. Jedna dziesiąta litra niesłodzonego soku z granatu pozwala zmniejszyć, a nawet wyeliminować uszkodzenia arterii. Poza tym ma on wielki pozytywny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Właśnie dzięki badaniom naukowym dodałam ten owoc do planu wypłukiwania tłuszczu. Granaty mogą zastępować dzienny przydział owoców dla wszystkich faz, natomiast niesłodzony sok powinien być stosowany tylko przez uczulonych na żurawiny, albo jeśli nie można ich znaleźć w sprzedaży. Nie mogę jednak zapewnić, że pomoże on szybciej spalić tłuszcz, tak jak czynią to żurawiny. Zatem jeśli zamierzasz stosować sok z granatu, w fazie pierwszej, wykonując plan dwutygodniowy możesz spożyć 60 mililitrów niesłodzonego soku jako alternatywę dla 60 mililitrów soku z żurawin, stosowanego do przygotowania wody żurawinowej. (Sok z granatu nie ma tak wyrazistego smaku jak żurawinowy, zatem nie potrzebuje on stosowania żadnego słodziku.) JAK STOSOWAĆ NIESŁODZONY SOK Z GRANATU DLA UCZULONYCH NA ŻURAWINY Zamiast 800 mililitrów czystej wody i 60 mililitrów niesłodzonego soku z żurawin, zmieszaj 900 mililitrów czystej wody i 60 mililitrów niesłodzonego soku z granatów, na każdą z butelek. Jeśli chodzi o koktajl długowieczności dla fazy 2 i 3, użyj 60 mililitrów soku z granatów zamiast 120 mililitrów soku żurawinowego i 180 zamiast 160 mililitrów wody. Oto prosty przelicznik soku z granatów na sok żurawinowy: WODA ŻURAWINOWA 120 ml niesłodzonego soku z żurawin 830 ml czystej wody (na dwie butelki) WODA Z GRANATEM 60 ml niesłodzonego soku z granatów 890 ml czystej wody (na dwie butelki)

8 18 PLAN WYPŁUKIWANIA TŁUSZCZU: KSIĄŻKA KUCHARSKA WSZYSTKIE FAZY: NOWA PRZYPRAWA I NOWE WARZYWA Zauważ, że kurkuma, żółta przyprawa, która nadaje potrawom specyficznego koloru i smaku, bardzo skutecznie chroni wątrobę i zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, a przy tym może być stosowana w każdej fazie planu. W sekcji warzywnej znajdziesz również więcej wypłukujących tłuszcz warzyw. Możesz teraz zajadać się nienormowanymi ilościami (chyba że napisano inaczej) karczochów, ugotowanych na parze bądź surowych (jeden cały albo cztery środki), rabarbaru (1 szklanka), pastą pomidorową, grochem, papryczkami jalapenos oraz mniej chyba znanym łopianem. W chińskiej medycynie ten ostatni, w postaci kłączy, stosowany jest w celu oczyszczenia krwi. Pobudza również wydzielanie żółci i jest przydatny dla diabetyków, gdyż zawiera inulinę, rozpuszczalny błonnik, który reguluje poziom cukru w krwi i ma właściwości przeczyszczające. SODA OCZYSZCZONA Kolejny składnik, który dodałam do listy dla wszystkich faz to soda oczyszczona, pozwalająca na utrzymanie kremów i pianek w odpowiednim stanie (wspomaga pianę z białek). Ma ona wiele ważnych zastosowań w planie wypłukiwania tłuszczu. SIEMIĘ LNIANE PRODUCENT BŁONNIKA Myślę, że ucieszycie się, gdyż znacznie poszerzyłam zastosowanie w kuchni siemienia lnianego, przede wszystkim w formie mielonej. Jeśli stosujesz je obecnie jako dostarczającego błonnika składnika koktajlu długowieczności, masz teraz możliwość użycia rekomendowanej ilości w postaci 2 łyżek na dzień przy przyrządzaniu innych potraw. Wiele z przepisów wymienia je jako posypkę, obtoczenie czy przybranie. Dla odmiany możesz podejść do sprawy kreatywnie i przydzieloną dawkę stosować w zupełnie nowy sposób (pamiętaj, że 1 łyżka oleju z siemienia lnianego równa się 3 łyżkom siemienia). Jak już wiecie z mojej poprzedniej książki, korzyści płynące ze spożycia siemienia są wielorakie. Nie tylko zwiększa ono metabolizm, lecz również pomaga spalać tłuszcze, i jest bogate w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik. Ten pierwszy pomaga utrzymywać na jednakowym poziomie

