Rok 2011 tom II styczeń

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rok 2011 tom II styczeń"

Transkrypt

1 Rok 2011 tom II Z kalendarza 2012 styczeń 4: wręczenie promocji oficerskich w Antokolu najstarszym na Wyspach Brytyjskich polskim domu opieki nad seniorami. Na wniosek Dowództwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego 5 grudnia 2011 na stopień podporucznika Wojska Polskiego mianowano Elżbietę Piekarską (sanitariuszkę PCK na szlaku bojowym II Korpusu Wojska Polskiego) i Adama Twardowskiego (żołnierza 2. Pułku Brygady Strzelców Karpackich i w lotnictwie Wielkiej Brytanii, m.in. w Dywizjonie 303). W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ambasady i Konsulatu RP w Londynie: komandor Stanisław Król, płk Roman Szymaniuk; konsul generalny Ireneusz Truszkowski oraz I Sekretarz Wydziału Konsularnego Monika Panasiuk. 5: wydanie specjalne Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza (nr 4) w 100-lecie urodzin ostatniego przewodniczącego Rady Narodowej RP (polskiego parlamentu na wychodźstwie), Zygmunta Lechosława Szadkowskiego, upamiętniające również ponad 50-letnią działalność RN. Edycja ukazała się dzięki sekretarzowi Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr. hab. Andrzejowi K. Kunertowi oraz prezesowi Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie prof. Stanisławowi Portalskiemu (24 IV XI 2011). 8: XX finał WOŚP (Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z inicjatywy Jerzego Owsiaka). Po raz trzeci organizowany przez Poland Street we współpracy z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym i Jazz Cafe (POSK) w Londynie pod hasłem: Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków, oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych

2 352 z KALENDARZA 2012 z cukrzycą. Kwestowało ok. 120 tysięcy wolontariuszy. Ogółem zebrano 40, 2 mln zł, w Londynie ok. 26 tysięcy. 14 ( 4 lutego): wystawa retrospektywna w Galerii POSK-u malarza, dramatopisarza, krytyka literatury, pedagoga Adama Bunscha ( ). Pomysł i organizacja wystawy Moniki Skowrońskiej. 17: konferencja Miłosz w Londynie > Z kalendarza 2011 Ekspresje 2012, t : V Gala Dziennika Polskiego > Z kalendarza 2011, Ekspresje 2012, t. II. 23: spotkamie (Jazz Cafe, POSK, zaaranżowane przez Bibliotekę Polską w Londynie) z historykiem, edytorem, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzejem Krzysztofem Kunertem. Temat prelekcji: Najbardziej niezwykła Armia II wojny Światowej. 26: Opłatek Rektorski w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej przy Devonia Road w Londynie. W programie: msza św., dzielenie się opłatkiem, spotkanie przy stole : wystawienie poetycko-muzycznego programu Sceny Poetyckiej A wariatka jeszcze tańczy poświęconego Agnieszce Osieckiej. Reżyseria Marii Drue i Magdy Włodarczyk. Aktorzy: Joanna Kańska, Magda Włodarczyk, Paweł Zdun, Dorota Zięciowska. Fortepian Daniel Łuszczki. 29: wręczenie nagród Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za rok 2011 ks. prof. Januszowi Ihnatowiczowi (USA), Marii Delaperriere (Francja), Edwardowi Zymanowi (Kanada). Uroczystość prowadził prezes ZPPnO Andrzej Krzeczunowicz. luty 11: wieczór poświęcony pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego ( ), Sala Malinowa, POSK. Organizowała druhna Grażyna Pietrykowska i zespół organizacyjny. Profesorowie Józef Szaniawski i Wiesław Wysocki wygłosili prelekcje: Rosja sowiecka imperium zła, Rosja zagrożeniem dla Polski i Europy, Płk Kukliński pierwszy oficer Wojska Polskiego w NATO. Zaprezentowana została książka prof. Józefa Szaniawskiego Imperium zła przeciw Polsce i Europie i okolicznościowa wystawa Izba Pamięci płk. Kuklińskiego. Projekcja filmu Pułkownik Kukliński.

3 Z kalendarza : koncert instrumentalno-wokalny Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii w wykonaniu laureatki nagrody TV Polonia pianistki, wokalistki i kompozytorki Magdaleny Żuk oraz skrzypka Bernarda Kulika. W repertuarze m.in.: arcydzieła Fryderyka Chopina i Claude A. Debussy ego (Clair de lune). Sala teatralna POSK. Zorganizowała prezes Konfraterni Barbara Bakst : wirtualne muzeum Kresy Syberia (UK) na wystawie Who do You Think You Are w Olimpia National Hall (Londyn) prezentowało polskie korzenie i część polskiej historii z okresu II wojny światowej: atak sowiecki na Polskę i zsyłki na Syberię. Wydarzenie popularyzował program BBC pod tym samym tytułem. 25: konferencja na temat Sytuacja dzieci i młodzieży polskiej w Wielkiej Brytanii po 2004 roku : część I Emigracja polska po 2004 roku wg zebranych danych ; część II Edukacja dzieci polskich w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej po 2004 roku (Sala Malinowa, POSK). Organizatorzy: Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, Polski Uniwersytet na Obczyźnie marzec 13: spotkanie w Bibliotece Polskiej w Londynie z prof. Katedry Literatury Polskiej i Węgierskiej Uniwersytetu Cambridge Geörgym Gömörim poetą, tłumaczem polskich poetów na język węgierski : wystawa plakatów polskich artystów Heath and Safety Must not Be Dull!, eksponowana w Londynie przez: Finart, TwentyTwo To TwentySix i Centralny Instytut Ochrony Pracy, zorganizowana w ramach konkursu przez Instytut i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Łodzi i Warszawie. 24: zmarł Lesław Bobka (ur w Ziębicach na Dolnym Śląsku). Od 1976 w Wielkiej Brytanii. Publicysta związany z Dziennikiem Polskim i Dziennikiem Żołnierza, autor monodramatów Kawulka (wystawiona w 1992), Wspomnienia o Szczęsnej Michałowskiej (1997), felietonów, zbioru humoresek Monokl; spisał wspomnienia Ireny Anders, podobnie jak sylwetki emigracyjne Alfabet Bobki, (wydawane przez Tydzień Polski ). Pracował najpierw w drukarni, następnie w branży podróżniczej, pasjonował się teatrem.

4 354 z KALENDARZA ( 17 kwietnia): wystawa (POSK, Londyn) W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, połączona z kiermaszem wydawnictw i gier planszowych IPN. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciel IPN: prof. Jerzy Eisler, dr Tomasz Łabuszewski, Jacek Pawłowicz, Sławomir Stępień. Na 56 planszach zaprezentowano ok. 150 zdjęć ukazujących formy uzależnienia Polski od Związku Sowieckiego. Wystawa ukazała szerszy (od określonego datami w jej tytule) kontekst stosunków polsko-radzieckich: począwszy od wojny polsko-bolszewickiej, przez pakt Ribbentrop-Mołotow, Zbrodnieę Katyńską, konferencję w Jałcie, aż po opuszczenie terytorium RP przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 roku. Wyświetlone zostały dokumentalne filmy, m.in.: wizyta wicepremiera Wiaczesława Mołotowa i marszałka Georgija Żukowa w Warszawie, wizyta pisarzy radzieckich w zniszczonej Warszawie, koncert Bułata Okudżawy w klubie Po 6-tej. Wykład Sowieci w Polsce wygłosił prof. J. Eisler. 26: Odsłonięcie popiersia Marii Skłodowskiej-Curie w londyńskim szpitalu onkologicznym (London Cancer Centre) w Wimbledon. Projekt zrealizowany został przez Polish Heritage Society we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Odsłonięcia rzeźby w imieniu ambasador Barbary Tuge-Erecińskiej dokonał minister Dariusz Łaska. kwiecień 14: konferencja Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO): Szkolnictwo polskie w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii w Latach , w ramach projektu: Szkolnictwo polskie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej od roku Współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. 20: zmarł ks. Infułat Witold Kiedrowski > Odeszli, Ekspresje 2012, t. II. 22: Katyń Memorial: w 72. rocznicę masakry katyńskiej, zorganizowany przez parafię pw. św. Andrzeja Boboli, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii i Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Program uroczystości: msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli za Ofiary Katynia i innych miejsc męki oraz masowych mordów na Wschodzie celebrowana przez abp. Szczepana Wesołego, z udziałem pocztów sztandarowych i proporców Harcerstwa Polskiego, przedstawicieli Ambasady RP w Wielkiej Brytanii, Attaché i Konsulatu oraz organizacji kombatanckich

5 Z kalendarza i społecznych. Hołd pamięci składany pod Pomnikiem Katyńskim (Gunnesbury Cemetry); przemówienie Ambasador RP Barbary Tuge-Erecińskiej. Otwarcie w Galerii POSK-u wystawy poświęconej duchowieństwu represjonowanemu na Wschodzie. Wykład Jadwigi Kowalskiej Duchowieństwo w niewoli Sowieckiej i oratorium Andrzeja Matuszewskiego Polska Odyseja w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. maj 5: z cyklu: czytanie wierszy znanych polskich poetów w Ognisku Polskim Sąd ostateczny Adama Czerniawskiego. Utwory czytali: Renata Chmielewska i Janusz Gunter. Cykl organizuje Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. 13: spotkanie z prof. historii Ryszardem Butterwickiem, autorem ksiażki Polska rewolucja a Kościół katolicki (Z krawędzi schizmy do <cudu Opatrzności Boskiej>). (Sala Malinowa, POSK) z okazji 3 Maja i 35-lecia Biblioteki Polskiej w POSK-u. Organizatorem dyrektor Biblioteki dr Dobrosława Platt. 16: koncert Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii w wykonaniu zespołu Duo Van Vliet (akordeon klasyczny Rafał Luc, altówka Jan Anderson). Muzycy zaprezentowali utwory, Rachmaninowa, Saint-Saensa, Finziego, Schnittkego, Piazzolli. Zorganizowała prezes Konfraterni Barbara Bakst : dwa filmy Mieczysławy Wazacz z cyklu Niezwykłe Kobiety : Krystyna Skarbek, Maska i Korona; prezentowane przez Scenę Poetycką w Teatrze POSK-u w Londynie. czerwiec 17: spotkanie zorganizowane przez Krystynę Jurkowicz (Sala św. Józefa przy Little Brompton Oratory) z posłem Parlamentu Europejskiego Januszem Wojciechowskim. na temat sytuacji gospodarczej Polski. 21: koncert charytatywny (w Ambasadzie RP w Londynie) na pomnik Dla Nich powstający na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach z inicjatywy Ireny Delmar-Czarneckiej; poświęcony pamięci Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Udział w koncercie: Chór Ave Verum, Guy Pearson i jego Kwartet, recytacje Tesa Ujazdowska. Prowadzenie Irena Delmar-Czarnecka.

6 356 z KALENDARZA : recital skrzypcowy Iwony Boesche przy akompaniamencie pianisty Jana Rauto (Sala Teatralna POSK). W repertuarze Wieniawski i Debussy. W ramach koncertów Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii; zorganizowała prezes Barbara Bakst. 23: VI Festiwal Piosenki Religijnej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie. Patronat honorowy: Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii. Wystąpili soliści i zespoły z Anglii oraz góralski chór dziecięco-młodzieżowy Turliki z Zakopanego. 26: prezentacja publikacji IPN Rzeszów: Krzysztof Kaczmarski Pogrom, którego nie było, i Marek Lachowicz Wspomnienia cichociemnego (w opracowaniu Krzysztofa Tochmana). Organizacja: Biblioteka Polska w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. lipiec 4: zmarł w Londynie Piotr Krzysztof Muszkowski (ur. 18 września 1919 w Warszawie) pisarz, publicysta, lotnik (kapitan nawigator w Kampanii Wrześniowej 1939), prawnik. Sekretarz redakcji londyńskich Wiadomości, długoletni wiceprezes i prezes (2004) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, którego Nagrodę Literacką za całokształt twórczości otrzymał w Członek m.in. oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor Czasu wielkich zmian rozmów z Edwardem Raczyńskim i zbiorów felietonów: Inter Alia, Intra Muros, Notatki londyńskie, Parasol angielski, Spod angielskiego parasola. Odznaczony: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Medalem Lotniczym, Medalem Wojska, Krzyżem 5. Dywizji, Krzyżem za Wojnę 1939, UK Star, UK War Medal, UK Defence Medal, Krzyżem Czynu Bojowego na Zachodzie. 18 lipca po żałobnej mszy św. w kościele Ealing Abbey został spopielony w Mortlake Crematorium. 7: premiera kabaretu poetycko-muzycznego Polish Specialities, czyli Perły PRL-u i nie tylko (poezja, satyra i piosenka) w Teatrze POSK-u. Spektakl przygotowany przez zespół Sceny Poetyckiej. Scenariusz i reżyseria Helena Kaut Howson, oprawa muzyczna Maria Drue i Daniel Łuszczki. Wykonawcy: Renata Chmielewska Janusz Guttner, Joanna Kańska, Konrad Łatacha, Wojtek Piekarski, Magda Włodarczyk, Paweł Zdun. 8: premierowy program autorski zespołu DNA Artist Bar: słowno-muzyczne variété A los jak los (Jazz Cafe, POSK). Autorzy programu: Dana

7 Z kalendarza Parys-White (także scenariusz), Aleksy Wróbel, Tomasz Chudy; wykonawcy: Dana Parys-White, Izabela Wilczyńska, Barbara Kucharska, Beata Szajowska, Aleksy Wróbel, Przemysław Noga, Zbigniew Adamczyk; instrumenty klawiszowe Tomasz Chudy, saksofon Piotr Piskorz, gitara Marek Funkas Kowalski, perkusja Paweł Fesyk, duet gitarowy Piotr Wróbel i Rafał Wrona. 20: wieczór pożegnalny Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Barbary Tuge-Erecińskiej; przyjęcie w salonach Ambasady RP w Londynie. 20: londyńska premiera sztuki Milke a Levy ego i uczniów Ely College Invisible Army (Niewidzialna armia) w Teatrze POSK-u. Za rozpowszechnianie historii Polski Medalem Pro Memoria odznaczeni zostali: inicjator przedstawienia dyrektor Key Stage Company Mike Levy, Elly College oraz Fundacja Kresy Syberia. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. 21: w Laicester odbyło się zebranie samozwańczej grupy (powszechnie zwanej rebeliantami), która wystąpila przeciwko Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, rzekomo broniąc SPK WB przed zakończeniem działalności. (Decyzja o zamknięciu podjęta została demokratycznie zdecydowaną większością głosów podczas walnego zebrania SPK WB października 2010 roku.) Jak wynika z towarzyszących rozwojowi wydarzeń doniesień prasy (zainicjowanej listem Szymona Zaremby: Organizacje społeczne to nie są prywatne przedsiębiorstwa, Dziennik Polski 2012, nr 125), pod pozorem ratowania SPK WB rebelianci dążyli do przejęcia władzy i majątku tego Stowarzyszenia. Nielojalne i nielegalne zebranie doprowadziło do powstania uzurpacyjnej organizacji SPK, której prezesem został polityk, lobbysta Wiktor Moszczyński. Można było obserwować bezprecedensową akcję rebeliantów przeciwko prawowitemu zarządowi i lojalnym członkom SPK WB. 26 maja 2013 SPK WB zostało rozwiązane zgodnie z postanowieniami sprzed dwóch lat. Działa obecnie Fundacja SPK WB, której powiernikami są członkowie dotychczasowego Zarządu Głównego SPK WB. Powiernicy Fundacji prowadzą działalność określoną Statutem (m.in. kontynuują organizowanie rocznicowych uroczystości niepodległościowych i opiekują się licznymi pomnikami). 27 ( 12 sierpnia): w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie działał punkt informacyjny Polskie Centrum Olimpijskie. Program imprez i wydarzeń > online.

8 358 z KALENDARZA 2012 sierpień 19: obchody 89. rocznicy Święta Żołnierza w roku 2012 zbiegły się z 70. rocznicą powstania 1. Polskiej Dywizji Pancernej i ze 120. jubileuszem urodzin gen. Stanisława Maczka. Organizowane były przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii przy pomocy organizacji Kresy Syberia. Uroczystość aranżowała wiceprezes SPK WB Barbara Orłowska. Na scenie Teatru POSK-u wystawiona została w języku angielskim sztuka Mike Levy ego Your Baca przygotowana przez uczniów z Cambridge pod kierunkiem Keystage Arts and Heritage, w reżyserii Lesly ego Forda. W obecności wnuczki Generała Karoliny Maczek, kombatantów, przedstawicieli Ambasady RP w Londynie, Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz innych organizacji : w Warszawie i w Półtusku obradował IV Zjazd Polonii Świata koło 200 delegatów z 44 krajów (> online). wrzesień 1: w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz w 3. rocznicę odsłonięcia i poświęcenia (19 IX 2009) Pomnika Polskich Sił Zbrojnych uroczystości w Brytyjskim Narodowym Arboretum w National Memorial. Honorowych gości attaché wojskowy płk Roman Szymaniuk, konsul Renata Wasilewska-Mazur z Londynu, konsul generalny Łukasz Lutostański z Manchester, ks. proboszcz Marek Zygadło SCHc, kombatanckie i harcerskie poczty sztandarowe, prezesi i przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i kulturalnych witał prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii Czesław Maryszczak. Po przemówieniach nastąpiło składanie wieńców i odśpiewanie hymnów. 21: uroczyste odsłonięcie pomnika Dla Nich, wystawionego w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie z inicjatywy Ireny Delmar-Czarneckiej. Pomnik został ufundowany przez międzynarodową społeczność polskiej emigracji niepodległościowej. Honorowi patro-ni budowy pomnika: biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jan S. Ciechanowski. Odsłonięcia dokonały: prezydentowa Karolina Kaczorowska, Anna Maria Anders, prezes ZASP za Granicą Irena Delmar-Czarnecka i 3-letnia Alicja Sosińska. Organizatorzy uroczystości: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dla Nich (Londyn), Fundacja Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

9 Z kalendarza : Cudne Manowce spektakl Sceny Poetyckiej (Jazz Café, POSK, 22 września Kościół Polski na Devonii) oparty na twórczości Edwarda Stachury, w reżyserii Wojciecha Piekarskiego; wykonawcy: Magda Włodarczyk, Konrad Łatacha i Woj.ciech Piekarski. 22: spotkanie (sala przykościelna The Chiswick Catholic Centre) z Antonim Macierewiczem: debata na temat stanu badań katastrofy Smoleńskiej, z inicjatywy Teresy Jurkowicz. październik 2: spotkanie z Andrzejem Doboszem krytykiem literatury, publicystą, bibliofilem. Temat: Książki kucharskie jako źródło do dziejów Polski. Organizatorem Biblioteka Polska w Londynie. 3: koncert Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii w 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego z przewagą utworów kompozytora w wykonaniu A Piacere Trio: Frederique Legrand, Przemysława Dembskiego i Barbary Dziewieckiej. Sala Teatralna POSK. Zorganizowała prezes Barbara Bakst. 5: uroczyste spotkanie w salonach Ambasady RP w Londynie z okazji rozpoczęcia misji ambasadora Witolda Sobkowa w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej : Jan Pospieszalski w Londynie na zaproszenie Koła Członków Indywidualnych Zjednoczenia Polskiego. Spotkania na temat: Polska po katastrofie Smoleńskiej Ognisko Polskie; Komu służą media sala przy Little Brompton Oratory. 14: wieczór Laureata Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą (Sala Malinowa POSK w Londynie) wręczenie Nagrody Literackiej za całokształt twórczości dla polskiego pisarza stale mieszkającego za granicami RP. Nagrodę fundowaną przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii jury w składzie: prof. Andrzej Biernacki, Krystyna Kulej, prof. Wojciech Ligęza, prof. Jolanta Pasterska, dr Alina Siomkajło, za rok 2012 przyznało poecie, prozaikowi, krytykowi historii i literatury, tłumaczowi, autorowi ponad 20 książek dr. Markowi Baterowiczowi z Australii (Sydney). Laudację na cześć Laureata: Światło afirmacji cień utraty, wygłosił prof. Wojciech Ligęza. 20: spotkanie na temat nadużyć wobec prawa i demokracji w Polsce z członkinią Krajowej Rady Sądownictwa, posłanką z ramienia PIS prof.

10 360 z KALENDARZA 2012 Krystyną Pawłowicz. Sala przykościelna The Chiswick Catholic Centre. Organizowała Teresa Jurkowicz. 21: Dzień Nauczyciela w 70-lecie Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą. Uroczystość, rozpoczęta mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, odbyła się w POSK-u. Program artystyczny przygotowały Polskie Szkoły Przedmiotów Ojczystych: im. Fryderyka Chopina w Bracknell, im. Marii Konopnickiej (Willesden Green Londyn), im. Jana Pawła II (Stamford Hill Londyn), oraz Zespół Taneczny Karolinka. Zasłużonym nauczycielom członkom ZNPzG, wręczone zostały Medale: Pro Patria i Komisji Edukacji Narodowej. 21: Dzień Papieski obchodzony w Londynie przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II (ustanowioną Dekretem Papieskim z 16 X 1981): msza św. celebrowana przez arcybiskupa Szczepana Wesołego w asyście rektora PMK ks. prałata Stefana Wylężka i ks. Tomasza Siembaba (w kościele pw. św. Andrzeja Boboli), uroczyste przyjęcie w restauracji Łowiczanka w POSK-u. listopad 2 4: uroczystości pogrzebowe ostatniego Prezydenta RP na wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010). Pierwotnie, na skutek mylnej identyfikacji, pochowany został w niewłaściwym grobie na Powązkach. 22 października 2012 ekshumowano ciało i poddano badaniu DNA. 2 listopada we Wrocławiu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta: nabożeństwo żałobne prowadził kard. Henryk Gulbinowicz. 4 XI w Warszawie: w w Świątyni Opatrzności Bożej nabożeństwo celebrował ordynariusz drohiczyński bp Antoni Dydycz, funeralną mszę św. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Trumnę złożono w krypcie Panteon Wielkich Polaków. 4: recital wokalny In Memorial dedykowany wokalistce, poliglotce Marisie Morganti-Stachów ( ). Wykonawcy repertuaru operowego, operetkowego, pieśni: Violetta Gawara, Iwona Szczypta, Marcin Gęśla, Piotr Lempa, akompaniament Paweł Ulman. Organizatorzy: prezes Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii, Barbara Bakst i POSK (Sala Teatralna). 8: z okazji Święta Narodowego 11 listopada uroczyste przyjęcie wydane przez ambasadora w salonach Ambasady RP w Londynie.

11 Z kalendarza : Festiwal Siedmiu Kultur w Londynie w wykonaniu 14-osobowej krakowskiej grupy Piwnica św. Norberta. Pierwszy spektakl, Duchem i pieśnią wędrowanie parafia M.B. Częstochowskiej (Devonia); 10 XI: Kraina nasza koncert z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, polska parafia na Ealingu; 11 XI: Na skrzyżowaniu kultur koncert muzyczno-poetycki, Central Synagogue. Organizator Poland Street. 11: obchody Święta Niepodległości; w programie: msza św. za Ojczyznę (Kościół Garnizonowy pw. św. Andrzeja Boboli), koncert słowno-muzyczny Okruchy historii (Sala Teatralna POSK). Organizator Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii. 15: wieczór upamiętniający 60. rocznicę śmierci Krystyny Skarbek Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. Projekcja filmu oraz dyskusja w języku angielskim z udziałem Clare Mulley, autorki książki The Spy Who Loved: The Secrets and Lives of Christine Granville, i Mieczysławy Wazacz, reżysera filmu No Ordinary Countess (2010). 22: spotkanie anglojęzyczne na temat Deconstructing the Iron Curtain w University College London School of Slavonic and East European Studies (Masaryk Senior Common Room). Dyskusja z prof. Geoffreyem Hoskinsem Anny Applebaum o jej autorstwa książce Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe : debata (Sala Malinowa, POSK) obejmująca tematy: Więcej niż problem»polskich obozów«, Złote żniwa czy złote serca?. W problem losu Polaków i Żydów podczas II wojny światowej wprowadził Jan Niechwiadowicz. Prezentacja książek: Marka J. Chodakiewicza Golden Harvest or Hearts of Gold? Studies on the Wartime Fate of Poles and Jews (2012), oraz J. Niechwiadowicza German Camps, Polish Victims (2012). Organizator Polish Media Issues Group. 25: otwarcie w Galerii POSK-u wystawy (trwającej do 20 grudnia 2012) Józef Konrad Korzeniowski. Polak angielskim pisarzem / Joseph Conrad Polish Roots to English Writer. Wykład prof. Roberta Hampsona i koktajl w restauracji Łowiczanka. Patronat Ambasady RP w Londynie. Organizatorzy: Biblioteka Polska w Londynie, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, Canterbury Heritage Museum; sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polish Heritage Society (UK), Polonia Aid Foundation Trust. Podczas wystawy wyświetlane były filmy

12 362 z KALENDARZA 2012 dokumentalne o życiu pisarza. Kurator wystawy, scenariusz, aranżacja dr Dobrosława Platt. Wydany został folder pod tytułem tożsamym z tytułem wystawy. grudzień 1: spotkanie (Sala Malinowa POSK) poświęcone tematyce Twarze katolicyzmu polskiego: Jan Paweł II, ks. Jan Zieja i Zofia Morawska. Wprowadzenie rektor PMK ks. prałat Stefan Wylężek, prelekcja prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Jacek Moskwa. 2: inauguracja Salonu Literackiego w Ognisku Polskim (55 Princes Gate, Exhibition Road, SW7 9PN). Organizatorzy: Ognisko i Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Z pogadanką o Laskach pod Warszawą Od medycyny do literatury, wystąpił prezes Oddziału Warszawskiego SPP Jacek Moskwa. W części artystycznej udział wzięli: śpiewaczka Magdalena Pilarz-Bobrowska, Paweł Ulman oraz artyści i poeci polskiego Londynu. Przy sztaludze i w rozmowie Barbara Kaczmarowska-Hamilton. Prowadził Andrzej Krzeczunowicz. 2 4: w 70. rocznicę utworzenia w Palestynie Junackiej Szkoły Kadetów: msza św. (2 XII) w Kościele Garnizonowym pw. św. Andrzeja Boboli i koleżeński obiad w Łowiczance ; (4 XII) Walne Zebranie Kadetów w POSK. 8: pierwszy Festiwal Poetów zorganizowany przez grupę artystyczną Po Ezja Londyn (Marta Brassart, Katarzyna Campbell, Barbara Gruszka- Zych, Maria Jastrzębska, Piotr Kasjas, Bożena H. Mazur-Nowak, Tomasz S. Mielcarek, Barbara Orlowski, Yvette Pawłowska-Matuszak, Wojciech J. Pawłowski, Frederick Rossakovsky-Lloyd, Adam Siemieńczyk, Iza Smolarek, Aga Wielusińska, Grażyna Winniczuk, Marlena Zynger) w Domu Polskim w Birmingham. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów Fredericka Rossakovsy-Lloyda. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu RP w Londynie, Katedry Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz polonijnej prasy. 8 9: z okazji 70-lecia Biblioteki Polskiej w Londynie zorganizowana została sesja naukowa Politycy i pisarze Emigracji polskiej po 1939 r. Najnowsze badania. Przewodniczenie: Ewa Leniart dyr. Oddziału Rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, oraz dr Dobrosława Platt dyr. Biblioteki Polskiej w Londynie. Referenci: prof. Andrzej Nowak (Granice i pogranicza emigracji: pytania badawcze na marginesie biografii Piotra Wandycza i Leo Labedza), Zbigniew Siemaszko (Gen. Anders wobec problemów po-

13 Z kalendarza litycznych), Krzysztof Tochman (Komunistyczny aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej wobec płk. Kazimierza Iranka-Osmeckiego), dr Andrzej Suchcitz (Polityczna działalność gen. Zygmunta Podhorskiego na emigracji, ), dr Paweł Chojnacki ( Żyłem z wami, myliłem się i łudziłem z wami. Nigdy mi kto szlachetny nie był obojętny prof. Adam Pragier, pisarz i polityk), dr Jerzy Kirszak (Powojenna działalność polityczna gen. Kazimierza Sosnkowskiego), dr Krzysztof Kaczmarski (Bielecki kontra Sikorski. Stronnictwo Narodowe na wychodźstwie wobec gen. W. Sikorskiego ), red. Krzysztof Bobiński (Józefa Retingera przygoda z Europą), Michał Bąkowski ( Klarowność jest cnotą rozumu i odwagi o twórczości Barbary Toporskiej), dr Anna Nasiłowska (Stefania Zahorska dyskusje polityczne i projekt kultury), dr Nina Terlecka-Taylor (Józef Wittlin mniej znany), dr Beata Dorosz (Nieznane listy nowojorskich skamandrytów z listów Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego), dr Maja Cybulska (Wacław Iwaniuk poeta dwoisty), dr Krzysztof Ćwikliński ( Szkice piórkiem autentyk czy dzieło literackie. Głos w sporze), dr Justyna Chłap-Nowakowa (Z Kijowa przez Paryż, Bliski Wschód do Londynu. Xawery Glinka [ ], twórczość i losy), dr Violetta Wejs-Milewska (Kazimierz Wierzyński i RWE w świetle korespondencji z Janem Nowakiem-Jeziorańskim), dr Wanda Roman (Poezja i walka w życiu Józefa Bujnowskiego), Michał Bąkowski (Bibliografia jako przyczynek do biografii Józefa Mackiewicza). Organizator: Biblioteka Polska w Londynie przy udziale IPN (Oddział w Rzeszowie); dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 8 16: odnowienie parafialnych Misji Świętych przygotowaniem do zamknięcia (rozpoczętego 11 grudnia 2011) Roku Jubileuszu 50-lecia kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Słowo misyjne ks. dr. Zygmunta Zapaśnika (ojca duchowego WSD w Paradyżu). 16 grudnia: a) zamykający obchody Roku Jubileuszowego obrzęd konsekracji kościoła celebrowany przez metropolitę przemyskiego, przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika; podpisanie aktu konsekracji; wręczenie orderów Bobolana osobom zasłużonym dla parafii; b) Kongres Młodych z okazji Roku Wiary. Główną ideą kongresu doświadczenie wiary żywej. Ostatni akord Jubileuszu wydanie w roku 2012 dwu książek: Jubileuszowa parafialna książka kucharska (oprac. Ewa Wątróbska); Kronika Kościoła św. Andrzeja Boboli w Londynie (oprac. zbiorowe) zawiera artykuły o kościele, wypowiedzi osób uczestniczących w życiu świątyni, ważniejsze notatki oraz ok. 200 zdjęć obrazujących dzieje parafii.

14 364 z KALENDARZA : świąteczny koncert (Sala Teatralna POSK) przy kawie zorganizowany przez prezesa Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii Barbarę Bakst. Wystąpił Kwartet Klasyczny: Piotr Wylężoł fortepian, Barbara Dziewiecka skrzypce, Beata Urbanek-Kalinowska wiolonczela, Michał Barański kontrabas. 18: przedświąteczne przyjęcie wigilijne w salonach Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z gestii ambasadora Witolda Sobkowa oraz konsula generalnego Ireneusza Truszkowskiego zgromadziło ponad 200 zaproszonych osób : wystawienie w Hampstead Theatre (Londyn) sztuki Tu i teraz Nicoli Werenowskiej Angielki z Colchester o polskiej emigracji i rodzinnej lojalności. Reżyserował Sam Potter.

POLSKI LONDYN. Pamięci Ryszarda Kaczorowskiego

POLSKI LONDYN. Pamięci Ryszarda Kaczorowskiego POLSKI LONDYN Pamięci Ryszarda Kaczorowskiego Prezydenci i rząd WYBIERZ UKŁAD Seria znaczków Poczty Polskiej upamiętniająca prezydentów RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz (prezydent RP od 30 września

Bardziej szczegółowo

Uroczystości odbędą się w Zamościu w dniach listopada 2013 r.

Uroczystości odbędą się w Zamościu w dniach listopada 2013 r. Uroczystości patriotyczno-religijne 70. rocznicy nadania nazwy Oddziałów Partyzanckich 9. Pułku Piechoty - Oddziałom Dywersji Bojowej Inspektoratu Zamość. Zamość, 29-30 listopada 2013 r. Światowy Związek

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 2015 ROKU

HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 2015 ROKU HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 05 ROKU STYCZEŃ 70 rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Płaszowie 5.0 teren byłego obozu w Płaszowie Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów

Bardziej szczegółowo

Zwycięzcy loterii promocyjnej Kamis Smaki 25-lecia. II losowanie edycja jesienna r.

Zwycięzcy loterii promocyjnej Kamis Smaki 25-lecia. II losowanie edycja jesienna r. Zwycięzcy loterii promocyjnej Kamis Smaki 25-lecia II losowanie edycja jesienna 1.08-31.10.2016 r. Laureat nagrody I stopnia 25 000 zł Kamila G. Laureaci nagród II stopnia młynków do przypraw Maria D.

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ stycznia 2014 Ogólnopolskie Mistrzostwa Samorządowców w Tenisie Ziemnym o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa LUTY

STYCZEŃ stycznia 2014 Ogólnopolskie Mistrzostwa Samorządowców w Tenisie Ziemnym o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa LUTY KALENDARZ IMPREZ PLANOWANYCH W 2014 ROKU URZĄD MIASTA RZESZOWA WYDZIAŁ KULTURY, SPORTU I TURYSTYKI 6 stycznia 2014 Orszak Trzech Króli STYCZEŃ 12 stycznia 2014 XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej

Bardziej szczegółowo

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina Zestawienie ofert w Konkursie z dziedziny kultury AD 2010 wraz z przyznanymi dotacjami Lp nazwa podmiotu tytuł oferty Przyznana dotacja 1. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenie Księży Marianów z Lublina

Bardziej szczegółowo

XXXVI SESJA STAŁEJ KONFERENCJI MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE. Rzym, 17-21 września 2014 r.

XXXVI SESJA STAŁEJ KONFERENCJI MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE. Rzym, 17-21 września 2014 r. XXXVI SESJA STAŁEJ KONFERENCJI MUZEÓW, ARCHIWÓW I BIBLIOTEK POLSKICH NA ZACHODZIE Rzym, 17-21 września 2014 r. Aula Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława w Rzymie Via delle Botteghe Oscure 15 Program

Bardziej szczegółowo

13-14 września 2012 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław

13-14 września 2012 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław 13-14 września 2012 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław 13 września 2012 r. SESJA OTWARTA 8.30-9.30 Msza św. (Kościół Uniwersytecki Najśw. Imienia Jezus, Pl. Uniwersytecki 1) 9.30-10.00 Przybycie

Bardziej szczegółowo

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Data Miejsce obchodów Forma obchodów 4 kwietnia Szkoła Policji Posadzenie Dębów Pamięci i odsłonięcie

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 2016 ROKU

HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 2016 ROKU HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 06 ROKU STYCZEŃ 7 rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Płaszowie 5.0.06 r. teren byłego obozu w Płaszowie Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów

Bardziej szczegółowo

70 lecie Polskiego Wałbrzycha styczeń 21.01. - 04.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych ul.

70 lecie Polskiego Wałbrzycha styczeń 21.01. - 04.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych ul. 70 lecie Polskiego Wałbrzycha styczeń 21.01. - 04.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych ul. Jerzy Jerych malarstwo 31.01. - 15.03.2015 r. - Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw

Bardziej szczegółowo

OBCHODY 90. ROCZNICY CENTRALNEGO ARCHIWUM WOJSKOWEGO: KONFERENCJA NAUKOWA W REMBERTOWIE. WYBÓR ZDJĘĆ

OBCHODY 90. ROCZNICY CENTRALNEGO ARCHIWUM WOJSKOWEGO: KONFERENCJA NAUKOWA W REMBERTOWIE. WYBÓR ZDJĘĆ Natalia Bujniewicz, Aleksander Wysocki OBCHODY 90. ROCZNICY CENTRALNEGO ARCHIWUM WOJSKOWEGO: KONFERENCJA NAUKOWA W REMBERTOWIE. WYBÓR ZDJĘĆ Uroczyste obchody 90. rocznicy utworzenia Centralnego Archiwum

Bardziej szczegółowo

2. Powitanie gości i okolicznościowe przemówienia.

2. Powitanie gości i okolicznościowe przemówienia. . Dane INSTYTUCJI/PODMIOTU/PLACÓWKI zarejestrowanej w Programie Pełna nazwa. Szkoła Podstawowa nr im. Lotników INSTYTUCJI/PODMIOTU/PLACÓWKI. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dębnie Adres INSTYTUCJI/PODMIOTU/PLACÓWKI

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ WYDZIAŁU KULTURY, SPORTU I WSPÓŁPRACY Z SEKTOREM POZARZĄDOWYM ROK 2015

KALENDARZ WYDZIAŁU KULTURY, SPORTU I WSPÓŁPRACY Z SEKTOREM POZARZĄDOWYM ROK 2015 KALENDARZ WYDZIAŁU KULTURY, SPORTU I WSPÓŁPRACY Z SEKTOREM POZARZĄDOWYM ROK 2015 STYCZEŃ 6 styczeń 11 styczeń 16 styczeń Orszak Trzech Króli. WOŚP. Akcja Krwiodawstwa PCK. LUTY 2,16 luty 3 luty 10 luty

Bardziej szczegółowo

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ PAMIĘCI PREZYDENTA RP LECHA KACZYŃSKIEGO I OFIAR TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ W LO

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ PAMIĘCI PREZYDENTA RP LECHA KACZYŃSKIEGO I OFIAR TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ W LO UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ PAMIĘCI PREZYDENTA RP LECHA KACZYŃSKIEGO I OFIAR TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ W LO Nr XVII im. A. OSIECKIEJ we WROCŁAWIU, 13 grudnia 2010 r. 13 grudnia 2010

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności klubu Gazety Polskiej w Bełchatowie 2011/2012

Sprawozdanie z działalności klubu Gazety Polskiej w Bełchatowie 2011/2012 Sprawozdanie z działalności klubu Gazety Polskiej w Bełchatowie 2011/2012 maj 2011: Msza Św. w intencji Ojczyzny i ofiar tragedii smoleńskiej kościół pw. NNMP w Bełchatowie Odsłonięcie tablicy upamiętniającej

Bardziej szczegółowo

Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r.", Szkoła Policji w Katowicach, Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej

Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r., Szkoła Policji w Katowicach, Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej URZĄD MASTA KATOWGf WYDZAŁ KUL TURY 4o_o9~.K3AM;~rcfl!chodów rocznic, dzieazictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2013 na terenie miasta Katowice 4 kwietnia Szkoła Policji w Katowicach Konferencja

Bardziej szczegółowo

Hommage à Kieślowski FESTIWAL FILMOWY DEDYKOWANY KRZYSZTOFOWI KIEŚLOWSKIEMU W 15 ROCZNICĘ ŚMIERCI I 70 ROCZNICĘ URODZIN

Hommage à Kieślowski FESTIWAL FILMOWY DEDYKOWANY KRZYSZTOFOWI KIEŚLOWSKIEMU W 15 ROCZNICĘ ŚMIERCI I 70 ROCZNICĘ URODZIN Hommage à Kieślowski FESTIWAL FILMOWY DEDYKOWANY KRZYSZTOFOWI KIEŚLOWSKIEMU W 15 ROCZNICĘ ŚMIERCI I 70 ROCZNICĘ URODZIN Hommage à Kieślowski To festiwal filmowy zorganizowany dla uczczenia osoby i twórczości

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM obchodów świąt państwowych i lokalnych w 2010roku

HARMONOGRAM obchodów świąt państwowych i lokalnych w 2010roku Załącznik do Zarządzenia Nr 1658/2009 Burmistrza Krotoszyna z dnia 17 grudnia 2009 r. HARMONOGRAM obchodów świąt państwowych i lokalnych w 2010roku DATA NAZWA ŚWIĘTA MIEJSCE UROCZYSTOŚCI ZAPROSZONE OSOBY,

Bardziej szczegółowo

Program Historyczno Edukacyjny Rzeczypospolita Polska Polskie Państwo Emigracyjne

Program Historyczno Edukacyjny Rzeczypospolita Polska Polskie Państwo Emigracyjne Współorganizatorzy Programu: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz INSTYTUT TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO w imieniu Komitetu Organizacyjnego Programu Historyczno

Bardziej szczegółowo

Lista zwycięzców za okres r.

Lista zwycięzców za okres r. Lista zwycięzców za okres 4.08.2014 10.08.2014 r. MIECZYSŁAW S. PIOTR W. ANASTAZJA B. STEFAN J. IRENA K. JERZY K. HELENA R. KAZIMIERZ C. JERZY G. ZOFIA M. EDWARD B. EWA S.P. MIECZYSŁAW D. GRZEGORZ K. JOLANTA

Bardziej szczegółowo

Nr kwiecień 20, Londyn. Telegram gen. M. Kukiela do gen. W. Andersa z prośbą o zorganizowanie nabożeństwa za pomordowanych oficerów

Nr kwiecień 20, Londyn. Telegram gen. M. Kukiela do gen. W. Andersa z prośbą o zorganizowanie nabożeństwa za pomordowanych oficerów SPIS TREŚCI Bogusław Polak Michał Polak OD WYDAWCÓW... 11 Nr 1 1943 kwiecień 14, Londyn. Telegram gen. Mariana Kukiela, Ministra Obrony Narodowej do gen. Władysława Andersa z poleceniem przesłania opinii

Bardziej szczegółowo

www.stowarzyszenieuk.pl

www.stowarzyszenieuk.pl Emil Stefan MENTEL - ur. 26 października 1916 r. w m. Czaniec. Syn Emanuela i Franciszki z domu Szczotka. Jego ojciec był leśniczym w lasach Habsburgów. Po śmierci ojca zamieszkał w Żywcu u siostry, pracownicy

Bardziej szczegółowo

UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE 7. ROCZNICĘ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE 7. ROCZNICĘ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/141549,uroczystosci-upamietniajace-7-rocznice-katastrofy-smolenskiej.html Wygenerowano: Niedziela, 18 czerwca 2017, 15:48 Strona znajduje się w

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA NADANIA IMIENIA SZKOŁOM:

PROCEDURA NADANIA IMIENIA SZKOŁOM: PROCEDURA NADANIA IMIENIA SZKOŁOM: SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM TWORZĄCYM ZESPÓŁ SZKÓŁ W STADNICKIEJ WOLI Cel i uzasadnienie powstania procedury 1. Historia podjętych działań w związku z nadaniem szkole

Bardziej szczegółowo

ŚWIATYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ OTWARTA

ŚWIATYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ OTWARTA ŚWIATYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ OTWARTA Kilka tysięcy osób, w tym najważniejsi przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych zgromadziła uroczysta msza święta za Ojczyznę z okazji otwarcia

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ. 24-26 stycznia 2014 Ogólnopolskie Mistrzostwa Samorządowców w Tenisie Ziemnym o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa LUTY

STYCZEŃ. 24-26 stycznia 2014 Ogólnopolskie Mistrzostwa Samorządowców w Tenisie Ziemnym o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa LUTY KALENDARZ IMPREZ PLANOWANYCH W 2014 ROKU URZĄD MIASTA RZESZOWA WYDZIAŁ KULTURY, SPORTU I TURYSTYKI 6 stycznia 2014 Orszak Trzech Króli STYCZEŃ 12 stycznia 2014 XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej

Bardziej szczegółowo

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile KRYSTYNA S. KRYSTYNA C. EDWARD F. KAROLINA C. WOJCIECH T. JANINA F. FRANCISZKA G. HENRYK H. MIROSŁAW W. JULI BARBARA H. CELINA Ł. STANISŁAW K. HELENA S.

Bardziej szczegółowo

MŁODZI MAJĄ GŁOS GAZETA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM NR 1 W GOLENIOWIE

MŁODZI MAJĄ GŁOS GAZETA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM NR 1 W GOLENIOWIE MŁODZI MAJĄ GŁOS Numer 5/2016 DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ W GIMNAZJUM NR 1 28 KWIETNIA 2016 R. W GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 1 IM. NOBLISTÓW POLSKICH W GOLENIOWIE ODBYŁY SIĘ UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE

Bardziej szczegółowo

Na pierwszym spotkaniu w dniu 20 lipca 2012 r. spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, reprezentujących :

Na pierwszym spotkaniu w dniu 20 lipca 2012 r. spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, reprezentujących : Powstanie komitetu organizacyjnego kampanii społecznej "29 Maja Dzień Weterana - Szacunek i wsparcie - weterani.pl" oraz Centralnych Uroczystości Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa we Wrocławiu

Bardziej szczegółowo

Alfabetyczna lista członków Rady Kuratorów ZNiO wszystkich kadencji

Alfabetyczna lista członków Rady Kuratorów ZNiO wszystkich kadencji Alfabetyczna lista członków Rady ZNiO wszystkich L.p. Imię i nazwisko, stopień naukowy 1. Prof. dr hab. Andrzej Baborski 2. Prof. Władysław Bartoszewski 3. Prof. dr hab. Marek Bojarski 4. Prof. dr hab.

Bardziej szczegółowo

Jesienna dawka pozytywnej kultury z Themersonami w roli głównej

Jesienna dawka pozytywnej kultury z Themersonami w roli głównej Jesienna dawka pozytywnej kultury z Themersonami w roli głównej W ciągu trzech październikowych dni, płockie instytucje kultury zaoferują szeroki wachlarz działań, których przedmiotem będzie artystyczna

Bardziej szczegółowo

Organizatorem VIII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej była Pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty.

Organizatorem VIII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej była Pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty. VIII Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej W dniu 29 kwietnia 2014r. w Klubie 4.Regionalnej Bazy Logistycznej odbył się koncert galowy VIII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Bardziej szczegółowo

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935)

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) 70 ROCZNICA ŚMIERCI (zbiory audiowizualne) Wideokasety 1. A JEDNAK Polska (1918-1921 ) / scen. Wincenty Ronisz. Warszawa : Studio Filmów Edukacyjnych Nauka, 1998. 1 kas. wiz.

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 5. Nr ewidencyjny. Nazwa organizacji. Nazwa zadania

Strona 1 z 5. Nr ewidencyjny. Nazwa organizacji. Nazwa zadania Wykaz ofert niespełniających kryteriów formalnych zawartych w Ogłoszeniu Otwartego Konkursu Ofert z dnia 24.04.2013 r. z możliwością złożenia stosownych wyjaśnień Lp. Nazwa organizacji Nr ewidencyjny Nazwa

Bardziej szczegółowo

Terminarz uroczystości i apeli szkolnych oraz spotkań z rodzicami w ZPO w Tuczępach - rok szkolny 2014/2015

Terminarz uroczystości i apeli szkolnych oraz spotkań z rodzicami w ZPO w Tuczępach - rok szkolny 2014/2015 Terminarz uroczystości i apeli szkolnych oraz spotkań z rodzicami w ZPO w Tuczępach - rok szkolny 2014/2015 L.p. Rodzaj uroczystości Tematyka ( środki realizacji) Termin Odpowiedzialny 1. Inauguracja roku

Bardziej szczegółowo

Kalendarz Imprez Kulturalnych Powiatu Mławskiego w ramach projektu. Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013

Kalendarz Imprez Kulturalnych Powiatu Mławskiego w ramach projektu. Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013 Kalendarz Imprez Kulturalnych Powiatu Mławskiego w ramach projektu Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013 Lp. Nazwa przedsięwzięcia Termin i miejsce Organizator Partnerzy 1. 2. 3. 4. 5. 6. Inauguracja

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIASTO RZESZÓW W 2015 ROKU

KALENDARZ WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIASTO RZESZÓW W 2015 ROKU KALENDARZ WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIASTO RZESZÓW W 2015 ROKU DATA DZIEŃ TYGODNIA WYDARZENIE MIEJSCE LUTY 12 LUTEGO CZWARTEK V Festiwal Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej Piosenka w meloniku

Bardziej szczegółowo

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości Obchody Narodowego Święta Niepodległości Napisano dnia: 2016-11-11 15:18:03 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii Polska odzyskała niepodległość. Dziś w całym

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z prac organizacyjnych wokół przygotowania oraz z przebiegu uroczystości pogrzebowych w Kraju Śp. Zofii i Stefana Korbońskich

Sprawozdanie z prac organizacyjnych wokół przygotowania oraz z przebiegu uroczystości pogrzebowych w Kraju Śp. Zofii i Stefana Korbońskich Sprawozdanie z prac organizacyjnych wokół przygotowania oraz z przebiegu uroczystości pogrzebowych w Kraju Śp. Zofii i Stefana Korbońskich W przygotowaniu uroczystości pogrzebowych współpracowały następujące

Bardziej szczegółowo

Szanowni Zgromadzeni!

Szanowni Zgromadzeni! Szanowni Zgromadzeni! Witam serdecznie gości oraz seniorów lotnictwa przybyłych na dzisiejsze spotkanie z okazji 40- lecia naszego Klubu w dniu Święta Lotnictwa Polskiego. Tu przy Aeroklubie Białostockim

Bardziej szczegółowo

Komenda Główna Straży Granicznej

Komenda Główna Straży Granicznej Komenda Główna Straży Granicznej Źródło: http://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/4933,26-rocznica-powolania-sg.html Wygenerowano: Czwartek, 29 czerwca 2017, 14:39 26. rocznica powołania SG Autor: Magdalena

Bardziej szczegółowo

Plan pozalekcyjnych form realizacji Podstawy Programowej, Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki

Plan pozalekcyjnych form realizacji Podstawy Programowej, Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki Plan pozalekcyjnych form realizacji Podstawy Programowej, Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki Uroczystości okolicznościowe Data, godz. Nazwa uroczystości Forma realizacji Organizator Wrzesień

Bardziej szczegółowo

FINAŁ VIII EDYCJI KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO ZNAM HISTORIĘ POLSKICH SYMBOLI NARODOWYCH 11 marca 2014 r.

FINAŁ VIII EDYCJI KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO ZNAM HISTORIĘ POLSKICH SYMBOLI NARODOWYCH 11 marca 2014 r. FINAŁ VIII EDYCJI KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO ZNAM HISTORIĘ POLSKICH SYMBOLI NARODOWYCH 11 marca 2014 r. 11 marca 2014 r. w naszej szkole został zorganizowany po raz ósmy finał wojewódzkiego konkursu Znam historię

Bardziej szczegółowo

Wykaz wydarzeń okolicznościowych wstępnie planowanych na terenie Chełma z okazji przypadającej w 2013 roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

Wykaz wydarzeń okolicznościowych wstępnie planowanych na terenie Chełma z okazji przypadającej w 2013 roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Wykaz wydarzeń okolicznościowych wstępnie planowanych na terenie Chełma z okazji przypadającej w 2013 roku 150. rocznicy STYCZEŃ 2013 styczeń styczeń styczeń - styczeń - styczeń - 15.01.2013 22.01.2013

Bardziej szczegółowo

Referat Kultury, Sportu i Promocji Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. w sezonie 2013/2014

Referat Kultury, Sportu i Promocji Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. w sezonie 2013/2014 Referat Kultury, Sportu i Promocji Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kalendarz Ważniejszych Imprez Kulturalnych, Sportowych i Rekreacyjnych w sezonie 2013/2014 IMPREZY KULTURALNE SEZON OD WRZEŚNIA

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu Cele działania: kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej walczących o wolność na terenie miejscowości Pcim i powiatu myślenickiego, rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma, urodzony 25 maja 1935 roku w Zbilutce (obecnie Zbelutka) na Kielecczyznie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik internetowy OZW SEP, czyli kalendarium wydarzeń pisanych na ogół jednym zdaniem, ale niekiedy ilustrowanych

Miesięcznik internetowy OZW SEP, czyli kalendarium wydarzeń pisanych na ogół jednym zdaniem, ale niekiedy ilustrowanych Miesięcznik internetowy OZW SEP, czyli kalendarium wydarzeń pisanych na ogół jednym zdaniem, ale niekiedy ilustrowanych Katowice, 2 czerwca 2014 roku Czerwiec/Lipiec 2014 roku nr 1-2/2014 Spotkanie prezesa

Bardziej szczegółowo

Kalendarz roku szkolnego 2015/2016.

Kalendarz roku szkolnego 2015/2016. Kalendarz roku szkolnego 2015/2016. SIERPIEŃ 2015 r. 28.08.2015 r. (pt.) godz. 8.30 Zebranie rady pedagogicznej inaugurujące rok szkolny 2015/2016: o zatwierdzenie wyników klasyfikacji rocznej i promocji

Bardziej szczegółowo

KALENDARIUM WYDARZEŃ KULTURALNYCH GMINY TUROŚŃ KOŚCIELNA na 2015 r.

KALENDARIUM WYDARZEŃ KULTURALNYCH GMINY TUROŚŃ KOŚCIELNA na 2015 r. KALENDARIUM WYDARZEŃ KULTURALNYCH GMINY TUROŚŃ KOŚCIELNA na 2015 r. GMINNY OŚRODEK KULTURY W TUROŚNI KOŚCIELNEJ ul. BIAŁOSTOCKA 5, 18-106 TUROŚŃ KOŚCIELNA tel. (085) 715-80-16 e-mail: gok@turosnkoscielna.pl

Bardziej szczegółowo

Uroczystości na cmentarzu zakończyły: apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców przed pomnikiem ofiar II Wojny Światowej.

Uroczystości na cmentarzu zakończyły: apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców przed pomnikiem ofiar II Wojny Światowej. Dolnośląski Urząd Wojewódzki Źródło: http://www.duw.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/10805,70-rocznica-zakonczenia-ii-wojny-swiatowej.html Wygenerowano: Wtorek, 10 stycznia 2017, 14:56 08 maja 2015 70 rocznica

Bardziej szczegółowo

FRYDERYK CHOPIN POLAK ZNANY NA CAŁYM ŚWIECIE

FRYDERYK CHOPIN POLAK ZNANY NA CAŁYM ŚWIECIE FRYDERYK CHOPIN POLAK ZNANY NA CAŁYM ŚWIECIE /cykl zajęć poświęconych polskiemu kompozytorowi w 200 rocznicę urodzin w ramach obchodów Roku Chopinowskiego dla uczniów SOSW w Mosinie- rok szkolny 2010-2011

Bardziej szczegółowo

1

1 LP. Data Nazwa imprezy Miejsce Organizator 1 03.04 (czwartek) W oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II zespół Familia HP wykona program "Tłumy serc". Utwory pochodzą z dzieł: Pieśń o Bogu ukrytym oraz

Bardziej szczegółowo

Majówka w Siewierzu. Kozioł Jerzy Studniarz Marek Giełda Stanisław Zawiązały Dariusz Papierniak Czesław Kyrcz Henryk Szerszeń Janusz.

Majówka w Siewierzu. Kozioł Jerzy Studniarz Marek Giełda Stanisław Zawiązały Dariusz Papierniak Czesław Kyrcz Henryk Szerszeń Janusz. Miasto i Gmina Siewierz - http://www.siewierz.pl/ Data umieszczenia informacji: 2009-05-04 11:38:37 Majówka w Siewierzu Tegoroczna majówka w Siewierzu po raz pierwszy odbyła się na dziedzińcu siewierskiego

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ WYDARZEŃ SZKOLNYCH - plan pracy szkoły 2014/2015

KALENDARZ WYDARZEŃ SZKOLNYCH - plan pracy szkoły 2014/2015 1.09.2014r. godz. 9.00 DATA godz.10.00 kl. I SP WYDARZENIE Inauguracja roku szkolnego 75.rocznica wybuchu II wojny światowej, 70. rocznica Powstania Warszawskiego złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod

Bardziej szczegółowo

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Źródło: http://www.wm.strazgraniczna.pl/wm/aktualnosci/17699,obchody-25-lecia-powolania-sg.html Wygenerowano: Wtorek, 17 stycznia 2017, 13:49 Obchody 25-lecia

Bardziej szczegółowo

Opis wystawy W 90-tą rocznicę Powstania Wielkopolskiego Grupa Leszno

Opis wystawy W 90-tą rocznicę Powstania Wielkopolskiego Grupa Leszno Głównym celem wystawy, zgodnie z koncepcją dr. Eugeniusza Śliwińskiego (Muzeum Okręgowe w Lesznie) i Barbary Ratajewskiej (Archiwum Państwowe w Lesznie) jest ukazanie przyczyn i okoliczności zrywu powstańczego,

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM obchodów świąt państwowych i lokalnych w 2017roku

HARMONOGRAM obchodów świąt państwowych i lokalnych w 2017roku HARMONOGRAM obchodów świąt państwowych i lokalnych w 2017roku Załącznik do Zarządzenia Nr 995/2016 Burmistrza Krotoszyna z dnia 13 grudnia 2016 r. DATA NAZWA ŚWIĘTA MIEJSCE UROCZYSTOŚCI 98 ROCZNICA WYBUCHU

Bardziej szczegółowo

Harmonogram imprez kulturalnych, sportowych i innych uroczystości organizowanych w Gminie Poddębice w 2008 roku

Harmonogram imprez kulturalnych, sportowych i innych uroczystości organizowanych w Gminie Poddębice w 2008 roku Harmonogram imprez kulturalnych, sportowych i innych uroczystości organizowanych w Gminie Poddębice w 2008 roku Lp. Nazwa zadania Miejsce zadania Organizatorzy Termin 1. Opłatek Klub Przyjaciół Spotkanie

Bardziej szczegółowo

Prezydent RP w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Prezydent RP w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu Strona znajduje się w archiwum. Prezydent RP w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu We wtorek, 24 lutego br., Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Lech Kaczyński złożył wizytę w Wyżej

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY NA ROK 2016 Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach. Styczeń 2016. Luty 2016

PLAN PRACY NA ROK 2016 Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach. Styczeń 2016. Luty 2016 PLAN PRACY NA ROK 2016 Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach Styczeń 2016 06.01. Parada Trzech Króli ulicami miasta (organizacja Parafia p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, MOKiS - partner)

Bardziej szczegółowo

Kartograficzny obraz życia kulturalnego Warszawy na dawnych planach miasta.

Kartograficzny obraz życia kulturalnego Warszawy na dawnych planach miasta. Warszawa ma wiele twarzy Konferencja z cyklu Warszawska Jesień Archiwalna 25 listopada 2015 Warszawa Polska Akademia Nauk Archiwum ul. Nowy Świat 72 Pałac Staszica, sala 022 9.00-9.30 Otwarcie konferencji

Bardziej szczegółowo

Martyrologia Wsi Polskich

Martyrologia Wsi Polskich Martyrologia Wsi Polskich Źródło: http://martyrologiawsipolskich.pl/mwp/aktualnosci/3332,uroczystosci-upamietniajace-zolnierzy-i-dowodcow-oddzialow-partyz anckich-ak-dowo.html Wygenerowano: Niedziela,

Bardziej szczegółowo

gen. Władysław Sikorski generał broni Wojska Polskiego

gen. Władysław Sikorski generał broni Wojska Polskiego gen. Władysław Sikorski generał broni Wojska Polskiego Władysław Eugeniusz Sikorski ur. 20 maja 1881r. w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943r. na Gibraltarze, polski wojskowy i polityk, generał broni

Bardziej szczegółowo

Program XXXVII sesji Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek i Archiwów na Zachodzie

Program XXXVII sesji Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek i Archiwów na Zachodzie Program XXXVII sesji Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek i Archiwów na Zachodzie Rapperswil, 2.09-06.09 2015 02.09 (środa) przyjazd i rejestracja w ośrodku konferencyjnym 19.00 kolacja 03.09 (czwartek)

Bardziej szczegółowo

Instytut Pamięci Narodowej - Poznań

Instytut Pamięci Narodowej - Poznań Instytut Pamięci Narodowej - Poznań Źródło: http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/edukacja/edukacja-poznan/spotkania-z-historia/37700,90-urodziny-pulkownika-jana-gorski ego-poznan-18-kwietnia-2012.html Wygenerowano:

Bardziej szczegółowo

Pamiątkowa tablica na budynku przy ulicy Krzywej 2 Na uroczystość przybyli: senator RP Zbigniew Szaleniec, przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Gątk

Pamiątkowa tablica na budynku przy ulicy Krzywej 2 Na uroczystość przybyli: senator RP Zbigniew Szaleniec, przewodniczący Rady Miejskiej - Janusz Gątk 20 LECIE MŁODZIEŻOWEGO KOŁA FILATELISTYCZNEGO Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Czesława Słani 24 marca 2006 roku w Czeladzi - Piaskach przy ulicy Krzywej 2, została odsłonięta tablica poświęcona

Bardziej szczegółowo

1 www.pelplin.pl www.mok.pelplin.pl

1 www.pelplin.pl www.mok.pelplin.pl LP. Data Nazwa imprezy Miejsce Organizator 1 03.04 (czwartek) W oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II zespół Familia HP wykona program "Tłumy serc". Utwory pochodzą z dzieł: Pieśń o Bogu ukrytym oraz

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIASTO RZESZÓW W 2015 ROKU

KALENDARZ WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIASTO RZESZÓW W 2015 ROKU KALENDARZ WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIASTO RZESZÓW W 2015 ROKU DATA 28 MARCA DZIEŃ TYGODNIA Międzynarodowy Dzień Teatru WYDARZENIE Premiera spektaklu Jaś i Małgosia w reż. Henryka Hryniewickiego KWIECIEŃ

Bardziej szczegółowo

Kalendarz Imprez Kulturalnych Powiatu Mławskiego w ramach projektu Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013. Starostwo. Starostwo.

Kalendarz Imprez Kulturalnych Powiatu Mławskiego w ramach projektu Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013. Starostwo. Starostwo. Kalendarz Imprez Kulturalnych Powiatu Mławskiego w ramach projektu Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013 Lp. Nazwa przedsięwzięcia Termin i miejsce Organizator Partnerzy Szacunkowy koszt Finansowanie

Bardziej szczegółowo

Warszawa ma wiele twarzy Konferencja z cyklu Warszawska Jesień Archiwalna

Warszawa ma wiele twarzy Konferencja z cyklu Warszawska Jesień Archiwalna Warszawa ma wiele twarzy Konferencja z cyklu Warszawska Jesień Archiwalna 25 listopada 2015 Warszawa ul. Nowy Świat 72 Pałac Staszica, sala 022 9.00-9.30 Otwarcie konferencji Teatr w wielkim mieście 9.30

Bardziej szczegółowo

Apel do mieszkańców stolicy

Apel do mieszkańców stolicy Apel do mieszkańców stolicy 1 sierpnia, o godz. 17.00 w stolicy rozlegną się syreny zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy

Bardziej szczegółowo

Załącznik 2 KALENDARZ imprez i uroczystości ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 LO im KEN w Stalowej Woli

Załącznik 2 KALENDARZ imprez i uroczystości ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 LO im KEN w Stalowej Woli 1 1. Załącznik 2 KALENDARZ imprez i uroczystości ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 LO im KEN w Stalowej Woli UROCZYSTOŚĆ Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 2. Kiermasz książek używanych 3. 4. 5. Wyjazdowe

Bardziej szczegółowo

Kalendarz imprez kulturalnych Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach 2009 rok. STYCZEŃ. Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach

Kalendarz imprez kulturalnych Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach 2009 rok. STYCZEŃ. Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach Kalendarz imprez kulturalnych Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach 2009 rok. STYCZEŃ 18 styczeń - Nad Betlejem Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach

Bardziej szczegółowo

Uroczystości Dnia Sybiraka.

Uroczystości Dnia Sybiraka. Uroczystości Dnia Sybiraka. W dniach 16 17 września 2012r. odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka, w których uczestniczyła Pani Beata Pawłowicz Dolnośląski Kurator Oświaty. Podobnie jak w latach poprzednich

Bardziej szczegółowo

Kalendarz imprez 2017 NAZWA IMPREZY I JEJ ZASIĘG CHARAKTER IMPREZY DATA I MIEJSCE IMPREZY ORGANIZATOR IMPREZY 1 / 28

Kalendarz imprez 2017 NAZWA IMPREZY I JEJ ZASIĘG CHARAKTER IMPREZY DATA I MIEJSCE IMPREZY ORGANIZATOR IMPREZY 1 / 28 NAZWA IMPREZY I JEJ ZASIĘG CHARAKTER IMPREZY DATA I MIEJSCE IMPREZY ORGANIZATOR IMPREZY 1 / 28 WSPÓŁORG. IMPREZY OSOBA ODPOWIEDZIALNA KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA IMPREZY Koncert Kolęd i pastorałek Orszak Trzech

Bardziej szczegółowo

Styczeń 2015. Luty 2015

Styczeń 2015. Luty 2015 PLAN PRACY NA ROK 2015 Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach Styczeń 2015 04.01. Koncert Kolęd w wykonaniu Chóru Gospel Przebudzenie 06.01. Parada Trzech Króli ulicami miasta (organizacja Parafia

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie I semestr, rok szkolny 2006/2007 Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Bytomiu

Sprawozdanie I semestr, rok szkolny 2006/2007 Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Bytomiu Sprawozdanie I semestr, rok szkolny 2006/2007 Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Bytomiu 05 wrzesień 2006 r. - Koncert kwintetu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia sala koncertowa

Bardziej szczegółowo

Kalendarz imprez organizowanych przez MGOK Sędziszów Młp. w roku 2013

Kalendarz imprez organizowanych przez MGOK Sędziszów Młp. w roku 2013 Kalendarz imprez organizowanych przez MGOK Sędziszów Młp. w roku 2013 Lp. Termin Osoba odpowiedz. Treść zadania Współorganizator Uwagi STYCZEŃ 1. 13.01. P. Płocica Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2.

Bardziej szczegółowo

PIK-owy Laur. Konkurs dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo. 9. edycja. Warszawa, 15 maja 2015 r.

PIK-owy Laur. Konkurs dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo. 9. edycja. Warszawa, 15 maja 2015 r. PIK-owy Laur Konkurs dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo 9. edycja Podstawowe informacje o konkursie PIK-owy Laur Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki, której członkowie już

Bardziej szczegółowo

Obchody Święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy obrony Płocka [FOTO]

Obchody Święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy obrony Płocka [FOTO] Obchody Święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy obrony Płocka [FOTO] W poniedziałek, 15 sierpnia, w Płocku rozpoczęły się uroczyste obchody związane ze Świętem Wojska Polskiego oraz 96. rocznicą obrony

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ CYKLICZNYCH UROCZYSTOŚCI, IMPREZ, WYDARZEŃ

KALENDARZ CYKLICZNYCH UROCZYSTOŚCI, IMPREZ, WYDARZEŃ KALENDARZ CYKLICZNYCH UROCZYSTOŚCI, IMPREZ, WYDARZEŃ państwowych, lokalnych, kulturalnych, turystycznych i sportowych w GMINIE MICHAŁOWICE na 2011 rok organizowanych przez Urząd Gminy, Kluby, Stowarzyszenia,

Bardziej szczegółowo

Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie

Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Źródło: http://www.cs.strazgraniczna.pl/cs/aktualnosci/17700,obchody-25-lecia-powolania-sg-w-obu-ketrzynskich-jednost kach.html Wygenerowano: Niedziela,

Bardziej szczegółowo

Parafialna pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Częstochowy. Uczestnicy wyjazdu na Wałach Jasnogórskich (13.09.1997 r.).

Parafialna pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Częstochowy. Uczestnicy wyjazdu na Wałach Jasnogórskich (13.09.1997 r.). Parafialna pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Częstochowy. Uczestnicy wyjazdu na Wałach Jasnogórskich (13.09.1997 r.). Rada duszpasterska parafii p. w. Trójcy Świętej (30.11.1997 r.). Na zdjęciu stoją od

Bardziej szczegółowo

KOMENDA STOŁECZNA POLICJI CENTRALNE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI. Strona znajduje się w archiwum.

KOMENDA STOŁECZNA POLICJI CENTRALNE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI. Strona znajduje się w archiwum. KOMENDA STOŁECZNA POLICJI Źródło: http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/30397,centralne-obchody-swieta-policji.html Wygenerowano: Środa, 6 września 2017, 12:26 Strona znajduje się

Bardziej szczegółowo

STOWARZYSZENIA SAPERÓW POLSKICH

STOWARZYSZENIA SAPERÓW POLSKICH STOWARZYSZENIE SAPERÓW POLSKICH WARSZAWA STOWARZYSZENIE SAPERÓW POLSKICH Zarząd Główny 03-435 WARSZAWA ul. 11 Listopada 17/19 STOWARZYSZENIE SAPERÓW POLSKICH WARSZAWA PROGRAM DZIAŁANIA ZARZĄDU GŁÓWNEGO

Bardziej szczegółowo

STOWARZYSZENIE SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP ZARZĄD GŁÓWNY

STOWARZYSZENIE SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP ZARZĄD GŁÓWNY STOWARZYSZENIE SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP ZARZĄD GŁÓWNY PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP W 2015 ROKU Uchwała Zarządu Głównego Nr 20/2014 z dnia 4112014r Strona 1 z 6

Bardziej szczegółowo

CZESŁAW MIŁOSZ : życie i twórczość (bibliografia w wyborze)

CZESŁAW MIŁOSZ : życie i twórczość (bibliografia w wyborze) PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W KONINIE FILIA W KOLE 62-600 Koło, ul. Toruńska 60 tel. (0-63) 2721261 e-mail kolo@pbpkonin.pl www.pbpkonin.pl CZESŁAW MIŁOSZ : życie i twórczość (bibliografia w wyborze)

Bardziej szczegółowo

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Źródło: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/wis/aktualnosci/17446,nadwislanski-oddzial-sg-uczcil-25-lecie-powola nia-sg.html Wygenerowano: Wtorek, 24 stycznia

Bardziej szczegółowo

11 LISTOPADA Powiatowe Obchody 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

11 LISTOPADA Powiatowe Obchody 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości LISTOPAD 2015 2 LISTOPADA Muzyczne Zaduszki Zakopane 2015, kino Sokół, ul.orkana 2 3 LISTOPADA godz.18:00 Spotkanie z Bartkiem Sabelą autorem książki Wszystkie ziarna piasku Galeria Władysława Hasiora,

Bardziej szczegółowo

Wykaz imprez kulturalnych planowanych do realizacji w roku 2016 na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie.

Wykaz imprez kulturalnych planowanych do realizacji w roku 2016 na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie. Wykaz imprez kulturalnych planowanych do realizacji w roku 2016 na terenie Gminy Strzelce. *Dane podane w celach informacyjnych. Urząd Miejski nie ponosi odpowiedzialności za zmiany w niniejszym harmonogramie.

Bardziej szczegółowo

GENERAŁ WŁADYSŁAW EUGENIUSZ SIKORSKI

GENERAŁ WŁADYSŁAW EUGENIUSZ SIKORSKI GENERAŁ WŁADYSŁAW EUGENIUSZ SIKORSKI 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym pod Mielcem urodził się Władysław Sikorski. Był trzecim dzieckiem Emilii i Tomasza Sikorskich. Wcześniej młoda para wyprowadziła

Bardziej szczegółowo

HISTORYCZNE ROCZNICE ROKU 2014

HISTORYCZNE ROCZNICE ROKU 2014 ,,To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i w pamięci. HISTORYCZNE ROCZNICE ROKU 2014 Rok 2014 obfituje w ważne dla Polski rocznice historyczne- zarówno wydarzeń, które kształtowały dzieje

Bardziej szczegółowo

Kalendarz imprez w roku szkolnym 2013/2014

Kalendarz imprez w roku szkolnym 2013/2014 Kalendarz imprez w roku szkolnym 2013/2014 WRZESIEŃ Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 02.09.2013 r. - msza św., akademia szkolna, - spotkanie z wychowawcami p. Justyna Stachura wykonanie hymnu

Bardziej szczegółowo

IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2012 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA STYCZEŃ 2012

IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2012 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA STYCZEŃ 2012 IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2012 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA NAZWA IMPREZY DATA ORGANIZATOR STYCZEŃ 2012 Bal karnawałowy dla dzieci oraz dyskoteka dla młodzieży 0 1 Wielka Orkiestra Świątecznej

Bardziej szczegółowo

MIEJSKI KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH 2012

MIEJSKI KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH 2012 MIEJSKI KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH 2012 Styczeń 6.01.2012r. godz. 17,00 Koncert kolęd Chrystus Pan się narodził w wykonaniu Chóru Camerata, Chóru Appasjonata, Chóru Canzonetta 8.01.2012r. XIX Finał

Bardziej szczegółowo

Strona Gminy Kłobuck df

Strona Gminy Kłobuck  df Strona Gminy Kłobuck http://www.wuw.gminaklobuck.pl/aktualnosci/index/xv-dni-dlugoszowskie-za-nami/idn:1270/printp df Aktualności 19 Wrzesień 2016 kategoria: Aktualności W niedzielę, 18 września uroczystym

Bardziej szczegółowo

Kochał sport i ludzi sportu...

Kochał sport i ludzi sportu... Kochał sport i ludzi sportu... 2010-10-08 - tak zmarłego w katastrofie Smoleńskiej Piotra Nurowskiego wspominają znajomi i najbliŝsi współpracownicy powiedział wiceprezes PZP, prezes KO Sokół w Raciborzu

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR LXXV/848/10 RADY MIASTA OŚWIĘCIM. z dnia 27 października 2010 r.

UCHWAŁA NR LXXV/848/10 RADY MIASTA OŚWIĘCIM. z dnia 27 października 2010 r. UCHWAŁA NR LXXV/848/10 RADY MIASTA OŚWIĘCIM z dnia 27 października 2010 r. w sprawie organizacji na terenie miasta Oświęcim obchodów świąt narodowych oraz innych rocznic i świąt. Na podstawie art. 18 ust.

Bardziej szczegółowo