EGZAMIN KOŃCOWY SUMA: / 120 P.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "EGZAMIN KOŃCOWY SUMA: / 120 P."

Transkrypt

1 ... imię i nazwisko EGZAMIN KOŃCOWY I ROZUMIENIE ZE SŁUCHU / 20 P. II POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNA / 40 P. III ROZUMIENIE TEKSTU PISANEGO / 20 P. IV PISANIE / 20 P. IV MÓWIENIE / 20 P. SUMA: / 120 P.

2 I ROZUMIENIE ZE SŁUCHU 1. Proszę uważnie słuchać tego nagrania i wykonywać zadanie zgodnie z podanym przykładem. /10 p. Biatloniści, choć już zakończyli formalnie zawody Pucharu Świata, to na zamknięcie sezonu 1 jeszcze na Syberii w 2 zawodach w Chanty-Mansijsku. Siódmy 3 zimowy Pucharu Świata, Tomasz Sikora, był dwudziesty w biegu sprinterskim na dziesięć kilometrów, ale miał aż pięć pudeł na 4. A Magdalena Gwizdoń na siedem i pół kilometra była dwunasta. Dorota Dziadkowiec-Michoń zajmuje dziesiąte miejsce w 5 Pucharu Świata w narciarskich biegach 6 przed ostatnią imprezą sezonu, która odbędzie się w Birkebeinerrennet w Norwegii dwudziestego marca. Bardzo dobry mecz w lidze 7 NBA, co potwierdziły recenzje amerykańskich ekspertów, 8 Maciej Lampe. Polak 9 osiem punktów, grając zaledwie osiemnaście minut. Jednak 10, w której gra, Phoenix Suns, przegrała z Los Angeles Clippers 98:100. Ponownie o sporcie o 18: Proszę uważnie słuchać tego nagrania i wykonywać zadanie zgodnie z podanym przykładem. / 8 p. Przykład: Z kim rozmawia Krzysztof Materna? 0. Krzysztof Materna rozmawia z Krystyną Jandą. Czym jest dla Krystyny Jandy obecność w Internecie? 1. Od jak dawna istnieje nowa strona aktorki? 2. Jak długo Krystyna Janda pisała dziennik internetowy? 3.

3 Jak często aktorka wchodziła na swoją stronę? 4. Skąd Krystyna Janda wiedziała, jak czytelnicy reagują na jej dziennik? 5. Ludzie pisali do Krystyny Jandy na temat tego, co: Proszę uważnie słuchać tego nagrania i wykonywać zadania zgodnie z podanym przykładem. Proszę zaznaczyć, czy podane zdania są prawdziwe P, czy fałszywe F. /7 p. Zmiana czasu P F 0. Przykład: W niedzielę wstajemy godzinę wcześniej. X 1. Liczniejsze wypadki na drogach mają związek z utratą wiosennej godziny snu. 2. Z opinią ekspertów nie zgadza się Adam Kołodziejski z Olsztyna. 3. Adam Kołodziejski podaje, w jaki sposób nasz organizm może zareagować na utratę godziny snu. 4. Zdaniem lekarza rodzinnego wiosenna zmiana czasu nie ma żadnego wpływu na kierowców. 5. Lekarz rodzinny uważa też, że wszyscy ludzie szybko zaakceptują wiosenną zmianę czasu. 6. Joanna Salata radzi, jak pomóc sobie w pierwszych dniach po zmianie czasu. 7. Joanna Salata pociesza, że problemy związane z wcześniejszym wstawaniem będą trwały bardzo krótko.

4 II POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNA 1. Proszę uzupełnić tekst odpowiednią formą liczebników w nawiasach zgodnie z podanym przykładem. / 5 p. W pierwszej serii skoków narciarskich bierze udział pięćdziesięciu (50) 0 zawodników. (30) 1 z nich kwalifikuje się do następnej serii, a po jej ukończeniu (3) 2 najlepszym przyznaje się medale. Zdarza się, że po ich wręczeniu zwycięzca dzieli najwyższe miejsce na podium ze swymi (2) 3 konkurentami. Legendą Pucharu Świata w skokach narciarskich jest reprezentant Finlandii Matii Nykänen, który odniósł więcej niż (40) 4 zwycięstw. Drugi tej kategorii jest reprezentant Niemiec Jens Weissflog z ponad (20) 5 wygranymi. 2. Proszę uzupełnić tekst odpowiednią formą wyrazów w nawiasach zgodnie w podanym przykładem (imiesłowy). / 10 p. Przykład: Starszy mężczyzna poczuł się źle. Chwiejąc się (chwiać się) 0 na nogach, zaczął szukać lekarstw, schowanych (schować) 0 w szafce. Wziąwszy (wziąć) 0 je, zaczął uspokajać przyglądającego (przyglądać) 0 się mu ze zdziwieniem psa. (skończyć) 1 pracę, wyszli z (pustoszeć) 2 biura. Szybko dotarli do centrum, (przechodzić) 3 przez (otoczyć) 4 parkanem miejski ogród. (Iść) 5 ulicą, zobaczyli wypadek samochodowy. (Zbliżyć się) 6, zauważyli ofiarę wypadku. (Wezwać) 7 natychmiast pogotowie przyjechało po 10 minutach. Okazało się, że pieszy wpadł pod (jechać) 8 dość szybko samochód, (przebiegać) 9 tuż przed jego maską. Kierowca samochodu, gwałtownie 10 (hamować), uderzył w uliczną latarnię. 3. Proszę podkreślić poprawną formę czasownika zgodnie z podanym przykładem. / 8 p. Janek był w szkole, ale odszedł/ przyszedł/ doszedł 0 już przed godziną do domu. On codziennie

5 odchodzi/ podchodzi/ chodzi 1 do szkoły wcześnie rano. Z domu schodzi/ wychodzi/ odchodzi 2 przed siódmą. Do przystanku autobusowego podchodzi/ obchodzi/ dochodzi 3 w ciągu 5 minut, a potem jedzie/ jeździ/ pojedzie 4 autobusem około 15 minut. W szkole zje/ je/ wyje 5 obiady na stołówce. Po lekcjach zwykle chadza/ pójdzie/ szedł 6 na pływalnię, ponieważ bardzo lubi przepływać/ pływać/ płynąć 7. Niestety, pływalnia jest bardzo daleko od szkoły i musi przejechać/ wyjechać/ dojechać 8 tam tramwajem. Na pływalni kilka razy przepływa/ dopływa/ wpływa 9 basen. Potrzebuje tylko dwóch minut, żeby go wpłynąć/ dopłynąć/ przepłynąć 10. Zmęczony wjeżdża/ przyjeżdża/ podjeżdża 11 do domu około czwartej po południu. Trochę odpoczywa, a potem doprowadza/ oprowadza/ wyprowadza 12 psa na spacer do lasu. Zazwyczaj wychodzą/ obchodzą/ przechodzą 13 las dookoła. Wbiegają/ Wybiegają/ Przebiegają 14 na niewysoką górę, pobiegają/ przebiegają/ przybiegają 15 przez leśną polanę i wreszcie zziajani podbiegają/ dobiegają/ odbiegają 16 do domu. Bierze prysznic, je kolację i odrabia lekcje. Kładzie się spać około północy. 4. Proszę wstawić odpowiednie wyrazy zgodnie z podanym przykładem (przyimki). Uwaga! Niektóre z nich mogą być użyte więcej niż jeden raz. / 5 p. _Na_ 0 pierwszym piętrze budynku panował wielki chaos. Nie było to nic nadzwyczajnego 1 tej porze dnia. Niewielu tylko pracowników siedziało 2 komputerach, większość poruszała się szybko 3 całym biurze. W największej sali był okrągły stół, 4 którego stało ponad trzydzieści fotelików, 5 ścianach stało wiele dodatkowych krzeseł, ponieważ tu właśnie odbywało się najwięcej zebrań. 6 sali do pokoju dyrektora prowadził długi korytarz. 7 ścianach 8 całego korytarza wisiały stare fotografie. Tym korytarzem wędrowało teraz wielu ludzi, większość skręcała 9 lewo 10 kierunku schodów. 5. Proszę podać poprawną formę wyrazu zgodnie z podanym przykładem. /12 p. Mężczyznę, którego wybrałaś na męża, cenisz za _jego 0 urok, inteligencję, czułość. Prawdopodobnie, to właśnie jego matka nauczyła 1 tego wszystkiego, co najbardziej cię w 2 zachwyca. Postaraj się być 3 za to wdzięczna. Powinnaś poznać i szanować zasady panujące w 4 domu. Może niektóre warto przenieść do 5 rodziny. Kochaj 6 syna i okazuj to każda matka będzie ci wdzięczna za troskę o 7 nawet całkiem dorosłe dziecko. Zawsze pamiętaj, że matka 8 męża była przez kilkanaście lat najważniejszą kobietą 9 życia i staraj się tego nie niszczyć. Pamiętaj, żebyście mieli dla 10 czas tęskni za synem tak jak 11 mama za 12.

