HiRes Complete Video Solutions

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "HiRes Complete Video Solutions"

Transkrypt

1 PL MOBOTIX Referencje References The HiRes Video Company HiRes Complete Video Solutions high-resolution, digital & cost-effective recording Innowacje wideo HiRes Firma MOBOTIX AG, z siedzibą w Niemczech, cieszy się pozycją pioniera technologii kamer sieciowych. Stworzona przez nią koncepcja decentralizacji umożliwiła znaczące obniżenie kosztów systemów wideo wysokiej rozdzielczości. MOBOTIX AG D Kaiserslautern Tel: Fax:

2 2/76 MOBOTIX... Technologia video HiRes IP Jeden pomysł rewolucjonizuje technikę video CCTV Gdy firma MOBOTIX w 1999 r. wykonała pierwszą odporną na działanie czynników atmosferycznych kamerę internetową z cyfrowymi sensorami obrazu i zintegrowanym komputerem PC, nikt nie przeczuwał, że fakt ten będzie miał tak istotny wpływ na monitoring. Przesyłanie sygnału video przez sieci komputerowe dało technice video wreszcie szansę na wyjście z liczącego 60 lat standardu telewizyjnego i zrównanie się jakością obrazu z nowoczesnymi kamerami cyfrowymi, gdzie standardem są już megapiksele. Firma MOBOTIX to dotychczas jedyny producent, który jest w stanie wykonać zapis płynnego obrazu w wysokiej rozdzielczości z 960 liniami zamiast 288 i do tego z dźwiękiem. Nowa technologia jest nie tylko bardziej efektywna we wszelkich zakresach, ale też ma dwie podstawowe zalety: jest tańsza od tradycyjnej techniki video CCTV i wielofunkcyjna dzięki zintegrowanemu komputerowi i podłączeniu do sieci. W wysokiej rozdzielczości widać więcej i taniej Zastosowanie kamer z wysoką rozdzielczością pozwala w pierwszym rzędzie na zapis obrazu, który jest wierniejszy rzeczywistości i ma większą wartość dowodową. Kamera firmy MOBOTIX rejestruje 12-krotnie więcej szczegółów niż 95% wszystkich istniejących urządzeń video na całym świecie. W niemal wszystkich przypadkach zastosowania kamera firmy MOBOTIX zastępuje kilka systemów standardowych, ponieważ przy tej samej rozdzielczości szczegółów technologia MOBOTIX oferuje 4-krotnie większy zasięg. Na stadionie piłkarskim w Kaiserslautern, gdzie rozgrywano Mistrzostwa Świata, jedna kamera firmy MOBOTIX nadzoruje jednocześnie cztery bramki wejściowe. Do pełnej obserwacji pomieszczenia wystarczy zaledwie jedna kamera z obiektywem szerokokątnym 90, umieszczona w narożniku. Wysoka rozdzielczość pozwala nie tylko na zmniejszenie liczby kamer i urządzeń rejestrujących, lecz dzięki temu również na ograniczenie ilości rozłożonych przewodów i zasilania awaryjnego, co w sumie prowadzi do znacznego obniżenia kosztów. Niezawodność sprawdzona na całym świecie Odporne wzmocnione włóknem szklanym obudowy, szeroki zakres temperatur stosowania od -30 do +60 Celsjusza bez wentylacji i ogrzewania oraz rezygnacja z części poruszanych mechanicznie to podstawa niezawodności kamer MOBOTIX, sprawdzonej we wszelkich warunkach w zakątków świata od Antarktydy przez pustynie Arabii Saudyjskiej po tropikalne bagna Florydy. Uniwersalny zakres stosowania od domku letniskowego po lotnisko Dzięki dowolnej skalowalności i wysokiej wydajności kamery MOBOTIX są odpowiednie do dużych obiektów, takich jak lotniska, a dzięki zintegrowaniu funkcji zdarzeń, pamięci, alarmu i telefonu do mniejszych obiektów handlowych i prywatnych. Kolejne strony zawierają przegląd różnych zakresów zastosowań. Na końcu broszury przedstawiono na podstawie informacji technicznych korzyści ekonomiczne wynikające ze stosowania nowej technologii MOBOTIX.

3 MOBOTIX... Technologia video HiRes IP 3/76 Spis treści PUBLIC SECURITY Strona Bezpieczeństwo na dworcach 4 Pewność informacji na dworcach 6 Bezpieczeństwo na lotniskach w Anglii 8 Bezpieczeństwo w największym niemieckim porcie Morza Bałtyckiego 10 Bezpieczeństwo na przystankach autobusowych 12 Monitoring ruchu drogowego 14 Monitoring miast na Alasce 16 Monitoring stadionów Mistrzostw Świata w piłce nożnej, łącznie z analogowymi kamerami PTZ-Dome 18 Monitoring budynków 20 Bezpieczeństwo kampusów uniwersyteckich w Singapurze 22 Bezpieczeństwo szpitali 24 Obserwacja pogody na Antarktydzie 26 Zdalna obserwacja oczyszczalni ścieków 28 Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę 30 Stacje pomp w Everglades 32 Bezpieczeństwo dzieł sztuki w muzeach 34 INDUSTRIAL SECURITY Strona Konserwacja pojazdów przy użyciu kamer 36 Zabezpieczenie spedycji w największym europejskim zakładzie produkcji wapna 38 Bezpieczeństwo produkcji 40 Monitoring produkcji w tartaku 42 PRIVATE SECURITY Strona Rozpoznawanie tabliczek z numerami 44 Bezpieczeństwo w bankach na podstawie rozporządzenia BHP w sprawie kas 46 Zabezpieczenie bankomatów w dzień i w nocy 48 Monitoring stacji benzynowych 50 Monitoring salonów samochodowych i stacji benzynowych 52 Monitoring terenu w parkach rozrywki 54 Kontrola dojazdu w Anglii 56 Bezpieczeństwo w fabryce dzięki 260 kamerom 58 KORZYŚCI TECHNICZNE I EKONOMICZNE Strona Korzyści ekonomiczne pod każdym względem 60 Porównanie kosztów typowych instalacji 64 Przetarg i wybór systemu 67 Najważniejsze argumenty ekonomiczne 68 Najważniejsze korzyści techniczne 69 Przegląd produktów 70 Szczegółowe informacje o innowacjach technicznych 71

