Zbilansowana dieta młodziem. odzieży letniej.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zbilansowana dieta młodziem. odzieży letniej."

Transkrypt

1 Zbilansowana dieta młodziem odzieży letniej letniej.

2 Prawidłowe odżywianie się to dostarczanie organizmowi niezbędnych składnik adników w odżywczych ywczych, a tym samym energii i substratów w potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu.

3 Składniki odżywcze substancje organiczne, nieorganiczne lub pierwiastki zawarte w pożywieniu ywieniu, wykorzystywane w organizmie podczas normalnego metabolizmu. za niezbędne składniki odżywcze uznaje się te, których nie ma w organizmie człowieka lub są s syntetyzowane w zbyt małych ilościach, a których obecność jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania muszą więc c być dostarczone w odpowiedniej ilości z pożywieniem ywieniem. w zależno ności od swych podstawowych funkcji, składniki odżywcze dzielą się na: energetyczne: głównie węglowodanyw glowodany, tłuszcze budulcowe: białko ko, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe regulujące ce: witaminy, składniki mineralne

4 Podstawowe składniki odżywcze Białka to główny g składnik budulcowy. W wyniku procesów w trawiennych rozkładane są s na poszczególne aminokwasy, wykorzystywane do budowy nowych tkanek i syntezy własnego w białka organizmu. Wśród d aminokwasów w występuj pują tzw. aminokwasy niezbędne (egzogenne) czyli te, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka i muszą być dostarczone z pożywieniem ywieniem. W przeciętnej diecie białko stanowi 10-15% wartości energetycznej. Zapotrzebowanie na białko zależy y od płcip ci, wieku, aktywności fizycznej. Źródłem białka są: s mięso czerwone - wołowina owina, wieprzowina, baranina (najlepiej chude), mięso białe - drób, ryby (bez skóry ry), ser, soja, groch, fasola.

5 Węglowodany stanowią materiał energetyczny dla organizmu (powinny dostarczać ok % kalorycznego). Węglowodany dzielą się na: 60% dziennego zapotrzebowania proste (tzw. wolne cukry - przyswajane w krótkim czasie po spożyciu yciu. Szybko są s wchłaniane i dzięki temu dają szybki, krótkotrwa tkotrwały zastrzyk energii); złożone one - wchłaniane zdecydowanie wolniej i dostarczające ce energii w dłuższym d okresie czasu. Dobrym źródłem węglowodanw glowodanów w złożonych z onych są: s produkty zbożowe owe - pieczywo (najlepiej gruboziarniste), makarony, płatki śniadaniowe, ryż (najlepiej pełnoziarnisty - niełuskany uskany), kasze (gryczana, jęczmienna). W tej grupie jest także e cukier, który jako źródło "pustych" kalorii, powinno się ograniczać.

6 Tłuszcze są przede wszystkim źródłem energii (15-30% dobowego zapotrzebowania energetycznego) dla organizmu ze względu na najwyższ szą ze wszystkich grup pokarmowych kaloryczność (dostarczać powinny ok. 30% energii). Ponadto są s niezbędne dla przyswajania niektórych witamin, tzw. witamin rozpuszczalnych w tłuszczacht uszczach: A, D, E, K, a także e do budowy błon b komórkowych rkowych. W skład tłuszczt uszczów w wchodzą kwasy tłuszczowet uszczowe, które dzielimy na: nasycone i nienasycone. Szczególne znaczenie mają kwasy tłuszczowe t nienasycone. Występuj pują przede wszystkim w olejach roślinnych oraz rybach. Powinny stanowić przynajmniej 2/3 wszystkich spożywanych tłuszczt uszczów.

7 Witaminy to substancje, które są s składnikami niezbędnymi w żywieniu człowieka dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, przebiegu szeregu procesów w metabolicznych zachodzących cych w jego tkankach i nie mogą być wytwarzane przez organizm. Z tego powodu muszą być dostarczane z pożywieniem ywieniem. Dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach t i rozpuszczalne w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach t zaliczamy witaminy A, A E, D, i K, K a do rozpuszczalnych w wodzie witaminy z grupy B i witaminę C. Najlepszym źródłem witaminy C są s surowe owoce i warzywa, witamin A, A E, D: jaja, mleko, masło, ryby morskie, oleje roślinne linne, witamin z grupy B: B gruboziarniste produkty zbożowe owe (ciemne pieczywo, naturalne płatki p zbożowe owe, kasze) mleko, mięso so, ryby, jaja, ciemnozielone rośliny liściaste oraz strączkowe czkowe.

