Nowości ITM Polska 2011

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nowości ITM Polska 2011"

Transkrypt

1 Nowości ITM Polska 2011 MACHTOOL ABH Biuro Techniczne Waldemar Trześniewski Pawilon 5, Stoisko 134 Wycinarka laserowa AMADA serii FO-M NT Wycinarka laserowa AMADY FO-M2 kontynuuje technologię latającej optyki. Zastosowana oś obrotowa umoŝliwia obróbkę rur i profili, a chłodzenie wodą powierzchni ciętego materiału sprawia, Ŝe strefa wpływu ciepła jest o wiele mniejsza. Sztywny korpus, odlewane łoŝe, rezonator zespolony z maszyną, sterowanie Fanuc - składniki te zapewniają bezobsługową i bezawaryjną pracę. Serwo-elektryczna prasa rewolwerowa AMADA serii AE-NT Nowy model serwo-elektrycznych pras rewolwerowych AMADY, jako następca pras serii AC. Nowoczesne sterowanie, sztywna i masywna konstrukcja bramowa, pojemna głowica narzędziowa, bezśladowa obróbka, ekologia i ergonomia pracy spowodowała, Ŝe seria pras AE zajmuje czołowe miejsca wśród maszyn do obróbki blach na światowym rynku. Prasa krawędziowa AMADA serii HFE-M2 45 lat doświadczeń i blisko zainstalowanych pras krawędziowych umoŝliwiło wprowadzenie trzeciej generacji precyzyjnych i energooszczędnych pras krawędziowych Amady z ruchomą górną belką. Typoszereg HFE-M2 posiada nowy ekran dotykowy, powiększoną pamięć, moŝliwość pracy w sieci, opatentowany system bombaŝu i dostępny w obu wersjach: 4- oraz 7-osiowych. Alba Thyment Pawilon 3A, Stoisko 40 CB Karina 48 B Nowej generacji powłoka ochronna w płynie do zastosowania przy tłoczeniu blachy do elementów widocznych zamiast folii polietylenowej. Smar się nakłada na blachę stalową, po trwającym kilka sekund osuszeniu tworzy się elastyczna powłoka odporna na zadrapania która nie kruszy się podczas tłoczenia i nie generuje odpadów. Po produkcji powłokę zmywa się ciepłą wodą.

2 Amkovo Sp. z o.o. / Inteso Trade s.r.o. Pawilon 3A, Stoisko 50 ANSYS Germany GmbH Pawilon 4, Stoisko 12 Maszyna perforująca z siłownikiem Hydrauliczna maszyna do perforacji z automatycznym przesuwem przy pomocy siłownika oraz ze sterowaniem CNC INTESO S2 jest uŝywana do bezdeformacyjnego przecinania zamkniętych profili o zmiennym przekroju o długości do mm. Urządzenie moŝe pracować równieŝ z profilami o niŝszej jakości, w trybie przecinania z regularnym i nieregularnym odstępem. Na zdj. model z obudową SA2130 ANSYS 13.0 ANSYS 13.0 to najnowsze wydanie pakietu technologii do symulacji inŝynierskich mające na celu optymalizację procesów rozwoju produktu i ograniczenie czasu i kosztów niezbędnych do wdraŝania innowacyjnych produktów. Zaawansowana technologia ANSYS 13.0 zawiera setki nowych funkcji, które ułatwiają uŝytkownikom szybciej i taniej wprowadzać nowe produkty na rynek. APX Technologie Sp.z o.o Pawilon 3, Stoisko 30 Klasa "X" - nowość w obrabiarkach MORI SEIKI Klasa-X obejmuje cztery najbardziej popularne typy obrabiarek: centra obróbkowe tokarskie, centra obróbkowe pionowe, centra obróbkowe poziome oraz zintegrowane centra tokarsko-frezarskie. Koncepcja klasy-x opiera się na załoŝeniach, Ŝe nowa obrabiarka ma zapewniać nie gorsze parametry obróbcze niŝ poprzednik przy jednoczesnym obniŝeniu ceny zakupu i kosztów eksploatacyjnych. Bystronic Polska Sp. z o.o. Pawilon 5, Stoisko 109 Zintegrowany system do cięcia laserowego System składa się z wykrawarki typu BySpeed Pro ,4kW, połączonej z automatycznym systemem załadowczo rozładowczym typu ByTrans Extended oraz prasą krawędziową typu Xpert Zintegrowany system pozwala na cięcie blach z rekordowymi prędkościami w zakresie 1-5mm, obniŝenie kosztów związanych z załadunkiem i rozładunkiem blachy oraz gięcie precyzyjnie wyciętych elementów.

3 CADWorks Jaksan, Szymański Sp. J. Pawilon 3A, Stoisko 57 SolidWorks Premium 2011 SolidWorks 2011 to kompleksowy pakiet rozwiązań CAD 3D: Nowe Narzędzie Defeature automatycznie usuwa waŝne informacje z modelu w celu kontroli ilości danych uznawanych za własność intelektualną; narzędzia w Palecie Wymiarów pozwalają ograniczyć czasochłonne zadania szczegółowego opisywania produktu; PhotoView 360 umoŝliwia w prosty sposób tworzenie fotorealistycznych obrazów i animacji. SolidWorks FLOW Simulation to wydajne narzędzie obliczeniowej dynamiki płynów (CFD). Teraz wyposaŝone w dwa nowe narzędzia - Electronics Lab i HVAC, które pozwalają na: ocenę właściwości termicznych komponentów oraz wymogów związanych z chłodzeniem (m.in. funkcja symulacji ciepła Joule a, moduł kompaktowy ciepłowodów i generator PCB) oraz na ocenę ruchu powietrza i gazu w środowisku pracy i Ŝycia. SolidWorks EPDM 2011 Zintegrowany z SolidWorks Design Checker automatyzuje sprawdzanie zgodności projektów z normami obowiązującymi w firmie, a integracja narzędzia 3DVIA Composer Player umoŝliwia wizualizację danych z aplikacji 3DVIA Composer w programie SolidWorks Enterprise PDM. Dalsze udoskonalenia przyspieszają instalację, usprawniają zarządzanie odnośnikami do plików oraz wprowadzanie danych. CAMdivision Pawilon 3A, Stoisko 65 Technologia Synchroniczna Rewolucyjna technologia umoŝliwiająca projektowanie bezpośrednie jak równieŝ moŝliwość parametryzacji plików bryłowych pochodzących z innych systemów. Obróbka Elementów Wielołopatkowych Specjalny moduł do obróbki 5-cio osiowej automatyzujący i przyspieszający proces programowania łopatek wirników.

4 Chin Fong Machine Industrial Co., Ltd Pawilon 3A, Stoisko 54 ils Inteligentna, Link Drive, jednopunktowa, prasa ze serwosterowaniem Urządzenie ils1-160 o wysokiej sztywności, energooszczędne realizuje całość nowoopracowanego inteligentnego układu serwosterowania i-motion. Charakteryzuje się swobodnym osadzaniem, precyzyjną kontrolą połoŝenia krzywych przesuwu. ils1 spełnia wszechstronne kryteria formowania, za pośrednictwem szybkiego stosowania wbudowanych ruchów krzywizn lub krzywizn programowanych swobodnie przez uŝytkownika. Deerfos Europe Sp. z o.o. Pawilon 9, Stoisko 2 Materiał z nasypem ceramicznym - BORA 7 Najnowszy produkt z nasypem ceramicznym o nazwie BORA 7, jest innowacyjnym produktem, którego Ŝywotność jest duŝo wyŝsza niŝ innych, porównywalnych produktów z podobnym nasypem. Rekomendowany jest do szlifowania twardych stali oraz szlifowania przy duŝych przeciąŝeniach. Dematec Pawilon 3, Stoisko 28 ENSHU GE480H Centrum obróbcze dwupaletowe do produkcji seryjnej, które oprócz oszczędności energii, kosztów oraz miejsca, spełnia kryteria najbardziej wymagających klientów. Super wydajne centrum pod względem szybkości, niezawodności i stabilności termicznej. Posuwy szybkie w 3 osiach 90m/min, obroty wrzeciona obr./min, wymiary palety 500 x 500 mm. MURATEC MT200 Muratec MT200 to nowe centrum tokarskie z dwoma wrzecionami i trzema głowicami rewolwerowymi. Obrabiarka posiada moŝliwość pracy z manipulatorem portalowym do ładunku i rozładunku, bądź z podajnikiem pręta. MT200 jest doskonałym wyborem do obróbki roŝnych, skomplikowanych detali. Posuwy szybkie 36 m/min, 32 narzędzia na trzech rewolwerach, obroty wrzecion 5.000, narzędzia obrotowe obr./min.

5 DOOSAN LYNX 220 LMS Szybkie, wydajne i wysoko precyzyjne centrum tokarskie dwuwrzecionowe z obrotowymi narzędziami. Maszyna zaprojektowana by spełnić wymagania klientów w zakresie szybkości i dokładności. Średnica pręta we wrzecionie do 65 mm, obr./min, głowica rewolwerowa z 24 narzędziami i szybkim posuwem 36 m/min. Nowa seria tokarek jest rozszerzeniem cieszącej się duŝym powodzeniem serii Lynx, wyposaŝonych w narzędzia napędzane. Discotelsisal SRL Pawilon 9, Stoisko 52 PAS NALC PAS NALC to nowy opatentowany produkt wyprodukowany przez Discotelsisal, który daje bardzo elastyczny produkt z wykończeniem tarczą z włókniny ściernej. Trwalszy pas o regularniejszym wykończeniu. Istnieje moŝliwość produkcji we wszystkich typach ziarnistości i w róŝnych wymiarach. Dolezych Sp. z o.o. Pawilon 9, Stoisko 42 DoTension Firma Dolezych stworzyła nowy pas mocujący ładunki DoTension = wysoka siła napięcia. Dzięki taśmie klasy Premium pas idealnie nadaje się do mocowania przez opasanie. Pasy DoTension z raczą DoMulti charakteryzują się siłą STF 690 dan tj. 130% więcej od std. pasa mocującego. Większa siła napięcia pasa to mniejsza ilość pasów koniecznych do zamocowania ładunku, co oznacza tańsze i szybsze mocowanie. Eclipse Magnetics Ltd Pawilon 4, Stoisko 10 Płoza Automag Jest to samodzielny, wolnostojący system filtracji magnetycznej zapewniający nieprzerwaną filtrację magnetyczną w obrębie linii lub poza nią. Samooczyszczający się filtr magnetyczny usuwa zanieczyszczenia magnetyczne i paramagnetyczne o rozmiarze poniŝej mikrona z płynów chłodzących i substancji smarujących. Podnośnik akumulatorowy Łączy bezpieczeństwo, wygodę i wszechstronność podnośnika z magnesem stałym z łatwością obsługi elektromagnesu. śadnej instalacji, Ŝadnych przewodów wystarczy zaczepić za dźwignik lub Ŝuraw. Sprawia, Ŝe podnoszenie duŝych cięŝarów staje się szybkim, łatwym i bezpiecznym zadaniem dla jednej osoby.

6 EHT Polska Sp. z o.o. Pawilon 5, Stoisko 152 Szlifierka do usuwania zadziorów LR 30 Nowość portugalskiego producenta NS Maquinas Industiais: szlifierka do usuwania zadziorów LR 30. Maszyna ta doskonale nadaje się do obróbki zarówno małych jak i większych blach np. po obróbce na noŝycach gilotynowych, wycinarkach laserowych czy plazmowych. Kompaktowa konstrukcja szlifierki pozwala na umieszczenie jej w dowolnym miejscu. Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o. Pawilon 3, Stoisko 9 USMC - Uniwersalny system mocowania czujników Elesa+Ganter System ten jest zestawem produktów, przeznaczonych do tworzenia uchwytów mocujących róŝnego typu elementy pomiarowe takie jak: czujniki, fotokomórki oraz inne elementy automatyki pomiarowej. Prosty, zestandaryzowany system ułatwia w znaczący sposób pracę automatyków i inŝynierów produkcji wszelkich branŝ! Erall Pawilon 3, Stoisko 50 CHIRON pięcioosiowe centrum obróbkowe FZ12KS five axis przewaga w sekundach korpus z mineralitu jednoczesna obróbka w 5.ciu osiach z liniałami przesuwy szybkie 75 m/min, przyspieszenia do 2g, od wióra do wióra 2,4 s. stół obrotowo-uchylny ±120 i 360 z 1000 obr./min precyzyjne wrzeciono z obrotami obr./min 64 narzędzia z płukaniem do 150 bar kontrola i oszczędzanie pobieranej energii EMAG VL5i PIONOWE CENTRUM TOKARSKIE portalowy korpus z mineralitu mocne elektrowrzeciono i liniały we wszystkich osiach stabilizacja temperatury korpusu, rewolweru, wrzeciona, szafy sterowniczej zintegrowany załadunek przedmiotów przez pick-up wrzeciono posuw szybki - 60 m/min, wymiana narzędzia - 0,3 s. napędzane narzędzia z płukaniem pomiar przedmiotów i korekcja wymiarów Exact Machinery Co.,Ltd Pawilon 3A, Stoisko 59 Pochylny stół obrotowy CNC ERT-250 ERT-250 nadaje się do obróbki złoŝonych, precyzyjnych powierzchni śrubowych i narzędzi skrawających, konstrukcja jest zgodna obrabiarką i kompatybilna ze wszystkimi rodzajami układów serwosterujących.

7 Fintek Industry Company Limited. Pawilon 4, Stoisko 39 Euro type Hydraulic Box & Pan/Straight Brakes Konstrukcja kompensacji baryłkowatości belek górnych/dolnych. Regulacja ciśnienia docisku. Wykres prześwitu. Dwa zakresy prędkości: wysoka niska. Ekran dotykowy sterowania. (opcja) przyrząd pomiarowy wysokich prędkości nc. (opcja) rozszerzony przyrząd pomiarowy nc 1250mm. (opcja) specjalne narzędzie wykonane na zamówienie. Henkel Polska Sp. z o.o. Pawilon 3A, Stoisko 43 Loctite 3090 Loctite dwuskładnikowy klej cyjanoakrylowy znacznie zwiększa zakres zastosowań klejów błyskawicznych. Właściwości produktu sprawiają, Ŝe klej polimeryzuje w całej masie, dzięki czemu nie ma konieczności zastosowania aktywatora. Klej doskonale wypełnia większe szczeliny. Łączy dopasowane elementy w ciągu 20 s. W przypadku aplikacji ze szczeliną wynoszącą 3 mm - ich sklejenie to tylko 90 s. INTE-Maszyny Sp. z o.o. Pawilon 4, Stoisko 20 Prasa krawędziowa RICO PRCN Prasy PRCN stworzone by zaspokoić potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw. Precyzję osiągają dzięki innowacyjnej budowie: zmniejszony rozstaw siłowników to większa sztywność belki; mocowanie górnej belki na przegubie kulowym z dodatkowym stopniem swobody; zaawansowana konstrukcja ramy gwarantująca najwyŝszą sztywność; parametry pracy na najwyŝszym poziomie. Na zdj. Prasa PRCN RICO Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania Pawilon 3, Stoisko 49 Profilometr warsztatowy PW03BT Profilometr warsztatowy PW03BT jest nowoczesnym przyrządem pracującym w technologii bezprzewodowej komunikacji typu Bluetooth, przeznaczonym do pomiarów parametrów chropowatości i profilu pierwotnego powierzchni w warunkach warsztatowych. MoŜe pracować z palmtopem lub laptopem.

