Bezpieczeństwo w sieci

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bezpieczeństwo w sieci"

Transkrypt

1 Bezpieczeństwo w sieci sondę przeprowadziły: Zuzia i Ada I B CO PISZCZY W NASZYM GIMNAZJUM? Co tak naprawdę znaczy, że jesteśmy bezpieczni? Przede wszystkim to, że niczego nie musimy się bać i nie stanie nam się krzywda. Internet z pewność nie zapewnia najwyższej skali bezpieczeństwa. Na każdym kroku pojawiają się w nim rzeczy, które zaufania w nas raczej nie wzbudzają. Nieraz słyszeliście, że ktoś popełnił samobójstwo z powodu gróźb internetowych. I to nazywamy bezpieczeństwem? Nie sądzę. Nikt na pewno nie czuje się pewnie w sieci. Wielu z Was było ofiarą przemocy internetowej. Czy to było ciekawe przeżycie? Może czas zacząć to zmieniać, sprawić, że świat z drugiej strony monitora przestanie być tak przerażający? Może to właśnie Ty weźmiesz w tym udział? Zacznijmy zwracać uwagę na to, gdzie umieszczamy informacje o sobie. Zwracajmy uwagę na to, jak piszemy, bo nigdy nie wiemy, kto i w jaki sposób może to wykorzystać. Zastanówmy się nad tym, co robimy, bo nie wiadomo, co może się wydarzyć. Bezpieczeństwo jest chyba najważniejsze, prawda? Weronika Z jakimi niebezpieczeństwami spotykamy się w sieci? W 4. klasie podstawówki moje koleżanki, które mnie nie lubiły, założyły mi fikcyjne konto na portalu społecznościowym. Wstawiały tam moje zdjęcia i wypisywały na mój temat nieprawdziwe informacje. Często wyzywają mnie w grach. Pewna dziewczyna na naszej klasie ciągle do mnie wypisywała. Prosiła mnie o wysyłanie zdjęć. Kiedyś zaprosił mnie do znajomych na Facebooku jakiś chłopak, który pochodził z Egiptu. Zadawał dziwne pytania i codziennie do mnie pisał, ale ja powiedziałam, że jeśli nie przestanie, zadzwonię na policję. Co chwilę dostaję zaproszenia od nieznajomych ludzi, niektórzy są dużo starsi i z innych krajów. Dostawałam wiadomości, niektóre z nich były podejrzane. Ze strachu usunęłam konto. Przyczepiła się do mnie jakaś dziewczyna.

2 Nękała mnie przez całe dnie i nie chciała ją zablokowałem. się odczepić. Zadawała pytania. W końcu KODEKS TIK W związku z próbą zapewnienia bezpieczeństwa w sieci uczniów i nauczycieli w naszej szkole został opracowany kodeks zasad, których przestrzeganie ustrzeże Was przed wieloma niebezpieczeństwami oraz ułatwi poruszanie się po Internecie. Zasady dotyczą informacji, których nie powinniśmy podawać w sieci oraz zachowań narażających nas na odpowiedzialność a związanych na przykład z przestrzeganiem prawa autorskiego. Coraz częściej wykorzystujemy na lekcjach wykonane przez siebie prezentacje multimedialne, coraz częściej też szukamy w Internecie informacji z różnych dziedzin. Postarajmy się przestrzegać przy tym pewnych zasad, które ułatwią nam życie oraz uchronią przed popełnianiem błędów. Szkolny kodeks TIK 1. Przestrzegamy zasad BHP z komputerem. 2. Bezpiecznie korzystamy z zasobów sieci, poruszamy się po stronach internetowych podanych przez nauczyciela, nie ujawniamy danych osobowych. 3. Korzystamy z zaufanych stron, nie wierzymy bezkrytycznie we wszystko, co wyczytamy. 4. Porównujemy informacje z kilku źródeł, aby sprawdzić ich prawdziwość. 5. Przestrzegamy zasad netykiety. 6. Uczymy się, wykorzystując gry i programy edukacyjne dostosowane do wieku. 7. W czasie zajęć nauczyciele i uczniowie wykorzystują wiedzę i umiejętności TIK. 8. Nie publikujemy w Internecie rzeczy, których możemy się kiedyś wstydzić, ponieważ ktoś może wykorzystać je przeciwko nam. 9. Przestrzegamy praw autorskich. Zamieszczając w swoich pracach informacje ze stron WWW, zawsze zaznaczamy, jakie jest ich źródło i kto jest ich autorem. 10. Zawsze uważamy na to, co piszemy w Internecie, nawet fotografia może zdradzić, gdzie mieszkamy i co mamy w domu. 11. Nie umawiamy się z nieznajomymi. 12. Rodzice, nauczyciele i uczniowie posiadają adresy owe w celu sprawnego przekazywania ważnych informacji pomiędzy sobą.

3 Hejterzy w Sieci W Internecie możemy się spotkać z mnóstwem portali takich jak: Facebook, Ask.fm czy Instagram. Są to najbardziej popularne strony odwiedzane przez nastolatków, lecz nie zawsze są się bezpieczne. Umieszczamy na nich swoje zdjęcia, zamieszczamy posty, odpowiadamy na pytania, wyrażamy własne zdanie. Niestety, niektórym osobom to się nie podoba. Takich ludzi nazywa się hejterami. Kim są? Jest to grupa, która szydzi z kogoś, naśmiewa się i pisze złośliwe komentarze dotyczące np. naszego wyglądu, nie zwracając uwagi na nasze uczucia. Często hejterzy nie są w stanie nawet udowodnić lub podać przyczyny swojej nagannej działalności. Nierzadko ofiarami żartów hejterów są przypadkowo wyłapani internauci. Powstały również strony, które zachęcają i promują hejtowanie. Hejting.com czy Wiocha.pl - to tylko niektóre z propozycji spędzania wolnego czasu. Ludzie na tych portalach przerabiają cudze zdjęcia i dołączają do nich negatywne lub złośliwe komentarze. Portal Ask.fm jest największym siedliskiem tej grupy. Bez problemu można zostawić tam wpis jako anonimowa osoba. Niestety, na świecie odnotowano już kilka samobójstw, spowodowanych przez _z_terów _z tej strony. Nie bójmy się powiadomić rodziców lub innych dorosłych jeśli padamy ofiarą nienawiści w Internecie. Mamy wręcz obowiązek to zgłosić, gdyż nigdy nie wiemy, w co może się to przerodzić. Julia Moralność Kalego Sądzę, że każdy wie, czym są prawa autorskie. Mimo to bywają ludzie, którzy je ignorują. Często robimy tzw. "kopiuj, wklej" bez sprawdzenia, czy autor wyraża na to zgodę, jednak nie zdajemy sobie sprawy, że to niesie za sobą konsekwencje. Wiele razy spotkałam się z wprowadzeniem w życie słów jednego z bohaterów książki "W pustyni i w puszczy", czyli "Kali kraść krowę - dobrze, Kalemu ukraść - źle". Mianowicie chodzi o

4 to, że wielu z nas publikuje w internecie zasada: "Nie czyń drugiemu co tobie swoje "dzieła" i nie życzy sobie, żeby ktoś niemiłe", jednak większość z nas ją pożyczał je bez pytania. Tutaj kłania się lekceważy. Oczywiście do czasu. Gdy ktoś ukradnie nam nasze "wypociny". Zachwyceni nie będziemy, a wtedy zapomnimy, że często sami to robiliśmy (nawet nie zdając sobie z tego sprawy). Musimy pamiętać, że zawsze trzeba wspomnieć o źródle pliku lub tekstu, który pożyczyliśmy. Ponadto bywa, że musimy napisać wypracowanie na jakiś temat, ale nie mamy czasu. Rzecz jasna, w takich sytuacjach szukamy czegoś w Internecie. Jeśli czerpiemy drobne pomysły z prac innych, nie ma w tym niczego złego, natomiast jeśli przywłaszczamy sobie jedną z owych prac, następuje plagiat, więc na przyszłość radzę pomyśleć zanim skopiujecie coś z Internetu ;) Ada Reklamy - świetne okazje? Reklamy są zmorą współczesnych mediów. Pełno ich w telewizji, radiu, gazetach i w sieci. Nie można się od nich uwolnić. Wyskakują z każdego rogu ekranu, przesuwają się tak, że trudno je wyłączyć i pojawiają się przy każdym kolejnym kliknięciu. Okropność! Nie ma przed nimi ucieczki. Chyba, że... No właśnie! Niektóre strony oferują zniknięcie reklam po zapłaceniu niewielkiej sumy. Tylko za co? Nieraz pewnie, serfując po Internecie lub otwierając własną skrzynkę mailową, zauważacie reklamy typu : Jesteś wybrany! Odbierz iphone'a za darmo!* * ale najpierw zarejesteruj się na stronie, wyślij dziecięć sms'ów i kup konto premium. Każdy sms, każda rejestracja kosztuje Cię dużo czasu i pieniędzy. A gdy już przebrniesz przez to wszystko, nagroda, którą miałeś otrzymać, znika. Zapewne nie istnieje, a twórca tej reklamy zniknął wraz z wszystkimi pieniędzmi, które musiałeś wydać, aby otrzymać telefon "za darmo". Nigdy nie jesteśmy stuprocentowo pewni takiego ogłoszenia. Nic nie wiemy też o wiarygodności twórcy i o stanie produktu. Stąd mój apel, aby być czujnym, gdy dochodzi do sprzedaży rzeczy pochodzących z nieznanego źródła.

5 Safari i spółka FACEBOOK BEZPIECZNY CZY NIEBEZPIECZNY? W dzisiejszych czasach w każdym domu jest komputer. Jeżeli jest komputer, to także znajduje się router, czyli łącze z Internetem. Pozostaje więc jedno nurtujące pytanie: Czy Internet jest bezpieczny? Na pewno jest dobrym źródłem wiedzy, miejscem zakupów oraz wszelkich rozrywek! Gdy czegoś nie wiemy bądź nie potrafimy rozwiązać jakiegoś trudnego zadania, zaglądamy do sieci zamiast np. do słownika, encyklopedii lub innego źródła wiedzy. Tak samo z zakupami. Zamiast tradycyjnie iść do sklepu i kupić rzecz, która nam jest aktualnie potrzebna lub nam się podoba, kupujemy ją przez Internet. Z rozrywkami jest tak samo. Większość młodych ludzi siedzi po dobrych parę godzin przed monitorem. Nikt wtedy nie pomyśli o tym, aby wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi, gdyż komputer i gry są ważniejsze. Młodzież w XXI wieku wręcz nie chce słyszeć o czymś takim jak zabawa na dworze. Woli zdecydowanie siedzieć przed komputerem i być jak zombie. Na świecie jest wiele różnych portali społecznościowych. Jednym z nich jest Facebook. Miliony ludzi mają założone konto na tej stronie. Uzytkownik Facebooka może wstawiać tam swoje zdjęcia, zapraszać znajomych, mogą to być ludzie nawet z całego świata. Założyciel konta może także tworzyć różne grupy społecznościowe np. Fanpage (grupa poświęcona jakiejś sławnej osobie lub zespołowi muzycznemu itd.). Mamy możliwość także korzystania z różnych aplikacji, m.in. z minigier. Na pozór Facebook to nieszkodliwy portal, ale zależy to od tego, jak się nim posługujemy i jak się na nim zabezpieczymy. Można rzec, że Facebook jest słabo chronionym portalem, gdyż każdy, kto dołoży starań może wejść na nasze konto. Wtedy zabiera nam dane. Swoje konto na Facebooku możemy jednak odpowiednio zabezpieczyć. Jednakże FB ma też swoje dobre strony. Służy on np. uczniom. Lider klasy zakłada grupę na FB do której dostęp mają tylko uczniowie, nikt inny i każdy po kolei, jeżeli czegoś potrzebuje, to pisze post z prośbą o pomoc, a inni starają się mu pomóc. Inni przypominają o różnych zbliżających się testach i kartkówkach oraz zadaniach domowych, które są do zrobienia. Każdy stara się w jakiś sposób

6 pomóc. Więc ten portal może nie jest aż taki zły? Ponadto jeżeli dziecko było chore i i nie chodziło do szkoły, to równie dobrze może poprosić o lekcje na grupie klasowej. Zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże Biorąc pod uwagę grupy klasowe, fanpage e i rozmaite minigry oraz rozmowy z przyjaciółmi, można stwierdzić, że Facebook nie jest złym portalem społecznościowym. Jednak trzeba z nim się dobrze obchodzić. Musimy pamiętać, że nasze konto musi być odpowiednio zabezpieczone. Należy także uważać, jakie filmiki oraz zdjęcia dodajemy. Przed dodaniem musimy się upewnić, czy dana fotka bądź filmik nas nie ośmiesza lub nie nadaje się do przerobienia. Gdy zapoznamy się z regulaminem strony i zastosujemy się do zasad, które są wskazane, to z pewnością żadna przykrość nas nie spotka, a nasze użytkowanie będzie w pełni bezpiecznie i miłe dla nas samych Natalia Muszyńska I B FEJMY, HEJTY, PYTANIA OTO ASK.FM Ostatnio bardzo głośno jest o znanym portalu internetowym Ask.fm, który został stworzony do tego, aby można było udzielać odpowiedzi na pytania zadawane przez innych, wyrażając przy tym swoją własną opinię. Ostatnio jednak portal ten stał się siedzibą tzw. hejterów. Zadaniem hejterów jest obrażanie i wyśmiewanie osób, które najczęściej są ładniejsze lub po prostu wyrażają swoją opinię na tym portalu, bo przecież w końcu został do tego stworzony. Na ask.fm nie obejdzie się również bez tzw. fejmów. To osoby, które dzięki swojemu charakterowi oraz urodzie, staja się rozpoznawalne i na tym portalu. Niestety, zazwyczaj są to osoby, którym sława nie wychodzi na dobre. Jest wiele przypadków osób które stały się fejmami i przez to ośmieszają się w Internecie, po dodaniu np. jakiegoś śmiesznego zdjęcia lub odpowiadzi na wstydliwe pytanie. Przez takie zachowanie rośnie liczba hejterów. Jednak są tego plusy i minusy. Plusami tego portalu jest np. wyrażanie swojej opinii oraz zabawa związana ze śmiesznymi odpowiedziami. Jednak minusów jest o wiele więcej. Ludzie popadają w kompleksy, stają się uzależnieni, nie potrafią przeżyć dnia bez tego serwisu, ośmieszają się w Internecie. Uważam, że tego typu portal jest raczej odskocznią od rzeczywistości i przeniesieniem się do świata wirtualnego, przez co najczęściej Internet staje się częścią

7 prawdziwego życia. Nie należy brać na poważnie rzeczy, które ludzie tam wypisują i zbytnio się nimi przejmować, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto siedzi przed komputerem. Black UZALEŻNIENIA W SIECI Uzależnienie od komputera lub sieci internetowej przejawia się w niekontrolowanym korzystaniu z komputera bądź z Internetu w sposób, który może powodować szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej czy ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń lub u otoczenia. Uzależnienie od Internetu może dotyczyć wszystkich ludzi, bez względu na wiek, wykształcenie i płeć. Jednak najbardziej narażeni są ludzie młodzi, dla których stał się on w dzisiejszych czasach ogólnie dostępny. Kiedy serfują po Internecie, wydaje im się, że znaleźli się w innym świecie, tzw. wirtualnym, w którym funkcjonowanie jest zdecydowanie łatwiejsze niż w realnym życiu. Nikt nie zastanawia się nad konsekwencjami z tym związanymi. Kimberly Young, ceniony amerykański psycholog z University of Pittsbourgh (USA) wyróżnia pięć podtypów uzależnienia związanego z komputerem, są to między innymi: - erotomania komputerowa; - socjomania internetową, czyli uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych; - uzależnienie od gier hazardowych; - przeciążenie informacyjne, czyli przymus pobierania informacji; Do tych podtypów można jeszcze dodać uzależnienia od blogów, hackerstwo itp. Trudno jest wskazać pierwsze objawy uzależnienia. Nie dzieje się to od razu, jest to pewien proces. Jedną z oznak może być np. spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem, często kosztem snu, zdenerwowanie na brak dostępu do sieci, zaniedbywanie obowiązków, spóźnianie się do pracy i na spotkania, kupowanie nowych gadżetów umożliwiających jeszcze szybszy kontakt z siecią itd. Dodatkowymi oznakami uzależnienia mogą być również dolegliwości fizyczne, takie jak: problemy z nadgarstkami, bóle głowy i kręgosłupa. Pomoc w leczeniu uzależnienia niesie psychoterapia. Jednak skuteczność leczenia zależy

8 od chęci zmiany osoby uzależnionej. artykuł napisany na podstawie: psychologia.net.pl Kuba

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09 Spis Treści Wstęp... 2 Ochrona danych osobowych... 3 Prawo do prywatności w sieci... 5 Serwisy społecznościowe... 6 Cyfrowe ślady mają wpływ na nasz wizerunek w sieci.... 8 Komunikacja w sieci... 10 Działania

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców Bezpieczne media poradnik dla rodziców Spis treści To tylko statystyka, ale... Wstęp.... 5 To tylko statystyka, ale...... 6 Dla dziecka internet znaczy więcej... 6 Nie tylko w domu... 7 Serwisy społecznościowe

Bardziej szczegółowo

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Autor: Caroline Cockerill Przedmowa: Childnet International Wprowadzenie Internet to cudowne

Bardziej szczegółowo

Jak Polacy korzystają z Internetu i jak mogliby to robić mądrzej?

Jak Polacy korzystają z Internetu i jak mogliby to robić mądrzej? 1 S t r o n a Gimnazjum nr 4 w Miejskim Zespole Szkół nr 2 ul. Czarnieckiego 40 06-400 Ciechanów Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej Jak Polacy korzystają z Internetu i jak mogliby to robić mądrzej?

Bardziej szczegółowo

Szkolne Wieści Wydanie Specjalne

Szkolne Wieści Wydanie Specjalne Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie Wydanie Specjalne marzec 2013r BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI www.spzarow.edupage.org E-mail: spzarow@wp.pl Program działań Bądź bezpieczny w sieci został opracowany

Bardziej szczegółowo

Zdradliwe okno na świat co dzieci mogą spotkać w internecie?

Zdradliwe okno na świat co dzieci mogą spotkać w internecie? Zdradliwe okno na świat co dzieci mogą spotkać w internecie? Fundacja Pedagogium Zdradliwe okno na świat co dzieci mogą spotkać w internecie? Opracowanie AGNIESZKA E. TAPER Warszawa 2009 Sfinansowano

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

Nastolatki wobec Internetu

Nastolatki wobec Internetu Nastolatki wobec Internetu OGÓLNOPOLSKIE BADANIE Nastolatki wobec Internetu Realizowane na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i NASK przez Pedagogium WSNS, w okresie maj czerwiec 2014 r. Raport opracowali:

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska

Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska WSTĘP Ilość spraw, jakie przeciętny użytkownik może załatwić przez Internet, rośnie w szybkim tempie. Dzięki Internetowi możemy komunikować się ze znajomymi, znaleźć

Bardziej szczegółowo

Gazeta.pl: Młody polski chirurg założył medycznego YouTube a i... odniósł wielki sukces!

Gazeta.pl: Młody polski chirurg założył medycznego YouTube a i... odniósł wielki sukces! od redakcji Szanowni Czytelnicy e-mentora, Z przyjemnością oddaję Państwu czerwcowe, ostatnie przed letnią przerwą, wydanie naszego pisma. Duży nacisk został w nim położony na zagadnienie aktywności użytkowników

Bardziej szczegółowo

Oswajanie sieci! Partnerem jest:

Oswajanie sieci! Partnerem jest: Elementarz dla dzieci Oswajanie sieci! Partnerem jest: Spis treści: Ochrona oznacza bezpieczeństwo 1 Komunikowanie LOL ;-D 13 Cyberprzemoc 25 Rozrywka i pobieranie plików z sieci 28 Połàcz obrazki z odpowiednimi

Bardziej szczegółowo

Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni

Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni Anna Andrzejewska an.andrzejewska@o2.pl Akademia Pedagogiki Specjalnej Warszawa Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni Wstęp Ubiegłe stulecie, zwłaszcza początek XXI w., to bardzo gwałtowny rozwój mediów

Bardziej szczegółowo

Janina Węgrzecka-Giluń Przewodnik dla Rodziców. Uzależnienia behawioralne HAZARD I INTERNET

Janina Węgrzecka-Giluń Przewodnik dla Rodziców. Uzależnienia behawioralne HAZARD I INTERNET Janina Węgrzecka-Giluń Przewodnik dla Rodziców Uzależnienia behawioralne P A T O L O G I C Z N Y HAZARD I INTERNET Konsultacja naukowa: dr Krzysztof Ostaszewski Korekta: Aneta Zdunek Projekt graficzny:

Bardziej szczegółowo

CYBERNIEBEZPIECZEŃSTWA NIE BAĆ SIĘ, ZNACZY ROZUMIEĆ I WIEDZIEĆ

CYBERNIEBEZPIECZEŃSTWA NIE BAĆ SIĘ, ZNACZY ROZUMIEĆ I WIEDZIEĆ CYBERNIEBEZPIECZEŃSTWA NIE BAĆ SIĘ, ZNACZY ROZUMIEĆ I WIEDZIEĆ Szczecin 2009 Wydawca: Grapus Sp. z o.o., Szczecin Wydano nakładem: Fundacja Razem Bezpieczniej www.razembezpieczniej.pl Skład komputerowy

Bardziej szczegółowo

Blogowanie nowy sposób na zarabianie

Blogowanie nowy sposób na zarabianie Poradnik Blogowanie nowy sposób na zarabianie Materiały opracowano w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w ramach projektu PI-Witryna Pracy 50+ innowacyjny system kojarzenia popytu i podaży na rynku pracy.

Bardziej szczegółowo

Psychologia osiągnięć

Psychologia osiągnięć Sebastian Schabowski Psychologia osiągnięć 40 listów, które odmienią Twoje życie 2008 Spis treści NA CZYM SKUPIAJĄ SWOJĄ UWAGĘ LUDZIE SUKCESU?... 3 CZY TWOJE PRZEKONANIA CI SŁUŻĄ?... 4 DWA NIEZWYKLE WAŻNE

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie scenariusze zajęć. Dziecko w Sieci Sieciaki

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie scenariusze zajęć. Dziecko w Sieci Sieciaki Dziecko w Sieci Sieciaki Bezpieczeństwo dzieci w Internecie scenariusze zajęć Podręcznik zawiera scenariusze zajęć dotyczących bezpieczeństwa w Internecie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz

Bardziej szczegółowo

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI 4 SPIS TREŚCI 5 6 SPIS TREŚCI AKTUALNOŚCI 4 Sławomir Iwasiów Falowanie przeszłości 4 WYWIAD 5 Sławomir Iwasiów Jesteśmy coraz bardziej samotni razem Rozmowa z Krzysztofem Łuszczkiem 5 Refleksje

Bardziej szczegółowo

DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014

DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014 DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014 SPIS TREŚCI 1 Środowisko lokalne wobec zagrożeń dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni 1 Cyberprzestrzeń wynikiem przemian

Bardziej szczegółowo

Wirtualne życie, realne zagrożenia

Wirtualne życie, realne zagrożenia Niebezpieczeństwa z Internetu Wirtualne życie, realne zagrożenia Twoje dziecko korzystające z czatu może stać się ofiarą pedofila. Kiedy gra, jest narażone na kradzież. Umieszczając zdjęcia na blogu i

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu!

Atrakcyjny Email. Twój przewodnik po Email Marketingu! Atrakcyjny Email Marketing Twój przewodnik po Email Marketingu! Copyright 2012 Nowoczesny MLM www.atrakcyjny-email-marketing.pl pawelgrzech@gmail.com Paweł Grzech 1 SŁOWEM WSTĘPU Wysyłam miesięcznie wiadomości

Bardziej szczegółowo

O internecie. i płynących zeń zagrożeniach

O internecie. i płynących zeń zagrożeniach O internecie i płynących zeń zagrożeniach W ciągu ostatnich 20 lat styl życia ulegał i nadal ulega istotnym zmianom. Zmieniają się zatem także sposoby spędzania czasu i wychowania dzieci. Żyjemy w czasach

Bardziej szczegółowo

przez Unię Europejską

przez Unię Europejską Projekt współfinansowany przez Unię Europejską Główny Partner Partner strategiczny Partnerzy Wstęp: Zakup kontrolow@ny Dziecko a nowe technologie Kiedy kupujesz komputer Kiedy kupujesz konsolę Kiedy kupujesz

Bardziej szczegółowo

Konferencja: IT w edukacji Grażyna Gregorczyk. Gliwice, dnia 10 grudnia 2014 roku

Konferencja: IT w edukacji Grażyna Gregorczyk. Gliwice, dnia 10 grudnia 2014 roku Konferencja: IT w edukacji Grażyna Gregorczyk Gliwice, dnia 10 grudnia 2014 roku Pokazanie, jak technologia, która jest źródłem problemów, może również być wykorzystana do realizacji zagadnień związanych

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY INTERNET KROK PO KROKU

BEZPIECZNY INTERNET KROK PO KROKU BEZPIECZNY INTERNET KROK PO KROKU poradnik nie tylko dla seniora Wojciech Wrzos 1 DO LEKTURY ZAPRASZA www.cafesenior.pl PARTNEREM E-BOOKA JEST SPIS TREŚCI Wstęp Rozdział I Poznaj swojego wroga 5 Rozdział

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ /godziny z wychowawcą/

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ /godziny z wychowawcą/ TEMAT: BEZPIECZNY INTERNET KLASY PONADGIMNAZJALNE CZAS LEKCJI : 2 godziny lekcyjne 2 x 45 minut CELE LEKCJI: SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ /godziny z wychowawcą/ Cele ogólne: uświadomienie uczniom, jakie

Bardziej szczegółowo

Akademia Wiedzy Praktycznej

Akademia Wiedzy Praktycznej 1 Akademia Wiedzy Praktycznej www.akademiawiedzy.com Niniejsza publikacja może być kopiowana oraz rozprowadzana wyłącznie bezpłatnie oraz w formie, w jakiej została dostarczona przez autora/wydawcę. Zabronione

Bardziej szczegółowo

S pis treści NOTA OD WYDAWCY 9 WSTĘP 11

S pis treści NOTA OD WYDAWCY 9 WSTĘP 11 S pis treści NOTA OD WYDAWCY 9 WSTĘP 11 1. ZROZUMIEĆ INTERNET 13 2. ZAGROŻENIA ONLINE 25 3. POROZUMIEWANIE SIĘ, NAUKA I OBSERWACJE 65 4. ŚLEDZTWO 77 5. ROZWIĄZANIA ZAPOBIEGANIE I OCHRONA 105 DODATKI 1.

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blog w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blog w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blog w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo