Wiec zaczynamy. Zaczynam od tego aby nasz film DVD był na dysku. Ja zrobię to na przykładzie filmu "Matrix Reaktywacja".

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wiec zaczynamy. Zaczynam od tego aby nasz film DVD był na dysku. Ja zrobię to na przykładzie filmu "Matrix Reaktywacja"."

Transkrypt

1 Dodanie napisów do DVD lub ich zamiana Co najciekawsze nie potrzebujemy napędu DVD, aby zrobić to co tu zostanie opisane. W przypadku jeżeli posiadasz obraz płytki DVD lub masz go zgranego na dysku twardym do formatu bin, iso, img, możemy zainstalować taki plik do Alcochol 120%. Poradnik pasuje do filmów: - PAL. - NTSC. - DVD zabezpieczone przed kopiowaniem, bez polskich napisów. - Polskich i zagranicznych, możesz podmieniać napisy lub ścieżki dźwiękowe. - Film posiada MultiAngle (przypadek Matrixa i podążanie za króliczkiem, lub alternatywne zakończenie filmu). - Ścieżki audio z opóźnieniem (delay). Wymagania: - IfoEdit - - DVDDecrypter - - DVDSupEncoder z pakietu DVDSupTool - - DVDSupDecode -"-, - DVDSupHTML -"-, - POLECAM O NAPISACH na DVD - MuxMan - (alternatywa dla IfoEdit) - VobEdit - - SubRip - (jeśli chcesz ściągnąć napisy do synchronizacji), - SupRemap - - DoItFast4U (w skrócie DIF4U) - - VobBlanker - - Delaycut - - Alcohol 120% (koniecznie jeśli posiadasz obrazy płyt DVD) - - Film DVD. UWAGA: Wymagane jest co najmniej 20 GB wolnej przestrzeni dyskowej na partycji najlepiej NTFS ponieważ niema ograniczenia tak jak na FAT32 plików do 4 GB!! Wiec zaczynamy. Zaczynam od tego aby nasz film DVD był na dysku. Ja zrobię to na przykładzie filmu "Matrix Reaktywacja". Mamy film na dysku może to być *.iso, *.img, *.bin takie formaty montuje do Alcohol 120% jako napęd, lub wkładam oryginalną płytkę do napędu DVD. Ponieważ nie posiadałem napędu DVD kiedy zaczynałem pisać ten poradnik korzystałem z Alcohol 120%. Zgrywanie ścieżki Video i Audio (korekcja delay) - DIF4U, - DVDDecrypter, - VobEdit, - Delaycut (opcja). Aby sprawdzić czy nasz film posiada opóźnienie dźwięku uruchamiamy program VobEdit tak jak przedstawiono to na zdjęciu.

2 1 - Wczytujemy film (plik) VTS_01_1.vob (zazwyczaj pierwszy 1 gigowy vob na płycie DVD), 2 - Wybieramy menu "Edit", 3 - Wybieramy "Get Video/Audio delay", 4 - Pogram pokaże nam informacje o ewentualnym opóźnieniu. Zamykamy program VobEdit. Uruchamiamy DVD Decrypter i ustawiamy opcje tak jak na zdjęciu i zamykamy program.

3 Korzystam z DIF4U dzięki niemu niweluje opóźnienie w dźwięku ac3, dts jeśli takowe istnieje do 0 ms co ułatwi nam zdecydowanie authoring. Ustawiamy DIF4U tak jak na zdjęciu. Ustawiamy teraz po kolei parametry programu w jego głównym oknie.

4 1 - Katalog gdzie będzie zgrywany nasz film proponuje "oryginal demux". 2 - Wybieramy napęd w którym znajduje się nasz film. 3 - Tu wybieramy ścieżki audio które takze chcemy zgrać na dysk. 4 - Ty widzimy napisy naszego filmu oraz ich indexy w postaci: 0x20, 0x21... itd. 5 - Wybieramy nasz film ktory jest u mnie w PGC 01 w drzewie VTS 01, zaznaczamy go. Pamiętajcie że film jest przechowywany w PGC i u każdego może być on w innym miejscu. Łatwo jednak stwierdzić w którym miejscu on jest ponieważ obok jest opisany czas trwania naszego filmu i dzięki temu możemy stwierdzić który PGC zawiera nasz film. 6 - Klikamy przycisk "Do It!". Otwiera nam się program DVDDecrypter, czekamy aż zgra zawartość na dysk. Kiedy film zostanie zgrany na dysk możemy zabrać się ponownie do pracy. Zgrywanie przykładowych napisów - VobEdit (demux sup files). Teraz zgramy przykładowe napisy z naszego filmu przy pomocy programu VobEdit. Odpalamy program i wykonujemy po kolei operacje: 1 - "Open" wczytujemy pierwszy plik z filmem u mnie jest to: vts_01_1.vob 2 - "Demux" otworzy nam się okno "Dialog" 3 - Zaznaczamy "Subpicture stream" 4 - Wybieramy interesujący nas index napisów który chcemy wyciągnąć (każdy strumień napisów posiada swoj unikalny index) 5 - Zaznaczamy opcje "Demux complete title set" 6 - Wciskamy OK i wskazujemy miejsce zapisania napisów. Proponuje utworzyć katalog "Napisy" i tam zapisać wyciągnięty strumień napisów.

5 Jeśli chcemy pozostawić na naszej nowej płytce DVD także inne wersje językowe możemy wyciągnąć pozostałe napisy zmieniając tyko index z punktu 4 i zapisać je do katalogu "oryginal demux" -> "napisy oryginal". Proponuje po domyślnej nazwie pliku vts_xx_x.20.sup dopisać język naszych napisów vts_xx_x.20_english.sup. Porównywanie czcionki napisów - dvdsupdecode - dvdsuphtml Aby porównać rozmiar czcionki napisów, styl i w ogóle zdekodujemy nasze napisy do formatu *.bmp. Do katalogu "napisy" kopiujemy zawartość pakietu DVDSupTools. Wchodzimy do konsoli DOS pod windows i w katalogu z napisami wykonujemy następujące polecenia: dvdsupdecode -pal -bitmap nazwa_napisów.sup gdzie nazwa_napisów.sup to nazwa pliku z napisami jakie zgraliśmy dla przykładu. Jeśli wszystko przebiegło OK to zostały utworzone pliki *.bmp dla naszych napisów. Pozostaje ma już tylko porównać czcionkę jaka została użyta w filmie przy pomocy jakiegoś programu graficznego. Ja osobiście polecam do tego PaintShopPro. Oczywiście możecie wykorzystać swoja czcionkę jaka Wam się najbardziej podoba i nie wzorować się na czcionce wykorzystanej w filmie. Ja osobiście spotkałem się z takimi kombinacjami czcionek: Arial Narrow 24 Bold, Arial 22,20,24 Bold, Tachoma 20,22 Regular, Verdana 20,22 Regular. Oczywiście do was pozostaje wybór czcionki. Ponownie wchodzimy do konsoli DOS pod windows i w tym samym katalogu na tym samym pliku wykonujemy następującą operacje: dvdsuphtml nazwa_naspisow.sup Zostanie utworzony plik HTML z informacjami: 1 - Jaka została użyta paleta kolorów w oryginalnych napisach (zalecam nie używania tej samej palety kolorów ponieważ nigdy napisy nie będą się wyglądały tak jak oryginalne!!) 2 - Położenie napisów od góry ekranu 3 - Czas wyświetlania napisów. W moim przypadku napisy są położone na linii 452 "top=452" to jest nic innego jak 452 pixele od góry ekranu. Zapamiętajcie te informacje ponieważ będą one nam potrzebne do wypozycjonowania naszych nowych napisów. Tworzenie napisów - ustawienia konfiguracji napisów,

6 - dvdsupencode, - supremap, Jeśli już posiadasz gotowy plik z napisami w formacie MicroDVD to jest: {958}{1059}MATRIX REAKTYWACJA Możemy przejść do procesu Tworzenia napisów dla Twojego filmu. Odpalamy Notatnik i ładujemy plik DVDSupEncode.ini i ustawiamy odpowiednie parametry naszej czcionki. Dla formatu PAL zmieniamy tylko te część pliku, dla formatu NTSC jest trochę niżej. Opcje pozostają takie same. [Default] FrameW=720 FrameH=576 FrameRate=25 Delay=0 Contour=2 Palette=3210 Alpha=FFF0 OnTop=1 Indent=452 ;DynamicSize=1 ;RightToLeft=0 ShowBitmap=0 FontName=Arial FontCharSet=238 FontSize=20 FontStyle=BOLD

7 - FrameW i FrameH oznaczają rozdzielczość naszego filmu standardowo 720x576, - FrameRate=25 ilość klatek na sekundę, - Delay=0 opóźnienie napisów, - Contour=2 jest to obrys, obramowanie napisów, - Palette i Alpha nie zmieniamy ponieważ i tak będziemy to zmieniać programem SupRemap, - OnTop=1 powoduje pozycjonowanie napisów od góry ekranu, a OnTop=0 pozycjonowanie od dołu ekranu, - Indenty=452 jest to liczba pixeli od góry lub od dołu ekranu, - DynamicSize=1 powoduje zapisanie tylko klatki z napisem a nie pełnej klatki 720x576. Kiedyś doczytałem się ze na DVD Philips są problemy z takimi napisami ale zazwyczaj oryginalne filmy są właśnie robione w ten sposób i niema problemu z wyświetleniem takiego napisu. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat formatu pliku DVDSupEncode.ini odsyłam na stronę Autora programu - Przechodzimy do konsoli DOS i wpisujemy polecenie: dvdsupencode nazwa_pliku_z_nowymi_napisami.txt Po krótkiej przerwie otrzymamy gotowy plik z napisami "nazwa_pliku_z_nowymi_napisami.sup" w formacie rozpoznawanym przez IfoEdit i MuxMan. Należy teraz zmienić paletę kolorów i paletę alpha naszych napisów tak aby były wyświetlane prawidłowo w naszym DVD. Otwieramy program SupRemap i wykonujemy następujące czynności.

8 1 - Przechodzimy na zakładke "SUP File" 2 - Klikamy "Open SUP" wskazujemy nasz nowy plik z napisami "nazwa_pliku_z_nowymi_napisami.sup". 3 - Przechodzimy na zakładkę "IFO File" i klikamy na "Open IFO" wczytujemy oryginalny plik Vts_01_0.ifo z katalogu "oryginal demux", może on się nazywać inaczej to zależy od tego w którym VTS znajduje się film. 4 - Tu wybieramy kolory dla naszych napisów. Zalecam dla Text i Antialias wybierac ten sam kolor. 5 - Tu wybieramy przezroczystość dla naszych kolorów. Kolor Background zawsze jest ustawiany na "0 - Trans", pozostałe na Tu mamy podgląd jak będą wyglądały nasze napisy. 7 - Ty możemy zdefiniować czcionkę dla naszego podglądu. 8 - Informacje o ilości napisów w naszym pliku SUP. 9 - Podgląd palety kolorów w pliku IFO Zapisujemy nasz gotowy plik z napisami w katalogu "oryginal demux" -> "napisy oryginal" w nazwę pliku proponuje wstawić numer indexu oraz język napisów np.: vts_01_1.21.polski.sup.

9 Tworzenie filmu vob (pre-authoring) - notatnik (chapters/cell points dla ifoedit) - ifoedit - muxman - kopiowanie palety kolorów (koniecznie dla sprawdzenia rezultatu czy wszystko jest OK) - sprawdzenie rezultatu. Przed rozpoczęciem procesu pre-authoring'u musimy zgrać z naszego oryginalnego filmu, informacje o komórkach czyli tak zwany Cell ID. Każdy film na DVD zawiera Cell ID są to poprostu pewne klatki filmu w których zaczynają się chaptery popularnie zwane rozdziałami, przejście na drugą warstwę płyty DVD-9. Poniżej przedstawiam sposób jak zgrać Cell ID. Możemy wykorzystać do tego DVDDecrypter, który zgrywa takie informacje ale nie są one dokładne ponieważ pomija on informację o klatce na której jest przejście z jednaj na drugą warstwę. My jednak musimy dokładnie odzwierciedlić strukturę klatek Cell ID. Włączamy program IfoEdit i wykonujemy operacje w takiej kolejności jak na zdjęciu. 1 - otwieramy plik vts_01_0.ifo zawierający informacje o naszym filmie. U Ciebie informacje o filmie mogą być w innym pliku vts_xx_x.ifo zalezy w którym VTS (Video Title Set) znajduje sie film. 2 - Wybierasz w 2 oknie PGC_1 z filmem tak aby się podświetlił. 3 - Klikasz menu "Tools" 4 - Nastepnie "Save Celltimes to file". I zapisujemy plik w katalogu "oryginal demux".

10 Gotowe zgraliśmy już Cell ID naszefo filmu. Otwieramy program IfoEdit wybieramy polecenie "DVD Autohor"->"Author new DVD" i wskazujemy położenie wymaganych plików: 1 - Video u mnie to plik video z katalogu "oryginal demux" VTS 01_P01.I-BFF.16~9_1.M2V 2 - plik Audio z katalogu "oryginal demux" VTS 01_P K-[120]ms(fixed)-ch6English.AC3 (plik z usuniętym delay można poznać po charakterystycznym FIXED w nazwie pliku). Jeśli nie usunęliśmy delay możemy go ustawić ręcznie w "Delay (ms)" 3 - Subpicture wskazujemy po kolei nasze napisy z katalogu "napisy oryginal" począwszy od indexu 20,21,22,23,24 itd.. Tu musimy się pilnować ponieważ nie można zmieniać kolejności napisów. Pierwszy plik ma zawsze index 20 a kolejny następny kolejny index. Pamiętaj aby wybrać język napisów to nam pomoże podczas sprawdzani czy poprawnie dodaliśmy kolejność napisów w procesie pre-authoringu. 4 - Scene changes / Chapters tu ładujemy nasz plik z lista komórek Cell ID"Celltime.txt" 5 - Output Stream wskazujemy katalog gdzie zostaną utworzone pliki vob w procesie pre-authoringu proponuje katalog "pre-authoring" i gdzie będziemy mogli sprawdzić czy nas film działa poprawnie przed właściwym authoringiem. 6 - Wciskamy OK i czekamy aż zostaną utworzone pliki vob (potrwa to trochę czasu w zależności od szybkości komputera) UWAGA: jest nowy program do składania materiału DVD w jedną całość. Nazywa się MuxMan ma podobne możliwości jak IfoEdit i także można ładować napisy w formacie sup. Jedynie czego program jeszcze nie oferuje to zmiany palety kolorów ale to możemy zrobić przy pomocy IfoEdit. Z tego co się orientuje IfoEdit podobno nie radzi sobie za dobrze z filmami w formacie NTSC ale nie ze wszystkimi!! Jeśli wystąpi taki problem polecam MuxMan'a. Jeśli proces dobiegł końca, musimy zmienić paletę kolorów w pliku ifo dla naszych napisów. Otwieramy oryginalny plik ifo "Vts_01_0.ifo" z katalogu "oryginal demux" przy pomocy przycisku "Open" w programie IfoEdit. Otworzy nam się struktura oryginalnego ifo naszego filmu. Przechodzimy do drzewa "VTS_PGCITI" i wybieramy VTS_PGC_X z którego demuxowalismy nasz film.

