Newsletter Żywność, Żywienie, Życie Luty 2015 r. Temat numeru: Warzywa w codziennej diecie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Newsletter Żywność, Żywienie, Życie Luty 2015 r. Temat numeru: Warzywa w codziennej diecie"

Transkrypt

1 Newsletter Żywność, Żywienie, Życie Luty 2015 r. Temat numeru: Warzywa w codziennej diecie Roślinna dieta pomaga zrzucić zbędne kilogramy Stosowanie diety wegetariańskiej powoduje spadek wagi, nawet przy braku ćwiczeń oraz przeliczaniu kalorii. Potwierdza to nowa metaanaliza, opublikowana w internetowej wersji czasopisma Akademia Odżywiania i Dietetyki. Przeciętny człowiek, stosujący ten plan żywieniowy, jest w stanie schudnąć ok. 5 kg. Przegląd stwierdził nawet, że ludzie o większej wadze początkowej, w rezultacie chudną jeszcze bardziej. Znaczące rezultaty odnotowywane są wśród mężczyzn oraz osób starszych. Pracownicy naukowi z Komitetu Medyków przeanalizowali 15 wyników badań, przeprowadzonych na uczestnikach z Finlandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych. Cykle odbywały się w zróżnicowany sposób, od czterotygodniowych aż po dwuletnie. Średni spadek wagi wyniósł 5 kg, przy 44-tygodniowym okresie stosowania. Uniwersalna rada dla wszystkich to fakt, że roślinna dieta pomaga tracić na wadze bez liczenia kalorii oraz drastycznego zwiększania aktywności fizycznej zapewnia Neal Barnard, inicjator badań, przewodniczący Komitetu Medyków oraz stowarzyszony profesor medycyny na Uniwersytecie Medycyny i Zdrowia im. Georga Washingtona. Mamy nadzieję, że praktycy usług medycznych zwrócą na to uwagę i będą zalecać pacjentom zmianę podejścia w walce o utratę kilogramów i zdrowie dodaje. Więcej niż 1,4 miliarda dorosłych na całym świecie cierpi na nadwagę, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca, zapaleń kostno-stawowych oraz niektórych form raka. Jeżeli masz nadwagę, to dzięki utracie już 5-10% masy twojego ciała, oddalasz od siebie zagrożenie zachorowania na cukrzycę oraz schorzenia układu krążenia mówi Susan Levin, autorka licznych publikacji naukowych, Dyrektor ds. Edukacji Odżywiania w Komitecie Medyków. Wraz ze spadkiem kilogramów zauważysz, jak ciśnienie, poziom cukru we krwi, trójglicerydy oraz cholesterol zaczną kształtować się ku normie. Źródło:

2 Banalny sposób na warzywa w diecie malucha Rodzice, szkoły a także publiczne służby zdrowia od lat walczyły o to, aby namówić dzieci do jedzenia większej ilości warzyw i owoców do obiadu. Obecne działania mogą pozwolić na znalezienie prostej zasady, która na zawsze to odmieni. Dzięki wprowadzeniu przerwy przed posiłkiem, a nie po nim, więcej maluchów sięgnie właśnie po tego typu przekąski mówią pracownicy naukowi. Odkrycie opublikowane w medycynie zapobiegawczej pokazuje, jak mała, nic nie kosztująca zmiana może wpłynąć na nawyki żywieniowe. Wypoczynek przed porą obiadu może zwiększyć spożycie jarzyn nawet o 54%. Przerwa szkolna często odbywa się dopiero po lunchu, więc dzieci spieszą się z jedzeniem, aby móc wrócić do zabawy czego wynikiem są pozostawione na talerzach owoce wyjaśnia David Just, doktor z Cornell University. Stwierdziliśmy, że jeżeli wypoczynek odbywa się przed posiłkiem, uczniowie podchodzą do niego z prawdziwym apetytem i mniejszym przymusem. Zatem są duże szanse, że skuszą się też na warzywa. Ta metoda proponuje nową, skuteczną taktykę do walki z kryzysem otyłości najmłodszych w Ameryce. Zgodnie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, dziecięce wskaźniki nadwagi w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyły się dwukrotnie w stosunku do wskaźników młodzieży. Z kolei w porównaniu do nastolatków, aż czterokrotnie. Szkoły mogą odgrywać kluczową rolę we wpajaniu uczniom wiedzy o stosowaniu zdrowego odżywiania oraz aktywności ruchowej. Jednakże federalne starania, aby uczynić szkolne obiady zdrowszymi, doprowadziły do gwałtownej reakcji ze strony niejadków oraz okręgów szkolnych, negujących koszty owych zmian. W ową praktykę zaangażowano uczniów wszystkich klas w okręgu szkolnym w Orem, Utah. Siedem szkół z tego obszaru wzięło udział w badaniu. Trzy z nich wprowadziły przerwę przed posiłkiem, natomiast cztery zostały przy dawnej praktyce. Pracownicy naukowi śledzili warzywa i owoce jedzone podczas lunchu, szacując stopień ich spożycia poprzez nagrywanie wyrzucanych przez dzieci odpadów. Dokonano analizy obserwacji. Badacze wywnioskowali, że w szkołach, gdzie wprowadzono zmianę, uczniowie zjedli o 54% więcej owoców i warzyw. Nastąpił również 45% wzrost liczby osób konsumujących przynajmniej 1 zalecaną porcję dziennie. Zupełnie inaczej wyglądało to tam, gdzie przerwa nadal była dopiero po obiedzie. W ciągu tego samego czasu, liczba spożycia owoców i warzyw w owych szkołach znacznie osłabła. Inną strategią, służącą do zachęcenia najmłodszych, aby sięgali po zdrowe składniki, jest zaangażowanie ich do przygotowywania własnych posiłków. Ostatnie badania donoszą, że programy

3 kuchenne oraz zajęcia dla dzieci mogą mieć pozytywny wpływ na ich zachowania oraz preferencje spożywcze. Rebecca Gildiner, dyrektor programu edukacyjnego dla Red Rabbit, organizacji dostarczającej zdrowe obiady szkołom w Nowym Jorku dla Wiadomości CBS: To upoważnia nasze pociechy do aktywnego uczestnictwa w przyrządzaniu ich własnego jedzenia, obróbce warzyw oraz w nauce gotowania. Możliwe, że nowa tendencja dotycząca przerw przed obiadem, będzie wiązała się z wprowadzeniem zajęć ogrodniczych. Gildiner twierdzi, że przy uprawie warzyw i owoców w klasach lub ogrodach szkolnych, dzieci są bardziej skłonne, aby konsumować to, co same wyhodowały. Źródło:

4 Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne o wegetarianizmie Jeszcze do niedawna twierdzono, że stosowanie diet roślinnych jest szkodliwe dla organizmu, gdyż nie dostarcza mu wszystkich składników odżywczych (zawartych m.in. w mięsie). Nic bardziej mylnego. Nie dość, że zapewniają one wszystkie dobroczynne elementy, to pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Potwierdziła to jedna z najbardziej kompetentnych i opiniotwórczych instytucji w tym zakresie Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA). Rodzaje wegetarianizmu Wśród owych diet należy rozróżnić dwa rodzaje. Pierwsza, popularniejsza, to wegetarianizm opierający się na zrezygnowaniu tylko z produktów mięsnych (w tym ryb i owoców morza). Tryb odżywiania oparty jest głównie na różnego rodzaju nabiale, tłuszczach oraz jarzynach. Inną, bardziej rygorystyczną odmianę stanowi weganizm. Ten wybór wiąże się już nie tylko z bezmięsnością, ale także z odstawieniem wszystkich składników pochodzenia zwierzęcego, np. mleka, jajek, jogurtów, serów. W jadłospisie dominują natomiast zboża, warzywa, owoce, nasiona a także orzechy. Stanowisko ADA Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraża opinię, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania oraz sportowców. Zalety bycia wegetarianinem Wprowadzenie takich nawyków żywieniowych wiąże się z szeregiem zalet zdrowotnych. Dzięki stosowaniu diet roślinnych możemy zmniejszyć obecność cholesterolu we krwi, zmniejszyć ryzyko chorób serca, obniżyć ciśnienie oraz oddalić od siebie ryzyko nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2. Wegetarianie zazwyczaj nie mają też problemów z otyłością, posiadają odpowiedni indeks masy ciała (BMI). Ich posiłki nie zawierają nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych, natomiast są bogate w wysoki poziom błonnika, magnezu, potasu, witaminy C i E, kwasu foliowego, karotenoidów, flawonoidów i innych fitochemikaliów. Rady dotyczące planowania posiłków wegetariańskich Potrzeby odżywcze zwolenników tejże diety można zaspokoić w różny sposób, stosując wybrane strategie planowania jadłospisu. Dla specjalistów zajmujących się żywieniem ważnym źródłem są Zalecane Normy Dziennego Spożycia. Pomocne mogą być też następujące wskazówki:

5 Wybieranie zróżnicowanych produktów, w tym pełnoziarnistych zbóż, warzyw, owoców, roślin strączkowych. Minimalizowanie sięgania po produkty wysokosłodzone, o dużej zawartości sodu i tłuszczu, szczególnie tych nasyconych i kwasów typu trans. Nabiał i jaka powinny być spożywane z umiarem. Regularne korzystanie ze źródła witaminy B12, a jeśli ekspozycja na światło słoneczne jest ograniczona, zapewnić sobie regularne przyjmowanie witaminy D. Źródło:

6 Przygotowania do kolejnej edycji Konkursu Żywieniowego dla studentów i absolwentów trwają! Już w marcu ruszy IV edycja Konkursu Żywieniowego dla studentów i absolwentów firmy Nestlé. Na uczestników będą czekać niezwykle atrakcyjne nagrody. Ale to nie wszystkie niespodzianki. Zmieni się również możliwość udziału w Konkursie otóż studenci będą mogli zgłaszać się zarówno indywidualnie, jak i grupowo. O programie Ogólnopolski projekt żywieniowy Nestlé, Natalia Honorata Witalna, skierowany jest do studentów i absolwentów. Jest on odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszarów zdrowia i prawidłowego odżywiania. Inicjatywa Nestlé, pod patronatem dziennika Metro oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, realizowana jest w ramach strategii Nutrition, Health & Wellness popularyzującej prawidłowe żywienie, dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Ma na celu praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy, wsparcie rozwoju i kariery zawodowej osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. Projekt realizowany jest od 2012 roku. W marcu ruszy jego IV edycja. Nowa edycja = niespodzianki Do IV edycji, która ruszy w marcu, organizatorzy wprowadzą szereg zmian. Nowe nagrody, nowe zadanie i zmieniona możliwość udziału w Konkursie wszystko to czeka na studentów i absolwentów, którzy zechcą wziąć udział w tej edycji. Jak zawsze pomocą dla uczestników będzie Natalia Honorata Witalna, avatar akcji, która przeprowadzi ich przez cały okres trwania konkursu, będzie służyła dobrą radą oraz angażowała ich w komunikację na fan page u. Studenci będą również angażowani w prywatne życie Natalii, w którym zajdą spore zmiany. Konkurs rusza w marcu, zatem warto już teraz śledzić profil Natalii Honoraty Witalnej:

Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego: diety wegetariańskie

Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego: diety wegetariańskie Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego: diety wegetariańskie Niniejsze stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego (ADA) zawiera niezależny przegląd literatury specjalistycznej

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności. Główny Inspektor Sanitarny

Szanowni Państwo, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności. Główny Inspektor Sanitarny Szanowni Państwo, Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności wychodząc naprzeciw zaleceniom strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie diety, aktywności

Bardziej szczegółowo

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU I KULTURZE FIZYCZNEJ STUDIA PODYPLOMOWE DIETETYKA

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU I KULTURZE FIZYCZNEJ STUDIA PODYPLOMOWE DIETETYKA PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU I KULTURZE FIZYCZNEJ STUDIA PODYPLOMOWE DIETETYKA MONIKA ŚWIERBUTOWICZ TYTUŁ PRACY WEGETARIANIZM ZA I PRZECIW Praca końcowa

Bardziej szczegółowo

Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego i Dietetyków Kanady: diety wegetariańskie STRESZCZENIE

Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego i Dietetyków Kanady: diety wegetariańskie STRESZCZENIE Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego i Dietetyków Kanady: diety wegetariańskie STRESZCZENIE Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne i Dietetycy Kanady wyrażają stanowisko, że odpowiednio

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Strona 2 z 38

Spis treści. Strona 2 z 38 Spis treści Strona 2 z 38 WSTĘP...3 1. CZY MUSISZ SCHUDNĄĆ?...5 2. TAKTYKA W DIECIE...12 3. FAKTY O ODCHUDZANIU...17 4. MITY O ODCHUDZANIU...20 5. FAKT CZY MIT?...24 6. DLACZEGO DIETY SĄ NIESKUTECZNE...25

Bardziej szczegółowo

Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym

Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym Regina Wierzejska Prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży jest czynnikiem warunkującym ich optymalny rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny. Skutki

Bardziej szczegółowo

Zachowania żywieniowe jako nieodłączny element edukacji zdrowotnej raport z badań

Zachowania żywieniowe jako nieodłączny element edukacji zdrowotnej raport z badań Zachowania żywieniowe jako nieodłączny element edukacji zdrowotnej raport z badań mgr Adamina Korwin-Szymanowska; dr hab. Ligia Tuszyńska, prof. APS Akademia Pedagogiki Specjalnej Słowa kluczowe: zdrowie,

Bardziej szczegółowo

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo!

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo! REKOMENDACJE I OPINIE Szanowni Państwo! Zapraszam serdecznie do współpracy przy realizacji Projektu Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy, którego celem jest wzrost świadomości społecznej na temat wpływu

Bardziej szczegółowo

Departament Polityki Zdrowotnej

Departament Polityki Zdrowotnej MINISTERSTWO ZDROWIA Departament Polityki Zdrowotnej Program zdrowotny pn.: NARODOWY PROGRAM ZAPOBIEGANIA NADWADZE I OTYŁOŚCI ORAZ PRZEWLEKŁYM CHOROBOM NIEZAKAŹNYM POPRZEZ POPRAWĘ ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI

Bardziej szczegółowo

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec?

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Nadwaga i otyłość jest powszechnym zagrożeniem. W krajach Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Poradnik. żywienia kobiet

Poradnik. żywienia kobiet Poradnik żywienia kobiet Poradnik żywienia kobiet Opracowanie Merytoryczne Dorota Świątkowska mgr inż. żywienia człowieka 3 Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji Nutricia w ramach partnerstwa przy

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA Autorzy: Dr n. biol. Elżbieta Chabros Prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska Mgr inż. Zofia Chwojnowska

Bardziej szczegółowo

Nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. uczniów klas pierwszych. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu

Nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. uczniów klas pierwszych. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydział Farmacji Katedra i Zakład Bromatologii Niestacjonarne Podyplomowe Studium Dietetyki i Poradnictwa Żywieniowego Nawyki żywieniowe i aktywność

Bardziej szczegółowo

IV.3. Problematyka zdrowia w politykach UE

IV.3. Problematyka zdrowia w politykach UE Permanent Representation of the Republic of Poland to the European Union Odpowiedzi Rządu RP na pytania zawarte w Zielonej Księdze: Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej: europejski wymiar

Bardziej szczegółowo

PRZEŁOMOWE BADANIE WPŁYWU ŻYWIENIA NA ZDROWIE

PRZEŁOMOWE BADANIE WPŁYWU ŻYWIENIA NA ZDROWIE INDEKS 387 PRZEŁOMOWE BADANIE WPŁYWU ŻYWIENIA NA ZDROWIE Przekład: Marta Paciorkowska Treść tej książki nie może zastępować fachowej opieki medycznej. Nie powinieneś wprowadzać żadnych zmian w sposobie

Bardziej szczegółowo

Życie z reumatyzmem JAK SIĘ ODŻYWIAĆ

Życie z reumatyzmem JAK SIĘ ODŻYWIAĆ Życie z reumatyzmem JAK SIĘ ODŻYWIAĆ Tytuł oryginału: Ernährung Wydawca oryginału: Rheumaliga Schweiz (Szwajcarska Liga do Walki z Reumatyzmem),Wydanie 3 zmienione 2011 Autor: Christina Alder-Gasser, dyplomowany

Bardziej szczegółowo

STOP UDAROM. Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu

STOP UDAROM. Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu STOP UDAROM Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu Udar mózgu to szybko rozwijające się zaburzenia ogniskowe funkcji mózgu, które są wywołane uszkodzeniem naczyniowym. Udar jest

Bardziej szczegółowo

Seria BIBLIOTEKA NESTORA TOM V

Seria BIBLIOTEKA NESTORA TOM V Seria BIBLIOTEKA NESTORA TOM V Zespół redakcyjny serii Biblioteka Nestora : dr Agnieszka Pierzchalska Piotr Klag dr Zbigniew Machaj dr Ewa Pisarczyk Bogacka Copyright by Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej

Bardziej szczegółowo

Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością. Jan Nowak. Praca zbiorowa pod redakcją Anny Oblacińskiej

Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością. Jan Nowak. Praca zbiorowa pod redakcją Anny Oblacińskiej Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością Jan Nowak Tytuł publikacji w społeczności szkolnej Praca zbiorowa pod redakcją Anny Oblacińskiej Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością w społeczności szkolnej

Bardziej szczegółowo

Żywienie na Wagę Zdrowia

Żywienie na Wagę Zdrowia Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Żywienie na Wagę Zdrowia Współpraca: Wojewoda Śląski Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Katowicach 1 Poradnik

Bardziej szczegółowo

Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem

Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem Poradnik metodyczny dla nauczycieli C/M/Y/K 40/0/0/0 100/30/0/0 0/0/0/70 Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Dział Organizm. Dział Produkty Akuny. Dział Zdrowy biznes

Dział Organizm. Dział Produkty Akuny. Dział Zdrowy biznes nr 1 (29) MARZEC 2011 ISSN 1732 0186 Cena 14,90 zł Dział Organizm potrzeby organizmu w poszczególnych etapach jego rozwoju, procesy w nim zachodzące oraz jak zapobiegać niedoborom substancji odżywczych

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo Wstęp do Poradnika Serce na nowo Z chorobami układu krążenia można żyć aktywnie! Spis treści Wstęp do Poradnika Serce na nowo 2 O programie Serce na nowo 3 Rozdział 1. Choroby układu krążenia a praca zawodowa

Bardziej szczegółowo

ŻYWIENIE SPORTOWCÓW. Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie

ŻYWIENIE SPORTOWCÓW. Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie ŻYWIENIE SPORTOWCÓW Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie ŻYWIENIE SPORTOWCÓW Praktyczny poradnik zdrowia i odżywiania sprzyjającego wysokiej formie opracowany przez Grupę

Bardziej szczegółowo

ISSN 1731-8971. kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

ISSN 1731-8971. kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ISSN 1731-8971 kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nr 4 (30) Spis treści 1 5 10 18 Stres rosnący problem społeczny XXI wieku Wojciech Gruszczyński Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego Szanowni Państwo, Wasze dziecko weszło w niezwykle ważny okres swojego życia. W wieku 13-16 lat dokonuje się bardzo intensywny rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Błędy popełnione w tym okresie

Bardziej szczegółowo

Pojadanie między posiłkami przyczyny i skutki

Pojadanie między posiłkami przyczyny i skutki Pojadanie między posiłkami przyczyny i skutki Autorzy prezentacji Pracownicy Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW: - dr inż. Danuta Gajewska z Zakładu Dietetyki, - dr inż. Marzena Jeżewska-Zychowicz

Bardziej szczegółowo

PRACE ORYGINALNE. Sposób odżywiania i preferencje żywieniowe młodzieży gimnazjalnej. Secondary School Students Nutritions Methods and Preferences

PRACE ORYGINALNE. Sposób odżywiania i preferencje żywieniowe młodzieży gimnazjalnej. Secondary School Students Nutritions Methods and Preferences PRACE ORYGINALNE Piel. Zdr. Publ. 2013, 3, 3, 273 280 ISSN 2082-9876 Copyright by Wroclaw Medical University Grażyna Szymańska-Pomorska 1, A, C, D, F, Anna Felińczak 2, C, E, F, Krystyna Misiak 3, C, E,

Bardziej szczegółowo

Otyłość u dzieci i młodzieży. PORADNIK DLA RODZICÓW

Otyłość u dzieci i młodzieży. PORADNIK DLA RODZICÓW Otyłość u dzieci i młodzieży. PORADNIK DLA RODZICÓW Otyłość u dzieci i młodzieży. Poradnik dla rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat Dr n. med. Alicja Karney Dr hab. n. med. Anna Oblacińska Dr n. reh.

Bardziej szczegółowo

OPIEKA FARMACEUTYCZNA W NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM

OPIEKA FARMACEUTYCZNA W NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM OPIEKA FARMACEUTYCZNA W NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM Wstęp Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem układu sercowo-naczyniowego należącym do grupy najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Według

Bardziej szczegółowo