Orszak Trzech Króli w Olsztynie 2015 rok

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Orszak Trzech Króli w Olsztynie 2015 rok"

Transkrypt

1 Orszak Trzech Króli w Olsztynie 2015 rok Królowie: Kacper - Afryka (Murzyn) dar: kadzidło, Melchior - Azja dar: złoto. Baltazar - Europa dar: mirra. Trzy Orszaki: Afryka (w kolorze niebieskim), Azja (w kolorze zielonym). Europa (w kolorze czerwonym), Kolory Orszaków nie są dobrane przypadkowo. Są to kolory Wiary (niebieski), Nadziei (zielony), Miłości (czerwony). Osoby: Maryja, Józef, Jezus, Trzej Królowie (Kacper, Melchior, Baltazar), Żona Kacpra, Córka Kacpra, Żona Melchiora, Żona Baltazara, Dworzanie Trzech Króli, Dobosz, Św. Jakub Starszy, Św. Jan Paweł II, Kopernik, Herod, Żona Heroda, Arcykapłan i Kapłani, Służba Heroda, Żołnierze Heroda, czterej Pasterze (Nataniel, Joel, Beniamin, Jonasz), Pokusy, Aniołowie. Orszaki wyruszają z trzech różnych kościołów Olsztyna, po czym dochodza przed ratusz, tu się łączą w jeden i idą w stronę pałacu Heroda (pomnik naprzeciw Urzędu Wojewódzkiego), potem przed Urzędem Wojewódzkim spotykaja pasterzy, a następnie idą na Plac Solidarności, gdzie jest szopka. I. ODKRYCIE GWIAZDY ORSZAK KACPRA: Córka Kaspra: (przybiega do matki) Mamo, mamo, chodź szybko, a coś ci pokaż. Możesz dziś wypowiedzieć jedno z twoich marzeń.. Żona Kacpra: (idzie do okna, patrzą w niebo)

2 Naprawdę piękny widok. Jestem urzeczona Córka Kacpra: Zawołajmy też tatę. Niech podejdzie do nas.. Żona Kaspra: (woła Kacpra) Mój mężu, spojrzyj w górę. Niebo rozgwieżdżone. A każda gwiazda inna. Co ci mówią one? Studiujesz mądre księgi, mędrcem jesteś ponoć Podziel się swoją wiedzą ze mną, swoją żoną. A i córka tej wiedzy niech posiądzie nieco. Znasz przecież, drogi mężu, ciekawość kobiecą. Wiele by o tym mówić. Dzisiaj tylko powiem: Nad gwiazdami dumali niejedni magowie. Żona Kacpra: (wpatruje się w niebo i pokazuje mężowi nową gwiazdę) Chyba nowa nam gwiazda dziś się pojawiła? (patrzy w niebo, wyraźnie zaskoczony:) Tak, żono. Dobrze mówisz! To wiadomość miła. Bo dawno w świętych księgach o tym już czytałem: Właśnie się Boże Słowo staje ludzkim ciałem. To znak, że się pojawił na ziemi Gość z nieba. Na Jego powitanie wyruszyć mi trzeba. Córka Kacpra: Czy musisz, drogi tato, iść na powitanie? Drżę, że ci po drodze coś złego się stanie

3 Muszę, droga córeczko! Muszę, żono droga! Nie można nie wychodzić na spotkanie Boga. Ja o takim spotkaniu już od dawna marzę. Mam dla Boga kadzidło, by Mu złożyć w darze. Żona Kacpra: Skoro tak mówisz, mężu, wierzę ci na słowo. Gdy się Bogu pokłonisz, wracaj do nas zdrowo. Weź kanapki na drogę. Przydadzą się przecież. Bo szmat drogi was czeka, więc głodni będziecie. Zabierz też coś na słotę i coś na upały, Pewnie zmiany pogody będą was nękały. Żegnajcie, moim mili. Wrócę tu niebawem. A ze spotkania z Bogiem zdam wam wszystkim sprawę ORSZAK MELCHIORA Żona Melchiora: (podchodzi do męża stojącego przy oknie) Szukam cię z niepokojem, mój drogi Melchiorze. Dlaczego stoisz w oknie o tak późnej porze? Może tworzysz poezję? Piszesz kryminały? Może lata młodości ci się przypomniały? Patrzę w niebo. Na gwiazdy. I myślę w pokorze, Jaki piękny jest kosmos wielkie dzieło Boże.

4 Żona Melchiora: Jakże godne zachwytu niebo rozgwieżdżone. A każda gwiazda inna. Co ci mówią one? Studiujesz mądre księgi, mędrcem jesteś ponoć Podziel się swoją wiedzą ze mną, swoją żoną. Wiele by o tym mówić. Dzisiaj tylko powiem. Że się nad tym głowili niejedni magowie. Żona Melchiora: Na temat gwiazd, wiem dobrze, jest wróżb bardzo wiele. Lecz żadnej wypowiedzieć tu się nie ośmielę. Bo takie z nich wróżenie niebezpieczne dosyć. Mogą bowiem poplątać nasze ludzkie losy. Ach, żono. Co ty mówisz? Nie wierz w bzdury takie, Gwiazdy nie są przekleństwa ani szczęścia znakiem! Naszym losem kieruje przecież Pan Wszechświata. Studiowałem tę prawdę bardzo długie lata. Żona Melchiora\ Łatwiej w gwiazdy uwierzyć, niźli w tego Pana. Wiemy, jakie są gwiazdy. Twarz Jego NIEZNANA! W świętych księgach czytałem kiedyś takie zdanie, Że się ma nam objawić

5 Żona Melchiora Kiedy to się stanie? Ma nam o tym powiedzieć jakaś gwiazda nowa. I trzeba za tą gwiazdą w nieznane wędrować. Żona Melchiora: (pokazuje na niebo, przysłaniając oczy) Mężu, przypatrz się dobrze. Nie znam gwiazdy takiej. Czy to nie ona właśnie tego Króla znakiem? Jaśniejsza jest,, niż inne wczoraj jej nie było Tak! To ona zwiastuje tę wiadomość miłą! Muszę zaraz iść za nią, moja żono droga! Nie można się nie wybrać na spotkanie Boga. Zanim jednak pożegnam się dziś z wami czule, Wezmę Mu w darze złoto przecież jest On Królem!, Żona Melchiora: Skoro tak mówisz, mężu, wierzę ci na słowo. Gdy się Bogu pokłonisz, wracaj do nas zdrowo. Weź kanapki na drogę. Przydadzą się przecież. Bo szmat drogi was czeka, więc głodni będziecie. Zabierz też coś na słotę i coś na upały, Pewnie zmiany pogody będą was nękały. Żegnajcie, moim mili. Wrócę tu niebawem.

6 A ze spotkania z Bogiem zdam wam wszystkim sprawę ORSZAK BALTAZARA: Żona Baltazara: Ach, jakże miły wieczór po dniu pełnym wrażeń. Chodźmy może na taras, drogi Baltazarze. Bardzo dobry masz pomysł, moja droga żono. Każdy wieczór jest dla mnie porą wymarzoną. Lubię patrzeć na gwiazdy, nimi się zachwycać. Chyba jest w nich ukryta jakaś tajemnica. Żona Baltazara: Jakże godne zachwytu niebo rozgwieżdżone. A każda gwiazda inna. Co ci mówią one? Studiujesz mądre księgi, mędrcem jesteś ponoć Podziel się swoją wiedzą ze mną, swoją żoną. (Wychodzą na taras, patrzą w niebo) Wiele by o tym mówić. Dzisiaj tylko powiem, Że się nad tym głowili niejedni magowie. Żona Baltazara: A może jakaś gwiazda jest zbawienia znakiem? Ktoś mówił, że podobno są proroctwa takie. Masz rację, droga żono. Ja też to czytałem.

7 I czekam owej gwiazdy dnie i noce całe (chwilę milczą, patrząc w niebo. Nagle Baltazar pokazuje jeden punkt na niebie i mówi): Czy nie wydaje ci się, że to właśnie ona? Jakby swoje promienie słała prosto do nas! Żona Baltazara: Mówi bardzo wyraźnie, więc wierzyć jej trzeba, Że na ziemi się zjawił jakiś Przybysz z nieba. Muszę szybko się zbierać i wyruszyć w drogę, Bo na spotkanie Boga spóźnić się nie mogę Jeszcze tylko Mu mirrę wezmę z sobą w darze, Bo On męczeńską śmiercią miłość nam okaże Żona Baltazara: Skoro tak mówisz, mężu, wierzę ci na słowo. Gdy się Bogu pokłonisz, wracaj do nas zdrowo. Weź kanapki ze sobą. Przydadzą się przecież. Bo szmat drogi was czeka, więc głodni będziecie. Zabierz też coś na słotę i coś na upały, Pewnie zmiany pogody będą was nękały. Żegnajcie, moim mili. Wrócę tu niebawem. A ze spotkania z Bogiem zdam wam wszystkim sprawę.

8 II. DROGA (W drodze śpiewane są kolędy. Od czasu do czasu każdemu z Orszaków zastępują drogę jakieś pokusy, którym królowie nie ulegają, lecz idą dalej) Pokusa I: Królu! Dokąd ty idziesz?! Drogę pomyliłeś! Idź tam, gdzie Twoje życie będzie bardziej miłe. Pokusa II: Po co ci, królu, takie z Dzieciątkiem spotkania. Nie ty Jemu, lecz Ono ma się tobie kłaniać! III. SPOTKANIE ORSZAKÓW (zatrzymuje się) Męcząca jest ta podróż. Dróg za nami tyle (Ręką przywołuje dworzanina) Trzeba wreszcie wypocząć chociażby przez chwilę. Dworzanin I: Być może już za nami jest drogi połowa. Czas najwyższy więc chyba kości rozprostować. Czas sięgnąć po kanapki zrobione przez żonę. (zwraca się do dworzanina) Głód mnie ściska w żołądku. Może wiesz, gdzie one? Dworzanin I Bardzo proszę, mój Królu. (Podaje Kacprowi na tacy posiłek) Jeśli będzie trzeba, Mam tu resztę zapasu napojów i chleba. Nie przejmuj się mój drogi. Wystarczy na razie. Może coś dokupimy w najbliższej oazie Dworzanin II: (podbiega do Kacpra) Jakiś nieznany orszak zbliża się tu do nas. Czyżby ktoś się zabłąkał w tych bezludnych stronach?

9 (Zbliża się Orszak Melchiora) (do Melchiora) Kim jesteś, zacny Królu? Skąd idziesz i po co? Jestem Melchior i z Azji idę dniem i nocą. Podobno się wśród ludzi zjawił Król Wszechświata. Ludzkość na to czekała bardzo długie lata. Gdy gwiazda oznajmiła to świecąc na niebie, Wybrałem się więc w drogę, aż spotkałem ciebie. Ja też właśnie na niebie tę gwiazdę ujrzałem I idę, żeby Bogu właśnie oddać chwałę. (do Kacpra pokazuje nadchodzący Orszak Baltazara) Jakiś Król w towarzystwie dość licznej czeladzi. (do zbliżającego się Baltazara) Kim jesteś, zacny Królu? Co cię tu prowadzi? Jam Baltazar. Za gwiazdą idę, co na niebie świeci. Podobno gdzieś tu Boże zjawiło się Dziecię. A to mi niespodzianka. Patrzcie, moi mili. Wygląda, jakbyśmy się wszyscy umówili. To, że się zeszły tutaj nasze trzy orszaki, Nie jest chyba przypadkiem, ale ważnym znakiem. Ruszajmy zatem teraz razem w dalszą drogę, By razem móc pokłonić się przed wspólnym Bogiem. (Już chcą ruszać w dalszą drogą, gry nagle zauważają, że zbliżają się do nich: św. Jakub, św. Jan Paweł II i Mikołaj Kopernik) IV. SPOTKANIE Z KOPERNIKIEM, ŚW. JAKUBEM i ŚW. JANEM PAWŁEM II Kim jesteś, zacny panie? Kogoś przypominasz (zastanawia się, próbuje sobie przypomnieć)

10 Przeurocza fryzura i uczona mina Kopernik: Jam warmiński kanonik. W dodatku astronom. Chyba nic jeszcze o mnie nie jest wam wiadomo. Ach! To tyś jest Kopernik. Mikołaj twe imię. Miałem sen, że twą księgę studiowałem w Rzymie. Sfer niebieskich obroty dzieło omawiało. Było dla czytelników sensacją niemałą. To tyś zatrzymał słońce, a poruszył ziemię? Tak odważne poglądy bardzo sobie cenię. Cudownie się więc składa, astronomie miły, Że cię tu twoje drogi do nas sprowadziły. Opowiesz nam o gwiazdach, co są dziełem Boga, Pomożesz poprowadzić nas po Bożych drogach Kopernik: Dobrze, drodzy Królowie. Chętnie pójdę przodem. A kierując się wiarą, ku Bogu przywiodę. (do św. Jakuba) A ty kim jesteś, panie? Bo chyba nie królem. Znam wielu władców świata. Lecz ciebie w ogóle. (do św. Jakuba) Dlaczego zamiast berła kij podróżny trzymasz? Twa korona kapelusz raczej przypomina. (do św. Jakuba) A to, co nad koroną, to tarcza księżyca? A powłóczysta szata ma wszystkich zachwycać? (do św. Jakuba) Chyba mnie wzrok nie myli, że nie jesteś królem. Podobnyś do pielgrzyma. Do króla w ogóle. Św. Jakub: Ja jestem Jakub Starszy. Skąd się tutaj wziąłem? Bo chcę w przyszłości zostać Bożym Apostołem. A że mówi pradawna święta księga nasza,

11 Bóg się ma wśród nas zjawić w osobie Mesjasza. I właśnie coś tu, w sercu, mi podpowiedziało, Że Mesjasz ów się dzisiaj stał Dzieciną Małą. Sprawdzę, jak też wygląda Bóg maleńki taki Potem jako apostoł przejdę ziemskie szlaki. (do św. Jana Pawła II) A ty? Kto jesteś? Powiedz. Nosisz szaty białe Czy ja Cię już gdzieś kiedyś w życiu nie spotkałem? Św. Jan Paweł II: Nie spotkałeś, bo jestem z dalekiego kraju. Jeszcze mnie tutaj ludzie na pewno nie znają. Jestem Jan Paweł II. Pierwszy z Polski papież. Więc na pewno mnie jeszcze, panowie, nie znacie. Św. Jakub: Lecz przyjdzie czas, przeminą za wiekami wieki, A znany będziesz wszystkim: bliskim i dalekim. Kopernik A gdy do Domu Ojca przyjdzie Ci odchodzić, Santo subito zawołają i starzy, i młodzi. Św. Jan Paweł II: Ludzkość na Mesjasza czekała już długo. Jestem tutaj, bo chcę być Ewangelii sługą. Jestem, by z wami poznać dziś proroctwa stare, A dla przyszłych pokoleń stać się świadkiem wiary. Mój głos: Oblicze ziemi odmień Duchu Boży, Wiary, miłości doda, nadziei przysporzy. Chodźmy zatem przed siebie, chodźmy wspólną drogą. Ażeby wszyscy razem pokłonić się Bogu. (Ruszają śpiewając kolędę) V. W DRODZE Pokusa: Dokąd tak wędrujecie, szlachetni mężowie? Czy wam medyk zalecił przechadzkę na zdrowie? Dobosz: Chodźcie z nami, a znajdziecie Narodzone Boże Dziecię!

12 (wszyscy powtarzają) Pokusa: Czy żony was wysłały do hipermarketu? Być może kiedyś będą, lecz nie dziś i nie tu. Dobosz: Z wiarą, nadzieją, miłością Staniemy przed Bożym Gościem. Anioł: Zrodziło się Boże Dziecię, By wprowadzić pokój w świecie. Dobosz: Uroczysty dzień dziś taki Chodźmy do szopki z Orszakiem! Pokusa: Nie chodźcie, bo Bóg żaden przecież nie istnieje. I bajką jest, że w jakimś zrodził się Betlejem. Dobosz: Boże Dziecię się zrodziło I przyniosło światu miłość. (wszyscy powtarzają) Pokusa: Słyszałem, że ze sobą prezenty niesiecie. Po co Bogu prezenty? On bogaty przecież! Dobosz: Chodźcie wszyscy! Chodźcie z nami Witać Króla nad Królami! (wszyscy powtarzają) VI. PAŁAC HERODA (zły, zdejmuje koronę i pokazuje żonie) Nie wiem, co tu się stało z tą moją koroną. Może ty wiesz coś o tym? Powiedz, droga żono. Chyba mi ją kupiono w promocyjnej cenie. Ale ja ją na pewno na droższą zamienię. Nasz jubiler powciskał świecidełek trochę Muszę go więc ukarać i postraszyć lochem!

13 Żona Heroda: To nie są świecidełka, lecz kamienie drogie A berło? To jest rupieć. Ścierpieć go nie mogę Żona Heroda: Marudą jesteś, mężu. Nie znasz się na niczym, A potem na szacunek swych poddanych liczysz. Myśl mnie męczy ostatnio we śnie i na jawie, Że jest zdrajcą narodu nawet dworski krawiec. Moi słudzy wciąż chodzą w szatach przebogatych, A mnie uszył łachmany z jakiejś marnej szmaty. Jak ja będę wyglądał przy królach-sąsiadach? W takich szmatach, jak moje, chodzić nie wypada. Żona Heroda: Twoje stroje z najdroższych uszyte są tkanin. Zapewniam, że zazdroszczą ci twoi poddani. A szef kuchni szykuje chyba zamach stanu Żona Heroda: Co ty mówisz, mój mężu? Lepiej się zastanów. To najbardziej zaufany sługa na twym dworze. Myślisz, że w jakimś spisku uczestniczyć może? Oj, uważaj na niego, żoneczko kochana. Mnie dziś boli żołądek od samego rana. Chyba wezwę medyka, bo trudno wytrzymać. Na pewno chciał mnie otruć podły kucharzyna! Żona Heroda: Ach, mężu! Ty się wczoraj przejadłeś po prostu! Więc zastosuj dietę i popróbuj postu! (zły) Mówisz, że mam głodować? Zastanów się, miła. A skąd ma być królewska przyjemność (głaszcze się po brzuchu) i siła? (pręży muskuły). Dworzanin Heroda:

