Portsmouth. Social Programme. Discover Educational Explore Fun Experience Safe

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Portsmouth. Social Programme. Discover Educational Explore Fun Experience Safe"

Transkrypt

1 Portsmouth Social Programme Discover Educational Explore Fun Experience Safe

2 City of London Londyn może zostać określony mianem stolicy świata - stanowi zlepek praktycznie wszystkich kultur globu. Corocznie przyciąga około 15 milionów turystów - to za sprawą wielu atrakcji, sporych zasobów zieleni, które pozwalają na relaks, restauracji i miejsc rozrywki, które są w stanie sprostać każdemu gustowi, słynnych sklepów; przede wszystkim zaś światowej klasy zabytków. Miejscem, które obowiązkowo trzeba odwiedzić w Londynie jest Opactwo i Katedra Westminsterska., St Paul s Cathedral, London Eye, Tower of London, Tate Modern, Natural History Museum. Brighton and Pavilions Brighton jest najchętniej odwiedzanym kurortem nadmorskim w całej Wielkiej Brytanii. Zaletą tej miejscowości jest bliska odległość od Londynu. Z tego też powodu często nazywane jest London by the Sea. Dzięki sprzyjającemu klimatowi Brighton cieszy się popularnością przez cały rok. Będąc w Brighton koniecznie trzeba zobaczyć Royal Pavilion, molo Palace Pier, oraz oceanarium Sea Life Centre.

3 Stonehenge and Salisbury Najstarsze, liczące ponad 3000 lat słynne kamienne sanktuarium - Stonehenge usytuowane jest ok. 150 kilometrów na północ od Londynu. W jego pobliżu znajduje się znane ze wspaniałej, gotyckiej katedry, miasteczko Salisbury. Archeolodzy do dziś spierają się, czy było to obserwatorium astronomiczne, świątynia słońca czy też pałac królewski. Tajemniczy krąg monolitów przyciąga jednak co roku miliony turystów. Według jednej z wersji niektóre z głazów sprowadzono z Walii. Niebieskie bloki przewożono na tratwach i łodziach, na krótkich odcinkach wleczono je lądem. Stonehenge znajduje się na liście UNESCO. Spinnaker Tower mierząca 170 metrów wieża widokowa może konkurować z London Eye i Big Benem. Rozpościera się z niej wspaniały widok na miasteczko Portsmouth, zatokę oraz wyspę Wight. Wieża ukończona w 2005 roku jest dziś główna atrakcja Portsmouth. Spinaker Tower jest bardzo ładną, przypominającą żagiel, wizytówką tego portowego miasta.

4 Blue Reef Aquarium Portsmouth Blue Reef Aquarium to miejsce, w którym każdy może wybrać się na podwodne safari i podziwiać tropikalne ryby, niebezpieczne rekiny i piękną rafę koralową. Adventure Golf at Treasure Island Mini golf to świetna zabawa dla osób w każdym wieku! Piracka sceneria nadaje miejsu charakter przygody!

5 Charles Dickens Birthplace Museum The Charles Dickens Museum prezentuje jedną z najważniejszych światowych kolekcji materiałów związanych ze słynnym, społeczno-obyczajowym pisarzem wiktoriańskiej Anglii, Karolem Dickensem. Muzeum otwarte w 1925r. mieści się w jedynym, zachowanym w Londynie domu autora. Wraz z rodziną Dickens mieszkał w nim w latach Tutaj powstały popularne powieści m.in. Olivier Twist, Nicholas Nichleby i Klub Pickwicka. Arundel Castle Górujący nad miastem Arundel zamek jest nie tylko najbardziej charakterystycznym budynkiem w okolicy, ale też najchętniej odwiedzanym. Historia zamku sięga drugiej połowy XI wieku, kiedy to wybudowano tu twierdzę. Na przestrzeni wieków budowla była wielokrotnie rozbudowywana, jednak pomimo wielu prac zamek zdołał zachować średniowieczną bryłę i atmosferę.

6 Portsmouth Historic Dockyard Portsmouth, niegdyś ważny port marynarki wojennej, jest wielką atrakcją dla miłośników historii morskiej Wielkiej Brytanii. Jednym z najciekawszych miejsc jest stara stocznia (Portsmouth Historic Dockyard), w której można obejrzeć kadłub Mary Rose słynnego flagowego okrętu enryka VIII oraz liniowca Victory na którego pokładzie zginął admirał Horatio Nelson. Port aktualnie pełni także funkcję bazę Królewskiej Marynarki Wojennej. Titanic Museum Southampton To z Southampton wypłynął Titanic na swój jedyny rejs. W kwietniu 2012 roku, w rocznicę zatonięcia Titanica otwarto SeaCity Museum. Znajdują się tu eksponaty ze statku. Ponadto, turyści mogą prześledzić sekwencję wydarzeń z katastrofy liniowca, od zderzenia z górą lodową, do pojawienia się Carpathii statku, który ratował rozbitków. Autorzy uzupełnili wystawę o relacje ludzi, którzy przeżyli.

7 Winchester and King Arthur s Round Table Winchester jest położony nad rzeką Itchent, która wpływa do cieśniny Solent. Piękne miasto, położone w malowniczej okolicy przyciąga tłumy turystów z niemal całego świata. W zabytkowej budowli Great Hall został umiejscowiony historyczny i legendarny stół króla Artura i jego rycerzy. Na blacie, tego legendarnego stołu są wypisane nazwiska zasiadających rycerzy. Należy wspomnieć, że to dzięki królowi Arturowi został spisany i wprowadzony w życie tzw. "Kodeks Rycerski", który sformułował cechy rycerza. Bath Roman Spa Bath jest samo w sobie niezwykle pięknym i oryginalnym miastem z jednorodna, neoklasycystyczną architekturą. Mieszczą się tu jedyne w Wlk. Brytanii wody termalne, co wykorzystali Rzymianie budując tutaj swoiste łaźnie, które są odpowiednikiem dzisiejszych SPA. W muzeum znajduje się autentyczne baseny z woda z kąpielisk, oryginalne rzymskie posagi i fragmenty inżynieryjnych zabudowań - gdzie, dzięki interaktywnym urządzeniom możemy podziwiać zaawansowana technikę w budownictwie starożytnych Rzymian

8 Isle of Wight Isle of Wright to wyspa, która doczekała się jak żadne inne miejsce w Wielkiej Brytanii setek nazw. Niektórzy mówią o niej wyspa zjaw, inni wyspa duchów, jeszcze inni wyspa starców albo wyspa dinozaurów. Z powodu licznych malowniczych wiosek, pięknych plaż, klifów i roślinności to jedno najbardziej odwiedzanych przez turystów miejsc na Wyspach. Znajdująca się na morskiej drodze do Portsmouth, tuż przy angielskim wybrzeżu wyspa słynie z przepięknych krajobrazów. Beaulieu House Historia muzeum nierozerwalnie łączy się z rodem Montagu, którego siedzibą jest Pałac w Beaulieu. W 1956 roku Edward Douglas-Scott- Montagu postanowił stworzyć muzeum z kolekcją zabytkowych samochodów, oddając tym samym hołd swojemu ojcu jednemu z pionierów motoryzacji w Wielkiej Brytanii. Liczba zgromadzonych eksponatów szybko się powiększała, dzięki czemu w 1972 roku prywatna kolekcja przemieniła się w Narodowe Muzeum Motoryzacji, które do dziś jest największą tego typu instytucją w kraju. Obecnie w muzeum można podziwiać ponad 300 pojazdów (zarówno samochodów jak i motorów) wyprodukowanych na przestrzeni ponad 100 lat.

9 Portchester Castle Zamek w Portchester pełnił funkcje obronne prze setki lat. Początkowo zamek budowany pod koniec III wieku, zajmował obszar ponad czterech hektarów. Jest to jedyna rzymska twierdza w północnej Europie, której mury obronne sięgają sześciu metrów. Po odejsciu Rzymian zamek przeszedł w ręce plemion saskich, by po inwazji Normanów stać się ich twierdzą w XII wieku. Wtedy to został zbudowany zamek właściwy. Warownia pełniła ważną rolę podczas wojny stuletniej, służąc jako punkt zbiorczy. Richard II przebudował część zamku w pałac w 1396 roku. Fort Nelson muzeum narodowe broni i opancerzenia w Wielkiej Brytanii, zawiera imponującą kolekcję broni artyleryjskiej. W muzeum znajduje się ponad 350 eksponatów broni zarówno historycznych jaki i współczesnych.

10 D-Day Museum Muzeum upamiętnia lądowanie Aliantów w Normandii, które rozpoczęło się 6 czerwca Położone w Southsea - willowej dzielnicy Portsmouth. Zgromadzono w nim eksponaty dotyczące operacji Ovelord, która miała miejsce w czasie II wojny światowej. Można zobaczyć tu archiwalne nagrania oraz eksponaty dotyczące tego wydarzenia. Największą atrakcją jest jednak ogromny Haft Ovelord, który przedstawia dzieje operacji. Submarine Museum Muzeum okrętów podwodnych Królewskiej Marynarki kilometry na zachód od Portsmouth znajduje się jeszcze jedno muzeum tym razem dla miłośników morza. Zwiedzający zobaczą kilka stalowych rekinów, które są udostępnione do oglądania od wewnątrz jak również podziwiać od środka HMS Alliance -brytyjski okręt podwodny powstały krótko po II wojnie światowej. Turyści mogą zwiedzić maszynownię, silniki tego okrętu, zobaczyć w jakich warunkach przebywali marynarze, ich koje, kuchnie, a nawet toaletę. Możemy również poczuć się dowódcą przebywając w sterowni okrętu. Dla zwiedzających udostępniony jest również Holland I, czyli pierwszy brytyjski okręt podwodny z 1901 roku, a także miniaturowa jednostka X24 używana podczas II wojny światowej.

Gdynia i Północne Kaszuby

Gdynia i Północne Kaszuby SPIS TREŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17 18 19 20. 21. 22. Gdynia i Północne Kaszuby zapraszają na sezon letni 2013... Gminy i powiaty Forum NORDA.. Gdynia.. Cewice.. Choczewo.

Bardziej szczegółowo

Malta. między Europą a Afryką

Malta. między Europą a Afryką 92 EuroPodróże EuroPodróże 93 Malta między Europą a Afryką PAWEŁ CHOIŃSKI www.moja-malta.pl

Bardziej szczegółowo

Malta. śladami joannitów

Malta. śladami joannitów 98 EuroPodróże EuroPodróże 99 Malta śladami joannitów

Bardziej szczegółowo

ciasteczka pastizzi (z nadzieniem z groszku lub sera) od 0,25 E piwo Cisk w barze Four season w Birkirkarze 2 E

ciasteczka pastizzi (z nadzieniem z groszku lub sera) od 0,25 E piwo Cisk w barze Four season w Birkirkarze 2 E Malta 28.12.2014 4.01.2015 Informacje praktyczne: Przelot Ryanair Kraków-Malta i powrót koszt 800 zł w obie strony (cenę podnosi sylwestrowy termin). Wieczorem z lotniska minibus do prywatnej kwatery na

Bardziej szczegółowo

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl ANIA- Wpadnij do sąsiadów! VisitDenmark www.visitdenmark.pl Bornholm dodatek specjalny 5 15 28 5 10 11 12 14 15 27 28 30 32 34 35 36 38 40 42 Odwiedź Danię Kopenhaga - miasto wiecznie młode WOKÓŁ KOPENHAGI

Bardziej szczegółowo

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh!

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh! wp drózy marzec Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Temat numeru Zacznij urlop... przed wyjazdem styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Janusz Panasewicz Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja ISsN:

Bardziej szczegółowo

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego wpodróż Maj 2015 www.wpodrozy.eu y Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego issn: 1897-970x PKP Intercity Bilet dla seniora Weekend na szynach

Bardziej szczegółowo

angielski Anglia Szkocja

angielski Anglia Szkocja angielski Szkocja Anglia Gdzież będzie lepsze miejsce do nauki angielskiego niż w miejscu narodzin kultury anglosaskiej? Ten fascynujący kraj to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie historia i tradycja

Bardziej szczegółowo

WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND!

WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND! WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND! Terminy i ceny znajdziesz na www.matimpex.pl SPIS TREŚCI 3 Powitanie 4 Dokąd latamy 5 Program lojalnościowy, informacja o bagażu i promocjach 6-7 Weekend pełen wrażeń

Bardziej szczegółowo

OFERTA WYCIECZEK SZKOLNYCH

OFERTA WYCIECZEK SZKOLNYCH PODRÓśE Z KSZTAŁCĄ! OFERTA WYCIECZEK SZKOLNYCH DLA UCZNIÓW PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZLAJNYCH Zdjęcia pikselstock.pl 2010/2011 Biuro Turystyczne EVATRANS Sp. z o. o.

Bardziej szczegółowo

EUROPEJSKIE CENTRUM MŁODZIEŻY

EUROPEJSKIE CENTRUM MŁODZIEŻY EUROPEJSKIE CENTRUM MŁODZIEŻY PROJEKTY EDUKACYJNO-JĘZYKOWE www.ecm.edu.pl Europejskie Centrum Młodzieży Adres: 92-402 Łódź, ul. Zakładowa 147A Telefon: 42 617 13 88, 48 42 617 13 90 Fax: 48 42 617 13 89

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do naszych oddziałów:

Zapraszamy do naszych oddziałów: BIURO TURYSTYCZNE ELŻBIETA Elżbieta Szymborska Ul. Hallera 10, 83-200 Starogard Gdański Tel. 58 5625159 Fax. 58 5630086 Zapraszamy do naszych oddziałów: Ul. Lubichowska 14 C.H Kociewie 83-200 Starogard

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Z europejskim pozdrowieniem, Adam Kazimierczak Dyrektor ECM

Szanowni Państwo, Z europejskim pozdrowieniem, Adam Kazimierczak Dyrektor ECM Szanowni Państwo, Przekazujemy w Państwa ręce folder dotyczący projektów językowych skierowany do uczniów i nauczycieli wszystkich szkół w Polsce. Prezentujemy w nim projekty dla zorganizowanych grup szkolnych

Bardziej szczegółowo

www.angielski.travel.pl Infolinia Językowa 223 000 222 www.study.com.pl LONDYN EASTBOURNE BRIGHTON BOURNEMOUTH MALTA

www.angielski.travel.pl Infolinia Językowa 223 000 222 www.study.com.pl LONDYN EASTBOURNE BRIGHTON BOURNEMOUTH MALTA www.angielski.travel.pl Infolinia Językowa 223 000 222 www.study.com.pl OBÓZ JĘZYKOWY LONDYN 1990 PLN LONDYN wiek: 16+ wiek: 14-18 lat wyjazd grupowy, autokar lub samolot już od 3590 PLN / 2 tyg. rodzina

Bardziej szczegółowo

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne 1. Kraje i obszary anglojęzyczne The United Kingdom - Zjednoczone Królestwo (England, Wales, Scotland and Northern Ireland) USA - United States of America - Stany Zjednoczone Ameryki Canada - Kanada Australia

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu studenckiego Work&Travel do USA, 2013. Autorzy: Marta Wysocka, Adam Wasilczyk

Sprawozdanie z wyjazdu studenckiego Work&Travel do USA, 2013. Autorzy: Marta Wysocka, Adam Wasilczyk Sprawozdanie z wyjazdu studenckiego Work&Travel do USA, 2013 Autorzy: Marta Wysocka, Adam Wasilczyk 1. PROGRAM WORK&TRAVEL Work&Travel USA jest oficjalnym programem wymiany kulturowej stworzonym i nadzorowanym

Bardziej szczegółowo

WEEKENDY LOTNICZE WYCIECZKI AUTOKAROWE

WEEKENDY LOTNICZE WYCIECZKI AUTOKAROWE WEEKENDY LOTNICZE WYCIECZKI AUTOKAROWE 2014 Spis treści 2014 3 Powitanie 4 Program lojalnościowy 5 Bagaż / wczesna rezerwacja 6-7 Informacje praktyczne 8 Izrael 9 Izrael 6 dni NOWOŚĆ! 10 Gruzja 11 Gruzja

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do naszych oddziałów:

Zapraszamy do naszych oddziałów: BIURO TURYSTYCZNE ELśBIETA ElŜbieta Szymborska Ul. Hallera 10, 83-200 Starogard Gdański Tel. 58 5625159 Fax. 58 5630086 Zapraszamy do naszych oddziałów: Ul. Lubichowska 14 C.H Kociewie 83-200 Starogard

Bardziej szczegółowo

Krótka informacja. Informacje ogólne

Krótka informacja. Informacje ogólne CYPR PÓŁNOCNY Stolica: Nikozja Powierzchnia: 9 250 km² Ludność: 77 804 tys. Waluta: strefa grecka: euro (EUR), strefa turecka: lira turecka (TRY) Napięcie: 240 V Język: strefa grecka: grecki, strefa turecka:

Bardziej szczegółowo

O firmie. Katarzyna Bobińska, założycielka Travel & Action

O firmie. Katarzyna Bobińska, założycielka Travel & Action O firmie Travel & Action jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną wypoczywać na urlopie, nie rezygnując jednocześnie z uprawiania ulubionego sportu. Nasza firma znana jest amatorom turystyki

Bardziej szczegółowo

PLN* * Cena całkowita: Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985)

PLN* * Cena całkowita: Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Oferta 1 Zakynthos Zante Village 01.05.2015 08.05.2015 1333.00 PLN 2667.71 * Cena całkowita: Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) z: do Zakinthos dnia: 01.05.2015 godz. 02:45-06:10

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Im. BRONISŁAWA CZECHA W KRAKOWIE RYNEK TURYSTYCZNY HOLANDII ANITA WRÓBEL TiR/SUM/ T3 Nr. INDEKSU: 38209 2010r. SPIS TREŚCI: Wprowadzenie....5 ROZDZIAŁ I Informacje ogólne

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Tytuł oryginału: Nowy Jork udany weekend New York. Le Guide Vert

Tytuł: Tytuł oryginału: Nowy Jork udany weekend New York. Le Guide Vert Tytuł: Tytuł oryginału: Polska wersja Koncepcja serii udany weekend : Redaktor prowadzący: Tłumaczenie: Redakcja: Korekta: Koncepcja graficzna: Redakcja techniczna map: Skład: Fotoedycja: Zdjęcie na okładce:

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny 3 Rodzinny Magazyn Trójmiasta 3 (33) 2015 numer wydanie specjalne WYDANIE SPECJALNE egzemplarz bezpłatny Atrakcyjne Pomorze 37 QR CODE Wygenerowano na www.qr-online.pl Skimboarding jest sportem wodnym,

Bardziej szczegółowo

LATO 2015 KOLONIE I OBOZY. zabawnie i bezpiecznie ;)

LATO 2015 KOLONIE I OBOZY. zabawnie i bezpiecznie ;) LATO 2015 KOLONIE I OBOZY zabawnie i bezpiecznie ;) Biuro Turystyczne Elin s.c 50-015 Wrocław, ul. Rejtana 9 +48 71/341 90 11, +48 71/342 06 20 www.elin.pl elin@elin.pl zabawnie i bezpiecznie ;) safe and

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻ 2013 PRZYŁĄCZ SIĘ ROZMOWY! EOS LANGUAGES PLUS

MŁODZIEŻ 2013 PRZYŁĄCZ SIĘ ROZMOWY! EOS LANGUAGES PLUS MŁODZIEŻ 2013 PRZYŁĄCZ SIĘ DO ROZMOWY! EOS LANGUAGES PLUS 1983 TM ANGLIA Malta usa Kanada NIEMCy HISZPANIA MeKSYK FrancJA WŁOCHY chiny - PRZYlaCZ, SIe, DO ROZMOWy WAKACJE JeZYKOWE, Fun factor Hi! Hola!

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści Spis treści

Spis treści. Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści 3 Jak zdobywać Retezat alpejskie góry Rumunii? Rumunia: Karpaty Południowe 9 Wenezuela: Isla Margarita raj dla miłośników windsurfingu Wenezuela 15 Kraków: od Rynku

Bardziej szczegółowo

Krótka informacja. Informacje ogólne

Krótka informacja. Informacje ogólne CHORWACJA Istria Stolica: Zagrzeb Powierzchnia: 56 610 km² Ludność: 4 437,4 tys. Waluta: kuna chorwacka (HRK), 1 kuna = 100 lipa Napięcie: 230 V Język: chorwacki Wiza: wiza nie jest wymagana Krótka informacja

Bardziej szczegółowo

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania GEOGRAFIA TURYSTYCZNA TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNE - SEMESTR IV Rok szkolny 2010/2011 Nr programu : 341[05]/SP/MEN z dn. 08.01.2001 Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania Walory

Bardziej szczegółowo