Machu Picchu dla Brayana

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Machu Picchu dla Brayana"

Transkrypt

1

2 Machu Picchu dla Brayana Wszystko co chciałbyś wiedzieć o tajemniczym mieście Inków i przy okazji pomóc niesłyszącemu chłopcu z peruwiańskich slumsów Ebook przygotowany przez autora i czytelników bloga Operuję w Peru Wydawnictwo dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne 2.5 Polska Peru Polska 2010

3 Inkowie i zagadka serc Machu Picchu to najsłynniejsze miasto Inków w Peru. Byłem w nim w 2008 roku. Ale nie wiedziałem po co. To znaczy wiedziałem rok wcześniej miejsce to uznano za jeden z siedmiu Cudów Świata. Chciałem ten cud zobaczyć. Jednak kiedy już do tego Machu Picchu dotarłem, nie wiedziałem dlaczego w nim jestem. Czasami człowiek ma takie chwile. Mnie dopadły one właśnie tam. W zagadkowym mieście w Andach. Musiało się wiele wydarzyć w moim życiu, bym dowiedział się, z jakiego powodu do Machu Picchu pojechałem. Teraz wiem, że znalazłem się w nim przez jednego człowieka. To BRAYAN FLORES RAMOS. Ma osiem lat i mieszka w slumsach w Limie, stolicy Peru, pięćset kilometrów od Machu Picchu. Brayan nigdy Machu Picchu nie widział. Ani też o nim nie słyszał. Jest głuchoniemy. Nie słyszy i nie mówi. Poza tym nie potrafi czytać i pisać. Ale jest. Istnieje. Tak jak Machu Picchu. O co w tym wszystkim chodzi? O pomoc. Brayanowi można pomóc. Jeśli nie odzyska słuchu, można nauczyć go języka migowego i wysłać do szkoły, gdzie zobaczy, że świat jest inny niż ten, w którym żyje teraz. Po co mu to pokazywać? Po co go tego wszystkiego uczyć? Przecież nie stanie się nic złego, jeśli tak jak inni biedacy przeżyje całe życie w slumsach, otoczony raz uśmiechem, raz smutkiem mamy, babci i siostry. Jasne, nie stanie się nic złego. Ale może stać się coś dobrego. Chodzi o to, że Brayan ma prawo słyszeć. Ma prawo nauczyć się mówić, czytać i pisać. Po to, by móc wyrażać siebie. By poczuć piękno istoty, którą jest. To piękno ukryte jest w każdym człowieku.

4 My potrafimy je wyrażać. W talentach, które posiadamy. W słowach, które potrafimy z siebie wydobyć do innych. Z Brayanem jest inaczej. Wszystko robi w swej ciszy. Tak naprawdę chodzi więc o to, żeby dać mu szansę stania się jednym z nas. Można mu pomóc czytając tę elektroniczną książkę. Jest o Machu Picchu. Przygotowałem ją z kilkoma osobami, które również odwiedziły to miejsce i teraz do powodów tej wyprawy mogą dołączyć także tego chłopca. Ebook kosztuje jedno euro. To dużo. Za równowartość jednego euro można przecież kupić ukochanej piękną różę. Można też przy piwie spędzić czas z przyjacielem. To bardzo cenne momenty w życiu. Jedno euro może także zmienić na chwilę życie Brayana. A gdy będzie ich więcej, może zmienić je całkowicie. Cały dochód ze sprzedaży tej książki przeznaczony jest na leczenie oraz edukację chłopca. Choć tak naprawdę nie jest to sprzedaż, bo chodzi o dobrowolne wpłaty. Książkę można czytać, kopiować i rozpowszechniać w internecie za darmo. Nie będę tego sprawdzał. Nie mam takich możliwości, ani też ochoty. Mam za to wiarę w człowieka. Wierzę, że każdy, kto będzie w stanie przekazać równowartość jednego symbolicznego euro, po przeczytaniu tego ebooka zrobi to. Zrobi to dla Brayana. Tej wiary może nie być w drugą stronę. Wiem, że trudno mi wierzyć, bo świat, w którym żyjemy, pełen jest oszustw. Ale nie mam na to wpływu. Mam za to wpływ na swoje działania. Przygotowując tę książkę zrobiłem to, co czułem. Jeśli nie uda się i Brayanowi nie będzie można pomóc w ten sposób, nie będę ani smutny, ani nieszczęśliwy. A to dlatego, że zrobiłem wszystko, co uważałem za potrzebne. Zrobiłem po prostu swoje.

5 Równowartość jednego euro na leczenie i edukację Brayana można wpłacać na konto w systemie PayPal. To wygodna i bezpieczna forma płatności w Internecie, z której korzysta prawie milion Polaków. Kontem do wpłat dla Brayana jest adres owy: Na ten sam adres można do mnie napisać. Odpowiem na wszystkie pytania dotyczące Brayana. Zachęcam także do przeczytania tekstów o nim na moim blogu: To na razie tyle co chciałem przekazać o małym Peruwiańczyku, sprawcy mego pobytu w Machu Picchu. Teraz życzę miłej lektury o tym jednym z najbardziej zaskakujących miejsc na świecie. Piotr Maciej Małachowski Konto do wpłat dla Brayana:

6 Tajemnicza historia tajemniczego miasta Czym właściwie jest Machu Picchu? Jednym zdaniem, to miasto pełne ludzi, w którym nikt nie mieszka. Ale o Machu Picchu nie da się opowiedzieć jednym zdaniem. Trzeba zacząć od Cusco. To miasto wielkości Lublina. Położone jest w peruwiańskich Andach, 3310 metrów nad poziomem morza, czyli prawie kilometr wyżej niż polskie Rysy w Tatrach. W czasach imperium Inków było jego stolicą, a do tego najbogatszym i najnowocześniejszym miastem w całej Ameryce Południowej. Dawne Cusco swym przepychem w niczym nie ustępowało europejskim stolicom, a nawet je przewyższało. Cusco od Machu Picchu dzieli sto kilometrów. W inkaskim języku keczua nazwa ta oznacza Stary Szczyt. Machu Picchu rozciąga się na niewielkiej przełęczy między 2090 a 2400 metrem nad poziomem morza. Zostało zbudowane w XV wieku w czasach największej świetności Cusco i całego imperium. Panował wówczas Pachacutec. Był on dla Inków mniej więcej tym, kim dla nas, Polaków, Kazimierz Wielki. Znamy coraz więcej informacji o Inkach, ale wątpliwe, aby kiedykolwiek udało

7 się poznać wszystkie ich tajemnice. Po pierwsze, dawni mieszkańcy dzisiejszego Peru oraz części Boliwii, Ekwadoru, Chile i Argentyny nie znali pisma. Poza tym fałszowali swoją historię. Inkascy inżynierowie umysłów potrafili wymazać z pamięci niewygodne fakty. Nawet istnienie władcy, który w czasie panowania okazywał się osobą niegodną tej roli. Podobny los spotkał Machu Picchu. Nie zachował się o nim żaden wiarygodny przekaz. Nie ma również legend, które mogłyby naprowadzić na prawdę o tym miejscu. Wiadomo tylko, że pewnego dnia około 1537 roku, niecałe sto lat po powstaniu, Machu Picchu z niewyjaśnionych przyczyn zostało nagle opuszczone przez wszystkich jego mieszkańców. I na kilka stuleci zapadły nad nim ciemności niewiedzy. To jeden z najbardziej zagadkowych momentów w historii Machu Picchu. Nieczęsto się bowiem zdarza, aby miasta przepadały jak kamień w wodę, a słuch o nich nie trafiał nawet do mitów. Biorąc pod uwagę okoliczności, wydaje się to tym bardziej niemożliwe. Wówczas wszystko w imperium Inków było odkrywane przez żądnych złota, ziemi i informacji Europejczyków. Najeźdźcy byli jak psy gończe na wielkim polowaniu nieznanej kultury. Zajęli Cusco i kilka fortec w pobliżu Machu Picchu. Już byli w ogródku, już witali się z gąską... a jednak do Machu Picchu nigdy nie dotarli. Choć mieli na to prawie trzysta lat, bo tyle okupowali inkaskie krainy. To prawie tak, jakby mieszkając w Krakowie całe życie, ani razu nie trafić na Wawel. Machu Picchu odkrył ktoś inny. Ta opowieść jest równie niesamowita.

8 Odkrycie Machu Picchu przypisuje się profesorowi Hiramowi Bingamowi z amerykańskiego Uniwersytetu Yale. Mówią o tym wszystkie encyklopedie świata i przewodniki po Peru. Profesor Bingham stał na czele ekspedycji w peruwiańskie Andy finansowej przez National Geographic Society i swoją uczelnię. W lipcu 1911 roku jego wyprawa dotarła do zaginionego w górach Machu Picchu, a on sam został uznany jego odkrywcą. Trzeba było prawie wieku, żeby na światło dzienne wyszły fakty zmieniające to przekonanie. Okazuje się bowiem, że przed Binghamem w Machu Picchu byli inni. Pierwszym z nich jest Peruwiańczyk Agustín Lizárraga Ruíz, właściciel ziemski z Cusco. Dotarł on do Machu Picchu dziewięć lat przed wyprawą Amerykanina. Wskazuje na to napis, który zostawił na jednej z budowli w Machu Picchu: Agustín Lizárraga 14 lipca dla potomnych Co ciekawe, hołd prawdziwemu odkrywcy składa również sam Bingham. Jeden z jego synów w biografii ojca cytuje fragment jego pamiętników: Agustín Lizárraga jest odkrywcą Machu Picchu. Dlaczego świat nie wiedział o tym przez prawie sto lat? Stało się tak, bo Lizárraga nie miał wsparcia ówczesnych mediów oraz związków z kręgami naukowymi i akademickimi.

9 Swoją wyprawę sfinansował z własnych pieniędzy. Wraz z przyjaciółmi Enrique Palmą i Gabino Sanchezem przeprawiał się z maczetami przez gęste zarośla, wielokrotnie mijając przepaście. Ich wielki wysiłek opłacił się i miasto, które zbudowano tak, by nie dostrzec go z zewnątrz, zostało w końcu odkryte. Niedługo potem Lizárraga zorganizował nową wyprawę, aby potwierdzić, że to on dotarł do Machu Picchu. Tym razem nie miał jednak szczęścia. Wpadł do rzeki Urubamba, która wije się u stóp miasta. Nigdy nie odnaleziono jego ciała. W 1904 roku Enrique Palma zebrał kolejnych chętnych. Ekspedycja złożona z dziewięciu Peruwiańczyków (sześciu mężczyzn i trzy kobiety) dotarła do historycznych ruin. Można ich uważać za pierwszych turystów w Machu Picchu, gdyż ich podróż miała charakter wycieczkowy, a nie naukowy. Zatem uważany za odkrywcę Hiram Bingham w Machu Picchu był dopiero trzeci. A gdy wziąć pod uwagę jeszcze jedną osobę, czwarty... Osobą tą jest niemiecki przedsiębiorca Augusto Berns. Jego nazwisko pojawia się w badaniach amerykańskiego badacza Paolo Greera. Zdaniem naukowca, z listów i map Niemca wynika, że w 1867 roku u podnóża góry, na której znajduje się Machu Picchu, zbudował on tartak i prawdopodobnie w tym samym roku dotarł do opuszczonego miasta. Opisy z listów Bernsa doskonale pasują do wyglądu Machu Picchu, a na jednej z map jest ono wręcz zaznaczone.

10 Naukowcy nie chcą jednak uznać Bernsa za tego, który jako pierwszy wyjawił światu istnienie inkaskiego miasta. Powodem jest jego profesja. Wszystko wskazuje na to, że jego spółka, poza produkcją tartaczną, zajmowała się szukaniem grobowców i handlowaniem ich zawartością. Bardziej można go więc uznać pierwszym rabusiem Machu Picchu, a nie jego odkrywcą. Jakkolwiek wygląda prawda, pewne jest, że dzisiejsze Machu Picchu nie wygląda tak, jak zostawili je Inkowie. Przede wszystkim zostało ogołocone z przedmiotów, które mogłyby pomóc odkryć tajemnice tego miasta. Większość artefaktów Hiram Bingham wywiózł do Stanów Zjednoczonych. Do Peru powrócą one dopiero w 2011 roku. Z drugiej strony to właśnie tajemniczość tego miejsca jest magnesem przyciągającym ludzi z całego świata. Stopę na Machu Picchu postawiło już miliony turystów. Każdy z nich znajduje w nim coś dla siebie. Przed niektórymi w tym zagadkowym mieście Inków otwierają się niewidzialne bramy kosmosu, a energia stamtąd dotyka dusz i serc. Inni widzą w nim niespotykany nigdzie indziej geniusz budowniczych. W tym sensie każdy, kto do Machu Picchu dociera, może uważać się za jego odkrywcę.

11 Miejsce gotowe na życie i zagładę Machu Picchu składa się z około dwustu budynków. Zbudowane je na kilku poziomach, co sugeruje, że mogło je zamieszkiwać tysiąc mieszkańców. Do budowy użyto jasnego granitu idealnie wykorzystując rzeźbę terenu. Niektóre budynki sprawiają wrażenie, jakby wychodziły ze skał. Miasto miało system kanałów doprowadzających wodę zbieraną wcześniej w zbiornikach wykutych w skałach. System ten działa do tej pory. Poza tym niemal nietknięte pozostały wszechobecne schody, które służyły jako chodniki między poziomami. Na teren ruin wchodzi się przez Dom Strażników, który według dzisiejszej terminologii był portiernią. To z tego miejsca obserwowano ruch do i z miasta. Obok rozpościerają się tarasy uprawne, które dostarczały miastu żywności. Uprawiano na nich głównie ziemniaki i kukurydzę. Badania wykazały, że produkcja rolna przewyższała potrzeby mieszkańców. Oznacza to, że ktoś, kto w Machu Picchu urodził się, nie musiał go opuszczać w poszukiwaniu żywności. Na szczycie tarasów, niedaleko Domu Strażników, stoi opuszczona chata, a tuż za nią znajduje się łagodnie opadające zbocze. Mieszkańcy Machu Picchu prawdopodobnie zlokalizowali na nim cmentarz. Przemawiają za tym liczne kości i mumie, które

12 znaleziono w tym miejscu. Obok chaty stoi Głaz Pogrzebowy. Pełnił on rolę stołu, na którym zmarłym usuwano wnętrzności, a ich ciała przygotowywano do mumifikacji. W pobliżu tarasów znajdują się również kamieniołomy, skąd wybierano materiał potrzebny do budowy miasta. Zaczyna się ono za tarasami. Na pierwszy plan wysuwa się Świątynia Słońca najdoskonalsza budowla Machu Picchu. Ma kształt okrągłej, zwężającej się ku górze wieży. Mogła służyć jako miejsce przechowywania bożków lub ofiar składanych bogom. Panuje również przekonanie, że Świątynia Słońca była obserwatorium astronomicznym Inków. Drugim ważnym budynkiem jest dwupoziomowy Pałac Księżniczki. Nie wiadomo, czy żyła w nim jakakolwiek księżniczka, ale badacze uważają, że ta i inne budowle wokół niej należały do dostojników. Bardzo ciekawe pod względem architektonicznym są budowle o charakterze religijnym. Składają się na nie: Świątynia Trzech Okien (to na niej Agustín Lizárraga zostawił wiadomość dla potomnych), Główna Świątynia oraz Zakrystia. W tym ostatnim budynku jeden z użytych do budowy kamieni ma na poszczególnych płaszczyznach aż 32 kąty.

13 Droga za świątyniami prowadzi do sanktuarium Intihuatana, co można przetłumaczyć jako kamień, o który zaczepia się słońce. I tak w istocie jest. Do dziś cień rzucany przez ten kamień wyznacza pory roku. Poza tym przypisuje się mu niezwykłą moc. Inkowie wykorzystywali go w obserwacjach nieba i przy obliczeniach związanych ze zmianami pogody. Na tej podstawie uważali, że są w stanie określać przyszłość. Nie jest wykluczone, że ten tajemniczy kamień pozostawał w astronomicznej zależności z podobnymi głazami w imperium Inków. Przetrwał jednak tylko on, bo konkwistadorzy zniszczyli pozostałe jako objaw pogaństwa. Równie tajemniczą rolę pełniła Święta Skała. To olbrzymi płaski głaz, który został ukształtowany w nieprawdopodobny sposób naśladuje zarys górskich szczytów widocznych w oddali. Niestety, nie zachował się on w idealnym stanie do współczesnych czasów. Kilka lat temu podczas kręcenia reklamy piwa ekipa realizatorska zahaczyła o niego wysięgnikiem z kamerą. W ten sposób wierzchołek zagadkowego kamienia został na zawsze nadłamany. Innym ciekawym miejscem jest Dom Moździerzy. Kamienna podłoga tego budynku nie przestaje zadziwiać. Chodzi o wycięte w niej dwa kształty. Oba są płaskie, mają około 30 centymetrów średnicy i przypominają dyski. Sądzono, że były to elementy moździerzy

14 (stąd nazwa tego miejsca), ale zreflektowano się, że inkaskie żarna, stosowane zresztą do tej pory, są zupełnie inne. Znaczenie wgłębień w podłodze do tej pory pozostaje tajemnicą. Podobnie jak Grupa Kondora. Ten zespół podpiwniczonych budynków przypomina zabudowania więzienne. Problem w tym, że w społeczeństwie inkaskim więzienia nie istniały. Przestępców karano utratą przywilejów oraz skazywano na cierpienia fizyczne lub śmierć. Nikogo nie przetrzymywano w niewoli, prawdopodobnie ze względu na koszty. Skazańca lepiej i taniej było wygnać, wrzucić do jamy z wężami lub od razu zabić. Dlatego budynki Grupy Kondora tym bardziej zastanawiają. Być może pełniły funkcję świątyni, ale nie wiadomo dlaczego zaprojektowano ją i wykonano tak, by wyglądała jak miejsce przebywania więźniów. Zastanawia również jaskinia Intimachay. Znajdowało się w niej obserwatorium astronomiczne, w którym ustalano dzień przesilenia zimowego. Do tej pory do jaskini poranne słońce wpada dziesięć dni przed i dziesięć dni po przesileniu. Puzzle, które można układać na różne sposoby Dziwnych i niezwykłych miejsc na terenie Machu Picchu jest więcej. Tworzą układankę, której znaczenia nikt nie jest w stanie odgadnąć jednoznacznie.

15 Jedna z najbardziej prawdopodobnych hipotez mówi, że ukryte w Andach miasto było sanktuarium Dziewic Słońca. U Inków była to wspólnota religijna, którą tworzyły żyjące w celibacie mniszki. Ich zadaniem było pełnienie służby w miejscach kultu religijnego, opieka nad świętym ogniem, a także świadczenie posług na rzecz świątyni i króla. Wbrew pozorom nie były to zadania łatwe. Samo szycie szat dla władcy zabierało mnóstwo czasu, bo żaden z nich nigdy nie zakładał jednego ubrania dwa razy. Jeśli panował długo, mniszki musiały zapewnić mu kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy strojów. O tym, że Machu Picchu było miejscem ich życia i pracy, świadczy zawartość odnalezionych grobów. Większość z nich to szkielety kobiet. Obok nich odnaleziono także szczątki wymarłych przed setkami lat zwierząt, które prawdopodobnie były zostawiane w grobowcach jako pożywienie dla zmarłych. Ale teorii jest więcej. Wedle kolejnej z nich Machu Picchu mogło być miejscem rytuałów. Wskazuje na to duże nagromadzenie świątyń. Inna z hipotez zakłada, że w mieście przebywali czasowo inkascy generałowie, którzy tworzyli plany podbojów innych ludów. Kilku badaczy wysunęło również tezę, że z Machu Picchu dostarczano najwyższej klasy liści koki dla kapłanów i rodziny królewskiej w

16 Cusco. Jeszcze inni uważają, że Machu Picchu stworzono, aby uchronić cywilizację Inków przed zagładą. Jak było naprawdę? Nie ma i nie będzie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ale każdy może spróbować odpowiedzieć sobie na nie samemu. Przybywając w to miejsce i czując na własnej skórze to, co Machu Picchu ma do powiedzenia.

17 Wszystkie drogi prowadzą do Machu Picchu Perypetie pierwszych odkrywców z dotarciem do Machu Picchu są już przeszłością. Dostać się tam nie jest trudno, choć, paradoksalnie, jest niemal niemożliwością dokonać tego w pojedynkę. Najłatwiejsza droga prowadzi po wąskich torach kolejowych. Z Cusco do podnóża Machu Picchu kursują regularne pociągi. Część z nich to luksusowe składy z posiłkami i drinkami w wagonie restauracyjnym. Większość turystów korzysta jednak z tańszych połączeń. Wagony z nimi doczepiane są do wagonów, którymi jadą mieszkańcy miasteczek i wsi położonych na trasie między Cusco a Machu Picchu. Nie można przechodzić z wagonu do wagonu. Chodzi o to, żeby turyści nie mieli możliwości podróżowania razem z Peruwiańczykami, którzy za swoją podróż płacą kilka razy mniej. zostawia ją w tyle i jedzie już cały czas prosto. Zaraz po wyjeździe z Cusco pociąg kilka razy wykonuje dziwne manewry. Jedzie do przodu, zatrzymuje się i... zawraca. Takie odnosi się wrażenie. W istocie pociąg nie cofa, tylko po przestawieniu zwrotnic zygzakiem wznosi się coraz wyżej. Gdy w dole widać dawną stolicę Inków,

18 Trasa biegnie malowniczymi terenami zajmowanymi przez gospodarstwa wiejskie, pastwiska, rzekę i andyjskie wierzchołki. Podróż trwa około trzech godzin i kończy się w Aguas Calientes tętniącego turystycznym życiem miasteczka u stóp Machu Picchu. Po przybyciu na miejsce, w niewielkiej odległości od stacji kolejowej, na turystów czekają mikrobusy. To w nich pokonuje się ostatni etap w drodze na szczyt. W ten sam sposób, w jaki pociąg wyjeżdża z Cusco zygzakiem. Oczywiście mikrobusy nie jadą na wstecznym, tylko po dotarciu do końca odcinka nieutwardzonej drogi wykonują skręt o niemal 180 stopni i wspinają się do następnego zakrętu. Jedzie się w ten sposób około kwadransa, tuż pod bramę, za którą czeka Machu Picchu. Trasę ze stacji kolejowej na szczyt można pokonać też na piechotę. Z uwagi na częstotliwość kursowania mikrobusów jest to jednak niebezpieczne. Pociąg to jedyny środek transportu, którym można dostać się do podnóża Machu Picchu. W przyszłości będzie to można zrobić także samochodem. Władzę Peru podjęły decyzję o budowie szosy do Aguas Calientes. Ma być gotowa w 2012 roku, choć pewnie termin wydłuży się. Do tego czasu każdy, kto nie chce korzystać z pociągu, może iść do Machu Picchu... wzdłuż torów. To niecałe 30 kilometrów. Wędrówkę warto rozpocząć w miasteczku Ollantaytambo, do którego dojeżdżają tanie lokalne autobusy. Z tego sposobu

19 korzysta spora grupa turystów, którzy chcą zaoszczędzić na bilecie kolejowym. Jest to zarazem jedyny sposób na samotną wędrówkę do Machu Picchu. Pozostają jeszcze dawne szlaki. Ten, kto słyszał, że na Machu Picchu można dotrzeć nimi w pojedynkę, źle słyszał. Wszystkie trasy przez góry, także te, którymi szli pierwsi odkrywcy, nie są dostępne dla samotnych wędrowców. Wybrać się na nie można jedynie w grupie i tylko z wykwalifikowanym przewodnikiem. Podróż na nogach przez góry nazywa się Camino Inca (Inca Trail) Drogą Inków. W rzeczywistości nie chodzi o jedną drogę. Pieszych szlaków turystycznych do Machu Picchu jest wiele. Najkrótszymi idzie się trzy dni, ale można też i dwa tygodnie. Wszystko zależy od kondycji wędrowca, także finansowej. Im dłuższa trasa, tym wyższa cena. Pieniądze trafiają do koncesjonowanych firm turystycznych, które płacą pensje przewodnikom i tragarzom. Każdego dnia na Inca Trail wpuszczanych jest około 400 osób. Miejsce trzeba rezerwować nawet na pół roku wcześniej. Pierwszym odkrywcom Machu Picchu pewnie do głowy nie przyszło, że kiedyś nastąpią czasy tak skomercjalizowane. Żyjemy w nich, co nie znaczy, że idąc Drogą Inków nie można poczuć się jak oni. Można. Można też na własnej skórze odczuć magię własnych możliwości i piękna świata. To połączenie daje człowiekowi nie tylko radość, ale również nieobliczalne zapasy sił. Fizycznych i duchowych. Daje satysfakcję i przynosi spokój ducha.

20 Inca Trail krok po kroku Z pamiętnika Julii Tyszko W Ollantaytambo ostatnie zakupy na drogę. Dobrze jest kupić kijki do trekkingu (lub mieć swoje). Para drewnianych kijków kosztuje trzy sole. To około trzech złotych. Przydać się też może peleryna przeciwdeszczowa za pięć soli. Autobus dowozi nas do Piscacucho, na 82 kilometr od Cusco. Stąd wyruszamy. Ale najpierw garść informacji. Każda grupa ma swoich tragarzy. Pracują dla różnych firm. To festiwal nazw i kolorów. Nasza nazywa się X-Treme Tourbulencia Expeditions i ma żółte stroje. Na naszą 18-osobową grupę przypada 22 tragarzy, dwóch przewodników i jeden kucharz. Przewodników jest dwóch, bo ze względu na różne tempo marszu grupa rozdziela się. Aby nie pogubić się, pierwszy przewodnik idzie z pierwszym turystą na trasie, a drugi z ostatnim. Tragarz może nieść ciężar nie przekraczający 25 kilogramów. Sprawdza się to przed wyruszeniem i na trasie. Każdy z nas może oddać im do niesienia do pięciu kilogramów własnego ekwipunku. Zabraliśmy tylko małe plecaki, duże zostały w hotelu w Cusco. Trzeba było mądrze spakować się. Na upał, deszcz i zimne noce. Spodziewamy się spadku temperatury do zera stopni Celsjusza. Nie wszyscy mają własne śpiwory. Część grupy pożyczyła je od agencji organizującej wyprawę. Są całkiem porządne i ciepłe. Konieczne będą także latarki, bo na trasie nie ma prądu. Najwygodniejsze są czołowe.

21 Każda grupa ma własne butle z gazem, zapasy jedzenia, namioty, dmuchane maty, duży namiot stołówkę (śpią w nim tragarze), plastikowe stoły i krzesła, zastawę, obrusy, serwetki, a nawet miseczki do mycia, ręczniczki i mydło. Woda do rąk jest podgrzewana. Prosimy tragarzy, żeby nie przygotowywali dla nas tego kramu z miseczkami, bo przecież wszystko to wędruje cały czas na ich plecach. I to w biegu, bo tragarze nie chodzą, tylko poruszają się biegiem. Po wyjściu grupy szybko zwijają bazę, pędzą, żeby wyprzedzić turystów i rozłożyć nową bazę w kolejnym miejscu przed ich przybyciem. Jest nawet niepisany kodeks drogowy na tę okazję. Aby ułatwić tragarzom szybkie poruszanie się, zalecane jest poruszanie się lewą stroną ścieżki. Tragarze wyprzedzają prawą. Kiedy turyści docierają do kolejnej bazy, namioty są już rozłożone, a posiłek prawie gotowy. Jawi się to jak niesamowity wyczyn. Niestety, marnie opłacany. Agencja organizująca wyprawę pobiera opłatę w wysokości 80 dolarów za dzień pracy jednego tragarza. Jak się dowiedzieliśmy, trafia do niego tylko jedna szósta tej kwoty. Dzień pierwszy Wyruszamy z wysokości 2600 metrów nad poziomem morza około godziny 11.00, po obowiązkowej kontroli paszportowej, pamiątkowym zdjęciu pod tablicą z napisem Camino Inca Inca Trail i przejściu wiszącego mostu.

22 Idzie się bardzo łatwo. Pogoda przepiękna, pejzaże bajkowe. Droga wiedzie doliną, wzdłuż rzeki Urubamba, wśród osad i pól uprawnych głównie kukurydzy i ziemniaków oraz pastwisk z końmi, mułami, lamami, krowami i drobiem. Co jakiś czas słyszymy pociągi jadące z Cusco do Machu Picchu. Czasem widzimy je w oddali. W wielu domach przy drodze można kupić napoje (wodę, colę, piwo) schładzane w wiaderkach z zimną wodą. Pragnienie świetnie gasi chicha napój alkoholowy ze sfermentowanej kukurydzy, smakiem przypominający trochę kwas chlebowy. Pierwszy postój już po godzinie. Jeszcze nie zdążyliśmy się zmęczyć. Ale widzimy za to, jak Inca Trail wygląda od strony organizacyjnej. Spodziewaliśmy się surowych warunków, większej dziczy, jedzenia przy ognisku prostych rzeczy. Tymczasem mamy swój namiot stołówkę, krzesła, zastawę i serwetki. Posiłek jest bardzo urozmaicony, świetnie przyrządzony, smaczny, kolorowy i obfity. Na obiad dostajemy zupę jarzynową z pieczywem czosnkowym i spaghetti.

23 (np. piwo po 10 soli). O ruszamy dalej. Do bazy noclegowej w Huayllabamba położonej 3100 metrów nad poziomem morza docieramy po trzech godzinach. Wszystko czeka na nas gotowe: namioty, kawa, herbata, a nawet czekolada! Do tego popcorn i ciasteczka Są też toalety (drewniana wygódka ze spłuczką). Można kupić napoje, ale ceny zaporowe Myjemy się w strumieniu albo w kamiennym zlewie z górską wodą. Przydają się latarki, bo nie ma prądu. O kolacja. Zupa, smażone ziemniaki, ryż, warzywa oraz smażony pstrąg lub wegetariański smażony bakłażan. Pyszności! Do tego niesamowity widok nad nami. Dopiero tutaj Droga Mleczna zasługuje na swą nazwę. Całe niebo usiane jest gwiazdami, które gdy nie zakłóca ich sztuczne światło, pokazują swój bezmiar. Są też zupełnie inne konstelacje niż na naszym kontynencie. Najłatwiejszy do rozpoznania jest Krzyż Południa. Widać go bardzo wyraźnie. Dzień drugi Podobno ma być najtrudniejszy. Wyruszamy z wysokości 3100 metrów nad poziomem morza, mamy przejść przez przełęcz, która rozciąga się 900 metrów wyżej, by na koniec zejść ponad tysiąc metrów w dół!

24 Zaraz po przebudzeniu każdy dostaje do namiotu kubek gorącego naparu z liści koki. Na śniadanie tosty z dżemem, owsianka i owoce. Po śniadaniu wszyscy turyści, tragarze, przewodnicy i kucharz stajemy w kręgu. Każdy przedstawia się mówiąc ile ma lat, czy ma żonę/męża, dzieci. Staramy się mówić po hiszpańsku. Pomaga nam nasz tłumacz i przewodnik. Teraz widać dokładnie jak ciężką pracę wykonują tragarze. Wyglądają na dużo więcej lat niż mają w rzeczywistości. Z bazy wychodzimy około Po kilkuset metrach punkt kontrolny. Sprawdzają bagaże tragarzy, czy nie przekraczają dopuszczonej normy. Trasa przepiękna, przyroda oszałamiająca. Cały czas dookoła niebosiężne zbocza, przepiękny i tajemniczy las deszczowy, który przynosi ulgę przed palącym słońcem. Niesamowite bogactwo barw, zapachów i dźwięków. I to wchodzenie, wchodzenie, wchodzenie... Najtrudniejsze jest ostatnie 500 metrów przed przełęczą Warmiwañusqu na wysokości 4200 metrów nad poziomem morza. Ten odcinek to wysokie kamienne stopnie. Płuca walczą o każdy oddech, pokonanie następnego stopnia wydaje się wysiłkiem ponad możliwości. Mam wrażenie, że zamiast zbliżać się do przełęczy, z każdym krokiem oddalam się od niej. Wreszcie udaje się! Na przełęczy, której nazwa oznacza Przełęcz Martwych Kobiet, nie zabawiam zbyt długo, bo zimny wiatr wiejący z każdej strony popędza dalej. Kolejne strome i wysokie stopnie, tym razem w dół, sprawdzają wytrzymałość moich kolan. Kijki bardzo się przydają.

25 Często zatrzymujemy się, żeby zrobić zdjęcia pięknych kwiatów lub zwierząt. Udaje mi się uchwycić kolibra. Po drodze mijamy wodospady na Rio Pacaymayo przepływającej obok naszej kolejnej bazy nazwanej tak jak ta rzeka. Mam nadzieję, że stroma ścieżka na pobliskie zbocze, którą widzieliśmy schodząc, nie będzie początkiem kolejnego dnia. Niestety, okazuje się, że właśnie tamtędy udamy się jutro. Ale teraz czas na zasłużony odpoczynek. Do bazy dochodzimy około Czeka na nas pyszny obiadek: zupa z amarantusem, kasza quinua, puree ziemniaczane i pulpet mięsny. Koło bazy stoją sanitariaty prysznice, zlewy z zimną wodą i toalety. Nie ma prądu, więc znów latarki okazują się niezbędne. Przewodnicy mówili wcześniej, że temperatura w tej dolinie może spaść do około zera stopni. Zakładamy więc wszystkie ciepłe rzeczy na siebie (szczególnie kilka par skarpet) i skok do śpiwora. Dzień trzeci Pobudka o Wyjście na szlak pół godziny później. Bardzo wcześnie, ale zostaje to nagrodzone niesamowitymi wrażeniami. Idziemy z Michałem pierwsi w przyjemnym chłodzie poranka, w pierwszych promieniach wschodzącego słońca, delektując się odgłosami przyrody. I nagle przed nami ukazuje się... niedźwiedź okularowy.

26 Jakby nigdy nic posila się jakimiś owocami na ścieżce. Nie mogę w to uwierzyć. Miś chyba też. Zerka na nas, odwraca się i zaczyna schodzić zboczem. Co za spotkanie! Potem przewodnik mówi, że chodzi tędy z grupami od pięciu lat, ale tylko dwa razy widział niedźwiedzia. Mieliśmy szczęście. Po około dwóch godzinach docieramy na przełęcz Runkurakay. Jesteśmy na wysokości 4000 metrów nad poziomem morza. Przed nami piękny widok na ośnieżone szczyty wynurzające się z dywanu chmur, ponad którym byliśmy. W ogóle cały dzień pełen jest niesamowitych i niezapomnianych krajobrazów. Za przełęczą czeka las mglisty drzewa porośnięte mchem i paprociami, bambusami i pnączami. Bez przerwy towarzyszą nam widoki gór i zapierające dech w piersi przepaście. Mijamy położone na zboczu ruiny Saycamarca, a kawałek dalej kolejne niewielkie Conchamarca. Droga wiedzie lasem, wzgórzami, tunelami w skałach. Potem przełęcz Puyapatamarca na wysokości 3300 metrów nad poziomem morza, a za nią, niestety, mgła. Utonęły w niej pozostałości kolejnej twierdzy Inków. Po pół godzinie pogoda zaczyna się poprawiać. Mgła opada, a my widzimy kwitnące begonie, kolejne tunele w skałach, paprocie drzewiaste. W jednym miejscu przechodzimy jakby z wiosny w lato po wyjściu z lasu na słoneczne zbocze temperatura wyraźnie się podniosła. Nagle zrobił się upał. W Wiñay Wayna jesteśmy o To największa baza na trasie. W języku keczua nazwa ta oznacza Zawsze młody. W bazie jest schronisko, w którym można wynająć pokój i wziąć ciepły prysznic za pięć soli. Są toalety. Baza jest wielopoziomowa i ma

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Peru 15.09-7.10.2006. Odcinek 5. Inkaskie drogi i Machu Picchu

Peru 15.09-7.10.2006. Odcinek 5. Inkaskie drogi i Machu Picchu Peru 15.09-7.10.2006. Odcinek 5. Inkaskie drogi i Machu Picchu Inkowie wybudowali około 40 tys. km dróg, z których do dzisiaj funkcjonuje połowa. Wiele z nich zniszczyli Hiszpanie swoimi wozami. Inkowie

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy? Scenariusz zajęć nr 106 Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy? Cele operacyjne: Uczeń: podaje elementy krajobrazu górskiego - góry utworzone ze skał, brak roślinności

Bardziej szczegółowo

Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom.

Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom. W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera. Ten zbiór dedykujemy rodzinie i przyjaciołom. 1 Opracowanie: Anna Polachowska Korekta: Anna

Bardziej szczegółowo

południowa ściana - relacja

południowa ściana - relacja PODZIĘKOWANIA południowa ściana - relacja Jak Państwo wiecie, po przylocie do Limy udaliśmy się 400 kilometrów dalej do Huaraz. Na miejscu zajęliśmy się logistyką organizacji akcji górskiej. Miejscowe

Bardziej szczegółowo

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać!

Miłosne Wierszyki. Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłosne Wierszyki Noc nauczyła mnie marzyć. Gwiazdy miłością darzyć. Deszcz nauczył mnie szlochać A ty nauczyłeś mnie kochać! Miłość jedyna jest Miłość nie zna końca Miłość cierpliwa jest zawsze ufająca

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem! Proszę bardzo!...książka z przesłaniem! Przesłanie, które daje odpowiedź na pytanie co ja tu właściwie robię? Przesłanie, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Z tej książki dowiesz się,

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

Podróże małe i duże. Wyjazd: 9 sierpnia ( niedziela), spod Ośrodka Kultury w Wiśniowej o godz. 5.30. Powrót ok.22-23.00.

Podróże małe i duże. Wyjazd: 9 sierpnia ( niedziela), spod Ośrodka Kultury w Wiśniowej o godz. 5.30. Powrót ok.22-23.00. Tatry Słowackie po raz drugi czemu nie? Podróże małe i duże Tym razem z bagażem cennych doświadczeo ruszamy na Stary Smokovec, by stamtąd zacząd wędrówkę po wysokogórskich malowniczych szlakach i dotrzed

Bardziej szczegółowo

Karkonosze maj 2014 Dzień 1 Dzień 2

Karkonosze maj 2014 Dzień 1 Dzień 2 Karkonosze maj 2014 Dzień 1 30 kwietnia 2014 rok to dzień wyjazdu na weekend majowy. Wyruszamy około 14.30 aby wieczorem dojechać do Karpacza, gdzie na ulicy Dolnej mamy swoją kwaterę. Po wypakowaniu rzeczy

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

O P I S T R A S Y. wiata Wiktorówka ( ruszamy na trasę we wskazanym kierunku drogą leśną ).

O P I S T R A S Y. wiata Wiktorówka ( ruszamy na trasę we wskazanym kierunku drogą leśną ). O P I S T R A S Y START wiata Wiktorówka ( ruszamy na trasę we wskazanym kierunku drogą leśną ). 1. Po przejściu odcinka 100 m, z lewej strony mijacie leśną polanę. Po prawej stronie zauważyć można fragment

Bardziej szczegółowo

SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ

SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ AKTYWNIE NA WODZIE SPŁYWY KAJAKOWE SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ Ten jednodniowy spływ kajakowy na odcinku od Ostrzyc do Kiełpina jest idealną propozycją na aktywne spędzenie czasu w pięknym otoczeniu Kaszub.

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

Wycieczka do Karpacza

Wycieczka do Karpacza Dnia 9 maja uczniowie klas IV VI wyjechali na trzydniową wycieczkę do Karpacza. Opiekowały się nimi p. Lidka Wojciechowska, p. Ksenia Jańska, p. Dominika Małolepsza oraz p. Lidka Mucha, mama Julki i Fabiana.

Bardziej szczegółowo

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu.

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Droga zapowiadała się długa. Nie mieliśmy rezerwacji w

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 53 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia sprawdzianu. UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia sprawdzianu. UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY Układ graficzny CKE 2010 Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia sprawdzianu. KOD UCZNIA UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY PESEL miejsce na naklejkę

Bardziej szczegółowo

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018 MAGIA LAPONII DZIEWICZEJ KRAINY ZA KOŁEM POLARNYM Laponia jest ziemią Saamów, którzy osiedlili się tutaj 7000 lat temu. Ten lud, początkowo żyjący z rybactwa i łowiectwa, w XVIII w. udomowił renifery i

Bardziej szczegółowo

Trzebinia - Moja mała ojczyzna Szczepan Matan

Trzebinia - Moja mała ojczyzna Szczepan Matan Trzebinia - Moja mała ojczyzna Szczepan Matan Na świecie żyło wielu ludzi, których losy uznano za bardzo ciekawe i zamieszczono w pięknie wydanych książkach. Zdarzało się też to w gminie Trzebina, gdzie

Bardziej szczegółowo

,,Opowieści ze szlaku. Kacper Werla

,,Opowieści ze szlaku. Kacper Werla ,,Opowieści ze szlaku Kacper Werla Postanowione. Jedziemy z mamą na trzydniową wycieczkę w Karkonosze! Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Szklarskiej Porębie. Idziemy czerwonym szlakiem, mijając Wodospad Kamieńczyka

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 Poniedziałek był naszym pierwszym dniem w szkole partnerskiej (przylecieliśmy w niedzielę wieczorem). Uczniowie z pozostałych krajów jeszcze nie dojechali, więc był to bardzo

Bardziej szczegółowo

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 INSTRUKCJA Poniżej znajdują się twierdzenia dotyczące pewnych cech, zachowań, umiejętności i zdolności,

Bardziej szczegółowo

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Ilustracja 1: Wycieczkę zaczynamy po zjechaniu na Czarne (jak nad zalew). Jeszcze przed Wylęgarnią, trochę za wodospadem

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Andrzej Graca BEZ SPINY CZYLI NIE MA CZEGO SIĘ BAĆ Andrzej Graca: Bez spiny czyli nie ma czego się bać 3 Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2

Bardziej szczegółowo

"PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA"

PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA "PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA" Maciej Rak kl.4a 1 PEWNEGO DNIA W SZKOLE NA LEKCJI MATEMATYKI: PANI: Dzieci, proszę o ciszę!!! STAŚ: Słuchajcie pani, bo jak nie, to zgłoszę wychowawczyni żeby wpisała

Bardziej szczegółowo

Ziemia. Modlitwa Żeglarza

Ziemia. Modlitwa Żeglarza Ziemia Ziemia, którą mi dajesz, nie jest fikcją ani bajką, Wolność którą mam w Sobie Jest Prawdziwa. Wszystkie góry na drodze muszą, muszą ustąpić, Bo wiara góry przenosi, a ja wierzę Tobie. Ref: Będę

Bardziej szczegółowo

Istnieje możliwość zorganizowania tej wycieczki także podczas innego turnusu, za zgodą rodziców, na powyższych warunkach.

Istnieje możliwość zorganizowania tej wycieczki także podczas innego turnusu, za zgodą rodziców, na powyższych warunkach. UWAGA!!! Specjalnie dla naszych ODKRYWCÓW chcemy zaproponować podczas 2 i 4 turnusu wyjazd do CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie lub PLANETARIUM w Toruniu. Wyjazd o godz. 8.00 busem do Warszawy lub Torunia,

Bardziej szczegółowo

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne historie. Tą osobą jest Maryja, mama Pana Jezusa. Maryja opowiada

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY PIERWSZAK

BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r. eduglob.zrodla.org/peru/ Wiele gatunków ziemniaków na stoisku na rynku w mieście

Bardziej szczegółowo

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Jako mała dziewczynka miałam wiele marzeń. Chciałam pomagać innym ludziom. Szczególnie starzy, samotni

Bardziej szczegółowo

CIEMNA NOC CIEMNA NOC DUSZY DUSZY. Depresja a kryzys duchowy oczami psychiatry. Gerald G. May. Przełożyła Katarzyna Gdowska

CIEMNA NOC CIEMNA NOC DUSZY DUSZY. Depresja a kryzys duchowy oczami psychiatry. Gerald G. May. Przełożyła Katarzyna Gdowska Gerald G. May CIEMNA NOC CIEMNA NOC DUSZY DUSZY Depresja a kryzys duchowy oczami psychiatry Przełożyła Katarzyna Gdowska WYDAWNICTWO WAM KSIĘŻA JEZUICI WPROWADZENIE Nasza reakcja współczucia i słusznego

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów.

1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów. 1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów. 2 dzień Przylot do stolicy Indii Delhi. Ten dzień poświęcimy na aklimatyzację i zapoznanie się z indyjskimi realiami. Udamy się

Bardziej szczegółowo

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA Tekst biblijny: Dz. Ap. 16,19 36 Tekst pamięciowy: Dz. Ap. 16,31 ( ) Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom. Bóg chce, abyś uwierzył w Jego Syna, Jezusa

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Norwegia - w krainie fiordów

Norwegia - w krainie fiordów Norwegia - w krainie fiordów Opis Cena od: 5000 PLN Liczba dni: 8 dni Kraj: Norwegia Norwegia jest miejscem niezwykłym, w którym przyroda urzeka swoją nieskazitelnością i czystością. Wiele tam miejsc w

Bardziej szczegółowo

dla Mariusza Krótka historia o z łosiem w tle.

dla Mariusza Krótka historia o z łosiem w tle. Krótka historia o życiu z łosiem w tle. Kim jest Mariusz? Mariusz Kowalczyk - Mario Przystojny 34 letni brunet o niebieskoszarych oczach, pasjonat muzyki i życia W jego życiu liczą się trzy kobiety: żona

Bardziej szczegółowo

ZIELONA SZKOŁA W BIESZCZADACH 5 DNI BEZ NUDY

ZIELONA SZKOŁA W BIESZCZADACH 5 DNI BEZ NUDY ZIELONA SZKOŁA W BIESZCZADACH 5 DNI BEZ NUDY Szkoła nie zawsze musi być nudna, zwłaszcza wtedy gdy zajęcia odbywają się pośród bieszczadzkich połonin. Z przyjaciółmi z klasy przeżyjesz u nas przygodę,

Bardziej szczegółowo

MATEMATYKA (około 20 min)

MATEMATYKA (około 20 min) CZĘŚĆ II MATEMATYKA (około 20 min) 1. Milion sekund, to mniej więcej: A) 3 dni B) 2 tygodnie C) 3 miesiące D) 2 lata 2. W pewnym trójkącie średni kąt jest dwa razy większy od najmniejszego, a największy

Bardziej szczegółowo

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wyjazdy sezon 2016 Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wszystkim, którzy mają ochotę z nami się wybrać podaję informacje wyjaśniające: -nasze wyjazdy

Bardziej szczegółowo

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs 1 2 Spis treści Wszystkich Świętych (1 listopada)......6 Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada)......7 Prawdziwie w Bogu (3 listopada)......8 Przełamać duchową pustkę (4 listopada)......9

Bardziej szczegółowo

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk o mała Jadwinia p MAŁA JADWINIA nr 11 Opracowała Daniela Abramczuk Zdjęcie na okładce Julia na huśtawce pochodzą z książeczki Julia święta Urszula Ledóchowska za zgodą Wydawnictwa FIDES. o Mała Jadwinia

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Dzieci 6-letnie Temat: RADOŚĆ I SMUTEK PRAWEM DZIECKA Cele ogólne: Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Cele szczegółowe: DZIECKO: poznaje prawo do radości i smutku potrafi

Bardziej szczegółowo

Marcin Pałasz. ilustracje Olga Reszelska

Marcin Pałasz. ilustracje Olga Reszelska Marcin Pałasz ilustracje Olga Reszelska Copyright by Marcin Pałasz Edycja Copyright by Skrzat, Kraków 2012 Redakcja: Sylwia Marszał Korekta: Agnieszka Sabak Skład: Łukasz Libiszewski Ilustracje: Olga Reszelska

Bardziej szczegółowo

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia pięknego hotelu Pałac Lucja w Zakrzowie (www.pałaclucja.pl).

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia pięknego hotelu Pałac Lucja w Zakrzowie (www.pałaclucja.pl). Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia pięknego hotelu Pałac Lucja w Zakrzowie (www.pałaclucja.pl). Nasz hotel to idealne miejsce na organizację m.in.: spotkań biznesowych, konferencji, szkoleń oraz imprez

Bardziej szczegółowo

www.abcprzedszkola.pl

www.abcprzedszkola.pl 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Występują: Narrator (przedszkolanka lub rodzic) Brzydkie Kaczątko Mama

Bardziej szczegółowo

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek)

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek) Moscovia letni obóz językowy dla ludzi niemalże z całego świata. Wyjazd daje możliwość nauki j. rosyjskiego w praktyce, a także poznania ludzi z różnych stron świata. Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca

Bardziej szczegółowo

BIG DAY. Teksty do utworów z albumu: www.bigday.pl

BIG DAY. Teksty do utworów z albumu: www.bigday.pl BIG DAY Teksty do utworów z albumu: 6 Wszelkie prawa zastrzeżone ZAIKS/BIEM 2002/2003 www.bigday.pl Jedyna taka noc Taka noc jest tylko raz Właśnie dzisiaj obok nas Możesz być tą jedną z gwiazd Możesz

Bardziej szczegółowo

Barwy Jesieni w Mazurolandii!

Barwy Jesieni w Mazurolandii! Barwy Jesieni w Mazurolandii! Już od września Mazurolandia zaprasza do odkrycia barw jesieni. Będziecie mogli zajrzeć do Chaty Leśnego Czarodzieja, gdzie m.in. posłuchacie ciekawych opowieści o darach

Bardziej szczegółowo

Prawdziwa miłość ani nie poucza, ani nie straszy.

Prawdziwa miłość ani nie poucza, ani nie straszy. 5 6 Tyle nam powiedział Święty Paweł, jaka może być miłość: cierpliwa, wytrwała... Widzimy taką miłość w życiu między ludźmi. Możemy ją opisać, używając słów mniej lub bardziej udanych, ale można się zgubić

Bardziej szczegółowo

1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? 2) Jeśli wystąpił u Pani ból pleców, jak długo w ciągu dnia był on odczuwalny.

1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? 2) Jeśli wystąpił u Pani ból pleców, jak długo w ciągu dnia był on odczuwalny. Kwestionariusz jakości życia A Ból Pięć pytań w tej części dotyczy ostatniego tygodnia. 1) Jak często odczuwała Pani bóle pleców w ostatnim tygodniu? O 1 dzień w tygodniu lub mniej O 2-3 dni w tygodniu

Bardziej szczegółowo

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku.

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku. Dnia 24 września 1984 roku postanowiłam wyruszyć w podróż. Ustaliłam z moją załogą, że przyjmiemy nowego majtka do sprzątania pokładu. Po 2 dniach zgłosił się do nas pewien chłopak. Miał 14 lat. Nie przedstawił

Bardziej szczegółowo

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette)

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette) MODLITWY BLOG MOTYWACYJNY www.leonette.pl Panie, Ty wiesz o najsłodszych mych wspomnieniach, Panie, Ty wiesz o największych mych marzeniach, Panie, Ty wiesz czego dzisiaj tak żałuję, Panie, Ty wiesz czego

Bardziej szczegółowo

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do ciebie mówią zwłaszcza wtedy, kiedy się do nich modlisz. Ich subtelny głos, który dociera do nas w postaci intuicyjnych odczuć i myśli ciężko usłyszeć w

Bardziej szczegółowo

Bieszczady Ustrzyki Górne Połonina Caryńska Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.) Tarnica(1346 m n.p.m.) Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.

Bieszczady Ustrzyki Górne Połonina Caryńska Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.) Tarnica(1346 m n.p.m.) Wielką Rawkę (1307 m n.p.m. Bieszczady Gdzieś na krańcu Polski, na południowym wschodzie leży legendarna i trudno dostępna kraina górska, czyli słynne Bieszczady. Dostać się tutaj środkiem komunikacji publicznej jest niezwykle ciężko.

Bardziej szczegółowo

Wędrówki odbędą się 8-mego i 10-stego listopada (sobota i poniedziałek).

Wędrówki odbędą się 8-mego i 10-stego listopada (sobota i poniedziałek). Plan wędrówek XXI Ogólnopolskiego Zlotu Harcerzy Akademików i Wędrowników Diablak W ramach zlotu przewidzieliśmy dla was wędrówki górskie i nie tylko. Nowy Targ leży na Podhalu, z którego blisko jest do

Bardziej szczegółowo

Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko.

Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko. Przygotowujemy laurki dla dzielnych strażaków. Starałyśmy się, by prace były ładne. Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko. 182 Jeszcze kilka kroków i będziemy

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Uratowanie Prosiaczka

Uratowanie Prosiaczka Streszczenie W czasie tego długotrwałego deszczu Krzyś siedział w domu i rozmyślał o różnych rzeczach. Każdego dnia rano wychodził z parasolem i wtykał patyczek w miejsce, do którego dochodziła woda. Któregoś

Bardziej szczegółowo

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek!

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek! wewnątrz - salon w domku na drzewie dzień Pod drzwiami do salonu pojawia się list. szybko go chwyta. Odwraca kopertę, na której napisane jest:. Ooo, poczta!, to do Ciebie! rzuca list przez ramię. majestatycznie

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA zaawansowana Cel ogólny: ocena decyzji podjętej przez bohatera legendy. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi

Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi Pobieranie pieniędzy z banku Wersja 1 - Chciałbym/abym wypłacić pieniądze. - Ile dokładnie? - 100 Euro - Proszę o okazanie dokumentu tożsamości. - Mam ze sobą mój paszport

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires POLSKA => USA / ALASKA => KANADA => USA => MEKSYK => BELIZE => GWATEMALA => HONDURAS => GWATEMALA => SALWADOR => HONDURAS => NIKARAGUA => KOSTARYKA => PANAMA => KUBA => PANAMA KOLUMBIA => WENEZUELA =>

Bardziej szczegółowo

Alpejskie przełęcze. Wyprawa motocyklowa przez Austrię, Włochy, Szwajcarię Biuro podróży Papagayo. 2014 ALPEJSKIE PRZEŁĘCZE

Alpejskie przełęcze. Wyprawa motocyklowa przez Austrię, Włochy, Szwajcarię Biuro podróży Papagayo. 2014 ALPEJSKIE PRZEŁĘCZE Alpejskie przełęcze Wyprawa motocyklowa przez Austrię, Włochy, Szwajcarię Biuro podróży Papagayo. 2014 $1 Najsłynniejsze alpejskie przełęcze na motocyklu Grossglocker - Passo Falzarego - Passo di Stelvio

Bardziej szczegółowo

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia

WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia WARSZAWA krok po kroku nasze wspomnienia Warszawa da się lubić, Tutaj szczęście można znaleźć, Tutaj serce można zgubić Dnia 18.10.2011 r. uczniowie Gimnazjum nr 6 w Czerwionce-Leszczynach wzięli udział

Bardziej szczegółowo

Trochę informacji Na początek

Trochę informacji Na początek Betty Book Foto Rozdział 1 Wstęp Fotografia jest sztuką, która nie ustępuje niczym malarstwu i innym dziedzinom sztuk pięknych. Tak jak malarz ma nieskończone możliwości używania barw i technik malarskich,

Bardziej szczegółowo

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę Św. Augustyn Program wycieczki do Londynu 23-27 kwietnia 2013 rok Szkoła podstawowa nr 28 z

Bardziej szczegółowo

Hospicjum to też życie CZŁOWIEK JEST TYLE WART, ILE MOŻE POMÓC INNYM

Hospicjum to też życie CZŁOWIEK JEST TYLE WART, ILE MOŻE POMÓC INNYM Hospicjum to też życie CZŁOWIEK JEST TYLE WART, ILE MOŻE POMÓC INNYM LUBISZ POMAGAĆ? PRZYJDŹ DO HOSPICJUM Hospicjum jest przede wszystkim Domem, w którym czekamy na tych, którzy potrzebują opieki oraz

Bardziej szczegółowo

Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015

Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015 Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015 Zapraszamy na warsztaty z jogą leczniczą wg S.Sivanandy połączone z zabiegami oczyszczającymi oraz dietą ayurvedyjską. To wspaniała

Bardziej szczegółowo

WIosenne przebudzenie w Mazurolandii!

WIosenne przebudzenie w Mazurolandii! WIosenne przebudzenie w Mazurolandii! Już od marca Mazurolandia zaprasza na żywą lekcję przyrody. Będziecie mogli zajrzeć do Chaty Leśnego Czarodzieja, gdzie posłuchacie ciekawych opowieści o żyjących

Bardziej szczegółowo

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja.

ALLELUJA. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. ALLELUJA 1. Niech zabrzmi Panu chwała w niebiosach, na wysokościach niech cześć oddadzą. Wielbijcie Pana Jego Zastępy, Wielbijcie Pana Duchy niebieskie. Ref. Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja. Alleluja,

Bardziej szczegółowo

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych historii i podań, lecz nas interesowała teraźniejszość,

Bardziej szczegółowo

OBÓZ TURYSTYKI AKTYWNEJ KAJAKOWY /kajakowo pieszo - rowerowy/ 01.07.2014-05.07.2014.

OBÓZ TURYSTYKI AKTYWNEJ KAJAKOWY /kajakowo pieszo - rowerowy/ 01.07.2014-05.07.2014. OBÓZ TURYSTYKI AKTYWNEJ KAJAKOWY /kajakowo pieszo - rowerowy/ 01.07.2014-05.07.2014. ROZPOCZĘCIE OBOZU Zdjęcie: panorama Ślemienia TERMIN : 01.07.2014 (wtorek) godzina 9:00 MIEJSCE : Schronisko Młodzieżowe

Bardziej szczegółowo

Sprawdzony przepis na udane wakacje

Sprawdzony przepis na udane wakacje Sprawdzony przepis na udane wakacje Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych, wspaniałych przeżyć.

Bardziej szczegółowo

Peru 15.09-7.10.2006 Odcinek 1. Pomysł jest więc podążam dalej.

Peru 15.09-7.10.2006 Odcinek 1. Pomysł jest więc podążam dalej. Peru 15.09-7.10.2006 Odcinek 1. Pomysł jest więc podążam dalej. Myśląc o Ameryce Południowej początkowo zamierzałam pojechać do Brazylii, aby zobaczyć tam zjawiskowy wodospad Iguazu. Jednakże potem zdecydowałam

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. NOE BUDUJE ARKĘ, POTOP 4. NOE BUDUJE ARKĘ

STARY TESTAMENT. NOE BUDUJE ARKĘ, POTOP 4. NOE BUDUJE ARKĘ NOE BUDUJE ARKĘ 16 Nastały czasy, kiedy aniołowie schodzili na ziemię i brali sobie za żony piękne dziewczyny. W wyniku tego na świecie rodzili się olbrzymi i mocarze. Nie podobało się to Panu Bogu. Widział,

Bardziej szczegółowo

EDK Przeginia. Trasa via Salvator. Opis trasy EDK via Salvator. Przeginia Imbramowice

EDK Przeginia. Trasa via Salvator. Opis trasy EDK via Salvator. Przeginia Imbramowice Opis trasy EDK via Salvator Przeginia Imbramowice EDK Przeginia Trasa via Salvator CAŁA TRASA: PRZEGINIA Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela ZADOLE KOSMOLOWSKIE KOSMOLÓW OLEWIN TROKS BRACIEJÓWKA SUŁOSZOWA

Bardziej szczegółowo

Impreza W kraju Samurajów

Impreza W kraju Samurajów Impreza W kraju Samurajów Jeżeli chcą Państwo przeżyć naprawdę wyjątkowy wieczór proponujemy imprezę W kraju Samurajów! Nastrojowa scenografia, tradycyjna japońska kuchnia i mnóstwo atrakcji sprawią, że

Bardziej szczegółowo

oryginalny tekst i zdjęcia www.fao.org/food/photo_report

oryginalny tekst i zdjęcia www.fao.org/food/photo_report CHŁOPIEC MIESZKAJĄCY NA WZGÓRZACH MADAGASKARU OPISUJE SWOJE CODZIENNE OBOWIĄZKI, TROSKI I MARZENIA, ORAZ JAK TO SIĘ STAŁO, śe SZKOLNY OGRÓDEK TeleFood SPRAWIŁ, śe DZIECI CZĘŚCIEJ CHODZĄ DO SZKOŁY, LEPIEJ

Bardziej szczegółowo

Domowe pesto z bazylii

Domowe pesto z bazylii Domowe pesto z bazylii Dzisiaj mam dla Was przepis na szybki, ale bardzo bardzo przepyszny domowy obiadek. Ale zanim przejdę do przepisu, chce podzielić się z Wami jedną z lekcji z książki Reginy Brett

Bardziej szczegółowo