Euro News. Wakacje w Europie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Euro News. Wakacje w Europie"

Transkrypt

1

2 Euro News Wakacje w Europie Oto kilka wskazówek dla osób podróżujących po Europie, jak uniknąć w tym czasie problemów. Dzięki unijnym przepisom dotyczącym przekraczania granic, korzystania z opieki medycznej, przewożenia zwierząt domowych, a także przepisom w zakresie opłat roamingowych i praw pasażerów, podróże po Europie nie nastręczają tak dużych trudności jak w przeszłości. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinno się pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem do innego kraju UE. Weź ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie unijnej strefy Schengen, a więc po obszarze bez granic, warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc w razie potrzeby potwierdzić swoją tożsamość (w nieprzewidzianych okolicznościach). Nie zapomnij zabrać ze sobą bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W swoim oddziale wojewódzkim NFZ dowiesz się, jak ją uzyskać. Jeśli podczas pobytu w innym kraju UE, państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii Ty lub Twoja rodzina będziecie potrzebować pomocy lekarza, EKUZ ułatwi Wam dostęp do publicznej służby zdrowia i usług medycznych. Pamiętaj, że usługi, które w kraju rodzinnym są bezpłatne, w innym kraju mogą nie być refundowane i może trzeba je będzie opłacić. Darmowa aplikacja EKUZ pomoże Ci wyszukać placówki służby zdrowia w kraju, który właśnie odwiedzasz. Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych jeśli zabierasz w podróż kota, psa lub fretkę, musisz mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Malta i Szwecja stosują dodatkowe wymagania. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt. Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej, aby dowiedzieć się, jakie opłaty pobiera za przesył danych w roamingu, jeżeli podczas podróży zamierzasz często korzystać z telefonu, a zwłaszcza z internetu i poczty elektronicznej. Możesz też z góry określić własny limit kosztów, w przeciwnym przypadku stosowany jest domyślny próg wynoszący 50 euro miesięcznie. Zapoznaj się ze stawkami Eurotaryfy stosowanymi przez operatorów we wszystkich 28 krajach UE. Na stronie internetowej Twoja Europa można również porównać stawki za przesyłanie wiadomości tekstowych lub transfer danych. W nagłych wypadkach dzwoń pod numer 112. Z każdego kraju UE można wybrać ten bezpłatny numer z dowolnego telefonu, aby skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Operatorzy posługują się językami obcymi (w zależności od kraju). Zapoznaj się z informacjami o prawach pasażera podczas podróży koleją, samolotem, autobusem lub statkiem, jeśli masz do czynienia z opóźnieniami i odwołaniami albo jeśli jesteś osobą z ograniczoną mobilnością, w UE przysługują Ci określone prawa. Pobierz na telefon darmową aplikację Twoje prawa pasażera.

3 Więcej o podróżowaniu po Europie na stronie internetowej Twoja Europa : Źródło: EBI finansuje polskich naukowców Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił dwóch kredytów o łącznej wartości 970 mln euro na finansowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez polskie instytuty badawcze, uczelnie i przedsiębiorstwa. Dzięki tym kredytom EBI wesprze Polskę w rozbudowie infrastruktury badawczo-rozwojowej i zwiększeniu potencjału badawczorozwojowego instytucji naukowych. Tym samym umożliwi lepszy udział Polski w Europejskim Obszarze Badawczym. Pierwszy kredyt EBI o wartości 490 mln euro posłuży do finansowania grantów, które będą przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w drodze otwartych zaproszeń do składania wniosków i będą skierowane do studentów studiów doktoranckich, pracowników naukowych posiadających stopień naukowy doktora oraz dojrzałych naukowców. Granty te umożliwią realizację projektów obejmujących badania podstawowe lub stosowane, które będą przeprowadzone w publicznych instytutach badawczych, uczelniach i przedsiębiorstwach w całej Polsce. Ponadto EBI udzielił kolejnego kredytu w wysokości 480 mln EUR na finansowanie statutowych zadań badawczych realizowanych przez wszelkiego rodzaju pracowników naukowych zatrudnionych przez publiczne uczelnie i instytuty badawcze w Polsce. Wsparcie obejmie większość dyscyplin naukowych z wyjątkiem badań w dziedzinie medycyny prowadzonych przez szpitale uniwersyteckie oraz badań związanych z obronnością. Poprzez udzielenie tego kredytu EBI wesprze również inwestycje kapitałowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozbudowę infrastruktury badawczo-rozwojowej jednostek naukowych oraz aparaturę naukową. Oba projekty obejmą lata 2013 i Ich realizacja przyczyni się do utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia w polskim sektorze badawczo-rozwojowym w tym okresie, a także co ważniejsze do utworzenia istotnej liczby nowych miejsc pracy, zwłaszcza dla młodych pracowników naukowych. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu Polska będzie mogła skorzystać z niższych kosztów finansowania tych projektów, co przełoży się na zwiększenie elastyczności finansowej i poszerzenie możliwości inwestowania w prace badawczo-rozwojowe. Dodatkowe informacje: Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw czy zwiększanie innowacyjności i spójności. Źródło:

