EGZAMIN KOŃCOWY SUMA: / 120 P.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "EGZAMIN KOŃCOWY SUMA: / 120 P."

Transkrypt

1 ... imię i nazwisko EGZAMIN KOŃCOWY I ROZUMIENIE ZE SŁUCHU / 20 P. II POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNA / 40 P. III ROZUMIENIE TEKSTU PISANEGO / 20 P. IV PISANIE / 20 P. IV MÓWIENIE / 20 P. SUMA: / 120 P.

2 I ROZUMIENIE ZE SŁUCHU 1. Proszę uważnie słuchać tego nagrania i wykonywać zadanie zgodnie z podanym przykładem. /10 p. Biatloniści, choć już zakończyli formalnie zawody Pucharu Świata, to na zamknięcie sezonu 1 jeszcze na Syberii w 2 zawodach w Chanty-Mansijsku. Siódmy 3 zimowy Pucharu Świata, Tomasz Sikora, był dwudziesty w biegu sprinterskim na dziesięć kilometrów, ale miał aż pięć pudeł na 4. A Magdalena Gwizdoń na siedem i pół kilometra była dwunasta. Dorota Dziadkowiec-Michoń zajmuje dziesiąte miejsce w 5 Pucharu Świata w narciarskich biegach 6 przed ostatnią imprezą sezonu, która odbędzie się w Birkebeinerrennet w Norwegii dwudziestego marca. Bardzo dobry mecz w lidze 7 NBA, co potwierdziły recenzje amerykańskich ekspertów, 8 Maciej Lampe. Polak 9 osiem punktów, grając zaledwie osiemnaście minut. Jednak 10, w której gra, Phoenix Suns, przegrała z Los Angeles Clippers 98:100. Ponownie o sporcie o 18: Proszę uważnie słuchać tego nagrania i wykonywać zadanie zgodnie z podanym przykładem. / 8 p. Przykład: Z kim rozmawia Krzysztof Materna? 0. Krzysztof Materna rozmawia z Krystyną Jandą. Czym jest dla Krystyny Jandy obecność w Internecie? 1. Od jak dawna istnieje nowa strona aktorki? 2. Jak długo Krystyna Janda pisała dziennik internetowy? 3.

3 Jak często aktorka wchodziła na swoją stronę? 4. Skąd Krystyna Janda wiedziała, jak czytelnicy reagują na jej dziennik? 5. Ludzie pisali do Krystyny Jandy na temat tego, co: Proszę uważnie słuchać tego nagrania i wykonywać zadania zgodnie z podanym przykładem. Proszę zaznaczyć, czy podane zdania są prawdziwe P, czy fałszywe F. /7 p. Zmiana czasu P F 0. Przykład: W niedzielę wstajemy godzinę wcześniej. X 1. Liczniejsze wypadki na drogach mają związek z utratą wiosennej godziny snu. 2. Z opinią ekspertów nie zgadza się Adam Kołodziejski z Olsztyna. 3. Adam Kołodziejski podaje, w jaki sposób nasz organizm może zareagować na utratę godziny snu. 4. Zdaniem lekarza rodzinnego wiosenna zmiana czasu nie ma żadnego wpływu na kierowców. 5. Lekarz rodzinny uważa też, że wszyscy ludzie szybko zaakceptują wiosenną zmianę czasu. 6. Joanna Salata radzi, jak pomóc sobie w pierwszych dniach po zmianie czasu. 7. Joanna Salata pociesza, że problemy związane z wcześniejszym wstawaniem będą trwały bardzo krótko.

4 II POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNA 1. Proszę uzupełnić tekst odpowiednią formą liczebników w nawiasach zgodnie z podanym przykładem. / 5 p. W pierwszej serii skoków narciarskich bierze udział pięćdziesięciu (50) 0 zawodników. (30) 1 z nich kwalifikuje się do następnej serii, a po jej ukończeniu (3) 2 najlepszym przyznaje się medale. Zdarza się, że po ich wręczeniu zwycięzca dzieli najwyższe miejsce na podium ze swymi (2) 3 konkurentami. Legendą Pucharu Świata w skokach narciarskich jest reprezentant Finlandii Matii Nykänen, który odniósł więcej niż (40) 4 zwycięstw. Drugi tej kategorii jest reprezentant Niemiec Jens Weissflog z ponad (20) 5 wygranymi. 2. Proszę uzupełnić tekst odpowiednią formą wyrazów w nawiasach zgodnie w podanym przykładem (imiesłowy). / 10 p. Przykład: Starszy mężczyzna poczuł się źle. Chwiejąc się (chwiać się) 0 na nogach, zaczął szukać lekarstw, schowanych (schować) 0 w szafce. Wziąwszy (wziąć) 0 je, zaczął uspokajać przyglądającego (przyglądać) 0 się mu ze zdziwieniem psa. (skończyć) 1 pracę, wyszli z (pustoszeć) 2 biura. Szybko dotarli do centrum, (przechodzić) 3 przez (otoczyć) 4 parkanem miejski ogród. (Iść) 5 ulicą, zobaczyli wypadek samochodowy. (Zbliżyć się) 6, zauważyli ofiarę wypadku. (Wezwać) 7 natychmiast pogotowie przyjechało po 10 minutach. Okazało się, że pieszy wpadł pod (jechać) 8 dość szybko samochód, (przebiegać) 9 tuż przed jego maską. Kierowca samochodu, gwałtownie 10 (hamować), uderzył w uliczną latarnię. 3. Proszę podkreślić poprawną formę czasownika zgodnie z podanym przykładem. / 8 p. Janek był w szkole, ale odszedł/ przyszedł/ doszedł 0 już przed godziną do domu. On codziennie

