AFROSELEKTA MADE IN AFRICA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "AFROSELEKTA MADE IN AFRICA"

Transkrypt

1 Przegląd filmowy opisy filmów VII Festiwal Filmów Afrykańskich - AfryKamera Repliki kwietnia 2012 r./ Kino Kameralne AFROSELEKTA MADE IN AFRICA RESTLESS CITY scen. i reż. Andrew Dosunmu, Nigeria, USA 2011, 76min. Scenariusz: Eugene Gussenhoven Zdjęcia: Bradford Young Obsada: Sy Alassane, Sky Grey, Tony Okungbowa, Danai Gurira, Babs Olusanmonkun Język: angielski, francuski Film pokazuje nieznaną stronę Nowego Jorku, miasta, w którym wielu afrykańskich imigrantów żyje na skraju społeczeństwa. Młody Senegalczyk, Djibril, uliczny sprzedawca, którego pasją jest muzyka i śpiew przybył do Ameryki w poszukiwaniu iluzorycznych i jak dotychczas niespełnionych marzeń. Zarabia sprzedając nielegalne płyty z muzyką, które kupuje od Bekay, ciemnego typka i właściciela nielegalnego burdelu. Djibril poznaje jedną z pracownic przybytku należącego do Bekay - piękną Midi. Ich uczucie zmusi oboje do przedefiniowania życia i nie pozostanie obojętne dla otaczającej rzeczywistości. Przepięknie nakręcony film był rewelacją Sundance w 2011 roku, gdzie podziwiano zdjęcia oraz fakt, że odkryto Nowy Jork na nowo coś co wydawało się już niemożliwe. Wepchnięci w getto wielkiego miasta poznajemy jego brudy i alternatywne struktury społeczne. Oszczędny w słowach Restless City oczarowuje niezwykle skrojonymi, chciałoby się powiedzieć, obrazami.

2 Genialny i bezlitosny wgląd w życie afrykańskiego imigranta w Nowym Jorku. Reżyser Andrew Dosunmu dostarcza intensywne i nietypowe spojrzenie na 'Amerykański Sen'. DUANE BYGRE, Hollywood Reporter Wydawałoby się, że przewiercony ze wszystkich stron kamerami Manhattan nie chowa już żadnych sekretów, ale niesamowicie piękny Restless City objawia nam dwie tajemnice kinetyczny pejzaż samego miasta oraz świat senegalskich imigrantów, których codzienna walka o chleb toczy się tuż obok miejsc, które widzi zwykły Nowojorczyk. JOHN ANDERSON, Variety 2011: MFF Sundance 2012: Afrykański Nagrody Filmowe AMAA (Nominacja za Najlepszy Film Diaspory) Andrew Dosunmu ur. w Nigerii. Dorastał i kształcił się w Nigerii i do dnia dzisiejszego dzieli swój czas między ojczyznę a Nowy Jork, gdzie pracuje w sektorze mody jako dyrektor kreatywny i fotograf (m.in. dla takich czasopism jak Vibe, Clam, Vogue czy Ebony Magazine). Karierę rozpoczął jako asystent ds. designu w domu mody Yves Saint Laurent. Przez cały ten czas pozostawał aktywny w sferze filmu, a jego dokument Hot Irons [Gorące żelaza] (1999) wygrał główną nagrodę na FESPACO i na Reel Awards w Toronto. Pracował także w RPA, gdzie reżyserował szereg odcinków najbardziej renomowanego serialu w historii, czyli Yizo, Yizo. Dosunmu projektował też okładki płyt dla takich artystów jak Erykah Badu czy Public Enemy oraz reżyserował wideoklipy dla Isaac Hayes, Angie Stone, Common, Wyclef Jean, Kelis, Tracy Chapman czy Talib Kweli. W 2010 roku ukazał się jego dokument The African Game [Afrykańska gra] o piłce nożnej w Afryce. Restless City to jego debiut reżyserski. Obecnie kończy post produkcję drugiego filmu Ma' George, również osadzonego w środowisku nowojorskich imigrantów. LUCKY scen. i reż. Avie Luthra, RPA 2011, 100min. Zdjęcia: Willie Nel Obsada: Jayashree Basavaraj, Sihle Dlamini, Vusi Kunene, Mduduzi Mabaso, James Ngcobo Muzyka: Phillip Miller Język: hinduski, angielski, zuluski Wzruszający dramat, który jest rozwinięciem krótkiego metrażu o tej samej nazwie (nominowany do BAFTA w 2006 roku). Chłopiec o imieniu Lucky po śmierci matki wyrusza do Durbanu w poszukiwaniu wujka, który obiecał się nim zająć. Ze strony krewnego spotyka go tylko obojętność i egoizm. Chłopiec, pozostawiony własnemu losowi, szuka oparcia w starej sąsiadce, Hindusce Padmie. Lucky, oszołomiony po śmierci matki i Padma, którą paraliżuje strach przed Afrykanami, tworzą niezwykły niemy duet. Ich współistnieniu nie przeszkadza fakt, że nie rozumieją nawzajem języków, którymi się posługują. Przejmujący portret życia osieroconego dziecka i zalęknionej staruszki. Film nie ucieka się do tanich chwytów, tylko wznosi wysoko ponad standard produkcji o podobnej tematyce. Poza wszystkim, to ciekawe studium wielokulturowości Południowej Afryki.

3 Rzadko kiedy duet aktorski jest tak prowokacyjny jak w filmie Lucky, wzruszający portret współczesnej Republiki Południowej Afryki, a także opowieść miłosna między czarną AIDSsierotą, a upartą hinduską kobietą, która przybywa mu na ratunek. Znakomita rola Jayashree Basavaraj przekracza zarówno bariery językowe, jak i geograficzne. JOHN ANDERSON, Variety 2011: MFF Abu Dhabi (Najlepsza Aktorka Jayashree Basavaraj), MFF Bangalore (Najlepszy Film), MFF Toronto, MFF Busan 2012: MFF Santa Barbara, MFF Palm Springs Avie Luthra ur. w Rochdale w Anglii. Absolwent National Film and Television School w Wielkiej Brytanii, a także licencjonowany psychiatra z praktyką w Londynie. W 2003 wygrał Nagrodę BBC im. Dennisa Pottera za 60-minutowy dokument Indian Dream [Hinduskie marzenie], przez co znalazł sie na liście Screen International 'Gwiazd Jutra'. Krótki metraż Lucky (2006) był nominowany do nagrody BAFTA w 2006 roku, znalazł się na krótkiej liście do Oskarów i łącznie zgarnął aż 43 nagrody filmowe na całym świecie. Jego debiut fabularny Mad, Sad and Bad [Wściekły, smutny i zły] (2009) miał premierę podczas MFF w Edynburgu. KOUYATÉ GENEZA reż. Cheick Oumar Sissoko, Francja, Mali 1999, 102min. Scenariusz: Jean-Louis Sagot-Durvaroux Zdjęcia: Robert Millié Obsada: Sotigui Kouyaté, Salif Keita, Balla Moussa Keita, Fatoumata Diawara, Maimouna Hélène Diarra Muzyka: Michel Risse, Pierre Sauvageot Język: bambara Wersje językowe pokazów: polski Biblijna opowieść o Jakubie i Ezawie przeniosiona do Afryki (w tych rolach odpowiednio wielcy grioci Sotigui Kouyaté i Salif Keita). Opowieść zaczyna się porwaniem córki Jakuba, Diny, przez kananitę Sychema. Ojciec Sychema, Chamor, próbując pogodzić dwa rody proponuje małżeństwo swego syna i Diny. Synowie Jakuba stawiają jednak warunek: wyrażają zgodę, ale by tak się stało, potomkowie Chamora muszą się obrzezać. Chamor przystaje na to, jednak na trzeci dzień po obrzezaniu synowie Jakuba zdradziecko wdzierają się do bezbronnego miasta, mordując wszystkich mężczyzn, a kobiety i dzieci uprowadzają w niewolę. To wzbudza wściekłość brata bliźniaka Jakuba, Esawa, który rozkazuje jego rodzinie opuścić tereny Izraela i wyjechać w stronę Egiptu. Akcja umiejscowiona jest w rozwlekłych suchych stepach zachodniego Sahelu i skalistych górach Bandiagara w kraju ludu Dogon. Sissoko wtapia biblijną opowieść w tradycje griocką ludu Mande, tworząc film niezwykły i alegoryczny. Dzieło przepełnione samoświadomością i wielką wyobraźnią, o niesamowitym pięknie. Zadziwiający. STEWART KLAWANS, The Nation

4 1999: FESPACO, MFF Namur Cheick Oumar Sissoko ur. w 1945r. w San w stanie Ségou, Mali. Jeden z ojców kina afrykańskiego. Studiował reżyserię filmową na Ecole Nationale Louis Lumière. Po powrocie ze studiów pracował jako reżyser przy państwowym Centre National de Production Cinématographique (CNPC) w Mali. Wraz z innymi młodymi twórcami założył firmę produkcyjną Kora Films. Jego filmy Finzan (1992) i Guimba (1995) uważane są za jedne z najważniejszych filmów afrykańskiego kina. KEITA! DZIEDZICTWO GRIOTA Scen. i reż. Dani Kouyaté, Francja, Burkina Faso 1995, 94min. Zdjęcia: Robert Millié Obsada: Seydou Boro, Hamed Dicko, Abdoulaye Komboudri, Sotigui Kouyaté Muzyka: Sotigui Kouyaté Język: francuski Wersje językowe pokazów: polski W filmie odżywa XIII-wieczna malijska epopeja Sundjata. 13-letni Mabo Keïta, mieszkający wraz z rodziną w Wagadugu, spotyka tajemniczego starego griota Djeliba Kouyaté, który pragnie wyjawić mu pochodzenie jego nazwiska. Opowieść zaczyna się od mitu o powstaniu świata ludu Mandeng: Wszelkie żywe stworzenia schodzą się razem na nowopowstałej Ziemi, a jeden człowiek ogłasza, że jest ich królem... Dzień w dzień dziecko poznaje mityczną przeszłość swojego ludu: o tym, że lud Keïta pochodzi od bawołu czy o 'ludzkich korzeniach'. Wraz z opowieścią griota przenosimy się do czasów starożytnich i do królestwa Mande, a młody Mabo dociera do swojego dziedzictwa... Subtelny i angażujący film, kontrastuje zaciekawienie chłopca czasami przeszłymi z wąskimi wyobrażeniami jego rodziców odnośnie 'współczesności ; ma w sobie niezwykły czar ludowej opowieści. JANET MASLIN, New York Times Kouyaté osiągnął mistrzostwo w realizacji filmów, podobnie jak jego przodkowie doprowadzili do perfekcji sztukę opowiadania historii... Wagi tego filmu nie można przecenić: to rozkwit afrykańskiego filmu historycznego. REVIEW NOIRE 1995: MFF Cannes, MFF Amiens (Nagroda OCIC), MFF Mannheim (Nagroda FIPRESCI), FESPACO (Nagroda Oumara Gandy Najlepszy Debiut) Dani Kouyaté ur. się w 1961 roku, w Bobo Dioulasso w Burkina Faso. Reżyser filmowy i griot. Syn Sotigui Kouyaté i członek grupy etnicznej Mandeng. Ukończył kurs filmowy w Burkina Faso, zanim nie zapisał się na studia na Sorbonie we Francji (kierunek marketing kulturowy i społeczny). Uzyskał także dyplom antropologii w Paryżu oraz reżyserii w szkole filmowej St. Denis. Jako reżyser zadebiutował krótkim metrażem Bilakoro (nakręcony wspólnie z Issa Traoré de Brahima). Keita! Dziedzictwo griota (1995) to jego debiut fabularny. W 2001 roku nakręcił swój drugi film Sia, zemsta pytona, również osadzony w mitycznej przeszłości kontynentu. Swój ostatni film, komedię Ouaga Saga (2004), umiejscowił we współczesnym Burkina Faso.

5 RYTMY AFRYKI AFRIKAAPS scen., zdj. i reż. Dylan Valley, RPA 2010, 52min. Obsada / muzyka: Jitsvinger (Quintin Goliath), Kyle Shepherd, Emile, Shane Cooper, Moenier Adams, Blaq Pearl, Bliksemstraatl, Jethro Louw, Catherine Henegan, Aryan Kaganhoff Język: afrykanerski, angielski Muzyczna wędrówka, która prowadzi nas przez historię języka afrykanerskiego i jego kreolskiego pochodzenia. W Afrikaaps odkrywamy przeszłość kolorowej społeczności Przylądka oraz ich dążenia do odzyskania języka oprawcy (języka afrykanerskiego) i uczynienia z niego języka wyzwolenia oraz samookreślenia. Społeczność Przylądka wykorzystuje w tym celu hip-hop, komizm i sporą dawkę osobistej perspektywy. Film śledzi losy lokalnej grupy artystów, którzy na etapie produkcji przedstawienia teatralnego dochodzą do historycznych korzeni języka i losów afrykańskich czy malajskich niewolników na Przylądku. W rolach głównych, uważani za najlepszych muzyków RPA, m.in.: Jitsvinger, Kyle Shepard, Emile (z legendarnej ekipy Black Noise ), śpiewający komik Moenier Parker czy poetycki geniusz Jethro Louw. Zarówno zabawny, jak i wzruszający film, który wychodząc poza wydarzenia sceniczne, pokazuje jak historia wpływa na codzienne życie muzyków. Mail & Guardian 2010: MFF Dokumentalnych Encounters (Kapsztad) (II miejsce, Nagroda Publiczności) 2011: MFF Cape Winelands (Najlepszy Dokument Południowoafrykański), MFF Babel (Najlepszy Film) 2012: Południowoafrykańskie nagrody filmowe SAFTA (nominacja Najlepszy Reżyser) Dylan Valley ur. w Kapsztadzie (RPA). Dorastał słuchając hip-hop i tym od wczesnych lat angażował się muzycznie. Jeszcze w liceum wystąpił grając na didgereedoo na płycie formacji Black Noise Getcha on the Floor. Po szkole rozpoczął studia filmowe na Uniwersytecie w Kapsztadzie. Jego praca dyplomowa Lost Prophets o rozpoznawalnej na całym świecie grupie hiphopowej Prophets of da City pokazywano na szeregu festiwali w kraju, w tym na najważniejszym: Encounters. W 2007 zatrudnił się w firmie produkcyjnej Plexus Films jako operator i asystent reżysera, gdzie już po roku awansował na reżysera. Pracował też m.in. dla Al Jazeera jako reżyser dokumentów biograficznych. Afrikaaps to jego debiut dokumentalny. Obecnie pracuje nad filmem Incarcerated Knowledge [Wiedza więzienna]. NIEDZIELA W BRAZZAVILLE scen., zdj. i reż. Enric Bach, Adrià Mon, Kongo, Hiszpania 2011, 51min. Obsada: Carlos La Menace, Yves Saint Laurent, Palmas Yaya, Chériff Bakala Muzyka: Bakala, Jean Serge Essous, Fanfarre Geriko, Passy Mermans Język: francuski, lingala, teké

6 Weekend. Brazzaville, Kongo. Młody DJ radiowy, Carlos La Menace, przedstawia trzy ekscentryczne osobistości z życia miasta: 'Saper' Yves Saint Laurent, otoczony biedą, rozpadem i wyblakłymi kolorami życia codziennego, każdego dnia orzeźwia wizerunek Brazzaville swoją elegancją i nienagannym szykiem; z kolei Cheriff Bakala to nowe brzmienie miasta miesza hip-hop z kongijskim folkiem i lokalnymi instrumentami zrobionymi z baniaków na wodę. Jego muzyka rozbrzmiewa i inspiruje. Na koniec mamy Palmas Yaya, mistrza zapasów w stylu 'wolnej afrykanki', który opiera swoją potęgę na czarach, amulerach czy żywych wężach. Wszystko po to, by pozostać niezwyciężonym. Euforyczny, nakręcony z przymrużeniem oka, dokument udowadniający, że przy odpowiednim usposobieniu nawet w jednym z biedniejszych krajów na świecie - Kongo Brazzaville - nie trzeba poddawać się szarości dnia codziennego! Dokument wykracza poza proste ukazywanie nieznanej kultury i dociera do niezwykłej moralności jego bohaterów. Wywołuje silne uczucie przywiązania do tej nowo poznanej grupy ludzi oraz pozostawia pragnienie poznania ich dalszych losów. NATHAN CHINCHILLA, SBCC Film Reviews 2011: MiradasDoc (Najlepszy Dokument Hiszpański), MFF Tarapaca, Chile (Najlepszy Dokument), DocsBarcelona (Nagroda Publiczności), MFF Santa Barbara Biografie reżyserów: Enric Bach ur. w 1979r. w Sabadell, Hiszpania. Reżyser, scenarzysta i operator. Na co dzień pracuje w hiszpańskim programie telewizyjnym Salvados. W wolnych chwilach pracuje nad rozwojem projektów dokumentalnych. Adrià Monés ur. w 1979r. w Sabadell, Hiszpania. Producent filmowy w Filmax. Pracuje także jako scenarzysta i reżyser dokumentów. BESOURO reż. João Daniel Tikhomiroff, Brazylia 2010, 93min. Scenariusz: João Daniel Tikhomiroff, Patricia Andrade, Brãulio Tavares Zdjęcia: Enrique Chediak Obsada: Ailton Carmo, Jessica Barbosa, Anderson Santos de Jesus, Flavio Rocha, Irandhir Santos, Servilio de Holanda, Sergio Laurentino, Nilton Junior, Leno Sacramento, Chris Vianna, Mestre Alipio, Adriana Alves, Geisa Costa Muzyka: Rica Amabis Język: portugalski Wersje językowe pokazów: angielski (Warszawa), polski Mesmeryzujący Besouro odkrywa przed widzami afrykańskie niewolnicze korzenie sztuki walki capoeira i jej historyczne znaczenie dla Brazylii. Opowiada o historycznej postaci Manoel Henrique Pereira, przezywanego Besouro (Żuk), który stanął na czele ruchu oporu przeciwko wyzyskowi na początku lat 20-tych XX wieku. Rzuca najpierw wyzwanie prawom fizyki za pomocą akrobatycznych skoków, po czym postanawia złamać system społecznego i rasistowskiego ucisku, który po latach uczynił z niego postać o wymiarze historycznym, jak i legendarnym. Filmowi znacznie bliżej do mistycznej pasji chińskich produkcji, jak Przyczajony tygrys, ukryty

7 smok niż amerykańskim filmom o sztuce walki. Besouro zapiera dech w piersiach scenami walki, ale jednocześnie angażuje widza emocjonalnie i nie unika konfrontacji ze społecznym wymiarem wydarzeń. Lokalna afrobrazylijska legenda ożywa na nowo we wciągającym Besouro, rzadkim filmie o sztukach walki, który absorbuje opowiadaną historią, a zarazem ma wyraźny przekaz społeczny. Tu punktem skupienia są adepci capoeiry, łączący akrobatyczny taniec z walką o wyzwolenie siebie spod wyzysku z rąk białego właściciela plantacji. DEBORAH YOUNG, Hollywood Reporter 2010: Cinema Brazil (Najlepszy Film oraz 4 inne nagrody), MFF Berlinale João Daniel Tikhomiroff ur r. w Rio de Janeiro, Brazylia. Renomowana postać przemysłu reklamowego zdobywca 41 Lwów na Cannes Lions International Advertising Festival, co czyni z niego drugiego najbardziej utytułowanego człowieka z branży na świecie. Tikhomiroff jest prezesem grupy produkcyjnej Etc... Participações. Reżyser wywodzi się z branży filmowej jako syn Daniel'a Michael'a Tikhomiroff'a, byłego dyrektora Universal Pictures w Brazylii, dorastał w branży filmowej. Przez lata pracował jako asystent reżysera przy brazylijskich produkcjach, ale Besouro to jego debiut fabularny. AFROSELEKTA DOKUMENTY KAMERUN: AUTOPSJA NIEPODLEGŁOŚCI reż. Valerie Osouf, Francja, Kamerun 2009, 52min. Scenariusz oraz zdjęcia: Valerie Osouf, Gaëlle Le Roy Język: francuski Wersje językowe pokazów: polski Fascynujący dokument o makabrycznym i pełnym przemocy procesie dekolonizacji Kamerunu. Za pomocą zdjęć archiwalnych, często dotychczas utajnionych, pokazuje okres od Konferencji w Brazzaville w 1944 roku, aż po egzekucję Ernesta Ouandie, ostatniego przywódcy UPC (Związek Ludów Kamerunu), w 1971 roku. Wiele uwagi poświęcono najważniejszym postaciom tego okresu, jak Felix Moumie i Ruben Um Nyobe. Poza tym, dokument prezentuje wywiady z najważniejszymi postaciami tego okresu: niesławnym byłym gubernatorem Kamerunu, Pierre Messmer; czy generałem Pierre Semengue, odpowiedzialnym za krwawe stłumienie ruchu UPC. Nigdy nieopowiedziana historia procesu dekolonizacji i sposobu, w jaki on przebiegał, po dziś dzień wpływa na sytuację wielu krajów afrykańskich. Kamerun: Autopsja niepodległości stanowi fascynujące wprowadzenie do realiów historycznych procesów niepodległościowych oraz sposobów w jaki marzenia o wolności zostały stłumione i zastąpione przez system zwany powszechnie 'neokolonializmem'. Skąd wzięli się w Afryce kacykowie? Dlaczego Afryka cierpi na biedę pomimo bogactwa złóż? Dlaczego demokracja spektakularnie zawiodła na prawie całym kontynencie w początkach państwowości? Kamerun ze swoją niepodległościową historią służy tu wręcz za kraj modelowy, gdzie nie można mówić o wyzwoleniu spod kolonialnego jarzma, a raczej o przedwczesnej agonii nowo odzyskanej niepodległości.

8 Osouf i Le Roy w swoim dokumencie nie moralizują, a jedynie demaskują, często przy użyciu słów samych sprawców, którzy po dziś dzień czują się usprawiedliwieni. Pasjonujący dokument, beztrosko obala mity i uproszczenia odnośnie kontynentu, jednocześnie wywołuje niemy krzyk oburzenia, zmusza do przewartościowania wielu obiegowych opinii odnośnie tego, co dotychczas bezkrytycznie akceptowaliśmy jako prawdę. Przejmujący manifest przeciwko amnezji. Le Jour 2009: MFF Historycznych w Pessac (Nagroda Publiczności) Valerie Osouf ur. we Francji, w rodzinie afrykańskich imigrantów. Po ukończeniu studiów historycznych wyjechała do Senegalu, gdzie nakręciła swój pierwszy krótki dokument Sans commentaire [Bez komentarza] (1996) o ludziach wypędzonych z Francji po przyjęciu prawa Pasqua- Debre w 1986 roku. Przez kilka lat mieszkała w Dakarze, gdzie pracuje jako dziennikarza ds. kultury dla prasy i radia (RF1, Le Monde, Sud FM). Po powrocie do Paryża zajmuje się tematami związanymi z tożsamością postkolonialną i pod pieczą Jacques Akchoti podejmuje studia filmowe na FEMIS. W 2008 roku zrealizowała swój pierwszy dokument dla France 5 Kamerun: Autopsja niepodległości. Od tego czasu pracuje nad dwoma projektami filmowymi: swoim debiut fabularnym Marie et Djibril [Marie i Djibril] oraz dokumentem o zamieszkach z 1981 roku Guns of Brixton [Strzelby Brixton]. KOBIECE SPRAWY AfroSzorty: Kobiece sprawy, 89 min. (Jazz Mama, 30 min.; Atrofia, 8 min.; Café regular Cairo 11 min, Ukryte życie 24 min, Silne kości 9 min, Radio Amina 7 min) JAZZ MAMA scen., zdj. i reż. Petna Ndaliko Katondolo, DRK, Uganda 2010, 30min. Muzyka: Cherie Rivers Ndaliko Język: francuski, lingala Krótki dokument mówiący o odwadze i determinacji kongijskich kobiet. Walczą o siebie i swoją rodzinę, często podejmując pracę należącą do mężczyzn. To one opłacają pobyt dzieci w szkole i zapewniają chleb. Sprzedają kikwembe na targowisku, naprawiają elektronikę na rogu ulicy, są projektantkami, nauczycielkami czy ministrami... Wykazują ogromną siłę i wiarę we własne możliwości stanowią opokę dla całego społeczeństwa, pomimo przemocy, której są celem. 2010: MFF Zanzibar, Africa in the Picture, MFF Panafrykańskich Petna Ndaliko Katondolo uznany kongijski filmowiec i aktywista, który zaistniał przez realizację eksperymentalnych krótkich dokumentów. Jego styl łączy rytmy, obrazy i krytykę społeczną z innowacyjnymi technikami, które przełamując tradycyjne struktury narracyjne.

9 ATROFIA scen., zdj. i reż. Palesa Shongwe, RPA 2010, 8min. Język: angielski, zuluski, tswana Obraz, poezja i muzyka wkomponowane w kontemplacyjny krótki metraż o ulotnych wspomnieniach z młodości, utraconej spontaniczności oraz lęku przed dojrzewaniem. Wykorzystując taniec jako metaforę, reżyserka próbuje ukazać, jak proces dorastania potrafi zniewolić i ograniczyć samorealizację. 2011: MFF Oberhausen (Nagroda Jury), MFF Afryki, Azji i Ameryki Płd. w Mediolanie, Africa in the Picture Palesa Shongwe ur. w RPA. Wschodzący talent sztuki dokumentalnej w RPA. Przygodę z filmem zaczynała jako asystentka produkcji. W 2009 roku uczestniczyła w projekcie Inkubator rozwoju talentów filmowych organizowanym przez Multichoice. W ramach Inkubatora... zrealizowała krótki metraż Atrofia, który okazał się najlepszym filmem projektu. CAFÉ REGULAR, CAIRO scen. i reż. Ritesh Batra, Egipt, Indie 2011, 11min. Zdjęcia: Islam Abdel Samea Obsada: Mai Abozeed, Alaa Ezzat Język: arabski W kawiarence w Kairze młoda para znienacka zaczyna rozmawiać o sprawach dotychczas pomijanych milczeniem. Okazuje się, że świat oparty na starym modelu zaczyna zgrzytać : MFF Dubai 2012: MFF Rotterdam, MFF Tribeca Ritesh Batra ur. w Indiach. Reżyser i scenarzysta mieszkający na co dzień w Mumbaju oraz w Nowym Jorku. W 2009 roku został przyjęty do laboratoirum dla scenarzystów i reżyserów w Sundance. Zapisał się także na reżyserię w Tisch School of Arts w Nowym Jorku, ale ich nie ukończył. Obecnie pracuje nad kilkoma projektami pełnometrażowymi oraz nad krótkim metrażem The Lunchbox [Luncz] (Cinemart oraz Berlinale Talent Project Market).

10 UKRYTE ŻYCIE reż. Vincent Moloi, RPA 2011, 24min. Scenariusz: Elan Gamaker Zdjęcia: Eran Tahor Obsada: Jolene Martin-Morgan, Kenneth Fok, Te-May De Oliveira Język: angielski, japoński, afrykanerski Kapsztad. Brenda Noordien samotnie wychowuje córkę, Aki. Kiedy dziewczyna znika ze szkoły, matka rozpoczyna poszukiwania. Próba odnalezienia córki zmusza Brendę do konfrontacji z minionym życiem, kiedy pracowała jako gejsza. 2011: MFF Durban Vincent Moloi ur. w RPA. Uchodzi za utalentowanego reżysera dokumentów o eksperymentalnych upodobaniach. Przygodę z fabułą rozpoczął od Hotel Rwanda (2002), gdzie zatrudniony został jako asystent reżysera Terry George. Od tego czasu nakręcił sześć seriali telewizyjnych i dwa krótkie metraże. SILNE KOŚCI scen. i reż. Dowelani Nenzhelele, RPA 2011, 9min. Zdjęcia: Sibusiso Mngomezelu Język: tsonga Krótki dokument. W malutkiej wiosce Bungeni w prowincji Limpopo nawet babcie grają w piłkę nożną. Babcia Joyce i jej drużyna straciła jednak boisko treningowe (zamienione w myjnię samochodową), a do pojedynku na szczycie ligi babcinej pozostał zaledwie tydzień! Dowelani Nenzhelele ur. w RPA. Porzucił prawo na Uniwersytecie w Witwatersrand i podjął studia w szkole filmowej Bigfish School of Digital Filmmaking. Już na studiach pracował jako dźwiękowiec dla SABC 3. Silne kosći to jego film studencki. RADIO AMINA reż. Orlando van Einsiedel, Wielka Brytania, Nigeria 2011, 7min. Zdjęcia: Franklin Down Obsada: Sakina Ado, Amina Dibir Muzyka: Patrick Johnsson Język: hausa Historia Aminy Dibir, 12-latki z Kano (Nigeria) i jej wyimaginowanej radiostacji, w której

11 Amina mówi wszystko, co chciałaby powiedzieć. Pięknie nakręcony film, który zaciera granicę między dokumentem a fabułą, pokazuje marzenia, problemy i frustracje dziewczynki, która nie ma się z kim tym wszystkim podzielić. "Radio Amina" w sposób zabawny i wzruszający pokazuje rozdźwięk między nadziejami a rzeczywistością młodej Nigeryjki. 2011: Future Shorts 2012: MFF Rotterdam Orlando van Einsiedel ur. w Anglii. Na co dzień mieszka i pracuje w Londynie. Zanim zaczął pracować w filmie, był zawodowym snowboardzistą. Obecnie realizuje dokumenty na całym świecie od Kabulu aż po Nigerię. Jest współzałożycielem firmy produkcyjnej Grain Media. AFRYKA KOBIET RAMATA reż. Léandre-Alain Baker, Francja, Senegal 2009, 90min. Scenariusz: Léandre-Alain Baker, Miguel Machalski, Abasse Ndione (powieść) Zdjęcia: François Kuhnel Muzyka: Wasis Diop Obsada: Katoucha, Viktor Lazlo, Ibrahima Mbaye, Ismaël Cissé Język: francuski Wersje językowe pokazów: polski Ramata, piękna i dojrzała kobieta (w tej roli jedna z pierwszych supermodelek z Afryki, Katoucha), jako żona ministra sprawiedliwości prowadzi dostatnie życie. Pewnego dnia wsiada do taksówki Ngor Ndong, tajemniczego młodego przestępcy i zgadza się pojechać do baru Copacabana w mrocznej dzielnicy Dakaru. Dla Ramaty epizod ten stał się początkiem uwolnienia; pretekstem do wyswobadzania się z ograniczeń, uświadomienia swoich tęsknot i nigdy niespełnionych pragnień. Ryzykując utratę prestiżu i pozycji, oddaje się namiętności. Pewnego dnia, młody kochanek odchodzi i pozostawia za sobą szum fal... Piękne zdjęcia wsparte rewelacyjną ścieżką dźwiękową Wasis Diop, nadają obrazowi niezwykle afrykańską perspektywę na kwestie przemijania. Katoucha, miesiąc po zakończeniu zdjęć do filmu (31 stycznia 2008 roku), Sekwanie. Do tej pory okoliczności jej śmierci nie zostały wyjaśnione. utonęła w Bogato zarysowana wizja odnajduje swoją siłę w kobiecie wyzwolonej, ale oszalałej z rozpaczy i rozhisteryzowanej z nieodżałowanej namiętności. (...) Delikatny i kunsztowny film, który naprawdę warto obejrzeć. MARIANNE PERON, Sound on Sight 2009: MF Afrykański FESPACO

12 Léandre-Alain Baker ur. w 1960 r. w Bangui w Republice Środkowej Afryki. Kongijski pisarz, aktor, komik i reżyser. Współżałożyciel (wraz z Emmanuel Dongala) teatru "Théâtre de l'éclair de Brazzaville" oraz (wraz z Caya Makhélé) stowarzyszenia literackiego "Cercle Littéraire de Brazzaville". Realizuje spektakle oraz publikuje powieści. W latach 90-tych postanowił zmierzyć się ze sztuką filmową i zrealizował szereg krótkich metraży oraz dokumentów. Ramata jest jego debiutem pełnometrażowym. Jako aktor pracował m.in. z Gabriel Garran, Philippe Adrien, Christian Schiaretti, Philippe Mercier, Peter Brook czy Thierry Mennessier.

AfryKamera Repliki/ Gdańsk VII Festiwal Filmów Afrykańskich 14-22 kwietnia 2012

AfryKamera Repliki/ Gdańsk VII Festiwal Filmów Afrykańskich 14-22 kwietnia 2012 AfryKamera Repliki/ Gdańsk VII Festiwal Filmów Afrykańskich 14-22 kwietnia 2012 Zapraszamy na najnowszą odsłonę jedynego w Polsce festiwalu pokazującego Afrykę, jej kulturę i przede wszystkim kinematografię

Bardziej szczegółowo

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu; Autorka: dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska Temat zajęć: Dźwiękowa i kolorowa podróż przez świat. Chłopiec i świat, reż. Alê Abreu, Brazylia 2013 Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne Grupa wiekowa:

Bardziej szczegółowo

wrzesień październik 2010

wrzesień październik 2010 wrzesień październik 2010 V Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera po raz piąty! Już po raz piąty odbędzie się jeden z najbardziej unikatowych festiwali Europy i Polski - Festiwal Filmów Afrykańskich

Bardziej szczegółowo

Chłopiec i kawka (Kauwboy) Holandia 2012, 81 min. reżyseria: Boudewijn Koole. od lat 11 szkoła podstawowa klasy 4-6 i gimnazjum

Chłopiec i kawka (Kauwboy) Holandia 2012, 81 min. reżyseria: Boudewijn Koole. od lat 11 szkoła podstawowa klasy 4-6 i gimnazjum Chłopiec i kawka (Kauwboy) Holandia 2012, 81 min. reżyseria: Boudewijn Koole od lat 11 szkoła podstawowa klasy 4-6 i gimnazjum INFORMACJE O FILMIE CHŁOPIEC I KAWKA (Kauwboy), Holandia 2012, 81 min., od

Bardziej szczegółowo

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot Opowieści nocy reż. Michel Ocelot 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Jak powstaje film? 2. Karta pracy. (str. 5) MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI SCENARIUSZ LEKCJI Opracowała: Paulina

Bardziej szczegółowo

zapraszają na Film Cezarego Ibera

zapraszają na Film Cezarego Ibera Page1 zapraszają na Film Cezarego Ibera Od 14 stycznia 2011 Page2 Od piątku, 14 stycznia 2011 DIALOG będzie wyświetlany na regularnych pokazach w KinoLAB w Warszawie. W ten sposób zostanie zainaugurowany

Bardziej szczegółowo

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze. ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Nr Literatura 1. Literackie wizje polskiego dworu. Omów temat w oparciu o wybrane utwory. 2. Polska, ale jaka? Przedstaw

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA MATURĘ USTNĄ Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013/2014 LITERATURA 1. Jednostka wobec nieustannych wyborów moralnych. Omów problem, analizując zachowanie wybranych bohaterów literackich 2. Obrazy

Bardziej szczegółowo

12. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych

12. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych Szklany ekran Pilkingtona 2. warsztaty filmowo-dziennikarskie PROGRAM SZCZEGÓŁ0WY Sandomierz, 29.04-3.05. 2015 r. Artystą jest się dopiero wtedy, gdy umie się coś zrobić dobrze na pięć sposobów i umie

Bardziej szczegółowo

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe Scenariusz lekcji bibliotecznej pt. Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe CEL GŁÓWNY: kształcenie umiejętności patrzenia na film i dyskutowania o nim CELE

Bardziej szczegółowo

Noc Muzeów 19 maja 2012 godz Wspólny program fotograficzno filmowo muzyczny

Noc Muzeów 19 maja 2012 godz Wspólny program fotograficzno filmowo muzyczny Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk, ul. Korzenna 33/35, www.nck.org.pl tel. 58 301 10 51 Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza www.sfa.gda.pl tel. 58 556 57 81 Noc Muzeów 19 maja 2012 godz.

Bardziej szczegółowo

PLAN STUDIÓW NA KIERUNKU: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. SPECJALNOŚĆ: Fotografia i film. FORMA STUDIÓW: niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA: II

PLAN STUDIÓW NA KIERUNKU: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. SPECJALNOŚĆ: Fotografia i film. FORMA STUDIÓW: niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA: II PLAN STUDIÓW NA KIERUNKU: dziennikarstwo i komunikacja społeczna SPECJALNOŚĆ: Fotografia i film FORMA STUDIÓW: niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA: II PROGRAM OBOWIĄZUJĄCY OD ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013 Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny rok szkolny 2012/2013 Literatura 1. Kobiety irytujące i intrygujące w literaturze polskiej. Oceń postawy i zachowania wybranych bohaterek. 2. Poezja

Bardziej szczegółowo

Cool Kids Don t Cry (Achtste Groepers Huilen Niet) Holandia 2012, 96 min. reżyseria: Dennis Bots

Cool Kids Don t Cry (Achtste Groepers Huilen Niet) Holandia 2012, 96 min. reżyseria: Dennis Bots Cool Kids Don t Cry (Achtste Groepers Huilen Niet) Holandia 2012, 96 min. reżyseria: Dennis Bots od 11 lat szkoła podstawowa klasy 4-6 i gimnazjum INFORMACJE O FILMIE COOL KIDS DON T CRY (Achtste Groepers

Bardziej szczegółowo

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014 Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014 1 Literatura 1. Alegoria jako sposób mówienia o rzeczywistości. Omów jej rolę, analizując wybrane 2. Apokaliptyczne wizje rzeczywistości. Przedstaw,

Bardziej szczegółowo

Za Niebieskimi drzwiami - materiał dla nauczycieli i pedagogów:

Za Niebieskimi drzwiami - materiał dla nauczycieli i pedagogów: Za Niebieskimi drzwiami - materiał dla nauczycieli i pedagogów: Film Za niebieskimi drzwiami powstał z myślą o dzieciach od lat 8 i starszych. W szczególności skierowany do dzieci w wieku 9-13 lat. ArtSart

Bardziej szczegółowo

Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ )

Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ ) Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ ) 1. Komedia Jeszcze dalej niż północ przebiła swoją popularnością taki nieśmiertelny

Bardziej szczegółowo

"Żył w świecie, który nie był gotowy na jego pomysły". T estament Kościuszki

Żył w świecie, który nie był gotowy na jego pomysły. T estament Kościuszki "Żył w świecie, który nie był gotowy na jego pomysły". T estament Kościuszki -Polacy niestety za często czują się ofiarami. Mieliśmy przecież takich bohaterów jak Kościuszko czy Sobieski. Nie możemy czekać,

Bardziej szczegółowo

Temat: Jak wędrówka może zmienić człowieka? (na podstawie filmu Emilio Esteveza Droga życia )

Temat: Jak wędrówka może zmienić człowieka? (na podstawie filmu Emilio Esteveza Droga życia ) Temat: Jak wędrówka może zmienić człowieka? (na podstawie filmu Emilio Esteveza Droga życia ) 1. W filmie Emilio Esteveza Droga życia reżyser wykorzystuje retrospekcję. W jaki sposób to robi i czemu ten

Bardziej szczegółowo

Gwizdek film Grzegorza Zaricznego PRESSBOOK POLSKA 2012. film dokumentalny,16'

Gwizdek film Grzegorza Zaricznego PRESSBOOK POLSKA 2012. film dokumentalny,16' Gwizdek film Grzegorza Zaricznego PRESSBOOK POLSKA 2012 film dokumentalny,16' Gwizdek film Grzegorza Zaricznego PRESSBOOK POLSKA 2012 film dokumentalny,16' SYNOPSIS Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia

Bardziej szczegółowo

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO NA EGZAMIN MATURALNY W ROKU 2014 I. LITERATURA 1. Biografia jako klucz do odczytania twórczości pisarza. Przedstaw temat w oparciu o wybrane przykłady.

Bardziej szczegółowo

Regulamin 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Koszalin 22-27 czerwca 2015 r.

Regulamin 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film Koszalin 22-27 czerwca 2015 r. Regulamin 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Koszalin 22-27 czerwca 2015 r. 1 1. 34. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" jest konkursowym przeglądem polskich

Bardziej szczegółowo

Regulamin 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Koszalin czerwca 2017 r.

Regulamin 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film Koszalin czerwca 2017 r. Regulamin 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Koszalin 19-24 czerwca 2017 r. 1 1. 36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" jest konkursowym przeglądem polskich

Bardziej szczegółowo

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich Polskie kino w opinii Internautów wyniki badań bezpośrednich Zakres i częstotliwość oglądania polskich filmów Badani są bardzo aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego. Niemal 60% badanych było w ciągu

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 1 I. LITERATURA 1. Dziecko jako ofiara wojny. Omów na przykładzie wybranych dzieł 2. Lalka jako bohaterka literacka.

Bardziej szczegółowo

Zaczarowany teatralny weekend dla małych dużych. Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowyc. na Rynku Nowego Miasta w Warszawie

Zaczarowany teatralny weekend dla małych dużych. Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowyc. na Rynku Nowego Miasta w Warszawie Zaczarowany teatralny weekend dla małych dużych. Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych już 16-17 lipca na Rynku Nowego Miasta w Warszawie Fot. Lalka na scenie - Festiwal 2016 [1] Fot. Lalka na scenie -

Bardziej szczegółowo

Wyspa skazańców. Nadzieja 25.09.2012. 23.10.2012. Reżyseria: Marius Holst. Reżyseria: Stanisław Mucha

Wyspa skazańców. Nadzieja 25.09.2012. 23.10.2012. Reżyseria: Marius Holst. Reżyseria: Stanisław Mucha Klub Filmowy w PARNASIE Kalendarium Spotkań z X Muzą 25.09.2012. Wyspa skazańców Reżyseria: Marius Holst Produkcja: Norwegia, Polska, Francja, Szwecja 2010 Norwegia, początek XX wieku. Odizolowana od świata

Bardziej szczegółowo

Przedstawia film laureata Złotej Palmy w Cannes Laurenta Canteta POWRÓT DO ITAKI. Reżyseria Laurent Cantet Francja 2014, 95 min.

Przedstawia film laureata Złotej Palmy w Cannes Laurenta Canteta POWRÓT DO ITAKI. Reżyseria Laurent Cantet Francja 2014, 95 min. Przedstawia film laureata Złotej Palmy w Cannes Laurenta Canteta POWRÓT DO ITAKI Reżyseria Laurent Cantet Francja 2014, 95 min. Ekranizacja autobiograficznej powieści mistrza kubańskiego kryminału Leonarda

Bardziej szczegółowo

Aeroskop. Festiwal Filmów w Gdyni. Antoś po raz pierwszy w Warszawie. Kazimierz Junosza-Stępowski

Aeroskop. Festiwal Filmów w Gdyni. Antoś po raz pierwszy w Warszawie. Kazimierz Junosza-Stępowski F1 F2 Aeroskop Pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa skonstruowana w przez Kazimierza Prószyoskiego. Wynalazca ten zbudował też pierwsze urządzenie do nagrywania i wyświetlania filmów. Następna karta

Bardziej szczegółowo

Fundacja Przestrzeń Filmowa przedstawia. 48 Hour Film Project

Fundacja Przestrzeń Filmowa przedstawia. 48 Hour Film Project Fundacja Przestrzeń Filmowa przedstawia 48 Hour Film Project HISTORIA 48 HOUR FILM PROJECT W maju 2001 roku, producent z Waszyngtonu Mark Ruppert wpadł na szalony pomysł, żeby spróbować nakręcić film w

Bardziej szczegółowo

wyniki oglądalności 0,37 0,38 +3,5% Dane: NAM, za okres styczeń-sierpień dla wszystkich prezentowanych lat, grupa A16-49

wyniki oglądalności 0,37 0,38 +3,5% Dane: NAM, za okres styczeń-sierpień dla wszystkich prezentowanych lat, grupa A16-49 jesień 2016 Kino Polska Telewizja Kino Polska to jedyna stacja poświęcona promocji polskiego kina, a jednocześnie jeden z najbardziej popularnych kanałów filmowych w Polsce. Kultowe filmy i seriale, a

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU. Organizatorzy: 1.Celem konkursu jest przygotowanie radiowego festiwalu nowych słuchowisk zrealizowanych przez

REGULAMIN KONKURSU. Organizatorzy: 1.Celem konkursu jest przygotowanie radiowego festiwalu nowych słuchowisk zrealizowanych przez REGULAMIN KONKURSU Organizatorzy: 1.Celem konkursu jest przygotowanie radiowego festiwalu nowych słuchowisk zrealizowanych przez zaproszonych do współzawodnictwa uczestników. 2. Uczestnikami konkursu mogą

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA:

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA: LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA: 1. Omów sposób funkcjonowania motywu wędrówki w literaturze, odwołując się do 2. Odwołując się do wybranych

Bardziej szczegółowo

Małe stłuczki materiały prasowe

Małe stłuczki materiały prasowe Scenariusz: Ireneusz Grzyb Reżyseria: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb Zdjęcia: Ita Zbroniec-Zajt Muzyka: Enchanted Hunters Czas trwania: 82 min. Małe stłuczki materiały prasowe Obsada: Helena Sujecka,

Bardziej szczegółowo

TEMAT TYGODNIA SZKOŁA KINO TYDZIEŃ W SKRÓCIE. MUZYKA (str. 4) ZDJĘCIA. PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĘTA SZKOŁY (str.2) SAMORZĄD DZIAŁA (str.

TEMAT TYGODNIA SZKOŁA KINO TYDZIEŃ W SKRÓCIE. MUZYKA (str. 4) ZDJĘCIA. PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĘTA SZKOŁY (str.2) SAMORZĄD DZIAŁA (str. TEMAT TYGODNIA PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĘTA SZKOŁY (str.2) SZKOŁA SAMORZĄD DZIAŁA (str.3) KINO FILMY I PREMIERY (str.4) Nie możesz przegapić MACZETA ZABIJA (D.Trejo, Mel Gibson ) ŻYCIE ADELI ROZDZIAŁ 1 i 2

Bardziej szczegółowo

SEKRET SASZY. Spróbuj powiedzied TO swojej rodzinie!

SEKRET SASZY. Spróbuj powiedzied TO swojej rodzinie! SEKRET SASZY Spróbuj powiedzied TO swojej rodzinie! Tytuł oryginalny: SAŠA Reżyseria: Dennis Todorovic Niemcy 2010, dramat/komedia 102 min. Premiera kinowa: 21 października 2011 Najlepszy Film Festival

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO obowiązująca w roku szkolnym 2012/2013 w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO obowiązująca w roku szkolnym 2012/2013 w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO obowiązująca w roku szkolnym 2012/2013 w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu Nr tematu LITERATURA 1a Od herosa do pantoflarza różnorodne portrety

Bardziej szczegółowo

Urodził się 13 września 1938 roku w Poznaniu. Jest polskim prozaikiem, dramaturgiem i felietonistą.

Urodził się 13 września 1938 roku w Poznaniu. Jest polskim prozaikiem, dramaturgiem i felietonistą. Urodził się 13 września 1938 roku w Poznaniu. Jest polskim prozaikiem, dramaturgiem i felietonistą. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, potem przeniósł się na Wydział Aktorski Paostwowej Wyższej

Bardziej szczegółowo

ul. Olszewska 17/9, 02-792 Warszawa ul. Stawki 3a lok. 47, 00-193 Warszawa tel: 22 646 04 76, 510 210 018, tel. 48 607 090 182

ul. Olszewska 17/9, 02-792 Warszawa ul. Stawki 3a lok. 47, 00-193 Warszawa tel: 22 646 04 76, 510 210 018, tel. 48 607 090 182 YETI FILMS Sp. z o.o. KONDRAT-MEDIA Sp. z o.o. ul. Olszewska 17/9, 02-792 Warszawa ul. Stawki 3a lok. 47, 00-193 Warszawa tel: 22 646 04 76, 510 210 018, tel. 48 607 090 182 e-mail: sun@sunpowercinema.com

Bardziej szczegółowo

ŁOWCY MIODU: NA RATUNEK PSZCZOŁOM

ŁOWCY MIODU: NA RATUNEK PSZCZOŁOM ŁOWCY MIODU: NA RATUNEK PSZCZOŁOM W KINACH OD 22.04.2016 DYSTRYBUCJA W POLSCE Wawelska 60/97, 02 034 Warszawa tel: (+48 22) 822 90 96, 502 539 690 e mail: dystrybucja@mayfly.pl Scenariusz i reżyseria Krystian

Bardziej szczegółowo

ZESTAWIENIE IMPREZ. MKS Dąbrowa Górnicza - Znicz Pruszków. Od: , 17:00. hala "Centrum" al. Róż 3

ZESTAWIENIE IMPREZ. MKS Dąbrowa Górnicza - Znicz Pruszków. Od: , 17:00. hala Centrum al. Róż 3 MKS Dąbrowa Górnicza - Znicz Pruszków : 12-02-2011, 18:00 Sportowa hala "Centrum" al. Róż 3 23. kolejka I ligi koszykówki mężczyzn. MKS Dąbrowa Górnicza - Znicz Pruszków Walentynki w Komitywie Od: 11-02-2011

Bardziej szczegółowo

Organizator projektu: Fundacja MK

Organizator projektu: Fundacja MK 3 BIEGUN Organizator projektu: Fundacja MK Fundacja Marka Kamińskiego od 1996 roku pomaga chorym dzieciom i młodzieży w pokonywaniu barier i realizacji ich marzeń. Fundacja prowadzi projekty charytatywne,

Bardziej szczegółowo

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter i Kamień Filozoficzny Harry Potter i Kamień Filozoficzny Harry Potter i kamień filozoficzny jest pierwszą częścią sześciotomowego cyklu opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harry ego Pottera. Autorką powieści jest

Bardziej szczegółowo

Bomba Film Sp. z o.o. ul. Narutowicza 23/9, Lublin

Bomba Film Sp. z o.o. ul. Narutowicza 23/9, Lublin przedstawia film debiutującej Tinatin Kajriszwili PANNY MŁODE Francja/Gruzja 2014 (94 min) W KINACH OD 21 listopada 2014 DYSTRYBUCJA BOMBA FILM SP. Z O.O ul. Narutowicza 23/9, 20-004 Lublin tel.: + 48

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik

Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik (Polski lektor młodego pokolenia. Najczęściej można usłyszeć go w reklamach telewizyjnych, radiowych,

Bardziej szczegółowo

LITERATURA tematu Temat

LITERATURA tematu Temat Nr tematu LITERATURA Temat 1 Literackie dialogi z Bogiem. Omów temat na podstawie analizy wybranych 2 Funkcjonowanie stereotypów w społeczeństwie polskim. Omów temat, analizując wybrane utwory literackie

Bardziej szczegółowo

Mój pierwszy film Zadanie 5

Mój pierwszy film Zadanie 5 Mój pierwszy film Zadanie 5 Pomysł na lekcję Zajęcia będą zaproszeniem do magicznego świata filmu. Dzieci sprawdzą swoje siły w sztuce aktorskiej, reżyserskiej i operatorskiej; a pretekstem do powstania

Bardziej szczegółowo

PROGRAM FESTIWALU. (10:00-11:00) WARSZTATY FILMOWE rejestracja uczestników miejsce: Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu (ul.

PROGRAM FESTIWALU. (10:00-11:00) WARSZTATY FILMOWE rejestracja uczestników miejsce: Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu (ul. 1 PROGRAM FESTIWALU - wykłady, szkolenia, spotkania (wstęp wolny) - projekcje filmowe (wstęp wolny) - konkursy filmowe (wstęp wolny) - wydarzenia plenerowe (wstęp wolny) - warsztaty filmowe i konsultacje

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W LUBARTOWIE I. LITERATURA Numer Temat tematu 1 Inspiracje

Bardziej szczegółowo

Temat: Jasnowłosa prowincja film o wygnanych Wielkopolanach

Temat: Jasnowłosa prowincja film o wygnanych Wielkopolanach Temat: Jasnowłosa prowincja film o wygnanych Wielkopolanach 1. Przeczytaj podaną niżej definicję, następnie spróbuj odpowiedzieć, jaki cel ma współtworzony przez Jacka Kubiaka film Złotowłosa prowincja.

Bardziej szczegółowo

prezentuje film: AKTORKA pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o Elżbiecie Czyżewskiej.

prezentuje film: AKTORKA pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o Elżbiecie Czyżewskiej. prezentuje film: AKTORKA pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o Elżbiecie Czyżewskiej. Kobieta wielu twarzy. Aktorka olbrzymiego talentu. Jedna z najbardziej fascynujących osobowości naszej kultury,

Bardziej szczegółowo

Beata Hyży - Czołpińska: scenariusz filmu "Zaginiona Ikona"

Beata Hyży - Czołpińska: scenariusz filmu Zaginiona Ikona Beata Hyży - Czołpińska: scenariusz filmu "Zaginiona Ikona" Otrzymała półroczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony

Bardziej szczegółowo

AUTORZY ZDJĘĆ. Kacper Fertacz INFORMACJE WYKSZTAŁCENIE NAGRODY. Pobierz PDF Drukuj. Rok urodzenia: 1985

AUTORZY ZDJĘĆ. Kacper Fertacz  INFORMACJE WYKSZTAŁCENIE NAGRODY. Pobierz PDF Drukuj. Rok urodzenia: 1985 AKTUALNOŚCI ZA KONTAKT AKTORKI AKTORZY REŻYSERZY AUTORZY ZDJĘĆ SCENARZYŚCI SCENOGRAFOWIE AUTORZY ZDJĘĆ Kacper Fertacz http://fertacz.foliohd.com/ INFORMACJE Rok urodzenia: 1985 Pobierz PDF Drukuj Absolwent

Bardziej szczegółowo

Mecz o wszystko (Opposite Field) USA 2015, 75 min. reżyseria: Jay Shapiro. od 9 lat szkoła podstawowa klasy 3-6

Mecz o wszystko (Opposite Field) USA 2015, 75 min. reżyseria: Jay Shapiro. od 9 lat szkoła podstawowa klasy 3-6 Mecz o wszystko (Opposite Field) USA 2015, 75 min. reżyseria: Jay Shapiro od 9 lat szkoła podstawowa klasy 3-6 INFORMACJE O FILMIE MECZ O WSZYSTKO (Opposite Field), USA 2015, 75 minut, od lat 9. Reżyseria:

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego -MAJ I. LITERATURA

Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego -MAJ I. LITERATURA Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego I. LITERATURA -MAJ 2011-1. Bohaterowie literatury XIX i XX w. Porównaj ich system wartości odwołując się do 2. Wizerunek rycerza w literaturze.

Bardziej szczegółowo

w kinach od 5 września Małe stłuczki materiały prasowe

w kinach od 5 września Małe stłuczki materiały prasowe w kinach od 5 września Małe stłuczki materiały prasowe Scenariusz: Ireneusz Grzyb Reżyseria: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb Zdjęcia: Ita Zbroniec-Zajt Muzyka: Enchanted Hunters Czas trwania: 82 min.

Bardziej szczegółowo

Polsat Viasat History

Polsat Viasat History jesień2015 Polsat Viasat History Polsat Viasat History inspiruje widzów świeżym i nowoczesnym spojrzeniem na historię. Poprzez inteligentne, doskonale przygotowane programy, które prezentowane są przez

Bardziej szczegółowo

(Elle s'appelle Sabine) W KINACH OD 29 MAJA 2009 DYSTRYBUCJA W POLSCE. ul. Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa

(Elle s'appelle Sabine) W KINACH OD 29 MAJA 2009 DYSTRYBUCJA W POLSCE. ul. Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa Na imię ma Sabine (Elle s'appelle Sabine) W KINACH OD 29 MAJA 2009 DYSTRYBUCJA W POLSCE ul. Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa tel.: (+4822) 536 92 00, fax: (+4822) 635 20 01 e-mail: gutekfilm@gutekfilm.com.pl

Bardziej szczegółowo

PIERWSZY POLAK NA MARSIE

PIERWSZY POLAK NA MARSIE Film dokumentalny PIERWSZY POLAK NA MARSIE reżyseria.: Agnieszka Elbanowska zdjęcia: Paweł Chorzępa producent: square film studio sp. z o.o. Magdalena Borowiec Tatiana Wasilewska Daria Zienowicz To będzie

Bardziej szczegółowo

Przedstawia austriackiego kandydata do Oscara 2017 POŻEGNANIE Z EUROPĄ. Reżyseria Maria Schrader Austria, Niemcy, Francja 2016, 106 min

Przedstawia austriackiego kandydata do Oscara 2017 POŻEGNANIE Z EUROPĄ. Reżyseria Maria Schrader Austria, Niemcy, Francja 2016, 106 min Przedstawia austriackiego kandydata do Oscara 2017 POŻEGNANIE Z EUROPĄ Reżyseria Maria Schrader Austria, Niemcy, Francja 2016, 106 min Przejmująca biografia pisarza, którego twórczość zainspirowała Grand

Bardziej szczegółowo

... data i podpis dyrektora. Nr tematu

... data i podpis dyrektora. Nr tematu Lista tematów z języka polskiego na część wewnętrzną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2011/2012 w V Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA 1. Bunt młodych w różnych epokach kulturowych. Omów jego przyczyny i konsekwencje, analizując wybrane przykłady

Bardziej szczegółowo

I. LITERATURA. 5. Wina i kara w literaturze romantyzmu i innych epok, omów na wybranych przykładach.

I. LITERATURA. 5. Wina i kara w literaturze romantyzmu i innych epok, omów na wybranych przykładach. LISTA TEMATÓW DO CZĘŚĆI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W LEGNICY I. LITERATURA 1. Wizerunek diabła i złych mocy

Bardziej szczegółowo

Żubroffka zaprasza na warsztaty

Żubroffka zaprasza na warsztaty Żubroffka zaprasza na warsztaty W ramach jubileuszowej edycji Festiwalu ŻUBROFFKA zapraszamy na warsztaty filmowe Dogma według seniorów, podczas których wspólnie z Grzegorzem Jaroszukiem spróbujemy przekonać

Bardziej szczegółowo

Jarosław Figura ur. 08.09.1968 r. w Ciepielowie (OBECNIE WOJ. MAZOWIECKIE )

Jarosław Figura ur. 08.09.1968 r. w Ciepielowie (OBECNIE WOJ. MAZOWIECKIE ) Jarosław Figura ur. 08.09.1968 r. w Ciepielowie (OBECNIE WOJ. MAZOWIECKIE ) - polonista, aktor, scenograf i reżyser fot. Kamil Witaszak Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej

Bardziej szczegółowo

Debiut na NewConnect 12 lipca 2010

Debiut na NewConnect 12 lipca 2010 Debiut na NewConnect 12 lipca 2010 Portal Filmowy STOPKLATKA marketing@stopklatka.pl 2010 1 Stopklatka.pl - wiodący portal filmowy najdłużej istniejący polski portal filmowy od sierpnia 1996 roku wysoka

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011 I. LITERATURA

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011 I. LITERATURA SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011 I. LITERATURA 1. Motyw zbrodni i kary w literaturze. Omów zjawisko opierając się na analizie wybranych utworów

Bardziej szczegółowo

przedstawia prezentowany w konkursie głównym festiwalu Sundance 2016 film DOBRA ŻONA Reżyseria Mirjana Karanović Serbia 2016, 90 min

przedstawia prezentowany w konkursie głównym festiwalu Sundance 2016 film DOBRA ŻONA Reżyseria Mirjana Karanović Serbia 2016, 90 min przedstawia prezentowany w konkursie głównym festiwalu Sundance 2016 film DOBRA ŻONA Reżyseria Mirjana Karanović Serbia 2016, 90 min Świetny debiut reżyserski gwiazdy filmów Emira Kusturicy DYSTRYBUCJA

Bardziej szczegółowo

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA 1.Różne obrazy przyrody w literaturze. Omów sposoby ich kreowania w wybranych utworach 2.Metamorfoza bohatera literackiego i jej sens. Omów problem,

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem 1 Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem Sen nocy nie tylko letniej Temat: Gdy teksty rozmawiają

Bardziej szczegółowo

Annie Hall i Przeminęło z wiatrem w kinie letnim OiFP

Annie Hall i Przeminęło z wiatrem w kinie letnim OiFP Annie Hall i Przeminęło z wiatrem w kinie letnim OiFP OiFP zaprasza na kolejną podróż w czasie do Złotej Ery Kinematografii, kiedy taśmy były czasami głośniejsze od filmu, a widzowie każde wyjście do kina

Bardziej szczegółowo

Raport kwartalny III kwartał 2011 roku

Raport kwartalny III kwartał 2011 roku Raport kwartalny III kwartał 2011 roku Warszawa, 14 listopada 2011 r. EAST PICTURES S.A. Adres: ul. Żurawia 22, lok. 613, 00-515 Warszawa Nr KRS: 0000338720 Tel./fax: +48 22 5023299 www.eastpictures.pl

Bardziej szczegółowo

48 Hour Film Project 2013

48 Hour Film Project 2013 48 Hour Film Project 2013 Propozycja sponsoringu Kiedy na zrobienie filmu masz 48 godzin, liczy się każda minuta. Film czym jest 48HFP? http://www.youtube.com/watch?v=idgn51kf9ve&feature=youtu.be 48HFP

Bardziej szczegółowo

Szkolny Klub Dyskusyjny

Szkolny Klub Dyskusyjny Program wychowawczo- profilaktyczny Szkolny Klub Dyskusyjny FILMOLANDIA wrzesień 2013 r. Opracowały: mgr Joanna Guze, mgr Wiesława Strzelczyk Strona 1 Kształcić tylko umysł człowieka, nie udzielając mu

Bardziej szczegółowo

S Y L A B U S. MODUŁU KSZTAŁCENIA rok akademicki 2012/2013. Dramaturgia / Dramaturgy. Dramaturg teatru. Reżyseria teatru muzycznego

S Y L A B U S. MODUŁU KSZTAŁCENIA rok akademicki 2012/2013. Dramaturgia / Dramaturgy. Dramaturg teatru. Reżyseria teatru muzycznego S Y L A B U S MODUŁU KSZTAŁCENIA rok akademicki 2012/2013 1. NAZWA PRZEDMIOTU polska/angielska 2. KOD PRZEDMIOTU Dramaturgia / Dramaturgy 3. KIERUNEK Reżyseria dramatu WYDZIAŁ 4. SPECJALNOŚĆ Reżyseria

Bardziej szczegółowo

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów. TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. STANISŁAWA KOPYSTYŃSKIEGO WE WROCŁAWIU W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA 1. Analizując wybrane wiersze

Bardziej szczegółowo

wyniki oglądalności 0, ,5% 0,06 Dane: NAM, za okres styczeń-sierpień dla wszystkich prezentowanych lat, grupa A16-49

wyniki oglądalności 0, ,5% 0,06 Dane: NAM, za okres styczeń-sierpień dla wszystkich prezentowanych lat, grupa A16-49 jesień 2016 Lifetime HD Lifetime to zupełnie nowa jakość kobiecej telewizji. Z ofertą programową stacja stara się być jak najbliżej polskiego widza, poruszając ważne dla niego tematy i pokazując je z bardzo

Bardziej szczegółowo

SPECJALNOŚĆ: TWÓRCZE PISANIE (CREATIVE WRITING): FILM TEATR - TELEWIZJA

SPECJALNOŚĆ: TWÓRCZE PISANIE (CREATIVE WRITING): FILM TEATR - TELEWIZJA PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA SPECJALNOŚĆ: TWÓRCZE PISANIE (CREATIVE WRITING): FILM TEATR - TELEWIZJA FORMA STUDIÓW : stacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA : I stopnia

Bardziej szczegółowo

Albert Camus ( ) urodził się w Algierii w rodzinie robotniczej, zginął w wypadku samochodowym pod Paryżem w 1960 roku;

Albert Camus ( ) urodził się w Algierii w rodzinie robotniczej, zginął w wypadku samochodowym pod Paryżem w 1960 roku; "Dżuma" Camusa jako powieść paraboliczna Albert Camus (1913 1960) urodził się w Algierii w rodzinie robotniczej, zginął w wypadku samochodowym pod Paryżem w 1960 roku; był wybitnym pisarzem (otrzymał Nagrodę

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo Wielka Litera powstało w 2011 roku. Publikuje polską i zagraniczną beletrystykę oraz literaturę faktu. Wśród autorów tej oficyny są m.in.

Wydawnictwo Wielka Litera powstało w 2011 roku. Publikuje polską i zagraniczną beletrystykę oraz literaturę faktu. Wśród autorów tej oficyny są m.in. Wydawnictwo Wielka Litera powstało w 2011 roku. Publikuje polską i zagraniczną beletrystykę oraz literaturę faktu. Wśród autorów tej oficyny są m.in. Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Inga Iwasiów, Janusz

Bardziej szczegółowo

dalsze opanowanie literackich technik narracyjnych i perswazyjnych, sztuki kompozycji, operowania informacją w tekście nieinformacyjnym;

dalsze opanowanie literackich technik narracyjnych i perswazyjnych, sztuki kompozycji, operowania informacją w tekście nieinformacyjnym; Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 5/2010 Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 27 stycznia 2010 r. PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA SPECJALNOŚĆ: TWÓRCZE PISANIE (CREATIVE

Bardziej szczegółowo

GENERAL GUIDE EUROPEAN FILMS FOR INNOVATIVE AUDIENCE DEVELOPMENT GENERAL GUIDE

GENERAL GUIDE EUROPEAN FILMS FOR INNOVATIVE AUDIENCE DEVELOPMENT GENERAL GUIDE EU FO RIA Biały Bóg EUROPEAN FILMS FOR INNOVATIVE AUDIENCE DEVELOPMENT 1 Biały Bóg Oryginalny tytuł: Fehér Isten Reżyser: Mundruczó Kornél Scenariusz: Wéber Kata, Mundruczó Kornél, Petrányi Viktória Muzyka:

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zapraszamy do współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jesteś bibliotekarką lub bibliotekarzem? Marzy ci się biblioteka pełna czytelników z pasją? Chciałbyś, aby młodzi ludzie wykorzystywali zbiory i sprzęt nie tylko do rozrywki? Jesteś gotów pomóc im zrobić

Bardziej szczegółowo

przedstawia VIOLETTE Biografię Violette Leduc - utalentowanej i brawurowej artystki oraz poszukującej szczęścia kobiety.

przedstawia VIOLETTE Biografię Violette Leduc - utalentowanej i brawurowej artystki oraz poszukującej szczęścia kobiety. przedstawia VIOLETTE Biografię Violette Leduc - utalentowanej i brawurowej artystki oraz poszukującej szczęścia kobiety. Reżyseria Martin Provost Francja/Belgia 2013, 139 min. W KINACH OD 15 SIERPNIA 2014

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA II Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Kętrzynie Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy LITERATURA 1. "Żyć życiem innym niż większość". Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących

Bardziej szczegółowo

PROGRAM RAMOWY 5-11 lipca 2015 r.

PROGRAM RAMOWY 5-11 lipca 2015 r. PROGRAM RAMOWY 5-11 lipca 2015 r. NIEDZIELA (5 lipca 2015) 12:00-12:30 12:00-14:00 Uroczysta parada otwierająca KAMERALNE LATO 2015 (start: Wojewódzka Komenda Policji finał: ul. Żeromskiego 35 - fontanny)

Bardziej szczegółowo

Uwagi LITERATURA. ... data i podpis dyrektora. Nr tematu

Uwagi LITERATURA. ... data i podpis dyrektora. Nr tematu Lista tematów z języka polskiego na część wewnętrzną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015 w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie Nr tematu LITERATURA

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PROGRAMU 60 MINUT

REGULAMIN PROGRAMU 60 MINUT REGULAMIN PROGRAMU 60 MINUT 1. Organizatorzy 1. Organizatorem i koordynatorem oraz producentem filmów powstających w ramach programu 60 Minut jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich z siedzibą 00 068 Warszawa,

Bardziej szczegółowo

www.brasil.com.pl 9. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil 2011 8 12 września Warszawa

www.brasil.com.pl 9. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil 2011 8 12 września Warszawa 9. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil 2011 8 12 września Warszawa motyw przewodni: PERNAMBUCO Kwiat Północnej Brazylii (Pernambuco - Flor do Nordeste) 9. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil 2011 PROGRAM

Bardziej szczegółowo

Zmiana warty w KAKADU

Zmiana warty w KAKADU Zmiana warty w KAKADU 1 / 5 2 / 5 Pod koniec czerwca praktykę w Kinowym Klubie Dyskusyjnym KAKADU zakończył Paweł Przybylski, student 3 roku Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Bardziej szczegółowo

Przedstawia prezentowany na festiwalu w Wenecji 2016 film W SIECI. Reżyseria Kim Ki-duk Korea Południowa 2016, 114 min

Przedstawia prezentowany na festiwalu w Wenecji 2016 film W SIECI. Reżyseria Kim Ki-duk Korea Południowa 2016, 114 min Przedstawia prezentowany na festiwalu w Wenecji 2016 film W SIECI Reżyseria Kim Ki-duk Korea Południowa 2016, 114 min Wstrząsająca historia biednego rybaka uznanego przez pomyłkę za szpiega W KINACH od

Bardziej szczegółowo

Dziwy polskie warszawskiej grupy T ERAZ POLIŻ w T eatrze Dramatycznym

Dziwy polskie warszawskiej grupy T ERAZ POLIŻ w T eatrze Dramatycznym Dziwy polskie warszawskiej grupy T ERAZ POLIŻ w T eatrze Dramatycznym Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki 22 i 24 października zaprasza na czytania performatywne nieznanych dotąd tekstów dramatycznych

Bardziej szczegółowo

MAŁA AKADEMIA TEATRALNA

MAŁA AKADEMIA TEATRALNA program edukacji kulturalnej dla dzieci z klas IV - VI MAŁA AKADEMIA TEATRALNA Proszę wyobrazić sobie 70-tkę dzieci, które przez dwie godziny bawią się w teatr: słuchają opowieści o historii teatru, oglądają

Bardziej szczegółowo

FUNDACJA. Śp. Nelson Mandela powiedział kiedyś: Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat.

FUNDACJA. Śp. Nelson Mandela powiedział kiedyś: Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat. FUNDACJA Afryka i Syberia nie jest są już zacofaną abstrakcją bez kontaktu ze światem są tam siedziby wielu firm, aglomeracje miejskie, inwestycje, centra handlowe, cenne złoża, studiująca młodzież i wykształceni

Bardziej szczegółowo

VIVARTO. przedstawia nagrodzony na Festiwalu Ale Kino! film ODDYCHAJ

VIVARTO. przedstawia nagrodzony na Festiwalu Ale Kino! film ODDYCHAJ VIVARTO przedstawia nagrodzony na Festiwalu Ale Kino! film ODDYCHAJ DYSTRYBUCJA VIVARTO SP. Z O.O. Ul. Nieszawska 4B, 03-308 Warszawa, tel. 22 35 39 602 Dystrybucja: Artur Swacha e-mail: dystrybucja@vivarto.pl

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji zajęć Klubu Miłośników Muzyki i Filmu w roku szkolnym 2011/2012

Sprawozdanie z realizacji zajęć Klubu Miłośników Muzyki i Filmu w roku szkolnym 2011/2012 Sprawozdanie z realizacji zajęć Klubu Miłośników Muzyki i Filmu w roku szkolnym 2011/2012 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Po lekcjach do

Bardziej szczegółowo

Nowy projekt Leonardo da Vinci w ZSZ Nr 3. "Perspektywy twojej przyszłej kariery zawodowej"

Nowy projekt Leonardo da Vinci w ZSZ Nr 3. Perspektywy twojej przyszłej kariery zawodowej Nowy projekt Leonardo da Vinci w ZSZ Nr 3 "Perspektywy twojej przyszłej kariery zawodowej" w marcu 2012 r. do Plymouth w Wielkiej Brytanii, na praktyki zagraniczne pojedzie: 9 elektroników i 5 elektryków.

Bardziej szczegółowo