4 Europejski Rok Obywateli Obywatel Saleta Wierzę, że Europejski Rok Obywateli pomoże wszystkim w poznaniu oraz zrozumieniu naszych praw, ale również zachęci nas do aktywności w sferze publicznej, uświadomi, że możemy mieć wpływ na sytuację nie tylko w kraju, ale również w Unii Europejskiej mówił Przemysław Saleta, bokser i kick-boxer. Saleta już oficjalnie został ambasadorem Europejskiego Roku Obywateli w Polsce. Przemysław Saleta podkreślał również, że taka inicjatywa niesie ze sobą wiele korzyści dla mieszkańców Unii Europejskiej. Dzięki Europejskiemu Roku Obywateli 2013 możemy dowiedzieć się co to naprawdę znaczy być obywatelem Unii Europejskiej oraz jakie prawa się z tym wiążą. To także dobry czas, żeby zastanowić się w jakiej Unii Europejskiej chcemy żyć w przyszłości. Karierę profesjonalnego boksera Przemysław Saleta rozpoczął w 1991 r. Zdobył Mistrzostwo Polski i Europy w boksie, a także Mistrzostwo Polski, Europy oraz Mistrzostwo Świata w kick-boxingu. Z powodzeniem próbował również swoich sił w walkach MMA. Przemysław Saleta zakończył sportową karierę. Obecnie komentuje wydarzenia sportowe w telewizji oraz radiu, a także bierze udział w różnych przedsięwzięciach sportowych nie związanych ze sztukami walki, jak np. rajdy motocyklowe. Były bokser występuje gościnnie w serialach oraz programach telewizyjnych czy produkcjach filmowych, a także angażuje się w różnorodne akcje i kampanie społeczne. W 2012 r. powstał film oparty na biografii sportowca Bokser. To nie pierwszy tytuł ambasadora w karierze Przemysława Salety. W 2009 roku, był już ambasadorem kampanii informacyjnej Komisji Europejskiej Twoje działania wpływają na klimat. Kampania informacyjna Komisji Europejskiej w Polsce Twoje działania wpływają na klimat, prowadzona jesienią 2008 roku, została nominowana do prestiżowej nagrody European Excellence Awards 2009 w kategorii najlepszych kampanii krajowych i regionalnych. Kampania obejmowała m.in. happeningi i billbordy w 5 polskich miastach i specjalne wkładki prasowe. Za przebieg kampanii odpowiadała firma Media Consulta. Źródło: Bielsko-Biała projekt transgraniczny Trwa udział Bielska-Białej w kolejnym projekcie transgranicznym współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja Realizacja projektu Poprawa jakości życia klientów domów opieki społecznej w wyniku integracji transgranicznej odbywa się również na Słowacji (Kysucké Nové Mesto oraz Čadca).

