MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY PODGŁĘBOKIE 1 A NR 3 [43] /2015 WYDANIE WALENTYNKOWE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY PODGŁĘBOKIE 1 A NR 3 [43] - 2014/2015 WYDANIE WALENTYNKOWE"

Transkrypt

1 MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY PODGŁĘBOKIE 1 A NR 3 [43] /2015 WYDANIE WALENTYNKOWE SPIS TREŚCI: IMIENNIK STR 2/3. NASZYM ZDANIEM STR 4. SONDA NUMERU - STR 5. KĄCIK INTERNETOWY - STR 5. TEMAT NUMERU STR 6/7. COŚ DLA CIAŁA I DLA DUCHA STR 8. MYŚLENIE NIE BOLI STR 9. HOROSKOP MIŁOSNY STR 10/11. WYWIAD NUMERU STR 12. SENNIK WALENTYNKOWY STR 13. POLECANE FILMY O MIŁOSCI STR 14. PSYCHO TEST STR 15/16. DIETA - PODSTAWOWE FAKTY - STR 17/18. ŻYCZENIA URODZINOWE STR 19. POZDROWIENIA STR 20/21. OD REDAKCJI STR 22.

2 2 MOWiK i rodzinę. BARTŁOMIEJ - to niezwykły mężczyzna, który jest godny zaufania. Jest dobry, uczciwy. Wśród ludzi jest szanowany za swoja pracowitość. Ceni sobie domowe ognisko Imieniny Bartłomieja: - 23 stycznia, 17 lutego, 21 kwietnia, 30 kwietnia, 6 maja, 5 lipca, 16 lipca, 24 sierpnia, 3 września, 5 października, 23 października, 11 listopada, 5 grudnia i 27 grudnia. Pochodzenie: aramejskie Osobowość: człowiek ognia Główne cechy: towarzyskość, dynamizm, zmysłowość Znak zodiaku: Lew Planeta: Jowisz Roślina: topola Zwierzę: łosoś Szczęśliwa liczba: 6 Szczęśliwy kamień: cytryn Szczęśliwy kolor: żółty Patroni i Święci: Święty Bartłomiej, apostoł. Barfolomej Kiryłłowicz Przysłowia: "Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje czy w przyszłym latku dożyjesz dostatku" "Drzeć ze skóry, jak św. Bartłomieja" "Na świętego Bartłomieja mroźnej zimy jest nadzieja" SEBASTIAN - to człowiek dobry, łagodny, kulturalny i subtelny. Szanuje tradycję, mimo tego, że jest mężczyzną nowoczesnym. Jest rzeczowy, zasadny. Czasami wpada w depresję, wtedy lekarstwem dla niego okazuje się praca, która pozwala mu się pozbierać i wyjść z dołka psychicznego. Sebastian kocha żonę, ma szacunek do rodziców, a dzieci wychowuje na patriotów kochających swój ojczysty kraj. Jest miłośnikiem podróży. Imieniny obchodzi: - 20 stycznia, 30 stycznia, 8 lutego, 10 września, 16 września, 16 grudnia i 31 grudnia. Pochodzenie: greckie Znaczenie: "dostojny", "święty" Osobowość: ten, co niesie życie Główne cechy: wola, zmysłowość, zdrowie, uczuciowość Znak zodiaku: Strzelec, Baran Planeta: Jowisz i Uran Roślina: kasztanowiec Zwierzę: łoś Szczęśliwa liczba: 9 Szczęśliwy kamień: rubin Szczęśliwy kolor: malinowy Patroni i święci: św. Sebastian, żołnierz św. Sebastian Maggi Przysłowia: "Fabjan i Sebastjan pierwszy drzewa budzą, ale radzi często łudzą" "Jeśli dzień chmurny w Sebastian święty, powietrzem będzie taki rok przejęty"

3 MOWiK 3 DAWID - osoba o tym imieniu jest pracowita. Dawid to sprytny dyplomata. Konsekwentnie realizuje swoje plany, nie zawsze oglądając się na uczucia innych. Dla pracy potrafi poświęcić cały swój czas i energię. Posiada ścisły, analityczny umysł. Jest to mężczyzna godny uwagi, ponieważ może wiele osiągnąć. Jest pomysłowy, ambitny i konsekwentny. Lubi brać na siebie odpowiedzialność. Nauka często przysłania mu życie prywatne. Ceni sobie sztuki piękne, zachwyca się historią. Imieniny Dawida: - 1 marca, 20 maja, 24 maja, 26 czerwca, 15 lipca, 17 września, 16 grudnia, 29 grudnia, 30 grudnia. Pochodzenie: hebrajskie Znaczenie: ukochany Osobowość: ten, co jeździ konno Główne cechy: intuicja, intelekt, towarzyskość, uczuciowość Znak zodiaku: Wodnik, Rak Planeta: Wenus i Mars Roślina: pokrzywa Zwierzę: koń Szczęśliwa liczba: 5 Szczęśliwy kamień: szafir Szczęśliwy kolor: niebieski Patroni i święci Dawid, drugi król Izraela, biblijny autor psalmów Św. Dawid I, król Szkocji Przysłowia Źle idzie, panie Dawidzie! Tańcuje jak król Dawid przed arką. Nie o tym Dawidzie rzecz idzie. Pójść z Dawidem na harfie grać. O którym Dawidzie rzecz idzie, o psalmiście, czy o Żydzie? ADAM - osoba o tym imieniu jest osoba niezależną, rozsądną, trochę zarozumiałą. Adam lubi przyrodę, ceni sobie spokój. Duża uwagę przywiązuje do ubioru i wyglądu zewnętrznego. Jest to osoba mało inteligentna. Jest typowym zazdrośnikiem i wywołuje z tego powodu często awanturę. Adam nie przepada za przyjmowaniem gości i sam rzadko również odwiedza innych. Imieniny Adama: - 25 lutego, 6 kwietnia, 16 maja, 31 lipca, 8 września, 24 grudnia, Pochodzenie: hebrajskie Osobowość: Ten, co osądza Znaczenie: człowiek Główne cechy: wola, aktywność, zmysłowość, zdrowie Znak zodiaku: byk, panna Planeta: księżyc Roślina: wiąz Zwierzę: tygrys Szczęśliwa liczba: 1 Szczęśliwy kamień: polny-czerwony Szczęśliwy kolor: czerwony Patroni i święci Przysłowia święty Adam Adam Biblijny "Na Adama i Ewy czas przyszyć cholewy". "Adam i Ewa pokazują, jaki styczeń i luty po nich następują". "Gdy w dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie".

4 4 MOWiK W tym numerze odpowiedź na pytanie: Czy Twoim zdaniem istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? 5. No pewnie, że TAK, ponieważ znam takie osoby, które tego doświadczyły! 6. Uważam, że tak, ponieważ oczy są zwierciadłem duszy, a po pierwszym spojrzeniu w ich głębie nasze serce potrafi zakochać się bez opamiętania! 7. Tak, choć czasami rzekoma miłość może okazać się zwykłym zauroczeniem,które po pewnym czasie wygasa. 1. Myślę, że tak, ponieważ sama zakochałam się w ten sposób. Wystarczyło mi jedno spojrzenie w kierunku mojego obecnego partnera by się w nim zakochać na zabój!. 8. Myślę, że miłość od pierwszego wejrzenia naprawdę istnieje i, że jest to naprawdę coś pięknego. Czasami ludzie młodzi mylą miłość od pierwszego wejrzenia z zauroczeniem. 2. Uważam, że nie można zapałać prawdziwą miłością spoglądając na kogoś tylko jeden raz. Uczucie to jest zbyt głębokie i złożone, aby mogło zaistnieć natychmiast. 3. Tak, ponieważ gdy zauroczy Cię ktoś od pierwszego wejrzenia to od razu coś do tej osoby poczujesz i będziesz chciała spędzać cały czas z tą osobą. 9. Moim zdaniem TAK, ponieważ sama tego doznałam. Jest to naprawdę wykonalne. 10. Moim Zdaniem nie, ponieważ możliwe jest zauroczenie, a nie miłość od pierwszego wejrzenia. Miłość to poważne uczucie i nie można kogoś pokochać od tak. 4. Moim zdaniem to istnieje, ponieważ według mnie można zakochać się po pierwszym spojrzeniu sobie w oczy.

5 MOWiK 5 Czy odbieranie dni za raporty jest słuszne? TAK- 0 NIE- 62 NIE WIEM KOMPUTERY I INTERNET - MUZYKA - NAUKA - ŚMIESZNE - NAUKA - FILMY - FILMY

6 6 MOWiK CZY INTERNETOWE RANDKI MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE? W Internecie nie masz pewności, z kim się zadajesz (17-letni Daniel). Internauci często kłamią. W wirtualnym świecie łatwo się maskować (26-letni Piotr). CYBERRANDKI na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością. Znajomości zawarte za pośrednictwem Internetu mogą się szybko przerodzić w płomienne uczucia, które jednak często gasną, gdy zakochani zderzają się z rzeczywistością. Ale ryzyko zawodu sercowego to jeszcze nie wszystko takie randki mogą narażać na ogromne niebezpieczeństwa pod względem fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Jak to możliwe, żeby twój komputer z pozoru nieszkodliwy mógł stanowić zagrożenie? Oczywiście nie chcemy powiedzieć, że korzystanie z Internetu jest nieuczciwe albo że popchnie cię do nieuczciwości. Ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że inni nie zawsze są prostolinijni, a jak na to wskazują przytoczone na początku wypowiedzi, Internet daje pole do różnych oszukańczych działań, jednocześnie utrudniając ich wykrycie. Tymczasem gdy chodzi o uczucia, nieszczerość może pociągnąć za sobą tragiczne skutki. Michael będący ojcem bardzo się zaniepokoił, gdy usłyszał na szkoleniu, że mimo rodzicielskich zakazów sporo dzieci odwiedza niebezpieczne strony internetowe. Przeraziłem się, gdy dotarł do mnie szokujący fakt, że za pośrednictwem Internetu pedofile deprawują nieletnich. Młodzież, która chce znaleźć w cyberprzestrzeni nowych znajomych, nie zdaje sobie sprawy z ogromu ryzyka. Jak donoszą media, pedofile szukający przez Internet potencjalnych ofiar podają się za nastolatków. Badania ujawniły, że co piąte dziecko korzystające z Internetu było nagabywane o seks. A w jednej z gazet napisano, że około 3 procent internautów w wieku od 10 do 17 lat było napastowanych przez innych użytkowników sieci. Młode osoby bywają niemile zaskoczone, gdy rówieśnik, z którym połączyła ich internetowa miłość, okazuje się dorosłym mężczyzną odsiadującym wyrok w więzieniu. Inni nieświadomie uwikłali się w znajomości z pedofilami. Tacy zwyrodnialcy najpierw urabiają potencjalną ofiarę i zdobywają jej zaufanie przyjaznymi pogawędkami w sieci. Z czasem jednak starają się zaaranżować osobiste spotkanie, by zaspokoić swoje wynaturzone pragnienia. Jakież to tragiczne, że w wyniku takich podstępnych działań dochodzi do pobić, gwałtów, a nawet morderstw.

