Przed wojną ludzie żyli tu bardzo wygodnie. Duże mieszkanie na pierwszym piętrze cztery pokoje z kuchnią i służbówką zajmowali właściciele domu,

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przed wojną ludzie żyli tu bardzo wygodnie. Duże mieszkanie na pierwszym piętrze cztery pokoje z kuchnią i służbówką zajmowali właściciele domu,"

Transkrypt

1 HANNA OżOGOWSKA UCHO OD ŚLEDZIA Ilustrował GWIDON MIKLASZEWSKI INSTYTUT WYDAWNICZY NASZA KSIĘGARNIA" WARSZAWA 1988 Copyright by Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia" Warszawa 1964 CIP Biblioteka Narodowa Ożogowska Hanna Ucho od śledzia / Hanna Ożogowska ; [ii. Gwidon Miklaszewski] [Wyd. 9]. Warszawa : Nasza Księgarnia", Tu właśnie, pod skarpą, stał kiedyś duży, ładny dom. Ale to było dawno, przed wojną. Po wojnie zostały tylko nędzne resztki, ruina właściwie, i przechodzący Wybrzeżem Gdańskim ludzie nie przypuszczaliby nawet, że dom jest zamieszkany, gdyby nie kilka oszklonych okien na pierwszym piętrze. Ktokolwiek je zauważył, a dojrzał jeszcze w jednym z nich kwitnące obficie różowe pelargonie, wzruszał ramionami i mówił: Trzeba odwagi, żeby tu mieszkać! Rzeczywiście. To, co zostało po okazałym niegdyś domu, budziło lęk. Strzaskane drugie i trzecie piętro, z wiszącymi wklęsło stropami, nasuwało obawę, że wszystko to runie za chwilę. Wypalony, okopcony parter straszył rozwaloną bramą, ział czarnymi otworami okien.

2 Przed wojną ludzie żyli tu bardzo wygodnie. Duże mieszkanie na pierwszym piętrze cztery pokoje z kuchnią i służbówką zajmowali właściciele domu, państwo Szafrańcowie. A czego w tym mieszkaniu nie było! Do dziś pani Leontyna z największą przyjemnością opowiada, jakie to meble, obrazy i różne drogocenne przedmioty mieli u siebie. Tylko opowiadać może, bo po dawnej świetności nie zostało prawie nic, jeżeli nie liczyć kilku bardzo zniszczonych mebli i dużego, umieszczonego w przedpokoju lustra, tzw. trema. Jak się można domyślić, teraz w tym dużym mieszkaniu ulokowała się większa ilość lokatorów. Pomimo odstraszającego wyglądu domu było ono jak to się mówi zagęszczone, co w zrujnowanej Warszawie nie dziwiło nikogo. I tylko w miarę upływu lat pięciu, dziesięciu, piętnastu, kiedy na Brzozowej i Bugaju ruszyły budowy, a wysoko na skarpie wyrosły staromiejskie domy, kiedy na drugim brzegu Wisły stanęły szeregiem wysokościowce Pragi II ten strzaskany dom wydawał się po prostu jakimś przeoczeniem. Zamek podobno mają odbudowywać powiedział któregoś dnia Piotrowski, patrząc przez kuchenne okno na dobrze stąd widoczny, stromo sterczący kawał zamkowych ruin. A to pięknie! oświadczyła zgryźliwie Szafrań-cowa. Zamiast żeby o ludziach pomyśleć, to Zamek! Komu to dziś potrzebne? Ale takie już czasy okropne: ty, człowieku, giń, przepadnij! Za to na Zamek będziesz sobie mógł popatrzeć! O, mnie się to nie podoba.

3 Chyba niezupełnie jest tak, jak pani mówi powiedział ostrożnie Piotrowski, który nie lubił się sprzeczać z panią Leontyną. Czy nie pomyślano najpierw 0 ludziach? Ile to nowych, pięknych domów już stoi, gdzie by się nie obejrzeć. A nasz? To już do śmierci mamy w tej ruinie 1 w tym tłoku mieszkać? upierała się Szafrańcowa. Dobrze pani wie, że ta ruina na rozbiórkę przeznaczona. Przeniosą nas do innego domu prędzej, niż odbudują Zamek. To przecież ogromna i nie na jeden rok zaprojektowana robota. Przeniosą powtórzyła z goryczą w głosie Szafrańcowa ale gdzie? O, wcale, wcale mi się to nie podoba! Już nigdy nie będę miała tak pięknego mieszkania, jak tu, przed wojną... Pewnej niedzieli przed południem pulchna i okrągła pani Aniela rada, że nie ma dziś dyżuru w szpitalu, obierała we wspólnej kuchni włoszczyznę na obiad i powoli mówiła do Szafrańcowej, pilnującej imbryka z wodą: Spokój dla zdrowia najważniejszy. A tu, widzę, spokoju coraz mniej. Chociaż pamięta pani, że na początku... Co tam początek wspominać! odpowiedziała z przekąsem pani Szafrańcowa. Nawet by mi na myśl wtedy nie przyszło, że we własnym domu, we własnym mieszkaniu sprawę własności podkreślała mocno będę się czuła jak sublokatorka, która przeszkadza, zawadza, której by się inni radzi pozbyć... E, to już nieprawda, droga pani Leontyno. Każdy pamięta, że w ciężkich chwilach przez państwa został przygarnięty.

4 A ja pani mówię, że nie pamięta! Nauczycielka na przykład nie pamięta! Zapomniała już, jak ją do nas, ile lat to będzie? Chyba szesnaście? Piotrowski przyprowadził zmarzniętą i ledwo żywą. Ogrzaliśmy, nakarmili, kąta udzielili, a teraz... Pani Janina do dziś za to wdzięczna i... Do dziś? Dziś właśnie przechodziła przez nasz pokój i jak nie zacznie się krztusić! Ach, ile tu dymu!" mówi. A cóż to, czy mój mąż we własnym mieszkaniu fajki zapalić nie może? A na pursiczan * go nie stać. Nie stać i już. Przed wojną, owszem, tylko pursiczan palił- ale.to były inne czasy. Sublokatorzy * Pursiczan drogi gatunek tytoniu. wtedy za komorne płacili! Darmo nie mieszkał nikt. i niech pani nie wymaga, żeby mi się to podobało! / Pani Aniela poczuła się ostatnimi słowami dotknięta, chciała coś odpowiedzieć, ale zza drzwi korytarzyka, łączącego kuchenkę z pokojem Szafrańców, wyjrzała siwa i lekko trzęsąca się głowa. Leoniu, duszko, co ty tak długo? Słońce świeci, jakby to już koniec marca. Może wyszlibyśmy po śniadaniu na spacer? Idę, Franiu, idę. Już herbata gotowa. Zaraz siądziemy do śniadania. Pielęgniarka odęła wargi, zreflektowała się jednak po chwili. Nikt tu przecież darmo nie mieszka. Ile kwaterunek wyznaczył, tyle każdy płaci. A że nie Szafrańcom... Rozmyślanie pani Anieli przerywa wejście nauczycielki.

5 Dzień dobry! Czy nie przeszkodzę, jeżeli tupo-prasuję? Nie mogę się kaszlu pozbyć. A przyznam się, że w tym mieszkaniu nie tylko kasłać, ale obawiam się nawet głośniej oddychać. Moja złociutka, niech się pani tak ciągle nie martwi. Spokój człowiekowi do zdrowia potrzebny. Łatwo pani mówić o spokoju: nie musi pani chodzić przez pokój Szafrańców. I pani tu przecież u siebie. Lokatorem pani jest, nie żadnym sublokatorem. Tak i mnie się zdaje. Ile to lat, ile pieniędzy każdy z nas wkładał: a to drzwi, a to podłoga, a to piece. A Szafrańcowa ciągle: własne mieszkanie. Co oni mieliby z tego mieszkania, gdyby nie Piotrowski i nie pan Michał! Pierwszej zimy, kiedy pani tu jeszcze nie było, to nawet wodę trzeba było nosić z Wisły, opał z gruzów wykopywać. A oboje Szafrańcowie przecież ciężko chorowali. Gotowałam wtedy dla wszystkich, prałam, nie patrząc na nic, a teraz... I oni to pamiętają, pani Janino. Pamiętają. Pani Leontyna nie raz, nie dwa opowiadała mi, jaki to straszny był ten pierwszy rok. Ale niech pani wyrozumie: starzy ludzie, jedynego syna wojna im zabrała, nikogo nie mają. Synowa i wnuk żyją. Za morzami, za oceanami!... Szafrańcowa na wątrobę chora, dlatego taka gorzka. I wygód na starość nie mają, bo ten przechodni pokój...

6 Przecież sami nie chcieli innego zająć! Nie pamięta pani? Czernik proponował kiedyś, że on się do środkowego przeprowadzi. Nie chcieli! Pewnie dlatego, że najcieplejszy i balkon ma na południe. Pan Franciszek lubi te swoje doniczki. A mnie, pani Anielo, wydaje się, że ten pokój dlatego wolą, bo z niego widzą, co się w całym mieszkaniu dzieje. Pani Leontyna siedzi na fotelu tuż przy firance i kto tylko przechodzi do kuchni czy łazienki, wygląda zza niej, aż to czasem doprawdy krępuje. Może tak i jest zastanawiała się pani Aniela może to ich rozrywka? Widzi pani: ja mam swój szpital, pani szkołę, Piotrowski biuro, a pan Michał swoją fabrykę, nawet chłopcy Piotrowskich mają jakieś obowiązki, a oni co? tylko starość, tylko dolegliwości... Tu pani Aniela westchnęła ciężko, ale że to nie pasowało ani do jej rumianej twarzy, ani do pogodnego usposobienia, obróciła myśli i rozmowę ku weselszym sprawom. Jaką ja dziś kartoflankę na żeberkach gotuję, palce lizać. Zapraszam panią na obiad. Nie, nie, dziękuję pani bardzo wymawiała się nauczycielka. Zaprosiła mnie już koleżanka. Wróciła do swojego pokoju, gdzie po słonecznej 10 kuchni wydało się ciemno. Tu zimą słońce zaglądakr tylko z samego rana. Stanęła przy oknie i twarz jej rozpogodziła się od pięknego widoku. Skuta lodem Wisła migotała srebrem w zimowym słońcu. Na tym tle wesoło czerwieniały pędzące autobusy. Chodnikiem Wybrzeża

7 spacerowało wielu dorosłych, dzieci, pchano wózki z niemowlakami, tu i ówdzie szedł statecznie lub wyrywał się ze smyczy pies. O koleżance to była tylko wymówka. Nigdzie nie pójdzie, z nikim się nie umawiała i nikt na nią nie czeka. Od dawna już przyzwyczaiła się do samotnych niedziel i świąt. Lubiła swoją pracę. Z przyjemnością codziennie spieszyła do pobliskiej szkoły, ale po lekcjach, w domu, najwięcej pragnęła ciszy i spokoju, co właśnie w tym wspólnym mieszkaniu zdarzało się rzadko. Dwaj synowie Piotrowskich byli zdrowi i dosyć krótko trzymani, ale przecież to były dzieci. Słychać było ich obu przez ścianę tak samo dobrze, jak i radio, i maszynę do szycia. Ach myśli pani Janina gdyby Szafrańców umieścić wjakimś Domu Starców, mieliby tam na pewno wygodniej. Piotrowscy przenieśliby się wtedy na tamtą stronę. Ich pokój zająłby Czernik. Lubi on, co prawda, od czasu do czasu wypić, wraca wtedy bardzo wesoły i późno w nocy. Ot, jak i wczoraj, ale to bywa raz na jakiś czas, nie co dzień... Tak, pomimo wszystko za ścianą byłoby spokojniej. A Piotrowskim przydałyby się dwie izby. Dzieci miałyby lepsze warunki do nauki..." W tym momencie pani Tołłoczko przypomina sobie wczorajszą radę pedagogiczną. Omawiano na niej postępy uczniów. Obiecała matematykowi, że pomówi z ojcem Witka. Nie lubi takich rozmów, ale co robić? W pokoju Piotrowskich ciasno, lecz czysto i przyjemnie. Łóżka starannie zasłane. Świeże firanki w oknie.

