Segmentacja odbiorców widowiska sportowego i jej wpływ na kształtowanie produktu marketingowego

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Segmentacja odbiorców widowiska sportowego i jej wpływ na kształtowanie produktu marketingowego"

Transkrypt

1 KOWALSKI Sławomir, Segmentacja odbiorców widowiska sportowego i jej wpływ na kształtowanie produktu marketingowego. [W:] Teoria i praktyka marketingu w sporcie i biznesie sportowym pod redakcją naukową Janusza Klisińskiego. (Prace Naukowe nr 5). Bytom. Wyd.Wyż.Szk.Ekon.i Admin.w Bytomiu, s Dr Sławomir Kowalski Wydział Zarządzania Politechnika Częstochowska Segmentacja odbiorców widowiska sportowego i jej wpływ na kształtowanie produktu marketingowego Streszczenie: Artykuł dotyczy roli segmentacji w budowaniu oferty produktu sportowego na przykładzie klubu KS Raków Częstochowa. Dla mniejszych ośrodków piłkarskich niezwykle istotną kwestią jest przyciąganie kibiców a stadiony, bo to wpływy z biletów stanowią ważną część budżetu. Aby jednak przyciągnąć kibiców trzeba im najpierw dostarczyć określonych korzyści, a to z kolei możliwe jest wtedy, gdy poznamy potrzeby tych kibiców. Po poznaniu potrzeb możemy tychże kibiców podzielić na takie grupy, które różnić się mogą pod względem zaangażowania w widowisko sportowe oraz częstotliwością uczestnictwa w imprezie sportowej. W ten sposób powstał podział na grupy Huliganka ( Młyn), Piknikowcy i Promile. Każda z tych grup ma inne oczekiwania I tak Huliganka oczekuje głównie takich rzeczy od klubu jak gadżety klubowe, wyjazdy z drużyną na mecze, kontakt z klubem przy pomocy mediów elektronicznych, kontakt z zawodnikami.

2 Promile to grupa, której zadowolenie zależałoby od spełnienia następujących warunków: alkohol na stadionie, gastronomia (grill, napoje), gadżety klubowe, niskie ceny biletów W końcu piknikowcy to osoby, których lista oczekiwań przedstawia się następująco: gastronomia (grill, napoje, artykuły spożywcze dla dzieci), gadżety klubowe (w tym również dla dzieci), zapewnienie miejsc parkingowych i sprawnej organizacji, zapewnienie bezpieczeństwa na i poza stadionem, zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych, konkursy dla publiczności, promocje, rabaty dla kibiców, miejsca parkingowe, miejsca dla dzieci i całych rodzin, kontakt z klubem poprzez media. Ponieważ zadowolenie kibiców jest dla klubu niezwykle istotne to KS Raków powinien w oparciu o badania zaspakajać ich potrzeby oraz tak modyfikować swą ofertę, by budować stałą rzeszę kibiców, którzy pozostawaliby wierni mimo wyników sportowych. Abstract: The following paper concerns the segmentation of fans of the sport football club Raków Częstochowa. Here have been shown the idea of using that process in the menagement of clubs. It is essential to state that in sport segmentation is accurately adjusted to the specification of sport. In sport business, segmentation involves dividing a market into market segments. Segmentation of Raków Częstochowa fans was the divisiion into homogenous segments such: Huliganka, Piknikowcy and Promile. Each of these groups have similar charakteristic on the stadium during football match. This is very important for club to know how many fans belong to each of segment. That impact on the promotion strategy of sport clubs such a Raków. Club have to appease the needs of fans, and it have to know who is a client. Historia Rakowa Pierwszym klubem sportowym działającym na terenie osiedla Raków była "Jedność". Została ona założona jeszcze przed I wojną światową, a opiekowała się nią dyrekcja Huty "Częstochowa", udostępniając klubowi odpowiedni lokal i wspierając go finansowo. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczął działalność Klub Sportowy "Sparta",

3 posiadający drużynę piłki nożnej. Klub dysponował samodzielnym lokalem, a treningi i mecze odbywały się na adaptowanym do tego celu dawnym cyklodromie. W marcu 1921 roku, w wyniku starań działaczy Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (OM TUR), związanej z PPS, został założony Klub Sportowo- Footbalowy "Racovia", nad którym patronat objął Komitet Dzielnicowy PPS i lokalny oddział Związku Zawodowego Metalowców. "Racovia" była klubem typowo amatorskim, posiadającym w pierwszych latach istnienia tylko sekcję piłki nożnej, a zawodnicy występowali zwykle w zielonych koszulkach z czarnymi wyłogami oraz w czarnych spodenkach. Emblematem klubu była czarna tarcza z zieloną literą "R". Największy sukces to awans do ekstraklasy w roku 1994, kiedy Raków zajął w swojej grupie II ligi pierwsze miejsce (trenerem był Zbigniew Dobosz). W I lidze "Raków" grał przez cztery sezony ( ), zajmując kolejno miejsca trzynaste, ósme, dziesiąte i osiemnaste. W ekstraklasie "czerwono-niebiescy" odnieśli 36 zwycięstw, odnotowali 37 remisów i ponieśli 63 porażki, zdobywając 136 punktów (bilans bramkowy: ). Rok później było już znacznie gorzej (dwudziesta druga lokata) i "Raków" pożegnał II ligę. Gdy na początku sezonu 2000/01 z klubu odeszła grupa najbardziej doświadczonych zawodników, "Raków" kontynuował rozgrywki w III lidze, wystawiając samych juniorów, ale z góry było wiadomo, że nie będą oni w stanie utrzymać się na tym szczeblu rozgrywek. Znacznie gorzej wyglądały sprawy organizacyjne i finansowe klubu, który nie potrafił się przystosować do nowych uwarunkowań ekonomicznych. Zakład Remontowo- Budowlany przy RKS "Raków", który miał zdobywać środki na działalność statutową klubu, został zlikwidowany, a jego zadłużenie dodatkowo obciążyło klub. Nie doszło też do planowanego jeszcze w 1996 roku przekształcenia w sportową spółkę akcyjną. Ostatecznie, 19 lipca 2002 roku Konferencja Robotniczego Klubu Sportowego "Raków" jednogłośnie przyjęła uchwałę o likwidacji klubu. Wcześniej jednak, mając przede wszystkim na uwadze pracę z młodzieżą i kontynuację liczących ponad 80 lat tradycji rakowskiej piłki nożnej, z inicjatywy grupy pracowników huty i wydzielonych z niej spółek powstało nowe stowarzyszenie pod nazwą Klub Sportowy "Raków", którego prezesem został Jarosław Ociepa. KS "Raków" już w sezonie 2002/03 przejął organizację i finansowanie udziału w rozgrywkach ligowych i pucharowych oraz wszelkich turniejach wszystkich drużyn piłkarskich (w różnych kategoriach wiekowych), które dotychczas występowały jako RKS Raków.

4 Klub KS RAKÓW jest klubem sportowym mającym swoją siedzibę w Częstochowie przy ulicy Limanowskiego 83. Klub posiada swój herb, który jest w kształcie trójkąta. Tło herbu jest w dwóch kolorach: czerwonym i niebieskim natomiast nazwa klubu widniejąca na herbie jest w kolorze żółtym. Tak więc barwami klubu są kolory czerwony i niebieski i dlatego też na piłkarzy klubu KS RAKÓW mówi się,,czerwono niebiescy. Podczas rozgrywanych meczy piłkarze mają na sobie strój sportowy w barwach klubu Rys. 7. Herb klubu KS RAKÓW Źródło: opracowanie własne Obecnie klub znajduje się w III lidze i cały czas,,pnie się do góry, aby znowu mógł występować najpierw w II lidze, ale ten plan w tym roku się nie powiódł. Miejski stadion KS RAKÓW został wyremontowany i oddany do dyspozycji sztabu szkoleniowego w grudnia 2005 roku. W Budynku klubu znajduje się parter i pierwsze piętro. Na pierwszym piętrze znajduję się: sekretariat, gabinet prezesa i wiceprezesów klubu, pokój trenerów, pokój dla sędziów oraz toaleta. Na parterze są: stanowisko portiera, 3 szatnie dla juniorów, jedna szatnia przeznaczoną tylko i wyłącznie dla seniorów, pokój ze sprzętem sportowym, pralnia oraz sala gimnastyczna. W budynku klubu znajdują się liczne puchary, zdobyte przez piłkarzy w całej historii istnienia klubu. Na zewnątrz budynku znajduje się parking dla zawodników, trenerów i gości przyjezdnych. Cały budynek wraz ze stadionem oraz innymi boiskami jest ogrodzony..

5 Na terenie klubu umieszczone są trzy gabloty informujące kibiców o aktualnej tabeli wyników, nadchodzących meczach ligowych oraz fotografie zawodników, którzy uczestniczą w meczach piłkarskich. Na stadionie umieszczone jest stanowisko komentatorskie, skąd przekazywane są wszelkie komentarze podczas rozgrywania meczów. Powyżej stanowiska komentatorskiego znajduje się tablica wyników, na której wyświetlany jest podczas meczu aktualny wynik spotkania. Rys.9. Budynek klubu KS RAKÓW od strony wejścia Źródło: fotografia własna Pojemność całego stadionu klubu KS RAKÓW wynosi 8000 miejsc dla kibiców, w tej liczbie zawiera się też 200 miejsc osobno wyznaczonych dla kibiców innych klubów. Wymiar płyty głównej na której rozgrywane są mecze mistrzowskie wynosi 110 x 75 m. Stadion klubu posiada: płytę główną, na której tylko i wyłącznie trenują i rozgrywają mecze seniorzy boisko ze sztuczną nawierzchnią ogrodzone siatką, które zostało oddane do użytku w zeszłym roku.

6 2 boiska, których nawierzchnia pokryta jest piachem przeznaczone do celów treningowych dla juniorów, 2 mniejsze boiska dla,,trampkarzy 1 boisko asfaltowe przeznaczone do gry w kosza 2 korty tenisowe Na stadionie klubu nie ma niestety oświetlenia (jest tylko na boisku treningowym), ale klub w przyszłości będzie się starał o jego założenie, tak aby rozgrywki piłkarskie mogły być oglądane przez fanów piłki nożnej w godzinach wieczornych co z pewnością przyciągnie na stadion większą grupę kibiców, gdyż większość z nich ma wówczas wolny czas. Kiedy KS RAKÓW znajdował się w IV lidze, a w tabeli plasował na dolnych pozycjach, wówczas kibice niechętnie i w małej ilości przychodzili na rozgrywki ligowe. W tym czasie klub przechodził poważne problemy finansowe, dlatego nie mógł sobie pozwolić na zakup bardziej doświadczonych i o lepszych umiejętnościach piłkarskich zawodników. W momencie kiedy KS RAKÓW awansował do III ligi, kibice chętniej i liczniej uczęszczali na mecze. Można także stwierdzić, iż kibice postrzegają stadion klubu na którym jest rozgrywany dany mecz, jako miejsce gdzie można miło i przyjemnie spędzić wolny czas, jak równie miło i kulturalnie dopingować swoją drużynę. Aspekty marketingu w działalności klubu,,ks RAKÓW Kluby sportowe zawdzięczają swoje istnienie na rynku przede wszystkim dzięki sponsorom. Większa ilość sponsorów oznacza dla klubu min. wyższe pensje dla zawodników, trenerów oraz pozostałych członków i pracowników klubu, zapewnienie piłkarzom wysokiej jakości sprzętu niezbędnego do przeprowadzania ćwiczeń jak również przeprowadzenia intensywnej kampanii reklamowej. Głównym sponsorem klubu KS Raków jest przedsiębiorstwo JSD Polska. Do pozostałych, ale równie ważnych sponsorów klubu należą takie firmy jak: Citry Market, Wiecha - zakład budowlany, BOC GAZ oraz inni prywatni sponsorzy. Klub dąży do tego, aby pozyskać więcej sponsorów, dlatego też przeprowadza w tym celu działania marketingowe. W pierwszej kolejności klub musi przy użyciu narzędzi marketingowych znaleźć firmę, która jest zainteresowana współpracą z klubem. W

7 następnym etapie prezes przeprowadza negocjacje, dzięki którym może pozyskać kolejnego sponsora. Klub umieszcza logo swoich sponsorów na plakatach, biletach, bilbordach, całosezonowych karnetach, strojach piłkarzy, programach meczowych, autokarach klubu, balonach reklamowych ustawionych na płycie stadionu. Na ważne imprezy sportowe organizowane przez klub jego członkowie wysyłają do swoich sponsorów zaproszenia. Zaproszenia są również wysyłane do ważnych osób w mieście takich np. prezydent miasta Częstochowa, radni miasta. Aby wejść na mecz, każdy fan piłki nożnej musi zakupić bilet. Koszt biletu normalnego wynosi 7 zł, koszt biletu ulgowego 5 zł, natomiast koszt biletu na mecz barażowy wynosi 10 zł. Kobiety i dzieci do lat 12 mają zagwarantowany wstęp wolny na mecz. Najbardziej wierni fani piłki nożnej mogą zaopatrzyć się w karnet na cały sezon, którego koszt wynosi:70 zł. Sprzedaż biletów stanowi spore źródło dochodów klubu, więc aby na mecz przyszło jak najwięcej miłośników piłki nożnej, informację o tym są rozpowszechniane nie tylko na plakatach umieszczanych na przestankach autobusowych i w innych miejscach publicznych, ale klub również korzysta ze środków masowego przekazu. Informacje o tym kiedy i gdzie będzie rozgrywany najbliższy mecz oraz o działalności klubu ukazują się w takich środkach masowego przekazu jak: prasa- czyli, Gazeta Wyborcza, Życie Częstochowy, Dziennik Zachodni, oraz artykuły Orion, telewizja TVP Katowice, radio-radio Złote Przeboje, RMF FM Max, Internet.- internetowa strona Rakowa. Klub zaprasza przedstawicieli mediów na mecze, aby mogli po nim przekazać społeczeństwu jego przebieg. i wynik. Przedstawienie mediom planu rozwoju klubu sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku w oczach społeczeństwa.. Artykuły na temat klubu ukazujące się w prasie kształtują opinię publiczną, dlatego bardzo ważna jest organizacja pomeczowych konferencji prasowych oraz utrzymywanie dobrych kontaktów z mediami.