9 Plan Wypłukiwania Tłuszczu rozwija się 19 cukier we krwi, obniża cholesterol i zahamowuje jego wchłanianie. Z kolei błonnik nierozpuszczalny wchłania wodę w systemie trawiennym, wspomagając problemy jelitowe, niektóre formy zespołu nadwrażliwości jelit i zaparcia. Osobiście ogromnie polecam wypłukującą tłuszcz żywność nie tylko dla ciebie, lecz także dla całej twojej rodziny. SIEMIĘ LNIANE I KOBIETY Siemię lniane jest nieocenionym źródłem naturalnych substancji zwanych linalami, hormonów pochodzenia roślinnego mających zdolność wpływania na poziom estrogenu. Są 800 razy bardziej stężone w siemieniu niż w jakiejkolwiek innej roślinie. Dla tych kobiet, które przechodzą menopauzę mają one pozytywny wpływ na takie objawy jak ataki gorąca, pocenie nocne oraz poprawianie funkcjonowania jajników, wyrównywanie cyklów menstrualnych i zmniejszenie ryzyka osteoporozy poprzez zwiększenie spoistości kości. Niektóre badania wykazały nawet, że mają one działanie podobne do leków antyrakowych stosowanych w przypadkach raka piersi. SIEMIĘ LNIANE I DZIECI Prawdopodobnie najlepszą wiadomością dotyczącą siemienia lnianego jest fakt, iż ma ono dobry wpływa na dzieci. Istotne kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z siemienia lnianego i w samym siemieniu mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie i witalność przez całe życie, poczynając od rozwoju dziecięcego mózgu. Ponad połowa mózgu (a dokładnie mówiąc 60 procent) składa się z tłuszczy. Substancje chemiczne występujące w mózgu, znane jako neuroprzekaźniki, regulowane są przez hormony tkankowe czy też prostaglandyny, produkowane przez ważne kwasy tłuszczowe. Mózg i cały system nerwowy potrzebuje zatem odpowiednich tłuszczy jako pożywki i ochrony. Uważam, że poprzednie trzy generacje dzieci w Ameryce nie spożywały odpowiednich tłuszczów, by odpowiednio rozwijać się mógł mózg. Czy może to być powód, dla którego u coraz większej ilości maluchów występuje nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi (ADHD)? Takim dzieciom nagminnie przepisuje się leki, lecz czy to rzeczywiście ich brak w organizmach maluchów? Badania pokazują, że u dzieci tych

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA I PATRYCJA SZAFRAŃSKA HASŁO PORADNIKA Nie wystarczy jeść - należy się odżywiać - to mądre słowa. Nie należy wpychać w siebie wszystkiego co jest na stole, czy w

Bardziej szczegółowo

http://www.odkryjjakschudnac.pl

http://www.odkryjjakschudnac.pl 7 Pokarmów Automatycznie Spalających Tłuszcz Czy może to być możliwe, że jedzenie niektórych pokarmów może pomóc Ci schudnąć oraz automatycznie spalać tłuszcz bez ćwiczeń lub diet? Odpowiedź na to pytanie

Bardziej szczegółowo

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Rola poszczególnych składników pokarmowych Zdrowy styl życia Rola poszczególnych składników pokarmowych 1. Białka Pełnią w organizmie funkcję budulcową. Są składnikiem wszystkich tkanek oraz kości. 2. Tłuszcze Pełnią w organizmie funkcję energetyczną.

Bardziej szczegółowo

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków) Kontroluj masę ciała (dbaj o zachowanie

Bardziej szczegółowo

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW Młody organizm, aby mógł prawidłowo się rozwijać potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych, które powinny być nieodłączną częścią diety każdego dojrzewającego

Bardziej szczegółowo

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 1.Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2.Bądź codziennie aktywny fizycznie ruch korzystnie wpływa na sprawność

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM (Instytutu Żywności i Żywienia 2009) 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny

Bardziej szczegółowo

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie Warsztaty żywieniowe Żywność buduje i regeneruje dostarcza energii zapewnia prawidłowe funkcjonowanie poprawia samopoczucie Żaden pojedynczy produkt nie dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz dlatego

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW Wszystkie poniższe dania są zrównoważone każde z nich możesz zjeść w porze Twojego ustalonego posiłku. Jeśli nie czujesz głodu, a ustalona pora posiłku nadeszła zjedz pół porcji.

