Euro News. Wakacje w Europie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Euro News. Wakacje w Europie"

Transkrypt

1

2 Euro News Wakacje w Europie Oto kilka wskazówek dla osób podróżujących po Europie, jak uniknąć w tym czasie problemów. Dzięki unijnym przepisom dotyczącym przekraczania granic, korzystania z opieki medycznej, przewożenia zwierząt domowych, a także przepisom w zakresie opłat roamingowych i praw pasażerów, podróże po Europie nie nastręczają tak dużych trudności jak w przeszłości. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinno się pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem do innego kraju UE. Weź ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie unijnej strefy Schengen, a więc po obszarze bez granic, warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc w razie potrzeby potwierdzić swoją tożsamość (w nieprzewidzianych okolicznościach). Nie zapomnij zabrać ze sobą bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W swoim oddziale wojewódzkim NFZ dowiesz się, jak ją uzyskać. Jeśli podczas pobytu w innym kraju UE, państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii Ty lub Twoja rodzina będziecie potrzebować pomocy lekarza, EKUZ ułatwi Wam dostęp do publicznej służby zdrowia i usług medycznych. Pamiętaj, że usługi, które w kraju rodzinnym są bezpłatne, w innym kraju mogą nie być refundowane i może trzeba je będzie opłacić. Darmowa aplikacja EKUZ pomoże Ci wyszukać placówki służby zdrowia w kraju, który właśnie odwiedzasz. Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych jeśli zabierasz w podróż kota, psa lub fretkę, musisz mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Malta i Szwecja stosują dodatkowe wymagania. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt. Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej, aby dowiedzieć się, jakie opłaty pobiera za przesył danych w roamingu, jeżeli podczas podróży zamierzasz często korzystać z telefonu, a zwłaszcza z internetu i poczty elektronicznej. Możesz też z góry określić własny limit kosztów, w przeciwnym przypadku stosowany jest domyślny próg wynoszący 50 euro miesięcznie. Zapoznaj się ze stawkami Eurotaryfy stosowanymi przez operatorów we wszystkich 28 krajach UE. Na stronie internetowej Twoja Europa można również porównać stawki za przesyłanie wiadomości tekstowych lub transfer danych. W nagłych wypadkach dzwoń pod numer 112. Z każdego kraju UE można wybrać ten bezpłatny numer z dowolnego telefonu, aby skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Operatorzy posługują się językami obcymi (w zależności od kraju). Zapoznaj się z informacjami o prawach pasażera podczas podróży koleją, samolotem, autobusem lub statkiem, jeśli masz do czynienia z opóźnieniami i odwołaniami albo jeśli jesteś osobą z ograniczoną mobilnością, w UE przysługują Ci określone prawa. Pobierz na telefon darmową aplikację Twoje prawa pasażera.

3 Więcej o podróżowaniu po Europie na stronie internetowej Twoja Europa : Źródło: EBI finansuje polskich naukowców Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił dwóch kredytów o łącznej wartości 970 mln euro na finansowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez polskie instytuty badawcze, uczelnie i przedsiębiorstwa. Dzięki tym kredytom EBI wesprze Polskę w rozbudowie infrastruktury badawczo-rozwojowej i zwiększeniu potencjału badawczorozwojowego instytucji naukowych. Tym samym umożliwi lepszy udział Polski w Europejskim Obszarze Badawczym. Pierwszy kredyt EBI o wartości 490 mln euro posłuży do finansowania grantów, które będą przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w drodze otwartych zaproszeń do składania wniosków i będą skierowane do studentów studiów doktoranckich, pracowników naukowych posiadających stopień naukowy doktora oraz dojrzałych naukowców. Granty te umożliwią realizację projektów obejmujących badania podstawowe lub stosowane, które będą przeprowadzone w publicznych instytutach badawczych, uczelniach i przedsiębiorstwach w całej Polsce. Ponadto EBI udzielił kolejnego kredytu w wysokości 480 mln EUR na finansowanie statutowych zadań badawczych realizowanych przez wszelkiego rodzaju pracowników naukowych zatrudnionych przez publiczne uczelnie i instytuty badawcze w Polsce. Wsparcie obejmie większość dyscyplin naukowych z wyjątkiem badań w dziedzinie medycyny prowadzonych przez szpitale uniwersyteckie oraz badań związanych z obronnością. Poprzez udzielenie tego kredytu EBI wesprze również inwestycje kapitałowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozbudowę infrastruktury badawczo-rozwojowej jednostek naukowych oraz aparaturę naukową. Oba projekty obejmą lata 2013 i Ich realizacja przyczyni się do utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia w polskim sektorze badawczo-rozwojowym w tym okresie, a także co ważniejsze do utworzenia istotnej liczby nowych miejsc pracy, zwłaszcza dla młodych pracowników naukowych. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu Polska będzie mogła skorzystać z niższych kosztów finansowania tych projektów, co przełoży się na zwiększenie elastyczności finansowej i poszerzenie możliwości inwestowania w prace badawczo-rozwojowe. Dodatkowe informacje: Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw czy zwiększanie innowacyjności i spójności. Źródło:

4 Europejski Rok Obywateli Obywatel Saleta Wierzę, że Europejski Rok Obywateli pomoże wszystkim w poznaniu oraz zrozumieniu naszych praw, ale również zachęci nas do aktywności w sferze publicznej, uświadomi, że możemy mieć wpływ na sytuację nie tylko w kraju, ale również w Unii Europejskiej mówił Przemysław Saleta, bokser i kick-boxer. Saleta już oficjalnie został ambasadorem Europejskiego Roku Obywateli w Polsce. Przemysław Saleta podkreślał również, że taka inicjatywa niesie ze sobą wiele korzyści dla mieszkańców Unii Europejskiej. Dzięki Europejskiemu Roku Obywateli 2013 możemy dowiedzieć się co to naprawdę znaczy być obywatelem Unii Europejskiej oraz jakie prawa się z tym wiążą. To także dobry czas, żeby zastanowić się w jakiej Unii Europejskiej chcemy żyć w przyszłości. Karierę profesjonalnego boksera Przemysław Saleta rozpoczął w 1991 r. Zdobył Mistrzostwo Polski i Europy w boksie, a także Mistrzostwo Polski, Europy oraz Mistrzostwo Świata w kick-boxingu. Z powodzeniem próbował również swoich sił w walkach MMA. Przemysław Saleta zakończył sportową karierę. Obecnie komentuje wydarzenia sportowe w telewizji oraz radiu, a także bierze udział w różnych przedsięwzięciach sportowych nie związanych ze sztukami walki, jak np. rajdy motocyklowe. Były bokser występuje gościnnie w serialach oraz programach telewizyjnych czy produkcjach filmowych, a także angażuje się w różnorodne akcje i kampanie społeczne. W 2012 r. powstał film oparty na biografii sportowca Bokser. To nie pierwszy tytuł ambasadora w karierze Przemysława Salety. W 2009 roku, był już ambasadorem kampanii informacyjnej Komisji Europejskiej Twoje działania wpływają na klimat. Kampania informacyjna Komisji Europejskiej w Polsce Twoje działania wpływają na klimat, prowadzona jesienią 2008 roku, została nominowana do prestiżowej nagrody European Excellence Awards 2009 w kategorii najlepszych kampanii krajowych i regionalnych. Kampania obejmowała m.in. happeningi i billbordy w 5 polskich miastach i specjalne wkładki prasowe. Za przebieg kampanii odpowiadała firma Media Consulta. Źródło: Bielsko-Biała projekt transgraniczny Trwa udział Bielska-Białej w kolejnym projekcie transgranicznym współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja Realizacja projektu Poprawa jakości życia klientów domów opieki społecznej w wyniku integracji transgranicznej odbywa się również na Słowacji (Kysucké Nové Mesto oraz Čadca).