5 odchodzi/ podchodzi/ chodzi 1 do szkoły wcześnie rano. Z domu schodzi/ wychodzi/ odchodzi 2 przed siódmą. Do przystanku autobusowego podchodzi/ obchodzi/ dochodzi 3 w ciągu 5 minut, a potem jedzie/ jeździ/ pojedzie 4 autobusem około 15 minut. W szkole zje/ je/ wyje 5 obiady na stołówce. Po lekcjach zwykle chadza/ pójdzie/ szedł 6 na pływalnię, ponieważ bardzo lubi przepływać/ pływać/ płynąć 7. Niestety, pływalnia jest bardzo daleko od szkoły i musi przejechać/ wyjechać/ dojechać 8 tam tramwajem. Na pływalni kilka razy przepływa/ dopływa/ wpływa 9 basen. Potrzebuje tylko dwóch minut, żeby go wpłynąć/ dopłynąć/ przepłynąć 10. Zmęczony wjeżdża/ przyjeżdża/ podjeżdża 11 do domu około czwartej po południu. Trochę odpoczywa, a potem doprowadza/ oprowadza/ wyprowadza 12 psa na spacer do lasu. Zazwyczaj wychodzą/ obchodzą/ przechodzą 13 las dookoła. Wbiegają/ Wybiegają/ Przebiegają 14 na niewysoką górę, pobiegają/ przebiegają/ przybiegają 15 przez leśną polanę i wreszcie zziajani podbiegają/ dobiegają/ odbiegają 16 do domu. Bierze prysznic, je kolację i odrabia lekcje. Kładzie się spać około północy. 4. Proszę wstawić odpowiednie wyrazy zgodnie z podanym przykładem (przyimki). Uwaga! Niektóre z nich mogą być użyte więcej niż jeden raz. / 5 p. _Na_ 0 pierwszym piętrze budynku panował wielki chaos. Nie było to nic nadzwyczajnego 1 tej porze dnia. Niewielu tylko pracowników siedziało 2 komputerach, większość poruszała się szybko 3 całym biurze. W największej sali był okrągły stół, 4 którego stało ponad trzydzieści fotelików, 5 ścianach stało wiele dodatkowych krzeseł, ponieważ tu właśnie odbywało się najwięcej zebrań. 6 sali do pokoju dyrektora prowadził długi korytarz. 7 ścianach 8 całego korytarza wisiały stare fotografie. Tym korytarzem wędrowało teraz wielu ludzi, większość skręcała 9 lewo 10 kierunku schodów. 5. Proszę podać poprawną formę wyrazu zgodnie z podanym przykładem. /12 p. Mężczyznę, którego wybrałaś na męża, cenisz za _jego 0 urok, inteligencję, czułość. Prawdopodobnie, to właśnie jego matka nauczyła 1 tego wszystkiego, co najbardziej cię w 2 zachwyca. Postaraj się być 3 za to wdzięczna. Powinnaś poznać i szanować zasady panujące w 4 domu. Może niektóre warto przenieść do 5 rodziny. Kochaj 6 syna i okazuj to każda matka będzie ci wdzięczna za troskę o 7 nawet całkiem dorosłe dziecko. Zawsze pamiętaj, że matka 8 męża była przez kilkanaście lat najważniejszą kobietą 9 życia i staraj się tego nie niszczyć. Pamiętaj, żebyście mieli dla 10 czas tęskni za synem tak jak 11 mama za 12.

6 III ROZUMIENIE TEKSTU PISANEGO 1. Proszę przeczytać tekst, a następnie wykonać zadanie zgodnie z podanym przykładem (P- prawda, F fałsz, BI brak informacji). /5 p. Sądzisz, że jesteś kiepskim pracownikiem... Lubisz swoją pracę i jesteś w niej naprawdę dobry/a. Zawsze sumiennie wypełniasz swoje obowiązki, nigdy się nie spóźniłeś/łaś ot, idealny podwładny. Ale jednak za każdym razem jesteś pomijany/a przy nowych projektach, podwyżkach czy awansach. Niestety, nieśmiali ludzie robią karierę wolniej niż ich koledzy, mimo że mają często większą wiedzę i lepsze predyspozycje. Powód? Lękają się rozmów z szefami, z dużą rezerwą zgłaszają swoje pomysły, nie włączają się do wspólnych przedsięwzięć kolegów. Wykonują dokładnie swoje obowiązki, ale nic ponadto. Tego nie potrafię, tego nie zdołam zrobić - tak najczęściej myślą o sobie. Masz dość? Nie pozostaje nic innego, jak przejść do ofensywy. Nie narzekaj na złe strony pracy i odważ się prosić o radę. Wysuwaj sam/a propozycje i broń ich spokojnie, nawet jeśli nie od razu zostaną przyjęte z entuzjazmem. Powinieneś/powinnaś sobie uświadomić, że jeżeli szef krytykuje twój pomysł, to nie oznacza jeszcze, że nie akceptuje ciebie. Do rozmów z przełożonym dobrze się przygotuj. Jeżeli czeka cię ważne spotkanie, przetrenuj je z przyjaciółką albo partnerem (czy nawet sam/a przed lustrem). Zastanów się, analizując punkt po punkcie, co chcesz powiedzieć szefowi. Spisz wszystkie argumenty, jakich masz zamiar użyć, by przeforsować swoje stanowisko. Przeczytaj je na głos. To da ci poczucie bezpieczeństwa i nie pozwoli tak szybko zbić z tropu. Czerwienisz się na myśl o rozmowie z przełożonym? To nic takiego. Serce zaczyna bić jak oszalałe, a ręce stają się wilgotne, gdy przypominasz sobie, że zaraz masz się odezwać? Zrób głęboki wdech i wydech, spróbuj się odprężyć. Nie musisz też od razu polubić służbowych spotkań, ale staraj się do nich nie uprzedzać: tłumacz sobie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują na pewno dasz sobie radę. Możesz też wypróbować dość nietypowe ćwiczenie: ubiegaj się o pracę i odpowiadaj na ogłoszenia, które właściwie wcale cię nie interesują. Potraktuj te rozmowy kwalifikacyjne jako trening na wypadek, gdy kiedyś naprawdę będziesz chciał/a zmienić pracę.

