Turniej Sienkiewiczowski

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Turniej Sienkiewiczowski"

Transkrypt

1 Literka.pl Turniej Sienkiewiczowski Data dodania: :24:14 W 190. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza przeprowadziłyśmy w naszej szkole konkurs pt. "Turniej Sienkiewiczowski", którego celem było wzbogacenie wiedzy uczniów o życiu i twórczości pisarza oraz filmowych adaptacjach z "Trylogii", a także rozwijanie zainteresowań czytelnicznych i filmowych. Atrakcyjna forma zadań konkursowych sprawiła, że turniej został bardzo dobrze odebrany przez gimnazjalistów. Naszą propozycję kierujemy do nauczycieli języka polskiego i pracowników bibliotek. Turniej Sienkiewiczowski W turnieju biorą udział trzyosobowe drużyny z danej klasy. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii, w tym wiadomości o podróżach do Ameryki i Afryki, i twórczości Henryka Sienkiewicza, treści trzech adaptacji filmowych powieści pisarza oraz umiejętność redagowania tekstu reklamy i hasła reklamowego. WYKAZ LEKTUR 1. LITERATURA PODSTAWOWA: powieści Henryka Sienkiewicza: Krzyżacy, Quo vadis, W pustyni i w puszczy; nowele Henryka Sienkiewicza: Janko Muzykant, Latarnik, Sachem, Wspomnienia z Maripozy, Za chlebem, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela; Listy z podróży [w:] Julian Krzyżanowski Twórczość Henryka Sienkiewicza. 2. FILMY: Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski w reż. Jerzego Hoffmana. 3. LITERATURA POMOCNICZA, np.: Stefan Majchrowski, Pan Sienkiewicz; Henryk Sienkiewicz [w:] Janina Kulczyka Saloni, Maria Straszewska, Romantyzm.Pozytywizm ; Powieści historyczne Sienkiewicza [w:] Henryk Markiewicz, Pozytywizm. REGULAMIN TURNIEJU SIENKIEWICZOWSKIEGO 1. Konkurs obejmuje zakres wiadomości o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, znajomość filmowych adaptacji,,trylogii oraz umiejętność redagowania reklamy

2 lub hasła reklamowego. 2. Uczestnicy powinni wykazać się wiedzą o: a) najważniejszych wydarzeniach z życia pisarza, w tym o jego podróżach ; b) utworach literackich w zakresie zaproponowanym przez organizatorów ( Krzyżacy, Quo vadis, W pustyni i w puszczy, Janko Muzykant, Latarnik, Sachem, Wspomnienie z Maripozy, Za chlebem, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela ); c) treści filmowej adaptacji Pana Wołodyjowskiego, Potopu, Ogniem i mieczem oraz o reżyserze i obsadzie najważniejszych ról; d) charakterystycznych cechach języka reklamy jako formy wypowiedzi. 3. Uczniowie otrzymują punkty za udział w 7 konkurencjach: a) 4 pytania za 1 pkt każde zadanie 1 (0 4 pkt), b) rozwiązanie krzyżówki z hasłem zadanie 2 (0 11 pkt), c) 2 pytania za 2 pkt każde zadanie 3 (0 4 pkt), d) rozpoznanie bohatera i utworu na podstawie cytatu zadanie 4 (0 18 pkt), e) 3 pytania dotyczące 3 zaprezentowanych scen filmowych zadanie 5 (0 6 pkt), f) 2 pytania za 3 pkt każde zadanie 6 (0 6 pkt), g) ułożenie i prezentację hasła reklamującego powieść Krzyżacy zadanie 7 (0 5 pkt). 4. Drużyna odpowiada zespołowo. 5. Odpowiedzi udziela kapitan lub wyznaczony przez niego członek drużyny. 6. Na odpowiedź i wykonanie zadania drużyna ma 30 sekund 5 minut, w zależności od rodzaju zadania: a) 30 sekund zadanie 1 i 5 (czas na odpowiedź na jedno pytanie) b) 1 minuta zadanie 3, c) 1 minuta 30 sekund zadanie 6, d) 5 minut zadanie 2, 4 i Punkty za odpowiedź przyznaje komisja. 8. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów po wszystkich konkurencjach. 9. W razie tej samej liczby punktów następuje dogrywka między danymi drużynami. ZADANIA KONKURSOWE ZADANIE 1 (0 1 pkt) 1. Dlaczego Michał Wołodyjowski wstąpił do zakonu? (Michał wstąpił do zakonu, ponieważ zmarła jego ukochana, Anusia Borzobohata. Szukał pocieszenia po śmierci narzeczonej.) 2. Jakiego podstępu użył Zagłoba, by Wołodyjowski wyszedł chociaż na parę dni za mury klasztoru? (Oszukał go, że jego przyjaciel Ketling kona, postrzelony w obronie Zagłoby.) 3. Kto nazywał Basię, bohaterkę filmu Pan Wołodyjowski, hajduczkiem? (Onufry Zagłoba) 4. W kim zakochała się Krysia po wyjeździe Wołodyjowskiego na Tatarszczyznę do Chreptiowa? (Krysia zakochała się w Ketlingu.) 5. Kto szaleńczo podkochiwał się w Basi Wołodyjowskiej i planował jej porwanie? (Azja Tuhaj - bejowicz) 6. Jaki stopień oficerski posiadał Wołodyjowski? (pułkownik)

3 7. Dlaczego Azja Tuhaj - bejowicz przybrał nazwisko Mellechowicz? (Chciał uniknąć pościgu pana Nowowiejskiego.) 8. Jaki przydomek nadali Tatarzy Wołodyjowskiemu? (Mały Sokół) 9. Jak zginął Azja Tuhaj - bejowicz? (Został wbity na pal.) 10. Jakiej narodowości był Ketling? (Szkot) 11. Gdzie mieszkały dzieci, bohaterowie powieści W pustyni i w puszczy? (w Port-Saidzie) 12. Dlaczego porwano Stasia i Nel? (Porwano je dla wymiany na żonę i dzieci Smarna.) 13. Z kim spotkał się Staś w Omdurmanie? (ze Smainem) 14. Na co zachorowała Nel podczas pobytu w puszczy? (na febrę) 15. Od kogo Staś otrzymał chininę, by ratować swą przyjaciółkę? (od Lindego) 16. Kim był ojciec Kalego? (wodzem Wahimów) 17. Dokąd płynęli bohaterowie noweli Za chlebem? (do Ameryki) 18. Skąd pochodzili bohaterowie noweli Za chlebem? (ze wsi Lipińce pod Poznaniem) 19. Co chciał zrobić ojciec bohaterki noweli Za chlebem, by ulżyć w cierpieniu córce i sobie, gdy nie znaleźli pracy, skończyły im się pieniądze i wyrzucono ich z wynajętego mieszkania? (Chciał utopić ją i siebie.) 20. Jak nazywała się osada polskich emigrantów w Arkansas, do której dotarli bohaterowie noweli Za chlebem:? (osada Borowina) 21. Ile lat miał chłopiec, bohater utworu Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela? (11 lat) 22. Za co otrzymał w szkole karę bohater utworu Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela? (za używanie języka polskiego) 23. W którym roku ukazała się powieść W pustyni i w puszczy? (1911 r.) 24. Ile tomów podróżniczych wydał Henryk Sienkiewicz? (4 tomy) 25. Jak Sienkiewicz nazywał swoją naturę pisania podróżnika? ( natura Żyda wiecznego tułacza ) 26. Jaki tytuł nosi opowiadanie wydane w 1880 roku, które było zapowiedzią Trylogii? ( Niewola tatarska ) 27. W którym roku ukazała się powieść Potop? (1886 r.) 28. Przeciw jakiemu zjawisku chciał zaprotestować Sienkiewicz w noweli Za chlebem? (przeciw masowej, niezorganizowanej emigracji chłopskiej) 29. W którym roku ukazała się powieść Quo vadis?