5 Celem działania jest nawiązanie docelowo długofalowej współpracy pomiędzy podmiotami z Polski i Słowacji, w ramach której osoby niepełnosprawne oraz seniorzy będą mieli możliwość rozwijać w ciekawy sposób swoje zdolności manualne oraz integrować się ze środowiskiem. Ponadto, docelowo wśród efektów działania można wymienić poprawę warunków pobytu podopiecznych ośrodków pomocy i zapewnienie im ciekawych form spędzania wolnego czasu. Działania realizowane w ramach mikroprojektu: Działanie nr 1 Zagospodarowanie terenu przeznaczonego do działań w wolnym czasie. Działanie nr 2 Kuchnia zbójnicka kominek ogrodowy. Działanie nr 3 Jacuzzi. Działanie nr 4 Promocja mikroprojektu. Działanie nr 5 Pobyt trzydniowy Magia Świętojańska. Działanie nr 6 Pobyt dwudniowy Order złotej warząchwi. Działanie nr 7 Pobyt trzydniowy Puchar Kronera. Działanie nr 8 Pobyt trzydniowy Dni rzemiosł. Działanie nr 9 Pobyt trzydniowy Warsztaty twórcze. Działanie nr 10 IV rocznik wędrownej wystawy słowacko-polskiej Świat fantazji innymi rękami. Działanie nr 11 Pobyt dwudniowy Współudział i wymiana doświadczeń pracowników i ochotników pracujących w słowackich i polskich jednostkach pomocy społecznej. Źródło: Obrona i bezpieczeństwo w UE Komisja Europejska prezentuje plan, mający na celu zwiększenie wydajności i konkurencyjności europejskiego sektora obronności i bezpieczeństwa. W najnowszym komunikacie przewidziano środki mające na celu wzmocnienie wewnętrznego rynku w dziedzinie obronności, wspieranie rozwoju bardziej konkurencyjnego przemysłu obronnego oraz zwiększanie współpracy w ramach cywilnej i wojskowej działalności badawczej. Kolejne cięcia wydatków budżetowych na cele obronne i utrzymujące się rozdrobnienie rynku wyposażenia obronnego w Europie zagrażają zdolności Europy do utrzymania wystarczającego potencjału w zakresie obrony i konkurencyjnego przemysłu obronnego. Zagraża to również zdolności Europy do niezależnego i skutecznego reagowania na nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. W odpowiedzi na ten problem Komisja Europejska przedstawiła komunikat, który zawiera plan działania mający na celu zwiększenie wydajności i konkurencyjności europejskiego sektora obronności i bezpieczeństwa.

6 W komunikacie przewidziano środki mające na celu wzmocnienie wewnętrznego rynku w dziedzinie obronności, wspieranie rozwoju bardziej konkurencyjnego przemysłu obronnego oraz zwiększanie współpracy w ramach cywilnej i wojskowej działalności badawczej. Poza tym w komunikacie przeanalizowano również możliwości podjęcia działań w innych dziedzinach, takich jak np. energia, przestrzeń kosmiczna i zasoby podwójnego zastosowania. Komisja zwróciła się do głów państw i rządów z prośbą o przedyskutowanie tego komunikatu oraz sprawozdania przygotowanego przez Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa na posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w grudniu 2013 r. Źródło: Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich Ponad 30 tysięcy wyjaśnionych spraw w ciągu 10 lat pracy to rekord, należący do Nikiforosa Diamandourosa ustępującego w październiku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sześcioro kandydatów do objęcia funkcji po greckim rzeczniku Nikiforosie Diamandourosie ogłoszonych zostało podczas majowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. 18 czerwca przesłuchała ich Komisja ds. petycji. Ostatecznego wyboru posłowie dokonali podczas lipcowej sesji plenarnej. Naszym reprezentantem od października będzie Emily O Reilly z Irlandii, która otrzymała 359 głosów. Zadania rzecznika Rolą Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest rozpatrywanie skarg przeciw instytucjom i organom Unii Europejskiej (nie dotyczy to Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wykonującego swoje funkcje sądowe). Do rzecznika może zwrócić się każdy obywatel lub rezydent UE, a także przedsiębiorstwa, związki i inne organizacje zarejestrowane w jej granicach. Każdego roku Ombudsman przedstawia Parlamentowi szczegółowe sprawozdanie z wyników przeprowadzonych kontroli. Historia Funkcja rzecznika stworzona została na mocy Traktatu z Maastricht. Pierwszym Europejskim Ombudsmanem został w 1995 r. Jacob Söderman z Finlandii. Jego miejsce w 2003 r. zajął Grek Nikiforos Diamandouros, który został ponownie wybrany na to stanowisko w 2005 i 2010 r. 14 marca Diamandouros poinformował o chęci przejścia na emeryturę i planowanym zwolnieniu funkcji 1 października 2013 r. Źródła: Rzecznik-obro%C5%84ca-praw-obywateli

7 Sojusz na rzecz przygotowania zawodowego Androulla Vassiliou komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży i László Andor komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego zainaugurowali działalność Europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego. Sojusz pomoże w walce z bezrobociem osób młodych, podnosząc jakość i dostępność przyuczania do zawodu w Unii Europejskiej dzięki szeroko zakrojonej współpracy kluczowych instytucji i organizacji zajmujących się kwestiami zatrudnienia i edukacji. Jego celem jest też zmiana nastawienia społeczeństwa do przyuczania do zawodu. W szczególności w ramach sojuszu określone zostaną najbardziej skuteczne systemy przyuczania do zawodu, a w każdym państwie członkowskim zastosowane zostaną najodpowiedniejsze rozwiązania. Przyuczanie do zawodu może odegrać kluczową rolę w walce z bezrobociem osób młodych dzięki umożliwieniu młodzieży zdobywania umiejętności i doświadczenia poszukiwanych przez pracodawców podkreślili komisarze UE we wspólnej deklaracji. Sojusz będzie wspierał krajowe reformy, których celem jest ustanowienie lub wzmocnienie programów przyuczania do zawodu. Komisja zachęca do przystąpienia do sojuszu wszystkich potencjalnych partnerów: organy publiczne, przedsiębiorstwa, związki zawodowe, izby handlowe, organizatorów kształcenia i szkolenia zawodowego, przedstawicieli ludzi młodych i służby zatrudnienia. Zachęca ich do podjęcia stanowczych zobowiązań do zwiększenia publicznego i prywatnego finansowania programów przyuczania do zawodu. Podpisując wspólną deklarację, przedstawiciele europejskich związków zawodowych i pracodawców zobowiązali się do podjęcia współpracy ze szkołami i służbami zatrudnienia; wspierania szkoleń dla mentorów pracujących w przedsiębiorstwach oraz szkoleń dla uczniów przygotowujących się do zawodu oraz zwiększania dostępności i jakości przyuczania do zawodu. Komisja Europejska zadeklarowała natomiast, że zagwarantuje, by unijne fundusze były możliwie najlepiej wykorzystywane w celu realizacji celów sojuszu. Plan utworzenia sojuszu Komisja ogłosiła w ramach inicjatywy nowe podejście do edukacji i pakietu w sprawie zatrudnienia młodzieży. Więcej informacji na stronie: Źródło: Jak chronić swoją prywatność w Internecie? nowa publikacja Najnowsze badanie Eurobarometru pokazało, że 70 proc. Europejczyków obawia się, że ich dane mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Parlament Europejski pracuje obecnie nad zmianą przepisów, które zapewnią ochronę danych każdego z nas zarówno offline, jak i online. Dzięki nowej ulotce Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce możecie dowiedzieć się, jakie są plany PE i w jaki sposób Wasze dane będą lepiej chronione.

8 Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie BIPE: 2013/news_2013_June/ulotka_ochrona_prywatnosci_2013.html Źródło: NIE PRZEGAP! Świat, jaki lubisz zobacz, oceń i zagłosuj na swój projekt! Do 6 września można oddawać głosy na najlepsze projekty w konkursie Świat, jaki lubisz. Zgłoszono do niego 269 projektów niskoemisyjnych, w tym 9 z Polski, a jeden z nich zgłoszono z naszego regionu ze Stryszowa pod Wadowicami! Oto 269 inicjatyw, które chronią klimat i naszą planetę i na które można głosować. Który z projektów jest Twoim faworytem? Zagłosuj na niego! Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską w ramach kampanii Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada, a jego celem jest pokazanie i nagrodzenie najlepszych realizowanych w Europie inicjatyw, które mają realny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Projekty można było zgłaszać w pięciu kategoriach: Budownictwo i mieszkalnictwo, Zakupy i jedzenie, Ponowne wykorzystanie i recykling, Podróże i transport oraz Innowacyjna produkcja. W ramach inicjatywy szczególną uwagę poświęcono pięciu krajom Bułgarii, Litwie, Polsce, Portugalii i Włochom. Najlepsze pomysły staną się częścią kampanii wizualnej zaprezentowanej jesienią 2013 r. Głosowanie trwa do 6 września 2013 r. na stronie: Można na niej również znaleźć szczegółowe informacje o projektach i śledzić ich aktualne miejsce w rankingu. Oddaj swój głos na projekt, który najbardziej Ci się podoba! Więcej informacji: Źródło: Agora obywatelska w sprawie bezrobocia młodych Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zaprasza do udziału w Agorze obywateli w sprawie bezrobocia ludzi młodych, organizowanej przez Parlament Europejski. Do udziału w konferencji zostanie zaproszonych dwoje młodych ludzi z każdego państwa członkowskiego jedna osoba zatrudniona i jedna bezrobotna by wspólnie z ekspertami przedyskutować najważniejsze problemy związane z bezrobociem i sposoby ich rozwiązania. Zalecenia uzgodnione podczas Agory obywatelskiej zostaną przekazane europejskim decydentom. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 sierpnia Jak wziąć udział? Uczestnicy Agory obywatelskiej w sprawie bezrobocia młodych powinni być w wieku od 18 do 30 lat i mieszkać w jednym z 28 państw członkowskich UE. Jako że dyskusje będą