5 Celem działania jest nawiązanie docelowo długofalowej współpracy pomiędzy podmiotami z Polski i Słowacji, w ramach której osoby niepełnosprawne oraz seniorzy będą mieli możliwość rozwijać w ciekawy sposób swoje zdolności manualne oraz integrować się ze środowiskiem. Ponadto, docelowo wśród efektów działania można wymienić poprawę warunków pobytu podopiecznych ośrodków pomocy i zapewnienie im ciekawych form spędzania wolnego czasu. Działania realizowane w ramach mikroprojektu: Działanie nr 1 Zagospodarowanie terenu przeznaczonego do działań w wolnym czasie. Działanie nr 2 Kuchnia zbójnicka kominek ogrodowy. Działanie nr 3 Jacuzzi. Działanie nr 4 Promocja mikroprojektu. Działanie nr 5 Pobyt trzydniowy Magia Świętojańska. Działanie nr 6 Pobyt dwudniowy Order złotej warząchwi. Działanie nr 7 Pobyt trzydniowy Puchar Kronera. Działanie nr 8 Pobyt trzydniowy Dni rzemiosł. Działanie nr 9 Pobyt trzydniowy Warsztaty twórcze. Działanie nr 10 IV rocznik wędrownej wystawy słowacko-polskiej Świat fantazji innymi rękami. Działanie nr 11 Pobyt dwudniowy Współudział i wymiana doświadczeń pracowników i ochotników pracujących w słowackich i polskich jednostkach pomocy społecznej. Źródło: Obrona i bezpieczeństwo w UE Komisja Europejska prezentuje plan, mający na celu zwiększenie wydajności i konkurencyjności europejskiego sektora obronności i bezpieczeństwa. W najnowszym komunikacie przewidziano środki mające na celu wzmocnienie wewnętrznego rynku w dziedzinie obronności, wspieranie rozwoju bardziej konkurencyjnego przemysłu obronnego oraz zwiększanie współpracy w ramach cywilnej i wojskowej działalności badawczej. Kolejne cięcia wydatków budżetowych na cele obronne i utrzymujące się rozdrobnienie rynku wyposażenia obronnego w Europie zagrażają zdolności Europy do utrzymania wystarczającego potencjału w zakresie obrony i konkurencyjnego przemysłu obronnego. Zagraża to również zdolności Europy do niezależnego i skutecznego reagowania na nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. W odpowiedzi na ten problem Komisja Europejska przedstawiła komunikat, który zawiera plan działania mający na celu zwiększenie wydajności i konkurencyjności europejskiego sektora obronności i bezpieczeństwa.

6 W komunikacie przewidziano środki mające na celu wzmocnienie wewnętrznego rynku w dziedzinie obronności, wspieranie rozwoju bardziej konkurencyjnego przemysłu obronnego oraz zwiększanie współpracy w ramach cywilnej i wojskowej działalności badawczej. Poza tym w komunikacie przeanalizowano również możliwości podjęcia działań w innych dziedzinach, takich jak np. energia, przestrzeń kosmiczna i zasoby podwójnego zastosowania. Komisja zwróciła się do głów państw i rządów z prośbą o przedyskutowanie tego komunikatu oraz sprawozdania przygotowanego przez Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa na posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w grudniu 2013 r. Źródło: Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich Ponad 30 tysięcy wyjaśnionych spraw w ciągu 10 lat pracy to rekord, należący do Nikiforosa Diamandourosa ustępującego w październiku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sześcioro kandydatów do objęcia funkcji po greckim rzeczniku Nikiforosie Diamandourosie ogłoszonych zostało podczas majowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. 18 czerwca przesłuchała ich Komisja ds. petycji. Ostatecznego wyboru posłowie dokonali podczas lipcowej sesji plenarnej. Naszym reprezentantem od października będzie Emily O Reilly z Irlandii, która otrzymała 359 głosów. Zadania rzecznika Rolą Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest rozpatrywanie skarg przeciw instytucjom i organom Unii Europejskiej (nie dotyczy to Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wykonującego swoje funkcje sądowe). Do rzecznika może zwrócić się każdy obywatel lub rezydent UE, a także przedsiębiorstwa, związki i inne organizacje zarejestrowane w jej granicach. Każdego roku Ombudsman przedstawia Parlamentowi szczegółowe sprawozdanie z wyników przeprowadzonych kontroli. Historia Funkcja rzecznika stworzona została na mocy Traktatu z Maastricht. Pierwszym Europejskim Ombudsmanem został w 1995 r. Jacob Söderman z Finlandii. Jego miejsce w 2003 r. zajął Grek Nikiforos Diamandouros, który został ponownie wybrany na to stanowisko w 2005 i 2010 r. 14 marca Diamandouros poinformował o chęci przejścia na emeryturę i planowanym zwolnieniu funkcji 1 października 2013 r. Źródła: Rzecznik-obro%C5%84ca-praw-obywateli

7 Sojusz na rzecz przygotowania zawodowego Androulla Vassiliou komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży i László Andor komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego zainaugurowali działalność Europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego. Sojusz pomoże w walce z bezrobociem osób młodych, podnosząc jakość i dostępność przyuczania do zawodu w Unii Europejskiej dzięki szeroko zakrojonej współpracy kluczowych instytucji i organizacji zajmujących się kwestiami zatrudnienia i edukacji. Jego celem jest też zmiana nastawienia społeczeństwa do przyuczania do zawodu. W szczególności w ramach sojuszu określone zostaną najbardziej skuteczne systemy przyuczania do zawodu, a w każdym państwie członkowskim zastosowane zostaną najodpowiedniejsze rozwiązania. Przyuczanie do zawodu może odegrać kluczową rolę w walce z bezrobociem osób młodych dzięki umożliwieniu młodzieży zdobywania umiejętności i doświadczenia poszukiwanych przez pracodawców podkreślili komisarze UE we wspólnej deklaracji. Sojusz będzie wspierał krajowe reformy, których celem jest ustanowienie lub wzmocnienie programów przyuczania do zawodu. Komisja zachęca do przystąpienia do sojuszu wszystkich potencjalnych partnerów: organy publiczne, przedsiębiorstwa, związki zawodowe, izby handlowe, organizatorów kształcenia i szkolenia zawodowego, przedstawicieli ludzi młodych i służby zatrudnienia. Zachęca ich do podjęcia stanowczych zobowiązań do zwiększenia publicznego i prywatnego finansowania programów przyuczania do zawodu. Podpisując wspólną deklarację, przedstawiciele europejskich związków zawodowych i pracodawców zobowiązali się do podjęcia współpracy ze szkołami i służbami zatrudnienia; wspierania szkoleń dla mentorów pracujących w przedsiębiorstwach oraz szkoleń dla uczniów przygotowujących się do zawodu oraz zwiększania dostępności i jakości przyuczania do zawodu. Komisja Europejska zadeklarowała natomiast, że zagwarantuje, by unijne fundusze były możliwie najlepiej wykorzystywane w celu realizacji celów sojuszu. Plan utworzenia sojuszu Komisja ogłosiła w ramach inicjatywy nowe podejście do edukacji i pakietu w sprawie zatrudnienia młodzieży. Więcej informacji na stronie: Źródło: Jak chronić swoją prywatność w Internecie? nowa publikacja Najnowsze badanie Eurobarometru pokazało, że 70 proc. Europejczyków obawia się, że ich dane mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Parlament Europejski pracuje obecnie nad zmianą przepisów, które zapewnią ochronę danych każdego z nas zarówno offline, jak i online. Dzięki nowej ulotce Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce możecie dowiedzieć się, jakie są plany PE i w jaki sposób Wasze dane będą lepiej chronione.

8 Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie BIPE: 2013/news_2013_June/ulotka_ochrona_prywatnosci_2013.html Źródło: NIE PRZEGAP! Świat, jaki lubisz zobacz, oceń i zagłosuj na swój projekt! Do 6 września można oddawać głosy na najlepsze projekty w konkursie Świat, jaki lubisz. Zgłoszono do niego 269 projektów niskoemisyjnych, w tym 9 z Polski, a jeden z nich zgłoszono z naszego regionu ze Stryszowa pod Wadowicami! Oto 269 inicjatyw, które chronią klimat i naszą planetę i na które można głosować. Który z projektów jest Twoim faworytem? Zagłosuj na niego! Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską w ramach kampanii Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada, a jego celem jest pokazanie i nagrodzenie najlepszych realizowanych w Europie inicjatyw, które mają realny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Projekty można było zgłaszać w pięciu kategoriach: Budownictwo i mieszkalnictwo, Zakupy i jedzenie, Ponowne wykorzystanie i recykling, Podróże i transport oraz Innowacyjna produkcja. W ramach inicjatywy szczególną uwagę poświęcono pięciu krajom Bułgarii, Litwie, Polsce, Portugalii i Włochom. Najlepsze pomysły staną się częścią kampanii wizualnej zaprezentowanej jesienią 2013 r. Głosowanie trwa do 6 września 2013 r. na stronie: Można na niej również znaleźć szczegółowe informacje o projektach i śledzić ich aktualne miejsce w rankingu. Oddaj swój głos na projekt, który najbardziej Ci się podoba! Więcej informacji: Źródło: Agora obywatelska w sprawie bezrobocia młodych Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zaprasza do udziału w Agorze obywateli w sprawie bezrobocia ludzi młodych, organizowanej przez Parlament Europejski. Do udziału w konferencji zostanie zaproszonych dwoje młodych ludzi z każdego państwa członkowskiego jedna osoba zatrudniona i jedna bezrobotna by wspólnie z ekspertami przedyskutować najważniejsze problemy związane z bezrobociem i sposoby ich rozwiązania. Zalecenia uzgodnione podczas Agory obywatelskiej zostaną przekazane europejskim decydentom. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 sierpnia Jak wziąć udział? Uczestnicy Agory obywatelskiej w sprawie bezrobocia młodych powinni być w wieku od 18 do 30 lat i mieszkać w jednym z 28 państw członkowskich UE. Jako że dyskusje będą

9 odbywać się po angielsku, francusku, niemiecku lub hiszpańsku, koniecznym warunkiem wzięcia udziału jest umiejętność wypowiadania się w jednym z tych języków. Przewidziane jest pasywne tłumaczenie dyskusji na grecki, włoski, portugalski i polski, co oznacza, że uczestnicy będą mogli przysłuchiwać się debacie w tych językach. Powinni jednak być w stanie zabierać głos w dyskusji w jednym ze wspomnianych wcześniej języków. Zainteresowani uczestnictwem powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy do dnia 31 sierpnia 2013 r. Powinni także posiadać pozwolenie na podróż, jako że niektóre urzędy pracy mogą nakładać ograniczenia w podróżowaniu. Parlament Europejski może wydać uczestnikom zaświadczenie o udziale w Agorze. Agora obywatelska w Brukseli rozpocznie się w środę 6 listopada 2013 r. w południe i potrwa do południa w piątek 8 listopada 2013 r. Wieczorami przewidziany jest program dodatkowy obejmujący wizytę w Parlamentarium interaktywnym centrum dla zwiedzających Parlament Europejski. Proces selekcji kandydatów odbędzie się w pierwszych tygodniach września 2013 r. Parlament Europejski pokrywa koszty podróży i zakwaterowania uczestników. Informacje dodatkowe i zgłoszenia: https://opinio.secure.europarl.europa.eu/opinio/s?s=secured_agora2013&lang=pl Źródło: Sposób na odpady Europejska Agencja ds. Środowiska zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze pomysły związane z ograniczaniem ilości odpadów na Starym Kontynencie. Zadaniem uczestników konkursu Waste-smART będzie zrobienie zdjęć, stworzenie komiksów lub nakręcenie krótkich filmów, które odpowiadają na jedno z trzech następujących pytań: Co myślisz o problemie marnowania żywności, odpadach budowlanych, wysypiskach śmieci i kompostowaniu? Co zrobić, by zmniejszyć ilość śmieci, więcej z nich wykorzystywać ponownie lub przetwarzać? Jak według Ciebie powinna w przyszłości wyglądać Europejska polityka śmieciowa? Zdjęcia, filmy i komiksy oryginalne i opatrzone krótkim komentarzem należy umieścić w serwisach YouTube, Vimeo, Flickr, Shutterfly, Snapfish lub Photobucket. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają po 500 euro. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda młodzieżowa dla osoby w wieku od 18 do 24. roku życia. Termin zgłaszania prac mija 30 września 2013 r.

10 Więcej informacji: Źródło: Eurodotacje Granty dla demokracji 150 milionów złotych wart jest budżet programu Obywatele dla demokracji uruchomionego przez Fundację im. Stefana Batorego. Pieniądze pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem programu zaplanowanego na lata jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju. O dofinansowanie mogą ubiegać się polskie organizacje pozarządowe, samodzielnie lub w partnerstwie z innymi podmiotami: z Polski, z 14 innych krajów, w których działają Fundusze EOG, z Państw Darczyńców (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii), państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego graniczących z Polską (Białoruś, Ukraina, Rosja) lub w partnerstwie z organizacjami międzyrządowymi. W ramach programu finansowane będą trzy rodzaje działań: projekty tematyczne (dotacje w wys. od 50 tys. do 350 tys. złotych), systemowe (od 300 tys. do 2 milionów złotych) oraz współpracy dwustronnej. W programie zaplanowane są trzy konkursy grantowe w 2013, 2014 i 2015 r. Wnioski na projekty tematyczne w pierwszym konkursie przyjmowane będą w okresie od 1 września do 15 października 2013, wnioski na projekty systemowe: 16 października 15 listopada 2013 r., wnioski na projekty dwustronne: do 1-ego dnia każdego miesiąca w okresie od 1 września 2013 do 1 listopada 2015 r. Więcej informacji o programie na stronie: Źródło: Oferty współpracy, praktyki, wolontariat Poznaj wymiany młodzieżowe szkolenie wprowadzające Narodowa Agencja Programu Młodzież w działaniu zaprasza do udziału w szkoleniu poświęconym lokalnym i międzynarodowym projektom w ramach Akcji 1. Młodzież dla Europy oraz 3.1. Wymiany Młodzieży. Głównym celem spotkania jest przekazanie informacji dotyczących możliwości i zasad ubiegania się o dofinansowanie oraz przygotowania i realizacji projektów młodzieżowych.

11 Zaproszenie skierowane jest do młodych ludzi oraz do osób działających w instytucjach, organizacjach i grupach pracujących z młodzieżą, i na jej rzecz. Gdzie: Konstancin-Jeziorna k/warszawy Kiedy: września 2013 Kontakt: Grzegorz Kucharyk Termin: Szansa na płatny staż Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) czeka na chętnych do odbycia płatnych staży w biurach tej instytucji. To doskonała okazja na przetestowanie swej wiedzy i umiejętności. Wnioski mogą składać osoby, które ukończyły co najmniej studia I stopnia z krajów UE i kandydujących do członkostwa we Wspólnocie. Staże trwają od sześciu do dwunastu miesięcy, osoby zakwalifikowane otrzymują wynagrodzenie w wysokości 1071,19 euro miesięcznie. Tematyka staży związana będzie z działalnością EFSA kandydaci mogą wskazać obszar, który najbardziej ich interesuje. Szczegółowe informacje w broszurze, dostępnej pod adresem: oraz na stronie: Źródło: Eurodesk Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Bielsko-Biała W najbliższym czasie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach z rozwoju zawodowego, które nasz Punkt organizuje w dniach 26 i 27 września. Ponadto również we wrześniu zostanie ogłoszony konkurs na stworzenie plakatu promocyjnego skierowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich. Szczegóły we wrześniu w Punkcie, na naszej stronie internetowej oraz w kolejnym numerze Informatora Europejskiego.

12 GODZINY OTWARCIA: Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT Bielsko-Biała ul. Słowackiego 17a Bielsko-Biała tel./faks

Biuletyn nr 07/2015. Sierpień to miesiąc poświęcony pomocy humanitarnej w Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju.

Biuletyn nr 07/2015. Sierpień to miesiąc poświęcony pomocy humanitarnej w Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju. Biuletyn nr 07/2015 Sierpień to miesiąc poświęcony pomocy humanitarnej w Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju. W Rwandzie żyje 20 tysięcy niewidomych dzieci. Tylko 1,5% spośród nich ma możliwość nauki w szkołach

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie filia w Radomiu EURES OTWARTA EUROPA. Doradca Eures Janusz Wojcieszek-Łyś

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie filia w Radomiu EURES OTWARTA EUROPA. Doradca Eures Janusz Wojcieszek-Łyś Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie filia w Radomiu EURES OTWARTA EUROPA Doradca Eures Janusz Wojcieszek-Łyś Radom 24.02.2010 EURES - CO TO JEST? EURES Europejskie Służby Zatrudnienia (European Employment

Bardziej szczegółowo

Staże w instytucjach unijnych

Staże w instytucjach unijnych Staże w instytucjach unijnych informator Charakterystyki, wymagania, warunki, procedury aplikacyjne STAŻ W BIURZE FRAKCJI EUROPEJSKIEJ PARTII LUDOWEJ Grupa EPL w Parlamencie Europejskim oferuje absolwentom

Bardziej szczegółowo

Obywatele dla Demokracji. program dla organizacji pozarządowych finansowany z funduszy EOG

Obywatele dla Demokracji. program dla organizacji pozarządowych finansowany z funduszy EOG Obywatele dla Demokracji program dla organizacji pozarządowych finansowany z funduszy EOG Obywatele dla Demokracji Realizatorzy: Fundacja im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i

Bardziej szczegółowo

Obywatele dla Demokracji program dla organizacji pozarządowych finansowany z funduszy EOG

Obywatele dla Demokracji program dla organizacji pozarządowych finansowany z funduszy EOG Obywatele dla Demokracji program dla organizacji pozarządowych finansowany z funduszy EOG Realizatorzy: Fundacja im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży budżet: 37 mln

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ studia i praktyki 2015/2016

ERASMUS+ studia i praktyki 2015/2016 ERASMUS+ studia i praktyki 2015/2016 ERASMUS+ Wymiana studentów w Erasmus+ obejmuje: wyjazdy na część studiów do zagranicznej uczelni wyjazdy na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa, instytucji lub

Bardziej szczegółowo

Projekty wspierające współpracę przemysłu z nauką. IAPP Industry - Academia Partnerships and Pathways

Projekty wspierające współpracę przemysłu z nauką. IAPP Industry - Academia Partnerships and Pathways Projekty wspierające współpracę przemysłu z nauką IAPP Industry - Academia Partnerships and Pathways Szkolenie początkujących naukowców - Sieci Marie Curie (ITN) Rodzaje stypendiów Marie Curie Kształcenie

Bardziej szczegółowo

Europejska Nagroda Młodzieżowa im. Karola Wielkiego

Europejska Nagroda Młodzieżowa im. Karola Wielkiego newsletter numer 23 Europejska Nagroda Młodzieżowa im. Karola Wielkiego Pięć tysięcy euro nagrody zainkasują zdobywcy Nagrody im. Karola Wielkiego na najlepszy projekt młodzieżowy w Europie. Największe

Bardziej szczegółowo

Comenius. Program Comenius, jako część programu Uczenie się przez całe życie, realizuje następujące akcje:

Comenius. Program Comenius, jako część programu Uczenie się przez całe życie, realizuje następujące akcje: Comenius Program Comenius, jako część programu Uczenie się przez całe życie, realizuje następujące akcje: Dwustronne Partnerskie Projekty Szkół Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół Partnerskie Projekty

Bardziej szczegółowo

Pomoc i wsparcie dla pracodawców oferowane przez sieć Europejskich Służb Zatrudnienia EURES w znalezieniu kandydatów do pracy z innego kraju UE/ EOG

Pomoc i wsparcie dla pracodawców oferowane przez sieć Europejskich Służb Zatrudnienia EURES w znalezieniu kandydatów do pracy z innego kraju UE/ EOG Pomoc i wsparcie dla pracodawców oferowane przez sieć Europejskich Służb Zatrudnienia EURES w znalezieniu kandydatów do pracy z innego kraju UE/ EOG Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie Centrum Informacji

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ studia i praktyki 2014/2015

ERASMUS+ studia i praktyki 2014/2015 ERASMUS+ studia i praktyki 2014/2015 ERASMUS+ Wymiana studentów w Erasmus+ obejmuje: wyjazdy na część studiów do zagranicznej uczelni wyjazdy na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa, instytucji lub

Bardziej szczegółowo

Obywatele dla Demokracji. Projekty systemowe

Obywatele dla Demokracji. Projekty systemowe Obywatele dla Demokracji Projekty systemowe Projekty tematyczne i rozwój instytucjonalny Kwota przeznaczona na dotacje: 26,5 mln EUR i rozwój instytucjonalny Obywatele dla Demokracji Program finansowany

Bardziej szczegółowo

Podejmowanie i odbywanie studiów w Polsce przez cudzoziemców. Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej

Podejmowanie i odbywanie studiów w Polsce przez cudzoziemców. Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej Podejmowanie i odbywanie studiów w Polsce przez cudzoziemców. Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej Studenci zagraniczni (I,II stopień, j. mgr.) w polskich uczelniach dane za rok akademicki

Bardziej szczegółowo

Propozycje wykorzystania finansowania nauki

Propozycje wykorzystania finansowania nauki Propozycje wykorzystania finansowania nauki S t r o n a 2 Spis treści Doctoral Programme in Political and Social Sciences... 3 Stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców 2017 r.... 4 LIDER VIII

Bardziej szczegółowo

AKCJA 2 Partnerstwa Strategiczne. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

AKCJA 2 Partnerstwa Strategiczne. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego AKCJA 2 Partnerstwa Strategiczne Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego CELE Rozwój oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i praktyk w obszarze edukacji pozaformalnej młodzieży i osób pracujących

Bardziej szczegółowo

www.erasmusplus.org.pl Erasmus+ Szkolnictwo wyższe

www.erasmusplus.org.pl Erasmus+ Szkolnictwo wyższe Szkolnictwo wyższe Mobilność edukacyjna (KA 1) Mobilność edukacyjna (KA 1) Akcja 1 Wyjazdy studentów na zagraniczne studia i praktyki Akcja 1 Wyjazdy pracowników uczelni i specjalistów z przedsiębiorstw

Bardziej szczegółowo

Finansowanie wyjazdów na studia studentów niepełnosprawnych

Finansowanie wyjazdów na studia studentów niepełnosprawnych WARUNKI DOTYCZĄCE ZASAD FINANSOWANIA WYJAZDÓW NA STUDIA STUDENTÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH Finansowanie wyjazdów na studia studentów niepełnosprawnych 1. Studenci niepełnosprawni, zakwalifikowani do wyjazdu na

Bardziej szczegółowo

ANNA BIERNACKA-RYGIEL TEAM EUROPE

ANNA BIERNACKA-RYGIEL TEAM EUROPE ANNA BIERNACKA-RYGIEL TEAM EUROPE Programy Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Erasmus + Kreatywna Europa Europa dla obywateli Eurydyka Agencja Wykonawcza ds. Edukacji,

Bardziej szczegółowo

( ) techniczny ( ) rolniczy ( ) ekonomiczny ( ) prawo i administracja ( ) matematyczno-przyrodniczy ( ) medycyna ( ) inny (jaki?)

( ) techniczny ( ) rolniczy ( ) ekonomiczny ( ) prawo i administracja ( ) matematyczno-przyrodniczy ( ) medycyna ( ) inny (jaki?) Nr projektu: 1 KRAJOWA AGENCJA PROGRAMU LEONARDO DA VINCI PROGRAM LEONARDO DA VINCI Faza II PROJEKTY WYMIAN I STAŻY Raport beneficjenta W związku z koniecznością gromadzenia informacji od uczestników programu

Bardziej szczegółowo

REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ KOORDYNATOR INICJATOR ANIMATOR WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ W TWOIM REGIONIE! KIELCE 2013 Z przyjemnością zawiadamiamy Państwa, iż decyzją Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Bardziej szczegółowo

Uchwała Senatu Politechniki Lubelskiej z dnia 20 listopada 2003 r.

Uchwała Senatu Politechniki Lubelskiej z dnia 20 listopada 2003 r. Uchwała Senatu Politechniki Lubelskiej z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie określenia warunków i trybu kierowania za granicę pracowników i studentów Politechniki Lubelskiej w celach naukowych, dydaktycznych

Bardziej szczegółowo

WSZYSTKIE USŁUGI CENTRUM SĄ BEZPŁATNE!

WSZYSTKIE USŁUGI CENTRUM SĄ BEZPŁATNE! OFERTA WARSZTATÓW w Krakowie Lipiec 2015 15.07 METODY POSZUKIWANIA ZATRUDNIENIA 16-17.07 ROZMOWA KWALIFIKACYJNA Z PRACODAWCĄ 9.00-15.00 20.07 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM 22-24.07 WŁASNA FIRMA - ZANIM ZREALIZUJESZ

Bardziej szczegółowo

Regulamin uczestnictwa w projekcie i korzystania ze wsparcia projektu CSR Celuj w Swój Rozwój!

Regulamin uczestnictwa w projekcie i korzystania ze wsparcia projektu CSR Celuj w Swój Rozwój! Regulamin uczestnictwa w projekcie i korzystania ze wsparcia projektu CSR Celuj w Swój Rozwój! realizowanego i współfinansowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przez Stowarzyszenie

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dla Organizacji Pozarządowych

Biuletyn dla Organizacji Pozarządowych N E W S L E T T E R Biuletyn dla Organizacji Pozarządowych Numer 14 12 maja 2011 roku W numerze Konkursy Otwarty konkurs ofert z zakresu kultury i sztuki (II edycja) strona 2 Otwarty konkurs ofert na zadania

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe

Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe Kształcenie i szkolenia zawodowe Mobilność edukacyjna (KA 1) Mobilność edukacyjna (KA 1) Akcja 1 Mobilność uczniów Dzięki tej akcji osoby uczące się zawodu mogą zdobywać praktyczne doświadczenie i podwyższać

Bardziej szczegółowo

DLA ROZWOJU MAZOWSZA. www.mazowia.eu

DLA ROZWOJU MAZOWSZA. www.mazowia.eu DLA ROZWOJU MAZOWSZA Stwarzamy warunki do rozwoju firm Działanie 1.4 Wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu Priorytet I Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na

Bardziej szczegółowo

(Ogłoszenia) POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNE KOMISJA EUROPEJSKA

(Ogłoszenia) POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNE KOMISJA EUROPEJSKA C 400/18 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 28.12.2012 V (Ogłoszenia) POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNE KOMISJA EUROPEJSKA Zaproszenie do składania wniosków EACEA/38/12 Program Erasmus Mundus 2009 2013 Realizacja

Bardziej szczegółowo

ZAPROSZENIE DO UCZESTNICTWA W INTERNETOWYCH EUROPEJSKICH TARGACH PRACY. 16 22 czerwca 2008. www.ekipa.info www.workwindow.info

ZAPROSZENIE DO UCZESTNICTWA W INTERNETOWYCH EUROPEJSKICH TARGACH PRACY. 16 22 czerwca 2008. www.ekipa.info www.workwindow.info ZAPROSZENIE DO UCZESTNICTWA W INTERNETOWYCH EUROPEJSKICH TARGACH PRACY 16 22 czerwca 2008 www.ekipa.info www.workwindow.info Internetowe Europejskie Targi Pracy odbędą się w dniach 16 do 22 czerwca 2008

Bardziej szczegółowo

Zasady kwalifikacji pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2016/2017

Zasady kwalifikacji pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2016/2017 Zasady kwalifikacji pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2016/2017 1. Informacje ogólne 1.1. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku ( ASP lub

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Regulamin

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Regulamin Regulamin rekrutacji uczestników i uczestnictwa w projekcie pn.: Podniesienie sprawności i efektywności działania pracowników regionalnych izb obrachunkowych Inwestycje w ludzi inwestycjami w potencjał

Bardziej szczegółowo

AKTYWNOŚĆ POLSKICH SAMORZĄDÓW NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ: FORMY, MOŻLIWOŚCI, WYZWANIA. - wnioski z badania ankietowego

AKTYWNOŚĆ POLSKICH SAMORZĄDÓW NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ: FORMY, MOŻLIWOŚCI, WYZWANIA. - wnioski z badania ankietowego AKTYWNOŚĆ POLSKICH SAMORZĄDÓW NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ: FORMY, MOŻLIWOŚCI, WYZWANIA - wnioski z badania ankietowego Prowadzenie współpracy międzynarodowej (w %) nie tak 28% 72% Posiadanie opracowanego

Bardziej szczegółowo

Program Międzynarodowej Akceleracji AccelerApp_Poland

Program Międzynarodowej Akceleracji AccelerApp_Poland Program Międzynarodowej Akceleracji AccelerApp_Poland O programie AccelerApp_Poland to 10 tygodniowy program wspierania międzynarodowej akceleracji, realizowany przez Fraunhofer MOEZ. Jego celem jest wyposażenie

Bardziej szczegółowo

Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+

Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+ Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+ Program edukacyjny Unii Europejskiej, którego adresatem jest między innymi szkolnictwo wyższe.

Bardziej szczegółowo

Serdecznie zachęcamy studentów PB do wyjazdów w ramach zagranicznych praktyk ERASMUS 2013/2014

Serdecznie zachęcamy studentów PB do wyjazdów w ramach zagranicznych praktyk ERASMUS 2013/2014 Serdecznie zachęcamy studentów PB do wyjazdów w ramach zagranicznych praktyk ERASMUS 2013/2014 w skrócie: - praktyka może trwać 3 miesiące; - student musi być oficjalnie zakwalifikowanym na kierunku studiów

Bardziej szczegółowo

EPALE. Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

EPALE. Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie EPALE Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie Korzyści z rejestracji na platformie: Dostęp do aktualnych informacji o najważniejszych wydarzeniach, osiągnięciach i trendach w sektorze

Bardziej szczegółowo

ZASADY WEWNĘTRZNE DOTYCZĄCE STAŻY W SEKRETARIACIE GRUPY EPL W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

ZASADY WEWNĘTRZNE DOTYCZĄCE STAŻY W SEKRETARIACIE GRUPY EPL W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM ZASADY WEWNĘTRZNE DOTYCZĄCE STAŻY W SEKRETARIACIE GRUPY EPL W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM Spis treści Artykuł 1: Postanowienia ogólne...3 Artykuł 2: Rodzaje staży...3 Artykuł 3: Warunki kwalifikowalności do

Bardziej szczegółowo

Nowy okres programowania Europejskiego Funduszu Społecznego. Dział Nauki i Współpracy Międzynarodowej

Nowy okres programowania Europejskiego Funduszu Społecznego. Dział Nauki i Współpracy Międzynarodowej Nowy okres programowania Europejskiego Funduszu Społecznego DOFINANSOWANIE NA DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNĄ JEDNOSTEK NAUKI Priorytety MNiSW w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój stanowią: Podniesienie

Bardziej szczegółowo

Bogusław Kotarba. Współpraca transgraniczna w świetle założeń umowy partnerstwa Polska Unia Europejska

Bogusław Kotarba. Współpraca transgraniczna w świetle założeń umowy partnerstwa Polska Unia Europejska Bogusław Kotarba Współpraca transgraniczna w świetle założeń umowy partnerstwa Polska Unia Europejska 2014-2020 Europejska współpraca terytorialna (EWT) EWT stanowi jeden z dwóch celów polityki spójności

Bardziej szczegółowo

Harmonogram konkursów dla organizacji pozarządowych

Harmonogram konkursów dla organizacji pozarządowych Harmonogram konkursów dla organizacji pozarządowych Nazwa konkursu 1 Europejskie sektorowe rady umiejętności" w ramach Programu na rzecz innowacji i innowacji społecznych (EaSI) na lata 2014-2020 3 wrzesień

Bardziej szczegółowo

inwestowanie w działania na rzecz klimatu inwestowanie w program LIFE

inwestowanie w działania na rzecz klimatu inwestowanie w program LIFE inwestowanie w działania na rzecz klimatu inwestowanie w program LIFE PRZEGLĄD NOWEGO PODPROGRAMU LIFE DOTYCZĄCEGO DZIAŁAŃ NA RZECZ KLIMATU NA LATA 2014 2020 Czym jest nowy podprogram LIFE dotyczący działań

Bardziej szczegółowo

NEWSLETTER 07/2014. Zielona Góra

NEWSLETTER 07/2014. Zielona Góra NEWSLETTER 07/2014 Zielona Góra Z A P R O S Z E N I A DEBATA RADIOWA Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania debaty radiowej, która odbędzie się 8 lipca 2014 r. o godz. 18 w Studiu Radia Zachód. Debata

Bardziej szczegółowo

Erasmus + Spotkanie Informacyjne Rekrutacja

Erasmus + Spotkanie Informacyjne Rekrutacja Erasmus + Spotkanie Informacyjne Rekrutacja 2017 2018 Kto może wziąć udział w programie? Wyjazdy na studia Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego zarejestrowani na studiach: dziennych / zaocznych licencjackich

Bardziej szczegółowo

Zakres merytoryczny konkursu składania wniosków

Zakres merytoryczny konkursu składania wniosków Program Priorytet/ Działanie/ Poddziałanie Zakres merytoryczny konkursu Termin składania wniosków Więcej informacji Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Edukacji dla Demokracji Konkurs grantowy

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Erasmus+ Szkolnictwo wyższe 2014-2020. Erasmus 2007-2013

Erasmus+ Erasmus+ Szkolnictwo wyższe 2014-2020. Erasmus 2007-2013 Szkolnictwo wyższe Erasmus+ program Komisji Europejskiej, który zastąpił między innymi wcześniejsze programy sektorowe Uczenie się przez całe życie i Młodzież w działaniu. Erasmus 2007-2013 Erasmus+ Szkolnictwo

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNY SPRZĘT MEDYCZNY I WYPOSAŻENIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH

NOWOCZESNY SPRZĘT MEDYCZNY I WYPOSAŻENIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH POLSKO-BAWARSKA PODRÓŻ STUDYJNO-KOOPERACYJNA NOWOCZESNY SPRZĘT MEDYCZNY I WYPOSAŻENIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH 06-10 CZERWCA 2016, MONACHIUM, NORYMBERGA I OKOLICE + certyfikat uczestnictwa SPOTKANIA Z PRODUCENTAMI

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015 Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015 Wyjazdy stypendialne Studia za granicą w ramach Programu Erasmus + traktowane są jako część programu studiów

Bardziej szczegółowo

SOPOCKI DWUMIESIĘCZNIK POZARZĄDOWY STYCZEŃ LUTY

SOPOCKI DWUMIESIĘCZNIK POZARZĄDOWY STYCZEŃ LUTY SOPOCKI DWUMIESIĘCZNIK POZARZĄDOWY STYCZEŃ LUTY SPOŁECZEŃSTWO / POMOC SPOŁECZNA / ZDROWIE / GOSPODARKA... 2 NAUKA / EDUKACJA... 5 KULTURA I SZTUKA... 7 EKOLOGIA/OCHRONA ŚRODOWISKA/TURYSTYKA I KRAJOZNAWSTWO...

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia ERASMUS+ 2014/2015 Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia PRZESZEDŁEŚ POMYŚLNIE REKRUTACJĘ Pierwszy krok po zakwalifikowaniu się do wyjazdu to złożenie do BWM FORMULARZA

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2015/2016

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2015/2016 Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2015/2016 Wyjazdy stypendialne Studia za granicą w ramach Programu Erasmus + traktowane są jako część programu studiów

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ studia i praktyki 2016/2017

ERASMUS+ studia i praktyki 2016/2017 ERASMUS+ studia i praktyki 2016/2017 ERASMUS+ Wymiana studentów w Erasmus+ obejmuje: wyjazdy na część studiów do zagranicznej uczelni wyjazdy na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa, instytucji lub

Bardziej szczegółowo

fiszka uwzględniająca:

fiszka uwzględniająca: Załącznik do uchwały nr 74 KM PO WER z dnia 21 czerwca 2016 r. w sprawie zmiany w Rocznym Planie Działania na 2015 rok dla IV Osi Priorytetowej PO WER opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju Lp. Roczny

Bardziej szczegółowo

Konferencja Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu Innowacja Wrocław, 17 października 2012 r.

Konferencja Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu Innowacja Wrocław, 17 października 2012 r. www.psab.pl Konferencja Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu Innowacja Wrocław, 17 października 2012 r. Przemysław Jura Prezes Zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych Koordynator zarządzający

Bardziej szczegółowo

Parlament Europejski. Rola i funkcje w UE

Parlament Europejski. Rola i funkcje w UE Parlament Europejski Rola i funkcje w UE Instytucje UE Parlament Europejski Rada Europejska Rada Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Europejski Bank Centralny Trybunał Obrachunkowy Ogólny zakres

Bardziej szczegółowo

Program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez PSPiA KLANZA

Program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez PSPiA KLANZA Program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez PSPiA KLANZA Idea programu W programie Wolontariat studencki grupy liczące od dwóch do pięciu studentów wolontariuszy prowadzą zajęcia edukacyjne

Bardziej szczegółowo

Strategia medialna Unii Europejskiej. dr Anna Ogonowska a.ogonowska@uw.edu.pl

Strategia medialna Unii Europejskiej. dr Anna Ogonowska a.ogonowska@uw.edu.pl Strategia medialna Unii Europejskiej dr Anna Ogonowska a.ogonowska@uw.edu.pl Źródła informacji o polityce europejskiej Źródło: Standard Eurobarometer no 80 (2013) Narzędzia strategii medialnej narzędzia

Bardziej szczegółowo

Szkolenie pt.: Dotacja na założenie firmy oraz studia dofinansowane z Funduszy Europejskich, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach

Szkolenie pt.: Dotacja na założenie firmy oraz studia dofinansowane z Funduszy Europejskich, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach Akademia Biznesu - III edycja (23-26.04.2012) Harmonogram: Dotacja na założenie firmy oraz studia dofinansowane z Funduszy Europejskich, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach: 23.04.2012

Bardziej szczegółowo

Szansa dla młodych na rynku pracy! Broszura współfinansowana z Funduszu Pracy

Szansa dla młodych na rynku pracy! Broszura współfinansowana z Funduszu Pracy Szansa dla młodych na rynku pracy! Broszura współfinansowana z Funduszu Pracy Czym są gwarancje dla młodzieży? Gwarancje dla młodzieży to program ułatwiający start na rynku pracy. Jest to nowa inicjatywa

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Młodzież w działaniu Erasmus+ Młodzież

Erasmus+ Młodzież w działaniu Erasmus+ Młodzież Erasmus+ program Komisji Europejskiej, który zastąpił między innymi program Uczenie się przez całe życie i program Młodzież w działaniu. Młodzież w działaniu 2007-2013 Erasmus+ Młodzież 2014-2020 2007

Bardziej szczegółowo

Studiuj, ale płać. Wpisany przez RR Sob, 15 wrz 2012

Studiuj, ale płać. Wpisany przez RR Sob, 15 wrz 2012 Wysokość czesnego na wyższych uczelniach w krajach europejskich znacznie się różni - wynika z najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej. Najdrożej jest w Anglii, gdzie studenci płacą za rok akademicki

Bardziej szczegółowo

TOP 500 Innovators 2015

TOP 500 Innovators 2015 1. Grupa docelowa programu. TOP 500 Innovators 2015 Regulamin rekrutacji do programu Uczestnikami programu TOP 500 Innovators 2014-2015 Programy stażowo-szkoleniowe dla naukowców w zakresie zarządzania

Bardziej szczegółowo

Projekt Foresight Akademickie Mazowsze 2030

Projekt Foresight Akademickie Mazowsze 2030 Projekt Foresight Akademickie Mazowsze 2030 ZAKRES NOWELIZACJI USTAWY PRAWO O SZKOLNICTWIE WYŻSZYM Maria Tomaszewska Akademia Leona Koźmińskiego 16 grudnia 2010 r. Projekt współfinansowany ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

EUROPASS równe szanse na europejskim rynku pracy

EUROPASS równe szanse na europejskim rynku pracy Agnieszka Luck, Kinga Motysia Krajowe Centrum Europass Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr Fundacja Fundusz Współpracy EUROPASS równe szanse na europejskim rynku pracy Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

U Z A S A D N I E N I E. 1. Potrzeba i cel związania Rzeczypospolitej Polskiej Umową międzynarodową

U Z A S A D N I E N I E. 1. Potrzeba i cel związania Rzeczypospolitej Polskiej Umową międzynarodową U Z A S A D N I E N I E 1. Potrzeba i cel związania Rzeczypospolitej Polskiej Umową międzynarodową W dniu 22 marca 1990 r. została zawarta Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów

Bardziej szczegółowo

Europejski Rok Obywateli 2013

Europejski Rok Obywateli 2013 w Unii Europejskiej Jako obywatele Unii Europejskiej mamy nie tylko prawa wynikające z przynależności państwowej, ale też prawa wynikające z naszej przynależności do Unii Europejskiej. Dzięki tym europejskim

Bardziej szczegółowo

MEDIA 2015 NAGRODA DLA DZIENNIKARZY

MEDIA 2015 NAGRODA DLA DZIENNIKARZY MEDIA 2015 NAGRODA DLA DZIENNIKARZY Spis treści O konkursie... 3 Kategorie konkursowe... 4 Zgłaszanie prac... 5 Sposób wyłaniania zwycięzców... 6 Nagrody... 7 Szczegółowe informacje... 7 Informacje o organizatorze

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Edukacja dorosłych to sektor realizujący Akcje 1 i 2 programu Erasmus+ w odniesieniu do niezawodowej edukacji osób dorosłych.

Erasmus+ Edukacja dorosłych to sektor realizujący Akcje 1 i 2 programu Erasmus+ w odniesieniu do niezawodowej edukacji osób dorosłych. program Komisji Europejskiej, który zastąpił m.in. program Uczenie się przez całe życie i program Młodzież w działaniu. Grundtvig 2007-2013 Erasmus+ Edukacja dorosłych 2014-2020 2007 r. 2014 r. Erasmus+

Bardziej szczegółowo

Strategia EUROPA 2020 i wyzwania stojące przed edukacją. dr Violetta Florkiewicz

Strategia EUROPA 2020 i wyzwania stojące przed edukacją. dr Violetta Florkiewicz Strategia EUROPA 2020 i wyzwania stojące przed edukacją dr Violetta Florkiewicz Strategia Europa 2020 Jest to unijna strategia wzrostu do 2020 roku. Jej celem jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego, który

Bardziej szczegółowo

Pomysł na przyszłość. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Pomysł na przyszłość. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Pomysł na przyszłość Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Studia a rynek pracy W 2011 roku kształciło się ponad 1 800 tys. studentów, Dyplom wyższej

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY. Sprawozdanie roczne w sprawie wdrożenia inicjatywy Wolontariusze pomocy UE w 2014 r.

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY. Sprawozdanie roczne w sprawie wdrożenia inicjatywy Wolontariusze pomocy UE w 2014 r. KOMISJA EUROPEJSKA Bruksela, dnia 13.7.2015 r. COM(2015) 335 final SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Sprawozdanie roczne w sprawie wdrożenia inicjatywy Wolontariusze pomocy UE w

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE EUROPEJSKIE PERSPEKTYWA FINANSOWA 2014-2020

FUNDUSZE EUROPEJSKIE PERSPEKTYWA FINANSOWA 2014-2020 FUNDUSZE EUROPEJSKIE PERSPEKTYWA FINANSOWA 2014-2020 Ewa Sobiecka Bielsko-Biała, 20.03.2014 Plan prezentacji Wprowadzenie Umowa partnerska (08.01.2014) Program Operacyjny Inteligentny Rozwój Program Operacyjny

Bardziej szczegółowo

Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization Regulamin rekrutacji uzupełniającej do programu

Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization Regulamin rekrutacji uzupełniającej do programu Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization Regulamin rekrutacji uzupełniającej do programu 1. Grupa docelowa programu. Uczestnikami programu Top 500 Innovators Science Management Commercialization,

Bardziej szczegółowo

PROMOWANIE RÓŻNORODNOŚCI KULTUROWEJ I ARTYSTYCZNEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

PROMOWANIE RÓŻNORODNOŚCI KULTUROWEJ I ARTYSTYCZNEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO PROMOWANIE RÓŻNORODNOŚCI KULTUROWEJ I ARTYSTYCZNEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO GRANTY EOG 2009-2014 WARSZTATY DLA WNIOSKODAWCÓW Małgorzata Bacińska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa

Bardziej szczegółowo

Comenius. Program Comenius, jako część programu Uczenie się przez całe życie, realizuje następujące akcje:

Comenius. Program Comenius, jako część programu Uczenie się przez całe życie, realizuje następujące akcje: Comenius Program Comenius, jako część programu Uczenie się przez całe życie, realizuje następujące akcje: Dwustronne Partnerskie Projekty Szkół Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół Partnerskie Projekty

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN Polsko-słowackiego Uniwersytetu Młodzieżowego

REGULAMIN Polsko-słowackiego Uniwersytetu Młodzieżowego REGULAMIN Polsko-słowackiego Uniwersytetu Młodzieżowego w Bielsku-Białej Projekt został zorganizowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu

Bardziej szczegółowo

ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY!

ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY! ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY! WYJAZD NA STYPENDIUM 2010 Aleksandra Koperska-Kowalczyk Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz, 6 maja 2010 HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ ETAP 1 Rekrutacja

Bardziej szczegółowo

Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych doktorów (postdoc)

Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych doktorów (postdoc) Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych doktorów (postdoc) w ramach Projektu Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Nauki molekularne dla medycyny (MOL-MED), współfinansowanego przez Unię

Bardziej szczegółowo

Polityka językowa Unii Europejskiej. Łódź 14 maja 2012

Polityka językowa Unii Europejskiej. Łódź 14 maja 2012 Polityka językowa Unii Europejskiej Łódź 14 maja 2012 Wielojęzyczna Europa od 1958 r. Pierwsze rozporządzenie Rady nr 1/58 stanowi, że oficjalnymi i roboczymi językami są języki państw członkowskich Traktat

Bardziej szczegółowo

www.erasmusplus.org.pl Erasmus+ Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk (KA 2) AKCJA2 SOJUSZE NA RZECZ WIEDZY Celem tych projektów jest wspieranie innowacyjności poprzez współpracę szkół wyższych,

Bardziej szczegółowo

HBL15 Dla osób pracujących w Irlandii Północnej: Zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit)

HBL15 Dla osób pracujących w Irlandii Północnej: Zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit) HBL15 Dla osób pracujących w Irlandii Północnej: Zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit) Broszura informacyjna Urzędu Mieszkalnictwa Komunalnego (Housing Executive) dla pracowników migracyjnych Ta broszura

Bardziej szczegółowo

Instytucje Unii Europejskiej

Instytucje Unii Europejskiej Instytucje Unii Europejskiej Parlament Europejski Wybierany w bezpośrednich wyborach organ ustawodawczy UE, posiadający funkcje nadzorcze i budżetowe. Posłowie wybierani są w wyborach bezpośrednich co

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW KOMISJA EUROPEJSKA Strasburg, dnia 12.3.2013 COM(2013) 144 final KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW Inicjatywa na rzecz

Bardziej szczegółowo

Wymiar jednostkowy obecności Polski w Unii Europejskiej. Jakie korzyści z integracji ma zwykły obywatel?

Wymiar jednostkowy obecności Polski w Unii Europejskiej. Jakie korzyści z integracji ma zwykły obywatel? Wymiar jednostkowy obecności Polski w Unii Europejskiej. Jakie korzyści z integracji ma zwykły obywatel? Debata w Chrzanowie Patronat honorowy: Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego Poparcie społeczne

Bardziej szczegółowo

Erasmus+ Erasmus+ Szkolnictwo wyższe 2014-2020. Erasmus 2007-2013

Erasmus+ Erasmus+ Szkolnictwo wyższe 2014-2020. Erasmus 2007-2013 Szkolnictwo wyższe Erasmus+ program Komisji Europejskiej, który zastąpił między innymi wcześniejsze programy sektorowe Uczenie się przez całe życie i Młodzież w działaniu. Erasmus 2007-2013 Erasmus+ Szkolnictwo

Bardziej szczegółowo

Czym są fundusze unijne?

Czym są fundusze unijne? Czym są fundusze unijne? Dawid Kentzer Adrianna Lorenc Michowska Gdańsk, 15.11.2010 r. Quiz W którym roku powstała Unia Europejska? Ile państw jest członkami UE? Jakie to państwa? Ile jest gwiazd na fladze

Bardziej szczegółowo

WSZYSTKIE USŁUGI CENTRUM SĄ BEZPŁATNE!

WSZYSTKIE USŁUGI CENTRUM SĄ BEZPŁATNE! OFERTA WARSZTATÓW Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie Kwiecień 2015 9-15.04 KURS INSPIRACJI 16.04 KOMUNIKACJA DROGĄ DO SUKCESU 20-22.04 ROZMOWA KWALIFIKACYJNA Z PRACODAWCĄ 22-24.04

Bardziej szczegółowo

Europejska Współpraca Terytorialna w latach 2014-2020

Europejska Współpraca Terytorialna w latach 2014-2020 Europejska Współpraca Terytorialna w latach 2014-2020 Współpraca międzyregionalna doświadczenia i szanse Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Katowice, 15 października 2013 r. Plan prezentacji

Bardziej szczegółowo

BEZPŁATNE WARSZTATY EDUKACYJNE REGIONALNEGO OŚRODKA DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ W RZESZOWIE

BEZPŁATNE WARSZTATY EDUKACYJNE REGIONALNEGO OŚRODKA DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ W RZESZOWIE BEZPŁATNE WARSZTATY EDUKACYJNE REGIONALNEGO OŚRODKA DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ W RZESZOWIE OFERTA TEMATYKA ZAJĘĆ 1) 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej (przybliżenie uczestnikom szkoleń historii

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN NABORU I ODBYWANIA STAŻY W RAMACH PROJEKTU STAŻ KLUCZEM DO BIZNESU dla PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH I NAUKOWO- DYDAKTYCZNYCH INFORMACJE OGÓLNE

REGULAMIN NABORU I ODBYWANIA STAŻY W RAMACH PROJEKTU STAŻ KLUCZEM DO BIZNESU dla PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH I NAUKOWO- DYDAKTYCZNYCH INFORMACJE OGÓLNE REGULAMIN NABORU I ODBYWANIA STAŻY W RAMACH PROJEKTU STAŻ KLUCZEM DO BIZNESU dla PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH I NAUKOWO- DYDAKTYCZNYCH 1 INFORMACJE OGÓLNE 1. Regulamin określa zasady naboru i odbywania staży

Bardziej szczegółowo

Dzień Informacyjny na temat programu Comenius

Dzień Informacyjny na temat programu Comenius Dzień Informacyjny na temat programu Comenius Magdalena Chawuła-Kosuri Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli Katowice, 20 listopada 2012 r www.silesia-europa.pl PLAN PREZENTACJI

Bardziej szczegółowo

Wydział Promocji i Rozwoju Urząd Miasta Leszna

Wydział Promocji i Rozwoju Urząd Miasta Leszna Wydział Promocji i Rozwoju Urząd Miasta Leszna Efektywna współpraca organizacji pozarządowych i samorządu miasta Leszna: - promocja działań - spotkania - szkolenia - informacje o zewnętrznych źródłach

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowy rozwój kariery młodego naukowca

Międzynarodowy rozwój kariery młodego naukowca Międzynarodowy rozwój kariery młodego naukowca Naukowiec w Programie Ramowym Początkujący naukowiec (Early-stage researcher - ESR) - posiada dyplom magistra - nie ma stopnia doktora - ma do 4 lat (full-time

Bardziej szczegółowo

Porozumienie Burmistrzów

Porozumienie Burmistrzów Porozumienie Burmistrzów Porozumienie między burmistrzami to popularna inicjatywa UE (oddolny ruch europejski) skupiająca władze lokalne i regionalne we wspólnym dążeniu do poprawy jakości życia obywateli

Bardziej szczegółowo

(Ogłoszenia) PROCEDURY ADMINISTRACYJNE KOMISJA

(Ogłoszenia) PROCEDURY ADMINISTRACYJNE KOMISJA 3.7.2009 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 151/25 V (Ogłoszenia) PROCEDURY ADMINISTRACYJNE KOMISJA Zaproszenie do składania wniosków Program Kultura (2007 2013) Wdrożenie działań programowych: wieloletnie

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI

REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI Wrocław, 23 lutego 2012r. Erasmus praktyki -Od 2008 roku praktyki dla studentów organizowane są w ramach programu Erasmus, do tej pory zrealizowano 284 wyjazdy.

Bardziej szczegółowo

wparcie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VI Działanie 6.1

wparcie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VI Działanie 6.1 Europejski Fundusz Społeczny w województwie mazowieckim w latach 2007-2013 wparcie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VI Działanie 6.1 w latach 2007-2013 Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie

Bardziej szczegółowo

Anna Tuz Zastępca Dyrektora Departamentu Informacji Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Anna Tuz Zastępca Dyrektora Departamentu Informacji Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Współpraca Ministerstwa Spraw Zagranicznych z organizacjami pozarządowymi i samorządami przy realizacji wybranych zadań z zakresu współpracy międzynarodowej Anna Tuz Zastępca Dyrektora Departamentu Informacji

Bardziej szczegółowo

Program Leonardo da Vinci

Program Leonardo da Vinci Program Leonardo da Vinci Program Leonardo da Vinci propaguje działania zmierzające do poprawy jakości systemów kształcenia i szkolnictwa zawodowego oraz dostosowania rynku edukacyjnego do wymogów rynku

Bardziej szczegółowo

Wspieranie kształcenia i zatrudniania ludzi młodych

Wspieranie kształcenia i zatrudniania ludzi młodych Międzynarodowe warsztaty Zatrudnienie, równouprawnienie, bezpieczeństwo socjalne (nestor) Wspieranie kształcenia i zatrudniania ludzi młodych Nikogo nie wolno pozostawić samemu sobie pomysły działań i

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 1 stycznia 2014 roku ruszy nowy program Unii Europejskiej ERASMUS+.

ERASMUS+ 1 stycznia 2014 roku ruszy nowy program Unii Europejskiej ERASMUS+. ERASMUS+ 1 stycznia 2014 roku ruszy nowy program Unii Europejskiej ERASMUS+. Będzie wspierał edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w całej Europie. Połączy w jedną całość 7 dotychczasowych

Bardziej szczegółowo

Efektywna współpraca organizacji pozarządowych i samorządu Miasta Leszna:

Efektywna współpraca organizacji pozarządowych i samorządu Miasta Leszna: Urząd Miasta Leszna Efektywna współpraca organizacji pozarządowych i samorządu Miasta Leszna: baza NGO broszury informacyjne dotacje informacje o zewnętrznych źródłach finansowania kampania Zostaw swój

Bardziej szczegółowo