4 (1896 r.) 30. Jak się nazywa aktor, który wystąpił w każdej filmowej adaptacji Trylogii? (Daniel Olbrychski) 31. Na czyim dworze przebywała Danusia Jurandówna? (księżnej Anny Danuty Mazowieckiej) 32. Z kim Zbyszko z Bogdańca stoczył pojedynek na dworze księcia Janusza? (z Rotgierem) 33. Kto zlecił okaleczenie Juranda ze Spychowa? (Zygfryd de Löwe) 34. Kto obronił Zbyszka przed atakiem niedźwiedzia? (Jagienka ze Zgorzelic) 35. Jaki urząd sprawował Jurand? (Był komesem.) 36. Jak się nazywał ksiądz, który udzielił ślubu Zbyszkowi i Danusi? (ks. Wyszoniek) 37. Do jakiego miasta przyjechał cyrk w noweli Sachem? (miasto Antylop) 38. Jakiej narodowości byli koloniści, którzy spalili indiańską wioskę i potem wychowywali Sachema? (niemieckiej) 39. Prototypem którego z bohaterów utworu Sienkiewicza był polski osadnik, z którym spotkał się w Maripozie narrator utworu? (latarnika Skawińskiego) 40. Kto jest reżyserem filmowej adaptacji Trylogii H. Sienkiewicza? (Jerzy Hoffman ) 41. Jaki stopień miał Kmicic? (pułkownik, chorąży orszański) 42. Gdzie miał swoją siedzibę książę Bogusław Radziwiłł? (Taurogi ) 43. Co przekonało ojców zakonu jasnogórskiego o prawdziwości słów Kmicica? (rzucone na stół przez niego zdobyte klejnoty) 44. Kto był posłańcem szwedzkim do ojców klasztoru jasnogórskiego namawiającym ich do poddania twierdzy? (pułkownik Kuklinowski) 45. Jaka pieśń pojawia się w filmie Potop w momencie, gdy olbrzymie działo zaczyna pustoszyć klasztor na Jasnej Górze? (,,Bogurodzica ) 46. Jaką sceną kończy się film Potop? (kuligiem) 47. Podaj drugie imię Ligii? (Kallina) 48. Kogo obwiniono o podpalenie Rzymu? (chrześcijan) 49. Jakie więzy rodzinne łączyły Winicjusza i Petroniusza? (Winicjusz był siostrzeńcem Petroniusza.) 50. Gdzie nauczał Apostoł Piotr? (w Ostrianum ) 51. Dlaczego Neron skazał na śmierć Chilona? (Chilon wyjawił publicznie, że to Neron kazał podpalić Rzym.) 52. Jak Glaukus zachował się wobec Chilona, który go w przeszłości zdradził?

5 (przebaczył mu) 53. Kto udzielił chrztu Winicjuszowi? (Piotr) 54. Dzielnica, w której mieszkali chrześcijanie, to...? (Zatybrze ) 55. Wymień imiona dwóch Apostołów bohaterów Quo vadis? (Piotr i Paweł) 56. Do czego Winicjusz wynajął Chilona? (Chilon miał pomóc mu odnaleźć Ligię.) 57. Kto wydał chrześcijan żołnierzom Nerona? (Chilon) 58. Gdzie wyjechał Neron wraz z dworem po śmierci córki? (do Ancjum) 59. Jak miała na imię żona Nerona? (Poppea Sabina) 60. Gdzie po raz pierwszy Winicjusz ujrzał Ligię? (w domu Aulusa Plaucjusza) 61. Jakie zajęcia zarobkowe wykonywał Sienkiewicz, by zdobyć pieniądze na naukę? (nauczyciel domowy korepetytor) 62. Podaj tytuł zbioru zawierającego korespondencję Sienkiewicza z Ameryki? ( Listy z podróży do Ameryki ) 63. Jak nazywała się pierwsza żona Sienkiewicza? (Maria Szetkiewiczówna) 64. W którym roku pisarz wyruszył w podróż do Afryki? (1890 r.) 65. Ile lat miał Janko Muzykant, gdy zmarł? (10 lat) 66. Po co Janko Muzykant chodził wieczorami pod karczmę? (słuchać muzyki) 67. Co było największym marzeniem Janka Muzykanta? (Pragnął mieć własne skrzypce.) 68. Do kogo należały skrzypce, po które Janek zakradł się do dworu? (do lokaja) 69. Po co Janko Muzykant zakradł się do dworu wieczorem? (Chciał zobaczyć i dotknąć skrzypiec lokaja.) 70. Ile dzieci miała matka Janka Muzykanta? (jedno) 71. Gdzie mieszkała Helena, bohaterka Ogniem i mieczem? (Rozłogi) 72. Kim był Rzędzian? (sługą Skrzetuskiego ) 73. Podaj nazwisko przywódcy Kozaków, który stanął na czele powstania? (Chmielnicki) 74. Twierdza, w której Kozacy oblegali wojska polskie to... (Zbaraż ) 75. Kto powiedział Bohunowi, że Helena ukrywa się w Barze? (wiedźma Horpyna) 76. Ile lat miał tytułowy Latarnik? (ok. 70) 77. Podaj miejsce akcji Latarnika.

6 (Aspinwall, Panama) ZADANIE 2 (0-11pkt) Rozwiąż krzyżówkę i wpisz hasło. 1. Tytuł powieści,,ku pokrzepieniu serc. 2. Miejscowość, w której znajduje się dworek -,,dar narodowy rodaków dla wielkiego pisarza, ofiarowany mu z okazji 25-lecia pracy twórczej. 3. Nazwisko korepetytora, narratora utworu,,z pamiętnika poznańskiego nauczyciela. 4. Miasto greckie, które zwiedził Sienkiewicz podczas swoich podróży po Europie i uwiecznił je w reportażu,,wycieczka do. 5. Pseudonim literacki pisarza. 6. Krzyżak, któremu Jurand przebaczył zbrodnie i darował życie. 7. Tytuł dziennika warszawskiego, którego redakcję objął Sienkiewicz w 1882 roku; drukował w nim m.in.,,ogniem i mieczem. 8. Pseudonim Kmicica.