9 odbywać się po angielsku, francusku, niemiecku lub hiszpańsku, koniecznym warunkiem wzięcia udziału jest umiejętność wypowiadania się w jednym z tych języków. Przewidziane jest pasywne tłumaczenie dyskusji na grecki, włoski, portugalski i polski, co oznacza, że uczestnicy będą mogli przysłuchiwać się debacie w tych językach. Powinni jednak być w stanie zabierać głos w dyskusji w jednym ze wspomnianych wcześniej języków. Zainteresowani uczestnictwem powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy do dnia 31 sierpnia 2013 r. Powinni także posiadać pozwolenie na podróż, jako że niektóre urzędy pracy mogą nakładać ograniczenia w podróżowaniu. Parlament Europejski może wydać uczestnikom zaświadczenie o udziale w Agorze. Agora obywatelska w Brukseli rozpocznie się w środę 6 listopada 2013 r. w południe i potrwa do południa w piątek 8 listopada 2013 r. Wieczorami przewidziany jest program dodatkowy obejmujący wizytę w Parlamentarium interaktywnym centrum dla zwiedzających Parlament Europejski. Proces selekcji kandydatów odbędzie się w pierwszych tygodniach września 2013 r. Parlament Europejski pokrywa koszty podróży i zakwaterowania uczestników. Informacje dodatkowe i zgłoszenia: https://opinio.secure.europarl.europa.eu/opinio/s?s=secured_agora2013&lang=pl Źródło: Sposób na odpady Europejska Agencja ds. Środowiska zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze pomysły związane z ograniczaniem ilości odpadów na Starym Kontynencie. Zadaniem uczestników konkursu Waste-smART będzie zrobienie zdjęć, stworzenie komiksów lub nakręcenie krótkich filmów, które odpowiadają na jedno z trzech następujących pytań: Co myślisz o problemie marnowania żywności, odpadach budowlanych, wysypiskach śmieci i kompostowaniu? Co zrobić, by zmniejszyć ilość śmieci, więcej z nich wykorzystywać ponownie lub przetwarzać? Jak według Ciebie powinna w przyszłości wyglądać Europejska polityka śmieciowa? Zdjęcia, filmy i komiksy oryginalne i opatrzone krótkim komentarzem należy umieścić w serwisach YouTube, Vimeo, Flickr, Shutterfly, Snapfish lub Photobucket. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają po 500 euro. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda młodzieżowa dla osoby w wieku od 18 do 24. roku życia. Termin zgłaszania prac mija 30 września 2013 r.

10 Więcej informacji: Źródło: Eurodotacje Granty dla demokracji 150 milionów złotych wart jest budżet programu Obywatele dla demokracji uruchomionego przez Fundację im. Stefana Batorego. Pieniądze pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem programu zaplanowanego na lata jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju. O dofinansowanie mogą ubiegać się polskie organizacje pozarządowe, samodzielnie lub w partnerstwie z innymi podmiotami: z Polski, z 14 innych krajów, w których działają Fundusze EOG, z Państw Darczyńców (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii), państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego graniczących z Polską (Białoruś, Ukraina, Rosja) lub w partnerstwie z organizacjami międzyrządowymi. W ramach programu finansowane będą trzy rodzaje działań: projekty tematyczne (dotacje w wys. od 50 tys. do 350 tys. złotych), systemowe (od 300 tys. do 2 milionów złotych) oraz współpracy dwustronnej. W programie zaplanowane są trzy konkursy grantowe w 2013, 2014 i 2015 r. Wnioski na projekty tematyczne w pierwszym konkursie przyjmowane będą w okresie od 1 września do 15 października 2013, wnioski na projekty systemowe: 16 października 15 listopada 2013 r., wnioski na projekty dwustronne: do 1-ego dnia każdego miesiąca w okresie od 1 września 2013 do 1 listopada 2015 r. Więcej informacji o programie na stronie: Źródło: Oferty współpracy, praktyki, wolontariat Poznaj wymiany młodzieżowe szkolenie wprowadzające Narodowa Agencja Programu Młodzież w działaniu zaprasza do udziału w szkoleniu poświęconym lokalnym i międzynarodowym projektom w ramach Akcji 1. Młodzież dla Europy oraz 3.1. Wymiany Młodzieży. Głównym celem spotkania jest przekazanie informacji dotyczących możliwości i zasad ubiegania się o dofinansowanie oraz przygotowania i realizacji projektów młodzieżowych.