Bardziej szczegółowo

Twój Program Odchudzania. -20 kg

Twój Program Odchudzania. -20 kg Twój Program Odchudzania -20 kg Warto wiedzieć Wszyscy marzymy o pięknym, płaskim i wyrzeźbionym brzuchu. Niestety często zamiast kaloryfera mamy niechcianą oponkę wylewającą się ze spodni, której nie

Bardziej szczegółowo

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Jurata Jurkun Specjalista ds. odżywiania i kontroli wagi Centrum Zdrowego Odżywiania i Kontroli Wagi w Suwałkach Zmiany cywilizacyjne Zmiany cywilizacyjne Transport Zbiory

Bardziej szczegółowo

NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA. (czyli podstawy zdrowego odżywiania postawione na głowie)

NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA. (czyli podstawy zdrowego odżywiania postawione na głowie) NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA (czyli podstawy zdrowego odżywiania postawione na głowie) Dlaczego stara piramida żywieniowa jest zła? Po pierwsze okazuje się, że węglowodany w ilości sugerowanej przez

Bardziej szczegółowo

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Temat: Potrawy typu fast food a żywność przygotowywana w domu. Cele: uświadomienie różnic pomiędzy daniami typu fast food a żywnością przygotowywaną

Bardziej szczegółowo

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka JAK PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAĆ? Zalecenia żywieniowe 6 + 1 U według S. Bergera Urozmaicenie

Bardziej szczegółowo

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy To NASZ Zielony sklepik w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach! ZIELONKI = Zielony Sklepik = zdrowe i smaczne jedzenie Mamy coś do powiedzenia o piramidzie zdrowego

Bardziej szczegółowo

WYKAZ WYMAGAŃ, JAKIE MUSZĄ SPEŁNIAĆ ŚRODKI SPOŻYWCZE STOSOWANE W RAMACH ŻYWIENIA ZBIOROWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY W JEDNOSTKACH SYSTEMU OŚWIATY 1

WYKAZ WYMAGAŃ, JAKIE MUSZĄ SPEŁNIAĆ ŚRODKI SPOŻYWCZE STOSOWANE W RAMACH ŻYWIENIA ZBIOROWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY W JEDNOSTKACH SYSTEMU OŚWIATY 1 WYKAZ WYMAGAŃ, JAKIE MUSZĄ SPEŁNIAĆ ŚRODKI SPOŻYWCZE STOSOWANE W RAMACH ŻYWIENIA ZBIOROWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY W JEDNOSTKACH SYSTEMU OŚWIATY 1 W żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży w jednostkach systemu

Bardziej szczegółowo

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Doktorze Zdrówko, co to znaczy być zdrowym? Być zdrowym, to nie tylko nie chorować, ale też czuć się dobrze, być radosnym i sprawnym fizycznie. Czy wiesz, co pomaga

Bardziej szczegółowo

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1 Zdrowy styl życia Strona 1 1. Jaką najważniejszą rolę pełni odżywianie? pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności

Bardziej szczegółowo

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE PIRAMIDY EGIPSKIE Piramidy to budowle, które przetrwały tysiące lat. Najbardziej trwała była ich podstawa, czyli część zbudowana na ziemi. PIRAMIDA ZDROWEGO

Bardziej szczegółowo

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Instrukcje: Proszę opisać w poniższym kwestionariuszu Pana/Pani przeciętną dietę. Proszę opisać 2 przykładowe dni tygodnia

Bardziej szczegółowo

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!!

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!! Zdrowy tryb życia Co robić żeby zdrowo żyć? Co otrzymujemy dzięki zdrowemu stylowi życia? Jak wygląda plan zdrowego żywienia? Chcesz być szczupła? Zdrowe odżywianie Węglowodany Warzywa i owoce Produkty

Bardziej szczegółowo

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE - definicja Prawidłowe odżywianie to nie tylko dostarczenie organizmowi energii, ale także

Bardziej szczegółowo

Zdrowe odżywianie jest to sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

Zdrowe odżywianie jest to sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. ZDROWE ODŻYWIANIE Zdrowe odżywianie jest to sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Istotne jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia

Bardziej szczegółowo

Grupa SuperTaniaApteka.pl Utworzono : 29 grudzień 2016

Grupa SuperTaniaApteka.pl Utworzono : 29 grudzień 2016 ODCHUDZANIE I UJĘDRNIANIE > Model : 8688701 Producent : - SKUTECZNY SPOSÓB NA ORZEŹWIAJĄCE ODCHUDZANIE! Idealna propozycja na nadchodzące lato Mrożona kawa o pysznym waniliowym smaku. Sprawdzona kompozycja

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku NASZE KULINARNE TRADYCJE NASZE KULINARNE TRADYCJE Co składa się na nie? Bez jakich produktów i potraw nie wyobrażamy sobie

Bardziej szczegółowo

ŚWIADOME ŻYWIENIE A ROZWÓJ DZIECKA

ŚWIADOME ŻYWIENIE A ROZWÓJ DZIECKA ŚWIADOME ŻYWIENIE A ROZWÓJ DZIECKA mgr Katarzyna Liptak Nauczyciel wych. wczesnoszkolnego, Trener Wellness Co to jest ODŻYWIANIE? To proces życiowy polegający na pozyskiwaniu przez organizm ze środowiska

Bardziej szczegółowo

dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Wszechnica żywieniowa Warszawa, 21 października 2015 r.

dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Wszechnica żywieniowa Warszawa, 21 października 2015 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące żywienia w stołówkach i asortymentu w sklepikach szkolnych szansą na poprawę sposobu żywienia i stanu zdrowia dzieci i młodzieży. dr inż. Marta Jeruszka-Bielak

Bardziej szczegółowo

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia.