6 III ROZUMIENIE TEKSTU PISANEGO 1. Proszę przeczytać tekst, a następnie wykonać zadanie zgodnie z podanym przykładem (P- prawda, F fałsz, BI brak informacji). /5 p. Sądzisz, że jesteś kiepskim pracownikiem... Lubisz swoją pracę i jesteś w niej naprawdę dobry/a. Zawsze sumiennie wypełniasz swoje obowiązki, nigdy się nie spóźniłeś/łaś ot, idealny podwładny. Ale jednak za każdym razem jesteś pomijany/a przy nowych projektach, podwyżkach czy awansach. Niestety, nieśmiali ludzie robią karierę wolniej niż ich koledzy, mimo że mają często większą wiedzę i lepsze predyspozycje. Powód? Lękają się rozmów z szefami, z dużą rezerwą zgłaszają swoje pomysły, nie włączają się do wspólnych przedsięwzięć kolegów. Wykonują dokładnie swoje obowiązki, ale nic ponadto. Tego nie potrafię, tego nie zdołam zrobić - tak najczęściej myślą o sobie. Masz dość? Nie pozostaje nic innego, jak przejść do ofensywy. Nie narzekaj na złe strony pracy i odważ się prosić o radę. Wysuwaj sam/a propozycje i broń ich spokojnie, nawet jeśli nie od razu zostaną przyjęte z entuzjazmem. Powinieneś/powinnaś sobie uświadomić, że jeżeli szef krytykuje twój pomysł, to nie oznacza jeszcze, że nie akceptuje ciebie. Do rozmów z przełożonym dobrze się przygotuj. Jeżeli czeka cię ważne spotkanie, przetrenuj je z przyjaciółką albo partnerem (czy nawet sam/a przed lustrem). Zastanów się, analizując punkt po punkcie, co chcesz powiedzieć szefowi. Spisz wszystkie argumenty, jakich masz zamiar użyć, by przeforsować swoje stanowisko. Przeczytaj je na głos. To da ci poczucie bezpieczeństwa i nie pozwoli tak szybko zbić z tropu. Czerwienisz się na myśl o rozmowie z przełożonym? To nic takiego. Serce zaczyna bić jak oszalałe, a ręce stają się wilgotne, gdy przypominasz sobie, że zaraz masz się odezwać? Zrób głęboki wdech i wydech, spróbuj się odprężyć. Nie musisz też od razu polubić służbowych spotkań, ale staraj się do nich nie uprzedzać: tłumacz sobie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują na pewno dasz sobie radę. Możesz też wypróbować dość nietypowe ćwiczenie: ubiegaj się o pracę i odpowiadaj na ogłoszenia, które właściwie wcale cię nie interesują. Potraktuj te rozmowy kwalifikacyjne jako trening na wypadek, gdy kiedyś naprawdę będziesz chciał/a zmienić pracę.

7 Sądzisz, że jesteś kiepskim pracownikiem P F BI 0. Przykład: Nieśmiali mają często lepsze predyspozycje niż ich bardziej odważni koledzy. 1. Defensywa jest najlepszym sposobem na problemy z nieśmiałością. 2. Kreatywność i spokój mogą wiele pomóc. X 3. Za krytykowanie szefa można stracić pracę. 4. W relacjach z szefem trzeba być spontanicznym i nie analizować dokładnie wszystkiego, co należy powiedzieć. 5. Unikanie rozmów kwalifikacyjnych i zaprzestanie poszukiwania nowej pracy to dobre rady dla nieśmiałych. 2. Po przeczytaniu fragmentów tekstu proszę zaznaczyć właściwą odpowiedź zgodnie z podanym przykładem. / 10 p. Przykład: 0. Polak, lat, wykształcony, majętny, ale bez przesady, niepalący, uczciwy, akceptujący partnerstwo, aktywny, opiekuńczy, silny, kilka lat starszy, wyższy od partnerki, ideał to Pierce Brosnan. ( Metro 3 III 2004) 0. Z tej notatki wynika, że idealny mężczyzna: a) nie ma problemów finansowych; b) nie jest istotne, ile ma lat; c) nie powinien być podobny do Pierce'a Brosnana. 1. W Warszawie powstał pierwszy hotel z prawdziwego zdarzenia. Znajduje się w centrum stolicy, ma niebanalny wystrój i miłą obsługę, a na dodatek jest niedrogi. W hotelu znajduje się 18 pokoi. Każdy z nich ma indywidualny wystrój i nazwę zamiast numeru porządkowego. Odrębne pomieszczenia stanowią: samoobsługowa pralnia i kuchnia. Istnieje możliwość korzystania z lodówki, sejfu oraz Internetu. Dzieci są mile widziane, do trzech lat nocują bezpłatnie. ( Poland What? Where? When? 4/2004) 1. Ta informacja oznacza, że: a) powstanie nowego hotelu w Warszawie uznano za wydarzenie;

8 b) Warszawa ma wreszcie hotel na właściwym poziomie; c) wszystkie dzieci mają zniżkę. 2. Codziennie na skutek stresu, zmęczenia i zanieczyszczeń środowiska mikrokrążenie ulega spowolnieniu. Skóra traci promienny wygląd. OLIGO 25 zawiera mangan oligoelement, który usprawniając działanie naczyń krwionośnych, przywraca prawidłowe mikrokrążenie w skórze. (reklama kremu OLIGO 25) 2. Z tej informacji wynika, że: a) stres, zmęczenie i zanieczyszczenia nie wpływają na mikrokrążenie; b) mangan korzystnie działa na skórę; c) po użyciu kremu OLIGO 25 skóra nie jest już tak promienna jak przedtem. Zabrudzone okulary możesz łatwo umyć bieżącą letnią wodą z mydłem lub płynem do naczyń (nie używaj środków do czyszczenia szyb, bo wiele z nich zawiera aceton, który podrażnia oczy). Po dokładnym opłukaniu osusz okulary chusteczką. ( Claudia nr 4/2004) 3. Z tej informacji wynika, że: a) mycie okularów płynem do czyszczenia szyb jest szkodliwe dla oczu; b) nie należy używać chusteczek do czyszczenia okularów; c) po umyciu nie należy spłukiwać okularów. W kuchni chorwackiej mieszają się wpływy włoskie, węgierskie, greckie i tureckie. Jest to wyśmienita mieszanka, szczególnie atrakcyjna dla wielbicieli ryb, owoców morza, a przede wszystkim mięsa. Do tych dań podaje się sałatki z warzyw i owczego sera, a także ziemniaki smażone z kapustą albo polentę gotowaną kasze kukurydzianą. ( Przyjaciółka nr 6/2004) 4. Z tej notatki można dowiedzieć się, że: a) kuchnia chorwacka jest bardzo monotonna; b) w chorwackiej kuchni podstawą są owoce morza; c) kuchnia chorwacka korzysta z różnych tradycji.

9 5. Ubywa nas. Już za dziesięć lat Polaków będzie o ponad milion mniej. Cała populacja Warszawy przestanie istnieć za 150 lat. W 2030 r. połowa Polaków będzie miała 50 lat i więcej. Obciążenia budżetu państwa na świadczenia emerytalne wzrosną dwukrotnie, co spowoduje krach finansów publicznych. Dziś przyjście na świat kolejnego dziecka jest postrzegane jako wydarzenie kompromitujące rodzinę. A tradycyjna wielodzietna rodzina to ogromny kapitał. ( Wprost nr 15/2004) 5. Z tej informacji wynika, że: a) za dziesięć lat będzie pół miliona Polaków; b) mały przyrost naturalny jest zagrożeniem dla finansów publicznych; c) w obecnych czasach ludzie cieszą się z kolejnego dziecka. 3. Proszę uzupełnić tabelkę zgodnie z podanym przykładem. Uwaga! Jeden fragment jest zbędny. / 10 p. O języku propagandy politycznej... I Sztuka (0) historię. Już starożytni retorycy tworzyli zasady i przepisy sztuki przemawiania, dając wskazówki, (1) określonych poglądów i postaw. Z kolei Artur Schopenhauer w swoich rozważaniach o sztuce prowadzenia (2) perswazyjnych, które są używane w celu narzucenia innym własnego sposobu myślenia, własnych argumentów, a (3) do przekonania przeciwnika w dyskusji. Niemal całe życie ludzi, a zwłaszcza życie społeczno-polityczne, koncentruje się (4) swoje poglądy, przekonać do swojego systemu wartości, zjednać ich do realizacji swoich zamierzeń, a w konsekwencji (5) działań. Podział społeczeństwa na tych, którzy rządzą i (6) do zdobycia i utrzymania władzy, szukania poparcia wśród rządzonych. Służą temu różne środki. W społeczeństwach, w których władzę zdobywa się (7) i ważne staja się środki językowej perswazji. Wpływem języka (8) II A. drogą parlamentarną, niezwykle istotne B. przekonywania ludzi C. na zachowania ludzi zajmuje się wiele D. wokół problemu, jak narzucić innym E. prac dotyczących F. są rządzeni, pociąga za sobą G. sporów zawarł rejestr nieuczciwych chwytów H. najczęściej w parlamencie i w klubach politycznych

10 ośrodków badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kompetentny przegląd literatury światowej (9) w pracach Walerego Pisarka, który językowi propagandy poświęcił wiele cennych publikacji. Obszerną bibliografię (10) tej problematyki zamieścił w swojej książce Jerzy Bralczyk. (I. Kamińska-Szmaj, Język propagandy politycznej w prasie ) I. w jaki sposób można nakłonić innych do przyjęcia J. przede wszystkim służą K. nakłonić do określonych L. można znaleźć głównie B

11 IV MÓWIENIE Wykonanie zadań: ZADANIE A: DIALOG W SYTUACJI KOMUNIKACYJNEJ / 5 p. ZADANIE B: MONOLOG / 5 p. Umiejętności językowe zaprezentowane w zadaniach A i B: poprawność gramatyczna / 8 p. słownictwo i styl / 8 p. wymowa i intonacja / 4 p. ZESTAW I: ZADANIE A: Wraca Pan/ Pani z wakacji i widzi, że mieszkanie zostało okradzione. Proszę zatelefonować na policję i zgłosić włamanie i kradzież rzeczy z domu. ZADANIE B: Rola kobiety dawniej i dziś. ZESTAW II: ZADANIE A: Stara się Pan/Pani o pracę na stanowisku redaktora w jednej z polskich gazet. Proszę zaprezentować swoje kwalifikacje i przekonać pracodawcę, że jest Pan/ Pani najlepszym kandydatem na to stanowisko. ZADANIE B: Problemy ekologiczne we współczesnym świecie. ZESTAW III: ZADANIE A: Wyjeżdża Pan/ Pani na półroczne stypendium do Polski i musi wynająć tam mieszkanie. Znalazł/a Pan/ Pani odpowiednie ogłoszenie. Proszę skontaktować się z właścicielem i ustalić wszystkie warunki wynajęcia tego mieszkania. ZADANIE B: Kontrowersyjne tematy: eutanazja, kara śmierci, klonowanie. Jaka jest Pana/ Pani opinia? ZESTAW IV: ZADANIE A: Mama chce w każdy weekend odwiedzać Pana/ Panią w akademiku. Proszę wyperswadować jej ten pomysł, używając odpowiednich argumentów. ZADANIE B: Rola mediów w życiu człowieka.

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY B1 Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego

Bardziej szczegółowo

EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO ROZUMIENIE TEKSTU PISANEGO EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO INFORMACJE OGÓLNE Ogólny opis umiejętności 1 Zdający powinni rozumieć pojedyncze napisy, fragmenty tekstów o długości jednego

Bardziej szczegółowo

Biuletyn maturalny. Aleksandra Bartmańska Dorota Obidniak. Centralna Komisja Egzaminacyjna

Biuletyn maturalny. Aleksandra Bartmańska Dorota Obidniak. Centralna Komisja Egzaminacyjna Biuletyn maturalny Aleksandra Bartmańska Dorota Obidniak Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor biuletynu: Aleksandra Bartmańska, Dorota Obidniak

Bardziej szczegółowo

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę?

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Tomasz przybysz-przybyszewski Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Publikacja wydana w ramach projektu Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy jest współfinansowana ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

Job Box. Przewodnik kariery zawodowej w oparciu o kompetencje dla młodzieży o pochodzeniu migracyjnym. Wersja dla młodzieży. Innsbruck, marzec 2007

Job Box. Przewodnik kariery zawodowej w oparciu o kompetencje dla młodzieży o pochodzeniu migracyjnym. Wersja dla młodzieży. Innsbruck, marzec 2007 Job Box Przewodnik kariery zawodowej w oparciu o kompetencje dla młodzieży o pochodzeniu migracyjnym Wersja dla młodzieży Innsbruck, marzec 2007 This Sponsored project has by been the funded European with

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie swoim czasem

Jak skutecznie swoim czasem Biuletyn maturalny Witold Kołodziejczyk Jak skutecznie zarządzać swoim czasem Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor broszury: Witold Kołodziejczyk

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM ZAAWANSOWANY

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM ZAAWANSOWANY PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM ZAAWANSOWANY C2 Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego

Bardziej szczegółowo

Nr 2/79 Zima 2014 Cena 1,00 zł. Magazyn I LO w Limanowej

Nr 2/79 Zima 2014 Cena 1,00 zł. Magazyn I LO w Limanowej Nr 2/79 Zima 2014 Cena 1,00 zł Magazyn I LO w Limanowej Weźcie stos repetytoriów maturalnych, dołóżcie kurs tańca z mopem rozpocznijcie go minimum tydzień przed Wigilią i całość posypcie porządną dawką

Bardziej szczegółowo

Piotr Myśliwiec Łódź 2012

Piotr Myśliwiec Łódź 2012 Piotr Myśliwiec Łódź 2012 REDAKCJA I KOREKTA Izabela Wiercińska Magdalena Michalak Anna Torbicka Liwia Purgał OPRACOWANIE GRAFICZNE, TYPOGRAFIA Liwia Purgał SKŁAD Artur Nowakowski Copyright by Piotr Myśliwiec,

Bardziej szczegółowo

ROK XV, nr 2 (110) ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł. Rewal, 17-24 lipca 2012 roku

ROK XV, nr 2 (110) ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł. Rewal, 17-24 lipca 2012 roku ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł Rewal, 17-24 lipca 2012 roku ROK XV, nr 2 (110) Ludzie też bywają uciążliwi, szczególnie wtedy, gdy za bardzo nas lubią. Wieszają się na nas, albo proponują wspólny wieczór

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Vademecum doradcy ubezpieczeniowego" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Copyright by Złote Myśli

Bardziej szczegółowo

Nr 7 (36), grudzień 2005 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB

Nr 7 (36), grudzień 2005 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB Nr 7 (36), grudzień 2005 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB Wstępniak Już niedługo koniec roku. Człowiek ma taka naturę, że gdy kończy się pewien okres, górę bierze tendencja do podsumowywania i na potęgę

Bardziej szczegółowo

T si s ę ę pr p a r c a u c j u e

T si s ę ę pr p a r c a u c j u e Tu się pracuje 1 www.wup.gdansk.pl Spis treści Ta od czytania i przytulania 4 A mi się dobrze szyje 8 Agnesland witamy w świecie kreatywnych maskotek 10 Furtka dla rekruterów rozmowa z Martyną Ładkowską

Bardziej szczegółowo

FBO 008: Czy katolik powinien być bogaty

FBO 008: Czy katolik powinien być bogaty Podcast Finanse bardzo osobiste, odcinek 8 Data publikacji: 2015-04-29 link do opisu na blogu: http://marciniwuc.com/jacek-stryczek/ FBO 008: Czy katolik powinien być bogaty Rozmowa z ks. Jackiem Stryczkiem

Bardziej szczegółowo

Puls AWF. Wypowiedź Rektora naszej Uczelni prof. Andrzeja Klimka ws. organizacji ZIO 2022 w Krakowie SPIS TREŚCI. Drodzy Czytelnicy!

Puls AWF. Wypowiedź Rektora naszej Uczelni prof. Andrzeja Klimka ws. organizacji ZIO 2022 w Krakowie SPIS TREŚCI. Drodzy Czytelnicy! Puls AWF Drodzy Czytelnicy! Jedni ją kochają, a drudzy nie - nawidzą. Ci pierwsi z utęsknieniem na nią czekają a tamci marzą, by odeszła. Tylko nielicznym jest obojętna. Niezależnie od tego, jakie mamy

Bardziej szczegółowo

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego Damian Hamerla Krzysztof Kacuga Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego FUNDACJA EDUKACJA DLA DEMOKRACJI Warszawa 2005 Opracowanie graficzne skład oraz łamanie: Cyprian Malinowski Publikacja

Bardziej szczegółowo

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14 www.ujk.edu.pl/ibib Nr. 1 listopad 2014 Czasopismo Studenckie Pryzmat Nasz punkt widzenia fot. bartkowy.blox.pl Temat miesiąca: Sekrety działania Call Center str 4 Czy każdego stać na zdrową żywność? str

Bardziej szczegółowo

Pułapka bezrobocia IV 2012. Inwestycje w innowacje Korzystaj z unijnych pieniędzy i rozwijaj swoją firmę. Oferty pracy.

Pułapka bezrobocia IV 2012. Inwestycje w innowacje Korzystaj z unijnych pieniędzy i rozwijaj swoją firmę. Oferty pracy. IV 2012 ISSN: 2084-3283 egzemplarz bezpłatny NUMER 3 PROJEKT: Twoja kariera... WYWIAD: Nie czekam na wiosnę USŁUGI: Perspektywy 2012 TEMAT NUMERU: Pułapka bezrobocia Sytuacja w powiecie nyskim pogarsza

Bardziej szczegółowo

Marta Makowska, SprzedaŜ bezpośrednia. Tajemnice i mity motywacji pracowników, www.escapemagazine.pl

Marta Makowska, SprzedaŜ bezpośrednia. Tajemnice i mity motywacji pracowników, www.escapemagazine.pl 1 Sprzedaż bezpośrednia. Tajemnice i mity motywacji pracowników Marta Makowska Wydanie drugie, Toruń 2010 ISBN: 83-60320-27-6 Wszelkie prawa zastrzeżone! Autor oraz Wydawnictwo dołożyli wszelkich starań,

Bardziej szczegółowo

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ

Z życia uczelni. Juwenalia REDAKCJA I AUTORZY ZDJĘĆ NA KONIEC ROKU... Drodzy czytelnicy, Kolejny rok akademicki dobiega końca. Semestr letni minął bardzo szybko i oto mamy kolejny numer magazynu C40. Bardzo cieszy nas, że ten debiutancki, sprzed trzech

Bardziej szczegółowo

WŁADZA BEZ TYRANII. JAK KONTROLOWAĆ LUDZI, PIENIĄDZE, CZAS, EMOCJE I SŁABOŚCI

WŁADZA BEZ TYRANII. JAK KONTROLOWAĆ LUDZI, PIENIĄDZE, CZAS, EMOCJE I SŁABOŚCI IDŹ DO: Spis treści Przykładowy rozdział KATALOG KSIĄŻEK: WŁADZA BEZ TYRANII. JAK KONTROLOWAĆ LUDZI, PIENIĄDZE, CZAS, EMOCJE I SŁABOŚCI Katalog online Zamów drukowany katalog Autor: Arkadiusz Bednarski,

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Efekt Motyla" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli &, rok 2008 Autor: Tytuł: Efekt

Bardziej szczegółowo

Wydanie 1/2013 Dnia 15 marca 2013 r.