7 9. Tytuł powieści współczesnej pisarza, napisanej w formie poufnego dziennika głównego bohatera. 10. Bohater noweli Sienkiewicza, ostatni potomek plemienia Czarnych Wężów. Odpowiedzi: HASŁO: pozytywizm 1. Potop 2. Oblęgorek 3. Wawrzynkiewicz 4. Ateny 5. Litwos 6. Zygfryd de Lowe 7. Słowo 8. Babinicz 9. Bez dogmatu 10. Sachem ZADANIE 3 (0 2 pkt) 1. Kto kazał podpalić Rzym i dlaczego? ( Neron, chcąc mieć wyobrażenie prawdziwego pożaru, o którym pisał w Troice.) 2. W którym wieku toczy się akcja powieści Krzyżacy? (XIV/XV) 3. Gdzie znajdowała się szkoła, do której uczęszczał bohater noweli Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela? (w Poznaniu, język niemiecki) 4. Wymień imiona i nazwiska głównych bohaterów noweli Za chlebem. (Wawrzon Toporek i Marysia Toporek) 5. Jak się nazywali czarnoskórzy przyjaciele Stasia i Nel? (Kali i Mea)

8 6. Jak nazywały się wychowanice siostry pana Michała stolnikowej? (Krzysia Drohojowska i Basia Jeziorkowska) 7. Dlaczego Chmielnicki darował życie Skrzetuskiemu? (wcześniej Skrzetuski uratował życie Chmielnickiemu) 8. Jak się nazywał i skąd pochodził bohater noweli Latarnik? (Skawiński, z Polski) 9. Wymień dwie nowele Sienkiewicza o tematyce chłopskiej? ( Janko Muzykant, Jamioł, Szkice węglem, Bartek Zwycięzca ) 10. Wymień dwóch rycerzy, którzy pojawiają się w Trylogii? (Michał Wołodyjowski, Onufry Zagłoba, Jan Skrzetuski, Longinus Podbipięta, Andrzej Kmicic...) 11. Kiedy i gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz? (5 V 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu) 12. Podaj dwa tytuły gazet, z którymi korespondował Sienkiewicz i w których drukowano jego listy z podróży? ( Kurier Codzienny, Gazeta Polska, Gazeta Handlowa ) 13. Po co Winicjusz wynajął Krotona? (aby pomógł mu odbić Ligię chrześcijanom i aby zabił Ursusa) 14. Na gruzach jakiej indiańskiej osady powstała Antylopa i jakie plemię ją zamieszkiwało? (Chiavatty, Czarne Węże) 15. Z jakiego kraju i jakiego miasta pochodził narrator noweli Wspomnienie z Maripozy? (z Polski, z Warszawy) 16. Co stało się z Kmicicem, gdy wysadził działo? (złapali go, podpalali boki żywym ogniem) 17. Gdzie i kiedy zmarł Henryk Sienkiewicz?

9 (15 XI 1916 r. w Vevey w Szwajcarii) 18. Wymień dwa źródła historyczne, z których korzystał Sienkiewicz podczas pisania Krzyżaków?... Dostęp do pełnej treści możliwy po zalogowaniu. Literka.pl Literka.pl

Henryk Sienkiewicz- życie i twórczość

Henryk Sienkiewicz- życie i twórczość Henryk Sienkiewicz- życie i twórczość ! Urodził się we wsi Wola Okrzejska w ziemi 1 maja mija 12 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Był to bez wątpienia niezwykle ważny krok w historii kraju,

Bardziej szczegółowo

HENRYK SIENKIEWICZ

HENRYK SIENKIEWICZ HENRYK SIENKIEWICZ 1846-1916 Wczesne lata Urodzony w Woli Okrzejskiej Rodzina zubożała szlachta Jeden z sześciorga dzieci Od 1861 roku w Warszawie Gimnazjum w Warszawie Posada guwernera Studia: medycyna

Bardziej szczegółowo

- ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

- ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA KALENDARIUM ROCZNIC ROK 2016 ogłoszono: - ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA( w 100 rocznicę śmierci i 170 rocznicę urodzin), - ROKIEM JUBILEUSZU 1050 rocznicy Chrztu Polski, - ROKIEM FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO (w

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz specjalne wydanie gazetki szkolnej Maj 2015r.

Henryk Sienkiewicz specjalne wydanie gazetki szkolnej Maj 2015r. Henryk Sienkiewicz specjalne wydanie gazetki szkolnej Maj 2015r. Chcesz sprawdzić, co naprawdę wiesz o Henryku Sienkiewiczu? Chcesz wygrać interesującą nagrodę? Rozwiąż wszystkie zadania z tego wydania

Bardziej szczegółowo

Klaudia Pyka Basia Biniek kl. Ia

Klaudia Pyka Basia Biniek kl. Ia Klaudia Pyka Basia Biniek kl. Ia Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) polski nowelista, powieściopisarz i publicysta pochodzenia tatarskiego.

Bardziej szczegółowo

GAZETKA SZKOLNA NR 5 2013 R.

GAZETKA SZKOLNA NR 5 2013 R. GAZETKA SZKOLNA NR 5 2013 R. SZKOŁA PODSTAWOWA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GRABOWCU W tym numerze: Nasz Patron 1 Kalendarium 2 Dlaczego Henryk Sienkiewicz? 3 Święto Patrona 4 Zloty Szkół 5

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz życie i twórczość

Henryk Sienkiewicz życie i twórczość .. (nazwisko i imię).. (szkoła i klasa).. (adres domowy, telefon) Henryk Sienkiewicz życie i twórczość 1. Twórczość Sienkiewicza przypada na okres a. Oświecenia b. Romantyzmu c. Pozytywizmu d. Młodej Polski

Bardziej szczegółowo

Nazwisko i imię autora Tytuł Cena Rok wydania 1 Baranowska Agnieszka Kraj modernistycznego cierpienia 4zł Brzozowski Stanisław Kultura i życie

Nazwisko i imię autora Tytuł Cena Rok wydania 1 Baranowska Agnieszka Kraj modernistycznego cierpienia 4zł Brzozowski Stanisław Kultura i życie Nazwisko i imię autora Tytuł Cena Rok wydania 1 Baranowska Agnieszka Kraj modernistycznego cierpienia 4zł 1981 2 Brzozowski Stanisław Kultura i życie 5zł 1973 3 Detko Jan Antoni Sygietyński. Estetyk i

Bardziej szczegółowo

Test sprawdzający znajomość przeczytanej lektury szkolnej Krzyżacy Henryka Sienkiewicza

Test sprawdzający znajomość przeczytanej lektury szkolnej Krzyżacy Henryka Sienkiewicza Ola Bednarska olabednarska@wp.pl nauczyciel: wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego Publiczne Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy Test sprawdzający znajomość przeczytanej lektury szkolnej Krzyżacy Henryka

Bardziej szczegółowo

Za chwilę otworzymy bramę, prowadzącą do świata literatury. Przybliżymy sylwetkę twórcy, którego imię i nazwisko znane jest na całym świecie.