8 Składniki mineralne to pierwiastki chemiczne niezbędne dla wielu reakcji zachodzących cych w tkankach, konieczne dla prawidłowego rozwoju organizmu. W tej grupie można wyróżni nić makroelementy, czyli te pierwiastki, których dzienne zapotrzebowanie przekracza 100mg np. wapń, magnez, potas oraz mikroelementy, których dzienne zapotrzebowanie wynosi nie więcej niż 100mg np.: żelazo, cynk, miedź, jod. Wapń jest niezbędny do prawidłowej budowy kości i zębów. z Najważniejsze jego źródło o to mleko i jego przetwory. Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięś ęśni. Dobrym jego źródłem są s gruboziarniste produkty zbożowe owe a także ciemnozielone warzywa liściaste ciaste, migdały, orzechy, gorzka czekolada. Żelazo jest konieczne do budowy czerwonych krwinek. Jego niedobór r powoduje niedokrwistość (anemię). Najważniejsze źródło o to czerwone mięso so, żółtko jaja, (tzw. żelazo hemowe). Zielone warzywa np. natka pietruszki, szpinak zawierają spore ilości żelaza, ale w postaci trudno przyswajalnej (tzw. żelazo niehemowe ). Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Występuje w rybach, owocach morza, soli jodowanej.

9 Produkty spożywcze można podzielić na 5 grup, zawartych w Piramidzie Zdrowego Żywienia, opracowanej w Polsce w Instytucie Żywności i Żywienia

10 Aby zapewnić spożycie w odpowiedniej ilości niezbędnych składnik adników w odżywczych ywczych, należy uwzględni dnić w dziennej racji pokarmowej produkty z każdej z grup: Produkty zbożowe owe (węglowodanowe) powinny występowa pować w każdym posiłku w ciągu dnia. W jadłospisie należy y stosować urozmaicone ich rodzaje ciemne pieczywo, kasze, płatki zbożowe owe, musli, makarony. Produkty z tej grupy są s dobrym źródłem węglowodanw glowodanów złożonych, białka roślinnego linnego, ale o niepełnej nej wartości biologicznej (niedobór r lizyny i tryptofanu), witamin z grupy B głównie B1, B B2, B6 i PP, a także e błonnika b regulującego pracę przewodu pokarmowego. Zawierają one też pewne ilości składnik adników w mineralnych. Warzywa i owoce powinny być spożywane 3-4 razy dziennie. Są bogatym źródłem witamin (zwłaszcza witaminy C oraz beta- karotenu i innych karotenoidów), soli mineralnych i błonnikab onnika. Witaminy i flawonoidy zawarte w warzywach i owocach mają działanie anie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe ycowe. Potas, występuj pujący w sporych ilościach w warzywach, obniża a ciśnienie krwi. Błonnik w nich zawarty nie tylko reguluje pracę przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom, ale także e obniża a stęż ężenie cholesterolu w surowicy i poprawia tolerancję glukozy. Zapobiega również nowotworom jelita grubego.

11 Mleko i przetwory mleczne są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, na które zapotrzebowanie w okresie intensywnego wzrostu (dojrzewanie) jest u nastolatków w wysokie i wynosi mg/dob dobę. Mleko jest równier wnież źródłem wysokowartościowego białka i wit. B2, A i D. D Młodzież, powinna spożywa ywać 3-4 porcje mleka i jego przetworów. Bardzo korzystne jest stosowanie obok mleka sfermentowanych napojów w mlecznych (jogurty, kefiry) i serów w twarogowych. Żółte sery należy y natomiast ograniczać, gdyż zawierają dużo o tłuszczu t (cholesterol) oraz soli. Mięso (czerwone, drób, wędliny), ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych powinny występowa pować w co najmniej jednym posiłku w ciągu dnia, ale nie więcej niż 2-3 porcje. Są one produktami bogatymi w łatwo przyswajalne żelazo, pełnowarto nowartościowe białko i witaminy z grupy B głównie wit. B12, B6, PP. Należy y wybierać chude gatunki mięs s i spożywa ywać je z umiarem. Spożywanie ryb, szczególnie morskich 2-3 razy w tygodniu, zamiast mięsa sa, należy y do zasad profilaktyki niedokrwiennej choroby serca, ze względu na obecność bardzo korzystnych nienasyconych kwasów w tłuszczowych t z grupy omega - 3. Nasiona roślin strączkowych czkowych, szczególnie soja, będące równier wnież dobrym źródłem białka ka, mają także e znaczenie w profilaktyce miażdżycy ycy.

