Kredyt na zakup działki rekreacyjnej to pierwsze pytanie, które zostało postawione bankom.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kredyt na zakup działki rekreacyjnej to pierwsze pytanie, które zostało postawione bankom."

Transkrypt

1 Kredyt na zakup działki rekreacyjnej Kredyt na zakup działki rekreacyjnej to pierwsze pytanie, które zostało postawione bankom. Możliwość otrzymania kredytu na zakup działki rekreacyjnej w danym banku Udział odpowiedzi: pozytywnych 40% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 60% na zakup działki rekreacyjnej? Polbank Indywidualnie Aż w ośmiu z dwudziestu banków klienci mają możliwość sfinansowania zakupu działki rekreacyjnej. W oraz w Millennium można tego dokonać pod warunkiem, że działka umożliwia zabudowę mieszkaniową lub na działce już stoi całoroczny domek letniskowy. Takie odpowiedzi uzyskały jedynie pół punktu.

2 Kredyt na zakup działki rolnej Ziemia rolna służy do szeroko pojętej działalności rolniczej. Część inwestorów kupuje taką nieruchomość w zupełnie innym celu. Zmierzają takie grunty odrolnić, tj. zmienić przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby została wyłączona z produkcji rolnej. Dzięki temu na działce istnieje możliwość postawienia nieruchomości, co znacznie podnosi wartość takiej działki. Które banki zdecydują się na kredytowanie takiej inwestycji? Możliwość skredytowania zakupu działki rolnej w danym banku Udział odpowiedzi: pozytywnych 35% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 65% na zakup działki rolnej? Polbank

3 Siedem banków ma taki cel kredytowania w ofercie pożyczek, co stanowi 35 proc. ankietowanych banków. Warto także podkreślić, że PNP Paribas oraz postawiły dodatkowe warunki takie jak perspektywiczna lokalizacja (w celu odrolnienia) czy działka, która daje możliwość zabudowy mieszkaniowej. W praktyce więc w niektórych bankach może nie być tak łatwo o kredyt na działkę rolną. Kredyt na nabycie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu Kolejnym niestandardowym celem finansowania jest lokatorskie prawo do lokalu. Jak banki ustosunkowały się do finansowania nabycia tego ograniczonego prawa rzeczowego? Możliwość uzyskania kredytu w celu nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w danym banku Udział odpowiedzi: pozytywnych 45% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 55% na wykup mieszkania spółdzielczego z nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu?

4 Polbank Pozytywną odpowiedź udzieliło aż dziewięć banków, skłonnych sfinansować taki zakup. Osoby, które zamierzają nabyć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mogą udać się do kilku banków, co pozwala na wybór korzystnej oferty cenowej. Kredyt na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu W odróżnieniu od lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wiąże się z dużo większymi uprawnieniami po stronie kredytobiorcy, co oznacza mniejsze ryzyko po stronie kredytodawcy. Możliwość uzyskania kredytu w celu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w danym banku Udział odpowiedzi: pozytywnych 100% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 0% na wykup mieszkania spółdzielczego z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

5 Wszystkie banki udzieliły twierdzącej odpowiedzi. Kredyt na wkład inicjacyjny na mieszkanie z TBS-u Kredyt finansujący mieszkanie w TBS-ie z punktu widzenia banku jest ryzykowny gdyż osoba mieszkająca w TBS-ie nie jest właścicielem mieszkania, co wiąże się z dużym ryzykiem po stronie banku. Możliwość otrzymania w danym banku kredytu na pokrycie wkładu inicjacyjnego w ramach TBS-u Udział odpowiedzi: pozytywnych 30% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 70% na wkład inicjacyjny na mieszkanie z TBS?

6 Zaledwie 6 banków jest skłonne ponieść ryzyko sfinansowania wkładu inicjacyjnego w mieszkaniach TBS. Kredyt na wykup mieszkania z TBS-u Wykup mieszkania z TBS-u wydaje się bezpieczniejszą formą finansowania dla banku kredytodawcy. Ciekawe, czy skłoni to większą ilość banków do udzielania tego rodzaju pożyczek. Możliwość otrzymania w danym banku kredytu na wykup mieszkania z TBS-u.\ Udział odpowiedzi: pozytywnych 30% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 70% na wykup mieszkania z TBS?

7 Zaledwie 30 proc. banków jest gotowe sfinansować wykup mieszkania z TBS-u. Getin Bank dodatkowo stawia warunek, że będzie możliwość wyodrębnienia osobnej Księgi Wieczystej na takim lokalu mieszkalnym. Kredyt na zakup siedliska Z zakupem siedliska wiąże się wiele zawiłości prawnych. Jest to słabo uregulowana w polskim prawie kwestia. Próbując przybliżyć taką możliwość inwestycyjną, Comperia postanowiła zapytać banki o możliwość kredytu na zakupienie siedliska. Możliwość otrzymania kredytu na zakup siedliska Udział odpowiedzi: pozytywnych 65% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 35% na zakup siedliska? Indywidualnie

8 Okazuje się, że większość banków ma w swojej ofercie siedlisko jako potencjalny cel kredytowania. Klienci zainteresowani takim kredytem mogą udać się aż do 13 z 20 ankietowanych banków. Kredyt na zakup/budowę garażu W kolejnym pytaniu zapytaliśmy banki o możliwość sfinansowania budowy garażu. Możliwość otrzymania kredytu na zakup lub budowę garażu Udział odpowiedzi: pozytywnych 60% negatywnych 40% Czy bank udzieli kredytu na zakup/budowę garażu?

9 Większość odpowiedz była pozytywna, lecz w niektórych przypadkach banki sfinansują budowę garażu tylko w konkretnym momencie inwestycji. Chodzi o chwili, kiedy dokonujemy budowy garażu łącznie z lokalem lub budynkiem mieszkalnym. Takie działanie uniemożliwia budowę wolnostojącego garażu realizowaną po zakończeniu budowy nieruchomości głównej. Kredyt na zakup lokalu mieszkalnego z pomieszczeniem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej Kolejne pytanie dotyczyło zakupu na kredyt lokalu łączącego funkcje mieszkaniowe i zarobkowe. Taka sytuacja może nastąpić w wyniku budowy domu wraz z warsztatem samochodowym czy np.: gabinetem lekarskim. Możliwość otrzymania kredytu na zakup lokalu mieszkalnego z pomieszczeniem przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej Proc. odpowiedzi: pozytywnych 70% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 30% na zakup lokalu mieszkalnego z pomieszczeniem przeznaczonym do prowadzenia działalności gosp.? Indywidualnie

10 Zdecydowana większość banków zgadza się na finansowanie lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem do prowadzenia działalności gospodarczej- takiej odpowiedzi udzieliło aż 70 proc. banków. Część z nich określa udział powierzchni komercyjnej w całkowitej powierzchni nieruchomości. Udział ten nie może przekroczyć połowy powierzchni całkowitej, a w niektórych przypadkach nawet proc. Kredyt na zakup lokalu komercyjnego (stricte pod działalność gospodarczą) Zapytaliśmy też banki o możliwość sfinansowania zakupu wyłącznie lokalu komercyjnego, służącego wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Możliwość otrzymania kredytu na zakup lokalu komercyjnego Udział odpowiedzi: pozytywnych 30% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 70% na zakup lokalu komercyjnego (stricte pod działalność gosp.)? Indywidualnie

11 Niestety, większość banków odmówi klientom, którzy będą chcieli zaciągnąć kredyt na zakup lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej. Trudności wynikają zapewne z wysokiego ryzyka banku i sytuacji, w których działalność gospodarcza nie przyniesie oczekiwanych wyników. Kredyt na zaadaptowanie strychu Adaptacja strychu na cele mieszkaniowe może okazać się atrakcyjnym przedsięwzięciem szczególnie w centrach miast. Z drugiej strony na takie działanie trzeba uzyskać zgodę np.: administratora budynku, sąsiadów i jeszcze znaleźć na to fundusze. Spytaliśmy, czy banki pożyczą pieniądze na taki cel? Możliwość otrzymania kredytu na adaptację strychu Udział odpowiedzi: pozytywnych 80% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 20% na adaptację strychu? Indywidualnie

12 Niektóre banki stawiają pewne, dodatkowe warunki, np. by strych miał wyodrębnioną księgę wieczystą. Generalnie 80 proc. banków udzieliło odpowiedzi pozytywnej na zadane pytanie. Kredyt na zakup nieruchomości za granicą Następne pytanie dotyczyło kredytu hipotecznego na nieruchomość zakupioną za granicą. Taka operacja utrudnia rzetelną wycenę nieruchomości przez rzeczoznawców bankowych, co oznacza poniesienie wysokiego ryzyka przez kredytodawcę. Możliwość otrzymania kredytu na zakup nieruchomości za granicą Udział odpowiedzi: pozytywnych 0% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 100%...na zakup nieruchomości za granicą?

13 Okazuje się, że skala ryzyka przerasta dopuszczalne normy, jakie przyjęły ankietowane banki. Część z nich co prawda oferuje pożyczkę hipoteczną na zakup nieruchomości za granicą lub ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości znajdującej się w Polsce. I to wydaje się jedynym wyjściem dla osób, które mają już jakieś środki na zakup nieruchomości za granicą. Kredyt na zagospodarowanie działki Możliwość zagospodarowania działki była kolejną kwestią poruszoną w ankiecie. Możliwość otrzymania kredytu na zagospodarowanie działki Udział odpowiedzi: pozytywnych 65% negatywnych 35% Czy bank udzieli kredytu na zagospodarowanie działki?

14 Okazuje się, że mniej niż połowa banków nie przewiduje kredytów na ten cel. Inne mogą pomóc klientom w sfinansowaniu takiego zakupu, pod warunkiem, że zagospodarowanie działki ma na celu późniejszą inwestycję budowlaną na jej terenie. Kredyt na refinansowanie zakupu nieruchomości wstecz Refinansowanie zakupu nieruchomości wstecz jest rozwiązaniem dla osób, które kupiły mieszkanie za gotówkę i chcą ją teraz odzyskać, zaciągając kredyt. Możliwość otrzymania kredytu refinansującego zakup wstecz Udział odpowiedzi: pozytywnych 85% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 15% na refinansowanie zakupu nieruchomości wstecz?

15 Zaledwie 3 na 20 ankietowanych banków odeślą klienta z kwitkiem w opisanej sytuacji. W większości banków takie rozwiązanie jest możliwe pod warunkiem, że refinansowanie nieruchomości wstecz następuje nie później niż miesiące od jej zakupu. Kredyt zabezpieczony kilkoma nieruchomościami Zabezpieczenie kredytu kilkoma nieruchomościami wydaje się kwestią pożądaną przez każdy bank, gdyż zmniejsza ryzyko przy ewentualnym niespłacaniu kredytu przez klienta. Możliwość otrzymania kredytu zabezpieczonego kilkoma nieruchomościami Udział odpowiedzi: pozytywnych 95% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 5% zabezpieczonego kilkoma nieruchomościami?

16 W 95 proc. przypadków klient może liczyć na pomoc ze strony banków. Tylko bank BPS nie przewiduje takiej możliwości w swojej ofercie. Pozostałe banki są skłonne udzielić kredytu zabezpieczonego na kilku nieruchomościach. Kredyt zabezpieczony na udziałach w nieruchomości Tym razem spróbowaliśmy odwrócić nieco pytanie. Kredyt zabezpieczony na udziałach nieruchomości oznacza, że na tej samej nieruchomości mogą być zaciągnięte także inne kredyty. Takie rozwiązanie nie jest korzystne dla banków. Możliwość otrzymania kredytu zabezpieczonego na udziałach w nieruchomości Udział odpowiedzi: pozytywnych 5% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 95% zabezpieczonego na udziałach w nieruchomości?

17 Taki jest też wynik nadesłanych odpowiedzi. Zaledwie jeden z ankietowanych banków udzieli kredytu zabezpieczonego samymi udziałami na nieruchomości. Kredyt pomostowy na finansowanie inwestycji objętej dotacją z Unii Europejskiej Kredyt pomostowy jest pomocny w momencie, kiedy dotacja z UE nastąpi po określonym czasie. Tymczasem klient aby rozpocząć daną inwestycję potrzebuje środki na początku projektu. Możliwość otrzymania kredytu na finansowanie inwestycji objętej dotacją z UE Udział odpowiedzi: pozytywnych 15% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 85% pomostowego na finansowanie inwestycji objętej dotacją z UE? Indywidualnie

18 Indywidualnie Zaledwie trzy banki zgodziły się na takie rozwiązanie, aby wypłacić środki na daną inwestycję z zabezpieczeniem ich późniejszej refundacji przez Unię Europejską. Kredyt na sfinansowanie inwestycji deweloperskiej Sfinansowanie inwestycji deweloperskich to ogromne wyzwanie dla każdego banku. W związku z tym nie oczekiwaliśmy wielu pozytywnych odpowiedzi w tej kategorii. Możliwość otrzymania kredytu na sfinansowanie inwestycji deweloperskiej Udział odpowiedzi: pozytywnych 30% Czy bank udzieli kredytu negatywnych 70% na sfinansowanie inwestycji deweloperskiej (kredyty dla deweloperów)? Indywidualnie

19 Inwestycję deweloperską jest gotów sfinansować tylko co trzeci bank biorący udział w ankiecie. Nie jest to wysoki udział w ogólnej liczbie banków, ale z drugiej strony pamiętać należy, że ponoszą one w tym przypadku większe ryzyko w porównaniu z udzieleniem choćby kredytów mieszkaniowych na już zbudowaną nieruchomość.

20 Comperia.pl S.A., założona w 2008 roku, była pierwszą w Polsce porównywaką produktów finansowych, twórcą tej kategorii w polskim Internecie. Obecnie należy do najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w kraju. Według danych Google Analytics serwisy Grupy Comperia.pl poświęcone finansom osobistym odwiedza co miesiąc milion internautów. W skład Grupy Comperia, oprócz porównywarki finansowej Comperia.pl, wchodzi także serwis Banki.pl, portal poświęcony kredytom hipotecznym ehipoteka.com.pl serwis motoryzacyjny Autoa.pl, portal Kontoteka.pl oraz ComperiaLead czyli rozbudowany program partnerski. Comperia.pl S.A. notowana jest na rynku New Connect.

Ranking najbardziej hipoelastycznych banków

Ranking najbardziej hipoelastycznych banków Ranking najbardziej hipoelastycznych banków Po raz kolejny Comperia postanowiła przeprowadzić ranking banków, które oferując nam kredyt hipoteczny godzą się na finansowanie za jego pomocą jak najszerszej

Bardziej szczegółowo

Jak skredytować budowę domu?

Jak skredytować budowę domu? Jak skredytować budowę domu? W ABC kredytów mieszkaniowych staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania, nurtujące większość z nas w sytuacji ubiegania się o kredyt. Zasygnalizowaliśmy podstawowe

Bardziej szczegółowo

Program seminarium naukowego Szanse młodych na własne mieszkanie

Program seminarium naukowego Szanse młodych na własne mieszkanie Program seminarium naukowego Szanse młodych na własne mieszkanie 10.00 Otwarcie seminarium Słowo wstępne - Aleksander Scheller, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości 10.15-11.15 Analiza rynku

Bardziej szczegółowo

D om.gratka.pl to najbardziej rozpoznawalny serwis

D om.gratka.pl to najbardziej rozpoznawalny serwis Spis treści: 1. Ceny mieszkań 2. Ceny domów 3. Ceny działek i gruntów 4. Ceny mieszkań na wynajem 5. Program Fundusz Mieszkań na Wynajem 6. Rynek kredytowy: zmiany oprocentowania i wprowadzenie kolejnych

Bardziej szczegółowo

Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r.

Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r. Drogi Czytelniku, Copyright by Dom Kredytowy Notus S.A zdjęcia: Fotolia, istcok International Inc., Shutterstock, Inc. Warszawa, 2013 r. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przedrukowywanie i rozpowszechnianie

Bardziej szczegółowo

Czym jest kredyt hipoteczny i jakie mamy jego rodzaje?

Czym jest kredyt hipoteczny i jakie mamy jego rodzaje? Czym jest kredyt hipoteczny i jakie mamy jego rodzaje? Autor: Przemysław Mudel p.mudel@niezaleznydoradca.pl Copyright 2007 Przemysław Mudel Edycja z dnia: 02 stycznia 2012 W ostatnim okresie nastąpiło

Bardziej szczegółowo

ABC KREDYTU HIPOTECZNEGO

ABC KREDYTU HIPOTECZNEGO ABC KREDYTU HIPOTECZNEGO Redakcja: Agnieszka Bąk Kredyt hipoteczny jest często jedyną szansą na zakup własnego mieszkania. Zaciągnięcie takiego zobowiązania to ryzyko zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla

Bardziej szczegółowo

http://dochodpasywny.edu.pl

http://dochodpasywny.edu.pl Strona 1 Tylko teraz masz niepowtarzalną okazję sięgnąć po wiedzę, której nie posiada 99% ludzi w Polsce. OTO KLUCZ DO TAJEMNIC MILIONERÓW >>> Jak zbudować majątek zaczynając od zera

Bardziej szczegółowo

Kto może dostać kredyt hipoteczny (i jakie warunki musi spełnić)?

Kto może dostać kredyt hipoteczny (i jakie warunki musi spełnić)? ROZDZIAŁ I Kto może dostać kredyt hipoteczny (i jakie warunki musi spełnić)? 1. Ogólne warunki uzyskiwania kredytów hipotecznych Bogacenie się społeczeństwa, powszechna zmiana wymagań, migracje do wielkich

Bardziej szczegółowo

Wszystko o gwarancji de minimis

Wszystko o gwarancji de minimis Wszystko o gwarancji de minimis Przewodnik dla przedsiębiorców Wrocław, 2013 r. Spis treści 1. Gwarancja de minimis informacje ogólne... 3 1.1 Na czym polegają gwarancje?... 3 1.2 Dlaczego gwarancje de

Bardziej szczegółowo

PROSTA DROGA DO KREDYTU NA WŁASNE M

PROSTA DROGA DO KREDYTU NA WŁASNE M Poradnik klienta usług finansowych Łukasz Reksa Joanna Zaleska PROSTA DROGA DO KREDYTU NA WŁASNE M Warszawa 2012 Publikacja została wydana nakładem Komisji Nadzoru Finansowego Komisja Nadzoru Finansowego

Bardziej szczegółowo

PrzeWodnik po usługach finansowych

PrzeWodnik po usługach finansowych PrzeWodnik po usługach finansowych Warszawa, 2012 r. Spis treści Wstęp... 5 Pytania i odpowiedzi... 7 1. Jakie są rodzaje kredytów?...7 2. Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?...9 3. Czy w przypadku

Bardziej szczegółowo

e-finanse : finansowy kwartalnik internetowy Nr 4/2005

e-finanse : finansowy kwartalnik internetowy Nr 4/2005 e-finanse : finansowy kwartalnik internetowy Nr 4/2005 www.e-finanse.com dr Jan Szczepanik Katedra Finansów i Rachunkowości Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej

Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej Raport podsumowujący badanie możliwości stworzenia Instrumentu Finansowego dla organizacji pozarządowych i instytucji ekonomii społecznej Warszawa, maj 2011 r. 1. Wprowadzenie Æ Badanie możliwości stworzenia

Bardziej szczegółowo

Działalność deweloperska na przykładzie nieruchomości mieszkaniowych w Polsce

Działalność deweloperska na przykładzie nieruchomości mieszkaniowych w Polsce 649 Akademii Ekonomicznej w Krakowie 24 Katedra Ekonomiki Nieruchomości i Procesu Inwestycyjnego Działalność deweloperska na przykładzie nieruchomości mieszkaniowych w Polsce 1. Wprowadzenie Trudna sytuacja

Bardziej szczegółowo

DOSTĘPNOŚĆ KREDYTÓW NA INWESTYCJE DEWELOPERSKIE. CZY W POLSCE BĘDĄ PIENIĄDZE NA BUDOWĘ MIESZKAŃ?

DOSTĘPNOŚĆ KREDYTÓW NA INWESTYCJE DEWELOPERSKIE. CZY W POLSCE BĘDĄ PIENIĄDZE NA BUDOWĘ MIESZKAŃ? 0 Smart Investments DOSTĘPNOŚĆ KREDYTÓW NA INWESTYCJE DEWELOPERSKIE. CZY W POLSCE BĘDĄ PIENIĄDZE NA BUDOWĘ MIESZKAŃ? Raport kwartalny Marzec 2010 -''./ '( )* +,-''./ $%!"##!"&& CEE Property Group Sp. z

Bardziej szczegółowo

Pomagamy znajomym... Transferowa karuzela

Pomagamy znajomym... Transferowa karuzela + magazyn klientów GBS Bank 02/2013 (07) Pomagamy znajomym... Transferowa karuzela 2 + przedmowa Słowem wstępu Drodzy Czytelnicy, tytułem przedmowy tradycyjnie zwracam się do Was by zachęcić do przeczytania

Bardziej szczegółowo

Ranking inwestycji deweloperskich

Ranking inwestycji deweloperskich 2 Spis treści Wstęp Top trendy mieszkaniowe 2013 Mieszkaniowy obraz Polaka Jakie mieszkania budują deweloperzy? Jakich mieszkań pragną Polacy? Wojna Domowa 2013. Wyniki plebiscytu internautów Wojna Domowa

Bardziej szczegółowo

RAPORT RAPORT 2014. Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach. Jakich nieruchomości szukali Polacy. Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku

RAPORT RAPORT 2014. Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach. Jakich nieruchomości szukali Polacy. Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku Rynek nieruchomości 2014 RAPORT Zmiany cen nieruchomości w wybranych kategoriach Jakich nieruchomości szukali Polacy Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku Prognozy na rynku nieruchomości w 2015 roku

Bardziej szczegółowo

STUDIA I PRACE KOLEGIUM ZARZĄDZANIA I FINANSÓW

STUDIA I PRACE KOLEGIUM ZARZĄDZANIA I FINANSÓW STUDIA I PRACE KOLEGIUM ZARZĄDZANIA I FINANSÓW ZESZYT NAUKOWY 110 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie SKŁAD RADY NAUKOWEJ ZESZYTÓW NAUKOWYCH KZiF prof. dr hab. Janusz Ostaszewski przewodniczący dr hab.

Bardziej szczegółowo

PERŁY POLSKIEGO LEASINGU

PERŁY POLSKIEGO LEASINGU 31 Wartość sprzętu i oprogramowania IT kwartale 2015 r. (netto w mln zł) Lp. Spółka IT 1. Europejski Fundusz 19,34 2. Millennium Leasing Sp. z o.o. 15,23 3. ING Lease (Polska) Sp. z o.o. 14,74 4. SG Equipment

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI JHM DEVELOPMENT S.A.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI JHM DEVELOPMENT S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI JHM DEVELOPMENT S.A. OBEJMUJĄCE OKRES OD 01 STYCZNIA 2014 DO 31 GRUDNIA 2014 Strona 2 z 46 Spis treści 1. ZASADY SPORZĄDZANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO... 7 2. DZIAŁALNOŚĆ

Bardziej szczegółowo

Kredyty we frankach. Rzeczywista skala problemu dla polskiej gospodarki. Konsekwencje realizacji proponowanych rozwiązań.

Kredyty we frankach. Rzeczywista skala problemu dla polskiej gospodarki. Konsekwencje realizacji proponowanych rozwiązań. Kredyty we frankach Rzeczywista skala problemu dla polskiej gospodarki. Konsekwencje realizacji proponowanych rozwiązań. Raport opracowany pod kierownictwem dra Bohdana Wyżnikiewicza Warszawa Czerwiec

Bardziej szczegółowo

Ubezpieczenie jako metoda zarządzania ryzykiem kredytowym wierzytelności hipotecznych

Ubezpieczenie jako metoda zarządzania ryzykiem kredytowym wierzytelności hipotecznych PATRYCJA KOWALCZYK-RÓLCZYŃSKA Ubezpieczenie jako metoda zarządzania ryzykiem kredytowym wierzytelności hipotecznych Finansowanie rynku nieruchomości za pomocą kredytów hipotecznych obarczone jest wieloma

Bardziej szczegółowo

Nie polegaj na finansowaniu pomostowym

Nie polegaj na finansowaniu pomostowym Możliwość prefinansowania dotacji i współfinansowania inwestycji kredytem jest coraz chętniej wykorzystywana również przez podmioty państwowe i samorządowe. Coraz chętniej inwestorzy tworzą naprawdę ogromne

Bardziej szczegółowo

RANKING KREDYTÓW NA ZAKUP MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM WARSZAWA, 26 CZERWCA 2013 R.

RANKING KREDYTÓW NA ZAKUP MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM WARSZAWA, 26 CZERWCA 2013 R. RANKING KREDYTÓW NA ZAKUP MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM WARSZAWA, 26 CZERWCA 2013 R. Expander Advisors sp. z o.o. wraz z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich przygotował po raz pierwszy ranking kredytów

Bardziej szczegółowo

Bariery rozwoju rynku kredytów hipotecznych udzielanych na cele mieszkaniowe w Polsce

Bariery rozwoju rynku kredytów hipotecznych udzielanych na cele mieszkaniowe w Polsce mgr Adrianna Szopa Studium Doktoranckie Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach promotor rozprawy doktorskiej: prof. dr hab. Irena Pyka Bariery rozwoju rynku kredytów hipotecznych udzielanych

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH MIESZKANIE. czyli jak bezpiecznie kupić pierwsze M od dewelopera

PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH MIESZKANIE. czyli jak bezpiecznie kupić pierwsze M od dewelopera PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH MIESZKANIE czyli jak bezpiecznie kupić pierwsze M od dewelopera 1 2 Spis treści Wstęp EKSPERCI REKOMENDUJĄ...7 Rozdział 1 SZUKAMY MIESZKANIA OD CZEGO ZACZĄĆ?...9 Rozdział 2 PIERWSZA

Bardziej szczegółowo

Jednostkowe Sprawozdanie Zarządu z działalności Comperia.pl S.A. za rok 2013

Jednostkowe Sprawozdanie Zarządu z działalności Comperia.pl S.A. za rok 2013 Jednostkowe Sprawozdanie Zarządu z działalności Comperia.pl S.A. za rok 2013 Warszawa dnia 30 kwietnia 2014 Comperia.pl S.A., założona w 2008 roku, była pierwszą w Polsce porównywaką produktów finansowych,

Bardziej szczegółowo

RANKING KREDYTÓW NA ZAKUP MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM

RANKING KREDYTÓW NA ZAKUP MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM RANKING KREDYTÓW NA ZAKUP MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM WARSZAWA, 26 CZERWCA 2013 R. Expander Advisors sp. z o.o. wraz z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich przygotował po raz pierwszy ranking kredytów

Bardziej szczegółowo