4 4/76 Deutsche Bahn AG Kamery sieciowe: bezpieczeństwo na wielkim dworcu Nowoczesny Magdeburg Od końca maja 2004 r. działa w Magdeburgu nowoczesne centrum zapowiedzi dla podróżnych, warte euro i obsługujące oprócz dworca głównego 20 dworców między miejscowościami Schönebeck nad Łabą na południu a Genthin na północnym wschodzie. Dzięki nowoczesnej i sprawdzonej technice 15 pracowników DB Station&Service AG z działu zarządzania dworca w Magdeburgu może na bieżąco oceniać i przekazywać dokładne informacje podróżnym i odwiedzającym. Wysokie wymagania Dworzec główny w Magdeburgu to dworzec stolicy kraju związkowego. Dlatego stosowana przez nas technika musi spełniać wysokie wymagania. Dla Sabine Rothenberger, kierowniczki działu zarządzania dworcem w Magdeburgu, jakość ma szczególne znaczenie. Po zbudowaniu nowego centrum zapowiedzi zadawano sobie pytanie, jaka technologia monitoringu może spełnić te wysokie wymagania pani Rothenberger. Pracownikom na miejscu przekazywania zapowiedzi potrzebny jest niezawodny obraz z torów dworca głównego i z blisko położonych dworców Magdeburg-Neustadt i Schönebeck nad Łabą, ponieważ nie mają oni możliwości bezpośredniego kontrolowania wzrokowego wjeżdżających i wyjeżdżających pociągów. Wypróbuj MOBOTIX! Nowe centrum zapowiedzi zostało zaplanowane i zaprojektowane przez firmę córkę koncernu DB Services Technische Dienste GmbH. Ronald Seidel jako szef zespołu techniki komunikacji w Magdeburgu aktywnie uczestniczył w określeniu optymalnej techniki monitoringu. Szczególnie pomocna była w tym względzie regularna wymiana doświadczeń w zakresie nowych i odpowiednich technologii pomiędzy 32 szefami zespołów z całych Niemiec, mówi Seidel. To właśnie jego koledzy, jak twierdzi, podsunęli mu rozstrzygające rozwiązanie. Powiedzieli mi: Wypróbuj kamery MOBOTIX. Technika jest świetna, mają dobry serwis, kompetentnych i gotowych do pomocy pracowników. Sprawdzone pod każdym względem Ronald Seidel poprosił o adresy IP kamer MOBOTIX na dworcu głównym w Saarbrücken, by uzyskać informacje na temat przydatności tego rozwiązania. Tam już od 2003 r. z powodzeniem stosowane są podobne urządzenia. To, co mnie dodatkowo przekonało, to fakt, że technologia ta została już dopuszczona przez centralny dział zakupów koncernu, wspomina Seidel. Następnie zamówiłem kamerę, by móc ją sprawdzić pod każdym względem. Szef zespołu był zachwycony rezultatem: Kamera MOBOTIX jest niezwykle wszechstronna, daje świetną jakość i idealną rozdzielczość.

5 Deutsche Bahn AG 5/76 Obraz przez całą dobę Obecnie na dworcach w Magdeburgu pracuje 17, w Magdeburgu-Neustadt 3, a w Schönebeck nad Łabą 2 kamery MOBOTIX. Przekazują one całodobowo obraz z peronów do centrum zapowiedzi. Tam pracownicy mogą oglądać obraz z różnej perspektywy lub po kliknięciu tylko wybrane tory. W 2005 r. w tę technologię miano wyposażać kolejne dworce. Kamery można jednak wykorzystywać nie tylko do rozpoznawania postoju pociągu. Dla mnie ważne jest również bezpieczeństwo na dworcu, podkreśla menedżer dworca Sabine Rothenberger. W większych miastach dworce odznaczają się określoną liczbą osób odwiedzających. Zastosowanie kamer to ważny instrument zapewniający bezpieczeństwo naszych klientów, za które jesteśmy odpowiedzialni. Dlatego rozważano konkretne zastosowanie technologii MOBOTIX od 2005 r. również w szczególnie newralgicznych punktach. Jeden w trzech punktów przekazywania zapowiedzi na dworcu głównym w Magdeburgu. Partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa Sabine Rothenberger myśli, że we współpracy z władzami miasta, policją i strażą graniczną można by było wyposażyć w kamery MOBOTIX oprócz hali dworca także plac dworcowy, główny przystanek autobusowy i inne punkty krytyczne. Koncepcje bezpieczeństwa, które mają działać, wymagają zawsze również partnerskiej współpracy, wyjaśnia menedżer dworca. Przy tym monitoring video służy w pierwszym rzędzie prewencji lub zapobieganiu zagrożeniom. Lecz dzięki wszechstronnym i komfortowym funkcjom zapisu kamery MOBOTIX idealnie nadają się do wykrywania i śledzenia wykroczeń. A koszty? Oczywiście, zawsze szukamy rozwiązań o optymalnym stosunku ceny do jakości, podkreśla menedżer dworca Sabine Rothenberger. Była to również istotna przyczyna, dlaczego zdecydowaliśmy się na MOBOTIX. A poza tym: na kosztach bezpieczeństwa nie wolno oszczędzać! Technologia MOBOTIX umożliwia bezpośrednią kontrolę wzrokową nad wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi pociągami (oryginalny obraz z kamer).

6 6/76 DB Station&Service AG, dział zarządzania dworcem w Saarbrücken Informacja dociera do pociągu Atrakcyjne i bezpieczne W Niemczech użytkuje się 5800 dworców. Od reformy kolei, przeprowadzonej w 1994 r., za ten zakres działalności Deutsche Bahn odpowiada firma DB Station&Service AG. W celu zapewnienia wysokiej jakości pracy na dworcach stworzono program 3-S. Skrót pochodzi od niemieckich słów: Service, Sicherheit i Sauberkeit serwis, bezpieczeństwo i czystość. Program ma na celu atrakcyjne i bezpieczne towarzyszenie klientowi od dojazdu do dworca, przez pobyt na nim, aż do chwili wsiadania do pociągu. Dział zarządzania dworcem w Saarbrücken stara się o realizowanie tego zorientowanego na klienta programu na 73 dworcach w Kraju Saary. Pomocne informacje we właściwej chwili stanowią część tej koncepcji. Brak kontaktu wzrokowego W celu perfekcyjnego zgrania zapowiedzi przez megafony zapowiadający potrzebuje bezpośredniej kontroli wzrokowej nad zatrzymującym się pociągiem. Do końca marca 2003 r. odpowiednie stanowisko pracy znajdowało się w nastawni, skąd w miarę dobrze można było widzieć tory. Jednak w dniu 1 kwietnia 2003 r. nastawnia w Saarbrücken przestała istnieć. Została ona unieruchomiona, a jej zadania są wykonywane centralnie, z Karlsruhe. Zapowiedzi dokonywane są z pomieszczenia, z którego nie ma kontroli wzrokowej nad torami. W związku z tendencją do centralizowania nastawni taka sytuacja staje się regułą na coraz większej liczbie dworców. Dokładny obraz Mogliśmy przenieść również serwis zapowiedzi dworcowych do Karlsruhe, wyjaśnia kierownik działu zarządzania dworcem w Saarbrücken Hartmut Fries. Lecz również tam kolega nie wiedział, kiedy otwierają się drzwi pociągu. Taka okoliczność utrudnia dokładną zapowiedź. Ponadto nie mielibyśmy już bezpośredniego wpływu na zapowiedź. Kompetentna i niezawodna informacja dla klienta to jednak zdaniem menedżera dworca bardzo ważna sprawa. W związku z tym utworzono stanowisko spikera zapowiedzi regionalnych i zainstalowano dziewięć kamer, dających dokładny obraz ruchu pociągów na 10 torach. Przy 420 pociągach wjeżdżających każdego dnia na dworzec główny w Saarbrücken rozwiązanie to jest bezwzględnie konieczne. Centralne zapowiedzi To jednak nie wszystko, uzupełnia menedżer dworca. W ten sposób za kilka miesięcy będziemy z Saarbrücken przekazywać zapowiedzi na dworcach w St. Ingbert i Homburg nad Saarą.

7 7/76 Obie te miejscowości leżą w odległości ok. 15 i 35 km od stolicy kraju związkowego. Plany poszły nawet o krok dalej: Do 2010 r. chcemy przekazywać zapowiedzi na wszystkich dworcach w Kraju Saary z jednego pomieszczenia kontroli i dzięki temu nie tylko kompetentnie, lecz również wydajnie informować podróżnych, zdradza Hartmut Fries. W projekcie pilotażowym w Saarbrücken kolej stosuje kamery sieciowe MOBOTIX. W ramach rozpoznawania zatrzymania pociąg służą one jedynie do transmisji obrazu, który przez serwer przekazywany jest do monitora w pomieszczeniu, z którego podaje się zapowiedzi. Bezpośredni widok na peron: umożliwia to MOBOTIX. Własny adres IP Każda z dziewięciu kamer jest podłączona za pomocą własnego adresu IP do BKU, wewnętrznej sieci kolei, i jest zabezpieczona hasłem. Obraz z kamer jest dostępny wyłącznie dla spikera zapowiedzi regionalnych. Za pomocą oddzielnego menu można oglądać równocześnie wszystkie perspektywy lub po kliknięciu wybrane tory. Spełnione wszystkie wymogi Za decyzją na korzyść systemu MOBOTIX przemawia zdaniem Uwe Lebecka, przedstawiciela menedżera dworca, wiele powodów: Kamera sieciowa spełnia wszystkie wymogi: m.in. ma kompaktową budowę, jest łatwa w instalacji i dysponuje własnym adresem IP. Ponadto na decyzję znaczny wpływ miał stosunek ceny do jakości. Przyszłościowy program System pracuje od dnia 28 marca 2003 r. Dotychczas nie było z nim żadnych problemów, podsumowuje Hartmut Fries. W aktualnej sytuacji rozwiązanie to jest w pełni wystarczające. Jestem przekonany, że również w przyszłości, przy kolejnych instalacjach, spełni ono całkowicie swoje zadania. Istnieją więc duże szanse, że z uwagi na interes podróżnych projekt pilotażowy stanie się programem kierunkowym do zarządzania dworcami. Dziewięć kamer daje dokładny obraz.

8 8/76 Lotnisko Coventry Airport Lotnisko o wysokim stopniu bezpieczeństwa Od 31 marca 2004 r. Thomsonfly.com, firma córka TUI, korzysta z położonego w sercu środkowej części Anglii lotniska Coventry Airport jako bazy tanich lotów do 17 europejskich miast. Od października 2004 r. korzystają z niego również niemieckie tanie linie lotnicze Hapag-Lloyd Express. Już w ciągu pół roku od uruchomienia przelotów wakacyjnych wystartowało stamtąd ponad pasażerów. Po pierwszym roku było ich razem około Zadania i przepisy Brytyjskie Ministerstwo Transportu uzależniło jednak zezwolenie na ruch na lotniku Coventry Airport od wypełnienia bardzo surowych przepisów bezpieczeństwa. Przepisy te określają m.in. nadzorowanie bardzo wrażliwych części, takich jak strefa bezpieczeństwa i odprawa bagażu, za pomocą kamer, wyjaśnia dyrektor działu obsługi klienta Mike Morton. Dla całkowitej pewności obserwujemy naszych pasażerów od momentu zgłoszenia do odprawy aż do wejścia na pokład samolotu oraz po przylocie. Jedna z 26 kamer MOBOTIX IP na lotnisku w Coventry. Idealne rozwiązanie Jednak w jaki sposób można zrealizować tak szczelny system nadzoru? Pierwotny system video (sześć kamer analogowych z sześcioma rejestratorami) okazał się już całkowicie nieprzydatny do wypełnienia tego zadania. Analogowa technika video jest zbyt droga i niewygodna, a jakość obrazu niedostateczna. To dość powodów, by rozejrzeć się za lepszym rozwiązaniem, wyjaśnia Mike Morton. Odpowiednia kwerenda skierowała nas m.in. do firmy MOBOTIX. Wkrótce okazało się, że cyfrowe kamery sieciowe z Kaiserslautern są idealnym rozwiązaniem dla lotniska Coventry Airport. Kamery dysponują pamięcią pośrednią i w przypadku awarii serwera mogą tam buforować sekwencje video, wyjaśnia szef ochrony Dilip Mistry. W razie problemów z siecią można łatwo skorzystać z pamięci kamery. Gdy serwer jest ponownie dostępny, kamera przesyła do niego aktualizację. Okablowanie przemawiało również za MOBOTIX, ponieważ nie są wymagane żadne dodatkowe przewody prądu, a energia elektryczna jest doprowadzana przez przewód do przesyłu danych. Ponadto kamery MOBOTIX są stabilne i odporne, można je bez problemu instalować i aktualizować, dodaje szef ochrony. Wyraźny obraz Przy tak licznych zaletach nie dziwi, że na stosunkowo małym lotnisku Coventry Airport stosowanych jest 26 kamer MOBOTIX IP, skierowanych na każdy newralgiczny punkt. Wśród nich jest siedem kamer o rozdzielczości megapikselowej, które dzięki funkcji powiększenia dają wyraźny obraz na dużą odległość np. z parkingu, punktów odpraw i z hali odlotów.

9 9/76 Wszystko na oku Funkcja MOBOTIX Multiview: obraz ze wszystkich kamer jest stale obserwowany w pomieszczeniu kontroli za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ważną rolę odgrywa również funkcja zapisu w kamerach, dzięki której w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń jest szybko dostępny odpowiedni obraz. Zgodnie z prawem sekwencje video są archiwizowane przez 30 dni. Jednak marnotrawstwem miejsca na dyskach twardych byłoby ciągłe zachowywanie wszystkich danych z 26 kamer przez 30 dni. Z tego względu zapis w kamerach jest prowadzony tylko wtedy, gdy kamery stwierdzają ruch w dokładnie zdefiniowanym polu. To tzw. sterowanie zdarzeniowe jest dodatkowo szczególnie administrowane, by oszczędzać pamięć. Kamera przy punkcie odpraw rejestruje np. obraz co 90 sekund. Wystarcza to w zupełności, ponieważ pasażer przeciętnie przebywa w tym miejscu około 2 minut. W ten sposób można uzyskać ostre zdjęcie każdego pasażera. Dzięki temu układowi i sterowaniu na lotnisku Coventry Airport stworzono system monitoringu, który niczego nie przeoczy. W interesie bezpieczeństwa lotu każdy pasażer w trakcie swojego pobytu na lotnisku zostaje zarejestrowany optycznie we wszystkich ważnych punktach. Wzorcowe bezpieczeństwo To rozwiązanie zrobiło wrażenie nawet w Ministerstwie Transportu, wyjaśnia Mike Morton. Oczywisty skutek: system nadzorowania za pomocą kamer stał się wzorcem dla innych projektów z zakresu bezpieczeństwa. Lotnisko Heathrow w Londynie planuje właśnie nowy terminal. Niedawno był u nas ich pracownik i oglądał nasze kamery IP, mówi z dumą Mike Morton. Firma kolejowa Central Trains oraz British Telecom również interesują się naszym systemem monitoringu. Pojawia się jeszcze pytanie, czy Mike Morton i jego pracownicy są zadowoleni z rozwiązania firmy MOBOTIX. More than satisfied więcej niż zadowoleni, podkreśla dyrektor działu obsługi klienta. Każdy obraz z kamery jest stale nadzorowany za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej.

10 10/76 Lübecker Hafen-Gesellschaft mbh Lubeka bezpieczny port Dzięki udziałowi w rynku wynoszącym 40% Lubeka jest zdecydowanie największym niemieckim portem bałtyckim. W ubiegłym roku przeładowano tam łącznie 25,4 mln ton towarów. Niezwykła gęstość ruchu, o czym świadczy 150 rejsów tygodniowo do 24 portów partnerskich, przyczynia się do sukcesu portu w równym stopniu co komunikacja w trybie roll-on-roll-off i świetne połączenia z lądem. Prowadzony przez spółkę LHG publiczny port składa się z czterech części o łącznej powierzchni 120 ha i 15 nabrzeży dla statków. Po tym terenie kursuje rocznie ciągników i ciężarówek oraz około 1800 pociągów towarowych. Dodatkowo przeładowuje się tam niemal jednostek kontenerowych (TEU). Kontrola ciągników Bezpieczeństwo odgrywa zasadniczą rolę przy odprawie pojazdów. Za pomocą tzw. systemu kontroli ciągników, modułu zintegrowanego systemu portu i logistyki (IHS) spółki LHG (www.portit.de), np. ciągniki i ciężarówki przyjeżdżające i odjeżdżające spod bram są mierzone w trakcie przejazdu przez portal i rejestrowane ze wszystkich stron za pomocą kamer cyfrowych. W ten sposób można dokładnie ustalić, czy już w chwili wjazdu do portu pojazd nie miał uszkodzeń. Dzięki temu zapobiega się również prawie całkowicie kradzieżom ciągników. W chwili uruchomienia pierwotnego systemu na nabrzeżu skandynawskim wystąpił jednak problem, mówi Thomas Kapscha, który jako pracownik działu IT firmy Lübecker Hafen-Gesellschaft uczestniczył w projekcie LHG Scan-Portal. W zimie słońce było tak nisko, że zastosowane kamery odmawiały posłuszeństwa i na obrazie nie można było niczego rozpoznać. Musieliśmy zmieniać pozycję kamer. Lecz w nowej pozycji nie można było odczytać numerów na tablicach rejestracyjnych. Dlatego potrzebowaliśmy dodatkowych kamer, z których pomocą udało nam się rozwiązać problem. Bez problemu przy oświetleniu konturowym Decydująca wskazówka przyszła od usługodawcy z branży IT, firmy Conect Kommunikationssysteme GmbH (www.conect-online.de), która zaprezentowała technologię kamer MOBOTIX osobom odpowiedzialnym ze spółki LHG. System został następnie dokładnie przetestowany i wnikliwie porównany z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Wreszcie okazało się, mówi Thomas Kapscha, że kamera IP firmy

11 Lübecker Hafen-Gesellschaft mbh 11/76 MOBOTIX najlepiej nadaje się do naszych celów. System można w prosty sposób zintegrować z już istniejącą siecią oraz oprogramowaniem portalu skanowania. Ponadto kamera ma bardzo korzystny stosunek ceny do jakości i doskonale radzi sobie ze światłem konturowym. Mniejszy nakład pracy Po udanym uruchomieniu kamer na portalach skanowania było jasne, że technologia MOBOTIX jest idealnym rozwiązaniem również dla bardziej intensywnego monitoringu w związku z certyfikacją ISPS. Kod International Ship and Port Facility Security (ISPS) obejmuje bowiem dużą liczbę wiążących na całym świecie środków do poprawy bezpieczeństwa w portach. Dodatkowo krok po kroku wymieniane będą już istniejące systemy analogowe na kamery IP. Przy tym rozwiązanie jest stosowane w pierwszym rzędzie do kontroli dostępu i wjazdu. Przy terminalu Schlutup, gdzie nie ma portalu skanowania, trzy kamery rejestrują wjeżdżające i wyjeżdżające ciężarówki i ciągniki, tak by było widać przód i tył pojazdu oraz kierowcę. Jest to konieczne, ponieważ ciągniki mają różne oznaczenia, trzeba zaś dokładnie wiedzieć, kto przebywa na terenie portu. W tym przypadku szczególnie pomocna jest możliwość sterowania kamerami nie tylko przy użyciu zintegrowanego sensora video, lecz również różnych sygnałów, wyjaśnia Thomas Kapscha. Kamera z przodu jest aktywowana za pomocą systemu kontroli dostępu: zapis rozpoczyna się automatycznie po otwarciu szlabanu. Kamera z tyłu zaczyna działać, gdy ciężarówka opuszcza pętlę indukcyjną. Natomiast sam kierowca zostaje sfotografowany po komunikacie sieciowym z kamery z przodu. W porównaniu z innymi systemami IP zaoszczędza się w ten sposób znaczne nakłady związane z okablowaniem i instalacją. Planowanych jest 40 kolejnych kamer Aktualnie LHG stosuje 25 kamer MOBOTIX. Korzystna jest nie tylko dokumentacja możliwych uszkodzeń ciągników i ciężarówek. Dzięki temu systemowi można było już zapobiec wykroczeniom, takim jak kradzież paliwa, nieuprawnione wejścia i niszczenie mienia. Spółka LHG jest tak bardzo zadowolona z systemu, że planuje instalację kolejnych 40 urządzeń tego typu. W tych portalach skanowania ciężarówki i ciągniki są obserwowane ze wszystkich stron za pomocą kamer cyfrowych. Technologia MOBOTIX jest wykorzystywana zarówno w portalach skanowania (zdjęcie po lewej), jak i do kontroli dostępu i wjazdu (zdjęcie pośrodku i po prawej).

12 12/76 TWK Verkehrs-AG, Kaiserslautern Najnowocześniejsze kamery do optymalnej komunikacji Bliskość do obywateli to w Kaiserslautern priorytet. Widać to wyraźnie na przykładzie sieci komunikacji publicznej: 13 linii autobusowych i sześć linii nocnych oraz około 450 przystanków na terenie miasta zapewnia, że mieszkańców tej metropolii Palatynatu może wygodnie dotrzeć z punktu A do punktu B. Nie dziwi też fakt, że rocznie z oferty TWK Verkehrs-AG korzysta około 13 mln pasażerów. Firma Verkehrs-AG to część Technische Werke Kaiserslautern GmbH (TWK), nowoczesnego przedsiębiorstwa usługowego, zapewniającego miastu energię elektryczną, ogrzewanie, wodę i komunikację publiczną. Dobra komunikacja Sieć komunikacji w Kaiserslautern ma kształt gwiazdy. Wszystkie linie autobusowe zaczynają się i kończą w centrum miasta, na przystankach Rathaus (ratusz) i Schillerplatz (plac Schillera; zdjęcia po prawej u góry i pośrodku), nieznacznie od siebie oddalonych. Te główne przystanki są też najważniejszymi punktami przesiadkowymi. W punkcie kierowania firmy TWK Verkehrs-AG dyspozytorzy odpowiadają nie tylko za kursowanie zgodne z rozkładami jazdy, lecz również za to, by każdy pasażer mógł znaleźć odpowiednie połączenie. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dyspozytor ma wgląd w sytuację na miejscu, wyjaśnia Boris Flesch, kierownik działu firmy TWK Verkehrs-AG. W związku z tym na dachach autobusów umieszczono numery, dzięki czemu pojazdy mogą być identyfikowane z kamer umieszczonych na latarniach (środkowe i dolne zdjęcie po lewej stronie). W ten sposób dyspozytor w każdej chwili widzi obraz z terenu i może np. poprosić przez radio kierowcę danego autobusu, by jeszcze zaczekał z odjazdem, ponieważ inny autobus ma opóźnienie. Nowy system Pierwotnie zadanie to było wykonywane za pomocą kamer analogowych. Jednak ta technologia nie była optymalna, przypomina sobie kierownik działu. Częste były awarie w związku z problemami z przewodami. Obciążenie danymi było zbyt duże, częstotliwość obrazu zbyt niska, jakość nie była wystarczająca i musieliśmy sobie dawać radę z zakłóceniami, które oczywiście miały niekorzystny wpływ na pracę dyspozytora. Doskonały przegląd: oryginalne zdjęcia z kamer MOBOTIX Nic dziwnego, że zaczęto myśleć o wymianie systemu kamer. Doprowadziło to do zainstalowania na głównych przystankach pięciu kamer MOBOTIX. Oględziny przedsiębiorstwa w Kaiserslautern wykazały mianowicie, że kamery dzięki swoim cechom technicznym, możliwości wszechstronnego zastosowania i komfortowi używania są idealnym rozwiązaniem problemów firmy Verkehrs-AG.

13 TWK Verkehrs-AG, Kaiserslautern 13/76 Wymiana sprzętu bez problemów Wymiana sprzętu przebiegała bez problemów, mówi Thorsten Moßmann, odpowiedzialny za realizację projektu ze strony firmy K-net Telekommunikation GmbH. Knet to w 70% firma córka przedsiębiorstwa Technische Werke Kaiserslautern i m.in. komunalny usługodawca sieciowy. Już istniejące przewody miedziane można było wykorzystać do transmisji sieciowej, wyjaśnia Moßmann. Musieliśmy jedynie zdjąć stare kamery i przetworniki analogowo-cyfrowe oraz podłączyć nowe kamery. Sygnały obrazu docierają do centralnego przełącznika i są przekazywane przez komunalną sieć Ethernet do punktu kierowania przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Tam znajduje się także serwer plików, na którym są zachowywane nagrania. Bezpieczeństwo dla 11 przyjaciół Dwie kolejne kamery monitorują pomnik 11 przyjaciół na stadionie Fritza Waltera (prawe zdjęcie na dole) oraz inne rzeźby przed centralą TWK, co ma na celu zapobieganie aktom wandalizmu lub wyjaśnianie przypadków takich wykroczeń. W tych kamerach również wykorzystywane jest sterowanie zdarzeniowe oraz odpowiednie funkcje zapisu w zakresie technologii MOBOTIX. Zasadniczo kamery nie służą do monitoringu ludzi, a jedynie do ochrony obiektów, wyjaśnia Boris Flesch. Po ponad 12 miesiącach stosowania oczywiście pojawia się pytanie, czy system się sprawdził. Dzięki kamerom MOBOTIX pracownicy w punkcie kierowania mają bardzo dobry, a przede wszystkim niezawodny wgląd w sytuację na obu głównych przystankach, odpowiada kierownik działu. W ten sposób możemy bardziej wydajnie sterować ruchem autobusów i dbać o prawidłowy przebieg tego procesu. Zatem dzięki kamerom osiągnęliśmy to, co chcieliśmy osiągnąć. Inne zastosowania Sukces instalacji i prosta obsługa rozwiązania przyczyniły się do tego, że w firmie TWK Verkehrs-AG już myśli się o innych zastosowaniach. Na placu Schillera potrzebujemy jeszcze dodatkowej kamery, mówi Boris Flesch. Myślę również o wykorzystaniu tej technologii do monitorowania terenu zakładu.

14 14/76 Monitorowanie ruchu w Kaiserslautern w czasie piłkarskich Mistrzostw Świata Optymalne zgranie monitorowania ruchu Piłka wraca do domu mieszkańcy Palatynatu nie mają wątpliwości, gdzie jest ojczyzna piłki nożnej: w Kaiserslautern. Nie dziwi więc, że w tym liczącym mieszkańców mieście zastosowano najnowocześniejszą technikę, by piłka w czasie mistrzostw była tu na pierwszym miejscu. Przedsiębiorstwo komunalne WVE GmbH (www.wve-kl.de) zainstalowało np. na terenie całego miasta, przy wyjazdach na autostradę i wielkich parkingach kompleksowy system monitoringu ruchu. Na piłkarskie MŚ należało bowiem skanalizować ciągi komunikacyjne w taki sposób, by nikt nie trafił w niewłaściwe miejsce. Rozwiązanie najbardziej korzystne pod względem ceny Główną część systemu stanowi 57 kamer sieciowych MOBOTIX. Koszt wszystkich urządzeń łącznie z wszystkimi kamerami, stanowiskiem kierowania i instalacją wynosi około euro. Pośród 12 miast goszczących Mistrzostwa Świata Kaiserslautern dysponuje najlepszym rozwiązaniem z zakresu monitoringu ruchu. Impreza, na którą patrzy cały świat tutaj musi działać każdy szczegół. Czy dlatego zdecydowano się na kamery MOBOTIX? Niezawodność była z pewnością istotnym powodem, potwierdza Michael Theis, który jako kierownik projektu WVE wspólnie z elektrykiem Dieterem Burkeyem i technikiem Ralfem Kattlerem był odpowiedzialny za wybór, wyposażenie, funkcjonalność i montaż kamer. Kamery dają ponadto bardzo dobry obraz, działają w sieci i mają dobry stosunek ceny do jakości. Niezależnie od tego stosowaliśmy ten wyrób w innych projektach i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Ponadto firma MOBOTIX, jako przedsiębiorstwo pochodzące z Kaiserslautern, chciała też zrobić coś dla swojego miasta i wyszła nam naprzeciw, jeśli idzie o warunki cenowe. Kamera MOBOTIX z Mobile Connect Box (otwarty w trakcie instalacji) do transmisji UMTS. Transmisja UMTS Aby uniknąć kosztów pracochłonnego układania przewodów i wykopów, do transmisji sygnału wybrano rozwiązanie przenośne: wszystkie kamery MOBOTIX połączono z centralą za pomocą Mobile Connect Cards firmy Vodafone i Mobile Connect Boxes rozwiązania firmy konzeptpark GmbH. Dane były więc przesyłane przez UMTS. Każda z kamer co 30 sekund przesyłała obraz w rozdzielczości 640 x 480, dla którego pasmo UMTS jest wystarczające. Aby zaoszczędzić na kosztach transmisji, wybrano niską częstotliwość obrazu. Umożliwia ona jednak niezawodną ocenę ruchu. W razie potrzeby obraz mógłby być przesyłany również co 10 sekund.

Spis treści 2/2009. Ludwinów inteligentny budynek u stóp Wawelu. Kamery megapikselowe z Pelco. Gaszenie gazem obojętnym

Spis treści 2/2009. Ludwinów inteligentny budynek u stóp Wawelu. Kamery megapikselowe z Pelco. Gaszenie gazem obojętnym Spis treści 2/2009 Wydarzenia, Informacje...6 Porady Nocne oświetlanie obiektów monitorowanych przez systemy telewizji dozorowej Andrzej Walczyk... 22 Publicystyka Metodyka SABSA biznesowe ujęcie kwestii

Bardziej szczegółowo

News for Factory Automation

News for Factory Automation Wykorzystanie inteligentnych rozwiązań Centrum rozwiązań fotoelektrycznych w Berlinie stwarza nowe możliwości w zakresie technologii oraz obszarów zastosowań. News for Factory Automation 2/2014 Od koncepcji

Bardziej szczegółowo

THINK! CEO TALK ROZMOWA Z ANNĄ SIEŃKO O PIĘCIU INNOWACJACH, KTÓRE ZREWOLUCJONIZUJĄ ŚWIAT

THINK! CEO TALK ROZMOWA Z ANNĄ SIEŃKO O PIĘCIU INNOWACJACH, KTÓRE ZREWOLUCJONIZUJĄ ŚWIAT THINK! MAGAZYN DLA KLIENTÓW IBM POLSKA 2/2010 CEO TALK ROZMOWA Z ANNĄ SIEŃKO O PIĘCIU INNOWACJACH, KTÓRE ZREWOLUCJONIZUJĄ ŚWIAT IBM GLOBAL CFO STUDY 2010 DYREKTOR FINANSOWY KONTROLER CZY STRATEG? THINK!

Bardziej szczegółowo

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KONKURS Konkurs LIDER ITS to wspólna inicjatywa ITS POLSKA oraz wydawnictwa Przegląd ITS, której celem jest

Bardziej szczegółowo

Competence in Video Security. Katalog 2 011

Competence in Video Security. Katalog 2 011 Competence in Video Security compe ence Katalog 2 011 GEUTEBRÜCK Katalog 2011 PRZYSZŁOŚĆ BUDOWANA JEST NA PRZESZŁOŚCI* Praktycznie codziennie rynek zalewany jest nowymi produktami. Nasz nowy katalog zawiera

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne, wydajne maszyny

Bezpieczne, wydajne maszyny No.18 PL Bezpieczne, wydajne maszyny Technology & Trends 04. Zintegrowane bezpieczne sterowanie ruchem 12. Funkcja rozpoznawania twarzy współgra z interfejsem HMI 16. Szybka i bezpieczna rejestracja danych

Bardziej szczegółowo

20 Trendy. HP potrzebuje partnerów do promocji chmury. 24 Najpotężniejszy superkomputer w Polsce

20 Trendy. HP potrzebuje partnerów do promocji chmury. 24 Najpotężniejszy superkomputer w Polsce W Y Z W A N I A 20 Trendy HP potrzebuje partnerów do promocji chmury 24 Najpotężniejszy superkomputer w Polsce Prometeusz - nie tylko superszybki i mocny, ale i superbezpieczny 32 HP OneView Zintegrowane

Bardziej szczegółowo

Najlepsze zasady ochrony danych i ciągłości biznesowej w mobilnym świecie Przewodnik dla małych i średnich firm

Najlepsze zasady ochrony danych i ciągłości biznesowej w mobilnym świecie Przewodnik dla małych i średnich firm Biała księga Najlepsze zasady ochrony danych i ciągłości biznesowej w mobilnym świecie Przewodnik dla małych i średnich firm Autorzy: Colm Keegan, starszy analityk; Dan Conde, analityk; Leah Matuson, analityk

Bardziej szczegółowo

Unified Communications

Unified Communications Unified Communications 1 Spis treści Komunikaty zintegrowane Robert Jesionek Polski rynek otwarty na rozwiązania zunifikowanej komunikacji Barbara Mejssner Na czym polega koncepcja Unified Communications?

Bardziej szczegółowo

Całkowity efekt ekonomiczny (Total Economic Impact ) programu Microsoft Exchange 2010 Kierownik projektu: Amit Diddee

Całkowity efekt ekonomiczny (Total Economic Impact ) programu Microsoft Exchange 2010 Kierownik projektu: Amit Diddee Przygotowano dla Microsoft Corporation Listopad 2009 Całkowity efekt ekonomiczny (Total Economic Impact ) programu Microsoft Exchange 2010 Kierownik projektu: Amit Diddee SPIS TREŚCI Streszczenie dla kierownictwa...

Bardziej szczegółowo

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej.

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które

Bardziej szczegółowo

Microsoft Public Cloud

Microsoft Public Cloud 1. Prelegenci Dominik Wojciechowski, eopen; Adrian Przygoda, eopen. Waldemar Skrzypiec, w firmie Microsoft jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne. Dominik Wojciechowski oraz Adrian Przygoda z firmy

Bardziej szczegółowo

Przemysł zintegrowany orkiestracja usług

Przemysł zintegrowany orkiestracja usług Newsletter techniczny HARTING Artykuł gościnny: Prof. dr Jay Lee Industry 4.0 Fabryka w środowisku dużej ilości danych Artykuł wiodący: Claus Hilger Orkiestracja usług Artykuł gościnny: Prof. dr, dr h.c.

Bardziej szczegółowo

4/2014 WWW.SYSTEMYALARMOWE.COM.PL. partnerzy wydania: partnerzy wydania:

4/2014 WWW.SYSTEMYALARMOWE.COM.PL. partnerzy wydania: partnerzy wydania: 4/2014 WWW.SYSTEMYALARMOWE.COM.PL wydanie specjalne 3 Spis treści 3 8 12 14 16 18 20 22 23 Rybim okiem. Kamery panoramiczne 360 Jan T. Grusznic W opinii rynku Panoramiczna seria AXIS M30 Axis Communications

Bardziej szczegółowo

Udany start NEWSLETTER 02.2013. Akademia FEGIME. Od redakcji

Udany start NEWSLETTER 02.2013. Akademia FEGIME. Od redakcji NEWSLETTER 02.2013 Od redakcji Na wstępie pragnę podziękować byłemu prezesowi FEGIME, naszemu przyjacielowi Bjørnowi Amundsenowi za jego mądrość, zaangażowanie i niezwykle wartościową pracę. Trudny okres

Bardziej szczegółowo

direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2013

direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2013 direct budownictwo aplikacje rozwiązania wyroby 1/2013 własne rozwiązania na własnym podwórku / 20 The Squaire leżący wieżowiec / 12 więcej dali w sieci / 8 Wykonawstwo z certyfikatem WAGO / 11 TREŚCI

Bardziej szczegółowo

MÓWIĄCY MAGAZYN. Jak użycie komunikacji głosowej przynosi lepsze wyniki w dystrybucji produktów

MÓWIĄCY MAGAZYN. Jak użycie komunikacji głosowej przynosi lepsze wyniki w dystrybucji produktów MÓWIĄCY MAGAZYN Książka elektroniczna autorstwa Rogera Byforda i Davida Maloneya Jak użycie komunikacji głosowej przynosi lepsze wyniki w dystrybucji produktów wyjaśniliśmy, jak komunikacja głosowa wpływa

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Dodatek promocyjny

RAPORT. Dodatek promocyjny RAPORT Dodatek promocyjny Dodatek promocyjny RAPORT PARTNER RAPORTU: Wspomagane zarządzanie Systemy ERP ułatwiają pracę zarządom i menedżerom liniowym, pośrednio obniżając koszty działalności przedsiębiorstw.

Bardziej szczegółowo

Inteligentna analiza obrazu IVS - Przyszłość monitoringu. s. 8-19. emagazyn AirLive - Numer 02 2014. Produkty AirLive współpracują z: s.2 s.

Inteligentna analiza obrazu IVS - Przyszłość monitoringu. s. 8-19. emagazyn AirLive - Numer 02 2014. Produkty AirLive współpracują z: s.2 s. emagazyn AirLive - Numer 02 2014 Inteligentna analiza obrazu IVS - Przyszłość monitoringu s. 8-19 Monitoring hotelu CoreNVR - s. 20 AirLive Central Nowe produkty - s. 6-7 PoE+ Device Guard - s. 19 N.TOP

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania. dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ułatwiamy średniemu biznesowi wykorzystać swój potencjał IBM 2013. Rozwiązania.

Rozwiązania. dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ułatwiamy średniemu biznesowi wykorzystać swój potencjał IBM 2013. Rozwiązania. IBM 2013 Rozwiązania Usługi Sprzęt i Oprogramowanie Rozwiązania dla małych i średnich przedsiębiorstw Ułatwiamy średniemu biznesowi wykorzystać swój potencjał Spis treści Analiza biznesu... 4 Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

BIZNES FIRMA NOWOCZESNA. Bezpieczna poczta. Urządzenia mobilne Tendencje panujące na rynku s. 18. Media społecznościowe

BIZNES FIRMA NOWOCZESNA. Bezpieczna poczta. Urządzenia mobilne Tendencje panujące na rynku s. 18. Media społecznościowe BIZNES benchmark magazyn #7 / 06 / 2014 Wykorzystanie technologii GPS w firmach s. 25 Bezpieczna poczta Czego nie trzymać w swojej skrzynce s. 6 Urządzenia mobilne Tendencje panujące na rynku s. 18 Media

Bardziej szczegółowo

LCN. Spis treści. Wprowadzenie Przykłady zastosowań. Dlaczego LCN? Referencje. Podstawy. Przegląd produktów. LCN w przeglądzie

LCN. Spis treści. Wprowadzenie Przykłady zastosowań. Dlaczego LCN? Referencje. Podstawy. Przegląd produktów. LCN w przeglądzie Wprowadzenie Przykłady zastosowań Dlaczego LCN? Referencje Podstawy Przegląd produktów LCN w przeglądzie Spis treści LCN LCN - Perfekcyjne sterowanie budynkiem. 4 Technika stosowana w budynkach, a LCN

Bardziej szczegółowo

Siemens dla przemysłu

Siemens dla przemysłu Siemens dla przemysłu Nr 1 (2) 2015 Industry 4.0 Cyfrowa fabryka Symulator zamiast kosztownych szkoleń Wywiad z Dariuszem Germankiem z DF Automotive Siemens Szanowni Państwo! Koncepcja Industry 4.0 wprowadza

Bardziej szczegółowo

wyścigu. Na swoją kolej czekają dziś wdrożenia systemów scalających niewspółpracujące

wyścigu. Na swoją kolej czekają dziś wdrożenia systemów scalających niewspółpracujące Wstęp IT na trudne czasy Czy kryzys wstrząśnie branżą IT? Nic na to nie wskazuje. Co więcej, dzięki kryzysowi wielu szefów działów IT może rozważyć odrzucane wcześniej możliwości. Branża IT nie ukrywa,

Bardziej szczegółowo

dzisiaj Najważniejsze nowatorskie rozwiązania ABB na rok 2014 14

dzisiaj Najważniejsze nowatorskie rozwiązania ABB na rok 2014 14 dzisiaj 1 14 Magazyn dla klientów ABB w Polsce Najważniejsze nowatorskie rozwiązania ABB na rok 2014 14 Wystartowała kolejna fabryka ABB w Polsce 4 Efektywnie i cicho. Transformatory dla PSE 9 Podgrzewanie

Bardziej szczegółowo

Bądź sprytny, bądź szczęśliwy

Bądź sprytny, bądź szczęśliwy 20 HARTING s Technology Newsletter Bądź sprytny, bądź szczęśliwy Wydajne sieci Gościnny wkład prof. dr inż. Armina Schnettlera Infrastruktury energetyczne przyszłości jutrzejsze sieci będą inteligentne

Bardziej szczegółowo

tec News25 Integrated Industry Jak produkty będą sterować produkcją w przyszłości. Robert Harting "To sprawa umysłu"

tec News25 Integrated Industry Jak produkty będą sterować produkcją w przyszłości. Robert Harting To sprawa umysłu tec News25 HARTING's Technology Newsletter Artykuł gościnny: Prof. Dr. Nils Aschenbruck Bezpieczeństwo i ochrona w Industry 4.0 Wywiad: Robert Harting "To sprawa umysłu" Artykuł gościnny: Stefan Hoppe

Bardziej szczegółowo

dzisiaj Magazyny energii istotny element sieci energetycznych 12

dzisiaj Magazyny energii istotny element sieci energetycznych 12 dzisiaj 3 13 Magazyn dla klientów ABB w Polsce Magazyny energii istotny element sieci energetycznych 12 Duże zamówienie na trudny rynek 6 76 pociągów Stadlera z urządzeniami trakcyjnymi ABB 10 Robotyzacja

Bardziej szczegółowo

direct przemysł aplikacje rozwiązania wyroby 1/2014 wago na kolejowym szlaku / 4

direct przemysł aplikacje rozwiązania wyroby 1/2014 wago na kolejowym szlaku / 4 direct przemysł aplikacje rozwiązania wyroby 1/2014 SYSTEM KLASY MES WSPIERA PRODUKCJĘ W WAGO / 22 STACJE ENERGETYCZNE POD KONTROLĄ Wago / 9 wago na kolejowym szlaku / 4 KOPALNIA POD SPECJALNYM NADZOREM

Bardziej szczegółowo

Spis treści 1/2009. Easy Rider. Kamery AutoDome i oświetlenie podczerwienią. Profesjonalizm w zarządzaniu bezpieczeństwem fi rmy

Spis treści 1/2009. Easy Rider. Kamery AutoDome i oświetlenie podczerwienią. Profesjonalizm w zarządzaniu bezpieczeństwem fi rmy Spis treści 1/2009 Wydarzenia, Informacje...4 Porady Easy Rider Bartłomiej Dryja... 23 Problemy wynikające z integracji systemów DSO z instalacjami SAP Leszek Demidowicz, Ambient-System... 26 Telewizja

Bardziej szczegółowo