Za chwilę otworzymy bramę, prowadzącą do świata literatury. Przybliżymy sylwetkę twórcy, którego imię i nazwisko znane jest na całym świecie. Za chwilę otworzymy bramę, prowadzącą do świata literatury. Przybliżymy sylwetkę twórcy, którego imię i nazwisko znane jest na całym świecie. Poznamy twórczość pisarza, który w 1905 roku otrzymał Nagrodę

Bardziej szczegółowo

KALENDARIUM SIENKIEWICZOWSKIE

KALENDARIUM SIENKIEWICZOWSKIE ROK PATRONA 2012/2013 KALENDARIUM SIENKIEWICZOWSKIE 1846 Dnia 5 maja w Woli Okrzejskiej na Podlasiu przychodzi na świat Henryk Adam Sienkiewicz, syn Józefa i Stefanii z Cieciszowskich. 1858 Nauka w gimnazjach.

Bardziej szczegółowo

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Henryk Sienkiewicz. Pan Wołodyjowski

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Henryk Sienkiewicz. Pan Wołodyjowski Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl Wypracowania Henryk Sienkiewicz Pan Wołodyjowski Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by wiedza24h.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie ul. Rolna 175 D, Warszawa Rok szkolny 2013/2014

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie ul. Rolna 175 D, Warszawa Rok szkolny 2013/2014 NAZWISKO Liczba punktów../. IMIĘ Ocena. Podpis nauczyciela.. OŚWIADCZENIE Oświadczam, że pracę kontrolną wykonałem/am samodzielnie. podpis ucznia.. Witold Bobiński Świat w słowach i obrazach: Świat w słowach

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz. W odpowiednie miejsca w krzyżówce wpisz odpowiedzi

Henryk Sienkiewicz. W odpowiednie miejsca w krzyżówce wpisz odpowiedzi Henryk Sienkiewicz W odpowiednie miejsca w krzyżówce wpisz odpowiedzi 1. Nowela, (1876r.), która przedstawia historię miłości dwóch mężczyzn zakochanych w jednej kobiecie. 2. Nowela napisana po powrocie

Bardziej szczegółowo

DZIEŁA HENRYKA SIENKIEWICZA

DZIEŁA HENRYKA SIENKIEWICZA DZIEŁA HENRYKA SIENKIEWICZA Zestawienie bibliograficzne w wyborze sporządzone w oparciu o zbiory Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN WOM w Częstochowie i jej filii. 1. Bartek zwycięzca / Henryk Sienkiewicz

Bardziej szczegółowo

HENRYK SIENKIEWICZ ( )

HENRYK SIENKIEWICZ ( ) HENRYK SIENKIEWICZ (1846-1916) pseudonim Litwos pisarz, publicysta, nowelista, laureat Nagrody Nobla (1905) 160 ROCZNICA URODZIN i 90 ROCZNICA ŚMIERCI (zbiory audiowizualne) CD-ROMY, DVD, WIDEOKASETY 1.

Bardziej szczegółowo

Prawda historyczna i fikcja literacka w utworach Henryka Sienkiewicza

Prawda historyczna i fikcja literacka w utworach Henryka Sienkiewicza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Prawda historyczna i fikcja literacka w utworach Henryka Sienkiewicza Wybór i opracowanie Marta Boszczyk Kielce 2007 2 Trylogia Czasopisma 1. Axer Jerzy :

Bardziej szczegółowo

KONKURS. "Henryk Sienkiewicz znany i nieznany"

KONKURS. Henryk Sienkiewicz znany i nieznany XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. MIKOŁAJA KOPERNIKA 81-049 Gdynia ul. Wejherowska 55 tel. 58 623-12-27 tel/fax 58 663-30-72 www.liceum.zso5.gdynia.pl liceum@zso5.gdynia.pl KONKURS Ale nie lekceważmy Sienkiewicza.

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz dzieła (zestawienie tematyczne w wyborze)

Henryk Sienkiewicz dzieła (zestawienie tematyczne w wyborze) Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach ul. Batorego 64 D, 96-100 Skierniewice tel. (46) 833-40-13, 512 081 484, http://www.bpsk.nets.pl, e-mail: biblioteka@bpsk.nets.pl luty, 2016 r. Henryk Sienkiewicz

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ APELU POŚWIĘCONEGO PREZENTACJI KANDYDATA NA PATRONA HENRYKA SIENKIEWICZA

SCENARIUSZ APELU POŚWIĘCONEGO PREZENTACJI KANDYDATA NA PATRONA HENRYKA SIENKIEWICZA SCENARIUSZ APELU POŚWIĘCONEGO PREZENTACJI KANDYDATA NA PATRONA HENRYKA SIENKIEWICZA Prowadzący Witamy wszystkich zebranych, a więc rodziców, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły na spotkaniu, na którym

Bardziej szczegółowo

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie w każdym razie wygra. Henryk Sienkiewicz

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie w każdym razie wygra. Henryk Sienkiewicz Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie w każdym razie wygra. Henryk Sienkiewicz Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza Klasa III Autor scenariusza: Ewa Maciąg- nauczycielka kształcenia zintegrowanego

Bardziej szczegółowo

I edycję konkursu Artyści i ich dzieła. pt. Na to liczę że zaskoczysz mnie Sienkiewiczem

I edycję konkursu Artyści i ich dzieła. pt. Na to liczę że zaskoczysz mnie Sienkiewiczem Urząd Miejski w Będzinie - Wydział Oświaty Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w im. Stefana Żeromskiego w Będzinie ogłaszają I edycję konkursu Artyści i ich dzieła pt. Na to liczę że zaskoczysz mnie

Bardziej szczegółowo

Henryk. Sienkiewicz. Adam Aleksander Pius. Życiorys

Henryk. Sienkiewicz. Adam Aleksander Pius. Życiorys Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos ur. 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 roku w Vevey Życiorys Henryk Sienkiewicz urodził się we wsi Wola Okrzejska

Bardziej szczegółowo

WIELOASPEKTOWOŚĆ ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA

WIELOASPEKTOWOŚĆ ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA WIELOASPEKTOWOŚĆ ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT EDUKACYJNY WIELOASPEKTOWOŚĆ ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA REALIZOWANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 11 IM. HENRYKA

Bardziej szczegółowo

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Henryk Sienkiewicz. Szkice węglem