12 Woda jest niezbędnym składnikiem pożywienia ze względu na rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składnik adników w odżywczych oraz w reakcjach biochemicznych w organizmie. Wodę przyjmuje się w postaci: różnych płynp ynów (zalecana ilość minimalna to ok. 1,5 l/dobę) oraz wraz z żywnością zawiera ją j wiele produktów, głównie owoce i warzywa (średnio do 0,7 l/dobę). Zwiększona ilość płynów w jest konieczna w czasie upałów w oraz podczas chorób b przebiegających z gorączk czką, albo wymiotami lub biegunką. Również przy dużej aktywności fizycznej i poceniu się należy uzupełnia niać wodę w większej niż zwykle ilości ci.

13 Zalecana liczba spożywanych porcji w ciągu dnia: Produkty z Piramidy Zdrowego Żywienia Mięso i jego zamienniki 1-3 porcje dziennie Mleko i jego przetwory dzieci 9-13 lat 2-3 porcje dziennie młodzież lat 3-4 porcje dziennie dorośli 2-3 porcje dziennie Warzywa i owoce 5-10 porcji dziennie Produkty zbożowe owe 5-12 porcji dziennie Przykłady jednej porcji różnych produktów (zamiennie) g g chudego mięsa 2/3 szklanki fasoli 1-2 jajka 1 szklanka mleka 1 kubeczek jogurtu ½ szklanki twarogu 1 ziemniak ½ szklanki szpinaku 1 jabłko 1 kromka chleba 1 rogalik lub kajzerka 1 szklanka makaronu (po ugotowaniu)

14 Regularność posiłków Prawidłowe żywienie to nie tylko dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składnik adników pokarmowych, ale także regularność posiłków - ich liczba i rozłożenie w ciągu dnia. Dzieci i młodziem odzież powinny spożywa ywać średnio 4-5 posiłków w dziennie, najlepiej o stałych porach dnia. Rzadsze spożywanie posiłków w niż 3 w ciągu dnia powoduje obniżenie stęż ężenia glukozy we krwi (hipoglikemię), co wywołuje uczucie głodug odu, zmęczenia czenia, pogarsza koncentrację uwagi. Czasem mogą wystąpi pić bóle brzucha i inne dolegliwości ci.

15 ROZKŁAD POSIŁKÓW W W CIĄGU DNIA 4 posiłki w ciągu dnia Posiłek Procent dobowego zapotrzebowania na energię Śniadanie II śniadanie Obiad Kolacja 20 25% 15 20% 35 45% 15 20%

16 Ocena stanu odżywienia Wywiad i badania ogólnolekarskie Badania antropometryczne (masa ciała, wysokość ść, grubość fałdów w tłuszczowycht uszczowych, zawartość tłuszczu i beztłuszczowej masy ciała, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej Wskaźnik masy ciała a BMI (Body Mass Index) Siatki centylowe

17 Dzienne zalecenia żywieniowe dla młodzieży. U nastolatków, w okresie pokwitania zwiększa się zapotrzebowanie na energię (kalorie). Organizm w tym okresie intensywnego wzrostu - wymaga dobrego odżywiania ywiania. Opracowane w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia zalecane normy żywieniowe uwzględniaj dniają zapotrzebowanie na energię i podstawowe, niezbędne składniki żywieniowe w zależno ności od masy ciała a i aktywności fizycznej.

18 Składniki Jednostki Grupa wiekowa lat dziewczęta chłopcy Wartość energetyczna kcal Białko ogółem g Tłuszcze ogółem g Węglowodany ogółem g Wapń mg Żelazo mg Wit. A (równoważniki niki retinolu) μg/j.m Tiamina (wit. B1) mg 1,5 1,7 Ryboflawina (wit.b2) mg 1,8 2,0 Kwas L -askorbinowy (wit.c) mg 70 70

19 Aktywność fizyczna Aktywność ruchowa jest nieodłą łącznym atrybutem życia człowieka owieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętno tności. Odpowiednio dobrana, duża a aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, pomnażaniu aniu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięś ęśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt t kości ci, rozwija układ krąż ążeniowo- oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. Niedostatek ruchu powoduje, że e rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięś ęśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów. Rezerwa sił, które w sytuacjach trudnych mógłby m uruchomić, jest niższa sza. Przeciętna wydolność fizyczna jest tak mała, że e wystarcza jedynie na wykonanie codziennych czynności ci, powoduje szybkie zmęczenie i znużenie enie. Tymczasem, niestety, w coraz większym stopniu, zarówno u młodziem odzieży, jak i u dorosłych występuje tendencja do ograniczania aktywności ruchowej. Mała a aktywność ruchowa i często niewłaściwa dieta sprzyjają: pogarszaniu wydolności i sprawności fizycznej, pogarszaniu postawy ciała a i występowaniu wad postawy ciała, nadwadze i otyłości ci.

20 Zasady zdrowego żywienia. 1. Dbaj o różnorodnor norodność spożywanych produktów. 2. Strzeż się nadwagi i otyłości ci, bądź aktywny ruchowo. 3. Produkty zbożowe owe powinny być dla Ciebie głównym g źródłem kalorii. 4. Spożywaj codziennie co najmniej 2 duże e szklanki chudego mleka. Mleko można zastąpi pić naturalnym jogurtem, kefirem, a częś ęściowo także e serem. 5. Mięso spożywaj z umiarem. 6. Spożywaj codziennie dużo o warzyw i owoców. 7. Ograniczaj spożycie tłuszczt uszczów, w szczególno lności zwierzęcych cych, a także e produktów w zawierających cholesterol. 8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczys 9. Ograniczaj spożycie soli. 10. Unikaj alkoholu.

Szanowni Państwo, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności. Główny Inspektor Sanitarny

Szanowni Państwo, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności. Główny Inspektor Sanitarny Szanowni Państwo, Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności wychodząc naprzeciw zaleceniom strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie diety, aktywności

Bardziej szczegółowo

W zdrowym ciele zdrowy duch Ulotka informacyjna dla rodziców przygotowana przez klasę VI w ramach programu Trzymaj formę

W zdrowym ciele zdrowy duch Ulotka informacyjna dla rodziców przygotowana przez klasę VI w ramach programu Trzymaj formę W zdrowym ciele zdrowy duch Ulotka informacyjna dla rodziców przygotowana przez klasę VI w ramach programu Trzymaj formę Wybierz zdrowie! Oto pięć powodów, dla których warto wybrać zdrowy styl życia: Rzadziej

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.

Bardziej szczegółowo

Podstawy racjonalnego Ŝywienia

Podstawy racjonalnego Ŝywienia Podstawy racjonalnego Ŝywienia mgr inŝ. Joanna Lazar O/HśśiPU WSSE w Katowicach Prawidłowe Ŝywienie warunkuje pełne wykorzystanie potencjalnych, genetycznie uwarunkowanych moŝliwości optymalnego rozwoju

Bardziej szczegółowo

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec?

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Nadwaga i otyłość jest powszechnym zagrożeniem. W krajach Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Gimnazjalisto! Ten poradnik uświadomi Ci, dlaczego dla Twojego rozwoju tak ważne jest to co jesz i w jakich ilościach.

Gimnazjalisto! Ten poradnik uświadomi Ci, dlaczego dla Twojego rozwoju tak ważne jest to co jesz i w jakich ilościach. Gimnazjalisto! Racjonalne odżywianie się jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Dzięki niemu czujesz się silniejszy, weselszy i dodatkowo zapobiegasz niektórym

Bardziej szczegółowo

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo!