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Dzień zabiegu Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Pamiętaj aby nic nie jeść ani nie pić na 12 godzin przed zabiegiem. Załóż wygodne

Bardziej szczegółowo

DIETA PO RESEKCJI TRZUSTKI

DIETA PO RESEKCJI TRZUSTKI DIETA PO RESEKCJI TRZUSTKI Opracowała: Dr n. med. Dorota Waśko-Czopnik specjalista chorób wewnętrznych, dietetyk Leczenie operacyjne polegające na całkowitym usunięciu trzustki, niekiedy wraz z sąsiadującymi

Bardziej szczegółowo

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Doktorze Zdrówko, co to znaczy być zdrowym? Być zdrowym, to nie tylko nie chorować, ale też czuć się dobrze, być radosnym i sprawnym fizycznie. Czy wiesz, co pomaga

Bardziej szczegółowo

TIENS SKONCENTROWANY EKSTARKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH

TIENS SKONCENTROWANY EKSTARKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH TIENS SKONCENTROWANY EKSTARKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH TIENS SKONCENTROWANY EKSTRAKT Z DAKTYLI CHIŃSKICH Główny surowiec Skoncentrowanego Ekstraktu z Daktyli Chińskich TIENS to najwyższej jakości owoce głożyny

Bardziej szczegółowo

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które DROGI RODZICU Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada,

Bardziej szczegółowo

Kolory zdrowia Marwit. Pomarańczowy to promienna cera!

Kolory zdrowia Marwit. Pomarańczowy to promienna cera! Pomarańczowy to promienna cera! Zawarta w soku marchewkowym i marchewkowo-selerowym witamina A pomaga zachować zdrową skórę, a beta karoten wpływa na poprawę jej kolorytu. Nie bez znaczenia jest również

Bardziej szczegółowo

Soki 100% naturalne MALINA ARONIA

Soki 100% naturalne MALINA ARONIA Soki 100% naturalne MALINA Sok z malin 100 % jest doskonałym uzupełnieniem codziennej diety. Zawiera bogactwo witamin: C, E, B1, B2, B6, PP oraz minerały: magnez, potas, wapń i żelazo. W jego składzie

Bardziej szczegółowo

Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży

Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży Pamiętaj o codziennym spożywaniu produktów zawartych w piramidzie! PRODUKTY ZBOŻOWE ( mąki, kasza, ryż, płatki, pieczywo i makarony) Sągłównym

Bardziej szczegółowo

Wyzwanie na Odchudzanie

Wyzwanie na Odchudzanie Gratulacje! Batony proteinowe Pyszna, zdrowa przekąska bogata w białko, idealna, gdy masz ochotę na coś słodkiego. Jeden baton dostarcza 140* kcal, czyli mniej niż typowe batony czekoladowe Zbilansowane

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Zdrowe żywienie w cukrzycy Dieta dla osób dieta 1200 kcal chorujących na dieta 1500 kcal cukrzycę typu 2* dieta 1800 kcal *bez mikroalbuminurii Zaproponowana

Bardziej szczegółowo

Węglowodanowa pułapka Węglowodanowa pułapka

Węglowodanowa pułapka Węglowodanowa pułapka Węglowodanowa pułapka 1 / 5 Zdań na temat czy unikać, czy wręcz przeciwnie, postawić na węglowodany w naszej diecie, jest mnóstwo. Kwestie żywienia są zawsze względne i zależne od sytuacji w jakiej się

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rudzie Śląskiej

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rudzie Śląskiej Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rudzie Śląskiej Zdrowe odżywianie polega na odpowiednim wyborze produktów i przygotowaniu posiłków umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu poprzez

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY Hasło: Czynności życiowe człowieka. Czym się odżywiamy? Temat: Składniki odżywcze i ich znaczenie dla organizmu. Cele: 1. Poziom wiadomości - uczeń - zna podstawowe składniki

Bardziej szczegółowo

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE, ZWANE TEŻ ENERGY DRINKAMI, NAPOJAMI ENERGETYZUJĄCYMI LUB PSYCHODRINKAMI, SĄ BARDZO POPULARNE WŚRÓD POLSKIEJ MŁODZIEŻY. GŁÓWNYM

Bardziej szczegółowo

Autorki: Asia Pieczyńska Anna Parus Angelika Kolbertowicz Patrycja Banaś

Autorki: Asia Pieczyńska Anna Parus Angelika Kolbertowicz Patrycja Banaś Autorki: Asia Pieczyńska Anna Parus Angelika Kolbertowicz Patrycja Banaś Substancja bezpieczna Zalecana ostrożność Lepiej uważać Dodaje się ją do wyrobów cukierniczych, przetworów owocowych. Zapobiega

Bardziej szczegółowo

CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE. Weronika Choińska

CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE. Weronika Choińska CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE Weronika Choińska WARTOŚCI ODŻYWCZE Jabłka są bogatym źródłem: witamin: C, z grupy B, beta karotenu, E, K, błonnika pokarmowego (zwłaszcza pektyny) kwercetyny antyoksydantów

Bardziej szczegółowo

Płaski Brzuch W 12 Dni!

Płaski Brzuch W 12 Dni! Płaski Brzuch W 12 Dni! Lista Produktów Spalających Tłuszcz Copyright by Katarzyna Gurbacka Warszawa 2010 Przygotowała Katarzyna Gurbacka ...Dla wszystkich kobiet i mężczyzna na całym świecie, którzy walczą

Bardziej szczegółowo

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 1. Cel główny Uczeń ocenia swój sposób żywienia Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 2. Cele szczegółowe Uczeń: ocenia wielkość porcji poszczególnych grup produktów spożywczych identyfikuje

Bardziej szczegółowo

ŻYWIENIE CZŁOWIEKA. Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i dobrego zdrowia.

ŻYWIENIE CZŁOWIEKA. Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i dobrego zdrowia. ŻYWIENIE CZŁOWIEKA Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i dobrego zdrowia. Prawidłowe żywienie należy do najważniejszych czynników środowiskowych,

Bardziej szczegółowo

SLIMXL. Trójfazowy system odchudzania: oczyszcza organizm i redukuje wahania nastroju

SLIMXL. Trójfazowy system odchudzania: oczyszcza organizm i redukuje wahania nastroju SLIMXL Trójfazowy system odchudzania: oczyszcza organizm i redukuje wahania nastroju GRUPA DOCELOWA SlimXL to suplement diety przeznaczony dla kobiet: - z nadwagą i otyłością - które chcą tygodniowo zrzucić

Bardziej szczegółowo

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Instrukcje: W celu oceny prawidłowości zastosowania przez Pana/Panią zaleceń żywieniowych z poprzedniej konsultacji, proszę opisać w poniższym

Bardziej szczegółowo

Zalecenia dietetyczne dla osób z cukrzycą typu 2

Zalecenia dietetyczne dla osób z cukrzycą typu 2 Zalecenia dietetyczne dla osób z cukrzycą typu 2 Zalecenia dietetyczne dla osób z cukrzycą typu 2 Odżywiaj się zdrowo Podstawowym zaleceniem zdrowotnym dla osób chorych na cukrzycę jest jedz zdrowo. Osoba

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.

Bardziej szczegółowo

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka TALERZ CZY PIRAMIDA? Przedstawione w modelach zdrowego żywienia zalecenia żywieniowe to sugestie ogólne,

Bardziej szczegółowo

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C).

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Wzrost temperatury redukuje poziom większości składników odżywczych. Surowy por

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA DLA RODZICÓW

EDUKACJA DLA RODZICÓW Materiał opracowała: Jolanta Gęca EDUKACJA DLA RODZICÓW Prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży jest szczególnie istotne, ze względu na fazę intensywnego wzrostu i dojrzewania. Dla utrzymania wzrostu i

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ODŻYWIANIE A SŁODYCZE

ZDROWE ODŻYWIANIE A SŁODYCZE ZDROWE ODŻYWIANIE A SŁODYCZE Diana Fydryk SKN Zdrowia Publicznego sekcja Promocja Zdrowia 13.11.2014r. ZDROWE ODŻYWIANIE SŁODYCZE Gotowe produkty spożywcze o słodkim smaku i zazwyczaj o stałej konsystencji,

Bardziej szczegółowo

Jak nie przejeść się w Święta? Serwis ZnamLek pomoże Ci tego uniknąć!

Jak nie przejeść się w Święta? Serwis ZnamLek pomoże Ci tego uniknąć! Jak nie przejeść się w Święta? Serwis ZnamLek pomoże Ci tego uniknąć! Coraz większymi krokami zbliżają się Święta, a co za tym idzie: wiele pysznych, wyjątkowych i bardzo kalorycznych dań. W naszych głowach

Bardziej szczegółowo

Jedzmy zdrowo na kolorowo!

Jedzmy zdrowo na kolorowo! Jedzmy zdrowo na kolorowo! Dlaczego powinniśmy jeść warzywa? Ponieważ są źródłem: -witamin: głównie: beta-karoten, witamina C, kwas foliowy oraz witaminy K, niacyna oraz witaminy E -składników mineralnych:

Bardziej szczegółowo

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo?

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Według definicji zdrowe odżywianie to sposób jedzenia, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu jego zapewnienia

Bardziej szczegółowo

Prezentacja materiałów przygotowanych. programu edukacyjnego Trzymaj formę!

Prezentacja materiałów przygotowanych. programu edukacyjnego Trzymaj formę! Prezentacja materiałów przygotowanych do realizacji V edycji programu edukacyjnego Trzymaj formę! KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA REALIZACJĘ IV EDYCJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO PT. TRZYMAJ FORMĘ! ZAKOPANE, 6 8 PAŹDZIERNIKA

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dot. zdrowia

Biuletyn dot. zdrowia Czy wlewasz w siebie dodatkowe kilogramy? Liczba kalorii Napój Mrożona biała czekolada Mokka (1 uncji 454 g) 34 Cola (2 uncji 57 g) 25 Cytrynowy napój gazowany (2 uncji 57 g) 24 Napój pomarańczowy 225

Bardziej szczegółowo

Ekstrakt z Chińskich Daktyli

Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS Lekarze z Chin uważają, że owoce głożyny znane jako chińskie daktyle Pomagają zachować sprawność Poprawiają odporność Wspomagają pracę żołądka

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum Autor: mgr Beata Draczko Temat lekcji: Wiem, co jem. Zasady racjonalnego odżywiania się człowieka. Cel ogólny: - zapoznanie uczniów z zasadami racjonalnego

Bardziej szczegółowo

Piramida Żywienia. Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS

Piramida Żywienia. Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS Piramida Żywienia Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS Zasady zdrowego żywienia 1. Dbaj o różnorodnośd spożywanych produktów. 2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza zajęć: Owoce, warzywa samo zdrowie. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje

Bardziej szczegółowo

Błonnik jako cudowny środek na odchudzanie?

Błonnik jako cudowny środek na odchudzanie? Błonnik jako cudowny środek na odchudzanie? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów, aby stracić nadprogramowe kilogramy, to kontrolować własny apetyt. Łatwo powiedzieć, ciężej wykonać! Jednak gdy poznamy

Bardziej szczegółowo

60g płatków owsianych /50g ryżu brązowego/ 50g kaszy gryczanej/ 50g makaronu razowego

60g płatków owsianych /50g ryżu brązowego/ 50g kaszy gryczanej/ 50g makaronu razowego Zamówienie NR:1862 Wartości odżywcze: B: 210g W: 170g T: 65g I posiłek 60g płatków owsianych /50g ryżu brązowego/ 50g kaszy gryczanej/ 50g makaronu razowego 150g piersi z kuraka/150g wołowiny/4 jaja/150g

Bardziej szczegółowo

ZALETY SUROWEGO JEDZENIA. Beth Aldrich. Tłumaczenie: Paulina Stokłosa

ZALETY SUROWEGO JEDZENIA. Beth Aldrich. Tłumaczenie: Paulina Stokłosa ZALETY SUROWEGO JEDZENIA Beth Aldrich Tłumaczenie: Paulina Stokłosa Surowa dieta może przywołać na myśl takie potrawy jak: surowe jaja i mięso. Jednakże dla Beth Aldrich, ekologicznej mamy i eksperta zdrowego

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA MŁODEGO PIŁKARZA. mgr Natalia Stanecka Centrum Dietetyczne Naturhouse Dzierżoniów

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA MŁODEGO PIŁKARZA. mgr Natalia Stanecka Centrum Dietetyczne Naturhouse Dzierżoniów ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA MŁODEGO PIŁKARZA mgr Natalia Stanecka Centrum Dietetyczne Naturhouse Dzierżoniów ZŁE NAWYKI ŻYWIENIOWEKONSEKWENCJE zmniejszona wydolność fizyczna dziecka, płaskostopie, skrzywienia

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

RACJONALNE ŻYWIENIE. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Mokrzeszów. 2007 r.

RACJONALNE ŻYWIENIE. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Mokrzeszów. 2007 r. RACJONALNE ŻYWIENIE Zespół Szkół Rolnicze Centrum Mokrzeszów 2007 r. RACJONALNE ŻYWIENIE Polega na systematycznym dostarczaniu do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 28 sierpnia 2015 r. Poz. 1256 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do

Bardziej szczegółowo

Co to jest dietetyka?