14 Panie, jacyś nieznani ludzie do nas się zbliżają. Urząd Ochrony Króla twierdzi, że są z różnych krajów. Macie mi zaraz przegnać tę obcą hołotę, Bo nie chcę mieć problemów przez nią tutaj potem. Dworzanin Heroda: Nie! Nie żadna hołota, ale moim zdaniem - To jacyś monarchowie, miłościwy Panie. Znam ja takich monarchów Przebiorą się w stroje, Napadną na ten zamek, zrabują, co moje. Albo to jakieś służby obcego wywiadu: Podsłuchają, podpatrzą, a potem odjadą I powrócą a z nimi wojowników chmara. Taki podstęp, wiem dobrze, to metoda stara. Dworzanin Heroda: Przyjrzałem się im dobrze. Wedle mojej wiedzy To są jacyś królowie, a nie żadni szpiedzy. Żona Heroda: Nie bądź tak podejrzliwy, mój drogi Herodzie. Nie sądź, że gość, to jest morderca, bandyta lub złodziej. Przywitaj owych królów z uśmiechem na twarzy, Spytaj, czy im pech jakiś w drodze się nie zdarzył Kacper, Melchior, (zbliżają się do Heroda) Ach, jakże ja się cieszę, moi Goście mili, Żeście sobie wycieczkę tu do mnie zrobili. To nie żadna wycieczka., dostojny Herodzie. Wiemy, że turystyka bardzo jest dziś w modzie, Lecz myśmy są pielgrzymi. Gwiazda naszym znakiem I na spotkanie z Bogiem wytycza nam szlaki. Ciekawe, co w te strony was tutaj przywiodło. Chcecie w naszej świątyni oddawać się modłom? Bo u nas ciągle pełno jest różnych pielgrzymów

15 Z Egiptu, z Aleksandrii, z Grecji oraz z Rzymu. Do świątyni was jednak nie wpuszczą kapłani. Twierdzą, że tam nie może wejść żaden poganin Nie udawaj, Herodzie, że się nic nie stało. Chyba możesz wyjawić nam już prawdę całą? Przecież wieść się rozniosła już po całym świecie, Że się tutaj królewskie urodziło Dziecię. (zaskoczony, podenerwowany) Jakie dziecko? Powiedzcie! Ja nie wiem nic o tym. Dziecko? Po co mi dziecko? Z nim same kłopoty! Powiedzmy jeszcze jedno. Bo chodzą pogłoski, Że ten nowy Król Żydów ma rodowód Boski. E, chyba żartujecie, szlachetni panowie. Czyżbyście z jakimś bóstwem zostawali w zmowie? Wielka niesprawiedliwość z żalem tutaj powiem: Cześć boska przysługuje tylko cesarzowi. A mnie choć przecież jestem królestwa ostoją Nikt nie czci, a jedynie wszyscy się mnie boją. Żona Heroda: Mężu. Od skarg na ciebie nerwicy dostanę. Wszyscy o tobie mówią, że jesteś tyranem. Nie dziw się, że się ciebie tak potwornie boją. Lecz jak tak dalej będzie, stracisz władzę swoją. Myśmy wiele słyszeli o twoim narodzie, Że w nim właśnie Król świata kiedyś się narodzi. Bajki, moi kochani. Bajki moim zdaniem Chyba że JA tym królem nareszcie zostanę. Ale powiem wam tutaj w wielkiej tajemnicy, Że na razie Z CESARZEM wciąż muszę się liczyć. I nawet żadna wróżka nie chce mi powróżyć, Że mnie po jego śmierci awans spotka duży. Lecz ja się nie przejmuję. Jeszcze wam pokażę,

16 Że kiedyś to JA w Rzymie zostanę cesarzem!... Wy, to wierzący naród, przez Boga wybrany, Z którym Najwyższy ponoć ma odwieczne plany Wiara? Po co mi wiara? Poudaję trochę I łatwiej mi się rządzi tym całym motłochem. I gdybym wierzącego tutaj nie udawał, Nie miałbym tu na pewno do rządzenia prawa. Ja nic tu nie poradzę. To jest ciemny naród: Światłych ludzi tu nie ma co najwyżej paru. Lecz wy? Tacy uczeni? Trzymający władzę? Po co wam jakaś wiara? Ja wierzyć nie radzę. Jakże mamy nie wierzyć, szlachetny Herodzie? Wszak gwiazdę ujrzeliśmy proroczą na wschodzie. Na jej widok każdemu z nas serce zabiło, Że na ziemi się Boża pojawiła Miłość. I właśnie za tą gwiazdą ruszyliśmy w drogę, Wierząc, że nas prowadzi na spotkanie z Bogiem. Oj, chyba was ta gwiazda mocno oszukała I tu przed mój królewski sprowadziła pałac. Może to MNIE mieliście hołdy swoje złożyć? (śmieje się drwiąco) Wszak jestem królem Żydów! Pomazańcem Bożym! (uderza ręką w stół) Żona Heroda: Przestań, mężu żartować. To poważna sprawa. Tobie przecież czci boskiej nie można oddawać. Bo co by powiedzieli ci twoi poddani? Zrzuciliby cię z tronu, mieli ciebie za nic. Lecz wiarę wymyślili przebiegli mentorzy. I trzeba ten ich wymysł między bajki włożyć. Królu. Choćby się rozum nie wiedzieć jak starał,

17 Niektóre odpowiedzi daje tylko wiara. Może zostawmy z boku te dziwne tematy. Ja wolę mieć brzuch pełny (gładzi się po brzuchu), być zdrowy, bogaty (nagle zmienia temat, zwracając uwagę na dary niesione przez królewskich dworzan) Ciekawe, jakie dary ze sobą niesiecie. Byle czego nie można królowi dać przecież. Ja mam złoto. Królowi przystoi najbardziej. Mam nadzieję, że darem tak cennym nie wzgardzi. (nagle wstaje zaciekawiony) Złoto? Czy nie za cenny to dla Dziecka kruszec? Ja się świecidełkami zadowalać muszę, Które mi tu, w koronie, (zdejmuje koronę i pokazuje drogie kamienie) umieścił jubiler. A po co temu Dziecku złota dawać tyle? Chcę dać temu Dziecięciu, co mi serce każe. Nie mam nic cenniejszego, by Mu złożyć w darze. Takie to niewygodne, trudno jest je dźwigać Taki ciężar w podróży to istna fatyga. Nie zabieraj więc złota. Niech tutaj zostanie. A ja ci bardzo hojnie wynagrodzę za nie. W zamian stu najmężniejszych dam żołnierzy swoich, Byś we własnym królestwie cieszył się pokojem. Nie po to przemierzyłem taki drogi kawał, Bym nie Bogu, lecz Tobie swe złoto oddawał. (macha ręką zrezygnowany i zwraca się ku Kacprowi) A co Ty, Kacprze, niesiesz temu Dziecku w darze? Mam nadzieję, że chętnie dar mi swój pokażesz. Niosę, królu, kadzidło. Dymy kadzidlane Powinny się unosić przed Niebieskim Panem.

18 I właśnie tym kadzidłem tym tak wonnym darem - W Jego Boską naturę wyrażę swą wiarę. Kadzidlanych zapachów sympatią nie darzę (pokazuje skrzywioną minę, po czym zwraca się ku Baltazarowi) A co Gościowi z nieba niesiesz, Baltazarze? Niosę mirrę. Dlatego, że tam, w moich stronach Jest ona przez mieszkańców ogromnie ceniona. Po co Dzieciątku mirra? Powiem tu uczciwie, Że twemu pomysłowi ogromnie się dziwię Takiemu Dzieciakowi ZABAWEK potrzeba, Bo Mu pewnie nie dali, gdy szedł do nas z nieba! (śmieje się rubasznie) Mam tu sporo rupieci po dziadku zostały. Sam się nimi bawiłem, kiedy byłem mały. Maluchowi na pewno wystarczy byle co. Jego drogie prezenty wcale nie podniecą. Niosę mirrę. To symbol tego, co Go czeka Za miłość, którą darzy każdego człowieka. (macha ręką ze zniecierpliwieniem) Po co się macie męczyć i włóczyć po świecie? I tak tego Dzieciaka pewnie nie znajdziecie. Mam dla was propozycję taką, moi mili: Może byście te dary u mnie zostawili? Wróćcie do swoich krain, porządźcie tam sobie, A ja dobry użytek z nich tut chętnie zrobię. Mirrę oraz kadzidło przekażę biedakom od zawsze do biedaków miewam słabość taką, że jeśli mi coś zbywa, to im chętnie daję. Oni lubią te moje królewskie zwyczaje. A złoto mi się przyda, daję wam tu słowo, Bo już od dawna marzę mieć komnatę nową. Całą złotą, bo takiej nie ma w mym pałacu Nie mogłem jej zbudować, bo nie miałem za co. Ale te nasze dary są dla Gościa z nieba! I tylko właśnie Jemu dostarczyć je trzeba!

