HiRes Complete Video Solutions

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "HiRes Complete Video Solutions"

Transkrypt

1 PL MOBOTIX Referencje References The HiRes Video Company HiRes Complete Video Solutions high-resolution, digital & cost-effective recording Innowacje wideo HiRes Firma MOBOTIX AG, z siedzibą w Niemczech, cieszy się pozycją pioniera technologii kamer sieciowych. Stworzona przez nią koncepcja decentralizacji umożliwiła znaczące obniżenie kosztów systemów wideo wysokiej rozdzielczości. MOBOTIX AG D Kaiserslautern Tel: Fax:

2 2/76 MOBOTIX... Technologia video HiRes IP Jeden pomysł rewolucjonizuje technikę video CCTV Gdy firma MOBOTIX w 1999 r. wykonała pierwszą odporną na działanie czynników atmosferycznych kamerę internetową z cyfrowymi sensorami obrazu i zintegrowanym komputerem PC, nikt nie przeczuwał, że fakt ten będzie miał tak istotny wpływ na monitoring. Przesyłanie sygnału video przez sieci komputerowe dało technice video wreszcie szansę na wyjście z liczącego 60 lat standardu telewizyjnego i zrównanie się jakością obrazu z nowoczesnymi kamerami cyfrowymi, gdzie standardem są już megapiksele. Firma MOBOTIX to dotychczas jedyny producent, który jest w stanie wykonać zapis płynnego obrazu w wysokiej rozdzielczości z 960 liniami zamiast 288 i do tego z dźwiękiem. Nowa technologia jest nie tylko bardziej efektywna we wszelkich zakresach, ale też ma dwie podstawowe zalety: jest tańsza od tradycyjnej techniki video CCTV i wielofunkcyjna dzięki zintegrowanemu komputerowi i podłączeniu do sieci. W wysokiej rozdzielczości widać więcej i taniej Zastosowanie kamer z wysoką rozdzielczością pozwala w pierwszym rzędzie na zapis obrazu, który jest wierniejszy rzeczywistości i ma większą wartość dowodową. Kamera firmy MOBOTIX rejestruje 12-krotnie więcej szczegółów niż 95% wszystkich istniejących urządzeń video na całym świecie. W niemal wszystkich przypadkach zastosowania kamera firmy MOBOTIX zastępuje kilka systemów standardowych, ponieważ przy tej samej rozdzielczości szczegółów technologia MOBOTIX oferuje 4-krotnie większy zasięg. Na stadionie piłkarskim w Kaiserslautern, gdzie rozgrywano Mistrzostwa Świata, jedna kamera firmy MOBOTIX nadzoruje jednocześnie cztery bramki wejściowe. Do pełnej obserwacji pomieszczenia wystarczy zaledwie jedna kamera z obiektywem szerokokątnym 90, umieszczona w narożniku. Wysoka rozdzielczość pozwala nie tylko na zmniejszenie liczby kamer i urządzeń rejestrujących, lecz dzięki temu również na ograniczenie ilości rozłożonych przewodów i zasilania awaryjnego, co w sumie prowadzi do znacznego obniżenia kosztów. Niezawodność sprawdzona na całym świecie Odporne wzmocnione włóknem szklanym obudowy, szeroki zakres temperatur stosowania od -30 do +60 Celsjusza bez wentylacji i ogrzewania oraz rezygnacja z części poruszanych mechanicznie to podstawa niezawodności kamer MOBOTIX, sprawdzonej we wszelkich warunkach w zakątków świata od Antarktydy przez pustynie Arabii Saudyjskiej po tropikalne bagna Florydy. Uniwersalny zakres stosowania od domku letniskowego po lotnisko Dzięki dowolnej skalowalności i wysokiej wydajności kamery MOBOTIX są odpowiednie do dużych obiektów, takich jak lotniska, a dzięki zintegrowaniu funkcji zdarzeń, pamięci, alarmu i telefonu do mniejszych obiektów handlowych i prywatnych. Kolejne strony zawierają przegląd różnych zakresów zastosowań. Na końcu broszury przedstawiono na podstawie informacji technicznych korzyści ekonomiczne wynikające ze stosowania nowej technologii MOBOTIX.

3 MOBOTIX... Technologia video HiRes IP 3/76 Spis treści PUBLIC SECURITY Strona Bezpieczeństwo na dworcach 4 Pewność informacji na dworcach 6 Bezpieczeństwo na lotniskach w Anglii 8 Bezpieczeństwo w największym niemieckim porcie Morza Bałtyckiego 10 Bezpieczeństwo na przystankach autobusowych 12 Monitoring ruchu drogowego 14 Monitoring miast na Alasce 16 Monitoring stadionów Mistrzostw Świata w piłce nożnej, łącznie z analogowymi kamerami PTZ-Dome 18 Monitoring budynków 20 Bezpieczeństwo kampusów uniwersyteckich w Singapurze 22 Bezpieczeństwo szpitali 24 Obserwacja pogody na Antarktydzie 26 Zdalna obserwacja oczyszczalni ścieków 28 Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę 30 Stacje pomp w Everglades 32 Bezpieczeństwo dzieł sztuki w muzeach 34 INDUSTRIAL SECURITY Strona Konserwacja pojazdów przy użyciu kamer 36 Zabezpieczenie spedycji w największym europejskim zakładzie produkcji wapna 38 Bezpieczeństwo produkcji 40 Monitoring produkcji w tartaku 42 PRIVATE SECURITY Strona Rozpoznawanie tabliczek z numerami 44 Bezpieczeństwo w bankach na podstawie rozporządzenia BHP w sprawie kas 46 Zabezpieczenie bankomatów w dzień i w nocy 48 Monitoring stacji benzynowych 50 Monitoring salonów samochodowych i stacji benzynowych 52 Monitoring terenu w parkach rozrywki 54 Kontrola dojazdu w Anglii 56 Bezpieczeństwo w fabryce dzięki 260 kamerom 58 KORZYŚCI TECHNICZNE I EKONOMICZNE Strona Korzyści ekonomiczne pod każdym względem 60 Porównanie kosztów typowych instalacji 64 Przetarg i wybór systemu 67 Najważniejsze argumenty ekonomiczne 68 Najważniejsze korzyści techniczne 69 Przegląd produktów 70 Szczegółowe informacje o innowacjach technicznych 71

4 4/76 Deutsche Bahn AG Kamery sieciowe: bezpieczeństwo na wielkim dworcu Nowoczesny Magdeburg Od końca maja 2004 r. działa w Magdeburgu nowoczesne centrum zapowiedzi dla podróżnych, warte euro i obsługujące oprócz dworca głównego 20 dworców między miejscowościami Schönebeck nad Łabą na południu a Genthin na północnym wschodzie. Dzięki nowoczesnej i sprawdzonej technice 15 pracowników DB Station&Service AG z działu zarządzania dworca w Magdeburgu może na bieżąco oceniać i przekazywać dokładne informacje podróżnym i odwiedzającym. Wysokie wymagania Dworzec główny w Magdeburgu to dworzec stolicy kraju związkowego. Dlatego stosowana przez nas technika musi spełniać wysokie wymagania. Dla Sabine Rothenberger, kierowniczki działu zarządzania dworcem w Magdeburgu, jakość ma szczególne znaczenie. Po zbudowaniu nowego centrum zapowiedzi zadawano sobie pytanie, jaka technologia monitoringu może spełnić te wysokie wymagania pani Rothenberger. Pracownikom na miejscu przekazywania zapowiedzi potrzebny jest niezawodny obraz z torów dworca głównego i z blisko położonych dworców Magdeburg-Neustadt i Schönebeck nad Łabą, ponieważ nie mają oni możliwości bezpośredniego kontrolowania wzrokowego wjeżdżających i wyjeżdżających pociągów. Wypróbuj MOBOTIX! Nowe centrum zapowiedzi zostało zaplanowane i zaprojektowane przez firmę córkę koncernu DB Services Technische Dienste GmbH. Ronald Seidel jako szef zespołu techniki komunikacji w Magdeburgu aktywnie uczestniczył w określeniu optymalnej techniki monitoringu. Szczególnie pomocna była w tym względzie regularna wymiana doświadczeń w zakresie nowych i odpowiednich technologii pomiędzy 32 szefami zespołów z całych Niemiec, mówi Seidel. To właśnie jego koledzy, jak twierdzi, podsunęli mu rozstrzygające rozwiązanie. Powiedzieli mi: Wypróbuj kamery MOBOTIX. Technika jest świetna, mają dobry serwis, kompetentnych i gotowych do pomocy pracowników. Sprawdzone pod każdym względem Ronald Seidel poprosił o adresy IP kamer MOBOTIX na dworcu głównym w Saarbrücken, by uzyskać informacje na temat przydatności tego rozwiązania. Tam już od 2003 r. z powodzeniem stosowane są podobne urządzenia. To, co mnie dodatkowo przekonało, to fakt, że technologia ta została już dopuszczona przez centralny dział zakupów koncernu, wspomina Seidel. Następnie zamówiłem kamerę, by móc ją sprawdzić pod każdym względem. Szef zespołu był zachwycony rezultatem: Kamera MOBOTIX jest niezwykle wszechstronna, daje świetną jakość i idealną rozdzielczość.

5 Deutsche Bahn AG 5/76 Obraz przez całą dobę Obecnie na dworcach w Magdeburgu pracuje 17, w Magdeburgu-Neustadt 3, a w Schönebeck nad Łabą 2 kamery MOBOTIX. Przekazują one całodobowo obraz z peronów do centrum zapowiedzi. Tam pracownicy mogą oglądać obraz z różnej perspektywy lub po kliknięciu tylko wybrane tory. W 2005 r. w tę technologię miano wyposażać kolejne dworce. Kamery można jednak wykorzystywać nie tylko do rozpoznawania postoju pociągu. Dla mnie ważne jest również bezpieczeństwo na dworcu, podkreśla menedżer dworca Sabine Rothenberger. W większych miastach dworce odznaczają się określoną liczbą osób odwiedzających. Zastosowanie kamer to ważny instrument zapewniający bezpieczeństwo naszych klientów, za które jesteśmy odpowiedzialni. Dlatego rozważano konkretne zastosowanie technologii MOBOTIX od 2005 r. również w szczególnie newralgicznych punktach. Jeden w trzech punktów przekazywania zapowiedzi na dworcu głównym w Magdeburgu. Partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa Sabine Rothenberger myśli, że we współpracy z władzami miasta, policją i strażą graniczną można by było wyposażyć w kamery MOBOTIX oprócz hali dworca także plac dworcowy, główny przystanek autobusowy i inne punkty krytyczne. Koncepcje bezpieczeństwa, które mają działać, wymagają zawsze również partnerskiej współpracy, wyjaśnia menedżer dworca. Przy tym monitoring video służy w pierwszym rzędzie prewencji lub zapobieganiu zagrożeniom. Lecz dzięki wszechstronnym i komfortowym funkcjom zapisu kamery MOBOTIX idealnie nadają się do wykrywania i śledzenia wykroczeń. A koszty? Oczywiście, zawsze szukamy rozwiązań o optymalnym stosunku ceny do jakości, podkreśla menedżer dworca Sabine Rothenberger. Była to również istotna przyczyna, dlaczego zdecydowaliśmy się na MOBOTIX. A poza tym: na kosztach bezpieczeństwa nie wolno oszczędzać! Technologia MOBOTIX umożliwia bezpośrednią kontrolę wzrokową nad wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi pociągami (oryginalny obraz z kamer).

