Jak promować swoją organizację storytelling i inne działania, warsztat medialny

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak promować swoją organizację storytelling i inne działania, warsztat medialny"

Transkrypt

1 Jak promować swoją organizację storytelling i inne działania, warsztat medialny PAKIET PRAKTYCZNYCH INFORMACJI Sylwia Wieczeryńska KONTAKTY Z MEDIAMI: 1. Zrób rozeznanie w mediach lokalnych, to Twoi sprzymierzeńcy. Znajdź dziennikarzy i dziennikarki, które zajmują się podobną tematyką co Twoja organizacja. 2. Stwórz tabelkę, w którą będziesz wpisywał poszczególne redakcje, imiona i nazwiska dziennikarzy i dziennikarek oraz kontakty do nich (mail, adres redakcji, nr tel.). 3. Utrzymuj kontakt wysyłaj informacje o bieżącej działalności, podsumowania, zapraszaj na konferencje i wydarzenia, ale też podziękowania czy okolicznościowe kartki. 4. Informuj o wszystkich działaniach, dokonaniach, nagrodach swojej organizacji. 5. Zapewnij mediom łatwy kontakt do siebie: - w mailach podawaj w stopce kontakt do siebie nr tel, mail, - w treści maila wpisz osobę, z którą trzeba się kontaktować, - pamiętaj, aby na stronie www organizacji były aktualne dane kontaktowe. 6. Stwórz na stronie www organizacji zakładkę dla mediów, gdzie oprócz kontaktów do osób odpowiedzialnych za poszczególne media lub rzecznika/rzeczniczki prasowej, znajdą się też: krótka informacja o Twojej organizacji (czym się zajmuje, od kiedy działa, itp.) oraz loga. 7. Dobrym sposobem na utrzymywanie kontaktu jest też dołączenie mediów do newslettera organizacji. 8. Jeśli rozmawiasz z dziennikarzami i dziennikarkami o organizacji lub danym działaniu

2 organizacji, pamiętaj, żeby być przygotowanym: znać ideę, program, ważne liczby itp., mówić zwięźle. 9. Stwórz listę ekspertów i ekspertek z Twojej organizacji, które mogłyby w danej dziedzinie wypowiadać się i roześlij ją do mediów z opisami osób i kontaktem do nich. FORMY KONTAKTU Z MEDIAMI: 1. KONTAKT BEZPOŚREDNI po zapoznaniu się z dziennikarzami i dziennikarkami, warto utrzymywać z nimi kontakt. Wysyłać oddzielnie maila lub dzwonić z informacją, że może ich to zainteresuje. Nie bądź nachalny! 2. INFORMACJA PRASOWA (komunikat prasowy) przekazanie informacji o rozpoczynających/ kończących się działaniach organizacji, ważnych wydarzeniach w organizacji itp. (więcej na następnej stronie) 3. KONFERENCJA PRASOWA organizowana, by poinformować o ważnym wydarzeniu (np. rozpoczyna się projekt/ festiwal/ cykl wydarzeń, podsumowanie długotrwałych działań itp.). Informacja z zaproszeniem na konferencję powinna być wysłana kilka dni wcześniej. W mailu powinno znaleźć się: miejsce i czas konferencji, kilka zdań o projekcie/wydarzeniu, o którym chcesz poinformować, kilka zdań o organizacji, a także kontakt do organizatorów. Na konferencję przygotuj materiały prasowe, które rozdasz dziennikarzom, pamiętaj, żeby przedstawić uczestników i uczestniczki konferencji. Zacznij konferencję o czasie (ew. 5 min później)! Konferencja powinna trwać ok min. Po konferencji warto wysłać informację prasową, która będzie zawierała informację o głównym temacie konferencji, ale też wypowiedzi uczestników i uczestniczek. 4. BRIEFING PRASOWY krótsza konferencja, odbywa się zazwyczaj na stojąco. Ma na celu przekazanie ważnej informacji i ewentualne pytania mediów.

3 5. ŚNIADANIE/LUNCH PRASOWY dłuższa forma konferencji, która sprawdza się, jeśli chcemy np. podsumować długotrwałe działanie lub jakieś badanie itp. W śniadaniu uczestniczą: osoby zaangażowane w to działanie, ale też ekspert/ekspertka, która może powiedzieć szerzej o danym temacie/ spojrzeć z boku. Śniadanie jest okazją do dłuższej rozmowy. Trzeba przygotować materiały prasowe, listę uczestników konferencji z kilkoma zdaniami o nich. 6. LISTA EKSPERTÓW I EKSPERTEK 7. STANOWISKO ORGANIZACJI to informacja, którą wysyła się, gdy chce się zabrać stanowisko w debacie publicznej w tematach bliskich Twojej organizacji. INFORMACJA PRASOWA: 1. BUDOWA: tytuł ma zaciekawić, ale też wstępnie informować lead 2-3 zdania z najważniejszymi informacjami, odpowiada na pytania: kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego, body opis tego, co mamy w leadzie, szczegóły, wypowiedzi, itp., informacja o organizacji kilkuzdaniowa o tym, czym się zajmuje organizacja, kontakt, załączniki (ewentualnie) powtórzona informacja w doc, zdjęcie/ plakat, logo organizacji. Pamiętaj, żeby zdjęcia nie miały wielkich rozmiarów! 2. JĘZYK: zdania krótkie i zrozumiałe, język nie używaj trudnych słów, słownictwa projektowego (beneficjenci, dobre praktyki, itp.) pisz w trzeciej osobie. 3. POZOSTAŁE UWAGI:

4 najważniejsze dane w swojej informacji możesz pogrubić, ale zanim wyślesz, sprawdź czy informacja nie wygląda jak choinka! pamiętaj, że Twoja informacja może zostać opublikowana w całości, sprawdź ją dwa razy zanim wyślesz! wpisując adresy mailowe mediów wpisuj je w zakładkę ukryty adresat ustal, kto w organizacji będzie odpowiadał na ewentualne pytania mediów, jeśli będzie to inna osoba niż Ty, podaj w informacji kontakt także do niej Małgorzata Czaplejewicz 1. PUBLIC RELATIONS, CZYLI UCZCIWA, SPRAWNA I OTWARTA KOMUNIKACJA. Publikowanie corocznych raportów z działalności organizacji, wysyłanie kartek świątecznych partnerom i sponsorom, zapraszanie dziennikarzy, zamieszczanie ogłoszeń i informacji na stronie internetowej - między innymi takie działania składają się na public relations. Z jednej strony są to rzeczy dobrze znane wielu pracownikom organizacji pozarządowym. Z drugiej strony jednak nie wszyscy wiedzą, że takie działania znacząco wpływają na wizerunek organizacji i jej relacje z otoczeniem. Jak zatem wykorzystać w pełni potencjał drzemiący w naszej organizacji i tworzących ją ludziach? Czy budowanie wizerunku jest w ogóle organizacji pozarządowej potrzebne? Czy nie wystarczy fajnie działać i czy te działania nie będą dostatecznie nas promować? Dobry wizerunek, wyrazista i rozpoznawalna marka sprawiają, że będziemy pozytywnie kojarzeni i pomagają w dotarciu nie tylko do przyszłych uczestników naszych działań, ale także w uzyskaniu przychylności potencjalnych partnerów, mediów, sponsorów, co ostatecznie przyczyni się do rozwoju organizacji. PR jest jak skrót od słów "PODAJ RĘKĘ. " PODAWANIE RĘKI jest czynnością bardzo ważną, rozpoczynającą proces komunikacyjny. Jest fundamentem nawiązywania komunikacji z otoczeniem, wstępem do dalszych rozmów. Ważne, jak podajemy rękę - niech będzie to zdecydowany ruch i mocny uścisk. Uciskanie opuszków palców, czy podawanie zdechłej ryby świadczy o naszym niezdecydowaniu. Podobnie jest z działaniami PR. Poprzez związki frazeologiczne, w których występuje słowo ręka powstał Dekalog Podawacza Ręki, czyli Specjalisty ds. PR-u:

5 1. Dostać coś od ręki: nic nie dostaniesz, komunikacja jest procesem, który trwa. Uzbrój się w cierpliwość! 2. Oddać w dobre ręce: współpracuj ze specjalistami, szukaj pomocy. Nie rób nic na własną rękę. Z pocałowaniem ręki znajdą się chętni do pomocy :-) 3. Na wyciągnięcie ręki: poszukaj czegoś, co masz, czym możesz się pochwalić, co może zainteresować innych. 4. Weź sprawy w swoje ręce: nie czekaj, nikt za Ciebie nie podejmie decyzji. 5. Patrz na ręce: kontroluj, miej wgląd do prowadzonych działań. 6. Nie rozkładaj rąk: zawsze znajdzie się rozwiązanie. 7. Prawa ręka: znajdź osobę pomocną, zaufaną, nie działaj w pojedynkę. 8. Nie umywaj rąk: bierz odpowiedzialność za swoje czyny. 9. Wiadomość z pierwszej ręki: bądź na czasie, posiadaj informacje. 10. Przybij piątkę: żyj w zgodzie z otoczeniem. Źródło: Agata Brodzka-Kostrzewska, Key Clients Director w firmie PLEON. 2. TOZSAMOŚĆ I WIZERUNEK ORGANIZACJI. Tożsamość organizacji to cele, treści i formy działania, które dana organizacja pragnie przekazać oraz utrwalić w otoczeniu. Tożsamość tworzy informację o obszarze działania organizacji i potrzebach na jakie odpowiada, pozwala także na dialog z otoczeniem, prezentuje zmiany i nowe inicjatywy. Poza tym wyróżnia konkretna organizacje od innych, buduje jej wizerunek oraz kształtuje jej "markę". Jak odkryć tożsamość naszej organizacji? Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: Jacy właściwie jesteśmy? Co robimy i po co istniejemy? Co nas buduje? Czym się zajmujemy? Na czym opiera się nasz statut, jakie wartości są nam bliskie? Trzeba odciąć wiele rzeczy, którymi zajmujemy się pobocznie, ustalić jedną nadrzędną ideę, która jest naszą idée fixe i podkreślać ją konsekwentnie różnymi narzędziami. Ludzie i otoczenie dostrzegają elementy wizualne, które im "serwujemy" oraz elementy niewizualne, składają się na nie kontakty osobiste, kontakty pośrednie za pomocą słów obrazów, bezpośrednio odbierane lub zasłyszane opinie na temat organizacji, zachowanie pracowników/wolontariuszy organizacji, sukcesy, niepowodzenia. Tak tworzy się wizerunek organizacji. To obraz organizacji, wyobrażenie powstałe u odbiorców na podstawie jej świadomych lub nieświadomych działań.

6 3. SKUTECZNA KOMUNIKACJA Z OTOCZENIEM. Etapy skutecznej komunikacji z otoczeniem: - diagnoza, - przemyślana strategia, - świadome wdrażanie, - ewaluacja. Przygotowując komunikat bierz pod uwagę perspektywę odbiorcy komunikatu, tj: OGRANICZONE ZASOBY UWAGI Jako odbiorcy z tysięcy informacji dziennie zapamiętujemy nieliczne. Podobnie jest z naszymi słuchaczami. Jeśli przekroczymy ich zdolność zapamiętywania, przestana nas słuchać. POWTARZALNOŚĆ PRZEKAZU Żadnej reklamy nie nadaje się tylko raz. Aby pozwolić słuchaczowi zapamiętać przekaz, trzeba go powtórzyć około 5-7 razy. Przekaz, aby mógł być zapamiętany musi być też spójny na poziomie obrazu, tekstu i wydźwięku. POSŁUGIWANIE SIE OBRAZEM Obraz działa dużo silniej niż słowo. Myślimy obrazami, lepiej zapamiętujemy informacje skojarzone z obrazem. Nawet jeśli wyłącznie mówimy - warto posługiwać się obrazowym językiem. ZROZUMIAŁY JEZYK Dobrzy mówcy używają języka swoich odbiorców. Hermetyczny, branżowy język sprawia, że odbiorcy przestaną nas słuchać. Mówmy zawsze językiem mówionym, a nie pisanym - takim, który rozumiemy intuicyjnie, a nie takim, który zrozumiemy wyłącznie mocno się skupiając. Mówmy:"pieniądze" zamiast "środki", "młodzież/seniorzy/studenci" zamiast "beneficjenci" Według Josepha Pulitzera, aby komunikat realizował postawione przed nim cele powinien zostać przedstawiony:

