Dobra logistyka za przewodnika

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dobra logistyka za przewodnika"

Transkrypt

1 Forward Thinking NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL okiem eksperta Dobra logistyka za przewodnika Okiem eksperta transport nawet na krańce świata PRODUKTY Mamy know-how Rozwiązania DHL Global Forwarding dla branży farmaceutycznej trendy nowy wymiar transportu Zmiany w przepisach, rozwój przestrzeni wirtualnej a co na to logistyka? news Szpule do Laosu Dział Projektów Przemysłowych podjął kolejne niestandardowe wyzwanie News Międzyplanetarny łańcuch dostaw NEWS TRENDY no limits PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

2 FORWARD THINKING NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL POLSKA ŚWIAT SZPULE DO LAOSU Dział Projektów Przemysłowych DHL Global Forwarding, specjalizujący się w transporcie elementów ponadgabarytowych, podjął kolejne niestandardowe wyzwanie wysyłkę 30 szpul ponadgabarytowych z Polski do Tajlandii. TRZY MIEJSCA W GÓRĘ W IX edycji rankingu Top 500 DHL Global Forwarding zajął czwarte miejsce, po raz kolejny plasując się na bardzo wysokiej pozycji w zestawieniu 500 największych i najbardziej efektywnych ekonomicznie firm w branży logistycznej. W poprzedniej edycji badań, za 2011 r., DHL GF znalazł się na miejscu siódmym. Ranking Top 500 powstaje na podstawie wyników badania za pomocą narzędzia Top 1500, służącego do pomiaru rynku usług logistycznych. Ranking jest przygotowywany przez agencję badań rynkowych DGC we współpracy z magazynem Track & Business Polska. W badaniu mierzone jest tempo rozwoju firmy, a pod uwagę brane są m.in. takie czynniki, jak: przychody ze sprzedaży, dynamika sprzedaży, marża operacyjna, rentowność kapitału własnego i rotacja aktywów. NEWS TRENDY NO LIMITS PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

3 Szpule, każda o średnicy 3,4 m i wadze blisko 22 t, były przeładowywane w Gdyni do kontenerów specjalistycznych typu flat rack. Dalej przez Hamburg i Singapur były przewożone drogą morską do Laem Chabang, a następnie drogą lądową do Laosu. Gumowa taśma nawinięta na szpule, które były przedmiotem transportu, jest wykorzystywana na taśmociągach w kopalniach odkrywkowych na całym świecie. Zadanie to zleciła firma Sempertrans, jeden z czterech filarów Semperit Group, światowej rangi przedsiębiorstwa działającego w branży przemysłu gumowego i tworzyw sztucznych.

4 FORWARD THINKING NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL POLSKA ŚWIAT WIELKI I BUNKA W NOWYCH DOMACH PRZEZ ATLANTYK Z LUFTHANSĄ Z NIEMIEC DO GHANY Niemiecki oddział DHL Global Forwarding odpowiadał za transport 125 maszyn budowlanych z Niemiec do Ghany DHL Global Forwarding podpisał umowę z oddziałem Lufthansy Lufthansa Technik Logistik Services GmbH MIĘDZYPLANETARNY ŁAŃCUCH DOSTAW OUTSOURCING W FARMACJI A LOGISTYKA KIERUNEK AFRYKA NEWS TRENDY NO LIMITS PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

5 OUTSOURCING W FARMACJI A LOGISTYKA Sektor health care, przez lata stroniący od outsourcingu, coraz więcej usług zleca podwykonawcom z regionów, w których ponoszone są mniejsze koszty, a także pozwala partnerującym firmom na przejmowanie odpowiedzialności za rozwijanie sieci dystrybucji. Rozwój branży oraz coraz większa dywersyfikacja i specjalizacja graczy na rynku skłaniają do przekazywania części obowiązków przedsiębiorstwom o większym zasięgu i know-how. Jedną z branż, które najbardziej zyskają na outsourcingu sektora health care, będzie logistyka. Do obowiązków spedytorów, takich jak DHL, będzie należało nie tylko zapewnienie usługi transportowej, ale również pakowanie oraz dostarczanie zleceń i faktur. Rozwój nauki, m.in. genetyki i terapii komórkowej, będzie wymagał od spedytorów coraz bardziej wyszukanych rozwiązań technologicznych. JAK PRZEWIDUJE MAGAZYN PHARMACEUTICAL COMMERCE, TYLKO W 2014 R. BRANŻA FARMACEUTYCZNA WYDA OKOŁO 5,58 MLD DOLARÓW NA LOGISTYKĘ W ŁAŃCUCHU CHŁODNICZYM, A DODATKOWO 3 MLD DOLARÓW NA USŁUGI TRANSPORTOWE ZWIĄZANE Z PRÓBAMI KLINICZNYMI.

6 WIELKI I BUNKA W NOWYCH DOMACH Nie co dzień transportujemy słonia. Nic dziwnego, że zespoły DHL Global Forwarding w Gruzji i Armenii z wielkim zaciekawieniem podjęły się wyzwania, kiedy został im zlecony transport dwóch ogromnych zwierząt. Placówki zoo w Jerewaniu, w Armenii oraz w Tibilisi, w Gruzji, postanowiły zamienić dwa samce słonia w ramach programu rozmnażania zwierząt. 19-letni Wielki, ważący 4,5 t, został przetransportowany do Gruzji, natomiast sześcioletni Bunka, ważący tonę, został przewieziony do Armenii. W obu krajach obowiązują specyficzne przepisy i ograniczenia dotyczące transportu ładunku o niestandardowych wymiarach i wadze. Specjaliści DHL GF musieli przeprowadzić specjalną analizę drogową w celu wytyczenia odpowiedniej trasy, zdobyć pozwolenia na przejazd przez miasta w ciągu dnia, a także zorganizować obowiązkową policyjną eskortę na terenie Gruzji. Zamówiony został 50-tonowy dźwig, do załadunku i wyładunku skrzynia, w której przewożony był Wielki miała 3,33 m wysokości. Przez cały czas podróży, która trwała prawie dobę, słoniom towarzyszył zastęp weterynarzy. Słonie zaaklimatyzowały się w swoich nowych domach, a dla pracowników DHL GF było to kolejne, pełne emocji zadanie zakończone sukcesem.

7 MIĘDZYPLANETARNY ŁAŃCUCH DOSTAW Kwestie logistyki w codziennych, przyziemnych projektach często wydają się skomplikowane. Jeśli jednak przeanalizujemy następujący scenariusz: transport sprzętu mogącego uratować życie kosmonautom na trasie ponad 54 mln km pomiędzy dwoma planetami, to wyzwania na Ziemi, dotyczące spedycji, wydadzą się dziecinnie proste. Prywatni przedsiębiorcy biorą już udział w zapewnianiu dostaw do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Teraz specjaliści od logistyki przygotowują strategię transportu dla pierwszej załogowej wyprawy na Marsa oraz powtórnej misji na Księżyc. Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) opracowali projekt zarządzania międzyplanetarnym łańcuchem dostaw. Grupa badaczy pod kierownictwem Olivera de Wecka opracowała specjalne oprogramowanie SpaceNet, które symuluje nadzór nad przepływem pojazdów, załogi oraz towarów przez kosmos do orbity, a później na powierzchnię planety. CZY WIESZ, ŻE PRZEWÓZ 1 KG ŁADUNKU PRZEZ ORBITĘ GEOSYNCHRONICZNĄ KOSZTUJE 15 TYS. DOLARÓW, A POSADZENIE GO NA POWIERZCHNI KSIĘŻYCA OKOŁO 41 TYS. DOLARÓW. Dowiedz się więcej o przygotowaniach do pierwszej załogowej wyprawy na Marsa:

8 Z NIEMIEC DO GHANY DHL Global Forwarding z powodzeniem przetransportował 125 maszyn budowlanych z Niemiec do Ghany. Zleceniodawcą była firma konstrukcyjna GP Günter Papenburg AG. Ładunek ważący łącznie 1596 t został dostarczony drogą morską, a w porcie w Hamburgu na transport czeka jeszcze 80 elementów konstrukcyjnych. Zespół realizujący projekt był odpowiedzialny za całościowe zarządzanie transportem, od opieki nad niezapakowanym jeszcze ładunkiem w Hamburgu, przez transport morski okrętami ro-ro, po ubezpieczenie wartościowych dóbr. Po dotarciu do ghańskiego portu w Temie obowiązek dalszej dystrybucji sprzętu przejęły lokalne władze. W Temie obowiązek dalszej dystrybucji sprzętu przejęły lokalne władze.

9 KIERUNEK AFRYKA Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w 2014 r. wzrost gospodarczy na kontynencie afrykańskim wyniesie 2,8 proc., a według prognoz IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) w kolejnych czterech latach Afryka będzie najszybciej rozwijającym się regionem świata. Coraz więcej firm decyduje się lokować swoje inwestycje na tym kontynencie. Do najprężniej rozrastających się rynków należą Etiopia, Ghana i Nigeria z najwyższym PKB w Afryce wynoszącym 509,9 mld dolarów. Do wzrostu gospodarczego przyczynia się postęp w branży e-commerce, technologii, produkcji przemysłowej, budownictwie oraz sektorze usług, ale przede wszystkim intensywny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.afryka Subsaharyjska jest więc kolejnym ważnym rynkiem dla firm logistycznych. Jeśli prognozy specjalistów się sprawdzą i ta tendencja się utrzyma, DHL będzie rozbudowywał swoją sieć w tym regionie. Dlaczego Afryka? Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2014 r. wzrost gospodarczy kontynentu wyniesie 2,8 proc. IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) prognozuje, że w najbliższych czterech latach Afryka będzie najszybciej rozwijającym się regionem świata. Nigeria jest krajem z najwyższym PKB w Afryce, wynoszącym 509,9 mld dolarów.

10 PRZEZ ATLANTYK Z LUFTHANSĄ DHL Global Forwarding podpisał umowę z oddziałem Lufthansy Lufthansa Technik Logistik Services GmbH na transatlantycki transport zapasowych części i narzędzi. Roczny wolumen będzie wynosił około 25 tys. dostaw rocznie o łącznej wadze 550 t. Ładunek będzie przewożony z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, a także z Kanady, Meksyku, Puerto Rico do Niemiec. Poza dostawą części do magazynów LTLS DHL GF będzie organizował pilne przesyłki, zajmie się transportem części AOG (Aircraft on Ground) oraz materiałów obarczonych ryzykiem. Oprócz oferowanych usług w ramach własnego frachtu lotniczego DHL GF będzie wspierał LTLS w obsłudze wieży kontrolnej klienta.

11 FORWARD THINKING NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL WIRTUALNA PRZYSZŁOŚĆ ODPRAW CELNYCH NOWY WYMIAR TRANSPORTU TRENDY WIRTUALNA PRZYSZŁOŚĆ ODPRAW CELNYCH DHL Global Forwarding jako pierwszy w branży wprowadził do obsługi celnej centralny system zarządzania i ma jasny cel 100 proc. przesyłek odprawianych przed dotarciem do celu. MONIKA OLESIŃSKA Kierownik Agencji Celnej DHL Global Forwarding To nowatorskie rozwiązanie usprawniające proces odprawy wyznacza kierunek, w którym podążać będą rynek oraz instytucje obsługi celnej. W niedalekiej przyszłości fizyczne spotkanie z urzędnikiem będzie należało do rzadkości, a cały proces odpraw będzie się odbywał w przestrzeni wirtualnej. Tak to działa System został zaimplementowany na szeroką skalę w zeszłym roku. Pozwala określić ważność przesyłek i ustala kolejność ich odprawiania. W efekcie czas obsługi deklaracji celnych we frachtach lotniczym i morskim skrócił się z godziny do około 15 minut. To narzędzie pozwala firmie sprawdzać wyniki i wydajność, a także wyłapuje elementy, które wymagają poprawy. Systemem zarządza jedna osoba, a wszyscy agenci celni DHL GF pracują zdalnie z placówek w Polsce NEWS TRENDY NO LIMITS PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