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Henryk Sienkiewicz. Szkice węglem Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl Wypracowania Henryk Sienkiewicz Szkice węglem Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by wiedza24h.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Zestaw pytań o Janie Pawle II

Zestaw pytań o Janie Pawle II Zestaw pytań o Janie Pawle II 1. Jakie wydarzenie miało miejsce 18.02.1941r? 2. Dokąd Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem w sierpniu 1938 r? 3. Jak miała na imię matka Ojca Św.? 4. Kiedy został

Bardziej szczegółowo

Konkurs dla klas VI-ych W krainie lektur

Konkurs dla klas VI-ych W krainie lektur Konkurs dla klas VI-ych W krainie lektur REGULAMIN: 1. Każda klasa typuje 3 osobową drużynę która ją reprezentuje. 2. Konkurs składa się z 5 etapów. a) I etap - drużyna ma 5 minut na podkreślenie właściwej

Bardziej szczegółowo

V V MDCCCXLVI XV XI MCMXVI

V V MDCCCXLVI XV XI MCMXVI 1. Odczytaj i zapisz cyframi arabskimi następujące daty: V V MDCCCXLVI XV XI MCMXVI.. Czego one dotyczą?. 2. Uzupełnij tekst brakującymi wyrazami. Pamiętaj o poprawnej formie gramatycznej. Zakopane Henryk

Bardziej szczegółowo

PROGRAM HENRYK SIENKIEWICZ PATRONEM. SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 2 W WIERBCE

PROGRAM HENRYK SIENKIEWICZ PATRONEM. SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 2 W WIERBCE PROGRAM HENRYK SIENKIEWICZ PATRONEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 2 W WIERBCE I. CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU 1. Program HENRYK SIENKIEWICZ- PATRONEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 2 w Wierbce ma na celu przybliżenie postaci

Bardziej szczegółowo

1) Maćko i Zbyszko w karczmie Pod Lutym Turem. 2) Przyjazd dworu księżnej Anny Danuty. 3) Zbyszko oczarowany śpiewem Danusi. 4) Rycerskie ślubowanie

1) Maćko i Zbyszko w karczmie Pod Lutym Turem. 2) Przyjazd dworu księżnej Anny Danuty. 3) Zbyszko oczarowany śpiewem Danusi. 4) Rycerskie ślubowanie 1) Maćko i Zbyszko w karczmie Pod Lutym Turem. 2) Przyjazd dworu księżnej Anny Danuty. 3) Zbyszko oczarowany śpiewem Danusi. 4) Rycerskie ślubowanie Zbyszka. 5) Opowieść o Walgierzu Wdałym. 6) Msza święta

Bardziej szczegółowo

Większość życia pisarz spędził w podróży. Sam o sobie pisał: "Szwendam się po świecie jak Marek po piekle."

Większość życia pisarz spędził w podróży. Sam o sobie pisał: Szwendam się po świecie jak Marek po piekle. Krótka biografia Henryk Sienkiewicz polski powieściopisarz i nowelista. Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej. Studiował na wydziale filologiczno-historycznym w Szkole Głównej w Warszawie. Dzieła

Bardziej szczegółowo

Autor naszych lektur - Henryk Sienkiewicz

Autor naszych lektur - Henryk Sienkiewicz Autor naszych lektur - Henryk Sienkiewicz Dzięki tej gazetce dowiesz się więcej o: - życiu Henryka Sienkiewicza, o jego młodości i zainteresowaniach, - jego mniej znanych dziełach, - naszych szkolnych

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZE ZAJĘĆ, PROPOZYCJE METODYCZNE (dotyczące wybranych utworów)

SCENARIUSZE ZAJĘĆ, PROPOZYCJE METODYCZNE (dotyczące wybranych utworów) BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM WYDZIAŁ WSPOMAGANIA PRACY SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH OPRAC. EWA BIŃKIEWICZ HENRYK SIENKIEWICZ (1846-1916) Zestawienie bibliograficzne w wyborze 114 poz.

Bardziej szczegółowo

Dlaczego Henryk Sienkiewicz?

Dlaczego Henryk Sienkiewicz? Dlaczego Henryk Sienkiewicz? Prace nad nadaniem imienia trwały od pierwszego roku istnienia szkoły. W maju 2000 odbyły się warsztaty pod hasłem "Jakie są nasze ideały?". Uczniowie wszystkich klas pod kierunkiem

Bardziej szczegółowo

HENRYK SIENKIEWICZ - HETMAN DUSZY POLSKIEJ

HENRYK SIENKIEWICZ - HETMAN DUSZY POLSKIEJ Zespół Placówek Pedagogicznych w Ostródzie, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Ostródzie ul. Grunwaldzka 50, 14-100 Ostróda HENRYK SIENKIEWICZ - HETMAN DUSZY POLSKIEJ - wybór opracowań o życiu i twórczości

Bardziej szczegółowo

KONKURS CZYTELNICZY CZŁOWIEK CZYTAJĄCY CZŁOWIEK TWÓRCA

KONKURS CZYTELNICZY CZŁOWIEK CZYTAJĄCY CZŁOWIEK TWÓRCA KONKURS CZYTELNICZY CZŁOWIEK CZYTAJĄCY CZŁOWIEK TWÓRCA Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w organizowanym przez bibliotekę i polonistów konkursie czytelniczym Cele konkursu: - Zachęcenie młodzieży

Bardziej szczegółowo

CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W TURKU HENRYK SIENKIEWICZ. Zestawienie bibliograficzne w wyborze

CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W TURKU HENRYK SIENKIEWICZ. Zestawienie bibliograficzne w wyborze CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W TURKU HENRYK SIENKIEWICZ Zestawienie bibliograficzne w wyborze Opracowanie: Agnieszka Graczyk Turek, 2015 LITERATURA

Bardziej szczegółowo

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu ul. Jagiellońska 2, Sieradz tel./fax , ,

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu ul. Jagiellońska 2, Sieradz tel./fax , , ROK 2016 ROKIEM NOBLISTY 170. ROCZNICA URODZIN, 100. ROCZNICA ŚMIERCI HENRYK SIENKIEWICZ BIBLIOGRAFIA PRZEDMIOTOWA Tematyczne zestawienie bibliograficzne w wyborze, sporządzone w oparciu o zbiory ciągłe

Bardziej szczegółowo

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu ul. Jagiellońska 2, Sieradz tel./fax , ,

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu ul. Jagiellońska 2, Sieradz tel./fax , , ROK 2016 ROKIEM NOBLISTY 170. ROCZNICA URODZIN, 100. ROCZNICA ŚMIERCI HENRYK SIENKIEWICZ BIBLIOGRAFIA PRZEDMIOTOWA Tematyczne zestawienie bibliograficzne w wyborze, sporządzone w oparciu o zbiory zwarte

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. kształcenia z języka polskiego i religii

