PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI"

Transkrypt

1 BPAS (lub ) PIGUŁKA ABORCYJNA DO 10 TYGODNI Aborcja farmakologiczna: Pigułka aborcyjna Czym jest pigułka aborcyjna? Pigułka aborcyjna jest lekiem, który przerywa ciążę. Medyczna nazwa tabletka aborcyjnej to mifepriston. Działa poprzez blokowanie hormonu progesteronu. Bez progesteronu wyściółka macicy podlega zniszczeniu i nie ma możliwości kontynuowania ciąży. Po pigułce aborcyjnej podaje się inny lek o nazwie mizoprostol, który powoduje skurcze macicy, wynikiem są skurcze i krwawienie podobne do poronienia. Metoda ta może być stosowana do 24. tygodnia ciąży w BPAS. Oczekiwany przebieg zależy od tego, czy ciąża trwała krócej czy dłużej niż 10 tygodni. Poniżej zamieszczono więcej informacji. Pigułka aborcyjna do 10 tygodni Personel medyczny BPAS poda w klinice pacjentce pigułkę aborcyjną mifepriston do połknięcia. W przypadku ciąż do 9 tygodni można przyjąć drugi lek, mizoprostol, w tym samym czasie. W przypadku ciąż powyżej 9 tygodni, lub w razie gdy pacjentka woli zaczekać, opuszcza się klinikę i wraca w dowolnym momencie 1-3 dni później. Personel medyczny omówi te opcje z pacjentką. Większość kobiet jest w stanie wykonywać swoje zwykłe czynności w domu lub w pracy po wzięciu mifepristonu, ale może wystąpić nieznaczne krwawienie i ból podobnie jak w przypadku miesiączki. Jest mało prawdopodobne, aby doszło do aborcji po przyjęciu pierwszej pigułki. Jeżeli jednak pacjentka dojdzie do wniosku, że poroniła pomiędzy wizytami, należy nas o tym poinformować. Wykonane zostanie badanie USG, aby zdecydować, czy konieczne jest dalsze leczenie. Mogą wystąpić nudności lub wymioty. Jeśli dojdzie do wymiotów w ciągu 1,5 godziny od momentu przyjęcia pigułki, należy możliwie jak najszybciej poinformować klinikę, może zaistnieć konieczność ponownego przyjęcia pigułki. Tabletki mizoprostolu umieszcza się w pochwie albo bezpośrednio po przyjęciu pierwszej pigułki, albo innego dnia. Pacjentka może wprowadzić tabletki osobiście, lub może to wykonać personel medyczny. Tabletki można wprowadzić w pozycji leżącej, siedząc w kucki, lub stojąc z uniesioną jedną nogą zależnie od tego, co jest dla pacjentki najwygodniejsze. Należy je wprowadzić możliwie jak najgłębiej do pochwy. Nie trzeba przykładać zbyt dużej wagi do dokładnej pozycji tabletek w pochwie; ich skuteczność nie zależy od umieszczenia w określonej lokalizacji.

2 Pacjentka otrzyma do przyjęcia antybiotyki i leki przeciwbólowe, wraz z instrukcją użytkowania i poradami dotyczącymi należytej opieki. Pacjentka następnie opuszcza klinikę, proces aborcji zostanie zakończony w domu. Obecność innej osoby może pomóc w łatwiejszym przejściu tego procesu. Tabletki mizoprostolu spowodują skurcze i silne krwawienie. Zwykle rozpoczyna się to 2 godziny po przyjęciu mizoprostolu, ale może rozpocząć się wcześniej. Krwawienie i skurcze zwykle trwają przez kilka godzin; na tym etapie prawdopodobnie konieczne będzie przyjęcie leków przeciwbólowych. Aby uzyskać więcej informacji na temat kontroli bólu należy zapoznać się z zawartością stron 21 i 22. Podczas aborcji można zaobserwować duże skrzepy krwi lub tkanki. Tkanka będzie większa i bardziej rozpoznawalna w przypadku dłuższego trwania ciąży. Poniżej 8. tygodnia istnieje jedynie prawdopodobieństwo zaobserwowania worka, w obrębie którego rozwija się płód na wczesnym etapie rozwoju. Płód 10-tygodniowy ma rozmiar dużego pojedynczego winogrona i można rozpoznać jego kształt. Jeżeli pacjentka ma obawy dotyczące tego, co może zobaczyć podczas aborcji, należy omówić tę kwestię z personelem medycznym. U większości kobiet do zakończenia ciąży dochodzi w trakcie 4 lub 5 godzin po przyjęciu mizoprostolu. U innych może to trwać krócej lub dłużej. U prawie wszystkich kobiet dochodzi do poronienia w ciągu kilku dni. Normalnym zjawiskiem jest występowanie niewielkiego krwawienia lub plamienia do 4 tygodni po aborcji. Należy używać podpasek, gdyż umożliwia to łatwiejsze kontrolowanie intensywności krwawienia. Jeżeli nie doszło do krwawienia w ciągu 24 godzin od przyjęcia mizoprostolu, należy skontaktować się z kliniką BPAS lub z naszą linią telefoniczną poświęconą opiece po leczeniu. Nasza linia telefoniczna opieki po leczeniu Aftercare Line jest dostępna dla pacjentów w każdej chwili, 7 dni w tygodniu pod numerem (lub ). Skutki uboczne U większości kobiet aborcja farmakologiczna przypomina wczesne poronienie. Normalną sytuacją jest wystąpienie krwawienia oraz skurczy. Mogą również wystąpić: zawroty głowy nudności lub wymioty ból głowy biegunka przejściowe zaczerwienienie lub poty Poniżej zamieszczono kilka komentarzy kobiet, które zastosowały pigułkę aborcyjną: Przypominało to naprawdę intensywną miesiączkę. Dało się to wytrzymać, a ból przeszedł. Stosowałam butelkę z gorącą wodą, co naprawdę pomogło. Pigułka aborcyjna nie była tak bezproblemowa jak uważałam. W moim odczuciu ból był dość silny.

3 Zagrożenia i powikłania związane z pigułką aborcyjną do 10 tygodni Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Nieprzewidywalny czas trwania procedury (zmienne) Skutki uboczne stosowanych leków jak nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka/dreszcze (często występujące) Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża nie rozwija się dalej, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (5 przypadków na 100, gdy leki są przyjmowane w tym samym czasie, 3 przypadki na 100 przy przyjęciu ich w odstępie godzin) Zakażenie (2 przypadki na 1000) Nieprzewidywalne, nieregularne lub przedłużające się krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (często występujące) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Kontynuacja ciąży (2 przypadki na 100, gdy leki są przyjmowane w tym samym czasie, mniej niż 1 przypadek na 100 przy przyjęciu ich w odstępie godzin) Krwotok bardzo silne krwawienie (2 przypadki na 1000) Nierozpoznana ciąża ektopowa pozamaciczna (1 przypadek na 7000) Zgon (1 przypadek na ) Problemy psychologiczne (zmienne) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej (7 przypadków na 100, gdy leki są przyjmowane w tym samym czasie, 3 przypadki na 100 przy przyjęciu ich w odstępie godzin) Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (2 przypadki na ) Dodatkowe informacje dotyczące pigułki aborcyjnej do 10 tygodni Karmienie piersią podczas aborcji farmakologicznej W przypadku pacjentek karmiących piersią w okresie aborcji, należy mieć świadomość, że mifepriston przechodzi do mleka matki. Dotychczasowe badania nie wykazywały, by powodowało to jakiekolwiek problemy dla niemowlęcia. Jednak dla ostrożności można przerwać karmienie piersią na 2 dni po przyjęciu pigułki aborcyjnej.

4 Niewielka ilość mizoprostolu będzie obecna w mleku matki po jego przyjęciu. W przypadku kobiet karmiących mizoprostol może rzadko powodować biegunkę u niemowlęcia. Aby zmniejszyć ryzyko można odczekać 6 godzin pomiędzy zastosowaniem mizoprostolu a karmieniem piersią. Proszę nas poinformować o fakcie karmienia piersią, umożliwi to wspólne opracowanie najlepszego planu działania. Zwalczanie bólu Po aborcji farmakologicznej większość kobiet będzie odczuwać silne skurcze, podobne do bólów miesiączkowych. Dostępnych jest wiele sposobów zmniejszenia bólu: noszenie wygodnej odzieży pobyt w znajomym i spokojnym miejscu umieszczenie poduszki elektrycznej lub termoforu w okolicy podbrzusza stosowanie leków przeciwbólowych, jak ibuprofen i kodeina Jak dostać leki przeciwbólowe W miejscowej aptece można zakupić tabletki ibuprofenu, o mocy 200 mg lub 400 mg. Personel medyczny BPAS zaoferuje pacjentce również kodeinę 30 mg, przepisaną przez jednego z naszych lekarzy, do przyjmowania w domu. Kodeina 30 mg jest dostępna wyłącznie na receptę. Niektóre produkty, które można zakupić w aptece mają niższe dawki kodeiny w połączeniu z ibuprofenem lub paracetamolem. Nie zapewnią one jednak tak silnego uśmierzenia bólu jak przepisywana przez nas kodeina. Jak stosować te leki Ibuprofen w przypadku bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Kodeina w przypadku bólu o nasileniu umiarkowanym do silnego. Można rozpocząć od stosowania ibuprofenu, dodając kodeinę, gdy konieczne będzie silniejsze złagodzenie bólu. Można również rozpocząć od kodeiny. Zależy to od decyzji pacjentki. Można również stosować leki zamiennie, zależnie od samopoczucia. Jaką dawkę należy przyjąć i jak często można ją przyjmować Należy pamiętać, że dostępne są dwie moce tabletek ibuprofenu. Należy stosować się do instrukcji towarzyszących tabletkom o takiej mocy, jaką zakupiono: Ibuprofen (200 mg): przyjmować 3 lub 4 tabletki doustnie co 8 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 12 tabletek w ciągu 24 godzin. lub Ibuprofen (400 mg): przyjmować 1 lub 2 tabletki doustnie co 8 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 6 tabletek w ciągu 24 godzin.

5 Wraz z ibuprofenem można również przyjmować: kodeinę (30 mg): przyjmować 1 lub 2 tabletki doustnie co 4 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin. W przypadku kobiet w wieku lat, przyjmować 1 lub 2 tabletki doustnie co 6 godzin, w razie konieczności. Nie przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin. Kodeiny nie będzie się podawać osobom poniżej 12 roku życia. Uwaga: Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas przyjmowania kodeiny. Jeżeli ból nie ustępuje pomimo stosowania opisanego leczenia, należy zadzwonić do kliniki lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ) w celu uzyskania porady. Instrukcje dotyczące dalszego postępowania Pigułka aborcyjna jest bardzo skuteczna i zwykle nie powoduje powikłań. Jednak ważne jest, aby wypełnić instrukcje dotyczące samookreślenia swojego stanu, aby upewnić się, że leczenie zadziałało. Mizoprostol może powodować poważne wady wrodzone w przypadku dalszego rozwijania się ciąży. Jeżeli pigułka aborcyjna nie zadziała, zalecamy aborcję chirurgiczną, aby zakończyć ciążę. W razie takiego życzenia można również wrócić do kliniki w celu wykonania skanu potwierdzającego prawidłowy przebieg aborcji. Zgoda dotycząca samookreślenia swojego stanu Rozumiem, że Biorę odpowiedzialność za przeprowadzenie oceny własnego stanu po leczeniu, aby upewnić się, że już nie jestem w ciąży. BPAS NIE będzie się ze mną kontaktować, aby dowiedzieć się, czy leczenie zadziałało. Oznakami, że moje leczenie mogło nie zadziałać, i że mogę nadal być w ciąży, są: brak krwawienia w ciągu 24 godzin od przyjęcia tabletek mizoprostolu krwawienie krótsze niż 4 dni wrażenie dalszego bycia w ciąży po upływie 1 tygodnia, lub utrzymywanie się objawów ciąży, takich jak ból piersi, mdłości, powiększanie się brzucha itp. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z kliniką, gdyż może być konieczne dalsze leczenie. Należy wykonać test ciążowy z moczu za pomocą otrzymanego zestawu, 2 tygodnie po zastosowaniu leczenia, w dniu / / Test z moczu należy wykonać jedynie przy użyciu moczu oddanego rano (pierwsze oddanie moczu po przebudzeniu). Jeżeli wynik testu ciążowego będzie pozytywny, nieważny, lub w przypadku braku pewności, należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z kliniką, gdyż istnieje możliwość dalszego rozwijania się ciąży. Nawet w przypadku negatywnego wyniku testu ciążowego nadal istnieje możliwość dalszego rozwijania się ciąży, jeżeli nie dojdzie do wystąpienia miesiączki w okresie 4 tygodni po leczeniu, należy wtedy zadzwonić do kliniki i umówić się na wizytę.

6 Jeżeli leczenie zawiodło, a pacjentka nadal jest w ciąży, BPAS nie może zagwarantować prawidłowego przebiegu ciąży i zalecane będzie NIE kontynuowanie ciąży. Instrukcje dotyczące testu ciążowego Jest to schemat testu ciążowego nasadka test końcówka z substancją pochłaniającą kontrola Zdjąć całe opakowanie Zdjąć nasadkę z testu W czasie oddawania moczu przytrzymać końcówkę testu z substancją pochłaniającą w strumieniu moczu lub pobrać pewną ilość moczu do czystego naczynia i zanurzyć końcówkę w moczu przez 5 do 10 sekund lub Odczekać 5 do 10 minut Odczytać wynik testu ciążowego Jest to wynik negatywny. Aborcja zadziałała. Jest to wynik pozytywny. Aborcja mogła nie zadziałać. Należy niezwłocznie zadzwonić do BPAS. Jest to wynik nieprawidłowy. Aborcja mogła nie zadziałać. Należy niezwłocznie zadzwonić do BPAS. Ważne! Poważnym powikłaniom towarzyszą znaki ostrzegawcze. Pacjentka powinna czuć się lepiej każdego kolejnego dnia po aborcji. Należy skontaktować się z kliniką BPAS lub od razu zadzwonić na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line w przypadku wystąpienia: silnego krwawienia, które przecieka przez 2 podpaski na godzinę, przez 2 godziny lub więcej w jednym ciągu

7 bólu brzucha lub dyskomfortu, na który nie pomagają leki, odpoczynek, termofor ani poduszka elektryczna gorączki wyższej lub równej 38 C wydzieliny z pochwy o nieprzyjemnym zapachu oznak świadczących o dalszym rozwijaniu się ciąży braku krwawienia przez 24 godziny po zastosowaniu mizoprostolu Mdłości, dolegliwości brzuszne, biegunka, mdłości, wymioty lub osłabienie występujące później niż 24 godziny po przyjęciu mizoprostolu mogą stanowić oznaki poważnych powikłań, i należy się z nami niezwłocznie skontaktować pod numerem: (lub ). PIGUŁKA ABORCYJNA PO 10 TYGODNIACH Pigułka aborcyjna po 10 tygodniach Należy zaplanować pobyt w klinice trwający cały dzień i potencjalnie przez noc. Pierwsza wizyta Personel medyczny poda w klinice pacjentce pigułkę aborcyjną do połknięcia. Osobom o krwi z czynnikiem Rh minus będzie się również podawać immunoglobulinę anty-d, w postaci wstrzyknięcia. Pacjentka otrzyma do połknięcia tabletkę o nazwie mifepriston. Lek ten uwrażliwia macice na działanie leku o nazwie mizoprostol, który jest stosowany do wywołania skurczy (początek porodu). Pacjentka pójdzie do domu i po raz kolejny stawi się na zakończenie leczenia innego dnia. Jeśli dojdzie do wymiotów w ciągu 1,5 godziny od momentu przyjęcia tej tabletki, wtedy niezbędny może być powrót do kliniki po nową dawkę, może zaistnieć konieczność ponownego przyjęcia pigułki. W przypadku ciąży trwającej przez 22 tygodnie lub dłużej konieczne jest podanie wstrzyknięcia do płodu, aby zatrzymać akcję serca przed wykonaniem aborcji. Ma to nazwę zabicie płodu w łonie matki i jest omówione na stronie 38. Druga wizyta Pacjentka wraca do tej samej kliniki BPAS lub innej kliniki BPAS 1 lub 2 dni później. Pacjentka zostanie przyjęta, i otrzyma mizoprostol w postaci krążka dopochwowego, co kilka godzin, do momentu wydalenia całego płodu i łożyska. Pacjentka będzie przytomna podczas zabiegu, ale otrzyma środki przeciwbólowe w razie konieczności, będzie mogła również korzystać z mieszanki podtlenku azotu i tlenu. Pełniący opiekę nad pacjentką personel medyczny będzie pomagać w uczynieniu tego procesu możliwie jak najbardziej komfortowym. Druga wizyta (ciąg dalszy)

8 Zwykle wydalenie płodu i łożyska zajmuje około 6 godzin, ale jest to zróżnicowane. W niektórych przypadkach może zakończyć się szybciej, a w innych może trwać ponad 24 godziny, konieczne wtedy będzie pozostanie w klinice przez noc. U małego odsetka pacjentek zabieg nie kończy się spontanicznym wydaleniem łożyska, konieczne jest wtedy wykonanie dodatkowego zabiegu, zwykle w znieczuleniu ogólnym, aby je usunąć. Podczas aborcji można zaobserwować duże skrzepy krwi lub płód. Pielęgniarka postara się, by pacjentka nie zobaczyła zbyt wiele, ale niekiedy nie ma takiej możliwości, gdyż zdarzenia mogą przebiegać szybko. Normalnym zjawiskiem jest występowanie niewielkiego krwawienia lub plamienia do 4 tygodni po aborcji. Należy używać podpasek, gdyż umożliwia to łatwiejsze kontrolowanie intensywności krwawienia. Skutki uboczne U większości kobiet aborcja farmakologiczna przypomina poronienie. Normalną sytuacją jest wystąpienie krwawienia oraz skurczy. Mogą również wystąpić: zawroty głowy nudności lub wymioty ból głowy biegunka przejściowe zaczerwienienie lub poty Przez cały czas pacjentce będzie towarzyszyć pielęgniarka, podając leki, aby pomóc w usunięciu wszelkich potencjalnych skutków ubocznych lub bólu. Zagrożenia i powikłania związane z pigułką aborcyjną po 10 tygodniach Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Nieprzewidywalny czas trwania zabiegu Skutki uboczne stosowanych leków jak nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka/dreszcze (często występujące) Zatrzymanie łożyska (1 przypadek na 60) Zakażenie (żadnego nie zgłoszono do BPAS w 2013 roku, ale może to dotyczyć 1 przypadku na 400) Nieprzewidywalne, nieregularne lub przedłużające się krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (często występujące) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne)

9 Kontynuacja ciąży/nieudany poród (1 przypadek na 150) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 200) Pęknięcie macicy (1 przypadek na 1000) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej ASPIRACJA METODĄ PRÓŻNIOWĄ U PRZYTOMNEJ PACJENTKI Aspiracja metodą próżniową u przytomnej pacjentki Należy zaplanować pobyt w klinice trwający 3 do 4 godzin. (W przypadku stosowania sedacji z zachowaniem przytomności należy mieć ze sobą osobę towarzyszącą, która wróci z pacjentką do domu i pozostanie z nią przez 24 godziny od momentu zastosowania sedacji). Aspiracja metodą próżniową wykorzystuje łagodne zasysanie do celów przerwania ciąży, co trwa około 5-10 minut od momentu rozpoczęcia do zakończenia. Następnie pacjentka będzie odpoczywać w strefie pozabiegowej przez minut. Zabieg ten można zwykle stosować do 14 tygodnia ciąży. Po przybyciu pacjentka odbędzie rozmowę z personelem medycznym, uzyskując odpowiedzi na swoje pytania. Pacjentka przyjmie leki przeciwbólowe, jeśli nie brała żadnych przed przyjściem do kliniki. Następnie pacjentka zostanie wprowadzona do strefy zabiegowej. Pacjentka zostanie poproszona o położenie się na łóżku zabiegowym, z podparciem na nogi. Personel medyczny pozostanie z pacjentką, aby zapewnić wsparcie i komfort, oprócz monitorowania przebiegu całego zabiegu. Lekarz zbada macicę (łono) i wprowadzi wziernik do pochwy. Następnie lekarz wstrzyknie lek znieczulający do lub w pobliże szyjki (szyjki macicy) oraz, w razie konieczności, łagodnie otworzy szyjkę za pomocą cienkich prętów zwanych rozszerzaczami. Następnie wprowadza się sondę do macicy, przez szyjkę. Ręczne lub automatyczne urządzenie ssące łagodnie opróżni macicę. Pacjentka będzie odczuwać w czasie zabiegu skurcze, podobne do bólu miesiączkowego. W niektórych klinikach, tam, gdzie pozwalają na to warunki lokalowe, pacjentce może towarzyszyć partner, przez cały czas zabiegu. Zagrożenia i powikłania związane z aborcją z wykorzystaniem aspiracji metodą próżniową Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia

10 Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża została skutecznie przerwana, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (1 przypadek na 600) Zakażenie (1 przypadek na 6500 według danych zgłaszanych do BPAS, ale potencjalnie więcej) Nieprzewidywalne krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (zmienne) Uszkodzenie szyjki macicy (1 przypadek na 11000) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne) Kontynuacja ciąży (1 przypadek na 1500) Perforacja macicy (1 przypadek na 6500) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 8000) Uszkodzenie jelita, pęcherza, bądź też ciężkie uszkodzenie szyjki macicy (bardzo rzadko) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Powtórna aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Zabieg naprawczy uszkodzonej szyjki macicy, macicy, pęcherza moczowego, jelita czy naczyń krwionośnych Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (1 przypadek na 35000) ASPIRACJA METODĄ PRÓŻNIOWĄ U PACJENTKI W PEŁNYM ZNIECZULENIU Aspiracja metodą próżniową u pacjentki w pełnym znieczuleniu Należy zaplanować pobyt w klinice trwający cały dzień. Aspiracja metodą próżniową wykorzystuje łagodne zasysanie do celów przerwania ciąży, co trwa około 5-10 minut od momentu rozpoczęcia do zakończenia. Zabieg ten można zwykle stosować do 15 tygodnia ciąży. Pacjentka będzie całkowicie znieczulona i nie będzie odczuwać żadnego bólu podczas zabiegu. Po przybyciu pacjentka odbędzie rozmowę z personelem medycznym, uzyskując odpowiedzi na swoje pytania. Zostanie poproszona o przebranie się w koszulę do zabiegu i położenie się na wózku. Pacjentka spotka się z anestezjologiem, uzyska odpowiedzi na swoje pytania i zostanie przewieziona do sali zabiegowej. Niewielka kaniula (bardzo cienka plastikowa rurka) zostanie umieszczona w żyle, zwykle w

11 dłoni. Przez kaniulę będą podawane leki znieczulające (środek do znieczulenia ogólnego) lub częściowo znieczulające (sedacja z zachowaniem przytomności). Po uzyskaniu pełnego znieczulenia lub sedacji nogi pacjentki będą umieszczone na wspornikach, a lekarz zbada macicę (łono). Do pochwy zostanie wprowadzony wziernik. Ujście szyjki (szyjki macicy) może zostać rozszerzone za pomocą cienkich prętów zwanych rozszerzaczami. Następnie wprowadza się sondę do macicy, przez szyjkę. Ręczne lub automatyczne urządzenie ssące łagodnie opróżni macicę. Pacjentka obudzi się w strefie pozabiegowej i będzie obserwowana przez około 1-2 godziny przed pójściem do domu. Należy zapoznać się z zamieszczonym w niniejszej broszurze opisem danego środka znieczulającego w części broszury Środek znieczulający (strony 47-52). Nie należy prowadzić pojazdów przez okres 24 godzin po podaniu środka do znieczulenia ogólnego. Zagrożenia i powikłania związane z aborcją z wykorzystaniem aspiracji metodą próżniową Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża została skutecznie przerwana, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (1 przypadek na 600) Zakażenie (1 przypadek na 6500 według danych zgłaszanych do BPAS, ale potencjalnie więcej) Nieprzewidywalne krwawienie po aborcji (zmienne) Uszkodzenie szyjki macicy (1 przypadek na 11000) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne) Kontynuacja ciąży (1 przypadek na 1500) Perforacja macicy (1 przypadek na 6500) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 8000) Uszkodzenie jelita, pęcherza, bądź też ciężkie uszkodzenie szyjki macicy (bardzo rzadko) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Powtórna aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Zabieg naprawczy uszkodzonej szyjki macicy, macicy, pęcherza moczowego, jelita czy naczyń krwionośnych

12 Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (1 przypadek na 35000) ROZSZERZENIE I USUNIĘCIE Rozszerzenie i usunięcie (metoda D&E) Należy zaplanować pobyt w klinice trwający cały dzień. Metoda ta wykorzystuje narzędzia i zasysanie do usunięcia ciąży. Jest zwykle wykonywana pomiędzy 15 i 24 tygodniem ciąży. Oprócz zabiegu opisanego poniżej konieczne będzie przygotowanie szyjki macicy, co będzie wykonane w dniu zabiegu lub dzień wcześniej. (Należy zapoznać się z częścią poświęconą przygotowaniu szyjki, strona 37). Na potrzeby tego zabiegu pacjentka jest znieczulona. Po przybyciu pacjentka odbędzie rozmowę z personelem medycznym, uzyskując odpowiedzi na swoje pytania. Zostanie poproszona o przebranie się w koszulę do zabiegu i położenie się na wózku. Pacjentka spotka się z anestezjologiem, uzyska odpowiedzi na swoje pytania i zostanie przewieziona do sali zabiegowej. Niewielka kaniula (bardzo cienka plastikowa rurka) zostanie umieszczona w żyle, zwykle na dłoni. Przez kaniulę będą podawane leki znieczulające (środek do znieczulenia ogólnego). Po uzyskaniu pełnego znieczulenia nogi pacjentki będą umieszczone na wspornikach, a lekarz zbada macicę (łono). Do pochwy zostanie wprowadzony wziernik. Ujście szyjki może zostać rozszerzone za pomocą cienkich prętów zwanych rozszerzaczami. Ciążę usuwa się za pomocą wąskich kleszczy, które przechodzą przez szyjkę macicy. Następnie wprowadza się sondę przez szyjkę i stosuje urządzenie ssące do łagodnego zakończenia zabiegu usuwania. Pacjentka nie będzie odczuwać żadnego bólu podczas zabiegu, który potrwa około minut od momentu rozpoczęcia do zakończenia. Pacjentka obudzi się w strefie pozabiegowej i będzie obserwowana przez około 1-2 godziny przed pójściem do domu. Należy zapoznać się z zamieszczonym w niniejszej broszurze opisem danego środka znieczulającego w części broszury Środek znieczulający (strony 47-52). Nie należy prowadzić pojazdów przez okres 24 godzin po podaniu środka do znieczulenia ogólnego. Zagrożenia i powikłania związane z aborcją z wykorzystaniem metody rozszerzenia i usunięcia Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Pozostawienie produktu zapłodnienia w macicy gdy ciąża została skutecznie przerwana, ale część tkanek związanych z ciążą pozostaje w macicy (1 przypadek na 800) Zakażenie (1 przypadek na 2500 według danych zgłaszanych do BPAS, ale potencjalnie więcej) Nieprzewidywalne krwawienie po aborcji (zmienne) Ból w czasie zabiegu (zmienne)

13 Uszkodzenie szyjki macicy (1 przypadek na 5000) Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Problemy psychologiczne (zmienne) Krwotok bardzo silne krwawienie (1 przypadek na 800) Perforacja macicy (1 przypadek na 2500) Uszkodzenie jelita, pęcherza, bądź też ciężkie uszkodzenie szyjki macicy (bardzo rzadko) Zgon (mniej niż 1 przypadek na ) Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Powtórna aborcja chirurgiczna lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Zabieg naprawczy uszkodzonej szyjki macicy, macicy, pęcherza moczowego, jelita czy naczyń krwionośnych Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (1 przypadek na 5000), które może się okazać konieczne PRZYGOTOWANIE SZYJKI (SZYJKI MACICY) Przygotowanie szyjki W przypadku przygotowania szyjki na dzień przed leczeniem należy spodziewać się pobytu w klinice trwającego do 3 godzin. Przygotowanie szyjki (szyjki macicy) można wykonać za pomocą leku zwanego mizoprostol, z użyciem lub bez rozszerzaczy z substancją pochłaniającą, o nazwie Dilapan. Personel medyczny dokładnie wyjaśni który preparat będzie potrzebny i kiedy to wystąpi. Mizoprostol jest stosowany do zmiękczenia szyjki, co ułatwia jej rozszerzenie. Tabletki umieszcza się w pochwie 3 godziny przed zabiegiem lub pod językiem 2 godziny przed zabiegiem. Mogą one powodować skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, dreszcze, biegunkę, skurcze lub krwawienie z pochwy. Dilapan to pręty wielkości zapałek, które wprowadza się do szyjki na 3-24 godzin przed zabiegiem. Pęcznieją one z czasem, łagodnie otwierając szyjkę. Wprowadzenie ich trwa zaledwie kilka minut, a w przypadku gdy leczenie ma obejmować 2 dni, pacjentka wraca do domu po ich umieszczeniu. W miarę rozszerzania powodowanego działaniem preparatu Dilapan mogą występować skurcze lub plamienia. W niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do odejścia wód płodowych, rozpoczęcia porodu lub wypadnięcia preparatu Dilapan. Jeżeli dojdzie do któregokolwiek z powyższych podczas pozostawania pacjentki w domu, można zadzwonić na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ) w celu uzyskania porady.

14 ZABICIE DZIECKA W ŁONIE MATKI Zabicie dziecka w łonie matki Należy oczekiwać pobytu w klinice trwającego do 3 godzin. Personel medyczny poinformuje, jeżeli konieczne będzie wykonanie tego zabiegu, który wiąże się z wykonaniem wstrzyknięcia przez brzuch, w celu zatrzymania akcji serca płodu. Zabieg ten można wykonywać w pełnym znieczuleniu lub z zachowaniem przytomności, trwa on pomiędzy 10 a 20 minut. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do ich zadawania. Poświęcimy tyle czasu na omówienie szczegółowo tego zabiegu, ile będzie konieczne ze strony pacjentki. Nasza linia telefoniczna opieki po leczeniu Aftercare Line jest dostępna dla pacjentów w każdej chwili, 7 dni w tygodniu pod numerem (lub ). Zagrożenia i powikłania związane z zabiciem dziecka w łonie matki Istotne, nieuniknione lub często występujące zagrożenia Są one zwykle łatwe do wyleczenia i rzadko mają jakiekolwiek długoterminowe skutki zdrowotne. Łagodny dyskomfort w miejscu wprowadzenia igły Konieczność wykonania wielu prób wprowadzenia (2 przypadki na 100) Wyciek płynu owodniowego (1 przypadek na 100) Nudności i wymioty Poniższe mogą wiązać się z koniecznością hospitalizacji lub zabiegów chirurgicznych, i mogą mieć poważne długoterminowe skutki zdrowotne. Uszkodzenie jelit u matki (rzadko występuje) Zapalenie błon płodowych: poważne zakażenie krwi, potencjalnie skutkujące zgonem (1 przypadek na 1000) Wczesne lub nieoczekiwane rozpoczęcie porodu Dodatkowe zabiegi, które mogą się okazać konieczne do wykonania Chirurgiczne przerwanie ciąży lub aspiracja treści macicznej Transfuzja preparatów krwi Laparoskopia lub laparotomia operacje pozwalające zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej Histerektomia chirurgiczne usunięcie macicy (bardzo rzadko)

15 OPIEKA NAD PACJENTKĄ I KOMFORT Opieka nad pacjentką i komfort Niniejszym przedstawiono informacje dotyczące tego, jakie leczenie będzie zastosowane i gdzie się ono odbędzie. Z pewnością pacjentka oczekuje tego, że będzie wiedzieć jaki będzie przebieg tego dnia i co lub kogo może zabrać ze sobą. W poniższej części zamieszczono informacje dotyczące opieki nad pacjentką oraz komfortu. Ile potrwa pobyt w klinice BPAS? To w bardzo dużej mierze zależy od określonego leczenia, jednak w większości przypadków nie przekroczy jednego dnia. Należy zapoznać się z częścią niniejszej broszury poświęconą określonemu rodzajowi leczenia. Czy ktoś może mi towarzyszyć? Nie ma żadnych przeciwskazań, można przyjść w towarzystwie innej osoby, jeżeli będzie to pomocne. W przypadku zabiegu prowadzonego z pełnym znieczuleniem zaleca się, aby mieć osobę towarzyszącą, która zabierze pacjentkę do domu. Należy również pamiętać o tym, żeby pacjentka nie prowadziła pojazdu w trakcie powrotu do domu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca dopuszcza się obecność zaledwie 1 osoby towarzyszącej. W naszych klinikach nie ma żadnych udogodnień dla dzieci, dlatego należy pamiętać o zapewnieniu dzieciom opieki, jeśli jest to konieczne. W przypadku pacjentek w wieku poniżej 16 lat Konieczna będzie obecność dorosłego (osoby w wieku 18 lat lub więcej), aby towarzyszyć pacjentce w drodze powrotnej do domu. Nie ma przeciwskazań z naszej strony, by pacjentce towarzyszyła dorosła kobieta przez cały czas trwania zabiegu. Potrzebne rzeczy, które należy ze sobą zabrać wszelkie przepisane leki lub inhalatory samoprzylepne podpaski higieniczne dodatkową bieliznę pantofle i koszulę nocną lub koszulkę w przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym (całkowite znieczulenie) Jeśli leczenie wymaga pobytu przez noc należy zabrać ze sobą torbę na rzeczy, przybory toaletowe i ręcznik. Przybycie do kliniki w celu odbycia zabiegu

16 Po zgłoszeniu się do recepcjonistki sprawdzone będzie imię i nazwisko oraz data urodzenia pacjentki, a pacjentka zostanie poproszona o przejście do poczekalni. Po pacjentkę zgłosi się pielęgniarka i zapyta, czy pacjentka życzy sobie wsparcia osoby towarzyszącej na tym etapie. Pielęgniarka upewni się, że dokumentacja jest kompletna i dokładna. Potwierdzony zostanie wywiad chorobowy pacjentki. W przypadku wykonywania aborcji chirurgicznej, pielęgniarka poprosi pacjentkę by skorzystała z toalety, rozebrała się i założyła przyniesioną ze sobą koszulę nocną lub koszulkę. Pokaże następnie gdzie można przechować swoje rzeczy. Co będzie się działo z osobą towarzyszącą podczas zabiegu? W przypadku zabiegu chirurgicznego, który będzie odbywał się w całkowitym znieczuleniu, osoba towarzysząca może pozostać do momentu udania się na salę zabiegową. W przypadku zabiegu z zachowaniem przytomności istnieje możliwość, aby osoba towarzysząca była obecna przez cały czas trwania zabiegu. Proszę omówić to z pielęgniarką. Pacjentce będzie też towarzyszyć podczas zabiegu osoba z personelu BPAS. W razie takiego życzenia pacjentki będziemy informować osobę towarzyszącą o przebiegu zabiegu, zapewniając możliwie jak najszybszy powrót pacjentki do osoby towarzyszącej. Okulary i szkła kontaktowe Obecnie wiele osób sypia w miękkich soczewkach kontaktowych, i może to być dopuszczalne przy krótkich zabiegach. Należy omówić to z pielęgniarką lub anestezjologiem. Można mieć ze sobą okulary do ostatniej chwili. Protezy zębowe Sztuczne lub luźne zęby mogą zakłócać pracę doustnego sprzętu stosowanego przez anestezjologa. Osoby mające protezy zębowe powinny omówić to z anestezjologiem. Biżuteria, makijaż i lakier do paznokci Należy zdjąć całą biżuterię i dekoracyjny piercing (w tym kolczyki w języku). Jeżeli nie można ich zdjąć, zostaną przykryte taśmą, aby zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu skóry. Należy zmyć cały makijaż. Nie trzeba usuwać tipsów ani lakieru do paznokci. POWRÓT DO FORMY Powrót do formy Nasza linia telefoniczna opieki po leczeniu Aftercare Line działa 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy zadzwonić na numer (lub ), aby uzyskać pomoc. W godzinach pracy kliniki można również korzystać z numeru telefonicznego do kliniki, w której przeprowadzono zabieg, aby uzyskać poradę. Numer telefoniczny kliniki zamieszczono na okładce broszury.

17 Czego oczekiwać Powrót do formy po aborcji bez powikłań zwykle nie trwa długo, ale u każdej kobiety wygląda to inaczej. Jest kilka rzeczy, których należy oczekiwać, które to rzeczy są normalne, podczas gdy inne oznaki i objawy nie są. To ważne, by mieć wiedzę o jednych i o drugich. Krwawienie Większość kobiet doświadcza krwawień mniej więcej przez 1-2 tygodnie po aborcji. Najlepiej jest, aby podczas tego czasu stosować podpaski higieniczne. Należy oczekiwać krwawienia przypominającego zwykłą miesiączkę, dopuszcza się również wydalanie niewielkich skrzepów krwi. W większości przypadków krwawienie potem ustanie, ale może dochodzić do plamień do czasu kolejnej miesiączki. U niewielkiej liczby kobiet po aborcji chirurgicznej nie dojdzie do wystąpienia krwawienia do czasu kolejnej miesiączki. Jeżeli krwawienie przecieka przez 2 lub więcej podpasek higienicznych na godzinę przez 2 godziny za jednym razem, wtedy należy pilnie skontaktować się z kliniką lub linią telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line, aby uzyskać poradę. Jeżeli nie ma możliwości zadzwonienia, należy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Ból Większość kobiet doświadcza co jakiś czas bólu, mniej więcej przez tydzień po aborcji. W razie konieczności można przyjmować leki przeciwbólowe ibuprofen i paracetamol. Te leki przeciwbólowe można zakupić bez recepty w aptece, w supermarkecie i w wielu innych sklepach. Należy pamiętać, że dostępne są dwie moce tabletek ibuprofenu. Należy stosować się do instrukcji towarzyszących tabletkom o takiej mocy, jaką zakupiono. Należy zawsze czytać ulotkę dla pacjenta dołączoną do leku, i przyjmować lek zgodnie z instrukcją. Można przyjmować paracetamol i ibuprofen łącznie, jeśli zalecana dawka któregokolwiek z tych leków samodzielnie nie wystarcza do uśmierzenia bólu. Jeżeli ból nie ustępuje pomimo stosowania tych leków, należy zadzwonić do kliniki lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ). Odczucia Po aborcji większość kobiet odczuwa ulgę, niektóre mogą również odczuwać smutek lub czuć się winne. W przypadku potrzeby, aby z kimś o tym porozmawiać, można zadzwonić na numer (lub ), aby umówić wizytę z zakresu poradnictwa po aborcji. Jest to darmowa usługa dla kobiet, które miały zabieg w BPAS. Objawy fizyczne podczas rekonwalescencji Objawy typu nudności, wymioty i zmęczenie zwykle ustępują w ciągu 3 dni od aborcji. Ustąpienie bolesności piersi może potrwać 7 do 10 dni. Piersi mogą być twarde, wrażliwe na dotyk i wydzielać mleko

18 po zabiegu. Piersi powrócą do zwykłego stanu po 3 do 4 dniach utrzymywania się obrzęku. Większy komfort może zapewnić noszenie podtrzymującego i przykładanie okładów z lodu na piersi. W razie takiej konieczności, można przyjmować leki przeciwbólowe, ibuprofen lub paracetamol. Nieoczekiwane lub nietypowe objawy po aborcji utrzymujący się ból wydzielina z pochwy o nietypowym zabarwieniu lub o nieprzyjemnym zapachu tkliwość brzucha gorączka ogólne złe samopoczucie lub odczucie kontynuacji ciąży ciągłe i silne krwawienie, które przecieka przez 2 lub większą liczbę podpasek na godzinę, przez 2 godziny w jednym ciągu Jeżeli wystąpią którekolwiek z powyższych, należy niezwłocznie zadzwonić do kliniki BPAS w której przeprowadzono zabieg lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line na numer (lub ). Alternatywnie należy się niezwłocznie udać do szpitalnego oddziału ratunkowego lub do lekarza rodzinnego. Co mogę robić? Kąpiel Można się kąpać lub brać prysznic jak zwykle. Należy uważać w przypadku kąpieli w ciągu 24 godzin od zastosowania leku do znieczulenia ogólnego Należy mieć w pobliżu osobę towarzyszącą, która będzie czuwać nad pacjentką zmagającą się jeszcze z uczuciem senności. Inne aktywności, w tym praca Większość kobiet będzie w wystarczająco dobrym stanie, by powrócić do zwykłych aktywności w ciągu jednego lub dwóch dni. Zalecamy odpoczynek do momentu, w którym pacjentka poczuje się na siłach, aby wrócić do zwykłej aktywności. Współżycie płciowe Należy powstrzymywać się od współżycia przez 1 tydzień. Można zajść w ciążę niemal od razu po aborcji, należy zatem stosować środki antykoncepcyjne, jeśli nie chce się zajść w ciążę. Podróże Najlepiej unikać podróży w ciągu 24 godzin od zabiegu. Jeżeli podróż jest konieczna, należy upewnić się, że wiadomo jak uzyskać pilną pomoc medyczną w miejscu przeznaczenia w razie wystąpienia powikłań. Należy mieć świadomość, że w przypadku zastosowania pigułki aborcyjnej do 10 tygodni oraz zdecydowania się na podróż zaraz po przyjęciu drugiego leku (mizoprostol), skurcze i silne krwawienia mogą wystąpić w czasie podróży.

19 Kolejna miesiączka Kolejna miesiączka powinna rozpocząć się 4-6 tygodni po zabiegu. W przypadku braku miesiączki w ciągu 4 tygodni po zabiegu należy wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie dodatni, należy zadzwonić do kliniki lub na linię telefoniczną opieki po leczeniu Aftercare Line. Ważne jest, aby pamiętać, że wszelkie krwawienia niezwłocznie po zabiegu to nie miesiączka.

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA KAMPANIA EDUKACYJNA NA TEMAT RAKA PROSTATY ORGANIZATOR PARTNERZY HONOROWI PARTNER Mit choroby jest czasem gorszy od samej choroby Susan Sontag (1933 2004) 2 PORADNIK

Bardziej szczegółowo

WSZYSTKO O CHOROBIE VON WILLEBRANDA

WSZYSTKO O CHOROBIE VON WILLEBRANDA 1 WSZYSTKO O CHOROBIE VON WILLEBRANDA Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię Członek Światowej Federacji ds. Hemofilii Tytuł oryginału: All About von Willebrand Disease......for people with von Willebrand

Bardziej szczegółowo

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce. Redakcja: Agnieszka Kosowicz, Marta Piegat-Kaczmarczyk

Bardziej szczegółowo

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Poradnik dla osób zakażonych HCV W medycynie niewiele jest śmiechu, ale za to w śmiechu jest wiele medycyny. Josh Billings SPIS TREŚCI WITAMY W PROGRAMIE...

Bardziej szczegółowo

Szanowny Pacjencie! WSTĘP

Szanowny Pacjencie! WSTĘP Rak tarczycy RAK TARCZYCY / 1 Szanowny Pacjencie! WSTĘP Skoro trzymasz tę broszurę w ręce to najprawdopodobniej właśnie dowiedziałeś się, że masz raka tarczycy! Wyszedłeś z gabinetu, w którym lekarz powiedział

Bardziej szczegółowo

Witamy w Programie EuroAction

Witamy w Programie EuroAction Dbając o swoje serce Witamy w Programie EuroAction EuroAction to program, który ma na celu pomóc Panu(i) oraz Państwa partnerom i bliskim krewnym ograniczyć ryzyko kolejnych przypadków chorób serca w rodzinie.

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja

Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska Klinika Położnictwa i Chorób

Bardziej szczegółowo

III.4.2. Masa ciała, układ sercowo-naczyniowy, hiperandrogenizm młodych kobiet, wiek okołomenopauzalny a niskodawkowe DSA z dezogestrelem

III.4.2. Masa ciała, układ sercowo-naczyniowy, hiperandrogenizm młodych kobiet, wiek okołomenopauzalny a niskodawkowe DSA z dezogestrelem [169]. Prof. Kamiński przeprowadził interesujące badania doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających norgestimat (NGS) i dezogestrel (DSG). 57 zdrowych kobiet stosowało przez 36 tygodni Cilest, Marvelon

Bardziej szczegółowo

CHEMIOTERAPIA. P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w

CHEMIOTERAPIA. P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w CHEMIOTERAPIA P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w INFORMACJE O PUBLIKACJI Opracowanie tekstu Piotr Czajka; na podstawie: Chemioterapia informator w języku angielskim Konsultacja naukowa dr n. med.

Bardziej szczegółowo

Badania przesiewowe dla Ciebie i Twojego dziecka Screening tests for you and your baby

Badania przesiewowe dla Ciebie i Twojego dziecka Screening tests for you and your baby Programy badań przesiewowych Badania przesiewowe dla Ciebie i Twojego dziecka Screening tests for you and your baby (Polish) Ważne informacje o badaniach przesiewowych wykonywanych w czasie ciąży i po

Bardziej szczegółowo

Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii

Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii 2 Spis treści Wprowadzenie 7 O nerkach 8 Zdrowe nerki 8 Chore nerki 10 Częste przyczyny niewydolności nerek 12 O terapii dializacyjnej

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Sidretella 20, 3 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane Drospirenonum + Ethinylestradiolum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Sidretella 20, 3 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane Drospirenonum + Ethinylestradiolum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Sidretella 20, 3 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane Drospirenonum + Ethinylestradiolum Ważne informacje dotyczące złożonych środków antykoncepcyjnych Jeśli

Bardziej szczegółowo

5) ciąża fizjologiczna ciążę przebiegającą w sposób prawidłowy;

5) ciąża fizjologiczna ciążę przebiegającą w sposób prawidłowy; STANDARDY POSTĘPOWANIA MEDYCZNEGO PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH Z ZAKRESU OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ SPRAWOWANEJ NAD KOBIETĄ W OKRESIE FIZJOLOGICZNEJ CIĄŻY, FIZJOLOGICZNEGO PORODU, POŁOGU ORAZ OPIEKI

Bardziej szczegółowo

I. Postanowienia ogólne

I. Postanowienia ogólne Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia (poz. ) STANDARDY POSTĘPOWANIA MEDYCZNEGO PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH Z ZAKRESU OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ SPRAWOWANEJ NAD KOBIETĄ W OKRESIE FIZJOLOGICZNEJ

Bardziej szczegółowo

RAK PIERSI CO WARTO WIEDZIEĆ BEZPŁATNY

RAK PIERSI CO WARTO WIEDZIEĆ BEZPŁATNY National Cancer Institute of United States Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem CO WARTO WIEDZIEĆ BEZPŁATNY RAK PIERSI Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Onkologii

Bardziej szczegółowo

Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym Moda na świadome macierzyństwo Rady położnej

Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym Moda na świadome macierzyństwo Rady położnej NR 1 (1) WIOSNA 2013 PO PIERWSZE PACJENT MAGAZYN PACJENTA CENTRUM ZDROWIA W MIKOŁOWIE Temat numeru ZDROWIE KOBIETY Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie

Bardziej szczegółowo

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Choroby zakaźne Wprowadzenie Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Zapalenie wątroby (Hepatitis) Choroby przenoszone drogą płciową HIV/AIDS Gruźlica Zakażenia i zatrucia pokarmowe 1 2 I. Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 23 września 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 23 września 2010 r. Dziennik Ustaw Nr 187 14053 Poz. 1259 1259 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 23 września 2010 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych

Bardziej szczegółowo

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r. Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r. Standardy postępowania oraz procedury medyczne przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej 52007 EDYCJA POLSKA ISSN 1896-2734 Zdrowie W numerze: Wielu uchodźców, którzy przyjeżdżają do Polski, narzeka na trudności w uzyskaniu pomocy medycznej. Dlatego piąty numer refugee.pl poświęcamy sprawom

Bardziej szczegółowo

Ciąża! Informacje ogólne Wersja 2011a. Informacje od położnych, lekarzy rodzinnych i ginekologów

Ciąża! Informacje ogólne Wersja 2011a. Informacje od położnych, lekarzy rodzinnych i ginekologów Ciąża! Informacje ogólne Wersja 2011a Informacje od położnych, lekarzy rodzinnych i ginekologów 2010 NVOG, KNOV, NHG, LHV, VVAH, Erfocentrum i RIVM. W niniejszej broszurze zawarto ogólne informacje dla

Bardziej szczegółowo

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 -----------------

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 ----------------- We wszystkich tych przypadkach należałoby rozważyć stosowanie tabletki o większej zawartości hormonu do czasu stosowania wyżej wymienionych leków. W przypadku rifampicyny należałoby stosować dodatkowe

Bardziej szczegółowo

Diagnostyka i leczenie raka piersi Informator dla chorych

Diagnostyka i leczenie raka piersi Informator dla chorych Diagnostyka i leczenie raka piersi Informator dla chorych Wydano dzięki grantowi edukacyjnemu EGIS Polska Sp. z o.o. ISBN: 978-83-932476-0-8 Poradnik przygotowany przez pracowników Centrum Onkologii Kraków

Bardziej szczegółowo

Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy

Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy Droga przyszła mamo! Najczęstsze dolegliwości ciążowe, jak możemy sobie z nimi poradzić...4 Pielęgnacja ciała w czasie ciąży...13 Przepis na zdrowie, czyli

Bardziej szczegółowo

ANEKS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

ANEKS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO ANEKS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Tractocile 6,75 mg/0,9 ml roztwór do wstrzykiwań 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY 1 fiolka z 0,9 ml roztworu zawiera 6,75 mg

Bardziej szczegółowo

MAM CUKRZYCĘ CHCĘ URODZIĆ ZDROWE DZIECKO. wskazówki dla kobiet z cukrzycą przygotowujących się do macierzyństwa MATERIAŁ EDUKACYJNY

MAM CUKRZYCĘ CHCĘ URODZIĆ ZDROWE DZIECKO. wskazówki dla kobiet z cukrzycą przygotowujących się do macierzyństwa MATERIAŁ EDUKACYJNY MAM CUKRZYCĘ CHCĘ URODZIĆ ZDROWE DZIECKO wskazówki dla kobiet z cukrzycą przygotowujących się do macierzyństwa MATERIAŁ EDUKACYJNY Publikacja finansowana dzięki dotacji Fundacji MEDTRONIC. OPRACOWANIE:

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum)

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum) Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum) Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

PROCEDURY POSTĘPOWANIA OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 27 W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM NR 10 WE WROCŁAWIU

PROCEDURY POSTĘPOWANIA OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 27 W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM NR 10 WE WROCŁAWIU PROCEDURY POSTĘPOWANIA OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 27 W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM NR 10 WE WROCŁAWIU Prcedury wprowadzono Zarządzeniem nr 6/2013/14 Dyrektora Zespołu Szkolno Przedszkolnego

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK CUKRZYCOWY DLA PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ MATERIAŁ EDUKACYJNY

PRZEWODNIK CUKRZYCOWY DLA PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ MATERIAŁ EDUKACYJNY PRZEWODNIK CUKRZYCOWY DLA PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ MATERIAŁ EDUKACYJNY Publikacja finansowana dzięki dotacji Fundacji MEDTRONIC OPRACOWANIE: Prof. nadz. dr hab. med. Katarzyna Cypryk Klinika Diabetologii

Bardziej szczegółowo

Ciąża w cukrzycy DLA DIABETYKÓW

Ciąża w cukrzycy DLA DIABETYKÓW Ciąża w cukrzycy DLA DIABETYKÓW 2 3 Droga Pacjentko! Jeśli chorujesz na cukrzycę i planujesz powiększenie rodziny lub jeśli ciąża okazała się dla Ciebie zaskoczeniem, zapoznaj się z tą broszurą. Wiadomość,

Bardziej szczegółowo