Słynny na całym świecie Festiwal Wirujących Derwiszy odbędzie się w grudniu!

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Słynny na całym świecie Festiwal Wirujących Derwiszy odbędzie się w grudniu!"

Transkrypt

1 Grudzień 2013 Słynny na całym świecie Festiwal Wirujących Derwiszy odbędzie się w grudniu! W dniach grudnia 2013 r. w tureckim mieście Konya odbędzie się Festiwal Wirujących Derwiszy "Mevlana". Wydarzenie upamiętnia rocznicę śmierci Mevlany Rumiego - trzynastowiecznego wybitnego poety sufickiego, perskiego mistyka oraz teologa islamu, którego twórczość stała się inspiracją do powstania muzułmańskiego zakonu Mewlewitów. Charakterystyczną cechą wirujących derwiszy jest medytacja w ruchu w postaci szeregu figur "tanecznych, z których najbardziej widowiska jest umiejętność szybkiego wirowania. Mevlana wierzył bowiem, że komunikacja z Bogiem jest możliwa poprzez ruch i w ten sposób narodził się taniec derwiszy, wirujących w białych szatach, czarnych pelerynach oraz ze stożkowatym nakryciem głowy. Konya, jak głoszą legendy, była pierwszą ludzką osadą, w której zostało przywrócone życie po biblijnym potopie. Obecność derwiszy oraz znaczenie historyczne sprawiło, że miasto jest ważne dla muzułmańskich pielgrzymów, a także niezwykle interesujące dla turystów z całego świata. Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:

2 "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza na teatralnej scenie w Stambule. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach wspólnie z Cengiz Özek Shadow Theatre w Stambule przybliży tureckiej młodzieży "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza. Spektakl zostanie zrealizowany w tradycyjnej dla tureckiego teatru technice cieni (karagöz) przy współudziale światowej sławy lalkarza i mistrza animacji Cengiz`a Özek`a. Premiera spektaklu będzie miała miejsce w październiku 2014 roku podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule, jednego z najważniejszych i najbardziej renomowanych festiwali sztuki lalkarstwa na świecie. W planach jest też pięć spektakli dla tamtejszej młodzieży i studentów, którzy będą mogli uczestniczyć w warsztatach dotyczących polskiej literatury. Projekt powstaje w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Turcja Promesa", który ma zwiększyć zainteresowanie Turków polską kulturą. Przedsięwzięcia realizowane w ramach programu idealnie wpisują się w obchody przypadającej w przyszłym roku rocznicy 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją. Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:

3 Nowoczesne Muzeum Papiernictwa w tureckiej Yalovie. Nowoczesne Muzeum Papiernictwa İbrahim Müteferrika w północnozachodnim mieście Yalova staje się coraz bardziej popularne wśród turystów. Goście muzeum mogą wziąć udział w produkcji papieru przy użyciu tradycyjnych metod, z wykorzystaniem gałęzi drzew, a zarazem bez użycia środków chemicznych oraz konserwujących. Pomimo tego, że placówka muzealna otwarta została 25 maja bieżącego roku, już teraz może poszczycić się liczbą gości muzealnych z różnych krajów. Ze względu na duże zainteresowanie muzeum, jego władze na bieżąco przygotowują materiały niezbędne do produkowania papieru. Turyści wyprodukowany przez siebie papier otrzymują na pamiątkę w prezencie. Dyrektor muzeum podkreśla również, że produkcja papieru nie ma negatywnego wpływu na środowisko i wykorzystuje wyłącznie surowce z drzew, których wycięcie było niezbędne. Najważniejszym celem placówki muzealnej jest przekonanie odwiedzających do naturalnych metod produkcji papieru oraz wypracowanie silnej marki papierniczej w mieście Yelova. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

4 Tureckie miasto Belek przyciąga coraz więcej golfistów z całego świata! Chociaż Turcja znana jest turystom przede wszystkim ze słonecznych plaż, smacznej kuchni oraz bogactw starożytnej architektury, ostatnio cieszy się coraz większą popularnością wśród golfistów, przede wszystkim za sprawą zachwycających, profesjonalnych pól golfowych w mieście Belek oraz znajdujących się na jego terenie luksusowych, pięciogwiazdkowych obiektów hotelowych. Do najbardziej popularnych pól golfowych w Belek zaliczane są Carya, Sultan, Faldo, Montgomerie oraz National. Golfiści mają w Belek do dyspozycji 16 pól golfowych, które znajdują się w pobliżu każdego z luksusowych hoteli. Kursy gry w golfa na poziomie zaawansowanym zostały zorganizowane w Belek z myślą o profesjonalnych golfistach. Ich twórcami są tacy mistrzowie jak Colin Montgomerie oraz Nick Faldo. W listopadzie 2013 roku najsłynniejszy golfista świata Tiger Woods wziął udział w organizowanych w Belek zawodach golfowych Turkish Airlines Open 2013, będących jednym z 4 turniejów finałowych PGA European Tour, których głównym sponsorem były Tureckie Linie Lotnicze (THY). Sportowiec oświadczył, że wsparcie jakiego udziela rząd na rozwój golfa w Turcji jest bardzo ważne. Belek, określane również mianem golfowej Mekki, znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu Antalyi. Pola golfowe największą popularnością cieszą się na przełomie marca i kwietnia oraz października i listopada. Więcej szczegółowych informacji na poniżej wymienionych stronach internetowych:

5 Plakaty Andrzeja Pągowskiego na wystawie przyjaźni polskotureckiej w Stambule. W Turcji można podziwiać wystawię plakatu polskiego artysty Andrzeja Pągowskiego. Została ona zorganizowana z okazji zbliżającej się rocznicy 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją i Polską. W listopadzie mogli ją podziwiać mieszkańcy Stambułu. Od 12 do 15 grudnia 2013 roku dzieła polskiego artysty będą prezentowane na Uniwersytecie Anadolu w Eskişehir, a od 24 lutego do 17 marca 2014 r. na Uniwersytecie Yaşar w Izmirze. Andrzej Pągowski jest autorem ponad 1000 plakatów. Jego pierwsze dzieła zostały wydane drukiem w 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów oraz teledysków. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Wystawa zorganizowana została przez Konsulat Generalny RP w Stambule. Jej otwarcie miało miejsce w siedzibie stambulskiego Uniwersytetu Işık. W ramach ekspozycji zaprezentowano 40 plakatów zaprojektowanych przez polskiego twórcę. Wystawa jest istotnym krokiem w stronę wymiany doświadczeń w dziedzinie kultury i sztuki pomiędzy Polską a Turcją. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

6 Liczba pasażerów statków wycieczkowych odwiedzających Izmir może wynieść nawet 2 miliony. miasta Izmir. Miasto Izmir może obsługiwać w przyszłości nawet 2 miliony pasażerów statków wycieczkowych rocznie. Izmir, to położone na wybrzeżu egejskim, trzecie co do wielkości miasto Turcji oraz drugi, po Stambule port morski. Miasto znajduje nad Zatoką Izmirską, podzielone jest na dziesięć okręgów metropolitalnych. W obrębie aglomeracji mieszka ponad 3,2 miliona mieszkańców, z czego 2,6 w obrębie administracyjnym Zgodnie z pisemnym oświadczeniem Ekrema Demirtaşa, szefa Turkey Cruise Platform, liczba turystów przybyłych do Izmiru drogą morską wyniesie w bieżącym roku ponad , a celem długoterminowym jest osiąganie liczby pasażerów rocznie. Zainteresowanie turystyką morską corocznie wzrasta w Izmirze o 10%. Miasto poczyniło dotychczas wiele inwestycji mających na celu ulepszenie portu Alsancak i obniżenie kosztów związanych z opłatami portowymi. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

7 Coraz więcej Polaków chce spędzić zimowy urlop w Turcji Tureckie Erzurum staje się coraz bardziej atrakcyjne dla polskich narciarzy. W tym sezonie zimowym, urlop w Turcji zaplanowało kilka tysięcy Polaków. W Erzurum znajduje się nowoczesna infrastruktura - wyciągi, sztuczne naśnieżanie i komfortowe hotele czy apartamenty. Dodatkowym atutem tureckiej destynacji są atrakcyjne ceny karnetów na stoki i wyżywienia. W Erzurum trasy narciarskie położone są na wysokościach od 2220 do 3176 m. n.p.m. Jednym z najbardziej znanych regionów narciarskich jest Palandöken, na którego stokach znajduje się duża liczba hoteli. Stacja narciarska w Palandöken oferuje 22 trasy, różnica poziomów między górną a dolną stacją wyciągów wynosi ponad 1000 metrów. Do dyspozycji turystów jest dziewięć wyciągów - dwie gondole, sześć wyciągów krzesełkowych, jeden orczyk oraz tzw. baby lift. Drugim regionem narciarskim jest Konaklı, który został wybudowany specjalnie na potrzeby Uniwersjady. Ten nowoczesny kompleks polecany jest szczególnie nieco bardziej zaawansowanym narciarzom. Sezon narciarski w Turcji trwa ok. 150 dni - od połowy grudnia do połowy maja. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na poniżej wymienionych stronach internetowych:

8 Obchody 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską o Turcją W roku 2014 przypada rocznica 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Ten szczególny moment stwarza szansę na przypomnienie historycznych relacji obu krajów oraz nawiązanie nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych. Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 roku. Według "Kronik" Jana Długosza cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. W pamięci zbiorowej Polaków Turcja jest krajem, który nigdy nie uznał rozbiorów Polski. Podczas II wojny światowej ambasada RP w Ankarze działała nieprzerwanie, a władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Jak podkreśla MSZ, Polskę i Turcję od blisko 600 lat łączą nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne. Z okazji rocznicy Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji, oraz Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji planuje organizację wielu wydarzeń kulturalnych promujących kulturę turecką w Polsce. Natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Adama Mickiewicza ma w planach promocję kultury polskiej w Turcji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:

9

Opracowanie założeń projektu Lublin 2016 Europejska Stolica Kultury

Opracowanie założeń projektu Lublin 2016 Europejska Stolica Kultury Opracowanie założeń projektu Lublin 2016 Europejska Stolica Kultury Lublin, listopad 2008 Niniejszy dokument przedstawia koncepcję przygotowań miasta Lublina do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy

Bardziej szczegółowo

dossier Zapraszam Państwa do współpracy. Tomasz Rowiński redaktor naczelny reklama@magazynsplendor.pl, tel. 887 092 320, 720 846 991 Tomasz Rowiński

dossier Zapraszam Państwa do współpracy. Tomasz Rowiński redaktor naczelny reklama@magazynsplendor.pl, tel. 887 092 320, 720 846 991 Tomasz Rowiński S zanowni Państwo! Splendor to przepych w pozytywnym znaczeniu, ale także okazałość, wspaniałość i blask. W języku łacińskim splendor znaczy błyszczeć. Nie mogliśmy wybrać chyba bardziej trafnego tytułu,

Bardziej szczegółowo

Strategia promocji miasta Torunia

Strategia promocji miasta Torunia Strategia promocji miasta Torunia której celem strategicznym jest uzyskanie przez Toruń tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku 1 Spis treści 1. Wprowadzenie 1.1. Metodologia opracowywania dokumentu

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA MARKI GDAŃSK DO 2013 ROKU KOMENTARZ PODSUMOWUJĄCY

STRATEGIA MARKI GDAŃSK DO 2013 ROKU KOMENTARZ PODSUMOWUJĄCY STRATEGIA MARKI GDAŃSK DO 2013 ROKU KOMENTARZ PODSUMOWUJĄCY #1 BUDOWA SILNEJ, PRESTIŻOWEJ MARKI GDAŃSK NA RYNKU GLOBALNYM Budowa Marki Gdańsk to długofalowy proces o charakterze ewolucyjnym, niejako wpisany

Bardziej szczegółowo

Nr 11 (53) 6 czerwca 2011. Agencja Promocji Turystyki. Aerosvit.Poland@aciareps.com. www.airberlin.com

Nr 11 (53) 6 czerwca 2011. Agencja Promocji Turystyki. Aerosvit.Poland@aciareps.com. www.airberlin.com Agencja Promocji Turystyki Nr 11 (53) 6 czerwca 2011 e-internetowy Dwutygodnik Aerosvit.Poland@aciareps.com www.airberlin.com zniżki do 40% DUŻY MOŻE WIĘCEJ. RAZEM JESTEŚMY JESZCZE WIĘKSI. Wszystkich agentów

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WIELOLETNI EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016

PROGRAM WIELOLETNI EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016 (PROJEKT) Załącznik do uchwały Rady Ministrów Nr... z dnia... 2014 r. PROGRAM WIELOLETNI EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016 1 SPIS TREŚCI Wstęp 4 1. Diagnoza 5 2. Cel PW ESK 2016 13 3. Adresaci PW ESK 2016

Bardziej szczegółowo

Biznes na krańcach świata

Biznes na krańcach świata sierpień 2014 nr 8 (159) rok XIV ISSN 1642-0918 Biznes na krańcach świata Samorząd regionu zorganizował dla firm serię zagranicznych misji gospodarczych. Będą wypłaty po miesiącach Francuska spółka upadła

Bardziej szczegółowo

dynki będą idealnie współgrać z naturą, zapewniając

dynki będą idealnie współgrać z naturą, zapewniając Hotele o najwyższym standardzie powstaną w Szklarskiej Porębie w ciągu kilku najbliższych lat. Rozpoczynające się i projektowane inwestycje dadzą zatrudnienie kilkuset osobom najpierw podczas budowy, a

Bardziej szczegółowo

SŁOWO WSTĘPNE OD ZARZĄDU SIPH

SŁOWO WSTĘPNE OD ZARZĄDU SIPH K A L E J D O S K O P G O S P O D A R C Z Y Biuletyn elektroniczny Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej realizowany w ramach Projektu KIGNET NR 3 (3) grudzień 2005 SŁOWO WSTĘPNE OD ZARZĄDU SIPH Szanowni

Bardziej szczegółowo

Polska Organizacja Turystyczna

Polska Organizacja Turystyczna Polska Organizacja Turystyczna ANALIZY RYNKÓW ZAGRANICZNYCH 2011 na bazie sprawozdań Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej Maj 2012 Spis treści 1. AUSTRIA 6 1.1. Analizy 6 1.1.1. Trendy i nowe zjawiska

Bardziej szczegółowo

marzec 2010 numer 3 (17) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 Reżyserskie Interpretacje Czas płynie

marzec 2010 numer 3 (17) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 Reżyserskie Interpretacje Czas płynie Nasze Katowice marzec 2010 numer 3 (17) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje Reżyserskie Interpretacje Czas płynie nieubłaganie.

Bardziej szczegółowo

ISSN 1730-5187. IV Samorządowe Forum Kultury

ISSN 1730-5187. IV Samorządowe Forum Kultury Miesięcznik Związku Miast Polskich Nr 9 (190), listopad 2012 ISSN 1730-5187 IV Samorządowe Forum Kultury ZE ZWIĄZKU W NUMERZE ZE ZWIĄZKU IV O polityce pamięci i tożsamości lokalnej w kontekście wielokulturowości

Bardziej szczegółowo

Czeka nas hotelowy boom

Czeka nas hotelowy boom Hotelarstwo stan i prognozy Czeka nas hotelowy boom W br. przybędzie w kraju 100 nowych hoteli W ub.r. inwestycje w branżę hotelarską wyniosły 1,3 mld zł Będzie o 30% więcej hoteli dwu i trzygwiazdkowych,

Bardziej szczegółowo

Trondheim. Alesund. Bergen Oslo/Oslo Torp/Oslo Rygge Gardermoen. Haugesund Stavanger Goeteborg. Arhus Malmo. Copenhagen. Hamburg/Lubeka Bremen.

Trondheim. Alesund. Bergen Oslo/Oslo Torp/Oslo Rygge Gardermoen. Haugesund Stavanger Goeteborg. Arhus Malmo. Copenhagen. Hamburg/Lubeka Bremen. Trondheim Alesund Turku Bergen Oslo/Oslo Torp/Oslo Rygge Gardermoen Haugesund Stavanger Goeteborg Stockholm Skavsta Glasgow Edinburgh Arhus Malmo Dublin Manchester Leeds Copenhagen Gdynia Cork Liverpool

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ 2013 1 Spis treści 1. Wstęp...3 2. Austria...4 3. Belgia... 14 4. Chiny... 49 5. Francja... 66 6. Hiszpania...

Bardziej szczegółowo

BIULETYNINFORMACYJNY

BIULETYNINFORMACYJNY NR 4/2012 BIULETYNINFORMACYJNY P O D L A S K I E J R E G I O N A L N E J O R G A N I Z A C J I T U R Y S T Y C Z N E J W NUMERZE: Trasy rowerowe Polski Wschodniej str. 2 Meczety i mizary uznane za pomniki

Bardziej szczegółowo

Katalog dobrych przykładów - raport

Katalog dobrych przykładów - raport Program rozwoju i promocji produktów turystycznych oraz kulturowych Katalog dobrych przykładów - raport opracowanie SWIG DELTA PARTNER Cieszyn, 2006 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

2014-2020 STRATEGIA PROMOCJI MIASTA BRZEZINY

2014-2020 STRATEGIA PROMOCJI MIASTA BRZEZINY Załącznik do uchwały Nr LVII/303/2014 z dnia 19 września 2014 r. Rady Miasta Brzeziny w sprawie przyjęcia Strategii Promocji Miasta Brzeziny na lata 2014-2020 STRATEGIA PROMOCJI MIASTA BRZEZINY 2014-2020

Bardziej szczegółowo

Zespół autorski WYG International Sp. z o.o. Małgorzata Grochalska. Aneta Duda. Konrad Filipiuk. Marcin Mrugała. Łukasz Wypych

Zespół autorski WYG International Sp. z o.o. Małgorzata Grochalska. Aneta Duda. Konrad Filipiuk. Marcin Mrugała. Łukasz Wypych Zespół autorski WYG International Sp. z o.o. Małgorzata Grochalska Aneta Duda Konrad Filipiuk Marcin Mrugała Łukasz Wypych 1 Program Rozwoju Turystyki dla Miasta Płocka do 2019 roku SPIS TREŚCI 1. WPROWADZENIE...

Bardziej szczegółowo

numer specjalny na koniec kadencji zarządu uczelni 2005-2008

numer specjalny na koniec kadencji zarządu uczelni 2005-2008 numer specjalny na koniec kadencji zarządu uczelni 2005-2008 Najważniejsze osiągnięcia kadencji 2005-2008 Nowa Biblioteka PB Fotoreportaż Młodzi, zdolni Życie Politechniki 1 W n u m e r z e : Siedem pytań

Bardziej szczegółowo

Potencjał inwestycyjny Kurdystanu

Potencjał inwestycyjny Kurdystanu Potencjał inwestycyjny Kurdystanu Strona1 Spis treści Wstęp... 2 1. Ogólne informacje o kraju........... 3 2. Zarys sytuacji gospodarczej... 5 3. Demografia.. 6 4. Zarys sytuacji politycznej 7 5. Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE, PRACA, NAUKA www.talentscotland.com. TalentScotland ŻYCIE, PRACA, NAUKA WITAMY W SZKOCJI. Wszystko o życiu, pracy i nauce w Szkocji

ŻYCIE, PRACA, NAUKA www.talentscotland.com. TalentScotland ŻYCIE, PRACA, NAUKA WITAMY W SZKOCJI. Wszystko o życiu, pracy i nauce w Szkocji ŻYCIE, PRACA, NAUKA www.talentscotland.com TalentScotland ŻYCIE, PRACA, NAUKA WITAMY W SZKOCJI Wszystko o życiu, pracy i nauce w Szkocji Spis treśi Powitanie... 03 SZKOCJA W PIGUŁCE Garść informacji na

Bardziej szczegółowo

Strategia Promocji Katowic

Strategia Promocji Katowic Katowice, 25 października 2012r. Strategia Promocji Katowic Konsorcjum firm: Media Partner W. Czyżewski, M. Lorenc, Business Consulting, Imago Public Relations. str. 1 Spis treści: Wstęp 8 I.A. CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do muzeum śląskiego

Zapraszamy do muzeum śląskiego NASZE NR 7 (81) Lipiec 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530 Zapraszamy do muzeum śląskiego Muzeum Śląskie długo czekało na nową siedzibę. Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Modernizacja z elementami przebudowy zabytkowego budynku Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Modernizacja z elementami przebudowy zabytkowego budynku Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Studium wykonalności projektu kluczowego pt. Modernizacja z elementami przebudowy zabytkowego budynku Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu

Bardziej szczegółowo

URZĄD MIASTA CZĘSTOCHOWY

URZĄD MIASTA CZĘSTOCHOWY URZĄD MIASTA CZĘSTOCHOWY ZAŁOŻENIA DO STRATEGII PROMOCJI TURYSTYCZNEJ MIASTA CZĘSTOCHOWY Dokument przygotowany na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowy w ramach projektu COESIMA Projekt współfinansowany przez

Bardziej szczegółowo

Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Menagement and Communication

Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Menagement and Communication Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Menagement and Communication KOMITET REDAKCYJNY: Andrzej Stanisław Barczak (redaktor naukowy), Krystyna Bednarska-Ruszajowa,

Bardziej szczegółowo

KULTURA WOLNOŚCI FORMULARZ KANDYDATURY GDAŃSKA DO TYTUŁU EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2016

KULTURA WOLNOŚCI FORMULARZ KANDYDATURY GDAŃSKA DO TYTUŁU EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2016 KULTURA WOLNOŚCI FORMULARZ KANDYDATURY GDAŃSKA DO TYTUŁU EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2016 selekcja końcowa Gdańsk 2011 Z dumą składam w Państwa ręce aplikację Gdańska i Metropolii do tytułu Europejskiej

Bardziej szczegółowo

TŁUMACZENIE/TRANSLATION: Paweł Kozłowski

TŁUMACZENIE/TRANSLATION: Paweł Kozłowski fot.: Maciej Szajewski Urząd Miejski w Gdańsku s.s. Sołdek /Centralne Muzeum Morskie Widok na Długie Pobrzeże w Gdańsku AUTORZY/AUTHORS: dr Anna Kalinowska Żeleźnik Uniwersytet Gdański/University of Gdansk

Bardziej szczegółowo

Iwona i Dariusz Snopkowscy Zakochani od dwudziestu lat

Iwona i Dariusz Snopkowscy Zakochani od dwudziestu lat 2 LUDZIE Ewa Łączyńska-Widz Markowe BWA Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Ewie Łączyńskiej- Widz nagrodę Marka Radia Kraków za wystawę

Bardziej szczegółowo