Instrukcja wypełniania formularza dot. instalacji kolektorów słonecznych

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Instrukcja wypełniania formularza dot. instalacji kolektorów słonecznych"

Transkrypt

1 Zanim zaczniesz Na pierwszej stronie oraz w stopce każdej strony raportu znajdują się dane firmy wykonującej raport oraz jej logo. Adres i logo firmy możesz wprowadzić w panelu administracyjnym SolarTest przechodząc do zakładki Ustawienia, a następnie Dane firmy. Dane te można w każdej chwili zmienić, co spowoduje zmianę informacji na pierwszej stronie raportu i stopce każdej strony w nowo wygenerowanych raportach. Następnym krokiem jest zakup abonamentu umożliwiającego wygenerowanie raportu w formacie PDF. W celu zakupu abonamentu przejdź do zakładki Abonament i wybierz jeden z dostępnych abonamentów. Następnie zostaniesz przekierowany do listy dostępnych banków. Wybierz swój bank i dokonaj płatności. Po dokonanej poprawnie płatności zostaniesz przekierowany do strony logowania aplikacji z komunikatem o poprawnym zakupie abonamentu. Zaloguj się ponowne do panelu i w polu Abonament znajdującym się w górnym menu znajdziesz liczbę raportów dostępnych do wygeneorowania w ramach wykupionego abonamentu. W powyższym przykładzie możliwe jest wygenerowanie 144 raportów. Możliwe jest dodanie raportu bez wykupienia abonamentu, jednak wówczas za każdym razem, gdy spróbujesz zapisać wypełniony formularz i wygenerować raport, zostaniesz przekierowany do strony z opcjami abonamentu. Instrukcja wypełniania formularza dot. instalacji kolektorów słonecznych Po wykupieniu abonamentu możesz przejśc do wypełniania formularza i generowania raportu (w opcji Kolektory słoneczne lub Panele fotowoltaiczne). W przypadku wątpliwości przy wypełnianiu formularza dotyczącego instalacji kolektorów słonecznych sugerujemy skorzystanie z tej instrukcji lub z podpowiedzi dostępnych przy każdym kroku formularza SolarTest w znajdującym się po prawej stronie znaku zapytania. Krok 1. Podaj nazwę raportu np. Raport dla Jana Kowalskiego wykonany przez firmę Solarpower czy Analiza opłacalności instalacji solarnej. Podana w tym miejscu fraza znajdzie się na stronie tytułowej raportu wygenerowanego na końcu formularza w formacie PDF.

2 Krok 2. Wybierz miejscowość, w której chcesz zainstalować daną instalację solarną. Wpisując nazwę miejscowości, zobaczysz dostępną listę podpowiedzi, z której możesz skorzystać. W aplikacji znajdują się wszystkie miejscowości w Polsce. Po wybraniu jednej z nich aplikacja SolarTest dobierze dane miesięcznych i rocznych wartości nasłonecznienia dla danej lokalizacji. Te informacje posłużą następnie do obliczenia miesięcznych i rocznych uzysków energii. W raporcie znajdziemy dane nasłonecznienia zarówno dla powierzchni płaskiej jak i powierzchni nachylonej pod odpowiednim kątem i azymutem zgodnie ze wskazanymi w dalszych krokach kątami nachylenia i ukierunkowaniem kolektorów słonecznych. Krok 3. Podaj, kiedy spodziewane jest rozpoczęcie produkcji energii. Wygenerowane w raporcie SolarTest analizy finansowe będą liczone od dnia podanego w tym kroku. Krok 4. Podaj spodziewany okres eksploatacji. Wygenerowane w raporcie SolarTest analizy finansowe będą obejmowały okres wskazany w tym kroku. Gdy nie wiesz, jaki okres przyjąć, możesz wybrać przeciętny, sugerowany okres eksploatacji wynoszący 25 lat.

3 Krok 5. Podaj kąt ustawienia kolektorów słonecznych lub kąt nachylenia dachu, na którym jest planowana instalacja. Ta wartość będzie mieć istotny wpływ na wartość uzysku energii. Jeśli nie znasz kąta nachylenia kolektorów lub chcesz, aby produkowały one najwięcej energii w skali całorocznej, wybierz wartość sugerowaną. Krok 6. Podaj ukierunkowanie płaszczyzny kolektorów. Ta wartość będzie mieć istotny wpływ na wartość uzysku energii. Jeśli nie znasz tej wartości lub chcesz, aby kolektory produkowały najwięcej energii w skali całorocznej, wybierz wartość sugerowaną, czyli ukierunkowanie idealnie na Południe. Krok 7. Zaznacz czy instalacja będzie umiejcowiona na dachu czy na gruncie. Krok 8. Zaznacz, który rodzaj kolektorów chcesz wykorzystać w swojej instalacji. Oba typy kolektorów różnią się właściwościami. Na rynku zdecydowanie cześciej wykorzystuje się typ płaski.

4 Krok 9. Podaj podstawowe parametry wybranych kolektorów oraz planowaną temperaturę wody. Parametry te możesz znaleźć w specyfikacji danego modelu kolektorów, a jeśli ich nie znasz, możesz wybrać domyślne, uśrednione parametry. Będą się one różnić w zależności, czy wybierzesz kolektory płaskie czy próżniowe. Krok 10. Efektywność kolektorów maleje w kolejnych latach eksploatacji. Podaj szacowany roczny spadek efektywności lub wybierz sugerowaną średnią wartość. Czym wyższa degradacja, tym bardziej będzie maleć uzysk energii w kolejnych latach. Producenci kolektorów podają przewidywaną degradację w specyfikacji każdego modelu. Krok 11. Podaj ilu użytkowników będzie korzystać z wody podgrzewaniej przez kolektory. Ta liczba będzie mieć znaczenie dla obliczenia przez aplikację pokrycia zapotrzebowania na c.w.u. w planowanej instalacji kolektorów. Do podanej tutaj wartości aplikacja dopasuje ponadto w krokach 13, 16, 17, 18 sugerowane wartości odpowiadające optymalnej powierzchni kolektorów dla podanej w tym kroku liczby użytkowników. Krok 12. Zaznacz, które źródło energii służy obecnie do ogrzewania c.w.u. i które zostanie zastąpione częściowo przez energię generowaną z kolektorów słonecznych.

5 Krok 13. Podaj szacowane roczne zużycie ciepłej wody w budynku, w którym chcesz zainstalować kolektory. Wpisz własną wartość, a jeśli nie znasz zużycia c.w.u możesz wybrać sugerowaną wartość obliczoną przez aplikację na podstawie podanej wcześniej liczby użytkowników c.w.u. Dzięki temu w raporcie otrzymasz miesięczne i roczne analizy pokrycia Twojego zapotrzebowania na c.w.u. przez planowaną instalację solarną. Krok 14. Podaj szacunkowy roczny koszt podgrzewania c.w.u., który zostanie wykorzytsany przez aplikację do oszacowania oszczędności wynikających z użytkowania kolektorów oraz okresu zwrotu. Krok 15. W tym kroku podaj, jaki zakładasz procentowy wzrost kosztów dotychczasowego źródła c.w.u. Czym wyższą wartość podasz w tym kroku, tym większa będzie opłacalność użytkowania kolektorów słonecznych w kolejnych latach, co będzie widoczne na wykresach widocznych w raporcie. Krok 16. Podaj powierzchnię kolektorów (absorbera kolektorów), których instalację planujesz. Jeśli nie wiesz jaka będzie powierzchnia, wybierz opcję sugerowaną, którą aplikacja wskazała jako optymalną wartość dla docelowej liczby użytkowników c.w.u. podanej w kroku 11.

6 Krok 17. W tym kroku określ początkowy koszt inwestycji CAPEX. Jeśli nie znasz tej wartości, aplikacja podpowie Ci możliwy sugerowany koszt dla optymalnej instalacji dopasowanej do liczby użytkowników c.w.u. podanej w kroku 11. Krok 18. W tym kroku określ sumę planowanych kosztów bieżących OPEX na rok. Jeśli nie znasz tej wartości, aplikacja podpowie Ci możliwy sugerowany koszt dla optymalnej instalacji dopasowanej do liczby użytkowników c.w.u. podanej w kroku 11. Krok 19. Jeśli zakładasz udział dotacji, wówczas zaznacz ją w tym kroku i podaj jej wysokość, a także określ czy dotacja pomniejszy łączny koszt inwestycji CAPEX (wówczas dotacja w finalnej analizie finansowej w raporcie nie zostanie zaliczona do strony przychodowej, ale pomniejszy koszt inwestycji CAPEX zmniejszając wówczas podstawę ewentualnego kredytowania) - czy też pomniejszy całkowity koszt spłaty kredytu (dotacja księgowana po zaciągnięciu kredytu). Druga opcja została przygotowana zgodnie z założeniem programu Prosument, w której przyznana dotacja nie zmniejsza początkowego koszt inwestycji CAPEX.

7 Krok 20. Jeśli zakładasz finansowanie kredytem (lub kilkoma kredytami jednocześnie) podaj parametry kredytu. Wysokość oprocentowania, okres kredytowania czy harmonogram spłaty kredytu będą miały znaczenie dla przepływów finansowych w pierwszych latach funkcjonowania inwestycji, co będzie wyraźnie widoczne na wykresach finansowych dostępnych w wygenerowanym raporcie. Krok 21. Ostatni krok to zapisanie formularza i wygenerowania raportu. Jeśli wypełniłeś go poprawnie i nie ominąłeś żadnego pola, raport SolarTest wygeneruje się w ciągu kilku sekund i będzie można go obejrzeć lub pobrać w postaci pliku PDF. Pobranie raportu będzie możliwe tylko, gdy posiadasz aktywny abonament. W przeciwnym razie musisz go wykupić, aby generować kolejne raporty. Wykupienie nowego abonamentu powinno zająć Ci kilka minut, które poświęcisz na zalogowanie się do swojego konta bankowego i wykonanie przelewu. W module Faktury pojawi się automatycznie faktura za zakup danej wersji abonamentu.

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego)

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego) Spis treści Logowanie... 4 Ustawienia konta...5 Użytkownicy... 7 *Kredyty ( Dodatkowe funkcjonalności - SaldeoSMART)...8 Menu Główne... 8 Dodanie nowego konta dla Firmy - Klienta Biura...10 Wybór formatu

Bardziej szczegółowo

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika Spis treści Wstęp... 3 Przygotowanie do korzystania z Systemu Internetowego Banku BPH... 4 Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z Systemu Internetowego

Bardziej szczegółowo

INTERNET BANKING przewodnik dla klienta

INTERNET BANKING przewodnik dla klienta INTERNET BANKING przewodnik dla klienta www.bssierakow.pl Instrukcja obsługi Internet Banking 1. Informacje ogólne Internet Banking jest jednym ze sposobów obsługi rachunku bankowego. Dzięki niej klient

Bardziej szczegółowo

Internetowa Obsługa Rachunku

Internetowa Obsługa Rachunku BANK SPÓŁDZIELCZY w SKOCZOWIE Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) http://www.bs.skoczow.pl https://online.bs.skoczow.pl Bank Spółdzielczy w Skoczowie Internetowa Obsługa Rachunku SPIS

Bardziej szczegółowo

Program symulacyjny Viessmann do obliczania i optymalizacji instalacji z pompami ciepła

Program symulacyjny Viessmann do obliczania i optymalizacji instalacji z pompami ciepła Program symulacyjny Viessmann do obliczania i optymalizacji instalacji z pompami ciepła Stan: Styczeń 2013 Vito-WP Strona 1 Spis treści 1. Wprowadzenie...5 2. Ogólna zasada działania programu...6 3. Projekty...9

Bardziej szczegółowo

Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) http://www.bsjozefow.pl

Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) http://www.bsjozefow.pl BANK SPÓŁDZIELCZY w Józefowie nad Wisła Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) http://www.bsjozefow.pl Bank Spółdzielczy w Józefowie nad Wisłą SPIS TREŚCI Wprowadzenie...3 Bezpieczeństwo...3

Bardziej szczegółowo

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego)

Logowanie. 2. Wpisać swój login i hasło w odpowiednie pola formularza (login i hasło zostało wysłane w email-u z danymi do konta dostępowego) Spis treści Logowanie...3 Menu Główne...4 Ustawienia konta...5 Użytkownicy...7 Kredyty...8 Dodanie nowego konta dla Firmy...9 Lista Firm...11 Baza kontrahentów...13 Import Kontrahentów dla Firmy (3)...14

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 01

(instrukcja użytkownika) Wersja 01 BANK SPÓŁDZIELCZY w Nałęczowie Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 01 http://www.bsnaleczow.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 4 Logowanie do

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 04

(instrukcja użytkownika) Wersja 04 BANK SPÓŁDZIELCZY w Końskowoli Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 04 http://www.bskonskowola.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 4 Logowanie do

Bardziej szczegółowo

Internetowa Obsługa Rachunku

Internetowa Obsługa Rachunku Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce Internetowa Obsługa Rachunku (Instrukcja Użytkownika) http://www.bs.wegierskagorka.pl Rozwój globalnej sieci Internet tworzy miejsce do powstawania nowych usług. Jedną

Bardziej szczegółowo

(Przewodnik użytkownika systemu IB) Wersja 10

(Przewodnik użytkownika systemu IB) Wersja 10 Załącznik nr 17. 2 do Instrukcji świadczenia usług w zakresie prowadzenia rachunków bankowych, wydawania kart do rachunków oraz usług bankowości elektronicznej dla Klientów indywidualnych, SKO i PKZP w

Bardziej szczegółowo

przez INTERNET BANKING Instrukcja Użytkownika http://www.bssusz.pl

przez INTERNET BANKING Instrukcja Użytkownika http://www.bssusz.pl Internetowa Obsługa Rachunku przez INTERNET BANKING Instrukcja Użytkownika http://www.bssusz.pl Rozwój globalnej sieci Internet tworzy miejsce do powstawania nowych usług. Jedną z nich jest Internet Banking,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Kasa/Bank pierwsze kroki Wersja 2015.0.1 UWAGA Prawa wynikające z Warunków Gwarancji Użytkownik nabywa po rejestracji programu u Producenta. Dokumentem potwierdzającym rejestrację

Bardziej szczegółowo

WINDYKATOR BY CTI PROCES INSTALACJI I KONFIGURACJA

WINDYKATOR BY CTI PROCES INSTALACJI I KONFIGURACJA WINDYKATOR BY CTI PROCES INSTALACJI I KONFIGURACJA 1 Spis treści 1. Wstęp...3 2. Instalacja programu...4 3. Konfiguracja...8 3.1. Połączenie z bazą SQL...8 3.2. Status połączenia... 10 3.3. Ogólna konfiguracja

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika)

(instrukcja użytkownika) Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) http://www.bs.stary.sacz.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Blokowanie dostępu do internetowego rachunku przez klienta... 3 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 09

(instrukcja użytkownika) Wersja 09 BANK SPÓŁDZIELCZY w Białej Podlaskiej Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 09 http://www.bsbialapodlaska.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 4 Logowanie

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 015

(instrukcja użytkownika) Wersja 015 BANK SPÓŁDZIELCZY W BIAŁOGARDZIE Przewodnik dla Klienta (instrukcja użytkownika) Wersja 015 http://www.bsbialogard.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Blokowanie dostępu do internetowego

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 015

(instrukcja użytkownika) Wersja 015 BANK SPÓŁDZIELCZY w Łaskarzewie Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 015 http://www.bslaskarzew.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Blokowanie dostępu do internetowego

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 011

(instrukcja użytkownika) Wersja 011 BANK SPÓŁDZIELCZY W BIAŁOGARDZIE PRZEWODNIK DLA KLIENTA (instrukcja użytkownika) Wersja 011 http://www.bsbialogard.pl https://ib.bsbialogard.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika systemu bankowości internetowej dla firm BOŚBank24 iboss

Instrukcja użytkownika systemu bankowości internetowej dla firm BOŚBank24 iboss Instrukcja użytkownika systemu bankowości internetowej dla firm BOŚBank24 iboss Szanowni Państwo! Miło nam powitać Państwa wśród znacznego już grona użytkowników systemu bankowości internetowej BOŚBank24

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Kasa/Bank pierwsze kroki Wersja 2013.0.1 UWAGA Prawa wynikające z Warunków Gwarancji Użytkownik nabywa po rejestracji programu u Producenta. Dokumentem potwierdzającym rejestrację

Bardziej szczegółowo

Internetowa Obsługa Rachunku

Internetowa Obsługa Rachunku Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 91/2009 Zarządu Banku Spółdzielczego w Kleszczowie z dnia 22.10.2009 Internetowa Obsługa Rachunku (Instrukcja Użytkownika) https://www.online.bskleszczow.pl tel. 044 731 31

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla klienta

Przewodnik dla klienta http://www.paluckibs.pl SPIS TREŚCI Część I. Internetowa obsługa rachunku, autoryzacja operacji za pomocą listy haseł jednorazowych lub haseł SMS... 5 Wprowadzenie... 5 Bezpieczeństwo... 5 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo

ICF System do obsługi zleceń zakupu i sprzedaży walut Platformy Handlu Walutami CUREX Panel transakcyjny Instrukcja Użytkownika

ICF System do obsługi zleceń zakupu i sprzedaży walut Platformy Handlu Walutami CUREX Panel transakcyjny Instrukcja Użytkownika ICF System do obsługi zleceń zakupu i sprzedaży walut Platformy Handlu Walutami CUREX Panel transakcyjny Instrukcja Użytkownika Spis treści Wstęp... 4 O tym dokumencie... 4 Przyjęte oznaczenia... 4 Cel

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA KLIENTA NET-BANK

PRZEWODNIK DLA KLIENTA NET-BANK PRZEWODNIK DLA KLIENTA UŻYTKOWNIKA SYSTEMU BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ NET-BANK dla klientów korporacyjnych e FIRMA plus Opis funkcjonalności systemu według stanu na marzec 2012 roku Dokumentacja użytkownika

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40

Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40 Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40 1. INFORMACJE OGÓLNE O PROGRAMIE... 2 1.1. INSTALACJA PROGRAMU... 2 2. ZASADY OBSŁUGI PROGRAMU... 2 2.1. URUCHOMIENIE PROGRAMU I REJESTRACJA...

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 014

(instrukcja użytkownika) Wersja 014 Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 014 http://www.bslacko.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Blokowanie dostępu do internetowego rachunku przez klienta... 3

Bardziej szczegółowo

Nowe funkcje w module Forte Handel w wersji 2010.1

Nowe funkcje w module Forte Handel w wersji 2010.1 Forte Handel 1 / 14 Nowe funkcje w module Forte Handel w wersji 2010.1 Zmiany związane z nowelizacją Ustawy o VAT Z dniem 1.01.2010r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wnosząca

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla Klienta systemu EKONTO

Przewodnik dla Klienta systemu EKONTO systemu EKONTO Wersja 012 http://www.bspruszczgd.pl https://ekonto.bspruszczgd.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie...3 Bezpieczeństwo...3 Konfiguracja...5 Logowanie do systemu...8 Menu główne programu...10 RACHUNKI...12

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 012

(instrukcja użytkownika) Wersja 012 Załącznik Nr 5 do Instrukcji Systemu Internet Banking Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 012 http://www.hexabank.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo