6. Co wpływa na ludzki los, odwołaj się do podanego wiersza Wisławy Szymborskiej "Seans" oraz wybranych tekstów kultury.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "6. Co wpływa na ludzki los, odwołaj się do podanego wiersza Wisławy Szymborskiej "Seans" oraz wybranych tekstów kultury."

Transkrypt

1 1. Jak dzieciństwo wpływa na dorosłe życie w odniesieniu do fragmentu o Rzeckim i całej "Lalki" Bolesława Prusa oraz innych tekstów. 2. Wizje nierzeczywistych światów. Omów temat na podstawie obrazu "Na siódmym kontynencie" i innych tekstów literackich (02) 3. Jak w tekstach kultury ukazywany jest obraz zsyłki? Na podstawie "Na nieludzkiej ziemi" (nr 03) 4. Funkcje stylu potocznego w literaturze i tekstach kultury (nr 04). Odnieść się do fragmentu tekstu Jerzego Bartmińskiego pt. "Styl Potoczny". Przytoczyć wybrane teksty kulturowe. 5. Jak twórcy ukazują ból po stracie bliskiej osoby? Odwołaj się do wskazanego obrazu "Orfeusz i Eurydyka"/"Lament Orfeusza" i innych tekstów literackich (nr 05)

2 6. Co wpływa na ludzki los, odwołaj się do podanego wiersza Wisławy Szymborskiej "Seans" oraz wybranych tekstów kultury. "Seans" Wisława Szymborska Przypadek pokazuje swoje sztuczki. Wydobywa z rękawa kieliszek koniaku, sadza nad nim Henryka. Wchodzę do bistro i staję jak wryty. Henryk to nie kto inny jak brat męża Agnieszki, a Agnieszka to krewna szwagra cioci Zosi. Zgadało się, że mamy wspólnego pradziadka. Przestrzeń w palcach przypadku rozwija się i zwija, rozszerza i kurczy. Dopiero co jak obrus, a już jak chusteczka. Zgadnij kogo spotkałam, i to gdzie, w Kanadzie, i to po ilu latach. Myślałam, że nie żyje, a on w mercedesie. W samolocie do Aten. Na stadionie w Tokio. Przypadek obraca w rękach kalejdoskop. Migocą w nim miliardy kolorowych szkiełek. I raptem szkiełko Jasia brzdęk o szkiełko Małgosi. Wyobraź sobie, w tym samym hotelu. Twarzą w twarz w windzie. W sklepie z zabawkami. Na skrzyżowaniu Szewskiej z Jagiellońską. Przypadek jest spowity w pelerynę. Giną w niej i odnajdują się rzeczy. Natknąłem się niechcący. Schyliłam się i podniosłam. Patrzę, a to ta łyżka z ukradzionej zastawy. Gdyby nie bransoletka, nie rozpoznałabym Oli, a na ten zegar natrafiłem w Płocku. Przypadek zagląda nam głęboko w oczy. Głowa zaczyna ciążyć. Opadają powieki. Chce nam się śmiać i płakać, bo to nie do wiary -

3 z czwartej B na ten okręt, coś w tym musi być. Chce nam się wołać, jaki świat jest mały, jak łatwo go pochwycić w otwarte ramiona. I jeszcze chwilę wypełnia nas radość rozjaśniająca i złudna 7. Jakie wizje miasta można odnaleźć w sztuce i literaturze? Omów zagadnienie odwołując się do obrazu "Paryż widziany z okna" Marca Chagalla oraz wybranych utworów literackich. 8. Na podstawie muralu omów znaczenie pojęcia "Człowiek człowiekowi wilkiem". 9. Refleksje na temat miłości, m.in. na podstawie obrazu "Kochankowie" Rene Magritte (23)

4 10. Motyw ojca i syna - relacje bliskie czy dalekie. Przedstaw konflikt pokoleń na podstawie grafiki B. Schultza "Jakub z młodym Józefem" (07) 11. Motyw przemiany człowieka - "Karakony" Bruno Schulza - Na przykładzie fragmentu i innych tekstów kultury omów przemianę bohatera. (09) 12. Jak artyści przedstawiają wojnę i pokój. Odniesienie do plakatu "Yes no" Rafała Olbińskiego i tekstów literackich. (10) 13. Tematyka "Internet". Czym się charakteryzuje komunikacja w internecie. Odniesienie do tekstu kultury i własnych doświadczeń. (08)

5 14. W jaki sposób przedstawiany jest obraz walk i powstań. Odniesienie do obrazu "Patrol powstańczy" - Maksymilian Gierymski (10) 15. Jakie wartości artyści uznają za najcenniejsze - na podstawie "Trenu IX" Jana Kochanowskiego i innych dzieł. TREN IX - Jan Kochanowski Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze! Która, jesli prawdziwie mienią, wszytki żądze, Wszytki ludzkie frasunki umiesz wykorzenić, A człowieka tylko nie w anioła odmienić, Który nie wie, co boleść, frasunku nie czuje, Złym przygodom nie podległ, strachom nie hołduje. Ty wszytki rzeczy ludzkie masz za fraszkę sobie, Jednaką myśl tak w szczęściu, jako i w żałobie Zawżdy niesiesz. Ty śmierci namniej się nie boisz, Bezpieczna, nieodmienna, niepożyta stoisz. Ty bogactwa nie złotem, nie skarby wielkimi, Ale dosytem mierzysz i przyrodzonymi Potrzebami. Ty okiem swym nieuchronionym Nędznika upatrujesz pod dachem złoconym, A uboższym nie zajźrzysz szczęśliwego mienia, Kto by jedno chciał słuchać twego upomnienia. Nieszczęśliwy ja człowiek, którym lata swoje Na tym strawił, żebych był ujźrzał progi twoje! Terazem nagle z stopniów ostatnich zrzucony I między insze, jeden z wiela, policzony. 16. Motyw snu w tekstach kultury na podstawie fragmentu wiersza "Życie jest snem" i innych tekstów kultury. (Monolog Zygmunta) autor Pedro Calderón de la Barca Zaśniemy Przecież życie jest snem Tylko snem I ten kto żyje śpi I śni siebie pokąd Nie przyśni siebie król śni Że jest królem Oszukałeś siebie biedaku I rządzisz we śnie I we śnie Słyszysz oklaski I słyszysz ktoś woła Król A już nie ma króla Coś ci się zdaje Zdajesz się być A wszystko Napisane na wietrze I śmierć Obróci w popiół ciebie i twą władzę Nim się obliźniesz ( ) Czym jest życie Snem szaleńca Aktem umysłu Czym

6 jest życie Cieniem Poprzestańmy na sobie Na tym małym i ciepłym Życie jest snem Całe I wszystkie nasze sny Są snami 17. Jakie czynniki wpływają na zmiany języka. Na przykładzie konkretnego tekstu oraz własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury. 18. Jak twórcy w swoich utworach nawiązują do tradycji mitologicznej? Na podstawie teksu "Stary Prometeusz" Zbigniewa Herberta. Odwołać się do tekstów kultury. (16) Stary Prometeusz pisze pamiętniki. Próbuje w nich wyjaśnić miejsce bohatera w systemie konieczności, pogodzić sprzeczne ze sobą pojęcie bytu i losu... Ogień buzuje wesoło na kominku, w kuchni krząta się żona- egzaltowana dziewczyna, która nie mogła urodzić mu syna, ale pociesza się, że i tak przejdzie do historii. Przygotowanie do kolacji na którą ma przyjść miejscowy proboszcz i aptekarz najbliższy teraz przyjaciel Prometeusza. Ogień buzuje na kominku, na ścianie wypchany orzeł i list dziękczynny tyrana Kaukazu, któremu dzięki wynalazkowi Prometeusza udało się spalić zbuntowane miasto. Prometeusz śmieje się cicho. Jest to teraz jedyny sposób wyrażenia niezgody na świat. 19. Jak twórcy ukazują wieś w utworach? Odniesienie do tekstu "Z chałupy" Jana Kasprowicza (sonety) (17) 20. Motyw fantastyki w literaturze. Odwołaj się do obrazu (topielec) i innych tekstów. (15) Obraz "Topielec w uściskach dziwożony" z serii "Rusałki" Jacka Malczewskiego 21. W jaki sposób artyści ukazują w swoich dziełach stany psychiczne? Odwołaj się do obrazu i tekstów literackich (18)

7 22. Jak twórcy ukazują konflikty międzyludzkie w literaturze? Na podstawie fragmentu "Zemsty" Fredry i całego utworu oraz wybranego utworu literackiego. (19) 23. Jak sztuka przedstawia codzienność. Odwołać się do tekstów literackich i do obrazu (20) 24. Jakie wartości są ważne dla bohaterów (14) 25. Czy sytuacje komunikacyjne mają wpływ na porozumiewanie się? Odniesienie do tekstu Anny Dąbrowskiej (o u). Odwołać się do własnych doświadczeń oraz innych tekstów. 26. Witold Gombrowicz i maski. 27. Manipulacja językowa na podstawie tekstu Jerzego Bralczyka, własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury (21) 28. Motyw podróżowania. Czym dla człowieka jest podróżowani na podstawie fragmentu "Podróży z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego i tekstów kultury. 29. Jak ukazane jest pokolenie II wojny światowej w tekstach kultury? (25) 30. Jak wygląda życie w kamienicach na przykładzie obrazu "Pejzaż łódzki" Jerzego Nowosielskiego i w odniesieniu do innych tekstów kultury. 31. Jak język odzwierciedla zmieniającą się rzeczywistość. Odwołując się do fragmentu wiersza "Lamus" A. Słonimskiego oraz własnych doświadczeń i innych tekstów kultury.

8 10 maja Czym dla człowieka może być podróż na podstawie obrazu Marcina Kołpanowicza "Powrót do domu" (pytanie/zestaw 01) 2.Temat dzieciństwa. Jak wspomnienia z przeszłości wpływają na teraźniejszość? Jak miejsca utracone funkcjonują w naszej pamięci? Na podstawie wiersza Leśmiana "Krajobraz utracony" oraz innych tekstów kultury. (02) Czemu obcą mi wioskę z zwykłych lip gromadą Wspominam, jak dostępną niegdyś tajemnicę, Gdzie owiec znakowanych natłoczone stado Napełniło już znikłą na zawsze ulicę? Czemu dziś we wspomnieniu tak pilnie je śledzę? Ruch każdy, snem sprawdzony, odtwarzam zawzięcie Czas mijał One w czasu wbłądziły niewiedzę I, nagle bezładniejąc, znikły na zakręcie. I czemu czuję w piersi zdławiony płacz boży Na myśl, że nie zaszumią tamtych pól powiewy, I że się nie rozwidnią światłem tamtej zorzy Zgubioną wełną owiec pośmiecone krzewy? 3.Motyw vanitas vanitatum et omnia vanitas - odwołanie do obrazu Kevina Betsa (Martwa natura nieskończony vanitas). - marność nad marnościami i wszystko marność (03) 4. Władza - odpowiedzialność, pokusa czy pułapka? Na podstawie tekstu "Pieśń XIV" Jana Kochanowskiego i innych tekstów kultury (04)

9 5. Jakie środki językowe wyrażają emocje na podstawie fragmentu tekstu Jerzego Bralczyka, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury. Tekst był o trenach Jana Kochanowskiego. (05) Przykładowo: TREN VIII Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim! Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło. Tyś za wszytki mówiła, za wszytki spiewała, Wszytkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała. Nie dopuściłaś nigdy matce się frasować Ani ojcu myśleniem zbytnim głowy psować, To tego, to owego wdzięcznie obłapiając I onym swym uciesznym śmiechem zabawiając. Teraz wszytko umilkło, szczere pustki w domu, Nie masz zabawki, nie masz rozśmiać się nikomu. Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje, A serce swej pociechy darmo upatruje. 6. Obraz miasta w różnych tekstach kultury na podstawie "Ziemi obiecanej" Reymonta. (06) 7. Jak można ukazać emocje w tekstach kultury? Na podstawie rzeźby "Śpiewający" i innych tekstów literackich. (07) 8. Czy w życiu powinno kierować się namiętnościami? Fragment "Cierpienia młodego Wertera" (rozmowa z Albertem) (08) 9. Funkcje stylizacji językowych w tekstach kultury na podstawie fragmentu "Chłopów" Władysława Reymonta (symboliczna śmierć Boryny, zjednoczenie z ziemią) i całej powieści. Podać inne przykłady tekstów kultury (09) 10. Motyw bólu po stracie bliskich. Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" oraz wybranych tekstów literackich (10)

10 11. Dlaczego trudno osiągnąć porozumienie? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu "Tego Innego" Ryszarda Kapuścińskiego, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (11) 12. W jaki sposób twórcy ukazują rozstanie? Odpowiedz, odwołując się do wiersza Józefa Czechowicza "Wieczorem" oraz wybranych tekstów kultury. (12) mała moja maleńka chwieją się żółte mlecze w dolinę napływa gór cień cichy odwieczerz brodzi w zmierzchowym nurcie już późno mały mój ukochany trudno z miłości się podnieść a jeszcze ciężej od złych nowin gdy patrzysz na mnie ciemnym nowiem smutniej mi chłodniej boję się rozstać się musimy ty z innym do ślubu jedziesz na srebrne noce złote dnie moja droga gdzie indziej wiedzie we mgle tam gdzie najsamotniejsi słyszę turkot karocy niebo nazbyt się chmurzy daj rękę ukochany raz jeszcze o ciemne godziny pieszczot co było nie może trwać dłużej czas mi już czas całuj ostatni raz żegnaj dobrzy ludzie błogosławcie zdarzenia które przeszły błogosławcie i te co przyjdą

11 13. Jak na człowieka może wpływać drugi człowiek? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Cypriana Noconia "Pajacyk" oraz wybranych utworów literackich. (13) 14. Jakie obrazy szlacheckiego dworku można odnaleźć w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" oraz wybranych tekstów kultury. (14) 15. Na czym polega snobizm językowy? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu tekstu Mariana Bugajskiego, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (15) 16. Jakie refleksje na temat pokolenia wojennego można odnaleźć w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu Wspomnień wojennych Karoliny Lanckorońskiej oraz wybranych tekstów kultury. (16)

12 17. Teksty kultury jako narzędzie wypowiedzi użytecznej społecznie. Omów zagadnienie, odwołując się do załączonego plakatu oraz wybranych utworów literackich. (17) 18. Jakie refleksje na temat sensu życia wyrażają twórcy w swoich dziełach? Odpowiedz, odwołując się do fragmentu wiersza Zbigniewa Herberta "Pan Cogito czyta gazetę" oraz wybranych tekstów kultury. (18) 19. Na czym polega kultura języka? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu tekstu Andrzeja Markowskiego "Elegancja w języku", własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (19) 20. Jak artyści ukazują wojnę? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Zdzisława Beksińskiego "Katyń" oraz wybranych utworów literackich. (20)

13 21. Czy miłość jest cierpieniem? W jaki sposób twórcy przedstawiają nieszczęśliwą miłość? Omów zagadnienie, odwołując się do podanego fragmentu "Lalki", całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury(21) 22. Jakie funkcje mogą pełnić zgrubienia i zdrobnienia w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu ballady "Powrót taty" Adama Mickiewicza, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (22) "Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem Za miasto, pod słup na wzgórek, Tam przed cudownym klęknijcie obrazem, Pobożnie zmówcie paciórek. Tato nie wraca; ranki i wieczory We łzach go czekam i trwodze; Rozlały rzeki, pełne zwierza bory I pełno zbójców na drodze". Słysząc to dziatki biegą wszystkie razem, Za miasto, pod słup na wzgórek, Tam przed cudownym klękają obrazem I zaczynają paciórek. Całują ziemię, potem: "W imię Ojca, Syna i Ducha świętego, Bądź pochwalona, przenajświętsza Trójca, Teraz i czasu wszelkiego". Potem: Ojcze nasz i Zdrowaś, i Wierzę, Dziesięcioro i koronki, A kiedy całe zmówili pacierze, Wyjmą książeczkę z kieszonki: I litaniją do Najświętszej Matki Starszy brat śpiewa, a z bratem "Najświętsza Matko - przyśpiewują dziatki, Zmiłuj się, zmiłuj nad tatem!" Wtem słychać tarkot, wozy jadą drogą I wóz znajomy na przedzie; Skoczyły dzieci i krzyczą jak mogą: "Tato, ach, tato nasz jedzie!" Obaczył kupiec, łzy radośne leje, Z wozu na ziemię wylata; "Ha, jak się macie, co się u was dzieje? Czyście tęskniły do tata?

14 Mama czy zdrowa? ciotunia? domowi? A ot rozynki w koszyku". Ten sobie mówi, a ten sobie mówi, Pełno radości i krzyku. "Ruszajcie - kupiec na sługi zawoła - Ja z dziećmi pójdę ku miastu". Idzie... aż zbójcy obskoczą dokoła, A zbójców było dwunastu. Brody ich długie, kręcone wąsiska, Wzrok dziki, suknia plugawa; Noże za pasem, miecz u boku błyska, W ręku ogromna buława. Krzyknęły dziatki, do ojca przypadły, Tulą się pod płaszcz na łonie; Truchleją sługi, struchlał pan wybladły, Drżące ku zbójcom wzniósł dłonie. "Ach, bierzcie wozy, ach, bierzcie dostatek, Tylko puszczajcie nas zdrowo, Nie róbcie małych sierotami dziatek I młodej małżonki wdową". Nie słucha zgraja, ten już wóz wyprzęga, Zabiera konie, a drugi "Pieniędzy!" krzyczy i buławą sięga, Ów z mieczem wpada na sługi. Wtem: "Stójcie, stójcie!" - krzyknie starszy zbójca I spędza bandę precz z drogi, A wypuściwszy i dzieci, i ojca, "Idźcie, rzekł, dalej bez trwogi". Kupiec dziękuje, a zbójca odpowie: "Nie dziękuj, wyznam ci szczerze, Pierwszy bym pałkę strzaskał na twej głowie, Gdyby nie dziatek pacierze. Dziatki sprawiły, że uchodzisz cało, Darzą cię życiem i zdrowiem; Im więc podziękuj za to, co się stało, A jak się stało, opowiem. Z dawna już słysząc o przejeździe kupca, I ja, i moje kamraty, Tutaj za miastem, przy wzgórku u słupca Zasiadaliśmy na czaty.

15 Dzisiaj nadchodzę, patrzę między chrusty, Modlą się dziatki do Boga, Słucham, z początku porwał mię śmiech pusty, A potem litość i trwoga. Słucham, ojczyste przyszły na myśl strony, Buława upadła z ręki; Ach! ja mam żonę, i u mojej żony Jest synek taki maleńki. Kupcze! jedź w miasto, ja do lasu muszę; Wy, dziatki, na ten pagórek Biegajcie sobie, i za moję duszę Zmówcie też czasem paciórek". 23. W jaki sposób mity greckie współtworzą europejską kulturę? Odpowiedz odwołując się do obrazu Marca Chagalla "Upadek Ikara" oraz wybranych tekstów literackich. (23) 24. Dlaczego ludzie podejmują wyzwania? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu książki "Ziemia, planeta ludzi" Antoine a de Saint-Exupéry ego oraz wybranych tekstów kultury (24)

16 25. Wieś jako źródło inspiracji artystycznej. Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Józefa Chełmońskiego "Jesień" oraz wybranych utworów literackich. (25) 26. Jak artyści oceniają swoją twórczość? Odpowiedz, odwołując się do przytoczonego fragmentu "Dziadów części III", całości dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. (26) 27. Za pomocą jakich środków językowych może być realizowana funkcja ekspresywna w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu tekstu "Życie dworskie" Ignacego Krasickiego, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (27) 28. W jaki sposób twórcy przedstawiają losy zesłańców? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Jacka Malczewskiego "Wigilia na Syberii" oraz wybranych utworów literackich. (28) 29. Jakimi sposobami wzbogacany jest język? Omów zagadnienie, odwołując się do tekstu Pawła Stobieckiego "Uczymy się od Amerykanów", własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (29) 30. Motyw śmierci w tekstach kultury. Omów zagadnienie, odwołując się do utworu Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią oraz wybranych tekstów kultury. (30)

17 31. Jak artyści przedstawiają bohaterstwo w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do tekstu piosenki z czasów Powstania Warszawskiego oraz wybranych teksów kultury. (31) 32. Jak twórcy ukazują potęgę natury? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Stanisława Witkiewicza "Wiatr halny" oraz wybranych utworów literackich. (32) 33. Jak twórcy przedstawiają doznania fizyczne, odwołaj się do tekstu kultury i wiersza "Miłość" Pawlikowskiej (32) 34. Jak komunikacja wpływa na hybrydę mowy i pisma. 35. Jakich środków należy użyć aby pokazać piękno natury? Odwołaj się do "Pieśni świętojańskiej o sobótce" Jana Kochanowskiego i innych tekstów kultury. 36. Motyw marazmu w odniesieniu do obrazu. 11 maja 1. Relacje ojca z synem na postawie fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Odwołaj się do tekstów kultury. 2. W jakim celu i w jaki sposób artyści ukazują postaci historyczne w utworach literackich? Odwołaj się do obrazu Juliusza Kossaka "Portret Tadeusza Kościuszki" i do utworów literackich. 3. Motyw podróży w literaturze na podstawie fragmentu "Jądro ciemności" Josepha Conrada. Odwołaj się do innych tekstów kultury

18 4. Motyw mściciela. Wizerunek mściciela w utworach literackich. Odwołanie do rzeźby "pomnik mściciela" z cmentarza polonijnego 5. W jaki sposób zapożyczenia wpływają na język ojczysty. Czy zagrażają językowi polskiemu? (05) - godz Jak twórcy tekstów kultury wykorzystują fantastykę w swoich dziełach. Odwołanie do utworu "Dusiołek" Bolesława Leśmiana Dusiołek (06) 8. Jak język charakteryzuje bohatera? Odwołaj się do fragmentu "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza i wybranych tekstów kultury. (08)* *Część maturzystów miała w tym zestawie odwołanie do "Lalki" Bolesława Prusa, część do "Ferdydurke" Gombrowicza. 9. Jak bohaterowie odpokutowują swoje złe postępowanie? Odnieść się do fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i do całego utworu oraz innych wybranych tekstów kultury. (09) 10. Książka w życiu człowieka. Odwołaj się do wskazanego obrazu. (10) 11. Motyw życia jako teatru na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej "Życie na poczekaniu" i innych tekstów kultury. Wiersz "Życie na poczekaniu" W. Szymborskiej (11) 12. Jak dziecko postrzega świat? Odwołaj się do przedstawionej fotografii (obraz przedstawia dziecko jako marionetkę, a za sznurki pociągają rodzice) i tekstów literackich (12)

19 13. Jak SMsy wpływają na język polski, komunikację, porozumiewanie się. Uproszczenia języka na podstawie tekstu publicystycznego. Odwołać się do podanego tekstu własnych doświadczeń i koncepcji komunikacji językowej (13) 14. Ironia i groteska w tekstach kultury (14) Motyw Polski jako potęgi militarnej. Odwołać się do "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i innego utworu pozytywistycznego.(15) - Gra jako metafora postępowania człowieka. Plakat Tomasza Sętowskiego "Gra o tron". Odwołać się również do innych tekstów literackich.(wskazanie Jakie refleksje na temat pokolenia wojennego autorzy zamieszczają w swoich dziełach? (16) - Kto wyznacza normy poprawności językowej? Odniesienie do tekstu Mirosława Bańko i innego tekstu kultury. (ponowne wskazanie nr 16) 17. Jaka rolę w życiu człowieka odgrywają wspomnienia? Odwołanie do wskazanych fragmentów utworu "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i innego tekstu kultury (17) 18. Co inspiruje artystów w kulturze ludowej? Odwołanie do przedstawionego obrazu Stanisława Witkiewicza "Na jarmarku" i innych tekstów kultury (18)

20 19. Dlaczego porozumienie międzyludzkie jest trudne do osiągnięcia. Odwołaj się do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego utworu oraz innego tekstu kultury. (19) 20. Jak twórcy postrzegają naturę? Odwołanie do malowidła Banksy'ego i innych utworów literackich(20) 21. Motyw wewnętrznych przemyśleń. Odniesienie do "Nawiedzenia" Brunona Schulza ze zbioru "Sklepy cynamonowe" (21) 22. Człowiek wobec cywilizacji. Odniesienie do obrazu i innych tekstów kultury. (22) PRAWDOPODOBNIE odniesienie do utworu Hillar Małgorzata - My z drugiej połowy XX wieku 23. Etykieta językowa w oparciu o wskazany tekst, własne doświadczenie i inne teksty kultury. (23) 24. Refleksje związane ze starością. W oparciu o fragment "Dzienników" Zofii Nałkowskiej. Odwołać się również do przynajmniej dwóch tekstów kultury. (24) 25. Jak otoczenie wpływa na człowieka? Co mówi o człowieku - na podstawie obrazu Wlastimila Hofmana(25) 26. Jakie emocje budzi czytanie książek. Odwołaj się do obrazu "Czytanie Werthera " i innych tekstów literackich. Wilhelm Amberg Czytanie Werthera

21 27. Jak artyści przedstawiają losy człowieka. Odniesienie do wskazanego wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera.(27) 28. Znaczenie słowa w reklamie na podstawie tekstu Jerzego Bralczyka (hasło: Pasta kiwi but ożywi). Odnieść się również do innego tekstu kultury i własnego doświadczenia. 29. Rola epizodu w odniesieniu do całej powieści. Odwołanie do "Lalki" Bolesława Prusa. (29) 30. Jaką funkcję w tekstach kultury może pełnić taniec? Odniesienie do wskazanego obrazu "Wesele" i tekstów literackich (30) 31. Sława jako przedmiot ludzkich marzeń. Odniesienie do tekstów kultury. (31) 12 maja 1. - Jak charakter języka wpływa na odbiór bohatera. Odnieś się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całości powieści i innych tekstów kultury (zestaw 1) - Parabola w oparciu o teksty kultury (1) 2. Salon jako miejsce spotkań. Miejsce, które charakteryzuje bohatera. Odniesienie do wskazanego obrazu(2)

22 3. Jakie funkcje pełnią w tekście zwroty nacechowane emocjonalnie na podstawie "Pieśni o spustoszeniu Podola" Jana Kochanowskiego, własnych doświadczeń i tekstów kultury (3) 4. W jaki sposób artyści upamiętniają wydarzenia z przeszłości. Odwołanie do plakatu Tomasza Bogusławskiego oraz tekstów literackich (4) 5. Motyw czasu - jak jest ukazywany w tekstach kultury na podstawie wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Czas-krawiec kulawy" (5) 6. Młode i stare pokolenie na podstawie obrazu ilustrującego temat. Odwołanie do wybranych tekstów literackich (6) 7. Stylizacja językowa - jaką rolę odgrywa stosowanie stylizacji językowej. Odwołać się do "Potopu" Henryka Sienkiewicza i innych tekstów kultury(7) 8. Przyjaźń jako wartość w życiu człowieka na podstawie fraszki "Na zachowanie" Jana Kochanowskiego i innych tekstów kultury. (8)

23 9. Jak artyści przedstawiają w swoich utworach relacje międzyludzkie. Odwołaj się do obrazu "Piękny domek z kart zbudowaliśmy" oraz innych tekstów literackich. (9) 10. Gwara środowiskowa/slang - zaburza czy ułatwia komunikację? Na podstawie tekstu Anny Dąbrowskiej, innego tekstu kultury i własnych doświadczeń(10) 11. Jakie są konsekwencje czynów, popełnianych błędów na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz całego utworu. Odwołać się do innego tekstu kultury. (11) 12. Kultura ludowa w sztuce. Odwołanie do obrazu Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie tatrzańskim oraz tekstów literackich (12)

24 13. W jaki sposób artyści przedstawiają wydarzenia dramatyczne? Na podstawie wiersza Baczyńskiego "Niebo złote Ci otworzę" oraz innych tekstów kultury. (13) 14. Czy skrótowość pomaga w komunikacji czy ją zaburza? Na podstawie tekstu kultury i własnych doświadczeń. (14) 15. Obraz społeczeństwa w III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Odwołać się do fragmentu i całego utworu oraz innych tekstów kultury. (15) - Drzewo jako motyw w literaturze (15) - czekamy na uzupełnienie 16. W jaki sposób w dziełach literackich przedstawiona jest samotność? Na podstawie wskazanego obrazu "Poranne słońce" Edwarda Hoppera i innych utworów. (16) 17. Jakie powinności moralne nakłada na człowieka pełniony zawód? Na podstawie fragmentu "Siłaczki" Stefana Żeromskiego i innych tekstów kultury.(17)

25 18. Tyrania władców na podstawie obrazu "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego innych tekstów kultury. (18) 19. W jaki sposób i w jakim calu artyści przedstawiają wydarzenia historyczne. Odwołanie do "Grobu Agamemnona" Juliusza Słowackiego. (19) 20. W jaki sposób artyści ukazują zsyłkę na Sybir w tekstach kultury? Odwołanie do obrazu i tekstów kultury (20 - numer nie jest potwierdzony) 22. Czym charakteryzuje się styl artystyczny? Co go wyróżnia od innych form użytkowych? (22) 23. Motyw jednostki. Jakie refleksje na temat relacji jednostki ze społeczeństwem wyrażają twórcy w swoich dziełach? (23) 24. Motyw starości. Jak teksty kultury przedstawiają starość. Odwołaj się do wskazanego obrazu i innych tekstów kultury (24) 25. Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa muzyka? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Jana Vermeera "Lekcja muzyki" oraz wybranych tekstów kultury. (25)

26 26. Motyw dziecka w literaturze. Odniesienie do obrazu "Dzieci w ogrodzie" Władysława Podkowińskiego i innych tekstów literackich (26) 27. W jaki sposób artyści opisują swoją twórczość w odniesieniu do fragmentu "Dziadów cz. III", całego utworu i innych tekstów kultury (prawdopodobnie 27) 30. Refleksje nad ludzkim losem. Odwołać się do wskazanego tekstu i obrazu "Kołysanka" (30) 32. Rola szablonów językowych. Odwołaj do własnych doświadczeń i innych tekstów kultury (prawdopodobnie 32) 13 maja 1. Jak twórcy ukazują artystów w swoich dziełach. Odwołanie do tekstów literackich i do obrazu "Autoportret wśród masek" (1)

27 2. Środki językowe za pomocą, których autorzy ukazują potęgę żywiołów. Odwołanie do fragmentu "Chłopów" Władysława Reymonta i innych tekstów kultury(temat 2) 3. Sposoby spędzania wolnego czasu w tekstach literackich. Odwołanie do obrazu "Sanna" Konarskiego i dwóch tekstów literackich (3) 4. Jakie znaczenie ma poprawność językowa w mediach internetowych. Jak wpływa na komunikację? Odwołaj się do wskazanego tekstu o błędach językowych, innych tekstów kultury i własnych doświadczeń (temat 4)

28 5. Natura człowieka w kulturze. Odwołać się do "O dwu nogach Pana Cogito" Zbigniewa Herberta (temat 5) Lewa noga normalna rzekłbyś optymistyczna trochę przykrótka chłopięca w uśmiechach mięśni z dobrze modelowaną łydką prawa pożal się Boże chuda z dwiema bliznami jedną wzdłuż ścięgna Achillesa drugą owalną bladoróżową sromotną pamiątką ucieczki lewa skłonna do podskoków taneczna zbyt kochająca życie żeby się narażać prawa szlachetnie sztywna drwiąca z niebezpieczeństwa tak oto na obu nogach lewej którą przyrównać można do Sancho Pansa i prawej przypominającej błędnego rycerza i dzie Pan Cogito przez świat zataczając się lekko

29 6. W jaki sposób artyści ukazują emocje? Na podstawie obrazu "Lament" Edwarda Burne-Jonesa. Odwołać się do tekstów literackich (temat 6) 7. Człowiek w sytuacji zniewolenia. Odwołać się do utworu "Inny świat" Gustawa Herlinga- Grudzińskiego(temat 7) 8. Rola wyobraźni w dziełach kultury. Odwołanie do wskazanego obrazu Rafała Olbińskiego i innych tekstów literackich(temat 8) 9. W jaki sposób ukazywany jest obraz żony w utworach literackich. Na podstawie utworu "Żona modna" Ignacego Krasickiego i innych tekstów kultury(temat 9) 10. Jak artyści ukazują refleksje na temat wartości ludzkiego życia. Odwołanie do obrazu i tekstów literackich. (temat 10)

30 11. W jaki sposób w utworach literackich ukazywane są problemy społeczne? W odniesieniu do wskazanego tekstu.(temat 11) 12. Innowacje językowe. Wartość innowacji językowych na podstawie tekstu Jana Miodka, tekstów kultury i własnych doświadczeń (temat 12) 13. W jaki sposób w utworach ukazywana jest praca? Odwołanie do obrazu "Zbieracze jabłek" i innych tekstów literackich. (temat 13) 14. W jaki sposób twórcy przedstawiają zmienność świata? Odwołanie do wiersza Wisławy

31 Szymborskiej "Nic dwa razy" i innych tekstów kultury (temat 15. Jakie refleksje na temat ludzkiej egzystencji mogą wyrazić twórcy dzieł sztuki? Na podstawie obrazu i innych tekstów kultury. (temat 15) 16. Różne typy narracji i ich funkcje w utworze literackim. W oparciu o fragment "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego oraz w odniesieniu do innych tekstów kultury. (temat 16) 17. Jak w tekstach kultury artyści przedstawiają zło. Na podstawie wskazanego obrazu Beksińskiego. (temat 17) 18. Jakie cechy powinna mieć wypowiedź retoryczna? Na podstawie tekstu Franciszka Karpińskiego o wymowie w prozie i wierszu(temat 18) Jaką funkcję pełni w dziele motyw snu? Odwołać się do fragmentu III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, do całości utworu i innego tekstu kultury (temat 19) - Rola poety w życiu bohatera lirycznego (temat 19 - również wskazany)

32 20. W jaki sposób dzieła nawiązują do innych utworów/dzieł. Odwołanie do plakatu, "Zemsty" A. Fredry i innego tekstu literatury, który nawiązuje do tekstu kultury. (temat 20) 21. Jaka jest rola języka? Odwołać się do wskazanego tekstu (tekst o języku, który jest formą opisu rzeczywistości), własnych doświadczeń i tekstu kultury (temat 21) 22. Omów motyw marności w tekstach kultury. Wiersz Hieronima Morsztyna. Vanitas Vanitatum et omnia Vanitas oraz teksty kultury (temat 22) 23. Jak teksty kultury wpływają na historie narodów? Odwołując się do obrazu "Ranny Powstaniec" Stanisława Witkiewicza i innych utworów literackich. 24. Puryzm i liberalizm, która postawa jest właściwa wobec języka? W odwołaniu do wskazanego tekstu (rozmowa), własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury (temat 24) 25. Wizerunek wojownika w tekstach kultury. Na podstawie obrazu Wojciecha Kossaka "Ułan i dziewczyna"(prawdopodobnie 25) 26. Motyw samotności człowieka w oparciu o opowiadanie Gustawa Herlinga - Grudzińskiego

33 "Wieża". (temat 26) 27. Jakie postawy wobec życia możemy odnaleźć w tekstach literackich, tekstach kultury. Odwołać się do wskazanego obrazu z wizerunkiem modlących się mnichów (temat 27) 28. Jak poeci kreują rzeczywistość? Odwołanie do "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza (temat 28) 29. Jaką funkcje może pełnić dialektyzacja w utworze na podstawie wskazanego wiersza. (temat 29) 30. Jak przeszłość może kształtować przyszłość? W oparciu o wiersz "Do młodych" Adama Asnyka(temat 30) 31. W jakim celu i w jaki sposób artyści odwołują się do mitów? (temat 31) 32. Motyw tęsknoty za ojczyzną na podstawie fragmentu "Latarnika" Henryka Sienkiewicza. Odwołać się do innych tekstów kultury. (32) 14 maja 1. Motyw granicy w tekstach kultury. Odwołanie do "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza. (temat 1) 2. Czy plakat może być kluczem do interpretacji całego utworu. Odwołać się do plakatu Tadeusza z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i całego utworu. (temat 2) 3. Funkcje stylizacji językowych w "Potopie" Henryka Sienkiewicza i innych tekstach kultury. (temat 3) 4. Motyw przyrody w tekstach kultury. Na podstawie wiersza Leopolda Staffa "W moim sercu" i innych tekstów kultury (temat 4) 5. Motyw tradycji. Obyczaje i obrzędy w tekstach kultury na podstawie przedstawionego obrazu "Dyngus" Zofii Stryjeńskiej oraz innych tekstów kultury (temat 5)

34 6. Perswazja i manipulacja językowa. W jaki sposób za pomocą komunikacji możemy wpływać na naszego odbiorcę? (temat 6) 8. Jak nawiązują do siebie teksty kultury? Jak twórcy odwołują się do innych dzieł? Odwołać się do plakatu wesela (chochoł ubrany w ludowy strój) (temat 8) 9. Komizm językowy i jego funkcje w literaturze. Na podstawie fragmentu i całości "Zemsty" Aleksandra Fredry oraz innych tekstów kultury. (temat??? - numer niepotwierdzony) 10. Motyw krainy szczęścia na podstawie obrazu Pietera Bruegla "Kraina szczęśliwości" i tekstów literackich (temat 10) 11. Warunki skutecznej wypowiedzi. Jakie warunku muszą być spełnione aby komunikacja była zrozumiała. Odwołać się do tekstu (język i jego funkcje) (temat 11) 12. Motyw sensu życia. Jakie wartości nadaje sens ludzkiemu życiu w oparciu o fragment "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i innych tekstów kultury.(temat 12) 13. Motyw matki. W jaki sposób funkcjonuje motyw matki w tekstach kultury. Na podstawie pomnika Matki Polki w Raciborzu. Odwołanie do innych tekstów literackich. (temat 13)

35 15. Motyw domu rodzinnego. Na podstawie obrazu Teodora Lubienieckiego "Portret rodziny" 16. Motyw podróżowania na podstawie wskazanego tekstu - fragmentu "Hebanu" Ryszarda Kapuścińskiego i innych tekstów kultury(temat 16) 17 Postawa ludzi wobec zła, reakcje w sytuacji zagrożenia. Odwołać się do tekstów literackich i obrazu "Kolos" - Asensio Julià, Francisco Goya (temat 17) 18. Funkcja językowa gwary młodzieżowej (temat 18) 19. Motyw kobiety w tekstach kultury. Odwołanie do fragmentu tekstu z "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza - o Zosi. (temat 19) 20. Człowiek wobec cywilizacji. Odniesienie do obrazu Kazimierza Podsadeckiego "Miasto-młyn życia" (temat 20)

36 21. Zapożyczenia na podstawie wskazanego tekstu, tekstów kultury i własnych doświadczeń 22. Jaką funkcję w tekstach kultury pełną istoty pozaziemskie. Na podstawie III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i innych tekstów kultury. (temat 22 - drugie wskazanie) Jakie problemy wynikają z używania przez Polaków języków obcych. Odwołaj się do tekstu Jana Miodka, własnych doświadczeń i tekstu kultury (temat 22 - pierwsze wskazanie) 23. Jak artyści opisują wojnę. Na podstawie fragmentu "Sylwetki i cienie" plus teksty literackie (temat 23) 25. Motyw ruiny na podstawie wiersza "Bakczysaraj" Adama Mickiewicza. 26. Zderzenie natury z cywilizacją. Odwołanie do obrazu Rafała Malczewskiego z "Rajdu Tatrzańskiego"

37 16 maja 1. Refleksja nad sytuacją człowieka we współczesnym świecie. Odwołanie do "Fotografii tłumu" Wisławy Szymborskiej. (temat 1) 2.. Jakie refleksje snują twórcy na temat samotności? Na podstawie obrazu "Pokój w Brooklynie". Odwołać się do tekstów literackich (temat 2) 3. Jak ukazany jest paraboliczny charakter w tekstach kultury. Odwołanie do wiersza "Przypowieść" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. (temat 3) Pan Bóg uśmiechnął się i wtedy powstała ziemia, podobna do jabłka złotego i do zwierciadła przemian. Po niej powoli się sączą zwierząt dojrzałe krople wstępując z wód w powietrza - drgające srebrem - stopnie. A śpiew najcichszego z ptaków zamienia się w miękki obłok i wtedy powstają chmury do ziemi i gwiazd podobne. Więc knieje do mórz przychodzą i kładą włosy na wodę i wtedy fale się barwią na kolor dojrzałej jagody. Światło przenika do ziemi, a ziemia blask przygarnia; bory wrastają w powietrze, powietrze od lasów - czarne. Zwierzęta wnikają w korę, a kora porasta życie i niewidzialne, w przestrzeni, wiruje ziemi odbicie. Wtedy są wszystkie kolory, każdy od innych różny, które są wszystkie te same pod szklaną kopułą próżni. I zafrasował się Bóg, że sam swych dzieł nie ogarnie, więc cisza złożyła się w fałdy, a światło stało się czarne i z ciężkich kowadeł gór rosły łodygi ogniste, a gromy w wysiłku kuły, zmarszczone w groźnym namyśle, aż się wykrzesał z kuźni pod niebo od huku białe z chmur i ziemi ulany - człowiek ciemny i mały. Teraz uśmiechnął się Bóg i we śnie znużony oniemiał, i do dziś błądzi wśród grozy człowiek ciemny jak ziemia. 4. W jaki sposób autorzy przedstawiają obraz władcy. Jest podany obraz Stanisława Augusta. Odwołanie do tekstów literackich (temat 4 ) PRAWDOPODOBNY obraz Stanisława Augusta Poniatowskiego 5. Język mówiony czy pisany. Komunikacja ustna czy pisemna? Która forma jest lepsza do wyrażania emocji? Odpowiedz, odwołując się do podanego tekstu, wybranego tekstu kultury oraz własnych doświadczeń komunikacyjnych. (temat 5) 6. Omów obraz ojców w tekstach kultury na podstawie fragmentu "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza. (temat 6)

38 7. Obrazy dworków szlacheckich. Jak artyści przedstawiają dwory szlacheckie w swoich dziełach. Jak obrazują związane z nimi wydarzenia. Na podstawie obrazu i tekstów literackich (temat 7) Jak artyści przedstawiają przywiązanie do ojczyzny? Na podstawie utworu "Nie pytaj mnie o Polskę" (Obywatel GC). Odwołać się do innych tekstów kultury. (temat 8) 9. Jak artyści interpretują zachowania międzyludzkie. Na podstawie wskazanego muralu Banksy'ego i wybranych utworów literackich (temat 10. Jak w języku wyrażane jest tabu. Odwołać się do tekstu, utworu kultury i własnych doświadczeń (temat 10) 11. Czy istnieją wartości większe niż osobiste szczęście i ludzkie życie? Odwołanie do utworu "Nocny lot" Antoine de Saint-Exupéry (temat 11) 12. Motyw vanitas, marności świata na podstawie wskazanego obrazu, teksów literackich i innych

39 tekstów kultury(temat 12) Omówić kompetencje komunikacyjne i kompetencje językowe. Jaką rolę odgrywają w życiu człowieka. Na podstawie wskazanego tekstu, własnego doświadczenia i tekstu kultury (temat 13) 14. Jakie emocje towarzyszą osobie przebywającej na emigracji. Odwołanie do utworu "Pielgrzym" Adama Mickiewicza i innych tekstów kultury. (temat 14) 15. W jaki sposób artyści przedstawiają walkę w obronie ojczyzny na podstawie Artura Grottgera, "Bitwa" i innych tekstów kultury. (temat 15) 16. Temat archaizacji w tekstach literackich. Odwołanie do tekstu "Niewola tatarska" Henryka Sienkiewicza (temat 16) 17. Zasady dobrego wychowania na podstawie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i innych tekstów kultury. (temat 17) 18. Motyw maski. Odniesienie do zdjęcia ilustrującego twarz kobiety z pomalowaną twarzą. (temat 18) 19. Jaką rolę odgrywają duchy, widma i zjawy. Odnieś się do podanego fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, znajomości całego utworu i innego tekstu kultury (temat 19) -> Motyw świata jako teatru w literaturze. Odwołanie do wiersza Wisławy Szymborskiej i dwóch tekstów kultury. (temat 19 niepotwierdzony) 20. W jaki sposób i dlaczego bohaterowie walczą ze złem? Odwołanie do obrazu, na którym widnieje rycerz. (temat 20) 21. Z czego wynikają nieporozumienia językowe. Odwołanie do "Na wieży Babel" Wisławy Szymborskiej, do wybranego tekstu kultury i modelu aktu językowego (temat 21) - Barokowy konceptyzm w oparciu o poezję Jana Andrzeja Morsztyna (temat 21- niepotwierdzony) 22. Motyw marzeń. Odwołanie do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i innego tekstu kultury (temat 22)

40 23. Elementy satyry i pamfletu politycznego. Odwołanie do III części "Dziadów" Adama Mickiewicza (temat 23) - Jakie emocje wywołuje krajobraz w oparciu o ilustrację tatr wysokich i teksty literackie (temat 23 - zgłoszony jako drugi) 2 4. Jak autorzy przedstawiają problemy i różnice społeczne? W oparciu o "Granicę" Zofii Nałkowskiej (temat 24) 25. Jaką rolę i funkcję pełnią mity w literaturze. Odwołanie do rzeźby "Zwierciadło Ikara" i innych tekstów literackich (temat 25) 26. W jaki sposób można wzmocnić perswazyjność tekstu? Jak perswazja wpływa na komunikację? Odwołanie do "Kazań sejmowych" Piotra Skargi, do tekstu kultury i doświadczeń z życia codziennego. (temat 26) 27. Rola erystyki w literaturze na podstawie tekstów literackich i własnych doświadczeń (temat 27 niepotwierdzony) 28. Motyw fantastyki. Jak na bohatera wpływa spotkanie z postacią fantastyczną? (temat 28) 29. Motyw wartości. Jak przedstawiane są wartości. Odwołanie do tekstu Jadwigi Puzyniny, własnych doświadczeń i tekstu kultury (temat 29) 30. Jakie nauki płyną z tekstów kultury? Odwołanie do bajki "Wilk i baran" Ignacego Krasickiego i innych tekstów kultury. (temat 30) 31. Jak jest ukazywana religijność w tekstach. Odwołanie do dzieła Vincenta Van Gogha "Modlitwa" (temat 31)

41 32. Czy należy pogodzić się z żargonem internetowym? Odwołać się do podanego tekstu (fragment tekstu Karoliny Kwak o żargonie internetowym), innego tekst kultury oraz własnego doświadczenia. (temat 32) 17 maja 1. Czy nieuniknione zdarzenia mają wpływ na ludzkie życie? Czy jedno wydarzenie może zmienić bieg życia. Na podstawie fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i jednego tekstu kultury (temat 1) 2. Jak twórcy kreują obraz biedy w utworach literackich? Odwołanie do obrazu "Biedny rybak" (temat 2) 3. Czy doświadczenia osobiste wpływają na zmianę postrzegania świata i stosunek do drugiego człowieka? (temat 3)

42 4. Czym dla człowieka jest praca na podstawie obrazu "Dziewczyna obierająca jarzyny Chardina Jeana Baptista Sieméona i wybranych tekstów literackich (temat 4) 5. W jakim celu twórcy wprowadzają inne style do tekstów. Odwołać się do "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza, własnych doświadczeń i tekstu kultury (temat 5) 6. Czy wydarzenia mogą wpłynąć na los człowieka? Co decyduje o losie człowieka w oparciu o fragment "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza i innych tekstów kultury (temat 6) 7. Czym dla człowieka jest przemijanie. Motyw vanitas na podstawie obrazu "Śmierć grająca na skrzypcach" Arnolda Böcklina (temat 7) - 8. Znaczenie obyczajów w życiu zbiorowości. Na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, całego utworu i innego tekstu literackiego. (temat 8)

43 9. W jaki sposób w literaturze przedstawiane są emocje. Odwołać się do wskazanego plakatu "Cena strachu" i tekstów kultury. 10. Czy w polszczyźnie potrzebne są zapożyczenia z języka angielskiego? W oparciu o wskazany tekst Anny Dąbrowskiej, własne doświadczenia i wybrany tekst kultury (temat 10) 11. Motyw winy i kary w oparciu o fragment II części "Dziadów" Adama Mickiewicza i innych tekstów kultury (temat 11) 12. Los czy wolna wola kieruje życiem człowieka. Odwołanie do obrazu "Koło fortuny" i tekstów literackich. (temat 12)

44 13. Motyw natury. Jak opisywana jest przez twórców. Odwołanie do wiersza "Tatry" Franciszka Nowickiego (temat 13) 14. Motyw fantastyki. W jakim celu twórcy zamieszczają w swoich dziełach elementy fantastyki. W oparciu o ilustrację rzeźby smoka wawelskiego i odwołanie do tekstów literackich (temat 14) 15. Dlaczego młodzi ludzie porozumiewają się swoistym kodem? (temat 15) 16. Motywy biblijne. Jak są wykorzystywane przez artystów. Nawiązanie do załączonego fragmentu tekstu Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy" i do wybranych tekstów kultury. 17. Elementy kultury ludowej. Jak autorzy w swoich dziełach wykorzystują kulturę ludową? Odnieś się do obrazu Włodzimierza Tetmajera "Tańce w karczmie" i innych tekstów literackich. 18. Funkcja stylizacji w kreowaniu bohaterów literackich. Na podstawie fragmentu z utworu "Tango" Sławomira Mrożka i innych tekstów literackich 19. Znaczenie przedmiotów nadawane przez autorów w ich dziełach na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i całego utworu oraz tekstu kultury.

45 20. W jaki sposób artyści przedstawiają codzienność. Odniesienie do obrazu Józefa Pankiewicza "Targ na kwiaty przed kościołem św. Magdaleny w Paryżu" 21. Za pomocą jakich środków reklama pełni funkcję perswazyjną? Omów na podstawie fragmentu "Język na sprzedaż" Jerzego Bralczyka. Odwołanie do tekstów kultury (temat 21) 22. Jak przeżycia wewnętrzne wpływają na zmianę postawy bohatera w życiu? Odwołać się do trenu XVI Jana Kochanowskiego i tekstów kultury. (temat 22) 23. Motyw wojny. W jaki sposób artyści ukazują destrukcyjny charakter wojny oraz jej wyniszczający wpływ na człowieka? Odwołanie do zdjęcia getta warszawskiego i innych utworów literackich (temat 23) 24. Moda językowa. Jak objawia się moda językowa? Odwołanie do fragmentu tekstu, własnych doświadczeń komunikacyjnych i tekstu kultury. (temat 24) 25. Jakie znaczenie ma dla człowieka tradycja? Odwołanie do fragmentu utworu "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (temat 25) 26. W jaki sposób twórcy kultury przedstawiają człowieka w przestrzeni miejskiej? (temat 26) 27. Jak twórcy ukazywali pracę w tekstach kultury na podstawie "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego? (temat 27)

46 28. Motywy biblijne. W jaki sposób twórcy odwołują się do motywów biblijnych, na podstawie obrazu Jana Dudy- Gracza Babel. Plus tylko teksty literackie. (temat 28) 29. Jak zmiany językowe wpływają na uznane wartości? (temat 29) 30. Jaką funkcję pełnią wspomnienia w tekstach kultury? Odwołać się do wiersza Juliana Tuwima "Zapach szczęścia" (temat 30) 32. Jakie są funkcje znaków w kulturze i w życiu codziennym. Odwołanie do fragmentu "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza 18 maja 1. Motyw wędrówki. Jak autorzy tekstów pokazują życie ludzkie. W oparciu o dołączony utwór "Wędrówką życie jest człowieka" Edwarda Stachury i teksty kultury 2. Co jest inspiracją dla artysty na podstawie utworu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

47 3. Jak artyści przedstawiają emocje i stany psychiczne. Na podstawie obrazu Edwarda Muncha "Niepokój" i tekstów literackich. 4. Co łączy a co dzieli ludzi. Na podstawie wskazanej ilustracji (stosy książek, ludzie z dwóch stron idą w swoim kierunku po niewidzialnym moście). Odwołać się do tekstów literackich. 5. Temat związany z komunikacją. Co jest przyczyną problemów z odbiorem komunikacji? Na podstawie tekstu publicystycznego, własnych doświadczeń i innego tekstu kultury (temat 5) 6. Co może inspirować twórców? Na podstawie wiersza Mirona Białoszewskiego "Szare eminencje zachwytu" i dwóch wybranych teksów kultury. (temat 6) 7. W jaki sposób artyści ukazują postacie uczonych? Odwołać się do obrazu świętego Hieronima (w pracowni z 1435 roku) i do innych tekstów literackich.

48 8. Jak artyści przedstawiają obraz ziemiańskiego dworu w oparciu o wskazany tekst, fragment "Kariery Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Podaj opis innych dzieł (temat 8) 9. Manipulacje językowe. Odwołać się do własnego doświadczenia i tekstu kultury. (temat 9) 10. Jaką rolę pełni maska w życiu człowieka? Na podstawie obrazu i tekstów literackich (temat 10) - motyw maski pojawił się już w innych dniach 11. Jak twórcy dzieł przedstawiają życiowe wybory młodych ludzi? Odwołanie do fragmentu "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego i wybranych tekstów kultury (temat 11) 12. Co inspiruje artystów? Odniesienie do obrazu "Portret żony artysty z pegazem" Józefa Mehoffera i wybranych tekstów literackich. 13. Omów rolę stylizacji języka w oparciu o fragment utworu Sławomira Mrożka "Ad Astra" i innego tekstu literackiego (temat 13) 14. Jaką funkcję pełni historia w utworach literackich. Odwołanie do obrazu Jana Matejki "Rejtan - upadek Polski" (temat 14) 15. Jakie refleksje na temat ludzkiego życia możemy znaleźć w tekstach kultury. Na podstawie fragmentu utworu "Żołnierz" Bolesława Leśmiana i innych tekstów kultury (temat 15) 16.Zdrobnienia - infantylizacja języka czy wyrażenie różnorodności uczuć? Odwołanie do tekstu kultury i własnych doświadczeń (temat 16) 17. Wpływ przeżyć wojennych na bohatera. Na podstawie tekstu Ryszarda Kapuścińskiego oraz wybranego tekstu kultury (temat 17) 18. Funkcje ukazywania obrzędów w literaturze. W oparciu o zdjęcie z filmu "Chłopi" (temat 18) 19. Czym dla człowieka jest kraj dzieciństwa. Odwołanie do fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza (temat 19) 20. Co o wartościach ważnych dla człowieka mówią teksty kultury. Odwołanie do utworu "Pożegnanie z Marią" Tadeusza Borowskiego (temat 20)

49 21. Artysta, człowiek przeciętny, czy wyjątkowy. Odwołanie do obrazu naukowca (temat 21) 22. Motyw domu rodzinnego. W odwołaniu do wiersza Zbigniewa Herberta "Dom" i innych tekstów kultury (temat 22) 23. Jak twórcy ukazują artystów w swoich dziełach. Odwołanie do obrazu "Poeta" G. Moreau i tekstów literatury (temat 23) 24. Jakie skutki może mieć używanie modnych słów? Tekst Jana Miodka o nadużywaniu słowa "fajnie" itp. Odwołać się do tekstu, własnych doświadczeń i tekstu kultury (temat 24) 25. Czym dla współczesnego człowieka jest przeszłość? Omów temat na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej "Muzeum" i tekstów kultury (temat 25) 26. Człowiek wobec natury na podstawie obrazu "Muzeum I" i tekstów literackich (temat 26) 27. Jaką funkcję pełni groteska w literaturze? Odwołaj się do fragmentu S. Mrożka "Chcę być koniem" i innych tekstów kultury. (temat 27) - W jaki sposób w tekstach kultury ukazana jest przeszłość. Omówić na podstawie fragmentu "Wschód" Andrzeja Stasiuka. (temat 27 - drugie wskazanie) 28. Jakimi środkami buduje się wypowiedź argumentacyjną. Odwołanie do "Kronik tygodniowych" Bolesława Prusa. (temat 28) 30. Jak artyści portretują naturę? Odwołanie do obrazu Stanisława Wyspiańskiego "Krajobraz znad Rudawy" i wybranych tekstów literackich. (temat 30)

50 32. Jak przedstawiany jest motyw rozstania? Na podstawie utworu "Rozłączenie" Juliusza Słowackiego i tekstu kultury (temat 32 - niepotwierdzony) 19 maja 1. Symbol gór w literaturze na podstawie wiersza "Morskie oko" Adama Asnyka i innych tekstów kultury. (temat 1) 2. Człowiek w sytuacji wyboru. Omów problem dokonywania wyborów na podstawie wskazanego obrazu "Pomiędzy tak i nie". Wybór pomiędzy dobrem i złem. (temat 2) 3. Motyw tańca. Odwołanie do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego utworu i innych tekstów kultury. (temat 3) 4. Motyw refleksji człowieka na temat przemijania na podstawie wskazanego obrazu "Trzy okresy życia kobiety i śmierć". Odwołać się do tekstów literackich (temat 4)

51 5. Manipulacja jako codzienne zjawisko językowe. Czy jest nierozłącznym elementem komunikacji? Odwołanie do wskazanego tekstu Jerzego Bralczyka, własnych doświadczeń i innego tekstu kultury (temat 5) 6. W jakim celu idealizowani są bohaterowie? Odwołanie do fragmentu utworu "Kroniki Polski" Galla Anonima - "O śmierci Sławnego Bolesława" i wybranych tekstów kultury. (temat 6) 7. Motyw przyjaźni. Refleksje na temat przyjaźni ukazywane przez autorów na podstawie obrazu "Przyjaciółki" autorstwa Jerry'ego Weissa i odwołania do innych tekstów literackich (temat 7)

M o t y w y, t e m a t y, p r o b l e m y

M o t y w y, t e m a t y, p r o b l e m y A B C D M o t y w y, t e m a t y, p r o b l e m y artysta np. sposoby ukazywania artysty i jego sztuki; jak artyści oceniają swoją twórczość?; co może inspirować twórców?; artysta człowiek wyjątkowy czy

Bardziej szczegółowo

USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013

USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013 USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013 I LITERATURA 1. Analizując wybrane przykłady, omów funkcjonowanie motywu snu w literaturze różnych epok. 2. Macierzyństwo w literaturze

Bardziej szczegółowo

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014 Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014 1 Literatura 1. Alegoria jako sposób mówienia o rzeczywistości. Omów jej rolę, analizując wybrane 2. Apokaliptyczne wizje rzeczywistości. Przedstaw,

Bardziej szczegółowo

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA 1.Różne obrazy przyrody w literaturze. Omów sposoby ich kreowania w wybranych utworach 2.Metamorfoza bohatera literackiego i jej sens. Omów problem,

Bardziej szczegółowo

TEMATY DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2008/2009

TEMATY DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2008/2009 TEMATY DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2008/2009 Literatura: 1. Literacki wizerunek dziecka. Przedstaw różne ujęcia tematu, analizując wybrane utwory. 2. Bohaterowie

Bardziej szczegółowo

LITERATURA tematu Temat

LITERATURA tematu Temat Nr tematu LITERATURA Temat 1 Literackie dialogi z Bogiem. Omów temat na podstawie analizy wybranych 2 Funkcjonowanie stereotypów w społeczeństwie polskim. Omów temat, analizując wybrane utwory literackie

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013 Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny rok szkolny 2012/2013 Literatura 1. Kobiety irytujące i intrygujące w literaturze polskiej. Oceń postawy i zachowania wybranych bohaterek. 2. Poezja

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA MATURĘ USTNĄ Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013/2014 LITERATURA 1. Jednostka wobec nieustannych wyborów moralnych. Omów problem, analizując zachowanie wybranych bohaterów literackich 2. Obrazy

Bardziej szczegółowo

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA Nasielsk, 5 kwietnia 2013 r. Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2014 w Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Iwaszkiewicza w Nasielsku LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Bardziej szczegółowo

Tematy prezentacji maturalnych z języka polskiego MATURA 2011 JĘZYK

Tematy prezentacji maturalnych z języka polskiego MATURA 2011 JĘZYK y prezentacji maturalnych z języka polskiego MATURA 2011 JĘZYK 1. Język Twoich rówieśników. Scharakteryzuj na podstawie analizy zgromadzonego materiału językowego. 2. Stylizacja gwarowa. Przedstaw jej

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Nr Literatura 1. Literackie wizje polskiego dworu. Omów temat w oparciu o wybrane utwory. 2. Polska, ale jaka? Przedstaw

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015 LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015 I LITERATURA 1. Przedstaw funkcjonowanie motywów biblijnych i/lub antycznych w literaturze późniejszych epok. 2.

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014

Tematy na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 Tematy na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 LITERATURA 1. Obrzędy i obyczaje ludowe w literaturze. Omów sposoby ich przedstawiania i funkcje w wybranych utworach

Bardziej szczegółowo

Nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Zestawy pytań, które możesz wylosować! Materiały z dwutygodnika Cogito

Nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Zestawy pytań, które możesz wylosować! Materiały z dwutygodnika Cogito Nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego Zestawy pytań, które możesz wylosować! Materiały z dwutygodnika Cogito 1. Nosowska Dorota, Pytania z Lalki i obrazu Rubensa, Cogito 2014, nr 17, s. 36-37.

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/ Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy

Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/ Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/15 1. Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy 2. Ferdydurke W. Gombrowicza jako powieść awangardowa 3. Granica jako powieść

Bardziej szczegółowo

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze. ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 I. LITERATURA 1. Jaką postawę moralną musi prezentować twój autorytet? Odwołaj się do bohaterów 2.

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO. rok szkolny 2016/2017

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO. rok szkolny 2016/2017 LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO rok szkolny 2016/2017 Lp. I. Literatura 1. Wielcy wodzowie i sposoby ich kreacji. Przedstaw temat, analizując wybrane utwory literackie 2. Człowiek

Bardziej szczegółowo

AUTOBIOGRAFIZM...15 1. Żal po stracie dziecka...15 2. Wspomnienia wojenne...17 3. Powrót do lat młodości...19

AUTOBIOGRAFIZM...15 1. Żal po stracie dziecka...15 2. Wspomnienia wojenne...17 3. Powrót do lat młodości...19 Spis treści ARTYSTA...11 1. Stworzyciel nieba, ziemi i człowieka... 11 2. Artysta kapłan...12 3. Artysta nieśmiertelny...13 4. Artysta dziwak...13 5. Artysta poszukujący wiedzy o człowieku...14 6. Artysta

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2013 przygotowana przez Komisję Języka Polskiego w ZSZiO w Sułkowicach

Szkolna lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2013 przygotowana przez Komisję Języka Polskiego w ZSZiO w Sułkowicach Szkolna lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2013 przygotowana przez Komisję Języka Polskiego w ZSZiO w Sułkowicach Literatura 1.Motyw wiosny i jego funkcje. Omów temat

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA:

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA: LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA: 1. Omów sposób funkcjonowania motywu wędrówki w literaturze, odwołując się do 2. Odwołując się do wybranych

Bardziej szczegółowo

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej Matura 2015

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej Matura 2015 Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej Matura 2015 Nauczyciel języka polskiego: mgr Eliza Szymańska mgr Marzena Golan Łęczna, dnia 7 kwietnia 2014 r. str. 1

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA 1. Konflikt pokoleń jako motyw literatury. Zanalizuj

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA 1. Bunt młodych w różnych epokach kulturowych. Omów jego przyczyny i konsekwencje, analizując wybrane przykłady

Bardziej szczegółowo

Spis lektur Klubu Książki

Spis lektur Klubu Książki Spis lektur Klubu Książki Lp. Autor Tytuł Sygnatura 1. Kwiatki świętego Franciszka 1963 2. Balzac Honore Ojciec Goriot 2139 3. Balzac Honore Ojciec Goriot 2138 4. Balzac Honore Ojciec Goriot 2235 5. Balzac

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH rok szkolny 2010/2011 I. LITERATURA 1. Przedstaw ideały rycerskie na wybranych tekstach literackich

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy LITERATURA 1. "Żyć życiem innym niż większość". Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA II Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Kętrzynie Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Bardziej szczegółowo

Propozycje tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej Curie w Bytomiu w roku szkolnym 2013/2014

Propozycje tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej Curie w Bytomiu w roku szkolnym 2013/2014 Propozycje tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej Curie w Bytomiu w roku szkolnym 2013/2014 Literatura 1. Literackie portrety ludzi szczęśliwych.

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego. - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie. Rok szkolny 2010/2011

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego. - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie. Rok szkolny 2010/2011 LITERATURA 1. Różne oblicza miłości. Omów zagadnienie, analizując wybrane dzieła literackie z różnych 2. Wizerunek żony w literaturze. Przedstaw różne ujęcia motywu, analizując wybrane dzieła 3. Różne

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie Rok szkolny 2014/2015

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie Rok szkolny 2014/2015 LITERATURA 1. Starość jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie wybranych przykładów literackich 2. Literackie rozmowy z Bogiem. Porównaj różne ujęcia motywu, analizując wybrane dzieła. 3. Różne

Bardziej szczegółowo

Tematy maturalne na rok szkolny 2013/2014 1. Literatura

Tematy maturalne na rok szkolny 2013/2014 1. Literatura Tematy maturalne na rok szkolny 2013/2014 1. Literatura 1.1 Analizując utwory polskie i/ lub obce scharakteryzuj różne odmiany awangardowego dramatu XX wieku. 1.2 Ballada romantyczna jako źródło inspiracji

Bardziej szczegółowo

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów. TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. STANISŁAWA KOPYSTYŃSKIEGO WE WROCŁAWIU W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA 1. Analizując wybrane wiersze

Bardziej szczegółowo

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO NA EGZAMIN MATURALNY W ROKU 2014 I. LITERATURA 1. Biografia jako klucz do odczytania twórczości pisarza. Przedstaw temat w oparciu o wybrane przykłady.

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017.

LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017. POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KOŚCIERZYNIE LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017. LITERATURA 1. Kreacja bohatera-patrioty

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH rok szkolny 2011/2012 I. LITERATURA 1. Przedstaw funkcjonowanie motywów biblijnych i antycznych

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LITERATURA 1. Przedstaw motyw kariery w wybranych utworach literackich różnych

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W LUBARTOWIE I. LITERATURA Numer Temat tematu 1 Inspiracje

Bardziej szczegółowo

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO w roku szkolnym 2013 / 2014 I LITERATURA 1. Samotność bohatera romantycznego i człowieka

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW W ZSP W RZESZOWIE NA USTNY EGZAMIN MATURALNY

LISTA TEMATÓW W ZSP W RZESZOWIE NA USTNY EGZAMIN MATURALNY LISTA TEMATÓW W ZSP W RZESZOWIE NA USTNY EGZAMIN MATURALNY 2014 Literatura: 1. Zainteresowanie wsią i ludowością. Omów zagadnienie, opierając się na wybranych utworach literatury polskiej. 2. Satyra i

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie Rok szkolny 2011/2012

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie Rok szkolny 2011/2012 LITERATURA 1. Idealiści i marzyciele w literaturze polskiej. Scharakteryzuj sposób kreowania takich bohaterów w literaturze różnych epok. 2. Wizerunek żony w literaturze. Porównaj różne ujęcia motywu,

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2013

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2013 Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2013 LITERATURA 1. Na podstawie wybranych utworów omów funkcje ironii w literaturze. 2. Folklor jako inspiracja

Bardziej szczegółowo

Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum. Maturzyści

Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum. Maturzyści Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum Maturzyści Ponieważ temat maturalny z języka polskiego zredagowany jest w odniesieniu do tekstu literackiego, który zdający otrzymuje, tematy wypracowań na egzaminie

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na wewnętrzną część egzaminu maturalnego dla technikum w roku szkolnym Literatura

Lista tematów z języka polskiego na wewnętrzną część egzaminu maturalnego dla technikum w roku szkolnym Literatura Lista tematów z języka polskiego na wewnętrzną część egzaminu maturalnego dla technikum w roku szkolnym 2012 2013 Literatura 1. Wzorce osobowe promowane w dziełach literackich różnych Rozwio temat na wybranych

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów - rok szk. 2009/2010

Szkolna lista tematów - rok szk. 2009/2010 Szkolna lista tematów - rok szk. 2009/2010 Literatura 1. Różne obrazy miasta w literaturze. Przedstaw zagadnienie, analizując wybrane utwory. 2. Bohater tragiczny w utworach dramatycznych. Zanalizuj przykłady

Bardziej szczegółowo

Autor Tytuł Problematyka utworu Czas i miejsce akcji Bohaterowie/ podmiot liryczny Z głową na karabinie

Autor Tytuł Problematyka utworu Czas i miejsce akcji Bohaterowie/ podmiot liryczny Z głową na karabinie 16 18: bdb 13 15: db 9 12 : dst 6 8: dop... Imię i nazwisko, semestr 1. Uzupełnij tabelkę EGZAMIN PISEMNY Z JĘZYKA POLSKIEGO Autor Tytuł Problematyka utworu Czas i miejsce akcji Bohaterowie/ podmiot liryczny

Bardziej szczegółowo

Klub Książki. koordynatorka KK - p.katarzyna Stawczyk. Spis lektur do wypożyczenia dla mieszkańców bursy: w formacie PDF. Lp. Autor. Tytuł.

Klub Książki. koordynatorka KK - p.katarzyna Stawczyk. Spis lektur do wypożyczenia dla mieszkańców bursy: w formacie PDF. Lp. Autor. Tytuł. Klub Książki koordynatorka KK - p.katarzyna Stawczyk Spis lektur do wypożyczenia dla mieszkańców bursy: w formacie PDF Lp. Autor Tytuł Sygnatura 1 / 90 1. 1. Kwiatki świętego Franciszka 1963 1. 2. Balzac

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LITERATURA 1. Przedstaw motyw kariery w wybranych utworach literackich różnych

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego obowiązująca w roku szkolnym 2015/2016

Szkolna lista tematów do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego obowiązująca w roku szkolnym 2015/2016 Szkolna lista tematów do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego obowiązująca w roku szkolnym 2015/2016 LITERATURA 1. Początek i koniec opowieści. Na wybranych przykładach zanalizuj znaczenie scen

Bardziej szczegółowo

I. LITERATURA. 5. Wina i kara w literaturze romantyzmu i innych epok, omów na wybranych przykładach.

I. LITERATURA. 5. Wina i kara w literaturze romantyzmu i innych epok, omów na wybranych przykładach. LISTA TEMATÓW DO CZĘŚĆI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W LEGNICY I. LITERATURA 1. Wizerunek diabła i złych mocy

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego -MAJ I. LITERATURA

Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego -MAJ I. LITERATURA Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego I. LITERATURA -MAJ 2011-1. Bohaterowie literatury XIX i XX w. Porównaj ich system wartości odwołując się do 2. Wizerunek rycerza w literaturze.

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z J.POLSKIEGO rok szkolny 2016/2017

TEMATY NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z J.POLSKIEGO rok szkolny 2016/2017 S t r o n a 1 TEMATY NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z J.POLSKIEGO rok szkolny 2016/2017 I. Literatura 1. Motyw wędrówki w literaturze. Przedstaw jego najciekawsze realizacje. Wypowiedź zilustruj odpowiednimi

Bardziej szczegółowo

Zestawy tematów na wewnętrzną część egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2010 / 2011

Zestawy tematów na wewnętrzną część egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2010 / 2011 Zestawy tematów na wewnętrzną część egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2010 / 2011 Tematy z literatury 1. Przepowiednie, proroctwa, wróżby. Omów funkcjonowanie motywu, odwołując się do wybranych utworów

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na ustny egzamin maturalny w I LO Świdnik w sesji wiosennej 2011/2012 LITERATURA

Lista tematów z języka polskiego na ustny egzamin maturalny w I LO Świdnik w sesji wiosennej 2011/2012 LITERATURA Świdnik, dnia 8.04.2011. Lista tematów z języka polskiego na ustny egzamin maturalny w I LO Świdnik w sesji wiosennej 2011/2012 L.p. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. LITERATURA Temat

Bardziej szczegółowo

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W PRASZCE. Lista tematów na ustny egzamin z języka polskiego w sesji wiosennej 2014r.

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W PRASZCE. Lista tematów na ustny egzamin z języka polskiego w sesji wiosennej 2014r. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W PRASZCE Lista tematów na ustny egzamin z języka polskiego w sesji wiosennej 2014r. I Literatura 1. Motyw śmierci w literaturze różnych epok. Omów na

Bardziej szczegółowo

... data i podpis dyrektora. Nr tematu

... data i podpis dyrektora. Nr tematu Lista tematów z języka polskiego na część wewnętrzną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2011/2012 w V Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO LITERATURA LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO 1. Na wybranych przykładach z różnych epok omów funkcję aluzji jako świadomego umieszczania tekstu w polu tradycji literackiej.

Bardziej szczegółowo

Wykaz tematów do egzaminu ustnego z języka polskiego 2013/2014

Wykaz tematów do egzaminu ustnego z języka polskiego 2013/2014 Wykaz tematów do egzaminu ustnego z języka polskiego 2013/2014 I. Literatura 1. Jednostka wobec zbiorowości. Omów funkcjonowanie tego motywu na wybranych przykładach literackich. 2. Rola i znaczenie folkloru

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku

Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku w roku szkolnym 2014/2015 I. Literatura 1. Przedstaw na wybranych przykładach literackie krainy szczęścia

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA

TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA 1. Najwybitniejsi znawcy natury ludzkiej. Omów temat analizując przykładów zachowań wybranych postaci literackich. 2. Akceptowane

Bardziej szczegółowo

Uwagi LITERATURA. ... data i podpis dyrektora. Nr tematu

Uwagi LITERATURA. ... data i podpis dyrektora. Nr tematu Lista tematów z języka polskiego na część wewnętrzną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015 w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie Nr tematu LITERATURA

Bardziej szczegółowo

Nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Zestawy pytań, które możesz wylosować! Materiały z dwutygodnika Cogito

Nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Zestawy pytań, które możesz wylosować! Materiały z dwutygodnika Cogito Nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego Zestawy pytań, które możesz wylosować! Materiały z dwutygodnika Cogito 1. Nosowska Dorota, Pytania z Lalki i obrazu Rubensa, Cogito 2014, nr 17, s. 36-37.

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do prezentacji maturalnej w roku szkolnym 2012/2013

Lista tematów do prezentacji maturalnej w roku szkolnym 2012/2013 Lista tematów do prezentacji maturalnej w roku szkolnym 2012/2013 1. Literackie reinterpretacje mitów antycznych. Scharakteryzuj sposoby i cele tego literackiego zjawiska na podstawie analizy wybranych

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW

SZKOLNA LISTA TEMATÓW Literatura SZKOLNA LISTA TEMATÓW do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego ( stara matura ) dla absolwentów, którzy ukończyli szkołę w 2015r. i wcześniej w roku szkolnym 2015/2016 Regionalnego

Bardziej szczegółowo

Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014

Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014 Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA 1. Motyw śmierci w literaturze średniowiecza i baroku. Omów temat

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W MIĘDZYCHODZIE LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W MIĘDZYCHODZIE LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W MIĘDZYCHODZIE LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 1. LITERATURA 1. Autorytaryzm, dyktatura, despotyzm. Omów różne przedstawienia

Bardziej szczegółowo

Tematy na egzamin wewnętrzny z. języka polskiego na rok szkolny 2010/2011

Tematy na egzamin wewnętrzny z. języka polskiego na rok szkolny 2010/2011 Tematy na egzamin wewnętrzny z języka polskiego na rok szkolny 2010/2011 Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie Opracował zespół w składzie: Justyna Czekańska Elżbieta Gancarz Karolina Krężałek

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku

Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku w roku szkolnym 2011/ 2012 I. Literatura 1. Przedstaw na wybranych przykładach literackie krainy

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO 2012/2013

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO 2012/2013 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO 2012/2013 ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Rola karykatury w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Rozważ problem na wybranych

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2012/2013 LITERATURA

Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2012/2013 LITERATURA Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2012/2013 LITERATURA 1. Związki człowieka z naturą jako temat utworu literackiego. Przedstaw zagadnienie, przywołując wybrane dzieła pisarzy

Bardziej szczegółowo

ZESTAW TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

ZESTAW TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ZESTAW TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 LITERATURA 1. Władza zaszczyt czy obowiązek? Omów temat, odwołując się do stosownych przykładów 2. Matki, żony, femme

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO MATURA 2015 IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GRUDZIĄDZU

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO MATURA 2015 IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GRUDZIĄDZU TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO MATURA 2015 IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W GRUDZIĄDZU LITERATURA 1. Motywy animalistyczne w literaturze. Omów zagadnienie na wybranym materiale

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2009/2010

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2009/2010 LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2009/2010 1. LITERATURA 1. Motyw wędrówki w literaturze. Omów zagadnienie na wybranych przykładach literackich. 2. Różne ujęcia cierpienia

Bardziej szczegółowo

Tematy na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2014/2015 w Zespole Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku

Tematy na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2014/2015 w Zespole Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku Strona 1 z 7 Tematy na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2014/2015 w Zespole Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku L.P. LITERATURA Uwagi i zalecenia OKE Temat 1. Artysta

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na ustny egzamin maturalny w I LO Świdnik w sesji wiosennej 2013/2014 LITERATURA

Lista tematów z języka polskiego na ustny egzamin maturalny w I LO Świdnik w sesji wiosennej 2013/2014 LITERATURA Świdnik, dnia 10.04.2013. Lista tematów z języka polskiego na ustny egzamin maturalny w I LO Świdnik w sesji wiosennej 2013/2014 L.p. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. LITERATURA Temat

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY ZESTAW TEMATÓW NA USTNĄ MATURĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

SZKOLNY ZESTAW TEMATÓW NA USTNĄ MATURĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 SZKOLNY ZESTAW TEMATÓW NA USTNĄ MATURĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 LITERATURA 1. Porównaj obrazy domu i rodziny w literaturze, analizując 2. Literackie portrety matek. Analizując celowo

Bardziej szczegółowo

Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej; Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór) poezja baroku (wybór)

Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej; Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór) poezja baroku (wybór) Zestawienie lektur poziom podstawowy opracowanie: Izabela Haremza Małą czcionką wprowadziłam własne uwagi! ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1 z dnia 29 sierpnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

Tematy na maturę ustną z języka polskiego na rok szkolny 2011/2012

Tematy na maturę ustną z języka polskiego na rok szkolny 2011/2012 Tematy na maturę ustną z języka polskiego na rok szkolny 2011/2012 Literatura 1. Różne obrazy okupacji hitlerowskiej w literaturze polskiej. Zaprezentuj temat, analizując i interpretując wybrane przykłady.

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJE TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/2014

PROPOZYCJE TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/2014 LITERATURA PROPOZYCJE TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/2014 1. Metaforyczny charakter motywu wędrówki w literaturze. Omów na wybranych 2. Dramat niespełnienia ludzkich

Bardziej szczegółowo

WYKAZ TEMATÓW MATURALNYCH ROK SZKOLNY 2012/13 LITERATURA

WYKAZ TEMATÓW MATURALNYCH ROK SZKOLNY 2012/13 LITERATURA WYKAZ TEMATÓW MATURALNYCH ROK SZKOLNY 2012/13 LITERATURA 1. Kreacje bohaterów heroicznych i ich funkcje w wybranych dziełach literackich różnych epok. Wskaż na podstawie wybranych utworów najistotniejsze

Bardziej szczegółowo

WYKAZ TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO ROK SZKOLNY 2014/2015 SESJA WIOSENNA JĘZYK POLSKI LITERATURA

WYKAZ TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO ROK SZKOLNY 2014/2015 SESJA WIOSENNA JĘZYK POLSKI LITERATURA WYKAZ TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO ROK SZKOLNY 2014/2015 SESJA WIOSENNA JĘZYK POLSKI LITERATURA 1. Satyra, kpina, żart, czyli jak uleczyć świat śmiechem. Omów problem, odwołując się

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 Literatura: 1. Przemiany dramatu jako gatunku literackiego. Dokonaj analizy wybranych utworów od antyku

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO CHEMICZNYCH W TRZEBINI

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO CHEMICZNYCH W TRZEBINI LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO CHEMICZNYCH W TRZEBINI TEMATY LITERATURA 1. Motyw biesiady i jego funkcja

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego 2014 r. w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego 2014 r. w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego 2014 r. w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie Literatura 1. Obrzędy i obyczaje ludowe w literaturze - omów sposoby ich przedstawiania

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów do matury ustnej z języka polskiego w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie na rok szkolny 2013/2014 LITERATURA

Szkolna lista tematów do matury ustnej z języka polskiego w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie na rok szkolny 2013/2014 LITERATURA Szkolna lista tematów do matury ustnej z języka polskiego w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie na rok szkolny 2013/2014 LITERATURA 1. Analizując wybrane teksty literackie, przedstaw człowieka uwikłanego

Bardziej szczegółowo

21. Porównaj różne realizacje toposu wędrówki, analizując wybrane utwory literackie. 22. Kondycja moralna współczesnego człowieka. Przedstaw problem,

21. Porównaj różne realizacje toposu wędrówki, analizując wybrane utwory literackie. 22. Kondycja moralna współczesnego człowieka. Przedstaw problem, Szkolna lista tematów na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego na rok szkolny 2014/2015 dla uczniów Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części wewnętrznej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014.

Lista tematów do części wewnętrznej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014. Lista tematów do części wewnętrznej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014. Numer tematu 1. 2. 3. 4. 5. 6. I. Tematy z literatury Przedstaw funkcjonowanie motywu małych ojczyzn

Bardziej szczegółowo

Katharsis. Tyle bezimiennych wierszy, ilu poległych rycerzy Dariusz Okoń

Katharsis. Tyle bezimiennych wierszy, ilu poległych rycerzy Dariusz Okoń 1 Spis treści Od Autora......6 Katharsis...7 Zimowy wieczór......8 Cierpienie i rozpacz......9 Cel.... 10 Brat Niebieski.... 11 Czas.... 12 Opętana.... 14 * * * [Moja dusza słaba].... 16 * * * [Człowiek

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego. z języka polskiego. w Zespole Szkół Budowlanych. im. B. Bukowskiego w Gdyni. rok szkolny 2014/2015

Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego. z języka polskiego. w Zespole Szkół Budowlanych. im. B. Bukowskiego w Gdyni. rok szkolny 2014/2015 Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych im. B. Bukowskiego w Gdyni rok szkolny 2014/2015 LITERATURA 1. Dramat człowieka uwikłanego w historię. Omów

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

TEMATY NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie TEMATY NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 Literatura: 1. Funkcje motywu wędrówki w utworach literackich. Rozważ temat,

Bardziej szczegółowo

Tematy prezentacji maturalnych z języka polskiego MATURA 2012 LITERATURA

Tematy prezentacji maturalnych z języka polskiego MATURA 2012 LITERATURA Tematy prezentacji maturalnych z języka polskiego MATURA 2012 LITERATURA 1. List jako źródło wiedzy o człowieku i jego czasach. Zaprezentuj temat, analizując wybrane przykłady literackie z różnych epok.

Bardziej szczegółowo

... podpis przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego

... podpis przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego pieczęć szkoły.maj..2013... 3 0 2 7 0 0-0 3 1 A 2 identyfikator szkoły Miejscowość... data Lista ów na egzamin wewnętrzny z...języka polskiego.- literatura... (przedmiot, poziom) Planowana liczba zdających

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO obowiązująca w roku szkolnym 2012/2013 w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO obowiązująca w roku szkolnym 2012/2013 w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO obowiązująca w roku szkolnym 2012/2013 w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu Nr tematu LITERATURA 1a Od herosa do pantoflarza różnorodne portrety

Bardziej szczegółowo

17. Wpływ doświadczeń dzieciństwa na dorosłe życie człowieka. Zaprezentuj portrety psychologiczne wybranych bohaterów literackich. 18.

17. Wpływ doświadczeń dzieciństwa na dorosłe życie człowieka. Zaprezentuj portrety psychologiczne wybranych bohaterów literackich. 18. Tematy do przeprowadzenia ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2014 obowiązujące w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku I LITERATURA 1. Literackie reinterpretacje

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO. w roku szkolnym 2013 / 2014

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO. w roku szkolnym 2013 / 2014 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO w roku szkolnym 2013 / 2014 w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej 1 I. Literatura

Bardziej szczegółowo

ZESTAW TEMATÓW DO MATURY WEWNĘTRZNEJ NA ROK 2014 / 2015

ZESTAW TEMATÓW DO MATURY WEWNĘTRZNEJ NA ROK 2014 / 2015 ZESTAW TEMATÓW DO MATURY WEWNĘTRZNEJ NA ROK 2014 / 2015 OPRACOWAŁ ZESPÓŁ NAUCZYCIELI JĘZYKA POLSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 1 im. Jana Pawła II W DĘBICY LITERATURA 1. Przedstaw blaski i cienie

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/ 2013

TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/ 2013 TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/ 2013 I. LITERATURA 1. Najwybitniejsi znawcy natury ludzkiej. Omów temat w oparciu o analizę przykładów zachowań wybranych postaci literackich.

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Od Petki Serca

Spis treści. Od Petki Serca CZ. 2 1 2 Spis treści Od Petki Serca ------------------------------------------------------------------------------3 Co jest najważniejsze? ----------------------------------------------------------------------------------------------4

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na. egzamin ustny z języka polskiego

Lista tematów na. egzamin ustny z języka polskiego Lista tematów na egzamin ustny z języka polskiego na rok szkolny 2012/2013 Literatura 1. Wartośd i sens cierpienia. Omów zagadnienie w świetle literatury wybranych epok literackich. 2. Motyw zbrodni w

Bardziej szczegółowo

Zestaw tematów z języka polskiego na maturę ustną w IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie w roku szkolnym 2013/ 2014

Zestaw tematów z języka polskiego na maturę ustną w IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie w roku szkolnym 2013/ 2014 Zestaw tematów z języka polskiego na maturę ustną w IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie w roku szkolnym 2013/ 2014 Literatura 1. Człowiek marionetką w teatrze świata. Przedstaw funkcjonowanie motywu,

Bardziej szczegółowo