6 6/76 DB Station&Service AG, dział zarządzania dworcem w Saarbrücken Informacja dociera do pociągu Atrakcyjne i bezpieczne W Niemczech użytkuje się 5800 dworców. Od reformy kolei, przeprowadzonej w 1994 r., za ten zakres działalności Deutsche Bahn odpowiada firma DB Station&Service AG. W celu zapewnienia wysokiej jakości pracy na dworcach stworzono program 3-S. Skrót pochodzi od niemieckich słów: Service, Sicherheit i Sauberkeit serwis, bezpieczeństwo i czystość. Program ma na celu atrakcyjne i bezpieczne towarzyszenie klientowi od dojazdu do dworca, przez pobyt na nim, aż do chwili wsiadania do pociągu. Dział zarządzania dworcem w Saarbrücken stara się o realizowanie tego zorientowanego na klienta programu na 73 dworcach w Kraju Saary. Pomocne informacje we właściwej chwili stanowią część tej koncepcji. Brak kontaktu wzrokowego W celu perfekcyjnego zgrania zapowiedzi przez megafony zapowiadający potrzebuje bezpośredniej kontroli wzrokowej nad zatrzymującym się pociągiem. Do końca marca 2003 r. odpowiednie stanowisko pracy znajdowało się w nastawni, skąd w miarę dobrze można było widzieć tory. Jednak w dniu 1 kwietnia 2003 r. nastawnia w Saarbrücken przestała istnieć. Została ona unieruchomiona, a jej zadania są wykonywane centralnie, z Karlsruhe. Zapowiedzi dokonywane są z pomieszczenia, z którego nie ma kontroli wzrokowej nad torami. W związku z tendencją do centralizowania nastawni taka sytuacja staje się regułą na coraz większej liczbie dworców. Dokładny obraz Mogliśmy przenieść również serwis zapowiedzi dworcowych do Karlsruhe, wyjaśnia kierownik działu zarządzania dworcem w Saarbrücken Hartmut Fries. Lecz również tam kolega nie wiedział, kiedy otwierają się drzwi pociągu. Taka okoliczność utrudnia dokładną zapowiedź. Ponadto nie mielibyśmy już bezpośredniego wpływu na zapowiedź. Kompetentna i niezawodna informacja dla klienta to jednak zdaniem menedżera dworca bardzo ważna sprawa. W związku z tym utworzono stanowisko spikera zapowiedzi regionalnych i zainstalowano dziewięć kamer, dających dokładny obraz ruchu pociągów na 10 torach. Przy 420 pociągach wjeżdżających każdego dnia na dworzec główny w Saarbrücken rozwiązanie to jest bezwzględnie konieczne. Centralne zapowiedzi To jednak nie wszystko, uzupełnia menedżer dworca. W ten sposób za kilka miesięcy będziemy z Saarbrücken przekazywać zapowiedzi na dworcach w St. Ingbert i Homburg nad Saarą.

7 7/76 Obie te miejscowości leżą w odległości ok. 15 i 35 km od stolicy kraju związkowego. Plany poszły nawet o krok dalej: Do 2010 r. chcemy przekazywać zapowiedzi na wszystkich dworcach w Kraju Saary z jednego pomieszczenia kontroli i dzięki temu nie tylko kompetentnie, lecz również wydajnie informować podróżnych, zdradza Hartmut Fries. W projekcie pilotażowym w Saarbrücken kolej stosuje kamery sieciowe MOBOTIX. W ramach rozpoznawania zatrzymania pociąg służą one jedynie do transmisji obrazu, który przez serwer przekazywany jest do monitora w pomieszczeniu, z którego podaje się zapowiedzi. Bezpośredni widok na peron: umożliwia to MOBOTIX. Własny adres IP Każda z dziewięciu kamer jest podłączona za pomocą własnego adresu IP do BKU, wewnętrznej sieci kolei, i jest zabezpieczona hasłem. Obraz z kamer jest dostępny wyłącznie dla spikera zapowiedzi regionalnych. Za pomocą oddzielnego menu można oglądać równocześnie wszystkie perspektywy lub po kliknięciu wybrane tory. Spełnione wszystkie wymogi Za decyzją na korzyść systemu MOBOTIX przemawia zdaniem Uwe Lebecka, przedstawiciela menedżera dworca, wiele powodów: Kamera sieciowa spełnia wszystkie wymogi: m.in. ma kompaktową budowę, jest łatwa w instalacji i dysponuje własnym adresem IP. Ponadto na decyzję znaczny wpływ miał stosunek ceny do jakości. Przyszłościowy program System pracuje od dnia 28 marca 2003 r. Dotychczas nie było z nim żadnych problemów, podsumowuje Hartmut Fries. W aktualnej sytuacji rozwiązanie to jest w pełni wystarczające. Jestem przekonany, że również w przyszłości, przy kolejnych instalacjach, spełni ono całkowicie swoje zadania. Istnieją więc duże szanse, że z uwagi na interes podróżnych projekt pilotażowy stanie się programem kierunkowym do zarządzania dworcami. Dziewięć kamer daje dokładny obraz.

8 8/76 Lotnisko Coventry Airport Lotnisko o wysokim stopniu bezpieczeństwa Od 31 marca 2004 r. Thomsonfly.com, firma córka TUI, korzysta z położonego w sercu środkowej części Anglii lotniska Coventry Airport jako bazy tanich lotów do 17 europejskich miast. Od października 2004 r. korzystają z niego również niemieckie tanie linie lotnicze Hapag-Lloyd Express. Już w ciągu pół roku od uruchomienia przelotów wakacyjnych wystartowało stamtąd ponad pasażerów. Po pierwszym roku było ich razem około Zadania i przepisy Brytyjskie Ministerstwo Transportu uzależniło jednak zezwolenie na ruch na lotniku Coventry Airport od wypełnienia bardzo surowych przepisów bezpieczeństwa. Przepisy te określają m.in. nadzorowanie bardzo wrażliwych części, takich jak strefa bezpieczeństwa i odprawa bagażu, za pomocą kamer, wyjaśnia dyrektor działu obsługi klienta Mike Morton. Dla całkowitej pewności obserwujemy naszych pasażerów od momentu zgłoszenia do odprawy aż do wejścia na pokład samolotu oraz po przylocie. Jedna z 26 kamer MOBOTIX IP na lotnisku w Coventry. Idealne rozwiązanie Jednak w jaki sposób można zrealizować tak szczelny system nadzoru? Pierwotny system video (sześć kamer analogowych z sześcioma rejestratorami) okazał się już całkowicie nieprzydatny do wypełnienia tego zadania. Analogowa technika video jest zbyt droga i niewygodna, a jakość obrazu niedostateczna. To dość powodów, by rozejrzeć się za lepszym rozwiązaniem, wyjaśnia Mike Morton. Odpowiednia kwerenda skierowała nas m.in. do firmy MOBOTIX. Wkrótce okazało się, że cyfrowe kamery sieciowe z Kaiserslautern są idealnym rozwiązaniem dla lotniska Coventry Airport. Kamery dysponują pamięcią pośrednią i w przypadku awarii serwera mogą tam buforować sekwencje video, wyjaśnia szef ochrony Dilip Mistry. W razie problemów z siecią można łatwo skorzystać z pamięci kamery. Gdy serwer jest ponownie dostępny, kamera przesyła do niego aktualizację. Okablowanie przemawiało również za MOBOTIX, ponieważ nie są wymagane żadne dodatkowe przewody prądu, a energia elektryczna jest doprowadzana przez przewód do przesyłu danych. Ponadto kamery MOBOTIX są stabilne i odporne, można je bez problemu instalować i aktualizować, dodaje szef ochrony. Wyraźny obraz Przy tak licznych zaletach nie dziwi, że na stosunkowo małym lotnisku Coventry Airport stosowanych jest 26 kamer MOBOTIX IP, skierowanych na każdy newralgiczny punkt. Wśród nich jest siedem kamer o rozdzielczości megapikselowej, które dzięki funkcji powiększenia dają wyraźny obraz na dużą odległość np. z parkingu, punktów odpraw i z hali odlotów.

9 9/76 Wszystko na oku Funkcja MOBOTIX Multiview: obraz ze wszystkich kamer jest stale obserwowany w pomieszczeniu kontroli za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ważną rolę odgrywa również funkcja zapisu w kamerach, dzięki której w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń jest szybko dostępny odpowiedni obraz. Zgodnie z prawem sekwencje video są archiwizowane przez 30 dni. Jednak marnotrawstwem miejsca na dyskach twardych byłoby ciągłe zachowywanie wszystkich danych z 26 kamer przez 30 dni. Z tego względu zapis w kamerach jest prowadzony tylko wtedy, gdy kamery stwierdzają ruch w dokładnie zdefiniowanym polu. To tzw. sterowanie zdarzeniowe jest dodatkowo szczególnie administrowane, by oszczędzać pamięć. Kamera przy punkcie odpraw rejestruje np. obraz co 90 sekund. Wystarcza to w zupełności, ponieważ pasażer przeciętnie przebywa w tym miejscu około 2 minut. W ten sposób można uzyskać ostre zdjęcie każdego pasażera. Dzięki temu układowi i sterowaniu na lotnisku Coventry Airport stworzono system monitoringu, który niczego nie przeoczy. W interesie bezpieczeństwa lotu każdy pasażer w trakcie swojego pobytu na lotnisku zostaje zarejestrowany optycznie we wszystkich ważnych punktach. Wzorcowe bezpieczeństwo To rozwiązanie zrobiło wrażenie nawet w Ministerstwie Transportu, wyjaśnia Mike Morton. Oczywisty skutek: system nadzorowania za pomocą kamer stał się wzorcem dla innych projektów z zakresu bezpieczeństwa. Lotnisko Heathrow w Londynie planuje właśnie nowy terminal. Niedawno był u nas ich pracownik i oglądał nasze kamery IP, mówi z dumą Mike Morton. Firma kolejowa Central Trains oraz British Telecom również interesują się naszym systemem monitoringu. Pojawia się jeszcze pytanie, czy Mike Morton i jego pracownicy są zadowoleni z rozwiązania firmy MOBOTIX. More than satisfied więcej niż zadowoleni, podkreśla dyrektor działu obsługi klienta. Każdy obraz z kamery jest stale nadzorowany za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej.

10 10/76 Lübecker Hafen-Gesellschaft mbh Lubeka bezpieczny port Dzięki udziałowi w rynku wynoszącym 40% Lubeka jest zdecydowanie największym niemieckim portem bałtyckim. W ubiegłym roku przeładowano tam łącznie 25,4 mln ton towarów. Niezwykła gęstość ruchu, o czym świadczy 150 rejsów tygodniowo do 24 portów partnerskich, przyczynia się do sukcesu portu w równym stopniu co komunikacja w trybie roll-on-roll-off i świetne połączenia z lądem. Prowadzony przez spółkę LHG publiczny port składa się z czterech części o łącznej powierzchni 120 ha i 15 nabrzeży dla statków. Po tym terenie kursuje rocznie ciągników i ciężarówek oraz około 1800 pociągów towarowych. Dodatkowo przeładowuje się tam niemal jednostek kontenerowych (TEU). Kontrola ciągników Bezpieczeństwo odgrywa zasadniczą rolę przy odprawie pojazdów. Za pomocą tzw. systemu kontroli ciągników, modułu zintegrowanego systemu portu i logistyki (IHS) spółki LHG (www.portit.de), np. ciągniki i ciężarówki przyjeżdżające i odjeżdżające spod bram są mierzone w trakcie przejazdu przez portal i rejestrowane ze wszystkich stron za pomocą kamer cyfrowych. W ten sposób można dokładnie ustalić, czy już w chwili wjazdu do portu pojazd nie miał uszkodzeń. Dzięki temu zapobiega się również prawie całkowicie kradzieżom ciągników. W chwili uruchomienia pierwotnego systemu na nabrzeżu skandynawskim wystąpił jednak problem, mówi Thomas Kapscha, który jako pracownik działu IT firmy Lübecker Hafen-Gesellschaft uczestniczył w projekcie LHG Scan-Portal. W zimie słońce było tak nisko, że zastosowane kamery odmawiały posłuszeństwa i na obrazie nie można było niczego rozpoznać. Musieliśmy zmieniać pozycję kamer. Lecz w nowej pozycji nie można było odczytać numerów na tablicach rejestracyjnych. Dlatego potrzebowaliśmy dodatkowych kamer, z których pomocą udało nam się rozwiązać problem. Bez problemu przy oświetleniu konturowym Decydująca wskazówka przyszła od usługodawcy z branży IT, firmy Conect Kommunikationssysteme GmbH (www.conect-online.de), która zaprezentowała technologię kamer MOBOTIX osobom odpowiedzialnym ze spółki LHG. System został następnie dokładnie przetestowany i wnikliwie porównany z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Wreszcie okazało się, mówi Thomas Kapscha, że kamera IP firmy

11 Lübecker Hafen-Gesellschaft mbh 11/76 MOBOTIX najlepiej nadaje się do naszych celów. System można w prosty sposób zintegrować z już istniejącą siecią oraz oprogramowaniem portalu skanowania. Ponadto kamera ma bardzo korzystny stosunek ceny do jakości i doskonale radzi sobie ze światłem konturowym. Mniejszy nakład pracy Po udanym uruchomieniu kamer na portalach skanowania było jasne, że technologia MOBOTIX jest idealnym rozwiązaniem również dla bardziej intensywnego monitoringu w związku z certyfikacją ISPS. Kod International Ship and Port Facility Security (ISPS) obejmuje bowiem dużą liczbę wiążących na całym świecie środków do poprawy bezpieczeństwa w portach. Dodatkowo krok po kroku wymieniane będą już istniejące systemy analogowe na kamery IP. Przy tym rozwiązanie jest stosowane w pierwszym rzędzie do kontroli dostępu i wjazdu. Przy terminalu Schlutup, gdzie nie ma portalu skanowania, trzy kamery rejestrują wjeżdżające i wyjeżdżające ciężarówki i ciągniki, tak by było widać przód i tył pojazdu oraz kierowcę. Jest to konieczne, ponieważ ciągniki mają różne oznaczenia, trzeba zaś dokładnie wiedzieć, kto przebywa na terenie portu. W tym przypadku szczególnie pomocna jest możliwość sterowania kamerami nie tylko przy użyciu zintegrowanego sensora video, lecz również różnych sygnałów, wyjaśnia Thomas Kapscha. Kamera z przodu jest aktywowana za pomocą systemu kontroli dostępu: zapis rozpoczyna się automatycznie po otwarciu szlabanu. Kamera z tyłu zaczyna działać, gdy ciężarówka opuszcza pętlę indukcyjną. Natomiast sam kierowca zostaje sfotografowany po komunikacie sieciowym z kamery z przodu. W porównaniu z innymi systemami IP zaoszczędza się w ten sposób znaczne nakłady związane z okablowaniem i instalacją. Planowanych jest 40 kolejnych kamer Aktualnie LHG stosuje 25 kamer MOBOTIX. Korzystna jest nie tylko dokumentacja możliwych uszkodzeń ciągników i ciężarówek. Dzięki temu systemowi można było już zapobiec wykroczeniom, takim jak kradzież paliwa, nieuprawnione wejścia i niszczenie mienia. Spółka LHG jest tak bardzo zadowolona z systemu, że planuje instalację kolejnych 40 urządzeń tego typu. W tych portalach skanowania ciężarówki i ciągniki są obserwowane ze wszystkich stron za pomocą kamer cyfrowych. Technologia MOBOTIX jest wykorzystywana zarówno w portalach skanowania (zdjęcie po lewej), jak i do kontroli dostępu i wjazdu (zdjęcie pośrodku i po prawej).

12 12/76 TWK Verkehrs-AG, Kaiserslautern Najnowocześniejsze kamery do optymalnej komunikacji Bliskość do obywateli to w Kaiserslautern priorytet. Widać to wyraźnie na przykładzie sieci komunikacji publicznej: 13 linii autobusowych i sześć linii nocnych oraz około 450 przystanków na terenie miasta zapewnia, że mieszkańców tej metropolii Palatynatu może wygodnie dotrzeć z punktu A do punktu B. Nie dziwi też fakt, że rocznie z oferty TWK Verkehrs-AG korzysta około 13 mln pasażerów. Firma Verkehrs-AG to część Technische Werke Kaiserslautern GmbH (TWK), nowoczesnego przedsiębiorstwa usługowego, zapewniającego miastu energię elektryczną, ogrzewanie, wodę i komunikację publiczną. Dobra komunikacja Sieć komunikacji w Kaiserslautern ma kształt gwiazdy. Wszystkie linie autobusowe zaczynają się i kończą w centrum miasta, na przystankach Rathaus (ratusz) i Schillerplatz (plac Schillera; zdjęcia po prawej u góry i pośrodku), nieznacznie od siebie oddalonych. Te główne przystanki są też najważniejszymi punktami przesiadkowymi. W punkcie kierowania firmy TWK Verkehrs-AG dyspozytorzy odpowiadają nie tylko za kursowanie zgodne z rozkładami jazdy, lecz również za to, by każdy pasażer mógł znaleźć odpowiednie połączenie. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dyspozytor ma wgląd w sytuację na miejscu, wyjaśnia Boris Flesch, kierownik działu firmy TWK Verkehrs-AG. W związku z tym na dachach autobusów umieszczono numery, dzięki czemu pojazdy mogą być identyfikowane z kamer umieszczonych na latarniach (środkowe i dolne zdjęcie po lewej stronie). W ten sposób dyspozytor w każdej chwili widzi obraz z terenu i może np. poprosić przez radio kierowcę danego autobusu, by jeszcze zaczekał z odjazdem, ponieważ inny autobus ma opóźnienie. Nowy system Pierwotnie zadanie to było wykonywane za pomocą kamer analogowych. Jednak ta technologia nie była optymalna, przypomina sobie kierownik działu. Częste były awarie w związku z problemami z przewodami. Obciążenie danymi było zbyt duże, częstotliwość obrazu zbyt niska, jakość nie była wystarczająca i musieliśmy sobie dawać radę z zakłóceniami, które oczywiście miały niekorzystny wpływ na pracę dyspozytora. Doskonały przegląd: oryginalne zdjęcia z kamer MOBOTIX Nic dziwnego, że zaczęto myśleć o wymianie systemu kamer. Doprowadziło to do zainstalowania na głównych przystankach pięciu kamer MOBOTIX. Oględziny przedsiębiorstwa w Kaiserslautern wykazały mianowicie, że kamery dzięki swoim cechom technicznym, możliwości wszechstronnego zastosowania i komfortowi używania są idealnym rozwiązaniem problemów firmy Verkehrs-AG.

13 TWK Verkehrs-AG, Kaiserslautern 13/76 Wymiana sprzętu bez problemów Wymiana sprzętu przebiegała bez problemów, mówi Thorsten Moßmann, odpowiedzialny za realizację projektu ze strony firmy K-net Telekommunikation GmbH. Knet to w 70% firma córka przedsiębiorstwa Technische Werke Kaiserslautern i m.in. komunalny usługodawca sieciowy. Już istniejące przewody miedziane można było wykorzystać do transmisji sieciowej, wyjaśnia Moßmann. Musieliśmy jedynie zdjąć stare kamery i przetworniki analogowo-cyfrowe oraz podłączyć nowe kamery. Sygnały obrazu docierają do centralnego przełącznika i są przekazywane przez komunalną sieć Ethernet do punktu kierowania przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Tam znajduje się także serwer plików, na którym są zachowywane nagrania. Bezpieczeństwo dla 11 przyjaciół Dwie kolejne kamery monitorują pomnik 11 przyjaciół na stadionie Fritza Waltera (prawe zdjęcie na dole) oraz inne rzeźby przed centralą TWK, co ma na celu zapobieganie aktom wandalizmu lub wyjaśnianie przypadków takich wykroczeń. W tych kamerach również wykorzystywane jest sterowanie zdarzeniowe oraz odpowiednie funkcje zapisu w zakresie technologii MOBOTIX. Zasadniczo kamery nie służą do monitoringu ludzi, a jedynie do ochrony obiektów, wyjaśnia Boris Flesch. Po ponad 12 miesiącach stosowania oczywiście pojawia się pytanie, czy system się sprawdził. Dzięki kamerom MOBOTIX pracownicy w punkcie kierowania mają bardzo dobry, a przede wszystkim niezawodny wgląd w sytuację na obu głównych przystankach, odpowiada kierownik działu. W ten sposób możemy bardziej wydajnie sterować ruchem autobusów i dbać o prawidłowy przebieg tego procesu. Zatem dzięki kamerom osiągnęliśmy to, co chcieliśmy osiągnąć. Inne zastosowania Sukces instalacji i prosta obsługa rozwiązania przyczyniły się do tego, że w firmie TWK Verkehrs-AG już myśli się o innych zastosowaniach. Na placu Schillera potrzebujemy jeszcze dodatkowej kamery, mówi Boris Flesch. Myślę również o wykorzystaniu tej technologii do monitorowania terenu zakładu.

14 14/76 Monitorowanie ruchu w Kaiserslautern w czasie piłkarskich Mistrzostw Świata Optymalne zgranie monitorowania ruchu Piłka wraca do domu mieszkańcy Palatynatu nie mają wątpliwości, gdzie jest ojczyzna piłki nożnej: w Kaiserslautern. Nie dziwi więc, że w tym liczącym mieszkańców mieście zastosowano najnowocześniejszą technikę, by piłka w czasie mistrzostw była tu na pierwszym miejscu. Przedsiębiorstwo komunalne WVE GmbH (www.wve-kl.de) zainstalowało np. na terenie całego miasta, przy wyjazdach na autostradę i wielkich parkingach kompleksowy system monitoringu ruchu. Na piłkarskie MŚ należało bowiem skanalizować ciągi komunikacyjne w taki sposób, by nikt nie trafił w niewłaściwe miejsce. Rozwiązanie najbardziej korzystne pod względem ceny Główną część systemu stanowi 57 kamer sieciowych MOBOTIX. Koszt wszystkich urządzeń łącznie z wszystkimi kamerami, stanowiskiem kierowania i instalacją wynosi około euro. Pośród 12 miast goszczących Mistrzostwa Świata Kaiserslautern dysponuje najlepszym rozwiązaniem z zakresu monitoringu ruchu. Impreza, na którą patrzy cały świat tutaj musi działać każdy szczegół. Czy dlatego zdecydowano się na kamery MOBOTIX? Niezawodność była z pewnością istotnym powodem, potwierdza Michael Theis, który jako kierownik projektu WVE wspólnie z elektrykiem Dieterem Burkeyem i technikiem Ralfem Kattlerem był odpowiedzialny za wybór, wyposażenie, funkcjonalność i montaż kamer. Kamery dają ponadto bardzo dobry obraz, działają w sieci i mają dobry stosunek ceny do jakości. Niezależnie od tego stosowaliśmy ten wyrób w innych projektach i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Ponadto firma MOBOTIX, jako przedsiębiorstwo pochodzące z Kaiserslautern, chciała też zrobić coś dla swojego miasta i wyszła nam naprzeciw, jeśli idzie o warunki cenowe. Kamera MOBOTIX z Mobile Connect Box (otwarty w trakcie instalacji) do transmisji UMTS. Transmisja UMTS Aby uniknąć kosztów pracochłonnego układania przewodów i wykopów, do transmisji sygnału wybrano rozwiązanie przenośne: wszystkie kamery MOBOTIX połączono z centralą za pomocą Mobile Connect Cards firmy Vodafone i Mobile Connect Boxes rozwiązania firmy konzeptpark GmbH. Dane były więc przesyłane przez UMTS. Każda z kamer co 30 sekund przesyłała obraz w rozdzielczości 640 x 480, dla którego pasmo UMTS jest wystarczające. Aby zaoszczędzić na kosztach transmisji, wybrano niską częstotliwość obrazu. Umożliwia ona jednak niezawodną ocenę ruchu. W razie potrzeby obraz mógłby być przesyłany również co 10 sekund.

15 15/76 To rozwiązanie ma jeszcze taką zaletę, że pozwala na szybką zmianę lokalizacji kamery. Dzięki temu cała koncepcja była nie tylko korzystna pod względem kosztów, lecz również można ją było zrealizować szybko, łatwo i elastycznie. Daleko, lecz na miejscu Obraz z kamery był zapisywany na serwerze FTP przy użyciu stanowiska odbiorczego i tunelu VPN. W przeciwieństwie do instalacji do monitoringu w innych miastach MŚ, obraz był przesyłany z 4-krotnie wyższą rozdzielczością w formacie VGA, czyli 640 x 480 pikseli, wyjaśnia Michael Theis. Dlatego przy niemal takiej samej wielkości obrazu i 30% jakości plików JPEG było możliwe osiągnięcie znacznie większej dokładności szczegółów niż w przypadku typowego, małego obrazu CIF o rozdzielczości 352 x 288 pikseli. Dzięki temu w centrali nadzoru ruchu można było mieć dokładny obraz sytuacji na miejscu. Pozwalała na to również odpowiednia aplikacja serwer/klient oraz komfortowy interfejs użytkownika, przygotowany w związku ze specjalnymi wymaganiami policji. Analiza informacji (górne zdjęcie) w centrali kierowania ruchem (dolne zdjęcie). Zdjęcia z monitoringu ruchu to oryginalny obraz z kamery MOBOTIX. W trakcie rozgrywek w centrali sterowania robiło się tłoczno. Około 25 osób policjanci, pracownicy miejscy, pracownicy służb technicznych i ratownicy analizowało informacje z systemu monitoringu ruchu i w razie potrzeby mogło natychmiast interweniować. Ponadto stąd monitorowana była część autobusowych linii wahadłowych, stąd podawano też informacje przez sieć radiową i w razie potrzeby sterowano sygnalizacją miejską. Istotna pomoc System kamer do monitoringu stanowił dla nas istotną pomoc w rozwiązaniu zadania, mówi o instalacji nadkomisarz Siegfried Ranzinger. To ten funkcjonariusz był odpowiedzialny za cały obszar kierowania ruchem w Kaiserslautern w trakcie MŚ. W ten sposób mogliśmy równocześnie obserwować wszystkie istotne węzły komunikacyjne, mieć wyobrażenie o złożoności problemu w przypadki awarii i odpowiednio szybko reagować.

16 16/76 City of Dillingham, Alaska Kamery sieciowe ratują życie Dillingham to handlowa miejscowość na wybrzeżu, w zatoce Bristol Bay na Alasce. Stolica dzikiego łososia sockeye (Sockeye Salmon Capitol) z 2300 mieszkańców słynie z rybołówstwa i bogatych zasobów tych ryb. Od maja do sierpnia Dillingham przyciąga turystów i rybaków, którzy chcą tutaj pracować w sezonie letnim. Dodatkowe aspekty bezpieczeństwa Tłum sezonowych gości i pracowników to dla władz miasta dodatkowe zagrożenie bezpieczeństwa. W ubiegłych latach wzrosła liczba przestępstw, w tym z dużą liczbą wypadków śmiertelnych i wykroczeń stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Choć Dillingham ma jedyny w regionie stale obsadzony posterunek policji, siedmiu policjantów nie jest w stanie poradzić sobie z letnim napływem gości. Dokładny obraz również przy bardzo złych warunkach pogodowych Miasto zdecydowało się na zastosowanie systemu monitoringu video w miejscach publicznych, gdzie należy zapewnić bezpieczeństwo lub gdzie istnieje większe ryzyko wypadków. Administracja miejska uznała, że jest to najlepsze rozwiązanie dla miasta, zaspokajające zwiększoną potrzebę bezpieczeństwa i wymagające minimalnych nakładów. Przy wyborze systemu uwzględniono różne kryteria. Bardzo trudne warunki pogodowe dla firmy MOBOTIX to nie problem. Z jednej strony miał to być system cyfrowy z prostą instalacją i pośrednim zapisem obrazu. Z drugiej strony kamery musiały być bardzo odporne, by niezawodnie działały również w krańcowych warunkach pogodowych (w tym rejonie przeciętna temperatura od października do marca wynosi znacznie poniżej 0 C). Ponadto ich funkcje nie powinny się wiązać z potrzebą szkolenia pracowników. Wiedzieliśmy, że kamery MOBOTIX były już stosowane w tym rejonie i w bardzo trudnych warunkach klimatycznych sprawdziły się jako naprawdę odporne, wyjaśnia Richard Thompson, szef policji w Dillingham. Również pod innymi względami systemy MOBOTIX przewyższały inne. Oprócz prostej instalacji istotne jest też niskie obciążenie sieci, ponieważ dane są kompresowane już w kamerach. Indywidualne rozwiązania dla indywidualnego projektu Do celów podłączenia kamer rozlokowanych w różnych punktach miasta i zainstalowanych w kilku budynkach publicznych partner firmy MOBOTIX, firma TecPro Ltd., wykonała sieć z odpowiednim pasmem. Przedsiębiorstwo wybrało bezprzewodową, kodowaną sieć Ethernet, dzięki której dane mogą być przesyłane w pewny sposób do sieci na posterunku policji. W ten sposób można było uniknąć pracy przy układaniu przewodów na dużych odległościach oraz ułatwić instalację i późniejszą obsługę.

17 City of Dillingham, Alaska 17/76 Uruchomiony system składa się z 80 kamer sieciowych MOBOTIX typu M10 i D10. W lokalizacjach na zewnątrz połączono ze sobą od dwóch do sześciu kamer, co umożliwia różny kąt widzenia monitorowanego punktu. Dla tych punktów wymagane jest wprawdzie kilka kamer, jednak w porównaniu z kamerami obrotowymi i wychylnymi ich zaletą jest niezawodne działanie również w bardzo złych warunkach klimatycznych. Nie życzymy sobie Wielkiego Brata W mieście otwarcie dyskutuje się o zastosowaniu kamer w celu zachowania bezpieczeństwa publicznego i o możliwych skutkach dla sfery prywatnej mieszkańców. Naszym celem nie był monitoring obejmujący wszystko i nie tego życzą sobie mieszkańcy, wyjaśnia Richard Thompson. Również to było tłem podjęcia decyzji o zastosowaniu technologii MOBOTIX kamery mogą zmniejszyć rozdzielczość w zakresie obrazu nieistotnym dla monitoringu, dzięki czemu obraz osób przebywających codziennie w polu widzenia kamery może być nieostry. Funkcja ta była ważnym argumentem administracji lokalnej, przedstawionym obywatelom obawiającym się o swoją sferę prywatną. Kamery MOBOTIX świetnie nadają się do naszych celów, ponieważ nie tylko ułatwiają monitoring, lecz ponadto chronią sferę prywatną osób, które jedynie przebywają w monitorowanym zakresie, wyjaśnia szef policji. Richard Thompson jest zadowolony z rezultatu: Jesteśmy zachwyceniu jakością i wiernością szczegółów na rejestrowanym obrazie. Mamy teraz dużo większą szansę na udane dochodzenie, co pozwala nam oszczędzić znaczne koszty. Za pomocą niezawodnych kamer firmy MOBOTIX możemy teraz również w szczycie sezonu zapewnić bezpieczeństwo w naszym mieście bez zatrudniania dodatkowego personelu i długoterminowych wyższych kosztów. Górne zdjęcie to oryginalny obraz z kamery MOBOTIX

18 18/76 Stadion Fritza Waltera, Kaiserslautern Bezpieczeństwo fanów piłki nożnej Chętnie widziani goście W czasie piłkarskich MŚ 2006 w Niemczech cały świat gościł w Kaiserslautern. Cztery mecze grupowe i ćwierćfinał rozegrano na całkowicie zapełnionym stadionie Fritza Waltera na Betzenbergu. Taka ilość ludzi wiąże się zawsze z wysokim zagrożeniem bezpieczeństwa, szczególnie gdy chodzi o imprezę międzynarodową, na którą patrzy cały świat. Zachować przegląd sytuacji Dla mnie było jasne od samego początku, że monitoring video odgrywa ważną rolę, mówi inspektor Uwe Giertzsch, który jako kierownik I inspektoratu policji i rejonu działania na stadionie pracował nad koncepcją bezpieczeństwa MŚ 2006 w Kaiserslautern. Jako policja musimy oczywiście mieć przegląd sytuacji. W tym celu potrzebujemy konkretnego obrazu tego, co się dzieje na miejscu. Odpowiednio do wymagań sił porządkowych niezależne biuro inżynieryjne GPC GmbH (www.it-gpc.de) sporządziło dokumenty potrzebne do przetargu publicznego. Został w nich przewidziany skomplikowany system monitoringu video, umożliwiający zarówno przegląd ogólnej sytuacji, jak i powiększenie obrazu konkretnych osób. Do przetargu w zakresie monitoringu wejść i miejsc przebywania weszły kamery firmy MOBOTIX, mówi Claus Schmitt, główny konsultant firmy GPC, ponieważ z tą technologią mieliśmy bardzo dobre doświadczenia w zakresie kosztów, działania i jakości. Jest to też najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem organizacji i opłacalności. Niskie koszty......dzięki szczegółowemu obrazowi Technologia jest korzystna pod względem kosztów, ponieważ firma MOBOTIX radzi sobie z jedną kamerą, tam gdzie inni producenci potrzebują dwóch. Dzięki temu do monitoringu dwóch bramek wejściowych stosowana jest tylko jedna kamera. Pomimo to ostrość szczegółów jest wyższa, ponieważ zapis następuje w megapikselach (1280 x 960). Taki obraz zawiera dwanaście lub sześć razy więcej pikseli niż standard CIF typowy na stadionach (352 x 288) lub 2-CIF (704 x 288)....tanie zasilanie energią elektryczną Wiele innych przyczyn miało wpływ na wykonanie w Kaiserslautern z pomocą firmy MOBOTIX najtańszego w porównaniu z innymi miastami MŚ systemu monitoringu video. Zalicza się do nich łatwe ułożenie przewodów ze standardowymi elementami z zakresu technologii sieciowej IT (możliwa jest również sieć bezprzewodowa) oraz łatwe zasilanie energią elektryczną. W technologii MOBOTIX świadomie zrezygnowano w kamerach z elementów mechanicznych, co gwarantuje dużą odporność. Dzięki temu kamera w zimie

19 Stadion Fritza Waltera, Kaiserslautern 19/76 nie wymaga ogrzewania oraz zużywa bardzo mało (bo tylko około 3 W) energii elektrycznej, podczas gdy inne systemy wymagają w zimie 7 10 lub 25 W. Odpowiednio łatwo i tanio można wykonać zasilanie energią elektryczną, ponieważ nie jest wymagane złącze 240 V....mniej pamięci w komputerach PC Dzięki inteligentnej kamerze potrzeba mniej pamięci w komputerach PC, a dzięki możliwości zastosowania systemu operacyjnego Linux można zaoszczędzić na kosztach licencji. Kompleksowa konfiguracja Do lepiej sterowanego monitoringu wejść i trybun nie były wymagane dodatkowe analogowe wychylne ani obrotowe rozwiązania typu pan-tiltzoom, dodaje Claus Schmitt. W zakresie zewnętrznym przetarg obejmował kamery Dome, natomiast we wnętrzu stadionu wysokiej rozdzielczości kamery firmy TVI-Lederer. Prosta integracja Za pomocą 4-krotnej karty Framegrabber analogowy obraz z kamer można przekształcić na sygnał cyfrowy i zintegrować z siecią MOBOTIX. Również protokół sterowania kamer Siemens Dome został zaprogramowany w zakresie oprogramowania MOBOTIX Server, dzięki czemu polecenia sterowania można było przesyłać także przez sieć. Ponadto możliwe były wszystkie obrazy z kamer MOBOTIX 2 fps (VGA) 16 fps, a obraz z kamery Dome- Bilder 12 fps (VGA) można było przez 5 godzin zapisywać na różnych serwerach. Wraz z zarządzaniem video Sterowanie 77 kamer MOBOTIX i 10 kamer innych producentów nie wymagało dodatkowego systemu zarządzania video, ponieważ istniały wszystkie potrzebne aplikacje wraz ze standardowymi funkcjami kamer MOBOTIX i bezpłatnym programem MOBOTIX MxViewer. Kolejna zaleta programu MxViewer: obraz z różnych kamer można równocześnie wyświetlać na monitorze na żywo, z wysoką częstotliwością. Dużo pochwał Inspektor Uwe Giertzsch jest bardzo zadowolony z techniki monitoringu: Koledzy w centrali kierowania uważają, że wsparcie kamer jest genialne. Można odpowiednio wcześnie rozpoznać, gdzie są problemy, i interweniować przed eskalacją zagrożenia. Kierownik rejonu działania na stadionie jest szczególnie dumny z tego, że wiele pochwał pochodzi od kolegów, którzy pracowali przy zabezpieczeniu innych stadionów MŚ: Byli zachwyceni tym systemem. Obraz fanów: oprogramowanie MxViewer umożliwia komfortowy monitoring video. W ten sposób stadion jest zilustrowany graficznie na interfejsie użytkownika, podzielony na kolory na podstawie sektorów i biletów wstępu. Zdjęcia to oryginalny obraz z kamery MOBOTIX.

20 20/76 Max-Planck-Institut für Chemische Ökologie Bezpieczeństwo badań Rośliny, owady i różnorodność ich chemicznej komunikacji stanowią jądro pracy badawczej w Instytucie Ekologii Chemicznej Maxa Plancka w Jenie. Od 2001 r. Instytut mieści się w nowym, nowoczesnym budynku w kampusie na Beutenbergu w Jenie m2 głównej powierzchni użytkowej i około 1500 m2 szklarni oraz roczny budżet wynoszący około 10 mln euro dają 270 naukowcom i pracownikom z 19 krajów możliwość pracy nad najbardziej złożonymi zależnościami w zakresie ekologii. Drogie urządzenia Dla Johana Brandenburga, kierownika technicznego Instytutu Ekologii Chemicznej Maxa Plancka, zabezpieczenie budynku ma niezwykle wysoki priorytet: W naszej placówce badawczej znajdują się liczne drogie urządzenia, kosztujące do 2 mln euro, bez których nie moglibyśmy wykonywać naszej pracy. Dodatkowo budynek leży nieco na uboczu, jest dostępny ze wszystkich stron i przez to może być interesujący dla wandali i włamywaczy. Prawie przez trzy lata budynek był chroniony. Jednak nie byliśmy w stanie zapewnić zadowalającego stałego nadzoru. Ochrona nie może być równocześnie we wszystkich punktach newralgicznych, wyjaśnia Johan Brandenburg. Było dla nas jasne, że cele związane z ochroną można zrealizować wyłącznie za pomocą wydajnego systemu kamer. Dzień i noc Badano różne rozwiązania, porównywano wydajność i cechy. Usługodawca z branży komunikacyjnej, sieci i zabezpieczeń, firma Telegant (www.telegant.de), zaprezentowała wtedy MOBOTIX M10-DN, sieciową podwójną kamerę dzień/noc, dającą obraz wysokiej rozdzielczości. Dla nas były to dokładnie to, czego potrzebowaliśmy do pełnego monitorowania naszego budynku, przypomina sobie Johan Brandenburg. Należało jednak rozwiązać cały szereg zadań. Pełny monitoring: budynek Instytutu Ekologii Chemicznej Maxa Plancka w Jenie. Inne problemy... Kamery miały po pierwsze służyć odstraszaniu i prewencji, po drugie zaś w razie wykroczenia konkretny dać szybko obraz, z którego pomocą można z powodzeniem ścigać sprawców. Jeśli jednak kamery stale prowadzą zapis, wymaga to wiele pamięci, a ponadto można godzinami szukać zdarzenia, wyjaśnia kierownik techniczny. Wreszcie kamery nie mogły być skierowane na stanowiska pracy, gdyż pracownicy czuliby się kontrolowani.

Centrala sygnalizacji pożaru serii 1200 firmy Bosch Ochrona tego, co najcenniejsze

Centrala sygnalizacji pożaru serii 1200 firmy Bosch Ochrona tego, co najcenniejsze Centrala sygnalizacji pożaru serii 1200 firmy Bosch Ochrona tego, co najcenniejsze 2 Centrala sygnalizacji pożaru serii 1200 Instalacja dająca poczucie bezpieczeństwa Pełna ochrona na miarę potrzeb Centrala

Bardziej szczegółowo

Kamery wysokiej rozdzielczości firmy Bosch korzyści

Kamery wysokiej rozdzielczości firmy Bosch korzyści Kamery wysokiej rozdzielczości firmy Bosch korzyści Zaleta Czyste, wyraźne obrazy Powiększenie obrazu bez utraty szczegółów Możliwość śledzenia zdarzeń w kilku różnych obszarach Możliwość poruszania się

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY OBIEKT Zabezpiecz Kontroluj Zarządzaj Oszczędzaj

BEZPIECZNY OBIEKT Zabezpiecz Kontroluj Zarządzaj Oszczędzaj BEZPIECZNY OBIEKT Zabezpiecz Kontroluj Zarządzaj Oszczędzaj PRO BEZPIECZNY OBIEKT Większe zyski Twojej firmy to nie tylko rosnąca sprzedaż i powiekszanie grupy odbiorców. Ich wzrost osiągniesz również

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki v 1.0, 22-05-2014 1 Spis treści 1. Wprowadzenie do technologii HD-CVI...3 2. Pierwsze uruchomienie...3 3. Logowanie i przegląd menu rejestratora...4 4. Ustawienia

Bardziej szczegółowo

Nasz cel: zapewnienie całodobowego dostępu zdalnego i sterowania kamerami. Dynamic Transcoding

Nasz cel: zapewnienie całodobowego dostępu zdalnego i sterowania kamerami. Dynamic Transcoding Nasz cel: zapewnienie całodobowego dostępu zdalnego i sterowania kamerami Dynamic Transcoding 2 Dynamic Transcoding Całodobowy dostęp zdalny i zdalne sterowanie w dowolnym miejscu i czasie Do tej pory

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania dla społeczności Seria Easy Series dla domów i bloków mieszkalnych

Rozwiązania dla społeczności Seria Easy Series dla domów i bloków mieszkalnych Rozwiązania dla społeczności Seria Easy Series dla domów i bloków mieszkalnych 2 Centrala alarmowa Easy Series Prosta i niezawodna ochrona Podnieś wartość swojej nieruchomości Luksusowe apartamentowce,

Bardziej szczegółowo

Przełącznik KVM USB. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 2 portami. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 4 portami

Przełącznik KVM USB. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 2 portami. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 4 portami Przełącznik KVM USB Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 2 portami Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 4 portami Instrukcja obsługi DS-11403 (2 porty) DS-12402 (4 porty) 1 UWAGA Urządzenie

Bardziej szczegółowo

MINIKAMERA z wbudowanym monitorem LCD 1,8", rejestrator trasy, kamera samochodowa, Quer

MINIKAMERA z wbudowanym monitorem LCD 1,8, rejestrator trasy, kamera samochodowa, Quer MDH System Strona 1 MDH-SYSTEM ul. Bajkowa 5, Lublin tel./fax.81-444-62-85 lub kom.693-865-235 e mail: info@mdh-system.pl MINIKAMERA z wbudowanym monitorem LCD 1,8", rejestrator trasy, kamera samochodowa,

Bardziej szczegółowo

Cyfrowy system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Praesideo Skuteczny przekaz komunikatów, niezależnie od sytuacji

Cyfrowy system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Praesideo Skuteczny przekaz komunikatów, niezależnie od sytuacji Cyfrowy system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Praesideo Skuteczny przekaz komunikatów, niezależnie od sytuacji 2 System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Praesideo firmy Bosch

Bardziej szczegółowo

Nasz cel: zapewnić doskonałą widoczność w ciemności. starlight. Dzięki innowacjom zyskuje nową jakość.

Nasz cel: zapewnić doskonałą widoczność w ciemności. starlight. Dzięki innowacjom zyskuje nową jakość. Nasz cel: zapewnić doskonałą widoczność w ciemności starlight. Dzięki innowacjom zyskuje nową jakość. 2 Technologia starlight starlight. Dzięki innowacjom zyskuje nową jakość Kamery Bosch z technologią

Bardziej szczegółowo

Zapomnij o przeszłości.

Zapomnij o przeszłości. Zapomnij o przeszłości. Wkrocz w przyszłość systemów przeciwpożarowych dzięki usłudze Remote Services firmy Bosch. Inteligentne rozwiązania firmy Bosch Pełna łączność oznacza nie tylko gromadzenie informacji,

Bardziej szczegółowo

PetroManager NET jest programem sterującym automatyką stacji paliw z funkcją zdalnego zarządzania.

PetroManager NET jest programem sterującym automatyką stacji paliw z funkcją zdalnego zarządzania. PETROCONSULTING Sp. z o.o., ul. Makowa 16, 86-300 Grudziądz, tel./fax: 56 4622 622 www.petroconsulting.pl e-mail: biuro@petroconsulting.pl Posiadamy Certyfikat ISO 9001:2009 Dlaczego warto wybrać firmę

Bardziej szczegółowo

Pełna integracja wszystkich urządzeń i zaawansowane zarządzanie obrazem medycznym.

Pełna integracja wszystkich urządzeń i zaawansowane zarządzanie obrazem medycznym. Pełna integracja wszystkich urządzeń i zaawansowane zarządzanie obrazem medycznym. ALVO INTEGRA jest cyfrowym, otwartym na przyszłość systemem do sal operacyjnych, oferującym pełną integrację wszystkich

Bardziej szczegółowo

o Center SAUTER Vision Center wszystko jak na dłoni.

o Center SAUTER Vision Center wszystko jak na dłoni. SAUTER AUT AU UTE E ER Visio Vision sio io o Center SAUTER Vision Center wszystko jak na dłoni. Nowoczesna automatyka budynkowa staje się coraz bardziej skomplikowana, ale dzięki SAUTER Vision Center,

Bardziej szczegółowo

Internet TeleControl VITOCOM 300 VITODATA 300

Internet TeleControl VITOCOM 300 VITODATA 300 Internet TeleControl VITOCOM 300 VITODATA 300 Aktualne, przejrzyste i w korzystnej cenie Vitocom 300 oraz Vitodata 300 pozwalają na dostęp do wszystkich parametrów instalacji, również w przypadku szczególnie

Bardziej szczegółowo

LPF filtr dolnoprzepustowy

LPF filtr dolnoprzepustowy Low-Pass Filter LPF filtr dolnoprzepustowy LPF Low-pass filter Filtrem dolnoprzepustowym nazywamy układ przepuszczający tylko częstotliwości sygnału poniżej ustalonej częstotliwości granicznej. LPF a kamery?

Bardziej szczegółowo

SYSTEM ŁĄCZNOŚCI PROSTO Z PUDEŁKA

SYSTEM ŁĄCZNOŚCI PROSTO Z PUDEŁKA SYSTEM ŁĄCZNOŚCI PROSTO Z PUDEŁKA STENTOFON Pulse to ekonomiczny system idealny dla małych obiektów. System może się składać już z 2 stacji i może być rozwijany wraz ze wzrostem twoich potrzeb. 2 Szybkie

Bardziej szczegółowo

OFERTA NA SYSTEM LIVE STREAMING

OFERTA NA SYSTEM LIVE STREAMING JNS Sp. z o.o. ul. Wróblewskiego 18 93-578 Łódź NIP: 725-189-13-94 tel. +48 42 209 27 01, fax. +48 42 209 27 02 e-mail: biuro@jns.pl Łódź, 2015 r. OFERTA NA SYSTEM LIVE STREAMING JNS Sp. z o.o. z siedzibą

Bardziej szczegółowo

Rodzina produktów Arctic do komunikacji bezprzewodowej Bezpieczne połączenie bezprzewodowe

Rodzina produktów Arctic do komunikacji bezprzewodowej Bezpieczne połączenie bezprzewodowe Rodzina produktów Arctic do komunikacji bezprzewodowej Bezpieczne połączenie bezprzewodowe Twoje zasoby obsługiwane zdalnie w zasięgu ręki Rodzina produktów Arctic oferuje bezpieczną i ekonomiczną łączność

Bardziej szczegółowo

MINIKAMERA z wbudowanym monitorem LCD 2,4", HD, rejestrator trasy, kamera samochodowa, QUER KOM0825

MINIKAMERA z wbudowanym monitorem LCD 2,4, HD, rejestrator trasy, kamera samochodowa, QUER KOM0825 MDH System Strona 1 MDH-SYSTEM ul. Bajkowa 5, Lublin tel./fax.81-444-62-85 lub kom.693-865-235 e mail: info@mdh-system.pl MINIKAMERA z wbudowanym monitorem LCD 2,4", HD, rejestrator trasy, kamera samochodowa,

Bardziej szczegółowo

SIŁA PROSTOTY. Business Suite

SIŁA PROSTOTY. Business Suite SIŁA PROSTOTY Business Suite REALNE ZAGROŻENIE Internetowe zagrożenia czyhają na wszystkie firmy bez względu na to, czym się zajmują. Jeśli masz dane lub pieniądze, możesz stać się celem ataku. Incydenty

Bardziej szczegółowo

1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis techniczny sieci monitoringu wideo.

1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis techniczny sieci monitoringu wideo. 2. Zawartość dokumentacji 1. Strona tytułowa. 2. Zawartość dokumentacji. 3. Spis rysunków. 4. Opis techniczny sieci monitoringu wideo. 3. Spis rysunków Rys nr S-1 schemat instalacji CCTV Piwnica Rys nr

Bardziej szczegółowo

INTERNET i INTRANET. SUPPORT ONLINE SP. z o.o. Poleczki 23, Warszawa tel. +48 22 335 28 00 e-mail: support@so.com.pl

INTERNET i INTRANET. SUPPORT ONLINE SP. z o.o. Poleczki 23, Warszawa tel. +48 22 335 28 00 e-mail: support@so.com.pl INTERNET i INTRANET SUPPORT ONLINE SP. z o.o. Poleczki 23, Warszawa tel. +48 22 335 28 00 e-mail: support@so.com.pl KOMUNIKACJA W FIRMIE Niezawodna komunikacja biznesowa to podstawa działania współczesnych

Bardziej szczegółowo

Megapixelowe kamery IP Mobotix kwiecień 2009r.

Megapixelowe kamery IP Mobotix kwiecień 2009r. Linc Sp. z o.o. dystrybucja rozwiąza zań i urządze dzeń telewizji przemysłowej CCTV Autoryzowany przedstawiciel firm: Kilka słów o firmie.. Centrala: Kaiserslautern (Niemcy) biura w na całym świecie; 140

Bardziej szczegółowo

www.xblitz.pl Rejestrator Jazdy Limited www.kgktrade.pl

www.xblitz.pl Rejestrator Jazdy Limited www.kgktrade.pl Rejestrator jazdy, kamera samochodowa Limited firmy Xblitz pozwoli Ci na spokojną codzienną jazdę jak i bezpieczną podróż. Niezbędna zarówno podczas długich wyjazdów wakacyjnych jak i podczas codziennych

Bardziej szczegółowo

Kamera Domu Inteligentnego. Instrukcja instalacji

Kamera Domu Inteligentnego. Instrukcja instalacji Kamera Domu Inteligentnego Instrukcja instalacji 1 Spis treści 1.Wprowadzenie... 3 2.Wymagania sprzętowe... 3 3.Specyfikacja techniczna... 3 4.Schemat urządzenia... 4 5.Instalacja urządzenia... 4 6.Instalacja

Bardziej szczegółowo

WYJAŚNIENIA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

WYJAŚNIENIA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Łódź, dnia 27 maja 2014 r. MK.2370.8.1.2014 WYJAŚNIENIA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Dotyczy: zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn. Dostawa sprzętu

Bardziej szczegółowo

Mini kamera IP Wi-Fi ukryta w ZEGARKU CYFROWYM, DETEKCJA RUCHU, 1280x720, 4 GB, DZIEŃ/NOC, P2P, CLOCK WI-FI Camera

Mini kamera IP Wi-Fi ukryta w ZEGARKU CYFROWYM, DETEKCJA RUCHU, 1280x720, 4 GB, DZIEŃ/NOC, P2P, CLOCK WI-FI Camera MDH System Strona 1 MDH-SYSTEM ul. Bajkowa 5, Lublin tel./fax.81-444-62-85 lub kom.693-865-235 e mail: info@mdh-system.pl Mini kamera IP Wi-Fi ukryta w ZEGARKU CYFROWYM, DETEKCJA RUCHU, 1280x720, 4 GB,

Bardziej szczegółowo

Firma Mobotix. Innowacyjne rozwiązania MOBOTIX. Firma Mobotix. Mobotix. Firma Mobotix. Firma Mobotix. Historia firmy Mobotix

Firma Mobotix. Innowacyjne rozwiązania MOBOTIX. Firma Mobotix. Mobotix. Firma Mobotix. Firma Mobotix. Historia firmy Mobotix Mobotix Firma Mobotix Firma Mobotix Innowacyjne rozwiązania MOBOTIX Firma Mobotix Firma Mobotix Historia firmy Mobotix Firmę Mobotix w 1999 roku założyli: Klaus Borches, Sabine Hinkel i dr. Ralf Hinkel

Bardziej szczegółowo

CYFROWY MONITORING WIDEO

CYFROWY MONITORING WIDEO CYFROWY MONITORING WIDEO LINIA boost 2.0 Program iuvs umożliwia podgląd obrazu na urządzeniach mobilnych KAMERY I REJESTRATORY WRAZ Z SYSTEMEM CMS DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO CyfrowY MONITORING WIDEO

Bardziej szczegółowo

Kilka słów o Swann Swann Communications

Kilka słów o Swann Swann Communications Kilka słów o Swann Swann Communications istnieje od 1988 roku i od kilku lat jest globalnym liderem w sprzedaży rozwiązań monitorujących dom lub biuro. Wysoka jakość wykonania i niska awaryjność produktów

Bardziej szczegółowo

skuteczna komunikacja multimedialna w placówkach Banków Spółdzielczych Kazimierz Dolny, 13.10.2009

skuteczna komunikacja multimedialna w placówkach Banków Spółdzielczych Kazimierz Dolny, 13.10.2009 skuteczna komunikacja multimedialna w placówkach Banków Spółdzielczych Kazimierz Dolny, 13.10.2009 skuteczna komunikacja multimedialna Agenda DDS Poland - kim jesteśmy? Kilka słów o projektach DS. w polskim

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i konfiguracji rejestratorów NVR-xx-X

Instrukcja instalacji i konfiguracji rejestratorów NVR-xx-X Instrukcja instalacji i konfiguracji rejestratorów NVR-xx-X2 2014.12 CECHY PRODUKTU... 2 PODSTAWOWE OPERACJE... 3 1 INSTALACJA DYSKU (URZĄDZENIE MUSI BYĆ ODŁĄCZONE OD NAPIĘCIA)... 3 2 URUCHAMIANIE... 3

Bardziej szczegółowo

Mini kamera IP Wi-Fi ukryta w ZEGARKU CYFROWYM, DETEKCJA RUCHU, 1280x720, P2P, zegarek z kamerą, CLOCK WI-FI Camera

Mini kamera IP Wi-Fi ukryta w ZEGARKU CYFROWYM, DETEKCJA RUCHU, 1280x720, P2P, zegarek z kamerą, CLOCK WI-FI Camera MDH System Strona 1 MDH-SYSTEM ul. Bajkowa 5, Lublin tel./fax.81-444-62-85 lub kom.693-865-235 e mail: info@mdh-system.pl Mini kamera IP Wi-Fi ukryta w ZEGARKU CYFROWYM, DETEKCJA RUCHU, 1280x720, P2P,

Bardziej szczegółowo

Uwaga: NIE korzystaj z portów USB oraz PWR jednocześnie. Może to trwale uszkodzić urządzenie ZyWALL.

Uwaga: NIE korzystaj z portów USB oraz PWR jednocześnie. Może to trwale uszkodzić urządzenie ZyWALL. ZyWALL P1 Wprowadzenie ZyWALL P1 to sieciowe urządzenie zabezpieczające dla osób pracujących zdalnie Ten przewodnik pokazuje, jak skonfigurować ZyWALL do pracy w Internecie i z połączeniem VPN Zapoznaj

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja i obsługa

Konfiguracja i obsługa Konfiguracja i obsługa www.avm.de/en AVM GmbH - Alt-Moabit 95 D-10559, Germany 411328002 Zawartość opakowania Power WPS Oto FRITZ! Repeater 310 Niniejszy opis jest pomocny przy pierwszej konfiguracji urządzenia

Bardziej szczegółowo

MOBOTIX M15D-AllroundDual Camera Dualna. Modułowa. Unikalna. Broszura informacyjna z dnia 01.06.2013

MOBOTIX M15D-AllroundDual Camera Dualna. Modułowa. Unikalna. Broszura informacyjna z dnia 01.06.2013 MOBOTIX M15D-AllroundDual Camera Dualna. Modułowa. Unikalna. Broszura informacyjna z dnia 01.06.2013 Zgodna z oryginałem: odporna na warunki atmosferyczne, solidny następca dualnej kamery MOBOTIX. Oferuje

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKACJA WYSOKIEJ JAKOŚCI. ROZWIĄZANIE UMOŻLIWIAJĄCE OBNIŻENIE KOSZTÓW. BEZPRZEWODOWY SYSTEM TELEFONICZNY SMART IP PANASONIC KX-TGP600

KOMUNIKACJA WYSOKIEJ JAKOŚCI. ROZWIĄZANIE UMOŻLIWIAJĄCE OBNIŻENIE KOSZTÓW. BEZPRZEWODOWY SYSTEM TELEFONICZNY SMART IP PANASONIC KX-TGP600 KOMUNIKACJA WYSOKIEJ JAKOŚCI. ROZWIĄZANIE UMOŻLIWIAJĄCE OBNIŻENIE KOSZTÓW. BEZPRZEWODOWY SYSTEM TELEFONICZNY SMART IP PANASONIC KX-TGP600 KOMPLETNE ROZWIĄZANIE KOMUNIKACJI BEZPRZEWODOWEJ KX-TGP600 Gdy

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Instrukcja obsługi Modułu Komunikacji internetowej MKi-sm TK / 3001 / 016 / 002. Wersja wykonania : wersja oprogramowania v.1.

Tytuł: Instrukcja obsługi Modułu Komunikacji internetowej MKi-sm TK / 3001 / 016 / 002. Wersja wykonania : wersja oprogramowania v.1. Zakład Elektronicznych Urządzeń Pomiarowych POZYTON sp. z o. o. 42-200 Częstochowa ul. Staszica 8 p o z y t o n tel. : (034) 361-38-32, 366-44-95, 364-88-82, 364-87-50, 364-87-82, 364-87-62 tel./fax: (034)

Bardziej szczegółowo

Technologia 4k ultra HD. Naszym celem jest umożliwienie zobaczenia wszystkiego wszędzie

Technologia 4k ultra HD. Naszym celem jest umożliwienie zobaczenia wszystkiego wszędzie Technologia 4k ultra HD Naszym celem jest umożliwienie zobaczenia wszystkiego wszędzie 2 Technologia 4K ultra HD Pozwala zobaczyć wszystko wszędzie Kontrola rozległego obszaru i identyfikacja obiektów

Bardziej szczegółowo

TSM TIME SLOT MANAGEMENT

TSM TIME SLOT MANAGEMENT TSM TIME SLOT MANAGEMENT System zarządzania zamówieniami i oknami czasowymi dostaw Spis treści O Firmie Nam zaufali Możliwości rozwiązań О produkcie Bezpieczeństwo i dostęp do informacji Problemy produkcyjne

Bardziej szczegółowo

Pilz E-Shop więcej niż zwykłe zakupy w internecie

Pilz E-Shop więcej niż zwykłe zakupy w internecie Pilz E-Shop więcej niż zwykłe zakupy w internecie Pilz E-Shop W sferze Business-to-Business dzisiejsze sklepy internetowe muszą oferować dużo więcej niż tylko dostępny przez całą dobę portal zakupowy ich

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania dla domowych instalacji kablowych Rozwiązania Network SuperVision dla sieci voice-data-video

Rozwiązania dla domowych instalacji kablowych Rozwiązania Network SuperVision dla sieci voice-data-video Szerokie spojrzenie na domową instalację kablową Fluke Networks oferuje najbardziej wszechstronny na rynku zestaw rozwiązań do instalacji i testowania. Pomaga on zwiększyć wydajność sieci voice-data-video

Bardziej szczegółowo

Wpisany przez Administrator wtorek, 09 listopada 2010 11:39 - Poprawiony czwartek, 24 listopada 2011 22:17

Wpisany przez Administrator wtorek, 09 listopada 2010 11:39 - Poprawiony czwartek, 24 listopada 2011 22:17 Telewizja przemysłowa Monitoring wtorek, 09 listopada 2010 11:39 Poprawiony czwartek, 24 listopada 2011 22:17 Szanowni Państwo, prowadzimy działalność w zakresie projektowania, montażu i konserwacji systemów

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 COMPUTER SERVICE CENTER 43-300 Bielsko-Biała ul. Cieszyńska 52 tel. +48 (33) 819 35 86, 819 35 87, 601 550 625 Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 wersja 0.0.2 123 SERWIS Sp. z o. o. ul.

Bardziej szczegółowo

EPA Systemy Sp. z o.o. Przedstawiciel CTERA Networks Ltd w Polsce Tel. +48 91 4315 363 e-mail: gbi@profipc.pl www.ctera.pl CTERA

EPA Systemy Sp. z o.o. Przedstawiciel CTERA Networks Ltd w Polsce Tel. +48 91 4315 363 e-mail: gbi@profipc.pl www.ctera.pl CTERA CTERA PROFESJONALNE ROZWIĄZANIA DO BACKUPU I ARCHIWIZACJI DANYCH DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM ORAZ KORPORACJI CTERA Networks specjalizuje się w systemach do magazynowania i ochrony danych, realizowanych

Bardziej szczegółowo

MCP 100. Modułowy Polarymetr Kompaktowy. ::: Superior Optical Instruments

MCP 100. Modułowy Polarymetr Kompaktowy. ::: Superior Optical Instruments MCP 100 Modułowy Polarymetr Kompaktowy ::: Superior Optical Instruments Twój Polarymetr Twoja Pewność Zawsze dbałeś o to, aby Twoje produkty aktywne optycznie spełniały wszelkie wymogi jakości. Z pewnością

Bardziej szczegółowo

WIELOLOKATORSKI SYSTEM WIDEODOMOFONOWY CAT5

WIELOLOKATORSKI SYSTEM WIDEODOMOFONOWY CAT5 WIELOLOKATORSKI SYSTEM WIDEODOMOFONOWY CAT5 FIRMY EURA-TECH O SYSTEMIE Zastosowanie i możliwości systemu Eura Professional CAT5 Zastosowanie System Eura Professional CAT5 jest idealnym rozwiązaniem dla

Bardziej szczegółowo

Dołącz do grona zadowolonych użytkowników systemu Belisama4CRM

Dołącz do grona zadowolonych użytkowników systemu Belisama4CRM Czym jest CRM? Termin CRM, czyli Customer Relationship Management, ma wiele definicji i jest dość szerokim pojęciem. W ogólnym zarysie jest to takie zarządzanie relacjami z klientem, które ma prowadzić

Bardziej szczegółowo

PRODUCT INFORMATION INTERROLL ROLLERDRIVE EC310 SYNONIM INTELIGENTNEJ LOGISTYKI

PRODUCT INFORMATION INTERROLL ROLLERDRIVE EC310 SYNONIM INTELIGENTNEJ LOGISTYKI PRODUCT INFORMATION z INTERROLL ROLLERDRIVE EC310 SYNONIM INTELIGENTNEJ LOGISTYKI SYSTEMY TRANSPORTU NA CAŁYM NOWA TECHNOLOGIA INTERROLL ROLLERDRIVE EC310 Zalety elektrorolki RollerDrive EC310 są w porównaniu

Bardziej szczegółowo

Dlaczego outsourcing informatyczny? Jakie korzyści zapewnia outsourcing informatyczny? Pełny czy częściowy?

Dlaczego outsourcing informatyczny? Jakie korzyści zapewnia outsourcing informatyczny? Pełny czy częściowy? Dlaczego outsourcing informatyczny? Przeciętny informatyk firmowy musi skupić w sobie umiejętności i specjalizacje z wielu dziedzin informatyki. Równocześnie musi być administratorem, specjalistą od sieci

Bardziej szczegółowo

Do kogo kierujemy ofertę?

Do kogo kierujemy ofertę? 3 Bezpieczeństwo Do kogo kierujemy ofertę? Utrata danych stanowi jedno z największych zagrożeń dla płynności funkcjonowania firmy. Efektywne rozwiązanie pozwalające na szybkie, bezpieczne i zautomatyzowane

Bardziej szczegółowo

Komunikacja wysokiej jakości. Rozwiązanie umożliwiające obniżenie kosztów.

Komunikacja wysokiej jakości. Rozwiązanie umożliwiające obniżenie kosztów. Bezprzewodowy system telefoniczny Smart IP Panasonic KX-TGP600 Komunikacja wysokiej jakości. Rozwiązanie umożliwiające obniżenie kosztów. KX-TGP600, system dla wielu branż Wszechstronny system KX-TGP600

Bardziej szczegółowo

Sposoby zdalnego sterowania pulpitem

Sposoby zdalnego sterowania pulpitem Karolina Wieczorko, EMiI Sposoby zdalnego sterowania pulpitem Jest wiele opcji zdalnego sterowania pulpitem, począwszy od narzędzi systemowych, poprzez różnego rodzaju programy przez sieć internetową.

Bardziej szczegółowo

Elastyczny system. Apteki Automatyzacja komisjonowanie ECOMAT MEDIMAT ROBOMAT Fill IN BOX SPEED BOX Blistrowanie. Trójwymiarowe rozpoznawanie obrazów

Elastyczny system. Apteki Automatyzacja komisjonowanie ECOMAT MEDIMAT ROBOMAT Fill IN BOX SPEED BOX Blistrowanie. Trójwymiarowe rozpoznawanie obrazów Elastyczny system Każde rozwiązanie systemowe jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb danej apteki. Takie podejście umożliwia optymalną lokalizację, która zapewni najlepszą efektywność. Przy tym nie

Bardziej szczegółowo

BGK@24Biznes Pierwsze kroki w systemie 2014-11-27 2011-11-21

BGK@24Biznes Pierwsze kroki w systemie 2014-11-27 2011-11-21 BGK@24Biznes Pierwsze kroki w systemie 2014-11-27 2011-11-21 BGK@24Biznes Dziękujemy Państwu za wybranie usługi bankowości elektronicznej Banku Gospodarstwa Krajowego BGK@24Biznes. Nasz system bankowości

Bardziej szczegółowo

SIECI KOMPUTEROWE. Podstawowe wiadomości

SIECI KOMPUTEROWE. Podstawowe wiadomości SIECI KOMPUTEROWE Podstawowe wiadomości Co to jest sieć komputerowa? Sieć komputerowa jest to zespół urządzeń przetwarzających dane, które mogą wymieniać między sobą informacje za pośrednictwem mediów

Bardziej szczegółowo

Kamera poklatkowa 1280x1024, do 6 miesięcy pracy, Brinno TLC100

Kamera poklatkowa 1280x1024, do 6 miesięcy pracy, Brinno TLC100 MDH System Strona 1 MDH-SYSTEM ul. Bajkowa 5, Lublin tel./fax.81-444-62-85 lub kom.693-865-235 e mail: info@mdh-system.pl Kamera poklatkowa 1280x1024, do 6 miesięcy pracy, Brinno TLC100 Produkt z kategorii:

Bardziej szczegółowo

ViewIt 2.0. System Monitoringu i Zarządzania Sygnalizacjami Świetlnymi. Funkcje

ViewIt 2.0. System Monitoringu i Zarządzania Sygnalizacjami Świetlnymi. Funkcje ViewIt 2.0 System Monitoringu i Zarządzania Sygnalizacjami Świetlnymi Funkcje Monitoring urządzeń: > sterowniki sygnalizacji świetlnej, > kamery, > stacje metrologiczne, > inne Zdalne sterowanie funkcjami

Bardziej szczegółowo

Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym - system Alpha IP od Prandelli

Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym - system Alpha IP od Prandelli Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym - system Alpha IP od Prandelli Alpha IP - zintegrowany internetowy system sterowania ogrzewaniem, bezpieczeństwem oraz elementami budynku/mieszkania jest

Bardziej szczegółowo

PHYSICAL SECURITY INFORMATION MANAGEMENT

PHYSICAL SECURITY INFORMATION MANAGEMENT PHYSICAL SECURITY INFORMATION MANAGEMENT GEMOS PSIM JEDEN SYSTEM DO DOWOLNEJ INTEGRACJI Czym jest GEMOS PSIM? INTEGRACJA BEZPIECZEŃSTWO NEUTRALNOŚĆ OPTYMALIZACJA ERGONOMIA OSZCZĘDNOŚĆ Integruje SSP, KD,

Bardziej szczegółowo

System Kontroli Dostępu SKALFI.net Moduły rozszerzające funkcjonalność systemu KD

System Kontroli Dostępu SKALFI.net Moduły rozszerzające funkcjonalność systemu KD Moduły rozszerzające funkcjonalność systemu KD Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów System Kontroli Dostępu SKALFI.net posiada moduły rozszerzające funkcjonalność systemu. W zależności od zapotrzebowania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfigurowania sieci WiFi w Akademii Leona Koźmińskiego dla telefonów komórkowych z systemem Windows Mobile

Instrukcja konfigurowania sieci WiFi w Akademii Leona Koźmińskiego dla telefonów komórkowych z systemem Windows Mobile Instrukcja konfigurowania sieci WiFi w Akademii Leona Koźmińskiego dla telefonów komórkowych z systemem Windows Mobile Niniejsza instrukcja została przygotowana na telefonie z systemem operacyjnym Windows

Bardziej szczegółowo

Ochrona wyłączona. Centrala alarmowa Easy Series Prosto i bezpiecznie z technologią wlsn* * bezprzewodowa lokalna sieć bezpieczeństwa

Ochrona wyłączona. Centrala alarmowa Easy Series Prosto i bezpiecznie z technologią wlsn* * bezprzewodowa lokalna sieć bezpieczeństwa Ochrona wyłączona Centrala alarmowa Easy Series Prosto i bezpiecznie z technologią wlsn* * bezprzewodowa lokalna sieć bezpieczeństwa 2 Prosta, zrozumiała komunikacja Easy Series Zaawansowana centrala alarmowa

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Przegląd bramofonu SAFE

Rozdział 1. Przegląd bramofonu SAFE Spis treści INSTRUKCJA OBSŁUGI SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1. PRZEGLĄD BRAMOFONU SAFE... 2 1.1 OPIS... 2 1.2. FUNKCJE... 2 1.3. WYMAGANIA SYSTEMOWE... 2 1.4. ROZPOCZĘCIE UŻYTKOWANIA... 3 ROZDZIAŁ2. DZIAŁANIE

Bardziej szczegółowo

Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika

Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika Spis treści: Wstęp: 1. Informacje o programie 2. Wymagania techniczne Ustawienia: 3. Połączenie z bazą danych 4. Konfiguracja email 5. Administracja Funkcje programu:

Bardziej szczegółowo

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja Opis: Niniejszy dokument opisuje wymagania niezbędne do instalacji bazy danych DHL CAS ORACLE. Przedstawia również sam proces instalacji. Przeznaczony jest dla

Bardziej szczegółowo

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8.

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. Gdy już posiadamy serwer i zainstalowany na nim system Windows XP, 7 lub 8 postawienie na nim serwera stron WWW jest bardzo proste. Wystarczy

Bardziej szczegółowo

Eura-Tech. Instrukcja Obsługi Aplikacji Mobilnej

Eura-Tech. Instrukcja Obsługi Aplikacji Mobilnej Eura-Tech Instrukcja Obsługi Aplikacji Mobilnej Pobieranie aplikacji Przed rozpoczęciem ustawiania kamery IP, pobierz i zainstaluj aplikację Eura Cam. W sklepie Google Play wyszukaj aplikację EuraCam Funkcjonalność

Bardziej szczegółowo

Najnowocześniejszy monitoring stanu pacjenta

Najnowocześniejszy monitoring stanu pacjenta Monitor przyłóżkowy Najnowocześniejszy monitoring stanu pacjenta Walka Choroby z Elektroniką Większa elastyczność większa funkcjonalność oraz... łatwość użytkowania Różnorodne zastosowania medyczne wymagają,

Bardziej szczegółowo

Asus RT-G32. Co w zestawie?

Asus RT-G32. Co w zestawie? Asus RT-G32 W dzisiejszych czasach, kiedy zarówno Internet jak i komputer przenośny nie stanowią już żadnego luksusu, w domach coraz częściej pojawia się sprzęt sieciowy. Budowa własnej sieci i podłączenie

Bardziej szczegółowo

InPro SIEMENS AX wsparcie dla Systemów Telewizji Przemysłowej

InPro SIEMENS AX wsparcie dla Systemów Telewizji Przemysłowej InPro SIEMENS AX wsparcie dla Systemów Telewizji Przemysłowej Produkt InPro BMS Produkt InPro BMS jest w sprzedaży od 2000 roku. W ostatnich kilku latach staliśmy się liderem wśród dostawców informatycznych

Bardziej szczegółowo

Busch-Welcome do mybusch-jaeger Połączenie w kilku krokach

Busch-Welcome do mybusch-jaeger Połączenie w kilku krokach Busch-Welcome do mybusch-jaeger Połączenie w kilku krokach 1. Rejestracja i logowanie w portalu mybusch-jaeger. 2. Połączenie bramy sieciowej IP z portalem mybusch-jaeger. 3. Instalacja aplikacji Welcome

Bardziej szczegółowo

Ateus Helios IP Kompleksowe rozwiązanie IP dla wideodomofonu

Ateus Helios IP Kompleksowe rozwiązanie IP dla wideodomofonu Ateus Helios IP Kompleksowe rozwiązanie IP dla wideodomofonu Ateus Helios IP jest komfortowym urządzeniem umożliwiającym przekazywanie obrazu i głosu z wejścia do budynku poprzez sieć LAN i Internet. Jest

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE FLOTĄ URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH

ZARZĄDZANIE FLOTĄ URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH ZARZĄDZANIE FLOTĄ URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH ZARZĄDZANIE FLOTĄ URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH Skuteczne zarządzanie urządzeniami drukującymi Globalna informatyzacja przyczynia się do generowania coraz większej liczby

Bardziej szczegółowo

Mobilny system monitoringu miejskiego

Mobilny system monitoringu miejskiego Mobilny system monitoringu miejskiego System mobilny icam-mobilehd to samowystarczalna kamera z własnym, wewnętrznym zasilaniem oraz rejestratorem video. Wystarczy podłączenie zasilania, i już po 30 sekundach,

Bardziej szczegółowo

Oferta wynajmu ATENA - STUDIO FOKUSOWE i SALE KONFERENCYJNE w Warszawie

Oferta wynajmu ATENA - STUDIO FOKUSOWE i SALE KONFERENCYJNE w Warszawie Oferta wynajmu ATENA - STUDIO FOKUSOWE i SALE KONFERENCYJNE w Warszawie PROFESJONALIZM I DOŚWIADCZENIE Od lat działamy w obszarze badawczo konsultingowym, dlatego wiemy czego potrzeba, aby w profesjonalny

Bardziej szczegółowo

gdmss Lite Android DVR Mobile Client Instrukcja obsługi oprogramowania

gdmss Lite Android DVR Mobile Client Instrukcja obsługi oprogramowania gdmss Lite Android DVR Mobile Client Instrukcja obsługi oprogramowania Tylko na telefony z systemem Android Spis treści 1 INFORMACJE OGÓLNE... 3 1.1 Wprowadzenie...3 1.2 Funkcje...3 1.3 Obsługiwane wersje

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 Do Umowy nr z dnia. . Wymagania techniczne sieci komputerowej.

Załącznik nr 1 Do Umowy nr z dnia. . Wymagania techniczne sieci komputerowej. Załącznik nr 1 Do Umowy nr z dnia.. Wymagania techniczne sieci komputerowej. 1. Sieć komputerowa spełnia następujące wymagania techniczne: a) Prędkość przesyłu danych wewnątrz sieci min. 100 Mbps b) Działanie

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia. I. Opieka nad serwerami TAK/NIE

Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia. I. Opieka nad serwerami TAK/NIE Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia Załącznik nr 7 do SIWZ I. Opieka nad serwerami TAK/NIE 1 Prace konserwacyjne przynajmniej dwa razy do roku (prócz rakcji na awarie) Całodobowy monitoring pracy

Bardziej szczegółowo

EM4590R1 Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS

EM4590R1 Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS EM4590R1 Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS 2 POLSKI EM4590R1 - Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS Spis treści 1.0 Wprowadzenie... 2 1.1 Zawartość opakowania... 2 2.0 Gdzie można umieścić repeater

Bardziej szczegółowo

Program nadzorczy - KaDe PREMIUM zawarty w cenie kontrolera. elshop

Program nadzorczy - KaDe PREMIUM zawarty w cenie kontrolera. elshop Kontrola dostępu > KaDe > Oprogramowanie > Model : - Producent : KaDe Program nadzorczy KaDe PREMIUM to zaawansowana wersja programu KaDe-Lite, dedykowana do współpracy z mi standardowymi typu KS-1012/24-RS/IP

Bardziej szczegółowo

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Profesjonalne usługi Informatyczne. Przemysław Kroczak ASDER 2012-02-26

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Profesjonalne usługi Informatyczne. Przemysław Kroczak ASDER 2012-02-26 2012 Firma Informatyczna ASDER Prezentacja Profesjonalne usługi Informatyczne Przemysław Kroczak ASDER 2012-02-26 Szanowni Państwo, W nowoczesnym biznesie komputery stanowią podstawę komunikacji oraz wymiany

Bardziej szczegółowo

VIP XD Sieciowy serwer wizyjny. Instrukcja szybkiej instalacji Sieciowy serwer wizyjny

VIP XD Sieciowy serwer wizyjny. Instrukcja szybkiej instalacji Sieciowy serwer wizyjny VIP XD Sieciowy serwer wizyjny PL Instrukcja szybkiej instalacji Sieciowy serwer wizyjny PL 2 VIP XD Instrukcja szybkiej instalacji Uwaga Należy zapoznać się z zaleceniami użytkowymi i ostrzeżeniami podanymi

Bardziej szczegółowo

TTS Jesteśmy dumni z bycia częścią

TTS Jesteśmy dumni z bycia częścią Gwarancja i wsparcie Niniejszy produkt jest dostarczany wraz z roczną gwarancją obejmującą usterki wykryte podczas normalnego użytkowania. Gwarancja traci ważność w przypadku korzystania z aparatu Easi-View

Bardziej szczegółowo

Oferta produktów i usług w zakresie monitorowania pojazdów firmy Monitoring Wielkopolski. Oferta handlowa. www.monitoringwielkopolski.

Oferta produktów i usług w zakresie monitorowania pojazdów firmy Monitoring Wielkopolski. Oferta handlowa. www.monitoringwielkopolski. Firma Monitoring Wielkopolski działa na rynku od 1998 roku w zakresie ochrony osób i mienia poprzez monitorowanie sygnałów alarmowych i wysyłanie grup interwencyjnych na miejsce zdarzenia. Firma Monitoring

Bardziej szczegółowo

EMITER Sp. z o.o. Katowice. DIVUS DOMUS, Teletask i Sienna w automatyce budynkowej. Wrocław 28-29.05.2009

EMITER Sp. z o.o. Katowice. DIVUS DOMUS, Teletask i Sienna w automatyce budynkowej. Wrocław 28-29.05.2009 EMITER Sp. z o.o. Katowice Rozwiązania DIVUS DOMUS, Teletask i Sienna w automatyce budynkowej Wrocław 28-29.05.2009 DIVUS Domus. system automatyki budynkowej DIVUS Domus to innowacyjny komputer PC do automatyki

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA SYSTEMU OBSŁUGI WJAZDÓW GOS (GATE OPERATING SYSTEM)

SPECYFIKACJA TECHNICZNA SYSTEMU OBSŁUGI WJAZDÓW GOS (GATE OPERATING SYSTEM) Nr referencyjny: GOS-1/2015/TK Załącznik nr 1 do SIWZ SPECYFIKACJA TECHNICZNA SYSTEMU OBSŁUGI WJAZDÓW GOS (GATE OPERATING SYSTEM) Schavemaker Invest Sp. z o. o ul. Ks. J. Popiełuszki 28 55-080 Kąty Wrocławskie

Bardziej szczegółowo

EPA Systemy Sp. z o.o. Przedstawiciel CTERA Networks Ltd w Polsce Tel CTERA

EPA Systemy Sp. z o.o. Przedstawiciel CTERA Networks Ltd w Polsce Tel CTERA CTERA PROFESJONALNE ROZWIĄZANIA DO BACKUPU I ARCHIWIZACJI DANYCH DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM ORAZ KORPORACJI CTERA Networks specjalizuje się w systemach do magazynowania i ochrony danych, realizowanych

Bardziej szczegółowo

KLOS.NET.PL Ul. Odrowąża 29a 43-346 Bielsko-Biała Tel: 505 200 800 http://www.klos.net.pl. Auto Email System

KLOS.NET.PL Ul. Odrowąża 29a 43-346 Bielsko-Biała Tel: 505 200 800 http://www.klos.net.pl. Auto Email System KLOS.NET.PL Ul. Odrowąża 29a 43-346 Bielsko-Biała Tel: 505 200 800 http://www.klos.net.pl Auto Email System Auto Email System jest produktem, którego głównym zadaniem jest monitoring / lokalizacja pojazdów.

Bardziej szczegółowo

FOCUS TELECOM POLSKA SP. Z O.O. Materiał Informacyjny

FOCUS TELECOM POLSKA SP. Z O.O. Materiał Informacyjny FOCUS TELECOM POLSKA SP. Z O.O. Materiał Informacyjny I. INFORMACJE OGÓLNE Focus Telecom Polska Sp. z o.o. działa w branży ICT od 2008 roku. Firma specjalizuje się w tworzeniu i dostarczaniu innowacyjnych

Bardziej szczegółowo

1. INSTALACJA SERWERA

1. INSTALACJA SERWERA 1. INSTALACJA SERWERA Dostarczony serwer wizualizacji składa się z: 1.1. RASPBERRY PI w plastikowej obudowie; 1.2. Karty pamięci; 1.3. Zasilacza 5 V DC; 1,5 A; 1.4. Konwertera USB RS485; 1.5. Kabla

Bardziej szczegółowo

Seria i7-n9500. Uwagi: 1.Urządzenia NVR są dostarczane bez dysków HDD 2.Należy używać dysków HDD zalecanych przez producenta.

Seria i7-n9500. Uwagi: 1.Urządzenia NVR są dostarczane bez dysków HDD 2.Należy używać dysków HDD zalecanych przez producenta. Informacje ogólne Seria rejestratorów sieciowych NVR bazująca na ostatnich osiągnięciach technologicznych. i7-n9500 łączą w sobie szereg patentów w dziedzinach kodowania dźwięku i obrazu, systemów wbudowanych

Bardziej szczegółowo

co to oznacza dla mobilnych

co to oznacza dla mobilnych Artykuł tematyczny Szerokopasmowa sieć WWAN Szerokopasmowa sieć WWAN: co to oznacza dla mobilnych profesjonalistów? Szybka i bezproblemowa łączność staje się coraz ważniejsza zarówno w celu osiągnięcia

Bardziej szczegółowo

NODA System Zarządzania Energią

NODA System Zarządzania Energią STREFA sp. z o.o. Przedstawiciel i dystrybutor systemu NODA w Polsce NODA System Zarządzania Energią Usługi optymalizacji wykorzystania energii cieplnej Piotr Selmaj prezes zarządu STREFA Sp. z o.o. POLEKO:

Bardziej szczegółowo

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu Instalacja SQL Server Express Logowanie na stronie Microsoftu Wybór wersji do pobrania Pobieranie startuje, przechodzimy do strony z poradami. Wypakowujemy pobrany plik. Otwiera się okno instalacji. Wybieramy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Menadżer Licencji Wersja 2013.0.1 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 2 AKTUALIZACJA SERWISU KLUCZA HASP ORAZ ZDALNEGO SERWISU KLUCZA... 3 3 INSTALACJA... 3 4 MONITOR MENADŻERA LICENCJI...

Bardziej szczegółowo

System LIGHTIFY Home firmy OSRAM

System LIGHTIFY Home firmy OSRAM System LIGHTIFY Home firmy OSRAM OSRAM LIGHTIFY : Stwórz inteligentne mieszkanie Światło nigdy nie było tak wzbogacone, pomocne, zindywidualizowane i połączone a oświetlenie nigdy aż tak znakomite. + +

Bardziej szczegółowo

Easi-View Udostępniaj rezultaty swojej pracy całej grupie, przeglądaj obiekty trójwymiarowe, fotografuj i nagrywaj wideo

Easi-View Udostępniaj rezultaty swojej pracy całej grupie, przeglądaj obiekty trójwymiarowe, fotografuj i nagrywaj wideo Easi-View Udostępniaj rezultaty swojej pracy całej grupie, przeglądaj obiekty trójwymiarowe, fotografuj i nagrywaj wideo INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA www.tts-shopping.com Ważna informacja n Instrukcję tę należy

Bardziej szczegółowo