Co to jest dietetyka? Co to jest dietetyka? Dietetyka to nauka, która bada jak to, co spożywamy wpływa na nasze zdrowie i wydajność organizmu. Bada pewne składniki pożywienia, które mogą wpływać na nasze zdrowie. Na przykład

Bardziej szczegółowo

Zasada trzecia. Zasada czwarta

Zasada trzecia. Zasada czwarta Zdrowe odżywianie jest podstawą zachowania zdrowego organizmu. Przestrzegając dziesięciu podstawowych zasad właściwego żywienia, wykorzystamy dostępne pożywienie w najbardziej efektywny dla naszego zdrowia

Bardziej szczegółowo

MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA

MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA Na czym polega zdrowy styl życia? ZDROWY STYL ŻYCIA Prawidłowe odżywianie Aktywność

Bardziej szczegółowo

Otyłość PORADNIK DLA PACJENTÓW PROGRAMU WSPARCIA DLA OSÓB Z OTYŁOŚCIĄ. Narodowy Program Zdrowia na lata

Otyłość PORADNIK DLA PACJENTÓW PROGRAMU WSPARCIA DLA OSÓB Z OTYŁOŚCIĄ. Narodowy Program Zdrowia na lata Otyłość PORADNIK DLA PACJENTÓW PROGRAMU WSPARCIA DLA OSÓB Z OTYŁOŚCIĄ Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020 AUTORKA PORADNIKA: Adriana Dąbrowska mgr psycholog, psychodietetyk ? CO TO JEST OTYŁOŚĆ

Bardziej szczegółowo

Wyzwanie na Odchudzanie

Wyzwanie na Odchudzanie Wyzwanie na Odchudzanie Gratulacje! Dzisiejsze tematy: ŚNIADANIE WODA Co dzisiaj zjadłeś na śniadanie? Nieprawidłowe odżywianie zaczyna się z samego rana od śniadania. Dwa najpopularniejsze rodzaje śniadań:

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1 Grupy środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagania, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci

Bardziej szczegółowo

Echo Dobrocina. Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch.

Echo Dobrocina. Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch. Echo Dobrocina Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch. Kwiecień 2015 Ważne aspekty wychowania fizycznego Aby poznać pojęcie wychowania fizycznego należy najpierw zaznajomić się z definicją kultury fizycznej.

Bardziej szczegółowo

Indeks glikemiczny w pigułce

Indeks glikemiczny w pigułce Wprowadzenie Być może ta książka zwróciła twoją uwagę, ponieważ zmagasz się ze zbędnymi kilogramami, a wiesz, że indeks glikemiczny wywołał niedawno rewolucję w badaniach nad żywieniem. Prawdą jest, że

Bardziej szczegółowo

Nieprawidłowe odżywianie jest szczególnie groźne w wieku podeszłym, gdyż może prowadzić do niedożywienia

Nieprawidłowe odżywianie jest szczególnie groźne w wieku podeszłym, gdyż może prowadzić do niedożywienia Nieprawidłowe odżywianie jest szczególnie groźne w wieku podeszłym, gdyż może prowadzić do niedożywienia Niedożywienie może występować u osób z nadwagą (powyżej 120% masy należnej) niedowagą (poniżej 80%

Bardziej szczegółowo

Napój likopenowy Jabłkowo-Brzoskwiniowy

Napój likopenowy Jabłkowo-Brzoskwiniowy Napoje likopenowe > Model : 624 Producent : Cinna Napój likopenowy o smaku Jabłkowo - Brzoskwiniowym Napój likopenowy LycoLife produkowany jest z naturalnych surowców na bazie wody głębinowej z dodatkiem

Bardziej szczegółowo

Dieta ketogenna ARKADIUSZ KOGUT

Dieta ketogenna ARKADIUSZ KOGUT Dieta ketogenna ARKADIUSZ KOGUT Odżywianie oparte na tłuszczach jest coraz częściej stosowane w sportach wytrzymałościowych. Jakie korzyści płyną ze wzrostu spożycia lipidów i kiedy można stosować taką

Bardziej szczegółowo

Dieta z niską zawartością soli Low Salt Diet. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 8

Dieta z niską zawartością soli Low Salt Diet. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 8 Low Salt Diet Przewlekła Choroba Nerek Chronic kidney disease chapter 8 Utrzymanie równowagi w odżywianiu jest niezbędne dla wszystkich, ale jeszcze bardziej dla osób z przewlekłą chorobą nerek (PChN).

Bardziej szczegółowo

Jakie produkty warto ze sobą łączyć a jakich połączeń produktów powinniśmy unikać?

