Inteligentny Parking

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Inteligentny Parking"

Transkrypt

1 POLITECHNIKA WARSZAWSKA Inteligentny Parking Systemy wbudowane i czasu rzeczywistego Krzysztof Krajewski, Justyna Gutkowska, Damian Głuchowski Zawartość 1. Wstęp Budowa parkingu Funkcjonalności Zarządca parkingu Klient zalogowany Gość Proces biznesowy Rejestracja Odbiór auta Upoważnianie osób Oprogramowanie Informacje Strefa klienta Administracja Ustawienia i statystyki Używane algorytmy Wyszukiwanie miejsca do wstawienia pojazdu Wyszukiwanie trasy przestawienia pojazdu Wyszukiwanie trasy wystawienia pojazdu Siatki miejsc parkingowych Testy wydajności siatek rozkładu miejsc Wnioski... 14

2 1. Wstęp Naszym zadaniem było napisanie programu symulujący działanie inteligentnego parkingu. Z programu może korzystać następujący użytkownicy: zarządca parkingu klient zalogowany klient niezalogowany (gość). 2. Budowa parkingu Parking składa się z dwóch pięter. Na obu piętrach znajduje się wjazd i wyjazd dla samochodów przyjeżdżających oraz wyjeżdżających. Poza tym jest tam również myjnia oraz dodatkowe miejsca służące do chwilowego przestawienia samochodów w celu przestawienia innych. Na piętrze może parkować określona liczba samochodów jeden obok drugiego. Każdy przyjmowany samochód jest parkowany w specjalnej klatce, która ułatwi przemieszczanie samochodu po parkingu. Jeśli nastąpi potrzeba przestawienia zaparkowanego samochodu, nad klatkę przesunie się dźwig umieszczony na specjalnych szynach przymocowanych do sufitu, zaczepi ją od góry na swój hak, a następnie przesunie na docelowe miejsce. Dźwig będzie przenosił samochody nie tylko między wjazdem miejscem parkowania wyjazdem, ale również, w razie potrzeby, przestawi samochód na nowe miejsce na parkingu, przemieści do warsztatu bądź do myjni samochodowej. 3. Funkcjonalności W zależności kto będzie korzystał z programu, możemy wymienić różne funkcjonalności Zarządca parkingu Zarządca to człowiek będący pracownikiem inteligentnego parkingu. Jego zadaniem jest przyjmowanie nowych samochodów na parking oraz wydawanie tych, po które zgłosili się ich właściciele. Program udostępnia mu następujące funkcjonalności: Zarządzać samochodami zarządca może dodać nowy samochód do parkingu, sprawdzić, gdzie dany samochód stoi, czy są przypisane do niego jakieś dodatkowe usługi. Sprawdzenie statystyk zarządca może sprawdzić średnio ile czasu zajmuje ustawienie samochodu na parkingu lub średnio ile czasu zajmuje pobranie pojazdu Klient zalogowany Klient jest osobą zarejestrowaną do systemu. Przed zalogowaniem ma do dyspozycji te same funkcjonalności programu c zwykły gość, zaś po zalogowaniu dodatkowo może korzystać z następujących funkcjonalności: Zmiana dodatkowych usług klient może zamówić dodatkowe usługi podczas, gdy jego samochód już jest zaparkowany na parkingu Zmiana terminu odbioru samochodu klient może zgłosić chęć odebrania swojego samochodu, bądź poinformować, że danego dnia nie zgłosi się po jego odbiór.

3 3.3. Gość Jest to osoba niezarejestrowana w systemie. Może być to zarówno przyszły klient parkingu jaki i zwykły obserwator, który zastanawia się, co może oferować ten inteligentny parking. Dla tej osoby udostępnione są następujące funkcjonalności: Sprawdzenie oferty gość może sprawdzić jaka jest opłata za parking, ile kosztuje wykupienie abonamentu oraz sprawdzić cenę dodatkowych usług. Przeczytanie regulaminu klient może zapoznać się z regulaminem parkingu, co w przyszłości ułatwi mu podjęcie decyzji czy chce być klientem tego parkingu. 4. Proces biznesowy 4.1. Rejestracja Rejestracja nowego klient nie powinna się odbywać przez Internet, ponieważ istnieje ryzyko podania przez gościa fałszywych danych, bądź skradzenia danych gościa przez hakerów. W celu zapobiegnięcia wyżej wspomnianych incydentów, postanowiliśmy nie dodawać opcji rejestrowania do naszego programu. Gość, chcąc zarejestrować się w systemie, powinien przyjść osobiście do zarządcy parkingu i wypełnić odpowiedni formularz, podając swoje dane osobowe między innymi login, hasło, numer telefonu oraz adres . Wszystkie dane klienta będą przechowywane w lokalnej bazie danych Odbiór auta Klient może zgłosić chęć wcześniejszego odebrania swojego samochodu. W tym celu powinien zadzwonić do zarządcy parkingu i zgłosić chęć odebrania samochodu. Zarządca wprowadza dane do systemu, ten zaś automatycznie wysyła SMS do właściciela auta z informacją, że ktoś zgłosił chęć odebrania jego samochodu, w celu zapobiegnięcia kradzieży samochodu przez niepowołane osoby. Klient może również zalogować się do systemu przez Internet i tam podać godzinę odbioru, jeśli wcześniej jej nie podał, zmienić aktualną godzinę odbioru, bądź zamówić dodatkowe usługi Upoważnianie osób Właściciel auta nie musi przychodzić zawsze osobiście, aby odebrać swój samochód, może upoważnić inną osobę do tego zadania. Na początku rozważaliśmy możliwość wprowadzenia kart chipowych, aby osoba odbierająca samochód mogła przejechać kartą przez czytnik w celu udowodnienia swoich uprawnień. Uznaliśmy jednak, że stwarza to duże prawdopodobieństwo, iż taka karta zostanie skradziona, a samochód ukradziony. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kradzieży, postanowiliśmy, że klient przy rejestracji będzie mógł upoważnić inne osoby do odbioru auta. W tym celu będzie musiał wypełnić wskazany przez zarządcę formularz. Jeśli osoba upoważniona, będzie chciała odebrać auto, będzie musiała przedstawić swój dowód osobisty przy odbiorze w celu udowodnienia swojej tożsamości. Właściciel samochodu będzie mógł w każdej chwili upoważnić nowe osoby do odbioru pojazdu lub unieważnić wcześniejsze upoważnienia.

4 5. Oprogramowanie Nasz program będzie symulował działanie oprogramowania w inteligentnym parkingu. W prawdziwym programie powinna być oddzielona cześć klienta od administracji. U nas jest to w jednej aplikacji, aby pokazać zasadę działania zamiast skupiać się na uruchamianiu architektury klient-serwer. Program będzie składał się z czterech zakładek: Informacje Strefa klient Administracja Ustawienia i statystyka Informacje Rys.1 Okno główne programu, zakładka Informacje. W tej zakładce użytkownik programu może zobaczyć logo parkingu, zdjęcie zakładu, hasło reklamowe oraz zapoznać się z cennikiem usług. Wyróżnione są trzy kategorie usług: opłaty za parking: Opłata za godzinę Abonament za cały dzień Abonament miesięczny usługi dodatkowe: Mycie Woskowanie Wymiana wycieraczek

5 usługi dodatkowe, do których wykonania niezbędna jest obecność właściciela pojazdu lub osoby przez niego upoważnionej: Odkurzanie samochodu Wymiana żarówek Użytkownik może również zapoznać się z regulaminem parkingu. Po naciśnięciu przycisku u dołu ekranu, pojawi się nowe okno z regulaminem parkingu Strefa klienta Rys.2 Regulamin parkingu Rys.3 Okno główne programu, zakładka Strefa Klienta, Logowanie.

6 W tej zakładce klient może zalogować się do systemu. Osoba niezalogowana zobaczy tylko miejsce na wpisanie loginu i hasła oraz przycisk logowania do systemu. Rys.4 Okno główne programu, zakładka Strefa Klient. Po zalogowaniu do systemu klient będzie miał możliwość wylogowania się, zmiany hasła, bądź sprawdzenia listę swoich samochodów. Rys.5 Okno zmiany hasła

7 5.3. Administracja Rys.6 Okno główne programu, zakładka Administracja. W tej zakładce użytkownik będzie miał szansę obejrzeć listę zaparkowanych samochodów, dodać nowe samochody do parkingu, edytować usługi już zaparkowanych samochodów lub usunąć istniejące już zamówienia. W tabeli pojazdów, widocznej na powyższym zdjęciu, można znaleźć informacje dotyczące pojazdu takie jak: numer identyfikacyjny pojazdu, miejsce na którym stoi (np. 1A5 pierwsze piętro, rząd A miejsce 5), termin odbioru, czas pozostały do odbioru pojazdu oraz jakie dodatkowe usługi zastały wybrane.

8 Rys.7 Okno Dodania Samochodu. Po wybraniu opcji dodaj nowy pojawia się okno, w którym użytkownik podaje identyfikator pojazdu oraz wybiera dodatkowe usługi. Rys.8 Okno Edycji Samochodu. Po zaznaczeniu interesującego nas samochodu oraz wybraniu opcji Edytuj wybrany pojawia się okno, w którym użytkownik może edytować dane dotyczące samochodu. W zakładce tej istnieje możliwaćś sprawdzenia listy klientów. Po naciśnięciu przycisku Lista klientów, wyświetla nam się owa lista.

9 Rys.9 Okno Listy klientów. Możemy dodać nowego klient bądź edytować czy usunąć już istniejącego. W przypadku dodania klienta należy nacisnąć przycisk Dodaj, a pojawi się okno do wpisania danych klienta. Rys.10 Okno Dodania Klienta. Jeśli chcemy edytować lub usunąć klienta, musimy zaznaczyć go na liście, a następnie nacisnąć odpowiedni przycisk. W przeciwnym razie system wyświetli następujący komunikat: Rys.11 Okno Błędu.

10 Jeśli zdecydujemy się na usunięcie klienta, system wyświetli następujące zapytanie: Rys.12 Okno Usunięcia Klienta Ustawienia i statystyki Rys.13 Okno główne programu, zakładka Ustawienia i Statystyki. W tej zakładce użytkownik może dostosować prędkość dźwigu, prędkość mijanego czasu, wczytać listę zamówień z pliku bądź zapisać zamówienia do pliku. Istnieje również możliwość sprawdzenia jaki jest średni czas wstawienia pojazdu bądź średni czas pobrania pojazdu.

11 6. Używane algorytmy 6.1. Wyszukiwanie miejsca do wstawienia pojazdu Rys.14 Algorytm wyszukiwania miejsca do wstawienia pojazdu. 1. Wyznaczane są wszystkie możliwe trasy od dźwigu w głąb parkingu. 2. Wybierane są te miejsca, przez które nie będzie trzeba w przyszłości przechodzić, aby przejść do innych miejsc. 3. Z puli wybranych powyżej miejsc, zastawiane są pierwszej kolejności miejsca w parzystych kolumnach siatki parkingu licząc od lewej. 4. Jeśli w parzystych kolumnach nie ma już wolnych miejsc, wybierane są miejsca z kolumn nieparzystych. 5. Wybierane jest najbliższe miejsce od wjazdu w metryce miejskiej. 6. Wyznaczana jest trasa do wybranego miejsca Wyszukiwanie trasy przestawienia pojazdu Rys.15 Algorytm wyszukiwania trasy przestawienia pojazdu. 1. Z punktu A rekurencyjnie wyznaczane są przejścia do kolejnych pól w głąb parkingu. Każdy kolejny punkt zapamiętuje swojego poprzednika. 2. Wyznaczana jest najkrótsza trasa z punktu A do punktu B.

12 6.3. Wyszukiwanie trasy wystawienia pojazdu Rys.16 Algorytm Wyszukiwania trasy wystawiania pojazdu Tutaj stosowane są dwa algorytmy. Pierwszy wyznacza optymalną trasę (z najmniejszą ilością przestawień): 1. Wyznaczane są wszystkie możliwe przestawienia samochodów w celu wystawienia interesującego nas samochodu. 2. Dla każdego pola wyliczana jest liczba niezbędnych przestawień samochodów (odległość od punktu pierwszego). 3. Wybierana jest trasa z najmniejszą liczbą przestawień. 4. Wyznaczana jest trasa wystawienia samochodu. 5. Dla wybranego przestawienia wyznaczana jest najkrótsza trasa przestawienia pojazdu na wolne miejsce parkingu. Niestety mogą wystąpić sytuacje w których nie uda się znaleźć miejsca do wystawienia przeszkadzającego pojazdu. Przykładowo dla sytuacji przedstawionej po prawej stronie zastawione są miejsca tymczasowe i nie ma gdzie wystawić pojazdu. Rys.17 Błędne ustawienie samochodów Wtedy stosowany jest algorytm wyznaczający najkrótszą trasę do trasy dźwigu. W ten sposób zawsze można wystawić pojazd, ponieważ ilość miejsc tymczasowych jest większa od maksymalnej głębokości parkingu. Rys.18 Najkrótsza droga do trasy dźwigu 1. Wyznaczana jest najkrótsza droga do trasy dźwigu. 2. Przeszkadzające pojazdy są przestawiane w głąb parkingu tak, aby nie zastawić trasy wyjazdowej.

13 7. Siatki miejsc parkingowych W celu porównania różnych ustawień miejsc pojazdów, wprowadziliśmy dwie różne siatki parkingowe, na każdym piętrze inną. Siatka pierwszego piętra: Siatka drugiego piętra: Rys.19 Siatka 1 Rys.20 Siatka 2 Siatka pierwszego piętra Siatka drugiego piętra Wielkość: 6x6 9x9 Powierzchnia: Ilość miejsc: parkingowych 24 (66,7%) 54 (66,7%) wolnych 6 22 wjazd/wyjazd 2 2 funkcyjnych 1 1 tymczasowych 3 2 (na przestawianie) Największa odległość do wystawienia: Konieczne przestawianie: maks. 3 pojazdy maks. 1 pojazd 8. Testy wydajności siatek rozkładu miejsc Ustawienia miejsc sprawdziliśmy dla losowego rozstawienia 56 pojazdów, tak aby zająć całą powierzchnię parkingu i aby w ciągu 1 dnia (w symulacji) musiały zostać wybrane wszystkie pojazdy. Siatka 1: Parametr Minimalnie Średnio Maksymalnie Jednostka Ilość przesunięć dźwigu przy wstawianiu pojazdu 8 14,98 22 Ilość przesunięć Ilość przesunięć dźwigu przy wystawianiu pojazdu 7 27,75 67 Ilość przesunięć Ilość przesunięć dźwigu bez pojazdu 0 6,97 26 Na zadanie Ilość przesunięć dźwigu z pojazdem 2 9,37 34 Na zadanie Stosunek przesunięć dźwigu bez pojazdu do całości trasy 0% 44,07% 71,43% Dla 1 zadania Konieczne przestawienie pojazdów przy wystawianiu 0 1,02 3 Ilość pojazdów

14 Siatka 2: Parametr Minimalnie Średnio Maksymalnie Jednostka Ilość przesunięć dźwigu przy wstawianiu pojazdu 7 15,3 26 Ilość przesunięć Ilość przesunięć dźwigu przy wystawianiu pojazdu 6 17,36 33 Ilość przesunięć Ilość przesunięć dźwigu bez pojazdu 1 5,8 13 Na zadanie Ilość przesunięć dźwigu z pojazdem Na zadanie Stosunek przesunięć dźwigu bez pojazdu do całości trasy 11,11% 45,37% 85,71% Dla 1 zadania Konieczne przestawienie pojazdów przy wystawianiu 0 0,02 1 Ilość pojazdów 8.1. Wnioski Jak widać druga siatka jest ponad 2 razy większa od pierwszej, co tylko nieznacznie wpłynęło na maksymalny czas (i ilość potrzebnych przesunięć dźwigu) do wstawienia pojazdu. Jednak inna konstrukcja miejsc, tak aby dostęp do każdego miejsca był możliwy po przestawieniu maksymalnie jednego pojazdu, pozwoliła znacznie skrócić czas wystawiania pojazdu. Konieczność przestawienia jednego pojazdu niemal podwaja ilość przestawień dźwigu koniecznych do wystawienia pojazdu, dlatego należy unikać zwiększania głębokości. W symulacji przeprowadziliśmy testy dla równego czasu potrzebnego na przestawienie dźwigu z jednego miejsca na drugie z pojazdem i bez niego. Średnio połowa przestawień potrzebnych na wykonanie zadania wykonywana jest bez pojazdu, przez co zmniejszenie czasu przesuwania dźwigu bez pojazdu może lekko przyspieszyć działanie algorytmu. W naszej symulacji lepiej sprawdziła się druga, większa siatka rozkładu miejsc.

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40

Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40 Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40 1. INFORMACJE OGÓLNE O PROGRAMIE... 2 1.1. INSTALACJA PROGRAMU... 2 2. ZASADY OBSŁUGI PROGRAMU... 2 2.1. URUCHOMIENIE PROGRAMU I REJESTRACJA...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika System icar Instrukcja użytkownika wersja 1.1.10 1 Spis treści 1 Informacje wstępne, podstawowa funkcjonalność systemu...3 1.1 Wstęp...3 1.2 Uprawnienia...3 1.3 Logowanie do systemu...4 1.4 Organizacja

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WERSJA 13.05.a SYSTIM

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WERSJA 13.05.a SYSTIM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WERSJA 13.05.a SYSTIM 1 Spis treści SYSTIM...1 Rozdział 1. Wstęp...5 1.1 logowanie do systemu...5 Rozdział 2. Handel i Magazyn...7 2.1 Sprzedaż...7 2.1.1 sprzedaż...7 2.1.2 nowa

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Podręcznikużytkownika KS-CRMMobile

Podręcznikużytkownika KS-CRMMobile SYSTEM WSPOMAGANIA PRACY PRZEDSTAWICIELI HANDLOWYCH Podręcznikużytkownika KS-CRMMobile Katowice 2011 2213PI01.00 Nazwa dokumentu: Podręcznik użytkownika KS-CRM Mobile Wersja dokumentu: 2012.00.0.0 Data

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Firma 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl. Wersja: 6.1

Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl. Wersja: 6.1 Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl Wersja: 6.1 Copyright 2012 COMARCH SA Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej

Bardziej szczegółowo

WGSM.pl. ver. 2.0. Profesjonalne rozwiązania dla branży GSM

WGSM.pl. ver. 2.0. Profesjonalne rozwiązania dla branży GSM ver. 2.0. Profesjonalne rozwiązania dla branży GSM Spis treści 1. Wstęp... 1.1. Czym jest?... 1.2. Wymagania systemu... 2. Logowanie do systemu 3. Panel Zarządzanie sklepami 3.1. Menu panelu Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika sklepu internetowego Polski Tytoń S.A.

Instrukcja użytkownika sklepu internetowego Polski Tytoń S.A. Instrukcja użytkownika sklepu internetowego Polski Tytoń S.A. Spis treści Wstęp... 3 1. Strona główna... 3 2. Profil... 10 2.1. Oferta dla Ciebie... 11 2.2. Szablony zamówień... 12 2.3. Zarządzaj profilem...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po konfiguracji Comarch ERP Optima z wszystko.pl

Przewodnik po konfiguracji Comarch ERP Optima z wszystko.pl Przewodnik po konfiguracji Comarch ERP Optima z wszystko.pl Spis treści 1 INFORMACJE WSTĘPNE... 3 2 KONFIGURACJA WSZYSTKO.PL... 4 2.1 SPRAWDZENIE MOŻLIWOŚCI KORZYSTANIA Z SERWISU WSZYSTKO.PL... 4 2.2 KONFIGURACJA

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015. Autorzy: Zespół meteoryt.pl

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015. Autorzy: Zespół meteoryt.pl Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015 Autorzy: Zespół meteoryt.pl Spis treści 1 WSĘP 3 2 Instalacja 5 3 Pierwsze uruchomienie 7 3.1 Kreator pierwszego uruchomienia.......................

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi panelu Futuro Flexo.

Instrukcja obsługi panelu Futuro Flexo. Instrukcja obsługi panelu Futuro Flexo. 1. Logowanie do usługi 2 2. Informacje w panelu 3 2.1. Autowylogowanie 3 2.2. Informacje o kliencie i usłudze 3 2.3. Wykorzystanie limitu ruchu 4 3. Menu panelu:

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla klienta

Przewodnik dla klienta http://www.paluckibs.pl SPIS TREŚCI Część I. Internetowa obsługa rachunku, autoryzacja operacji za pomocą listy haseł jednorazowych lub haseł SMS... 5 Wprowadzenie... 5 Bezpieczeństwo... 5 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo

NDot System. N.S New Image - wersja lokalna Instrukcja obsługi. Spis treści. Spis treści. www.ndot.pl

NDot System. N.S New Image - wersja lokalna Instrukcja obsługi. Spis treści. Spis treści. www.ndot.pl N.S New Image - wersja lokalna Instrukcja obsługi Spis treści Spis treści 1.Wymagania programu N.S New Image wersja lokalna...2 2.Instalacja programu... 3 3.Aktualizacja programu do nowszej wersji...6

Bardziej szczegółowo

Zakupy bez wychodzenia z domu

Zakupy bez wychodzenia z domu Zakupy bez wychodzenia z domu USŁUGI INTERNETOWE SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

USŁUGI BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ

USŁUGI BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ USŁUGI BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ PRZEWODNIK DLA KLIENTA Raciąż 2015 Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 3 Rozdział 1... 4 1.1. Podpisanie umowy o UBE... 4 Rozdział 2... 4 3.1. Uruchomienie systemu...

Bardziej szczegółowo

SOHO. System Obsługi Hotelu. Instrukcja obsługi programu. http://www.novitus.pl

SOHO. System Obsługi Hotelu. Instrukcja obsługi programu. http://www.novitus.pl SOHO System Obsługi Hotelu Instrukcja obsługi programu http://www.novitus.pl j - 2 - SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 3 WPROWADZENIE... 8 1. WYMAGANIA SPRZĘTOWE I SYSTEMOWE... 9 2. PIERWSZE URUCHOMIENIE SYSTEMU

Bardziej szczegółowo

(Przewodnik użytkownika systemu IB) Wersja 10

(Przewodnik użytkownika systemu IB) Wersja 10 Załącznik nr 17. 2 do Instrukcji świadczenia usług w zakresie prowadzenia rachunków bankowych, wydawania kart do rachunków oraz usług bankowości elektronicznej dla Klientów indywidualnych, SKO i PKZP w

Bardziej szczegółowo

Comarch ERP Optima. Współpraca z wszystko.pl Wersja 2015.0.1

Comarch ERP Optima. Współpraca z wszystko.pl Wersja 2015.0.1 Comarch ERP Optima Współpraca z wszystko.pl Wersja 2015.0.1 UWAGA Prawa wynikające z Warunków Gwarancji Użytkownik nabywa po rejestracji programu u Producenta. Dokumentem potwierdzającym rejestrację jest

Bardziej szczegółowo

System Numerowania Recept Lekarskich Moduł Operatora Lekarza 2010.08.1.45.

System Numerowania Recept Lekarskich Moduł Operatora Lekarza 2010.08.1.45. System Numerowania Recept Lekarskich Moduł Operatora Lekarza 2010.08.1.45. Katowice, wrzesień 2011 Strona 1 z 30 SPIS TREŚCI 1. WSTĘP... 3 2. PODSTAWOWE ZASADY PRACY Z SYSTEMEM... 4 2.1. Opcje wspólne...

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia...r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia...r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia....r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA OFERTA DLA ŚREDNICH I DUŻYCH PRZEDSIĘBIORSTW Ciechanów, 2013 Strona 2 Spis treści

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 011

(instrukcja użytkownika) Wersja 011 BANK SPÓŁDZIELCZY W BIAŁOGARDZIE PRZEWODNIK DLA KLIENTA (instrukcja użytkownika) Wersja 011 http://www.bsbialogard.pl https://ib.bsbialogard.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo

Obieg dokumentów v. 4.2.8

Obieg dokumentów v. 4.2.8 Obieg dokumentów v. 4.2.8 2 Obieg Dokumentów - SPIS TREŚCI: 1. Wstęp... 5 2. Uruchomienie... 6 3. Funkcje... 7 4. Obieg dokumentów... 9 4.1. Skrzynka... 9 4.1.1. Panel statusów, folderów, segregatorów....

Bardziej szczegółowo

CZEŚĆ I. (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl

CZEŚĆ I. (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl CZEŚĆ I GOSPODARCZY BANK SPÓŁDZIELCZY w STRZELINIE Internet Banking (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 5 Logowanie

Bardziej szczegółowo

SOHO. System Obsługi Hotelu. Instrukcja obsługi programu. http://www.novitus.pl

SOHO. System Obsługi Hotelu. Instrukcja obsługi programu. http://www.novitus.pl SOHO System Obsługi Hotelu Instrukcja obsługi programu http://www.novitus.pl j - 2 - SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 3 WPROWADZENIE... 7 1. WYMAGANIA SPRZĘTOWE I SYSTEMOWE... 8 2. PIERWSZE URUCHOMIENIE SYSTEMU

Bardziej szczegółowo