Stefan Starzyński. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Stefan Starzyński. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy."

Transkrypt

1 Stefan Starzyński Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy.

2 Młodość Warszawiaka stulecia W urodzonym 19 sierpnia 1893 w Warszawie Stefanie Starzyńskim już od młodego wieku kształtowały się postawy patriotyczne. Dzieciństwo spędził w Łowiczu. W tamtejszym gimnazjum brał udział w strajku szkolnym w 1905, kolportował "Robotnika.

3 Podobny egzemplarz mógł kolportować Starzyński

4 Nie można uczynić niewolnikiem człowieka wolnego, gdyż człowiek wolny pozostaje wolny nawet w więzieniu. Platon Za działalność w Związku został w wieku 17 lat aresztowany, sądzony i skazany na miesiąc pobytu w twierdzy. Siedział w areszcie w Cytadeli Warszawskiej.

5 Miejsce pobytu Stefana Starzyńskiego Cytadela Warszawska wybudowana na polecenie cara Mikołaja I.

6 I wojna światowa Działał wraz z żoną Józefą Wróblewską Starzyńską w Polskiej Organizacji Narodowej. 22 października 1914 r. wstąpił do Legionów Polskich.

7 Powstałe z inicjatywy Józefa Piłsudskiego polskie oddziały wojskowe do których należał Starzyński.

8 "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości.

9 Przedwojenna Warszawa

10 Prezydentura i zmiany Pełen energii i własnej wizji Warszawy, niejednokrotnie apodyktyczny, ale zawsze dążący do raz obranego celu. Przy pomocy prezydenta I. Mościckiego, wicepremiera i ministra Skarbu E. Kwiatkowskiego, ministra Rolnictwa J. Poniatowskiego i ministra Oświecenia W. Świętosławskiego doprowadził do opracowania 4 letniego planu rozwoju gospodarczego m.st. Warszawy na lata 1938/ /1942. Plan przewidywał intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego w kierunku zachodnim od dworca Głównego, budowę Dworca Zachodniego i w związku z tym rozwój Ochoty, Koła i rejonu Czyste. Miała sie rozwijać południowa Warszawa, tzw. Dzielnica Reprezentacyjna marszałka Piłsudskiego, miał się rozbudowywać Mokotów.

11 Za sprawą Starzyńskiego rozpoczęła się w Warszawie budowa Dworca Zachodniego.

12 Pałac Blanka barokowy pałac odrestaurowany przez Starzyńskiego. Był budynkiem reprezentacyjnym prezydenta Starzyńskiego, w którym przyjmował on oficjalnie swych dostojnych gości.

13 Dzięki staraniom Starzyńskiego oddano do użytku Muzeum Narodowe.

14 Arsenał Królewski w Warszawie. W czasie prezydentury Starzyńskiego odbyła się jego renowacja.

15 Pałac Brühla, przy obecnym placu Piłsudskiego również z inicjatywy prezydenta Warszawy został odnowiony. Niestety dziś już nie możemy podziwiać jego piękna. Został zburzony w 1944 przez wycofujących się z Warszawy Niemców.

16 Etapy rozbudowy miasta Mimo wszelkich trudności Zarząd Miejski kierowany przez Starzyńskiego przeprowadzał kolejne plany rozbudowy miasta. Powstały nowe ciągi komunikacyjne, szkoły, domy biblioteki, parki, zieleńce i skwery. W czasach prezydentury Starzyńskiego Warszawa wzbogaciła się o wiele pomników między innymi Jana Kilińskiego, Wojciecha Bogusławskiego, oryginalny pomnik Syreny na Wybrzeżu Kościuszkowskim lub też pomnik Elizy Orzeszkowej w Parku Praskim.

17 Kolejna inicjatywa Stefana Starzyńskiego pomnik Syrenki na Wybrzeżu Kościuszkowskim.

18 Starzyński pamiętał, też o bohaterach z przeszłości. Pomnik Jana Kilińskiego (przeniesiony po II wojnie światowej) na skrzyżowanie ulicy Podwale i ulicy Piekarskiej oraz ulicy Kapitulnej w Warszawie.

19 Pomnik Elizy Orzeszkowej, w jego odsłonięciu w 1938 r. uczestniczył prezydent Warszawy.

20 Lecz naród, w swej olbrzymiej większości, świadom swej siły i faktu, że pracą własną tylko państwo odrodzić się może, czeka, aby głos zabrali ci, co o Polskę z zaborcami walczyli, ci co Ją wywalczyli [ ].

21 Wizja miasta Nasz prezydent chciał uczynić z Warszawy miasto nowoczesne, dorównujące metropoliom zachodnim. Na wielką skalę prowadził modernizację ulic, w tym zaniedbanej Grochowskiej, alei Waszyngtona, wału Miedzeszyńskiego.

22 Wał Miedzeszyński

23

24

25 Pałac Jabłonowskich w Śródmieściu przy Placu Teatralnym, pełniący funkcję Ratusza. To w nim urzędował Stefan Starzyński, również z tego miejsca kierował w czasie wojny cywilną obroną Warszawy.

26 Cichy i spokojny, czarujący swym naturalnym pięknem Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego. Otrzymał taką nazwę ze względu na to, że prezydent Starzyński wykupił te tereny z rąk prywatnych, (były wówczas własnością rodu Branickich) na rzecz miasta, co uchroniło je przed zniszczeniem i tak popularną w okresie międzywojennym parcelacją lasów na cele budowlane.

27 Niespełnione marzenia Plany rozbudowy Warszawy sięgały jednak o wiele dalej. Planowano budowę lotniska oraz trasy łączącej dwie odległe dzielnice: północną i południową. Niezrealizowana została również budowa dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z kościołem Opatrzności Bożej.

28 Oprócz tego pomnik w formie płyty z wizerunkiem prezydenta znajduje się na chodniku przy Al. Niepodległości na Mokotowie pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Madalińskiego przed dawną willą Prezydenta. Przypomina nam on o wielkości i chwale wybitnego rodaka.

29 Dawniej stojący w Ogrodzie Saskim pomnik prezydenta Warszawy upamiętniający jego odwagę w obronie stolicy. Pomnik września 2008 roku został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 143 przy Al. Stanów Zjednoczonych 27. Pomnik stanął przed wejściem do szkoły, od strony ulicy Saskiej. Po pomniku w Ogrodzie Saskim pozostał opustoszały betonowy cokół.

30 Nawet w pobliżu współczesnych budowli znajduje się wspomnienie o dawnym bohaterze Warszawy. W pobliżu obecnego Błękitnego Wieżowca znajduje się upamiętnienie Starzyńskiego. Autor Andrzej Renes przedstawia wielkiego wizjonera, pochylającego się nad mapą Warszawy, śniącego o cudownej przyszłości.

31 Tablica upamiętniająca przy ulicy senatorskiej.

32 Symboliczny grób Stefana Starzyńskiego na warszawskich Powązkach. Przyczyny śmierci wybitnego Polaka do dziś nie są znane. Historycy przypisują je Einsatzgruppe IV, jednej z Grup Operacyjnych działających na terenie okupowanej Polski w latach Zadaniem oddziałów Einsatzgruppen była działalność na zapleczu wojsk niemieckich, do których należało m.in. eksterminacja lub izolacja politycznych i ideologicznych wrogów III Rzeszy na operacyjnym zapleczu frontu na podstawie tzw. "List wrogów Rzeszy"

33 W natłoku codziennych spraw warto jest czasem rozejrzeć się dookoła. Okazuje się, że zwykłe z pozoru zatłoczone rondo również nosi miano ojca świetności Warszawy.

34 Wyróżniamy również ulicę Stefana Starzyńskiego w Warszawie na Nowej Pradze.

35 W willi przy ul. Dąbrowskiego 72 róg Al. Niepodległości, w której mieszkał Stefan Starzyński, w tym miejscu również istnieje tablica pamiątkowa ku czci byłego prezydenta Warszawy. W przyszłości ma tu również powstać oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.

36 Mimo upływu lat, a Czas jest sędzią surowym, nie blednie wielkość Stefana Starzyńskiego i wszystko wskazuje na to, że pozostanie na kartach historii jako najwybitniejszy prezydent Warszawy dwudziestego wieku.

37

38 Karolina Wojciechowska Gimnazjum nr 143 z Oddziałami Integracyjnymi im. I. J. Paderewskiego ul. Bartnicza 8, Warszawa tel Opiekun Bogumiła Stefańska

Warszawa. miasto ludzi wolnych

Warszawa. miasto ludzi wolnych Warszawa miasto ludzi wolnych Spis treści Historyczne obiekty i miejsca zaznaczone na mapie 2...Wstęp POCZĄTKI WARSZAWY 3...Narodziny miasta 4...Demokracja szlachecka ZŁOTA WOLNOŚĆ 5...Konfederacja warszawska

Bardziej szczegółowo

Propozycje miejsc do odwiedzenia w trakcie spacerów z klasami

Propozycje miejsc do odwiedzenia w trakcie spacerów z klasami Święto Niepodległości 2014 Aleja Niepodłegości Propozycje miejsc do odwiedzenia w trakcie spacerów z klasami Wolność nie jest dana raz na zawsze. Jan Paweł II Mokotów to dzielnica, która zaczęła rozwijać

Bardziej szczegółowo

Dzielnica Włochy. Szanowni Państwo,

Dzielnica Włochy. Szanowni Państwo, Dzielnica Włochy Szanowni Państwo, Oddajemy do Państwa rąk przewodnik po dzielnicy Włochy. Zawiera on zestawienia miejsc wartych odwiedzenia oraz rozmaitych ciekawostek, których na co dzień nie zauważamy,

Bardziej szczegółowo

TEKSTY Waldemar Bojarun. REDAKCJA Beata Leśniewska. WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz

TEKSTY Waldemar Bojarun. REDAKCJA Beata Leśniewska. WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz TEKSTY Waldemar Bojarun REDAKCJA Beata Leśniewska WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz Szczególne podziękowania dla Jerzego Dolinkiewicza za konsultację merytoryczną. FOTOGRAFIE I ILUSTRACJE

Bardziej szczegółowo

Spałem godzinę czy dwie.

Spałem godzinę czy dwie. Szli krzycząc : Polska! Polska! - wtem jednego razu Chcąc krzyczeć, zapomnieli na ustach wyrazu, Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna Szli dalej krzycząc : Boże! ojczyzna! ojczyzna! Wtem Bóg z

Bardziej szczegółowo

01 - ul. Niecała 12, budynek mieszkalny

01 - ul. Niecała 12, budynek mieszkalny Józef Piłsudski w Warszawie Rafał E. Stolarski Zygmunt Walkowski 01 - ul. Niecała 12, budynek mieszkalny Stała tu kamienica, w której w dniach 8-15 II 1894 r. odbył się II Zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej

Bardziej szczegółowo

okładka Szlaki Lublina

okładka Szlaki Lublina okładka Szlaki Lublina Szlaki Lublina w ramach projektu: Lublin i Rzeszów współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu

Bardziej szczegółowo

Stowarzyszenie Warszawa Przedwojenna

Stowarzyszenie Warszawa Przedwojenna Stowarzyszenie Warszawa Przedwojenna Stowarzyszenie Warszawa Przedwojenna jest stowarzyszeniem zwykłym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 1989r.

Bardziej szczegółowo

Warszawa. www.warsawtour.pl www.um.warszawa.pl. Warszawa

Warszawa. www.warsawtour.pl www.um.warszawa.pl. Warszawa www.um.warszawa.pl WARSZAWSKA INFORMACJA TURYSTYCZNA Tel. 22 194 31, 22 474 11 42 e-mail: info@warsawtour.pl Aktualne dane o wszystkich punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej są dostępne na stronie.

Bardziej szczegółowo

Warszawskie pomniki. wcześniej mury Starówki obecnie Rynek Starego Miasta

Warszawskie pomniki. wcześniej mury Starówki obecnie Rynek Starego Miasta Warszawskie pomniki Pomnik Fryderyka Chopina Park Łazienkowski ecesyjny pomnik odsłonięto w 1926 roku, lecz jego model dłuta Wacława Szymanowskiego powstał już w 1908 roku. Usytuowany nad sadzawką, przedstawia

Bardziej szczegółowo

WARSZAWA FENIKSEM XX WIEKU. STATYSTYKA WARSZAWY W 1945 R.

WARSZAWA FENIKSEM XX WIEKU. STATYSTYKA WARSZAWY W 1945 R. Urząd Statystyczny w Warszawie Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Statystycznego Opracowanie dedykowane jest Kongresowi Statystyki Polskiej z okazji jubileuszu 100-lecia PTS WARSZAWA FENIKSEM XX

Bardziej szczegółowo

Raport o stratach wojennych Warszawy

Raport o stratach wojennych Warszawy Miasto Stołeczne Warszawa Zespół d.s. ustalenia wartości strat, jakie Warszawa poniosła w wyniku II Wojny Światowej Raport o stratach wojennych Warszawy WARSZAWA LISTOPAD 2004 Praca powstała w ramach Zespołu

Bardziej szczegółowo

Ślady przeszłości. gry terenowe po Warszawie

Ślady przeszłości. gry terenowe po Warszawie Ślady przeszłości gry terenowe po Warszawie Ślady przeszłości gry terenowe po Warszawie Publikacja finansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. FUNDACJA CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ ul. Noakowskiego

Bardziej szczegółowo

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich Ogólnokrajowy tygodnik SZ «Związek Polaków na Białorusi» sierpień 2007 r. Nr 4(11) Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi składa kondolencje w związku z tragiczną śmiercią polskich pielgrzymów we Francji.

Bardziej szczegółowo

II. Otwock uzdrowiskowy i sanatoryjny

II. Otwock uzdrowiskowy i sanatoryjny II. Otwock uzdrowiskowy i sanatoryjny Długość trasy: 11,4 km Szacowany czas wędrówki pieszej: 3,5 h Szacowany czas wędrówki rowerowej: 1,5 h Otwocki dworzec kolejowy Sanatorium doktora Przygody Miejsce

Bardziej szczegółowo

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PLESZEWSKIEJ

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PLESZEWSKIEJ PLESZEWSKIE TOWARZYSTWO KULTURALNE MUZEUM REGIONALNE W PLESZEWIE STANISŁAW BRÓDKA MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PLESZEWSKIEJ PLESZEW 1986 Zespól redakcyjny: STANISŁAW BRÓDKA BONIFACY WRÓBLEWSKI ANDRZEJ

Bardziej szczegółowo

PODKARPACKIE BIURO PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO

PODKARPACKIE BIURO PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO PODKARPACKIE BIURO PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO 35-064 RZESZÓW, ul. Targowa 1, tel./fax (0-17) 852-86-51, e-mail: sekretariat@pbpp.pl ODDZIAŁY ZAMIEJSCOWE: 38-400 KROSNO, ul. Lewakowskiego 7, tel./fax (0-13)

Bardziej szczegółowo

OD ZIARNA DO ŻARNA. Letni kurs malarstwa lipiec piątki godz. 17.30-19.30 koszt: 80 zł instruktorka: Karolina Zwoniarska

OD ZIARNA DO ŻARNA. Letni kurs malarstwa lipiec piątki godz. 17.30-19.30 koszt: 80 zł instruktorka: Karolina Zwoniarska nr 64-65 07-08/2010 filie OD ZIARNA DO ŻARNA Wiosną tego roku na placu Narutowicza w Warszawie zostały zasiane ziarna zbóż. Obserwowaliśmy, jak kiełkują i dojrzewają. Troszczyliśmy się o nie stawiając

Bardziej szczegółowo

Szepty ulic Targówka

Szepty ulic Targówka Szepty ulic Targówka Dzielnica Targówek to niezwykłe miejsce, nie tylko ze względu na swój urok osobisty. Choć niewiele z Nas to wie, znajdują się tu liczne miejsca pamięci narodowej, które mówią o bohaterskiej

Bardziej szczegółowo

Świętujmy 65.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Świętujmy 65.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego NR 7 (123) Rok XI Lipiec 2009 Miesięcznik Urzędu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy gazeta bezpłatna ISSN 1507-7195 Fot. Arch. L. Rudnicki Świętujmy 65.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego C ała Warszawa

Bardziej szczegółowo

Dzieje Grodu Przemysła. ,,Dzieje Grodu Przemysła. ,,Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego

Dzieje Grodu Przemysła. ,,Dzieje Grodu Przemysła. ,,Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego ,,Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego Dzieje Grodu Przemysła,,Dzieje Grodu Przemysła,,Dzieje Grodu Przemysła Numer 3/MARZEC 2012 1 2 Część I Rys historyczny Dworzec Kolejowy -

Bardziej szczegółowo

ZASOBY GMINY URZĘDÓW W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI ROZWOJU MAŁEJ TURYSTYKI.

ZASOBY GMINY URZĘDÓW W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI ROZWOJU MAŁEJ TURYSTYKI. ZASOBY GMINY URZĘDÓW W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI ROZWOJU MAŁEJ TURYSTYKI. Urzędów 2009 1 SPIS TREŚCI I Ciekawe miejsca... 4 1. Grodzisko w Leszczynie... 4 2. Wały Urzędowskie... 5 3. Rynek w Urzędowie... 6 4.

Bardziej szczegółowo

INFRASTRUKTURA DAWNYCH PORTÓW LOTNICZYCH W POLSCE I MOŻLIWOŚCI JEJ TURYSTYCZNEGO WYKORZYSTANIA WSTĘP

INFRASTRUKTURA DAWNYCH PORTÓW LOTNICZYCH W POLSCE I MOŻLIWOŚCI JEJ TURYSTYCZNEGO WYKORZYSTANIA WSTĘP Rozprawy Naukowe Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego Nr 32, s. 25 41, Wrocław 2014 EDYTA PIJET-MIGOŃ, PIOTR MIGOŃ Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski

Bardziej szczegółowo

Pismo dla Mieszkańców. Fot. Arch. WSZ. Tegoroczni Jubilaci Długoletniego Pożycia Małżeńskiego

Pismo dla Mieszkańców. Fot. Arch. WSZ. Tegoroczni Jubilaci Długoletniego Pożycia Małżeńskiego Obchody Święta Niepodległości www.bielany.waw.pl Pismo dla Mieszkańców 11 listopada br. NR 10 (162) Rok XIV Październik 2012 Bezpłatna gazeta Urzędu Dzielnicy Bielany m. st. arszawy ISSN 1507-7195 numerze:

Bardziej szczegółowo

CZYLI O WYSTAWIE ZDJĘĆ HENRY EGO N. COBBA: 1947 / BARWY RUIN

CZYLI O WYSTAWIE ZDJĘĆ HENRY EGO N. COBBA: 1947 / BARWY RUIN CZYLI O WYSTAWIE ZDJĘĆ HENRY EGO N. COBBA: 1947 / BARWY RUIN Nr 136 GRUDZIEŃ 2012 Żyjemy w czasach niezwykłego postępu, wielkich inwestycji, zmieniających nasze codzienne życie niemalże z dnia na dzień.

Bardziej szczegółowo

Rada Dzielnicy V Krowodrza. Czarna Wieś, Łobzów, Krowodrza, Nowa Wieś Narodowa

Rada Dzielnicy V Krowodrza. Czarna Wieś, Łobzów, Krowodrza, Nowa Wieś Narodowa . Rada Dzielnicy V Krowodrza WIADOMOSCI LOKALNE Czarna Wieś, Łobzów, Krowodrza, Nowa Wieś Narodowa Nr 5 (157) rok XXI lipiec 2014 r. www.dzielnica5.krakow.pl ISSN 1234-9739 Egzemplarz bezpłatny po przeczytaniu

Bardziej szczegółowo

KZEMUII PO POLSCE. ZWIflZKU NARODOWEGO POLSKIEGO SZLAKIEM WYCIECZKI. z AMERYKI WARSZAWA 1928 OPRACOWAŁ

KZEMUII PO POLSCE. ZWIflZKU NARODOWEGO POLSKIEGO SZLAKIEM WYCIECZKI. z AMERYKI WARSZAWA 1928 OPRACOWAŁ KZEMUII PO POLSCE SZLAKIEM WYCIECZKI ZWIflZKU NARODOWEGO POLSKIEGO z AMERYKI OPRACOWAŁ WŁADYSŁAW BŁOTNICKI WARSZAWA 1928 PRZEWODNIK PO POLSCE SZLAKIEM WYCIECZKI ZWIĄZKU NARODOWEGO POLSKIEGO z AMERYKI

Bardziej szczegółowo

MIKROPROGRAM REWITALIZACJI DZIELNICY WOLA M.ST. WARSZAWY NA LATA 2006-2013

MIKROPROGRAM REWITALIZACJI DZIELNICY WOLA M.ST. WARSZAWY NA LATA 2006-2013 MIKROPROGRAM REWITALIZACJI DZIELNICY WOLA M.ST. WARSZAWY NA LATA 2006-2013 Warszawa, listopad 2006 Spis treści Wstęp... 3 Cele Mikroprogramu... 4 Obszary rewitalizowane i ich uzasadnienie... 7 Konsultacje

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020

Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020 Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020 Lipno 2014 Wstęp Strategia Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020 jest rezultatem stałej współpracy władz miasta z przedstawicielami lokalnych środowisk

Bardziej szczegółowo

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Warszawa 2007 Opracowanie/Wydawca Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego ul. Lubelska 13 03-802 Warszawa tel. (022) 518 49 00 fax

Bardziej szczegółowo