przyszłościowe sterowanie ruchem drogowym

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "przyszłościowe sterowanie ruchem drogowym"

Transkrypt

1 INFORMACJE O PRODUKCIE ADAPTACYJNE STEROWANIE RUCHEM W SIECIACH ULIC BALANCE BALANCING ADAPTIVE NETWORK CONTROL METHOD szybsze dotarcie do celu oszczędność paliwa odciążenie środowiska naturalnego przyszłościowe sterowanie ruchem drogowym SPIS TREŚCI Streszczenie / Ilustracja schematyczna 2 Zalety systemu BALANCE 4 Skuteczne zastosowanie systemu BLANCE 5

2 Streszczenie Efektywne sterowanie sygnalizacją świetlną umożliwia optymalne wykorzystanie całej sieci drogowej, również w przypadku wysokich i sprzecznych wymagań. Dobre wykorzystanie istniejącego potencjału komunikacyjnego pozwala na zminimalizowanie negatywnych aspektów ruchu pojazdów z przerwami ( Stop-and-Go ). Oznacza to krótsze czasy postoju na czerwonym świetle, płynny ruch i mniejsze zużycie paliwa. Sterowanie adaptacyjne siecią dróg jest więc najbardziej skuteczną, wydajną i przyjazną dla środowiska metodą regulacji intensywnego ruchu w mieście. BALANCE to adaptacyjne sterowanie ruchem w sieci dróg wykonane przez firmę GEVAS. System ten umożliwia elastyczne reagowanie na zmieniające się natężenie ruchu oraz uzyskanie ogólnego obrazu sytuacji na drogach w obrębie całej sieci. Jednocześnie nie ogranicza to możliwości sterowania na poziomie lokalnym. Projekty zrealizowane w Hamburgu, Ingolstadt i innych miastach, obejmujące w sumie ponad 100 instalacji sygnalizacji świetlnych wykazały, że system BALANCE zdecydowanie usprawnił przepływ ruchu. BALANCE uruchamia się co 5 minut i oblicza dostosowane i zoptymalizowane ramowe plany sygnalizacji na kolejny okres czasu. Kontrola w skali mikro, mająca na celu przede wszystkim przyspieszenie ruchu pojazdów komunikacji publicznej, pozostaje zadaniem sterowania lokalnego. Gwarantuje to szybką reakcję na miejscu oraz możliwość przejęcia funkcji sterowania. BALANCE jest systemem otwartym, nie wymaga urządzeń i detektorów określonych producentów. Matematyczne algorytmy systemu niezwykle skutecznie przeszukują złożoną przestrzeń rozwiązań. Do optymalizacji wykorzystywane są algorytmy genetyczne, nie zaś modele heurystyczne czy pół-heurystyczne. Dzięki temu BALANCE jest bardzo stabilny i łatwy do skalibrowania.

3 Adaptacyjne sterowanie ruchem obejmuje całą sieć -> Dynamiczne zielone fale bez dużych nakładów na planowanie -> Nie ogranicza to funkcjonowania sterowania lokalnego Zaleta: Elastyczne reagowanie na zmieniające się natężenie ruchu i ogólny obraz sytuacji na drogach Dla porównania: Zwykłe sterowanie sygnalizacją świetlną Każdy węzeł sterowany osobno > Koordynacja sygnalizacji poprzez zielone fale zaplanowane offline > Dopasowanie zależne od ruchu za pomcą logik standardowych Wada: Brak możliwości przewidującej reakcji na zmieniające się warunki drogowe

4 Zalety systemu BALANCE BALANCE trwale poprawia przepływ ruchu i zmniejsza zużycie paliwa Próby terenowe przeprowadzone w kilku miejscach wykazały, że system BALANCE znacznie redukuje czas oczekiwania i liczbę zatrzymań na wszystkich odcinkach sieci objętej tym sterowaniem. Prowadzi to do zmniejszenia zużycia paliwa, a co za tym idzie redukcji emisji CO 2 i pyłu zawieszonego. System BALANCE można łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą BALANCE został zaprojektowany w taki sposób, by mógł pracować w różnych architekturach systemowych. Stosowany był już w systemach komputerowych różnych producentów, współpracując z różnymi metodami sterowania lokalnego. BALANCE opiera się na modelach Odwzorowanie ruchu i optymalizacja sterowania sygnalizacją w systemie BALANCE odbywa się za pomocą modeli matematycznych. Umożliwia to dokładną ocenę skutków i nieheurystyczne wykorzystanie przestrzeni przeszukiwania. Wszystkie możliwości lokalnego sterowania zostają zachowane W większości obszarów, w których dotychczas zastosowano BALANCE, jest też realizowane na szeroką skalę pierwszeństwo pojazdów komunikacji publicznej. BALANCE nie tylko nie utrudnia realizacji priorytetu dla komunikacji publicznej, ale też może złagodzić negatywne skutki tej zasady dla transportu indywidualnego. BALANCE ma niewielkie wymagania w zakresie detektorów BALANCE z powodzeniem współpracuje z detektorami wykrywającymi luki między pojazdami, które zazwyczaj stosowane są do programów zależnych od ruchu, i nie wymaga umieszczania dodatkowych detektorów pętlowych na wyjazdach. BALANCE posiada rozbudowane narzędzia zasilania danymi i zapewnienia jakości Dla skutecznego sterowania siecią decydujące znaczenie ma możliwość łatwego zasilania danymi oraz możliwość kontroli zapewniająca niezakłóconą pracę. BALANCE jest zintegrowany ze środowiskiem VTcenter, które zapewnia spełnienie tych warunków. BALANCE zapewnia znaczne oszczędności ekonomiczne BALANCE minimalizuje czas postoju i liczbę zatrzymań wszystkich pojazdów w całej sieci drogowej. Uczestnicy ruchu oszczędzają więc czas i paliwo. W sumie prowadzi to do znacznych oszczędności ekonomicznych, które znacznie przewyższają nakłady finansowe związane z zastosowaniem systemu BALANCE.

5 Skuteczne zastosowanie systemu BALANCE Empirycznie wykazane korzyści z zastosowania sterowania siecią drogową w Hamburgu i Ingolstadt Projekt HANS (Hamburger Adaptive NetzSteuerung), 2005 W listopadzie 2004 roku w Hamburgu wystartował pilotażowy projekt BALANCE. Na tym bardzo wymagającym pod względem komunikacyjnym obszarze, po którym dziennie porusza się pojazdów, 13 instalacji sygnalizacji świetlnych wyposażono w system BALANCE. Aby umożliwić weryfikację skutków, przeprowadzono badania przed i po za pomocą pojazdów wyposażonych w urządzenia GPS (tzw. Floating Cars). Zarówno dla sterowania niezależnego od ruchu, jak i dla sterowania adaptacyjnego przez 2 dni po 8 godzin dziennie z dokładnością co do sekundy rejestrowane były pozycje 3 pojazdów na 3 różnych trasach. Tym samym dla każdego z tych dwóch rodzajów sterowania przeanalizowano pół miliona punktów danych. Porównanie wyników wykazało dużą wartość użytkową sterowania siecią. Zastosowanie tego sterowania umożliwiło zaoszczędzenie dziennie ponad 10% czasu podróży, a liczba postojów spadła nawet o 40%. Średnia prędkość pojazdów wzrosła o 10%. W sumie, przy 13 takich instalacjach sygnalizacji każdego dnia oszczędza się ponad 4500 litrów benzyny. W skali całego roku jest to litrów mniej zużytego paliwa. Oznacza to zmniejszenie emisji CO 2 o 1300 ton rocznie i znaczną redukcję stężenia pyłu zawieszonego.

6 Ogólna ocena: Rachunek opłacalności Podstawa obliczeń Okres użytkwania 15 lat Stopa procentowa 6,25% Koszt za godzinę (sam. 5,62 osob.) Czynnik odzyskiwania 0,11 - Oszczędność czasu podróży: 692 h/dzień wzgl. 10,75% - Oszczędność kosztów udostępniania pojazdu i wynagrodzenia /rok wzgl ,63 /dzień - Rata roczna : /rok wzgl. 157 /dzień Dzienne natężenie ruchu poj. Wszystkie te wyniki zostały osiągnięte na stosunkowo niewielkim obszarze o długości krawędzi ok. 6 km Przeliczenie na większe obszary pozwala przypuszczać, że metoda ta kryje w sobie ogromny potencjał w zakresie oszczędności ekonomicznych i ochrony środowiska. W związku z sukcesem projektu pilotażowego w latach kolejnych 28 instalacji sygnalizacji świetlnej w Hamburgu w obszarach o dużym obciążeniu ruchem podłączono do systemu sterowania siecią BALANCE. Planowane jest podłączenie kolejnych obszarów.

7 TRAVOLUTION w Ingolstadt, Partnerzy projektu Urząd ds. Zarządzania Ruchem i Geoinformacji miasta Ingolstadt Projekt wspierany przez Bawarskie Ministerstwo Gospodarki, Infrastruktury, Transportu i Technologii W ramach projektu badawczego TRAVOLUTION w Ingolstadt 46 instalacji sygnalizacji świetlnej, a więc znaczną część sieci głównych ulic miasta, podłączono do systemu adaptacyjnego sterowania BALANCE. Celem projektu, przeprowadzonego przez miasto Ingolstadt, Audi AG, Uniwersytet Techniczny w Monachium oraz GEVAS software, było udoskonalenie procedury optymalizacji BALANCE za pomocą algorytmów genetycznych. W drugiej części projektu wykonano i wypróbowano system komunikacji Car2X między sygnalizacją a pojazdem, służący do prognozowania i przekazywania informacji o następnej fazie sygnalizacji. Podczas trwających 3 dni badań terenowych przy pomocy floating cars i urządzeń rejestrujących zgromadzono dokładne dane, które posłużyły do ewaluacji wyników projektu. Rezultaty potwierdzają wysoką wydajność systemu BALANCE, dodatkowo zwiększoną dzięki zastosowaniu nowej metody optymalizacji. W skali dnia czasy oczekiwania skróciły się o 21%, a liczba zatrzymań spadła o 17%. W godzinach wieczornego szczytu czasy oczekiwania i liczba zatrzymań zostały zredukowane o 32%. W sumie projekt w Ingolstad pozwolił na zaoszczędzenie czasów postoju w wymiarze ponad 800 godzin na 1 dzień roboczy. W skali roku odpowiada to oszczędnościom ekonomicznym wynoszącym euro Zużycie paliwa zmniejsza się o ok litrów, co odpowiada około 1600 ton CO 2 rocznie.

8 Dystrybutor w Polsce: Firma Handlowo-Usługowa BROSS Spółka Cywilna Janusz Sobecki, Tomasz Kusek Tarnów Plac Więźniów Oświęcimia 1 REGON NIP tel. +48 (14)

Strategia rozwoju zbiorowego transportu miejskiego w Gliwicach. Identyfikacja i ocena opcji strategicznych

Strategia rozwoju zbiorowego transportu miejskiego w Gliwicach. Identyfikacja i ocena opcji strategicznych Strategia rozwoju zbiorowego transportu miejskiego w Gliwicach. Identyfikacja i ocena opcji strategicznych Katowice, październik 2010 rok 2 Autorzy Dr Grzegorz Dydkowski Prof. UE dr hab. Robert Tomanek

Bardziej szczegółowo

NIEBIESKA KSIĘGA. SEKTOR KOLEJOWY Infrastruktura i tabor

NIEBIESKA KSIĘGA. SEKTOR KOLEJOWY Infrastruktura i tabor NIEBIESKA KSIĘGA SEKTOR KOLEJOWY Infrastruktura i tabor Warszawa, grudzień 2008 Spis treści Wprowadzenie... 4 Cel... 4 Tło... 4 Zakres podręcznika... 5 Zawartość analizy kosztów i korzyści oraz jej struktura...

Bardziej szczegółowo

Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids. Raport Ekonomiczny

Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids. Raport Ekonomiczny Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids Raport Ekonomiczny Spis treści 1. Model biznesowy... 9 1.1. Analiza i identyfikacja modeli biznesowych... 9 1.2.

Bardziej szczegółowo

Dojrzałość rynku elektronicznego biznesu typu B2B w Polsce na przykładzie doświadczeń we wdrażaniu działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna

Dojrzałość rynku elektronicznego biznesu typu B2B w Polsce na przykładzie doświadczeń we wdrażaniu działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Dojrzałość rynku elektronicznego biznesu typu B2B w Polsce na przykładzie doświadczeń we wdrażaniu działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Wstęp Głównym celem przedstawionej

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW PL PL PL KOMISJA EUROPEJSKA Bruksela, dnia 17.11.2010 KOM(2010) 677 wersja ostateczna KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

Bardziej szczegółowo

Pierwszy Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych ITS 2008 26 28 maja. ITS w centralnej administracji drogowej

Pierwszy Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych ITS 2008 26 28 maja. ITS w centralnej administracji drogowej Zaawansowane technologie praktyczne porady dla przedsiębiorstw i samorządów numer 3 marzec 2008 Pierwszy Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych ITS 2008 26 28 maja ITS w centralnej administracji

Bardziej szczegółowo

Udowodnienie wartości bezpieczeństwa

Udowodnienie wartości bezpieczeństwa Udowodnienie wartości bezpieczeństwa Uzasadnienie i zwrot z inwestycji w program bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwo maszyn Autor: Lyle Masimore Programy bezpieczeństwa Każdego roku sześć milionów pracowników

Bardziej szczegółowo

dzisiaj Magazyny energii istotny element sieci energetycznych 12

dzisiaj Magazyny energii istotny element sieci energetycznych 12 dzisiaj 3 13 Magazyn dla klientów ABB w Polsce Magazyny energii istotny element sieci energetycznych 12 Duże zamówienie na trudny rynek 6 76 pociągów Stadlera z urządzeniami trakcyjnymi ABB 10 Robotyzacja

Bardziej szczegółowo

ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA TRANS- PORTOWE

ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA TRANS- PORTOWE Andrzej Brzeziński, Magdalena Rezwow ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA TRANS- PORTOWE 1.1 Kształtowanie się systemu transportowego Systemy transportowe funkcjonujące obecnie wynikają z uwarunkowań

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA RUCHEM NA OBSZARZE GDAŃSKA, GDYNI I SOPOTU TRISTAR

KONCEPCJA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA RUCHEM NA OBSZARZE GDAŃSKA, GDYNI I SOPOTU TRISTAR KONCEPCJA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA RUCHEM NA OBSZARZE GDAŃSKA, GDYNI I SOPOTU TRISTAR Część I Koncepcja ogólna Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR Gdańsk, październik 2007 Egz.

Bardziej szczegółowo

IV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw Wdrażanie mechanizmów efektywnego wykorzystania energii w Warszawie

IV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw Wdrażanie mechanizmów efektywnego wykorzystania energii w Warszawie IV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw Wdrażanie mechanizmów efektywnego wykorzystania energii w Warszawie Mariusz Sałek Analiza możliwości efektywnego wykorzystania energii elektrycznej

Bardziej szczegółowo

Process Automation System. Wydajna produkcja bezpieczna dla ludzi i przyjazna dla środowiska

Process Automation System. Wydajna produkcja bezpieczna dla ludzi i przyjazna dla środowiska Process Automation System Wydajna produkcja bezpieczna dla ludzi i przyjazna dla środowiska Wyzwania l Ograniczenie kosztów projektowania, eksploatacji i konserwacji l Maksymalizacja wydajności zakładu

Bardziej szczegółowo

Inteligentny system transportu dla aglomeracji trójmiejskiej

Inteligentny system transportu dla aglomeracji trójmiejskiej Kazimierz Jamroz Wskazano przesłanki zastosowania inteligentnych systemów transportu. Opisano założenia, koncepcję architektury i funkcjonowania trójmiejskiego inteligentnego systemu trasportu aglomeracyjnego

Bardziej szczegółowo

PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA MIASTA SANOKA

PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA MIASTA SANOKA Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Sanoka Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA MIASTA SANOKA Opracował:

Bardziej szczegółowo

Inwestycja w przyszłość podsumowanie zmian w Grupie PKP w latach 2012-2015

Inwestycja w przyszłość podsumowanie zmian w Grupie PKP w latach 2012-2015 www.pwc.com Inwestycja w przyszłość podsumowanie zmian w Grupie PKP w latach 2012-2015 30 kwietnia 2015 r. 2 Spis treści 1. 2. 3. Streszczenie menedżerskie... 4 Wprowadzenie... 10 Obszary zmian... 15 3.1

Bardziej szczegółowo

Bądź sprytny, bądź szczęśliwy

Bądź sprytny, bądź szczęśliwy 20 HARTING s Technology Newsletter Bądź sprytny, bądź szczęśliwy Wydajne sieci Gościnny wkład prof. dr inż. Armina Schnettlera Infrastruktury energetyczne przyszłości jutrzejsze sieci będą inteligentne

Bardziej szczegółowo

monitoring zanieczyszczeń POWiETRzA NA TERENACh miejskich z WYkORzYSTANiEm bezprzewodowych SiECi SENSORYCzNYCh STAN WiEdzY

monitoring zanieczyszczeń POWiETRzA NA TERENACh miejskich z WYkORzYSTANiEm bezprzewodowych SiECi SENSORYCzNYCh STAN WiEdzY PRACE instytutu LOTNiCTWA 221, s. 47 65, Warszawa 2011 monitoring zanieczyszczeń POWiETRzA NA TERENACh miejskich z WYkORzYSTANiEm bezprzewodowych SiECi SENSORYCzNYCh STAN WiEdzY PaWeł PIotr CzaPSkI Instytut

Bardziej szczegółowo

U C H W A Ł A Nr /2015 RADY MINISTRÓW. z dnia 2015 r. w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku

U C H W A Ł A Nr /2015 RADY MINISTRÓW. z dnia 2015 r. w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku Projekt U C H W A Ł A Nr /2015 RADY MINISTRÓW z dnia 2015 r. w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku Na podstawie art. 136 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach

Bardziej szczegółowo

NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej

NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej OpraCOwał: Dr PawEł ROMaNOw WY ŻsZa SzkOła logistyki W POzNaNiu WARsZAWA 2013 ABstraKt Wopracowaniu zaprezentowano systematyzację kluczowych technologii

Bardziej szczegółowo

TOM III OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA WSTĘP

TOM III OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA WSTĘP TOM III OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA WSTĘP na zadanie pn.: Budowa zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym w mieście Legnica Opis przedmiotu zamówienia sporządzono za pomocą dokumentów:

Bardziej szczegółowo

Rynek motoryzacyjnych części zamiennych i akcesoriów

Rynek motoryzacyjnych części zamiennych i akcesoriów Rynek motoryzacyjnych części zamiennych i akcesoriów Produkcja i projekt: Wydział globalnej sprzedaży i marketingu IBS, ASW oraz IBS VIRTUAL ENTERPRISE są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy IBS

Bardziej szczegółowo

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12}

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12} KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH Bruksela, dnia 10.1.2007 KOM(2007) 1 wersja ostateczna KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12} PL

Bardziej szczegółowo

Narodowy Plan Szerokopasmowy

Narodowy Plan Szerokopasmowy Narodowy Plan Szerokopasmowy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Listopad 2012 Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09 ul. Królewska 27 00-060 Warszawa Spis treści 1. Wstęp... 2 1.1. Wprowadzenie do Narodowego

Bardziej szczegółowo

Delegacje otrzymują w załączeniu dokument Komisji COM(2011) 144 wersja ostateczna.

Delegacje otrzymują w załączeniu dokument Komisji COM(2011) 144 wersja ostateczna. RADA UNII EUROPEJSKIEJ Bruksela, 29 marca 2011 r. (29.03) (OR. en) 8333/11 TRANS 102 MAR 48 AVIATION 74 ENV 247 ENER 72 IND 39 PISMO PRZEWODNIE Od: Sekretarz Generalny Komisji Europejskiej, podpisał dyrektor

Bardziej szczegółowo

Siemens dla przemysłu

Siemens dla przemysłu Siemens dla przemysłu Nr 1 (2) 2015 Industry 4.0 Cyfrowa fabryka Symulator zamiast kosztownych szkoleń Wywiad z Dariuszem Germankiem z DF Automotive Siemens Szanowni Państwo! Koncepcja Industry 4.0 wprowadza

Bardziej szczegółowo

Marzec 2009. E. Brent Kelly, starszy analityk i partner, Wainhouse Research Marty Parker, dyrektor w UniComm Consulting, LLC

Marzec 2009. E. Brent Kelly, starszy analityk i partner, Wainhouse Research Marty Parker, dyrektor w UniComm Consulting, LLC Niepodważalne zalety wirtualnych konferencji Jak konferencje elektroniczne mogą przyczynić się do poprawy wyników biznesowych i jednocześnie obniżenia kosztów w trudnych czasach E. Brent Kelly, starszy

Bardziej szczegółowo

Wyniki testów komfortu, kompatybilności z różnymi źródłami ciepła i efektywności energetycznej

Wyniki testów komfortu, kompatybilności z różnymi źródłami ciepła i efektywności energetycznej Wyniki testów komfortu, kompatybilności z różnymi źródłami ciepła i efektywności energetycznej Dr Norbert Adam Prof. Michael Graf Mgr Markus Hörtner Prof. Richard Krotil Impressum 2010 Rettig Austria GmbH

Bardziej szczegółowo

System monitorowania zachowań kierujących pojazdami w Polsce

System monitorowania zachowań kierujących pojazdami w Polsce Stanisław Gaca Kazimierz Jamroz TRAFIK Gdańsk Krzysztof Ząbczyk SIGNALCO Kraków System monitorowania zachowań kierujących pojazdami w Polsce 1. Wprowadzenie Wdrażaniu różnego rodzaju środków poprawy bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

DOKUMENT IMPLEMENTACYJNY DO STRATEGII ROZWOJU TRANSPORTU DO 2020 R. (z perspektywą do 2030 r.)

DOKUMENT IMPLEMENTACYJNY DO STRATEGII ROZWOJU TRANSPORTU DO 2020 R. (z perspektywą do 2030 r.) MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY I ROZWOJU DOKUMENT IMPLEMENTACYJNY DO STRATEGII ROZWOJU TRANSPORTU DO 2020 R. Warszawa, grudzień 2013 r. Strona 0 z 109 Spis treści Wykaz skrótów......3 1. Wstęp... 3 1.1. Ujęcie

Bardziej szczegółowo

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KONKURS Konkurs LIDER ITS to wspólna inicjatywa ITS POLSKA oraz wydawnictwa Przegląd ITS, której celem jest

Bardziej szczegółowo