8 ITEK Veneziano Group Pawilon 4, Stoisko 19 INVICTA 2000 MX ITEK oferuje uŝytkownikowi innowacyjny projekt wykrawarki INVICTA 2000 MX. Szczególne cechy wykrawarek serii INVICTA zaspokajają zarówno obecne, jak i przyszłe wymogi nowoczesnego przemysłu plastycznej obróbki metalu. Program INVICTA 2000 MX to: * Łatwość załadunku, programowania i montaŝu narzędzi * Prostota rozwiązania, nie zmniejszająca wydajności i niezawodności urządzenia * Optymalna relacja jakość/cena zapewniająca zyskowność inwestycji. Li Hsing Precision Tool Co.,Ltd Pawilon 9, Stoisko 64 Szybkość, trwałość, precyzja LI HSING importuje najnowsze maszyny do obróbki powierzchni w celu niwelowania występów na frezach. Przed powlekaniem moŝe uzyskać efekt soczewki, następnie powłoki o grubości rzędu nanometrów. Cechuje się nie tylko wysoką przyczepnością, ale takŝe odpornością na wysokie temperatury. Nowe produkty: LI HSING opracował promień 0,001mm na krawędziach narzędzi, aby uzyskać perfekcyjnie gładkie linie cięcia. MoŜe to nawet przedłuŝyć trwałość narzędzia dwukrotnie lub więcej. Matec Maschinenbau GmbH Pawilon 3, Stoisko 28 Uniwersalne Centrum Obróbkowe matec-30 HV Maszyny typoszeregu HV do obróbki jednostkowej i seryjnej. Obróbka wahadłowa ze stołem obrotowym, wielokrotne mocowanie i produkcja duŝych detali - seria maszyn matec pokrywa wszystkie obszary zastosowań. Cechy szczególne to bardzo duŝe przesuwy oraz pracujące w pionie i poziomie uchylne wrzeciona. Obróbka 5-stronna i 3D to cechy charakterystyczne maszyn matec serii HV. Maximart Corporation Pawilon 4, Stoisko 40 RAPIDO V-6i HIGH SPEED VMC Wyjątkowa specyfikacja maszyny: - wbudowane wrzeciono obr/min., hsk-e50. - x/y/z przesuw: 600/420/450mm szybki przesuw: 32m/min stół roboczy: 750mm x 420mm - 3 osie thk liniowa prowadnica z urządzeniem samosmarującym - arm type 20 tools atc. Dostępny pakiet serwo cnc/ac fanuc 0imd - siemens 828d - heidenhain itnc 530 smartnc.

9 MDT Sp. z o.o. Pawilon 3, Stoisko 12 Centrum poziome EXTRON LH-87 4-osiowe centrum poziome EXTRON LH-87 przeznaczone do precyzyjnej obróbki szybkozmiennej i niskoseryjnej, w tym narzędziowej. Poziome połoŝenie wrzeciona ułatwia spływ wiórów oraz efektywne wykorzystanie przestrzeni roboczej obrabiarki 860x720x625 mm. Unikalne rozwiązanie dla zakładów mechaniki precyzyjnej i narzędziowni poszukujących innowacji. Centrum pionowe MDT EXTRON L-610 Centrum MDT EXTRON L-610 ze sterowaniem Sinumerik 840D SL (SW 2.6) oraz pakietem M-Dynamics przeznaczone to precyzyjnej produkcji narzędziowej. Najnowocześniejsza technologia napędowa dla obrabiarek sterowanych numerycznie Siemens Solution Line, innowacyjne funkcje technologiczne, inteligentne sterowanie obróbką powierzchni Advanced Surface, tryb konwersacyjny ShopMill, 4 i 5 oś opcja. Miyanach Ind. Co., Ltd. Pawilon 3A, Stoisko 58 Przenośna wiertarka magnetyczna Opcja niskiej i wysokiej prędkości, pozwalająca operatorowi odpowiednio dobrać obroty. Dwa tryby wiercenia umoŝliwiające załadowanie krajarki pierścieniowej" lub wiertła krętego" itp. Zmniejsza uszkodzenia powstałe na skutek cięcia. Precyzyjnie wyrównuje noŝe, zwiększa Ŝywotność noŝy, silnika i zmniejsza wibracje trzpienia narzędzia. Regulacja napięcia w celu zapobiegania przepalaniu. NCT Ipari Elektronikai KFt. Pawilon 3A, Stoisko 13 NCT 201 CNC Sterowanie NOWA KONSTRUKCJA MECHANICZNA DIALOGOWE programowanie KOMPATYBILNE z systemem plików WINDOWS 4 USB, ETHERNET, 16 GB pamięci na programy technologiczne Komunikacja Ethernetowa pomiędzy CNC i peryferiami SZEROKI ZAKRES PERYFERIÓW: 24 VDC IO, analogowe wyjścia, analogowe wejścia, sondy pomiarowe, enkodery Nowe silniki NCT charakteryzujące się wysoką dynamiką z zabudowanym enkoderem (EnDat22) 3-kanały CNC, 5-osi jednocześnie sterowanych. Nicom Jaksan, Szymański Spółka Jawna Pawilon 3a, Stoisko 64A Edgecam 2011 R2 Radan 2011 R2 Najnowsza wersja oprogramowania Edgecam 2011 R2, Radan 2011 R2 zawiera nowości stworzone specjalnie w celu

10 zapewnienia wzrostu wydajności w firmach, gdzie proces wytwarzania opiera się o obrabiarki CNC. Na uwagę zasługuje fakt, iŝ większość nowości i ulepszeń w wersji Edgecam 2011, Radan 2011 zostało wprowadzonych bezpośrednio na Ŝyczenie istniejących uŝytkowników. Szczegóły na PROMOTECH Pawilon 3, Stoisko 36 Ręczna ukosowarka do blach i rur najnowszej generacji Produkcja: wiertarki elektryczne i pneumatyczne z mocowaniem magnetycznym, wiertarki do szyn, frezarki do blach i rur, uchwyty magnetyczne okrągłe, prostokątne i uchylne, uchwyty elektromagnetyczne, wózki spawalnicze, portale i słupowysięgniki spawalnicze, wycinarki włazów wieŝ wiatrowni, wypalarki do profilowego cięcia i ukosowania rur, akcesoria magnetyczne, prasy hydrauliczne. Przedstawicielstwo TECNOMAGNETE: silne elektropermanentne uchwyty SQ do obróbki frezarskiej i szlifierskiej, chwytaki magnetyczne, trawersy elektropermanentne do transportu blach. Prevotex Md Pawilon 3, Stoisko 52 Edgecam 2011 R2 Transporter wiórów LNS TURBO MH500 z filtracją chłodziwa Turbo MH500 zaprojektowany został do usuwania róŝnorodnych wiórów z filtracją chłodziwa o dokładności do 500µ. Pas zawiasowy usuwa wióry tak jak normalny transporter lecz zastosowanie filtrów sprawia, Ŝe wióry większe niŝ 500µ nie przedostają się do zbiornika chłodziwa. Transporter został zaprojektowany z myślą o szerokim zastosowaniu przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni na hali produkcyjnej. Przedsiębiorstwo Multi Sp. z o.o. Pawilon 4, Stoisko 14 COUTH N34 - Znakowanie bezpośrednio na elementach rozgrzanych do 1000 C Znakowarka COUTH N34 przeznaczona do znakowania informacji zmiennych na rozgrzanych elementach. Głębokość znakowania do 2 mm. Specjalne opracowany system pozwala znakować numery partii, datę produkcji oraz inne informacje zmienne bezpośrednio na elementach rozgrzanych do 1000 C. Główne pola zastosowań: huty, stalownie, zakłady produkcyjne. Renishaw Sp. z o.o. Pawilon 3, Stoisko 14 Equator uniwersalny komparator do kontroli wymiarowej Stanowi uniwersalne urządzenie do niestandardowej kontroli wymiarowej alternatywne wobec kosztownych sprawdzianów. Instalację przyrządu Equator moŝna przeprowadzić w ciągu kilku minut, a ponowne skonfigurowanie komparatora w celu przystosowania do zmian konstrukcyjnych mierzonego przedmiotu lub przygotowania do pomiarów nowych przedmiotów wymaga obecnie niewielkiej części czasu potrzebnego w przypadku stosowania tradycyjnych sprawdzianów. Tysiące punktów zebranych w procesie skanowania 3D za pomocą sondy SP25 zapewniają wyŝszy poziom parametrów metrologicznych i umoŝliwiają efektywne mierzenie odchyłek kształtu

11 przedmiotu. KaŜdy punkt kontrolny moŝna wykorzystać do porównania jeden Equator moŝe realizować te same funkcje, co tysiące czujników zegarowych, przetworników przemieszczeń liniowych lub przyrządów ręcznych. Podstawę innowacyjnej technologii kontroli wymiarowej komparatora Equator stanowi tradycyjne porównanie produkowanych części z referencyjnym przedmiotem wzorcowym. Ponowny pomiar części wzorcowej jest równie szybki, co pomiar produkowanej części i natychmiast zapewnia moŝliwość kompensacji wpływu wszelkich efektów termicznych, za pomocą danych, które tradycyjnie naleŝałoby zbierać w laboratorium kontroli jakości o kontrolowanej temperaturze. Kompaktowy system komparatora Equator moŝna wyjąć z opakowania, ustawić i uruchomić w czasie krótszym niŝ 20 minut. Komparator waŝy 25 kg, wymaga jednofazowego zasilania elektrycznego i nie wymaga kosztownego zasilania spręŝonym powietrzem. Research & Production Corporation "Trubostal", Ltd Pawilon 5, Stoisko 73 Produkcja odlewanych odśrodkowo rur i kształtek Walce i cylindry odlewane odśrodkowo w wysokiej temperaturze ze stali i stopów Opracowana do pieców wysokotemperaturowych produkcja walców o róŝnej konstrukcji z cylindrami ze stali i stopów Ŝaroodpornych, wykonane metodą odlewania odśrodkowego. Szeroki wybór Ŝaroodpornych stali i stopów, wysokiej jakości metalowe cylindry, spawanie cylindrów z czopami, precyzyjna obróbka i wywaŝanie wykończonych przedmiotów. Starys Stachowiak Ryszard Przedstawicielstwo Handlowe Pawilon 5, Stoisko 124 Ganz Automation automatyzacja procesów produkcyjno technologicznych Urządzenie do szybkiego, automatycznego transportu detali między maszynami, prasami itp. WyposaŜone w manipulatory pneumatyczne, hydrauliczne itp. Sterowanie komputerowe automatyzacji kompleksowej procesów produkcyjno technologicznych. Wysoka produktywność i ekonomiczność automatyzacji firmy Ganz. Znajduje zastosowanie w produkcji masowej i wielkoseryjnej oraz wszystkich gałęziach przemysłu. G + K Umformtechnik Prostowarka walcowa do grubych blach G+K Prostowarka Typ T RS 2000/100, która słuŝy do prostowania blach o grubości do 100 mm i szerokości 2000 mm. Prostowane blachy mogą być o temperaturze do 600/700 C. Maksymalna wytrzymałość materiału: 680 N/mm 2. Systemy Technologiczno-Narzędziowe SYSTECH Sp. z o. o Pawilon 3A, Stoisko 3 Antywibracyjny uchwyt narzędziowy MAJOR DREM KaŜde wrzeciono obrabiarki generuje własną częstotliwość drgań. Uchwyt MAJOR DREAM uniemoŝliwia przemieszczanie się drgań na ostrze narzędzia. Korzystnym tego efektem jest wzrost wydajności i dokładności obróbki, zmniejszenie chropowatości powierzchni. Prowadzi to do wzrostu trwałości narzędzi oraz do znacznego zredukowania hałasu obróbki.

12 Tauring spa - Tauringroup Division Pawilon 9, Stoisko 5 Alpha 120 PQ10 Giętarka Alpha 120 ma nową geometrię: rolki dolne przesuwają się po saniach prostoliniowych, więc napręŝenia przenoszone są na korpus i suport wspierający wały w ich końcowej sekcji; to pozwoliło potroić dopuszczalne obciąŝenie dla maszyny w stosunku do giętarek z wałami bez usztywnienia. Trumpf Polska Sp. z o.o. Pawilon 5, Stoisko 143 Wycinarka laserowa TruLaser 5030 fiber 3000 W TRUMPF oferuje Państwu ekonomiczne rozwiązanie do obróbki blach cienkich. Sprawność lasera TruDisk 3001 prowadzonego światłowodem jest dwa razy większa niŝ lasera CO2. Zmniejsza to znacznie zuŝycie energii elektrycznej. Nowy TruLaser 5030 fiber tnie z zachowaniem wysokiej jakości cienką stal nierdzewną, stal konstrukcyjną, Al i metale kolorowe takie, jak miedź i mosiądz. TruLaser Station 5004 do napawania i spawania Za pomocą stacji z serii 5000 mogą być obrabiane materiały o wymiarach od. Ekonomiczne przy jednostkowej produkcji kilku milimetrów do kilku metrów. Obsługa z programu lub manualna. Prosta obsługa. Wykrawarka TruPunch 3000 S11 z elektryczną głowicą Naszym priorytetem jest bardziej ekonomiczna obróbka oraz rozsądna polityka w zakresie wykorzystania materiału. Obróbka bez aŝuru zwiększa wykorzystanie arkusza blachy o średnio 10% i odpowiednio obniŝa koszty materiałowe. Elektryczna głowica wpływa na mniejsze zapotrzebowanie powierzchni ustawienia maszyny oraz na cichszą pracę maszyny. TruTool TSC 100 dedykowane do stali nierdzewnej Urządzenie czyści trudno usuwalne ŜuŜle powstałe w wyniku cięcia stali stopowej, węglowej i Al. Nowa technika czyszczenia oraz konstrukcja zapewniają wysoką jakość i skuteczność czyszczenia. MoŜliwość prowadzenia procesu czyszczenia bezpośrednio na laserze, nawet podczas jego pracy, obniŝa koszty związane z przestojem maszyny. Czysta paleta to wysoka jakość cięcia laserem.

13 Zakład Doradztwa Technicznego i Marketingu TOP Zbigniew Gawkowski Pawilon 3, Stoisko 4 Automatyczna przecinarka taśmowa MEX-230PSA drugim imadłem PA-400x600 Automatyczna przecinarka taśmowa MEX-230PSA z podajnikiem pręta, drugim imadłem PA-400x600. Charakteryzuje się prostym i czytelnym sposobem programowania: z pulpitu, zdalnie z wykorzystaniem sieci lub laptopa, łatwym ustawianiem róŝnych sekwencji bardzo dokładnego cięcia wg długości lub ilości, moŝliwości cięcia w pakiecie oraz bezstopniową regulacją siły zacisku imadła. METALFORUM Yenal Vasifli Celik Ve Tarim Aletleri San.a.s. Pawilon 5, Stoisko 93 Specjalne profile stalowe Przykłady zastosowania specjalnej stali. Sektor motoryzacyjny: elementy skrzyni biegów, sprzęgła zębate, piasty, części rozrusznika, krzywki, części napędowe do maszyn budowlanych, profile do elementów hydraulicznych. Broń sportowa i myśliwska: przednie sanie, blokada magazynku, mechanizmy spustowe. Produkcja: obróbka cieplna, walcowanie na gorąco. Rozciąganie na zimno, maszyny włókiennicze, budowa maszyn do drewna. NAUKA DLA GOSPODARKI Instytut CięŜkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" Pawilon 5, Stoisko 37 i 86 Zagospodarowanie biogliceryny do syntez chemicznych Celem projektu jest zagospodarowanie odpadowej gliceryny powstającej ubocznie przy produkcji biodiesla i opracowanie efektywnej metody oczyszczania frakcji glicerynowej. Oczyszczona gliceryna umoŝliwia produkcję chemikaliów o większej wartości rynkowej, niŝ sama gliceryna, zastępuje surowce pochodzenia petrochemicznego, surowcami odnawialnymi i poprawia opłacalność produkcji biodiesla. Instytut Mechanizacji Górnictwa Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej Pawilon 5, Stoisko 5 Zrobotyzowane stanowisko do wytwarzania organów roboczych maszyn urabiających Prezentowane rozwiązanie umoŝliwia automatyzację ustawiania uchwytów noŝowych na pobocznicy organów roboczych maszyn urabiających o stereometrii zaprojektowanej dla indywidualnych warunków eksploatacyjnych. Zbudowane jest ono z: manipulatora, zespołu zasilająco sterującego, pozycjonera oraz zasobnika uchwytów noŝowych. Autorami wynalazku są: Prof. dr hab. inŝ. Marian Dolipski, Dr inŝ. Piotr Cheluszka, Dr inŝ. Piotr Sobota, Dr inŝ. Eryk Remiorz, Mgr inŝ. Jan Osadnik.

14 Instytut Odlewnictwa Pawilon 5, Stoisko 86 Bezniklowe siluminy o podwyŝszonych właściwościach uŝytkowych Opracowano bezniklowe siluminy, w których nikiel zastąpiono innymi dodatkami stopowymi. Nowe stopy przeznaczone są na części do silników spalinowych oraz elementy konstrukcyjne, pracujące w temperaturze otoczenia, podwyŝszonej lub wysokiej. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, stabilnością wymiarową i Ŝarowytrzymałością. Są one przedmiotem zgłoszeń patentowych. Innowacyjna technologia izolacji cieplnej układów wlewowo-zasilających do produkcji odlewów Ŝeliwnych Nowatorska technologia izolacyjnych układów wlewowozasilających, umoŝliwiających akumulację ciepła w nadlewie i odlewie, minimalizację obniŝenia wartości temperatury metalu zasilającego odlew oraz jego laminarny przepływ. Efektem jej stosowania jest zwiększenie uzysku ciekłego metalu oraz zmniejszenie wskaźnika braków, emisji pyłów i tlenku węgla, a takŝe ilości jednostkowej energii cieplnej. Urządzenie do otworów wiertniczych Urządzenie przeznaczone do równoczesnego wiercenia i obudowania otworów wiertniczych zwłaszcza wiercenia udarowego albo obrotowo-udarowego otworów w podłoŝu skalnym. Jest wykorzystywane w budownictwie głębokościowym, górnictwie podziemnym, przy drąŝeniu tuneli, przebić, wykonywaniu skarp i innych obiektów wymagających trwałego wzmocnienia. Prosta konstrukcja zapewnia wysoką niezawodność działania. Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Pawilon 5, Stoisko 38 Mikroskop AFM do zastosowań w zaawansowanych technologiach w przemyśle oraz dydaktyce szkół wyŝszych Mikroskop AFM składa się z trzech części: głowicy pomiarowej, pulpitu operatorskiego przeznaczonego głównie dla wspomagania regulacji mikroskopu AFM oraz bloku elektroniki umieszczonego w kasecie z magistralą VME. Modułowa konstrukcja mikroskopu umoŝliwia instalowanie dodatkowych bloków elektroniki i oprogramowania, wprowadzanie nowych trybów pracy zwiększających zakres zastosowań.

15 Komora do karbonatyzacji betonu Komora do karbonatyzacji betonu wykonana jest ze szkła oraz malowanego proszkowo aluminium. Komora posiada system sterowania ze sterownikiem PLC i dotykowym ekranem operatora. W urządzeniu zainstalowano system zapobiegający wzrostowi ciśnienia wewnątrz komory oraz wprowadzono kontrolę zamknięcia drzwi. wraz z blokadą systemu utrzymywania składu CO2. Komora do badania emisji lotnych związków organicznych z materiałów budowlanych VOC Komora przeznaczona jest do badania emisji lotnych związków organicznych VOC, pochodzących z materiałów meblarskich, budowlanych oraz wyrobów z tworzyw sztucznych, wyrobów drewnopochodnych, izolacyjnych, lakierniczych i innych. Komory są wykonywane ze stali nierdzewnej odpornej na działanie badanych związków. Konstrukcja komór i ich wyposaŝenie są zgodne z DD ENV :1999. Penetrometr laserowy PL-12DC.2 Penetrometr jest automatycznym urządzeniem, w którym zastosowano nowoczesną laserową technologię pomiaru penetracji. UmoŜliwia to precyzyjny pomiar wg dowolnej normy, a takŝe wg programu uŝytkownika. MoŜliwy jest transfer wyników do komputera. Penetrometr przeznaczony jest m.in. do badania konsystencji produktów petrochemicznych, spoŝywczych, wyrobów kosmetycznych. Bio-podłoŜa włókniste do upraw bezglebowych Biodegradowalne, nowe podłoŝe przeznaczone jest do bezglebowej uprawy warzyw pod osłonami zbudowane na bazie organicznych odpadowych nieprzędnych materiałów włóknistych. Nowe podłoŝa charakteryzują się wysoką nasiąkliwością i podsiąkliwością oraz stabilną strukturą niezbędną dla systemu korzeniowego rośliny. Po sezonie uprawowym podłoŝe stanowi ekonawóz. Urządzenie filtracyjne IPE-21 Urządzenie słuŝy do oczyszczania przemysłowych olejów smarowych w systemie wielokrotnej cyrkulacji pomiędzy urządzeniem a zbiornikiem olejowym maszyny. Zastosowane w urządzeniu nowoczesne materiały filtracyjne pozwalają na usuwanie zarówno drobnozdyspergowanych zanieczyszczeń stałych o wielkości do 3 µm, jak równieŝ wolnej wody, zapobiegając powstawaniu emulsji oraz szlamów.

16 Mikrofalowy reaktor do hydrotermalnej syntezy nanoproszków, typ MSS2 Mikrofalowy, ciśnieniowy reaktor chemiczny MSS2 słuŝy do przeprowadzania procesów solvo- i hydrotermalnych syntez mikrofalowych, w których uzyskuje się nanoproszki o załoŝonych rozmiarach ziaren i morfologii. Zastosowane w reaktorze rozwiązania wyprzedzają poziom światowy i pozwalają na uzyskiwanie ultra czystych nanoproszków w skali produkcyjnej i doświadczalnej. Katedra Chemii i Technologii Nieorganicznej Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej Pawilon 5, Stoisko 5 Sposób termodestrukcji odpadowych poliolefin w kierunku wytwarzania paliw płynnych Przedmiotem wynalazku jest sposób termodestrukcji odpadowych poliolefin, będący jedną z form przetwarzania na drodze chemicznego recyklingu odpadów z wybranych tworzyw sztucznych. Zaproponowane rozwiązania objęte ochroną patentami cytowanymi w punkcie 3 związane są najbardziej korzystnym wariantem tego procesu, jakim jest współrozkład z olejami technologicznymi, zarówno pochodzenia zewnętrznego, jak równieŝ w obecności frakcjonowanej fazy reakcyjnej, bądź poreakcyjnej z procesu. Autorami wynalazku są: Prof. dr hab. inŝ. Andrzej Mianowski, Piotr Kałyniak, Dr inŝ. Anna Tokarska, Janusz Furtan, Kazimierz Jelonek, Józef Kozaczko, Edwin Kozłowski, Andrzej Kiełtyka, Kazimierz Bodora, Dr Tomasz Siudyga, Krzysztof Rogoń, Marek Winter, Wojciech Kaczmarzyk. Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania organicznego lepiszcza z odpadowego politereftalanu etylenu. Sposób wytwarzania lepiszcza z politereftalanu etylenu z wykorzystaniem wybranych cieczy organicznych polega na ich ogrzewaniu do wrzenia i utrzymuje w tej temperaturze do zaniku fazy stałej, a otrzymany produkt oziębia się do temperatury korzystniej dla dalszego wykorzystania. Ze względu na fakt, Ŝe jest to zgłoszenie patentowe szczegółów rozwiązania nie przedstawiamy. W najkorzystniejszym wariancie zarówno z odpadowych PET-ów jak i wybranych odpadowych cieczy organicznych, otrzymuje się doskonałe lepiszcze nadające się do brykietowania wszelkich materiałów sypkich, np. węgli, w tym równieŝ niskogatunkowych, takich jak muły węglowe (silne zawilgocenie, rozdrobnienie ~0,5mm). Autorzy wynalazku to: Dr inŝ. Anna Tokarska, Prof. dr hab. inŝ. Andrzej Mianowski, Prof. dr hab. inŝ. Jacek Kijeński. Sposób roztwarzania tworzyw sztucznych Sposób roztwarzania tworzyw sztucznych, zwłaszcza poliolefin, polistyrenu, za pomocą cieczy organicznych, będących jednocześnie donorami wodoru, charakteryzuje się tym, Ŝe mieszaninę

17 cieczy organicznych i tworzyw sztucznych w ilości co najmniej 10% masowych poddaje się ogrzewaniu, któremu towarzyszy wzrost ciśnienia wynikającego z pręŝności par mieszaniny w przemianach fazowych i chemicznych, a po uzyskaniu końcowych temperatur i ciśnienia produkt oziębia się do temperatury otoczenia lub wyŝszej, a następnie wykorzystuje się go do wspólnego przerobu z ropą naftową lub do dalszych procesów pirolitycznych, zwłaszcza do pirolizy olefinowej, względnie zachowuje się dla innych celów. Autorzy wynalazku to: Prof. dr hab. inŝ. Andrzej Mianowski, Dr Izabela Baraniec-Mazurek, Prof. dr hab. inŝ. Jacek Kijeński, Krzysztof Rogoń, Marek Winter, Wojciech Kaczmarzyk, ElŜbieta Wojtowicz, Dr Tomasz Siudyga. Politechnika Gdańska Pawilon 5, Stoisko 45 Wirtualna tablica System komputerowy naśladujący tablicę szkolną, wykorzystujący rzutnik multimedialny, kamerę internetową i ekran, na którym wyświetlany jest obraz z rzutnika. W przeciwieństwie do zwykłej tablicy szkolnej nie jest konieczne stosowanie jakichkolwiek mazaków czy gąbek. System w inteligentny sposób śledzi ruch rąk uŝytkownika, dzięki czemu moŝliwe jest pisanie lub rysowanie na wirtualnej tablicy. Pasywny Radar Akustyczny Urządzenie, które umoŝliwia automatyczną detekcję, klasyfikację, lokalizację i śledzenie źródeł dźwięku, takich jak: krzyki, wystrzały, wybuchy, tłuczone szkło. Składa się z nowego rodzaju wielokanałowych, miniaturowych wektorowych czujników akustycznych oraz algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów. UmoŜliwia sterowanie kamerami PTZ oraz odsłuch dźwięku z wybranego kierunku. Okno aplikacji Pasywnego Radaru Akustycznego (PRA) Czułość PRA wyraŝona w db SPL. Dokładność PRA wyraŝona wartością wskaźnika SNR AHC Oberflaschentechnik Pawilon 6A, Stoisko 22 SURFEX SELGA-COAT SELGA-COAT jest metodą stosowaną w zakładzie AHC w Gorzycach do selektywnego powlekania elementów ze stopów aluminiowych. Uszlachetnieniu podlegają wyłącznie zdefiniowane obszary powierzchni. SELGA-COAT sprawdza się idealnie juŝ przy częściowym powlekaniu elementów pojazdu m.in. piast kół i łoŝysk, zaworów, tłoków, elementów instalacji hamulcowych i sprzęgieł, obudów pomp, płyt pośrednich. Na zdj. Selektywne powlekanie twarde pierwszych kanałków pierścieniowych w tłokach silnikowych

18 HART-COAT Proces HART-COAT jest obróbką materiałów aluminiowych, której rezultatem jest wytworzenie twardej i grubej warstwy tlenku aluminium i słuŝy przede wszystkim do tego, aby zabezpieczyć róŝnego typu elementy przed zuŝyciem i korozją. Poza tym skutkuje wieloma dodatkowymi polepszeniami funkcyjnymi jak uodpornienie na zuŝycie, zachowanie wymiarowości, zapewnienie odpowiedniego ślizgu lub izolacji. Pth Eurotom Sp. z o.o. Pawilon 6A, Stoisko 13 BYK-mac od firmy BYK-Gardner GmbH Spektrofotometr do wielokątowego pomiaru koloru na powłokach lakierniczych z efektami specjalnymi typu skrzenie, pieprz z solą oraz lakierów metalicznych i perłowych. micro TRI gloss od firmy BYK-Gardner GmbH Nowy micro-tri-gloss do pomiaru pełnego zakresu połysku pod kątami 20/60/85 stopni łączy znaną powszechnie i cenioną łatwość obsługi oraz sprawdzony system kalibracji na standardzie w podstawie przyrządu z nowymi, często unikatowymi funkcjami. Inteligentna funkcja autodiagnostyki informuje, kiedy kalibracja przyrządu jest rzeczywiście konieczna i sprawdza, czy standard kalibracyjny jest czysty. Transfer danych do komputera moŝe odbywać się za pośrednictwem kabla lub z wykorzystaniem bezprzewodowej technologii Bluetooth. Grubościomierz byko-test 8500 Premium od firmy BYK- Gardner GmbH MoŜliwość pomiaru grubości warstwy nieprzewodzącej na metalu w trybie combo (np. farba na stalowym, ocynkowanym podłoŝu urządzenie podaje grubość warstwy ocynkowanej i osobno grubość farby). Posiada zaawansowane funkcje statystyczne, bezprzewodowy transfer danych do komputera oraz menu w języku polskim. System rejestracji temperatury XL2 firmy DATAPAQ Ltd. Prosty w uŝyciu, solidny i wszechstronny system rejestracji temperatury, posiada moŝliwość monitorowania stanu pieca na bieŝąco w trakcie trwania procesu. W skład systemu wchodzą: rejestrator danych, elementy pomiarowe termopary oraz bariera termiczna. Urządzenie moŝe być programowane w prosty sposób za pomocą oprogramowania Insight Software.

19 Lab-X3500SCl marki Oxford Instruments To sprawdzony w eksploatacji spektrometr fluorescencji rentgenowskiej z rozproszeniem energii (EDXRF). Trwała i odporna konstrukcja oraz wyposaŝenie w system automatycznej kompensacji temperatury i ciśnienia, umoŝliwia łatwe i szybkie oznaczanie stęŝenia siarki w produktach petrochemicznych bez stosowania helu. WELDING ABB Sp. z o.o. Pawilon 6A, Stoisko 57 Robot przemysłowy IRB 2600ID Nowy robot IRB 2600ID zapewnia znacznie większą wydajność, zajmując mniej cennego miejsca w celi spawalniczej. Dzięki zintegrowanemu wewnątrz ramienia okablowaniu procesowemu oraz zwiększonemu zasięgowi pracy, cykl pracy aplikacji spawalniczej moŝe być zredukowany nawet o 15% a koszt posiadania robota o 75%. Dostępne są 2 wersje robota : 15kg/1.85m oraz 8kg/2.0m. Broad Industrial Group Ltd Pawilon 6A, Stoisko 98 Cyfrowe urządzenie spawalnicze Maszyny cyfrowe do spawania falownika, z zastosowaniem uŝywane wieloprocesowych programów CPU i niezawodnych systemów falownika IGBT; prosty w obsłudze i przeznaczony do intensywnej eksploatacji. Fronius Pawilon 6A, Stoisko 63 Realistyczna nauka na symulatorze - 100% bez ryzyka - Oszczędności Przyszłość kształcenia Z brakiem kwalifikowanych spawaczy zmaga się wiele przedsiębiorstw na całym świecie. Fronius Virtual Welding wykorzystując innowacyjną technologię, przeciwdziała temu trendowi, wskazując przyszłość w szkoleniach. System przeznaczony jest dla początkującego spawacza. Uczy bezpiecznie bez ryzyka, przekazując najwaŝniejsze informacje. Uczestnicy treningu uczą się spawania w realistycznych warunkach formowania spoiny w

20 poszczególnych pozycjach z odpowiednimi nastawami parametrów spawania. Uczy Tak zwany, wirtualny nauczyciel, zwraca uwagę na optymalną prędkość spawania, odstęp do przedmiotu spawanego i właściwy kąt natarcia palnika spawalniczego. Barwne informacje na ekranie, rzeczywiste odgłosy spawania, pokazują uczestnikowi treningu aktualny status, poprawne wartości, jak równieŝ wszystkie odchylenia. Dzięki temu istnieje bezpośrednia, natychmiastowa moŝliwość korekty w procesie nauki spawania. Oszczędny w uŝyciu UŜycie Virtual Welding przynosi znaczne oszczędności: aŝ do 25 % oszczędność materiału, niŝsze koszty wyszkolenia, poniewaŝ instruktor moŝe merytorycznie odnosić się do wyników. Dodatkowo jest moŝliwa, korzystna cenowo aktualizacja oprogramowania, umoŝliwiająca kształcenie w najnowszych technologicznych standardach. Fronius Virtual Welding jest do nabycia w dwóch odmianach: w formie terminala i do uŝycia mobilnego. Lut-Spaw Przedsiębiorstwo InŜynieryjne Pawilon 6A, Stoisko 38 Instalfit Plus To innowacyjny stop miedzi, cyny, fosforu i krzemu będący alternatywą dla lutów miedzianofosforowych z dodatkiem srebra. Idealny do zastosowań w przemyśle chłodniczym i klimatyzacyjnym. INSTALFIT PLUS to: Doskonała płynność Lutowina wolna od porowatości Większa plastyczność połączenia Niska temperatura topnienia (637 C 674 C) Ekonomiczność Opcja prętów otulonych Palnik LD 50 ECO Palnik z wbudowanym oszczędzaczem gazu (ekonomizerem). Ekonomizer w rękojeści pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na ustawienie płomienia oraz zredukować koszty zuŝycia gazu do 40%. Dostępny dla mieszanki propan-tlen, gaz ziemny tlen oraz acetylen-tlen. Zastosowanie: cięcie ręczne (do 100 mm), spawanie (do 20mm), lutowanie. Topnik lotny INSTALFLUX 70 EKO INSTALFLUX 70 EKO to nowy, ekologiczny, nietoksyczny topnik lotny. Nie zawiera metanolu. Jego innowacyjny skład chemiczny czyni topnik bezpieczniejszym zarówno w uŝytkowaniu jak i w magazynowaniu. Vanad 2000 a. s. Pawilon 6A, Stoisko 57 Przecinarka CNC Vanad Arena B&R Przecinarka Vanad Arena B&R jest nowoczesnym urządzeniem do cięcia plazmowego i tlenowego. WyposaŜona jest w przenośny panel kontrolny, ułatwiający operatorowi pracę z maszyną. System operacyjny oraz elektronika Vanad Arena zostały wykonane przez firmę Bernecker + Rainer Industrie Elektronik GmbH(B&R). Arena posiada szereg funkcji zwiększających wydajność pracy i jakość cięcia.

NOWOŚCI ITM POLSKA 2008 HAPE. ARCHIMEDES SA pawilon 5, stoisko 4

NOWOŚCI ITM POLSKA 2008 HAPE. ARCHIMEDES SA pawilon 5, stoisko 4 NOWOŚCI ITM POLSKA 2008 HAPE ARCHIMEDES SA pawilon 5, stoisko 4 Szlifierki proste: SZ150C1, SZ230C1 Szlifierki pionowa: SC230C5/K Szlifierka kątowa: SK180C9 Szlifierka prosta z napędem pneumatycznym typu

Bardziej szczegółowo

ŻÓŁTA FABRYKA PRZYSZŁOŚCI. stworzona przez FANUC Polska

ŻÓŁTA FABRYKA PRZYSZŁOŚCI. stworzona przez FANUC Polska ŻÓŁTA FABRYKA PRZYSZŁOŚCI stworzona przez FANUC Polska w celu wspierania konkurencyjności firm produkcyjnych Wrocław, 11 12 września 2014 roboinnowacje DLA KONKURENCYJNOŚCI FIRM PRODUKCYJNYCH Polski oddział

Bardziej szczegółowo

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE V PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE Haas Automation Inc. PL C iągłe doskonalenie to filozofia firmy Haas Automation. Nieustannie szukamy sposobów na ulepszanie naszych produktów CNC, aby móc oferować naszym Klientom

Bardziej szczegółowo

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE

PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE V PIONOWE CENTRA OBRÓBKOWE Haas Automation Inc. PL C iągłe doskonalenie to filozofia firmy Haas Automation. Nieustannie szukamy sposobów na ulepszanie naszych produktów CNC, aby móc oferować naszym Klientom

Bardziej szczegółowo

1/2015 EUROTOOL BLACH-TECH-EXPO SALON TECHNOLOGII CAX SALON KOOPERACJI PRZEMYSŁOWEJ SALON AUTOMATYKI I ROBOTYKI 13-15.10.2015

1/2015 EUROTOOL BLACH-TECH-EXPO SALON TECHNOLOGII CAX SALON KOOPERACJI PRZEMYSŁOWEJ SALON AUTOMATYKI I ROBOTYKI 13-15.10.2015 BIULETYN EUROTOOL 1/2015 BLACH-TECH-EXPO SALON TECHNOLOGII CAX SALON KOOPERACJI PRZEMYSŁOWEJ SALON AUTOMATYKI I ROBOTYKI 13-15.10.2015 20 LAT MINĘŁO Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń

Bardziej szczegółowo

NOWOŚCI TAROPAK 2010 Przygotowane na podstawie informacji nadesłanych przez wystawców. Stan na 23.07.2010

NOWOŚCI TAROPAK 2010 Przygotowane na podstawie informacji nadesłanych przez wystawców. Stan na 23.07.2010 NOWOŚCI TAROPAK 2010 Przygotowane na podstawie informacji nadesłanych przez wystawców. Stan na 23.07.2010 ACG Worldwide Pawilon 3A, stoisko 66 PVC/PVdC Polimerowa folia barierowa PVdC o wysokiej jakości

Bardziej szczegółowo

CENTRA TOKARSKIE CNC. Haas Automation Inc.

CENTRA TOKARSKIE CNC. Haas Automation Inc. T CENTRA TOKARSKIE CNC Haas Automation Inc. PL C iągłe doskonalenie to filozofia firmy Haas Automation. Nieustannie szukamy sposobów na ulepszanie naszych produktów CNC, aby oferować naszym klientom najwyższą

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 7/2013

Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 7/2013 Rok założenia 1909 www.mechanik.media.pl PL ISSN 0025-6552 Index 36522X Cena 16,00 zł (w tym 8% VAT) Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 7/2013 ROCZNIK 86 NR 7 LIPIEC 2013 METROLOGIA

Bardziej szczegółowo

BLACH-TECH-EXPO. ul. Galicyjska 9. 14-16 października 2014, Kraków. Szanowni Państwo! biuletyn 2014

BLACH-TECH-EXPO. ul. Galicyjska 9. 14-16 października 2014, Kraków. Szanowni Państwo! biuletyn 2014 EUROTOOL BLACH-TECH-EXPO 14-16 października 2014, Kraków Salon Technologii CAx Salon Kooperacji Przemysłowej Salon Automatyki i Robotyki Szanowni Państwo! biuletyn 2014 Na tę wiadomość czekaliśmy z utęsknieniem

Bardziej szczegółowo

ANDRE ABRASIVE ARTICLES

ANDRE ABRASIVE ARTICLES 2/2008 czerwiec NUMER 2 (35) 2008 FORUM NARZĘDZIOWE W numerze: Szanowni Państwo! Witam tuż przed wakacjami. Początek roku minął mi szybko, Wielkanoc była wcześnie, święta majowe odczułem jako krótkie,

Bardziej szczegółowo

Journal rozpoczęcie współpracy

Journal rozpoczęcie współpracy Journal rozpoczęcie współpracy DMG i MORI SEIKI rozpoczynają współpracę w Europie EMO 2011 rozpoczęcie wspólpracy DMG / MORI SEIKI na terenie Europy Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej:

Bardziej szczegółowo

Systemy laserowe: Podejmujemy wyzwania. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna

Systemy laserowe: Podejmujemy wyzwania. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Systemy laserowe: Podejmujemy wyzwania Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Dajemy przewagę w obróbce laserowej Spis treści Dajemy przewagę w obróbce laserowej.

Bardziej szczegółowo

FORUM NARZĘDZIOWE ISSN 1509-426X

FORUM NARZĘDZIOWE ISSN 1509-426X FORUM ARZĘDZIOWE ISS 1509-426X KWARTALIK IFORMACYJO-TECHICZY UMER 02 (43) 2010 Zamówione materiały F UMER 02 (43) 2010 dostarczamy w 24 godziny! OBERO Robert Dyrda ul. Cicha 15; 88-100 Inowrocław tel.

Bardziej szczegółowo

ZAAWANSOWANE METODY IDENTYFIKACJI BŁĘDÓW OBRABIAREK 1. WPROWADZENIE

ZAAWANSOWANE METODY IDENTYFIKACJI BŁĘDÓW OBRABIAREK 1. WPROWADZENIE InŜynieria Maszyn, R. 15, z. 1-2, 2010 obrabiarka, błąd przestrzenny identyfikacja, metoda Paweł TUREK 1 Wojciech KWAŚNY 1 Jerzy JĘDRZEJEWSKI 1 ZAAWANSOWANE METODY IDENTYFIKACJI BŁĘDÓW OBRABIAREK Przedstawiono

Bardziej szczegółowo

Znakowanie z TruMark: Łatwe znakowanie. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna

Znakowanie z TruMark: Łatwe znakowanie. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Znakowanie z TruMark: Łatwe znakowanie Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Bez TruMark Z TruMark Znakowanie z TruMark. Osiągnij swój sukces łatwiej z prostym

Bardziej szczegółowo

Przegląd maszyn: Program produkcji. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna

Przegląd maszyn: Program produkcji. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Przegląd maszyn: Program produkcji Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Wszystko, czego Państwo potrzebują. Spis treści TruLaser: Ekonomiczne cięcie grubych i

Bardziej szczegółowo

journal Premiera światowa: DMC 850 V i DMC 1150 V z CELOS i nowym design nº 1 2014

journal Premiera światowa: DMC 850 V i DMC 1150 V z CELOS i nowym design nº 1 2014 Magazyn dla klientów DMG MORI CELOS marki DMG MORI od pomysłu do gotowego produktu. 24 premiery światowe w 2014 roku, 9 z nich już w pierwszym półroczu. Systemy DMG MORI Rozwiązania z obszaru automatyzacji

Bardziej szczegółowo

#1 2012. ESAB News GLOBAL SOLUTIONS FOR LOCAL CUSTOMERS - EVERYWHERE

#1 2012. ESAB News GLOBAL SOLUTIONS FOR LOCAL CUSTOMERS - EVERYWHERE #1 2012 ESAB News GLOBAL SOLUTIONS FOR LOCAL CUSTOMERS - EVERYWHERE 2 ESAB News 1 2012 Od redakcji Szanowni Państwo, Mija właśnie 80 lat od opracowania w fi rmie ESAB pierwszych elektrod otulonych do stali

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczne cięcie grubych i cienkich blach.

Ekonomiczne cięcie grubych i cienkich blach. TruLaser: Ekonomiczne cięcie grubych i cienkich blach. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Podejmujemy wyzwania. Spis treści Podejmujemy wyzwania. 2 W rękach

Bardziej szczegółowo

FORUM NARZĘDZIOWE 36-37 DWUMIESIĘCZNIK INFORMACYJNO - TECHNICZNY ISSN 1509-426X

FORUM NARZĘDZIOWE 36-37 DWUMIESIĘCZNIK INFORMACYJNO - TECHNICZNY ISSN 1509-426X FORUM ARZĘDZIOWE ISS 1509-426X DWUMIESIĘCZIK IFORMACYJO - TECHICZY UMER 02 (59) 2013 36-37 MACH TOOL, Poznań 04. 07. 06. 2013 Hala 7A, Stoisko 10 cooperation sustains innovation Obrabiarki serii LX owy

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA DOSTAW. Dostawa wyposaŝenia uzupełniającego do Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie

SPECYFIKACJA DOSTAW. Dostawa wyposaŝenia uzupełniającego do Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie Zamawiający dopuszcza możliwość zaoferowania artykułów stanowiących przedmiot zamówienia innych od opisane w specyfikacji pod SPECYFIKACJA DOSTAW Dostawa wyposaŝenia uzupełniającego do Centrum Kształcenia

Bardziej szczegółowo

Przewodnik kieszonkowy Sondy dla obrabiarek CNC. Rozwiązania. Zapewniają poprawę jakości obróbki oraz wzrost wydajności

Przewodnik kieszonkowy Sondy dla obrabiarek CNC. Rozwiązania. Zapewniają poprawę jakości obróbki oraz wzrost wydajności Przewodnik kieszonkowy Sondy dla obrabiarek CNC Rozwiązania Zapewniają poprawę jakości obróbki oraz wzrost wydajności Sondy do obrabiarek CNC Rozwiązania Zawartość przewodnika kieszonkowego Niniejszy przewodnik

Bardziej szczegółowo

Opracowanie programu i realizacja obróbki elementów na obrabiarkach CNC 722[02].Z3.04

Opracowanie programu i realizacja obróbki elementów na obrabiarkach CNC 722[02].Z3.04 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Paweł Krawczak Opracowanie programu i realizacja obróbki elementów na obrabiarkach CNC 722[02].Z3.04 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy

Bardziej szczegółowo

Journal. milltap 700 szybkość i precyzja. Pierwsza wspólnie skonstruowana obrabiarka DMG i MORI SEIKI

Journal. milltap 700 szybkość i precyzja. Pierwsza wspólnie skonstruowana obrabiarka DMG i MORI SEIKI Journal 04 07 nlx + ctx Innowacyjna technologia w toczeniu uniwersalnym 14 15 sprint 50 Nowa seria bardzo szybkich obrabiarek 19 milltap 700 Szybkość i precyzja 24 25 dmu evo Dynamiczna, 5-osiowa obróbka

Bardziej szczegółowo

ISSN 1509-426X OBERON. Targi raport strona 10 EDM raport strona 14 Cięcie kształtowe raport strona 50

ISSN 1509-426X OBERON. Targi raport strona 10 EDM raport strona 14 Cięcie kształtowe raport strona 50 ISSN 1509-426X OBERON KWARTALNIK INFORMACYJNO-TECHNICZNY NUMER 01 (30) 2007 Targi raport strona 10 EDM raport strona 14 Cięcie kształtowe raport strona 50 OBRABIARKI F R E Z A R K I T O K A R K I C E N

Bardziej szczegółowo

Magazyn Omron. Wybrane wdrożenia

Magazyn Omron. Wybrane wdrożenia Magazyn Omron Nr 2 Wybrane wdrożenia Dynamicznie zmieniające się trendy i nieustanny rozwój rynków mają ogromny wpływ na kształtowanie się wymagań dotyczących producentów maszyn na całym świecie. Coraz

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 2/2013

Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 2/2013 Rok założenia 1909 www.mechanik.media.pl PL ISSN 0025-6552 Index 36522X Cena 16,00 zł (w tym 8% VAT) Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 2/2013 Artykuł na s. 94 ROCZNIK 86 NR 2 LUTY

Bardziej szczegółowo

NOWOŚĆ NOVELTY НОВИНКА NOWOŚĆ NOVELTY НОВИНКА NO НОВ PREMIERY INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ. ACG Worldwide SZUKAJ STOISK OZNACZONYCH TYM ZNAKIEM!

NOWOŚĆ NOVELTY НОВИНКА NOWOŚĆ NOVELTY НОВИНКА NO НОВ PREMIERY INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ. ACG Worldwide SZUKAJ STOISK OZNACZONYCH TYM ZNAKIEM! PREMIERY INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ SZUKAJ STOISK OZNACZONYCH TYM ZNAKIEM! Pawilon 3A, stoisko 66 PVC/PVdC Polimerowa folia barierowa PVdC o wysokiej jakości wykonania. Nawet przy stosunkowo cienkiej warstwie,

Bardziej szczegółowo

RENISHAW oferta na wszystkie dostępne na rynku akcesoria do maszyn współrzędnościowych oraz do obrabiarek

RENISHAW oferta na wszystkie dostępne na rynku akcesoria do maszyn współrzędnościowych oraz do obrabiarek s m a r t S O L U T I O N S PRECYZYJNE SYSTEMY POMIAROWE SOLUTIONIX Geomagic Mod.En Kilka słów o Nas Firma Smart Solutions powstała w połowie 2008 roku, kiedy to właściciel firmy postanowił zmierzyć się

Bardziej szczegółowo

CoroMill 176. innowacja we frezowaniu. Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 3/2013

CoroMill 176. innowacja we frezowaniu. Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 3/2013 Rok założenia 1909 www.mechanik.media.pl PL ISSN 0025-6552 Index 36522X Cena 16,00 zł (w tym 8% VAT) Miesięcznik Naukowo-Techniczny Agenda Wydawnicza SIMP NR 3/2013 CoroMill 176 innowacja we frezowaniu

Bardziej szczegółowo