7 krótko - tak, żeby go przeczytali jasno - tak, żeby zrozumieli, obrazowo - tak, żeby zapamiętali, dokładnie - tak, aby prowadziło ich bijące od tego światło. Na budowanie wizerunku ma także wpływ: - jakość komunikatu, który chcemy nadać. Od strony merytorycznej: czy informacje, które podajemy odbiorcom są dla nich istotne i pożyteczne. Od strony technicznej: czy informacja jest kompletna, czytelna, wyczerpującą, spójna. - terminowość: czy zaplanowaliśmy wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem, czy informacja jest aktualna, czy dotarła do naszych odbiorców w odpowiednim czasie, pozwalającym im zapoznać się z planowanymi przez nas działaniami, przygotować się na nie, odpowiedzieć na naszą propozycję. A na końcu: - strona wizerunkowa: czy dopełniliśmy kwestii formalnych - czy nazwa i logo organizatora znajdują się w odpowiednim miejscu, czy linia graficzna jest przejrzysta i spójna. CHĘTNIEJ CZYTANE SĄ TEKSTY krótkie podzielone na niewielkie fragmenty z wyraźnymi akapitami urozmaicone, pogrubiona czcionką przy najważniejszych sprawach urozmaicone zdjęciami, wykresami, schematami, tabelami harmonijne o uporządkowanej kompozycji pisane językiem zrozumiałym zawierające treści pozytywne atrakcyjne w formie, drukowane na dobrym gatunkowo papierze adresowane do konkretnego odbiorcy GORSZY ODBIÓR MAJĄ TEKSTY zbyt długie pisane w sposób ciągły bez zaznaczenia istotnych treści przeładowane, zbyt dużo urozmaiceń chaotyczne, nieuporządkowane pisane językiem zawiłym, specjalistycznym zbyt proste, potoczne ze zbytnim nagromadzeniem sformułowań negatywnych niedbałe bez jasno określonego adresata pisane anonimowo Opracowanie na podstawie: "Współpraca z mediami, a tworzenie wizerunku organizacji"; Marta Brzezińska - Hubert, Anna Olszówka, Warszawa ODBIORCY DZIAŁAŃ Wybór grup docelowych polega na przyjrzeniu się otoczeniu i odpowiedzi na pytania:

8 - kto (jaka grupa) jest kluczowy dla nas i naszych działań? - jakie relacje nas z nimi łączą? - co powinni o nas wiedzieć i jaki obraz naszej organizacji chcemy zbudować? - jakie korzyści odniesiemy poprzez wypromowanie z nimi dobrych relacji? - jakie korzyści oni odniosą - co możemy im zaoferować? Źródło: Szyszka M., Kształtowanie wizerunku instytucji pomocy społecznej w mediach, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Warszawa Działania promocyjne powinny się rozpocząć od wyboru grup docelowych, czyli odpowiedzi na pytanie: do kogo będziemy mówić? Na tej podstawie możemy określić sposoby i narzędzia komunikacji, które najskuteczniej pozwolą nam dotrzeć do danej grupy (np. z informacją o naszej działalności, rozpoczętym projekcie itp.) TARGETING Ten sam przekaz można zaprezentować w bardzo różny sposób w zależności od grupy, która nas interesuje. Określ cechy demograficzne grupy: wiek - ile mają lat?

9 płeć - jeśli grupa jest zróżnicowana pod względem płci albo są w niej wyłącznie kobiety warto pamiętać, aby w materiałach również używać żeńskich form i zwrotów, wykształcenie - to zdecyduje o języku, przykładach, materiałach, których możemy użyć, miejsce zamieszkania - miasto czy wieś, czy są jakieś szczególne cechy miejsc, z których pochodzą odbiorcy? Może warto to wykorzystać? poziom wiedzy/zainteresowanie dana kwestią - czy interesuje ich jakiś konkretny aspekt waszej organizacji, działalności, projektu, czy potrzebują całkiem podstawowych danych? Określ cechy psychofizyczne grupy: co ich interesuje i porusza? - czyli w co możesz ich naprawdę zaangażować? jaki styl komunikatu do nich trafi? - formalny czy nieformalny, oficjalny czy nieoficjalny? jakie wartości wyznają? - czy są wartości, które są dla tej grupy szczególnie istotne? 5. DARMOWE NARZĘDZIA INTERNETOWE POMOCNE W BUDOWANIU RELACJI Z OTOCZENIEM. Banki zdjęć: Aplikacja do przesyłania dużych plików: Aplikacja PandaLajka: Pomoc w tworzeniu strategii działań komunikacyjnych Rady jak prowadzić fanpage Porady ekspertów Ważne daty właśnie dla Twojej organizacji RSS newsów technologicznych dla organizacji pozarządowych Teksty społecznie zaangażowanych blogerów Pomoc w tworzeniu strategii działań komunikacyjnych Narzędzia Google a: Projekt Google a skierowany dla NGO, umożliwia bezpłatny dostęp do reklam AdWords dla wybranych organizacji non profit. Tworzenie grup dyskusyjnych, prowadzenie dyskusji on-line w zamkniętych grupach, kontynuacja na forum lub przez a.

10 Usługa umożliwiająca członkom organizacji wspólną pracę nad dokumentami, tworzenie arkuszy kalkulacyjnych, tabel, rysunków. Przydatna funkcja i łatwa w obsłudze funkcja umożliwiająca proste i intuicyjne tworzenie formularzy i ankiet online na stronę WWW. Google Picasa to darmowe narzędzie do organizowania i podstawowej edycji plików multimedialnych. Posiada przydatne funkcje ułatwiające pracę i jest łatwe w obsłudze. Picasa Web Albums darmowe udostępnianie zdjęć od Google serwis internetowy umożliwiający publikację w Internecie albumów zdjęć cyfrowych bezpośrednio z programu Picasa lub z poziomu przeglądarki. Domyślnie, każdy użytkownik ma 1 GB przestrzeni dyskowej, lecz możliwe jest również odpłatne powiększenie pojemności. Dla każdego albumu dostępny jest kanał RSS zawierający wszystkie znajdujące się tam zdjęcia. Dyski w chmurze: Multiplatformowa aplikacja i usługa w jednym, pozwalająca tworzyć kopie zapasowe danych na zewnętrznych serwerach (darmowy limit do 2 GB). Z każdego więc miejsca na świecie i dowolnego komputera każdy pracownik i wolontariusz organizacji może mieć dostęp do ważnych plików np. logo, materiałów graficznych, dokumentów. Inne dyski w chmurze: Darmowe systemy do marketingu: Aplikacje do masowego wysyłania newsletterów graficznych, mailingu i zarządzania bazą subskrybentów. Jako aplikacje darmowe mają również swoje ograniczenia np. ograniczona liczbę wysyłanych maili na miesiąc czy reklamy zamieszczane w treści naszego newslettera. Dynamiczne prezentacje:

11 Darmowe oprogramowanie do tworzenia i przedstawiania dynamicznych prezentacji alternatywa do Power Point. Teksty, zdjęcia, filmy i treści innego rodzaju są umieszczane z możliwością grupowania w ramkach. Prezi umożliwia użytkownikom powiększanie i pomniejszanie ich prezentacji oraz wyświetlanie i poruszanie się pomiędzy poszczególnymi jego elementami po osiach w przestrzeni. Można tworzyć predefiniowane ścieżki nawigacji podczas pokazu. Linki do darmowych szablonów stron z internetu: Darmowe popularne platformy blogowe: Pozwalają na stworzenie prostych stron WWW dla organizacji. BIBLIOGRAFIA: Szyszka M., Kształtowanie wizerunku instytucji pomocy społecznej w mediach, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Warszawa M. Brzezińska - Hubert, A. Olszówka, "Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji", Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu "Młodzież w działaniu". Adamus-Matuszyńska A., Wybrane problemy public relations, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Katowice Altkorn J., Wizualizacja firmy, Wydawnictwo Instytut Marketingu, Kraków Andrzejewski P., Kot W., Media Relations. Budowanie reputacji firmy, Wydawnictwo Poltext, Warszawa Black S., Public relations, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2003.Warszawa Budzyński W., Reklama. Techniki skutecznej perswazji, Wydawnictwo Poltext,Warszawa Sylwia Wieczeryńska Małgorzata Czaplejewicz

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji BUDOWANIE WIZERUNKU ORGANIZACJI KOMUNIKACJA: JA - ORGANIZACJA - OTOCZENIE WSPÓŁPRACA

Bardziej szczegółowo

MARKETING I PR W OGRANIZACJI POZARZĄDOWEJ Trener: Marcin Krukar NERAIDA szkolenia z pasją 1 SPIS TREŚCI PUBLIC RELATIONS - WPROWADZENIE... 3 ELEMENTY PUBLIC RELATIONS W PRAKTYCE... 4 AUTOPREZENTACJA...

Bardziej szczegółowo

PUBLIC RELATIONS W NGO

PUBLIC RELATIONS W NGO PUBLIC RELATIONS W NGO Budowanie wizerunku organizacji pozarządowych Człowiek najlepsza inwestycja Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ ORAZ WYMOGI DOTYCZĄCE INFORMACJI I PROMOCJI

PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ ORAZ WYMOGI DOTYCZĄCE INFORMACJI I PROMOCJI PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ ORAZ WYMOGI DOTYCZĄCE INFORMACJI I PROMOCJI SPIS TREŚCI PODRĘCZNIK KOMUNIKACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ...3 WPROWADZENIE... 3 CZĘŚĆ PIERWSZA WYTYCZNE W

Bardziej szczegółowo

Ekonomia społeczna w praktyce

Ekonomia społeczna w praktyce Spis treści 1. Wstęp 5 1.1. Podstawowe pojęcia 5 2. Strategia 7 2.1. Po co mówimy? 7 2.2. Do kogo mówimy? 8 2.3. Komunikaty 11 3. Narzędzia 13 3.1. Identyfikacja wizualna 13 3.2. Media 15 3.3. PR w internecie

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIOWNIK PROMOCYJNY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

NARZĘDZIOWNIK PROMOCYJNY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NARZĘDZIOWNIK PROMOCYJNY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH Autorzy: Magdalena Filipowska, Mariusz Juszczyk, Emil Nagalewski, Dariusz Stawik, Urszula Szwed, Wacław Wrana Redakcja: Emil Nagalewski Wydawca: Centrum

Bardziej szczegółowo

Standardy powstały w ramach projektu Gdański model wolontariatu seniorów krok I dofinansowany ze środków z Rządowego Programu na rzecz Aktywności

Standardy powstały w ramach projektu Gdański model wolontariatu seniorów krok I dofinansowany ze środków z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Standardy powstały w ramach projektu Gdański model wolontariatu seniorów krok I dofinansowany ze środków z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. 1 Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Standardy powstały w ramach projektu Gdański model wolontariatu seniorów krok I dofinansowany ze środków z Rządowego Programu na rzecz Aktywności

Standardy powstały w ramach projektu Gdański model wolontariatu seniorów krok I dofinansowany ze środków z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Standardy powstały w ramach projektu Gdański model wolontariatu seniorów krok I dofinansowany ze środków z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Strategia kampanii wyborczej

Strategia kampanii wyborczej Od autora Mój podręcznik, pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o marketingu politycznym w Internecie, ma dostarczyć czytelnikowi użytecznych informacji i pomóc w wykształceniu praktycznych umiejętności

Bardziej szczegółowo

Magiczna. pozarządówka. Jak oczarować biznes? Poradnik dla organizacji pozarządowych

Magiczna. pozarządówka. Jak oczarować biznes? Poradnik dla organizacji pozarządowych Magiczna pozarządówka Jak oczarować biznes? Poradnik dla organizacji pozarządowych Konkordia to ruch społeczny, który działa na rzecz poprawy jakości działania fundacji i stowarzyszeń w Polsce oraz dąży

Bardziej szczegółowo

BIURO PODRÓŻY W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Wyłącznie przykłady z turystyki! Praktyczny poradnik dla branży turystycznej

BIURO PODRÓŻY W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Wyłącznie przykłady z turystyki! Praktyczny poradnik dla branży turystycznej BIURO PODRÓŻY W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH Praktyczny poradnik dla branży turystycznej Facebook, YouTube, blog firmowy, wideo Twitter, Google+, mikroblog, fan page forum turystyczne, wirtualny klient Lubię

Bardziej szczegółowo

Dlaczego warto kreować wizerunek?

Dlaczego warto kreować wizerunek? Wprowadzenie do public relations dr Rafał Mrówka Katedra Teorii Zarządzania SGH rafal.mrowka@sgh.waw.pl Dlaczego warto kreować wizerunek? czy? 1 Dlaczego warto kreować wizerunek? Telefon Kupić czy? iphone?

Bardziej szczegółowo

Marta Grzybowska Agnieszka Hanak Anna Niezabitowska. Przekaz medialny. Słupsk 2014 Szkoła Policji w Słupsku

Marta Grzybowska Agnieszka Hanak Anna Niezabitowska. Przekaz medialny. Słupsk 2014 Szkoła Policji w Słupsku Marta Grzybowska Agnieszka Hanak Anna Niezabitowska Przekaz medialny Słupsk 2014 Szkoła Policji w Słupsku Materiał dydaktyczny opracowany w Szkole Policji w Słupsku do użytku wewnętrznego Policji może

Bardziej szczegółowo

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli. Tytuł E-mail marketing obiektów hotelarskich Autor dr Rafał Marek Copyright by Rafał Marek 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części niniejszej publikacji jest

Bardziej szczegółowo

Tytuł oryginału: Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences

Tytuł oryginału: Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences Tytuł oryginału: Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences Tłumaczenie: Tomasz Walczak ISBN: 978-83-246-6349-1 This is edition first published 2012. 2012 John Wiley & Sons,

Bardziej szczegółowo

DOTARCIE Z PRZESŁANIEM DO ODBIORCY. Przewodnik Public Relations dla Rad

DOTARCIE Z PRZESŁANIEM DO ODBIORCY. Przewodnik Public Relations dla Rad DOTARCIE Z PRZESŁANIEM DO ODBIORCY Przewodnik Public Relations dla Rad m I. Wstęp................................................................1 II. Słowniczek terminów...................................................2

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu!

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu! Atrakcyjny Email Marketing Twój przewodnik po Email Marketingu! Copyright 2012 Nowoczesny MLM www.atrakcyjny-email-marketing.pl pawelgrzech@gmail.com Paweł Grzech 1 SŁOWEM WSTĘPU Wysyłam miesięcznie wiadomości

Bardziej szczegółowo

Marketing społecznościowy w hotelarstwie

Marketing społecznościowy w hotelarstwie dr Rafał Marek praktyka doświadczenie - wiedza Praktyczny poradnik hotelarza: Marketing społecznościowy w hotelarstwie Zdobywaj klientów w internecie! Tytuł Marketing społecznościowy w hotelarstwie. Praktyczny

Bardziej szczegółowo

Inwestuj w innowacje!