7 Sądzisz, że jesteś kiepskim pracownikiem P F BI 0. Przykład: Nieśmiali mają często lepsze predyspozycje niż ich bardziej odważni koledzy. 1. Defensywa jest najlepszym sposobem na problemy z nieśmiałością. 2. Kreatywność i spokój mogą wiele pomóc. X 3. Za krytykowanie szefa można stracić pracę. 4. W relacjach z szefem trzeba być spontanicznym i nie analizować dokładnie wszystkiego, co należy powiedzieć. 5. Unikanie rozmów kwalifikacyjnych i zaprzestanie poszukiwania nowej pracy to dobre rady dla nieśmiałych. 2. Po przeczytaniu fragmentów tekstu proszę zaznaczyć właściwą odpowiedź zgodnie z podanym przykładem. / 10 p. Przykład: 0. Polak, lat, wykształcony, majętny, ale bez przesady, niepalący, uczciwy, akceptujący partnerstwo, aktywny, opiekuńczy, silny, kilka lat starszy, wyższy od partnerki, ideał to Pierce Brosnan. ( Metro 3 III 2004) 0. Z tej notatki wynika, że idealny mężczyzna: a) nie ma problemów finansowych; b) nie jest istotne, ile ma lat; c) nie powinien być podobny do Pierce'a Brosnana. 1. W Warszawie powstał pierwszy hotel z prawdziwego zdarzenia. Znajduje się w centrum stolicy, ma niebanalny wystrój i miłą obsługę, a na dodatek jest niedrogi. W hotelu znajduje się 18 pokoi. Każdy z nich ma indywidualny wystrój i nazwę zamiast numeru porządkowego. Odrębne pomieszczenia stanowią: samoobsługowa pralnia i kuchnia. Istnieje możliwość korzystania z lodówki, sejfu oraz Internetu. Dzieci są mile widziane, do trzech lat nocują bezpłatnie. ( Poland What? Where? When? 4/2004) 1. Ta informacja oznacza, że: a) powstanie nowego hotelu w Warszawie uznano za wydarzenie;

8 b) Warszawa ma wreszcie hotel na właściwym poziomie; c) wszystkie dzieci mają zniżkę. 2. Codziennie na skutek stresu, zmęczenia i zanieczyszczeń środowiska mikrokrążenie ulega spowolnieniu. Skóra traci promienny wygląd. OLIGO 25 zawiera mangan oligoelement, który usprawniając działanie naczyń krwionośnych, przywraca prawidłowe mikrokrążenie w skórze. (reklama kremu OLIGO 25) 2. Z tej informacji wynika, że: a) stres, zmęczenie i zanieczyszczenia nie wpływają na mikrokrążenie; b) mangan korzystnie działa na skórę; c) po użyciu kremu OLIGO 25 skóra nie jest już tak promienna jak przedtem. Zabrudzone okulary możesz łatwo umyć bieżącą letnią wodą z mydłem lub płynem do naczyń (nie używaj środków do czyszczenia szyb, bo wiele z nich zawiera aceton, który podrażnia oczy). Po dokładnym opłukaniu osusz okulary chusteczką. ( Claudia nr 4/2004) 3. Z tej informacji wynika, że: a) mycie okularów płynem do czyszczenia szyb jest szkodliwe dla oczu; b) nie należy używać chusteczek do czyszczenia okularów; c) po umyciu nie należy spłukiwać okularów. W kuchni chorwackiej mieszają się wpływy włoskie, węgierskie, greckie i tureckie. Jest to wyśmienita mieszanka, szczególnie atrakcyjna dla wielbicieli ryb, owoców morza, a przede wszystkim mięsa. Do tych dań podaje się sałatki z warzyw i owczego sera, a także ziemniaki smażone z kapustą albo polentę gotowaną kasze kukurydzianą. ( Przyjaciółka nr 6/2004) 4. Z tej notatki można dowiedzieć się, że: a) kuchnia chorwacka jest bardzo monotonna; b) w chorwackiej kuchni podstawą są owoce morza; c) kuchnia chorwacka korzysta z różnych tradycji.

9 5. Ubywa nas. Już za dziesięć lat Polaków będzie o ponad milion mniej. Cała populacja Warszawy przestanie istnieć za 150 lat. W 2030 r. połowa Polaków będzie miała 50 lat i więcej. Obciążenia budżetu państwa na świadczenia emerytalne wzrosną dwukrotnie, co spowoduje krach finansów publicznych. Dziś przyjście na świat kolejnego dziecka jest postrzegane jako wydarzenie kompromitujące rodzinę. A tradycyjna wielodzietna rodzina to ogromny kapitał. ( Wprost nr 15/2004) 5. Z tej informacji wynika, że: a) za dziesięć lat będzie pół miliona Polaków; b) mały przyrost naturalny jest zagrożeniem dla finansów publicznych; c) w obecnych czasach ludzie cieszą się z kolejnego dziecka. 3. Proszę uzupełnić tabelkę zgodnie z podanym przykładem. Uwaga! Jeden fragment jest zbędny. / 10 p. O języku propagandy politycznej... I Sztuka (0) historię. Już starożytni retorycy tworzyli zasady i przepisy sztuki przemawiania, dając wskazówki, (1) określonych poglądów i postaw. Z kolei Artur Schopenhauer w swoich rozważaniach o sztuce prowadzenia (2) perswazyjnych, które są używane w celu narzucenia innym własnego sposobu myślenia, własnych argumentów, a (3) do przekonania przeciwnika w dyskusji. Niemal całe życie ludzi, a zwłaszcza życie społeczno-polityczne, koncentruje się (4) swoje poglądy, przekonać do swojego systemu wartości, zjednać ich do realizacji swoich zamierzeń, a w konsekwencji (5) działań. Podział społeczeństwa na tych, którzy rządzą i (6) do zdobycia i utrzymania władzy, szukania poparcia wśród rządzonych. Służą temu różne środki. W społeczeństwach, w których władzę zdobywa się (7) i ważne staja się środki językowej perswazji. Wpływem języka (8) II A. drogą parlamentarną, niezwykle istotne B. przekonywania ludzi C. na zachowania ludzi zajmuje się wiele D. wokół problemu, jak narzucić innym E. prac dotyczących F. są rządzeni, pociąga za sobą G. sporów zawarł rejestr nieuczciwych chwytów H. najczęściej w parlamencie i w klubach politycznych