Scenariusz lekcji. kształcenia z języka polskiego i religii Scenariusz lekcji integrujących treści programu kształcenia z języka polskiego i religii Określenie grupy Miejsce zajęć Czas trwania Temat: Klasa I B KLO Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła

Bardziej szczegółowo

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Henryk Sienkiewicz. Potop

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Henryk Sienkiewicz. Potop Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl Wypracowania Henryk Sienkiewicz Potop Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by wiedza24h.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

1. Organizator konkursu na komiks. 2. Cele konkursu. 3. Uczestnicy konkursu. 4. Zasady konkursu

1. Organizator konkursu na komiks. 2. Cele konkursu. 3. Uczestnicy konkursu. 4. Zasady konkursu REGULAMIN KONKURSU DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO NA KOMIKS PRZEDSTAWIAJĄCY LOSY STASIA I NEL - BOHATERÓW "W PUSTYNI I W PUSZCZY" HENRYKA SIENKIEWICZA TEMAT: NIEBEZPIECZNE PRZYGODY

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz - bibliografia przedmiotowa oparta na zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Łomży

Henryk Sienkiewicz - bibliografia przedmiotowa oparta na zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Łomży Henryk Sienkiewicz - bibliografia przedmiotowa oparta na zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Łomży Książki 1. "Ogniem i mieczem" a rzeczywistość historyczna / Olgierd Górka. - [Wyd. 2]. - Warszawa : Wydaw.

Bardziej szczegółowo

HENRYK SIENKIEWICZ ( ) Bibliografia przedmiotowa w wyborze

HENRYK SIENKIEWICZ ( ) Bibliografia przedmiotowa w wyborze BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM WYDZIAŁ WSPOMAGANIA PRACY SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH OPRAC. EWA BIŃKIEWICZ HENRYK SIENKIEWICZ (1846-1916) Bibliografia przedmiotowa w wyborze 226 poz.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO. Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem - pisarzem, publicystą i podróżnikiem

REGULAMIN KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO. Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem - pisarzem, publicystą i podróżnikiem REGULAMIN KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem - pisarzem, publicystą i podróżnikiem 1 Postanowienia ogólne 1. Organizatorami konkursu są: Biblioteka Pedagogiczna w Płocku,

Bardziej szczegółowo

WYDANIE SPECJALNE POŚWIĘCONE HENRYKOWI SIENKIEWICZOWI W NUMERZE:

WYDANIE SPECJALNE POŚWIĘCONE HENRYKOWI SIENKIEWICZOWI W NUMERZE: WYDANIE SPECJALNE POŚWIĘCONE HENRYKOWI SIENKIEWICZOWI W NUMERZE: kilka informacji na początek jak na roku jak nasza szkoła uczciła jubileusz wielkiego pisarza kalendarium życia Sienkiewicza ciekawostki

Bardziej szczegółowo

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Wydział Informacyjno-Bibliograficzny i Czytelnia

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Wydział Informacyjno-Bibliograficzny i Czytelnia Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Wydział Informacyjno-Bibliograficzny i Czytelnia Henryk Sienkiewicz 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza. Zestawienie bibliograficzne

Bardziej szczegółowo

Program obchodów Roku Patrona Zespołu

Program obchodów Roku Patrona Zespołu ZS 4010-24/2002 rok szkolny 2002/2003 pierwszym rokiem patrona 26 sierpnia 2002 r. 2 3 Obchody Roku Patrona O etap nauczania (przedszkole). Opis zadania Termin Organizator Kącik sienkiewiczowski w salach.

Bardziej szczegółowo

XXI Turniej Wiedzy o Historii Regionu Poniedziałek, 31 Styczeń :58

XXI Turniej Wiedzy o Historii Regionu Poniedziałek, 31 Styczeń :58 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza nauczycieli i uczniów gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Kolbuszowa, a także nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu

Bardziej szczegółowo

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie HENRYK SIENKIEWICZ ( ) Materiały metodyczne i repertuarowe ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie HENRYK SIENKIEWICZ ( ) Materiały metodyczne i repertuarowe ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie HENRYK SIENKIEWICZ (1846-1916) Materiały metodyczne i repertuarowe ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (wybór) oprac. Elżbieta Szewczyk Wydział Informacyjno-Bibliograficzny

Bardziej szczegółowo

Przygoda z Sienkiewiczem

Przygoda z Sienkiewiczem REGULAMIN POWIATOWEGO KONKURSU Przygoda z Sienkiewiczem skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu radziejowskiego. I. Cele konkursu: 1. Propagowanie i poznawanie twórczości Henryka

Bardziej szczegółowo

XVII Konkurs Młodzież Przeciwko Uzależnieniom

XVII Konkurs Młodzież Przeciwko Uzależnieniom XVII Konkurs Młodzież Przeciwko Uzależnieniom Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych z terenu województwa lubuskiego do udziału w konkursie Młodzież Przeciw Uzależnieniom W tym roku

Bardziej szczegółowo

II MIĘDZYŚWIETLICOWY TURNIEJ WIEDZY WIEM WSZYSTKO POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LEGIONOWO

II MIĘDZYŚWIETLICOWY TURNIEJ WIEDZY WIEM WSZYSTKO POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LEGIONOWO II MIĘDZYŚWIETLICOWY TURNIEJ WIEDZY WIEM WSZYSTKO POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LEGIONOWO Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Legionowie Legionowo 2013 I. Cele Turnieju REGULAMIN II Międzyświetlicowego

Bardziej szczegółowo

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie?

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie? Pytania konkursowe 1. Podaj imię i nazwisko Jana Pawła II. 2. Podaj imię brata Karola Wojtyły. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo

Bardziej szczegółowo

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie a. 2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: zna sylwetki znanych Polaków, którzy byli patriotami, wie,

Bardziej szczegółowo

ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA człowiek zawsze może wstąpić na lepszą drogę - póki żyje H. Sienkiewicz UROCZYSTE OBCHODY ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA W POWIECIE PRUSZKOWSKIM POD HASŁEM HENRYK SIENKIEWICZ

Bardziej szczegółowo

Wojewódzka konferencja 'Upowszechnianie czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych'

Wojewódzka konferencja 'Upowszechnianie czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych' Wojewódzka konferencja 'Upowszechnianie czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych' ''Czytanie łączy pokolenia - konkursy czytelnicze w Gimnazjum nr 1 w Lublinie, Jadwiga Witkowska-Kunach. W roku

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN GIMNAZJALNY W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

EGZAMIN GIMNAZJALNY W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 Centralna Komisja Egzaminacyjna EGZAMIN GIMNAZJALNY W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI I PROPOZYCJE OCENIANIA PRZYKŁADOWEGO ZESTAWU ZADAŃ PAŹDZIERNIK 2011 Numer zadania

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy LITERATURA 1. "Żyć życiem innym niż większość". Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących

Bardziej szczegółowo

Narodowe Czytanie - V edycja

Narodowe Czytanie - V edycja Narodowe Czytanie - V edycja W sobotę, 3 września 2016 r. na Rynku Kościuszki w Białymstoku w ramach akcji Narodowe Czytanie, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza czytali politycy i aktorzy, sportowcy i mieszkańcy

Bardziej szczegółowo

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Motyw kata. Na podstawie wybranych utworów literackich

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Motyw kata. Na podstawie wybranych utworów literackich Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl Wypracowania Motyw kata Na podstawie wybranych utworów literackich Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by wiedza24h.pl

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz-wędrowny pisarz czy podróżnik z literackim zacięciem?