Inwestuj w innowacje! RAPORT i Uczestnicy wszystkich edycji projektu Inwestuj w innowacje! Twoje zdrowie w dobrych rękach Spis treści Wstęp Wstęp 5 Szanowni Państwo, Relacje inwestorskie kluczem do sukcesu spółki? 6 Prezentacje

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE Z ELEMENTAMI NETWORKINGU DLA SEKTORA POZARZĄDOWEGO

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE Z ELEMENTAMI NETWORKINGU DLA SEKTORA POZARZĄDOWEGO NOWOCZESNE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE Z ELEMENTAMI NETWORKINGU DLA SEKTORA POZARZĄDOWEGO Spis treści NISKOBUDŻETOWE FORMY PROMOCJI 5 I. KWALIFIKACJA DO GOOGLE AD GRANTS DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH 5 1.

Bardziej szczegółowo

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej?

Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej? Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej? Poradnik Agnieszka Wedeł-Domaradzka Anita Raczyńska Krajowy Ośrodek Wpierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Warszawa 2013 Szanowni Państwo,

Bardziej szczegółowo

STRATEGIE WIELOKANAŁOWEJ KOMUNIKACJI Z KLIENTEM. LeadBullet SalesManago Focus Telecom Polska. Raport opracowany przez ekspertów:

STRATEGIE WIELOKANAŁOWEJ KOMUNIKACJI Z KLIENTEM. LeadBullet SalesManago Focus Telecom Polska. Raport opracowany przez ekspertów: STRATEGIE WIELOKANAŁOWEJ KOMUNIKACJI Raport opracowany przez ekspertów: LeadBullet SalesManago Focus Telecom Polska Z KLIENTEM 1 Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA UPOWSZECHNIANIA INFORMACJI DLA PROJEKTU NR: POKL.09.02.00-30-077/09

STRATEGIA UPOWSZECHNIANIA INFORMACJI DLA PROJEKTU NR: POKL.09.02.00-30-077/09 STRATEGIA UPOWSZECHNIANIA INFORMACJI DLA PROJEKTU NR: POKL.09.02.00-30-077/09 Wojciech Zalewski grudzień 2009 r. 2 Wykonanie opracowania współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Projekt Nr:POKL.09.02.00-30-077/09

Bardziej szczegółowo

Komunikacja działań CSR w Polsce

Komunikacja działań CSR w Polsce Komunikacja działań CSR w Polsce Raport z badania poświęconego komunikacji działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu zrealizowanego na grupie przedsiębiorstw oraz konsumentów słuchaczy programu

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ (15) zastosować e-portfolio i blog do opisu pracy indywidualnej i zespołowej wg podanych kryteriów. Materiały dydaktyczne

SCENARIUSZ (15) zastosować e-portfolio i blog do opisu pracy indywidualnej i zespołowej wg podanych kryteriów. Materiały dydaktyczne SCENARIUSZ (15) Autorka: Urszula Małek Temat: E-promocja. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Wiedza o społeczeństwie, III etap edukacyjny Uczeń/uczennica: 29.3) wskazuje główne elementy działań marketingowych

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie

Marketing i reklama w Internecie Marketing i reklama w Internecie Bartosz Małecki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Bartosz Małecki UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

Jak zrobić dostępną stronę internetową. poradnik dla projektantów i redaktorów

Jak zrobić dostępną stronę internetową. poradnik dla projektantów i redaktorów Jak zrobić dostępną stronę internetową poradnik dla projektantów i redaktorów Autor: Dominik Paszkiewicz Konsultacje: Jakub Dębski Redakcja: Magdalena Sułek-Domańska Skład i łamanie: dtpart.pl Wydawca:

Bardziej szczegółowo

Akademia Cyfrowych Kompetencji

Akademia Cyfrowych Kompetencji 1 Oddajemy w Państwa ręce publikację będącą efektem 9-miesięcznej pracy przy realizacji II edycji projektu. Projekt ten ma na celu podniesienie umiejętności posługiwania się tzw. nowymi mediami w różnych

Bardziej szczegółowo