8 Podczas meczu na terenie stadionu rozstawione są stoiska, gdzie można zaopatrzyć się w soki, napoje, słodycze, ciepłe posiłki,. W porozumieniu ze sprzedawcą tych stoisk klub ze sprzedaży w/w rzeczy ma swój udział. KS Raków podczas trwania sezonu organizuje mecze na swoim stadionie w takich dniach jak: środa i sobota. Na takie imprezy sportowe klub wynajmuje ochroniarzy, których zadaniem jest pilnowanie bezpieczeństwa na stadionie. Ilość ochroniarzy jest uzależniona od ilości kibiców obecnych na stadionie, ale przeważnie służby porządkowe liczą 39 osób. Jeśli jest to mecz o podwyższonym ryzyku tzn. jest duża ilość kibiców z innych miejscowości to wówczas klub oprócz ochroniarzy podejmuje działania związane ze sprowadzeniem na mecz także policję. Prócz w/w grup bezpieczeństwa klub musi zapewnić obecność takich podmiotów jak: karetka pogotowia, delegacja sędziowska. Okres przygotowawczy do sezonu wiosennego trwa od stycznia do marca. W tym czasie zawodnicy ciężko trenują oraz uczestniczą w sparingach (mecze towarzyskie). W przerwie meczu organizowane są konkursy, w których można wygrać gadżety reklamowe, szaliki klubu. Za najwyższych aktorów widowiska są uznawani piłkarze. Dzięki nim na mecze przychodzą duże rzesze kibiców. Wizerunki piłkarzy są często wykorzystywane w materiałach promocyjnych. Grupa zawodników wraz z trenerami co jakiś czas udaje się do szkół, gimnazjów gdzie rozdaje dzieciom i młodzieży gadżety, plakaty oraz zdjęcia z autografami. Piłkarze reklamują także swoich sponsorów poprzez loga widniejące na ich strojach sportowych. Klub sportowy KS RAKÓW posiada również własną stronę internetową, na której znajdziemy wszystkie najważniejsze informację dotyczące klubu. Strona jest również zaopatrzona w bardzo bogatą galerię zdjęć nie tylko zawodników i członków klubu KS RAKÓW, ale również zawiera fotografię kibiców oraz zdjęcia innych drużyn piłkarskich i ich członków. Na stronie pojawiają się również artykuły, w których opisywany jest przebieg z ostatnio odbytego meczu, w którym brali udział kibice oraz piłkarze klubu sportowego KS RAKÓW Klub KS Raków wydaje gazetki o tytule,,czerwono NIEBIESCY.Z gazetek można w nich przeczytać recenzje z niedawno rozgrywanego meczu, poznać wynik tego meczu, jak również zobaczyć wywiady z piłkarzami, trenerami klubu.

9 Rys.5. Gazetka klubu KS RAKÓW Źródło: fotografia własna na podstawie materiałów klubu W gazetkach są również umieszczane relacje kibica zatytułowane, okiem kibica. Są to recenzje opisywane przez jednego z kibiców, który uczestniczył w danym meczu rozgrywanym przez piłkarzy klubu KS RAKÓW. W gazetkach można także znaleźć zdjęcia z rozgrywanego meczu, jak również fotografie piłkarzy, trenerów a nawet prezesa klubu. Wszystkie zdjęcia są jednak w

10 kolorze czarno- białym, chociaż okładka gazetki jest już kolorowa. Początkowo również okładka była wydawana w barwach czarno-białych. Są tutaj również przedstawione tabele meczów, z których można się dowiedzieć jakim wynikiem zakończyły się ostatnie rozgrywki piłkarzy KS RAKÓW z innymi drużynami w danym sezonie (sezon jesienny lub sezon wiosenny). Z gazetek możemy przeczytać także o planach klubu KS RAKÓW na przyszłość, jak również dowiedzieć się czy klub ma jakichś nowych sponsorów. Metodologia badań segmentacyjnych Celem badania było pozyskanie informacji dotyczących segmentacji kibiców klubu sportowego KS RAKÓW, czyli podział kibiców na względnie jednorodne grupy. Pierwszym krokiem w celu przygotowania części badawczej było zdefiniowanie problemu badawczego, a następnie przygotowanie szczegółowego planu oraz jego przeprowadzenie. Dane wykorzystane w badaniu były czerpane z pierwotnych oraz wtórnych źródeł informacji Jedną z pierwotnych metod gromadzenia informacji jaka została zastosowana w części badawczej była obserwacja kibiców podczas rozgrywanych meczy na stadionie klubu KS Raków. Dalsze informacje uzyskane zostały na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Wywiad został przeprowadzony wśród osób z dzielnicy Raków i Błeszno. Respondenci podawali własne odpowiedzi na pytania zadawane przez badacza oraz podawali swoje sugestie. Zadawane pytania dotyczyły kibiców klubu KS RAKÓW oraz tego jak często respondenci chodzą na mecze, na jakie grupy dzielą się kibice, czy kibice kulturalnie dopingują swoją drużynę na meczach (w jaki sposób), czy kibice posiadają na meczach gadżety (jakie), czy podczas meczu zdarzają się jakieś burdy pomiędzy kibicami na trybunach i czy kibice uczestniczą w meczach wyjazdowych. Dotarcie do osób ankietowanych odbyło się za pomocą kontaktów osobistych. Wywiad został przeprowadzony głównie wśród osób młodych płci męskiej, których przedział wiekowy kształtuje się od lat. Są to osoby głównie z osiedla Raków- 38 osób oraz z osiedla Błeszno - 25 osób. Pozostali ankietowani to osoby płci żeńskiej w przedziale wiekowym od lat - 5 osób oraz mężczyźni w wieku lat - 12 osób.