19 Zostawcie tutaj u mnie, co z sobą niesiecie. A ja wyślę spec-służby. Niech znajdą to Dziecię. Wówczas pójdę do Niego z zamkową załogą, Albo Mu te prezenty podrzucę przez kogoś. Żona Heroda (nieśmiało do Heroda) Mężu. A może wiesz coś jednak? Dobrze się zastanów. A na wszelki wypadek zapytaj kapłanów. Może oni coś wiedzą, gdzie się Król narodził? Bo kto pyta, nie błądzi. Pytać nie zaszkodzi. (do służącego) Wołaj mi tu kapłanów! Służący: (szybko wychodzi) Udają mądrali, Że jakieś święte księgi podobno czytali. Może im coś w pamięci zostało z czytania? Niech się tu więc niewiedzą żaden nie zasłania! Arcykapłan: (wchodzi, a z nim grupa kapłanów. Kłaniają się nisko Herodowi. Niosą zwój Proroctw Starego Testamentu) Słuchamy cię uważnie, królu nasz i panie. Podobno jakieś trudne zadać chcesz pytanie. (rozkazująco) Macie mi znaleźć miejsce narodzin Mesjasza! To rozkaz! A jak szukać, to już sprawa wasza!!! Arcykapłan: (Wertuje zwoje. Zaczyna nieśmiało:) Pewna myśl mi przychodzi w tej chwili do głowy... (nadal wertuje zwoje) Podobno to potomek ma być Dawidowy... (dalej szuka) Pamiętam to proroctwo... (znajduje) Księga Micheasza. W Betlejem się należy spodziewać Mesjasza! (pokazuje zwój Herodowi zwłaszcza to miejsce, gdzie jest ów zapis o miejscu narodzin Mesjaszu) A Ty, Betlejem, ziemio judzka takie to są słowa. Królu, czy mam ci jeszcze raz je zacytować? (wściekle macha ręką, że nie. Po chwili rozkazująco pokazuje, by kapłani wyszli)

20 Wszyscy mają się liczyć tu ze mną, Herodem. Lecz mnie nikt nie zapytał, czy wyrażam zgodę Na obcych, pozaziemskich istot narodziny... (do żony) Co my teraz z tym obcym Królem tu zrobimy? Boję się. Co mam robić? Powiedz, moja żono? On chyba, gdy podrośnie, pozbawi mnie tronu!!! Żona Heroda: (wzrusza ramionami) (Królowie coś do siebie szepczą, jakby się uradzali, co dalej. Po chwili Kacper mówi) My na pewno idziemy dary swoje złożyć. Wszak z świętych ksiąg wynika, że jest to Syn Boży. (kpiarsko) No, trudno, przyjaciele. Idźcie szukać Króla. Pewnie na wasze dary czeka gdzieś bidula. Ale wróćcie tu do mnie, gdy Go już znajdziecie. Chętnie od was usłyszę, gdzie żyje to Dziecię. Więc kiedy po powrocie wyjaśnicie mi to, Chętnie tam się wybiorę razem ze swą świtą. Kacper, Melchior, Baltazar (powoli odchodzą) (do Dworzanina) Wołać mi tu żołnierzy! Mam dla nich zadanie! Dworzanin: (wybiega i zaraz wraca z żołnierzami) Niech mi każdy natychmiast na baczność tu stanie! Żołnierze: (stają na baczność w szyku bojowym) Słuchajcie teraz dobrze! Daję rozkaz taki: Macie zaraz wytracić wszystkie niemowlaki! Czy dobrze rozumiecie? Bo rzecz bardzo prosta: Nie może tu przy życiu żaden maluch zostać! Nie może mi w przyszłości nikt tutaj zagrażać: Syn Boży, syn królewski, ani syn cesarza! Żołnierze: (rozbiegają się, by pozabijać Świętych Młodzianków)

21 VII. PASTERZE (Czterej pasterze grzeją się przy ognisku i z wielkim podnieceniem opowiadają o tym, co niedawno przeżyli) Nataniel: Przyznajcie, Beniaminie, Joelu, Jonaszu: Długo przyjdzie wspominać tę przygodę naszą. Bo kto by się spodziewał, że pośrodku nocy Jakieś anielskie Gloria może nas zaskoczyć? Joel: Masz rację, Natanielu. Smacznie sobie spałem Wszak oka nie zmrużyłem dnie i noce całe, Bo tyle było pracy przy strzyżeniu owiec... Beniamin : Spałeś. Lecz o czym śniłeś? Joelu, opowiedz. Joel: Tak. Mogę opowiedzieć szczegół po szczególe, Bo śniło mi się właśnie, że zostaję królem. Już mi miano na głowę nakładać koronę, W ręku miałem już berło, lud chciał bić pokłony I wtedy mnie obudził głos anielskich pieni. Zerwałem się lecz jakież było me zdumienie! Wielki blask opromieniał chyba niebo całe, A na niebie zastępy aniołów ujrzałem Beniamin: My także się na równe zerwaliśmy nogi I pobiegliśmy szybko, by się spotkać z Bogiem Nataniel: (Patrzy w dal, pokazuje zbliżający się orszak) Jakiś orszak królewski zbliża się tu do nas. Ciekawe, jak się znalazł tutaj w naszych stronach. Joel: Dobrze, że to nie Herod. Mam dość jego władzy. Z nim się spotkać nikomu naprawdę nie radzę. Jonasz: Cóż to więc za królowie? Chyba z obcych krajów.

22 Ale czegóż to oni u nas dziś szukają? (Orszak Trzech Króli zauważa grzejących się przy ognisku i rozmawiających pasterzy) Dworzanin Kacpra: (podchodzi do pasterzy i woła) Hej, pasterze! Wy pewnie znacie swoje strony. Słyszeliście o Królu nowonarodzonym? Dworzanin Melchiora: Podobno gdzieś w Betlejem, maleńkim miasteczku Zrodziło się Królewskie owo Dzieciąteczko. Dworzanin Baltazara: Lecz gdzie jest to Betlejem? Może wy to wiecie? Bo bardzo byśmy chcieli odwiedzić to Dziecię. Beniamin: Pytacie, gdzie Betlejem? Ach, Królowie mili, Musimy wam powiedzieć, żeśmy już tam byli. Joel: Znaleźliśmy tam Dziecię. Będziemy więc radzi, Jeśli nam pozwolicie was tam zaprowadzić. Nataniel: Choć wam gwiazda na niebie pewnie znów zaświeci, Łatwiej Z NASZĄ pomocą Boga odnajdziecie. Joel: Wprawdzie z nas ludzie prości, ludzie nieuczeni, To jednak wartość wiary umiemy docenić. Mówicie, żeście Dziecię już raz odwiedzili? Jonasz: I szczęście nie opuszcza nas od tamtej chwili. Co daliście Dzieciątku? Beniamin: Ja skórę baranią. Jeśli Józef ją sprzeda, sporo weźmie za nią. Ale może nią okryć Dzieciątko przed chłodem Lub uszyje mu kożuch na dzisiejszą modę.

23 Jonasz: Ja nie miałem co przynieść. Pomyślałem sobie, Że przynajmniej porządek w tej ich szopie zrobię. Rozejrzałem się w koło, stwierdziłem, co mogę Sprzątnąłem pajęczyny, zamiotłem podłogę. Joel: A ja wołu i osła sianem nakarmiłem Uśmiechnęło się do mnie Dzieciąteczko miłe. Beniamin: A ta Mama Dzieciątka bardzo mila Pani. Nic Mu złego na pewno się przy Niej nie stanie. Jonasz: Józef, kiedyśmy weszli, podszedł szybko ku nam Wspaniałego Dzieciątko ma w Nim Opiekuna. Beniamin: A w tej szopce jest taka miła atmosfera Chętnie z wami pójdziemy odwiedzić ją teraz. VIII. DROGA DO BETLEJEM (do wykorzystania w czasie drogi) Anioł: Zrodził się Syn Boży. Chodźcie dary złożyć! Dobosz: Po to się Dziecię zrodziło, By dać nam nadzieję i miłość. Anioł: Każda ludzka droga Niech wiedzie do Boga. Dobosz: Droga siostro, bracie drogi, Boże Dziecię Twoim Bogiem! Anioł: Niech kolęda serca budzi: Bóg narodził się wśród ludzi! Dobosz:

24 Niech się serce twe otworzy, Bo narodził się Syn Boży. Pokusa III: Słyszałem, że ze sobą dary jakieś dźwigasz. Bóg ich wcale nie chce! Daremna fatyga! Anioł: Każdy człowiek dzieckiem Bożym, Bo każdego Pan Bóg stworzył. Dobosz: Trzej Królowie i pasterze Są nam braćmi w wspólnej wierze. Anioł: Od dziś Olsztyn z tego słynie, Że Betlejem jest w Olsztynie! Dobosz: Betlejemskiej atmosfery koniecznie zasmakuj I chodź z nami do stajenki w Królewskim Orszaku. Anioł: Na wiarę człowieka Syn Boży wciąż czeka. Dobosz: Gdy mówicie, że wierzycie, To szanujcie ludzkie życie. Anioł: Chodźcie, olsztyńskie rodziny, Do małej Bożej Dzieciny! IX. BETLEJEM Trzej Krółowie, Kopernik, św. Jakub, św. Jan Paweł II (zatrzymują się przed szopką, nisko kłaniają, a za nimi dworzanie i cała reszta Orszaku) Anioł: Z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem Otoczmy żłóbek miłości żarem. Maryja: Witam was, mili goście, w tej szopie ubogiej. Widzę, żeście przebyli bardzo długie drogi.

25 Wybaczcie, że nie mamy was tu czym ugościć. Wy jesteście królami, a my ludzie prości. Józef: Nawet nazw waszych krain nie umiem wymienić. Przyszliście tu z daleka. Jesteście strudzeni. Na widok takich gości jest nam bardzo miło. Powiedzcie, co was tutaj do nas sprowadziło. Kacper, Melchior, (razem) Przyszliśmy do Dzieciątka, by Mu dary złożyć, Bo On jest Królem świata, bo jest Synem Bożym. Ja przynoszę Mu złoto bo to Małe Dziecię Trzeba obdarzyć darem najdroższym na świecie.. Ja przynoszę kadzidło. Klękając w pokorze, Chcę swym darem powiedzieć, że to Dziecię Boże. A ja, przynosząc mirrę, chcę wyrazić podziw, jak bardzo nas ukochał ten, kto się tu zrodził. Maryja: Dziękujemy wam bardzo, szlachetni Królowie! Niech Syn was błogosławi, niech szczęście da, zdrowie A gdy się znów znajdziecie tam, w swoich krainach, Nieście Dobrą Nowinę od Bożego Syna. Józef: Lecz widzę, że są tutaj nie tylko Królowie. Niech o sobie słów kilka nam każdy tu powie. Kopernik: Jam warmiński kanonik. Mikołaj Kopernik. Józef: To piękna niespodzianka. Miło nam niezmiernie. Kopernik: Całe życie tę prawdę pogłębić się staram, Że do Boga prowadzi i rozum, i wiara. W tym trudzie dociekania pomóc mi też może, Gdy przez lunetę spojrzę w kosmiczne przestworze.

26 Nawet najmniejsza gwiazdka taką pewność da mi, Że ten świat jest stworzony Bożymi rękami. Bóg pamięta o świecie, który kiedyś stworzył, Dlatego się na ziemi narodził Syn Boży. Św. Jakub: Ja, Jakub, patron miasta, w którym wy żyjecie, Też przychodzę odwiedzić owo Boże Dziecię. Wierzę dzisiaj głęboko, że czasy nastaną, Gdy cała ludzkość przyjdzie pokłonić się Panu. Dlatego wyznaczyłem szlaki Jakubowe, By łatwiej było znaleźć wam Dzieciątko owe. Św. Jan Paweł II: A ja, Jan Paweł II, mam takie marzenie, By oblicze tej ziemi Duch Boży odmienił. I dlatego w tej szopie uklękam w pokorze, Bo tu właśnie zaczyna się Królestwo Boże. Kacepr: Ale jak to się stało, że Boża Dziecina Tutaj przywędrowała, właśnie do Olsztyna? Dlaczego musieliśmy przejść tak długą drogę, Żeby właśnie w Olsztynie móc się spotkać z Bogiem? Dlaczego owa gwiazda nie gdzieś nad Betlejem, Ale tu, nad Olsztynem, nam dzisiaj jaśnieje? Królowa Warmia: (cały czas stała obok wielbłąda) To ja, Królowa Warmia, widząc w Internecie, Że okrutny Król Herod chce zabić to Dziecię, Wyprzedziłam Anioła śniąc się Józefowi, By nie zechciał uciekać w egipskie pustkowie. Chętnie bowiem ugoszczę Niebieskiego Pana. Nie darmo Świętą Warmią zostałam nazwana! Jest u nas piękne miasto, co leży nad Łyną, Jego liczni mieszkańcy z pobożności słyną. Przyjeżdżajcie natychmiast prosto do Olsztyna. Tutaj znajdzie schronienie ta Boża Dziecina. Święty Józef: Posłuchałem tej rady. Ze snu się zerwałem, Wziąłem z sobą Maryję i Dzieciątko małe

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja.

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. ALLELUJA 1. Niech zabrzmi Panu chwała w niebiosach, na wysokościach niech cześć oddadzą. Wielbijcie Pana Jego Zastępy, Wielbijcie Pana Duchy niebieskie. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja,

Bardziej szczegółowo

Weź w opiekę młodzież i niewinne dziatki, By się nie wyrzekły swej Niebieskiej Matki.

Weź w opiekę młodzież i niewinne dziatki, By się nie wyrzekły swej Niebieskiej Matki. JASNOGÓRSKA PANI G G7 C G Ref.: Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką, e h a D Polski Tyś Królową i najlepszą Matką. h e G D7 Spójrz na polskie domy, na miasta i wioski. G E7 a D D7 G Niech z miłości Twojej

Bardziej szczegółowo

SP Klasa VI, temat 55

SP Klasa VI, temat 55 Noc betlejemska Noc, w którą na świat przyszedł Jezus, Józef i Maryja byli w podróży, dlatego że cesarz rzymski, [który rządził Palestyną] nakazał, aby każdy poszedł do miasta, gdzie się urodził, i tam

Bardziej szczegółowo

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Wersja robocza 1999 Diakonia Muzyczna Ruchu Światło Życie Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko Praskiej Objaśnienia: Pd: Piosenka

Bardziej szczegółowo

SP Klasa IV, Temat 28. Morze Śródziemne. Nazaret. Jerycho. Jerozolima Ain Karim Betlejem. Jordan. Morze Martwe

SP Klasa IV, Temat 28. Morze Śródziemne. Nazaret. Jerycho. Jerozolima Ain Karim Betlejem. Jordan. Morze Martwe Morze Śródziemne Nazaret Jordan Jerozolima Ain Karim Betlejem Jerycho Morze Martwe Grupa I W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Podążali

Bardziej szczegółowo

Tekst zaproszenia. Rodzice. Tekst 2 Emilia Kowal. wraz z Rodzicami z radością pragnie zaprosić

Tekst zaproszenia. Rodzice. Tekst 2 Emilia Kowal. wraz z Rodzicami z radością pragnie zaprosić Tekst zaproszenia Tekst 1 Mamy zaszczyt zaprosić Sz.P. Na uroczystość PIERWSZEGO PEŁNEGO UCZESTNICTWA WE MSZY ŚIĘTEJ Naszej córki Leny Kardas która odbędzie się dnia 5 maja 2015o godz. 9.30 w kościele

Bardziej szczegółowo

Ziemia. Modlitwa Żeglarza

Ziemia. Modlitwa Żeglarza Ziemia Ziemia, którą mi dajesz, nie jest fikcją ani bajką, Wolność którą mam w Sobie Jest Prawdziwa. Wszystkie góry na drodze muszą, muszą ustąpić, Bo wiara góry przenosi, a ja wierzę Tobie. Ref: Będę

Bardziej szczegółowo

V FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK KOLĘDOWE SERCE MAZOWSZA 2013

V FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK KOLĘDOWE SERCE MAZOWSZA 2013 V FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK KOLĘDOWE SERCE MAZOWSZA 2013 Przykładowe utwory obowiązkowe (kolęda lub pastorałka powstała w latach 1424-1945): 1. Ach, ubogi żłobie. 2. Ach, witajże, pożądana. 3. Ach, zła

Bardziej szczegółowo

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka 1 Bóg Ojciec kocha każdego człowieka Bóg kocha mnie, takiego jakim jestem. Raduje się każdym moim gestem. Alleluja Boża radość mnie rozpiera, uuuu (słowa piosenki religijnej) SŁOWA KLUCZE Bóg Ojciec Bóg

Bardziej szczegółowo

2 NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

2 NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 2 NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM PIERWSZE CZYTANIE Syr 24, 1-2. 8-12 Mądrość Boża mieszka w Jego ludzie Czytanie z Księgi Syracydesa. Mądrość wychwala sama siebie, chlubi się pośród swego ludu. Otwiera

Bardziej szczegółowo

Ewangelia wg św. Jana. Rozdział 1

Ewangelia wg św. Jana. Rozdział 1 Ewangelia wg św. Jana Rozdział 1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. 2 Ono było na początku u Boga. 3 Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.

Bardziej szczegółowo

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają.

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają. Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają. /Matka Celina Zapiski -17.VI.1883r./...dziecko drogie, chcę ci objaśnić...ogólną

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 51 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

BALLADA O PASTERZACH. Kiedy nad Betlejem, Pośród ciemnej nocy, Zajaśniało niebo. Głosząc kres złej mocy, Pasterze przy ogniu. Rozmawiali sennie,

BALLADA O PASTERZACH. Kiedy nad Betlejem, Pośród ciemnej nocy, Zajaśniało niebo. Głosząc kres złej mocy, Pasterze przy ogniu. Rozmawiali sennie, BALLADA O PASTERZACH Kiedy nad Betlejem, Pośród ciemnej nocy, Zajaśniało niebo Głosząc kres złej mocy, Pasterze przy ogniu Rozmawiali sennie, Marek wytargował, Że pierwszy się zdrzemnie, 1 / 17 Jest bardzo

Bardziej szczegółowo

SP Klasa V, Temat 17

SP Klasa V, Temat 17 Narrator: Po wielu latach od czasu sprzedania Józefa do Egiptu, w kraju Kanaan zapanował wielki głód. Ojciec Józefa Jakub wysłał do Egiptu swoich synów, by zakupili zboże. Tylko najmłodszy Beniamin pozostał

Bardziej szczegółowo

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia pierwszego

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia pierwszego Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia pierwszego Wersja robocza 1999 Diakonia Muzyczna Ruchu Światło Życie Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko Praskiej Objaśnienia: Pd: Piosenka

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ JASEŁEK. Scena I. Chór: Wykonuje pastorałkę Idą Święta. W tym czasie rozgrywają się sceny w chacie i w mieszkaniu w bloku.

SCENARIUSZ JASEŁEK. Scena I. Chór: Wykonuje pastorałkę Idą Święta. W tym czasie rozgrywają się sceny w chacie i w mieszkaniu w bloku. mgr Anna Nowak Publiczne Gimnazjum nr 3 SCENARIUSZ JASEŁEK Zapraszamy Państwa do obejrzenia jasełek. Ciepło i urok polskich kolęd i pastorałek wzrusza kaŝdego człowieka, gdyŝ jest to muzyka płynąca prosto

Bardziej szczegółowo

Przez wiele lat szłam bezdrożami Nie znając lepszych w życiu dróg Widziałam smutne serca I płynące strugi łez Przyszedłeś Ty i wyschły wszystkie łzy

Przez wiele lat szłam bezdrożami Nie znając lepszych w życiu dróg Widziałam smutne serca I płynące strugi łez Przyszedłeś Ty i wyschły wszystkie łzy 1. Szczęśliwa droga Szczęśliwa droga ta, którą kroczę tak Nic na to nie poradzę, że śpiewam szczęścia nową pieśń Twój syn przyjdzie w chwale, ja wierzę, że niedługo A Twa szczęśliwa droga zaprowadzi mnie

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci przedstawia. Narodziny Pana Jezusa

Biblia dla Dzieci przedstawia. Narodziny Pana Jezusa Biblia dla Dzieci przedstawia Narodziny Pana Jezusa Autor: Edward Hughes Ilustracje: M. Maillot Redakcja: E. Frischbutter; Sarah S. Tłumaczenie: Katarzyna Gablewska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org

Bardziej szczegółowo

Kazanie na uroczystość ustanowienia nowych animatorów. i przyjęcia kandydatów do tej posługi.

Kazanie na uroczystość ustanowienia nowych animatorów. i przyjęcia kandydatów do tej posługi. SŁUŻYĆ JEDNEMU PANU. Kazanie na uroczystość ustanowienia nowych animatorów i przyjęcia kandydatów do tej posługi. Katowice, krypta katedry Chrystusa Króla, 18 czerwca 2016 r. "Swojemu słudze Bóg łaskę

Bardziej szczegółowo

JESTEŚ KRÓLEM CHRYSTUS PAN PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT. Jesteś Królem, Jesteś Królem. Jesteś Królem, Jesteś Królem. Królem jest Bóg.

JESTEŚ KRÓLEM CHRYSTUS PAN PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT. Jesteś Królem, Jesteś Królem. Jesteś Królem, Jesteś Królem. Królem jest Bóg. ARCHANIOŁ BOŻY GABRIEL DOBRY BOŻE 1. Archanioł Boży Gabriel, posłan do Panny Maryi. Z majestatu Trójcy świętej, tak sprawował poselstwo k Niej. Zdrowaś, Mario, łaskiś pełna, Pan jest z Tobą, to rzecz pewna.

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 53 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ W JASTKOWICACH SCENARIUSZ JASEŁEK. autor: Maria Janiszewska

ZESPÓŁ SZKÓŁ W JASTKOWICACH SCENARIUSZ JASEŁEK. autor: Maria Janiszewska ZESPÓŁ SZKÓŁ W JASTKOWICACH SCENARIUSZ JASEŁEK autor: Maria Janiszewska Misterium Bożonarodzeniowe Jednoaktowe W Trzech scenach Rok szkolny 2004/2005 OBSADA: Narrator, Maryja, Józef, Gwiazda, Kacper, Melchior,

Bardziej szczegółowo

1 Kiedy Józef doszedł do tych funkcji w więzieniu, trafili tam podczaszy i piekarz króla Egiptu. Obaj narazili się swojemu panu. 2 Faraon rozgniewał

1 Kiedy Józef doszedł do tych funkcji w więzieniu, trafili tam podczaszy i piekarz króla Egiptu. Obaj narazili się swojemu panu. 2 Faraon rozgniewał 1 Kiedy Józef doszedł do tych funkcji w więzieniu, trafili tam podczaszy i piekarz króla Egiptu. Obaj narazili się swojemu panu. 2 Faraon rozgniewał się na obu swych dworzan, na przełożonego podczaszych

Bardziej szczegółowo

ŚPIEWNIK SCHOLA DZIECIĘCA NIEBIAŃSKIE DZIECI. przy PARAFII POD WEZWANIEM PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO I NMP KRÓLOWEJ POLSKI W SOMONINIE WŁASNOŚĆ:

ŚPIEWNIK SCHOLA DZIECIĘCA NIEBIAŃSKIE DZIECI. przy PARAFII POD WEZWANIEM PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO I NMP KRÓLOWEJ POLSKI W SOMONINIE WŁASNOŚĆ: ŚPIEWNIK SCHOLA DZIECIĘCA NIEBIAŃSKIE DZIECI przy PARAFII POD WEZWANIEM PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO I NMP KRÓLOWEJ POLSKI W SOMONINIE WŁASNOŚĆ: IMIĘ...... NAZWISKO...... KLASA...... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bardziej szczegółowo

Maryjo, Królowo Polski, /x2 Jestem przy Tobie, pamiętam, /x2 Czuwam.

Maryjo, Królowo Polski, /x2 Jestem przy Tobie, pamiętam, /x2 Czuwam. APEL JASNOGÓRSKI Wersja tradycyjna Maryjo, Królowo Polski, /x2 Jestem przy Tobie, pamiętam, /x2 Czuwam. Wersja młodzieżowa Maryjo, Królowo Polski, /x2 E H7 E Jestem przy Tobie, A Pamiętam o Tobie E I czuwam

Bardziej szczegółowo

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0 KOCHAMY DOBREGO BOGA Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0 Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2011 Spis treści Ogólna prezentacja podręcznika Jesteśmy dziećmi Boga...3 Program

Bardziej szczegółowo

Dusze czyśćowe potrzebują naszej modlitwy

Dusze czyśćowe potrzebują naszej modlitwy Dusze czyśćowe potrzebują naszej modlitwy 128. Panie mój p r z y c h o d z ę d z i ś, G C serce me skruszone przyjm. G C Skłaniam się przed świętym tronem Twym. e a D D7 Wznoszę ręce moje wzwyż, G C miłość

Bardziej szczegółowo

Scenariusz Jasełka. Opracowała: Anna Hausmann

Scenariusz Jasełka. Opracowała: Anna Hausmann Scenariusz Jasełka Opracowała: Anna Hausmann Cele: - Przybliżenie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. - Budzenie wrażliwości, kształtowanie pozytywnych przeżyć dziecka. - Rozwijanie uzdolnień

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

pieluszki poduszka rower telefon komórkowy samochodzik grzechotka laptop kaftanik kocyk

pieluszki poduszka rower telefon komórkowy samochodzik grzechotka laptop kaftanik kocyk pieluszki poduszka rower telefon komórkowy samochodzik grzechotka laptop kaftanik kocyk lampka długopis skarpetki buciki czapeczka wózek odtwarzacz mp4 pieniądze tablet Uzupełnij kartę pracy. Mędrcy ze

Bardziej szczegółowo

22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA. Wspomnienie obowiązkowe. [ Formularz mszalny ] [ Propozycje czytań mszalnych ] Godzina czytań.

22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA. Wspomnienie obowiązkowe. [ Formularz mszalny ] [ Propozycje czytań mszalnych ] Godzina czytań. 22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA Wspomnienie obowiązkowe [ Formularz mszalny ] [ Propozycje czytań mszalnych ] Godzina czytań II Czytanie 1 / 5 Z Homilii św. Jana Pawła II, papieża, wygłoszonej

Bardziej szczegółowo

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne historie. Tą osobą jest Maryja, mama Pana Jezusa. Maryja opowiada

Bardziej szczegółowo

CREDO. Materiały dla animatorów muzycznych na rekolekcje. Warszawa, 2010

CREDO. Materiały dla animatorów muzycznych na rekolekcje. Warszawa, 2010 Materiały dla animatorów muzycznych na rekolekcje CREDO Warszawa, 2010 I dzień Zwiastowanie W: Jahwe, ja wiem, jesteś tu (176) Ty BoŜe wszystko wiesz (516) Wstanę i pójdę dziś D: Składamy Ci Ojcze (824)

Bardziej szczegółowo

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne (Wystawienie Najświętszego Sakramentu) K: O Boże, Pasterzu i nauczycielu wiernych, któryś dla zachowania i rozszerzenia swojego Kościoła

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Istotą naszego powołania jest tak całkowite oddanie się Bogu, byśmy byli jego ślepym narzędziem do wszystkiego, do czego tylko Bóg nas zechce użyć.