11 U mnie jest to VTS_PGC_1 wybieram go i z menu na górze wybieram "Subtitle Color" 1 - Wybieramy "Copy Colors from this PGC". Otwieram "Open" plik "Vts_01_0.ifo" z katalogu "pre-authoring" naszego przed chwila zrobionego filmu i przechodzę do drzewa "VTS_PGCITI" wybieram VTS_PGC_1 i z menu "Subtitle Color" 2 - Wklejamy poleceniem "Paste Colors into this PGC". Zapisuje plik ifo pochodzący z katalogu "pre-authoring" w to samo miejsce i pod ta sama nazwa. Wyłączam IfoEdit i jeśli wszystko jest OK nie będziemy już do niego wracać więcej. Odpalamy program do odtwarzania filmów DVD i sprawdzamy rezultat naszej pracy czy wszystko jest OK. Czy dźwięk się zgrywa z ustami aktorów, napisy są w odpowiednim kolorze i na odpowiedniej wysokości. Jeśli wszystko jest OK przechodzimy do następnego punktu. Jeśli cos nie gra polecam sprawdzanie rezultatów na jakimś mniejszym pliku video ponieważ skróci to proces pre-autohoringu a my będziemy mogli częściej i szybciej zobaczyć rezultat naszej pracy. Tworzenie filmu DVD (authoring) - VobBlanker (zamiana już istniejących ścieżek) - Proces kompilacji, zmiany, podmiany filmu. Nadszedł czas na właściwy Authoring. Uruchamiamy program VobBlanker. Program stara się nam odzwierciedlić strukturę materiału DVD jaka jest na oryginalnej płycie DVD.

12 1 - Wskazujemy położenie oryginalnego filmu DVD i pliku Video_ts.ifo. U mnie jest to napęd Virtualny "H:VIDEO_TSVideo_ts.ifo". 2 - Wskazujemy katalog gdzie zostanie zapisany nasz nowy film. Polecam katalog "gotowy authoring". 3 - Te opcje pozostawiamy tak ja są standardowo, wg mnie są ustawione optymalnie. 4 - Wskazuje ile zajmuje nasz dotychczasowy film i ile on zajmie po authoringu. Te wielkości mogą się nie wiele różnic od siebie po podmianie oryginalnego filmu z filmem z katalogu "pre-authoring". 5 - TitleSet pokazuje nam strukturę płyty to jest: - video_ts.vob, - vts_01_*.vob - w tym miejscu u mnie znajduje się film w TitleSet 01. Wybieramy TitleSet w którym jest nasz film, zaznaczamy go. Przechodzimy do: 6 - PGCs in Selected TitleSet Tu właśnie znajdują się wszystkie PGC wybranego TitleSet. Pamiętasz który PGC demuxowales?? U mnie był to 1 PGC. Łatwo to stwierdzić po wielkości danego PGC jest on pokazywany w kolumnie "Size" u mnie 4247 MB. Zaznaczamy PGC które chcemy podmienić :) (wymienić na nowszy z nowo dodanymi napisami) klikamy na przycisk z prawej "Replace" nr 7 na zdjęciu. Wskazujemy nasz film który leży w katalogu "pre-authoring", pamiętaj aby wskazać plik "vts_01_1.vob" jest to pierwszy plik z filmem!!

13 W okienku nr 4 rozmiar kompilacji powinien się nieznacznie zmienić ale nie koniecznie. Wciskamy przycisk "PROCESS!!" nr 8. Czekamy aż program zrobi swoje i mamy już gotowy film w nowymi napisami. Teraz tylko sprawdzić czy działa film, menu, rozdziały jeśli takowe były i czy napisy i dźwięk jest OK. UWAGA: Starajmy się posiadać najnowsze wersje programów i czytać informacje co zostało w poprzedniej wersji zmienione, oszczędzi to nam kłopotów z tym ze nasz film po authoringu nie będzie chciał chodzić poprawnie. Przykładowy wygląd napisów po konwersji wg. artykułu.

Kopia bezpieczeństwa dwuwarstwowej płyty DVD przy użyciu DVD Shrink

Kopia bezpieczeństwa dwuwarstwowej płyty DVD przy użyciu DVD Shrink Kopia bezpieczeństwa dwuwarstwowej płyty DVD przy użyciu DVD Shrink Artykuł przedstawia jak sporządzić kopię bezpieczeństwa dwuwarstwowej płyty DVD (DVD-9) do nagrania na płycie jednowarstwowej (DVD-5)

Bardziej szczegółowo

DVD2one DVD2one 1.4 Start Program Start Screen Compression Mode Constant Ratio Variable Ratio Copy Mode Movie-only Full disk Join: Movie-only

DVD2one DVD2one 1.4 Start Program Start Screen Compression Mode Constant Ratio Variable Ratio Copy Mode Movie-only Full disk Join: Movie-only DVD2one DVD2one 1.4 to kolejny program, który potrafi wykonać kopię bezpieczeństwa płyty DVD. Umożliwia skopiowanie na dysk twardy komputera plików filmowych wraz z wybranym językiem i napisami. Jak zapewnia

Bardziej szczegółowo

Poniższy poradnik przedstawia opis konwersji pliku AVI do formatu DVD-Video wraz z włączanymi napisami.

Poniższy poradnik przedstawia opis konwersji pliku AVI do formatu DVD-Video wraz z włączanymi napisami. Konwersja AVI do DVD z napisami w programie ConvertXtoDVD ConvertXtoDVD (dawna nazwa DivxToDVD) to program przeznaczony do konwersji filmów w popularnych formatach AVI, MOV, VOB, MPEG, MKV, WMV, DV do

Bardziej szczegółowo

Przed rozpoczęciem kompresji musimy pobrać program w wersji odpowiedniej dla naszego systemu.

Przed rozpoczęciem kompresji musimy pobrać program w wersji odpowiedniej dla naszego systemu. Tworzenie napisów za pomocą Avidemux (również w systenie Linux) Wstęp Użytkownicy systemu Windows mogą bez problemów tworzyć napisy w formatach tekstowych za pomocą programu SubRip. Na szczęście sympatycy

Bardziej szczegółowo

Wyciąganie ścieżki dźwiękowej z płyty DVD za pomocą DVD Audio Extractor

Wyciąganie ścieżki dźwiękowej z płyty DVD za pomocą DVD Audio Extractor Wyciąganie ścieżki dźwiękowej z płyty DVD za pomocą DVD Audio Extractor DVD Audio Extractor jest programem za pomocą, którego możemy zgrać ścieżki dźwiękowe z płyt DVD w formacie w jakim są zapisane (LPCM,

Bardziej szczegółowo

Jeszcze raz więc powtarzam - wymieramy NIE i przechodzimy do kolejnego obrazka.

Jeszcze raz więc powtarzam - wymieramy NIE i przechodzimy do kolejnego obrazka. Podział filmu na 2CD Minęło 7 miesięcy od ostatniego artykułu o podziale filmu na 2CD. Postanowiliśmy więc nieco odkurzyć ten artykuł bo zaczynało powoli zajeżdzać starym mięchem :-) Czy wiele się zmieniło?

Bardziej szczegółowo

Rekompresja plików AVI za pomocą Avi ReComp. Wstęp

Rekompresja plików AVI za pomocą Avi ReComp. Wstęp Rekompresja plików AVI za pomocą Avi ReComp Wstęp Avi ReComp służy do rekompresji plików avi. Program może okazać się szczególnie przydatny tym, którzy chcą przygotować materiał filmowy dla potrzeb stacjonarnych

Bardziej szczegółowo

Rekompresja DVD do formatu RMVB w programie FilmShrink

Rekompresja DVD do formatu RMVB w programie FilmShrink Rekompresja DVD do formatu RMVB w programie FilmShrink FilmShrink to pracujący pod Windowsem program do sporządzania kopii materiału DVD, który transkoduje źródło do formatu RealMedia (RealVideo / RealAudio

Bardziej szczegółowo

Konwersja AVI do DVD w programie Avidemux z napisami (również w systemie Linux)

Konwersja AVI do DVD w programie Avidemux z napisami (również w systemie Linux) Konwersja AVI do DVD w programie Avidemux z napisami (również w systemie Linux) Wstęp W serwisie znajduje się już wiele opisów dotyczących konwersji plików AVI (DivX) do formatu DVD Video. Wszystkie te

Bardziej szczegółowo

Kopia zapasowa DVD w Nero Recode

Kopia zapasowa DVD w Nero Recode Kopia zapasowa DVD w Nero Recode Słowo wstępne Program Nero Recode jest częścią pakietu NeroVision Express rozprowadzanego odpłatnie przez Ahead Software AG. Recode umożliwia wykonywanie kopii zapasowych

Bardziej szczegółowo

Kopia zapasowa DVD w programie DivX Converter

Kopia zapasowa DVD w programie DivX Converter Kopia zapasowa DVD w programie DivX Converter Słowo wstępne Pakiet dystrybucyjny DivX Create Bundle zawiera próbną wersję programu DivX Converter, którą możemy użytkować bezpłatnie przez pierwsze 15 dni

Bardziej szczegółowo

Instrukcja krok po kroku instalacji Windows Vista w nowym komputerze

Instrukcja krok po kroku instalacji Windows Vista w nowym komputerze Instrukcja krok po kroku instalacji Windows Vista w nowym komputerze Dostajemy wiele sygnałów od użytkowników portalu VISTA.PL w sprawie instalacji Windows Vista krok po kroku. W tym FAQ zajmę się przypadkiem

Bardziej szczegółowo

Konwersja AVI do DVD z napisami w programie DVDSanta 4.x

Konwersja AVI do DVD z napisami w programie DVDSanta 4.x Konwersja AVI do DVD z napisami w programie DVDSanta 4.x Serwis VideoAudio.pl dla ułatwienia naszych użytkowników przygotował specjalny pakiet (video+napisy) z pomocą którego można będzie szybko sprawdzić

Bardziej szczegółowo

DVD Maestro (jest to program komercyjny, a jego bezpłatna wersja demonstracyjna nakłada duże ograniczenia w rozmiarze akceptowanych plików)

DVD Maestro (jest to program komercyjny, a jego bezpłatna wersja demonstracyjna nakłada duże ograniczenia w rozmiarze akceptowanych plików) Dodawanie napisów do gotowego materiału DVD Kiedy przywieziemy sobie z zagranicy oryginalną płytę z filmem DVD i nie będzie na niej do wyboru polskich napisów dialogowych, może zajść potrzeba umieszczenia

Bardziej szczegółowo

Uruchamiamy Ultra RM Converter i klikamy na przycisk Add files mieszczący się w lewej górnej części okna programu.

Uruchamiamy Ultra RM Converter i klikamy na przycisk Add files mieszczący się w lewej górnej części okna programu. Konwersja plików RMVB do formatu DVD-Video RMVB jest kontenerem multimediów oferującym stratną metodę kompresji filmów, pozwalającą na znaczne zmniejszenie wielkości pliku (nawet o 40% w porównaniu z DivX

Bardziej szczegółowo

z 9 2007-06-30 18:14

z 9 2007-06-30 18:14 http://www.playstationworld.pl :: Tworzenie kopii zapasowych gier na CD/DVD oraz nagrywanie ich Artykuł dodany przez: KoDa (2006-06-18 18:50:44) Na początku pobieramy z naszego działu Download program

Bardziej szczegółowo

W menu Video wybieramy No Compression (materiał nie będzie kompresowany).

W menu Video wybieramy No Compression (materiał nie będzie kompresowany). Jak podzielić płytę DVD9 na dwie płyty DVD5 Coraz więcej filmów pojawiających sie na płytach DVD, zarówno w sklepach jak i wypożyczalniach, wychodzi na płytach dwuwarstwowych tzw. DVD9. Wszystko jest w

Bardziej szczegółowo

Instalacja Ubuntu 12.12

Instalacja Ubuntu 12.12 Instalacja Ubuntu 12.12 Instalację systemu operacyjnego zaczynamy jak zawsze od stworzenia (jeśli nie posiadamy oryginalnego) odpowiedniego nośnika. Można użyć płyty lub innego odpowiednio przygotowanego

Bardziej szczegółowo

Konwersja DivX (AVI) do DVD z napisami w programie Avi2Dvd

Konwersja DivX (AVI) do DVD z napisami w programie Avi2Dvd Konwersja DivX (AVI) do DVD z napisami w programie Avi2Dvd Avi2Dvd - co to za program? Avi2Dvd to darmowy program, który konwertuje AVI, MKV, OGM do formatów VCD, SVCD i DVD. Zaletą jest niewątpliwie przejrzysty

Bardziej szczegółowo

Rekompresja DVD do AVI z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X w programie Gordian Knot. Wstęp

Rekompresja DVD do AVI z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X w programie Gordian Knot. Wstęp Rekompresja DVD do AVI z dźwiękiem MP3 5.1 Aud-X w programie Gordian Knot Wstęp Aud-X 5.1 Surround Codec służy do zapisu dźwięku wielokanałowego w plikach AVI, w sposób dużo efektywniejszy niż oryginalny

Bardziej szczegółowo

Tworzenie DVD z napisami z pliku AVI w programie D.I.K.O 2.12

Tworzenie DVD z napisami z pliku AVI w programie D.I.K.O 2.12 Tworzenie DVD z napisami z pliku AVI w programie D.I.K.O 2.12 Wymagania: - DIKO w wersji 2.12 lub wyższej (opis oparto na wersji 2.12). - Plik AVI, który zamierzamy przekonwertować do formatu DVD. - Msvcr70.dll

Bardziej szczegółowo

EASY CAP VIDEO GRABBER SZYBKI START. Instalacja sterowników

EASY CAP VIDEO GRABBER SZYBKI START. Instalacja sterowników EASY CAP VIDEO GRABBER SZYBKI START Instalacja sterowników Włóż do napędu CD-ROM dołączoną do urządzenia płytę CD. Jeśli po chwili nie uruchomi się automatycznie program z opcjami instalacyjnymi to uruchom

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit

INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit W celu uruchomienia programów DOS na Windows 7 Home Premium 64 bit lub Windows 8/8.1 można wykorzystać programy DoxBox oraz D-Fend

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Uruchamiamy program Nero Burning ROM wybierając kolejno: Start -> Programy-> Nero 7 -> dane -> Nero Burning ROM.

Uruchamiamy program Nero Burning ROM wybierając kolejno: Start -> Programy-> Nero 7 -> dane -> Nero Burning ROM. Nagrywanie materiału filmowego (DVD, AVI, SVCD) na przykładzie Nero 7 Wstęp Spadające ceny stacjonarnych odtwarzaczy DVD oraz wyposażenie ich w dodatkowe funkcje, umożliwiają oglądanie filmów zarówno w

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Karta video USB + program DVR-USB/8F. Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.

Instrukcja obsługi. Karta video USB + program DVR-USB/8F. Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Instrukcja obsługi Karta video USB + program DVR-USB/8F Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Spis treści 1. Wprowadzenie...3 1.1. Opis...3 1.2. Wymagania systemowe...5

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu. BlazeVideo HDTV Player v6

Instrukcja obsługi programu. BlazeVideo HDTV Player v6 Instrukcja obsługi programu BlazeVideo HDTV Player v6 Spis treści 1. Opis programu...3 1.1 Wprowadzenie...3 1.2 Funkcje programu...3 1.3 Wymagania sprzętowe...4 2. Wygląd interfejsu...4 3. Obsługa programu...6

Bardziej szczegółowo

Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera.

Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera. Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera. Wchodzimy w Centrum sieci -> Połączenia sieciowe -> następnie do właściwości naszej karty sieciowej. Następnie przechodzimy do Protokół internetowy

Bardziej szczegółowo

Napędy optyczne. Paweł Jamer

Napędy optyczne. Paweł Jamer Napędy optyczne Paweł Jamer Plan prezentacji Płyty CD, DVD, Blu-Ray. Odczytanie zawartości płyty. Słuchanie muzyki. Oglądanie filmów. Płyty CD, DVD, Blu-Ray Czytane przez odpowiednie napędy: Napęd CD DVD

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1 Podręcznik użytkownika programu Ceremonia 3.1 1 Spis treści O programie...3 Główne okno programu...4 Edytor pieśni...7 Okno ustawień programu...8 Edycja kategorii pieśni...9 Edytor schematów slajdów...10

Bardziej szczegółowo

Partycje na dysku twardym w Windows Vista

Partycje na dysku twardym w Windows Vista Partycje na dysku twardym w Windows Vista Instalacja systemu operacyjnego Windows Vista jest dość prosta i intuicyjna. Nawet początkującemu użytkownikowi komputera nie powinna sprawić większych problemów

Bardziej szczegółowo

WYKONANIE APLIKACJI OKIENKOWEJ OBLICZAJĄCEJ SUMĘ DWÓCH LICZB W ŚRODOWISKU PROGRAMISTYCZNYM. NetBeans. Wykonał: Jacek Ventzke informatyka sem.

WYKONANIE APLIKACJI OKIENKOWEJ OBLICZAJĄCEJ SUMĘ DWÓCH LICZB W ŚRODOWISKU PROGRAMISTYCZNYM. NetBeans. Wykonał: Jacek Ventzke informatyka sem. WYKONANIE APLIKACJI OKIENKOWEJ OBLICZAJĄCEJ SUMĘ DWÓCH LICZB W ŚRODOWISKU PROGRAMISTYCZNYM NetBeans Wykonał: Jacek Ventzke informatyka sem. VI 1. Uruchamiamy program NetBeans (tu wersja 6.8 ) 2. Tworzymy

Bardziej szczegółowo

Dodanie napisów do filmu AVI w programie Auto Gordian Knot

Dodanie napisów do filmu AVI w programie Auto Gordian Knot Dodanie napisów do filmu AVI w programie Auto Gordian Knot Aplikacja Auto Gordian Knot jest pakietem, który zawiera w sobie inne, konieczne do współpracy z nią programy. Należą do nich: VirtualDubMod,

Bardziej szczegółowo

EASY CAP VIDEO GRABBER SZYBKI START. Instalacja sterowników

EASY CAP VIDEO GRABBER SZYBKI START. Instalacja sterowników EASY CAP VIDEO GRABBER SZYBKI START Instalacja sterowników Włóż do napędu CD-ROM dołączoną do urządzenia płytę CD. Jeśli po chwili nie uruchomi się automatycznie program z opcjami instalacyjnymi to uruchom

Bardziej szczegółowo

Tworzenie strony www - jako projektu z Mechaniki i budowy maszyn

Tworzenie strony www - jako projektu z Mechaniki i budowy maszyn Tworzenie strony www - jako projektu z Mechaniki i budowy maszyn Program do tworzenia projektu strony - Microsoft SharePoint Designer 2007 Kliknij > aby dowiedzieć się o nowej aplikacji do tworzenia stron

Bardziej szczegółowo

Jak zainstalować i skonfigurować komunikator MIRANDA, aby wyglądał i funkcjonował jak Gadu Gadu Tutorial by t800.

Jak zainstalować i skonfigurować komunikator MIRANDA, aby wyglądał i funkcjonował jak Gadu Gadu Tutorial by t800. Jak zainstalować i skonfigurować komunikator MIRANDA, aby wyglądał i funkcjonował jak Gadu Gadu Tutorial by t800. Wraz z niniejszym tutorialem, dołączone są 4 pliki (krok0, krok1, itd). Nie należy ich

Bardziej szczegółowo

Informacja: Niżej opisane rozwiązanie można również zastosować do przechwytywania materiału z kamery analogowej bądź cyfrowej.

Informacja: Niżej opisane rozwiązanie można również zastosować do przechwytywania materiału z kamery analogowej bądź cyfrowej. Z kasety VHS na płytę DVD Poniższy artykuł ma na celu pokazanie, w jaki sposób przechwycić materiał z kasety VHS i przerobić go do formatu DVD. Czas wykonania tej operacji jest uzależniony od sprzętu,

Bardziej szczegółowo

Stawiamy pierwsze kroki

Stawiamy pierwsze kroki Stawiamy pierwsze kroki 3.1. Stawiamy pierwsze kroki Edytory tekstu to najbardziej popularna odmiana programów służących do wprowadzania i zmieniania (czyli edytowania) tekstów. Zalicza się je do programów

Bardziej szczegółowo

Jak uŝywać programu Windows Movie Maker?

Jak uŝywać programu Windows Movie Maker? Jak uŝywać programu Windows Movie Maker? Windows Movie Maker to program do tworzenia/edytowania filmów. Jest on standardowo dorzucany do systemu operacyjnego Windows. Program jest prosty w obsłudze i w

Bardziej szczegółowo

Rodzaje plików. Podstawowe definicje.

Rodzaje plików. Podstawowe definicje. Rodzaje plików. Podstawowe definicje. Mariusz Tokarski Zagadnienia Zarządzanie plikami w systemie Windows Definicja pliku Opcje folderów Programy domyślne Współdzielenie plików przez programy Podstawowe

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu:

Instalacja programu: Instrukcja programu Konwerter Lido Aktualizacja instrukcji : 2012/03/25 INSTALACJA PROGRAMU:... 1 OKNO PROGRAMU OPIS... 3 DODANIE MODUŁÓW KONWERSJI... 3 DODANIE LICENCJI... 5 DODANIE FIRMY... 7 DODAWANIE

Bardziej szczegółowo

Kompresja filmu DVD do formatu AVI za pomocą Avidemux (również w systemie Linux)

Kompresja filmu DVD do formatu AVI za pomocą Avidemux (również w systemie Linux) Kompresja filmu DVD do formatu AVI za pomocą Avidemux (również w systemie Linux) Wstęp W serwisie znajduje się już wiele opisów dotyczących kompresji filmów DVD do formatu DivX. Wszystkie te artykuły opisują

Bardziej szczegółowo

Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie

Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie 1 (Pobrane z slow7.pl) Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie awaryjnym? Najprostszym ze sposobów wymuszenia na systemie przejścia do trybu awaryjnego jest wybranie Start a następnie Zasilanie i z

Bardziej szczegółowo

Memeo Instant Backup Podręcznik Szybkiego Startu

Memeo Instant Backup Podręcznik Szybkiego Startu Wprowadzenie Memeo Instant Backup pozwala w łatwy sposób chronić dane przed zagrożeniami cyfrowego świata. Aplikacja regularnie i automatycznie tworzy kopie zapasowe ważnych plików znajdujących się na

Bardziej szczegółowo

5.4. Tworzymy formularze

5.4. Tworzymy formularze 5.4. Tworzymy formularze Zastosowanie formularzy Formularz to obiekt bazy danych, który daje możliwość tworzenia i modyfikacji danych w tabeli lub kwerendzie. Jego wielką zaletą jest umiejętność zautomatyzowania

Bardziej szczegółowo

Ustalanie dostępu do plików - Windows XP Home/Professional

Ustalanie dostępu do plików - Windows XP Home/Professional Ustalanie dostępu do plików - Windows XP Home/Professional Aby edytować atrybuty dostępu do plikow/ katalogow w systemie plików NTFS wpierw sprawdź czy jest Wyłączone proste udostępnianie czyli przejdź

Bardziej szczegółowo

DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY

DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY SPIS TREŚCI Pasek narzędzi i wyszukiwarka aplikacji... 2 Dodawanie portletów... 3 Widok zawartości stron... 4 Zawartość portletu... 5 Ikonki wybierz oraz dodaj zawartość stron...

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo. Należy przy tym pamiętać, że zmiana stawek VAT obejmie dwie czynności:

Szanowni Państwo. Należy przy tym pamiętać, że zmiana stawek VAT obejmie dwie czynności: Szanowni Państwo Zapowiedź podniesienia stawek VAT stała się faktem. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dniem 1 stycznia 2011 roku zostaną wprowadzone nowe stawki VAT. Obowiązujące aktualnie

Bardziej szczegółowo

Mazowiecki Elektroniczny Wniosek Aplikacyjny

Mazowiecki Elektroniczny Wniosek Aplikacyjny Mazowiecki Elektroniczny Wniosek Aplikacyjny Generator Offline Instrukcja użytkownika Problemy z aplikacją można zgłaszad pod adresem: zgloszenie@mazowia.eu SPIS TREŚCI Zawartość 1 Instalacja Generatora

Bardziej szczegółowo

Zadanie Wstaw wykres i dokonaj jego edycji dla poniższych danych. 8a 3,54 8b 5,25 8c 4,21 8d 4,85

Zadanie Wstaw wykres i dokonaj jego edycji dla poniższych danych. 8a 3,54 8b 5,25 8c 4,21 8d 4,85 Zadanie Wstaw wykres i dokonaj jego edycji dla poniższych danych Klasa Średnia 8a 3,54 8b 5,25 8c 4,21 8d 4,85 Do wstawienia wykresu w edytorze tekstu nie potrzebujemy mieć wykonanej tabeli jest ona tylko

Bardziej szczegółowo

1. Wstęp Pierwsze uruchomienie Przygotowanie kompozycji Wybór kompozycji Edycja kompozycji...

1. Wstęp Pierwsze uruchomienie Przygotowanie kompozycji Wybór kompozycji Edycja kompozycji... Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Pierwsze uruchomienie... 3 3. Przygotowanie kompozycji... 4 3.1. Wybór kompozycji... 4 3.2. Edycja kompozycji... 5 3.2.1. Dodawanie pliku Flash przygotowanie plików Flash...

Bardziej szczegółowo

Zacznijmy więc pracę z repozytorium. Pierwsza konieczna rzecz do rozpoczęcia pracy z repozytorium, to zalogowanie się w serwisie:

Zacznijmy więc pracę z repozytorium. Pierwsza konieczna rzecz do rozpoczęcia pracy z repozytorium, to zalogowanie się w serwisie: Repozytorium służy do przechowywania plików powstających przy pracy nad projektami we w miarę usystematyzowany sposób. Sam mechanizm repozytorium jest zbliżony do działania systemu plików, czyli składa

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

VinCent Administrator

VinCent Administrator VinCent Administrator Moduł Zarządzania podatnikami Krótka instrukcja obsługi ver. 1.01 Zielona Góra, grudzień 2005 1. Przeznaczenie programu Program VinCent Administrator przeznaczony jest dla administratorów

Bardziej szczegółowo

Optymalizacja systemu Windows XP przy współpracy z programem Mach3

Optymalizacja systemu Windows XP przy współpracy z programem Mach3 Optymalizacja systemu Windows XP przy współpracy z programem Mach3 Zaleca się, aby komputer na którym ma pracować program Mach3 był przeznaczony wyłącznie do tego celu. Instalujemy na nim tylko programy,

Bardziej szczegółowo

Integracja MS Windows Service Pack 4 z płytą instalacyjną MS Windows 2000

Integracja MS Windows Service Pack 4 z płytą instalacyjną MS Windows 2000 mgr Marek W. Krasowski Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego w Drohiczynie Integracja MS Windows Service Pack 4 z płytą instalacyjną MS Windows 2000 W oprogramowaniu systemowym stacji roboczych

Bardziej szczegółowo

T: Instalacja systemu Windows 2008 Serwer w maszynie wirtualnej VirtualBox.

T: Instalacja systemu Windows 2008 Serwer w maszynie wirtualnej VirtualBox. T: Instalacja systemu Windows 2008 Serwer w maszynie wirtualnej VirtualBox. Wstępna konfiguracja oprogramowania VirtualBox: Program VirtualBox zainstalowany jest w katalogu c:\programy\virtualbox. Po uruchomieniu

Bardziej szczegółowo

Karta Video USB DVR-USB/42

Karta Video USB DVR-USB/42 Karta Video USB DVR-USB/42 Instrukcja użytkownika 1 www.delta.poznan.pl Spis treści 1. Wprowadzenie...3 1.1. Opis...3 1.2. Wymagania systemowe...5 1.3. Specyfikacja systemu...5 2. Instalacja sprzętu...6

Bardziej szczegółowo

Divar - Archive Player. Instrukcja obsługi

Divar - Archive Player. Instrukcja obsługi Divar - Archive Player PL Instrukcja obsługi Divar Odtwarzacz Instrukcja obsługi PL 1 Divar Digital Versatile Recorder Divar Odtwarzacz Instrukcja obsługi Spis treści Rozpoczęcie pracy........................................2

Bardziej szczegółowo

ADMINISTRACJA STRONĄ EMPIRE MUSIC

ADMINISTRACJA STRONĄ EMPIRE MUSIC ADMINISTRACJA STRONĄ EMPIRE MUSIC I.Nawigacja / Poruszanie się pomiędzy działami. Po zalogowaniu na panel należy wybrać do którego działu chcemy wprowadzić zmiany. Lista z działami znajduję po prawej stronie

Bardziej szczegółowo

Program PortaScan wersja 1.0.3. Instrukcja obsługi

Program PortaScan wersja 1.0.3. Instrukcja obsługi Porta KMI Poland Sp. z o.o. Bolszewo, ul. Szkolna 26 Program PortaScan wersja 1.0.3 Instrukcja obsługi Wykonano: Dział IT Porta KMI Poland Sp. z o.o. Program PortaScan wersja 1.0.3. Instrukcja instalacji

Bardziej szczegółowo

Dodawanie wzorca graficznego do programów linii InsERT GT

Dodawanie wzorca graficznego do programów linii InsERT GT Dodawanie wzorca graficznego do programów linii InsERT GT Wzorce wydruków graficznych są plikami z rozszerzeniem RPT. Przy przesyłaniu mailem takie wzorce są najczęściej przesyłane w postaci skompresowanej.

Bardziej szczegółowo

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl 2 Do obsługi Twojego szablonu nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie - jedyne czego potrzebujesz to aktywne konto w serwisie allegro.pl. Dokładne

Bardziej szczegółowo

2. Tworzymy bootowalny pendrive z obrazu ISO - zobacz poradnik, jak tego dokonać.

2. Tworzymy bootowalny pendrive z obrazu ISO - zobacz poradnik, jak tego dokonać. Windows 8.1 w wersji testowej ujrzał już światło dzienne i każdy zainteresowany może go zainstalować na swoim komputerze całkowicie za darmo. Niestety ze względu na brak polskiej wersji językowej, aktualizacja

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Cz. 4. Animacje, przejścia, pokaz slajdów Dzięki animacjom nasza prezentacja może stać się bardziej dynamiczna, a informacje, które chcemy przekazać,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja; Kolorowe neony Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Kolorowe neony 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: opisać sposób tworzenia animacji; wyjaśnić pojęcie klatka ; opisać działanie

Bardziej szczegółowo

Czysta Instalacja systemu Windows XP

Czysta Instalacja systemu Windows XP Czysta Instalacja systemu Windows XP Polega na zainstalowaniu systemu na partycji, gdzie aktualnie nie znajduje się żadna inna wersja systemu Windows, z wyjątkiem tego, który nie działa poprawnie i chcielibyśmy

Bardziej szczegółowo

Instalacja TeXStudio. krok po kroku. Autor: Łukasz Gabrysiak

Instalacja TeXStudio. krok po kroku. Autor: Łukasz Gabrysiak Instalacja TeXStudio krok po kroku Autor: Łukasz Gabrysiak Pobieranie najnowszej wersji aplikacji TeXStudio Najnowszą aplikację pobierzemy ze strony: http: //www.texstudio.org/ Pobieranie najnowszej wersji

Bardziej szczegółowo

Skaner do slajdów i negatywów JAYTECH DS- 100

Skaner do slajdów i negatywów JAYTECH DS- 100 Skaner do slajdów i negatywów JAYTECH DS- 100 Instrukcja obsługi Nr produktu: 884007 Strona 1 z 10 1. Instalacja Przed podłączeniem do komputera PC po raz pierwszy należy włożyć CD-ROM i wybrać następujące

Bardziej szczegółowo

Laboratorium Napędu robotów

Laboratorium Napędu robotów WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY INSTYTUT MASZYN, NAPĘDÓW I POMIARÓW ELEKTRYCZNYCH Laboratorium Napędu robotów INS 5 Ploter frezująco grawerujący Lynx 6090F 1. OPIS PRZYCISKÓW NA PANELU STEROWANIA. Rys. 1. Przyciski

Bardziej szczegółowo

Program nazywa się: unetbootin

Program nazywa się: unetbootin Pobieranie programu dzięki któremu stworzymy bootowalną płytę CD Program nazywa się: unetbootin Ilustracja 1 Wpisujemy w wyszukiwarkę google: unetbootin. Staramy się znaleźć pozycję wyszukiwarce linka

Bardziej szczegółowo

Automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych

Automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych Automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych Obsługa grawerki Laser 500 i programu LaserCut 5.3 Dominik Rzepka, dominik.rzepka@agh.edu.pl Celem projektu jest wykonanie grawerunku na pleksi oraz

Bardziej szczegółowo

Nagrywanie płyt CD i DVD

Nagrywanie płyt CD i DVD Nagrywanie płyt CD i DVD Pobieranie i instalacja programu CDBurnerXP 1. Wejdź na stronę http://cdburnerxp.se/ 2. Kliknij w zielony przycisk CDBurnerXP Free Download 3. Wybierz Zapisz plik [Mozilla Firefox]

Bardziej szczegółowo

Pokaz slajdów na stronie internetowej

Pokaz slajdów na stronie internetowej Pokaz slajdów na stronie internetowej... 1 Podpisy pod zdjęciami... 3 Publikacja pokazu slajdów w Internecie... 4 Generator strony Uczelni... 4 Funkcje dla zaawansowanych użytkowników... 5 Zmiana kolorów

Bardziej szczegółowo

Jak zainstalować szablon allegro?

Jak zainstalować szablon allegro? Jak zainstalować szablon allegro? W mailu z zakupionym szablonem otrzymali państwo plik zip z numerem szablonu w nazwie. Należy najpierw go rozpakować. W paczce znajduję się pliki: 1. index[nrszablonu].txt

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu na systemie vista/win7/win8/win10. Instrukcja dotyczy instalacji wszystkich programów ( na przykładzie Helios ).

Instalacja programu na systemie vista/win7/win8/win10. Instrukcja dotyczy instalacji wszystkich programów ( na przykładzie Helios ). Instalacja programu na systemie vista/win7/win8/win10. Instrukcja dotyczy instalacji wszystkich programów ( na przykładzie Helios ). Program Helios pomoc społeczna pracuje zarówno na systemach 32 i 64

Bardziej szczegółowo

Kalipso wywiady środowiskowe

Kalipso wywiady środowiskowe Instrukcja instalacji Kalipso wywiady środowiskowe I. Na systemie operacyjnym Ubuntu (TM) II. Na systemie operacyjnym Windows INFO-R Spółka Jawna - 2017 43-430 Pogórze, ul. Baziowa 29, tel. (33) 479 93

Bardziej szczegółowo

Bazy danych raporty. 1. Przekopiuj na dysk F:\ bazę M5BIB.mdb z dysku wskazanego przez prowadzącego.

Bazy danych raporty. 1. Przekopiuj na dysk F:\ bazę M5BIB.mdb z dysku wskazanego przez prowadzącego. Bazy danych raporty 1. Przekopiuj na dysk F:\ bazę M5BIB.mdb z dysku wskazanego przez prowadzącego. 2. Otwórz bazę (F:\M5BIB). 3. Utwórz raport wyświetlający wszystkie pola z tabeli KSIAZKI. Pozostaw ustawienia

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie MakeAVIS w konwersji AVI na DVD z napisami w NeroVision Express

Wykorzystanie MakeAVIS w konwersji AVI na DVD z napisami w NeroVision Express Wykorzystanie MakeAVIS w konwersji AVI na DVD z napisami w NeroVision Express Wstęp Wielu z was zapewne stanęło przed problemem konwertowania plików avi zawierających oryginalną ścieżkę dźwiękową oraz

Bardziej szczegółowo

CloneDVD 2 ( ) CloneDVD Informacja CloneDVD CloneDVD 2 DVDDecrypter CloneDVD 2 Trialware CloneDVD 2 SetupCloneDVD2

CloneDVD 2 ( ) CloneDVD Informacja CloneDVD CloneDVD 2 DVDDecrypter CloneDVD 2 Trialware CloneDVD 2 SetupCloneDVD2 CloneDVD 2 (2.5.4.3) Ceny nagrywarek DVD w obecnej chwili są tak atrakcyjne, że coraz więcej osób przymierza się do ich kupna. Część zamierza wykorzystać ją jako narzędzie do sporządzania kopii lub programów.

Bardziej szczegółowo

6.4. Efekty specjalne

6.4. Efekty specjalne 6.4. Efekty specjalne W programie MS PowerPoint 2010 znajdziemy coś takiego jak efekty specjalne. Służą one po to by prezentacja nie stała się monotonna i zachęcała widzów do uwagi poprzez zastosowane

Bardziej szczegółowo

Instrukcja importu dokumentów z programu Fakt do programu Płatnik 5.01.001

Instrukcja importu dokumentów z programu Fakt do programu Płatnik 5.01.001 1 Instrukcja importu dokumentów z programu Fakt do programu Płatnik 5.01.001 I. EKSPORT DANYCH Z PROGRAMU FAKT DO PŁATNIKA...2 I.1. WYSYŁANIE DEKLARACJI Z PROGRAMU FAKT....2 I.2. KATALOGI I ŚCIEŻKI DOSTĘPU....2

Bardziej szczegółowo

Pliki audio mp3 w Alesis Fusion

Pliki audio mp3 w Alesis Fusion Pliki audio mp3 w Alesis Fusion Autor: Łukasz Gajowski E-mail: lukasz@waves.pl Www: http://www.fusion.waves.pl Data napisania dokumentu: 08.12.2007 Często nowi użytkownicy Alesis'a Fusion zastanawiają

Bardziej szczegółowo

Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07

Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07 Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07 1 2 Spis treści Integracja...5 1.Compas 2026 Lan...5 Logowanie...7 Użytkownicy...8 Raporty...10 Tworzenie wizualizacji Widoki...12 1.Zarządzanie widokami...12

Bardziej szczegółowo

Jak posługiwać się edytorem treści

Jak posługiwać się edytorem treści Jak posługiwać się edytorem treści Edytor CKE jest bardzo prostym narzędziem pomagającym osobom niezaznajomionym z językiem HTML w tworzeniu interaktywnych treści stron internetowych. Razem z praktyka

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny EXCEL

Arkusz kalkulacyjny EXCEL ARKUSZ KALKULACYJNY EXCEL 1 Arkusz kalkulacyjny EXCEL Aby obrysować tabelę krawędziami należy: 1. Zaznaczyć komórki, które chcemy obrysować. 2. Kursor myszy ustawić na menu FORMAT i raz kliknąć lewym klawiszem

Bardziej szczegółowo

z 5 2007-06-30 18:15

z 5 2007-06-30 18:15 http://www.playstationworld.pl :: Generowanie obrazów płyt CD gotowych do nagrania dla PlayStation 2 Artykuł dodany przez: KoDa (2006-04-18 17:00:45) Do stworzenia płyty CD będziemy potrzebować dwóch programów

Bardziej szczegółowo

Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści

Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści Wymagania sprzętowe i systemowe :...2 Instalacja dla systemów Windows 32-bit...3 Instalacja dla systemów Windows 64-bit/Linux...6 1

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 3. Nośniki i nagrywarki...z...38 CD i DVD 38 Pojemność płyt 41 Format płyt 42

Spis treści. 3. Nośniki i nagrywarki...z...38 CD i DVD 38 Pojemność płyt 41 Format płyt 42 3. Nośniki i nagrywarki...z...38 CD i DVD 38 Pojemność płyt 41 Format płyt 42 Spis treści Wstęp...Z... 5 1. Zakup nagrywarki...z... 7 Wybór typu nagrywarki 7 Rodzaje złącz 8 Technologia Burn-Proof 8 Formaty

Bardziej szczegółowo

Narzędzie Tworzenia Testów (fragment pakietu Nauczyciel)

Narzędzie Tworzenia Testów (fragment pakietu Nauczyciel) System Sprawdzania Wiedzy Gold-Pen Narzędzie Tworzenia Testów (fragment pakietu Nauczyciel) Dokumentacja użytkownika Spis treści Zastosowanie programu... 3 Struktura baz danych programu... 3 Wymagania

Bardziej szczegółowo

Instalacja PPPoE w systemie Windows XP za pomocą kreatora nowego połączenia sieciowego

Instalacja PPPoE w systemie Windows XP za pomocą kreatora nowego połączenia sieciowego Instalacja PPPoE w systemie Windows XP za pomocą kreatora nowego połączenia sieciowego System Windows XP posiada wbudowaną obsługę połączenia PPPoE, nazywa się to połączenie szerokopasmowe, wymagające

Bardziej szczegółowo

Stupeflix. Możemy również zalogować się korzystając z konta na portalu Facebook lub Google.

Stupeflix. Możemy również zalogować się korzystając z konta na portalu Facebook lub Google. Stupeflix Małgorzata Garkowska www.studio.stupeflix.com Stupeflix darmowe narzędzie online służące do tworzenia filmów ze zdjęć. Do zdjęć możemy dodać tekst, wybrać ciekawe przejście, zdecydować o szybkości

Bardziej szczegółowo

Grafika w aplikacjach lp. Jak zmienić kolor tła?

Grafika w aplikacjach lp. Jak zmienić kolor tła? Grafika w aplikacjach lp W tym rozdziale znajdziesz informacje jak osadzić w tworzonym programie zdjęcia, rysunki, wykresy i inne elementy graficzne. W środowisku lp autor ma dostęp do następujących obiektów

Bardziej szczegółowo

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku W swoim folderze utwórz folder o nazwie 29_10_2009, wszystkie dzisiejsze zadania wykonuj w tym folderze. Na dzisiejszych zajęciach nauczymy

Bardziej szczegółowo

Wstawianie filmu i odtwarzanie go automatycznie

Wstawianie filmu i odtwarzanie go automatycznie Wstawianie filmu (pliku wideo) w programie PowerPoint 2003 i wyświetlanie go na pełnym ekranie Ten artykuł dotyczy odtwarzania filmów (nazywanych także plikami wideo) i opisuje sposób wykonywania następujących

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Rozdział 3. Podstawowe operacje na plikach...49 System plików... 49 Konsola... 49 Zapisanie rezultatu do pliku... 50

Spis treści. Rozdział 3. Podstawowe operacje na plikach...49 System plików... 49 Konsola... 49 Zapisanie rezultatu do pliku... 50 Spis treści Rozdział 1. Instalacja systemu Aurox...5 Wymagania sprzętowe... 5 Rozpoczynamy instalację... 6 Wykrywanie i instalacja urządzeń... 7 Zarządzanie partycjami... 10 Konfiguracja sieci i boot loadera...

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 4 - Podstawy materiałów i tekstur. Renderowanie obrazu i animacji

Ćwiczenie 4 - Podstawy materiałów i tekstur. Renderowanie obrazu i animacji Ćwiczenie 4 - Podstawy materiałów i tekstur. Renderowanie obrazu i animacji Materiał jest zbiorem informacji o właściwościach powierzchni. Składa się na niego kolor, sposób odbijania światła i sposób nakładania

Bardziej szczegółowo

Rysunek 1: Okno timeline wykorzystywane do tworzenia animacji.

Rysunek 1: Okno timeline wykorzystywane do tworzenia animacji. Ćwiczenie 5 - Tworzenie animacji Podczas tworzenia prostej animacji wykorzystywać będziemy okno Timeline domyślnie ustawione na dole okna Blendera (Rys. 1). Proces tworzenia animacji polega na stworzeniu

Bardziej szczegółowo

Archiwizowanie nagrań i naprawa bazy danych

Archiwizowanie nagrań i naprawa bazy danych ROZDZIAŁ 6 Archiwizowanie nagrań i naprawa bazy danych Pliki wideo mogą być archiwizowane z dysku twardego na zewnętrzne nośniki, takie jak CD-R, DVD, MO lub ZIP. Tworzenie kopii plików audio/wideo Pliki

Bardziej szczegółowo