Jakie produkty warto ze sobą łączyć a jakich połączeń produktów powinniśmy unikać? Jakie produkty warto ze sobą łączyć a jakich połączeń produktów powinniśmy unikać? Komponując codzienne posiłki z ulubionych produktów spożywczych zwykle nie zastanawiamy się nad ich wpływem na nasz organizm

Bardziej szczegółowo

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI Dzień 1. 1. Przeanalizuj swoje codzienne działania i zapisz co najbardziej Cię oddala od osiągnięcia swojej idealnej, wymarzonej wagi. Te działania to utrwalone przez Ciebie nawyki i masz nad nimi kontrolę

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE SZKOLNYM Opracowała: Iwona Konowalska Prawidłowe żywienie powinno stanowić bardzo istotny element promocji zdrowia. Tworząc szkolne programy prozdrowotne należy koncentrować

Bardziej szczegółowo

OGŁASZAMY MIESIĄC JEDZENIA OWOCÓW!

OGŁASZAMY MIESIĄC JEDZENIA OWOCÓW! OGŁASZAMY MIESIĄC JEDZENIA OWOCÓW! Polska to kraj pysznych owoców sezonowych. Szczególnie latem warto z tego bogactwa korzystać, bo owoce to nie tylko bomby witaminowe, lecz także doskonałe źródło składników

Bardziej szczegółowo

TIENS L-Karnityna Plus

TIENS L-Karnityna Plus TIENS L-Karnityna Plus Zawartość jednej kapsułki Winian L-Karnityny w proszku 400 mg L-Arginina 100 mg Niacyna (witamina PP) 16 mg Witamina B6 (pirydoksyna) 2.1 mg Stearynian magnezu pochodzenia roślinnego

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 28 sierpnia 2015 r. Poz. 1256 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1) z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży

Bardziej szczegółowo

CZYZJADŁEŚ JUŻ DZIŚ SWOJE ZDROWE ŚNIADANIE?

CZYZJADŁEŚ JUŻ DZIŚ SWOJE ZDROWE ŚNIADANIE? Title: Healthy Breakfast 2012 8pp A5 Gatefold ID: MA 793-Healthy Breakfast Gatefold_PL Proof No: C Date: 01/10/12 T CZYZJADŁEŚ JUŻ DZIŚ SWOJE ZDROWE ŚNIADANIE? MOJE ZDROWE ŚNIADANIE JAK ZACZYNASZ SWÓJ

Bardziej szczegółowo

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita)

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita) KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita) Kuracja będzie skuteczna gdy będziemy: regularnie stosować wskazane suplementy przestrzegać

Bardziej szczegółowo

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?!

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?! Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?! Rozporządzenie Z dniem 01.09.2015 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015

Bardziej szczegółowo

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum 8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum Temat: Wybory żywieniowe produkty zalecane i niezalecane w żywieniu. Cel: Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Zdobyte

Bardziej szczegółowo

PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH

PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH Rodzaje pakietów Genodiet Pakiet konsultacji genetycznych Genodiet składaja się z 3 uzupełniających się modułów, stanowiących 3 kroki

Bardziej szczegółowo

GDA. Prawidłowe odżywianie

GDA. Prawidłowe odżywianie GDA Prawidłowe odżywianie Co to jest GDA? Prawidłowe odżywianie jest jednym z warunków zachowania dobrego stanu zdrowia. Aby móc dopasować swój sposób odżywiania do stylu życia jaki prowadzimy, niezbędne

Bardziej szczegółowo

Wyzwanie na Odchudzanie

Wyzwanie na Odchudzanie Wyzwanie na Odchudzanie Gratulacje! Dzisiejsze tematy: Węglowodany Cukier Indeks i Ładunek Glikemiczny Węglowodany są ważne! są źródłem szybko przyswajalnej energii, odżywiają bezpośrednio komórki mózgowe,

Bardziej szczegółowo

Czym jest program Trzymaj

Czym jest program Trzymaj Trzymaj formę! Czym jest program Trzymaj formę"? "Trzymaj formę" " to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połą łączone z regularną

Bardziej szczegółowo

11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Temat: Samodzielna ocena swojego żywienia i aktywności fizycznej. Cele: zapoznanie ucznia z praktycznymi aspektami układania prawidłowo zbilansowanej

Bardziej szczegółowo

zdrowego żywienia w chorobie

zdrowego żywienia w chorobie Wspieramy w ciężkiej chorobie, aby cieszyć się każdą chwilą PORADNIK zdrowego żywienia w chorobie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach Opracowanie: Magdalena Olborska

Bardziej szczegółowo

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Zestaw witamin i składników mineralnych przygotowany

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PORADNIK DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

ZDROWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PORADNIK DLA RODZICÓW I UCZNIÓW ZDROWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PORADNIK DLA RODZICÓW I UCZNIÓW SPIS TREŚCI 1. Zasady zdrowego żywienia 2. Zapotrzebowanie energetyczne nastolatków 3. Zapotrzebowanie energetyczne nastolatków 4. Zalecenia

Bardziej szczegółowo