Henryk Sienkiewicz-wędrowny pisarz czy podróżnik z literackim zacięciem? Rok 2016- Rokiem Henryka Sienkiewicza Projekt realizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 7 w ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego. Cele: Henryk Sienkiewicz-wędrowny pisarz czy podróżnik z literackim

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu... Barbara Niemier Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu... Cele ponadprzedmiotowe: efektywne współdziałanie w grupie sprawne komunikowanie się twórcze rozwiązywanie

Bardziej szczegółowo

Geneza ustanowienia Roku Henryka Sienkiewicza 2016

Geneza ustanowienia Roku Henryka Sienkiewicza 2016 Geneza ustanowienia Roku Henryka 2016 W roku 2016 przypada 170 rocznica urodzin polskiego Noblisty - Henryka, 100 rocznica jego śmierci, 120 rocznica ukazania się drukiem jego najpoczytniejszej powieści

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA MATURĘ USTNĄ Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013/2014 LITERATURA 1. Jednostka wobec nieustannych wyborów moralnych. Omów problem, analizując zachowanie wybranych bohaterów literackich 2. Obrazy

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V Zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej lub w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece szkolnej około miesiąc

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ MIEJSKO GMINNEJ EDYCJI OGÓLNOPLSKIEGO KONKURSU STOP WYPADKOM BEZPIECZNY OMNIBUS NA DRODZE

SCENARIUSZ MIEJSKO GMINNEJ EDYCJI OGÓLNOPLSKIEGO KONKURSU STOP WYPADKOM BEZPIECZNY OMNIBUS NA DRODZE SCENARIUSZ MIEJSKO GMINNEJ EDYCJI OGÓLNOPLSKIEGO KONKURSU STOP WYPADKOM BEZPIECZNY OMNIBUS NA DRODZE CELE: Kształtowanie nawyków poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne i cudze. Propagowanie

Bardziej szczegółowo

Łódź, dnia 25 listopada 2016 r.

Łódź, dnia 25 listopada 2016 r. ŁÓDZKIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI I KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO Łódź, dnia 25 listopada 2016 r. Do Przewodniczącego Szkolnej Komisji Konkursowej Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

Bardziej szczegółowo

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM II ETAP KONKURSU O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM Imię i nazwisko Szkoła.. 1. W którym roku uchwalono konstytucję kwietniową?... 2. Podaj lata, w jakich Piłsudski był Naczelnikiem Państwa?... 3. W jakiej tradycji

Bardziej szczegółowo

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W KOLE 62-600 Koło, ul. Toruńska 60 tel. (0-63) 2721261 e-mail kolo@pbpkonin.pl www.pbpkonin.pl Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość (bibliografia

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE klasy IV-VI szkoły podstawowej Oprac. Ks. Łukasz Skolimowski Warszawa 2012 Przeznaczenie: Szkoła

Bardziej szczegółowo

DZIEŃ PATRONA GIMNAZJUM

DZIEŃ PATRONA GIMNAZJUM PROJEKT EDUKACYJNY DZIEŃ PATRONA GIMNAZJUM,,Imieniny Adama Opracowała: mgr Małgorzata Hamrol CELE OGÓLNE: - poznanie biografii oraz twórczości Adama Mickiewicza, - poznanie obyczajów staropolskich, - rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej Dział Informacyjno-Bibliograficzny. Henryk Sienkiewicz (1846 1916)

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej Dział Informacyjno-Bibliograficzny. Henryk Sienkiewicz (1846 1916) Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej Dział Informacyjno-Bibliograficzny Henryk Sienkiewicz (1846 1916) Bielsko-Biała 2015 1 Prezentowane zestawienie bibliograficzne Henryk Sienkiewicz (1846 1916) opracowane

Bardziej szczegółowo

Regulamin XXI Edycji Konkursu Ekologicznego Co w Puszczy piszczy? dla szkół podstawowych 11 maj 2016

Regulamin XXI Edycji Konkursu Ekologicznego Co w Puszczy piszczy? dla szkół podstawowych 11 maj 2016 Regulamin XXI Edycji Konkursu Ekologicznego Co w Puszczy piszczy? dla szkół podstawowych 11 maj 2016 1. 1 Organizatorzy: 2. Ośrodek Dydaktyczno Muzealny 2 Adresaci konkursu: Uczniowie szkół podstawowych

Bardziej szczegółowo

_Karta pracy do biografii oraz materiałów źródłowych dotyczących Maksymiliana Marii Kolbego

_Karta pracy do biografii oraz materiałów źródłowych dotyczących Maksymiliana Marii Kolbego _Karta pracy do biografii oraz materiałów źródłowych dotyczących Maksymiliana Marii Kolbego Magdalena Bogdan Ćwiczenie nr Przeczytaj biografię Maksymiliana Kolbego i uzupełnij zdania: Maksymilian Maria

Bardziej szczegółowo

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GRY PLANSZA

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GRY PLANSZA OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GRY Na bezdrożach Afryki to gra planszowa przeznaczona dla 2 4 osób. W niniejszej książce zamieszczono 4 komplety gry, tak aby w rozgrywce mogło naraz uczestniczyć 16 uczniów (jeśli

Bardziej szczegółowo

Znane i lubiane książki Astrid Lindgren konkurs dla uczniów klas III-IV w sto dziesiątą rocznicę urodzin

Znane i lubiane książki Astrid Lindgren konkurs dla uczniów klas III-IV w sto dziesiątą rocznicę urodzin ... (nazwisko i imię)... (szkoła i klasa)... (adres domowy) (telefon rodzica) Znane i lubiane książki Astrid Lindgren konkurs dla uczniów klas III-IV w sto dziesiątą rocznicę urodzin I. Rozwiąż test dotyczący

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN DRUŻYNOWEGO KONKURSU WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

REGULAMIN DRUŻYNOWEGO KONKURSU WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO REGULAMIN DRUŻYNOWEGO KONKURSU WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO 1. Organizator konkursu wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

Bardziej szczegółowo

Podróż niejedno ma imię turniej

Podróż niejedno ma imię turniej Podróż niejedno ma imię turniej Regulamin :. Klasa jest podzielona na 6 grup : podział na grupy zostaje zrealizowany przy pomocy losowania. 2. Każda grupa najpierw rozwiązuje krzyżówkę, co jest elementem

Bardziej szczegółowo

www.filmotekaszkolna.pl

www.filmotekaszkolna.pl Temat: Jak zbudować dobre relacje z rodzicami? Rozważania na podstawie filmu Ojciec Jerzego Hoffmana Opracowanie: Lidia Banaszek Etap edukacyjny: ponadgimnazjalny Przedmiot: godzina wychowawcza Czas: 2

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny. Czy zasady i metody pracy. Janusza Korczaka są aktualne we współczesnym świecie?

Projekt edukacyjny. Czy zasady i metody pracy. Janusza Korczaka są aktualne we współczesnym świecie? Projekt edukacyjny Czy zasady i metody pracy z dziećmi propagowane przez Janusza Korczaka są aktualne we współczesnym świecie? DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ Janusz Korczak, właściwe Henryk Goldszmit, urodził się

Bardziej szczegółowo

15 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Kuźnicy odbyła się konferencja,,józef Rybiński i jego wspomnienia zawarte w,,słońcu na miedzy.

15 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Kuźnicy odbyła się konferencja,,józef Rybiński i jego wspomnienia zawarte w,,słońcu na miedzy. Po drugiej stronie miedzy. Konferencja poświęcona pamięci Józefa Rybińskiego 15 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Kuźnicy odbyła się konferencja,,józef Rybiński i jego wspomnienia zawarte w,,słońcu na miedzy.

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA 1. Konflikt pokoleń jako motyw literatury. Zanalizuj

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL.

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. OSZMIAŃSKA 23/25 15-17 kwietnia 2008 r. Nawiązując do kilkuletniej tradycji, zapraszamy

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO. "Państwo polskie za Piastów" 6. Umiejętne wykorzystanie technologii informacyjnokomunikacyjnych

MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO. Państwo polskie za Piastów 6. Umiejętne wykorzystanie technologii informacyjnokomunikacyjnych REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO "Państwo polskie za Piastów" z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 37 im. Kazimierza Górskiego

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM 11. 10. 2005 Klasa II b Prowadzący: Katarzyna Listwan.. Temat: Każdy z nas jest Odysem, co wraca do swej Itaki (L. Staff) Koncepcja człowieka jako homo

Bardziej szczegółowo

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej.

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej. Załącznik dla nauczyciela Motywy wędrowne Baśnie, choć pochodzą z różnych krajów zazwyczaj zbudowane są w oparciu o charakterystyczne, powtarzalne w wielu kulturach schematy, czyli zawierają bardzo podobne

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 1 I. LITERATURA 1. Dziecko jako ofiara wojny. Omów na przykładzie wybranych dzieł 2. Lalka jako bohaterka literacka.

Bardziej szczegółowo

KONKURS NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ Oprac. Joanna Różańska-Tańska

KONKURS NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ Oprac. Joanna Różańska-Tańska KONKURS NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ Oprac. Joanna Różańska-Tańska Wpisz swoje dane... (imię i nazwisko, klasa) Rozwiąż zadania konkursowe. Powodzenia! 1. Podaj miejsce i datę urodzenia

Bardziej szczegółowo

Henryk Sienkiewicz.. Wielcy Polacy patronami roku 2016 Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski oraz Cichociemni. Biograficznie:

Henryk Sienkiewicz.. Wielcy Polacy patronami roku 2016 Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski oraz Cichociemni. Biograficznie: Rok szkolny 2015/2016 Nr 2, marzec 2016r. Wielcy Polacy patronami roku 2016 Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski oraz Cichociemni Uchwałą Senatu z 22 grudnia 2015 roku ogłoszono bieżący rok 2016 rokiem

Bardziej szczegółowo

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt.

KLASA VI Odpowiedz na następujące pytania. Jeśli pamiętasz, to oprócz tytułu książki, podaj autora- zdobędziesz dodatkowy punkt. KLASA VI 1. Wymień trzy krainy, które odwiedził Tomek Wilmowski.. 2. Kto jest autorem powieści Zwyczajne życie i Większy kawałek świata?.. 3. Jak mówiono na Bartka w Wokarku?.. 4. Podaj przynajmniej trzy

Bardziej szczegółowo

lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego.

lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego. JANUSZ KORCZAK Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor padoktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. 5 sierpnia lub 6 sierpnia 1942 w Treblince)

Bardziej szczegółowo

JANUSZA KORCZAKA SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH, SPDP, SZKOŁY ZAWODOWEJ ORAZ KL. 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

JANUSZA KORCZAKA SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH, SPDP, SZKOŁY ZAWODOWEJ ORAZ KL. 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ JANUSZA KORCZAKA SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH, SPDP, SZKOŁY ZAWODOWEJ ORAZ KL. 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ Prowadzące: Dominika Kowalczyk, Izabela Wojtylak Termin: 22 październik 2013 r. (wtorek),

Bardziej szczegółowo

BOHATERACH SIENKIEWICZOWSKICH

BOHATERACH SIENKIEWICZOWSKICH Znani i lubiani spektakl o BOHATERACH SIENKIEWICZOWSKICH wystawiony na Święcie Patrona w SP-1 im. H. Sienkiewicza w Czarnkowie 15 listopada 2003 r zagrany dwukrotnie dla rodziców z okazji wywiadówek oraz

Bardziej szczegółowo

Rodzinny konkurs historyczny. Rzeplin, 23 września 2017 r.

Rodzinny konkurs historyczny. Rzeplin, 23 września 2017 r. Rodzinny konkurs historyczny Rzeplin, 23 września 2017 r. Zespół nr :. 1. Zdjęcie poniżej zrobiono w okresie I wojny światowej przed jednym z domów w Rzeplinie. Jak nazywał się właściciel tego domu? a.

Bardziej szczegółowo

Pytania do testu wiedzy II etapu (z jedną odpowiedzią)

Pytania do testu wiedzy II etapu (z jedną odpowiedzią) Pytania do testu wiedzy II etapu (z jedną odpowiedzią) Pytanie 1 Janusz Korczak urodził się Pytanie 2 22 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie 21 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie 22 lipca 1876 lub 1877

Bardziej szczegółowo

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 1

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 1 Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 1 Książki dawniej i dziś Bogacenie słownic twa Dawniej książki pisano ręcznie. Nie zawsze wyglądały tak jak te, które znamy. Początkowo miały postać zwoju, czyli długiej

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN DNIA MŁODZIEŻY

REGULAMIN DNIA MŁODZIEŻY REGULAMIN DNIA MŁODZIEŻY 1. Organizator Organizatorem jest Młodzieżowa Rada Miejska w Czersku. 2. Cele Dnia Młodzieży: - popularyzowanie działań artystycznych, naukowych i sportowych - rozwijanie kreatywności

Bardziej szczegółowo

Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014

Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014 Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA 1. Motyw śmierci w literaturze średniowiecza i baroku. Omów temat

Bardziej szczegółowo