10 ośrodków badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kompetentny przegląd literatury światowej (9) w pracach Walerego Pisarka, który językowi propagandy poświęcił wiele cennych publikacji. Obszerną bibliografię (10) tej problematyki zamieścił w swojej książce Jerzy Bralczyk. (I. Kamińska-Szmaj, Język propagandy politycznej w prasie ) I. w jaki sposób można nakłonić innych do przyjęcia J. przede wszystkim służą K. nakłonić do określonych L. można znaleźć głównie B

11 IV MÓWIENIE Wykonanie zadań: ZADANIE A: DIALOG W SYTUACJI KOMUNIKACYJNEJ / 5 p. ZADANIE B: MONOLOG / 5 p. Umiejętności językowe zaprezentowane w zadaniach A i B: poprawność gramatyczna / 8 p. słownictwo i styl / 8 p. wymowa i intonacja / 4 p. ZESTAW I: ZADANIE A: Wraca Pan/ Pani z wakacji i widzi, że mieszkanie zostało okradzione. Proszę zatelefonować na policję i zgłosić włamanie i kradzież rzeczy z domu. ZADANIE B: Rola kobiety dawniej i dziś. ZESTAW II: ZADANIE A: Stara się Pan/Pani o pracę na stanowisku redaktora w jednej z polskich gazet. Proszę zaprezentować swoje kwalifikacje i przekonać pracodawcę, że jest Pan/ Pani najlepszym kandydatem na to stanowisko. ZADANIE B: Problemy ekologiczne we współczesnym świecie. ZESTAW III: ZADANIE A: Wyjeżdża Pan/ Pani na półroczne stypendium do Polski i musi wynająć tam mieszkanie. Znalazł/a Pan/ Pani odpowiednie ogłoszenie. Proszę skontaktować się z właścicielem i ustalić wszystkie warunki wynajęcia tego mieszkania. ZADANIE B: Kontrowersyjne tematy: eutanazja, kara śmierci, klonowanie. Jaka jest Pana/ Pani opinia? ZESTAW IV: ZADANIE A: Mama chce w każdy weekend odwiedzać Pana/ Panią w akademiku. Proszę wyperswadować jej ten pomysł, używając odpowiednich argumentów. ZADANIE B: Rola mediów w życiu człowieka.

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny.

Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny. Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny. Obudź w sobie lwa Czy potrafisz domagać się tego, co Ci się należy? Czy umiesz powiedzieć "nie", kiedy masz do tego prawo? Czy Twoje opinie i pomysły

Bardziej szczegółowo

Postawy gimnazjalistów wobec literatury

Postawy gimnazjalistów wobec literatury Postawy gimnazjalistów wobec literatury dr hab. prof. UJ Anna Janus-Sitarz Wyniki badania: Dydaktyka literatury i języka polskiego w świetle nowej podstawy programowej Warszawa, 13-14 marca 2015 r. Szkolne

Bardziej szczegółowo

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje.

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje. Igor Siódmiak Jak wspominasz szkołę? Szkołę wspominam bardzo dobrze, miałem bardzo zgraną klasę. Panowała w niej bardzo miłą atmosfera. Z nauczycielami zawsze można było porozmawiać. Kto był Twoim wychowawcą?

Bardziej szczegółowo

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA... (imię i nazwisko dziecka przyjmowanego do przedszkola) Data i miejsce urodzenia dziecka... Pesel.. Imiona rodziców... Rodzeństwo (imię, nazwisko, wiek).... Adres

Bardziej szczegółowo

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: Ania (23 l.) Gdybym tylko mogła, nie słuchałabym wiadomości o polityce. Nie interesuje mnie to

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA Pochwała jest jednym z czynników decydujących o prawidłowym rozwoju psychicznym i motywacyjnym dziecka. Jest ona ogromnym bodźcem motywującym dzieci do działania oraz potężnym

Bardziej szczegółowo

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia http://produktywnie.pl RAPORT 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia Jakub Ujejski Powered 1 by PROINCOME Jakub Ujejski Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona 1 z 10 1. Wstawaj wcześniej Pomysł, wydawać

Bardziej szczegółowo

Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku Niemu - Janusz Korczak

Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku Niemu - Janusz Korczak Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku Niemu - Janusz Korczak Rok 2012 powoli dobiega do końca, a wraz z nim obchody Roku Korczakowskiego. Postać wybitnego lekarza, pedagoga

Bardziej szczegółowo

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH Szczegółową instrukcję znajdziesz tu: http://marciniwuc.com/ Miesiąc:. (np. Styczeń 2015) Punkt 1: Wyznacz Twoje 20 minut z finansami. Moje 20 minut na finanse to:

Bardziej szczegółowo

Podanie składa się w momencie uzyskiwania informacji o wolnych miejscach pracy lub załącza się do formularza podaniowego.

Podanie składa się w momencie uzyskiwania informacji o wolnych miejscach pracy lub załącza się do formularza podaniowego. Jak sporządzić listę doświadczeń i umiejętności? 1. Zainteresowania i uzdolnienia: - spisz swoje stałe zainteresowania, kluby, do których należałeś, sporty, jakie uprawiasz, zajęcia szkolne i pozaszkolne,

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 (Redaktor) Witam państwa w audycji Blisko i daleko. Dziś o podróżach i wycieczkach będziemy rozmawiać z gośćmi. Zaprosiłem panią Iwonę, panią Sylwię i pana Adama, żeby opowiedzieli

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV - VI

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV - VI KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV - VI Ocena celująca: uczeń swobodnie operuje strukturami gramatycznymi określonymi w rozkładzie materiału z łatwością buduje spójne zdania proste i

Bardziej szczegółowo

(imię i nazwisko dziecka przyjmowanego do przedszkola)

(imię i nazwisko dziecka przyjmowanego do przedszkola) . Data złożenia formularza PUBLICZNY PUNKT PRZEDSZKOLNY PRZEDSZKOLANDIA KARTA ZGŁOSZENIA PRZEDSZKOLAKA (imię i nazwisko dziecka przyjmowanego do przedszkola) Data i miejsce urodzenia dziecka Dane osobowe

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

WZORU PRZEMYSŁOWEGO PL PILCH ROMAN Z.P.H., Wisła, (PL); WRÓBEL MAREK, Rybnik, (PL) WUP 05/2013. WRÓBEL MAREK, Rybnik, (PL)

WZORU PRZEMYSŁOWEGO PL PILCH ROMAN Z.P.H., Wisła, (PL); WRÓBEL MAREK, Rybnik, (PL) WUP 05/2013. WRÓBEL MAREK, Rybnik, (PL) PL 19376 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS OCHRONNY WZORU PRZEMYSŁOWEGO (19) PL (11) 19376 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 17774 (22) Data zgłoszenia: 04.02.2011 (51) Klasyfikacja:

Bardziej szczegółowo

2. Proszę przeczytać fragmenty tekstu i ułożyć je w odpowiedniej kolejności:

2. Proszę przeczytać fragmenty tekstu i ułożyć je w odpowiedniej kolejności: CZYTELNIA (część druga) A2/B1 PALIĆ CZY NIE PALIĆ? 1. Wstępem do lekcji może być przeczytanie tytułu tekstu i porozmawianie na ten temat: 1. Co myślicie o paleniu w miejscach publicznych, jak ta sytuacja

Bardziej szczegółowo

Nominative mianownik KTO? CO? męski. żeński. nijaki. Instrumental narzędnik KIM? CZYM?

Nominative mianownik KTO? CO? męski. żeński. nijaki. Instrumental narzędnik KIM? CZYM? Nominative mianownik KTO? CO? TO jest ładny dom. TO jest młody mężczyzna. TO jest interesująca książka. TO jest sympatyczne dziecko. CO to jest? JAKI to jest dom? KTO to jest? JAKI to jest mężczyzna? CO

Bardziej szczegółowo

List motywacyjny, który Cię wyróżni

List motywacyjny, który Cię wyróżni List motywacyjny, który Cię wyróżni Szukasz pracy i chcesz, żeby pracodawca wybrał właśnie Ciebie? Chcesz dobrze wypaść w jego oczach jeszcze przed rozmową? Chcesz napisać przekonujący list motywacyjny?

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian. na zakończenie nauki. w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przeziębienie. Część I. Kod ucznia. Czas pracy: do 45 minut

Sprawdzian. na zakończenie nauki. w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przeziębienie. Część I. Kod ucznia. Czas pracy: do 45 minut Kod ucznia Sprawdzian na zakończenie nauki w trzeciej klasie szkoły podstawowej Przeziębienie Czas pracy: do 45 minut Część I 1. Przeczytaj uważnie wszystkie teksty i zadania. 2. Wszystkie zadania rozwiąż

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE CELE: 1. Uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. 2. Ćwiczenie umiejętności dodawania i odejmowania w przedziale

Bardziej szczegółowo

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM Opracowane na podstawie prezentacji Advocates in Action, Dorota Tłoczkowska Bycie self adwokatem (rzecznikiem) oznacza zabieranie głosu oraz robienie czegoś w celu zmiany sytuacji

Bardziej szczegółowo

Płeć respondentów. Raport miesiąca - Idealny pracodawca. 1. Próba badawcza

Płeć respondentów. Raport miesiąca - Idealny pracodawca. 1. Próba badawcza Raport miesiąca - Idealny pracodawca We wrześniu Zielona Linia rozpoczęła realizację nowego cyklu badań ankietowych skupionych wokół tematu wymarzonego pracodawcy w opinii Polaków. W pierwszym badaniu

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Po co istnieją muzea?

Po co istnieją muzea? ZAINTERESOWANIA Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 4 Po co istnieją muzea? Jutro pójdziemy do muzeum morskiego. Muzeum? Ale będzie nudno. Coś ty! Byłem tam. Chętnie pójdę jeszcze raz. Najpierw musimy

Bardziej szczegółowo

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Powtórzenie wiadomości o czasowniku Powtórzenie wiadomości o czasowniku 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicję czasownika, wymienia kategorie osoby, liczby, rodzaju, czasu i trybu, zna różnice między czasownikami dokonanymi i

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych Temat: Niebezpieczeństwo w Internecie. Adresat: Uczniowie klas VI. Cele: 1) kształtowanie świadomości,

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz stylu komunikacji

Kwestionariusz stylu komunikacji Kwestionariusz stylu komunikacji Z każdego stwierdzenia wybierz jedno, które uważasz, że lepiej pasuje do twojej osobowości i zaznacz jego numer. Stwierdzenia w parach nie są przeciwstawne, przy wyborze

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. Dzieci z natury są spontaniczne i mało krytyczne. Trudno im również ocenić jak powinny zachować się w danej sytuacji, aby były bezpieczne. Nasze

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY ZINTEGROWANEJ JUŻ TO WIEM DLA KLAS TRZECICH Imię i nazwisko ucznia:

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY ZINTEGROWANEJ JUŻ TO WIEM DLA KLAS TRZECICH Imię i nazwisko ucznia: Imię i nazwisko ucznia: Numer szkoły:. III EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HASŁO KONKURSU: Rok szkolny 2008/ rokiem sportu. Dyktando Imię i nazwisko ucznia:. Numer szkoły:. III EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

ZOSTAĆ DORADCĄ PERSONALNYM SWOJEGO DZIECKA

ZOSTAĆ DORADCĄ PERSONALNYM SWOJEGO DZIECKA ZOSTAĆ DORADCĄ PERSONALNYM SWOJEGO DZIECKA dr Barbara Trzcińska 10 marca 2009 PODSTAWOWE PYTANIA Jak wspomagać rozwój osobisty dziecka? Jak przygotować je do dalszej edukacji? Jak doradzać oraz budować

Bardziej szczegółowo

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY 8 Kleofas ma okulary! MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Mikołajek opowiada, że po przyjściu do szkoły on i wszyscy koledzy z klasy bardzo się zdziwili, gdy zobaczyli, że Kleofas,

Bardziej szczegółowo

JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH?

JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH? JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH? Podstawowa zasada radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych:,,nie reaguj, tylko działaj Rodzice rzadko starają się dojść do tego, dlaczego ich

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY KONKURS WIEDZY AKTYWNY TRYB ŻYCIA, BEZPIECZEŃSTWO, ZDROWIE Kl. I - II

SZKOLNY KONKURS WIEDZY AKTYWNY TRYB ŻYCIA, BEZPIECZEŃSTWO, ZDROWIE Kl. I - II SZKOLNY KONKURS WIEDZY AKTYWNY TRYB ŻYCIA, BEZPIECZEŃSTWO, ZDROWIE Kl. I - II Test jednokrotnego wyboru 1.Co powinieneś zrobić, kiedy przechodzisz przez jezdnię na przejściu dla pieszych? a) Patrzę w lewo,

Bardziej szczegółowo

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY Imię i nazwisko ucznia... Wypełnia nauczyciel Klasa... OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY Sposób na Wojtka 16 TEST Z MATEMATYKI Czas pracy: 45 minut Liczba punktów do uzyskania: Numer

Bardziej szczegółowo

Uzupełnij: Vorname:..

Uzupełnij: Vorname:.. Uzupełnij: Vorname:.. Name: Geburtsdatum:.. Land:. Adresse:. Telefonnummer: E-Mail:.. Schule:... Klasse:... Geschwister:.. Lieblingsfach: Lieblingslehrer:. Freunde: Haustiere:.. Hobbys:. Freizeit:. Tam,

Bardziej szczegółowo

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :) Czy potrafimy rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności? Czy sprawia nam to trudność? Czujemy się zakłopotani tematem? Sami nie wiemy, jak go ugryźć? A może unikamy go całkiem, skoro nas bezpośrednio nie

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Talent autoprezentacji Sztuka zaprezentowania własnej osoby Katarzyna Lipska Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach 26

Bardziej szczegółowo

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku. Opieka zdrowotna przyjazna dziecku - Dzieci i młodzież: powiedz nam co myślisz! Rada Europy jest międzynarodową organizacją, którą tworzy 47 krajów członkowskich. Jej działania obejmują 150 milionów dzieci

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Empatyczna komunikacja w rodzinie Beata Kosiacka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 27 marca 2012 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Porozumienie

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

e-book Jak się uczyć? Poradnik Użytkownika

e-book Jak się uczyć? Poradnik Użytkownika e-book Jak się uczyć? Poradnik Użytkownika Copyright Edgard, Warszawa 2010 Audio Kurs O serii Audio Kursy to kursy językowe wydawnictwa Edgard składające się z książki oraz płyt audio CD lub z nagraniami

Bardziej szczegółowo

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ!

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! Ewa Kozioł O CZYM BĘDZIE WEBINAR? - Porozmawiamy o nawyku, który odmieni wasze postrzeganie dnia codziennego; - Przekonam Cię do tego abyś zrezygnowała z pefekcjonizmu,

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego klasy 4-6

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego klasy 4-6 klasy - Ocena Gramatyka i słownictwo uczeń swobodnie operuje strukturami gramatycznymi określonymi w rozkładzie z łatwością buduje spójne zdania proste i złożone, poprawne pod względem gramatycznym i logicznym

Bardziej szczegółowo

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności 1. Chcesz zapisać się na kurs języka w Londynie. W rozmowie z pracownikiem szkoły językowej omów następujące kwestie: - twój poziom znajomości języka - koszty - prowadzący - zajęcia dodatkowe 2. Jesteś

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

Warsztaty profilaktyczne dla mł odzieży. 13 czerwca 2016 r.

Warsztaty profilaktyczne dla mł odzieży. 13 czerwca 2016 r. Warsztaty profilaktyczne dla mł odzieży 13 czerwca 2016 r. 13 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnieo. W warsztatach udział wzięli uczniowie z klasy szóstej

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Początek jest zawsze trudny

Początek jest zawsze trudny Początek jest zawsze trudny Pierwsze dni w przedszkolu są przeżyciem zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Dziecko prawie na cały dzień musi się rozstać z rodzicami, pozostając samo w nowym miejscu,

Bardziej szczegółowo

Moduł, dział, temat. Zakres treści. Osiągnięcia na poziomie ponadpodstawowym. Osiągnięcia ucznia na poziomie podstawowym

Moduł, dział, temat. Zakres treści. Osiągnięcia na poziomie ponadpodstawowym. Osiągnięcia ucznia na poziomie podstawowym Moduł, dział, temat Zakres treści Osiągnięcia ucznia na poziomie podstawowym Osiągnięcia na poziomie ponadpodstawowym Zapoznanie z PSO Zapoznanie ze zmianami w nowej maturze ustnej Nauka i technika Zalety

Bardziej szczegółowo

Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski

Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski Mówię po polsku Waldemar Szyngwelski Lekcja numer 3 Poznajemy godziny i pytamy o nie. Rozmawiamy o tym, co mamy w zwyczaju robić każdego dnia. 0 zero 1 jeden 2 dwa 3 trzy 4 cztery 5 pięć 6 sześć 7 siedem

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć atrakcyjną pracę?

Jak zdobyć atrakcyjną pracę? Jak zdobyć atrakcyjną pracę? Cena szkolenia: za darmo Często spotykam kobiety, które mają swoje marzenia, mnóstwo pomysłów, energii i chęci realizacji swoich aspiracji w życiu zawodowym. Niestety w zderzeniu

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA zaawansowana Cel ogólny: ocena decyzji podjętej przez bohatera legendy. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK

VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK I. Proszę wybrać poprawne wyrażenie przyimkowe. Moja ciocia mieszka w górach / w górze / na górach. 1. Chcę mieć dom nad morze / nad morzem / na

Bardziej szczegółowo

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1. Odmiana zaimka który. męski żeński nijaki męskoosobowy

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1. Odmiana zaimka który. męski żeński nijaki męskoosobowy ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1 Odmiana zaimka który liczba pojedyncza liczba mnoga męski żeński nijaki męskoosobowy niemęskoosobowy Mian. który która które którzy które Dop. którego której

Bardziej szczegółowo

NIANIA/OPIEKUNKA DO DZIECI

NIANIA/OPIEKUNKA DO DZIECI Wypełnia agencja: WIEK KANDYDATA PRAWO JAZDY ROZPOCZĘCIE PRACY ILOŚĆ I WIEK DZIECI ZNAJOMOŚC JĘZYKÓW WYNAGRODZENIE LOKALIZACJA INNE INFORMACJE Nazwisko Imię NIANIA/OPIEKUNKA DO DZIECI DANE PERSONALNE Data

Bardziej szczegółowo

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w KLASA 1A Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w zagranicznym klubie lub pracować w dziedzinie motoryzacji.

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z j. angielskiego na rok szkolny 2013/2014 klasa 1 szkoła podstawowa

Wymagania edukacyjne z j. angielskiego na rok szkolny 2013/2014 klasa 1 szkoła podstawowa Dominika Birkenmajer Wymagania edukacyjne z j. angielskiego na rok szkolny 2013/2014 klasa 1 szkoła podstawowa 1. zakres tematyczny: powitania, pożegnania liczenie 1-10 kolory, owoce moje zabawki przybory

Bardziej szczegółowo

Witamy Pani/Pana dziecko w klasie s!

Witamy Pani/Pana dziecko w klasie s! Welcome Letter [Polish] Witamy Pani/Pana dziecko w klasie s! [nazwisko nauczyciela] [profil lub typ klasy] Niniejszy list ma na celu powitanie Pani/Pana syna lub córki w naszej klasie. Chcemy pomóc Państwu

Bardziej szczegółowo

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły - nauczycieli,

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka angielskiego dla klas VI szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka angielskiego dla klas VI szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka angielskiego dla klas VI szkoły podstawowej. 1. Skala ocen : GRAMATYKA I SŁOWNICTWO 6 Uczeń bardzo swobodnie operuje strukturami gramatycznymi określonymi

Bardziej szczegółowo

OCENA CELUJĄCA. Słuchanie: Uczeń:

OCENA CELUJĄCA. Słuchanie: Uczeń: Wymagania na poszczególne oceny z języka angielskiego dla uczniów Technikum Zawodowego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

SŁUCHANIE B1/B2. Fragment artykułu Są w Polsce dobrzy ludzie z importu (Krzysztof Rajczyk, Pani domu???)

SŁUCHANIE B1/B2. Fragment artykułu Są w Polsce dobrzy ludzie z importu (Krzysztof Rajczyk, Pani domu???) SŁUCHANIE B1/B2 Fragment artykułu Są w Polsce dobrzy ludzie z importu (Krzysztof Rajczyk, Pani domu???) Warszawski Ursynów w niczym nie przypomina jej rodzinnego Tokio. A jednak polubiła to wielkie blokowisko,

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM CELE: 1. Uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. 2. Zwiększanie sprawności fizycznej: rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje. zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI

Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje. zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI otwarte warsztaty i prelekcje 16-20 stycznia 2017 Chcesz poznać swoje talenty i

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić? PRZEMOC I AGRESJA WŚRÓD UCZNIÓW Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić? Czas trwania: 45 minut Cel główny: kształtowanie u uczniów postaw zmierzających do eliminowania zachowań agresywnych oraz

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla szukających pracy

Poradnik dla szukających pracy Poradnik dla szukających pracy Rynek pracy to miejsce, w którym spotykają się: -pracodawcy i -osoby poszukujące pracy Pracodawcy potrzebują osób, posiadających określone wykształcenie, zawód, doświadczenie

Bardziej szczegółowo

Maria Dąbrowska-Loranc. Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytut Transportu Samochodowego

Maria Dąbrowska-Loranc. Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytut Transportu Samochodowego KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA MIASTO I TRANSPORT 2008 Politechnika Warszawska 11 grudnia 2008 roku Rola edukacji w kontekście działań brd Maria Dąbrowska-Loranc Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Bardziej szczegółowo

Zapominasz częściej niż przedtem? used

Zapominasz częściej niż przedtem? used Glemmer du oftere enn før? Zapominasz częściej niż przedtem? used Wszyscy ludzie zmieniają się, kiedy stają się starsi. To normalne, że nie pamiętasz wszystkiego tak dobrze, jak w czasach młodości. Niekiedy

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz ankiety dotyczący postaw prozdrowotnych młodzieży

Kwestionariusz ankiety dotyczący postaw prozdrowotnych młodzieży Kwestionariusz ankiety dotyczący postaw prozdrowotnych młodzieży NAWYKI ŻYWIENIOWE 1. Jak często zwykle zjadasz śniadanie (pierwszy posiłek) tzn. coś więcej niż szklankę mleka, herbaty lub innego napoju?

Bardziej szczegółowo

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf Ankieta I Drogi Uczestniku! Witamy i cieszymy, że przyszedłeś na zajęcia w ramach Programu Kumulacja Aktywności. Chcemy aby program był powtarzany co roku dlatego ważne jest abyśmy dokładnie przeanalizowali

Bardziej szczegółowo

DORADZTWO ZAWODOWE. Strona1. Doradztwo zawodowe

DORADZTWO ZAWODOWE. Strona1. Doradztwo zawodowe Strona1 DORADZTWO ZAWODOWE Moduł 1: Diagnoza zawodowa Pierwsze spotkanie poświęcone jest określeniu problemu z jakim zmaga się klient, oraz zaproponowaniu sposobu jego rozwiązania. Jeśli klient jest zainteresowany

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013 Imię i nazwisko ucznia... Wypełnia nauczyciel Klasa... SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY Numer ucznia w dzienniku Instrukcja dla ucznia Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013 TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO Czas

Bardziej szczegółowo

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Funkcja rzeczownika w zdaniu Funkcja rzeczownika w zdaniu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicję rzeczownika, wie, jaką pełni funkcję w zdaniu, zna definicję pojęć: podmiot, przydawka, orzecznik, dopełnienie, okolicznik.

Bardziej szczegółowo

Główne czynniki wpływające na Twoją zdolność prowadzenia pojazdu to: spowolnią Twoją umiejętność reagowania oraz unikania niebezpieczeństw,

Główne czynniki wpływające na Twoją zdolność prowadzenia pojazdu to: spowolnią Twoją umiejętność reagowania oraz unikania niebezpieczeństw, Część 13: Przeciwskazania Główne czynniki wpływające na Twoją zdolność prowadzenia pojazdu to: alkohol, leki (na receptę oraz wolnodostępne), zmęczenie, agresja drogowa oraz inne formy agresji. W pojedynkę

Bardziej szczegółowo

Zadanie domowe kl. 3 z dnia 14 marca 2015

Zadanie domowe kl. 3 z dnia 14 marca 2015 Zadanie domowe kl. 3 z dnia 23 maja 2015 Zadanie domowe na 13.06.2015 Podręcznik 4. Przeczytaj fragment pt. Ranny gepard na str. 90. Wyszukaj w tekście czasowniki z nie i podkreśl je. Naucz się ładnie

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H ZAMIAST ZAPRZECZAĆ UCZUCIOM NAZWIJ JE ZAMIAST -Tu jest za dużo słów. -Bzdura. Wszystkie słowa są łatwe.

Bardziej szczegółowo

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne W celu zbadania efektywności uczenia się, przygotowałam i przeprowadziłam wśród uczniów mojej klasy ankietę na temat Czy potrafisz się uczyć?. Test przeprowadziłam

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą a ponadto: - posiada wiedzę i umiejętności

Bardziej szczegółowo

uczą się / uczyli się / będą się uczyli + czasownik w 3 osobie liczby mnogiej ( ONI )

uczą się / uczyli się / będą się uczyli + czasownik w 3 osobie liczby mnogiej ( ONI ) Wielu studentów uczy się polskiego w naszej szkole. (dużo, mało, kilka ) 1.Nasi koledzy mieszkają w akademiku. 1. Wielu naszych kolegów mieszka w akademiku. 2. Te osoby były na spotkaniu. ale: 2. Na spotkaniu

Bardziej szczegółowo

SŁOWNICTWO I GRAMATYKA

SŁOWNICTWO I GRAMATYKA Wymagania edukacyjne z Języka angielskiego dla klasy III d 1 SŁOWNICTWO I GRAMATYKA -uczeń swobodnie operuje strukturami gramatycznymi określonymi w programie nauczania oraz zna niektóre wykraczające poza

Bardziej szczegółowo

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM Warunki życia i nauki uczniów. Badanie obciążenia uczniów pracami domowymi. Instrukcja dla nauczycieli Poniższą ankietę przygotowałem w ramach programu Szkoła

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO - nie rozpoznaje znaczenia nawet prostych wyrazów podstawowych dla danego rozdziału; - nie zna podstawowych

Bardziej szczegółowo

5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu

5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu 5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu Jak zarządzać zmianą w życiu osobistym i w pracy www.dorotasoida.pl 5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu Jak zarządzać zmianą w życiu osobistym

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK REKRUTERA. Międzynarodowe standardy oceny znajomości angielskiego w rekrutacji

PRZEWODNIK REKRUTERA. Międzynarodowe standardy oceny znajomości angielskiego w rekrutacji PRZEWODNIK REKRUTERA Międzynarodowe standardy oceny znajomości angielskiego w rekrutacji 1 Po co? Dowiesz się: ten przewodnik? jakie standardy opisu kompetencji językowych funkcjonują na świecie, jak precyzyjnie

Bardziej szczegółowo

Adrian Siemieniec AWF Katowice

Adrian Siemieniec AWF Katowice ,,Potrzeby psychiczne dziecka Na podstawie treningu piłkarskiego Adrian Siemieniec AWF Katowice Co to takiego,,potrzeba? Ogólny Podział,,Potrzeby człowieka dzielimy na : A) materialne B) biologiczne C)

Bardziej szczegółowo

Marzena Targońska, Agnieszka Banasik

Marzena Targońska, Agnieszka Banasik Marzena Targońska, Agnieszka Banasik SZUKASZ PRACY I CHCESZ DOBRZE WYPAŚĆ PRZED PRACODAWCĄ? Nie wiesz, jak zaprezentować swoje zalety i pokazać się z jak najlepszej strony? Przeczytaj nasz poradnik! 2

Bardziej szczegółowo

Imię i nazwisko... klasa... data...

Imię i nazwisko... klasa... data... Załącznik 1 ARKUSZ ASPIRACJI OSIĄGNIĘĆ SPORTOWYCH Przeczytaj uważnie tekst, a następnie zaznacz + twierdzenie, z którym się zgadzasz. Na dole tabeli wpisz wybrane przez siebie dyscypliny sportowe, w których

Bardziej szczegółowo