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo! REKOMENDACJE I OPINIE Szanowni Państwo! Zapraszam serdecznie do współpracy przy realizacji Projektu Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy, którego celem jest wzrost świadomości społecznej na temat wpływu

Bardziej szczegółowo

Nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. uczniów klas pierwszych. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu

Nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. uczniów klas pierwszych. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydział Farmacji Katedra i Zakład Bromatologii Niestacjonarne Podyplomowe Studium Dietetyki i Poradnictwa Żywieniowego Nawyki żywieniowe i aktywność

Bardziej szczegółowo

Zasady zdrowego odżywiania

Zasady zdrowego odżywiania Zasady zdrowego odżywiania Powszechnie wiadomo, że nieprawidłowy sposób odżywiania prowadzi do wystąpienia chorób tzw. dietozależnych. Racjonalna dieta stanowi podstawę ich leczenia, a także zapobiegania

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA Autorzy: Dr n. biol. Elżbieta Chabros Prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska Mgr inż. Zofia Chwojnowska

Bardziej szczegółowo

Prawidłowa dieta receptą na zdrowie

Prawidłowa dieta receptą na zdrowie Prawidłowa dieta receptą na zdrowie Materiały dydaktyczne zajęcia prozdrowotne i hobbystyczne Program Rewitalizacji Społecznej Nowe życie Starej Bykowiny współfinansowany przez Unię Europejską ze środków

Bardziej szczegółowo

Składniki odżywcze. autor: Joanna Kadowska 2005

Składniki odżywcze. autor: Joanna Kadowska 2005 Składniki odżywcze autor: Joanna Kadowska 2005 UKŁAD POKARMOWY SUBSTANCJE ODŻYWCZE Człowiek należy do organizmów heterotroficznych (wszystkożernych). Składniki pożywienia człowiek są zarówno pochodzenia

Bardziej szczegółowo

Dieta wspomagająca zdolności poznawcze dzieci

Dieta wspomagająca zdolności poznawcze dzieci Dieta wspomagająca zdolności poznawcze dzieci Właściwa dieta pozwala uzyskać i utrzymać przez całe życie możliwie najwyższą sprawność intelektualną, w tym zdolności uczenia się, zapamiętywania i koncentracji

Bardziej szczegółowo

W zdrowym ciele zdrowy duch! Projekt edukacyjny Rok szkolny 2011/2012 Opracowanie: Michał Kuśmierz Katarzyna Sojka Weronika Szyjka Natalia Wojtyczko

W zdrowym ciele zdrowy duch! Projekt edukacyjny Rok szkolny 2011/2012 Opracowanie: Michał Kuśmierz Katarzyna Sojka Weronika Szyjka Natalia Wojtyczko W zdrowym ciele zdrowy duch! Projekt edukacyjny Rok szkolny 2011/2012 Opracowanie: Michał Kuśmierz Katarzyna Sojka Weronika Szyjka Natalia Wojtyczko Opiekun grupy projektowej: mgr Wioletta Gurgul 1 Wybierz

Bardziej szczegółowo

ZDROWE. zasady zdrowego, długiego życia jedzenie lekarstwem. choroby błędy w odżywianiu

ZDROWE. zasady zdrowego, długiego życia jedzenie lekarstwem. choroby błędy w odżywianiu 087857 PORADY LEKARZA RODZINNEGO ZDROWE ODŻYWIANIE zasady zdrowego, długiego życia jedzenie lekarstwem witaminy białka tłuszcze węglowodany błonnik pokarmowy składniki mineralne piramida zdrowia choroby

Bardziej szczegółowo

Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym (śniadania, obiady, podwieczorki) opracowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia

Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym (śniadania, obiady, podwieczorki) opracowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia Ministerstwo Zdrowia Przedszkola_oklada_2.indd 1 Instytut Żywności i Żywienia Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym (śniadania, obiady, podwieczorki) opracowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia

Bardziej szczegółowo

pod redakcją prof. dr hab. n. biol. Jadwigi Charzewskiej

pod redakcją prof. dr hab. n. biol. Jadwigi Charzewskiej Autorzy: mgr inż. Aleksandra Cichocka mgr inż. Joanna Jaczewska-Schuetz dr n. farm. Hanna Mojska dr n. roln. Ewa Rychlik mgr inż. Magdalena Siuba mgr inż. Anna Taraszewska dr n. roln. Iwona Traczyk dr

Bardziej szczegółowo

Dieta zdrowa dla serca

Dieta zdrowa dla serca Dieta zdrowa dla serca Zdrowe odżywianie Aktywność fizyczna Dieta zalecana przez AHA w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego Tłuszcze ogółem Do 30% energii w diecie Kwasy tłuszczowe nasycone

Bardziej szczegółowo

mgr inż. Barbara Brakoniecka starszy asystent Sekcji Higieny Żywności WSSE w Olsztynie Olsztyn, 06.10.2011 r. 1

mgr inż. Barbara Brakoniecka starszy asystent Sekcji Higieny Żywności WSSE w Olsztynie Olsztyn, 06.10.2011 r. 1 mgr inż. Barbara Brakoniecka starszy asystent Sekcji Higieny Żywności WSSE w Olsztynie Olsztyn, 06.10.2011 r. 1 ZAGADNIENIA Definicja zakładu żywienia zbiorowego i zakładu żywienia zbiorowego typu zamkniętego

Bardziej szczegółowo

Żywienie w ciąży. porady żywieniowe dla przyszłych mam

Żywienie w ciąży. porady żywieniowe dla przyszłych mam Żywienie w ciąży porady żywieniowe dla przyszłych mam 1 Zasady prawidłowego żywienia kobiety przed zajściem w ciążę Zalecenia żywieniowe dla kobiet planujących ciążę są bardzo podobne do żywienia wszystkich

Bardziej szczegółowo

Sałatka owocowa czy tabletka - gdzie są lepsze witaminy?

Sałatka owocowa czy tabletka - gdzie są lepsze witaminy? Sałatka owocowa czy tabletka - gdzie są lepsze witaminy? Witaminy i składniki mineralne należą obok białek, tłuszczów i węglowodanów do podstawowych składników odżywczych, bez których funkcjonowanie żadnego

Bardziej szczegółowo

Żywienie w ciąży. Wprowadzenie

Żywienie w ciąży. Wprowadzenie Żywieniewciąży Wprowadzenie Ciąża to magiczny czas, kiedy worganizmie dorosłej kobiety powstaje nowe życie. Jego rozwój wdużej mierzezależyodtego,jaksięczujeijaksięodżywiaprzyszłamama.niedasięukryć,żewczasie

Bardziej szczegółowo

Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy

Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy Jadwiga Malczewska Podstawy racjonalnego żywienia i uzupełniania płynów w szkoleniu młodocianych piłkarzy Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych czynników warunkujących prawidłowy rozwój i właściwe

Bardziej szczegółowo

Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci

Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci ser Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci Praktyczny poradnik dla rodziców Otyłość to stan nadmiernej akumulacji tłuszczu w organizmie, prowadzący do zaburzeń stanu zdrowia. Podstawowy powód otyłości to

Bardziej szczegółowo

Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności

Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności Co powinniśmy wiedzieć o wartości odżywczej żywności HANNA KUNACHOWICZ KATARZYNA STOŚ KRYSTYNA IWANOW WOJCIECH KŁYS ELIZA KONECKA-MATYJEK EDYTA PIETRAŚ BEATA PRZYGODA ALICJA WALKIEWICZ ANNA WOJTASIK WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym

Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym Regina Wierzejska Prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży jest czynnikiem warunkującym ich optymalny rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny. Skutki

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka pierwotna przez zdrową dietę

Profilaktyka pierwotna przez zdrową dietę Profilaktyka pierwotna przez zdrową dietę (dieta w walce z rakiem) Praca pod redakcją: Agnieszka Dyzmann-Sroka Agnieszka Jędrzejczak Anna Kubiak Maciej Trojanowski Projekt finansowany ze środków Narodowego

Bardziej szczegółowo

Klasyfikacja i charakterystyka diet

Klasyfikacja i charakterystyka diet Klasyfikacja i charakterystyka diet W oparciu o: M. Jarosz. Zasady prawidłowego żywienia w szpitalach. IŻŻ, 2011. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka. PZWL, 2012.

Bardziej szczegółowo

Odżywianie w cyklu treningowym ukierunkowanym na wzrost beztłuszczowej masy ciała i siły mięśniowej

Odżywianie w cyklu treningowym ukierunkowanym na wzrost beztłuszczowej masy ciała i siły mięśniowej Odżywianie w cyklu treningowym ukierunkowanym na wzrost beztłuszczowej masy ciała i siły mięśniowej Prawidłowe odżywianie stanowi konieczny warunek osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych, w tym

Bardziej szczegółowo

Żywienie w cukrzycy typu 1

Żywienie w cukrzycy typu 1 Żywienie w cukrzycy typu 1 Tabela wymienników węglowodanowych Zalecenia ogólne Właściwe odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wyniki leczenia Twojej choroby. Leczenie dietetyczne

Bardziej szczegółowo