Wydanie 1/2013 Dnia 15 marca 2013 r. Wydanie 1/2013 Dnia 15 marca 2013 r. Napraw swój budżet domowy Str. 2 Ostatnia wola, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o testamencie Str. 2 Jeśli podróżować, to na emeryturze Str. 5 List od Redakcji

Bardziej szczegółowo

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ PORADNIK DLA RODZICÓW Pracownia Wychowania i Profilaktyki Joanna Sakowska Anna Zajic Maria Talar Marta Witkowska Warszawa 2011 Spis treści: Wprowadzenie. 3 I. Jak określać dziecku

Bardziej szczegółowo

Dzieci uporządkowały mój świat

Dzieci uporządkowały mój świat Zdrowie dziecka: Czasem nie garb się to za mało Przepis na weekend: Andy Warhol dla dzieci Mądry prezent: Planszówki znów modne TEMAT MIESIĄCA: Które szkoły do likwidacji? Konkurs MIASTA pociech. Do wygrania

Bardziej szczegółowo

Trzy pokolenia. Fedorowiczów MIASTO. Rozmowa. Temat miesiąca: Do szkoły na dwie zmiany. Rusza reforma edukacji. miesięcznik dla rodziców. str.

Trzy pokolenia. Fedorowiczów MIASTO. Rozmowa. Temat miesiąca: Do szkoły na dwie zmiany. Rusza reforma edukacji. miesięcznik dla rodziców. str. Małgorzata Jantos: Kraków dla zdolnych uczniów Przepis na weekend: Idziemy do teatru Mama radzi: Chatka (dla mojego) Maluszka www.miastopociech.pl Temat miesiąca: Do szkoły na dwie zmiany. Rusza reforma

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Wydawca: Agnieszka Zyśk, Ceranów 213, 08-322 Ceranów. Redaktor naczelna: Agnieszka Zyśk. Szef redakcji: Wojciech Wawrzak

SPIS TREŚCI. Wydawca: Agnieszka Zyśk, Ceranów 213, 08-322 Ceranów. Redaktor naczelna: Agnieszka Zyśk. Szef redakcji: Wojciech Wawrzak SPIS TREŚCI ROZWÓJ OSOBISTY Największa tajemnica zmiany: aktywne działanie 6 Jak znaleźć więcej czasu dla bliskich 8 Mały gest, który nakręca karuzelę 12 Mniej znaczy więcej: minimalizm dla początkujących

Bardziej szczegółowo

2/201420 TRENDY WIOSNA 2014 JAVA COFFEE ALEXA ANDRZEJ KRZYWY - SKRZYPACZKA ELEKTRYCZNA WWW.DOLCEVITAMAGAZYN.PL

2/201420 TRENDY WIOSNA 2014 JAVA COFFEE ALEXA ANDRZEJ KRZYWY - SKRZYPACZKA ELEKTRYCZNA WWW.DOLCEVITAMAGAZYN.PL NR 2/201420 ALEXA - SKRZYPACZKA ELEKTRYCZNA 3 TRENDY WIOSNA 2014 JAVA COFFEE ANDRZEJ KRZYWY DV 20 KULINARIA PLOUM sofa. Design: Ronan & Erwan Bouroullec. Catalogue: www.ligne-roset.com 4 Gdynia Aleja Zwycięstwa

Bardziej szczegółowo

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie.

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie. ABC pewności siebie 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez www.pewnoscsiebie.info Zachęcam do rozpowszechniania tego ebooka na Twojej stronie lub wysyłania

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej SPIS TREŚCI 1. Klika praktycznych wskazówek 2. Planowanie poszukiwania pracy 3. Jak pracodawcy szukają pracowników i kandydaci pracy? 4. Pracodawca, czyli kto? 5. Jawny i ukryty rynek pracy 6. Pasywne

Bardziej szczegółowo