12 WIRTUALNA PRZYSZŁOŚĆ ODPRAW CELNYCH i za granicą. Z kolei menadżerowie decydujący o logistycznych kontraktach muszą analizować wiele zmiennych. Ważne są oczywiście koszty, ale liczy się też czas tranzytu, bezpieczeństwo przewożonych towarów oraz sprawna obsługa odpraw celnych. Odprawa w drodze Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba przesyłek odprawianych w drodze, czyli nim dotrą one do miejsca docelowego. System pozwala na sprawne przekazywanie klientowi informacji o tym, na jakim etapie jest przesyłka, czy została wytypowana do kontroli i jakie dokumenty należy przygotować. Dużą wartością jest również wiedza ekspercka agentów celnych DHL GF na temat rynku europejskiego oraz światowego, umożliwiająca profesjonalne doradztwo, także w nietypowych sprawach. Ich praca jest ściśle powiązana z legislacją kraju i przepisami UE. Regulacje się zmieniają, przepisy są coraz dogodniejsze i prostsze, urzędy celne również wprowadzają centralne zarządzanie pracą. Finalnie procedury będą przeprowadzane wirtualnie, a wszystkie urzędy będą działały jak DHL GF obecnie. Służba celna dąży do tego, by przepływ towarowy był płynny, szybki, tak aby móc odbiurokratyzować czynności na granicach i postawi na kontrole postimportowe, jak np. w Niemczech. Centralny system zarządzania w DHL GF realizuje rocznie 7 mln zgłoszeń celnych, korzysta z wiedzy i doświadczenia zespołu liczącego 4100 specjalistów, jest obecny w ponad 200 krajach na świecie, skrócił obsługę deklaracji celnych we frachtach lotniczym i morskim z godziny do około 15 minut, dąży do tego, aby 100 proc. przesyłek było odprawianych przed dotarciem do celu. W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI FIZYCZNE SPOTKANIE Z URZĘDNIKIEM BĘDZIE NALEŻAŁO DO RZADKOŚCI, A CAŁY PROCES ODPRAW BĘDZIE SIĘ ODBYWAŁ W PRZESTRZENI WIRTUALNEJ.

13 FORWARD THINKING NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL WIRTUALNA PRZYSZŁOŚĆ ODPRAW CELNYCH NOWY WYMIAR TRANSPORTU TRENDY NOWY WYMIAR TRANSPORTU Do 2020 r. przewidywany jest dziesięciokrotny rozrost przestrzeni wirtualnej. Rozwój ten, połączony ze zmianami w przepisach dotyczących handlu, będzie miał ogromny wpływ na branżę logistyczną. Nowoczesny biznes opiera się przede wszystkim na szybkim i efektywnym przepływie informacji, a internet jest narzędziem wspierającym ich obieg w największym stopniu. Natychmiastowy dostęp do danych wspomagających proces decyzyjny oraz umiejętność ich selekcjonowania i korzystania z wirtualnych źródeł to dziś podstawa konkurencyjności firm. Dzięki internetowi powstał nowy kanał sprzedaży, który napędza przede wszystkim krajową i międzynarodową działalność kurierską. Nieuniknione jest również przeniesienie do wirtualnej przestrzeni sprzedaży i obsługi usług frachtowych. Dzięki temu będzie możliwe zakupienie frachtu morskiego online na bazie cennika, śledzenie postępów transportu czy nawet sterowanie warunkami termicznymi ładunku w podróży. Szybkie ruchy W logistyce, oprócz uproszczenia procedur, wirtualna przestrzeń wspomaga procesy komunikacyjne. Internet powoduje, że ruch dokumentów, a tym samym towarów, przyspieszył, informacje z drugiego końca świata mogą pojawić się u nas w kilka sekund. Powstają platformy informatyczne ułatwiające wymianę informacji między armatorami, spedytorami i klientami. Partnerzy biznesowi mogą również NEWS TRENDY NO LIMITS PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

14 NOWY WYMIAR TRANSPORTU zbudować bezpośrednie interfejsy między swoimi systemami i wymieniać informacje za pomocą komunikatów EDI. W logistyce magazynowej istnieją już w pełni zautomatyzowane magazyny, zarządzane przez techników IT. Nietrudno więc wyobrazić sobie, że w przyszłości aplikacje komputerowe i maszyny będą w stanie prawie w 100 proc. zastąpić człowieka. Nastąpi to jednak tylko w odniesieniu do powtarzalnych czynności. W sytuacjach nietypowych, których nie brakuje w transporcie międzynarodowym, to wciąż człowiek będzie musiał podejmować decyzje rozwiązujące sytuację kryzysową. Również klasyczny transport będzie nadal realizowany przez ludzi i pojazdy, wirtualna przestrzeń będzie jednak coraz szerzej wykorzystywana do wymiany informacji elektronicznej i dokumentacji. JAK WYNIKA Z 7. BADANIA DIGITAL UNIVERSE, PRZEPROWADZONEGO PRZEZ FIRMĘ IDC NA ZLECENIE EMC CORPORATION, DO 2020 R. ROZMIARY CYFROWEGO WSZECHŚWIATA WZROSNĄ DZIESIĘCIOKROTNIE OD 4,4 BLN GIGABAJTÓW DO 44 BLN GIGABAJTÓW. Człowiek w logistyce niezastąpiony Do tej pory na rynku nie pojawiły się aplikacje na tyle inteligentne, aby mogły w pełni zastąpić człowieka. Nawet jeżeli odprawa będzie w całości wirtualna, to nadal będzie dochodziło do fizycznego sprawdzenia zgodności przemieszczającego się towaru z zadeklarowaną wartością. Dodatkowo w branży logistycznej pojawiają się bariery natury formalnoprawnej (cła, VAT, dokumentacja). Jeśli wraz z postępem liberalizacji handlu przepisy będą w ciągu kolejnych dekad łagodzone lub znoszone, logistyka będzie przenosić coraz więcej procesów do sfery wirtualnej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w krajach takich jak Rosja, w których administracja państwowa związana z odprawami celnymi nie jest tak uproszczona i zinformatyzowana jak np. w Unii Europejskiej, proces ten będzie trwał znacznie dłużej.

15 FORWARD THINKING NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL PUMY PACYFIKU CORAZ PRĘŻNIEJSZE NO LIMITS PUMY PACYFIKU CORAZ PRĘŻNIEJSZE Za sprawą przemian politycznych i reform gospodarczych Peru, Chile i Kolumbia są dzisiaj nazywane nowymi latynoskimi bohaterami albo pumami Pacyfiku. Przywykliśmy do myślenia o Ameryce Łacińskiej jako kontynencie rozwijającym się i rosnącym w biznesową siłę głównie za sprawą Brazylii i Meksyku. Tymczasem dziś do grona koni pociągowych gospodarki regionu coraz częściej aspirują kraje, które w ciągu ostatnich 30 lat zaliczano do najbiedniejszych na naszym globie. Niska inflacja, wysoki wzrost PKB, kontrola deficytu budżetowego banków centralnych oraz przepisy przyjazne inwestorom i przedsiębiorstwom stwarzają w Peru, Chile i Kolumbii przyjazne warunki do rozwoju biznesu. Przewidywalne i bezpieczne W tych trzech krajach do końca roku przewiduje się minimalny wzrost gospodarczy na poziomie 4,5 proc. Oczywiście, podobnie jak cały region, kraje te borykają się z takimi problemami jak uboga infrastruktura ora utrudniony dostęp Chile, Peru dowiedz się więcej Panama Kolumbia Stolica: Bogota Liczba ludności: 45,7 mln Powierzchnia: km kw. DHL w Kolumbii Liczba oddziałów: 33 Terminal: 1 Liczba centrów serwisowych: 13 Liczba stref dostaw: 10 Flota pojazdów: 109 Tumaco Turbo Pereira Ibaqué Pasto Cali Cartagena Bucaramanga Medellín Peru Cúcuta Florencia Bogota Mitú Venezuela Leticia Brazil NEWS TRENDY NO LIMITS PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

16 PUMY PACYFIKU CORAZ PRĘŻNIEJSZE do edukacji i opieki zdrowotnej. Nad Kolumbią ciąży widmo ataków terrorystycznych z powodu stosunkowo dużej przestępczości związanej z handlem narkotykami. Jednak w opinii ekonomistów są to kraje przewidywalne i bezpieczne dla inwestycji i rozwijania biznesu. Ich głównymi partnerami w wymianie handlowej są Stany Zjednoczone i Chiny. Nastawione na rozwój Financial Times donosi, że w najbliższych latach rząd Chile zainwestuje ze środków prywatnych i państwowych 15,7 mld dolarów na poprawę dróg i kolei. Peru, które w 2019 r. będzie organizatorem Pan American Games w Limie (jest to trzecia co do wielkości impreza sportowa na świecie), zamierza przeznaczyć 20 mld dolarów na doinwestowanie infrastruktury. W planie jest wybudowanie centrum logistycznego, które połączy operacje lotnicze w Limie z portem w Callao, oraz budowa lotniska międzynarodowego w głębi lądu, w Chinchero-Cusco. Rząd Kolumbii planuje zainwestować 25 mld dolarów w przedsięwzięcie, które zakłada zrealizowanie 47 różnych projektów, w większości dotyczących rozwoju siatki połączeń drogowych oraz poprawy warunków socjalnych. W Peru, Chile i Kolumbii populacja wynosi łącznie 95 mln. Wraz z coraz liczniejszą i majętniejszą klasą średnią rośnie zapotrzebowanie w sektorze handlu detalicznego, zwiększa się sprzedaż samochodów, AGD, RTV oraz sprzętu high-tech. Rozkwit przeżywają branże powiązane z górnictwem oraz przetwórstwem ropy naftowej, a także branża IT i usługi bankowe. Co mówią liczby? 95 mln tyle wynosi populacja Chile, Kolumbii i Peru. 4,5 proc. taki minimalny wzrost gospodarczy przewiduje się w tych krajach do końca roku. 15,7 mld dolarów zainwestuje rząd Chile ze środków prywatnych i państwowych na poprawę dróg i kolei. 20 mld dolarów przeznaczy Peru na doinwestowanie infrastruktury. 25 mld dolarów zamierza zainwestować rząd Kolumbii m.in. w rozbudowę siatki połączeń drogowych oraz poprawę warunków socjalnych. DLACZEGO PERU, CHILE I KOLUMBIA? NISKA INFLACJA, WYSOKI WZROST PKB, KONTROLA DEFICYTU BUDŻETOWEGO BANKÓW CENTRALNYCH ORAZ PRZEPISY PRZYJAZNE INWESTOROM I PRZEDSIĘBIORSTWOM SPRZYJAJĄ ROZWOJOWI BIZNESU W TYCH KRAJACH.

17 Iquique centrum wsparcia dla frachtu lotniczego oraz morskiego frachtu towarowego krajów graniczących z Chile od północnej strony (Argentyny, Boliwii i Peru). CHILE: DEMOGRAFIA Antofagasta obsługa przedsiębiorstw górniczych oraz projektów przemysłowych, głównie w oceanicznym frachcie towarowym. 3. Valparaíso centrum obsługi chilijskiego importu i eksportu frachtu oceanicznego. Demografia: Ludność: 17 mln Przyrost naturalny w 2010 r.: 6 proc. Przyrost naturalny w 2011 r.: 5,2 proc. Stopa bezrobocia: 7,1 proc. Produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca: 15 tys. dolarów 4. Santiago centrum obsługi chilijskiego importu i eksportu frachtu lotniczego. Lokalizacje DGF: Huechuraba: siedziba główna Lotnisko: Dział Operacyjny 5. Conceptión centrum współpracy z przedsiębiorstwami przemysłowymi zlokalizowanymi na południu. Rejon przemysłu leśnego. Geografia: 4270 km długości i przeciętnie 200 km szerokości Główne lotniska i porty: Porty: Valparaíso, San Antonio, Iquique i Talcahuano Lotniska:międzynarodowy port lotniczy Santiago

18 DHL W PERU Lima Arequipa Siedziba główna: Lima Rok założenia: 1979 r. Liczba pracowników: ok. 180 Przychody: 65 mln euro Dostawy/rok: ok. 60 tys. Tony/rok: ok. 185 tys. TEU/rok: +25 tys. Obiekty magazynowe: 4 Powierzchnia obiektów magazynowych: tys. m kw.

19 Forward Thinking NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL Mamy know-how Iwona Połowicz Kierownik Działu Rozwoju Produktu Lotniczego Farmacja należy do kluczowych sektorów obsługiwanych przez DHL Global Forwarding, dlatego nieustannie poszerzamy nasze usługi, dopasowując je do potrzeb stale rozwijającego się rynku. produkty Mamy know-how Dlaczego firmy z branży farmaceutycznej coraz więcej usług logistycznych zlecają specjalistycznym podwykonawcom i co wyróżnia DHL Global Forwarding na tle konkurencji? Po pierwsze branża farmaceutyczna w ostatnich latach mocno się rozwija. Po drugie wraz z postępem nauki łańcuch dostaw staje się bardziej złożony, co stawia producentom coraz wyższe wymagania. Po trzecie powstają coraz bardziej szczegółowe, restrykcyjne przepisy (Good Distribution Practice GDP, ogłoszone w 2013 r.), które sprawiają, że firmy farmaceutyczne kładą duży nacisk na audyt procesu produkcji oraz dystrybucji. Dlatego rośnie rola firm logistycznych, zwłaszcza tych o globalnym zasięgu oraz z wieloletnim doświadczeniem oraz szerokim zakresem usług. Szczególnie obserwujemy wzrost na rynku przewozów międzynarodowych, zwłaszcza jeżeli chodzi o transport lotniczy. THERMONET jedyny na rynku Niewątpliwym atutem DHL Global Forwarding jest to, że firma działa niemal na całym świecie. Rozwijany przez DHL, specjalnie dla branży farmaceutycznej, THERMONET do końca tego roku będzie obejmował 60 lokalizacji, pokrywając około 90 proc. głównych tras frachtu związanego z opieką zdrowotną. THERMONET to sieć usług frachtu lotniczego w temperaturze kontrolowanej, wspierająca firmy farmaceutyczne NEWS TRENDY no limits PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

20 mamy know-how w spełnianiu wymogów wyznaczanych przez GDP. Produkt został stworzony zgodnie z wytycznymi GDP oraz jakościowym systemem zarządzania. Serwis jest wspomagany przez zaawansowaną platformę IT oraz solidny, zautomatyzowany system monitoringu temperatury. Logistyka na chłodno Większość preparatów farmaceutycznych i medycznych lubi umiarkowane temperatury, dlatego jednym z najważniejszych zadań firmy logistycznej jest utrzymanie stałej temperatury w transporcie. Nie zawsze jest to proste, np. podczas rozładunku i transferu z magazynu lotniskowego. DHL GF jest pierwszym europejskim operatorem logistycznym, który podpisał porozumienie dzierżawy z firmą CSafe czołowym dostawcą kontenerów chłodniczych i grzewczych na rynku przewozów lotniczych w temperaturze kontrolowanej. Przestrzegamy procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo produktów klienta, m.in. stosujemy specjalne oznakowanie towaru wrażliwego na temperaturę, do transportu używamy kilku rodzajów specjalistycznych kontenerów (m.in. atrakcyjne cenowo i przyjazne środowisku pallet shippery) oraz szerokiej gamy opakowań styropianowych. Można na nas polegać W transporcie farmaceutyków czas dostawy jest równie ważny jak temperatura. Szybkość i terminowość to kluczowe czynniki efektywnego i profesjonalnego przewozu towarów wrażliwych. Dlatego transportujemy produkty drogą powietrzną, korzystając ze sprawdzonych linii lotniczych oferujących serwisy przeznaczone do tego rodzaju przesyłek. Zapewniają one m.in. załadunek oznakowanego towaru w ostatniej kolejności i rozładunek w pierwszej kolejności, tak aby jak najkrócej przebywał w strefie pozbawionej kontroli temperatury. Sprawdzamy?! Zawsze! Przy wyborze spedytora należy zwrócić uwagę na to, czy zapewnia on utrzymanie temperatury w relacji lotnisko lotnisko, czy też drzwi drzwi. To drugie rozwiązanie DHL Global Forwarding oferuje już od wielu lat. W tym celu firma wynajmuje wspomniane wyżej kontenery oraz wykorzystuje specjalne samochody chłodnie. Stała kontrola temperatury jest prowadzona na każdym etapie transportu, również w portach przeładunkowych, dzięki umieszczeniu w przesyłce specjalnych rejestratorów, tzw. data loggerów. Co istotne, kontrola w kontenerach dotyczy także ich prawidłowego funkcjonowania, stanu baterii, czy zawartości suchego lodu warto również wspomnieć, że DHL GF, jako jeden z nielicznych spedytorów, dysponuje zespołem specjalistów posiadających certyfikaty uprawniające do przewozu towarów z grupy DGR (towary niebezpieczne), do których należą m.in. produkty farmaceutyczne chłodzone suchym lodem.

21 Forward Thinking NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL Transport nawet na krańce świata Dobra logistyka za przewodnika W logistyce zdarzają się nietypowe zadania. Podczas transportu niestandardowego ładunku niezbędne są specjalistyczna wiedza i zgranie zespołu, ale również duża wyobraźnia. Transport multimodalny na drugi koniec świata w tym jako spedytor się sprawdzamy. Projekty Przemysłowe to jeden z trzech głównych produktów, obok frachtu morskiego i lotniczego, w ofercie DHL Global Forwarding. Nasz dział zajmuje się logistyką transportu przesyłek o nietypowych gabarytach, wymagających indywidualnego podejścia, wyjątkowych rozwiązań i często dłuższego czasu realizacji. Powstał przede wszystkim z myślą o klientach z sektorów: Oil and Gas, Mining, Power and Renewables. Duże ryzyko duże wyzwanie Zdarzają się przesyłki obarczone dużym ryzykiem, również finansowym. Niedawno przewieźliśmy ze Monika Piotrowska Kierownik Działu Projektów Przemysłowych DHL Global Forwarding okiem eksperta Transport nawet na krańce świata NEWS TRENDY no limits PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

22 Transport nawet na krańce świata Stanów Zjednoczonych kabiny rentgenowskie do celów przemysłowych. Był to ładunek niezwykle cenny, o wartości 1,5 mln dolarów. Naszym klientem była firma zajmująca się produkcją komponentów i silników lotniczych. Kabiny przed wysyłką zostały odpowiednio zabezpieczone i zapakowane, by rozpocząć transport morski w ładowni statku, a następnie drogą lądową zostały dostarczone do Polski. Ze względu na znaczącą wagę projektu dostawa na każdym jej etapie była szczegółowo koordynowana i ściśle monitorowana. Obecnie realizujemy wysyłkę 30 szpul z taśmą gumową z Polski do Tajlandii. Taśma jest wykorzystywana w kopalniach odkrywkowych. Szpule są nietypowe, ze względu na ich rozmiar mają od 3 m do 4 m wysokości, ważą od 20 t do 40 t. Transportem drogowym dostarczymy towar do portu w Gdyni. Tam szpule zostaną przeładowane na specjalistyczny sprzęt typu flat rack i dalej, profesjonalnie zabezpieczone popłyną do portu w Tajlandii. Cały proces zajmie około 3 tygodni. Barki, dźwigi, ekspertyzy Transport na pierwszy rzut oka może się wydawać banalny trzeba coś przewieźć z punktu A do punktu B. Natomiast w trakcie szczegółowej analizy okazuje się, że pojawia się szereg problemów wymagających rozwiązania. Gabaryty ładunku nie pozwalają na przejazd daną drogą i należy szukać możliwości alternatywnych np. transportu kolejowego albo transportu śródlądowego. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo transportu, zorganizować przeładunek w porcie, specjalistyczne pakowanie. Konieczny jest dobór odpowiedniego typu naczepy transportowej pod konkretny ładunek, a sam transport często wymaga dodatkowych przedsięwzięć, m.in.: objazdu trasy, ekspertyzy mostowej, podnoszenia trakcji, demontaży infrastruktury drogowej czy wycinki drzew. Zdarza się, że ładunek trzeba usadowić w miejscach odległych, gdzie nie ma prądu i infrastruktury. Bywało, że w ramach projektu musieliśmy wzmocnić drogi dojazdowe, przebudować most lub wybudować fundamenty pod miejsce posadowienia ładunku. To są duże wyzwania. Wielkie rzeczy! W 2012 r. na Ukrainie DHL GF uruchomił bazę do obsługi platformy wiertniczej dla jednego z klientów sektora Oil & Gas. Jest to unikatowy projekt, bo w zakres usług DHL GF wchodzi nie tylko transport, ale i szereg rzeczy składających się na projekt: dostawa świeżej wody pitnej, wywóz nieczystości, zapewnienie serwisu taksówkowego

23 Transport nawet na krańce świata pracownikom koncernu itd. W marcu tego roku przetransportowaliśmy śmigła do farm wiatrowych w Hiszpanii. Każde z trzech przewożonych śmigieł turbiny wiatrowej miało wymiary: 50 m długości, 3,2 m szerokości, 3,2 m wysokości i ważyło ponad 11,5 t. Zasięg nieograniczony Jesteśmy wszędzie, w najbardziej oddalonych, egzotycznych miejscach. Mamy swoje agencje celne w portach i na głównych lotniskach. Najwięcej projektów realizujemy w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji. Polityka Warto podkreślić, że nasz dział jest w dużym stopniu zależny od sytuacji ekonomiczno-politycznej w kraju i na świecie. Jeśli gospodarka soę rozwija i jest realizowanych więcej inwestycji, to rynek się stabilizuje i cała branża transportowa może czerpać z tego korzyści. Interesują nas branże stricte przemysłowe, dlatego tak ważne dla naszego działu jest to, co dzieje się w gospodarce. DHL GF na rynku zdecydowanie wyróżnia się zasięgiem jesteśmy wszędzie, w najbardziej oddalonych, egzotycznych miejscach. Mamy swoje agencje celne w portach i na głównych lotniskach. Najwięcej projektów realizujemy w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji.

24 Forward Thinking NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL Transporty nawet na krańce świata Dobra logistyka za przewodnika Dzięki unikatowym usługom i profesjonalnemu doradztwu operator logistyczny może pomóc firmie wchodzącej na nowy rynek w budowaniu pozycji. Dział Trade Lane Management DHL GF świetnie sprawdza się w tej roli. Trade Lane Management jest unikatowym rozwiązaniem funkcjonującym nie tylko na polskim rynku, ale również w międzynarodowych strukturach firmy. Głównym zadaniem tego działu jest zarządzanie poszczególnymi kierunkami w transporcie międzynarodowym. W efekcie klient zyskuje wiele praktycznych udogodnień, niezbędnych do prowadzenia biznesu na innych rynkach, w tym rzetelne źródło informacji na temat ich specyfiki. Światowe rynki znamy jak własną kieszeń Najczęstszym błędem popełnianym przez firmy wchodzące na zagraniczny rynek jest brak znajomości przepisów i jego lokalnej specyfiki. Operator logistyczny, który ma odpowiednią infrastrukturę i wiedzę, jest w stanie zaproponować rozwiązania, które z jednej strony będą okiem eksperta Dobra logistyka za przewodnika Nie tylko transport Marcin Solnica Kierownik Działu Trade Lane Management oraz p.o Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu DHL Global Forwarding NEWS TRENDY no limits PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ

FORWARD THINKING. Niestandardowe zlecenia w DHL GF W NUMERZE. Kolejny certyfikat dla DHL GF. Transatlantycka strefa wolnego handlu

FORWARD THINKING. Niestandardowe zlecenia w DHL GF W NUMERZE. Kolejny certyfikat dla DHL GF. Transatlantycka strefa wolnego handlu W NUMERZE Kolejny certyfikat dla DHL GF DHL GF został pierwszym spedytorem działającym na lotnisku w Warszawie z certyfikatem zarejestrowanego agenta. Transatlantycka strefa wolnego handlu Stagnacja gospodarcza

Bardziej szczegółowo

4STRona. 13 STRona. 6STRona. atutem. e-commerce. Nowy wymiar logistyki produktów. Ludzie. Co nakręca. spożywczych. są naszym największym

4STRona. 13 STRona. 6STRona. atutem. e-commerce. Nowy wymiar logistyki produktów. Ludzie. Co nakręca. spożywczych. są naszym największym www.raben-group.com www.freshlogistics.com.pl Czasopismo dla Klientów Raben Group Grudzień 2013 4STRona Ludzie są naszym największym atutem 6STRona Nowy wymiar logistyki produktów spożywczych 13 STRona

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie roku. Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road. Podsumowanie roku. Podsumowanie roku

Podsumowanie roku. Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road. Podsumowanie roku. Podsumowanie roku Podsumowanie roku Podsumowanie roku Podsumowanie roku Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road To był kolejny rok wyzwań dla transportu drogowego. Naszej polskiej spółce DSV Road udało się utrzymać trend

Bardziej szczegółowo

biznes TransitNet Logistyka i transport branży przemysłowej Gabaryty po rewolucji Lotniczy fracht ma przyszłość

biznes TransitNet Logistyka i transport branży przemysłowej Gabaryty po rewolucji Lotniczy fracht ma przyszłość LIPIEC-Sierpień 7-8/2014 (49) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Nakład: 11 000 egzemplarzy Temat numeru: Logistyka i transport

Bardziej szczegółowo

biznes Logistyka branży odzieżowej Transport intermodalny Rynek powierzchni magazynowych luty 2/2013 (33)

biznes Logistyka branży odzieżowej Transport intermodalny Rynek powierzchni magazynowych luty 2/2013 (33) luty 2/2013 (33) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży odzieżowej Transport intermodalny Nakład: 11

Bardziej szczegółowo

biznes Nowe zasady wypłacania diet Logistyka branży automotive za podróż służbową Jak finansować zakupy pojazdów spadku cen transportu To nie koniec

biznes Nowe zasady wypłacania diet Logistyka branży automotive za podróż służbową Jak finansować zakupy pojazdów spadku cen transportu To nie koniec marzec 3/2013 (34) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Partner wydania Temat numeru: Logistyka branży automotive Jak finansować

Bardziej szczegółowo

Innowacje. Sztuczna inteligencja. Business Intelligence. Przy wigilijnym stole. Czasopismo dla Klientów Raben Group

Innowacje. Sztuczna inteligencja. Business Intelligence. Przy wigilijnym stole. Czasopismo dla Klientów Raben Group autoportret Czasopismo dla Klientów Raben Group grudzień / 2014 www.raben-group.com / www.freshlogistics.com.pl Innowacje Różne oblicza rozwiązań zmieniających świat Sztuczna inteligencja na dłoni 8 13

Bardziej szczegółowo

Business GROWTH. Jak pozostać dochodowym i produktywnym. multibank. Rynek newconnect - plusy i minusy str. 4. wspiera małe i średnie

Business GROWTH. Jak pozostać dochodowym i produktywnym. multibank. Rynek newconnect - plusy i minusy str. 4. wspiera małe i średnie 30 czerwca 2008 Business GROWTH Jak pozostać dochodowym i produktywnym Rynek newconnect - plusy i minusy str. 4 multibank doradza małym i bogatym str. 6 Allegro wspiera małe i średnie firmy str. 8 2 Niezależna

Bardziej szczegółowo

Jubileusz na Ukrainie / 3

Jubileusz na Ukrainie / 3 www.raben-group.com www.freshlogistics.com.pl www.raben-sea-air.com Czasopismo dla Klientów Raben Group Maj 2013 Nasz rozwój w Europie Zachodniej Jubileusz na Ukrainie / 3 edytorial Być gotowym na zmiany

Bardziej szczegółowo

Ekspansja polskich firm na rynki zagraniczne bariery i szanse rozwoju

Ekspansja polskich firm na rynki zagraniczne bariery i szanse rozwoju ISSN 1509-3719 0 1 > ISSN 1509-3719 0 1 > 9 771509 371403 9 771509 371403 ZAKUPY PRODUKCJA MAGAZYNOWANIE TRANSPORT NR 1(85) styczeń-luty 2014 INDEKS 354503 CENA 42 ZŁ (W TYM VAT 8%) www.nm.pl TEMAT NUMERU:

Bardziej szczegółowo

20. edycja rankingu firm tsl

20. edycja rankingu firm tsl Dodatek informacyjno-promocyjny e k s t r a Środa 24 czerwca 205 nr 20 (403) 20. edycja rankingu firm tsl Bariery i wyzwania dla firm logistycznych Prognozy gospodarcze dla transportu, spedycji i logistyki

Bardziej szczegółowo

Nowe horyzonty. Rynek transportu i logistyki w Polsce

Nowe horyzonty. Rynek transportu i logistyki w Polsce Nowe horyzonty Rynek transportu i logistyki w Polsce Maj 2007 Autor Stanisław Ślubowski Departament Marketingu Korporacyjnego Zespół ds. Analiz Gospodarczych ING Bank e-mail: stanislaw.slubowski@ingbank.pl

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Konwencja CMR elementarz transportu Magazynowe okolice Warszawy

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Konwencja CMR elementarz transportu Magazynowe okolice Warszawy listopad 11/2012 (30) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży e-commerce Kolej musi przyspieszyć Nakład:

Bardziej szczegółowo

biznes Logistyka branży FMCG Kosztowne błędy przy kontroli czasu pracy kierowców

biznes Logistyka branży FMCG Kosztowne błędy przy kontroli czasu pracy kierowców kwiecień 4/2013 (35) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży FMCG Transport drogowy narodowa specjalność

Bardziej szczegółowo

Informacje merytoryczne o firmie PROMAG S.A. Poszerzamy przestrzeń www.promag.pl Dopasowane rozwiązania Kompleksowe rozwiązania

Informacje merytoryczne o firmie PROMAG S.A. Poszerzamy przestrzeń www.promag.pl Dopasowane rozwiązania Kompleksowe rozwiązania Wartością dodaną współpracy z pracodawcami w trakcie tworzenia wszystkich elementów Wirtualnych Laboratoriów jest nawiązanie trwałej współpracy z firmą PROMAG S.A. współpraca ta miała charakter bezpośredniego

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka KWIECIEŃ 4/2014 (46) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka i transport branży FMCG Powierzchnie magazynowe

Bardziej szczegółowo

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data start-upy metadane sieci szkieletowe profil zaufany kierunki techniczne studia zamawiane usługi program e-pionier komunikacja M2M klastry technologiczne interdyscyplinarność platforma epuap Europejska

Bardziej szczegółowo

Informacje merytoryczne o firmie PROMAG S.A. Poszerzamy przestrzeń www.promag.pl Dopasowane rozwiązania Kompleksowe rozwiązania

Informacje merytoryczne o firmie PROMAG S.A. Poszerzamy przestrzeń www.promag.pl Dopasowane rozwiązania Kompleksowe rozwiązania Wartością dodaną współpracy z pracodawcami w trakcie tworzenia wszystkich elementów Wirtualnych Laboratoriów jest nawiązanie trwałej współpracy z firmą PROMAG S.A. współpraca ta miała charakter bezpośredniego

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Logistyka branży farmaceutycznej. Co przyniesie rok 2013 w transporcie i logistyce?

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Logistyka branży farmaceutycznej. Co przyniesie rok 2013 w transporcie i logistyce? styczeń 1/2013 (32) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży farmaceutycznej Czy warto jeździć na magnesie?

Bardziej szczegółowo

Wpływ. s. 24 s. 30. w obiektach logistyki. Metodyka wdrożeń TMS s. 42. logistycznych na markę. od 2013 r. przedstawicielem marek: Logistyka

Wpływ. s. 24 s. 30. w obiektach logistyki. Metodyka wdrożeń TMS s. 42. logistycznych na markę. od 2013 r. przedstawicielem marek: Logistyka Energooszczędność Wpływ w obiektach logistyki logistycznych na markę s. 24 s. 30 Metodyka wdrożeń TMS s. 42 Logistyka dopasowania s. 54 REKLAMA nr 2 [32] kwiecień maj 2013 cena 20,00 zł (w tym 5% VAT)

Bardziej szczegółowo

OUTSOURCING 2012-2013

OUTSOURCING 2012-2013 18 Klucz do efektywnego outsourcingu IT Outsourcing często jest odrzucany z powodu bądź to obaw o koszty, bądź przekonania, jakoby zewnętrzny wykonawca nie miał takiej wiedzy na temat danego klienta, jaką

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo. 10 lat Grupy Raben. Bezpieczeństwo na talerzu. Działania przestępcze. Czasopismo dla Klientów Raben Group

Bezpieczeństwo. 10 lat Grupy Raben. Bezpieczeństwo na talerzu. Działania przestępcze. Czasopismo dla Klientów Raben Group autoportret Czasopismo dla Klientów Raben Group ISSN 2391-6141 MAJ / 2015 www.raben-group.com / www.freshlogistics.com.pl Bezpieczeństwo we współczesnych łańcuchach dostaw 10 lat Grupy Raben w Niemczech

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Magazynowy Górny Śląsk Druga młodość dzięki autostradom

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Magazynowy Górny Śląsk Druga młodość dzięki autostradom LIPIEC - SIERPIEŃ 7-8/2012 (27) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży produkcyjnej i przemysłowej Magazynowy

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA

BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA Lokalizacja projektu: Sped-Log Sp. z o.o. Ul. Hutnicza 36/18 91-756 Łódź Łódź, styczeń 2004 r. SPIS TREŚCI 1. CEL I ZAKRES PROJEKTU...

Bardziej szczegółowo

LOGISTYKA E-HANDLU W POLSCE

LOGISTYKA E-HANDLU W POLSCE LOGISTYKA E-HANDLU W POLSCE Opracowanie dr Arkadiusz Kawa* Poznań 2014 * Pracownik Katedry Logistyki i Transportu w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu Spis treści 1. Wprowadzenie... 3 2. e-handel w

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Ekologistyka na co dzień Szansa dla kolei towarowych Zmiany prawne w 2015 roku

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Ekologistyka na co dzień Szansa dla kolei towarowych Zmiany prawne w 2015 roku grudzień 12/2014 (53) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka sieci handlowych Ekologistyka na co dzień Szansa

Bardziej szczegółowo

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce?

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? 2015-03-05 RAPORT E-commerce: Jak sprostać wyzwaniom dynamicznego Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? Od kilkunastu lat obserwujemy dynamiczny rozwój handlu elektronicznego

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Licencje transportowe po nowemu co zmieni nowelizacja ustawy

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Licencje transportowe po nowemu co zmieni nowelizacja ustawy czerwiec 6/2013 (37) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży spożywczej Rusza e-myto na Białorusi Systemy

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Dodatek promocyjny

RAPORT. Dodatek promocyjny RAPORT Dodatek promocyjny Dodatek promocyjny RAPORT PARTNER RAPORTU: Wspomagane zarządzanie Systemy ERP ułatwiają pracę zarządom i menedżerom liniowym, pośrednio obniżając koszty działalności przedsiębiorstw.

Bardziej szczegółowo

e-biznes 5KroKÓW NIE BÓJMY SIĘ INTERNETU nr 1/Marzec 2010

e-biznes 5KroKÓW NIE BÓJMY SIĘ INTERNETU nr 1/Marzec 2010 NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z DZIENNIKIEM GAZETą prawną nr 1/Marzec 2010 e-biznes 5KroKÓW do UdANeGo e-biznesu E-sklep Dla przedsiębiorcy to duża maszyneria logistyczna E-usługi Gospodarki

Bardziej szczegółowo