Wprowadzenie Optymalizacja robota Budowa robota Implementacja robota. Crawling the Web. Tomasz Tylenda. 27 lutego 2006 roku

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wprowadzenie Optymalizacja robota Budowa robota Implementacja robota. Crawling the Web. Tomasz Tylenda. 27 lutego 2006 roku"

Transkrypt

1 27 lutego 2006 roku

2 Temat referatu Wprowadzenie O sieci Web Crawling Zajmiemy się zagadnieniem pobierania stron internetorych w celu ich dalszego przetwarzania. Program wykonujący to zadanie nazywa się robotem internetowym (ang. crawler, spider, robot, bot).

3 Sieć Web Wprowadzenie O sieci Web Crawling Sieć WWW (ang. World Wide Web) składa się z miliardów dokumentów napisanych w wielu różnych językach, mających zazwyczaj dlugość kilku tysięcy znaków, odnośników (ang. hyperlink) łączących dokumenty.

4 Sieć Web kilka liczb O sieci Web Crawling Internetu używa ponad miliard ludzi. Najczęściej używanie języki to angielski (32%), chiński (13%), japoński (8%), hiszpański (7%), niemiecki (6%) i francuski (4%). Archiwum stron internetowych działające od 1996 roku, zindeksowało 55 miliardów stron zajmujących 1000 TB. Co miesiąc pojawia się 20 TB nowych stron.

5 O sieci Web Crawling HTML i HTTP Strony w sieci Web są zazwyczaj napisane w języku HTML (ang. hypertext markup language). HTML opisuje strukturę i wygląd dokumentu. HTML pozwalana na umieszczanie odwołań do innych dokumentów za pomocą adresów URL (ang. uniform resource locator). Przykład <a href="http://www.cse.iitb.ac.in/">the IIT Bombay Computer Science Departament</a>

6 HTML i HTTP (c.d.) Wprowadzenie O sieci Web Crawling W najprostszej postaci URL składa się z nazwy protokołu nazwy serwera scieżki do dokumentu Opcjonalnie można podać numer portu i parametry dla programu CGI. Do przesyłania dokumentów w HTMLu używa się protokołu HTTP. Używając narzędzia telnet, można zasymulować działanie przeglądarki.

7 O sieci Web Crawling HTML i HTTP (c.d.) Przykład $ telnet 80 Trying Connected to Escape character is ^]. GET / HTTP/1.1 Host: HTTP/ OK Date: Sun, 26 Feb :51:03 GMT Server: Apache/ (Unix) mod_python/3.1.4 Python/2.4 PHP/5.0.2 X-Powered-By: PHP/5.0.2

8 O sieci Web Crawling HTML i HTTP (c.d.) Przykład (c.d.) Transfer-Encoding: chunked Content-Type: text/html 1f55 <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"> <html> (...) </html>

9 Podstawy crawlingu Wprowadzenie O sieci Web Crawling Struktura sieci doskonale nadaje się do przeglądania i przechodzenia ze strony na stronę, ale wyszukiwanie jest utrudnione. Zanim powstała sieć Web dokumenty (np. bibliogafie, streszczenia artykułów) były dostarczane do wyszukiwarki bezpośrednio np. na dyskach magnetycznych.

10 Podstawy crawlingu (c.d.) O sieci Web Crawling Aby robot mogł pobrać strony z sieci dostarcza się mu początkowy zbiór odnośników, robot przegląda strony i odnajduje nowe, nieznane strony. Adresy stron odnajdywane przez robota są zapisywane na dysku, aby zwolnić pamięć i urchronić się przed ich utratą. Praca robota nigdy się nie kończy ponieważ w sieci pojawiają się nowe strony stare strony są aktualizowane Oczywiście poza odnośnikami robot zapisuje także treść stron.

11 O sieci Web Crawling Wydajność robota wiadomości o sieci Połączenie sieciowe ma dwie podstawowe cechy: przepustowość określa ile bitów/bajtów można przesłać w ciągu sekundy, opóźnienie określa jak długo pakiet wędruje przez łącze, gdy pakiet podróżuje przez kilka serwerów może to być nawet kilka sekund.

12 O sieci Web Crawling Wydajność robota stos protokołów HTTP, gadu gadu, poczta, DNS,... DNS UDP prosty protokół bezpołączeniowy, wysyłamy pakiet i zapominamy o nim, nie ma gwarancji, że pakiet dotrze; TCP UDP TCP (ang. Transmission Control Protocol) zapewnia wirtualne IP Ethernet połączenie, mamy gwarancję, że pakiet dotrze, a przesłana informacja nie ulegnie zniekształceniu; połączenie TCP jest kosztowne. Zauważmy, że usługa DNS jest dostępna zarówno przez TCP jak i przez UDP.

13 Wydajność robota Wprowadzenie O sieci Web Crawling Firmy takie jak AltaVista, Northern Light, Inktomi, itd. publikują pewne dane dotyczące swojego oprogramowania, ale nie podają szczegółów. Najlepiej opisane są crawlery Mercator AltaVisty i pierwsza wersja Google Bota. Pobieranie stron wymaga: 1 pobrania z serwera DNS adresu IP serwera o danej nazwie, 2 utworzenia gniazda sieciowego i wysłania żądania do serwera, 3 odebrania strony. Dla małych stron dwa pierwsze etapy zajmują znaczną część czasu. Należy zauważyć, że na czas pobrania strony wpływa głównie czas przesłania pakietu, więc szybsze łącze nie pomoże.

14 Kiedy robot kończy pracę? O sieci Web Crawling Robot może zindeksować całą sieć typu intranet, ale w Internecie zadanie jest znacznie trudniejsze. Istnieją sposoby określenie liczby stron w Internecie, robot może kończyć pracę gdy pobrał określony procent stron. Innym oczywistym powodem do zakończenia pracy jest brak miejsca na dysku, lub przekroczenie limitów nałożonych na łacze sieciowe.

15 Co należy wziąć pod uwagę? Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Pobieranie strony jest związane z opóźnieniem (nawet kilka sekund), więc należy pobierać wiele (setki, tysiące) stron na raz. Potrzeby jest wydajny serwer DNS, a nawet kilka. Wielowątkowość udostępniana przez system operacyjny nie nadaje się dla robota (zużywa za dużo zasobów), lepiej zrobić to samodzielnie. W sieci robot natknie się na pułapki, np. dziwne adresy URL, nieskończone strony, itd. trzeba sobie z tym radzić. Robot musi być grzeczny i nie przeciążać serwerów.

16 Czym jest DNS? Wprowadzenie Problemy DNS Równoległe pobieranie stron DNS (ang. Domain Name System) to rozproszona baza danych, która tłumaczy adresy symboliczn na adresy IP, tym skrótem określa się również używany protokół i serwery. Serwery DNS mają ograniczona wiedzę i zapytania często są kierowane do innych serwerów. Protokół DNS zazwyczaj korzysta z UDP (ponieważ starcza przesłanie po jednym pakiecie w każdą stronę), TCP używa się rzadko, ale jest możliwe wysyłanie wszystkich żądań przez TCP (np. system HP-UX). Serwery DNS utrzymują wyniki zapytań w pamięci podręcznej (lokalność odwołań).

17 Optymalizacja dostępu do DNS Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Zwykły serwer DNS może działać na komputerze PC i zapewniać usługi dla setek stacji roboczych. Ale robot jest innych: generuje mnóstwo zapytań, żądania robota nie mają własności lokalności (z uwagi na możliwość przeciążenia serwera), więc pamięć podręczna DNSa się nie przydaje. Wniosek: robot musi posiadać własny DNS. Na serwer DNS starcza komputer z 256MB RAM i kilkoma GB miejsca na dysku, czasem lepiej mieć kilka takich. W przeciwieństwie do zwykłego serwera DNS, ten obsługujący robota nie musi się ściśle stosować do czasu wygaśnięcia adresu.

18 Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Optymalizacja dostępu do DNS (c.d.) API do obsługi DNSa dostarczane przez system operacyjny (uniksowe gethostbyname) nie jest dobrym wyborem: nie obsługuje równoległych zapytań i nie pozwala na asynchroniczną obsługę DNS, nie ma sposobu, aby zapytania rozłożyć na kilka serwerów. Dzięki zastosowaniu własnego komponentu DNS w robocie Mercator (AltaVista), zredukowano czas tracony na odwołania z 87% do 25%.

19 Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Optymalizacja dostępu do DNS (c.d.) prefetching Kolejnym sposobem przyspieszenia dostępu do DNS jest prefetching. Często zdarza się, że lokalna serwer nie zna pewnych adresów i musi o nie zapytać inny serwer DNS. Zapytanie może być przesłane przez wiele serwerów, co istotnie spowolni robota. Aby uniknąć takiej sytuacji, tuż po odebraniu nowej strony wybiera się adresy serwerów i wysyła się do lokalnego DNSa informację, że będziemy potrzebować adresów IP tych serwerów. Dzieki temu lokalny DNS ma czas na ewentualne zapytanie innych serwerów.

20 Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Równoległe pobieranie stron możliwości Robot musi pobierać setki lub nawet tysiące stron na sekunde. Można wybrać jeden z dwóch mechanizmów, aby zrealizowac to zadanie: wielowątkowość (ang. multithreading), nieblokujące gniazda (ang. nonblocking sockets) i obsługa zdarzeń. Zauważmy też, że wydajność robota jest ograniczona przez szybkość pamięci dyskowej i sieci, więc maszyny wieloprocesorowe nie są potrzebne.

21 Wielowątkowość Wprowadzenie Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Sposób implementacji: Używa się wątków udostępnianych przez system operacyjny (np. pthreads). Wątki tworzą gniazda sieciowe i pobierają strony używając blokujących wywołań systemowych. Nie tworzy się wątku dla każdej strony, ale używa się puli wątków, działających w pętli. Czasem, ze względu na bezpieczeństwo, używa się procesów zamias wątków.

22 Wielowątkowość problemy Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Problemy wynikające z uzycia wątków: Synchronizacja dostępu do dzielonych struktur danych, takich jak kolejka stron do odwiedzenia, jest kosztowna. Wątki powodują skakanie po dysku przez co obniża się wydajność wejścia-wyjścia.

23 Nieblokujące gniazda Wprowadzenie Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Funkcje odpowiedzialne komunikację przez sieć mogą być używane w sposób nie blokujący pracy programu, zamiast czekać na zakończenie operacji można zlecić jej wykonanie i za jakiś czas zapytać czy już się skończyła (wywołanie systemowe select lub poll). Robot używający gniazd nieblokujących posiada zbiór gniazd sieciowych wraz ze strukturą opisującą stan każdego gniazda (etap pobierania) i odpowiednią fukcją wybiera takie, w którym zakończyła się zlecona operacja.

24 Nieblokujące gniazda zalety Problemy DNS Równoległe pobieranie stron Zalety stosowania nieblokujących gniazd: Unika się rywalizacji o zasoby i wywłaszczania wątków. Dostęp do dysku nie jest chaotyczny.

25 Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Ekstrakcja i normalizacja odnośników Jedna strona może mieć wiele adresów, ale robot nie powinien pobierać jej wielokrotnie. Aby temu zapobiec stosuje się normalizację adresów.

26 Adres IP, a nazwa hosta Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Relacja między IP, a nazwą hosta jest typu wiele-do-wielu. Przyczyny: Równoważenie obciążenia (ang. load balancing) żądania mogą być przekierowywane na różne komputery ze względu na wydajność. Host wirtualne np. zamiast adresów wolimy mieć adresy użytkownik.serwer.pl DNS wraz adresem IP zwraca nazwę kanoniczną hosta. Może być ona przydatna do normalizacji linków.

27 URL Wprowadzenie Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron URL może być: bezwzględny (ang. absolute) np. względny (ang. relative) np. /~gst/ lub gst.jpg URL może zawierać także numer portu, na którym działa serwer HTTP, domyśnie jest to numer 80 i jest pomijany. Pełny URL to np. Scieżka może nie być znormalizowana, np. /books/../papers//sig.ps, po normalizacji otrzymujemy /papers/sig.ps.

28 URL (c.d.) Wprowadzenie Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Kanoniczny URL jest tworzony następująco: 1 używa się nazwy protokołu 2 dodawana jest kanoniczna nazwa hosta 3 dodawany jest numer portu, jeśli jest niezbędny 4 dodawana jest znormalizowana ścieżka

29 Informacje dla robotów Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Serwer może komunikowac się z robotami poprzez plik robots.txt umieszczony w katalogu głównym. Plik ten jest przeznaczony tylko dla automatów (nie dla zwykłych przeglądarek). Zawiera on informacje, których stron robot nie powinien pobierać. Więcej o plikach robots.txt można dowiedzieć się ze strony Komunikacja z robotem powinna być możliwa w dwie strony dlatego, gdy piszemy własnego robota powinniśmy umieścić swój w polu User-agent żądania http.

30 Informacje dla robotów przykład Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Przykład User-agent: webcrawler Disallow: User-agent: lycra Disallow: / User-agent: * Disallow: /tmp Disallow: /logs

31 Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Sprawdzanie czy strona została odwiedzona Sprawdzanie czy strona zostala odwiedzona musi być szybkie. Można przehaszować kanoniczne adresy URL (np. funkcją MD5), i sprawdzać kody. Pojawia się problem: 8B/adres * 10 9 adresów = 8GB + struktura danych. Dodatkowo funkcja haszująca rozrzuca adresy równomiernie po całej dziedzinie, więc tracimy lokalność odwołań i każde pytanie o stronę będzie nas kosztować odczyt z dysku. Rozwiązaniem powyższego problemu jest dwupozimowe haszowanie, część bitów kodu zależy od nazwy hosta, a część od ścieżki (np ). Kody możemy przechowywać w B-drzewie zapisanym na dystku, a potrzebne strony możemy trzymać w pamięci.

32 Pułapki Wprowadzenie Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Na robota czekają rózne pułapki, przypadkowe i celowe: źle uformowane adresy URL skrypty CGI generujące nieskończone strony przykład z książki: adres URL zawierał 68KB znaków NULL różne inne Dobrym sposobem obrony przed takimi problemami jest sporządzanie statystyk pracy robota, jeśli poświęca on za wiele pracy jednej stronie to wiemy, że mamy problem. Można używać strażników, aby robot nie pobierał zawartości generowanej przez CGI oraz plików które nie zawierają tekstu.

33 Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Unikanie wielokrotnego analizowania stron Załóżmy, że strona zawierająca link do strony v jest dostępna jako u 1 i u 2 : strona jest analizowana dwukrotnie, co zajmuje troche czasu, co gorsze wydaje się nam, że odnośniki do strony v są na dwóch stronach, a nie na jednej. Taka systuacja może się zdarzyć gdy tworzone są kopie lustrzane strony (ang. mirroring).

34 Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Unikanie wielokrotnego analizowania stron (c.d.) Aby uniknąć powyższych problemów możemy przechowywać skróty MD5 (albo jakieś podobne) stron i sprawdzać czy znamy już daną stronę. Poważniejszym problemem są strony które rożnią się tylko nieznacznie, np. datą utworznie kopii, em administratora, itp., wtedy zwykła funkcja haszująca nie pomoże, ale znane są sposoby jak radzić sobie także z tym problemem.

35 Monitorowanie pracy robota Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Dwie istotne części robota to monitor obciążenia (ang. load monitor) i zarządca wątków (ang. thread manager) pobierających strony. Monitor obciążenie kontroluje wydajność połączenia z Internetem (przepustowość i opóźnienia) liczbę otwartych połączeń (operator robota lub ISP określa maksymalną liczbę) Powyższe statystyki służą do planowania pracy systemu.

36 Ataki DoS Wprowadzenie Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Serwery internetowe są narażone na ataki typu DoS (ang. denial of service), aby się przed nimi bronić ustawia się limit połączeń w jednostce czasu z jednego adresu IP. Robot może łatwo przeciążyć serwer, aby tego uniknąć utrzymywana jest kolejka połączeń do danego IP. Pomaga to również uniknąć omawianych wcześniej pułapek, np. nieskończonych stron. Protokół HTTP/1.1 umożliwia też uzywanie jednego połączenia do obsługi wielu żądań, to kolejny sposób na zmiejszeni zużycia zasobów.

37 Składowanie tekstu Wprowadzenie Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Praca robota kończy się zazwyczaj na zapisaniu strony na dysku. Inne części wyszukiwarki zajmują się analizowaniem zawartości tych stron, analizowaniem grafu odnośników i dostarczaniem użytkownikowi skrótów stron. Strony składają się z: metadanych typ zawartości, data utworzenia, długości, itd., zawartości.

38 Składowanie tekstu (c.d.) Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Indeks stron może być uporządkowaną listą słów wraz ze wskaźnikami na strony na których występują. Słowa na liście są znormalizowane, tj. usunięte są znaki przestankowe, występują tylko małe litery, usuwane są spójniki i inne nieznaczące wyrazy. Najprostsze wyszukiwanie może polegać na binarnym przeszukiwaniu listy słów. Bardziej skomplikowane zadania takie jak wyszukiwanie słów wpisanych z błędami, czy wyrażeń regularnych wymaga czasu liniowego (czyli trwa długo, np. pół minuty).

39 Składowanie tekstu (c.d.) Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Jak składować tekst? relacyjne bazy danych służą do innych zastosowań typowa strona ma około 10KB, po skompresowaniu 2 4KB Zazwyczaj stosuje się jakiś komponent, który umożliwia dodawanie nowych stron oraz równoległa pracę innych części wyszukiwarki (indeksowanie stron).

40 Składowanie tekstu (c.d.) Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Do składowania tekstu często używa się Berleley DB: przechowuje bazę danych w pojedynczym pliku dane mogą być składowane w B-drzewie lub w tablicy haszującej (uporządkowanych po URL), aktualizacja danych powoduje straty 15-25% na fragmentację, można też użyć Berkeley BD jako logu do którego dopisujemy nowe strony Duże systemy mogą składować dane na kilku serwerach przeznaczonych do tego celu.

41 Odświeżanie stron Wprowadzenie Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron Chcemy aby wiedza wyszukiwarki była aktualna. Obserwacje wskazują, że 2-9% adresów zwróconych przez wyszukiwarkę jest nieprawidłowych, natomiast wiek stron to od jednego dnia do dwóch miesięcy. Nowe strony pojawiają się w wyszukiwarkach w ciągu kilku tygodni. W najprostszym przypadku po poobraniu wszystkich stron z internetu (trwa to kilka tygodni), zaczynamy od nowa. Ale to nie jest dobry pomysł: niektóre strony zmieniają się rzadko, inne strony zmieniaja się codziennie, albo nawet częściej.

42 Odświeżanie stron (c.d.) Zarządzanie odnośnikami Pułapki czyhające na roboty Polityka działania robota Składowanie tekstu Odświeżanie stron możemy wykorzystać możliwości protokołu HTTP i zapytać serwer czy strona się zmieniła, ale to nie pomoże bo i tak zestawienie połączenia zajmie mnóstwo czasu. Czasem (bardzo rzadko) wiemy z nagłówka http Expires kiedy strona się zmieni. Możemy na podstawie poprzednich zmian przewidzieć czy strona znów się zmieni. Problem: jeśli oglądamy stronę co tydzień to nie potrafimy stwierdzić, że zmienia się ona codziennie. Większość wyszukiwarek w trakcie jednego pełnego cyklu, wielokrotnie sprawdza strony które zmieniają się często.

43 Schemat robota Wprowadzenie Schemat w3c-libwww Przykład implementacji Serwer DNS DNS prefetch klient DNS indeksowanie Tekst Ekstrakcja odnosnikow kolejka do serwera pobierz IP polaczenie dane ispageknown? robots.txt pulapki Dane monitor obciazenia i menedzer watkow pula adresow robota isurlvisited? zatwierdzenie URL

44 Biblioteka w3c-libwww Schemat w3c-libwww Przykład implementacji World Wide Web Consortium (W3C) opublikowało implementację klienta http w postaci biblioteki w3c-libwww. API tej biblioteki jest dość skomplikowane, ale nadaje się ona do napisania robota o dobrej wydajności. Biblioteka w3c-libwww jest napisna w C i działa pod większością systemów operacyjnych. Dalej przedstawiona zostanie prosta klasa w C++, która przybliża sposób działania w3c-libwww.

45 Schemat w3c-libwww Przykład implementacji Przykład w C++ Klasa Crawler pobiera strony z podanych adresów URL. Przykład class Crawler { void setdnstimeout(int miliseconds); void sethttptimeout(int miliseconds); void fetchpush(const string& url);

46 Przykład w C++ (c.d.) Schemat w3c-libwww Przykład implementacji Przykład (c.d.) } //ponizsza funkcje nadpisujemy virtual void fetchdone( const string& url, //informacje o ewentualnych bledach const ReturnCode retcode, const int httpstatus, //np. Content-type = text/html const hash_map<string, string>& mimeheader, const char* pagebody, const size_t pagesize );

47 Przykład w C++ (c.d.) Schemat w3c-libwww Przykład implementacji Klasa DNS komunikuje się z serwerem DNS, Fetch reprezentuje żądanie skierowane do DNS. Przykład (c.d.) class DNS { list<fetch*> waitfordns; //... }

48 Przykład w C++ (c.d.) Schemat w3c-libwww Przykład implementacji Klasa Crawler zawiera następujące struktury danych: kolejkę żądań do serwera DNS, kolejkę zadań oczekujących na utworzenie połączenia http, gniazda do obsługi http.

49 Przykład w C++ (c.d.) Schemat w3c-libwww Przykład implementacji Główną funkcją programu jest Crawler::start(). Robot działa w pętli sterowanej zdarzeniami. Żądania są przetwarzane następująco: zadanie trafia do kolejki waitfordns i czeka na otrzymanie adresu IP serwera; po otrzymaniu IP serwera zadanie trafia do bufora waitforhttp, gdzie czeka na utworzenie gniazda sieciowego i dołączenie do httpsocket;

50 Przykład w C++ (c.d.) Schemat w3c-libwww Przykład implementacji przez gniazdo jest wysyłane nieblokujące żądanie http, robot oczekuje na odpowiedź; gdy nadejdzie odpowiedź jest wywoływana metoda fetchdone, która musi być nadpisana przez klienta klasy Crawler; wewnątrz tej metody odbywa się przetwarzanie treści strony, tj. zapisywanie tekstu strony, ekstrakcja odnośników i zgłaszanie kolejnych żądan do klasy Crawler (metodą fetchpush()).

51 Schemat w3c-libwww Przykład implementacji Koniec

SK Moduł 12 - Studia Informatyczne

SK Moduł 12 - Studia Informatyczne 1 z 44 2014-01-03 13:29 SK Moduł 12 From Studia Informatyczne W tym rozdziale zostaną omówione i przedstawione podstawowe usługi sieciowe, z którymi większość użytkowników ma styczność na codzień. Część

Bardziej szczegółowo

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Piotr Kołaczkowski e-mail: P.Kolaczkowski@elka.pw.edu.pl Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,

Bardziej szczegółowo

ZESTAW 100 PYTAŃ WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI NA ZALICZENIE SYSTEMÓW OPERACYJNYCH

ZESTAW 100 PYTAŃ WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI NA ZALICZENIE SYSTEMÓW OPERACYJNYCH ZESTAW 100 PYTAŃ WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI NA ZALICZENIE SYSTEMÓW OPERACYJNYCH...gdyż jak wiadomo, najtrudniej odpowiedzieć na najprostsze pytania... 1. ADRESOWANIE W SIECI INTERNET. Jest to sposób ustalania

Bardziej szczegółowo

Apache 2.0 dla zaawansowanych

Apache 2.0 dla zaawansowanych IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Chopina 6 44-100 Gliwice tel. (32)230-98-63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Równoważenie obciążenia w systemie z rozproszoną stertą obiektów

Równoważenie obciążenia w systemie z rozproszoną stertą obiektów Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Sławomir Sadziak Nr albumu: 201091 Równoważenie obciążenia w systemie z rozproszoną stertą obiektów Praca magisterska na kierunku INFORMATYKA

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu Piotr Kopciał Praktyka Internetu Rodzaj zajęć: Wszechnica Informatyczna Tytuł: Praktyka Internetu Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

iseries Poczta elektroniczna

iseries Poczta elektroniczna iseries Poczta elektroniczna iseries Poczta elektroniczna Copyright International Business Machines Corporation 1998, 2001. Wszelkie prawa zastrzeżone. Spis treści Poczta elektroniczna...............................

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Poranna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Techniki Internetu

Wszechnica Poranna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Techniki Internetu Wszechnica Poranna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Techniki Internetu Piotr Kopciał Człowiek Ð najlepsza inwestycja Rodzaj zajęć: Wszechnica Poranna Tytuł: Techniki Internetu Autor: mgr

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW BAZODANOWYCH DOSTĘPNYCH PRZEZ INTERNET

BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW BAZODANOWYCH DOSTĘPNYCH PRZEZ INTERNET INTERNET W SPOŁECZEŃSTWIE INFORMACYJNYM Paweł KASPROWSKI, Stanisław KOZIELSKI, Piotr KUŹNIACKI, Tadeusz PIETRASZEK Politechnika Śląska, Instytut Informatyki BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW BAZODANOWYCH DOSTĘPNYCH

Bardziej szczegółowo

Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools Google Webmaster Tools Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 5 1. Konfiguracja Narzędzi dla webmasterów... 6 1.1. Zakładanie konta Google... 6 1.2. Dodawanie witryny do konta Google... 7 1.2.1. Weryfikacja:

Bardziej szczegółowo

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI STOSOWANEJ I ZARZĄDZANIA pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk WYDZIAŁ INFORMATYKI STUDIA I STOPNIA (INŻYNIERSKIE) PRACA DYPLOMOWA Maciej Korzeń MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW

Bardziej szczegółowo

Systemy Operacyjne. Sem. Zimowy 2007/2008 Dr Piotr Smejda E-mail: piotr@wshe.lodz.pl. htttp://piotrsmejda.wshe.lodz.pl student

Systemy Operacyjne. Sem. Zimowy 2007/2008 Dr Piotr Smejda E-mail: piotr@wshe.lodz.pl. htttp://piotrsmejda.wshe.lodz.pl student Systemy Operacyjne Sem. Zimowy 2007/2008 Dr Piotr Smejda E-mail: piotr@wshe.lodz.pl htttp://piotrsmejda.wshe.lodz.pl student 1 Literatura: A. Silberschatz, P.B. Galvin, G. Gagne, Podstawy systemów operacyjnych,

Bardziej szczegółowo

Maciej Klesiewicz. Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego

Maciej Klesiewicz. Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego Maciej Klesiewicz Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego KRAKÓW 2003 O PRAWACH AUTORSKICH Niniejsza praca powstała w oparciu o dokumenty i opracowania, które są wymienione w Bibliografii

Bardziej szczegółowo

Analiza protokołu TCP/IP

Analiza protokołu TCP/IP Analiza protokołu TCP/IP TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) w systemie Microsoft Windows 2000 jest standardowym, rutowalnym protokołem sieciowym, który jest najbardziej kompletnym

Bardziej szczegółowo

Grupy dyskusyjne w systemie Linux. Autorzy: Mariusz Lęcznar, Stanisław Medygrał 4FDS

Grupy dyskusyjne w systemie Linux. Autorzy: Mariusz Lęcznar, Stanisław Medygrał 4FDS Grupy dyskusyjne w systemie Linux. Autorzy: Mariusz Lęcznar, Stanisław Medygrał 4FDS 1 STRESZCZENIE Celem pracy jest przedstawienie podstawowych zagadnień związanych z grupami dyskusyjnymi pod systemem

Bardziej szczegółowo

Gdy użytkownicy zaczynają coraz

Gdy użytkownicy zaczynają coraz KNOW HOW Dostrajanie Apache Skuteczna optymalizacja serwerów WWW Szybki jak strzała Nie ma nic bardziej irytującego niż serwer Apache, który nie radzi sobie z odpowiadaniem na żądania klientów i działa

Bardziej szczegółowo

Właściwie wszyscy interesujący się. DNS spoofing, czyli podszywanie się pod serwer DNS

Właściwie wszyscy interesujący się. DNS spoofing, czyli podszywanie się pod serwer DNS DNS spoofing, czyli podszywanie się pod serwer DNS Tomasz Grabowski Atak Właściwie wszyscy interesujący się tematem bezpieczeństwa w sieciach komputerowych wiedzą, że protokół DNS ma błędy związane z bezpieczeństwem,

Bardziej szczegółowo

Systemy rozproszone. Nazewnictwo. Cezary Sobaniec

Systemy rozproszone. Nazewnictwo. Cezary Sobaniec Nazewnictwo Cezary Sobaniec 1 Wprowadzenie Nazwy identyfikują zasoby umożliwiają współdzielenie zasobów określają położenie zasobów System nazewniczy zarządza przestrzenią nazw realizuje rozbiór nazw (tłumaczenie)

Bardziej szczegółowo

Projekt i implementacja rozproszonego

Projekt i implementacja rozproszonego POLITECHNIKA KRAKOWSKA Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej Informatyka PRACA MAGISTERSKA Projekt i implementacja rozproszonego systemu czasu rzeczywistego Autor: Marcin Szelc Promotor:

Bardziej szczegółowo

Architektura zorientowana na usługi. Ćwiczenia laboratoryjne

Architektura zorientowana na usługi. Ćwiczenia laboratoryjne Architektura zorientowana na usługi. Ćwiczenia laboratoryjne SKRYPT Krzysztof Rzecki Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej Kraków 2011 Materiały dydaktyczne zostały przygotowane

Bardziej szczegółowo

OBRONA PRZED ATAKAMI TYPU ODMOWA USŁUGI (DoS)

OBRONA PRZED ATAKAMI TYPU ODMOWA USŁUGI (DoS) POLITECHNIKA WROCŁAWSKA WYDZIAŁOWY ZAKŁAD INFORMATYKI WYDZIAŁ INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław PRACA MAGISTERSKA OBRONA PRZED ATAKAMI TYPU ODMOWA USŁUGI (DoS) Marcin

Bardziej szczegółowo

Spis treści 5. Spis treści

Spis treści 5. Spis treści PHP i MySQL. Witryna WWW oparta na bazie danych. Wydanie IV Autor: Kevin Yank T³umaczenie: Daniel Kaczmarek ISBN: 978-83-246-2580-2 Tytu³ orygina³u: Build Your Own Database Driven Web Site Using PHP &

Bardziej szczegółowo

Instalowanie składników sieci

Instalowanie składników sieci WINDOWS W SIECI Instalowanie składników sieci Jeżeli podczas instalowania systemu komputer był podłączony do sieci, to program instalacyjny, w większości przypadków, zainstaluje odpowiednie oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Rys. 1. Haker zgaduje inne adresy sieciowe korzystając z adresu IP serwera

Rys. 1. Haker zgaduje inne adresy sieciowe korzystając z adresu IP serwera Najprostszy atak hakerski Jak wiadomo, każdy komputer w sieci ma własny adres IP. Każdy komputer przyłączony do sieci dołącza do każdego transmitowanego pakietu adres IP komputera docelowego oraz unikatową

Bardziej szczegółowo

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data.

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data. Szkolenie techniczne Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu Go safe. Go Safer. G Data. -2- Spis treści 1. G Data ClientSecurity Enterprise... 4 1.1. G Data ClientSecurity Business...4

Bardziej szczegółowo

SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw

SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw Autor: Robert Vieira T³umaczenie: Piotr Balczyñski, Maria Chaniewska, Grzegorz Kostek ISBN: 83-246-0653-X Tytu³ orygina³u: Beginning SQL Server 2005 Programming

Bardziej szczegółowo

Grafowa baza danych. Joanna Kącka, Paweł Barszcz, Marcin Lewandowski Krystian Lieber, Jakub Pawłot Michał Staroń, Maciej Szawłowski

Grafowa baza danych. Joanna Kącka, Paweł Barszcz, Marcin Lewandowski Krystian Lieber, Jakub Pawłot Michał Staroń, Maciej Szawłowski Grafowa baza danych Joanna Kącka, Paweł Barszcz, Marcin Lewandowski Krystian Lieber, Jakub Pawłot Michał Staroń, Maciej Szawłowski 27 marca 2012 ii Spis treści Wstęp 1 1 Grafowe bazy danych 3 1.1 Dlaczego

Bardziej szczegółowo

Dostęp do rozproszonych zasobów plikowych w systemie UNICORE

Dostęp do rozproszonych zasobów plikowych w systemie UNICORE Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Matematyki i Informatyki Zakład Obliczeń Równoległych i Rozproszonych Tomasz Rękawek nr albumu: 214364 Praca magisterska na kierunku informatyka Dostęp do rozproszonych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu

Instrukcja obsługi programu Instrukcja obsługi programu ArcaVir 2010 Copyright 2004-2010 by ArcaBit Sp. z o.o. Zarówno program, jak i instrukcja korzystają z pełnej ochrony określonej przepisami prawa autorskiego. Wszystkie aktualne

Bardziej szczegółowo

Apache serwer www. oraz programy związne. Maciej Mazur Oleksak Sławomir

Apache serwer www. oraz programy związne. Maciej Mazur Oleksak Sławomir Apache serwer www oraz programy związne Maciej Mazur Oleksak Sławomir WSTĘP... 3 PORÓWNANIE SERWERÓW... 4 SERWER APACHE... 6 KOMPILACJA APACHE... 6 INSTALACJA... 7 URUCHAMIANIE... 8 MODUŁY... 11 CGI...

Bardziej szczegółowo