7 MOWiK 7 Inne pułapki Jak można się spodziewać, osoby angażujące się w internetowe romanse często ukrywają lub pomniejszają swoje zalety. Według dziennika The Washington Post niebezpieczeństwo internetowych randek tkwi w tym, że można zostać oszukanym. W artykule wyjaśniono: Często słychać o ludziach zatajających swą prawdziwą płeć. Wielu przez długi okres znajomości ukrywa swoją sytuację finansową, rasę, przeszłość kryminalną, zaburzenia psychiczne i stan cywilny. Chcąc ostrzec innych, sporo osób decyduje się opowiedzieć o własnych bolesnych doświadczeniach związanych z wirtualnymi randkami. Czy ludzie pozwalają sobie na kłamstwa również w tak poważnych sprawach jak stosunek do wartości duchowych? Niestety, tak. Dlaczego? Między innymi dlatego, że w Internecie jest to bardzo proste. Młody Irlandczyk imieniem Sean mówi: Gdy stukasz w klawiaturę, bez trudu możesz udawać kogoś, kim nie jesteś. Mnóstwo osób podchodzi do takich kłamstw niefrasobliwie. Tłumaczą sobie: To naturalne, że zakochani trochę koloryzują. Wiele bólu i cierpień na tym świecie wyniknęło właśnie z kłamstwa. Nieszczerość wyklucza budowanie jakiegokolwiek związku, zwłaszcza takiego, który ma trwać całe życie. Co gorsza, nieuczciwość stanowi też zagrożenie pod względem duchowym, Jakże zaskoczone było pewne małżeństwo, gdy któregoś dnia w ich domu nieoczekiwanie zjawiła się młoda kobieta. Pokonała 1500 kilometrów, by spotkać się z ich nastoletnim synem, z którym od pół roku umawiała się na wirtualne randki. Rodzice nie mieli o tym pojęcia. Potem ojciec i matka zastanawiali się, jak mogło do tego dojść. Sądzili, że syn nie mógłby zakochać się w kimś, kogo nie widział na oczy. Ale w rzeczywistości syn ich oszukiwał Wybór między światem realnym a wirtualnym Z wirtualnymi randkami wiążą się jeszcze inne zagrożenia. Niekiedy internetowy przyjaciel staje się bardziej realny od ludzi, z którymi widujesz się na co dzień. Rodzina, znajomi, a także obowiązki schodzą na dalszy plan. Monika, młoda Austriaczka, opowiada: Zaczęłam zaniedbywać ważne dla mnie osoby, bo pogawędki przez komputer pochłaniały mi mnóstwo czasu. Zaniepokojona tym, postanowiła zrezygnować z nawiązywania znajomości przez Internet. Oczywiście wiele osób potrafi korzystać z Internetu w sposób zrównoważony. Na przykład dzięki poczcie elektronicznej można utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i krewnymi. Ale chyba zgodzisz się, że nic nie zastąpi osobistych spotkań. Zamiast wierzyć we wszystko, co pisze do ciebie ktoś, kogo nie widziałeś na oczy, zachowaj ostrożność. Mądrzej jest spotkać się osobiście i dopiero wtedy zdecydować, czy warto się bliżej poznać. Sprawdź, czy do siebie pasujecie, a zwłaszcza czy macie podobne cele.

8 8 MOWiK SKŁADNIKI: CIASTECZKA CZEKOLADOWO - POMARAŃCZOWE 3 szklanki mąki 1 tabliczka gorzkiej czekolady 6 łyżek cukru 1 kostka masła 1 pomarańcza jajko 1 łyżeczka proszku do pieczenia Pomarańczę umyć i sparzyć we wrzątku ok. 30 sekund. Dobrze wytrzeć i skórkę zetrzeć (bez białej części). Z pomarańczy także wycisnąć sok. Masło utrzeć z jajkiem i cukrem na puszystą masę. Dodać skórkę i sok z pomarańczy. Miksować jeszcze przez chwilę. Tabliczkę czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej (włożyć ją do miski i postawić na garnku z gotującą się wodą). Kiedy przestygnie, wlać ją do masła, zmiksować na gładką masę. Przesiać mąkę z proszkiem do piecz. Wsypać do masy czekoladowej i zagnieść ciasto. Piekarnik nagrzać do 150 stopni. Ciasto rozwałkować na około 4 mm i foremką wykrawać ciasteczka. Ułożyć na blasze i piec jakieś 12 minut. Gdyby foremka przyklejała się do ciasta, to można zanurzać brzeg foremki z mące. MIGDAŁOWE SERCA SKŁADNIKI: Ciasto: 250 g miękkiej margaryny ok. 4 szklanka mąki pszennej 1 szklanka cukru pudru 1 jajko szczypta soli 1 łyżeczka zapachu do ciasta z migdałów Lukier: 1 białko ok. 1 szklanka cukru pudru 1 łyżeczka soku z cytryny sok z buraka cukrowe groszki Miękką margarynę ucieramy z cukrem. Dodajemy jajko, sól i zapach migdałowy. Na koniec stopniowo dosypujemy mąkę. Ciasto powinno być miękkie. Zagniatamy i dzielimy na 4 części. Każdą owijamy folią aluminiową i wstawiamy do lodówki na minimum godzinę. Stopniowo wyjmujemy po jednym kawałku. Wałkujemy na grubość 5 mm i wycinamy średniej wielkości serduszka. Powinno wyjść około 40 sztuk w zależności od wielkości foremki. Ciasteczka pieczemy około 15 minut w 180 stopniach. Zostawiamy do wystygnięcia. Do przygotowana lukru potrzebujemy 1 białko. Ubijamy je na sztywną pianę. Dodajemy sok z cytryny oraz stopniowe przesiany puder. Ubijamy do momentu aż lukier będzie puszysty i błyszczący. Dzielimy go na pół. do jednej części dodajemy sok z buraka. Za pomocą szprycy cukierniczej dekorujemy ciasteczka i ozdabiamy cukrowymi groszkami. SMACZNEGO!!!

9 MOWiK 9 A TO TAK DO ŚMIECHU.

10 10 MOWiK Baran (21 marca - 20 kwietnia) Na pierwszy plan wysunie się teraz to, co dla Ciebie ważne w miłości. Będziesz miała odwagę by samej sobie dać prawo do sięgnięcia po więcej. Wyraźnie poczujesz, że zasługujesz na to, co najlepsze i teraz nadszedł czas na realizację pragnień swego serca. Twoje zdecydowanie w tej sprawie spowoduje, że otworzą się dla Ciebie nowe możliwości dla rozwoju pasjonującej relacji. Zachowaj wiarę w siebie i pozwól się zaskakiwać przyjaznym okolicznościom. Nowe możliwości mogą oznaczać także nowe życie dla stabilnych związków jest to dobry rok na powiększenie rodziny i podjęcie decyzji o dziecku. Dzięki temu Twoje życie nabierze nowego smaku i będziesz mogła delektować się nową jakością miłości w swoim związku. Bliskość tych, których kochasz nauczy Cię słuchać ich uważniej i słyszeć także to, czego nie mówią. Byk (21 kwietnia 20 maja) W nadchodzącym roku możesz spodziewać się niewielkich zmian w relacji miłosnych. Twoja cierpliwość przyda się tym bardziej, że życie będzie chciało poddać Cię próbie wytrzymałości. Istotne będzie byś nie zgadzała się na obniżenie swoich standardów jeśli chodzi o wymarzonego partnera czy partnerkę. Kompromis oznacza, że rezygnujesz z tego co dla Ciebie ważne. Bądź ze sobą szczera i wytrwaj przy swoim. Pewność siebie przyciągnie do Ciebie taką miłość na jaką zasługujesz. Jeśli jesteś w związku to przyjmij postawę akceptacji dla drugiej strony i tego co wnosi, a Wasza komunikacja zdecydowanie się polepszy. Powstrzymaj też swoją zaborczość. Bliźnięta (21 maja 21 czerwca) Twoje życie miłosne będzie teraz w Twoich rękach, dosłownie i w przenośni. Będziesz miała wiele możliwości wykazania się swą miłością i wypracowania nowych dróg porozumienia z bliskimi. Będziesz mogła dzielić się z innymi tylko takimi uczuciami jakie sama odczuwasz w swoim sercu. Dobrze jednak żebyś uzbroiła się w cierpliwość jeśli chodzi o uwieńczenie swoich miłosnych poszukiwań. Tym razem warto poczekać i dać się zaskoczyć. W okresie oczekiwania warto byś zmierzyła się z niezałatwionymi sprawami z przeszłości. Zrób to z intencją przygotowania przestrzeni dla nowej relacji. Możesz także spodziewać się rozszerzenia swojej obecnej rodziny bliscy będą liczyć na Twoje wsparcie. Nawet jeśli będzie Ci trudno postaraj się być otwarta i realnie ocenić sytuację swoją i innych. Rak (22 czerwca 22 lipca) Z pewnością siebie, jaka będzie z Ciebie emanowała w tym roku, uda Ci się przyciągnąć uwagę tych, którzy wpadną Ci w oko. Zyskasz też większą łatwość w zawieraniu nowych znajomości a sposób, w jaki wyrażasz siebie, spotka się z żywym zainteresowaniem. Ważne będzie to co mówisz ale także jak mówisz. Otrzymasz też dużo okazji by zaprezentować siebie od najlepszej strony i być dla innych przykładem jako przyjaciółka, córka, partnerka czy siostra. Twoje relacje będą stabilne i silne. Możesz zaufać osobom, przed którymi otworzyłaś swoje serce. Umiejętność słuchania będzie dla Ciebie sposobem na wszystkie chandry i nieporozumienia. Ludzie będą przychodzić i odchodzić. Zadbaj jednak by Ci, na których zależy Ci najbardziej, wiedzieli o tym i mieli szansę odwzajemnić Twoje uczucia. Lew (23 lipca 22 sierpnia) Lubisz wyzwania a zatem ten rok będzie dla Ciebie kolejną okazją do pokazania na co Cię stać. A także do powiedzenia, co Ci w duszy gra. Im więcej spokoju i pewności będziesz w sobie miała, tym jaśniej będziesz mogła wyrazić swoje emocje i uczucia. Jeśli od dawna zbierasz się na siły by wyznać komuś miłość, to już czas. Zostaniesz przyjęta z otwartymi ramionami i sercem, zatem pozwól przemówić swemu sercu. Dając sobie pozytywne wzmocnienia pozwalacie by dawne urazy przemieniły się w cenne lekcje. Bogactwo wspólnych doświadczeń, umocni Waszą relację a wtedy słabość może okazać się siłą. Rodzina będzie potrzebowała Twoich słów zachęty i wsparcia. Panna (24 sierpnia 23 września) Twoje miłosne fantazje i głębokie pragnienia spełnią się w tym roku na Twoich oczach. Po drodze możesz mieć parę drobnych wpadek ale dzięki cierpliwości uda Ci się utrzymać kierunek i krok za krokiem będziesz realizować swoje marzenia. Podtrzymanie w sobie chęci do zabawy przyniesie Ci wiele radości i pozwoli swobodnie wyjść ze swojej strefy komfortu. Warto, bo tam czeka na Ciebie niezwykła przygoda. Odważ się na wkroczyć w nieznane wybierz skok na bungee z partnerem lub zaufaj komuś, kto poruszył Twoje serce zupełnie irracjonalnie. Dzięki otwartości na nowe doświadczenia poczujesz jak rozkwitasz i wabisz do siebie adoratorów. Jeśli jesteś w relacji, docenisz swojego obecnego partnera czy partnerkę a Wasz związek nabierze rumieńców.

11 MOWiK 11 Waga (24 września 22 października) Choć miłości nie można zważyć to ważne jest utrzymanie w niej balansu. Twoja szczerość co do Twoich uczuć uchroni Cię przed niejedną kłótnią i niepotrzebnymi komplikacjami. Nie próbuj niczego tuszować czy zaprzeczać faktom. Wyjaśniaj wszystko na bieżąco nie po to jesteś w relacji żeby być sama ze wszystkimi niedomówieniami. Twoja postawa sprawi, że druga strona też przejmie odpowiedzialność za Wasz wspólny związek. Jeśli jesteś sama pozwól się odnaleźć miłości i zachowaj równowagę w słuchaniu i mówieniu. Ten nowy ktoś w Twoim życiu czeka na wystarczająco dużo przestrzeni by móc się ujawnić, zadbaj by przestrzeń wokół Ciebie sprzyjała miłosnym relacjom. Członkowie Twojej rodziny będą zadowoleni z przebywania z Tobą, okaż im dużo zrozumienia i współczucia dla ich osobistych historii to także część Twojej historii. Skorpion (23 października 22 listopada) Twoje relacje w tym roku będą zarówno pełne satysfakcji jak i wymagać będą od Ciebie sporego wysiłku. Możesz flirtować do woli i w przyjacielskiej atmosferze snuć miłosne fantazje. Zyskasz sobie spore grono adoratorów, zachowaj jednak uważność z kim i na jaką bliskość chcesz sobie pozwolić. Jeśli jesteś w relacji warto zadbać o rozmowę od serca, która wyjątkowo Was zbliży. Zaskoczycie się tym, jak jeszcze bardziej możecie okazywać sobie bliskość i wzajemną troskę. Podzielcie się też ze sobą swoimi hobby i ustalcie jak dużo czasu chcecie spędzać razem a ile przestrzeni potrzebujecie na bycie ze sobą sam na sam. Rozwój własnych zainteresowań otwiera na nowe osoby i wzbogaca relacje z tymi, z którymi już dzielimy życie. Strzelec ( 23 listopada 21 grudnia) Przypadkowo poznane osoby mogą okazać się przyjaciółmi a przyjaźnie mogą przemienić się w miłosną relację. Będziesz mogła odnaleźć się w różnych rolach, z różnymi możliwościami ruchów ale na pewno będzie to gra o miłość. Zapraszaj innych do wspólnej zabawy, pamiętaj jednak, że to Ty ustalasz reguły gry. Bądź uczciwa co do swoich uczuć, masz prawo czuć to, co czujesz. Lekarstwem na nudę będzie zmiana jakości w Twojej relacji lub jeśli jesteś sama pogłębienie kontaktu z sobą samą. Odrzuć pomysł by bawić się czyimiś uczuciami czy nadmiernie kontrolować tych, których kochasz. Swoboda i dobrowolność powinny być dla Ciebie priorytetowe w Twoich relacjach. Trudności staną się wyzwaniami, z którymi ze spokojem sobie poradzisz i jeszcze będziesz mogła podzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi. Koziorożec (22 grudnia 20 stycznia) W tym roku czeka na Ciebie wiele pięknych chwil, wzruszeń i porywów serca. Będąc wierna swoim uczuciom możesz sięgnąć nawet do gwiazd. Niech codzienność będzie dla Ciebie ugruntowaniem dla Twoich wysokich aspiracji. Im więcej przyjemności i ekstazy przyjdzie Ci doświadczać, tym bardziej całe Twoje życie zostanie przemienione. Poprawi się Twoje życie erotyczne z partnerem lub partnerką, możesz nawet pomyśleć o zajściu w ciąże. Twoja rodzina będzie cieszyć się Twoim szczęściem i wspierać w ważnych decyzjach. Chętnie także skorzystają z Twoich rad odnośnie finansów i domowego budżetu. Wodnik (21 stycznia 19 lutego) Jeśli nie wiesz, czemu partner robi tyle zamieszania o nic i ciągle ma do Ciebie pretensje, warto się oddalić na chwilę by potem móc do siebie wrócić z inną perspektywą. Pytaj siebie, jak możesz jeszcze inaczej okazać komuś swoją miłość i zapisuj sobie te pomysły. Stworzysz w ten sposób listę inspiracji co zrobić, by okazać innym swoją uwagę czy miłość. Być może nie chodzi o ilość czasu jaki spędzacie razem ale o jego jakość. Spróbuj mówić prosto z serca, z miejsca swojej wrażliwości, sięgnąć głębokich uczuć. To odbudowuje połączenie między kochankami i przyjaciółmi. Jeśli jesteś sama wystarczy Twoja wyraźna decyzja, że chcesz ten stan zmienić. Będzie to wymagało odwagi by popłynąć tam, gdzie porywa Cię nurt Twoich uczuć. Jednak ufając temu co się wydarza poczujesz, że naprawdę żyjesz pełną piersią. Masz potrzebną siłę i emocjonalne wsparcie by poradzić sobie z zawiłościami losu. Ryby (20 lutego 20 marca) Nowy rok przyniesie nowe, miłosne perspektywy. Twoje zalety będą przyciągały potencjalnych adoratorów a Twoja otwartość sprawi, że z ciekawością będziesz oddawać się wzajemnemu poznawaniu się. Poznasz też osoby, z którymi połączy Was przyjaźń na długie lata. Także z Twoimi krewnymi komunikacja będzie szła ku lepszemu. Dzięki Twojemu darowi współczucia, rodzina otworzy przed Tobą swoje serca i staniecie się sobie prawdziwie bliscy. Jeśli jesteś już w relacji, mogą pojawić się miedzy Wami drobne nieporozumienia. Twoi bliscy mogą czuć się przez Ciebie nie zauważani i niedoceniani. Sporządź listę rzeczy, za które jesteś wdzięczna sobie i tej drugiej stronie i dopisuj codziennie nowe pozycje. Niech Twoje dziękowanie będzie szczere i obejmuje także drobiazgi i zwyczajną obecność na co dzień. Jest to dobry czas na zaproszenie dziecka do Waszej rodziny i przyjęcie go z miłością. Jeśli planowałaś zajście w ciąże to teraz jesteście na nią gotowi. źródło:

12 12 MOWiK W numerze wywiad z p. Iloną Domaoską sekretarzem szkoły. Red: Co by było gdyby zepsuł by się Pani samochód podczas drogi do pracy? p. I. Sz.: Gdyby zepsuł mi się samochód podczas drogi do pracy zadzwoniłabym po pomoc drogową, ponieważ mam to w pakiecie ubezpieczeniowym. Red: Co by było gdyby Pani mąż nie wrócił na noc do domu? p. I. Sz.: Gdyby mój mąż nie wrócił na noc do domu mój mąż zawsze wraca do domu ( jak bumerang). Red: Co by było gdyby zapodziała Pani najważniejsze dokumenty Ośrodka? p. I. Sz.: Gdybym zapodziała najważniejsze dokumenty Ośrodka, zgłosiłabym ten fakt dyrekcji. Red: Co by było gdyby zostałaby Pani zdemolowany swój nowy dom. p. I. Sz.: Na pewno widok zdemolowanego domu nie byłby przyjemny, na szczęście mój dom jest ubezpieczony od tego typu zdarzeo. Red: Co by było gdyby w pracy ukradł ktoś Pani komórkę? p. I. Sz.: Gdyby w pracy ktoś ukradł mi telefon, zablokowałbym kartę i zgłosiła na policji kradzież. Red: Co by było gdyby dostała Pani super ofertę pracy, ale na długim koocu Polski? p. I. Sz.: Gdybym dostała super ofertę pracy na drugim koocu Polski, skorzystałabym z niej. Red: Co by było gdyby rano po obudzeniu zobaczyła Pani w sypialni mysz (żywą)? p. I. Sz.: Gdybym rano po obudzeniu zobaczyła mysz, pogłaskałabym ją i dalej kontynuowałabym spanie( uwielbiam zwierzątka). Red: Co by było gdyby na Walentynki dostała Pani od męża zupełnie nietrafiony prezent np. : (papier do drukarki)? p. I. Sz.: Gdybym na Walentynki dostała od męża papier do drukarki, on dostałby w zamian toner do drukarki. Red: Co by było gdyby nie pracowałaby Pani w Ośrodku? p. I. Sz.: Myślę, że gdybym nie pracowała w MOW, pracowałabym w Zakładzie Karnym. Red: Co by było gdyby pani komputer służbowy totalnie wysiadł i zjadł ważne dokumenty? p. I. Sz.: Gdyby mój komputer służbowy totalnie wysiadł i zjadł ważne dokumenty zadzwoniłabym po p. W. Ganczaruka i poprosiła o pomoc. Red: Co by było gdyby okazało się, że droga do Chełma jest totalnie zawiana? p. I. Sz.: Myślę, że gdyby okazało się, że droga do Chełma jest totalnie zawiana nie ma jak dotrzed do domu, wychowanki przenocowałyby mnie w Ośrodku ;) Serdecznie dziękujemy za rozmowę!!!

13 MOWiK 13 POCAŁUNEK Sen o pocałunku symbolizuje miłość, czułość, spokój, harmonię i zadowolenie z życia; jest również oznaką młodej miłości i świeżego romansu. Alternatywnie sen oznacza, że trzeba wprowadzić trochę więcej romantyzmu i czułości do swoich osobistych relacji z partnerem. pocałować kogoś - pozytywne doświadczenia w miłości być całowanym przez kogoś - pragniesz doświadczyć w swoim związku miłości i nowej energii być całowanym przez nieznajomą osobę - fantazjowanie o idealnym romansie i miłości całować wroga - zdrada lub pojednanie się z gniewnym przyjacielem AMOR Symbol pokusy, Twoich osobistych pragnień. widzieć - inni będą próbować przekonać cię do nielegalnych przyjemności i będziesz musiał porzucić własne poczucie moralność SERCE symbol prawdy, odwagi, miłości i romansu, oznacza w jakiś sposób radzisz sobie z własnymi uczuciami i jak je wyrażasz, krwawe serce - reprezentuje rozpacz, smutek, współczucie, brak Ci miłości, przeszczepione - ogromne zmiany w Twoim życiu osobistym, uskrzydlone - symbolizuje siłę miłości, która przezwycięża wszystkie trudności, ZAZDROŚĆ Obawiasz się utraty kontroli, lub zawstydzenia, ŚLUB Ślub we śnie symbolizuje nowy początek. Bardzo często odzwierciedla także problemy związane z zaangażowaniem się w związek; może również oznaczać uczucie goryczy i smutku. brać ślub wszystko zacznie nareszcie układać się po twojej myśli być u kogoś na ślubie niespodziewani goście przygotowywać się do ślubu załatw zaległe sprawy, a będziesz gotowa na nowe wyzwania na świeżym powietrzu otrzymasz ciekawą propozycję w kościele podejmiesz trafne decyzje uciec sprzed ołtarza - jakieś myśli bezlitośnie ogarniają twój umysł i powodują, że nie możesz skupić ci się na codziennych czynnościach; postaraj się rozwiązać trudne sprawy a wszystko się ułoży OŚWIADCZYNY Oświadczyny oznaczają odkrycie oraz zaakceptowanie nieznanych Ci wcześniej aspektów siebie, oświadczyny mogą również bezpośrednio nawiązywać do małżeństwa lub do innego długoterminowego zobowiązania, MIŁOŚĆ Sen o miłości głównie odzwierciedla silne uczucia do osoby, o której się śni; może również oznaczać smutek oraz pragnienie miłości. znajoma lub nieznajoma osoba wyznaje ci miłość - jakieś wydarzenie sprawi, że wrócisz myślami do dawnych wspomnień o miłości kochać się z kimś - zapałasz do kogoś uczuciem zobaczyć parę wyznającą sobie miłość - sen zwiastuje powodzenie w sprawach sercowych w niedalekiej przyszłości niespełniona lub nieodwzajemniona miłość - tęsknota za uczuciem śnić o miłości do nieznanej osoby - akceptacja nowej sytuacji śnić o miłości do osoby, która nie pociąga cię fizycznie - podziwiasz kogoś lub pragniesz mieć na wyłączność.

14 14 MOWiK Ostatnia piosenka to ekranizacja najnowszego dzieła Nicholasa Sparksa - amerykańskiego pisarza i scenarzysty, którego autorski dorobek to kilkanaście nastrojowych powieści. Historia skupia się na trudnych relacjach między ojcem i córką. Ronnie (Miley Cyrus) nie potrafi pogodzić się z rozwodem rodziców. Jej tata, Steve (Greg Kinnear), stara się odbudować pełną miłości więź, jaka niegdyś istniała między nim a córką, ale ponowne nawiązanie kontaktu ze zbuntowaną dziewczyną nie jest łatwe. Postanawia w tym celu wykorzystać jedyną rzecz, która nadal ich łączy - muzykę. W międzyczasie Ronnie poznaje przystojnego siatkarza plażowego Willa, wraz z którym odkrywa tajemnice pierwszej miłości. W tej ciepłej i nastrojowej opowieści rola głównej bohaterki została powierzona aktorce młodego pokolenia Miley Cyrus - znanej doskonale z roli nastoletniej gwiazdy muzyki pop w serialu Hannah Montana. Artystka występując w tym filmie, miała okazję pierwszy raz zmierzyć się z dość wymagającą dramatyczną grą aktorską, starając się zaprezentować warsztat nieznany jeszcze widzom oraz jej fanom. Miley poza graniem roli Ronnie miała także istotny wpływ na kształt scenariusza, którego autorem jest Nicholas Sparks. "W trakcie pisania kilkakrotnie rozmawiałem z rodziną Cyrusów i dowiedziałem się, jakie elementy Miley chciałaby zawrzeć w tej historii", mówi popularny pisarz. "Wiem, że chciała zagrać postać, która dorasta i dojrzewa. Uważam, że Miley jest wspaniała". Kopciuszek roztańczona historia. Pokazy taneczne oraz świetna muzyka. To roztańczona historia innego Kopciuszka. Mary (Selena Gomez) - współczesny Kopciuszek zamiast szklanych pantofelków zakłada buty do tańca. Drew Seeley (gwiazda High School Musical) to Joey, czarujący książe - nowy szkolny kolega, który szuka dziewczyny. Czy Mary nią zostanie? Film ukazuje losy Mary - dziewczyny, której mama była tancerką, ale z powodu jej śmierci nastolatka musiała zamieszkać z macochą i jej dwoma córkami. Żadna z nich nie żywi do Mary jakiegokolwiek pozytywnego uczucia, wszystkie traktują ją jak pomoc domową, która musi odpracować to, że te 'zlitowały się' nad nią. Sama Mary nie jest zbyt popularna w szkole, ma tylko jedną przyjaciółkę i żyje w cieniu przybranych sióstr, które nie grzeszą rozumem. Gdy w szkole zjawia się sławny piosenkarz Joey Parker, wszyscy szaleją na jego punkcie. Tylko Mary skrywa od dawna drzemiące w niej uczucie do chłopaka. Wszystko zmienia się, kiedy na balu maskowym tańczą razem, ale Joey nie wie, kim jest tajemnicza dziewczyna. Ma nadzieję, że znajdzie ją dzięki IPodowi, który zgubiła. W filmie możemy podziwiać nie tylko popisy taneczne Seleny (która, swoją drogą, świetnie sobie radzi w tej dziedzinie), ale również Drew Seeleya wcielającego się w Joey'a Parkera. I na koniec muzyka. Prawie wszystkie piosenki w filmie wykonywane są przez odtwórców głównych ról, Selenę Gomez i Drew Seeleya, który wykonywał piosenki w kultowym 'High School Musical'. Każda z nich jest godna uwagi i chociaż jednorazowego przesłuchania, bo bardzo szybko wpada w ucho.

15 MOWIK 15 Prawdziwych twardzieli jest tylu co kot napłakał. Niektórzy na takich pozują, ale często bywa, że w głębi duszy są rozdygotani jak liść na wietrze. A ty? Jesteś twarda jak kamień? Uczciwie odpowiedz na pytania, a uzyskasz odpowiedź. To jest Twoja psychozabawa. Poznaj siebie! Co z ciebie za twardziel? 1. Jeśli wyrzucają Cię drzwiami to... a) wchodzę oknem...1 b) czekam, aż mi ponownie otworzą...3 c) odchodzę, nie narzucam się Czy po życiowej katastrofie sam potrafisz osiągnąć spokój ducha? a) tak...1 b) lubię mieć kogoś przy sobie, ale jeśli go nie ma, to radzę sobie sam...3 c) potrzebny mi jest człowiek, który pomoże mi osiągnąć spokój ducha Jak działa na ciebie silny stres? a) mobilizująco...1 b) paraliżująco...5 c) destrukcyjnie, ale jakoś daje sobie z nim radę Czy żyjesz z zegarkiem w ręku? a) nie...1 b) czasami...3 c) tak Czy twoim zdaniem jutro będzie lepiej? a) będzie gorzej...5 b) będzie tak jak dziś...3 c) będzie lepiej Czy ważne do załatwienia sprawy odkładasz na ostatnią chwilę? a) nie...1 b) czasami...3 c) tak Częściej myślisz o przyszłości czy o przeszłości? a) o przeszłości...5 b) mniej więcej równo o przyszłości i przeszłości...3 c) o przyszłości Ktoś cię obraził, upokorzył, zrobił z ciebie pośmiewisko. Jak się zachowasz? a) zemszczę się, nie będę miał skrupułów...1 b) będę myślał o zemście, ale w końcu nic nie zrobię...3 c) po prostu schowam głowę w piasek Boisz się samotności? a) tak, bardzo...5 b) czasami...3 c) nie Uważasz się za... a) człowieka sukcesu...1 b) przeciętniaka...3 c) nieudacznika...5

16 16 MOWiK Jeśli uzyskałaś punkty Jesteś wybrykiem natury, albo zabrakło ci uczciwości, gdy odpowiadałeś na pytania. Psychologowie twierdzą bowiem, że każdy człowiek ma w miesiącu kilka takich dni podczas których popada w depresję. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że ciebie to nie dotyczy. Jesteś twardy jak kamień, masz niezwykłą odporność psychiczną i zadziwiającą umiejętność pokonywania wszelkich przeciwności. Bez wątpienia masz silny charakter, który pozwala ci żyć bez kompleksów. Taka ogromna wiara we własne możliwości poparta niczym nie zakłóconym dążeniem do wyznaczonego celu jest niezwykle rzadka. Prawdziwy z ciebie twardziel i większych twardzieli ze świecą szukać. Jeśli uzyskałaś punktów Bywasz twardzielem. To, że czasami popadasz w depresję jest całkiem naturalne. Ludzi twardych jak kamień jest bardzo niewielu. Rzecz w tym, abyś nauczył się żyć z samym sobą. Abyś nie doszedł do przekonania, że ucieczka w głąb siebie jest dobrym rozwiązaniem. Jak na razie radzisz sobie z tym doskonale. Nie jesteś jednak typem twardziela. Większe kłopoty, życiowe katastrofy oraz nakładające się na siebie nieszczęścia mogą doprowadzić do tego, że wpadniesz w otchłań, z której bardzo trudno powrócić. Dlatego też już od dziś powtarzaj sobie, że jesteś twardy, silny i nic nie potrafi cię złamać. Z takim przekonaniem o wiele łatwiej walczyć z depresją! Podsumowując: nie możesz powiedzieć o sobie - ja twardziel. Jeśli uzyskałaś punktów Żaden z ciebie twardziel. Odporność na stany depresyjne jest u ciebie minimalna, żeby nie powiedzieć zerowa. Zaplątałeś się w swoich myślach i nie możesz się wydostać na powierzchnię. Zamiast mówić sobie, że będzie lepiej, to ty każdy najmniejszy problem wyolbrzymiasz do nieprawdopodobnych rozmiarów. Twoja umiejętność robienia z igły widły jest przez ciebie wypracowana perfekcyjnie. A wystarczyłoby przestać przejmować się drobnostkami, patrzeć więcej w przyszłość niż w przeszłość, a nade wszystko uwierzyć w siebie. Przecież to, że nie jesteś twardzielem nie oznacza, że nie jesteś wartościowym człowiekiem. Z całą pewnością twoja wartość jest o wiele wyższa niż tych, których depresja się nie ima. Nie jesteś twardzielem, a raczej zupełnie jest na odwrót.

17 MOWiK 17 Większość z nas ma za sobą wiele diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nawet jeśli dzięki ograniczeniu spożywanych kalorii udawało się nam schudnąć, zazwyczaj stracone w czasie diety kilogramy wracały. Co więc zrobić, by utrata wagi okazała się długotrwała? Oto dziesięć przykazań, które uczyni odchudzanie efektywniejszym. 1. Odchudzanie to proces, który należy zaplanować na dłuższy czas. Większość diet, zwłaszcza tych bardzo ekstremalnych, bazuje głównie na utracie wody. Po nich organizm najszybciej wraca do dawnej wagi. Mają one sens tylko, gdy w ciągu kilku dni musisz stracić parę centymetrów w pasie, żeby zmieścić się w ulubioną sukienkę i dobrze wyglądać na wielkim balu. Natomiast stosowane zbyt często czynią w twoim organizmie spustoszenie: efekt jo-jo sprawia, że coraz bardziej tyjesz, a okresy niejedzenia spowalniają przemianę materii tak, że kolejne próby przynoszą coraz gorsze efekty. Dlatego lepiej mówić nie o diecie, a o zmianie sposobu żywienia i cały proces zaplanować na długie miesiące: przygotować się na powolne chudnięcie i okresy, gdy mimo starań, waga ani drgnie. 2. Odchudzanie przyniesie efekt, jeśli będziesz jeść niewielkie porcje, ale częściej. Udowodniono naukowo, że zjedzenie tych samych produktów w dwóch posiłkach w ciągu dnia może prowadzić do przytycia, a w pięciu posiłkach do utraty wagi. Wynika to z faktu, że twój organizm, przyzwyczajony od prawieków do okresów głodu, stara się robić zapasy na czarną godzinę w postaci tak nielubianego przez ciebie tłuszczyku. Dwa posiłki dziennie to sygnał, że zapasy żywności się kończą i czas się przygotować na okres postu. Natomiast jedząc małe porcje cztery pięć razy dziennie, dajesz własnemu ciału do zrozumienia, że jedzenia nie zabraknie i całą energię można spokojnie zużywać na bieżące potrzeby, a nawet redukować zgromadzone wcześniej zapasy. 3. Efektywne odchudzanie to jedzenie pięciu posiłków dziennie. Zjedzenie drugiego śniadania i podwieczorku w postaci małych posiłków ma jedną wielką zaletę: zapobiega większym spadkom poziomu cukru we krwi, skutkującym wywołaniem uczucia głodu. A że głodna zjadasz więcej, twoje kolacje mogą przekroczyć wyznaczone ramy i zahamować spadek wagi. 4. Odchudzanie będzie przemyślane i skuteczne, jeśli zaplanujesz posiłki. Przemyślenie tego, co zjesz jutro, to doskonały sposób na przestrzeganie diety i niejedzenie rzeczy tuczących. Pozwoli na zaplanowanie posiłków jedzonych w pracy (i ich wcześniejsze przygotowanie), zrobienie listy zakupów i przyzwyczajenie się do stałych godzin posiłków. Dzięki temu nie będziesz zmuszona do jadania w fast foodach, bo zapomniałaś o zabraniu czegoś do pracy, a także będziesz mogła łatwo kontrolować, co i ile w ciągu całego dnia jesz. 5. Jeśli się odchudzasz, w trakcie posiłków skoncentruj się na jedzeniu. Nie znaczy to oczywiście, że posiłki należy jeść w samotności, ciszy i skupieniu. Warto jednak zrezygnować z jadania przed telewizorem zbytnie

18 18 MOWiK zainteresowanie programem może skończyć się bowiem drobnym grzeszkiem w postaci dokładki, bądź deseru z chipsów, czy słodyczy. Dobrze byłoby natomiast jadać posiłki na małych talerzach (wtedy porcja wyda się większa), gryźć je dokładnie i, co bardzo istotne, komponować je tak, by były smaczne. Tylko ludzie o niezwykle silnej woli potrafią całymi miesiącami jeść wyłącznie rzeczy, które im nie smakują. 6. W czasie odchudzania pij ok. dwóch litrów niesłodzonych płynów dziennie. Najlepiej oczywiście wody niegazowanej. Dlaczego? Tłuszcz rozkładany jest przy udziale wody i bez wody nie ma odchudzania. Oczywiście należy zrezygnować ze wszystkich napojów słodzonych, oraz wersji light, słodzonych słodzikami. To prawda, napoje te nie są kaloryczne, to jednak nie rozwiązuje całego problemu. Substancje słodzące, nawet nie mające kalorii, sprawiają, że w twoim organizmie pojawia się insulina mechanizm jej wydzielania sprzężony jest ze smakiem słodkim. Spada więc nam poziom cukru we krwi i pojawia się uczucie głodu. Mimo więc, że same napoje są niskokaloryczne, sprawiają one, że jesz więcej. 7. Jeśli się odchudzasz, uważnie czytaj etykiety kupowanych produktów. Nie daj się omamić reklamie i zapewnieniom producentów, że ich produkty są ekologiczne i zdrowe. W czasie zakupów warto pamiętać, że kategoria light nie została dokładnie określona i u każdego producenta może oznaczać coś zupełnie innego: produkt odtłuszczony, albo z mniejszą ilością cukru, czy niskokaloryczny. Warto więc sprawdzić, co właściwie jesz. I pamiętać, że produkty odtłuszczone często zawierają tyle węglowodanów, że wcale nie pomogą ci w odchudzaniu. 8. Wysiłek fizyczny wspomoże odchudzanie. Spalanie tłuszczu jest najszybsze przy niezbyt intensywnym wysiłku. Fachowcy mówią o marszu na tyle wolnym, by można było w jego trakcie rozmawiać bez zadyszki. Może warto więc przynajmniej część drogi do pracy odbyć piechotą? 10 tysięcy kroków to może niewiele, ale systematycznie powtarzane daje naprawdę widoczne efekty. 9. Jeśli się odchudzasz, staraj się więcej stać, a mniej siedzieć. Stój co najmniej dziesięć minut w ciągu każdej godziny. To kolejny sposób na odrobinę ruchu. Istotny dla tych wszystkich, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Żeby pobudzić przemianę materii wystarczy nie siadać w tramwaju, czy autobusie, rozmawiać na stojąco, bądź spokojne czekać na przystanku. 10. Podczas odchudzania pozwól sobie na małe grzeszki. Odchudzanie to proces długotrwały. Nie sposób zawsze bez wyjątku postępować zgodnie z regułami. Zdarzają się przecież wielkie uroczystości rodzinne, ważne wyjścia, czy po prostu spotkania z przyjaciółmi. Pozwól sobie od czasu do czasu na odrobinę szaleństwa i zjedz coś tuczącego. W pierwszych miesiącach może to być jeden posiłek w tygodniu. Skorzystaj z tej furtki na uroczystym obiedzie u babci, służbowej kolacji, czy po prostu jedząc pizzę, na którą od dawna miałaś ochotę. Jeden posiłek (ale może być tylko ten jeden!) nie zrujnuje naszych wysiłków, a wprawi nas w dobry nastrój. A to chyba równie istotne, co właściwe odżywianie.

19 MOWiK 19 Śmiej się dużo, ucz się mało, na klasówkach ściągaj śmiało. Ceń swe wady i zalety, a wnet się staniesz ideałem kobiety! Wszystkie ziomki z Twojej paki i rodzinka ślą buziaki. A do tego wielką falą z życzeniami teksty walą : super życia, spoko zdrowia, fury, chaty, kasy mrowia. Niczym nasz osiedla król, jesteś trendy, jazzy, cool! Życzę Tobie powodzenia, apetytu do jedzenia, forsy dużo, dzieci kupę, fajną pracę i chałupę! Martyna F r. Paulina Z r. Aneta N r. Paulina W r. Karolina S r. Emilia K r. Karolina T r. Simona Z r. Joanna S r. Aleksandra R r.

20 20 MOWiK Pozdrowienia dla p. Ali od Kasi. Pozdrowienia dla Zajo, Lulki, Kryśki, Mani, Charemskiej, Ługosia, Anetki K., Werci, Bochena, Julki, Aśki od Oziego. Pozdrowienia dla p. Krzyśka, p. Ewy, p. Grażyny, p. Uli J., p. Doroty od Owieczki i Zajo. Pozdrowienia dla Owieczki, Lulsona, Asi Krychy, Agaty, Kasi, Bochena, Wery, Mani, Juli, Marceliny, Ługosia, Anety K., Amandy, Wery K od Zajo ;* Pozdrowienia dla wariatek z drugiego piętra i Noris ;* Pozdrowienia dla Owieczki, Lulsona i Asi moje psiapsióły Kocham Was <3;** Pozdrowienia dla bandy wariatów :p Krychy ;), owieczki <3, Zajo ;* i inne gady ;) Charemski :D, Mania ;* Pozdrowienia dla Zajo, Lulki, Owcy i reszty klasy 2 gim<3 hehe ;D Pozdrowienia dla Krychy i całej gr F Pozdrowienia dla Owieczki i Zajo. Julia Pozdrowienia dla Ewci, Siudaczka, Maluszka, Weroniki, Kudraka, Grabci, Mini od Serędzi ;** Pozdrowienia dla p. Ani B. od Krychy i Kachy z gr F Pozdrowienia dla p. Krzyśka od Jelonka z gr F Pozdrowienia dla Serędzi, Wery, Anety, Mini, Graby od Ewki Kocham Cię Grabcia <3 ;** Ewka Pozdrowienia dla Serędzi, Anety, Ewki, Grabci, Mini, Bochena, Wery od Wery :D Pozdrowienia dla całego drugiego piętra mordeczki :D Pozdrowienia dla Wiewióry i Alicji od Ewki yap! Pozdrowienia dla Ewki, Serędzi, Werci, Mini, Graby, Oli, Ani od AK;* Pozdrawiam całą gr C, klasę 3 gim. i Kasie z F ;* Pozdrowienia dla Alicji i Ewki od Wiewióry Nigdy tego nie zapomnę :D yap! Pozdrawiam i całuje wariatki! ;* Grabcie, Siudi, Noris, Ewcie, Serędzi, Porycie, Sarunie, LWO, Mireczka, Olcie :*, Pati S, Kryche, Bochena, Kłębusia, Anetkę!By Mini ;** Buziaczki dla Ewci, Mini, Serędzi, Anety x2, Sare, Agaty, Weroniki K., Kłębusia, Kini:*:* Buziaki by Grabcia :D Pozdrowienia dla Grabci, Mini, Siudi, Noris, Porycia i całej grupy B Sarunia:D Całuski dla moich myszek. Ewci Emilki i Sylwi ;* I pozdrowienia dla całej gr B! Pozdro dla pokoju 13, pokoju 12 ;* Pozdrowienia dla całego pokoju 12 <3 Emilka ;** Pozdro dla pokoju 110 :* Kasia F

21 MOWiK 21 Pozdrawienia dla p. Grazi, p. Uli Kasia F.. Justyna R. Aneta S. Pozdrowienia dla Pauliny Zakrzewskiej ;* Kasia F. Pozdrowienia dla pokoju 109 ;* Pozdrowienia dla Werci, Noris, Siudaczka, Olci, Fali od Żli <3 Pozdrowienia dla wychowawców z gr D od Dari <3 Pozdro dla Oli, Żali, Mini, Graby, Seręgi, Kowalczyk W., Owieczki, Bochenka naszej kromeczki <3, córcia, Saruni, Porycia, Mirek, LWO od Anetek <3 Pozdrowienia dla moich najlepszych Siudi ;* i Noris :* Żali i Mini ;* od Olci :D Pozdrowienia dla moich kochanych mordeczek z gr A Kini i Ntalki ;** Pozdro dla mordeczek Wiewióry i Ewci i całej gr F - yap!:) Alicja Pozdrowienia dla całej gr. D dla Werci i Dari :* Wariatki z 109 Pozdro dla Ady Klaudi z gr. E Pozdro dla Justyny Bąk, ZSZA i całej 3 gim i 2 gim ;* Pozdrawiam: Galińską, Noris, Pati, Trzcinę, Frączek, Nanę, Andzie Ch oraz P. Zakrzewską: od Bączka. Pozdrowienia dla Dziadzia od Angeliki K. Pozdrowienia dla Pati, Galińskiej, Bączka, Nany, Trzcińskiej, Angeliki Chwały, Siudaczka, Norkowskiej od Justyny N. Pozdrawiam z kalsy 1 gim Paulinkę ;* I Agatkę ;*Asie Kamile i kochaną Krysie z 2 gim oraz Owieczkę ;** od Ługosia Pozdrowienia dla całej Klasy 1 gim i dla Ani Z. kocham cię ;** Pozdrowienia dla mojej kochanej gr. F a szczególnie dla Krysi Oli Ani Bochena Kasi Wery od Mani ;** Pozdrowienia dla całej klasy 1 gim i dla i dla p Ewy Szkudlarek dla p. Uli Majewskiej Pozdrowienia dla Ługosia i Patrycji z grupy C Pozdrowienia dla moich mordeczek Krychy i Mani ;** Pozdrowienia dla Antosia Ługosia i Szczepana :* życzy Agata ;** Pozdrowienia dla mamusi i Anetki od Kromeczki Pozdrowienia dla Wery od Bochena ;** Pozdrowienia dla Ewki, W. Kowalczyk, Anetki, Mini, Graby, Serędzi, Wersona, Anetki i Wiewióry od kromy Pozdro dla 210 kocham was miśki Pozdro dla Ewci, Wery, Anetki, Mini, Graby, Serędzi, Anety, Owieczki, i Zajo - kłębuś ;* Pozdrowienia dla mojej kochanej Kasi, Mani oraz dla dziewczyn z pokoju 209, 211 kc <3 Krycha Kocham Was i dziękuje za wszystko <3 Dla Ani Z, Mani, Kasi K od Krychy ;** Najważniejsze <33

22 22 MOWiK Od Redakcji: Witamy naszych czytelników w kolejnym numerze gazety ośrodkowej. Jesteśmy troszkę spóźnieni, ale to wszystko przez ferie zimowe. Cóż tok to się czasem układa. Mamy nadzieję, że semestr zakończył się dla większości z Was pomyślnie i ze spokojem pojechałyście na ferie. No i oczywiście wszystkie jak jeden mąż wróciłyście po przepustce!!! Na nowy semestr życzymy wytrwałości. I pamiętajcie każdy dzień przybliża nas do wakacji!!! Pozdrawiamy!!! Redakcja tego wydania: A. Bogdziel, E. Kłak, W. Kowalczyk, D. Żalikowska, K. Janus, P. Wróblewska. pod opieką p. A. Hacia

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować Masturbacja 7 kroków aby przestać się masturbować Jeśli robisz to codziennie kilka albo kilkanaście razy, to możesz zacząć zastanawiać czy to normalne. Robi tak wielu mężczyzn, ale i kobiet, ale efektem

Bardziej szczegółowo

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI Dzień 1. 1. Przeanalizuj swoje codzienne działania i zapisz co najbardziej Cię oddala od osiągnięcia swojej idealnej, wymarzonej wagi. Te działania to utrwalone przez Ciebie nawyki i masz nad nimi kontrolę

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Podziękowania dla Rodziców

Podziękowania dla Rodziców Podziękowania dla Rodziców Tekst 1 Drodzy Rodzice! Dziękujemy Wam za to, że jesteście przy nas w słoneczne i deszczowe dni, że jesteście blisko. Dziękujemy za Wasze wartościowe rady przez te wszystkie

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

TEST OSOBOWOŚCI. Przekonaj się, jak jest z Tobą

TEST OSOBOWOŚCI. Przekonaj się, jak jest z Tobą TEST OSOBOWOŚCI Przekonaj się, jak jest z Tobą Ustosunkuj się do poniższych stwierdzeń, dokonując w każdym przypadku tylko jednego wyboru, najlepiej Cię charakteryzującego. Podlicz punkty i przeczytaj

Bardziej szczegółowo

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem 3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem Trzeba wierzyć w to, co się robi i robić to z entuzjazmem. Modlić się to udać się na pielgrzymkę do wewnętrznego sanktuarium, aby tam uwielbiać Boga

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

KIDSCREEN-52. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi. Wersja dla dzieci i młodzieży 8 do 18 lat

KIDSCREEN-52. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi. Wersja dla dzieci i młodzieży 8 do 18 lat KIDSCREEN-52 Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi Wersja dla dzieci i młodzieży 8 do 18 lat Page 1 of 8 Cześć, Data: Miesiąc Rok Co u ciebie słychać? Jak się czujesz? To są pytania, na które

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET

PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET 1 / 1 1 PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET 2 / 1 1 CZĘŚĆ PIERWSZA: OGARNIJ, CZEGO TY W OGÓLE CHCESZ?! Jaki jest Twój cel? Czy potrafisz sobie odpowiedzieć, czego dokładnie chcesz? Co jest dla Ciebie

Bardziej szczegółowo

SZTUKA SŁUCHANIA I ZADAWANIA PYTAŃ W COACHINGU. A n n a K o w a l

SZTUKA SŁUCHANIA I ZADAWANIA PYTAŃ W COACHINGU. A n n a K o w a l SZTUKA SŁUCHANIA I ZADAWANIA PYTAŃ W COACHINGU K r a k ó w, 1 7 l i s t o p a d a 2 0 1 4 r. P r z y g o t o w a ł a : A n n a K o w a l KLUCZOWE UMIEJĘTNOŚCI COACHINGOWE: umiejętność budowania zaufania,

Bardziej szczegółowo

Umiesz Liczyć Licz Kalorie

Umiesz Liczyć Licz Kalorie Umiesz Liczyć Licz Kalorie Cześć! W tym krótkim poradniku wytłumaczę Ci dlaczego według mnie jedzenie wszystkiego w odpowiednich ilościach pozwoli utrzymać świetną sylwetkę przez całe życie. Tak dobrze

Bardziej szczegółowo

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ!

ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! ZACZNIJ ŻYĆ ŻYCIEM, KTÓRE KOCHASZ! Ewa Kozioł O CZYM BĘDZIE WEBINAR? - Porozmawiamy o nawyku, który odmieni wasze postrzeganie dnia codziennego; - Przekonam Cię do tego abyś zrezygnowała z pefekcjonizmu,

Bardziej szczegółowo

Twój Horoskop na miesiąc Sierpień. Baran 21 marca- 20 kwietnia

Twój Horoskop na miesiąc Sierpień. Baran 21 marca- 20 kwietnia Twój Horoskop na miesiąc Sierpień Baran 21 marca- 20 kwietnia Ten miesiąc zapowiada pasmo sukcesów. Wszystko leży w Twoich rękach. W znajomych dla Ciebie dziedzinach możesz wspiąć się na szczyty lub dodatkowo

Bardziej szczegółowo

KWESTIONARIUSZ NAPADOWE JEDZENIE - WYWIAD WSTĘPNY

KWESTIONARIUSZ NAPADOWE JEDZENIE - WYWIAD WSTĘPNY DATA wykonania KWESTIONARIUSZ NAPADOWE JEDZENIE - WYWIAD WSTĘPNY instrukcja: Wypełnij Kwestionariusz, aby dowiedzieć się, czy napadowe jedzenie kompulsywne może Ciebie dotyczyć. Przed tobą znajduje się

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 7

Strona 1 z 7 1 z 7 www.fitnessmozgu.pl WSTĘP Czy zdarza Ci się, że kiedy spotykasz na swojej drodze nową wiedzę która Cię zaciekawi na początku masz duży entuzjazm ale kiedy Wchodzisz głębiej okazuje się, że z różnych

Bardziej szczegółowo

KWARTALNIK NR 1/2015-2016

KWARTALNIK NR 1/2015-2016 KWARTALNIK NR 1/2015-2016 SPIS TREŚCI 1. Słowo od redakcji. 2. Warto przeczytać. 3. Nasze grupy. 4. Mamo, tato pobaw się ze mną. 5. Małe co nieco dla łasuchów. Drodzy Rodzice No i cóż?!... skończyły się

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

Piaski, r. Witajcie!

Piaski, r. Witajcie! Piszemy listy Witajcie! Na początek pozdrawiam Was serdecznie. Niestety nie znamy się osobiście ale jestem waszą siostrą. Bardzo się cieszę, że rodzice Was adoptowali. Mieszkam w Polsce i dzieli nas ocean.

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje Test mocny stron Poniżej znajduje się lista 55 stwierdzeń. Prosimy, abyś na skali pod każdym z nich określił, jak bardzo ono do Ciebie. Są to określenia, które wiele osób uznaje za korzystne i atrakcyjne.

Bardziej szczegółowo

KONKURUJEMY? tekst: Danuta TERPIŁOWSKA

KONKURUJEMY? tekst: Danuta TERPIŁOWSKA Dlaczego KONKURUJEMY? tekst: Danuta TERPIŁOWSKA Czym jest konkurencja, dlaczego się jej boimy, dlaczego z niej korzystamy i dlaczego w ogóle konkurujemy? Konkurencja to nic innego, jak brak wiary w siebie,

Bardziej szczegółowo

KIDSCREEN-52. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodzieży. Wersja dla rodziców

KIDSCREEN-52. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodzieży. Wersja dla rodziców KIDSCREEN-52 Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodzieży Wersja dla rodziców Page 1 of 8 Data: Miesiąc Rok Drodzy Rodzice! Jak się czuje Pani/Pana dziecko? Czy ma jakieś problemy i zmartwienia? Na

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 INSTRUKCJA Poniżej znajdują się twierdzenia dotyczące pewnych cech, zachowań, umiejętności i zdolności,

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Empatyczna komunikacja w rodzinie Beata Kosiacka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 27 marca 2012 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Porozumienie

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi przeżyciami, zmartwieniami, oraz pokazać jak wyglądała nasza fantastyczna przygoda w obcym ale

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

Test: Czy jesteś zmotywowana?

Test: Czy jesteś zmotywowana? Test: Czy jesteś? Jak to się dzieje, że są pośród nas takie osoby, które z łatwością przechodzą na dietę, tracą wagę i tłuszcz i wydaje się to nie być, dla nich, żadnym problemem. Z kolei, inne kobiety,

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406 mgr Zuzanna Krząkała- psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu Uzależnienie od gier

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

GADKI, czyli proste rozmowy na trudne tematy. Rozmowy z dzieckiem dotyczące unikania zagrożeń związanych z wykorzystaniem seksualnym.

GADKI, czyli proste rozmowy na trudne tematy. Rozmowy z dzieckiem dotyczące unikania zagrożeń związanych z wykorzystaniem seksualnym. GADKI, czyli proste rozmowy na trudne tematy. Rozmowy z dzieckiem dotyczące unikania zagrożeń związanych z wykorzystaniem seksualnym. Na podstawie kampanii Fundacji Dzieci Niczyje - przygotowała Agata

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz stylu komunikacji

Kwestionariusz stylu komunikacji Kwestionariusz stylu komunikacji Z każdego stwierdzenia wybierz jedno, które uważasz, że lepiej pasuje do twojej osobowości i zaznacz jego numer. Stwierdzenia w parach nie są przeciwstawne, przy wyborze

Bardziej szczegółowo

Jaki jest poziom Twojej skuteczności i gotowości do życia z pasją?

Jaki jest poziom Twojej skuteczności i gotowości do życia z pasją? Jaki jest poziom Twojej skuteczności i gotowości do życia z pasją? test, BONUS SPECJALNY dla czytelniczek i klientek Inkubatora Kobiecych Pasji Autorka testu: Grażyna Białopiotrowicz Jaki jest poziom Twojej

Bardziej szczegółowo

JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH?

JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH? JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH? Podstawowa zasada radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych:,,nie reaguj, tylko działaj Rodzice rzadko starają się dojść do tego, dlaczego ich

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

Komputer i my Nie można cofnąć czasu i poprawić naszych błędów! Nauczmy się im zapobiegać!!! Bartosz Dulski

Komputer i my Nie można cofnąć czasu i poprawić naszych błędów! Nauczmy się im zapobiegać!!! Bartosz Dulski Komputer sam w sobie nie jest zły. To ludzie czynią go niebezpiecznym! Komputer i my Nie można cofnąć czasu i poprawić naszych błędów! Nauczmy się im zapobiegać!!! Bartosz Dulski Nie wysyłaj swoich zdjęć

Bardziej szczegółowo

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży. Ankieta Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży www.fundamentywiary.pl Pytania ankiety i instrukcje Informacje wstępne Wybierz datę przeprowadzenia ankiety w czasie typowego spotkania grupy młodzieżowej.

Bardziej szczegółowo

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę?

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? Jak motywują się Ci, którzy inspirują się sami? MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? 1. DOBRA WIADOMOŚĆ. 2. MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA I WEWNĘTRZNA. 3. TECHNIKI MOTYWACYJNE. MOTYWACJA czyli co? RODZAJE MOTYWACJI

Bardziej szczegółowo

Ania Bochenek: Jeszcze 2 lata temu ważyłaś 110 kg. Jak to się stało, że Twoja waga pokazywała tak dużą liczbę kilogramów?

Ania Bochenek: Jeszcze 2 lata temu ważyłaś 110 kg. Jak to się stało, że Twoja waga pokazywała tak dużą liczbę kilogramów? Kiedyś ważyłam 110 kg, powiedziałam dość! metamorfoza młodej mamy Marta ma niecałe 30 lat, dwójkę radosnych dzieci, a jej największą pasją i wielką miłością są konie. W przeciągu 2 lat udało jej się zgubić

Bardziej szczegółowo

WOTUW w Czarnym Borze ogłasza nabór na psychoterapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.

WOTUW w Czarnym Borze ogłasza nabór na psychoterapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. WOTUW w Czarnym Borze ogłasza nabór na psychoterapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. List do Was... Dorosłe Dzieci Alkoholików Każdy, kto żyje lub żył w rodzinie, gdzie ktokolwiek nadużywa alkoholu,

Bardziej szczegółowo

PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK!

PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK! PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK! Jesień to niełatwy czas dla naszego samopoczucia mała ilość słońca i krótki dzień nie wpływają na nas pozytywnie. Co zatem zrobić, aby nie tracić energii i nie popadać w stany

Bardziej szczegółowo

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny 20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Gdybyśmy uczyli się tylko biorąc suche fakty, które

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

Lp. Temat Metody Osiągnięcia ucznia: Ścieżka 1. Zaczynamy nowy rok pogadanka dyskusja

Lp. Temat Metody Osiągnięcia ucznia: Ścieżka 1. Zaczynamy nowy rok pogadanka dyskusja Plan pracy lekcji wychowawczych w klasie IV z uwzględnieniem zajęć psychoedukacyjnych. Lp. Temat Metody Osiągnięcia ucznia: Ścieżka 1. Zaczynamy nowy rok szkolny. - potrafi kulturalnie zachować się wobec

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Muffinki z Nutelli. Składniki: 140g mąki pszennej 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej 320g Nutelli 2 całe jajka 2 łyżki mleka.

Muffinki z Nutelli. Składniki: 140g mąki pszennej 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej 320g Nutelli 2 całe jajka 2 łyżki mleka. Muffinki z Nutelli Muffinki z minimalnej ilości składników, specjalnie dla miłośników Nutelli. Po upieczeniu w babeczkach wyczuwa się wyraźnie smak orzeszków. Bardzo czekoladowe, z pewnością są to jedne

Bardziej szczegółowo

Jak nie przejeść się w Święta? Serwis ZnamLek pomoże Ci tego uniknąć!

Jak nie przejeść się w Święta? Serwis ZnamLek pomoże Ci tego uniknąć! Jak nie przejeść się w Święta? Serwis ZnamLek pomoże Ci tego uniknąć! Coraz większymi krokami zbliżają się Święta, a co za tym idzie: wiele pysznych, wyjątkowych i bardzo kalorycznych dań. W naszych głowach

Bardziej szczegółowo

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA Pochwała jest jednym z czynników decydujących o prawidłowym rozwoju psychicznym i motywacyjnym dziecka. Jest ona ogromnym bodźcem motywującym dzieci do działania oraz potężnym

Bardziej szczegółowo

SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!!

SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!! SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!! Relacja ze spotkania z nr 1 rodziną przy wręczeniu paczki. Rodzina wyczekiwała wolontariuszy. Poza panią Anną i Mają był również dziadek,

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Wszelkie prawa zastrzeżone. Matko. córki. Konferencja Kobieta jest trendy 5 marca 2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Matko. córki. Konferencja Kobieta jest trendy 5 marca 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone Matko córki Konferencja Kobieta jest trendy 5 marca 2015 Co się zmieniło? 14%-> 40% 44% 25-34 latków mieszka z rodzicami Wzrosła w latach 2002-2014 liczba 30-34-letnich Polaków

Bardziej szczegółowo

KIDSCREEN-27. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi. Wersja dla dzieci i młodzieży od 8 do 18 lat

KIDSCREEN-27. Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi. Wersja dla dzieci i młodzieży od 8 do 18 lat KIDSCREEN-27 Kwestionariusz zdrowotny dla dzieci i młodych ludzi Wersja dla dzieci i młodzieży od 8 do 18 lat KIDSCREEN-27, Child and Adolescent Version Page 1 of 5 Cześć, Data: Miesiąc Rok Co u ciebie

Bardziej szczegółowo

Część 4. Wyrażanie uczuć.

Część 4. Wyrażanie uczuć. Część. Wyrażanie uczuć. 3 5 Tłumienie uczuć. Czy kiedykolwiek tłumiłeś uczucia? Jeżeli tak, to poniżej opisz jak to się stało 3 6 Tajemnica zdrowego wyrażania uczuć! Używanie 'Komunikatów JA'. Jak pewnie

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V

Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V Tematy i zagadnienia (cele) Korelacja ze ścieżką edukacyjną Metody i środki realizacji Osiągnięcia ucznia (realizacja celów) 1. Jak być dobrym zespołem? zasady

Bardziej szczegółowo

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette)

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette) MODLITWY BLOG MOTYWACYJNY www.leonette.pl Panie, Ty wiesz o najsłodszych mych wspomnieniach, Panie, Ty wiesz o największych mych marzeniach, Panie, Ty wiesz czego dzisiaj tak żałuję, Panie, Ty wiesz czego

Bardziej szczegółowo

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA!

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA! dla dziewczyny Co roku kocham mocniej i pamiętam tak samo. Jedno jest w życiu szczęście, kochać i być kochanym. Z okazji urodzin życzę Ci aby każdy dzień miał kształt Twoich marzeń. Z okazji urodzin życzę

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ

PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ Tematy i zagadnienia (cele edukacyjne) 1. Wybór samorządu klasowego prawa i obowiązki ucznia -kształtowanie postaw patriotycznych i świadomości

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części.

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. ANKIETA Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. Bardzo proszę, abyś czytał/a uważne i udzielił/a odpowiedzi na wszystkie

Bardziej szczegółowo

Czyli jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

Czyli jak budować poczucie własnej wartości u dziecka? Czyli jak budować poczucie własnej wartości u dziecka? Co o sobie myślę? Budować poczucie własnej wartości Co to znaczy? Budować wizję samego siebie. Na podstawie tego, co mówią i jak mówią Rodzice oraz

Bardziej szczegółowo

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

bez względu na to jak się ubierasz, jakiej słuchasz muzyki, gdzie mieszkasz i z kim się przyjaźnisz,

bez względu na to jak się ubierasz, jakiej słuchasz muzyki, gdzie mieszkasz i z kim się przyjaźnisz, Światowy Dzień AIDS obchodzony jest co roku 1 grudnia. Uroczyste obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także zrozumienia problemów związanych z HIV,

Bardziej szczegółowo

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym.

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym. KOSMICZNA ŚWIADOMOŚĆ Kiedy mowa jest o braku świadomi, przeciętny człowiek najczęściej myśli sobie: O czym oni do licha mówią? Czy ja nie jesteś świadomy? Przecież widzę, słyszę i myślę. Tak mniej więcej

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE! SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE! CELE: 1. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin. 2. Uświadomienie dzieciom wagi picia wody. 3. Przekazanie dzieciom wiedzy na

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 (Redaktor) Witam państwa w audycji Blisko i daleko. Dziś o podróżach i wycieczkach będziemy rozmawiać z gośćmi. Zaprosiłem panią Iwonę, panią Sylwię i pana Adama, żeby opowiedzieli

Bardziej szczegółowo

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :) Czy potrafimy rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności? Czy sprawia nam to trudność? Czujemy się zakłopotani tematem? Sami nie wiemy, jak go ugryźć? A może unikamy go całkiem, skoro nas bezpośrednio nie

Bardziej szczegółowo

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Kogo podziwiasz dzisiaj, a kogo podziwiałeś w przeszłości? Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Jaka jest Twoja ulubiona potrawa? Czy wiesz

Bardziej szczegółowo

Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie,

Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie, Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie, natchnienie i niezłomną wiarę w sukces. Dziewczyny, bez

Bardziej szczegółowo

John Gray porusza wiele ciekawych zagadnień. Zwróćmy uwagę na niektóre z nich...

John Gray porusza wiele ciekawych zagadnień. Zwróćmy uwagę na niektóre z nich... Na wakacjach warto poza literaturą piękną, która ma za zadanie zrelaksować i odprężyć, sięgnąć również po lekturę, która może pomóc zrozumieć drugiego człowieka. Absolutną klasyką gatunku jest książka

Bardziej szczegółowo

Chrupiące owsiane ciasteczka

Chrupiące owsiane ciasteczka Chrupiące owsiane ciasteczka Najlepsze, najpyszniejsze i najbardziej chrupiące ciasteczka owsiane, jakie można zrobić w warunkach domowych. Tak właśnie sądzę i będę się tego trzymać ;) A poważnie: naprawdę

Bardziej szczegółowo

Jak pracować z Points-of-You. Dorota Raniszewska

Jak pracować z Points-of-You. Dorota Raniszewska Jak pracować z Points-of-You Dorota Raniszewska Tak wygląda gra coachingowa Points-of-You Notes Książeczka Karty Plansze W środku jest 65 kart, książka z opowiadaniami, cytatami, dobrymi pytaniami, 4 gotowe

Bardziej szczegółowo

Jak rozpoczynać każdy dzień jako Zwycięzca?

Jak rozpoczynać każdy dzień jako Zwycięzca? 8 SPOSOBÓW Jak rozpoczynać każdy dzień jako Zwycięzca? Zacznij dzień jako zwycięzca i stań się zwycięzcą! KRZYSZTOF JANKOWSKI Co charakteryzuje zwycięzcę? Zwycięzcy mają zwyczaj kreowania pozytywnych oczekiwań

Bardziej szczegółowo

http://www.odkryjjakschudnac.pl

http://www.odkryjjakschudnac.pl 7 Pokarmów Automatycznie Spalających Tłuszcz Czy może to być możliwe, że jedzenie niektórych pokarmów może pomóc Ci schudnąć oraz automatycznie spalać tłuszcz bez ćwiczeń lub diet? Odpowiedź na to pytanie

Bardziej szczegółowo

3.2 TWORZENIE WŁASNEGO WEBQUESTU KROK 4. Opracowanie kryteriów oceny i podsumowania

3.2 TWORZENIE WŁASNEGO WEBQUESTU KROK 4. Opracowanie kryteriów oceny i podsumowania 3.2 TWORZENIE WŁASNEGO WEBQUESTU KROK 4 Opracowanie kryteriów i podsumowania Jeśli poważnie i krytycznie podszedłeś do swojej pracy, większą część WebQuestu masz już przygotowaną. Kolej na Kryteria ocen

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych moduł 4 Temat 1, Poziom 2 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO Akademia dla Młodych Moduł 4 Temat 1 Poziom 2 Budowanie wytrwałości Podręcznik prowadzącego Cele szkolenia Każdy może czasem odczuwać stres lub być w słabszej

Bardziej szczegółowo

Pleśniak. Składniki: Wykonanie:

Pleśniak. Składniki: Wykonanie: Pleśniak Jeden z najstarszych przepisów, jaki mam spisany w swoim przepastnym zeszycie w niebieskich okładkach. Niestety nie kojarzę, skąd pochodzi, bo jest w naszej rodzinie od lat. Dzisiaj, zamiast tradycyjnego

Bardziej szczegółowo

Surowa żywność przywróciła równowagę jej życiu

Surowa żywność przywróciła równowagę jej życiu Surowa żywność przywróciła równowagę jej życiu Tłumaczenie: Barbara Ziemer Mieszkanka Newcastle, Suzanne Thomas poznała tajemnice diety ożywionego pokarmu i pragnie dzielić się swoimi spostrzeżeniami z

Bardziej szczegółowo

Mam jednak nadzieję, że te ćwiczenia Ci się przydadzą :)

Mam jednak nadzieję, że te ćwiczenia Ci się przydadzą :) Przygotowałam dla Ciebie trzy ćwiczenia, które mogą pomóc Ci pisać w oryginalny sposób. Niestety, każdy z nas inaczej postrzega oryginalność dlatego ja zajęłam się tylko tym, co udało mi się rozpracować.

Bardziej szczegółowo

Pultusk24 Walentynkowe wiersze

Pultusk24 Walentynkowe wiersze Walentynka nr 1 To nasze pierwsze Walentynki po ślubie, a ja to święto niesłychanie lubię. W dniu zakochanych 14 lutego Zdarzyć się może coś wyjątkowego. Składam Ci więc Mężu z serca wprost życzenia, by

Bardziej szczegółowo

Duchowa Mądrość ZDROWIU I UZDRAWIANIU HAROLD L D KLEMP

Duchowa Mądrość ZDROWIU I UZDRAWIANIU HAROLD L D KLEMP Duchowa Mądrość o ZDROWIU I UZDRAWIANIU e HAROLD L D KLEMP P Duchowa Mądrość o ZDROWIU I UZDRAWIANIU HAROLD KLEMP E ECKANKAR www.eckankar.org Duchowa Mądrość o zdrowiu i uzdrawianiu Copyright 2008 ECKANKAR

Bardziej szczegółowo

Raport o kursie. Strona 0. www.oczyszczanieumyslu.pl www.czystyumysl.com

Raport o kursie. Strona 0. www.oczyszczanieumyslu.pl www.czystyumysl.com Raport o kursie Strona 0 Raport o kursie Marcin Tereszkiewicz Raport o kursie Strona 1 Oczyszczanie Umysłu Oczyść swój umysł aby myśleć pozytywnie i przyciągać to czego chcesz Raport o kursie Strona 2

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

mgr Marzanna Mróz Zadania dla rodziców. Rola wychowania do świadomego korzystania z Internetu.

mgr Marzanna Mróz Zadania dla rodziców. Rola wychowania do świadomego korzystania z Internetu. mgr Marzanna Mróz Zadania dla rodziców. Rola wychowania do świadomego korzystania z Internetu. 1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Siecią. Spróbujcie

Bardziej szczegółowo

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Część 11. Rozwiązywanie problemów. Część 11. Rozwiązywanie problemów. 3 Rozwiązywanie problemów. Czy jest jakiś problem, który trudno Ci rozwiązać? Jeżeli tak, napisz jaki to problem i czego próbowałeś, żeby go rozwiązać 4 Najlepsze metody

Bardziej szczegółowo

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy II ETAP AKTYWIZACJI MATERIAŁY DLA BENEFICJENTÓW/BENEFICJENTEK CO TO SĄ EMOCJE? EMOCJE

Bardziej szczegółowo

Dorota Sosulska pedagog szkolny

Dorota Sosulska pedagog szkolny Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień. Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają

Bardziej szczegółowo

30 Najskuteczniejszych Afirmacji Pieniędzy i Bogactwa. Mark Hubert Kamerton Skuteczne Afirmacje www.skuteczneafirmacje.com

30 Najskuteczniejszych Afirmacji Pieniędzy i Bogactwa. Mark Hubert Kamerton Skuteczne Afirmacje www.skuteczneafirmacje.com 30 Najskuteczniejszych Afirmacji Pieniędzy i Bogactwa Mark Hubert Kamerton Skuteczne Afirmacje www.skuteczneafirmacje.com Witaj. Chciałbym dzisiaj podzielić się z Tobą moim kilkunastoletnim doświadczeniem

Bardziej szczegółowo

ZAŁĄCZNIK: 6 WYMIARÓW ŻYCIA. S2-Efektywne radzenie sobie ze stresem jako czynnik zwiększający kompetencje interpersonalne.

ZAŁĄCZNIK: 6 WYMIARÓW ŻYCIA. S2-Efektywne radzenie sobie ze stresem jako czynnik zwiększający kompetencje interpersonalne. Strona1 ZAŁĄCZNIK: 6 WYMIARÓW ŻYCIA S2-Efektywne radzenie sobie ze stresem jako czynnik zwiększający kompetencje interpersonalne. Praca zawodowa to ważny aspekt życia. Aby uniknąć stresu warto zaplanować,

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. Dzieci z natury są spontaniczne i mało krytyczne. Trudno im również ocenić jak powinny zachować się w danej sytuacji, aby były bezpieczne. Nasze

Bardziej szczegółowo

Witaj! SuperKid.pl Zapewnij dzieciom dobry start!

Witaj! SuperKid.pl Zapewnij dzieciom dobry start! cz.1 Witaj! Matematyka to jeden z tych przedmiotów, który sprawia wielu dzieciom spore trudności. W obiegowych opiniach, jakie krążą między nauczycielami czy rodzicami, dzieli się dzieci na zdolne i mało

Bardziej szczegółowo