11 Zaproszenie skierowane jest do młodych ludzi oraz do osób działających w instytucjach, organizacjach i grupach pracujących z młodzieżą, i na jej rzecz. Gdzie: Konstancin-Jeziorna k/warszawy Kiedy: września 2013 Kontakt: Grzegorz Kucharyk Termin: Szansa na płatny staż Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) czeka na chętnych do odbycia płatnych staży w biurach tej instytucji. To doskonała okazja na przetestowanie swej wiedzy i umiejętności. Wnioski mogą składać osoby, które ukończyły co najmniej studia I stopnia z krajów UE i kandydujących do członkostwa we Wspólnocie. Staże trwają od sześciu do dwunastu miesięcy, osoby zakwalifikowane otrzymują wynagrodzenie w wysokości 1071,19 euro miesięcznie. Tematyka staży związana będzie z działalnością EFSA kandydaci mogą wskazać obszar, który najbardziej ich interesuje. Szczegółowe informacje w broszurze, dostępnej pod adresem: oraz na stronie: Źródło: Eurodesk Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Bielsko-Biała W najbliższym czasie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach z rozwoju zawodowego, które nasz Punkt organizuje w dniach 26 i 27 września. Ponadto również we wrześniu zostanie ogłoszony konkurs na stworzenie plakatu promocyjnego skierowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich. Szczegóły we wrześniu w Punkcie, na naszej stronie internetowej oraz w kolejnym numerze Informatora Europejskiego.

12 GODZINY OTWARCIA: Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT Bielsko-Biała ul. Słowackiego 17a Bielsko-Biała tel./faks

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO. Biuletyn Informacyjny Warmia i Mazury, Polska, Unia Europejska

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO. Biuletyn Informacyjny Warmia i Mazury, Polska, Unia Europejska URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO Biuletyn Informacyjny Warmia i Mazury, Polska, Unia Europejska Olsztyn, marzec 2015 SPIS TREŚCI I. UNIJNE AKTUALNOŚCI 2 1. Lepiej z ochroną środowiska

Bardziej szczegółowo

Euro News. Partnerstwo przy funduszach

Euro News. Partnerstwo przy funduszach Euro News Partnerstwo przy funduszach Komisja Europejska zwiększa rolę partnerów w planowaniu oraz wydatkowaniu funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Europejski kodeks postępowania wyznacza standardy,

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 19 (314)/2015 (25 maja 29 maja 2015 r.)

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 19 (314)/2015 (25 maja 29 maja 2015 r.) INFORMATOR EUROPEJSKI NR 19 (314)/2015 (25 maja 29 maja 2015 r.) WAŻNE INFORMACJE Raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych Kryteriów wyboru projektów Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS),

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Przewodnik po programie

Erasmus+ Przewodnik po programie Erasmus+ Przewodnik po programie W przypadku rozbieżności między poszczególnymi wersjami językowymi wersją nadrzędną jest wersja angielska. Wersja 3 (2015): 16/01/2015 SPIS TREŚCI WPROWADZENIE... 7 CZĘŚĆ

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z inicjatyw i opinii Komisji Europejskiej w styczniu 2013 r.

Sprawozdanie z inicjatyw i opinii Komisji Europejskiej w styczniu 2013 r. Bruksela, dnia 15 maja 2013 r. Sprawozdanie nr 42/2013 Sprawozdanie z inicjatyw i opinii Komisji Europejskiej w styczniu 2013 r. (Edukacja, nauka, zatrudnienie, środowisko i klimat) 1. EDUKACJA - Postępy

Bardziej szczegółowo

Jak najlepiej wykorzystać finansowanie setki innowacyjnych i kreatywnych

Jak najlepiej wykorzystać finansowanie setki innowacyjnych i kreatywnych Jak najlepiej wykorzystać finansowanie europejskie UE wspiera setki innowacyjnych i kreatywnych projektów W dniach 2-3 marca Komisja Europejska organizuje dużą konferencję służącą zademonstrowaniu, w jaki

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Europejski. Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT Warszawa. W tym numerze: 29 stycznia 2010 r. Numer 1 (13)

Biuletyn Europejski. Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT Warszawa. W tym numerze: 29 stycznia 2010 r. Numer 1 (13) Biuletyn Europejski Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT Warszawa 29 stycznia 2010 r. Numer 1 (13) Szanowni Państwo, Biuletyn Europejski zawiera zbiór informacji z zakresu tematyki europejskiej oraz moŝliwości

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 27 (322)/2015 (20 26 lipca 2015 r.)

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 27 (322)/2015 (20 26 lipca 2015 r.) INFORMATOR EUROPEJSKI NR 27 (322)/2015 (20 26 lipca 2015 r.) WAŻNE INFORMACJE «Możliwość skorzystania z usługi specjalistycznej w punktach informacyjnych Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 13 (308)/2015 (7 kwietnia 12 kwietnia 2015 r.)

INFORMATOR EUROPEJSKI NR 13 (308)/2015 (7 kwietnia 12 kwietnia 2015 r.) INFORMATOR EUROPEJSKI NR 13 (308)/2015 (7 kwietnia 12 kwietnia 2015 r.) WAŻNE INFORMACJE Ogłoszenie o naborze na kandydatów na ekspertów oceniających wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Regionalny

Bardziej szczegółowo

POTENCJALNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA WKŁADU WŁASNEGO W PROJEKTACH SPÓŁFINANSOWANYCH Z BUDŻETU UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU EUROPA DLA OBYWATELI

POTENCJALNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA WKŁADU WŁASNEGO W PROJEKTACH SPÓŁFINANSOWANYCH Z BUDŻETU UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU EUROPA DLA OBYWATELI POTENCJALNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA WKŁADU WŁASNEGO W PROJEKTACH SPÓŁFINANSOWANYCH Z BUDŻETU UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU EUROPA DLA OBYWATELI zebrała i opracowała Marcela Wasilewska przy współpracy

Bardziej szczegółowo

Perspektywy dla dialogu międzykulturowego w programach dotacyjnych

Perspektywy dla dialogu międzykulturowego w programach dotacyjnych Perspektywy dla dialogu międzykulturowego w programach dotacyjnych 1 Spis treści Wprowadzenie... 3 Źródła finansowania projektów... 6 Europejska Fundacja Kultury... 6 Europejska Fundacja Młodzieży... 8

Bardziej szczegółowo

PROJEKT Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych

PROJEKT Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych PROJEKT Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych przygotować projekt z sukcesem Poradnik dla wnioskodawców Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka

Bardziej szczegółowo

Inicjatywy i opinie Komisji Europejskiej grudzień 2010 (wybrane)

Inicjatywy i opinie Komisji Europejskiej grudzień 2010 (wybrane) Bruksela, dnia 31 grudnia 2010 r. Sprawozdanie nr 100/2010 Inicjatywy i opinie Komisji Europejskiej grudzień 2010 (wybrane) 1. RYNEK WEWNĘTRZNY I USŁUGI Patenty: Komisja daje możliwość pewnej grupie państw

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Studencka kieszeń Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Wstęp 3 Życie przewrócone do góry nogami, czyli pierwszy rok na studiach 4 I. Stypendia krajowe

Bardziej szczegółowo

Programy wspólnotowe i ich struktura w systemie środków pomocowych dla Polski

Programy wspólnotowe i ich struktura w systemie środków pomocowych dla Polski Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku Paweł Churski Programy wspólnotowe i ich struktura w systemie środków pomocowych dla Polski 1. Wprowadzenie Pogłębiające się zróżnicowanie poziomu rozwoju

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR L 347/50 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 20.12.2013 ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1288/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające Erasmus+ : unijny program na rzecz kształcenia,

Bardziej szczegółowo

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego Przewodnik Szkolnego Klubu Europejskiego PUBLIKACJA WSPÓŁFINANSOWANA PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ PUBLICATION SUPPORTED

Bardziej szczegółowo

HORYZONT 2020 Program ramowy UE w zakresie badań naukowych i innowacji

HORYZONT 2020 Program ramowy UE w zakresie badań naukowych i innowacji HORYZONT 2020 Program ramowy UE w zakresie badań naukowych i innowacji HORYZONT 2020 Program ramowy UE w zakresie badań naukowych i innowacji 1. Słowo wstępne - Krystyna Łybacka 2. Przedmowa - Máire Geoghegan-Quinn

Bardziej szczegółowo

PROJEKT PROGRAMU PODLASKIE OTWARTE

PROJEKT PROGRAMU PODLASKIE OTWARTE PROJEKT PROGRAMU PODLASKIE OTWARTE DO 2020 ROKU Białystok 2015 Podlaskie Otwarte projekt realizowany przez OWOP w Białymstoku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w ramach Programu

Bardziej szczegółowo

Nowe fundusze. lepsze zasady. Przewodnik dla początkujących. Wydanie 2008

Nowe fundusze. lepsze zasady. Przewodnik dla początkujących. Wydanie 2008 Nowe fundusze lepsze zasady Przegląd nowych zasad finansowych i możliwości finansowania na lata 2007 2013 Przewodnik dla początkujących Wydanie 2008 i Komisja Europejska Europe Direct to serwis, który

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY 1 Spis treści WSTĘP... 3 WSPARCIE STUDENTÓW W UCZELNIACH EUROPEJSKICH... 6 1. Podsumowanie kontaktów z uczelniami zagranicznymi... 6 2. Seminaria

Bardziej szczegółowo

Warsztaty dla studentów Spotkanie 4 FUNDUSZE DLA STUDENTÓW

Warsztaty dla studentów Spotkanie 4 FUNDUSZE DLA STUDENTÓW PROGRAM KREATYWNA EUROPA 2014-2020 Kreatywna Europa to nowy program Komisji Europejskiej oferujący wsparcie finansowe dla sektorów audiowizualnych, kultury i kreatywnych. Program ten będzie realizowany

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Punktu Informacyjnego EUROPE DIRECT - Południowa Wielkopolska 07/2012

Biuletyn Punktu Informacyjnego EUROPE DIRECT - Południowa Wielkopolska 07/2012 Biuletyn Punktu Informacyjnego EUROPE DIRECT - Południowa Wielkopolska 07/2012 przy Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim LATO BEZ KŁOPOTÓW - PRAKTYCZNE PORADY NA WAKACJE

Bardziej szczegółowo

Twój przewodnik po funduszach UE

Twój przewodnik po funduszach UE 2 0 1 4 ++ EUROPEJSKIE FUNDUSZE STRUKTURALNE I INWESTYCYJNE (Fundusze ESI) ++ EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ++ EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY (EFS) ++ INICJATYWA NA RZECZ ZATRUDNIENIA LUDZI

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z DZIAŁALNOŚCI BIURA INFORMACYJNEGO PE W POLSCE STYCZEŃ-CZERWIEC 2013

RAPORT Z DZIAŁALNOŚCI BIURA INFORMACYJNEGO PE W POLSCE STYCZEŃ-CZERWIEC 2013 RAPORT Z DZIAŁALNOŚCI BIURA INFORMACYJNEGO PE W POLSCE STYCZEŃ-CZERWIEC 2013 Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce ul. Jasna 14/16a 00-041 Warszawa tel.: +48 22 595 24 70; faks: +48 22 595

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE EUROPEJSKIE 2014-2020 Cz.3. PROGRAMY

FUNDUSZE EUROPEJSKIE 2014-2020 Cz.3. PROGRAMY INFORMACJE OGÓLNE I. PROGRAM INTELIGENTNY ROZWÓJ 1 Założenia do Programu Inteligentny Rozwój zostały opracowane jeszcze w maju 2013 r. i poddane wówczas konsultacjom społecznym. Po zebraniu uwag i sugestii

Bardziej szczegółowo

Wsparcie dla przedsiębiorców

Wsparcie dla przedsiębiorców 01 (8) 4:08 PM Wsparcie dla przedsiębiorców Podwyższanie kompetencji zawodowych Podwyższanie kompetencji menedżerskich Nowoczesne narzędzia wspierające zarządzanie Spis treści 3 Od redakcji Publikacja

Bardziej szczegółowo

Mniej przekręconych funduszy

Mniej przekręconych funduszy Lipiec 2012 Str. 1 Europe Diret Gdańsk Stowarzyszenie Morena ul. Jaśkowa Dolina 7 tel 58 3444 111 e-mail: europedirectgdansk@morena.org.pl Mniej przekręconych funduszy O ponad jedną trzecią spadła liczba

Bardziej szczegółowo

po stypendiach, konkursach i programach dla młodych naukowców

po stypendiach, konkursach i programach dla młodych naukowców PRZEWODNIK po stypendiach, konkursach i programach dla młodych naukowców Konkursy i programy dla młodych naukowców MŁODZI NAUKOWCY PRZED DOKTORATEM $ $ Europejskie studia doktoranckie ERASMUS MUNDUS $

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla organizacji goszczących Wolontariatu Europejskiego

Przewodnik dla organizacji goszczących Wolontariatu Europejskiego Przewodnik dla organizacji goszczacych, Wolontariatu Europejskiego Przewodnik dla organizacji goszczących Wolontariatu Europejskiego Wstep, Być może najpierw pojawiło się marzenie może nawet z pozoru niemożliwe

Bardziej szczegółowo