8 Pan Feliks odkłada na widok nauczycielki Życie Warszawy" i podsuwa jej krzesło. Pani Piotrowska przeprasza, że stół umączony, ale właśnie robi makaron. Heniuś siedzi przy aparacie radiowym, a Witek ogląda swój zbiór filumenistyczny, naklejony na... drzwiach szafy. Niech pani sobie nie przeszkadza... To ja przepraszam, że przychodzę może nie w porę, ale obiecałam koledze. Witku, o ciebie chodzi. Grozi ci dwója z matematyki, a z fizyki ledwo, ledwo na trójkę wyciągasz. Dwójka z matematyki! ze zgrozą złożyła umączone ręce pani Irena. Za co? Niewiele do tego, co powiedziałam, mogę dodać ciągnie pani Tołłoczko. Matematyk mówi, że Witek ostatnio coraz częściej przychodzi do szkoły z nie odrobionymi zadaniami. Witek rzuca rozpaczliwe spojrzenia to na okno, to na drzwi, to na makatkę z krasnoludkami, zawieszoną nad tapczanem. Znikąd ratunku... Cała niedziela zepsuta! Mieli przecież iść po obiedzie na film Disneya, a potem na MDM obejrzeć wystawy. Zamiast tego poważna rozmowa z ojcem. Rozmowa, to znaczy: ojciec mówił, mama, jak zawsze, zniecierpliwiona długimi przerwami między jednym jego zdaniem a drugim, wtrącała swoje, a Witek przez cały czas myślał: Żeby to się już raz skończyło..." Oczywiście po południu został sam w domu. Po takiej nowinie nie mógł na nic innego liczyć. Każdy, każdy w niedzielę ma trochę odpoczynku i rozrywki, a jemu ojciec kazał usiąść nad zadaniami. Do samego wieczora obliczać te wstrętne

9 procenty, które go nic a nic nie obchodzą! Nie obchodzą? Obrzydzenie go bierze na sam dźwięk: procent. Nie lubi matematyki. A jeszcze bardziej nie lubi pani Tołłoczko. 12 To prawdziwe nieszczęście mieszkać w jednym mieszkaniu z nauczycielką z tej samej szkoły. Po kolacji ojciec sprawdził wszystkie zadania. Poprawił błędy, których było sporo, i zaraz kazał iść spać. Witek ani spojrzeć nie śmiał na półkę, gdzie leżała do połowy dopiero przeczytana fascynująca Wyspa Skarbów". Odwrócony do ściany usypiał prawie, kiedy do jego uszu dobiegł szept matki:...ona do nas coś ma... Na Witka się uwzięła... Zdaje ci się, Irenko. I mówiłem: nie broń go, sam widzę, że osioł. To, co przerabiają, wcale nietrudne. Może on głowy do matematyki nie ma? Ma, nie bój się. A zresztą, niech pracowitością dołoży. I warunków tu do nauki brak. Stół zawsze zajęty, radio gra, maszyna brzęczy. Henio na głos czyta. Ach, gdyby nauczycielka wyprowadziła się! Słodka godzino! Mielibyśmy dwa pokoje... Kobieto, zastanów się, gdzie ona może się wyprowadzić? A czy to nie powinni dać mieszkania nauczycielom przy szkole? Mówisz, jakbyś po tym świecie nie chodziła.

10 Może by do rodziny gdzie pojechała? nie ustępuje matka. A może Czernik przyżeniłby się do jakiegoś mieszkania i ona zajęłaby jego pokój. A może Szafrańców zabrałby ten wnuk z Ameryki? A może przysłałby im domek z ogródkiem? głos ojca jest wyraźnie podenerwowany. Co za głupstwa przychodzą ci do głowy? Należy nam się większe mieszkanie i dostaniemy. Nie bój się! Przecież ta rudera wiecznie stać nie będzie. 13 Tak? Nie bój się". Ile już komisji było i co? Czekaj tatka latka. A na chłopaku wszystko się skrupia. Żałuj go, żałuj. Aleja go przypilnuję. Jeżeli mu tu za głośno na lekcje, to niech w kuchni odrabia. Przecież tam po południu spokój. Nikomu nie przeszkodzi. Może nie przeszkodzi, a może i przeszkodzi mówi filozoficznie matka w takim kołchozie to i kichnąć człowiekowi głośniej nie wolno. Za firanką u Szafrańców też układają się do snu. Leoniu, duszko, sprawdź no jeszcze, czy gaz w kuchni dobrze zamknięty. Zamknięty. Drzwi od kuchennych schodów też, bo Grudzińska wcześnie dziś wróciła. Ja to się tylko złodziei boję. Niby nic nie mamy, a jednak... I ten przechodni pokój: ani się zamknąć, ani nic. Mnie się to nie podoba. We własnym mieszkaniu, a niczym na środku ulicy... Sam ajiioł archanioł nie wytrzymałby tu. Żeby tak Piotrowskim

11 dali mieszkanie, jak obiecują, to mechanik przeniósłby się na ich miejsce, a my zajęlibyśmy te obydwa... Pani Aniela siedzi u siebie z ciepło przytulonym u nóg Pimpusiem i przyszywa guziki do świeżo wypranego szpitalnego fartucha. I ona wzdycha do własnego oddzielnego mieszkania. I ona przymierza myślą różne możliwości: może dobudują skrzydło do szpitala? A może trafiłoby się gdzie wynająć? Zgodziłaby się na najmniejszy pokoiczek, byleby oddzielnie, byleby nie we własnym mieszkaniu Szafrańców. Nawet taki śliczny jamnik, jak Pimpuś, przeszkadza, kiedy sobie szczeknie!... Ach, gęsto w tym mieszkaniu. Za gęsto od ludzi, zwierząt i kłopotów. Za gęsto. Kiedy tak pani Aniela rozmyśla i ściele do spania 14 swoje łóżko, o którym, biorąc pod uwagę wiek i wagę właścicielki, można by powiedzieć: zbyt spartańskie nawet nie przypuszcza, że to mieszkanie zagęści się jeszcze i jeszcze. I to niedługo. Było chyba dobrze po południu, bo pani Szafrań-cpwa zmywała obiadowe talerze, kiedy do drzwi przedpokoju zadzwonił ktoś. Raz nieśmiało, a po raz drugi energiczniej. Pan Franciszek spał po obiedzie i można było wtedy z armat strzelać, nie obudziłby się. Piotrowska, jeżeli szyła na maszynie, też dzwonka mogła nie dosłyszeć, więc pani Leontyna, która pomimo włażącego na kark siódmego krzyżyka słuch miała doskonały, obtarła ręce i poszła otworzyć.

12 Za drzwiami stała drobna i młoda jeszcze, ale zmize-rowana kobieta z pękatym koszykiem w ręku. Obok niej kilkunastoletni wyrostek przytrzymywał na ramieniu walizkę. To była siostra pana Czernika, mieszkająca stale na przedmieściu Łodzi. Proszę, proszę, pani Jadziu! Ale pan Michał jeszcze z roboty nie wrócił informowała Szafrańcowa, przyglądając się chłopcu, którego widziała po raz pierwszy. Dzień dobry pani. To mój syn, Michał, przyjechał ze mną, bo... tak się nam wszystko nie układa... Miałam wczoraj przyjechać, ale mój mąż pochorował się mówiła matka Michała odwracając oczy. Na brata zaczekamy, pewnie już niedługo przyjdzie. Szafrańcowa wróciła do kuchni, kiwając do siebie głową. Domyślała się, co to za choroba. Nie, nie, to się jej nie podobało. Słyszała od Czernika, jak nieszczęśliwie trafiła jego siostra, wychodząc po raz drugi za mąż. Ten chłopak to pewnie po pierwszym mężu. Zdrowy, rozrośnięty, niepodobny do zabiedzonej może chorobą, a może losem matki. Kończyła wycierać talerze, kiedy do kuchni wsunęła się pani Jadzia. Ja bym trochę zupy ugotowała prosiła tylko że garnka nie mam. A niech pani weźmie mój zapraszała pani Szafrańcowa. O te, co tu stoją, to moje. Te trzy. Trzy garnki! powiedziała tragicznym głosem i powtórzyła raz jeszcze: Trzy garnki całego kramu! To mi się ma podobać? Czyja kiedy mogłam sobie wyobrazić, że w tej kuchni... Ach, co to była za piękna kuchnia! Tu w tym miejscu stał kredens z porcelaną i szkłem, takim do codziennego użytku, bo cenniejsze stały w

13 jadalni, w tym pokoju, co teraz mieszkamy. W gruzach na podwórzu znalazłam kawałek naszego półmiska, w drobne różyczki ze złotym paskiem pokażę pani kiedyś. Ćmielowski serwis na dwanaście osób... Ani talerzyka złodzieje nie zostawili. Walki tu były straszne. Całe domy, a nie dopiero talerze rozniosło wtrąciła pani Jadzia. Niech pani lepiej powie: wyniosło! oburzyła się pani Szafrańcowa. Na przykład garnki: nawet śladu po nich nie zostało! A miałam jeden komplet emaliowanych, takich miodowego koloru z brązowym brzegiem, a drugi aluminiowych, od takiego do takiego rozwiodła rękami. A patelni, a rynek różnych! Do konfitur był specjalny miedziany rondel z długą, drewnianą rączką. Ale co to mówić machnęła ręką i odwróciła temat rozmowy. Nie wygląda pani na takiego dużego syna. Zdrowy chłopak. Ile ma lat? Na czternasty mu idzie, ale w nieboszczyka ojca kl się wdał. Będzie pewnie, jak on, wysoki i mocny. Do jedzenia też ma spust, o ma! A w pracy pani pomaga? To cały gospodarz! I wszystko mu tak zgrabnie idzie, czy na gruncie, czy dach zreperować, czy z koniem, czy drzewa urąbać! Jak stary, tak wszystko zrobi. Ma pani pociechę przyświadczyła pani Leon-tyna, rada rzadkiej okazji do pogawędki.

14 Ano, pociecha przytaknęła pani Jadzia, w której zręcznych rękach kartofle obracały się jak w precyzyjnej maszynce, sypiąc w koszyk długie cienkie łupiny ale i zmartwienie. Robotny chłopak i rządzić chce. A za młody przecież... i mój drugi nie lubi tego. Westchnęła i zamilkła, chociaż pani Leontyna ciekawie nastawiła uszu. Nie dowiedziała się jednak już niczego więcej na ten temat. Do kuchni, pomimo że pierwszy raz w tym mieszkaniu, znalazł drogę Michał. Mama wie mówił prędko za oknem u wujka gołębie z ręki jedzą. Nie boją się nic a nic uśmiechnął się. Ależ ty masz tych zębów! dziwiła się pani Szafrańcowa chyba więcej niż każdy człowiek. Rzeczywiście, w pospolitej, niczym nie odznaczającej się twarzy chłopca uśmiech przykuć musiał uwagę każdego. Równe i gęste zęby świeciły reklamową białością. Wzroku od nich nie można było oderwać. Mój syn też... zaczęła pani Szafrańcowa, ale nagle obróciła się do drzwi i szybko, dziwnie szybko opuściła kuchnię. Co? Co ona? zapytał szeptem Michał spoglądając na matkę. Cii położyła palec na ustach ich syn zginął w powstaniu. Tu, na Starówce wskazała głową w stronę widoku zza okna. Jedynak O tym, że Michał zostanie u wujka, czyli u pana Czernika, na stałe, dowiedzieli się mieszkańcy domu dopiero wieczorem. Można się było, co prawda, czegoś niecodziennego domyślać z odgłosów, jakie dochodziły z pokoju pana Michała. Siostra do niego przyjeżdżała już

15 nieraz, ale nigdy nie słyszano takiej powiedzmy delikatnie głośnej rozmowy. Chrzestny chłopakowi jesteś! wołała wśród płaczu kobieta. Może nie? Jestem, ale zastanów się, jak ja sobie z tym kłopotem poradzę? odpowiadał zły i trochę przestraszony głos Czernika. A co ja mam zrobić? Co? To już cię nie obchodzi? szlochała pani Jadzia. Brat jesteś? Brat! Innego wyjścia nie mam! Chyba koniec ze sobą zrobię. Jadziu, uspokój się! wołał jeszcze bardziej przestraszony pan Michał. Żebym chociaż kobietę miał, ale tak? Przecież to dziecko! Jakby wujek miał żonę, to ja bym tu wcale nie przyjechał oświadczył beztrosko Michał. Już by mnie ona przywitała! Mama, nie trzeba się martwić. Jak wujek nie chce, to nie. Niech tylko da przenocować. Jutro coś znajdę. Świat nie torba. Po tym oświadczeniu rozmowa potoczyła się spokojniej, wreszcie pan Michał wyszedł i zapukał do drzwi nauczycielki. Heniuś, który ze wszystkich lokatorów był z panią Janiną w najlepszej komitywie, siedział właśnie u niej przy niskim stoliku i z wysuniętym językiem gorliwie odrabiał lekcje. Zapisując całą stronę wyczytaną z elementarza nowiną, że Ala ma kota" był niemym świadkiem rozmowy pana Michała z nauczycielką. I jak mógł i umiał powtórzył zaraz Witkowi. 18

16 Ten duży chłopak będzie tu mieszkać. Pan Michał prosił panią nauczycielkę, żeby go wpisała do szkoły. Do której klasy? pytał zaciekawiony Witek. Do szóstej. Do szóstej? zdziwiła się pani Piotrowska. Taki duży do szóstej? Pewnie się przesłyszałeś. Do szóstej upierał się Henio. Pani powiedziała, że pomówi z panem kierownikiem. Bo pan Michał mówił, że ten chłopak się zepsuje, nie, nie zepsuje, tylko zmarnuje, bo się ze swoim ojcem bije. Heniu, nie pleć głupstw podniósł głowę znad gazety ojciec. To nieładnie podsłuchiwać, kiedy starsi mówią. Nie podsłuchiwałem, tylko słyszałem. I jeszcze pan Michał mówił, że ta matka płacze, a oni się zabijają. Ale się przecież nie zabili... Witek, co? Jakby się zabili, toby przecież tego chłopaka tu nie było? Ale ta pani płakała naprawdę. Wszystko było słychać. Piotrowscy przerzucili się wzrokiem. Byli trochę zaniepokojeni. Będę miał kolegę! ucieszył się Witek. No, z tym koleżeństwem to się zanadto nie spiesz powiedziała matka. Jeszcze nie wiadomo... Nie wiadomo... powtórzył rozgoryczony chłopiec. Jak chcę gdzie dalej iść: nie wolno", bo też nie wiadomo"... A tu każdy będzie wiedział... Zobaczy się... ciągnęła matka.

17 Nieraz to mi aż zazdrość nie ustępował Witek. Inne chłopaki chodzą, kolegują. Nawet te chuligany... Co się nie wyrabia na tym świecie!. pani Irena rękami klasnęła. Feliks, ty nic nie słyszysz? Rodzone dziecko chuliganom zazdrości! Cicho, dajcie mi poczytać! opędzał się pan Feliks. Witek, nie denerwuj matki. Irenko, na oczach 19 tu będą, racja. Chłopak rzeczywiście musi mieć jakieś towarzystwo. Brata ma. Brata, brata! Witek czuł, że ma ojca za sobą. Co taki brat? Czy ja mogę z nim o czym porozmawiać? No choćby o lekcjach? Możesz zapewnił Henio z całą powagą. Patrz, jak ładnie napisałem Ala ma kota". Pani mnie pochwaliła. Rodzice znowu wymienili spojrzenia. Tym razem we wzroku ojca widać było rozbawienie. Matka westchnęła ustępliwie. Nauczycielka pomyślnie załatwiła sprawę szkoły. Pochwaliła się tym pani Anieli, która przyniosła jej nową receptę na ziółka od kaszlu. Chłopak trochę kanciasty mówiła ale wydaje się rozgarnięty... Tak więc Michał pierwsze wrażenie wywarł dobre. Jedynie u Szafrańców słychać było pełen pretensji głos pani Leontyny: Takie to teraz porządki. W twoim własnym mieszkaniu każdy się rządzi, jak chce. Ani nie zapyta, czy mi się spodoba, ani nie poprosi. Ja ci

18 mówię, Franiu, ludzie się teraz zrobili straszni. Żadnej kultury, żadnej przyzwoitości ani śladu. Nie podoba mi się to, o nie! Witkowi nowy kolega zaimponował. I to, że taki duży, mocny, i to, że tak sobie śmiało poczynał w domu i w klasie z kolegami. Żadnego skrępowania nie było w nim ani krzty. Na trzeciej pauzie rozmawiał już jak ze starymi znajomymi. Ale masz graby! podziwiał Jędrek Przeździecki, najwyższy w klasie chłopiec, duże, leżące na ławce dłonie Michała. - Od roboty wyjaśnił Michał. Orać, kosić, 20 wszystko potrafię. Rękę mam wyrobioną. No, kto się ze mną spróbuje? Wystąpił osiłek klasowy, Jurek Wieczorek. Usiedli naprzeciw siebie, łokcie oparli o ławkę i chwycili się dłońmi. Po niedługiej chwili zwyciężył Michał. To nam przybył już drugi mocny w garści! zawołała kpiąco Grażyna Suzikówna, niezadowolona, że Michał do tej pory nie zauważył jej, najładniejszej dziewczyny w klasie. Waligóra! Ale w tabliczce mnożenia pewnie słabszy, co? Ton był wyraźnie zaczepny. Michał wstał, odsunął któregoś z chłopców, by mu nie zasłaniał widoku, i przyjrzał się Grażynie uważnie, jakby ją dopiero teraz zobaczył. Jak bozie-kozie! Takiego rudzielca w całej naszej szkole nie było. I do tego w czerwonych pończochach? Coś pięknego!

19 W ostatnim wykrzykniku było tyle drwiny, że i Grażyna, i jej przyjaciółka Danka zapłonęły gniewem. W tej chwili do klasy wszedł matematyk. Proszę pana, mamy nowego kolegę! Nowy dziś przyszedł, nowy uczeń! padały okrzyki. I od razu zaczyna z dziewczynami. Wsiowy!... informowała pośpiesznie Danka Majewska. Skarżypyta! zasyczało z kilku miejsc. Nowy? Który to nowy? zainteresował się nauczyciel. Michał wstał. Jak się nazywasz? Michał Kowalski. Gdzie chodziłeś do szkoły? W Łodzi. Dlaczego mówisz wsiowy"? zwrócił się do Danki nauczyciel. Słyszała, że u matki orałem i kosiłem tłumaczył 21 pobłażliwie Michał. A zaczynać to ona sama zaczęła. Ja się do nich nie odzywałem, a kiedy zaczęła, powiedziałem o tej rudej, że ruda. Przecież to prawda, nie? Dziewczęta patrzyły na Michała ze zgrozą, chłopcy śmiali się otwarcie. Nauczyciel powiedział pogodnie: Prawda piękna rzecz. I zawsze cię będę namawiał do mówienia prawdy. Z jednym wyjątkiem: miej względy dla wyglądu płci pięknej. Okraś czymś swoje w tej mierze uwagi, tego wymaga tak zwane dobre

20 wychowanie... A teraz skoroś taki zwolennik prawdy proszę, wyjdź do tablicy i powiedz nam prawdę o swojej znajomości z matematyką, nauką mądrą i wspaniałą. Pan Grzybowski był bardzo wymagającym nauczycielem. Nie można się było u niego wykręcać sianem. Albo się umiało, albo nie. W tym drugim wypadku nie pomagały żadne tłumaczenia. Słuchał, owszem, ale dwójkę stawiał nieodmiennie. Toteż klasa z zaciekawieniem obserwowała nowego kolegę. Jak sobie poradzi? Chłopcy współczuli mu na zapas. Wiadomo: nowemu uczniowi trudno od razu przystosować się do wymagań nowej szkoły. Podyktuję zadanie. Ty, Kowalski, zapisz je na tablicy, reszta w zeszytach. Rozwiązujcie wszyscy. Kto skończy, niech się zgłosi. Trzeba było obliczyć koszt cegły, której cena za 100 sztuk między zamówieniem a odbiorem spadła, oraz wyrazić obniżkę kosztów w procentach. Michał pierwszy powiedział już". Matematyk podszedł do tablicy, sprawdził i orzekł: Nieźle! Michał nie wiedział, że nieźle" w ustach pana Grzybowskiego znaczyło to samo, co całkiem dobrze". Rozwiązał równie szybko i bez błędu jeszcze kilka przykładów, a wracając od tablicy poszukał wzrokiem Danki 22 Majewskiej. Spuściła szybko oczy, ale zdążył zobaczyć w nich błysk niechęci.

21 Po lekcjach w szatni szósta klasa tłoczyła się przy wieszakach. Michał sięgając po swoją ciepłą kurtkę natknął się na obie przyjaciółki. Grażyna spojrzała na niego podnosząc głowę i prychnęła pogardliwie. Nie złość się, nie złość powiedział pojednawczo Michał. Po mojemu to tak: żadne takie cud-miód--ryba-kit" nie jesteś. Co to, to nie. I do Bardotki też ci daleko. Nawet z ulgową taryfą ucho od śledzia! Ale jak się dobrze przyjrzeć, dziewczyna z ciebie niczego. Co? Co za jakiś cud-miód"? rzuciła się Danka, ale pociągnięta przez przyjaciółkę, wyminęła Michała z wysoko zadartym nosem. Powiedzonko chwyciło. Krztusząc się od śmiechu, klaszcząc z uciechy w dłonie, chłopcy długo wołali w szatni: Cud-miód-ryba-kit!!!" Witek wracał z nowym kolegą dumny, jakby do jego powodzenia w klasie przyczynił się osobiście. Aleś im pokazał! mówił. Te dwie jadą na samych piątkach i już im się całkiem w głowie przewróciło. Każdego chłopaka mają za byle co, nawet tych bardzo zdolnych, a takich... chciał powiedzieć jak ja", ale się powstrzymał i zakończył średnich, to nawet za psi pazur nie uważają. Dostały dziś po nosie. No! powiedział krótko Michał, wyrażając tym jednym wykrzyknikiem swoje zdanie o sytuacji. Co to właściwie miało znaczyć? siląc się na obojętność pytała Grażyna w drodze do domu. Cud-miód to chyba... nic takiego... Nie wiem. Ale, zobaczysz, to będzie okropny chłopak. Ja ci mówię taki jest... jakiś...no, brutalny po prostu. H

22 Uhm potaknęła Grażyna. On jest zupełnie inny niż nasi chłopcy. A jakie ma zęby, widziałaś? Danka milczeniem zbyła pytanie przyjaciółki. Czego on chciał od moich pończoch? myślała tymczasem Grażyna. Co go obchodzi, czerwone czy inne...?" Jednak nazajutrz przyszła w czarnych i ogromnie ją obeszło, że Michał tego nie zauważył. Za to Danka spostrzegła odmianę natychmiast. Uważniej przyjrzała się nowemu koledze. Tak! Coś w nim zwracało uwagę....a kreda to mu tylko latała w ręku opowiadał matce przy obiedzie Witek. Wszystko umiał. Tam i z powrotem. Matematyk włosy głaskał, to znaczy, że zadowolony. A Michał jakby nigdy nic. Skromny, to dobrze. I nieźle mu z oczu patrzy. Ucz się z nim razem, na pewno ci pomoże i wytłumaczy, czego nie rozumiesz. Starszy od ciebie, to i mądrzejszy stwierdziła matka, pocieszając samą siebie. Michał nie pochwalił się wujkowi matematycznymi sukcesami. To pani Piotrowska powiedziała o nich, prosząc jednocześnie, żeby chłopcy razem odrabiali lekcje. Pan Czernik, któremu pochlebiało uznanie dla siostrzeńca, chętnie się zgodził. Zreperował nawet stojący pod oknem duży kuchenny stół, który utykał na jedną nogę. Po południu chłopcy zasiedli w kuchni. Teraz nawet przez tych parę godzin spokoju nie będzie zrzędziła pani Szafrańcowa, robiąc pończochy na drutach. Będą się kręcić w obie strony. I naśmie- 24

23 cą. I krzyku narobią! Ja ci mówię! Na stare lata żeby ciszy upragnąć! Nie podoba mi się to. O, nie!... Witek i Michał siedzieli przy stole i rozmawiali. O czym, tego słychać nie było, bo drzwi jedne i drugie za sobą zamknęli. Aż zniecierpliwiona i zaciekawiona Szafrańcowa zaglądała tam kilka razy. Michał uporał się bardzo szybko z matematyką. No, wyszło ci? zwrócił się do Witka. Jeszcze nie jęknął, gryząc na próżno koniec długopisu. Nie wiem, jak zacząć. Popatrz, jak u mnie podsunął zeszyty. O, najpierw trzeba ten procent pomnożyć i dodać, a potem odjąć od całości gruntów, wtedy będziesz miał nieużytki. Rozumiesz? Nie przyznał uczciwie Witek. Nie rozumiem. Dlaczego pomnożyć? No, bo wtedy ci wypadnie, ile będzie ornego pola. Rozumiesz? Nie powtórzył Witek. Wytłumacz jaśniej. Michał przyjrzał mu się z uwagą. Ja nie jestem lampa, wiesz? Nic ci tu jaśniej nie zrobię. Masz tępą głowę. Tępą, tępą Witek poczuł się dotknięty. Jesteś ode mnie starszy, to ci łatwiej. Gadanie! Kiedy powtarzałem piątą klasę, też mi mówili: Mądryś, już to robiłeś". A nieprawda, od pierwszego razu wszystko rozumiałem. Bo mam tu pomyślunek!... stuknął się ołówkiem. To dwa lata siedziałeś?

24 Czego tak oczy wytrzeszczasz? Siedziałem, owszem, dwa lata w piątej. No to co? W szóstej bym też siedział. Dyrektor już matce mówił. Dlatego mnie tu do wujka... Ale dlaczego?... zaczął Witek. Dlaczego? Głupie pytanie. Spróbowałbyś. Ze 26 szkoły przyszedłem: zabieraj się do roboty. Ugotuj, daj małym jeść. Pozmywaj. A rąbanie drzewa, a świniak? W zagrodzie zawsze robota, a to płot się zawalił, a to w dachu dziura. Wszystko było na mojej głowie. A mama, ojciec? Mama do fabryki szła. Kiedy wróciła, też roboty miała dosyć: pięcioro ludzi. A on, ojczym, nie ojciec leń i pijus. Co zarobił, wszystko przepił. Jak mama coś mówiła, to krzyczał: Za swoje piję". I do bicia się brał. A ja mamy bić nie dam. Raz wziąłem na niego pogrzebacza. Silniejszy ode mnie Michał się zasępił tak mnie wtedy sprał, że dwa dni leżałem jak nieżywy. Uczyłbyś się, co? Witek siedział oniemiały. Więc ten Michał... Prawdę Heniuś wtedy słyszał: bil się z ojczymem, nie uczył się... A ja myślałem, że ty jesteś mocny we wszystkim powiedział. Zupełnie mocny jeszcze nie jestem stwierdził otwarcie Michał ale mama powiedziała, że wdałem się w ojca. Ojciec był siłacz! I jak tylko urosnę... to on zobaczy. Niech spróbuje mamę tknąć!... Ja myślałem: w nauce sprostował Witek.

Co tam u Janielskich?

Co tam u Janielskich? Co tam u Janielskich? (2007-2014) Krystyna Sztramska spis treści 1. Nowa 2. Warto czekać 3. Zwariowany dzień 4. Czy można usłyszeć Anioła? 5. Przyjaciel 6. Najlepsza siostra 7. Janielscy nie kłamią 8.

Bardziej szczegółowo

Oliwia Włoch TYLKO JEDEN RAZ

Oliwia Włoch TYLKO JEDEN RAZ Oliwia Włoch TYLKO JEDEN RAZ OSOBY: - główna bohaterka, siedemnastoletnia uczennica liceum ogólnokształcącego. Pochodzi z tak zwanego dobrego domu. Jej rodzice rozwodzą się. Nie potrafi odnaleźć się w

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. 1 JADWIGA COURTHS-MAHLER

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. GABRIELA ZAPOLSKA MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ [TRAGIFARSA KOŁTUŃSKA] OSOBY: PANI PAN DULSKI DULSKI, DULSKIE

Bardziej szczegółowo

O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski

O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski I Włochy to piękny i malowniczy kraj na południu Europy. Każdy, kto spojrzy na mapę, znajdzie je od razu. Mają kształt ogromnego buta. Na cholewie, a także na

Bardziej szczegółowo

my-ebook Franz Kafka - Proces

my-ebook Franz Kafka - Proces Franz Kafka - Proces Rozdział I - Aresztowanie - Rozmowa z panią Grubach - Potem panna Bürstner Rozdział II - Pierwsze przesłuchanie Rozdział III - W pustej sali posiedzeń - Student - Kancelarie Rozdział

Bardziej szczegółowo

Oscar et la dame rose

Oscar et la dame rose OSKAR I PANI RÓŻA Eric-Emmanuel Schmitt przekład Barbara Grzegorzewska tytuł oryginału Oscar et la dame rose 1 Dla Danielle Darrieux 2 Szanowny Panie Boże, Na imię mi Oskar, mam dziesięć lat, podpaliłem

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. Zbigniew Uniłowski

Bardziej szczegółowo

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI Tom I trylogii Dary Anioła 1 PANDEMONIUM - Chyba jaja sobie ze mnie robisz - rzucił bramkarz, zaplatając ręce na potężnej piersi. Spojrzał z góry na chłopca w czerwonej

Bardziej szczegółowo

Alina Dreger-Semenowicz. klucz schulenburga. czyli opowieść o skarbie w zamku wieleńskim

Alina Dreger-Semenowicz. klucz schulenburga. czyli opowieść o skarbie w zamku wieleńskim Alina Dreger-Semenowicz klucz schulenburga czyli opowieść o skarbie w zamku wieleńskim Książkę tę dedykuję wszystkim znajomym, obecnym i byłym mieszkańcom Wielenia oraz Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie

Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie Krzysztof Kotowski Japońskie cięcie 1 Rozdział 1 Pan Czesio z pewnością nie miał zbyt inteligentnej miny. Jego wyłupiaste oczy spoglądały ze strachem w kierunku butelek z wódką, a zęby szczękały za zaciśniętymi

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Bardziej szczegółowo

MILCZENIE JEST ZŁOTEM PRAWDA O HANDLU LUDŹMI

MILCZENIE JEST ZŁOTEM PRAWDA O HANDLU LUDŹMI Daniela Sikora MILCZENIE JEST ZŁOTEM PRAWDA O HANDLU LUDŹMI Zawsze wiedziałam, że prędzej czy później, podobna historia musi mi się przydarzyć Jacek przekonał mnie, żebym zabrała się razem z nim planował

Bardziej szczegółowo

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI

CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI CASSANDRA CLARE MIASTO KOŚCI Tom I trylogii Dary Anioła PODZIĘKOWANIA Chciałabym podziękować mojej grupie pisarskiej, Massachusetts All - Stars: Ellen Kushner, Delii Sherman, Kelly Link, Gavinowi Grantowi,

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. Kazimierz Koźniewski

Bardziej szczegółowo

Łukasz Orbitowski Tylko Maks Historia z dreszczykiem

Łukasz Orbitowski Tylko Maks Historia z dreszczykiem Łukasz Orbitowski Tylko Maks Historia z dreszczykiem Narodowy Instytut Audiowizualny Istnieje w świecie jedyna droga, którą nie może iść nikt poza tobą. Fryderyk Nietzsche Prolog Wiosna 2013 Ogień ogarniał

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH

PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH Z CHOMIKA VALINOR ADAM BAHDAJ PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 ROZDZIAŁ PIERWSZY... 3 ROZDZIAŁ DRUGI... 15 ROZDZIAŁ TRZECI... 27 ROZDZIAŁ CZWARTY... 39 ROZDZIAŁ PIĄTY... 53 ROZDZIAŁ

Bardziej szczegółowo

Po przeczytaniu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Po przeczytaniu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. JACEK OZAIST SZORTY Po przeczytaniu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. JACEK OZAIST SZORTY Kraków 2012 Jacek Ozaist Szorty Copyright Jacek Ozaist 2012 Copyright graphics Władysław Edward Gałka 2012

Bardziej szczegółowo

Jak wyszłam z Warszawy? Jak wyszłam z Powstania Warszawskiego?

Jak wyszłam z Warszawy? Jak wyszłam z Powstania Warszawskiego? Zofia Skirzyńska-Zboralska Jak wyszłam z Warszawy? Jak wyszłam z Powstania Warszawskiego? Takie pytanie zadała mi Pola Kowalska, moja cioteczna siostra, w jednym z listów pisanych z okazji nadchodzących

Bardziej szczegółowo

Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera www.goneta.net ul. Archiwalna 9 m 45, 02 103 Warszawa

Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera www.goneta.net ul. Archiwalna 9 m 45, 02 103 Warszawa Copyrights to: Wirtualne Wydawnictwo Goneta Aneta Gonera ul. Archiwalna 9 m 45, 02 103 Warszawa Korekta: Izabela Gołębiewska izabela_golebiewska@o2.pl Okładka: Krystyna Grzegocka kryselhilda@o2.pl Redakcja:

Bardziej szczegółowo

Mark Haddon. DziwNy przypadek psa

Mark Haddon. DziwNy przypadek psa Mark Haddon DziwNy przypadek psa NoCną porą Świat Książki Mark Haddon DziwNy przypadek psa nocną porą Z angielskiego przełożyła Małgorzata Grabowska Tytuł oryginału THE CURIOUS INCIDENT OF THE DOG IN

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. TADEUSZ DOŁĘGA-MOSTOWICZ

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE

ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE - 1 - AGNIESZKA SZEWCZYK ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE - 2 - - 3 - AGNIESZKA SZEWCZYK ZARZĄDZANIE ZMIANAMI ZACZNIJ OD SIEBIE W hołdzie świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego kanonizacji

Bardziej szczegółowo

WIĘCEJ NIŻ UCZUCIE. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz. +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl

WIĘCEJ NIŻ UCZUCIE. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz. +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl WIĘCEJ NIŻ UCZUCIE scenariusz oryginalny Arkady Barszcz +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl Arkady Barszcz 2011 2 Z ROZJAŚNIENIA: 1. PL. PLAŻA DZIEŃ (SEN A) Na plaży siedzi elegancko ubrany, 26 lat, typ

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Szewczyk. DOBRE NOWINY czyli niewymyślone zdarzenia z Internetem w tle

Agnieszka Szewczyk. DOBRE NOWINY czyli niewymyślone zdarzenia z Internetem w tle Agnieszka Szewczyk DOBRE NOWINY czyli niewymyślone zdarzenia z Internetem w tle Agnieszka Szewczyk DOBRE NOWINY czyli niewymyślone zdarzenia z Internetem w tle Skład: Grzegorz Wojarnik Ilustracje na licencji

Bardziej szczegółowo

Inka Dowlasz WAKACJE W HOLANDII. Dla programu terapii przez sztukę

Inka Dowlasz WAKACJE W HOLANDII. Dla programu terapii przez sztukę Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Inka Dowlasz WAKACJE W HNDII Dla programu terapii przez sztukę Osoby: Ola Mama Oli Ojciec

Bardziej szczegółowo

ŻONY ZE STEPFORD IRA LEVIN. Przełożyła Anna G. Celińska

ŻONY ZE STEPFORD IRA LEVIN. Przełożyła Anna G. Celińska IRA LEVIN ŻONY ZE STEPFORD Przełożyła Anna G. Celińska Dziś walka przybiera inny kształt; zamiast chcieć zamknąć mężczyznę za kratkami, kobieta usiłuje od niego uciekać, nie próbuje go już wciągać w strefę

Bardziej szczegółowo

Collins Suzanne. IGRZYSKA ŚMIERCI 01 - Igrzyska Śmierci

Collins Suzanne. IGRZYSKA ŚMIERCI 01 - Igrzyska Śmierci Collins Suzanne IGRZYSKA ŚMIERCI 01 - Igrzyska Śmierci CZĘŚĆ I W OFIERZE 1 ROZDZIAŁ 1 Gdy się budzę, czuje, że druga strona łóżka już zdążyła wystygnąć. Wyciągam rękę w poszukiwaniu Prim, ale dotykam tylko

Bardziej szczegółowo

D0001 D0002 D0003 D0004 D0005 D0006 D0007 D0008 D0009 D0010

D0001 D0002 D0003 D0004 D0005 D0006 D0007 D0008 D0009 D0010 D0001 H. Ablewicz Miasto Remus 1963 PAX str. 34 Poza tym miasto Remus nie jest miejscem, w którym ktokolwiek cokolwiek odważyłby się zmienić. A pan, młody człowieku? A pan? Co panu dokucza najdotkliwiej?..

Bardziej szczegółowo