11 Z uzyskanych odpowiedzi wynikło, iż na 80 badanych osób 65 jest kibicami klubu sportowego KS Raków. Osoby te to ludzie młodzi płci męskiej oraz kilkanaście kobiet. Pozostałe osoby stwierdziły, iż nie są kibicami klubu KS Raków, ale raz na jakiś czas przychodzą na mecz. Wśród grupy sześćdziesięciu pięciu kibiców są osoby, które systematycznie i często uczęszczają na mecze klubu KS Raków - 42 osoby, a prawie każdy ankietowany stwierdził, iż był na choć jednym meczu. Tylko jedna osoba potwierdziła, iż nigdy nie była na meczu klubu sportowego KS Raków, ale oglądała mecz z tym klubem w TV. Respondenci potwierdzili, iż kibice kulturalnie dopingują swój klub na rozgrywkach ligowych. Pozostała reszta ankietowanych odpowiedziała, iż kibice nie wyrażają się kulturalnie w stosunku do swojej drużyny. Większość ankietowanych wypowiedziała się, że kibice dopingują swoją drużynę przeważnie głośnym śpiewem. Posiadają swoje śpiewniki zawierające teksty piosenek. Podczas meczów kibice coraz częściej przynoszą ze sobą race świetlne, które dają piękne efekty. Grupa osób ankietowanych, która wypowiedziała się, że kibice niekulturalnie dopingują swój zespół miała na myśli niecenzuralne słowa wykrzykiwane przez kibiców oraz rzucanie pociętymi kawałkami gazet w stronę boiska. Często kibice również w sposób wulgarny odnosili się do kibiców przyjezdnych drużyn. (gości). Wszystkie osoby odpowiadające w ankiecie zgodnie stwierdziły, iż kibice posiadają na meczach gadżety reklamowe swoich klubów. Podstawowym atrybutem każdego kibica jest oczywiście szalik w barwach klubowych. Poza tym przychodzą również w czapeczkach, bluzach czy też koszulkach klubowych. Rozwieszane są także przez kibiców flagi na ogrodzeniach. Flagi klubowe kibice rozwieszają na ogrodzeniach pół godziny przed rozpoczęciem meczu Wśród ankietowanych 47 osób odpowiedziało, że podczas rozgrywek sportowych zdarzają się bójki pomiędzy kibicami. Pozostała reszta respondentów odpowiedziała, iż na meczach klubu KS RAKÓW nie dochodzi do zamieszek. Osoby ankietowane w większości nie uczestniczyły w meczach wyjazdowych swojej drużyny. Tylko 8 ankietowanych potwierdziło, iż wyjeżdża ze swoją drużyną na mecze. Najczęściej dana grupa kibiców wynajmuje autokar, którym dojeżdża na widowiska meczowe, w których uczestniczy drużyna klubu sportowego KS RAKÓW. W ankiecie najważniejszym pytaniem jest pytanie dotyczące grup kibiców. Respondenci stwierdzili, iż kibice KS RAKÓW dzielą się na grupy. Pozostała część kibiców stwierdziła, iż nie wie czy wśród kibiców istnieje podział na grupy. Grupy te

12 wyodrębniono za kryterium przyjmując częstotliwość chodzenia na mecze i aktywność kibicowania w trakcie spotkania. Rys 11. Kibice z gadżetami klubu Źródło: fotografia własna Za oprawę spotkań odpowiedzialna jest grupa kibiców zwana:,,huliganka. Kibice przynależni do tej grupy zajmują miejsca w sektorze powszechnie nazywanym,,młynem. To właśnie oni przygotowują na mecze flagi, szarfy, balony itp. Ich możemy słuchać podczas meczów, jak zagrzewają drużynę głośnym dopingiem, faktczasem niecenzuralnym. Grupa zwana,,huliganka to najwierniejsi kibice klubu, którzy byli i są ze swoim zespołem w dobrych i złych chwilach jego gry. To właśnie oni odpowiadają za wystrój stadionu podczas meczów, oni najgłośniej dopingują swoją drużynę i to oni właśnie stanowią oprawę całego meczu. Grupa ta jest także odpowiedzialna za burdy na trybunach. W takiej grupie jest przywódca, który stoi na czele wszystkich członków grupy. To on ma decydujące zdanie w sprawach wystroju stadionu oraz

13 decyduje o tym, kiedy kibice grupy mają rozpocząć dopingowanie swojej drużyna poprzez śpiew. Miejsca na wirażu, czyli zaraz za bramką zajmują kibice należący do tzw.,,sektora promila, czyli osoby będące pod wpływem alkoholu. Co prawda na mecze nie wolno wnosić napojów alkoholowych, ale prawda jest taka, iż większości kibicom udaje się je przemycić. Za drugą bramką znajduje się sektor dla kibiców z drużyny przyjezdnej. Pozostałą część stadionu zajmują kibice, którzy najczęściej nie przynależą do żadnej grupy. Wśród takich kibiców możemy wymienić np. rodziny piłkarzy. Piknikowcy to osoby chodzące na mecze w wolnym czasie, zajmujący osobny sektor na stadionie, głównie jedynie obserwujące spotkanie i nie uczestniczące w nim aktywnie. Jest to grupa największa i mająca największe oczekiwania. Dla klubu pod kątem finansowym jest ona najistotniejsza, bo dzięki niej tworzą się przyszli kibice, stale chodzący na mecze. Grupa ta jest wymienna, Przeważnie jest tak, że tylko niewielka liczba piknikowców stale chodzi na mecze, reszta uzależnia to od czynników takich jak: chęć, pogoda, stawka meczu. Waga tej grupy wynika z jej liczebności. Promile to osoby, zajmujące miejsca zaraz za bramką, które traktują stadion jak miejsce w którym można spożyć alkohol oglądając przy tym mecz. Osoby te nie należą do żadnej grupy, a miejsce w którym oglądają mecz jest potocznie nazywane sektorem promila. Kibice ci są na każdym meczu Kibice KS RAKÓW zawsze mają podczas meczy gadżety reklamowe swojego klubu. W ten sposób chcą się ze swoją drużyną bardziej zintegrować, a dopingując ich, lepiej i efektywniej zagrzać zespół do gry. Kluczowym pytaniem stawianym kibicom było pytanie o oczekiwania i tu rozdział na poszczególne grupy jest bardzo widoczny. Huliganka oczekuje głównie takich rzeczy od klubu jak: 1.Gadżety klubowe 2.Wyjazdy z drużyną na mecze 3.Kontakt z klubem przy pomocy mediów elektronicznych 4.Kontakt z zawodnikami Promile to grupa, kto0rej zadowolenie zależy od spełnienia następujących warunków: 1.Alkohol na stadionie 2.Gastronomia (grill, napoje) 3.Gadżety klubowe

