PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI"

Transkrypt

1 BPAS (lub ) PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI Aborcja farmakologiczna: Pigułka aborcyjna Czym jest pigułka aborcyjna? Pigułka aborcyjna jest lekiem, który przerywa ciążę. Medyczna nazwa tabletka aborcyjnej to mifepriston. Działa poprzez blokowanie hormonu progesteronu. Bez progesteronu wyściółka macicy podlega zniszczeniu i nie ma możliwości kontynuowania ciąży. Po pigułce aborcyjnej podaje się inny lek o nazwie mizoprostol, który powoduje skurcze macicy, wynikiem są skurcze i krwawienie podobne do poronienia. Metoda ta może być stosowana do 24. tygodnia ciąży w BPAS. Oczekiwany przebieg zależy od tego, czy ciąża trwała krócej czy dłużej niż 10 tygodni. Poniżej zamieszczono więcej informacji. Pigułka aborcyjna do 10 tygodni Personel medyczny BPAS poda w klinice pacjentce pigułkę aborcyjną mifepriston do połknięcia. W przypadku ciąż do 9 tygodni można przyjąć drugi lek, mizoprostol, w tym samym czasie. W przypadku ciąż powyżej 9 tygodni, lub w razie gdy pacjentka woli zaczekać, opuszcza się klinikę i wraca w dowolnym momencie 1-3 dni później. Personel medyczny omówi te opcje z pacjentką. Większość kobiet jest w stanie wykonywać swoje zwykłe czynności w domu lub w pracy po wzięciu mifepristonu, ale może wystąpić nieznaczne krwawienie i ból podobnie jak w przypadku miesiączki. Jest mało prawdopodobne, aby doszło do aborcji po przyjęciu pierwszej pigułki. Jeżeli jednak pacjentka dojdzie do wniosku, że poroniła pomiędzy wizytami, należy nas o tym poinformować. Wykonane zostanie badanie USG, aby zdecydować, czy konieczne jest dalsze leczenie. Mogą wystąpić nudności lub wymioty. Jeśli dojdzie do wymiotów w ciągu 1,5 godziny od momentu przyjęcia pigułki, należy możliwie jak najszybciej poinformować klinikę, może zaistnieć konieczność ponownego przyjęcia pigułki. Tabletki mizoprostolu umieszcza się w pochwie albo bezpośrednio po przyjęciu pierwszej pigułki, albo innego dnia. Pacjentka może wprowadzić tabletki osobiście, lub może to wykonać personel medyczny. Tabletki można wprowadzić w pozycji leżącej, siedząc w kucki, lub stojąc z uniesioną jedną nogą zależnie od tego, co jest dla pacjentki najwygodniejsze. Należy je wprowadzić możliwie jak najgłębiej do pochwy. Nie trzeba przykładać zbyt dużej wagi do dokładnej pozycji tabletek w pochwie; ich skuteczność nie zależy od umieszczenia w określonej lokalizacji.

2 Pacjentka otrzyma do przyjęcia antybiotyki i leki przeciwbólowe, wraz z instrukcją użytkowania i poradami dotyczącymi należytej opieki. Pacjentka następnie opuszcza klinikę, proces aborcji zostanie zakończony w domu. Obecność innej osoby może pomóc w łatwiejszym przejściu tego procesu. Tabletki mizoprostolu spowodują skurcze i silne krwawienie. Zwykle rozpoczyna się to 2 godziny po przyjęciu mizoprostolu, ale może rozpocząć się wcześniej. Krwawienie i skurcze zwykle trwają przez kilka godzin; na tym etapie prawdopodobnie konieczne będzie przyjęcie leków przeciwbólowych. Aby uzyskać więcej informacji na temat kontroli bólu należy zapoznać się z zawartością stron 21 i 22. Podczas aborcji można zaobserwować duże skrzepy krwi lub tkanki. Tkanka będzie większa i bardziej rozpoznawalna w przypadku dłuższego trwania ciąży. Poniżej 8. tygodnia istnieje jedynie prawdopodobieństwo zaobserwowania worka, w obrębie którego rozwija się płód na wczesnym etapie rozwoju. Płód 10-tygodniowy ma rozmiar dużego pojedynczego winogrona i można rozpoznać jego kształt. Jeżeli pacjentka ma obawy dotyczące tego, co może zobaczyć podczas aborcji, należy omówić tę kwestię z personelem medycznym. U większości kobiet do zakończenia ciąży dochodzi w trakcie 4 lub 5 godzin po przyjęciu mizoprostolu. U innych może to trwać krócej lub dłużej. U prawie wszystkich kobiet dochodzi do poronienia w ciągu kilku dni. Normalnym zjawiskiem jest występowanie niewielkiego krwawienia lub plamienia do 4 tygodni po aborcji. Należy używać podpasek, gdyż umożliwia to łatwiejsze kontrolowanie intensywności krwawienia. Jeżeli nie doszło do krwawienia w ciągu 24 godzin od przyjęcia mizoprostolu, należy skontaktować się z kliniką BPAS lub z naszą linią telefoniczną poświęconą opiece po leczeniu. Nasza linia telefoniczna opieki po leczeniu Aftercare Line jest dostępna dla pacjentów w każdej chwili, 7 dni w tygodniu pod numerem (lub ). Skutki uboczne U większości kobiet aborcja farmakologiczna przypomina wczesne poronienie. Normalną sytuacją jest wystąpienie krwawienia oraz skurczy. Mogą również wystąpić: zawroty głowy nudności lub wymioty ból głowy biegunka przejściowe zaczerwienienie lub poty Poniżej zamieszczono kilka komentarzy kobiet, które zastosowały pigułkę aborcyjną: Przypominało to naprawdę intensywną miesiączkę. Dało się to wytrzymać, a ból przeszedł. Stosowałam butelkę z gorącą wodą, co naprawdę pomogło. Pigułka aborcyjna nie była tak bezproblemowa jak uważałam. W moim odczuciu ból był dość silny.

3 Zagrożenia i powikłania związane z pigułką aborcyjną do 10 tygodni Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Nieprzewidywalny czas trwania procedury (zmienne) Skutki uboczne stosowanych leków jak nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka/dreszcze (często występujące) Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża nie rozwija się dalej, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (5 przypadków na 100, gdy leki są przyjmowane w tym samym czasie, 3 przypadki na 100 przy przyjęciu ich w odstępie godzin) Zakażenie (2 przypadki na 1000) Nieprzewidywalne, nieregularne lub przedłużające się krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (często występujące) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Kontynuacja ciąży (2 przypadki na 100, gdy leki są przyjmowane w tym samym czasie, mniej niż 1 przypadek na 100 przy przyjęciu ich w odstępie godzin) Krwotok bardzo silne krwawienie (2 przypadki na 1000) Nierozpoznana ciąża ektopowa pozamaciczna (1 przypadek na 7000) Zgon (1 przypadek na ) Problemy psychologiczne (zmienne) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej (7 przypadków na 100, gdy leki są przyjmowane w tym samym czasie, 3 przypadki na 100 przy przyjęciu ich w odstępie godzin) Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (2 przypadki na ) Dodatkowe informacje dotyczące pigułki aborcyjnej do 10 tygodni Karmienie piersią podczas aborcji farmakologicznej W przypadku pacjentek karmiących piersią w okresie aborcji, należy mieć świadomość, że mifepriston przechodzi do mleka matki. Dotychczasowe badania nie wykazywały, by powodowało to jakiekolwiek problemy dla niemowlęcia. Jednak dla ostrożności można przerwać karmienie piersią na 2 dni po przyjęciu pigułki aborcyjnej.

4 Niewielka ilość mizoprostolu będzie obecna w mleku matki po jego przyjęciu. W przypadku kobiet karmiących mizoprostol może rzadko powodować biegunkę u niemowlęcia. Aby zmniejszyć ryzyko można odczekać 6 godzin pomiędzy zastosowaniem mizoprostolu a karmieniem piersią. Proszę nas poinformować o fakcie karmienia piersią, umożliwi to wspólne opracowanie najlepszego planu działania. Zwalczanie bólu Po aborcji farmakologicznej większość kobiet będzie odczuwać silne skurcze, podobne do bólów miesiączkowych. Dostępnych jest wiele sposobów zmniejszenia bólu: noszenie wygodnej odzieży pobyt w znajomym i spokojnym miejscu umieszczenie poduszki elektrycznej lub termoforu w okolicy podbrzusza stosowanie leków przeciwbólowych, jak ibuprofen i kodeina Jak dostać leki przeciwbólowe W miejscowej aptece można zakupić tabletki ibuprofenu, o mocy 200 mg lub 400 mg. Personel medyczny BPAS zaoferuje pacjentce również kodeinę 30 mg, przepisaną przez jednego z naszych lekarzy, do przyjmowania w domu. Kodeina 30 mg jest dostępna wyłącznie na receptę. Niektóre produkty, które można zakupić w aptece mają niższe dawki kodeiny w połączeniu z ibuprofenem lub paracetamolem. Nie zapewnią one jednak tak silnego uśmierzenia bólu jak przepisywana przez nas kodeina. Jak stosować te leki Ibuprofen w przypadku bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Kodeina w przypadku bólu o nasileniu umiarkowanym do silnego. Można rozpocząć od stosowania ibuprofenu, dodając kodeinę, gdy konieczne będzie silniejsze złagodzenie bólu. Można również rozpocząć od kodeiny. Zależy to od decyzji pacjentki. Można również stosować leki zamiennie, zależnie od samopoczucia. Jaką dawkę należy przyjąć i jak często można ją przyjmować Należy pamiętać, że dostępne są dwie moce tabletek ibuprofenu. Należy stosować się do instrukcji towarzyszących tabletkom o takiej mocy, jaką zakupiono: Ibuprofen (200 mg): przyjmować 3 lub 4 tabletki doustnie co 8 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 12 tabletek w ciągu 24 godzin. lub Ibuprofen (400 mg): przyjmować 1 lub 2 tabletki doustnie co 8 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 6 tabletek w ciągu 24 godzin.

5 Wraz z ibuprofenem można również przyjmować: kodeinę (30 mg): przyjmować 1 lub 2 tabletki doustnie co 4 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin. W przypadku kobiet w wieku lat, przyjmować 1 lub 2 tabletki doustnie co 6 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin. Kodeiny nie będzie się podawać osobom poniżej 12 roku życia. Uwaga: Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas przyjmowania kodeiny. Jeżeli ból nie ustępuje pomimo stosowania opisanego leczenia, należy zadzwonić do kliniki lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ) w celu uzyskania porady. Instrukcje dotyczące dalszego postępowania Pigułka aborcyjna jest bardzo skuteczna i zwykle nie powoduje powikłań. Jednak ważne jest, aby wypełnić instrukcje dotyczące samookreślenia swojego stanu, aby upewnić się, że leczenie zadziałało. Mizoprostol może powodować poważne wady wrodzone w przypadku dalszego rozwijania się ciąży. Jeżeli pigułka aborcyjna nie zadziała, zalecamy aborcję chirurgiczną, aby zakończyć ciążę. W razie takiego życzenia można również wrócić do kliniki w celu wykonania skanu potwierdzającego prawidłowy przebieg aborcji. Zgoda dotycząca samookreślenia swojego stanu Rozumiem, że Biorę odpowiedzialność za przeprowadzenie oceny własnego stanu po leczeniu, aby upewnić się, że już nie jestem w ciąży. BPAS NIE będzie się ze mną kontaktować, aby dowiedzieć się, czy leczenie zadziałało. Oznakami, że moje leczenie mogło nie zadziałać, i że mogę nadal być w ciąży, są: brak krwawienia w ciągu 24 godzin od przyjęcia tabletek mizoprostolu krwawienie krótsze niż 4 dni wrażenie dalszego bycia w ciąży po upływie 1 tygodnia, lub utrzymywanie się objawów ciąży, takich jak ból piersi, mdłości, powiększanie się brzucha itp. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z kliniką, gdyż może być konieczne dalsze leczenie. Należy wykonać test ciążowy z moczu za pomocą otrzymanego zestawu, 2 tygodnie po zastosowaniu leczenia, w dniu / / Test z moczu należy wykonać jedynie przy użyciu moczu oddanego rano (pierwsze oddanie moczu po przebudzeniu). Jeżeli wynik testu ciążowego będzie pozytywny, nieważny, lub w przypadku braku pewności, należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z kliniką, gdyż istnieje możliwość dalszego rozwijania się ciąży. Nawet w przypadku negatywnego wyniku testu ciążowego nadal istnieje możliwość dalszego rozwijania się ciąży, jeżeli nie dojdzie do wystąpienia miesiączki w okresie 4 tygodni po leczeniu, należy wtedy zadzwonić do kliniki i umówić się na wizytę.

6 Jeżeli leczenie zawiodło, a pacjentka nadal jest w ciąży, BPAS nie może zagwarantować prawidłowego przebiegu ciąży i zalecane będzie NIE kontynuowanie ciąży. Instrukcje dotyczące testu ciążowego Jest to schemat testu ciążowego nasadka test końcówka z substancją pochłaniającą kontrola Zdjąć całe opakowanie Zdjąć nasadkę z testu W czasie oddawania moczu przytrzymać końcówkę testu z substancją pochłaniającą w strumieniu moczu lub pobrać pewną ilość moczu do czystego naczynia i zanurzyć końcówkę w moczu przez 5 do 10 sekund lub Odczekać 5 do 10 minut Odczytać wynik testu ciążowego Jest to wynik negatywny. Aborcja zadziałała. Jest to wynik pozytywny. Aborcja mogła nie zadziałać. Należy niezwłocznie zadzwonić do BPAS. Jest to wynik nieprawidłowy. Aborcja mogła nie zadziałać. Należy niezwłocznie zadzwonić do BPAS. Ważne! Poważnym powikłaniom towarzyszą znaki ostrzegawcze. Pacjentka powinna czuć się lepiej każdego kolejnego dnia po aborcji. Należy skontaktować się z kliniką BPAS lub od razu zadzwonić na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line w przypadku wystąpienia: silnego krwawienia, które przecieka przez 2 podpaski na godzinę, przez 2 godziny lub więcej w jednym ciągu

7 bólu brzucha lub dyskomfortu, na który nie pomagają leki, odpoczynek, termofor ani poduszka elektryczna gorączki wyższej lub równej 38 C wydzieliny z pochwy o nieprzyjemnym zapachu oznak świadczących o dalszym rozwijaniu się ciąży braku krwawienia przez 24 godziny po zastosowaniu mizoprostolu Mdłości, dolegliwości brzuszne, biegunka, mdłości, wymioty lub osłabienie występujące później niż 24 godziny po przyjęciu mizoprostolu mogą stanowić oznaki poważnych powikłań, i należy się z nami niezwłocznie skontaktować pod numerem: (lub ). PIGUŁKA ABORCYJNA PO 10 TYGODNIACH Pigułka aborcyjna po 10 tygodniach Należy zaplanować pobyt w klinice trwający cały dzień i potencjalnie przez noc. Pierwsza wizyta Personel medyczny poda w klinice pacjentce pigułkę aborcyjną do połknięcia. Osobom o krwi z czynnikiem Rh minus będzie się również podawać immunoglobulinę anty-d, w postaci wstrzyknięcia. Pacjentka otrzyma do połknięcia tabletkę o nazwie mifepriston. Lek ten uwrażliwia macice na działanie leku o nazwie mizoprostol, który jest stosowany do wywołania skurczy (początek porodu). Pacjentka pójdzie do domu i po raz kolejny stawi się na zakończenie leczenia innego dnia. Jeśli dojdzie do wymiotów w ciągu 1,5 godziny od momentu przyjęcia tej tabletki, wtedy niezbędny może być powrót do kliniki po nową dawkę, może zaistnieć konieczność ponownego przyjęcia pigułki. W przypadku ciąży trwającej przez 22 tygodnie lub dłużej konieczne jest podanie wstrzyknięcia do płodu, aby zatrzymać akcję serca przed wykonaniem aborcji. Ma to nazwę zabicie płodu w łonie matki i jest omówione na stronie 38. Druga wizyta Pacjentka wraca do tej samej kliniki BPAS lub innej kliniki BPAS 1 lub 2 dni później. Pacjentka zostanie przyjęta, i otrzyma mizoprostol w postaci krążka dopochwowego, co kilka godzin, do momentu wydalenia całego płodu i łożyska. Pacjentka będzie przytomna podczas zabiegu, ale otrzyma środki przeciwbólowe w razie konieczności, będzie mogła również korzystać z mieszanki podtlenku azotu i tlenu. Pełniący opiekę nad pacjentką personel medyczny będzie pomagać w uczynieniu tego procesu możliwie jak najbardziej komfortowym. Druga wizyta (ciąg dalszy)

8 Zwykle wydalenie płodu i łożyska zajmuje około 6 godzin, ale jest to zróżnicowane. W niektórych przypadkach może zakończyć się szybciej, a w innych może trwać ponad 24 godziny, konieczne wtedy będzie pozostanie w klinice przez noc. U małego odsetka pacjentek zabieg nie kończy się spontanicznym wydaleniem łożyska, konieczne jest wtedy wykonanie dodatkowego zabiegu, zwykle w znieczuleniu ogólnym, aby je usunąć. Podczas aborcji można zaobserwować duże skrzepy krwi lub płód. Pielęgniarka postara się, by pacjentka nie zobaczyła zbyt wiele, ale niekiedy nie ma takiej możliwości, gdyż zdarzenia mogą przebiegać szybko. Normalnym zjawiskiem jest występowanie niewielkiego krwawienia lub plamienia do 4 tygodni po aborcji. Należy używać podpasek, gdyż umożliwia to łatwiejsze kontrolowanie intensywności krwawienia. Skutki uboczne U większości kobiet aborcja farmakologiczna przypomina poronienie. Normalną sytuacją jest wystąpienie krwawienia oraz skurczy. Mogą również wystąpić: zawroty głowy nudności lub wymioty ból głowy biegunka przejściowe zaczerwienienie lub poty Przez cały czas pacjentce będzie towarzyszyć pielęgniarka, podając leki, aby pomóc w usunięciu wszelkich potencjalnych skutków ubocznych lub bólu. Zagrożenia i powikłania związane z pigułką aborcyjną po 10 tygodniach Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Nieprzewidywalny czas trwania zabiegu Skutki uboczne stosowanych leków jak nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka/dreszcze (często występujące) Zatrzymanie łożyska (1 przypadek na 60) Zakażenie (żadnego nie zgłoszono do BPAS w 2013 roku, ale może to dotyczyć 1 przypadku na 400) Nieprzewidywalne, nieregularne lub przedłużające się krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (często występujące) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne)

9 Kontynuacja ciąży/nieudany poród (1 przypadek na 150) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 200) Pęknięcie macicy (1 przypadek na 1000) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej ASPIRACJA METODĄ PRÓŻNIOWĄ U PRZYTOMNEJ PACJENTKI Aspiracja metodą próżniową u przytomnej pacjentki Należy zaplanować pobyt w klinice trwający 3 do 4 godzin. (W przypadku stosowania sedacji z zachowaniem przytomności należy mieć ze sobą osobę towarzyszącą, która wróci z pacjentką do domu i pozostanie z nią przez 24 godziny od momentu zastosowania sedacji). Aspiracja metodą próżniową wykorzystuje łagodne zasysanie do celów przerwania ciąży, co trwa około 5-10 minut od momentu rozpoczęcia do zakończenia. Następnie pacjentka będzie odpoczywać w strefie pozabiegowej przez minut. Zabieg ten można zwykle stosować do 14 tygodnia ciąży. Po przybyciu pacjentka odbędzie rozmowę z personelem medycznym, uzyskując odpowiedzi na swoje pytania. Pacjentka przyjmie leki przeciwbólowe, jeśli nie brała żadnych przed przyjściem do kliniki. Następnie pacjentka zostanie wprowadzona do strefy zabiegowej. Pacjentka zostanie poproszona o położenie się na łóżku zabiegowym, z podparciem na nogi. Personel medyczny pozostanie z pacjentką, aby zapewnić wsparcie i komfort, oprócz monitorowania przebiegu całego zabiegu. Lekarz zbada macicę (łono) i wprowadzi wziernik do pochwy. Następnie lekarz wstrzyknie lek znieczulający do lub w pobliże szyjki (szyjki macicy) oraz, w razie konieczności, łagodnie otworzy szyjkę za pomocą cienkich prętów zwanych rozszerzaczami. Następnie wprowadza się sondę do macicy, przez szyjkę. Ręczne lub automatyczne urządzenie ssące łagodnie opróżni macicę. Pacjentka będzie odczuwać w czasie zabiegu skurcze, podobne do bólu miesiączkowego. W niektórych klinikach, tam, gdzie pozwalają na to warunki lokalowe, pacjentce może towarzyszyć partner, przez cały czas zabiegu. Zagrożenia i powikłania związane z aborcją z wykorzystaniem aspiracji metodą próżniową Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia

10 Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża została skutecznie przerwana, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (1 przypadek na 600) Zakażenie (1 przypadek na 6500 według danych zgłaszanych do BPAS, ale potencjalnie więcej) Nieprzewidywalne krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (zmienne) Uszkodzenie szyjki macicy (1 przypadek na 11000) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne) Kontynuacja ciąży (1 przypadek na 1500) Perforacja macicy (1 przypadek na 6500) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 8000) Uszkodzenie jelita, pęcherza, bądź też ciężkie uszkodzenie szyjki macicy (bardzo rzadko) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Powtórna aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Zabieg naprawczy uszkodzonej szyjki macicy, macicy, pęcherza moczowego, jelita czy naczyń krwionośnych Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (1 przypadek na 35000) ASPIRACJA METODĄ PRÓŻNIOWĄ U PACJENTKI W PEŁNYM ZNIECZULENIU Aspiracja metodą próżniową u pacjentki w pełnym znieczuleniu Należy zaplanować pobyt w klinice trwający cały dzień. Aspiracja metodą próżniową wykorzystuje łagodne zasysanie do celów przerwania ciąży, co trwa około 5-10 minut od momentu rozpoczęcia do zakończenia. Zabieg ten można zwykle stosować do 15 tygodnia ciąży. Pacjentka będzie całkowicie znieczulona i nie będzie odczuwać żadnego bólu podczas zabiegu. Po przybyciu pacjentka odbędzie rozmowę z personelem medycznym, uzyskując odpowiedzi na swoje pytania. Zostanie poproszona o przebranie się w koszulę do zabiegu i położenie się na wózku. Pacjentka spotka się z anestezjologiem, uzyska odpowiedzi na swoje pytania i zostanie przewieziona do sali zabiegowej. Niewielka kaniula (bardzo cienka plastikowa rurka) zostanie umieszczona w żyle, zwykle w

11 dłoni. Przez kaniulę będą podawane leki znieczulające (środek do znieczulenia ogólnego) lub częściowo znieczulające (sedacja z zachowaniem przytomności). Po uzyskaniu pełnego znieczulenia lub sedacji nogi pacjentki będą umieszczone na wspornikach, a lekarz zbada macicę (łono). Do pochwy zostanie wprowadzony wziernik. Ujście szyjki (szyjki macicy) może zostać rozszerzone za pomocą cienkich prętów zwanych rozszerzaczami. Następnie wprowadza się sondę do macicy, przez szyjkę. Ręczne lub automatyczne urządzenie ssące łagodnie opróżni macicę. Pacjentka obudzi się w strefie pozabiegowej i będzie obserwowana przez około 1-2 godziny przed pójściem do domu. Należy zapoznać się z zamieszczonym w niniejszej broszurze opisem danego środka znieczulającego w części broszury Środek znieczulający (strony 47-52). Nie należy prowadzić pojazdów przez okres 24 godzin po podaniu środka do znieczulenia ogólnego. Zagrożenia i powikłania związane z aborcją z wykorzystaniem aspiracji metodą próżniową Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża została skutecznie przerwana, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (1 przypadek na 600) Zakażenie (1 przypadek na 6500 według danych zgłaszanych do BPAS, ale potencjalnie więcej) Nieprzewidywalne krwawienie po aborcji (zmienne) Uszkodzenie szyjki macicy (1 przypadek na 11000) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne) Kontynuacja ciąży (1 przypadek na 1500) Perforacja macicy (1 przypadek na 6500) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 8000) Uszkodzenie jelita, pęcherza, bądź też ciężkie uszkodzenie szyjki macicy (bardzo rzadko) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Powtórna aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Zabieg naprawczy uszkodzonej szyjki macicy, macicy, pęcherza moczowego, jelita czy naczyń krwionośnych

12 Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (1 przypadek na 35000) ROZSZERZENIE I USUNIĘCIE Rozszerzenie i usunięcie (metoda D&E) Należy zaplanować pobyt w klinice trwający cały dzień. Metoda ta wykorzystuje narzędzia i zasysanie do usunięcia ciąży. Jest zwykle wykonywana pomiędzy 15 i 24 tygodniem ciąży. Oprócz zabiegu opisanego poniżej konieczne będzie przygotowanie szyjki macicy, co będzie wykonane w dniu zabiegu lub dzień wcześniej. (Należy zapoznać się z częścią poświęconą przygotowaniu szyjki, strona 37). Na potrzeby tego zabiegu pacjentka jest znieczulona. Po przybyciu pacjentka odbędzie rozmowę z personelem medycznym, uzyskując odpowiedzi na swoje pytania. Zostanie poproszona o przebranie się w koszulę do zabiegu i położenie się na wózku. Pacjentka spotka się z anestezjologiem, uzyska odpowiedzi na swoje pytania i zostanie przewieziona do sali zabiegowej. Niewielka kaniula (bardzo cienka plastikowa rurka) zostanie umieszczona w żyle, zwykle na dłoni. Przez kaniulę będą podawane leki znieczulające (środek do znieczulenia ogólnego). Po uzyskaniu pełnego znieczulenia nogi pacjentki będą umieszczone na wspornikach, a lekarz zbada macicę (łono). Do pochwy zostanie wprowadzony wziernik. Ujście szyjki może zostać rozszerzone za pomocą cienkich prętów zwanych rozszerzaczami. Ciążę usuwa się za pomocą wąskich kleszczy, które przechodzą przez szyjkę macicy. Następnie wprowadza się sondę przez szyjkę i stosuje urządzenie ssące do łagodnego zakończenia zabiegu usuwania. Pacjentka nie będzie odczuwać żadnego bólu podczas zabiegu, który potrwa około minut od momentu rozpoczęcia do zakończenia. Pacjentka obudzi się w strefie pozabiegowej i będzie obserwowana przez około 1-2 godziny przed pójściem do domu. Należy zapoznać się z zamieszczonym w niniejszej broszurze opisem danego środka znieczulającego w części broszury Środek znieczulający (strony 47-52). Nie należy prowadzić pojazdów przez okres 24 godzin po podaniu środka do znieczulenia ogólnego. Zagrożenia i powikłania związane z aborcją z wykorzystaniem metody rozszerzenia i usunięcia Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża została skutecznie przerwana, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (1 przypadek na 800) Zakażenie (1 przypadek na 2500 według danych zgłaszanych do BPAS, ale potencjalnie więcej) Nieprzewidywalne krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (zmienne)

13 Uszkodzenie szyjki macicy (1 przypadek na 5000) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 800) Perforacja macicy (1 przypadek na 2500) Uszkodzenie jelita, pęcherza, bądź też ciężkie uszkodzenie szyjki macicy (bardzo rzadko) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Powtórna aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Zabieg naprawczy uszkodzonej szyjki macicy, macicy, pęcherza moczowego, jelita czy naczyń krwionośnych Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (1 przypadek na 5000), które może się okazać konieczne PRZYGOTOWANIE SZYJKI (SZYJKI MACICY) Przygotowanie szyjki W przypadku przygotowania szyjki na dzień przed leczeniem należy spodziewać się pobytu w klinice trwającego do 3 godzin. Przygotowanie szyjki (szyjki macicy) można wykonać za pomocą leku zwanego mizoprostol, z użyciem lub bez rozszerzaczy z substancją pochłaniającą, o nazwie Dilapan. Personel medyczny dokładnie wyjaśni który preparat będzie potrzebny i kiedy to wystąpi. Mizoprostol jest stosowany do zmiękczenia szyjki, co ułatwia jej rozszerzenie. Tabletki umieszcza się w pochwie 3 godziny przed zabiegiem lub pod językiem 2 godziny przed zabiegiem. Mogą one powodować skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, dreszcze, biegunkę, skurcze lub krwawienie z pochwy. Dilapan to pręty wielkości zapałek, które wprowadza się do szyjki na 3-24 godzin przed zabiegiem. Pęcznieją one z czasem, łagodnie otwierając szyjkę. Wprowadzenie ich trwa zaledwie kilka minut, a w przypadku gdy leczenie ma obejmować 2 dni, pacjentka wraca do domu po ich umieszczeniu. W miarę rozszerzania powodowanego działaniem preparatu Dilapan mogą występować skurcze lub plamienia. W niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do odejścia wód płodowych, rozpoczęcia porodu lub wypadnięcia preparatu Dilapan. Jeżeli dojdzie do któregokolwiek z powyższych podczas pozostawania pacjentki w domu, można zadzwonić na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ) w celu uzyskania porady.

14 ZABICIE DZIECKA W ŁONIE MATKI Zabicie dziecka w łonie matki Należy oczekiwać pobytu w klinice trwającego do 3 godzin. Personel medyczny poinformuje, jeżeli konieczne będzie wykonanie tego zabiegu, który wiąże się z wykonaniem wstrzyknięcia przez brzuch, w celu zatrzymania akcji serca płodu. Zabieg ten można wykonywać w pełnym znieczuleniu lub z zachowaniem przytomności, trwa on pomiędzy 10 a 20 minut. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do ich zadawania. Poświęcimy tyle czasu na omówienie szczegółowo tego zabiegu, ile będzie konieczne ze strony pacjentki. Nasza linia telefoniczna opieki po leczeniu Aftercare Line jest dostępna dla pacjentów w każdej chwili, 7 dni w tygodniu pod numerem (lub ). Zagrożenia i powikłania związane z zabiciem dziecka w łonie matki Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Łagodny dyskomfort w miejscu wprowadzenia igły Konieczność wykonania wielu prób wprowadzenia (2 przypadki na 100) Wyciek płynu owodniowego (1 przypadek na 100) Nudności i wymioty Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Uszkodzenie jelit u matki (rzadko występuje) Zapalenie błon płodowych: poważne zakażenie krwi, potencjalnie skutkujące zgonem (1 przypadek na 1000) Wczesne lub nieoczekiwane rozpoczęcie porodu Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Chirurgiczne przerwanie ciąży lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (bardzo rzadko)

15 OPIEKA NAD PACJENTKĄ I KOMFORT Opieka nad pacjentką i komfort Niniejszym przedstawiono informacje dotyczące tego, jakie leczenie będzie zastosowane i gdzie się ono odbędzie. Z pewnością pacjentka oczekuje tego, że będzie wiedzieć jaki będzie przebieg tego dnia i co lub kogo może zabrać ze sobą. W poniższej części zamieszczono informacje dotyczące opieki nad pacjentką oraz komfortu. Ile potrwa pobyt w klinice BPAS? To w bardzo dużej mierze zależy od określonego leczenia, jednak w większości przypadków nie przekroczy jednego dnia. Należy zapoznać się z częścią niniejszej broszury poświęconą określonemu rodzajowi leczenia. Czy ktoś może mi towarzyszyć? Nie ma żadnych przeciwskazań, można przyjść w towarzystwie innej osoby, jeżeli będzie to pomocne. W przypadku zabiegu prowadzonego z pełnym znieczuleniem zaleca się, aby mieć osobę towarzyszącą, która zabierze pacjentkę do domu. Należy również pamiętać o tym, żeby pacjentka nie prowadziła pojazdu w trakcie powrotu do domu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca dopuszcza się obecność zaledwie 1 osoby towarzyszącej. W naszych klinikach nie ma żadnych udogodnień dla dzieci, dlatego należy pamiętać o zapewnieniu dzieciom opieki, jeśli jest to konieczne. W przypadku pacjentek w wieku poniżej 16 lat Konieczna będzie obecność dorosłego (osoby w wieku 18 lat lub więcej), aby towarzyszyć pacjentce w drodze powrotnej do domu. Nie ma przeciwskazań z naszej strony, by pacjentce towarzyszyła dorosła kobieta przez cały czas trwania zabiegu. Potrzebne rzeczy, które należy ze sobą zabrać wszelkie przepisane leki lub inhalatory samoprzylepne podpaski higieniczne dodatkową bieliznę pantofle i koszulę nocną lub koszulkę w przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym (całkowite znieczulenie) Jeśli leczenie wymaga pobytu przez noc należy zabrać ze sobą torbę na rzeczy, przybory toaletowe i ręcznik. Przybycie do kliniki w celu odbycia zabiegu

16 Po zgłoszeniu się do recepcjonistki sprawdzone będzie imię i nazwisko oraz data urodzenia pacjentki, a pacjentka zostanie poproszona o przejście do poczekalni. Po pacjentkę zgłosi się pielęgniarka i zapyta, czy pacjentka życzy sobie wsparcia osoby towarzyszącej na tym etapie. Pielęgniarka upewni się, że dokumentacja jest kompletna i dokładna. Potwierdzony zostanie wywiad chorobowy pacjentki. W przypadku wykonywania aborcji chirurgicznej, pielęgniarka poprosi pacjentkę by skorzystała z toalety, rozebrała się i założyła przyniesioną ze sobą koszulę nocną lub koszulkę. Pokaże następnie gdzie można przechować swoje rzeczy. Co będzie się działo z osobą towarzyszącą podczas zabiegu? W przypadku zabiegu chirurgicznego, który będzie odbywał się w całkowitym znieczuleniu, osoba towarzysząca może pozostać do momentu udania się na salę zabiegową. W przypadku zabiegu z zachowaniem przytomności istnieje możliwość, aby osoba towarzysząca była obecna przez cały czas trwania zabiegu. Proszę omówić to z pielęgniarką. Pacjentce będzie też towarzyszyć podczas zabiegu osoba z personelu BPAS. W razie takiego życzenia pacjentki będziemy informować osobę towarzyszącą o przebiegu zabiegu, zapewniając możliwie jak najszybszy powrót pacjentki do osoby towarzyszącej. Okulary i szkła kontaktowe Obecnie wiele osób sypia w miękkich soczewkach kontaktowych, i może to być dopuszczalne przy krótkich zabiegach. Należy omówić to z pielęgniarką lub anestezjologiem. Można mieć ze sobą okulary do ostatniej chwili. Protezy zębowe Sztuczne lub luźne zęby mogą zakłócać pracę doustnego sprzętu stosowanego przez anestezjologa. Osoby mające protezy zębowe powinny omówić to z anestezjologiem. Biżuteria, makijaż i lakier do paznokci Należy zdjąć całą biżuterię i dekoracyjny piercing (w tym kolczyki w języku). Jeżeli nie można ich zdjąć, zostaną przykryte taśmą, aby zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu skóry. Należy zmyć cały makijaż. Nie trzeba usuwać tipsów ani lakieru do paznokci. POWRÓT DO FORMY Powrót do formy Nasza linia telefoniczna opieki po leczeniu Aftercare Line działa 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy zadzwonić na numer (lub ), aby uzyskać pomoc. W godzinach pracy kliniki można również korzystać z numeru telefonicznego do kliniki, w której przeprowadzono zabieg, aby uzyskać poradę. Numer telefoniczny kliniki zamieszczono na okładce broszury.

17 Czego oczekiwać Powrót do formy po aborcji bez powikłań zwykle nie trwa długo, ale u każdej kobiety wygląda to inaczej. Jest kilka rzeczy, których należy oczekiwać, które to rzeczy są normalne, podczas gdy inne oznaki i objawy nie są. To ważne, by mieć wiedzę o jednych i o drugich. Krwawienie Większość kobiet doświadcza krwawień mniej więcej przez 1-2 tygodnie po aborcji. Najlepiej jest, aby podczas tego czasu stosować podpaski higieniczne. Należy oczekiwać krwawienia przypominającego zwykłą miesiączkę, dopuszcza się również wydalanie niewielkich skrzepów krwi. W większości przypadków krwawienie potem ustanie, ale może dochodzić do plamień do czasu kolejnej miesiączki. U niewielkiej liczby kobiet po aborcji chirurgicznej nie dojdzie do wystąpienia krwawienia do czasu kolejnej miesiączki. Jeżeli krwawienie przecieka przez 2 lub więcej podpasek higienicznych na godzinę przez 2 godziny za jednym razem, wtedy należy pilnie skontaktować się z kliniką lub linią telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line, aby uzyskać poradę. Jeżeli nie ma możliwości zadzwonienia, należy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Ból Większość kobiet doświadcza co jakiś czas bólu, mniej więcej przez tydzień po aborcji. W razie konieczności można przyjmować leki przeciwbólowe ibuprofen i paracetamol. Te leki przeciwbólowe można zakupić bez recepty w aptece, w supermarkecie i w wielu innych sklepach. Należy pamiętać, że dostępne są dwie moce tabletek ibuprofenu. Należy stosować się do instrukcji towarzyszących tabletkom o takiej mocy, jaką zakupiono. Należy zawsze czytać ulotkę dla pacjenta dołączoną do leku, i przyjmować lek zgodnie z instrukcją. Można przyjmować paracetamol i ibuprofen łącznie, jeśli zalecana dawka któregokolwiek z tych leków samodzielnie nie wystarcza do uśmierzenia bólu. Jeżeli ból nie ustępuje pomimo stosowania tych leków, należy zadzwonić do kliniki lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ). Odczucia Po aborcji większość kobiet odczuwa ulgę, niektóre mogą również odczuwać smutek lub czuć się winne. W przypadku potrzeby, aby z kimś o tym porozmawiać, można zadzwonić na numer (lub ), aby umówić wizytę z zakresu poradnictwa po aborcji. Jest to darmowa usługa dla kobiet, które miały zabieg w BPAS. Objawy fizyczne podczas rekonwalescencji Objawy typu nudności, wymioty i zmęczenie zwykle ustępują w ciągu 3 dni od aborcji. Ustąpienie bolesności piersi może potrwać 7 do 10 dni. Piersi mogą być twarde, wrażliwe na dotyk i wydzielać mleko

18 po zabiegu. Piersi powrócą do zwykłego stanu po 3 do 4 dniach utrzymywania się obrzęku. Większy komfort może zapewnić noszenie podtrzymującego i przykładanie okładów z lodu na piersi. W razie takiej konieczności, można przyjmować leki przeciwbólowe, ibuprofen lub paracetamol. Nieoczekiwane lub nietypowe objawy po aborcji utrzymujący się ból wydzielina z pochwy o nietypowym zabarwieniu lub o nieprzyjemnym zapachu tkliwość brzucha gorączka ogólne złe samopoczucie lub odczucie kontynuacji ciąży ciągłe i silne krwawienie, które przecieka przez 2 lub większą liczbę podpasek na godzinę, przez 2 godziny w jednym ciągu Jeżeli wystąpią którekolwiek z powyższych, należy niezwłocznie zadzwonić do kliniki BPAS w której przeprowadzono zabieg lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ). Alternatywnie należy się niezwłocznie udać do szpitalnego oddziału ratunkowego lub do lekarza rodzinnego. Co mogę robić? Kąpiel Można się kąpać lub brać prysznic jak zwykle. Należy uważać w przypadku kąpieli w ciągu 24 godzin od zastosowania leku do znieczulenia ogólnego Należy mieć w pobliżu osobę towarzyszącą, która będzie czuwać nad pacjentką zmagającą się jeszcze z uczuciem senności. Inne aktywności, w tym praca Większość kobiet będzie w wystarczająco dobrym stanie, by powrócić do zwykłych aktywności w ciągu jednego lub dwóch dni. Zalecamy odpoczynek do momentu, w którym pacjentka poczuje się na siłach, aby wrócić do zwykłej aktywności. Współżycie płciowe Należy powstrzymywać się od współżycia przez 1 tydzień. Można zajść w ciążę niemal od razu po aborcji, należy zatem stosować środki antykoncepcyjne, jeśli nie chce się zajść w ciążę. Podróże Najlepiej unikać podróży w ciągu 24 godzin od zabiegu. Jeżeli podróż jest konieczna, należy upewnić się, że wiadomo jak uzyskać pilną pomoc medyczną w miejscu przeznaczenia w razie wystąpienia powikłań. Należy mieć świadomość, że w przypadku zastosowania pigułki aborcyjnej do 10 tygodni oraz zdecydowania się na podróż zaraz po przyjęciu drugiego leku (mizoprostol), skurcze i silne krwawienia mogą wystąpić w czasie podróży.

19 Kolejna miesiączka Kolejna miesiączka powinna rozpocząć się 4-6 tygodni po zabiegu. W przypadku braku miesiączki w ciągu 4 tygodni po zabiegu należy wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie dodatni, należy zadzwonić do kliniki lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line. Ważne jest, aby pamiętać, że wszelkie krwawienia niezwłocznie po zabiegu to nie miesiączka.

PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI

PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI BPAS 03457 30 40 30 (lub +44 1789 508 211) PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI Aborcja farmakologiczna: Pigułka aborcyjna Czym jest pigułka aborcyjna? Pigułka aborcyjna jest lekiem, który przerywa ciążę. Medyczna

Bardziej szczegółowo

Ten przewodnik dla pacjenta może być rozpowszechniany wyłącznie wśród kobiet, którym lekarz przepisał tabletki antykoncepcyjne Atywia

Ten przewodnik dla pacjenta może być rozpowszechniany wyłącznie wśród kobiet, którym lekarz przepisał tabletki antykoncepcyjne Atywia Ten przewodnik dla pacjenta może być rozpowszechniany wyłącznie wśród kobiet, którym lekarz przepisał tabletki antykoncepcyjne Atywia Twój lekarz zalecił Ci stosowanie nowoczesnej metody antykoncepcji

Bardziej szczegółowo

Badanie przesiewowe szyjki Badanie przesiewowe szyjki macicy: Kolposkopia

Badanie przesiewowe szyjki Badanie przesiewowe szyjki macicy: Kolposkopia Polish translation of Cervical screening: the colposcopy examination (January 2013) Badanie przesiewowe szyjki Badanie przesiewowe szyjki macicy: Kolposkopia Poradnik zaktualizowany Page 2 Dlaczego powinnam

Bardziej szczegółowo

Lista rzeczy, które należy sprawdzić przepisując Isoderm ( ) (Kursywą przedstawione są informacje dotyczące wyłącznie kobiet)

Lista rzeczy, które należy sprawdzić przepisując Isoderm ( ) (Kursywą przedstawione są informacje dotyczące wyłącznie kobiet) Broszura dokumentacyjna z wykazem czynności kontrolnych opracowana na podstawie zaleceń Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla produktu leczniczego Isoderm

Bardziej szczegółowo

Ulotka dla pacjenta. POSTINOR - DUO; 750 µg, tabletki Levonorgestrelum

Ulotka dla pacjenta. POSTINOR - DUO; 750 µg, tabletki Levonorgestrelum Ulotka dla pacjenta Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. -Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. -Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty,

Bardziej szczegółowo

Masaż szyjki macicy i wywoływanie porodu

Masaż szyjki macicy i wywoływanie porodu Polish Membrane sweeping and induction of labour Masaż szyjki macicy i wywoływanie porodu 01935 384 350 yeovilhospital.nhs.uk Wywoływanie porodu jest zazwyczaj ustalane 13 dni po planowanym terminie porodu.

Bardziej szczegółowo

LOPERAMID WZF 2 mg, tabletki Loperamidi hydrochloridum

LOPERAMID WZF 2 mg, tabletki Loperamidi hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta LOPERAMID WZF 2 mg, tabletki Loperamidi hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

Bardziej szczegółowo

Diosminum. Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Diosminum. Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Diohespan max, 1000 mg, tabletki Diosminum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten jest dostępny

Bardziej szczegółowo

Biopsja kosmówki i Amniopunkcja

Biopsja kosmówki i Amniopunkcja Universitäts-Frauenklinik Essen Biopsja kosmówki i Amniopunkcja Chorionzottenbiospie (Biopsja kosmówki) oraz amniopunkcja (pobranie płynu owodniowego) Odpowiedzi na pytania Biopsja kosmówki Co to jest

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla Pacjenta

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla Pacjenta Uwaga: Aneks III Zmiany w odpowiednich punktach Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla Pacjenta Ta Charakterystyka Produktu Leczniczego, oznakowanie opakowań i ulotka dla pacjenta jest wynikiem

Bardziej szczegółowo

Tribux Forte 200 mg, tabletki

Tribux Forte 200 mg, tabletki Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Tribux Forte 200 mg, tabletki Trimebutini maleas Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Canesten, 500 mg, kapsułka dopochwowa, miękka Clotrimazolum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Canesten, 500 mg, kapsułka dopochwowa, miękka Clotrimazolum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Canesten, 500 mg, kapsułka dopochwowa, miękka Clotrimazolum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

Tribux Bio 100 mg, tabletki

Tribux Bio 100 mg, tabletki Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Tribux Bio 100 mg, tabletki Trimebutini maleas Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA 16

ULOTKA DLA PACJENTA 16 ULOTKA DLA PACJENTA 16 Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Esmya, 5 mg, tabletki Octan uliprystalu Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Neosine forte, 1000 mg, tabletki Inosinum pranobexum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Neosine forte, 1000 mg, tabletki Inosinum pranobexum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Neosine forte, 1000 mg, tabletki Inosinum pranobexum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

Bardziej szczegółowo

TROSKA O SIEBIE I SWOJE ZDROWIE

TROSKA O SIEBIE I SWOJE ZDROWIE TROSKA O SIEBIE I SWOJE ZDROWIE Troska o siebie i swoje zdrowie Dlaczego powinnam leczyć zakażenie w pochwie? Dlaczego powinnam dbać o siebie? Ponieważ nikt inny tego za mnie nie zrobi. Niektóre nieleczone

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Ramonna, 1500 mikrogramów, tabletka Levonorgestrelum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Ramonna, 1500 mikrogramów, tabletka Levonorgestrelum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ramonna, 1500 mikrogramów, tabletka Levonorgestrelum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Escapelle tabletka 1500 mikrogramów 1500 mikrogramów, tabletka (Levonorgestrelum)

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Escapelle tabletka 1500 mikrogramów 1500 mikrogramów, tabletka (Levonorgestrelum) Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Escapelle tabletka 1500 mikrogramów 1500 mikrogramów, tabletka (Levonorgestrelum) Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku,

Bardziej szczegółowo

Escapelle tabletka 1500 mikrogramów 1500 mikrogramów, tabletka (Levonorgestrelum)

Escapelle tabletka 1500 mikrogramów 1500 mikrogramów, tabletka (Levonorgestrelum) Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Escapelle tabletka 1500 mikrogramów 1500 mikrogramów, tabletka (Levonorgestrelum) Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku,

Bardziej szczegółowo

ŚWIADOMA ZGODA NA ZNIECZULENIE. 1. Ja, niżej podpisany... urodzony... wyrażam zgodę na wykonanie u mnie znieczulenia... do zabiegu...

ŚWIADOMA ZGODA NA ZNIECZULENIE. 1. Ja, niżej podpisany... urodzony... wyrażam zgodę na wykonanie u mnie znieczulenia... do zabiegu... ŚWIADOMA ZGODA NA ZNIECZULENIE 1. Ja, niżej podpisany... urodzony.... wyrażam zgodę na wykonanie u mnie znieczulenia... do zabiegu... 2. Oświadczam, że - dr...przeprowadziła za mną rozmowę wyjaśniającą

Bardziej szczegółowo

Empil, 0,75 mg, tabletki Levonorgestrelum

Empil, 0,75 mg, tabletki Levonorgestrelum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Empil, 0,75 mg, tabletki Levonorgestrelum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Pobyt w sali operacyjnej

Pobyt w sali operacyjnej Pobyt w sali operacyjnej Informacja dla pacjentów Sale operacyjne i znieczulenie Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zostaną Państwo zabrani na salę operacyjną. Celem tej broszury jest opisanie, czego

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Woda do wstrzykiwań Baxter rozpuszczalnik do sporządzania leków pareneteralnych

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Woda do wstrzykiwań Baxter rozpuszczalnik do sporządzania leków pareneteralnych Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Woda do wstrzykiwań Baxter rozpuszczalnik do sporządzania leków pareneteralnych Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

your smear test results

your smear test results Wyniki badania cytologicznego your smear test results Informacje szczegółowe explained POLISH Twój ostatni wynik badania cytologicznego wykazał pewne nieprawidłowości. Niniejsza ulotka wyjaśnia, co oznacza

Bardziej szczegółowo

Centrum Medyczne Ostrołęka. dr Piotr Pierzyński. Szanowni Państwo,

Centrum Medyczne Ostrołęka. dr Piotr Pierzyński. Szanowni Państwo, Centrum Medyczne Ostrołęka dr Piotr Pierzyński Szanowni Państwo, Proszę o wydrukowanie i wypełnienie załączonego poniżej formularza wizyty oraz zabranie go ze sobą na konsultację. Proszę też pamiętać o

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Glimbax, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania jamy ustnej i gardła (Diclofenacum)

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Glimbax, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania jamy ustnej i gardła (Diclofenacum) ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Glimbax, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania jamy ustnej i gardła (Diclofenacum) Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje

Bardziej szczegółowo

W kontakcie ze SWOIM DZIECKIEM. Ruchy dziecka w okresie ciąży - poradnik

W kontakcie ze SWOIM DZIECKIEM. Ruchy dziecka w okresie ciąży - poradnik W kontakcie ze SWOIM DZIECKIEM Ruchy dziecka w okresie ciąży - poradnik Dlaczego ruchy mojego dziecka są ważne? Dlaczego zalecamy kobietom, żeby zwracały uwagę na ruchy płodu? Jedną z najłatwiejszych metod

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Terbilum 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Terbilum 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Terbilum 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta

ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta Uwaga: Konieczna może być późniejsza aktualizacja charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta

Bardziej szczegółowo

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania walczzipf.pl WSPIERAMY PACJENTÓW Z IDIOPATYCZNYM WŁÓKNIENIEM PŁUC DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania PL/ESB/1702/0001

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Karbis, 4 mg, tabletki Karbis, 8 mg, tabletki Karbis, 16 mg, tabletki Karbis, 32 mg, tabletki Candesartanum cilexetilum Należy zapoznać się z treścią ulotki

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. NAZWA WŁASNA PRODUKTU LECZNICZEGO CROTAMITON FARMAPOL płyn do stosowania na skórę, 100 mg/g 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNEJ 1 g płynu do stosowania

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Miacalcic, 50 j.m./ml, roztwór do wstrzykiwań Miacalcic, 100 j.m./ml, roztwór do wstrzykiwań Calcitoninum salmonis Należy zapoznać się z treścią

Bardziej szczegółowo

Informacje dla pacjentów przed badaniem jelita grubego*

Informacje dla pacjentów przed badaniem jelita grubego* Informacje dla pacjentów przed badaniem jelita grubego* Konsultacja: prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Klinika Gastroenterologii Onkologicznej

Bardziej szczegółowo

Broszura dokumentacyjna z wykazem czynności kontrolnych, które należy wykonać przepisując lek Acitren

Broszura dokumentacyjna z wykazem czynności kontrolnych, które należy wykonać przepisując lek Acitren dla lekarza: Broszura dokumentacyjna z wykazem czynności kontrolnych, które należy wykonać przepisując lek Acitren - Część Programu Zapobiegania Ciąży - Acytretyna jest lekiem wysoce teratogennym. Nawet

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Fluomizin, 10 mg, tabletki dopochwowe Dekwaliniowy chlorek

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Fluomizin, 10 mg, tabletki dopochwowe Dekwaliniowy chlorek Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Fluomizin, 10 mg, tabletki dopochwowe Dekwaliniowy chlorek Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM)

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM) ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM) Należy zapoznać się z treścią ulotki przez zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w

Bardziej szczegółowo

Ten poradnik dla Pacjentki może być rozpowszechniany wyłącznie przez lekarzy dla kobiet, którym ginekolog przepisał tabletki antykoncepcyjne Naraya

Ten poradnik dla Pacjentki może być rozpowszechniany wyłącznie przez lekarzy dla kobiet, którym ginekolog przepisał tabletki antykoncepcyjne Naraya Ten poradnik dla Pacjentki może być rozpowszechniany wyłącznie przez lekarzy dla kobiet, którym ginekolog przepisał tabletki antykoncepcyjne Naraya Plus. SZANOWNA PANI Pani lekarz ginekolog przepisał Pani

Bardziej szczegółowo

DEKA SMARTLIPO - LASER LIPOLISI - ADIPOCYTOLIZA LASEROWA IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA. Osoba kontaktowa TEL. TEL. KOM.

DEKA SMARTLIPO - LASER LIPOLISI - ADIPOCYTOLIZA LASEROWA IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA. Osoba kontaktowa TEL. TEL. KOM. DEKA SMARTLIPO - LASER LIPOLISI - ADIPOCYTOLIZA LASEROWA IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA Data urodzenia Wiek Waga kg Wzrost cm Leczony obszar.. Wymiary dotyczące obszaru- obwód.. Osoba kontaktowa Zawód ADRES

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Aneks III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Uwaga: Konieczna może być późniejsza aktualizacja zmian w charakterystyce produktu leczniczego i ulotce

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ DLA PARY Z PROBLEMEM NIEPŁODNOŚCI

FORMULARZ DLA PARY Z PROBLEMEM NIEPŁODNOŚCI Dodatkowe informacje: FORMULARZ DLA PARY Z PROBLEMEM NIEPŁODNOŚCI DANE OSOBOWE lek. med. Laura Grześkowiak Data wypełnienia: Imiona (męża i żony):.. Nazwisko(a):. Adres:... Tel. kontaktowy: PESEL: CZĘŚD

Bardziej szczegółowo

Problemy płodności i ciąży w nieswoistych zapalnych chorobach jelit. Maria Kłopocka Bydgoszcz

Problemy płodności i ciąży w nieswoistych zapalnych chorobach jelit. Maria Kłopocka Bydgoszcz Problemy płodności i ciąży w nieswoistych zapalnych chorobach jelit Maria Kłopocka Bydgoszcz Płodność Przebieg ciąży i poród Bezpieczeństwo leczenia w okresie ciąży i karmienia Sytuacje szczególne Edukacja

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. LORATADYNA PYLOX 10 mg, tabletki Loratadinum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. LORATADYNA PYLOX 10 mg, tabletki Loratadinum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta LORATADYNA PYLOX 10 mg, tabletki Loratadinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Jak ustalić datę poczęcia?

Jak ustalić datę poczęcia? Jak ustalić datę poczęcia? Ciąża rozpoczyna się w chwili zapłodnienia komórki jajowej. Czy jest możliwe dokładne wyznaczenie dnia w którym do tego doszło? Istnieją kalkulatory, które obliczają prawdopodobną

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla pacjentek

Przewodnik dla pacjentek Przewodnik dla pacjentek Ten przewodnik dla pacjentek może być rozpowszechniany wyłącznie wśród kobiet, którym lekarz przepisał tabletki antykoncepcyjne Twój lekarz zalecił Ci stosowanie nowoczesnej, a

Bardziej szczegółowo

ANEKS WARUNKI LUB OGRANICZENIA W ODNIESIENIU DO BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO UŻYWANIA PRODUKTÓW LECZNICZYCH DO SPEŁNIENIA PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE

ANEKS WARUNKI LUB OGRANICZENIA W ODNIESIENIU DO BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO UŻYWANIA PRODUKTÓW LECZNICZYCH DO SPEŁNIENIA PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE ANEKS WARUNKI LUB OGRANICZENIA W ODNIESIENIU DO BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO UŻYWANIA PRODUKTÓW LECZNICZYCH DO SPEŁNIENIA PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE 1/5 WARUNKI LUB OGRANICZENIA W ODNIESIENIU DO BEZPIECZNEGO

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Neosine, 250 mg/5 ml, syrop Inosinum pranobexum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Neosine, 250 mg/5 ml, syrop Inosinum pranobexum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Neosine, 250 mg/5 ml, syrop Inosinum pranobexum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby

Bardziej szczegółowo

the cervical smear test

the cervical smear test badanie cytologiczne the cervical smear test Informacje szczegółowe explained POLISH W Wielkiej Brytanii badanie cytologiczne każdego roku ratuje życie ponad 1000 kobiet. W 8 przypadkach na 10 zapobiega

Bardziej szczegółowo

Ciąża - radiofarmaceityki

Ciąża - radiofarmaceityki Warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej: Ekspozycje medyczne dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących Jezierska Karolina Ciąża - radiofarmaceityki

Bardziej szczegółowo

KLINDACIN T Clindamycinum 10 mg/g żel

KLINDACIN T Clindamycinum 10 mg/g żel Ulotka dla pacjenta Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty,

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Uzupełnienia odpowiednich punktów Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla pacjenta

Aneks III. Uzupełnienia odpowiednich punktów Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla pacjenta Aneks III Uzupełnienia odpowiednich punktów Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla pacjenta Uwaga: Charakterystyka Produktu Leczniczego i Ulotka dla pacjenta są wynikiem zakończenia procedury

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Selincro 18 mg tabletki powlekane nalmefen

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Selincro 18 mg tabletki powlekane nalmefen Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Selincro 18 mg tabletki powlekane nalmefen Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ASMAG B 20 mg jonów magnezu + 0,25 mg pirydoksyny chlorowodorku, tabletki Magnesii hydroaspartas + Pyridoxini hydrochloridum

ASMAG B 20 mg jonów magnezu + 0,25 mg pirydoksyny chlorowodorku, tabletki Magnesii hydroaspartas + Pyridoxini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika ASMAG B 20 mg jonów magnezu + 0,25 mg pirydoksyny chlorowodorku, tabletki Magnesii hydroaspartas + Pyridoxini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać

Bardziej szczegółowo

Tribux 100 mg, tabletki Trimebutini maleas

Tribux 100 mg, tabletki Trimebutini maleas ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Tribux 100 mg, tabletki Trimebutini maleas Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby

Bardziej szczegółowo

Co to jest metotreksat i na czym polega jego działanie?

Co to jest metotreksat i na czym polega jego działanie? METOTREKSAT Jakie są cele tej ulotki? Ulotka ta została sporządzona, aby dostarczyć szczegółowych informacji o leku metotreksat. Wyjaśnia czym jest metotreksat, na czym polega jego działanie, jak się go

Bardziej szczegółowo

Przedmowa do wydania polskiego. Przedmowa. 1.1 Fizjologia bólu i. 1.2 Miejsca działania środków przeciwbólowych w bólach głowy 4. 1.

Przedmowa do wydania polskiego. Przedmowa. 1.1 Fizjologia bólu i. 1.2 Miejsca działania środków przeciwbólowych w bólach głowy 4. 1. Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa V VI 1 Anatomia i fizjologia 1.1 Fizjologia bólu i 1.2 Miejsca działania środków przeciwbólowych w bólach głowy 4 1.3 Patogeneza 6 1.4 Klasyfikacja International

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjentki

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjentki Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjentki invag Kapsułki dopochwowe, twarde Nie mniej niż 10 9 CFU* bakterii kwasu mlekowego: 25% Lactobacillus fermentum 57A, 25% Lactobacillus plantarum

Bardziej szczegółowo

BADANIA PRZESIEWOWE NA NOWOTWÓR SZYJKI MACICY

BADANIA PRZESIEWOWE NA NOWOTWÓR SZYJKI MACICY CERVICAL SCREENING The Colposcopy Examination BADANIA PRZESIEWOWE NA NOWOTWÓR SZYJKI MACICY Wziernikowanie pochwy Otrzymałaś skierowanie na badanie wziernikowania pochwy. Dlaczego potrzebuję dodatkowego

Bardziej szczegółowo

B. ULOTKA DLA PACJENTA

B. ULOTKA DLA PACJENTA B. ULOTKA DLA PACJENTA 1 Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Lanvis 40 mg, tabletki Tioguanina Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

CIBA-GEIGY Sintrom 4

CIBA-GEIGY Sintrom 4 CIBA-GEIGY Sintrom 4 Sintrom 4 Substancja czynna: 3-[a-(4-nitrofenylo-)-0- -acetyloetylo]-4-hydroksykumaryna /=acenocoumarol/. Tabletki 4 mg. Sintrom działa szybko i jest wydalany w krótkim okresie czasu.

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta GYNAZOL, 20 mg/g, krem dopochwowy Butoconazoli nitras

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta GYNAZOL, 20 mg/g, krem dopochwowy Butoconazoli nitras Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta GYNAZOL, 20 mg/g, krem dopochwowy Butoconazoli nitras Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

Bardziej szczegółowo

Nieoficjalne tłumaczenie niemieckiej ulotki dla pacjenta

Nieoficjalne tłumaczenie niemieckiej ulotki dla pacjenta Nieoficjalne tłumaczenie niemieckiej ulotki dla pacjenta Ulotka dla pacjenta: Informacja dla użytkownika Medivitan iv ampułki 5 mg, 1 mg, 1,05 mg roztwór do wstrzykiwań Substancje czynne: pirydoksyny chlorowodorek

Bardziej szczegółowo

ANKIETA ANESTEZJOLOGICZNA

ANKIETA ANESTEZJOLOGICZNA ANKIETA ANESTEZJOLOGICZNA IMIĘ I NAZWISKO PESEL. 1. Czy leczy się Pan/Pani? Jeśli tak to na jakie schorzenie? TAK / NIE 2. Jakie leki przyjmuje Pan/Pani obecnie? TAK / NIE 3. Czy był/a Pan/Pani operowana?

Bardziej szczegółowo

Przewodnik NHS Grampian Leczenie bezpłodności. Polish - Polski

Przewodnik NHS Grampian Leczenie bezpłodności. Polish - Polski W tej broszurze zamieszczono odpowiedzi na pytania dotyczące leczenia bezpłodności w NHS Grampian Polish - Polski Przewodnik NHS Grampian Leczenie bezpłodności Październik 2009 NHS Grampian Aberdeen Fertility

Bardziej szczegółowo

Ulotka informacyjna. Witamina K Informacje dla rodziców. Wersja 2

Ulotka informacyjna. Witamina K Informacje dla rodziców. Wersja 2 Ulotka informacyjna Witamina K Informacje dla rodziców Wersja 2 Czym jest witamina K? Witamina K jest witaminą naturalnie występującą w produktach spożywczych, szczególnie w wątrobie i niektórych warzywach.

Bardziej szczegółowo

Wytyczne dla Lekarzy i Farmaceutów przepisujących i wydających lek Acitren

Wytyczne dla Lekarzy i Farmaceutów przepisujących i wydających lek Acitren Wytyczne dla Lekarzy i Farmaceutów przepisujących i wydających lek Acitren - Część Programu Zapobiegania Ciąży - Wskazówki dla lekarza podczas przepisywania leku Acitren Prosimy o dokładne zapoznanie się

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Orgametril, 5 mg, tabletki Linestrenolum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Orgametril, 5 mg, tabletki Linestrenolum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Orgametril, 5 mg, tabletki Linestrenolum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Neosine, 500 mg, tabletki Inosinum pranobexum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Neosine, 500 mg, tabletki Inosinum pranobexum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Neosine, 500 mg, tabletki Inosinum pranobexum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne

Bardziej szczegółowo

Tersilat, 10 mg/g, krem Terbinafini hydrochloridum

Tersilat, 10 mg/g, krem Terbinafini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Tersilat, 10 mg/g, krem Terbinafini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA 1

ULOTKA DLA PACJENTA 1 ULOTKA DLA PACJENTA 1 DRN 4329 ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Ultra-Technekow FM, generator radionuklidu ( 99 Mo/ 99m Tc) Natrii pertechnetatis ( 99m Tc) fissione formati solutio iniectabilis

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Orofar, (2 mg + 1,5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Orofar, (2 mg + 1,5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Orofar, (2 mg + 1,5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej Benzoxonii chloridum + Lidocaini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią

Bardziej szczegółowo

Indukcja (wywoływanie) porodu Informacje dla kobiet w ciąży, ich partnerów i rodzin

Indukcja (wywoływanie) porodu Informacje dla kobiet w ciąży, ich partnerów i rodzin Polish translation of Induction of labour - Information for pregnant women, their partners and families Indukcja (wywoływanie) porodu Informacje dla kobiet w ciąży, ich partnerów i rodzin Niniejsza broszura:

Bardziej szczegółowo

Euphorbium S. aerozol do nosa, roztwór

Euphorbium S. aerozol do nosa, roztwór Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Euphorbium S aerozol do nosa, roztwór Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla

Bardziej szczegółowo

B. ULOTKA DLA PACJENTA

B. ULOTKA DLA PACJENTA B. ULOTKA DLA PACJENTA 13 Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta CLARITINE ALLERGY, 1 mg/ml, syrop Loratadinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

Antykoncepcja długoterminowa

Antykoncepcja długoterminowa Antykoncepcja długoterminowa Polish version: Longer-lasting contraception Twój przewodnik po zdrowiu i komforcie seksualnym Chętnie rozważymy prośby o wersje w innych językach lub w innym formacie. Kontakt:

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA 1

ULOTKA DLA PACJENTA 1 ULOTKA DLA PACJENTA 1 Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Supremin MAX, 1,5 mg/ml, syrop Butamirati citras Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku,

Bardziej szczegółowo

ETYKIETO-ULOTKA OZNAKOWANIE OPAKOWANIA BEZPOŚREDNIEGO PRODUKTU LECZNICZEGO

ETYKIETO-ULOTKA OZNAKOWANIE OPAKOWANIA BEZPOŚREDNIEGO PRODUKTU LECZNICZEGO ETYKIETO-ULOTKA OZNAKOWANIE OPAKOWANIA BEZPOŚREDNIEGO PRODUKTU LECZNICZEGO RUTINOSAL C Salicis cortex + Rutosidum + Vitaminum C tabletka, 300 mg + 20 mg + 40 mg Skład tabletki: kora wierzby - 300 mg rutozyd

Bardziej szczegółowo

Anneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta

Anneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta Anneks III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta 12 [Dla wszystkich produktów wymienionych w załączniku I, istniejące druki informacyjne powinny ulec

Bardziej szczegółowo

Ulotka dla Pacjenta: Informacja dla Użytkownika

Ulotka dla Pacjenta: Informacja dla Użytkownika Ulotka dla Pacjenta: Informacja dla Użytkownika PABAL, 100 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań Carbetocinum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę,

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Finalgon, 4 mg/g + 25 mg/g, maść Nonivamidum + Nicoboxilum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Finalgon, 4 mg/g + 25 mg/g, maść Nonivamidum + Nicoboxilum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Finalgon, 4 mg/g + 25 mg/g, maść Nonivamidum + Nicoboxilum Należy uważnie zapoznać się z treścią tej ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Poradnie dla kobiet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Skåne DOKĄD MAM SIĘ UDAĆ? CZY BĘDĘ MIAŁA BLIŹNIAKI? CZY TO DLA MNIE DOBRE? CZY TO NORMALNE? CZY TO JEST PŁATNE?

Bardziej szczegółowo

30 saszetek po 5,0 g Kod kreskowy EAN UCC: Wskazania do stosowania: Zaparcia. Stany, w których wskazane jest ułatwienie wypróżnienia.

30 saszetek po 5,0 g Kod kreskowy EAN UCC: Wskazania do stosowania: Zaparcia. Stany, w których wskazane jest ułatwienie wypróżnienia. INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH PUDEŁKO TEKTUROWE Nasienie płesznika Psyllii semen Skład saszetki: Nasienie płesznika (Psyllii semen) 5,0 g Zioła, 5,0 g/saszetkę 30 saszetek po 5,0

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA FARMACEUTY JAK WYDAWAĆ LEK INSTANYL

PRZEWODNIK DLA FARMACEUTY JAK WYDAWAĆ LEK INSTANYL PRZEWODNIK DLA FARMACEUTY JAK WYDAWAĆ LEK INSTANYL WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA: INSTANYL, AEROZOL DO NOSA LEK STOSOWANY W LECZENIU PRZEBIJAJĄCEGO BÓLU NOWOTWOROWEGO Szanowny Farmaceuto, Należy

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA SYMELON, 1,5 mg, kapsułki, twarde SYMELON, 3 mg, kapsułki, twarde SYMELON, 4,5 mg, kapsułki, twarde SYMELON, 6 mg, kapsułki, twarde Rivastigminum Należy

Bardziej szczegółowo

Antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcji awaryjnej TWÓJ RZEWDNIK Antykoncepcji awaryjnej Gdy miałaś stosunek seksualny bez zabezpieczeń ale nie chcesz zajść w ciążę 1 Antykoncepcja awaryjna Jeśli odbyłaś stosunek seksualny bez użycia środka antykoncepcyjnego,

Bardziej szczegółowo

WYTYCZNE DLA LEKARZY I FARMACEUTÓW

WYTYCZNE DLA LEKARZY I FARMACEUTÓW PROGRAM ZAPOBIEGANIA CIĄŻY WYTYCZNE DLA LEKARZY I FARMACEUTÓW Almirall Sp. z o.o. ul. Pileckiego 63 02-781 Warszawa Tel. +48 22 330 02 57 TCT/12/2011/WDF Rozwiązania z myślą o Tobie Rozwiązania z myślą

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Rupafin 10 mg, tabletki Rupatadinum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Rupafin 10 mg, tabletki Rupatadinum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Rupafin 10 mg, tabletki Rupatadinum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie

Bardziej szczegółowo

WZW TYPU B CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ? CZY WYKORZYSTAŁEŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI ABY USTRZEC SIĘ PRZED WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY TYPU B?

WZW TYPU B CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ? CZY WYKORZYSTAŁEŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI ABY USTRZEC SIĘ PRZED WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY TYPU B? SZCZEPIONKA WZW TYPU B CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ? CZY WYKORZYSTAŁEŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI ABY USTRZEC SIĘ PRZED WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY TYPU B? ZDOBĄDŹ INFORMACJE! ZASZCZEP SIĘ! ZDOBĄDŹ OCHRONĘ!

Bardziej szczegółowo

Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Należy zachować

Bardziej szczegółowo

Informacje o wstrzyknięciu śródgałkowym

Informacje o wstrzyknięciu śródgałkowym EDUKACJA PACJENTA I OPIEKUNA Informacje o wstrzyknięciu śródgałkowym Niniejsza informacja opisuje, czego należy się spodziewać przed, w trakcie i po wstrzyknięciu śródgałkowym. W pozostałej części niniejszego

Bardziej szczegółowo

Notyfikacja nr EMA/CHMP/188871/2015 z dnia 27.03.2015 zmiana EMEA/H/C/002221/IB/0019/G Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

Notyfikacja nr EMA/CHMP/188871/2015 z dnia 27.03.2015 zmiana EMEA/H/C/002221/IB/0019/G Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Dacogen 50 mg proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji Decytabina Niniejszy produkt leczniczy będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi

Bardziej szczegółowo

Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli

Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli 1. Każdy nauczyciel/pracownik szkoły zobligowany jest do doskonalenia swoich umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. 2. W przypadku

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Rivastigmin Orion, 1,5 mg, kapsułki, twarde Rivastigmin Orion, 3 mg, kapsułki, twarde Rivastigmin Orion, 4,5 mg, kapsułki, twarde Rivastigmin Orion, 6 mg,

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Betaserc 8 mg, tabletki Betahistini dihydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Betaserc 8 mg, tabletki Betahistini dihydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Betaserc 8 mg, tabletki Betahistini dihydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Physiotens 0,4 0,4 mg, tabletki powlekane Moxonidinum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Physiotens 0,4 0,4 mg, tabletki powlekane Moxonidinum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Physiotens 0,4 0,4 mg, tabletki powlekane Moxonidinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Vertix, 24 mg, tabletki. Betahistini dihydrochloridum

ULOTKA DLA PACJENTA. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Vertix, 24 mg, tabletki. Betahistini dihydrochloridum ULOTKA DLA PACJENTA Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Vertix, 24 mg, tabletki Betahistini dihydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przez zastosowaniem leku,

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Symletrol, 2,5 mg, tabletki powlekane. Letrozol

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Symletrol, 2,5 mg, tabletki powlekane. Letrozol Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Symletrol, 2,5 mg, tabletki powlekane Letrozol Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Delortan, 5 mg, tabletki powlekane Desloratadyna

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Delortan, 5 mg, tabletki powlekane Desloratadyna Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Delortan, 5 mg, tabletki powlekane Desloratadyna Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. ZYX, 5 mg, tabletki powlekane. Levocetirizini dihydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. ZYX, 5 mg, tabletki powlekane. Levocetirizini dihydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika ZYX, 5 mg, tabletki powlekane Levocetirizini dihydrochloridum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA SYLIMAROL 35 mg Produkt przeznaczony dla młodzieży powyżej 12 roku życia i dorosłych. Wielkość opakowania: 30 lub 60 sztuk Należy przeczytać uważnie całą

Bardziej szczegółowo