Istotą naszego powołania jest tak całkowite oddanie się Bogu, byśmy byli jego ślepym narzędziem do wszystkiego, do czego tylko Bóg nas zechce użyć. o. Walerian Porankiewicz Istotą naszego powołania jest tak całkowite oddanie się Bogu, byśmy byli jego ślepym narzędziem do wszystkiego, do czego tylko Bóg nas zechce użyć. To całkowite oddanie się Bogu

Bardziej szczegółowo

WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0

WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0 WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0 Wydawnictwo WAM Kraków 2008 Podręcznik nr AZ-03-03-1-01 do nauczania religii rzymskokatolickiej na terenie całej Polski, z zachowaniem

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ JASEŁEK. MARYJA : Nie trap się Józefie nie załamuj rąk, noc dziś taka piękna, patrz jak gwiazdy lśnią.

SCENARIUSZ JASEŁEK. MARYJA : Nie trap się Józefie nie załamuj rąk, noc dziś taka piękna, patrz jak gwiazdy lśnią. SCENARIUSZ JASEŁEK A teraz kochani niespodzianka będzie, ujrzycie jasełka dzisiaj po kolędzie, zaraz się na scenie zacznie przedstawienie, Maryja z Józefem Ida do Betlejem tam ich przeznaczenie. Gdzieś

Bardziej szczegółowo

Życzenia na Chrzciny od Rodziców Chrzestnych

Życzenia na Chrzciny od Rodziców Chrzestnych od Rodziców Chrzestnych Na pamiątkę wielu łask Bożych życzą Rodzice Chrzestni. Bądź pełny wiary i nadziei, a miłość Boża niech wypełni Twoje serce. Wielu łask Bożych i nieustającej opieki aniołów życzy

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

JAK ROZMAWIAĆ Z BOGIEM?

JAK ROZMAWIAĆ Z BOGIEM? JAK ROZMAWIAĆ Z BOGIEM? wg Lucy Rooney, Robert Faricy SJ MODLITWA NA TYDZIEŃ SZÓSTY Wejście w radość Zmartwychwstania Jezusa Dzień pierwszy Przeczytaj ze zrozumieniem fragment Pisma Świętego: Łk 24, 1-12

Bardziej szczegółowo

Kolędy Zygmunta Re kosza

Kolędy Zygmunta Re kosza Muzyka: Janusz Tylman Luli, Synku, luli W dalekim Betlejem Gdzieś w zamorskim świecie W ubogiej stajence Matka rodzi dziecię. Chłodno mu i głodno Niebo skrzy gwiazdami To przecież Zbawiciel I król nad

Bardziej szczegółowo

pójdziemy do kina Gimnazjum kl. I, Temat 57

pójdziemy do kina Gimnazjum kl. I, Temat 57 pójdziemy do kina pragnę sprawić Ci radość kupię kwiaty chcę być z Tobą ofiaruję prezent dobrze jest być razem przygotuję dobre jedzenie przyjaźń z Tobą jest dla mnie ważna Grupa 1 Przeczytaj poniższy

Bardziej szczegółowo

Człowiek Posłany Od Boga

Człowiek Posłany Od Boga Biblia dla Dzieci przedstawia Człowiek Posłany Od Boga Autor: Edward Hughes Ilustracje: Byron Unger; Lazarus Redakcja: E. Frischbutter; Sarah S. Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci przedstawia. Człowiek Posłany Od Boga

Biblia dla Dzieci przedstawia. Człowiek Posłany Od Boga Biblia dla Dzieci przedstawia Człowiek Posłany Od Boga Autor: Edward Hughes Ilustracje: Byron Unger; Lazarus Redakcja: E. Frischbutter; Sarah S. Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

Nowenna do Chrystusa Króla Autor: sylka /04/ :21

Nowenna do Chrystusa Króla Autor: sylka /04/ :21 Nowenna do Chrystusa Króla Autor: sylka1989-07/04/2011 21:21 NOWENNA KU CZCI JEZUSA PRAWDZIWEGO KRÓLA Ta prosta nowenna jest szczególnym hojnym darem naszego Pana. W związku z tym Jezus da wyjątkowe tajemnice

Bardziej szczegółowo

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ew. Jana 1,1 W nim było życie, a życie było światłością ludzi. Ew. Jana 1,4 1 Jezus powiedział: Ja jestem światłością świata; kto idzie

Bardziej szczegółowo

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat BURSZTYNOWY SEN ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat Jestem bursztynnikiem. Myślę, że dobrym bursztynnikiem. Mieszkam w Gdańsku, niestety, niewiele osób mnie docenia. Jednak jestem znany z moich dziwnych snów.

Bardziej szczegółowo

SP Klasa V, Temat 36

SP Klasa V, Temat 36 SP Klasa V, Temat 36 SP Klasa V, Temat 36 SP Klasa V, Temat 36 SP Klasa V, Temat 36 Dobry opiekun pilnie poszukiwany!!! Dziecko pilnie poszukuje opiekuna. Kandydat powinien: Dobry opiekun pilnie poszukiwany!!!

Bardziej szczegółowo

Gospodarz I: Nie ma litości dla takich jak wy, bez pieniędzy gości (zatrzaskuje drzwi)

Gospodarz I: Nie ma litości dla takich jak wy, bez pieniędzy gości (zatrzaskuje drzwi) Jasełka Narrator: Dziś jest Boże Narodzenie Co przyniosło nam Zbawienie. Radość nas ogarnia wielka Zabawimy się w jasełka. I będziemy pięknie śpiewać, Tak, że nikt nie będzie ziewać. Patrzcie tatusiowie,

Bardziej szczegółowo

Archidiecezjalny Program Duszpasterski. Okres PASCHALNy. ROK A Propozycje śpiewów

Archidiecezjalny Program Duszpasterski. Okres PASCHALNy. ROK A Propozycje śpiewów Archidiecezjalny Program Duszpasterski Okres PASCHALNy ROK A Propozycje śpiewów Poznań 2007/2008 21 WIELKI CZWARTEK W. W Krzyżu cierpienie; A myśmy się chlubić powinni (antyfona śpiewana na przemian z

Bardziej szczegółowo

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan.

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan. "Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów». Łk 11,1 Najczęściej o modlitwie Jezusa

Bardziej szczegółowo

Schola Gregoriana Sancti Casimiri

Schola Gregoriana Sancti Casimiri WARSZTATY CHORAŁOWE TRADICAMP Schola Gregoriana Sancti Casimiri PROPRIUM MISSAE Msza o Trójcy Przenajświętszej Niech będzie błogosławiona Święta Trójca i nierozdzielna Jedność, wyznawajmy ją, albowiem

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF W EGIPCIE 12. JÓZEF W EGIPCIE

STARY TESTAMENT. JÓZEF W EGIPCIE 12. JÓZEF W EGIPCIE JÓZEF W EGIPCIE 57 Po długiej podróży Józef trafił do Egiptu. Kupił go Potyfar, który był dowódcą straży faraona. Józef mieszkał u Potyfara i tak mijał dzień za dniem. Jednak Potyfar widział, że Pan Bóg

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

WSPÓŁCZESNA JASEŁKA DZISIAJ W BETLEJEM

WSPÓŁCZESNA JASEŁKA DZISIAJ W BETLEJEM WSPÓŁCZESNA JASEŁKA DZISIAJ W BETLEJEM SCENA I Maria krząta się po kuchni. Słyszy dzwonek do drzwi. Podchodzi, otwiera, wpuszcza do domu Anioła Gabriela. Narrator: Maria w kuchni się krzątała, Dzwonek

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJA CZYTAŃ BIBLIJNYCH tylko na Msze św. z formularzem o św. Janie Pawle II.

PROPOZYCJA CZYTAŃ BIBLIJNYCH tylko na Msze św. z formularzem o św. Janie Pawle II. 22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA Wspomnienie obowiązkowe [ Formularz mszalny ] [ Liturgia Godzin ] PROPOZYCJA CZYTAŃ BIBLIJNYCH tylko na Msze św. z formularzem o św. Janie Pawle II. 1 / 8 W pozostałych

Bardziej szczegółowo

Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje?

Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? Lectio Divina Rz 7, 1-6 1. Czytanie Prowadzący: wezwijmy Ducha św.: Przybądź Duchu Święty... - weźmy do ręki Pismo św.. - Słuchając jak w Kościele śledźmy tekst, aby usłyszeć, co chce nam dzisiaj Jezus

Bardziej szczegółowo

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

Ulubione zabawki. Pluszowy miś Ola Szulejko. Mój misiaczek Karolina Parzybut. Mój misiaczek Karolina Parzybut Ulubione zabawki "Pluszowy miś" Ola Szulejko Miś, miś, piękny miś, z którym każdy śpi dziś. Już zgadliście? Bo ja tak! To wasz wspaniały pluszak. Wasza mama i wasz tata, też z nim kiedyś spali. A wiecie,

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Pan Toti i urodzinowa wycieczka Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 P ewnego dnia, gdy Pan Toti wszedł do swojego domku, wydarzyła

Bardziej szczegółowo

Bożonarodzeniowe jasełka

Bożonarodzeniowe jasełka Edukacja regionalna Bożonarodzeniowe jasełka mgr Danuta Witek nauczyciel w SP Rydzów NARRATOR: Kochany Panie Jezu! Przed dwoma tysiącami lat Przyszedłeś na ziemię W ubogiej stajence. Przychodzimy do Ciebie

Bardziej szczegółowo

KONKURS BIBLIJNY KONKURS BIBLIJNY

KONKURS BIBLIJNY KONKURS BIBLIJNY KONKURS BIBLIJNY EWANGELIA WEDŁUG ŚW ŁUKASZA ( rozdział 6) CZY CZYTASZ ZE ZROZUMIENIEM? PYTANIA 1. KONKURS BIBLIJNY EWANGELIA WEDŁUG ŚW ŁUKASZA ( rozdział 6) CZY CZYTASZ ZE ZROZUMIENIEM? KLUCZ DO ODPOWIEDZI

Bardziej szczegółowo

Ewangelia wg św. Jana. Rozdział 4

Ewangelia wg św. Jana. Rozdział 4 Ewangelia wg św. Jana Rozdział 4 Gdy Jezus dowiedział się, że faryzeusze usłyszeli, iż Jezus pozyskuje więcej uczniów i więcej chrzci niż Jan, 2 (Chociaż Jezus nie chrzcił, lecz Jego uczniowie), 3 Opuścił

Bardziej szczegółowo

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette)

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette) MODLITWY BLOG MOTYWACYJNY www.leonette.pl Panie, Ty wiesz o najsłodszych mych wspomnieniach, Panie, Ty wiesz o największych mych marzeniach, Panie, Ty wiesz czego dzisiaj tak żałuję, Panie, Ty wiesz czego

Bardziej szczegółowo

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Czas wydarzeń : 24 grudnia Występują : Mama Tata Dzieci

Bardziej szczegółowo

Ewangelia Jana 3:16-19

Ewangelia Jana 3:16-19 1. POTRZEBA ŁASKI "(16) Bóg bowiem tak bardzo ukochał świat, że dał swego Jedynego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (17) Bóg nie posłał swego Syna na świat, aby

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo

19 XII Autor: K. Dzikowski

19 XII Autor: K. Dzikowski 19 XII 2013...Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku. Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku. Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem. Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni Biblia dla Dzieci przedstawia Kobieta Przy Studni Autor: Edward Hughes Ilustracje: Lazarus Redakcja: Ruth Klassen Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org 2014 Bible

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci przedstawia. Kobieta Przy Studni

Biblia dla Dzieci przedstawia. Kobieta Przy Studni Biblia dla Dzieci przedstawia Kobieta Przy Studni Autor: Edward Hughes Ilustracje: Lazarus Redakcja: Ruth Klassen Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org 2014 Bible

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. ŻONA DLA IZAAKA 8. ŻONA DLA IZAAKA

STARY TESTAMENT. ŻONA DLA IZAAKA 8. ŻONA DLA IZAAKA ŻONA DLA IZAAKA 35 Pamiętamy, że Pan Bóg obiecał Abrahamowi i Sarze, że pomimo że są w starym wieku będą mieli syna. O oznaczonym czasie, przepowiedzianym przez Pana Boga narodził się Izaak. Abraham bardzo

Bardziej szczegółowo

Ogłoszenia Parafialne 15 maja 2016

Ogłoszenia Parafialne 15 maja 2016 15.05.2016 Niedziela Zesłania Ducha Świętego Ogłoszenia Parafialne 15 maja 2016 W następną niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. I Komunia Święta w naszej Parafii o 10.00 dla klasy III A, a o

Bardziej szczegółowo

Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A. KLASY III D i III B. KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska

Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A. KLASY III D i III B. KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska RE Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A KLASY III D i III B KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska Duchu Święty przyjdź ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO DOMINIKA CIBOROWSKA KL III D MODLITWA Przyjdź

Bardziej szczegółowo

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Jako mała dziewczynka miałam wiele marzeń. Chciałam pomagać innym ludziom. Szczególnie starzy, samotni

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ JASEŁEK MALEŃKA MIŁOŚĆ w grupie 4,5,6,latków. Prowadząca: Ewa Majczak

SCENARIUSZ JASEŁEK MALEŃKA MIŁOŚĆ w grupie 4,5,6,latków. Prowadząca: Ewa Majczak SCENARIUSZ JASEŁEK MALEŃKA MIŁOŚĆ w grupie 4,5,6,latków Prowadząca: Ewa Majczak WSTĘP (WSZYSCY RAZEM): PRZYBYŁYCH GOŚCI SERDECZNIE WITAMY I NA JASEŁKA ZAPRASZAMY. KOLĘDA: : WŚRÓD NOCNEJ CISZY (1-WSZA ZWROTKA):

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

Jezus Wspaniałym Nauczycielem

Jezus Wspaniałym Nauczycielem Jezus Wspaniałym Nauczycielem Biblia dla Dzieci przedstawia Autor: Edward Hughes Ilustracje: Byron Unger; Lazarus Redakcja: E. Frischbutter; Sarah S. Tłumaczenie: Katarzyna Gablewska Druk i oprawa: Bible

Bardziej szczegółowo

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku.

Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Nowy rok Nowy Rok Pomyślności i radości, Szczęścia w kartach i miłości, W dzień słoneczny i po zmroku Chcę Ci życzyć w Nowym Roku. Huczą petardy i gra muzyka, Stary rok mija, za las umyka, Cóż w tym dziwnego,

Bardziej szczegółowo

Bóg wywyższa niewolnika Józefa

Bóg wywyższa niewolnika Józefa Biblia dla Dzieci przedstawia Bóg wywyższa niewolnika Józefa Autor: Edward Hughes Ilustracje: M. Maillot; Lazarus Redakcja: M. Maillot; Sarah S. Tłumaczenie: Katarzyna Gablewska Druk i oprawa: Bible for

Bardziej szczegółowo

20 Kiedy bowiem byliście. niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości.

20 Kiedy bowiem byliście. niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości. Lectio Divina Rz 6,15-23 1. Czytanie Prowadzący: wezwijmy Ducha św.: Przybądź Duchu Święty... - weźmy do ręki Pismo św.. - Słuchając jak w Kościele śledźmy tekst, aby usłyszeć, co chce nam dzisiaj Jezus

Bardziej szczegółowo

OKRES zwykły Propozycje śpiewów

OKRES zwykły Propozycje śpiewów Archidiecezjalny Program Duszpasterski ROK A OKRES zwykły Propozycje śpiewów Poznań 2007/2008 25 Niedziela Trójcy Przenajświętszej W. Jeden w naturze Już słońce wschodzi ogniste D. Najświętszą Trójcę K.

Bardziej szczegółowo

PASTORAŁKI I KOLĘDY DO WYBORU. Pastorałka "Aniołek najładniejszy"

PASTORAŁKI I KOLĘDY DO WYBORU. Pastorałka Aniołek najładniejszy PASTORAŁKI I KOLĘDY DO WYBORU Pastorałka "Aniołek najładniejszy" Nad Betlejem gwiazdka pulchna i odświętna Już umyła w chmurkach rączki i oczęta Żeby tam w żłóbeczku, malec jak okruszek Spojrzał na nią

Bardziej szczegółowo

W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera.

W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. 1 2 ZBIÓR WIERSZY TOM III Rok - 2011 Anna Polachowska 3 Aspiration sp. z o.o. ul. Żwirki i Wigury

Bardziej szczegółowo

a przez to sprawimy dużo radości naszym rodzicom. Oprócz dobrych ocen, chcemy dbać o zdrowie: uprawiać ulubione dziedziny sportu,

a przez to sprawimy dużo radości naszym rodzicom. Oprócz dobrych ocen, chcemy dbać o zdrowie: uprawiać ulubione dziedziny sportu, IMIENINY ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI- -Patrona dzieci i młodzieży (8 września) Opracowała: Teresa Mazik Początek roku szkolnego wiąże się z różnymi myślami: wracamy z jednej strony do minionych wakacji

Bardziej szczegółowo

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA Tekst biblijny: Dz. Ap. 16,19 36 Tekst pamięciowy: Dz. Ap. 16,31 ( ) Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom. Bóg chce, abyś uwierzył w Jego Syna, Jezusa

Bardziej szczegółowo

Uroczystość Objawienia Pańskiego jak Mędrcy idziemy oddać pokłon Panu Jezusowi

Uroczystość Objawienia Pańskiego jak Mędrcy idziemy oddać pokłon Panu Jezusowi Uroczystość Objawienia Pańskiego jak Mędrcy idziemy oddać pokłon Panu Jezusowi Dorota Miszczuk Pomysł na ciekawą lekcję Cel ogólny wzorem Trzech Króli poszukiwanie Chrystusa jako Króla wszystkich narodów

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA CZĘŚĆ RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO

PIERWSZA CZĘŚĆ RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO PIERWSZA CZĘŚĆ RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO / UTWÓR SCENICZNY/ I - ZWIASTOWANIE PROROK Na Ziemi Judzkiej w Galilei Żyła panienka calutka w bieli, Była wierna nauce Pana, I przez niego dawno wybrana. W Rodzie Dawida

Bardziej szczegółowo

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Drogi przyjaciół Pana Jezusa Księża Jezuici - Wydawnictwo WAM 1 Pan Jezus gromadzi

Bardziej szczegółowo

Boże spojrzenie na człowieka 1

Boże spojrzenie na człowieka 1 Boże spojrzenie na człowieka 1 opracował: Artur Trzęsiok Knurów, 24 marca 2006 1 wersja beta 1 Wprowadzenie dla Animatora Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą,

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo