Oferta wstępna na system automatyki Nexo

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Oferta wstępna na system automatyki Nexo"

Transkrypt

1 Oferta wstępna na system automatyki Nexo Pan Rafał Łuczyszyn Dom w rododendronach

2 Spis treści Systemy Automatyki Budynku 1.Funkcjonalność systemu System alarmowy System PPOŻ i odcinanie mediów Sterowanie oświetleniem Sterowanie roletami Wideodomofon Pomiar i regulacja temperatury System zarządzania bramą wjazdową i garażową Sterowanie urządzeniami Monitoring CCTV Sterowanie obwodami elektrycznymi Funkcje GSM Stacja meteo Automatyka zraszaczy ogrodowych Komunikacja z PC Przyciski programowalne Potwierdzenie załączenia obwodu Sterowanie systemem oświetlenia LED lub LED RGB Sterowanie podczerwienią (IR) Zasoby Wejść Zasoby wyjść Peryferia Kosztorys wstępny Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

3 1. FUNKCJONALNOŚĆ SYSTEMU Podstawową funkcjonalnością systemu Nexo jest możliwość integracji bardzo wielu urządzeń, które na ogół są instalowane w każdym nowo powstałym domu. System Nexo integruje te urządzania, włączając je w całkowicie dowolnie zaprogramowane zależności logiczne. Dlatego koszt instalacji Nexo nie zależy od zaprogramowanej funkcjonalności, ale od zasobów, którymi ma zarządzać. Im więcej zasobów tym więcej możliwości, a funkcjonalność zależy już tylko od przysłowiowej "wyobraźni klienta" i sprawności instalatora. Własny dom to miejsce szczególne. To w domu Ty i Twoja rodzina znajdujecie schronienie. Dom jest Twoim kawałkiem świata. Dom jest miejscem strategicznym. Dom musi być bezpieczny, praktyczny i wygodny. Najlepiej gdyby był inteligentny. 1.1 SYSTEM ALARMOWY Inteligentny system bezpieczeństwa jest strategicznym elementem ochrony mienia i zdrowia domowników. Cechą która wyróżnia Nexo pośród innych systemów automatyki jest pełne przenikanie się różnego typu alarmów i funkcji automatycznych. Dzięki temu urządzenia, które zazwyczaj tylko służą do alarmu mogą być swobodnie wykorzystywane do ciekawych funkcji inteligentnego domu a urządzenia, które nie były bezpośrednio projektowane "pod alarm" mogą wspierać schematy alarmowe. symulacja obecności (np. rolety i światło), gdy na długo opuszczasz dom automatyczne otwarcie bram i rolet na wypadek alarmu przeciwpożarowego automatyczne zamykanie zaworów mediów na wypadek alarmu zalania, wykrycia gazu. zwracające na siebie uwagę miganie wszystkich świateł domu na wypadek alarmu włamania bądź pożaru automatyczne rozbrajanie strefy nocnej, gdy ktoś nadchodzi od części nieuzbrojonej wnętrza domu (tzw. nocne wędrówki) zwracanie uwagi systemu na zapomniane otwarte okna powiadamianie o alarmach wybranych osób i instytucji przełączenie systemu wentylacji na alarm pożarowy (odcięcie dopływu powietrza) wykorzystywanie czujników ruchu do sterowania oświetleniem wykorzystywanie kontaktronów okiennych do sterowania ogrzewaniem Masz w domu nieproszonych "gości"? Nexo nie będzie dla nich gościnny.... dostaniesz SMS'a z informacją o włamaniu. Wcześniej odpowiedni sygnał zostanie podany do stacji monitoringu.... w tym samym czasie syreny alarmowe wyją, a w domu wszystkie światła i rolety szybko się włączają i wyłączają... Efekt widoczny jest na całej ulicy.... włamywacze są kompletnie zdezorientowani, koncentrują się tylko i wyłącznie na tym by jak najszybciej opuścić nawiedzony dom.... w ogrodzie również spotka ich niespodzianka. Zraszacze utrudniają ucieczkę. Intruzi tracą cenny czas jednocześnie pozostawiając ślady, tym razem patrole będą miały większe szanse na przechwycenie gości. A wszystko to obserwuje Twój dobry sąsiad, który zgodził się na otrzymanie SMS'a z informacją o ewentualnym włamaniu bądź pożarze w Twoim domu Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

4 1.2 SYSTEM PPOŻ I ODCINANIE MEDIÓW System przeciwpożarowy obejmujący powiadamianie służb oraz właściciela, jest oparty na czujnikach ppoż. System wyposażono w wejścia przeznaczona na czujniki zalania, które mogą poprzez wyjście przekaźnikowe odcinać elektrozawór wody. Warto również użyć automatyki obwodów elektrycznych do odcinania źródeł napięcia, gazu itp. na wypadek pożaru. O wszystkich wydarzeniach właściciel inwestycji może być na bieżąco informowany co daje mu możliwość szybkiej reakcji i podjęcia decyzji o kolejnych czynnościach (np. odcięcie mediów za pomocą wyjść przekaźnikowych systemu). Na dłuższym urlopie dość łatwo o niepotrzebny stres związany z bezpieczeństwem Twojego domu.... Nexo wyśle do Ciebie SMS'a o ewentualnych próbach sabotażu czy włamania.... od czasu do czasu otrzymasz informacje, że nic podejrzanego się nie działo, za wyjątkiem faktu, że listonosz dzwonił dwa razy. System będzie również symulował Twoją obecność.... po zmroku od czasu do czasu włączy losowo światło w salonie, kuchni, podniesie bądź zamknie rolety. Nie wszyscy muszą wiedzieć, że właśnie spacerujesz po egzotycznej plaży z daleka od domu. 1.3 STEROWANIE OŚWIETLENIEM Jak wiemy Słońce wyznacza naturalny rytm życia. Światło domowe może podkreślać charakter jaki w danym momencie ma dla nas dom, jego otoczenie i atmosfera panująca wśród domowników. Proste i wygodne korzystanie ze sterowania oświetleniem pozwoli na stworzenie całej palety klimatów przeznaczonych na różne okazje. Sceny świetlne stworzą odpowiedni dla chwili nastój wypoczynku, kolacji, imprezy okolicznościowej, meczu lub filmu. Od wieków umiejętne wykorzystanie światła ma decydujący wpływ na walory dekoracyjne przestrzeni. Przy użyciu obecnych technologii efekty wizualne domu, jego elewacji i otaczającego go ogrodu mogą w znaczący sposób podkreślać końcowy efekt prac dekoracyjnych. Pełnia możliwości ustawień i automatyzacji programów oświetlenia jakie daje Nexo, pozwala efektywnie wykorzystać walory posesji. W trybach późnonocnych oświetlenie może np. pełnić tylko funkcje orientacyjne i odstraszające niepowołanych gości. Na co dzień oczekujemy oświetlenia równoważącego aspekt dekoracyjny i ekonomiczny iluminacji. Na specjalne okazje w pełni wyreżyserowane oświetlenie ogrodu i elewacji domu będzie efektownym drogowskazem i miarą Twojej gościnności wobec przybywających gości. Domowe światło ma wpływ na energię i samopoczucie domowników. Inne światło potrzebne jest gdy próbujemy rozwiązać jakiś problem, a inne gdy chcemy aby ogarnął nas błogi nastrój wyciszenia i relaksu. Dzięki systemowi Nexo, światło w domu może skutecznie profilować odpowiednią atmosferę: włączanie i wyłączanie oświetlenia na podstawie czujników ruchu, czujników obecności, czujników zmierzchowych itp Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

5 włączanie i wyłączanie oświetlenia na podstawie harmonogramów automatyczne wyłączanie świateł w domu po uzbrojeniu alarmu symulacja obecności, gdy domownicy są na dłuższym urlopie kojarzenie oświetlenia, rolet, ekranów projektora w sceny świetlne sterowane jednym gestem zapalnie świateł nocą na podstawie czujnika ruchu w korytarzach na 50% mocy po to by nie razić w oczy. mrugnięcie oświetleniem w wybranych pomieszczeniach gdy ktoś wchodzi do domu lub gdy ktoś nacisnął przycisk na furtce domofonu, albo gdy chcemy dać do zrozumienia dzieciom, że są zbyt głośne... Jest późna noc. Z jakiegoś powodu przebudziłeś się i zaczynają się Twoje nocne wędrówki do łazienki... Czujniki ruchu dostrzegą Twoją obecność, Nexo zapali światło w korytarzu na 30% jasności, tak aby Cię nie oślepić oraz nie obudzić innych. Jednak zmieniasz zdanie, schodzisz na dół do kuchni.... Nexo rozbroi dla Ciebie alarm parteru, który w tygodniu pracy zwykle włącza się sam o północy, gdy na dole nic ciekawego się nie dzieje. 1.4 STEROWANIE ROLETAMI System umożliwia sterowanie roletami z paneli dotykowych, harmonogramem zadań, przyciskami lokalnymi, przyciskami centralnymi itp. Dodatkowo rolety, tak jak i pozostałe zasoby systemu, możemy grupować i sterować tym samym większą ilością okien w jednej chwili. Ponadto możemy połączyć sterowanie rolet z systemem alarmowym oraz uzależniać ich działanie od warunków pogodowych i harmonogramu zadań. Hej, dziś środa i kolejny pucharowy mecz, tym razem oglądacie u Ciebie. Jeszcze ostatnie domowe obowiązki i witacie się gdy trwają reklamy. Przedmeczowe napięcie rośnie, pierwsi goście już zajęli miejsca, przybywają kolejni.... już za chwilę można oglądać. Słychać przywitanie komentatora, a Ty masz dla gości niespodziankę - klikasz na panelu ikonkę mecz: zamykają się rolety, światło powoli się przyciemnia, a kolor zamienia się w barwy drużyny.... z sufitu zsuwa się wielkoformatowy ekran. Przełączasz obraz z telewizora na projektor. Wszyscy już wiedzą u kogo obejrzycie finał Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

6 1.5 WIDEODOMOFON Wideodomofon należy do standardów nowoczesnych instalacji domowych. Dzięki systemowi Nexo, można poszerzyć sposób funkcjonowania wideodomofonu o dodatkowe funkcje. Np. jeśli naciśnięto przycisk przy furtce to: gdy właśnie działają polewaczki system Nexo je wyłączy gdy jest uzbrojony alarm system Nexo zrobi zdjęcie gościowi i wyśle SMS'a z informacją gdy jesteś daleko od panelu albo głośno słuchasz muzyki, system Nexo powiadomi w inny sposób (np. przez szczególne zachowanie oświetlenia) gdy są otwarte drzwi tarasu system uzna, że jesteś w ogrodzie więc również może charakterystycznie opuścić i podnieść rolety Gdy nie możesz szybko podejść do panelu i otworzyć drzwi: system zasymuluje obecność, tak by gość już wiedział, że jesteś w domu jesteś spóźniony, a spodziewasz się Gości - system wyśle SMS-a z informacją o naciśnięciu przycisku, a Ty odeślesz SMS-a z rozkazem otwarcia furtki i zadzwonisz przywitać Gościa możliwość otwarcia furtki wejściowej z wielu miejsc Twojego domu, bez problemu na przyciskach programowalnych systemu Nexo programy automatycznego jednorazowego i wielorazowego otwierania furtki również mogą być przydatne gdy spodziewamy się gości Wideodomofon jest zintegrowany z panelem dotykowym, systemem głośnomówiącym, posiada możliwość zapalania świateł przed domem w chwili wywołania ze stacji bramowej (oraz zaprogramowania innych akcji związanych z tym zdarzeniem). Istnieje także możliwość symulacji obecności domownika w chwili wywołania ze stacji bramowej oraz zdalnego otwierania furtki dowolnym przycisku programowalnego. Uniwersalność Nexo pozwala także na pracę dwukanałową (dla np. dwóch mieszkań) w obrębie jednego systemu. Znowu zabrakło 15minut... Oczekiwany gość już stoi przed furtką, a Ty bierzesz jeszcze prysznic. Niestety w łazience nie słychać dźwięku domofonu, a nikogo więcej nie ma w domu. System Nexo, dzięki czujnikom wie, że przebywasz w łazience, włączy i wyłączy światło kilka razy, aby powiedzieć Ci o tym, że gość już czeka.... chcesz zyskać dwie minuty, ale nie chcesz by gość się niecierpliwił - Nexo włączy światło w pomieszczeniu na piętrze, tak aby Twój gość był pewny, że jesteś w domu, ale jeszcze chwilkę musi poczekać. Funkcje te będą działać tylko wtedy, gdy alarm będzie rozbrojony, czyli gdy ktoś jest w domu Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

7 1.6 POMIAR I REGULACJA TEMPERATURY Będąc poza domem nie potrzebujesz drogiego w utrzymaniu komfortu cieplnego. Ciężko jest też w pośpiechu zadbać, aby wyłączyć i skontrolować wszystkie domowe urządzenia ciepła, klimatyzacji, rekuperacji. System Nexo pozwala na tworzenie kompozycji ciepła czyli optymalnych dla danej sytuacji kombinacji priorytetów ogrzewania. wyłączanie strefy grzewczej, rekuperatora, klimatyzatora po otwarciu okna lub drzwi tarasowych strefowe zarządzenie ciepłem w zależności od obecności domowników (uzbrojony/rozbrojony alarm) i pory dnia (zmienne ustawienia dla strefy zależne od czasu) sterowanie różnymi źródłami ciepła stosownie do parametru bezwładności cieplnej (np. bazowanie na ogrzewaniu podłogowym wspieranym chwilowym dogrzewaniem elektrycznym) Traktując system NEXO jako narzędzie automatycznej regulacji wielu podsystemów grzewczych możemy zoptymalizować i oszczędzać energię zachowując przy tym wysoki komfort cieplny przy minimalnych czynnościach obsługi. dopasowanie temperatury wody źródeł ciepła (pompy ciepła, piece) sterowanie lamelkami żaluzji fasadowych w zależności od zapotrzebowania domu na ciepło/zacienienie (budownictwo pasywne) sterowanie matami grzewczymi (np. w systemach przeciwoblodzeniowych, podgrzewanie luster) sterowanie cyrkulacją ciepłej wody użytkowej Pobieranie temperatury z elektronicznych czujników temperatury następuje poprzez zintegrowany z czujnikiem 7 kanałowy termostat. Na podstawie stanu danego termostatu bądź wartości aktualnej temperatury następuje sterowanie dowolnym procesem automatyki w obrębie systemu ze szczególnym uwzględnieniem wyjść obsługujących pracę elementów grzewczych. Warto dodać, iż wbudowanym termostatom można indywidualnie nadawać histerezę działania oraz przedstawić wyniki ich pomiarów na panelu LCD. Możliwość uzyskania informacji, wysłanej za pośrednictwem SMS, o temperaturach panujących w domu oraz zdalne uruchamianie żądanego programu pracy systemu ogrzewania nie stanowi problemu. Przykładowo istnieje możliwość wprowadzenia odpowiednich ustawień systemu grzewczego i automatycznej ich aktywacji w momencie uzbrajania systemu alarmowego (czyli w chwili wyjścia z domu wybrane elementy systemu ogrzewania przejdą w ekonomiczny tryb pracy) Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

8 Dla jednego obwodu grzewczego liczony jest 1 termometr + 1 wyjście przekaźnikowe. W systemie do sterowania rozdzielaczem centralnego ogrzewania wyznaczono zgodnie z tą zasadą (chyba że w formularzu było to inaczej zaznaczone) liczbę wyjść przekaźnikowych. W zależności od wygody i konkretnej realizacji moduły wykonawcze do sterowania elektrozaworami ogrzewania lub zasilania mat grzewczych można wykonać w wersjach wykonanych w technologii TUKAN DIN, TUKAN "do puszek", centralnej przekaźnikowej, centralnej sygnałowej (OC). Tych kilka spraw, o których wolałbyś na co dzień nie rozmyślać:... automatyczna regulacja temperatury w poszczególnych strefach domu, w zależności od pogody, pory dnia, otwarcia okna po to by zwiększyć komfort cieplny za mniejsze rachunki, w zależności od stanu systemu alarmowego. Szkoda tracić cenną energię.... automatyczne wyświetlanie komunikatów na panelu np.: o przepełniającym się zbiorniku kanalizacyjnym.... automatyczne wyświetlanie komunikatu na panelu przypominające o potrzebie przeglądu, prac konserwacyjnych i wymiany filtrów w systemach klimatyzacji, wentylacji czy ogrzewania. 1.7 SYSTEM ZARZĄDZANIA BRAMĄ WJAZDOWĄ I GARAŻOWĄ Otwieranie i zamykanie bramy można zrealizować za pomocą paneli dotykowych, harmonogramu zadań, sterowania SMS czy też telefonicznego. Istnieje ponadto możliwość zintegrowania sterowania bramą wjazdową z systemem alarmowym, systemem GPS w samochodzie oraz współpracy z czytnikami kart zbliżeniowych, które rozpoznają czy auto na podjeździe jest typu "swój" czy "intruz". Stosowanie do sytuacji Nexo otwiera bramę, garaż, załącza odpowiednią scenę świetlną elewacji domu itp. Wyjścia syganałowe OC systemu Nexo wykorzystują standardowe możliwości dołączanych do bram garażowych centralek automatyki. Do typowej obsługi (otwórz/zamknij) dwóch bram (wjazdowa, garażowa) wystarczą dwa wyjścia systemu Nexo typu OC. Klucze, telefon, dokumenty, właśnie wychodzisz z domu.... klik! Jednym gestem uzbrajasz system alarmowy, wyłączasz wszystkie niepotrzebne urządzenia, gasisz światła, których zapomniałeś wyłączyć, a odzysk ciepła przechodzi w tryb ekonomiczny, zamykasz rolety na parterze. O! Alarm jednak się nie uzbroił, ponieważ zostawiłeś otwarte okno na poddaszu. Myślisz - dziś nie będzie padać, niech się wietrzy... Potwierdziłeś na panelu, alarm się uzbroił pomimo otwartego okna.... wchodzisz do garażu, bramy czekają już otwarte. Zamkną się gdy fotokomórka stwierdzi, że już jesteś poza domem. Zresztą Nexo i tak sprawdza co kilka minut czy bramy są zamknięte - chyba, że system alarmowy jest rozbrojony, a bramy mają pozostać otwarte Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

9 1.8 STEROWANIE URZĄDZENIAMI Obsługa odbywa się poprzez programowalne urządzenia magistralne TUKAN lub urządzenia centralne systemu typu Karta wyjść OC. W przypadku integracji z różnymi urządzeniami typu rekuperator, pompa ciepła itp. konieczne są konsultacje w celu weryfikacji dobranych rozwiązań. W systemie uwzględniono wolne wyjścia OC do obsługi tego typu aplikacji. Z powodzeniem jest to ilość wystarczająca do obsługi np. centralki rekuperatora (konsultacje) (na ogół od 2 do 4 takich wyjść OC), pieca (konsultacje), stacji monitorującej itd. Decydując się na zakup takich urządzeń jak rekuperator, pompa ciepła, klimatyzator warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja sterownika do danego urządzenia pozwala na zewnętrzne sterowanie przez inne urządzenia. Na rynku jest bardzo wiele różnych rozwiązań i część z nich utrudnia taką integrację, dlatego należy to sprawdzić przed zakupem danego rozwiązania. Często też takie możliwości są niewidoczne w handlowych dokumentacjach do tych urządzeń, ponieważ funkcje te do niedawna były rzadko wykorzystywane i promowane. Czasami dopasowanie do systemu Nexo będzie możliwe dopiero po dokupieniu dodatkowego kontrolera, zaproponowanego przez danego producenta do realizacji integracji z systemami automatyki. Po ciężkim, długim dniu czujesz, że za chwilę trafisz w objęcia Morfeusza. Twoje nogi i powieki stają się coraz cięższe. Osuwasz się do łóżka. Wystarczy, że sięgniesz jeszcze dłonią do przycisku koło łóżka... Klik.... uzbrojenie alarmu... sprawdzenie zamknięcia bram... zamknięcie otwartych rolet... wyłączenie pomp cyrkulacyjnych CWU... gaszenie wszystkich niepotrzebnych świateł... przejście ogrzewania na tryb ekonomiczny... wyłączenie sprzętu AGD i RTV Podświetlenie przycisku trzy razy się zaświeciło, więc wszystko się powiodło. W ten sposób Nexo mówi DOBRANOC. 1.9 MONITORING CCTV Ponieważ każdy z Paneli dotykowych posiada wolne wejście analogowe CCTV istnieje możliwość podłączenia jednej kamery analogowej do jednego Panelu Dotykowego. Można w taki sposób bez większych, dodatkowych kosztów np. obserwować pokój dziecka lub ogród. System można doposażyć w karty CCTV pozwalające na podłączenie 16 analogowych kamer CCTV. Naruszenie poszczególnych czujników ruchu w obrębie pola widzenia kamery pozwala na automatyczne uruchomienie podglądu z danej kamery. Poprzez wyjście OC możliwe jest również uruchamianie rejestratora obrazu, tak aby archiwizował tylko te momenty w których został naruszony dany czujnik ruchu lub bariera podczerwieni. Funkcję zdalnego podglądu kamer analogowych należy zrealizować zewnętrznie wobec systemu poprzez rejestrator z wyjściem IP Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

10 1.10 STEROWANIE OBWODAMI ELEKTRYCZNYMI Najefektywniejszy sposób kontrolowania poszczególnych obwodów elektrycznych o dużych mocach i różnego zastosowania gniazd elektrycznych (lodówka, pralka, kuchenka elektryczna, gniazdka w pokoju dziecka etc) można osiągnąć poprzez zastosowanie w rozdzielni elektrycznej styczników z cewką sterującą. Sterowanie stycznikami można zrealizować poprzez wolne wyjścia karty OC. System doposażono w niezależne sterowanie gniazdek/obwodów elektrycznych poprzez moduły podwójne przekaźnika (2 x 16A [RELPOL inrush 80A/10ms]) lub moduły 8x (8 x 16A [RELPOL inrush 80A/10ms]). Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla gniazdek, których przeznaczenie jest z góry ustalone (przypisane konkretnym urządzeniom), a podłączone urządzenia nie przekraczają wartości nominalnych zastosowanego przekaźnika FUNKCJE GSM Jednym ze sposobów zdalnego sterowania i komunikowania się z systemem Nexo jest komunikacja GSM. Pozwala ona wysyłać do systemu sms'y sterujące dowolnymi zasobami systemu (np. wyjścia, logiki, itp.). System może również wysyłać komunikaty o dowolnej treści związanej z danym zdarzeniem w domu. Może też przyjmować komunikaty tekstowe z dowolnego numeru telefonu o dowolnej treści, które następnie będą wyświetlane na Panelu dotykowym jako komunikat do wszystkich domowników STACJA METEO System wyposażono w dodatkowe, uniwersalne wejścia cyfrowe licznikowe/analogowe do pomiaru wartości czujników pogodowych. Na podstawie stanów na poszczególnych wejściach system może podejmować decyzje co do obowiązującego w takim przypadku scenariusza. Czujnik zmierzchowy, może zarządzać oświetleniem na elewacji, decydować o tym czy dana grupa czujników ruchu powinna reagować gdy jest odpowiednia jasność na dworze. Działanie czujnika zmierzchowego może również być wykorzystywane do programowania automatyki zraszaczy. Czujniki wiatru mogą decydować o zaprzestaniu zraszania lub po prostu zasunąć rolety/markizy. Czujniki wilgotności gleby, deszczu itp. pełnią kluczową rolę w procesach automatyzacji scenariuszy powiązanych z warunkami atmosferycznymi Ogród to Twoja wielka pasja? Odprężasz się, gdy dbasz o kwiaty. Godzinami w myślach tak komponujesz przestrzeń i roślinność, aby ogród był malowniczy przez cały sezon. W Twoim ogrodzie pomyślałeś też o oświetleniu dekoracyjnym i fontannie, ale trudno Ci wyobrazić sobie to, że te wizualne, ale też energochłonne dodatki, będą działać cały czas.... w systemie Nexo wystarczy uchylić wieczorem drzwi tarasu, by automatycznie uruchomić iluminacje świetlną, która zamieni skryty w mroku ogród w magiczne, tętniące życiem miejsce Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

11 1.13 AUTOMATYKA ZRASZACZY OGRODOWYCH Sterowanie zraszaczami opiera się na zasadzie pomiaru wilgotności trawnika, siły wiatru, pory dnia i nasłonecznienia (nie koniecznie wszystkich naraz). W przypadku otwarcia furtki domofonu polewaczki mogą automatycznie chować się w trawniku na dowolny przedział czasu. Obsługa jednego elektrozaworu zraszaczy pozwala na zasilenie sekcji trzech zraszaczy "polewaczek" (sterowanie polega na automatycznym sekwencyjnie przełączaniem sekcji rozmieszczonych na terenie całej posesji w zależności od ustawionych parametrów i warunków które świadczą o potrzebie uruchomienia procesu zraszania). Gdy wyjeżdżasz na wakacje nie musisz martwić się o podlewanie ogrodu, trawnika czy wrażliwych na suszę roślin.... dzięki czujnikom wilgotności, Nexo bez Twojego zaangażowania, będzie oceniał czy susza jest dotkliwa, czy padał deszcz.... a wczesnym rankiem podejmie decyzje czy zraszacze powinny dostarczyć życiodajnej wody.... gdyby ktoś z domowników chciał wyjść do ogrodu, wystarczy tylko uchylić drzwi, sekwencja zraszania zatrzyma się na kilka lub kilkanaście minut, a następnie podlewanie uruchomi się ponownie i to od tego momentu, w którym się zatrzymało... Powyższa funkcjonalność świetnie sprawdza się także na co dzień KOMUNIKACJA Z PC Sterowanie zasobami systemu z poziomu komputera klasy PC odbywa się poprzez Kartę Sieci Lan NXW395. Podstawowa funkcjonalność zależy od zastosowanego oprogramowania zgodnego z protokołem otwrtym Karty Komend NXW396. Przykładowym, bezpłatnym oprogramowaniem przygotowanym przez programistów Nexwell jest program NexoVision. Pozwala na wgranie fotografii lub planów poszczególnych pomieszczeń (w charakterze tła) i nanoszenie na nie ikonek do obsługi poszczególnych urządzeń w domu. Możliwy jest również zdalny podgląd stanu czujników oraz uzbrajanie i rozbrajanie systemu alarmowego. Komunikacja jest szyfrowana PRZYCISKI PROGRAMOWALNE Przyciski można zaprogramować do obsługi dowolnych zasobów. Mogą włączać alarm, wzywać ochronę, sprawdzać stan rolet, zamykać/otwierać bramę, włączać sceny świetlne, realizować poszczególne scenariusze itp. Można je przypisać praktycznie każdej funkcji w polu operacyjnym systemu Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

12 1.16 POTWIERDZENIE ZAŁĄCZENIA OBWODU Funkcja uzupełniająca dotycząca modułów przekaźnika wykonanych w technologii TUKAN jest możliwością sprawdzania czy zadanie systemowe załączenia danego przekaźnika przekłada się na rzeczywistą reakcję odbiornika w postaci ciągłego sygnału zwrotnego. Typowym przykładem takich obwodów jest sterowanie elektrozaworami ogrzewania, elektrozaworami zraszaczy (które na ogół pracują we wczesnych godzinach porannych), oraz inne zastosowania np. sterownie pompami cyrkulacyjnymi, matami grzewczymi, klapami sterującymi przepływem powietrza, obwodami zasilającymi poszczególne urządzenia domowe itp. W przypadku, gdy załączony obwód nie otrzyma sygnału zwrotnego istnieje możliwość zakomunikowania błędu (np. poprzez SMS) właścicielowi domu lub firmie, która zainstalowała oraz konserwuje dany system. Informacja to nie wszystko - system Nexo może sam podjąć czynności zaradcze w przypadku braku fizycznego potwierdzenia wykonanej operacji, tak jakby to było normalne zdarzenie logiczne w obrębie systemu automatyki. Przekłada się to na wzrost ogólnych możliwości inteligentnego sterowania urządzeniami budynku i bezpieczeństwa automatyzacji funkcji bez udziału i kontroli użytkownika. Kontrola obwodu odbywa się w sposób ciągły, czyli system kontroluje nie tylko moment załączenia danego odbiornika, ale również jego pracę. System oferuje ponadto możliwość wyboru opóźnienia w zakresie od 0,5s do 15s jeśli np. podłączony zasób charakteryzuje się działaniem zwłocznym STEROWANIE SYSTEMEM OŚWIETLENIA LED LUB LED RGB Moduł oświetlenia dysponuje wyjściami przeznaczonymi do sterowania "koncówek mocy" i zasilaczy dedykowanych do obsługi obwodów oświetleniowych LED. Urządzenie przeznaczone jest do montażu na szynę DIN a komunikacja z systemem odbywa się za pośrednictwem magistrali TUKAN. W pokoju dziecka powinno być wesoło i kolorowo. Montując w tym miejscu oświetlenie dekoracyjne typu RGB możemy sprawić, że dziecko każdego dnia lub na specjalne okazje oświetli swój pokój w kolorze zgodnym ze swoim nastrojem czy chwilowym kaprysem.... wystarczy tylko przytrzymać przycisk, aby barwy mieniły się kolorami tęczy.... wystarczy puścić przycisk w odpowiednim momencie, aby zatrzymać i zapamiętać odpowiedni kolor.... wystarczy klik w jadalni gdy chcemy zawołać dziecko na obiad, aby światło w pokoju dzieci zaczęło migotać Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

13 1.18 STEROWANIE PODCZERWIENIĄ (IR) Moduł Tukan IR pozwala na odbieranie i nadawanie sygnałów podczerwieni ze szczególnym uwzględnieniem, popularnego wśród producentów pilotów i odbiorników RTV, standardu RC5 i RC6. Urządzenie posiada pamięć 100 sygnatur podczerwieni. W funkcji odbiorczej pozwala na lokalne sterowanie funkcjami systemu Nexo poprzez np. uniwersalne piloty podczerwieni. Produkt umożliwia sterowanie np. roletami, światłem, bramami, furtką domofonu przy pomocy tradycyjnego pilota od wieży czy telewizora. Moduł w funkcji nadawczej pozwala, aby system Nexo poprzez program automatyki imitował użycie pilota i sterował innymi urządzeniami. Taka funkcjonalność urządzenia pozwala, aby system przy uzbrajaniu alarmu wyłączał wszystkie telewizory i radia w zasięgu modułu, bądź je ściszył jeśli ktoś w innym pomieszczeniu uzna, że jest zbyt głośno. Urządzenie pozwoli też na miłą pobudkę przy dźwiękach ulubionej stacji tv Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

14 2. ZASOBY WEJŚĆ Płyta główna Lokalizacja Typ Ilość Zastosowanie Alarmowe (uniwersalne NO/NC, parametryzowane, licznikowe, analogowe) Centrala Lokalna Centralne 16 Moduły oświetlenia włącz/wyłącz Wejścia lokalne - magistralne 16 Moduły oświetlenia ściemnialne Wejścia lokalne - magistralne 3 Moduły oświetlenia ściemnialne "Wyjście wirtualne" - magistralne 1 20 system alarmowy, automatyka kontaktrony czujniki ruchu wejście radiolinii czujniki zalania i ppoż czujniki pogodowe Niezależna od centrali obsługa obwodów oświetleniowych Niezależna od centrali obsługa obwodów oświetleniowych Uruchamianie wybranych programów automatyki (np. sceny świetlne) Moduły rolet Wejścia lokalne - magistralne - Niezależna od centrali obsługa rolet Moduły przekaźnika włącz/wyłącz Wejścia kontroli załączenia obwodu - magistralne 8 Ciągła kontrola działania obwodu sterowanego. Suma Wejść 64 W tym uniwersalnych alarmowych: Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

15 3. ZASOBY WYJŚĆ Płyta główna Lokalizacja Typ Ilość Zastosowanie obwody oświetlenia włącz/wyłącz obwody oświetlenia ściemnialne obsługa rolet obwody włącz/wyłacz Wyjścia wysokoprądowe (z parametryzacją) przekaźnikowe - magistralne (NO 16A [80A/10ms]) triakowe - magistralne 3 przekaźnikowe - magistralne (NO 16A [80A/10ms]) przekaźnikowe - magistralne (NO 16A [80A/10ms]) sygnały sterujące OC tranzystorowe - centralne - sygnały sterujące RGB+W LED (PWM) sygnały sterujące 0-10V tranzystorowe - magistralne tranzystorowe - magistralne Suma Wyjść Sterujących 31 2 system alarmowy (syreny alarmowe), proste podłączenie do stacji monitoringu, prosta automatyka 16 obsługa obwodów oświetleniowych obsługa obwodów oświetleniowych (halogeny, żarówki, świetlówki współpracujące z tradycyjnymi ściemniaczami) - obsługa rolet 8 np. elektrozawory ogrzewania 2 - bramy, stacja monitoringu, centrale automatyki innych producentów [rekuperacja, piece, pompy ciepła itp.] sterowanie zasilaniem oświetlenia RGB + dodatkowy kanał sterowania jasnością oddzielnego obwodu LED. liniowe sterownie centralami automatyki innych producentów [rekuperacja, piece, pompy ciepła itp.] Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

16 4. PERYFERIA Wideodomofon Interfejsy Funkcja Urządzenia Ilość Zastosowanie Współpracujący z modułem akustycznym Miwi-Urmet, Aco Panel Dotykowy 1 Karta GSM - Karta sieci LAN 1 Moduł IR - Przyciski programowalne WPP 10 Sterowanie funkcjami automatyki Przyciski programowalne WPD - Sterowanie funkcjami automatyki - Obsługa 2 kanałów wideodomofonu z bramki poprzez centralę do 2 wybranych Paneli Dotykowych. Codzienne korzystanie z wielu funkcji systemu, rozpoznawanie gestów użytkownika, programowanie i konfiguracja systemu, podgląd kamer CCTV, obsługa wideodomofonu, personalizacja ikonek. Powiadomienie użytkownika o wybranych zdarzeniach systemowych, sterowanie zasobami systemu, informacje dla domowników, zdalną aktualizację oprogramowania. Sterowanie wybranymi zasobami systemu z poziomu komputera klasy PC za pomocą aplikacji NexoVision za pośrednictwem sieci LAN. W funkcji odbiorczej pozwala na lokalne sterowanie funkcjami systemu Nexo poprzez np. uniwersalne piloty podczerwieni. Moduł w funkcji nadawczej pozwala, aby system Nexo poprzez program automatyki imitował użycie pilota i sterował innymi urządzeniami. Klawiatury strefowe - Uzbrajanie/rozbrajanie systemu alarmowego Czujniki temperatury Ilość czujników temperatury 10 (WPP) Ilość wbudowanych termostatów elektronicznych: Kamery CCTV Ilość obsługiwanych kamer: - Kamery kolorowe CCTV PAL B Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

17 5. KOSZTORYS WSTĘPNY Urządzenie Ilość Cena netto/szt PLN Suma netto PLN Funkcjonalność zasobu NXW101.1 Płyta główna systemu Nexo X , ,53 Centrala systemu wraz z systemem alarmowym NXW101.2 Płyta główna systemu Nexo X2 (+ zasilacz NXW929.1) ,83 0,00 NXW102.3 Panel dotykowy LCD (obudowa podtynkowa) , ,93 Panel Dotykowy 8,4'' NXW103 Klawiatura strefowa (obudowa podtynkowa) - 759,76 0,00 NXW202.1 Moduł oświetlenia 1x (ze ściemniaczem) TUKAN - 489,14 0,00 NXW202.2 Moduł oświetlenia 2x (bez ściemniacza) TUKAN - 489,14 0,00 NXW203.2 Moduł przekaźnika 2x TUKAN - 489,14 0,00 NXW221.2 Moduł rolety TUKAN DIN - 448,17 0,00 NXW222.2 Moduł oświetlenia 2x (bez ściemniacza) TUKAN DIN - 448,17 0,00 NXW201.2 Moduł rolety TUKAN - 489,14 0,00 NXW223.2 Moduł przekaźnika 2x TUKAN DIN 1 448,17 448,17 Sterowanie 2 obwodami wł./wył. (np. elektrosiłowniki zaworów ogrzewania) NXW221.4 Moduł rolety 4x TUKAN DIN XT ,88 0,00 Sterowanie 8 obwodami rolet NXW222.3 Moduł oświetlenia 3x (ze ściemniaczem) TUKAN DIN XT , ,91 Ster. oświetleniem ściemnialnym; 3 punkty/obwody świetlne NXW222.8 Moduł oświetlenia 8x (bez ściemniacza) TUKAN DIN XT , ,76 Sterowanie oświetleniem; 16 punktów/obwodów świetlnych NXW223.8 Moduł przekaźnika 8x TUKAN DIN XT , ,88 Sterowanie 8 obwodami wł./wył. (np. elektrosiłowniki zaworów ogrzewania) NXW224.5 Moduł sterownika RGB+W 2x (PWM) TUKAN DIN 1 512,86 512,86 Sterowanie 2 kanałami LED RGB + 2 LED monochromatycznymi NXW224.2 Moduł sterownika RGB+W (0-10V) TUKAN DIN - 495,12 0,00 NXW224.3 Moduł sterownika RGB+W 2x (POWER) TUKAN DIN - 562,86 0,00 NXW225.5 Moduł wyjść analogowych 8x (PWM) TUKAN DIN - 495,12 0,00 NXW225.3 Moduł wyjść analogowych 8x (POWER) TUKAN DIN - 562,86 0,00 NXW225.2 Moduł wyjść analogowych 4x (0-10V) TUKAN DIN - 495,12 0,00 NXW296 Moduł IR TUKAN - 972,80 0,00 NXW297.4 Wielofunkcyjny Przycisk Programowalny WPP TUKAN , ,80 Wielofunkcyjny przycisk programowalny NXW297.2 Przyciski programowalne TUKAN (podtynkowy) - 227,63 0, Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

18 Urządzenie Ilość Cena netto/szt PLN Suma netto PLN Funkcjonalność zasobu NXW297.3 Wielofunkcyjny Przycisk Dotykowy WPD TUKAN ,00 0,00 NXW298.1 Centrala lokalna TUKAN - 451,58 0,00 NXW298.2 Centrala lokalna TUKAN DIN XT 2 552, ,06 NXW299.2 Moduł czujnika temperatury TUKAN - 221,10 0,00 NXW302 Karta wyjść przekaźnikowych - 591,58 0,00 NXW303 Karta Wyjść OC - 529,27 0,00 NXW304 Karta CCTV - 503,65 0,00 NXW305 Karta Wideodomofonu ,58 0,00 Centrala rozbudowująca wejścia pomiarowe systemu z uwzględnieniem pilotów, stacji meteo oraz przełaczników przy wejściu (dzień dobry, do widzenia) NXW395 Karta sieci LAN 1 676,96 676,96 Zdalne zarządzanie systemem z poziomu PC NXW396 Karta komend - 676,96 0,00 NXW397 Karta magistrali TUKAN 1 501,10 501,10 Karta magistrali z separatorami galwanicznymi NXW399 Karta GSM - 682,07 0,00 NXW901.1 Obudowa centrali systemu NEXO - 305,74 0,00 NXW929.1 Zasilacz systemu Nexo 1 179,00 179,00 Zasilacze systemowe NXW929.2 Zasilacz Magistrali TUKAN 1 179,00 179,00 NXW928.1 Szyna lewa TUKAN XT - 35,15 0,00 NXW928.2 Szyna prawa TUKAN XT - 35,15 0,00 Indywidualny grawerunek/kolor (WPP, WPD) - 80,00 0,00 Zmiana koloru ramki szklanej panelu dotykowego 8,4" - 100,00 0,00 Suma ,96 PLN netto Wrocław, ul. Klecińska 125 tel. (071)

1. Funkcjonalność systemu

1. Funkcjonalność systemu 1. Funkcjonalność systemu Podstawową funkcjonalnością systemu Nexo jest możliwość integracji bardzo wielu urządzeń, które na ogół są instalowane w każdym nowo powstałym domu. System Nexo integruje te urządzania,

Bardziej szczegółowo

Możliwości Systemu APA Vision BMS dla domu i przemysłu Grudzień 2012

Możliwości Systemu APA Vision BMS dla domu i przemysłu Grudzień 2012 Możliwości Systemu APA Vision BMS dla domu i przemysłu Grudzień 2012 www.visionsystem.pl Strona 2 z 18 APA Vision BMS to scentralizowany i modułowy system zarządzania inteligentnym budynkiem. Jest w pełni

Bardziej szczegółowo

Możliwości Systemu APA Vision BMS dla domu i przemysłu Wrzesień 2013

Możliwości Systemu APA Vision BMS dla domu i przemysłu Wrzesień 2013 Możliwości Systemu APA Vision BMS dla domu i przemysłu Wrzesień 2013 www.apainnovative.pl www.visionsystem.pl Strona 2 z 19 APA Vision BMS to scentralizowany i modułowy system zarządzania inteligentnym

Bardziej szczegółowo

INTELIGENCJA BUDYNKÓW

INTELIGENCJA BUDYNKÓW INTELIGENCJA BUDYNKÓW innowacja 2 Interfejs konfiguracyjny FIBARO HC2 Interfejs FIBARO dla telefonów komórkowych Interfejs FIBARO dla ipad a FIBARO System FIBARO to obecnie najdoskonalsze rozwiązanie automatyki

Bardziej szczegółowo

INTELIGENCJA BUDYNKÓW

INTELIGENCJA BUDYNKÓW Home intelligence INTELIGENCJA BUDYNKÓW Innowacja 2 Interfejs konfiguracyjny FIBARO HC2 oraz HC Lite Interfejs FIBARO dla telefonów komórkowych Interfejs FIBARO dla tabletów FIBARO System FIBARO to obecnie

Bardziej szczegółowo

Architektura systemu

Architektura systemu System F&Home Radio jest innowacyjnym i kompleksowym rozwiązaniem umożliwiającym projektowanie i wykonanie instalacji oraz zdalne zarządzanie siecią urządzeń stanowiących wyposażenie lub integralną część

Bardziej szczegółowo

Zawartość. KNX Projektów. Systemy pomiarowe w inteligentnych budynkach 2. Wydajność energii w budynku szkolnym 3

Zawartość. KNX Projektów. Systemy pomiarowe w inteligentnych budynkach 2. Wydajność energii w budynku szkolnym 3 Rozwiązania KNX Zawartość Systemy pomiarowe w inteligentnych budynkach 2 Wydajność energii w budynku szkolnym 3 Efektywne wykorzystanie energii w domach 4 Oszczędzanie energii w budynkach przemysłowych

Bardziej szczegółowo

Living Space. Nowa wizja mieszkania System KNX do sterowania instalacjami w budynkach mieszkalnych i komercyjnych

Living Space. Nowa wizja mieszkania System KNX do sterowania instalacjami w budynkach mieszkalnych i komercyjnych Living Space Nowa wizja mieszkania System KNX do sterowania instalacjami w budynkach mieszkalnych i komercyjnych Mo Mój nastr Mój dom 2 Broszura KNX je życie ój Moja kontrola System KNX pozwala sterować

Bardziej szczegółowo

System inteligentnego domu

System inteligentnego domu F&F Filipowski sp. j. ul. Konstantynowska 79/81 95-200 Pabianice tel/fax 42 215 23 83, 227 09 71 e-mail: fhome@fif.com.pl System inteligentnego domu Wersja dokumentacji 2.3 UWAGA!!! Aby uzyskać 24 miesięczną

Bardziej szczegółowo

INTELIGENCJA BUDYNKÓW

INTELIGENCJA BUDYNKÓW INTELIGENCJA BUDYNKÓW 2 innowacja Interfejs konfiguracyjny Fibaro HC2 Interfejs Fibaro dla telefonów komórkowych Interfejs Fibaro dla ipad a System Fibaro to obecnie najdoskonalsze rozwią- W dalszej części

Bardziej szczegółowo

LCN. Spis treści. Wprowadzenie Przykłady zastosowań. Dlaczego LCN? Referencje. Podstawy. Przegląd produktów. LCN w przeglądzie

LCN. Spis treści. Wprowadzenie Przykłady zastosowań. Dlaczego LCN? Referencje. Podstawy. Przegląd produktów. LCN w przeglądzie Wprowadzenie Przykłady zastosowań Dlaczego LCN? Referencje Podstawy Przegląd produktów LCN w przeglądzie Spis treści LCN LCN - Perfekcyjne sterowanie budynkiem. 4 Technika stosowana w budynkach, a LCN

Bardziej szczegółowo

System inteligentnego domu

System inteligentnego domu System inteligentnego domu Dokumentacja aplikacji panela dotykowego. Wersja 1.3 (2014-01-30) 1. Wstęp Firma F&F jest producentem rodziny Systemów Inteligentnych Budynków, w której skład wchodzą dwa zasadnicze

Bardziej szczegółowo

direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2013

direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2013 direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2013 własne rozwiązania na własnym podwórku / 20 The Squaire leżący wieżowiec / 12 więcej dali w sieci / 8 Wykonawstwo z certyfikatem WAGO / 11 TREŚCI

Bardziej szczegółowo

PROJEKT ZESPOŁOWY INTELIGENTNY DOM GRUPA PRAWA

PROJEKT ZESPOŁOWY INTELIGENTNY DOM GRUPA PRAWA PROJEKT ZESPOŁOWY INTELIGENTNY DOM GRUPA PRAWA Arkadiusz biesiadzki 181827 SYSTEM AUDIO-VIDEO 1. Wstęp Zarządzanie dźwiękiem w wielu pomieszczeniach, czyli wielostrefowe nagłośnienie, to wygodne rozwiązanie,

Bardziej szczegółowo

Automatyka. System INTELYO

Automatyka. System INTELYO Automatyka System INTELYO Konfiguracja on-line zamiast programowania Motywacja W dziedzinie automatyki budynkowej przyjęło się, że oprogramowanie pisane jest przez producenta urządzeń. Z naszego punktu

Bardziej szczegółowo

biuro@dpksystem.pl 32-020 Wieliczka Ul. Piłsudskiego 41 www.jablotron.pl tel./fax: +48 (12) 2881426; 2882375 Copyright by DPK System www.dpksystem.

biuro@dpksystem.pl 32-020 Wieliczka Ul. Piłsudskiego 41 www.jablotron.pl tel./fax: +48 (12) 2881426; 2882375 Copyright by DPK System www.dpksystem. S t r o n a 1 S t r o n a 2 JA-80K Centrala alarmowa OASIS Instrukcja uŝytkownika Spis treści DROGI UŻYTKOWNIKU SYSTEMU OASIS... 3 CO TO JEST SYSTEM ALARMOWY?... 4 KODY DOSTĘPU I KARTY... 4 UZBROJENIE

Bardziej szczegółowo

Moeller dołącza do Eaton. Wyłączniki taryfowe Z-TS. Nowe możliwości montażowe rozdzielnic Profi + Xcomfort nowe elementy w systemie

Moeller dołącza do Eaton. Wyłączniki taryfowe Z-TS. Nowe możliwości montażowe rozdzielnic Profi + Xcomfort nowe elementy w systemie 01 2010 Moeller dołącza do Eaton strona 2 Wyłączniki taryfowe Z-TS Nowe możliwości montażowe rozdzielnic Profi + strona 6 strona 8 Xcomfort nowe elementy w systemie strona 3 Szafki natynkowe BC-A estetyczne

Bardziej szczegółowo

PLC2011B0 PROGRAMOWALNY STEROWNIK / ALARM OBSŁUGA PRZEZ INTERNET Z PC I ANDROIDA

PLC2011B0 PROGRAMOWALNY STEROWNIK / ALARM OBSŁUGA PRZEZ INTERNET Z PC I ANDROIDA PLC2011B0 PROGRAMOWALNY STEROWNIK / ALARM OBSŁUGA PRZEZ INTERNET Z PC I ANDROIDA SZYFROWANA TRANSMISJA DANYCH WBUDOWANY ZEGAR ASTRONOMICZNY 1. WSTĘP Przeznaczenie urządzenia: 1.1. centrala alarmowa z wyposażona

Bardziej szczegółowo

Sky Tower. direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2015. wrocławski drapacz chmur / 9-11. Malta House gra w zielone / 4-7

Sky Tower. direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2015. wrocławski drapacz chmur / 9-11. Malta House gra w zielone / 4-7 direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2015 Sky Tower wrocławski drapacz chmur / 9-11 Malta House gra w zielone / 4-7 Nowoczesna nauka wymaga nowoczesnych rozwiązań / 22-24 SPIS TREŚCI Malta

Bardziej szczegółowo

z energetyką inteligentne systemy zarządzania użytkowaniem energii przyjazną środowisku za pan brat INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU

z energetyką inteligentne systemy zarządzania użytkowaniem energii przyjazną środowisku za pan brat INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU przy współpracy KRAJOWEJ AGENCJI POSZANOWANIA ENERGII S.A. z energetyką przyjazną środowisku za pan brat inteligentne systemy zarządzania użytkowaniem energii Wydawca: Fundacja

Bardziej szczegółowo

TELETASK LATUS ILLUS. nowe trendy w domotyce. www.emiter.net.pl

TELETASK LATUS ILLUS. nowe trendy w domotyce. www.emiter.net.pl LATUS LATUS to panel z polami dotykowymi z podświetleniem LED. Pola, umieszczone na folii, zadrukowane są symbolami wybranymi przez użytkownika. Panel jest przeznaczony do montażu na ścianie. Ramka panelu,

Bardziej szczegółowo

System ABB-free@home Sterowanie instalacjami domowymi tak proste, jak nigdy dotąd

System ABB-free@home Sterowanie instalacjami domowymi tak proste, jak nigdy dotąd System ABB-free@home Sterowanie instalacjami domowymi tak proste, jak nigdy dotąd Ułatwienie pracy Instalacja i uruchamianie jeszcze nigdy nie były tak łatwe. ABB-free@home to prosty system automatyki

Bardziej szczegółowo

Praktyczne podejście do problemu Home Automation Zastosowanie jako urządzeń sterujących popularnych telefonów wyposażonych w OS Symbian.

Praktyczne podejście do problemu Home Automation Zastosowanie jako urządzeń sterujących popularnych telefonów wyposażonych w OS Symbian. Sławomir Jaros praca dyplomowa magisterska ( inżynierska ) Praktyczne podejście do problemu Home Automation Zastosowanie jako urządzeń sterujących popularnych telefonów wyposażonych w OS Symbian. Promotor:

Bardziej szczegółowo

EMEA SMART House Kompleksowe rozwiązania automatyki Inteligentnego budynku

EMEA SMART House Kompleksowe rozwiązania automatyki Inteligentnego budynku Budynki dopasowujące swoje parametry eksploatacyjne do potrzeb przebywających w nich osób oraz dla zapewnienia maksymalnej ochrony środowiska są nie tylko wizją, a stają się już faktem. EMEA SMART House

Bardziej szczegółowo

SMART House Kompleksowe rozwiązania automatyki Inteligentnego budynku

SMART House Kompleksowe rozwiązania automatyki Inteligentnego budynku http://www.controlyourhouse.pl/ Budynki dopasowujące swoje parametry eksploatacyjne do potrzeb przebywających w nich osób oraz dla zapewnienia maksymalnej ochrony środowiska są nie tylko wizją, a stają

Bardziej szczegółowo

JABLOTRON 100. katalog produktów

JABLOTRON 100. katalog produktów JABLOTRON 100 katalog produktów Spis treści Centrale sterujące i komunikatory 4 Urządzenia przewodowe dla magistrali BUS 6 Moduły dostępu BUS 6 Czujniki BUS 8 Ochrona wewnątrz obiektu BUS 8 Ochrona obwodowa

Bardziej szczegółowo

Kontrolery serii PRxx1 Opis funkcjonalny oraz programowanie

Kontrolery serii PRxx1 Opis funkcjonalny oraz programowanie Roger Access Control System Kontrolery serii PRxx1 Opis funkcjonalny oraz programowanie Wersja dokumentu: Rev.E Dokument dotyczy następujących typów urządzeń: PR311SE, PR311SE-BK, PR611, PR621, PR621-CH,

Bardziej szczegółowo

JABLOTRON 100. Katalog produktów

JABLOTRON 100. Katalog produktów JABLOTRON 100 Katalog produktów Spis treści Centrale sterujące i komunikatory 4 Urządzenia przewodowe dla magistrali BUS 6 Moduły dostępu BUS 6 Czujniki BUS 7 Ochrona wewnątrz obiektu BUS 7 Ochrona obwodowa

Bardziej szczegółowo

Automatyka budynkowa Sterowanie i integracja

Automatyka budynkowa Sterowanie i integracja utomatyka budynkowa terowanie i integracja pis treści Po co automatyzować? Zalety automatyzacji 2 3 Jak można automatyzować z WGO? Zarządzanie funkcjami budynku 4 5 terowanie urządzeniami HV 6 7 terowanie

Bardziej szczegółowo

LEKKOŚĆ PRZESTRZENI Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe ING Banku Śląskiego w Katowicach. SIŁA PROSTYCH ROZWIĄZAŃ Osiedle Santorini w Warszawie

LEKKOŚĆ PRZESTRZENI Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe ING Banku Śląskiego w Katowicach. SIŁA PROSTYCH ROZWIĄZAŃ Osiedle Santorini w Warszawie 12 (19) / 2011 ISSN: 2081-6413 LEKKOŚĆ PRZESTRZENI Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe ING Banku Śląskiego w Katowicach SIŁA PROSTYCH ROZWIĄZAŃ Osiedle Santorini w Warszawie BUDYNEK INTELIGENTNY of stone.

Bardziej szczegółowo