ANALIZA RYNKU CZEKOLADY W POLSCE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ANALIZA RYNKU CZEKOLADY W POLSCE"

Transkrypt

1 ANALIZA RYNKU CZEKOLADY W POLSCE Raport sporządzili: Klaudia Samolej Marta Magdziarz Jacek Grzechnik Kacper Piłat Justyna Wszoła

2 1. CHARAKTERYSTYKA RYNKU CZEKOLADY Czekolada jest wyrobem cukierniczym produkowanym z miazgi kakaowej (zmielonych ziaren kakaowca), tłuszczu kakaowego oraz cukru, a także różnego typu dodatków, takich jak mleko, czy też dodatki smakowe (np. bakalie, owoce, kawa, alkohol) i aromatyczne. Czekolada zawiera zwykle około 30% tłuszczu i od 30% do 50% cukru, co sprawia, że charakteryzuje się ona znaczną wartością energetyczną (100 gram zawiera około kcal). Warto wspomnieć także o tym, że do połowy zeszłego stulecia czekolada była spożywana przede wszystkim w postaci napoju. Czekolada jest pożywieniem wysokokalorycznym. W chwili obecnej na naszym rynku możemy dostać tradycyjne czekolady: mleczną, gorzką i białą. Producenci usiłują konkurować ze sobą w jej smakach i nadzieniach. Słodycze, w tym przede wszystkim czekolady, należą do najchętniej kupowanych produktów spożywczych. Spożywane są praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Producenci dbają o to, aby "polski łasuch" zaspokoił swoje gusta i preferencje - oferta na rynku jest bardzo zróżnicowana, od tradycyjnych, sprawdzonych smaków po szeroki wachlarz nowości. Niezależnie od naszych upodobań smakowych niemalże każdy ją spożywa, jedni w większych ilościach, inni w mniejszych. Mimo, iż w Polsce spożycie czekolady nie jest aż tak ogromne, to jest to rynek atrakcyjny, oferujący szeroki asortyment i jej spożycie wciąż wzrasta. Czekolada i produkty czekoladowe zyskują coraz większy udział w rynku. Poniekąd wynika to z faktu, że cena tych wyrobów jest przystępna, a także często z chwilowych słabości konsumentów. Wartość rynku Wartość całego rynku słodyczy w Polsce to 6 mld zł z tego 5 mld zł stanowią wyroby czekoladowe, a 1 mld zł cukierki. Ten pierwszy segment rośnie o około 6,4 proc., a drugi kurczy się o 1,7 proc. Te dane nie napawają optymizmem. Szczególnie, że wzrost w produktach czekoladowych wynika w dużej mierze z wyższych cen. Ilościowo rynek rośnie o niespełna 4 proc. (www.ekonomia24.pl/artykuł) Na rynku słodyczy największe wzrosty wartościowo odnotowały segmenty takie jak: wafle rodzinne 6,6%, wafle impulsowe 6,3% oraz praliny i ciastka, dla których wzrost wyniósł 5,5%. Największe segmenty na rynku słodyczy to nadal czekolady, wartościowo szacowane na 1,4 miliarda zł i praliny szacowane na 1,3 miliarda zł (www.analizyontime.pl) Dnia 8 listopada br. w warszawskim hotelu Marriott odbyło się forum producentów słodyczy i handlu. Joanna Rogalska z Nielsena oszacowała wartość polskiego rynku słodyczy na 8,2 mld zł. W ciągu minionych dwunastu miesięcy wartościowa sprzedaż tego asortymentu zwiększyła się o 6,1 proc., ale ilościowa zaledwie o 0,2 proc. Wielkość rynku czekolad w tabliczkach Nielsen szacuje na kg. w okresie grudzień 2006 listopad 2007.

3 Dobre tempo i optymistyczne statystyki Czekolady i praliny odpowiadają za blisko 40 proc. rynku słodyczy w Polsce. Wartość sprzedaży obu kategorii rośnie w podobnym tempie czekolad o 5,5 proc., pralin o niewiele ponad 6 proc. rocznie (źródło: Jutrzenka Colian za Nielsenem, czerwiec 2011-maj 2012). Dynamikę sprzedaży wyrobów czekoladowych mamy lepszą niż wiele innych krajów europejskich, ale statystyki wciąż pokazują znacznie niższe spożycie czekolady przez Polaków (poniżej 3 kg na osobę rocznie) niż np. przez Niemców (7 kg), Szwajcarów (11 kg), czy Brytyjczyków (11 kg). W tym fakcie producenci widzą przesłanki do optymistycznych prognoz. Nasze nawyki się zmieniają, a rynek znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. W związku z tym przewidujemy stały wzrost sprzedaży produktów z kategorii czekolad deserowych, gorzkich, nadziewanych a także pralin i cukierków komentuje przedstawicielka Wawelu.(www.wiadomoscihandlowe.pl) Stopień koncentracji Wskaźnik koncentracji (CR) jest to suma udziałów absolutnych (wartościowych) trzech firm o największym udziale w rynku. Cadbury Wedel, Kraft Foods Polska oraz Nestlé Polska kontrolują około 80% rynku. CR3 > 90% - rynek zmonopolizowany CR3 40% - 90% - rynek oligopolistyczny CR3 40% - 59% - luźny oligopol CR3 60% - 90% - ścisły oligopol WK3 < 40% - rynek konkurencyjny Analizowany rynek czekolad w tabliczkach jest rynkiem oligopolistycznym (ścisły oligopol), ponieważ suma udziałów absolutnych (wartościowych) trzech firm o największym udziale w rynku wynosi ok.80 %. Rynek oligopolistyczny występuje, gdy na rynku działa kilku silnych monopolistów, którzy opanowali rynek zbytu. Na rynku tym jeden z największych producentów i o najmniejszych kosztach wytwarzania może objąć przywództwo cenowe, a inni oligopoliści muszą dopasować swoje ceny do cen ustalonych przez lidera w celu utrzymania swoich udziałów. Popyt Jeżeli chodzi o wielkość popytu w ostatnich latach coraz bardziej waha się co spowodowane jest gwałtownym wzrostem cen cukru jak i kakaa co także prowadzi do wzrostu cen u koncernów spożywczych, i dodatkowo osłabia chęć i możliwość wydawania przez konsumentów pieniędzy na te produkt. Znaczna część popytu na kakao znajduje się w rękach zaledwie kilku przedsiębiorstw. Głównymi graczami na tym rynku są firmy Mars, Cadbury, Néstle oraz The Hershey Company. Spółki te, pejoratywnie określane mianem "Big Chocolate" (w analogii do "Big Oil" i "Big Tobacco"), zmonopolizowały rynki w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i wielu innych krajach. Ich duży udział w rynku jest zasługą głównie niskich cen, oferowanych przez "Wielką Czwórkę" swoim klientom.

4 Polacy wydali w 2011 r. na słodycze niespełna 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Najmocniej bo o prawie 4% rozwija się rynek wyrobów czekoladowych i przekroczył poziom 4,82 mld zł wobec roku poprzedniego 4,65mld zł. Ponad 93% polskich gospodarstw domowych kupuje czekoladę - tak wynika z najnowszego raportu firmy Claritas Polska dotyczącego rynku czekolad w Polsce. Co czwarty Polak deklaruje, że najbardziej smakują mu czekolady Wedla, niewiele mniej (24%) lubi Milkę. Na trzecim miejscu plasują się słodkości sprzedawane pod marką Alpen Gold. W 2011 r. spożycie czekolady w naszym kraju wyniosło 47,3 mln kg, co daje ok. 1,2 kg na osobę. Dla porównania przeciętny Anglik zjada jej rocznie ponad 11 kg. (www.poradnikhandlowca.pl) Ziarna kakaowca Ziarna kakaowca różnią się między sobą w zależności od gatunku. Do produkcji czekolady używa się tylko trzech odmian kakaowca - mimo że na świecie jest ich znacznie więcej. Najbardziej rozpowszechniona jest odmiana forastero, która stanowi około 80% światowej produkcji kakao. Jest to odmiana stosunkowo łatwa w uprawie, ale też o gorszej jakości. Za najbardziej szlachetną uważa się odmianę criollo, która ze względu na wysublimowany smak jest także najdroższa. Natomiast mianem odmiany trinitario określa się mieszańce, powstałe z połączenia odmian forastero i criollo. Problem z surowcami Na forum producentów słodyczy i handlu odbytym 8 listopada br. Philipp Schoeller z firmy Barry Callebaut skomentował Istnieje duże ryzyko pojawienia się w ciągu najbliższych kilku lat znaczącego deficytu kakao przestrzegał wiceprezes koncernu Barry Callebaut. Światowy lider na rynku wysokiej jakości produktów kakaowych i czekoladowych wdrożył już program Cocoa Horizons, mający wspierać produkcję tego surowca. Natomiast Grant Belden z ADM Trading przytoczył dane, z których wynika, że roczna konsumpcja kakao, w przeliczeniu na statystycznego Polaka, wynosi pół kilograma, a w ciągu czterech lat wzrośnie o 2,7 proc. (www.gazetatrend.pl) Podaż Około 70% światowej produkcji kakao pochodzi z Afryki, a po około 14% z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji i Oceanii. Według danych Światowej Organizacji Kakao głównymi producentami są Wybrzeże Kości Słoniowej (1,2 mln ton rocznie), Ghana (660 tys. t) i Indonezja (490 tys. t). Podaż kakao często ulega wahaniom, dlatego cena surowca w danym roku jest dość ciężka do przewidzenia. Największy wpływ na taki stan rzeczy mają warunki pogodowe w krajach produkujących kakao: w klimacie subtropikalnym zdarzają się susze oraz powodzie, które potrafią w znaczący sposób obniżyć plon. Kakaowiec jest bowiem wrażliwy na każdą z tych skrajności.

5 Warto podkreślić, że podaż kakao nie jest elastyczna cenowo - po posadzeniu drzewka kakaowego na pierwsze owoce trzeba czekać 4-5 lat. Stąd też zniszczenie plantacji kakaowca, np. w wyniku suszy lub powodzi, może zatrzymać produkcję na danym obszarze na kilka lat. Dużym problemem, związanym z podażą kakao, jest ryzyko polityczne, dotyczące w szczególności państw Afryki Zachodniej. Dla przykładu, w 2002 roku w Wybrzeżu Kości Słoniowej wybuchły niepokoje społeczne, które przyczyniły się do spowolnienia gospodarczego. Kłopoty były wywołane m.in. zatrzymywaniem transportów kakao oraz wycinaniem drzew kakaowca przez rebeliantów. Problemy w krajach produkujących kakao często znajdują odbicie w gwałtownym wzroście cen tego surowca. Można to było zaobserwować w 2002 roku (właśnie przy okazji konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej), a także wcześniej - w latach 70. XX wieku, kiedy to dotkliwe susze zniszczyły wiele plantacji, powodując gwałtowny spadek plonów. Na przywrócenie wysokiego poziomu produkcji trzeba było czekać kilka lat. Producenci W produkcji ziaren kakaowca główną rolę odgrywają kraje afrykańskie. Największym producentem tego surowca jest Wybrzeże Kości Słoniowej, które odpowiada za około 40% światowej podaży kakao. Drzewa kakaowe uprawia się na dużą skalę także w takich krajach jak Ghana, Indonezja, Nigeria i Kamerun. (www.gazetatrend.pl) Rośnie eksport polskich słodyczy W 2010 r. eksport polskich słodyczy wzrósł o 20%, do 818 mln EUR. O tyle samo zwiększył się ich import, do prawie 393 mln PLN. FAPA podała, że w ubiegłym roku po raz kolejny Polska osiągnęła dodatnie saldo w obrotach słodyczami, zarówno pod względem wartości, jak i ilości. W 2010 r. polskie firmy sprzedały za granicę łącznie 203,9 tys. t słodyczy. Większość eksportu (około 75%) stanowiły wyroby zawierające kakao - sprzedano ich 154,4 tys. t za 657 mln EUR. W imporcie słodyczy wyroby z kakao stanowiły 69% (86 tys. t), a ich wartość wyniosła blisko 289 mln EUR. Głównymi odbiorcami polskich słodyczy są kraje unijne, a zwłaszcza kraje starej 15-tki. W 2010 r. wyeksportowano do tych państw 146 tys. t słodyczy za 577 mln EUR. Z tych samych państw pochodzi większość polskiego importu. W 2011 eksport czekolady i innych przetworów spożywczych zawierających kakao wyniósł ton, oraz ,1 tys.zł. Z kolei import wyniósł odpowiednio ton i ,2 tys.zł. (www.poradnikhandlowca.pl)

6 Tendencje rozwojowe Rozwojowi rynku słodyczy, a w szczególności czekolady w Polsce sprzyja m.in. moda na kawiarnie, herbaciarnie czy specjalistyczne sklepy z czekoladą. Czekolady z kawałkami egzotycznych owoców czy trufle z dodatkiem karmelu stają się popularne. Gusta Polaków się zmieniają, ale jeszcze bardziej trendy na rynku słodyczy. Konsumenci coraz częściej sięgają po to, co najnowsze, markowe, z wysokiej półki i elegancko opakowane. Są otwarci na nowe smaki i propozycje producentów. Stąd kolejne oferty firm. Wyszukane i z klasą. Galaretki w czekoladzie powoli odchodzą w zapomnienie. Na rynku niezmiennie od lat królują czekolady i praliny. Jednak i tu zaszły zmiany. Polacy preferują czekolady mleczne, ale coraz częściej sięgają również po gorzkie ze względu na ich walory zdrowotne. Ogromnym powodzeniem cieszą się również te z nadzieniem i kawałkami owoców, szczególnie wśród najmłodszych. Moda na zdrowy typ życia wprowadziła wiele zawirowań. Dlatego na rynku słodyczy przybyło wyrobów z różnego typu ziarnami zbóż. Opakowania słodkości obowiązkowo zawierają także dokładny wykaz składników i kalorii. Konsumenci pokochali praliny. Nie kupują już ich tylko na specjalne okazje. Bombonierki sprzedają się rewelacyjnie, szczególnie z wyrobami z domieszką toffi (www.tvp.info>informacje>biznes) Marek Przeździak, sekretarz generalny POLBISCO Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, wymienił aktualne trendy na rynku słodyczy: wzrost spożycia batonów, ciastek oraz pralin, a także zainteresowania czekoladą ciemną (gorzką). Z kolei zagrożeniem dla rozwoju branży jest natomiast niestabilna sytuacja na rynku surowców, wahające się kursy walut oraz utrudnienia w eksporcie. Nowym trendem, który funkcjonuje na rynkach zagranicznych i powoli wchodzi do Polski, jest stylizowanie opakowań na proekologiczne, m.in. przez wykonanie ich z naturalnych materiałów. Rośnie sprzedaż czekolad i pralin w dyskontach Rynek tabliczek czekoladowych w Polsce w ostatnim roku odnotował wzrost wartościowy o 5,6 proc*, głównie z uwagi na rosnący kanał dyskontów. Wśród największych graczy w segmencie tabliczek czekoladowych najlepsze wyniki osiąga Milka, notując wzrost o 1 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Ma to związek z sukcesem dużych tabliczek Milka 300 g, których sprzedaż w ostatnim roku wzrosła aż o 39,5 proc. Z kolei wartość rynku pralin czekoladowych zwiększyła się w ciągu minionych dwunastu miesięcy o 4,6 proc. I w tym przypadku najbardziej (o 15,6 proc.) urósł kanał dyskontów. Milka, ze swoimi produktami I love Milka, Thank you oraz Alpejskie Mleczko, obroniła pozycję sprzed roku. W Polsce rynek czekoladowych słodyczy impulsowych (wafle, batony, batony muesli) wciąż pozostaje w fazie wzrostu w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Roczna wartość sprzedaży batonów i wafli oblewanych wynosi około 1,8 mln zł, co czyni z tej kategorii jedną z największych na rynku słodyczy. W ostatnim roku zanotowała ona wartościowy wzrost wynoszący około 7 proc., głównie za sprawą wafli oblewanych, których dynamika sięgnęła 13 proc. (źródło: Nestlé za Nielsenem, dane za kwiecień-maj 2012).

7 Najszybciej rozwija się jednak najmniejszy segment rynku batony muesli (4-proc. udział wartościowy i ilościowy), notując 22-proc. wzrost sprzedaży. Wciąż największym segmentem, zarówno pod kątem wartości, jak i wolumenu, pozostają batony, do których należy 49 proc. rynku ilościowo i 57 proc. wartościowo (źródło: Mars Polska za Nielsenem, kwiecień-maj 2012, wobec analogicznego okresu w 2011 roku). Choć największy udział wartościowy w sprzedaży batonów, batonów muesli i wafli nadal mają produkty w formacie standardowym (66 proc.), to jednak z roku na rok widać rosnącą popularność nieco powiększonych gramatur (tzw. format XXL), które znajdują się w ofercie najsilniejszych marek. Mają je Snickers, Twix, Mars (wszystkie Mars Polska), Grześki (Jutrzenka Colian), Prince Polo (Kraft Foods Polska) czy Princessa (Nestlé Polska). Dynamika rozwoju tego formatu sięga blisko 16 proc., a w rankingu dwudziestu najlepiej rotujących produktów z segmentu batonowo-waflowego sześć to wersje powiększone. Według udostępnionych danych co czwarty baton czy wafel to produkt z portfolio Mars Polska, a firma rozwija się w tempie wyższym od całego rynku. Wyraźnie (po około 20 proc. rocznie) rośnie również format produktów take-home, do którego należą multipacki. (www.wiadomoscihandlowe.pl) Nisze rynkowe Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów KPMG wynika, że do roku 2030 w czekoladach mlecznych zmniejszy się zawartość kakao. Będzie to spowodowane dużą zmiennością cen tego surowca, która wymusi na producentach obniżenie zawartości kakao w ich produktach. Przywiązywanie wagi do kwestii zdrowotnych oznacza z kolei, że będzie się pogłębiać tendencja do zmniejszania porcji (tabliczek) czekolady, a same składniki produktów czekoladowych będą bardziej korzystne dla zdrowia Ich zdaniem poszukując nowinek marketingowych producenci będą oferować na rynkach rozwiniętych niecodzienne kombinacje smaków słodkich i pikantnych, a także produkty czekoladowe przyprawiane oliwą z oliwek, ziołami i kwiatami jak np. czekolada z kawą, śliwką, bekonem, chili, pieprzem, płątkami jaśminu, czy lawendą. Innym prawdopodobnym trendem jest oparcie produkcji czekolady na surowcu pochodzącym z tzw. upraw etycznych. (www.ekonomia24.pl/artykul)

8 Szanse i zagrożenia: Co pomaga branży: Popyt wewnętrzny wciąż jest silny, a polskie produkty są nadal bardzo dobrze postrzegane za granicą, co wydatnie pomaga eksportowi Rosnąca konkurencja zmusza firmy do cięcia kosztów, a to sprzyja inwestycjom w efektywność produkcji Branża jest stosunkowo odporna na kryzys, a perspektywy dla niej są pozytywne. Spożycie słodyczy w Polsce jest wciąż zdecydowanie niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej Możliwe zagrożenia: Coraz mocniejsza pozycja sieci handlowych uderza w marże producentów słodyczy Trwający już od dłuższego czasu wzrost cen podstawowych surowców wykorzystywanych w produkcji negatywnie wpływa na wyniki firm z branży. W związku z kryzysem popyt klientów przesuwa się w kierunku dyskontów i segmentu marki własnej. Zdaniem analityków najwięksi gracze sobie z tym poradzą, ale problemy mogą mieć małe i średnie spółki. (www.ekonomia24.pl) Segmentacja Rynku słodyczy Wyroby dostarczane przez przemysł cukierniczy dzielą się na kilka segmentów: czekolada sprzedawana zarówno w postaci tabliczek, jak i batonów; wyroby czekoladowe charakteryzujące się zawartością nie mniej niż 15% kuwertury w powłoce, do grupy tej zaliczają się cukierki w polewie czekoladowej, bombonierki, pomadki, batony, draże, wafle oblewane czekoladą; cukierki (z wyłączeniem czekoladopodobnych) - do tego segmentu zaliczamy karmelki twarde (landrynki, dropsy, drażetki), miękkie (żelki, toffi, rozpuszczalne cukierki do żucia) pozostałe cukierki (takie, jak: nadziewane, witaminizowane, drażetki pudrowane, dropsy, pastylki, lizaki); pieczywo cukiernicze - do grupy tej zaliczają się suche ciastka bez czekolady, markizy, pierniczki, biszkopty, wafle nie oblewane czekoladą, herbatniki oraz inne drobne ciastka; wyroby wschodnie, takie jak chałwa czy sezamki; wyroby czekoladopodobne wyroby w polewie kakaowej; półprodukty cukiernicze. Wymienione powyżej grupy, na które można podzielić wyroby cukiernicze, w różnych zestawieniach statystycznych (np. w zestawieniach GUS-u) są scalane do 4 segmentów, takich jak: czekolada i wyroby czekoladowe, cukierki, wafle, ciasta. Uogólniając nieco ten szczegółowy podział, okazuje się, że czekolada i wyroby czekoladowe stanowią połowę całego rynku słodyczy w ujęciu wartościowym, cukierki (bez czekoladowych) generują 22% rynku, ciastka - 16%, wafle 11%. (www.poradnikhandlowca.pl/raport)

9 Segmentacja wyrobów czekoladowo cukierniczych Segment czekoladowo cukierniczy dzieli sie na dwie grupy: wyroby kakaowe i czekoladowe oraz pozostałe wyroby cukiernicze. Do grupy wyrobów kakaowych I czekoladowych zaliczane sa kakao, czekoladki (praliny) oraz kilkanascie gatunków czekolady, w tym równie czekolada biała, sproszkowana, do picia i kremy czekoladowe. Do pozostałych wyrobów cukierniczych zalicza sie cukierki, wyroby żelowe (galaretki, pianki) oraz wyroby wschodnie chałwa i sezamki. Wyroby czekoladowe: czekolada(w tabliczkach), praliny, wafle, batony, cukierki w czekoladzie, drażetki czekoladowe, czekolada sproszkowana, czekolada do picia, kakao, kremy czekoladowe Pozostałe wyroby cukiernicze :cukierki, lizaki wyroby żelowe, galaretki, wyroby wschodnie. (www.pmg.lublin.pl/raport)

10 Segmenty rynku w aspekcie jakości i ceny Z punktu widzenia jakości i ceny, rynek czekolad w tabliczkach można podzielić na segment: luksusowy (Premium, wyroby o wysokiej cenie i doskonałej jakości); segment economic (tzw. średnia półka, wyroby o średniej cenie i dobrej jakości); segment marek własnych sieci handlowych (private label, wyroby o niskiej cenie i nie dość dobrej jakości). Segment premium adresowany jest przez producentów do wybranej grupy klientów. Premium to najlepszy wyrób z całej oferty, produkt flagowy producenta. Produkty tego segmentu charakteryzuje wyraźnie wyższa cena (o około proc. od tych oferowanych w średniej półce cenowej), ekskluzywne opakowanie i selektywna dystrybucja. W segmencie tym rywalizują ze sobą najdroższe i najbardziej ekskluzywne marki, takie jak Lindt czy Dove. Producenci rozszerzają lub wzmacniają swój portfel produktów premium. Sprzedaż luksusowych wyrobów czekoladowych, stanowiąca obecnie około 5% ogólnej sprzedaży czekolad w Polsce, rozwija się coraz szybciej. Ponadto coraz więcej producentów średniej półki aspiruje do tego segmentu, kreując nowy wizerunek (np. Cadbury Wedel). Segment wyrobów economic znajduje się obecnie w defensywie. Tutaj konkurują ze sobą takie marki, jak: Wedel Cadbury, Kraft Foods Polska oraz Nestle. Z jednej strony część społeczeństwa, która już odczuwa skutki ożywienia gospodarczego, wykazuje coraz większe zainteresowanie wyrobami luksusowymi, a z drugiej strony najliczniejsza, niezamożna część społeczeństwa kieruje się w stronę wyrobów private label. Ceny produktów marek własnych sieci handlowych są często dwukrotnie niższe od cen porównywalnych jakościowo i smakowo wyrobów markowych, dlatego jest to najdynamiczniej rozwijający się segment rynku.(www.pmg.lublin.pl) Czekolada ceny hurtowe Czekolada gorzka(szt.) 1.64 zł Czekolada Gorzka Goplana(szt.) 2.44 zł Czeklada gorzka z orzechami(szt.) 1.46 zł Czekolada mleczna(szt.) 3.10 zł Czekolada mleczna Goplana(szt.) 2.38 zł Czekolada mleczna Milka(szt.) 3.30 zł Czekolada mleczna z orzechami(szt.) 1.67 zł Czekolada z orzechami Nussbeisser(szt.) 2.93 zł (www.portalspozywczy.pl/gielda)

11 Rodzaje czekolad Czekolada to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masła kakaowego) lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego (cukier) i innych dodatków. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje czekolady: czekolada gorzka - składa się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru, czasami z niewielką domieszką wanilii i/lub aromatu. Ten rodzaj czekolady zawiera co najmniej 70% miazgi kakaowej. Spotykane są również czekolady o zawartości 95% miazgi. Czekolada gorzka ze względu na dużą zawartość masy kakaowej i niską zawartość cukru jest zdecydowanie uznawana za najbardziej wartościową. Im więcej w składzie miazgi, a mniej cukru tym lepiej. czekolada deserowa - zawiera od 30-70% miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz kakaowy, cukier i dodatki. czekolada mleczna - zawiera nie więcej niż 50% miazgi kakaowej, aczkolwiek większość czekolad na rynku zawiera tylko 20%, za to dużą ilość mleka. Zawartość cukru sięga aż 50%, zatem jest bardzo słodka. Dzięki mlecznemu dodatkowi ma łagodny i delikatny smak. Czasami zamiast tłuszczu kakaowego stosuje się tłuszcz roślinny oraz sztuczne substancje smakowe i aromatyczne. W efekcie jest to czekolada najchętniej kupowana. czekolada biała - nie zawiera miazgi kakaowej, ma za to dużą ilość tłuszczu kakaowego, cukru i mleka (czasami śmietanki) oraz dodatek wanilii. W najlepszych białych czekoladach jest tylko do 33% tłuszczu kakaowego. Niektórzy smakosze uważają, że ten rodzaj czekolady to nie czekolada, ze względu na niską zawartość masy kakaowej. Obecnie na rynku spożywczym jest bardzo duży wybór produktów czekoladowych. Do tradycyjnych tabliczek czekolady dodawane są orzechy i inne bakalie takie jak np. rodzynki, kawa, karmel, cappuccino, likier. Ponadto czekolada może być nadziewana owocami i ich aromatami lub innymi dodatkami smakowymi i aromatycznymi. Sporą popularnością cieszy się czekolada napowietrzana (bąbelkowa), którą formuje się z masy czekoladowej, a następnie poddaje się działaniu dozwolonych gazów obojętnych. Na rynku dostępne są produkty czekoladopodobne, w których zawartość miazgi kakaowej nie przekracza 7% całkowitej masy.(www.odzywianie.info.pl) Działania marketingowe Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut PENTOR-Poznań wśród kierowników/właścicieli sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych na temat najbardziej skutecznych działań marketingowych wspierających sprzedaż słodyczy wynika, że najlepszy efekt przynosi reklama w mediach (77% wskazań). Na drugim miejscu wśród najbardziej skutecznych działań została wymieniona promocja cenowa (59%). W dalszej kolejności wskazywano na degustacje/prezentacje produktu (32%), promocje w postaci gratisu dołączonego do produktu (31%), polecenie słodyczy przez sprzedawcę (26%). Zdecydowanie mniejsza w opinii handlowców jest skuteczność takich działań jak: konkursy i loterie (7%), kupony promocyjne w prasie (5%) oraz programy lojalnościowe (3%). (www.poradnikhandlowca.com.pl)

12 2. KONKURENCJA DYSTRYBUCJA WYROBÓW CZEKLADOWYCH Od pewnego czasu jednak warunki działania na tym rynku są dość trudne. Wiąże się to z rosnącą konkurencją, będącą w dużej mierze wynikiem wejścia na nasz rynek międzynarodowych koncernów, które odgrywają obecnie dominującą rolę, gdyż kontrolują 80% rynku cukierniczego. Pozostała część rynku należy do firm krajowych, które są w większości małymi zakładami. Nieunikniony zatem wydaje się proces dalszej konsolidacji branży. Od kilku lat obserwuje się stopniowy wzrost znaczenia handlu wielkopowierzchniowego oraz ograniczanie roli tradycyjnych hurtowni. Dzieje się tak, ponieważ sieci handlowe upowszechniły model bezpośrednich kontaktów z producentami. Sklepy spożywcze z kolei coraz mniej chętnie zaopatrują się w hurtowniach, gdzie ceny są niejednokrotnie wyższe od cen detalicznych w supermarketach, natomiast producenci słodyczy stale rozbudowują sieci własnych handlowców, którzy nawiązują bezpośrednie kontakty ze sklepami. W najliczniejszej grupie małych i srednich sklepów spoywczych obserwuje sie nasilenie ruchów konsolidacyjnych, majacych na celu utworzenie grup lub sieci podmiotów wspólnie negocjujacych warunki dostaw. Maleje take znaczenie korporacyjnych kanałów dystrybucji ywnosci sieci sklepów firmowych. (www.poradnikhandlowca.pl) Kanały Dystrybucji Ważnym kanałem dystrybucji dla tego produktu jest kanał klasyczny, na który przypada 51% sprzedaży w ujęciu ilościowym. Tworzą go małe sklepy (czyli o powierzchni mniejszej niż 40m2) generujące 29% sprzedaży i średnie (o powierzchni 40m2-100m2) generujące 22%. W dużych sklepach realizowane jest 43% sprzedaży (z tego 9% przypada na sklepy o powierzchni m2 a 34% na supermarkety). Pozostałe 5% przypada na sklepy ze słodyczami i alkoholem. Bardzo obiecującymi i atrakcyjnymi segmentami sprzedaży są vending (z ang. vending machine) - urządzenie służące do sprzedaży samoobsługowej tzw. automaty, a także rynek Horeca który obejmuje zaopatrzenie sieci automatów z gorącymi napojami. (www.poradnikhandlowca.pl) Marketing Producenci przekąsek i słodyczy wymyślili kolejny, skuteczny i tani sposób na docieranie do dzieci z informacjami o swoich ofertach. Tym razem poprzez darmowe gry, instalowane w mobilnych urządzeniach elektronicznych, takich jak: tablety i telefony komórkowe. Amerykańscy producenci słodyczy i przekąsek odkryli, że mobilna elektronika okazała się wybornym i skutecznym nośnikiem treści reklamowych, pozwalającym "sprzedawać" napoje gazowane i słodycze dziecięcemu audytorium - co najważniejsze zaś, nowa metoda pozwala na obejście wszelkiego rodzaju ograniczeń, nakładanych przez państwo na reklamy dla najmłodszych. Do pracy już zaprzęgnięto armię programistów, która tworzy kolejne gry przeznaczone dla iphone'ów i tabletów.

13 Okazuje się to znacznie tańsze niż produkcja tradycyjnych spotów reklamowych, którymi gęsto przetykane były dotąd weekendowe przedpołudniowe programy telewizyjne - jak wynika z danych telemetrycznych firmy Nielsen, wyprodukowanie jednej gry kosztuje około 10 tysięcy dolarów, czyli tyle, co cztery emisje 30-sekundowej reklamy w sobotnim bloku z filmami rysunkowymi - czytamy w Onet.pl. 3. DOSTAWCY GŁÓWNE PRZEDSIĘBIORSTWA Na rynku czekolady zdecydowanie dominują trzy firmy: Cadbury Wedel, Kraft Foods Polska oraz Nestlé Polska, które kontrolują około 80% rynku. Największy udział na rynku wyrobów czekoladowych posiada Kraft Foods( Milka, Alpen Gold, Prince Polo), którego wartość kształtuje się na poziomie 14%, co oznacza, że udział Wedela- Cradbury spadł do 13%. Dane z Forbes.p Trzy główne przedsiębiorstwa na rynku czekolady: 1.Kraft Food POLSKA Kraft Foods Inc. (NYSE: KFT) z siedzibą w Nortfield, jest liderem na rynku przekąsek na świecie, z bezkonkurencyjnym portfolio marek, które ludzie kochają. Wyśmienite ciastka, słodycze, napoje, sery, produkty spożywcze i gotowe dania produkowane przez Kraft Foods dostępne są w blisko 170 krajach. Obroty firmy w 2010 roku sięgały 49,2 mld USD, z czego ponad połowa wypracowana została poza Ameryką Północną. Portfolio firmy zawiera 11 marek - ikon, których obroty przekraczają rocznie 1 mld USD: Cadbury, Jacobs, Kraft, LU, Maxwell House, Milka, Nabisco, Oreo, Oscar Mayer, Philadelphia i Trident, a 40 z nich ma ponad stuletnią historię. Kraft Foods jest liderem w obszarach innowacyjności, marketingu, zdrowego stylu życia i zrównoważonego rozwoju. Firma notowana jest w indeksach giełdowych Dow Jones Industrial Average, Standard & Poor's 500, Dow Jones Sustainability Index i Ethibel Sustainability Index. Kraft Foods na rynku słodyczy jest właścicielem takich marek jak: Milka, Prince Polo, 3Bit, Alpen Gold. Pod marką Alpen Gold są sprzedawane czekolady Nussbeisser, Maxi, Mleczna Kraina i Bąbolada oraz bombonierki Verdi i Traviata, a także batony Lila Pause, wafle w czekoladzie Wafelini, draże w czekoladzie Lila Stars oraz bombonierki. Dużą popularnością cieszą się batony 3Bit oraz wafle Prince Polo. (www.kariera kraftfoods.pl)

14 2. Cadbury WEDEL CADBURY WEDEL jest jednym z największych w Polsce producentów słodyczy. Produkuje szeroką gamę wyrobów cukierniczych o najwyższej jakości, opartej na wysokogatunkowych surowcach naturalnych krajowych i importowanych. W portfolio firmy najważniejszą rolę pełnią czekolady: Czekolada Mleczna, Gorzka, Deserowa, Deserowa z bakaliami, Jedyna. Dostępny jest również bogaty wybór czekolad nadziewanych (Mleczna - Truskawkowa, Toffi, Kokosowa, Orzechowa, Pomarańczowa, Porzeczkowa, Cappuccino, Dla dzieci) oraz czekolady z dodatkami (Mleczna z Orzechami, z Bakaliami, Luksusowa z Orzechami Laskowymi). Firma jest liderem na rynku pralin oferując między innymi bombonierki: Maestria, Pasjonaty Deserowe, Pasjonaty Mleczne, Serce, Chopin, Słodkie Serduszka. Znacząca jest także pozycja firmy na rynku batonów i wafli, gdzie oferowane są następujące produkty: Rekord, Pawełek, Bajeczny, WW, Torcikowy Mini, Smyk i Pierrot. Wśród konsumentów dużym powodzeniem cieszą się Wedlowskie Ptasie Mleczko i Mieszanki Wedlowskie. Natomiast pod marką Cadbury firma oferuje sześć wariantów czekolady, wafelek Snack i Rallye, baton Picnic oraz cukierki Choclairs i Mi-cho-ko. Firma jest liderem na rynku pralin oferując między innymi bombonierki: Maestria, Pasjonaty Deserowe, Pasjonaty Mleczne, Serce, Chopin, Słodkie Serduszka. Cena Wysokość cen wyrobów CADBURY WEDEL oraz ich zmiany są porównywalne ze strategiami cenowymi najbliższych konkurentów. Spółka oferuje średni poziom cen. W odróżnieniu od innych producentów, firma nie stosuje opustów cenowych, obniżek sezonowych oraz promocji z atrakcyjnymi nagrodami. Z tabeli wynika, że spółka oferuje średni poziom cen. W odróżnieniu od innych producentów, firma nie stosuje opustów cenowych, obniżek z atrakcyjnymi nagrodami, co powoduje że wyroby spółki są jednymi z droższych na rynku. Dystrybucja Produkcja spółki kierowana jest zarówno na rynek krajowy jak i na eksport. Firma prowadzi sprzedaż wyrobów poprzez własne hurtownie oraz przez sieć 70 hurtowni patronackich zlokalizowanych na terenie całego kraju. Sprzedaż prowadzona jest również przez sieć sklepów firmowych. Poza tym spółka współpracuje z dużymi sieciami detalicznymi. CADBURY WEDEL prowadzi szeroko rozwiniętą działalność akwizycyjną, z jednoczesny uwzględnieniem regionalnych preferencji asortymentowych i specyfiki rynków regionalnych. Realizowana strategia marketingowa zakłada zwiększenie udziału w rynku drogą rozszerzenia współpracy z sieciowymi placówkami handlowymi. Wzrastająca konkurencyjność w sektorze stwarza wysokie wymagania co do jakości oferowanych produktów oraz stosowanych technologii. Wyrazem tych działań są starania producentów o uzyskanie certyfikatów ISO. Utrzymanie pozycji rynkowej wiąże się z zastosowaniem nowoczesnych technologii produkcji, prowadzeniem intensywniej polityki marketingowej oraz rozwojem sieci dystrybucji. Podejmowanie przez spółki wymienionych działań wymaga przez spółki ponoszenia wysokich nakładów finansowych, dlatego też następuje koncentracja branży i wzrost udziału kapitałowego koncernów zagranicznych. Największymi zagranicznymi

15 inwestorami strategicznymi dla krajowych producentów wyrobów czekoladowych są Kraft Jacobs Suchard i Nestle. (dane z analizy marketingowej firmy CadburyWedel). 3. Nestle POLSKA Nestlé rozpoczęła działalność w Polsce w 1993 r. Nestlé sprzedaje swoje wyroby w ponad 130 krajach świata, z czego 98% poza Szwajcarią. Posiada 456 fabryk w 84 krajach i zatrudnia 280 tyś. pracowników na całym świecie. W 2009 roku wartość sprzedaży wyniosła 107,6 mld CHF, przy zysku operacyjnym na poziomie 10,4 mld CHF. W połowie 2009 roku wartość sprzedaży wynosiła 52,3 mld CHF, a zysko netto był na poziomie 5,1 mld CHF. Badania i rozwój Nestlé jest największym inwestorem w badania i rozwój w branży spożywczej. Posiada 28 centrów badawczo-rozwojowych, zatrudniających 5000 specjalistów zajmujących się badaniami nad żywieniem oraz doskonaleniem produktów. Głównym zadaniem Nestlé Research Center jest pomoc w realizacji misji firmy Nestlé Good Food, Good Life. Idea prowadzenia badań naukowych towarzyszy Nestlé od początku istnienia firmy, czyli od 1867 roku. Utrzymanie wiodącej pozycji na rynku w szybko zmieniających się warunkach wymaga elastyczności, której nie zawsze można spodziewać się po firmie tak wielkiej, jak Nestlé. Strategia firmy pozostanie oparta na kilku zasadniczych przesłankach. Istniejące produkty Nestlé będą rozwijane w drodze zarówno innowacji jak i modernizacji, z zachowaniem równowagi w geograficznym rozłożeniu działalności i rodzin produktów. Długoterminowy rozwój firmy nigdy nie zostanie poświęcony dla uzyskania lepszych wyników w krótszym horyzoncie czasowym. Priorytetem firmy nadal będzie dostarczanie ludziom najlepszych i najbardziej odpowiednich produktów w przeciągu całego ich życia i to niezależnie od tego, gdzie oni są i jakie mogą mieć potrzeby. Strategia zaopatrzenia Nestle jako przedsiębiorstwo globalne opracowało strategię zaopatrzenia odnoszącą się do miejsca zakupów i do szczegółowej analizy potrzeb. Porzeby strategiczne firmy związane są z długoterminowym zarządzaniem zaopatrzeniem i zależą od celu branży biznesowej, ogólnych kosztów, zapasów na rynku, potencjału rynków zaopatrzeniowych i ich ewolucji, odpowiednich zakupów(e-aukcji, ofert, negocjacji). Firma powstrzymuje się od zachowań taktycznych by osiągnąć cele strategiczne i zwraca uwagę na zapewnienie dostawcom pracującym z firmą Nestle m.in. odpowiedniej wlk produkcji, technologi oraz inwestowania i badania i rozwój. Produkty Nestle Główną marką firmy w segmencie słodyczy jest marka Goplana, której Nestle jest właścicielem od 1994 roku. Duży wybór mają konsumenci w wyborze bombonierek - oferowane są m.in. Emocje, Wiśniowe Marzenie. Bardzo silną pozycję na polskim rynku mają cukierki Brando i Minties oferowane w wielu wariantach smakowych. Warto również wspomnieć o Jojo - piankach żelowych, żelkach, orzeszkach arachidowych, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży.. Innymi nowościami są między innymi batony zbożowe: Nesquik, Cini-Minis i Chocapic oraz batony Deli Sandwich i Deli Karmel, Lion i Kit Kat.(www.mikroekonomia.net)

16 Grupy średniej wielkości firm na rynku czekolady 1. Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Wawel", które są jedną z najstarszych fabryk cukierniczych w Polsce. 2. Zakłady Wyrobów Cukierniczych "Milano 3. Terravita 4. Przedsiębiorstwie Przemysłu Cukierniczego Tago 5. Colian (dawna Jutrzenka) 6. Firma cukiernicza Solidarność 7. Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra Segment Premium Wśród czekolad z segmentu premium silną pozycję zajmują produkty firmy Lindt, która oprócz czekolad proponuje klientom bogaty wybór pralin. Na rynku kremów czekoladowych znaczącą pozycję zajmuje Ferrero Polska - producent kremu Nutella. Poza Nutellą, Ferrero posiada takie produkty jak Kinder Niespodzianka, wafelki Kinder Bueno, Kinder Country i Kinder Delice. W kategorii wyrobów czekoladowych pakowanych Ferrero proponuje konsumentom Raffaello, Mon Cheri i Rocher. W asortymencie firmy znajdują się również popularne cukierki Tic-Tac. (www.poradnikhandlowca.pl) Loga

17 4. KONSUMENCI Konsumenci najczęściej wybierają czekolady o tradycyjnej gramaturze 100 gram. Tabliczki o takiej wadze stanowią 79% rynku w ujęciu ilościowym i 75% w ujęciu wartościowym. Udział w rynku czekolad o większej wadze kształtuje się na poziomie odpowiednio 16% i 19%, natomiast czekolady o wadze mniejszej niż 100 gram stanowią odpowiednio 5% w ujęciu ilościowym i 7% w ujęciu wartościowym. Jeśli konsumentów podzielimy na grupy wiekowe, to okaże się, że tabliczki czekoladowe najczęściej kupują nastolatki. W grupie konsumentów z przedziału wiekowego od 15 do 19 lat czekoladą zajada się 97% respondentów. Niewiele mniejszy procent spożywających czekoladę jest w grupie osób pomiędzy 20 a 29 rokiem życia (92%) oraz w grupie wiekowej osób od 30 do 49 roku życia (ok. 90%). Stosunkowo najrzadziej czekoladę spożywają konsumenci powyżej 50 roku życia, wśród których spożycie tego produktu kształtuje się na poziomie 80% (www.poradnikhandlowca.pl/raport). Gusta i preferencje Konsumentów Czekoladowe tabliczki stanowią 40% całego rynku wyrobów czekoladowych. Obejmują one czekolady twarde/pełne, nadziewane oraz z dodatkami. Konsumenci najczęściej kupują czekolady pełne. Ich sprzedaż obejmuje 42% rynku tabliczek w ujęciu ilościowym. Spośród nich zdecydowanie najbardziej preferowana jest czekolada mleczna, która stanowi prawie 2/3 rynku (62% wszystkich kupowanych czekolad twardych). Sprzedaż czekolad nadziewanych i czekolad z dodatkami kształtuje się na podobnym poziomie. Wśród czekolad nadziewanych największą popularnością cieszą się następujące smaki nadzienia: truskawkowy (27%), toffi / karmel (11%), a także kokosowy (8% całkowitej sprzedaży czekolady nadziewanej). Polscy konsumenci mają zdecydowanie ugruntowane gusta, co do smaku czekolad. Liderem jest czekolada mleczna, następnie czekolada mleczna z orzechami, mleczna z bakaliami oraz nadziewana truskawkowa. Odnośnie preferencji konsumentów, co do gramatury, wyraźnie największą popularnością cieszą się czekolady 100-gramowe. Wprawdzie konsumenci najchętniej wybierają czekolady twarde, to ich wersje nadziewane ostatnio notują wzrost zainteresowania. Związane jest to z wprowadzaniem wielu nowych smaków, często egzotycznych i nieprzewidywalnych połączeń. (www.poradnikhandlowca.pl). Badania dot. Zakupu słodyczy w Polsce Badania rynkowe wskazują, że 70 proc. klientów w Polsce nie planuje zakupu słodyczy, lecz nabywa je pod wpływem impulsu. Dotyczy to szczególnie batonów i wafli. Po batony szczególnie chętnie sięgają młodzi konsumenci, którzy są bardziej skłonni do próbowania nowości rynkowych. Produkty te mają szybko poprawić humor, a także dostarczyć dodatkowej porcji energii podczas wytężonego dnia pracy i nauki, a zarazem są doskonałym pretekstem do krótkiej przerwy.

18 Wafle czekoladowe preferują przede wszystkim konsumenci nieco starsi od wielbicieli batonów. Wolą oni lżejsze wersje słodyczy, ceniąc smak i przyjemność konsumpcji ponad korzyści energetyczne. Batony i wafle dla przyjemności i poprawienia nastroju najczęściej kupują kobiety, natomiast motywacja wynikająca z chęci zaspokojenia głodu zdecydowanie przeważa u mężczyzn. (www.portalspozywczy.pl) 5. PROGNOZY Globalny rynek czekolady charakteryzuje się stabilnością i w ciągu najbliższych pięciu lat będzie wzrastać w tempie 2% rocznie. Producenci działający w tym sektorze muszą się jednak przygotować na rosnące zróżnicowanie gustów konsumenckich oraz zmienność rynków kakao. Raport KPMG wskazuje również najważniejsze trendy, które mogą zaistnieć w ciągu najbliższych 20 lat. Przewiduje się, że do roku 2030 w czekoladach mlecznych będzie zmniejszać się zawartość kakao, czego przyczyną będzie duża zmienność cen tego surowca, zmuszająca producentów do zmniejszenia jego zawartości w swych produktach. Przywiązywanie wagi do kwestii zdrowotnych oznacza z kolei, że będzie się pogłębiać tendencja do zmniejszania porcji (tabliczek) czekolady, a same składniki produktów czekoladowych będą bardziej korzystne dla zdrowia. Dane: egospodarka.pl

19 Perspektywy długoterminowe Producenci słodyczy bardzo dobrze poradzili sobie z okresem dekoniunktury. Wydaje się jednak, iż wcześniejsze oczekiwania dalszego wzrostu konsumpcji słodyczy mogą być wygórowane. Istnieje ryzyko, iż konsumpcja słodyczy w Polsce wcale nie musi osiągnąć poziomu, z jakim mamy do czynienia w innych krajach (per capita). Oznacza to, że wzrost ilości spożywanych słodyczy nie będzie tak duży jak można było oczekiwać. Według nas jedynym czynnikiem przyśpieszającym wzrost rynku są wyższe ceny słodyczy, choć należy mieć na uwadze gotowość konsumentów do ich akceptacji. Innym zagrożeniem jest rozwój segmentu private label, przy czym w naszej opinii produkty własne w najbliższej przyszłości nie będą istotnie zwiększały swojego udziału w rynku. To jest istotna cecha odróżniająca polski rynek słodyczy od zachodnioeuropejskich. Według nas rynek słodyczy będzie rozwijał się dość powoli, głównie ze względu na ograniczoną oczekiwaną akceptację wzrostu cen ze strony konsumentów. (www.dmbps.pl) Rynek czekolady w Polsce ma jeszcze duży potencjał wzrostu Rynek czekolady w Polsce ma potencjał wzrostu Globalny rynek czekolady w najbliższych pięciu latach będzie rosnąć w tempie 2 proc. rocznie - wskazali w raporcie eksperci firmy doradczej KPMG. Z analizy wynika też, że tabliczki czekolady z czasem będą mniejsze, a w mlecznych zawartość kakao spadnie. "Rynek wyrobów czekoladowych jest jednym z wielu, na który duży wpływ ma zwiększająca się indywidualizacja zwyczajów konsumenckich. Dla podmiotów działających w branży sytuacja ta tworzy nowe możliwości, ale również stanowi wyzwanie w obliczu dużej zmienności rynków kakao" - napisano w komunikacie KPMG poświęconym przygotowanemu przez tę firmę raportowi "The chocolate of tomorrow". Z analizy wynika, że głównym czynnikiem wzrostu sektora wyrobów czekoladowych jest popyt na rynkach Ameryki Łacińskiej, Europy Wschodniej oraz regionu Azji i Pacyfiku. Eksperci KPMG wyjaśniają, że mimo iż rynki te posiadają cechy wspólne np. duża populacja młodych osób, rosnąca klasa średnia czy znaczący napływ kapitału, zwyczaje konsumentów różnią się istotnie w poszczególnych krajach. Sprawia to kłopoty producentom pragnącym działać w skali globalnej.

20 Według KPMG producenci wyrobów czekoladowych powinni bardziej dostosowywać swoje linie produktów do rynków docelowych. "Duże zróżnicowanie gustów to konsekwencja szybkiego rozwoju gospodarek w niektórych krajach oraz zwiększająca się świadomość i wymagania konsumentów. Czynnikiem decydującym o przyszłym sukcesie w branży wyrobów czekoladowych będzie zidentyfikowanie rynków o dużym prawdopodobieństwie wzrostu i zaistnienie na nich" - mówi cytowane w komunikacie dyrektor w KPMG Piotr Grauer. Z raportu wynika, że producenci pragnący zwiększyć sprzedaż "powinni niezwłocznie wykorzystać szanse związane z rynkami prezentów świątecznych". "W Chinach kupowanie wyrobów cukierniczych na upominek cieszy się coraz większym powodzeniem - ponad połowa produktów czekoladowych jest sprzedawana właśnie w tym charakterze" - dodał Grauer. Jego zdaniem święta to także dobra okazja do wprowadzania na rynek sezonowych produktów czekoladowych. Grauer zauważył, że w Polsce choć ten rynek dopiero powstaje to dynamicznie rośnie, dziś odpowiada ledwie za parę procent rocznej sprzedaży produktów czekoladowych. W raporcie KPMG poinformowano, że drugim czynnikiem mogącym wywołać "rewolucyjne" zmiany w branży jest większa personalizacja produktów - dostosowanie ich do potrzeb klientów począwszy od doboru składników lub opakowań bombonierek, a skończywszy na tworzeniu własnych czekolad z wybranym nadzieniem. Dane:

Raport. z dokonanej analizy rynku czekolady w Polsce w roku 2011.

Raport. z dokonanej analizy rynku czekolady w Polsce w roku 2011. Raport z dokonanej analizy rynku czekolady w Polsce w roku 2011. Od kilku lat, pomimo spowolnienia gospodarczego, rynek czekolady zyskuje na sile, bo pogrążeni w recesji Europejczycy i Amerykanie traktują

Bardziej szczegółowo

Raport z badania ankietowego

Raport z badania ankietowego Raport z badania ankietowego Jakość czekolady Strategie Marketingowe 2012/2013 r. Opracowały: Sylwia Kozłowicz Urszula Miś Anna Robak Weronika Sowa 1 Spis treści: Streszczenie wstępne.3 1. Wprowadzenie......4

Bardziej szczegółowo

Rynek napojów bezalkoholowych w Polsce dynamicznie rośnie

Rynek napojów bezalkoholowych w Polsce dynamicznie rośnie Rynek napojów bezalkoholowych w Polsce dynamicznie rośnie data aktualizacji: 2016.09.22 W 2015 roku polscy konsumenci nabyli napoje bezalkoholowe o łącznej wartości 21,7 mld zł. Najwięcej przeznaczyli

Bardziej szczegółowo

Analiza rynku czekolady w Polsce. Katarzyna Burakowska Katarzyna Błaszczak Iwona Nalewajek Marta Walczak Aneta Tyburcy

Analiza rynku czekolady w Polsce. Katarzyna Burakowska Katarzyna Błaszczak Iwona Nalewajek Marta Walczak Aneta Tyburcy Analiza rynku czekolady w Polsce Katarzyna Burakowska Katarzyna Błaszczak Iwona Nalewajek Marta Walczak Aneta Tyburcy Spis treści 1 Charakterystyka rynku czekolady... 2 2 Konkurencja dystrybucja wyrobów

Bardziej szczegółowo

Protokół po zbiórce słodyczy przeprowadzonej r. w Leżajsku

Protokół po zbiórce słodyczy przeprowadzonej r. w Leżajsku Protokół po zbiórce słodyczy przeprowadzonej 29.11.2014r. w Leżajsku Wyroby czekoladowe ilość/sztuki masa razem g. Czekolada (Wawel, Alpen Gold, Wedel, Milka ) 1 300 300 g. Czekolada (Wawel, Alpen Gold,

Bardziej szczegółowo

RAPORT RYNEK CZEKOLADY W POLSCE PRZYGOTOWAŁY: MAŁGORZATA CZAJKA AGATA PRÓCHNIAK MONIKA KOSTRUBIEC EWA GRZĘDA

RAPORT RYNEK CZEKOLADY W POLSCE PRZYGOTOWAŁY: MAŁGORZATA CZAJKA AGATA PRÓCHNIAK MONIKA KOSTRUBIEC EWA GRZĘDA RAPORT RYNEK CZEKOLADY W POLSCE PRZYGOTOWAŁY: MAŁGORZATA CZAJKA AGATA PRÓCHNIAK MONIKA KOSTRUBIEC EWA GRZĘDA 1 CHARAKTERYSTYKA RYNKU CZEKOLADY WIELKOŚĆ I WARTOŚĆ RYNKU Wartość sprzedaży produktów czekoladowych

Bardziej szczegółowo

Polski sektor żywnościowy 5 lat po akcesji

Polski sektor żywnościowy 5 lat po akcesji Polski sektor żywnościowy 5 lat po akcesji Andrzej Kowalski Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB Katedra Rozwoju Obszarów Wiejskich Szkoła Główna Handlowa Warszawa kwiecień 2009 Wzajemne

Bardziej szczegółowo

Rynek słodyczy 2015-05-17 08:15:47

Rynek słodyczy 2015-05-17 08:15:47 Rynek słodyczy 2015-05-17 08:15:47 2 Indyjski rynek cukierniczy jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie z dwucyfrowym rocznym tempem wzrostu. Segment cukierniczy rósł w tempie 8 procent

Bardziej szczegółowo

OWOCE I WARZYWA W HANDLU DETALICZNYM

OWOCE I WARZYWA W HANDLU DETALICZNYM OWOCE I WARZYWA W HANDLU DETALICZNYM W kilkunastu ostatnich latach polski rynek detaliczny produktów ogrodniczych wyraźnie zmienił się na lepsze. Obserwuje się poprawę jakości owoców i warzyw, ich przygotowania

Bardziej szczegółowo

Rzeka mleka: jakie są prognozy cen?

Rzeka mleka: jakie są prognozy cen? .pl https://www..pl Rzeka mleka: jakie są prognozy cen? Autor: Elżbieta Sulima Data: 14 października 2016 Ostatnie sygnały z rynku są dość optymistyczne dla rolników. Od połowy maja br. rosną ceny mleka

Bardziej szczegółowo

OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE SANEX

OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE SANEX OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE 2014 SANEX Szanowni Państwo, jesteśmy hurtownią spożywczą z długoletnim doświadczeniem mieszczącą się w Katowicach. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom prezentujemy propozycję

Bardziej szczegółowo

OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE SANEX

OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE SANEX OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE 2013 SANEX Szanowni Państwo, jesteśmy hurtownią spożywczą z długoletnim doświadczeniem mieszczącą się w Katowicach. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom prezentujemy propozycję

Bardziej szczegółowo

Zał. nr 6 do SIWZ zał. nr 1 do umowy

Zał. nr 6 do SIWZ zał. nr 1 do umowy (oraz - jeżeli i towaru netto 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 1. Baton czekoladowy z nadzieniem nugatowym (min. 30%) oblany karmelem (min. 25%) i mleczną czekoladą, waga: min. 47 g. * szt. 420 23 2. Baton

Bardziej szczegółowo

impulsy katalog produktów

impulsy katalog produktów impulsy katalog produktów i m p u l sy 2 0 1 0 impulsy grześki 4. 5. 6. 7. 8. Grześki kakaowe w czekoladzie 11 m-cy 28 9 252 39 g 59001690 36 1,404 kg 5900394005078 Grześki toffi w czekoladzie mlecznej

Bardziej szczegółowo

FUNKCJONOWANIE RYNKU OGRODNICZEGO

FUNKCJONOWANIE RYNKU OGRODNICZEGO FUNKCJONOWANIE RYNKU OGRODNICZEGO Polska jest istotnym producentem owoców, warzyw i pieczarek w skali Unii Europejskiej, zaś w przypadku jabłek wręcz największym wytwórcą w Europie. Przy bogatej tradycji,

Bardziej szczegółowo

Nadchodzi czas supermarketów proximity i sklepów convenience. Co z dyskontami?

Nadchodzi czas supermarketów proximity i sklepów convenience. Co z dyskontami? Nadchodzi czas supermarketów proximity i sklepów convenience. Co z dyskontami? data aktualizacji: 2016.11.10 Wzrost na rynku handlu spożywczego w Polsce wyniósł 3,4 proc. średniorocznie w latach 2010-2015.

Bardziej szczegółowo

STRATEGIE EKSPANSJI ZAGRANICZNEJ

STRATEGIE EKSPANSJI ZAGRANICZNEJ STRATEGIE EKSPANSJI ZAGRANICZNEJ Powody dla których firmy decydują się na wejście na rynek zagraniczny firmy atakowane na swoim terenie przez globalnych konkurentów często decydują się na przeprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Rynek czekolady i cukierków czekoladowych w Bułgarii

Rynek czekolady i cukierków czekoladowych w Bułgarii Rynek czekolady i cukierków czekoladowych w Bułgarii Wg danych agencji Nielsen Bulgaria w okresie od sierpnia 2011 r. do lipca 2012 r. w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem konsumenci w Bułgarii

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie kategorią pralin

Zarządzanie kategorią pralin Zarządzanie kategorią pralin data aktualizacji: 2014.05.17 Wart blisko 1,5 mld zł rynek pralin to drugi co do wielkości segment w kategorii wyrobów czekoladowych i jeden z najszybciej rosnących. Jak zarządzać

Bardziej szczegółowo

Rynek drobiu: dobra koniunktura w branży

Rynek drobiu: dobra koniunktura w branży .pl Rynek drobiu: dobra koniunktura w branży Autor: Ewa Ploplis Data: 15 grudnia 2016 1 / 15 .pl Rośnie produkcja drobiu w Polsce. W bieżącym roku może być wyższa o 15%, a nawet 17%. Czynnikiem pobudzającym

Bardziej szczegółowo

Rynek opakowań spożywczych w Rosji :57:24

Rynek opakowań spożywczych w Rosji :57:24 Rynek opakowań spożywczych w Rosji 2016-06-14 12:57:24 2 Wg szacunków firmy Euromonitor International rynek opakowań dla przetworzonych produktów spożywczych w Europie Wschodniej osiągnął 158,6 mld sztuk

Bardziej szczegółowo

Co kupić, a co sprzedać :58:22

Co kupić, a co sprzedać :58:22 Co kupić, a co sprzedać 2015-06-11 13:58:22 2 Głównym partnerem handlowym Hiszpanii jest strefa euro. Hiszpania przede wszystkim eksportuje żywność i samochody, importuje zaś surowce energetyczne i chemię.

Bardziej szczegółowo

Trendy w robotyzacji przemysłu w Polsce i na świecie.

Trendy w robotyzacji przemysłu w Polsce i na świecie. Trendy w robotyzacji przemysłu w Polsce i na świecie. Potrzeby rozwojowe światowego przemysłu powodują, że globalny popyt na roboty przemysłowe odznacza się tendencją wzrostową. W związku z tym, dynamiczny

Bardziej szczegółowo

Raport. Innowacje na rynku czekolady. Ewelina Kowalik Szymon Poletyło Kamil Woźniak Paulina Żarnowska

Raport. Innowacje na rynku czekolady. Ewelina Kowalik Szymon Poletyło Kamil Woźniak Paulina Żarnowska Raport Innowacje na rynku czekolady Ewelina Kowalik Szymon Poletyło Kamil Woźniak Paulina Żarnowska Badania zostały przeprowadzone na 150 osobach. Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 15 do 36

Bardziej szczegółowo

Raport dotyczący wyników badania ankietowego na temat czekolady luksusowej

Raport dotyczący wyników badania ankietowego na temat czekolady luksusowej Raport dotyczący wyników badania ankietowego na temat czekolady luksusowej Wykonały: Iwona Nalewajek Katarzyna Błaszczak Aneta Tyburcy Katarzyna Burakowska Marta Walczak Spis treści: 1. Wstęp 3 2. Opis

Bardziej szczegółowo

Witamy. Nasza historia. MIŚ - 2015 - Katalog produktów 1

Witamy. Nasza historia. MIŚ - 2015 - Katalog produktów 1 Witamy ZWC Miś Sp. z o.o. z siedzibą w Obornikach Śląskich produkuje i dystrybuuje szeroką gamę herbatników, wafli suchych, wafli kruchych połączonych delikatnym kremem, puszystych pianek, pysznego mleczka

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy polską firmą z branży cukierniczej, zajmującą się produkcją wyrobów z drzewa kakaowca. Naszą specjalnością są owoce oblewane najlepszej

Jesteśmy polską firmą z branży cukierniczej, zajmującą się produkcją wyrobów z drzewa kakaowca. Naszą specjalnością są owoce oblewane najlepszej Jesteśmy polską firmą z branży cukierniczej, zajmującą się produkcją wyrobów z drzewa kakaowca. Naszą specjalnością są owoce oblewane najlepszej jakości czekoladą. Dewizą naszej marki są specjalnie wyselekcjonowane

Bardziej szczegółowo

8,23 12,29 3,19. Alpejskie Mleczko Milka różne smaki opak. 330/350 g cena 1 opak. PRZY ZAKUPIE MIN. 2 OPAK.

8,23 12,29 3,19. Alpejskie Mleczko Milka różne smaki opak. 330/350 g cena 1 opak. PRZY ZAKUPIE MIN. 2 OPAK. Alpejskie Mleczko Milka opak. 0/0 g 7 04* 8, 9 8,2 PRZY ZAKUPIE MIN. 2 OPAK. * Kinder czekolada 10 szt. x 100 g 2 * 9,19 Bombonierka Merci szt. x 20 g 9 * 99 12,29 Oferta handlowa ważna od 27 października

Bardziej szczegółowo

Dzisiaj opakowanie nie jest już dodatkiem do produktu, ale samodzielnym produktem.

Dzisiaj opakowanie nie jest już dodatkiem do produktu, ale samodzielnym produktem. ROLA OPAKOWAŃ Dla niektórych wyrobów opakowanie stanowi tylko czasowy element logistyczny ułatwiający przemieszczanie. W odniesieniu do artykułów spożywczych opakowanie jest ściśle związane z produktem

Bardziej szczegółowo

Ceny mleka i przetworów mleczarskich w 2017 r. są wyraźnie wyższe niż rok wcześniej. Eksport produktów mleczarskich z Polski też wzrasta.

Ceny mleka i przetworów mleczarskich w 2017 r. są wyraźnie wyższe niż rok wcześniej. Eksport produktów mleczarskich z Polski też wzrasta. .pl https://www..pl Ceny mleka rosną Autor: Elżbieta Sulima Data: 29 maja 2017 Ceny mleka i przetworów mleczarskich w 2017 r. są wyraźnie wyższe niż rok wcześniej. Eksport produktów mleczarskich z Polski

Bardziej szczegółowo

RYNEK DROBIU W 2012 ROKU CZ. II

RYNEK DROBIU W 2012 ROKU CZ. II RYNEK DROBIU W 2012 ROKU CZ. II Tabela. 6. Handel zagraniczny drobiem (w tys. ton wagi produktu) Wykres 6. Średnie miesięczne ceny sprzedaży mięsa z kurczaka (tuszka kurczaka 65%, w euro za 100 kg) Handel

Bardziej szczegółowo

8,29 + VAT 10,20 10,99 + VAT 13,52 1,25 + VAT 1,54 0,63 + VAT 0,77. Oferta obowiązuje od do SPECJALIŚCI OD PRODUKTÓW IMPULSOWYCH

8,29 + VAT 10,20 10,99 + VAT 13,52 1,25 + VAT 1,54 0,63 + VAT 0,77. Oferta obowiązuje od do SPECJALIŚCI OD PRODUKTÓW IMPULSOWYCH SPECJALIŚCI OD PRODUKTÓW IMPULSOWYCH Wesołych Świąt! 0,63 0,77 8,29 10,20 Oferta dla Klientów detalicznych, jeśli nie wystąpił błąd w druku lub do wyczerpania zapasów. Figurka Goplana Renifer, Mikołaj,

Bardziej szczegółowo

dr Piotr SZAJNER IERiGŻ-PIB ul. Świętokrzyska Warszawa Rynek serów i twarogów w Polsce i UE

dr Piotr SZAJNER IERiGŻ-PIB ul. Świętokrzyska Warszawa   Rynek serów i twarogów w Polsce i UE dr Piotr SZAJNER IERiGŻ-PIB ul. Świętokrzyska 20 00-002 Warszawa E-mail: szajner@ierigz.waw.pl Rynek serów i twarogów w Polsce i UE Produkcja serów w Polsce [1.] tys. ton 800 600 400 200 0 2000 2004 2008

Bardziej szczegółowo

Henkel podtrzymuje prognozy wyników na 2016 r.

Henkel podtrzymuje prognozy wyników na 2016 r. Henkel podtrzymuje prognozy wyników na 2016 r. data aktualizacji: 2016.11.14 Henkel w trzecim kwartale ponownie notuje dobre wyniki. Firma wygenerowała przychody na poziomie 4,748 mld euro, co oznacza

Bardziej szczegółowo

Instytut Ogrodnictwa

Instytut Ogrodnictwa Instytut Ogrodnictwa Analiza wpływu zwiększającej się wymiany towarowej produktów sadowniczych na rynkach światowych, przy bieżącym poziomie kosztów, na produkcję sadowniczą w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Coca-Cola Co. (KO) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Coca-Cola Co. (KO) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Coca-Cola Co. (KO) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Coca-Cola Co. (KO) - (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako coke) to marka bezalkoholowego napoju gazowanego

Bardziej szczegółowo

Polska branża motoryzacyjna w II połowie 2012 roku bieżąca kondycja i przewidywania na przyszłość

Polska branża motoryzacyjna w II połowie 2012 roku bieżąca kondycja i przewidywania na przyszłość Polska branża motoryzacyjna w II połowie 2012 roku bieżąca kondycja i przewidywania na przyszłość Branża motoryzacyjna to jeden z największych i najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki.

Bardziej szczegółowo

Jak osiągnąć sukces w biznesie Jan Kolański. Jutrzenka Colian Prezes Zarządu

Jak osiągnąć sukces w biznesie Jan Kolański. Jutrzenka Colian Prezes Zarządu Jak osiągnąć sukces w biznesie Jan Kolański Jutrzenka Colian Prezes Zarządu Krótka chwila relaksu Rozwój firmy a globalizacja gospodarki Konkurencyjność jej globalny wymiar (otwarcie granic), Rewolucyjnie

Bardziej szczegółowo

SM MLEKPOL komentuje sytuację na rynku mleka

SM MLEKPOL komentuje sytuację na rynku mleka .pl https://www..pl SM MLEKPOL komentuje sytuację na rynku mleka Autor: materiały firmowe Data: 2 listopada 2016 SM MLEKPOL podaje prognozy rynkowe na koniec 2016 r. i rok następny. Dodatkowo sytuację

Bardziej szczegółowo

KATALOG PRODUKTÓW 2015

KATALOG PRODUKTÓW 2015 KATALOG PRODUKTÓW 2015 Wiodący producent słodyczy SIŁA POLSKICH MAREK Colian Holding SA to polska grupa kapitałowa z bogatym portfolio doskonale rozpoznawalnych produktów spożywczych sprzedawanych pod

Bardziej szczegółowo

OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE SANEX

OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE SANEX OFERTA PACZKI ŚWIĄTECZNE 2015 SANEX Szanowni Państwo, jesteśmy hurtownią spożywczą z długoletnim doświadczeniem mieszczącą się w Katowicach. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom prezentujemy propozycję

Bardziej szczegółowo

dla rozwoju innowacyjnej gospodarki Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

dla rozwoju innowacyjnej gospodarki Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UDZIAŁY RYNKOWE ANALIZA I INTERPRETACJA dla rozwoju innowacyjnej gospodarki Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Udziały bezwzględne/absolutne

Bardziej szczegółowo

SPRZEDAŻ KAWY W POLSCE

SPRZEDAŻ KAWY W POLSCE SPRZEDAŻ KAWY W POLSCE HISTORIA KAWY NA ŚWIECIE I W POLSCE Kawa - jedna za najpopularniejszych używek na świecie - jest to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji

Bardziej szczegółowo

Informacja z kontroli jakości i prawidłowości oznakowania. W obrocie handlowym nie stwierdzono wyrobów cukierniczych z importu.

Informacja z kontroli jakości i prawidłowości oznakowania. W obrocie handlowym nie stwierdzono wyrobów cukierniczych z importu. Sporządził: G. Pencuła Data sporządzenia: 2005-02-10 Osoba odpowiedzialna: Data upublicznienia: 2005-02-10 Redaktor Biuletynu Joanna Tudruj Informacja z kontroli wyrobow cukierniczych 49 wyrobów cukierniczych.

Bardziej szczegółowo

newss.pl Świąteczne chwile z Wedlem

newss.pl Świąteczne chwile z Wedlem Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i magiczny. Każdy dba o to, by były to piękne chwile, aby pod choinką nie zabrakło prezentów, a na stole najlepszych specjałów. Marka Wedel co roku dostarcza

Bardziej szczegółowo

Handel zagraniczny towarami rolno-spoŝywczymi Polski z USA w latach 2009 2013 i w okresie I VII 2014 r.

Handel zagraniczny towarami rolno-spoŝywczymi Polski z USA w latach 2009 2013 i w okresie I VII 2014 r. BIURO ANALIZ I PROGRAMOWANIA Warszawa, 14-9-6 Handel zagraniczny towarami rolno-spoŝywczymi Polski z USA w latach 9 13 i w okresie I VII 14 r. Stany Zjednoczone utrzymują pozycję największej i najbardziej

Bardziej szczegółowo

Polacy lubią gasić pragnienie wodą, sokami lub piwem

Polacy lubią gasić pragnienie wodą, sokami lub piwem FREE ARTICLE Polacy lubią gasić pragnienie wodą, sokami lub piwem Autorzy: Zofia Bednarowska Sierpień 2012 Najpopularniejszymi napojami w Polsce są woda mineralna, soki i nektary owocowe oraz piwo. Według

Bardziej szczegółowo

Do 2013 roku wartość polskiego rynku usług turystycznych sprzedawanych online sięgnie 1,7 mld USD

Do 2013 roku wartość polskiego rynku usług turystycznych sprzedawanych online sięgnie 1,7 mld USD Press release Do 2013 roku wartość polskiego rynku usług turystycznych sprzedawanych online sięgnie 1,7 mld USD Warszawa, Polska, 23 października 2012 r.: W 2011 roku 29 proc. usług turystycznych zostało

Bardziej szczegółowo

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Kochamy gotować czy kochamy kupować Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Wiele sprzecznych informacji Co drugi Polak deklaruje, że lubi gotować 1/3 Polaków nie lubi gotować

Bardziej szczegółowo

Analiza rynku łodzi jachtów w Portugalii. 2014-01-31 00:16:52

Analiza rynku łodzi jachtów w Portugalii. 2014-01-31 00:16:52 Analiza rynku łodzi jachtów w Portugalii. 2014-01-31 00:16:52 2 Zamieszczamy podsumowanie analizy rynkowej wraz z aneksem statystycznym, przygotowanej dla Centrów Obsługi Eksportera i Inwestora (COIE),

Bardziej szczegółowo

MULTIFORMATOWE KONCEPCJE W ROZWOJU SIECI HANDLOWYCH

MULTIFORMATOWE KONCEPCJE W ROZWOJU SIECI HANDLOWYCH MULTIFORMATOWE KONCEPCJE W ROZWOJU SIECI HANDLOWYCH SKUTECZNE DOTARCIE DO KLIENTA INQUIRY, 6 listopada 2013 VI Forum Rynku Spożywczego MULTICHANNEL - koncepcja Definicja Strategia handlowo-marketingowa

Bardziej szczegółowo

GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI

GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI edycja I eliminacje centralne 14 maja 2015 r. 9. Strategia polegająca na zaspokajaniu potrzeb klientów mało wrażliwych na

Bardziej szczegółowo

Ovostar Union N.V. Profil spółki

Ovostar Union N.V. Profil spółki Ovostar Union N.V. Profil spółki Czerwiec 2013 Ovostar Union N.V. spółka holdingowa, zarejestrowana zgodnie z ustawodawstwem Niderlandów, która konsoliduje spółki z aktywami produkcyjnymi, znajdującymi

Bardziej szczegółowo

Handel internetowy w Polsce 2015 Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2015-2020

Handel internetowy w Polsce 2015 Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2015-2020 2 Język: polski, angielski Data publikacji: wrzesień 2015 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Jakie zmiany czekają rynek e-commerce w Polsce w 2020 roku? Jakie decyzje zakupowe podejmują Polacy?

Bardziej szczegółowo

Rynek sprzętu IT w Rumunii :30:22

Rynek sprzętu IT w Rumunii :30:22 Rynek sprzętu IT w Rumunii 2016-06-14 09:30:22 2 Wartość całego rynku sprzętu IT osiągnęła w 2015r. poziom 2,3 mld EUR, zbliżając się tym samym do wartości z roku 2008, przed kryzysem gospodarczym. Rynek

Bardziej szczegółowo

Raport z przeprowadzonych badań ankietowych na temat spożycia czekolady

Raport z przeprowadzonych badań ankietowych na temat spożycia czekolady Raport z przeprowadzonych badań ankietowych na temat spożycia czekolady Wojciech Brodowski Marcin Urban Ewelina Boruch Jolanta Nowak Lublin, 7.01.2013 1 Czekolada- wprowadzenie Czekolada (od słowa xocolatl

Bardziej szczegółowo

Rynek opakowań w Polsce do 2020 r. urośnie o prawie 40 proc.

Rynek opakowań w Polsce do 2020 r. urośnie o prawie 40 proc. Rynek opakowań w Polsce do 2020 r. urośnie o prawie 40 proc. data aktualizacji: 2017.02.18 Rynek producentów opakowań w Polsce jest wart 33,5 mld zł, ale już w 2020 roku osiągnie wartość 46 mld zł, przy

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA SPÓŁKI NA ROK 2011

STRATEGIA SPÓŁKI NA ROK 2011 STRATEGIA SPÓŁKI NA ROK 2011 Misja firmy Misję działania firmy Hygienika najlepiej wyrażają trzy określenia: najwyższa jakość produktów natychmiastowa odpowiedź na potrzeby rynku nieustanny rozwój oparty

Bardziej szczegółowo

7,45 + VAT 9,16 4,49 + VAT 5,52 9,19 + VAT 11,30 0,65 + VAT 0,80. Oferta obowiązuje od do specjaliści od produktów impulsowych

7,45 + VAT 9,16 4,49 + VAT 5,52 9,19 + VAT 11,30 0,65 + VAT 0,80. Oferta obowiązuje od do specjaliści od produktów impulsowych specjaliści od produktów impulsowych Wesołych Świąt! 0,65 + VAT 0,80 7,45 + VAT 9,16 Oferta dla Klientów detalicznych, jeśli nie wystąpił błąd w druku lub do wyczerpania zapasów. Figurka Goplana Renifer,

Bardziej szczegółowo

Bank of America Corp.(DE) (BAC) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Bank of America Corp.(DE) (BAC) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Bank of America Corp.(DE) (BAC) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Czym zajmuje się firma? Bank of America jeden z największych banków świata. Pod względem wielkości aktywów zajmuje 3.

Bardziej szczegółowo

PURE DELIGHT SMAK SŁODKIEGO ZDROWIA!

PURE DELIGHT SMAK SŁODKIEGO ZDROWIA! PURE DELIGHT SMAK SŁODKIEGO ZDROWIA! Opracowaliśmy doskonałą formułę smaku i korzyści dla tych, którzy lubią słodycze i dbają o własne zdrowie i zdrowie swej rodziny. Zastąpiliśmy cukier biały krystaliczny

Bardziej szczegółowo

Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata

Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2 Język: polski, angielski Data publikacji: czerwiec 2015 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Jaka jest wartość detalicznego rynku odzieży i obuwia w Polsce? Które kanały dystrybucji dominują

Bardziej szczegółowo

Ocena porównawcza sektora rolno-spożywczego Polski i Ukrainy

Ocena porównawcza sektora rolno-spożywczego Polski i Ukrainy Ocena porównawcza sektora rolno-spożywczego Polski i Ukrainy mgr Mirosława Tereszczuk Warszawa, 25 listopada 2016 r. 1 Gospodarka Ukrainy na tle gospodarki Wyszczególnienie Polski Ukraina Polska 2012 2015

Bardziej szczegółowo

Handel internetowy w Polsce 2014. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2014-2019

Handel internetowy w Polsce 2014. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2014-2019 2 Język: polski, angielski Data publikacji: Q4 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Jaka będzie wartość sprzedaży internetowej w Polsce w 2019 roku? Jakie marki uruchomiły lub planują uruchomić

Bardziej szczegółowo

Oferujemy Tobie wyjątkowy pomysł na prezent! www.koszpomyslow.pl

Oferujemy Tobie wyjątkowy pomysł na prezent! www.koszpomyslow.pl Oferujemy Tobie wyjątkowy pomysł na prezent! Dbając o najdrobniejsze szczegóły, a także zważając na wszelkie walory estetyczne z najwyższą starannością przygotowujemy dla Państwa piękne kosze pełne słodkich,

Bardziej szczegółowo

PACZKA ŚWIĄTECZNA - nr I

PACZKA ŚWIĄTECZNA - nr I Tczew 26.11.2012 JUKADO FIRMA HANDLOWA KAROL WSZĘDYBYŁ ul. Czyżykowska 115 83-110 Tczew NIP: 593-101-02-91 tel. 502-219-214 e-mail:biuro@jukado.com.pl www.jukado.com.pl PACZKA ŚWIĄTECZNA - nr I ZYSKUJESZ

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty piąty kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce (IV kwartał 2014 r.) oraz prognozy na lata 2015 2016 KWARTALNE

Bardziej szczegółowo

Rynek drobiu w 2013 roku cz. II

Rynek drobiu w 2013 roku cz. II Rynek drobiu w 2013 roku cz. II Handel zagraniczny W 2013 roku eksport drobiu rósł wolniej niż w roku poprzednim, lecz nadal stanowił ponad jedną trzecią krajowej produkcji mięsa drobiowego i był głównym

Bardziej szczegółowo

Spis kategorii. wafle impulsowe. czekolady: pełne / z dodatkami / nadziewane. wafle Familijne. ciastka Familijne. herbatniki. ciastka w czekoladzie

Spis kategorii. wafle impulsowe. czekolady: pełne / z dodatkami / nadziewane. wafle Familijne. ciastka Familijne. herbatniki. ciastka w czekoladzie Katalog produktów Siła polskich marek Colian SA to polska grupa, skupiająca silne, krajowe marki, których produkty spełniają najsmaczniejsze marzenia konsumentów. Od lat z pasją tworzy i dostarcza na

Bardziej szczegółowo

Rynek artykułów sportowych w Polsce Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata

Rynek artykułów sportowych w Polsce Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2 Język: polski, angielski Data publikacji: Q3 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Z jaką dynamiką będzie się rozwijał rynek artykułów sportowych w Polsce? Jacy są najwięksi gracze na rynku? Jak

Bardziej szczegółowo

Rynek HoReCa w Polsce 2013. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2013-2015

Rynek HoReCa w Polsce 2013. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2013-2015 Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2013-2015 2 Język: polski, angielski Data publikacji: Q2 Format: pdf Cena od: 2500 Sprawdź w raporcie Które rodzaje placówek gastronomicznych mają największe perspektywy

Bardziej szczegółowo

2012 Marketing produktu ekologicznego. dr Marek Jabłoński

2012 Marketing produktu ekologicznego. dr Marek Jabłoński 2012 Marketing produktu ekologicznego dr Marek Jabłoński Od kilku lat ekologia przestaje mieć znaczenie ideologiczne, w zamian za to nabiera wymiaru praktycznego i inżynierskiego. Większość firm na świecie,

Bardziej szczegółowo

CONSUMER CONFIDENCE WSKAŹNIK ZADOWOLENIA KONSUMENTÓW W POLSCE Q1 2016

CONSUMER CONFIDENCE WSKAŹNIK ZADOWOLENIA KONSUMENTÓW W POLSCE Q1 2016 CONSUMER CONFIDENCE WSKAŹNIK ZADOWOLENIA KONSUMENTÓW W POLSCE Q1 2016 Wskaźnik zadowolenia polskich konsumentów wyższy od europejskiej średniej, pierwszy raz od Q4 11 Po dwupunktowym spadku w Q4 15 wskaźnik

Bardziej szczegółowo

WITAMY! NASZA HISTORIA

WITAMY! NASZA HISTORIA WITAMY! ZWC Miś Sp. z o.o. z siedzibą w Obornikach Śląskich produkuje i dystrybuuje szeroką gamę herbatników, wafli suchych, wafli kruchych połączonych delikatnym kremem, puszystych pianek, ptasiego mleczka

Bardziej szczegółowo

Raport kwartalny Spółki SZAR S.A. IV kwartał 2012 r. od r. do r.

Raport kwartalny Spółki SZAR S.A. IV kwartał 2012 r. od r. do r. Raport kwartalny Spółki SZAR S.A. IV kwartał 2012 r. od 01.10.2012r. do 31.12.2012r. Częstochowa 14.02.2013r. RAPORT ZAWIERA NASTĘPUJACE DANE: I. WYBRANE DANE FINANSOWE Z RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT ORAZ BILANSU

Bardziej szczegółowo

WYNIKI FINANSOWE Q1 2016

WYNIKI FINANSOWE Q1 2016 WYNIKI FINANSOWE Q1 2016 11 maja 2016 GŁÓWNE WYDARZENIA W GK OTMUCHÓW W IQ 2016 Zmiana strategii rozwoju koncentracja oraz inwestycje rozwojowe w strategicznych grupach asortymentowych: produkty śniadaniowe,

Bardziej szczegółowo

Potencjał inwestycyjny w polskim sektorze budownictwa energetycznego sięga 30 mld euro

Potencjał inwestycyjny w polskim sektorze budownictwa energetycznego sięga 30 mld euro Kwiecień 2013 Katarzyna Bednarz Potencjał inwestycyjny w polskim sektorze budownictwa energetycznego sięga 30 mld euro Jedną z najważniejszych cech polskiego sektora energetycznego jest struktura produkcji

Bardziej szczegółowo

Polscy konsumenci a pochodzenie produktów. Raport z badań stowarzyszenia PEMI. Warszawa 2013.

Polscy konsumenci a pochodzenie produktów. Raport z badań stowarzyszenia PEMI. Warszawa 2013. Polscy konsumenci a pochodzenie produktów.. Spis treści Wstęp 3 1. Jak często sprawdzacie Państwo skład produktu na etykiecie? 4 2. Jak często sprawdzacie Państwo informację o kraju wytworzenia produktu

Bardziej szczegółowo

Michał Ravutski 31380

Michał Ravutski 31380 Michał Ravutski 31380 OPIS PROBLEMU BADAWCZEGO Charakterystyka grupy docelowej. Style konsumpcji, preferencje w zakresie marek czekoladowych. Kategoria produktowa. Jakie marka oraz jej produkt wywołuje

Bardziej szczegółowo

Branża cukrownicza w Polsce w obliczu zmian w 2017 r.

Branża cukrownicza w Polsce w obliczu zmian w 2017 r. Marcin Mucha Związek Producentów Cukru w Polsce Konferencja surowcowa "Postęp w uprawie buraków i gospodarce surowcowej", Toruń, 25 czerwca 2015 r. Plan prezentacji 1. Sytuacja w branży UE / świat 2. Branża

Bardziej szczegółowo

Bilans ćwierćwiecza doświadczenia i przemiany branży browarniczej w Polsce. dr Piotr Szajner

Bilans ćwierćwiecza doświadczenia i przemiany branży browarniczej w Polsce. dr Piotr Szajner Bilans ćwierćwiecza doświadczenia i przemiany branży browarniczej w Polsce dr Piotr Szajner Plan prezentacji Przemiany strukturalne w sektorze piwowarskim Tendencje w produkcji piwa Tendencje w konsumpcji

Bardziej szczegółowo

RYNEK SMARTFONÓW ŚWIATOWE TENDENCJE ORAZ SYTUACJA W POLSCE GABINETY KOSMETYCZNE W POLSCE PRÓBA OSZACOWANIA LICZBY

RYNEK SMARTFONÓW ŚWIATOWE TENDENCJE ORAZ SYTUACJA W POLSCE GABINETY KOSMETYCZNE W POLSCE PRÓBA OSZACOWANIA LICZBY RYNEK SMARTFONÓW ŚWIATOWE TENDENCJE ORAZ SYTUACJA W POLSCE GABINETY KOSMETYCZNE W POLSCE PRÓBA OSZACOWANIA LICZBY BADANIE PRZEPROWADZONE NA ZLECENIE MEDIA4U SP. Z O.O. Plan Prezentacji 1. Światowe tendencje

Bardziej szczegółowo

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Kosmetyk produkt pierwszej potrzeby jak produkty spożywcze. Autor: Monika Grzywa

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Kosmetyk produkt pierwszej potrzeby jak produkty spożywcze. Autor: Monika Grzywa FREE ARTICLE Kosmetyk produkt pierwszej potrzeby jak produkty spożywcze Autor: Monika Grzywa Czerwiec 2012 Kosmetyki stały się produktami nie tyle luksusowymi, co raczej pierwszej potrzeby, tak jak produkty

Bardziej szczegółowo

Raport na temat działalności eksportowej europejskich przedsiębiorstw z sektora MSP

Raport na temat działalności eksportowej europejskich przedsiębiorstw z sektora MSP Raport na temat działalności Raport na temat działalności eksportowej europejskich przedsiębiorstw z sektora MSP Kierunki eksportu i importu oraz zachowania MSP w Europie Lipiec 2015 European SME Export

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY KOSZTORYS OFERTOWY

SZCZEGÓŁOWY KOSZTORYS OFERTOWY Załącznik nr 1 do specyfikacji BPM.ZZP.271.787.2013 L.p. Nazwa zamawianego towaru Opis oraz minimalny skład zamawianego towaru kol. 6 x kol. 7 (%) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 TAGO KIDS ŁATKI 90G 2 MARS DRAŻE SKITTLES

Bardziej szczegółowo

Całość Raportu Barometr płatności na świecie 2013 podzielona została na części odpowiadające poszczególnym regionom świata.

Całość Raportu Barometr płatności na świecie 2013 podzielona została na części odpowiadające poszczególnym regionom świata. To już trzecia i ostatnia część Raportu Barometr Płatności Na Świecie 2013 przygotowanego przez światowych przedstawicieli D&B i Bisnode w celu przedstawienia międzynarodowego obrazu praktyk płatniczych.

Bardziej szczegółowo

Polska motoryzacja przyspiesza 2015-06-02 16:20:30

Polska motoryzacja przyspiesza 2015-06-02 16:20:30 Polska motoryzacja przyspiesza 2015-06-02 16:20:30 2 Liczba wyprodukowanych samochodów w 2015 r. przekroczy 600 tys. wobec ok. 580 tys. w 2014 roku - ocenił dla PAP Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku

Bardziej szczegółowo

Planowanie w przedsiębiorstwie handlowym

Planowanie w przedsiębiorstwie handlowym Planowanie strategiczne Etapy planowania Planowanie w przedsiębiorstwie handlowym Planowanie jest procesem podejmowania decyzji co do pożądanego przyszłego stanu przedsiębiorstwa i dzieli się na dwa podstawowe

Bardziej szczegółowo

PMR. Stabilizacja koniunktury w branży budowlanej FREE ARTICLE. www.rynekbudowlany.com

PMR. Stabilizacja koniunktury w branży budowlanej FREE ARTICLE. www.rynekbudowlany.com FREE ARTICLE Stabilizacja koniunktury w branży budowlanej Źródło: Raport Sektor budowlany w Polsce I połowa 2010 Prognozy na lata 2010-2012 Bartłomiej Sosna Kwiecień 2010 PMR P U B L I C A T I O N S Bartłomiej

Bardziej szczegółowo

Ebay Inc. (EBAY) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ).

Ebay Inc. (EBAY) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ). Ebay Inc. (EBAY) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NASDAQ). Czym zajmuje się firma? ebay - portal internetowy prowadzący największy serwis aukcji internetowych na świecie. ebay został założony

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty siódmy kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce ( kwartał 2015 r.) oraz prognozy na lata 2015 2016 KWARTALNE

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Procter & Gamble Co. (PG) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej.

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Procter & Gamble Co. (PG) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej. Procter & Gamble Co. (PG) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej. Procter & Gamble Co. (P&G, NYSE: PG) to globalna grupa kapitałowa mająca swoją siedzibę w Cincinnati, Ohio, USA. Wytwarza dobra konsumpcyjne,

Bardziej szczegółowo

Trendy eksportowe i perspektywiczne rynki dla polskich przedsiębiorców

Trendy eksportowe i perspektywiczne rynki dla polskich przedsiębiorców Trendy eksportowe i perspektywiczne rynki dla polskich przedsiębiorców 22 maja 2015 ul. Arkońska 6 (budynek A3), 80-387 Gdańsk tel.: 58 32 33 100 faks: 58 30 11 341 X Pomorskie Forum Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata

Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2015 2 Język: polski, angielski Data publikacji: czerwiec 2015 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Jakie są prognozy rozwoju

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Colgate-Palmolive Co. (CL) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Czym zajmuje się firma? Colgate-Palmolive jest jednym z wiodących producentów z kategorii zdrowia jamy ustnej, pielęgnacji

Bardziej szczegółowo

Grupa Makarony Polskie Wyniki finansowe za rok Warszawa, 20 marca 2012 r.

Grupa Makarony Polskie Wyniki finansowe za rok Warszawa, 20 marca 2012 r. Grupa Makarony Polskie Wyniki finansowe za rok 2011 Warszawa, 20 marca 2012 r. NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W 2011 R. Wysokie tempo rozwoju Zakup Tenczynek Utrzymanie wysokiego tempa rozwoju organicznego(210,7

Bardziej szczegółowo

Otoczenie rynkowe. Otoczenie międzynarodowe. Grupa LOTOS w 2008 roku Otoczenie rynkowe

Otoczenie rynkowe. Otoczenie międzynarodowe. Grupa LOTOS w 2008 roku Otoczenie rynkowe Otoczenie międzynarodowe Globalne wskaźniki ekonomiczne pokazują, że rok 2008 był kolejnym okresem wzrostu gospodarczego. Jednak charakter tego wzrostu nie był jednolity - już na początku roku wystąpiły

Bardziej szczegółowo

Profile głównych duńskich firm branży spożwczej i żywności pakowanej - TULIP 2012-11-20 14:34:34

Profile głównych duńskich firm branży spożwczej i żywności pakowanej - TULIP 2012-11-20 14:34:34 Profile głównych duńskich firm branży spożwczej i żywności pakowanej - TULIP 2012-11-20 14:34:34 2 Tulip Food Co jest relatywnie silną i niezależną filią duńskiego koncernu Korona (Danish Crown Group).

Bardziej szczegółowo

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE).

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Wal-Mart Stores Inc. (WMT) - spółka notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). Wal-Mart Stores Inc. (WMT) amerykańska sieć supermarketów założona w 196 przez Sama Waltona, będąca obecnie największym na

Bardziej szczegółowo

Sektor rolny i handel zagraniczny we Francji 2013-02-11 10:08:01

Sektor rolny i handel zagraniczny we Francji 2013-02-11 10:08:01 Sektor rolny i handel zagraniczny we Francji 2013-02-11 10:08:01 2 Francuski sektor rolniczy jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki tego kraju i zajmuje kluczowe miejsce w handlu zagranicznym

Bardziej szczegółowo