14 4.Niskie ceny biletów W końcu piknikowcy to osoby, których lista oczekiwań przedstawia się następująco: 1.Gastronomia (grill, napoje, artykuły spożywcze dla dzieci) 2.Gadżety klubowe (w tym również dla dzieci) 3.Zapewnienie miejsc parkingowych i sprawnej organizacji 4.Zapewnienie bezpieczeństwa na i poza stadionem 5. Zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych 6. Konkursy dla publiczności 7. Promocje, rabaty dla kibiców 8. Miejsca parkingowe 9. Miejsca dla dzieci i całych rodzin 10. Kontakt z klubem poprzez media Ponieważ zadowolenie kibiców jest dla klubu niezwykle istotne to KS Raków powinien w oparciu o badania zaspakajać ich potrzeby oraz tak modyfikować swą ofertę, by budować stałą rzeszę kibiców, którzy pozostawaliby wierni mimo wyników sportowych. Z powyższych wniosków wynika, iż właściwie wiek, płeć nie decydują o przynależności do danej grupy, jedyną wspólną cechą wszystkich kibiców jest po prostu miłość do piłki nożnej. Bibliografia: 1. Datko M., Sponsoring strategia, promocja, komunikacja, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania, Poznań Klisiński J., Marketing w sporcie, Warszawa Klisiński J., Profesjonalizacja i profesjonaliści w zarządzaniu sportem, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa Mruk H., Marketing sportowy teoria i praktyka, Impast Consulting, Poznań Mruk H., Kropielnicki K., Matecki P., Marketing dla sportu, wyd. Sport & Business Fundation, Poznań Payne A., Marketing usług, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa Polakowska Kujawa J., Kujawa M., Sponsoring, aspekty prawne i gospodarcze, Poltext, Warszawa Stecki L., Sponsoring, wyd. Dom Organizatora, Toruń Strona internetowa

ZESZYTY NAUKOWE WYŻSZA SZKOŁA EKONOMICZNO-SPOŁECZNA W OSTROŁĘCE OSTROŁĘKA 2009

ZESZYTY NAUKOWE WYŻSZA SZKOŁA EKONOMICZNO-SPOŁECZNA W OSTROŁĘCE OSTROŁĘKA 2009 ZESZYTY NAUKOWE WYŻSZA SZKOŁA EKONOMICZNO-SPOŁECZNA W OSTROŁĘCE 7 OSTROŁĘKA 2009 RADA PROGRAMOWA Andrzej Borowicz, Bogusław Kaczmarek, Paweł Mickiewicz, Wojciech Popławski, Wojciech Wiszniewski, Piotr

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA I MARKETING IMPREZ SPORTOWYCH

ORGANIZACJA I MARKETING IMPREZ SPORTOWYCH MŁODZI O SPORCIE 2014 ORGANIZACJA I MARKETING IMPREZ SPORTOWYCH POD REDAKCJĄ NAUKOWĄ KAROLINY NESSEL EWY WSZENDYBYŁ-SKULSKIEJ KATEDRA ZARZĄDZANIA W TURYSTYCE UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO Recenzenci: prof.

Bardziej szczegółowo

PRZEPROWADZONY W KOSZALINIE:

PRZEPROWADZONY W KOSZALINIE: PRZEPROWADZONY W KOSZALINIE: WYKONANY PRZEZ ARKADIUSZA ZABOROWSKIEGO I RYSZARDA ZDROJEWSKIEGO Koszalin, wrzesień 2014 r. 2 Spis treści 1. Wstęp Organizatora Monitoringu 1.1 O monitoringu 1.2 Metodologia

Bardziej szczegółowo

Marketing w sporcie na przykładzie polskiej piłki siatkowej mężczyzn Marketing in sport on the example of the Polish volleyball team

Marketing w sporcie na przykładzie polskiej piłki siatkowej mężczyzn Marketing in sport on the example of the Polish volleyball team Matuszak Emilia, Muszkieta Radosław, Napierała Marek, Cieślicka Mirosława, Zukow Walery, Karaskova Vlastimila, Iermakov Sergii, Bartik Pavol, Ziółkowski Andrzej. Marketing w sporcie na przykładzie polskiej

Bardziej szczegółowo

Nowe trendy w marketingu sportowym

Nowe trendy w marketingu sportowym ZESZYTY NAUKOWE POLITYKI EUROPEJSKIE, FINANSE I MARKETING Nr 3 (52) 2010 Bolesław Iwan Nowe trendy w marketingu sportowym New trends in sport marketing Sponsoring jest jednym z najszybciej rozwijających

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne zarządzanie klubem sportowym na przykładzie Manchesteru United

Nowoczesne zarządzanie klubem sportowym na przykładzie Manchesteru United FOOTBALL BUSINESS GROUP Maj 2009 Nowoczesne zarządzanie klubem sportowym na przykładzie Manchesteru United Niniejszy artykuł gościnny autorstwa Tomasza Trędy jest fragmentem pracy magisterskiej pt. Finansowanie

Bardziej szczegółowo

ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2014

ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2014 ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2014 spis treści 3 A. Wprowadzenie 9 B. Ekstraklasa jako spółka 17 C. Ekstraklasa jako liga 27 D. Ekstraklasa jako biznes 57 E. Kluby Ekstraklasy 123 F. Autorzy raportu

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie kosztów i oszacowanie korzyści. z organizacji turnieju. raport deloitte

Podsumowanie kosztów i oszacowanie korzyści. z organizacji turnieju. raport deloitte Podsumowanie kosztów i oszacowanie korzyści z organizacji turnieju Warszawa raport deloitte Spis treści Słownik pojęć pojęcie Definicja 3 4 8 10 11 12 13 14 22 25 30 32 35 42 43 43 44 46 48 52 56 57 59

Bardziej szczegółowo

Sponsoring podstawowy instrument marketingu sportowego

Sponsoring podstawowy instrument marketingu sportowego Sponsoring podstawowy instrument marketingu sportowego Analiza rynku sponsoringu sportowego w Polsce z uwzględnieniem działalności spółek z udziałem Skarbu Państwa Grudzień 2012 r. Spis treści 1. Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

Działania marketingowe marki Lech Poznań

Działania marketingowe marki Lech Poznań FOOTBALL BUSINESS GROUP na podstawie pracy magisterskiej Tomasza Frątczaka Poznań 2011 Działania marketingowe marki Lech Poznań Działania marketingowe marki Lecha Poznań Lech Poznań jest jedną z najlepiej

Bardziej szczegółowo

Piotr Matecki SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU MIAST

Piotr Matecki SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU MIAST Piotr Matecki SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU MIAST I. SPORT JAKO WAŻNY ELEMENT STRATEGII Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej traktują sport jako narzędzie komunikacji z lokalną społecznością.

Bardziej szczegółowo

ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2015

ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2015 ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2015 spis treści 3 A. Wprowadzenie 7 B. Ekstraklasa jako spółka 15 C. Ekstraklasa jako liga 27 D. Ekstraklasa jako biznes 61 E. Kluby Ekstraklasy 135 F. Załączniki 153

Bardziej szczegółowo

Odpowiedź klubu na wątpliwości kibiców str. 5-7

Odpowiedź klubu na wątpliwości kibiców str. 5-7 Odpowiedź klubu na wątpliwości kibiców str. 5-7 Kierunek skandynawski Islandczyk, Fin i zawodnik z Burkina Faso są w kręgu zainteresowań Lechii. Str. 2 Dziękuję kibicom za wsparcie Brazylijczyk Deleu ma

Bardziej szczegółowo

NAUKI O ZARZĄDZANIU MANAGEMENT SCIENCES 4(17) 2013

NAUKI O ZARZĄDZANIU MANAGEMENT SCIENCES 4(17) 2013 NAUKI O ZARZĄDZANIU MANAGEMENT SCIENCES 4(17) 2013 Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Wrocław 2013 Redaktor Wydawnictwa: Aleksandra Śliwka Redaktor techniczny i korektor: Barbara Łopusiewicz

Bardziej szczegółowo

4marca w pociągu z Zakopanego w przedziale

4marca w pociągu z Zakopanego w przedziale AKADEMICKI PRZEGLĄD SPORTOWY Na okładce: Anna Berezik, ATH Bielsko-Biała, złoty medal w slalomie AMP Foto Michał Szypliński skifoto.pl Pismo Zarządu Głównego AZS Redaktor naczelny: Bartłomiej Korpak Adres

Bardziej szczegółowo

Materiały prasowe. Fortuna sponsorem Legii Warszawa

Materiały prasowe. Fortuna sponsorem Legii Warszawa Materiały prasowe Fortuna sponsorem Legii Warszawa spis treści media@efortuna.pl Materiały w wersji elektronicznej wraz z dodatkami znajdują się na dołączonych pendrive ach Opracowanie tekstowe i graficzne:

Bardziej szczegółowo

The sport s mega event impact on the economy: the case of Euro 2012 staged in Poland

The sport s mega event impact on the economy: the case of Euro 2012 staged in Poland MPRA Munich Personal RePEc Archive The sport s mega event impact on the economy: the case of Euro 2012 staged in Poland Ewa Olik Politechnika Gdańska 2011 Online at http://mpra.ub.uni-muenchen.de/58009/

Bardziej szczegółowo

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA W POWIATACH ZAWIERCIAŃSKIM I MYSZKOWSKIM

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA W POWIATACH ZAWIERCIAŃSKIM I MYSZKOWSKIM AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA W POWIATACH ZAWIERCIAŃSKIM I MYSZKOWSKIM Raport z badań organizacji pozarządowych w roku 2011 Remigiusz Okraska Współpraca: Joanna Walczak, Paulina Markiewicz Zawiercie 2011 Wydawca:

Bardziej szczegółowo

Ekwiwalent reklamowy. sponsoringu sportowego w ramach. na przykładzie polskiej ligi siatkówki kobiet

Ekwiwalent reklamowy. sponsoringu sportowego w ramach. na przykładzie polskiej ligi siatkówki kobiet Sebastian Kot Instytut Logistyki i Zarządzania Międzynarodowego, Politechnika Częstochowska Michał Kucharski Katedra Zarządzania Kulturą Fizyczną i Turystyką, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Bardziej szczegółowo

raport SPORT biznes EFEKTYWNOŚĆ Rynek sponsoringu sportowego: stan obecny i perspektywy

raport SPORT biznes EFEKTYWNOŚĆ Rynek sponsoringu sportowego: stan obecny i perspektywy raport SPORT biznes EFEKTYWNOŚĆ Najlepsze praktyki sponsoringu sportowego Korzyści wizerunkowe i komunikacyjne dla firm Rynek sponsoringu sportowego: stan obecny i perspektywy Jakie zmiany czekają polski

Bardziej szczegółowo

R E G U L A M I N ROZGRYWEK MISTRZOWSKICH III LIGI LUBELSKO - PODKARPACKIEJ sezon 2015/2016

R E G U L A M I N ROZGRYWEK MISTRZOWSKICH III LIGI LUBELSKO - PODKARPACKIEJ sezon 2015/2016 LUBELSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ CZŁONEK POLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ 20-609 LUBLIN ul. Filaretów 44 www.lzpn.pl e-mail: lubelski@zpn.pl Kontakt: SEKRETARIAT tel. 81-528 05 68 BIURO tel. 81-525 99 03, fax.

Bardziej szczegółowo

Nie chcieliśmy, by w centrum miasta pozostał niezagospodarowany teren.

Nie chcieliśmy, by w centrum miasta pozostał niezagospodarowany teren. kł a d 19 ty się cy eg z. R0962/14 na ISSN: 17300878 Nakład: 19 000 egzemplarzy reklama świdnica 7 listopada 2014, nr 531 (159) Złoto dla schroniska Nowe mieszkania wydarzenia str. 2 Rusza budowa nowych

Bardziej szczegółowo

Arkadiusz Żmudziński SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA

Arkadiusz Żmudziński SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA Arkadiusz Żmudziński SPORT W KSZTAŁTOWANIU WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA 1. WSTĘP Pytanie jaka może być rola sportu w kształtowaniu wizerunku przedsiębiorstwa jeszcze kilka lat temu w Polsce wywołałoby na

Bardziej szczegółowo

Biznes. z rodziną w tle GŁOS BIZNESU. ile można na nim zyskać? OUTSOURCING. Projektanci sukcesu Mariaż biznesu z designem. DOSSIER Dorota Koziara

Biznes. z rodziną w tle GŁOS BIZNESU. ile można na nim zyskać? OUTSOURCING. Projektanci sukcesu Mariaż biznesu z designem. DOSSIER Dorota Koziara Numer 4 (13) 2011 Magazyn gospodarczy Dystrybuowany bezpośrednio do wielkopolskich przedsiębiorców GŁOS BIZNESU OUTSOURCING ile można na nim zyskać? DEBATA PRZEDSIĘBIORCÓW Projektanci sukcesu Mariaż biznesu

Bardziej szczegółowo

Rola sportu w promocji miast

Rola sportu w promocji miast Marcin Rola Smura sportu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Rola sportu w promocji miast Sport w sferze publicznej i biznesowej Liczba oraz specyfika powiązań pomiędzy różnymi dziedzinami sportu

Bardziej szczegółowo

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Autor: Urszula Małek Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Stryjewska, Renata Czarnecka - Orlik Koordynator

Bardziej szczegółowo

Doświadczenia wybranych państw strefy euro w procesie wdrażania nowej waluty

Doświadczenia wybranych państw strefy euro w procesie wdrażania nowej waluty Beata Kmiecik Doświadczenia wybranych państw strefy euro w procesie wdrażania nowej waluty Praca dyplomowa Promotor: dr Zbigniew Binek Praca przyjęta... (data i podpis promotora) Uniwersytet Zielonogórski

Bardziej szczegółowo

Sponsoring sportowy w europejskich klubach piłkarskich

Sponsoring sportowy w europejskich klubach piłkarskich Studia Gdańskie, t. V, 245 258 Alicja Mikołajczyk * Sponsoring sportowy w europejskich klubach piłkarskich Sport to dziedzina, która na rynku zyskuje coraz większe zainteresowanie podmiotów gospodarczych

Bardziej szczegółowo

Piłkarska Liga Finansowa - rok 2012 Czy polska piłka ma szansę na sportowy i finansowy sukces?

Piłkarska Liga Finansowa - rok 2012 Czy polska piłka ma szansę na sportowy i finansowy sukces? Piłkarska Liga Finansowa - rok 212 Czy polska piłka ma szansę na sportowy i finansowy sukces? Lipiec 213 Lipiec 213 Lipiec 213 Spis treści 5 Podsumowanie 7 Nota metodologiczna 8 Ranking Przychody polskich

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA

PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA WSTĘP PROJEKT WDROŻENIA ZMIAN ORGANIZACYJNYCH I PROMUJĄCYCH ROZGRYWKI MISTRZOSTW POLSKI MĘŻCZYZN W HOKEJU NA TRAWIE - I LIGA Projekt będzie wdrażany przez trzy sezony tj.2013/14, 2014/15, 2015/16. Mimo,

Bardziej szczegółowo