Rok 2011 tom II styczeń

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rok 2011 tom II styczeń"

Transkrypt

1 Rok 2011 tom II Z kalendarza 2012 styczeń 4: wręczenie promocji oficerskich w Antokolu najstarszym na Wyspach Brytyjskich polskim domu opieki nad seniorami. Na wniosek Dowództwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego 5 grudnia 2011 na stopień podporucznika Wojska Polskiego mianowano Elżbietę Piekarską (sanitariuszkę PCK na szlaku bojowym II Korpusu Wojska Polskiego) i Adama Twardowskiego (żołnierza 2. Pułku Brygady Strzelców Karpackich i w lotnictwie Wielkiej Brytanii, m.in. w Dywizjonie 303). W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ambasady i Konsulatu RP w Londynie: komandor Stanisław Król, płk Roman Szymaniuk; konsul generalny Ireneusz Truszkowski oraz I Sekretarz Wydziału Konsularnego Monika Panasiuk. 5: wydanie specjalne Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza (nr 4) w 100-lecie urodzin ostatniego przewodniczącego Rady Narodowej RP (polskiego parlamentu na wychodźstwie), Zygmunta Lechosława Szadkowskiego, upamiętniające również ponad 50-letnią działalność RN. Edycja ukazała się dzięki sekretarzowi Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr. hab. Andrzejowi K. Kunertowi oraz prezesowi Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie prof. Stanisławowi Portalskiemu (24 IV XI 2011). 8: XX finał WOŚP (Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z inicjatywy Jerzego Owsiaka). Po raz trzeci organizowany przez Poland Street we współpracy z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym i Jazz Cafe (POSK) w Londynie pod hasłem: Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków, oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych

2 352 z KALENDARZA 2012 z cukrzycą. Kwestowało ok. 120 tysięcy wolontariuszy. Ogółem zebrano 40, 2 mln zł, w Londynie ok. 26 tysięcy. 14 ( 4 lutego): wystawa retrospektywna w Galerii POSK-u malarza, dramatopisarza, krytyka literatury, pedagoga Adama Bunscha ( ). Pomysł i organizacja wystawy Moniki Skowrońskiej. 17: konferencja Miłosz w Londynie > Z kalendarza 2011 Ekspresje 2012, t : V Gala Dziennika Polskiego > Z kalendarza 2011, Ekspresje 2012, t. II. 23: spotkamie (Jazz Cafe, POSK, zaaranżowane przez Bibliotekę Polską w Londynie) z historykiem, edytorem, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzejem Krzysztofem Kunertem. Temat prelekcji: Najbardziej niezwykła Armia II wojny Światowej. 26: Opłatek Rektorski w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej przy Devonia Road w Londynie. W programie: msza św., dzielenie się opłatkiem, spotkanie przy stole : wystawienie poetycko-muzycznego programu Sceny Poetyckiej A wariatka jeszcze tańczy poświęconego Agnieszce Osieckiej. Reżyseria Marii Drue i Magdy Włodarczyk. Aktorzy: Joanna Kańska, Magda Włodarczyk, Paweł Zdun, Dorota Zięciowska. Fortepian Daniel Łuszczki. 29: wręczenie nagród Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za rok 2011 ks. prof. Januszowi Ihnatowiczowi (USA), Marii Delaperriere (Francja), Edwardowi Zymanowi (Kanada). Uroczystość prowadził prezes ZPPnO Andrzej Krzeczunowicz. luty 11: wieczór poświęcony pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego ( ), Sala Malinowa, POSK. Organizowała druhna Grażyna Pietrykowska i zespół organizacyjny. Profesorowie Józef Szaniawski i Wiesław Wysocki wygłosili prelekcje: Rosja sowiecka imperium zła, Rosja zagrożeniem dla Polski i Europy, Płk Kukliński pierwszy oficer Wojska Polskiego w NATO. Zaprezentowana została książka prof. Józefa Szaniawskiego Imperium zła przeciw Polsce i Europie i okolicznościowa wystawa Izba Pamięci płk. Kuklińskiego. Projekcja filmu Pułkownik Kukliński.

3 Z kalendarza : koncert instrumentalno-wokalny Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii w wykonaniu laureatki nagrody TV Polonia pianistki, wokalistki i kompozytorki Magdaleny Żuk oraz skrzypka Bernarda Kulika. W repertuarze m.in.: arcydzieła Fryderyka Chopina i Claude A. Debussy ego (Clair de lune). Sala teatralna POSK. Zorganizowała prezes Konfraterni Barbara Bakst : wirtualne muzeum Kresy Syberia (UK) na wystawie Who do You Think You Are w Olimpia National Hall (Londyn) prezentowało polskie korzenie i część polskiej historii z okresu II wojny światowej: atak sowiecki na Polskę i zsyłki na Syberię. Wydarzenie popularyzował program BBC pod tym samym tytułem. 25: konferencja na temat Sytuacja dzieci i młodzieży polskiej w Wielkiej Brytanii po 2004 roku : część I Emigracja polska po 2004 roku wg zebranych danych ; część II Edukacja dzieci polskich w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej po 2004 roku (Sala Malinowa, POSK). Organizatorzy: Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, Polski Uniwersytet na Obczyźnie marzec 13: spotkanie w Bibliotece Polskiej w Londynie z prof. Katedry Literatury Polskiej i Węgierskiej Uniwersytetu Cambridge Geörgym Gömörim poetą, tłumaczem polskich poetów na język węgierski : wystawa plakatów polskich artystów Heath and Safety Must not Be Dull!, eksponowana w Londynie przez: Finart, TwentyTwo To TwentySix i Centralny Instytut Ochrony Pracy, zorganizowana w ramach konkursu przez Instytut i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Łodzi i Warszawie. 24: zmarł Lesław Bobka (ur w Ziębicach na Dolnym Śląsku). Od 1976 w Wielkiej Brytanii. Publicysta związany z Dziennikiem Polskim i Dziennikiem Żołnierza, autor monodramatów Kawulka (wystawiona w 1992), Wspomnienia o Szczęsnej Michałowskiej (1997), felietonów, zbioru humoresek Monokl; spisał wspomnienia Ireny Anders, podobnie jak sylwetki emigracyjne Alfabet Bobki, (wydawane przez Tydzień Polski ). Pracował najpierw w drukarni, następnie w branży podróżniczej, pasjonował się teatrem.

4 354 z KALENDARZA ( 17 kwietnia): wystawa (POSK, Londyn) W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, połączona z kiermaszem wydawnictw i gier planszowych IPN. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciel IPN: prof. Jerzy Eisler, dr Tomasz Łabuszewski, Jacek Pawłowicz, Sławomir Stępień. Na 56 planszach zaprezentowano ok. 150 zdjęć ukazujących formy uzależnienia Polski od Związku Sowieckiego. Wystawa ukazała szerszy (od określonego datami w jej tytule) kontekst stosunków polsko-radzieckich: począwszy od wojny polsko-bolszewickiej, przez pakt Ribbentrop-Mołotow, Zbrodnieę Katyńską, konferencję w Jałcie, aż po opuszczenie terytorium RP przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 roku. Wyświetlone zostały dokumentalne filmy, m.in.: wizyta wicepremiera Wiaczesława Mołotowa i marszałka Georgija Żukowa w Warszawie, wizyta pisarzy radzieckich w zniszczonej Warszawie, koncert Bułata Okudżawy w klubie Po 6-tej. Wykład Sowieci w Polsce wygłosił prof. J. Eisler. 26: Odsłonięcie popiersia Marii Skłodowskiej-Curie w londyńskim szpitalu onkologicznym (London Cancer Centre) w Wimbledon. Projekt zrealizowany został przez Polish Heritage Society we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Odsłonięcia rzeźby w imieniu ambasador Barbary Tuge-Erecińskiej dokonał minister Dariusz Łaska. kwiecień 14: konferencja Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO): Szkolnictwo polskie w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii w Latach , w ramach projektu: Szkolnictwo polskie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej od roku Współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. 20: zmarł ks. Infułat Witold Kiedrowski > Odeszli, Ekspresje 2012, t. II. 22: Katyń Memorial: w 72. rocznicę masakry katyńskiej, zorganizowany przez parafię pw. św. Andrzeja Boboli, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii i Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Program uroczystości: msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli za Ofiary Katynia i innych miejsc męki oraz masowych mordów na Wschodzie celebrowana przez abp. Szczepana Wesołego, z udziałem pocztów sztandarowych i proporców Harcerstwa Polskiego, przedstawicieli Ambasady RP w Wielkiej Brytanii, Attaché i Konsulatu oraz organizacji kombatanckich

5 Z kalendarza i społecznych. Hołd pamięci składany pod Pomnikiem Katyńskim (Gunnesbury Cemetry); przemówienie Ambasador RP Barbary Tuge-Erecińskiej. Otwarcie w Galerii POSK-u wystawy poświęconej duchowieństwu represjonowanemu na Wschodzie. Wykład Jadwigi Kowalskiej Duchowieństwo w niewoli Sowieckiej i oratorium Andrzeja Matuszewskiego Polska Odyseja w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. maj 5: z cyklu: czytanie wierszy znanych polskich poetów w Ognisku Polskim Sąd ostateczny Adama Czerniawskiego. Utwory czytali: Renata Chmielewska i Janusz Gunter. Cykl organizuje Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. 13: spotkanie z prof. historii Ryszardem Butterwickiem, autorem ksiażki Polska rewolucja a Kościół katolicki (Z krawędzi schizmy do <cudu Opatrzności Boskiej>). (Sala Malinowa, POSK) z okazji 3 Maja i 35-lecia Biblioteki Polskiej w POSK-u. Organizatorem dyrektor Biblioteki dr Dobrosława Platt. 16: koncert Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii w wykonaniu zespołu Duo Van Vliet (akordeon klasyczny Rafał Luc, altówka Jan Anderson). Muzycy zaprezentowali utwory, Rachmaninowa, Saint-Saensa, Finziego, Schnittkego, Piazzolli. Zorganizowała prezes Konfraterni Barbara Bakst : dwa filmy Mieczysławy Wazacz z cyklu Niezwykłe Kobiety : Krystyna Skarbek, Maska i Korona; prezentowane przez Scenę Poetycką w Teatrze POSK-u w Londynie. czerwiec 17: spotkanie zorganizowane przez Krystynę Jurkowicz (Sala św. Józefa przy Little Brompton Oratory) z posłem Parlamentu Europejskiego Januszem Wojciechowskim. na temat sytuacji gospodarczej Polski. 21: koncert charytatywny (w Ambasadzie RP w Londynie) na pomnik Dla Nich powstający na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach z inicjatywy Ireny Delmar-Czarneckiej; poświęcony pamięci Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Udział w koncercie: Chór Ave Verum, Guy Pearson i jego Kwartet, recytacje Tesa Ujazdowska. Prowadzenie Irena Delmar-Czarnecka.

6 356 z KALENDARZA : recital skrzypcowy Iwony Boesche przy akompaniamencie pianisty Jana Rauto (Sala Teatralna POSK). W repertuarze Wieniawski i Debussy. W ramach koncertów Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii; zorganizowała prezes Barbara Bakst. 23: VI Festiwal Piosenki Religijnej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie. Patronat honorowy: Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii. Wystąpili soliści i zespoły z Anglii oraz góralski chór dziecięco-młodzieżowy Turliki z Zakopanego. 26: prezentacja publikacji IPN Rzeszów: Krzysztof Kaczmarski Pogrom, którego nie było, i Marek Lachowicz Wspomnienia cichociemnego (w opracowaniu Krzysztofa Tochmana). Organizacja: Biblioteka Polska w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. lipiec 4: zmarł w Londynie Piotr Krzysztof Muszkowski (ur. 18 września 1919 w Warszawie) pisarz, publicysta, lotnik (kapitan nawigator w Kampanii Wrześniowej 1939), prawnik. Sekretarz redakcji londyńskich Wiadomości, długoletni wiceprezes i prezes (2004) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, którego Nagrodę Literacką za całokształt twórczości otrzymał w Członek m.in. oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor Czasu wielkich zmian rozmów z Edwardem Raczyńskim i zbiorów felietonów: Inter Alia, Intra Muros, Notatki londyńskie, Parasol angielski, Spod angielskiego parasola. Odznaczony: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Medalem Lotniczym, Medalem Wojska, Krzyżem 5. Dywizji, Krzyżem za Wojnę 1939, UK Star, UK War Medal, UK Defence Medal, Krzyżem Czynu Bojowego na Zachodzie. 18 lipca po żałobnej mszy św. w kościele Ealing Abbey został spopielony w Mortlake Crematorium. 7: premiera kabaretu poetycko-muzycznego Polish Specialities, czyli Perły PRL-u i nie tylko (poezja, satyra i piosenka) w Teatrze POSK-u. Spektakl przygotowany przez zespół Sceny Poetyckiej. Scenariusz i reżyseria Helena Kaut Howson, oprawa muzyczna Maria Drue i Daniel Łuszczki. Wykonawcy: Renata Chmielewska Janusz Guttner, Joanna Kańska, Konrad Łatacha, Wojtek Piekarski, Magda Włodarczyk, Paweł Zdun. 8: premierowy program autorski zespołu DNA Artist Bar: słowno-muzyczne variété A los jak los (Jazz Cafe, POSK). Autorzy programu: Dana

7 Z kalendarza Parys-White (także scenariusz), Aleksy Wróbel, Tomasz Chudy; wykonawcy: Dana Parys-White, Izabela Wilczyńska, Barbara Kucharska, Beata Szajowska, Aleksy Wróbel, Przemysław Noga, Zbigniew Adamczyk; instrumenty klawiszowe Tomasz Chudy, saksofon Piotr Piskorz, gitara Marek Funkas Kowalski, perkusja Paweł Fesyk, duet gitarowy Piotr Wróbel i Rafał Wrona. 20: wieczór pożegnalny Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Barbary Tuge-Erecińskiej; przyjęcie w salonach Ambasady RP w Londynie. 20: londyńska premiera sztuki Milke a Levy ego i uczniów Ely College Invisible Army (Niewidzialna armia) w Teatrze POSK-u. Za rozpowszechnianie historii Polski Medalem Pro Memoria odznaczeni zostali: inicjator przedstawienia dyrektor Key Stage Company Mike Levy, Elly College oraz Fundacja Kresy Syberia. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. 21: w Laicester odbyło się zebranie samozwańczej grupy (powszechnie zwanej rebeliantami), która wystąpila przeciwko Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, rzekomo broniąc SPK WB przed zakończeniem działalności. (Decyzja o zamknięciu podjęta została demokratycznie zdecydowaną większością głosów podczas walnego zebrania SPK WB października 2010 roku.) Jak wynika z towarzyszących rozwojowi wydarzeń doniesień prasy (zainicjowanej listem Szymona Zaremby: Organizacje społeczne to nie są prywatne przedsiębiorstwa, Dziennik Polski 2012, nr 125), pod pozorem ratowania SPK WB rebelianci dążyli do przejęcia władzy i majątku tego Stowarzyszenia. Nielojalne i nielegalne zebranie doprowadziło do powstania uzurpacyjnej organizacji SPK, której prezesem został polityk, lobbysta Wiktor Moszczyński. Można było obserwować bezprecedensową akcję rebeliantów przeciwko prawowitemu zarządowi i lojalnym członkom SPK WB. 26 maja 2013 SPK WB zostało rozwiązane zgodnie z postanowieniami sprzed dwóch lat. Działa obecnie Fundacja SPK WB, której powiernikami są członkowie dotychczasowego Zarządu Głównego SPK WB. Powiernicy Fundacji prowadzą działalność określoną Statutem (m.in. kontynuują organizowanie rocznicowych uroczystości niepodległościowych i opiekują się licznymi pomnikami). 27 ( 12 sierpnia): w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie działał punkt informacyjny Polskie Centrum Olimpijskie. Program imprez i wydarzeń > online.

8 358 z KALENDARZA 2012 sierpień 19: obchody 89. rocznicy Święta Żołnierza w roku 2012 zbiegły się z 70. rocznicą powstania 1. Polskiej Dywizji Pancernej i ze 120. jubileuszem urodzin gen. Stanisława Maczka. Organizowane były przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii przy pomocy organizacji Kresy Syberia. Uroczystość aranżowała wiceprezes SPK WB Barbara Orłowska. Na scenie Teatru POSK-u wystawiona została w języku angielskim sztuka Mike Levy ego Your Baca przygotowana przez uczniów z Cambridge pod kierunkiem Keystage Arts and Heritage, w reżyserii Lesly ego Forda. W obecności wnuczki Generała Karoliny Maczek, kombatantów, przedstawicieli Ambasady RP w Londynie, Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz innych organizacji : w Warszawie i w Półtusku obradował IV Zjazd Polonii Świata koło 200 delegatów z 44 krajów (> online). wrzesień 1: w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz w 3. rocznicę odsłonięcia i poświęcenia (19 IX 2009) Pomnika Polskich Sił Zbrojnych uroczystości w Brytyjskim Narodowym Arboretum w National Memorial. Honorowych gości attaché wojskowy płk Roman Szymaniuk, konsul Renata Wasilewska-Mazur z Londynu, konsul generalny Łukasz Lutostański z Manchester, ks. proboszcz Marek Zygadło SCHc, kombatanckie i harcerskie poczty sztandarowe, prezesi i przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i kulturalnych witał prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii Czesław Maryszczak. Po przemówieniach nastąpiło składanie wieńców i odśpiewanie hymnów. 21: uroczyste odsłonięcie pomnika Dla Nich, wystawionego w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie z inicjatywy Ireny Delmar-Czarneckiej. Pomnik został ufundowany przez międzynarodową społeczność polskiej emigracji niepodległościowej. Honorowi patro-ni budowy pomnika: biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jan S. Ciechanowski. Odsłonięcia dokonały: prezydentowa Karolina Kaczorowska, Anna Maria Anders, prezes ZASP za Granicą Irena Delmar-Czarnecka i 3-letnia Alicja Sosińska. Organizatorzy uroczystości: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dla Nich (Londyn), Fundacja Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

9 Z kalendarza : Cudne Manowce spektakl Sceny Poetyckiej (Jazz Café, POSK, 22 września Kościół Polski na Devonii) oparty na twórczości Edwarda Stachury, w reżyserii Wojciecha Piekarskiego; wykonawcy: Magda Włodarczyk, Konrad Łatacha i Woj.ciech Piekarski. 22: spotkanie (sala przykościelna The Chiswick Catholic Centre) z Antonim Macierewiczem: debata na temat stanu badań katastrofy Smoleńskiej, z inicjatywy Teresy Jurkowicz. październik 2: spotkanie z Andrzejem Doboszem krytykiem literatury, publicystą, bibliofilem. Temat: Książki kucharskie jako źródło do dziejów Polski. Organizatorem Biblioteka Polska w Londynie. 3: koncert Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii w 130. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego z przewagą utworów kompozytora w wykonaniu A Piacere Trio: Frederique Legrand, Przemysława Dembskiego i Barbary Dziewieckiej. Sala Teatralna POSK. Zorganizowała prezes Barbara Bakst. 5: uroczyste spotkanie w salonach Ambasady RP w Londynie z okazji rozpoczęcia misji ambasadora Witolda Sobkowa w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej : Jan Pospieszalski w Londynie na zaproszenie Koła Członków Indywidualnych Zjednoczenia Polskiego. Spotkania na temat: Polska po katastrofie Smoleńskiej Ognisko Polskie; Komu służą media sala przy Little Brompton Oratory. 14: wieczór Laureata Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą (Sala Malinowa POSK w Londynie) wręczenie Nagrody Literackiej za całokształt twórczości dla polskiego pisarza stale mieszkającego za granicami RP. Nagrodę fundowaną przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii jury w składzie: prof. Andrzej Biernacki, Krystyna Kulej, prof. Wojciech Ligęza, prof. Jolanta Pasterska, dr Alina Siomkajło, za rok 2012 przyznało poecie, prozaikowi, krytykowi historii i literatury, tłumaczowi, autorowi ponad 20 książek dr. Markowi Baterowiczowi z Australii (Sydney). Laudację na cześć Laureata: Światło afirmacji cień utraty, wygłosił prof. Wojciech Ligęza. 20: spotkanie na temat nadużyć wobec prawa i demokracji w Polsce z członkinią Krajowej Rady Sądownictwa, posłanką z ramienia PIS prof.

10 360 z KALENDARZA 2012 Krystyną Pawłowicz. Sala przykościelna The Chiswick Catholic Centre. Organizowała Teresa Jurkowicz. 21: Dzień Nauczyciela w 70-lecie Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą. Uroczystość, rozpoczęta mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, odbyła się w POSK-u. Program artystyczny przygotowały Polskie Szkoły Przedmiotów Ojczystych: im. Fryderyka Chopina w Bracknell, im. Marii Konopnickiej (Willesden Green Londyn), im. Jana Pawła II (Stamford Hill Londyn), oraz Zespół Taneczny Karolinka. Zasłużonym nauczycielom członkom ZNPzG, wręczone zostały Medale: Pro Patria i Komisji Edukacji Narodowej. 21: Dzień Papieski obchodzony w Londynie przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II (ustanowioną Dekretem Papieskim z 16 X 1981): msza św. celebrowana przez arcybiskupa Szczepana Wesołego w asyście rektora PMK ks. prałata Stefana Wylężka i ks. Tomasza Siembaba (w kościele pw. św. Andrzeja Boboli), uroczyste przyjęcie w restauracji Łowiczanka w POSK-u. listopad 2 4: uroczystości pogrzebowe ostatniego Prezydenta RP na wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010). Pierwotnie, na skutek mylnej identyfikacji, pochowany został w niewłaściwym grobie na Powązkach. 22 października 2012 ekshumowano ciało i poddano badaniu DNA. 2 listopada we Wrocławiu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta: nabożeństwo żałobne prowadził kard. Henryk Gulbinowicz. 4 XI w Warszawie: w w Świątyni Opatrzności Bożej nabożeństwo celebrował ordynariusz drohiczyński bp Antoni Dydycz, funeralną mszę św. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Trumnę złożono w krypcie Panteon Wielkich Polaków. 4: recital wokalny In Memorial dedykowany wokalistce, poliglotce Marisie Morganti-Stachów ( ). Wykonawcy repertuaru operowego, operetkowego, pieśni: Violetta Gawara, Iwona Szczypta, Marcin Gęśla, Piotr Lempa, akompaniament Paweł Ulman. Organizatorzy: prezes Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii, Barbara Bakst i POSK (Sala Teatralna). 8: z okazji Święta Narodowego 11 listopada uroczyste przyjęcie wydane przez ambasadora w salonach Ambasady RP w Londynie.

11 Z kalendarza : Festiwal Siedmiu Kultur w Londynie w wykonaniu 14-osobowej krakowskiej grupy Piwnica św. Norberta. Pierwszy spektakl, Duchem i pieśnią wędrowanie parafia M.B. Częstochowskiej (Devonia); 10 XI: Kraina nasza koncert z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, polska parafia na Ealingu; 11 XI: Na skrzyżowaniu kultur koncert muzyczno-poetycki, Central Synagogue. Organizator Poland Street. 11: obchody Święta Niepodległości; w programie: msza św. za Ojczyznę (Kościół Garnizonowy pw. św. Andrzeja Boboli), koncert słowno-muzyczny Okruchy historii (Sala Teatralna POSK). Organizator Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii. 15: wieczór upamiętniający 60. rocznicę śmierci Krystyny Skarbek Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. Projekcja filmu oraz dyskusja w języku angielskim z udziałem Clare Mulley, autorki książki The Spy Who Loved: The Secrets and Lives of Christine Granville, i Mieczysławy Wazacz, reżysera filmu No Ordinary Countess (2010). 22: spotkanie anglojęzyczne na temat Deconstructing the Iron Curtain w University College London School of Slavonic and East European Studies (Masaryk Senior Common Room). Dyskusja z prof. Geoffreyem Hoskinsem Anny Applebaum o jej autorstwa książce Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe : debata (Sala Malinowa, POSK) obejmująca tematy: Więcej niż problem»polskich obozów«, Złote żniwa czy złote serca?. W problem losu Polaków i Żydów podczas II wojny światowej wprowadził Jan Niechwiadowicz. Prezentacja książek: Marka J. Chodakiewicza Golden Harvest or Hearts of Gold? Studies on the Wartime Fate of Poles and Jews (2012), oraz J. Niechwiadowicza German Camps, Polish Victims (2012). Organizator Polish Media Issues Group. 25: otwarcie w Galerii POSK-u wystawy (trwającej do 20 grudnia 2012) Józef Konrad Korzeniowski. Polak angielskim pisarzem / Joseph Conrad Polish Roots to English Writer. Wykład prof. Roberta Hampsona i koktajl w restauracji Łowiczanka. Patronat Ambasady RP w Londynie. Organizatorzy: Biblioteka Polska w Londynie, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, Canterbury Heritage Museum; sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polish Heritage Society (UK), Polonia Aid Foundation Trust. Podczas wystawy wyświetlane były filmy

12 362 z KALENDARZA 2012 dokumentalne o życiu pisarza. Kurator wystawy, scenariusz, aranżacja dr Dobrosława Platt. Wydany został folder pod tytułem tożsamym z tytułem wystawy. grudzień 1: spotkanie (Sala Malinowa POSK) poświęcone tematyce Twarze katolicyzmu polskiego: Jan Paweł II, ks. Jan Zieja i Zofia Morawska. Wprowadzenie rektor PMK ks. prałat Stefan Wylężek, prelekcja prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Jacek Moskwa. 2: inauguracja Salonu Literackiego w Ognisku Polskim (55 Princes Gate, Exhibition Road, SW7 9PN). Organizatorzy: Ognisko i Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Z pogadanką o Laskach pod Warszawą Od medycyny do literatury, wystąpił prezes Oddziału Warszawskiego SPP Jacek Moskwa. W części artystycznej udział wzięli: śpiewaczka Magdalena Pilarz-Bobrowska, Paweł Ulman oraz artyści i poeci polskiego Londynu. Przy sztaludze i w rozmowie Barbara Kaczmarowska-Hamilton. Prowadził Andrzej Krzeczunowicz. 2 4: w 70. rocznicę utworzenia w Palestynie Junackiej Szkoły Kadetów: msza św. (2 XII) w Kościele Garnizonowym pw. św. Andrzeja Boboli i koleżeński obiad w Łowiczance ; (4 XII) Walne Zebranie Kadetów w POSK. 8: pierwszy Festiwal Poetów zorganizowany przez grupę artystyczną Po Ezja Londyn (Marta Brassart, Katarzyna Campbell, Barbara Gruszka- Zych, Maria Jastrzębska, Piotr Kasjas, Bożena H. Mazur-Nowak, Tomasz S. Mielcarek, Barbara Orlowski, Yvette Pawłowska-Matuszak, Wojciech J. Pawłowski, Frederick Rossakovsky-Lloyd, Adam Siemieńczyk, Iza Smolarek, Aga Wielusińska, Grażyna Winniczuk, Marlena Zynger) w Domu Polskim w Birmingham. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów Fredericka Rossakovsy-Lloyda. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu RP w Londynie, Katedry Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz polonijnej prasy. 8 9: z okazji 70-lecia Biblioteki Polskiej w Londynie zorganizowana została sesja naukowa Politycy i pisarze Emigracji polskiej po 1939 r. Najnowsze badania. Przewodniczenie: Ewa Leniart dyr. Oddziału Rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, oraz dr Dobrosława Platt dyr. Biblioteki Polskiej w Londynie. Referenci: prof. Andrzej Nowak (Granice i pogranicza emigracji: pytania badawcze na marginesie biografii Piotra Wandycza i Leo Labedza), Zbigniew Siemaszko (Gen. Anders wobec problemów po-

13 Z kalendarza litycznych), Krzysztof Tochman (Komunistyczny aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej wobec płk. Kazimierza Iranka-Osmeckiego), dr Andrzej Suchcitz (Polityczna działalność gen. Zygmunta Podhorskiego na emigracji, ), dr Paweł Chojnacki ( Żyłem z wami, myliłem się i łudziłem z wami. Nigdy mi kto szlachetny nie był obojętny prof. Adam Pragier, pisarz i polityk), dr Jerzy Kirszak (Powojenna działalność polityczna gen. Kazimierza Sosnkowskiego), dr Krzysztof Kaczmarski (Bielecki kontra Sikorski. Stronnictwo Narodowe na wychodźstwie wobec gen. W. Sikorskiego ), red. Krzysztof Bobiński (Józefa Retingera przygoda z Europą), Michał Bąkowski ( Klarowność jest cnotą rozumu i odwagi o twórczości Barbary Toporskiej), dr Anna Nasiłowska (Stefania Zahorska dyskusje polityczne i projekt kultury), dr Nina Terlecka-Taylor (Józef Wittlin mniej znany), dr Beata Dorosz (Nieznane listy nowojorskich skamandrytów z listów Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego), dr Maja Cybulska (Wacław Iwaniuk poeta dwoisty), dr Krzysztof Ćwikliński ( Szkice piórkiem autentyk czy dzieło literackie. Głos w sporze), dr Justyna Chłap-Nowakowa (Z Kijowa przez Paryż, Bliski Wschód do Londynu. Xawery Glinka [ ], twórczość i losy), dr Violetta Wejs-Milewska (Kazimierz Wierzyński i RWE w świetle korespondencji z Janem Nowakiem-Jeziorańskim), dr Wanda Roman (Poezja i walka w życiu Józefa Bujnowskiego), Michał Bąkowski (Bibliografia jako przyczynek do biografii Józefa Mackiewicza). Organizator: Biblioteka Polska w Londynie przy udziale IPN (Oddział w Rzeszowie); dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 8 16: odnowienie parafialnych Misji Świętych przygotowaniem do zamknięcia (rozpoczętego 11 grudnia 2011) Roku Jubileuszu 50-lecia kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Słowo misyjne ks. dr. Zygmunta Zapaśnika (ojca duchowego WSD w Paradyżu). 16 grudnia: a) zamykający obchody Roku Jubileuszowego obrzęd konsekracji kościoła celebrowany przez metropolitę przemyskiego, przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika; podpisanie aktu konsekracji; wręczenie orderów Bobolana osobom zasłużonym dla parafii; b) Kongres Młodych z okazji Roku Wiary. Główną ideą kongresu doświadczenie wiary żywej. Ostatni akord Jubileuszu wydanie w roku 2012 dwu książek: Jubileuszowa parafialna książka kucharska (oprac. Ewa Wątróbska); Kronika Kościoła św. Andrzeja Boboli w Londynie (oprac. zbiorowe) zawiera artykuły o kościele, wypowiedzi osób uczestniczących w życiu świątyni, ważniejsze notatki oraz ok. 200 zdjęć obrazujących dzieje parafii.

14 364 z KALENDARZA : świąteczny koncert (Sala Teatralna POSK) przy kawie zorganizowany przez prezesa Konfraterni Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii Barbarę Bakst. Wystąpił Kwartet Klasyczny: Piotr Wylężoł fortepian, Barbara Dziewiecka skrzypce, Beata Urbanek-Kalinowska wiolonczela, Michał Barański kontrabas. 18: przedświąteczne przyjęcie wigilijne w salonach Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z gestii ambasadora Witolda Sobkowa oraz konsula generalnego Ireneusza Truszkowskiego zgromadziło ponad 200 zaproszonych osób : wystawienie w Hampstead Theatre (Londyn) sztuki Tu i teraz Nicoli Werenowskiej Angielki z Colchester o polskiej emigracji i rodzinnej lojalności. Reżyserował Sam Potter.

Głosy opinie. (Warszawa 8 IX 2011) * (Koszalin 9 IX 2011) *

Głosy opinie. (Warszawa 8 IX 2011) * (Koszalin 9 IX 2011) * Rok 2011 tom II Głosy opinie W sierpniu 2011 roku ukazał się tom I Ekspresji Rocznik 2010, wprowadzający Czytelnika w różne przestrzenie kultury nowo powstałego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą.

Bardziej szczegółowo

ANNA SUPRUNIUK MIROSŁAW ADAM SUPRUNIUK BIBLIOGRAFIA KULTURA (1988-1996) ZESZYTY HISTORYCZNE (1988-1996) DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA (1988-1996)

ANNA SUPRUNIUK MIROSŁAW ADAM SUPRUNIUK BIBLIOGRAFIA KULTURA (1988-1996) ZESZYTY HISTORYCZNE (1988-1996) DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA (1988-1996) ANNA SUPRUNIUK MIROSŁAW ADAM SUPRUNIUK BIBLIOGRAFIA KULTURA (1988-1996) ZESZYTY HISTORYCZNE (1988-1996) DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA (1988-1996) INSTYTUT LITERACKI PARYŻ 1997 WSTĘP Niniejsza bibliografia jest

Bardziej szczegółowo

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II Światowe Spotkanie Polonii str. 2 70. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO str. 29 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24 Nr 2/2014 ISSN: 1429-8457 Święty Jan Paweł II SPIS TREŚCI 1 Słowo Prezesa SWP

Bardziej szczegółowo

ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY. Komunikat 4/118

ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY. Komunikat 4/118 ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY Komunikat 4/118 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2014 Roku Sybirakom i ich Bliskim życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności składa Zarząd Główny Związku Sybiraków

Bardziej szczegółowo

6.01.2007 Lubuski Teatr. Oficjalna premiera spektaklu muzycznego według Marka Grechuty A wszystko to Ty, w reż. Jerzego Satanowskiego.

6.01.2007 Lubuski Teatr. Oficjalna premiera spektaklu muzycznego według Marka Grechuty A wszystko to Ty, w reż. Jerzego Satanowskiego. STYCZEŃ 1.01.2007 Zielonogórzanka Pani Bronisława Musiałowicz ukończyła 100 lat. 29 grudnia 2006 roku - życzenia składali prezydent Janusz Kubicki, kierownik USC Tomasz Brzózka, przedstawicielki ZUS oraz

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-917660-6-4 JASŁO KALENDARIUM. od 2001 do 2005 roku. Opracowała. Felicja Jałosińska

ISBN 978-83-917660-6-4 JASŁO KALENDARIUM. od 2001 do 2005 roku. Opracowała. Felicja Jałosińska ISBN 978-83-917660-6-4 JASŁO KALENDARIUM od 2001 do 2005 roku Opracowała Felicja Jałosińska WYDAWCA STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW JASŁA i REGIONU JASIELSKIEGO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM URZĘDU MIASTA JASŁA JASŁO

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Polonia w nowej Europie z Grzegorzem Kaczyńskim rozmawia Andrzej Wątróbski

Spis treści. Polonia w nowej Europie z Grzegorzem Kaczyńskim rozmawia Andrzej Wątróbski Jesienią wiadomo, rozpoczyna się szkoła. Czy bardzo się pan bał? zapytało jedno z dzieci (widocznych obok na fotografii) Mieczysława Rasieja. Uczniowie szkoły podstawowej w Materze miały specjalną okazję

Bardziej szczegółowo

PISMO UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO

PISMO UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO PISMO UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO Nr 9 10 (103 104) ISSN 1427 7506 listopad grudzień 2009 Cena 3 z³ Tegoroczny Salon Jesienny szturmem wzięli absolwenci i pracownicy Instytutu Sztuki UO (na zdjęciu od lewej):

Bardziej szczegółowo

prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz

prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz książki Spis publikacji oraz udział w konferencjach; promotorstwo prac licencjackich, magisterskich i doktorskich; recenzje (stan: kwiecień 2015 r.) 1991 1. Zbiory

Bardziej szczegółowo

ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY. Komunikat 2/112

ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY. Komunikat 2/112 ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY Komunikat 2/112 Warszawa, czerwiec 2012 Szanowni P. T. Prezesi Oddziałów i Kół Prosimy o zaznajamianie z treścią Komunikatu wszystkich członków Zarządu i Związku REDAKCJA

Bardziej szczegółowo

PISMO UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO

PISMO UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO PISMO UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO Nr 3 4 (117 118) ISSN 1427 7506 marzec kwiecień 2011 Cena 3,15 z³ (w tym 5% VAT) Znowu wiosna! (okolice Głogówka na fotografii Tadeusza Parceja) W numerze m.in.: Bryll, Chlebda,

Bardziej szczegółowo

arzeń d wy arium alend k

arzeń d wy arium alend k 10 Historię każdej szkoły tworzą przede wszystkim pracujący w niej ludzie dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, ale także pani sekretarka i woźny. To wszyscy decydują, że każdy dzień spędzony tutaj jest

Bardziej szczegółowo

Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia

Radosław Witkowski Prezydent Miasta Radomia Majówki, wycieczki, wypoczynek, spotkania ze znajomymi i w gronie rodziny - z tym kojarzy się maj. radomskiej kulturze też będzie różnorodnie i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Łaźnia zaprasza na

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET MUZYCZNY FRYDERYKA CHOPINA SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI W ROKU AKADEMICKIM 2008/2009

UNIWERSYTET MUZYCZNY FRYDERYKA CHOPINA SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI W ROKU AKADEMICKIM 2008/2009 UNIWERSYTET MUZYCZNY FRYDERYKA CHOPINA SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI W ROKU AKADEMICKIM 2008/2009 1 Wstęp, władze uczelni Sprawozdanie dotyczy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z siedzibą w Warszawie

Bardziej szczegółowo

NR 9 (225) WRZESIEŃ 2009

NR 9 (225) WRZESIEŃ 2009 issn 0867-8952 W NUMERZE Pomnik Obrońców Wybrzeża w Gdańsku na Westerplatte 1 września 2009 r. podczas uroczystych obchodów siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wzniesiony przy wejściu

Bardziej szczegółowo

100 LAT JADWIGI ŁYŻWY

100 LAT JADWIGI ŁYŻWY Finał WOŚP WARTO DOBRZE SIĘ NAKRĘCIĆ Warto dobrze się nakręcić - takie hasło umieszczone było na banerze zawieszonym na scenie Klubu Garnizonowego w Łasku, gdzie odbywał się XIX Finał Wielkiej Orkiestry

Bardziej szczegółowo

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich Ogólnokrajowy tygodnik SZ «Związek Polaków na Białorusi» sierpień 2007 r. Nr 4(11) Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi składa kondolencje w związku z tragiczną śmiercią polskich pielgrzymów we Francji.

Bardziej szczegółowo

Zbigniew Judycki, Tadeusz Skoczek

Zbigniew Judycki, Tadeusz Skoczek Zbigniew Judycki, Tadeusz Skoczek S Ł OW N I K B I O G R A F I C Z N Y Wa r s z a w a 2015 MAZOWIECCY MUZEALNICY S Ł O W N I K B I O G R A F I C Z N Y Zbigniew Judycki, Tadeusz Skoczek MAZOWIECCY MUZEALNICY

Bardziej szczegółowo

czasopismo bezpłatne 3/2014 Chełmska Biblioteka Publiczna w nowej szacie - czytaj na stronie 10.

czasopismo bezpłatne 3/2014 Chełmska Biblioteka Publiczna w nowej szacie - czytaj na stronie 10. czasopismo bezpłatne 13 3/2014 Chełmska Biblioteka Publiczna w nowej szacie - czytaj na stronie 10. 2 Wydarzenie Uroczystości poświęcone księciu Danielowi Romanowiczowi 21 września 2014 roku Prezydent

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Informacyjny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Biuletyn Informacyjny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Biuletyn Informacyjny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Vol. III 2010 Nr 6-8 czerwiec-sierpień issn 1899-5810,,Heal the world - 16. edycja szkoły letniej Fundacji ASEF Mgr Przemysław Andrzejak Pełnomocnik

Bardziej szczegółowo

Pismo Polskich Górali

Pismo Polskich Górali Pismo Polskich Górali Pismo * Babiogórcy * Górale czadeccy * Górale pienińscy * Górale sądeccy * Górale śląscy * Górale żywieccy * * Kliszczacy * Orawiacy * Podhalanie * Spiszacy * Zagórzanie * Wałasi

Bardziej szczegółowo

ROCZNIK PLESZEWSKI 2013

ROCZNIK PLESZEWSKI 2013 ROCZNIK PLESZEWSKI 2013 Pleszew 2014 ZESPÓŁ REDAKCYJNY: Witold Hajdasz, Elżbieta Mielcarek, Arkadiusz Ptak, Katarzyna Rutkowska, Adam Staszak KOREKTA: Zespół Redakcyjny OPRACOWANIE KALENDARIUM: Elżbieta

Bardziej szczegółowo

Rys historyczny szkolnictwa polskiego w Wielkiej Brytanii

Rys historyczny szkolnictwa polskiego w Wielkiej Brytanii Joanna Pyłat Polski Uniwersytet na Obczyźnie Rys historyczny szkolnictwa polskiego w Wielkiej Brytanii Dzieje i rozwój szkolnictwa polskiego w Wielkiej Brytanii kojarzą się głównie z II połową XX wieku.

Bardziej szczegółowo

ISSN 0137-2734. Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2009

ISSN 0137-2734. Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2009 ISSN 0137-2734 Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2009 Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2009 Warszawa 2010 Biblioteka Narodowa Spis treści Wstęp Tomasz Makowski 5 Kalendarium 11 Gromadzenie

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE BIBLIOTEKI NARODOWEJ

SPRAWOZDANIE BIBLIOTEKI NARODOWEJ ISSN 0137-2734 SPRAWOZDANIE BIBLIOTEKI NARODOWEJ ZA ROK 2011 SPRAWOZDANIE BIBLIOTEKI NARODOWEJ ZA ROK 2011 Biblioteka Narodowa Warszawa 2012 spis treści Nowa strategia opracowania i udostępniania zbiorów

Bardziej szczegółowo

Na Dużym Rynku. Świątecznie i rodzinnie

Na Dużym Rynku. Świątecznie i rodzinnie ISSN 1425-7718 BRODNICA grudzień 2014, nr 12 (300) Cena 0 zł Fot. Na Dużym Rynku. Świątecznie i rodzinnie Tradycją stały się już spotkania na Dużym Rynku odbywające się z udziałem mieszkańców Brodnicy

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE RADY NACZELNEJ Z DZIAŁNOŚCI ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO w okresie od 4 grudnia 2010 do XIX Zjazdu Delegatów ZKP w 2013 (XVIII

SPRAWOZDANIE RADY NACZELNEJ Z DZIAŁNOŚCI ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO w okresie od 4 grudnia 2010 do XIX Zjazdu Delegatów ZKP w 2013 (XVIII SPRAWOZDANIE RADY NACZELNEJ Z DZIAŁNOŚCI ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO w okresie od 4 grudnia 2010 do XIX Zjazdu Delegatów ZKP w 2013 (XVIII kadencja) Gdańsk, wrzesień 2013 SPIS TREŚCI: I.. INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Domu Spotkań z Historią za okres: 1 stycznia 31 grudnia 2014

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Domu Spotkań z Historią za okres: 1 stycznia 31 grudnia 2014 Warszawa, 2 lutego 2015 Sprawozdanie merytoryczne z działalności Domu Spotkań z Historią za okres: 1 stycznia 31 grudnia 2014 W 2014 roku Dom Spotkań z Historią (DSH) realizował działania wystawiennicze,

Bardziej szczegółowo

2013-03-28 Rozpoczęliśmy walkę o 87 mln złotych unijnego dofinansowania!

2013-03-28 Rozpoczęliśmy walkę o 87 mln złotych unijnego dofinansowania! 2013-03-29 W MGOPS-ie życzyli zgody i radosnych świąt 28 marca 2013r. odbyło się tradycyjne Śniadanie Wielkanocne w Ośrodku wsparcia - Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Centrum Socjalnym im. Jana Pawła

Bardziej szczegółowo

ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY. Komunikat 1/107

ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY. Komunikat 1/107 ZWIĄZEK SYBIRAKÓW ZARZĄD GŁÓWNY Komunikat 1/107 Warszawa, marzec 2011 1 Szanowni P. T. Prezesi Oddziałów i Kół Prosimy o zaznajamianie z treścią Komunikatu wszystkich członków Zarządu i Związku REDAKCJA

Bardziej szczegółowo