Materiały szkoleniowe I Seminarium w Projekcie Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Materiały szkoleniowe I Seminarium w Projekcie Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych"

Transkrypt

1 Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - najlepsza inwestycja Materiały szkoleniowe I Seminarium w Projekcie Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych Termin: 17 września 2010 r. Miejsce: ul. Flory 2, Rezydencja Belweder - Klonowa Kancelarii Prezydenta RP Warszawa KOMERCJALIZACJA NAUK INNOWACYJNYCH Biuro projektu: Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn Tel/fax (89)

2 Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - najlepsza inwestycja Seminarium zorganizowane w ramach projektu Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki , priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym. Projekt Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych realizowany jest na podstawie umowy UDA-POKL /10 podpisanej pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Fundacją na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego Na Wiedzy Nowe Media. Udział w seminarium jest bezpłatny. Materiały szkoleniowe dystrybuowane są bezpłatnie. Niniejsze materiały powstały dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. KOMERCJALIZACJA NAUK INNOWACYJNYCH Biuro projektu: Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn Tel/fax (89)

3 Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - najlepsza inwestycja Specjalistyczne 10 dniowe szkolenia w projekcie Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych W związku z realizacją projektu Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych ogłaszamy nabór uczestników chcących podnieść swoje kwalifikacje w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz komercjalizacją rezultatów prac badawczych. Szkolenia adresowane są do pracowników jednostek naukowych oraz pracowników podmiotów działających na rzecz nauki z wyłączeniem przedsiębiorstw, aktywnych zawodowo i zatrudnionych. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów z nim związanych. W ramach projektu zapewniamy profesjonalną kadrę szkoleniową, noclegi, pełne wyżywienie, materiały szkoleniowe oraz zwrot kosztów dojazdu. Projekt przewiduje realizację programu szkoleniowego dla uczestników z obszaru całej Polski. Na realizację programu szkoleniowego składać się będą cyklicznie odbywające się zjazdy, które odbędą się w 4 edycjach po 40 uczestników. Każda grupa odbędzie 2 zjazdy. Przez 5 kolejnych dni w ramach jednego zjazdu, grupa doświadczonych i znanych na całym świecie ekspertów zewnętrznych przeprowadzi liczne warsztaty o tematyce związanej z komercjalizacją badań naukowych, m.in. zasady i techniki komercjalizacji prac badawczych, transfer technologii do biznesu, poznanie podstawowych technik PR i marketing-mix, zapoznanie z koncepcją Business Angels, Rynkiem New Connect, funduszami Venture Capitals i Private Equity oraz wiele innych (łącznie 74 godziny szkoleniowe na osobę). Każdy uczestnik, który ukończy szkolenie i pozytywnie przejdzie test wiedzy otrzyma stosowne zaświadczenie (na druku MEN) o uzyskaniu nowej lub uzupełnieniu wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi. Wierzymy, iż nasze doświadczenie w tworzeniu pomostów pomiędzy nauką i biznesem i wiedza którą przekażemy pozwoli Państwu na komercjalizację własnych wynalazków i wyników prac badawczych i zaistnienie naukowców w obszarze biznesu z korzyściami dla obu stron. Ilość miejsc jest ściśle ograniczona! Osoby chętne prosimy o pilny kontakt ze specjalistą do spraw promocji projektu: Maciejem Kubisty, poprzez stronę internetową telefon (89) lub oraz adres KOMERCJALIZACJA NAUK INNOWACYJNYCH Biuro projektu: Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn Tel/fax (89)

4 II Seminarium Informacyjne w projekcie Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych 3 grudnia 2010 r. Miejsce seminarium: Hotel Wileński, ul. Knosały 5, Olsztyn Godziny Zakres tematyczny Trener/osoby odpowiedzialne 10:00-10:15 Przywitanie uczestników Personel projektu 10:15-11:15 Praktyczne aspekty procesu inwestycyjnego Tomasz Grzybowski 11:15-11:20 Przerwa kawowa 11:20-12:20 Zapoznanie z koncepcją Business Angels oraz Inkubatorów Innowacyjności. Narzędzia pozwalające na zwiększenie jakości współpracy sektora B+R z przedsiębiorstwami Jacek Błoński 12:20-12:30 Przerwa kawowa 12:30-13:30 Marketing Due Diligence, czyli analiza potencjału i zagrożeń rynkowych w odniesieniu do projektów naukowych Maciej Strzębicki 13:30-14:15 Obiad w formie ciepłego bufetu 14:15-15:15 Prawne aspekty przedsiębiorczości akademickiej oraz formy jej wpierania na przykładzie Lubelskiego Parku Naukowo- Technologicznego Marcin Żuraw 15:15-16:15 Dyskusja Panelowa 16:15-17:00 Rozmowy w kuluarach, bufet kawowy

5 INFORMACJE O PRELEGENTACH TOMASZ GRZYBOWSKI Dyrektor ds. Rynków Kapitałowych i Relacji Inwestorskich Science2Business. Absolwent Wydziału Turystyki AWF w Poznaniu, Francuskiego Instytutu Zarządzania w Warszawie oraz Duke University - Fuqua School of Business w USA. Kompetencje i doświadczenia z zakresu inwestycji kapitałowych zbierał organizując kursy dla maklerów papierów wartościowych oraz uczestnicząc w licznych szkoleniach i seminariach poświęconych rynkowi fuzji i przejęd. Aktywnym uczestnikiem rynku kapitałowego stał się w 2004 r. W kolejnych latach rozpoczął własne inwestycje koncentrując się na sektorze ICT technologie teleinformatyczne i mobilne. Posiada również bogate doświadczenie w branży marketingowej, w której działa od 1994 r. Jest członkiem kilku rad nadzorczych oraz Lewiatan Business Angels. Współzarządza prywatną spółką inwestycyjną. JACEK BŁOOSKI Wiceprezydent European Business Angels Network (EBAN). Prezes Lewiatan Business Angels, jako pierwszy Polak i przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej został wybrany wiceprezydentem Zarządu European Business Angels Network (EBAN) europejskiej organizacji Aniołów Biznesu. Do zadao Jacka Błooskiego należy wdrażanie strategii EBAN, która w głównej mierze koncentruje się na rozprzestrzenieniu idei Aniołów Biznesu i pozyskiwaniu nowych partnerów, szczególnie w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest on także odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy Venture Capitals i Early Stage Fund. O EBAN The European Business Angel Network (EBAN) powstała w 1999 roku we współpracy z Komisją Europejską. Jest to organizacja non-profit typu think tank, która pracuje na rzecz odpowiedniego kształtu polityki Komisji Europejskiej wobec interesów sieci aniołów biznesu. Prowadzi także badania kierunków rozwoju i trendów na rynku.

6 MACIEJ STRZĘBICKI Współzałożyciel firmy Tomorrow, ekspert inkubatora Science2Business i Lewiatan Business Angels. Posiada bogate doświadczenie z zakresu marketingu, brandingu i wsparcia biznesu, które zdobywał m.in. w dziale strategii w jednej z największych międzynarodowych agencji marketingowych. Planował działania marketingowe dla największych międzynarodowych podmiotów z sektora FMCG, finansów, oraz IT. W roku 2005 założył firmę doradczą specjalizującą się w brand consultingu i marketingu strategicznym. W zakresie brandingu doradzał takim firmom jak Aviva/Commercial Union, Grant Thornton czy Uniwersytet Warszawski. Od 2008 r. współpracuje z Lewiatan Buisness Angels, a od 2009 r. z Inkubatorem Przedsiębiorczości Science2Buisness. W obu tych projektach zajmuje się weryfikacją potencjału rynkowego i strategii marketingowych projektów inwestycyjnych. Prowadzi również szkolenia dla pomysłodawców z zakresu tworzenia i zarządzania marką oraz budowania strategii marketingowych. MARCIN ŻURAW Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2007 roku właściciel Kancelarii Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującej się w kompleksowej obsłudze podmiotów gospodarczych. Doradza między innymi Lubelskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu S.A. w Lublinie oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Lublinie. W ramach licznych projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej poza obsługą prawną prowadzi również wykłady uwzględniające w szczególności tematykę prawnych aspektów powstawania nowych przedsiębiorców, wykonywania działalności gospodarczej oraz zagadnienia własności intelektualnej. Od lat zaangażowany także w doradztwo prawne dla mediów, w tym przede wszystkim w zakresie problematyki prawa prasowego.

7

8 NOTATKI

9

10 NOTATKI

11

12 NOTATKI

13

14 NOTATKI

15

16 NOTATKI

17

18 Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja Zapoznanie z koncepcją Business Angels oraz Inkubatorów Innowacyjności. Narzędzia pozwalające na zwiększenie jakości współpracy sektora B+R z przedsiębiorstwami. Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeostwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn Anioły Biznesu kluczowy element w procesie komercjalizacji projektów Jacek Błooski, Warszawa

19 Potrzeby kapitałowe Wysokie ryzyko Venture Capital Private Equity IPO Znajomi, przyjaciele, rodzina, Business Angels LUKA KAPITAŁOWA Niskie ryzyko Seed Start-up Wczesny wzrost Ekspansja Czas KIM SĄ ANIOŁY BIZNESU? Business Angel (anioł biznesu) to osoba prywatna wspierająca firmy będące na wczesnych etapach rozwoju poprzez inwestowanie własnych środków oraz angażująca swój czas, doświadczenie oraz kontakty. PROFIL: Typowy portfel inwestycyjny : 100 tys. 5 mln zł (3 10% majątku), Gotowość do podejmowania ryzyka związanego z inwestycjami w małe, startujące spółki, Oczekiwanie wysokich zysków z zaangażowanego kapitału, Doświadczenie zdobyte jako przedsiębiorca lub manager, Wspieranie rozwoju dofinansowanej spółki. 2

20 FINANSOWANIE FIRM O WYSOKIM POTENCJALE WZROSTU (USA) Seed/Startup Typowy Rok <100 IPOs (VC funded) < 3000 VC Investments 40-50,000 Angel Investments 0 <200 ~25, ,000 New Companies 0 200, , , ,000 Porównanie Inwestycyjne Angels VCs Dollars ~$25 billion ~$25 billion # of Investments 50,000 3,000 # Start-up Deals 25, # of Investors 250,000 1,000 Per round $300,000 $7-8 million Each investor $25,000 up $2 million up Typical investment early stage later stage 3

21 Źródło: European Business Angels Network ATRAKCYJNOŚĆ INWESTYCJI BUSINESS ANGELS Średnia wartość IRR: 27,6% 50% 40% 30% 20% 10% 0% Ilość inwestycji w portfolio 1 do 2 3 do 5 6 do

22 EUROPEJSKIE TRENDY Sieci Aniołów Biznesu 2008 Europa Dla zysku 31% Szacunkowa liczba aniołów i inwestorów prywatnych Inwestycje w 1 rundzie Całkowita suma inwestycji rocznie 75k 207k 3 do 5 mld Jak prezentowad biznes plan inwestorom - kluczowe kryteria oceny Kryteria oceny Inwestorzy oceniają przedsięwzięcie w wielu perspektywach. Kryteria Oceny Konkurencyjnośd i innowacyjnośd projektu Szanse na sukces Ryzyko niepowodzenia Efektywnośd kosztów/przychodów Potencjalne zyski z przedsięwzięcia Doświadczenie lidera zespołu tworzącego firmę Czy projekt jest innowacyjny i oryginalny? Czy na rynku istnieje podobny produkt? Czym różni się produkt od konkurencji? Jakie są szanse na rozwój produktu? Jaka jest szansa, że produkt będzie zaakceptowany przez rynek? Jakie jest prawdopodobieostwo sukcesu? Jakie ryzyka są związane z rozwojem projektu? Jakie jest prawdopodobieostwo wystąpienia zidentyfikowanych ryzyk? Jak uniknąd wystąpienia ryzyka? Czy projekt jest innowacyjny i oryginalny? Czy na rynku istnieje podobny produkt? Czym różni się produkt od konkurencji? Ile wynosi NPV, IRR i ROI przedsięwzięcia? Jak jest prawdopodobieostwo uzyskania zamierzonego zysku? Kim jest lider zespołu? Czy lider ma potencjał, aby rozwinąd biznes? 5

23 MEETING E X I T Jak prezentowad biznes plan inwestorom - kluczowe kryteria oceny Wagi poszczególnych kryteriów Najważniejszym kryterium oceny jest zespół zarządzający. Dopiero drugie miejsce zajmują szanse powodzenia przedsięwzięcia. 1 Zespół zarządzający 0 30 % 2 Perspektywy rynku 0 25 % 3 Produkt i technologia 0-15% 4 Kanały sprzedaży 0-10 % 5 Przewagi konkurencyjne 0 10% 6 Finansowanie 0 10% Źródło: Bill Payne Submissions (100% Plans Per Month) Screening Team Review (25-30% Plans Per Month) General Meeting Presentations (1 3 Plans Per Month) Diligence & Term Sheet Negotiations Manage Investment Pre-screen ed submissions Screening team votes on which companies to invite to general meeting. Champion identified, diligence team volunteers (or is recruited) and begin term sheet negotiations. Deal lead presents company to group and helps entrepreneur close the transaction. Board member representative helps grow company and seeks attractive exit. Source: J. Geshwiler, CommonAngels, Boston 6

24 KORZYŚCI ZE WSPÓŁPRACY Z ANIOŁEM BIZNESU Finansowanie odpowiednie do potrzeb Kontakty biznesowe i relacje w danym sektorze Doświadczenie i tzw. know-how Dobra sieć ustala potrzeby przedsiębiorcy, a następnie proponuje właściwego Anioła Biznesu 7

25 Solutions for the brave, new, mobile world 8

26 Fakty Główna siedziba w Warszawie Ponad 30 osób: developerzy i dział administracyjny. Labolatorium testów oprogramowania. Współpraca z regionalnymi organizacjami branżowymi. Bezpośredni udział w sieci MobileMonday I współorganizacja polskiego MM. Badania Obszary zainteresowania Badania w Polidea to przede wszystkim: 1) Ścisła współpraca z instytucjami akademickimi 2) Aktywne uczestnictwo w organizacjach takich jak Mobile Monday dające nam mozliwość monitorowania najnowszych trendów rynku mobilnego. Oprogramowanie na potrzeby klienta Polidea tworzy mobilne oprogramowanie na wszystkie istniejące platformy mobilne. Przez tworzenie oprogramowania rozumiemy zarówno techniczną implementacje jak i przygotowanie konceptu interfejsu użytkownika jak i koncepcji graficznej. Oprogramowanie tworzymy bądź wedle dokładnej specyfikacji klienta bądź generlanego briefu. Strategie mobilne Dla każdej z firm, które chcą wejśc na rynek mobiony Polidea tworzy strategie, którą następnie wciela w życie. Niezależnie czy jest to serwis online, portal czy też społeczność, która potrzebuje rozwiązań mobilnych, Polidea stworzy koncepcje, zaproponuję możliwości monetyzacji, stworzy technologie I wdroży ja na rynku. Produkty i usługi mobilne Polidea reaguje na potrzeby rynku koncentrując się na praktycznych innowacjach.przygotowujemy rozwiązania mobilnych usług I produktów, które stają się rozwiązaniami white-label, bądź są gotowymi finalnymi produktami rynkowymi. 9

27 Zasięg 3G przekroczy 60% w 2012 w Zachodniej Europie Przychody z data services przekroczą 6bn do 2012 Zmniejszające się koszty uczynia 3G atrakcyjnym dla szerokiego odbiorcy Przychody z data services w DE (in billion Euros w Zachodniej Europie) Penetracja 3G w Zachodniej Europie ( % uzytkowników mobilnych) M-entertainment wzrost przychodów do ~750m Euros do 2012! M-entertainment przychody w EU w milionach Euros (właćzając muzykę, gry, video, przychody reklamowe)

28 DLACZEGO LEWIATAN BUSINESS ANGELS? Największa sieć aniołów biznesu w Polsce Doświadczony zespół Deal flow selekcja pomysłów Przygotowanie stron do transakcji Organizacja i zarządzanie grupą inwestorów (syndykaty) Profesjonalne szkolenia prowadzone przez światowych ekspertów Możliwość współpracy z innymi Aniołami Biznesu - Networking Wymiana doświadczeń i poznanie światowych wzorców funkcjonujących w obszarze Business Angels Dostęp do narzędzi wzory umów, doradztwo w procesie due diligence, wycena start-upów, etc. PROJEKT: Aktywizacja i podnoszenie kompetencji podmiotów rynku aniołów biznesu w Polsce Źródło finansowania projektu: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Oś priorytetowa: Kapitał dla innowacji Działanie 3.3: Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP Okres realizacji projektu: Do 31 grudnia 2013 roku Wysokość dofinansowania ze środków unijnych: Kwota: zł 100% wartości projektu 11

29 CEL PROJEKTU Głównym celem projektu jest aktywizacja i podnoszenie kompetencji podmiotów rynku aniołów biznesu w Polsce poprzez: Aktywizację rynku Business Angels Przygotowanie przedsiębiorców i inwestorów do transakcji kapitałowych o charakterze udziałowym Wymianę doświadczeń inwestorów oraz implementacja na rynku polskim światowych wzorców w zakresie funkcjonowania sieci Business Angels LEWIATAN BUSINESS ANGELS PARTNEREM READY FOR EQUITY2 PKPP LEWIATAN (LEWIATAN BUSINESS ANGELS) jest partnerem pan-europejskiego programu Ready for Equity 2 prowadzonego przez konsorcjum składające się z 9 partnerów z krajów członkowskich Unii Europejskiej (finansowanie z Leonardo da Vinci) Celem projektu jest profesjonalizacja rynku business angels poprzez przygotowanie i przeprowadzania szkoleń skierowanych zarówno do aniołów biznesu, jak i pomysłodawców oraz przygotowanie ich do transakcji kapitałowych. 12

30 EBAN Facts and figures about the European angel market EBAN European Trade Association for Business Angels, Seed Funds and other Early Stage Investors 13

31 About EBAN EBAN 13 Federations 250 angel networks + associated members Membership X4 in 5 years Now open to seed funds angels entrepreneurs website viewers publication readers 32 countries Over 100 members European Angel Market Characteristics Very varied level of development UK has the most mature market in the EU France, Germany, Sweden, Belgium, Finland, Netherlands Smaller players, e.g. Italy, Spain, Norway Very small markets, Slovenia, Greece, Portugal Different types of founders Varied level of Government support National trade associations sometimes represent the market Rapid growth 14

32 European Angel Market Characteristics Number of Business Angel Networks European Angel Market Trends Increasing size of deals but decreasing size of investment by individual investors (Mason 2006) More small investments Investing increasingly in syndicates BANs offereing more packaged deals and value added services Organisation of the market (vs sophistication?) 15

33 Best Practice: Adding Value Angel Networks can increase supply & demand for Angel Investment in other ways: Investment Readiness programmes get entrepreneurs ready for investment e.g. Business Planning advice, Presentation Training etc. Can be a structured programme or provided just before the investment pitch to enhance performance Investor Readiness programmes educate investors in the basics of Angel investment e.g. Legal Issues advice, meet with existing Angels, learn about tax break schemes Best Practice: Adding Value Angel Networks can increase supply & demand for Angel Investment in other ways: Syndication can be encouraged/facilitated by networks (Syndication = many Angels investing together) Increases amount of money available Increases Angels bargaining power Enables coordination of legals, investment terms Enables greater cooperation during Due Diligence and subsequent monitoring of investment 16

34 Best Practice: Adding Value Angel Networks can increase supply & demand for Angel Investment in other ways: Co-investment funds can operate alongside the network (Co-investment fund = fund that can only invest alongside Angels on the same or better terms) Increases amount of money available Helps coordinate deals on Angels behalf Exploits Angels expertise: only invests where Angels invest Exploits Angels monitoring of the company How to encourage angel activity? NATIONAL LEVEL Fiscal environment - Capital gain or loss exemption from tax - Equity guarantees Non-financial incentives Syndication opportunities Business Angel Academies Investment readiness Promoting codes of conduct for BANs and BAs Integration of BAN activities in the regional entrepreneurship strategy 17

35 Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeostwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn 18

36 Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja Marketing Due Diligence, czyli analiza potencjału i zagrożeń rynkowych w odniesieniu do projektów naukowych. Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn Marketing Due Diligence, czyli analiza potencjału i zagrożeń rynkowych w odniesieniu do projektów naukowych. Olsztyn 3 grudnia

37 Agenda Wstęp Co to jest Due Diligence? Due Diligence startup ów Proces Marketing Due Diligence Obszary badania Rynek/Branża Segmentacja Klienci Konkurencja 3 Agenda Metodologia stosowana przez prof. Malcolma McDonalda Najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu biznesplanu 4 2

38 Wstęp Co to jest due diligence? Due Diligence (Należyta Staranność) - jest to badanie mające na celu zgromadzenie jak największej ilości informacji dotyczącej potencjalnej inwestycji Zazwyczaj proces ten dzieli się na kilka obszarów: prawny, finansowy, techniczny, organizacyjny itp. 6 3

39 Dlaczego przeprowadzane jest badanie due diligence? Ponieważ najczęściej transakcje tego typu są niesymetryczne. Jeden podmiot inwestuje w drugi podmiot. Potrzeba due diligence po stronie inwestora spowodowana jest też istotnymi różnicami między pomysłodawcą a inwestorem. 7 Różnice między pomysłodawcą a inwestorem Pomysłodawca Jest skoncentrowany na swojej technologii. Wie bardzo dużo o swoim produkcie, ale niewiele o oczekiwaniach inwestora Często zmierza do rozwijania idealnego produktu, technologia jest celem samym w sobie 8 4

40 Różnice między pomysłodawcą a inwestorem Inwestor: Patrzy na idee biznesową pomysłodawcy jak na kolejny projekt biznesowy Nie interesuje go produkt/technologia, chce dobrze zainwestować pieniądze Chce osiągnąć zwrot z inwestycji 30 IRR oraz wyjście z inwestycji przy mnożniku 10x 9 Due diligence w przypadku startup'ów ma dwa poziomy. uzyskanie pełnej (kompletnej) wiedzy o rozwiązaniu (pomyśle), w oparciu o który jest budowana koncepcja na wspólny biznes uzyskanie jak największej wiedzy na temat rynku na którym ma funkcjonować produkt 10 5

41 Proces Marketing Due Diligence Założenia do Marketing Due Diligence MDD wykonuje się wykorzystując tylko dane zewnętrzne. Przy badaniu nie korzysta się z materiałów przygotowanych przez pomysłodawcę 12 6

42 Jakie są podstawowe obszary Marketing Due Diligence? Rynek/branża Segmentacja Grupa docelowa Konkurencja Cena Dystrybucja Promocja i reklama 13 Rynek/branża Jaka jest aktualna sytuacja branży? Jakie są prognozy rozwoju rynku? (czy rynek dla produktu/usługi istnieje, czy dopiero się tworzy) Jak rozwija się branża? Jaką rolę odgrywają innowację i postęp technologiczny w tej branży? Jakie czynniki mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w tej branży? Jaki jest cykl życia rynku? wprowadzenie wzrost dojrzałość spadek Czy jest sezonowość sprzedaży? 14 7

43 Segmentacja Na jakie segmenty można podzielić rynek? Jakie są prognozy rozwoju poszczególnych segmentów rynku? (Co wpływa na rozwój poszczególnych segmentów rynku?) Jaka jest rentowność w poszczególnych segmentach rynku? 15 Klienci / grupa docelowa Klienci indywidualni. Kto może być odbiorcą produktu usługi? Demografia (wiek, płeć, miejsce zamieszkania) Zachowania zakupowe (wrażliwość na cenę, kupuje pod wpływem emocji, kupuje rzadko ale dużo, itp.) Psychografia (dla konsumentów np. spędzający aktywnie czas, poszukujący informacji w internecie, lubiący polskie produkty) 16 8

44 Klienci / grupa docelowa Klienci instytucjonalni Kim mogą być odbiorcy produktu/usługi? Demografia (np. wielkość firmy, lokalizacja, rok powstania) Zachowania zakupowe (przetargi publiczne, konkursy ofert, stałe umowy, itp) Kim są osoby decyzyjne? Jaki jest cykl podejmowania decyzji przez klienta? W jakim stopniu jesteśmy uzależnieni od dużych klientów? Czy są to firmy czy klienci indywidualni? 17 Konkurencja Kim są główni konkurenci oferujący podobne produkty/usługi? Jaki jest ich udział w rynku? Jakie są ich plany/strategia? Jak dochodowe są konkurencyjne firmy? Jakie strategie marketingowe wykorzystują? Jakie kanały dystrybucji? Kim są docelowi klienci konkurencji? Jakie są ich potrzeby? Ich charakterystyka? 18 9

45 Konkurencja Jakie są bariery wejścia i w jaki sposób można je pokonać? Jakich nowych posunięć można się spodziewać po konkurencji? Jakich nowych rozwiązań/produktów? Czy i jak długo uda nam się utrzymać przewagę nad konkurencją? Jak zareagują konkurenci na wejście na rynek nowego gracza? Jaka może być planowana reakcja? Jaka jest przewaga nowego przedsięwzięcia nad konkurencją? 19 Ocena ryzyka rynkowego wg Malcoma McDonalda Na podstawie badań przeprowadzonych w wyniku których zdefiniował 5 komponentów które należy ocenić w celu określenia wartości ryzyka rynkowego. Ryzyko kategorii produktu Ryzyko może być większe im bardziej innowacyjna jest kategoria produktu, jeśli kategoria jest dobrze zaadoptowana ryzyko jest mniejsze. Ryzyko egzystencjalne rynku Ryzyko, że segment rynku może być mniejszy niżeli planowano. Jest większe, jeżeli jest to nowy segment i mniejsze w przypadku jeż istniejącego

46 Ocena ryzyka rynkowego wg Malcoma McDonalda Ryzyko wielkości sprzedaży ryzyko, że sprzedaż będzie mniejsza niżeli planowano. Ryzyko jest duże, jeśli sprzedaż jest wspierana dowodami zgadywanymi a niskie, kiedy sprzedaż wspierana jest dowodami takimi jak szczegółowe badania rynkowe. Ryzyko prognozy jest to ryzyko, że rynek będzie rósł nie tak szybko jak planowano. Ryzyko jest wtedy mniejsze, kiedy prognozy są poniżej historycznego trendu i wyższe, kiedy są powyżej. Ryzyko ceny ryzyko, że ceny na rynku będą niższe aniżeli planowano. Ryzyko jest większe, kiedy planowano ceny optymistycznie, a niższe, kiedy planowano je konserwatywnie. 21 Najczęściej pojawiające się błędy w biznesplanach Zbyt optymistyczne szacunki, co do wprowadzenia nowego produktu; Zbyt optymistyczne określenia istnienia segmentu dla nowo wprowadzanego produktu; Zbyt optymistyczne szacowania wzrostu rynku, kiedy rynek był już prawie dojrzały; Zbyt optymistyczne szacowania cen w dojrzałych rynkach

47 Dziękuje za uwagę Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn 12

48 Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja Prawne aspekty przedsiębiorczości akademickiej oraz formy jej wpierania na przykładzie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Marcin Żuraw Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy Nowe Media Ul. Sosnkowskiego 47, Olsztyn Przedsiębiorczość akademicka Zjawisko przedsiębiorczości akademickiej Uwarunkowania prawne dotyczące podmiotów zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce i ich oddziaływanie na sferę przedsiębiorczości akademickiej Formy prowadzenia działalności gospodarczej ze wskazaniem form ułatwiających nawiązanie relacji POMYSŁODAWCA INWESTOR Transfer technologii Zagadnienia własności intelektualnej Formy wspierania przedsiębiorczości akademickiej Lubelski Park Naukowo Technologiczny Definicje i zestawienie wybranych aktów prawnych 1

49 Przedsiębiorczość akademicka Przedsiębiorczość akademicka jest narzędziem przekształcania badań i potencjału placówek naukowych w towary i usługi, co bezpośrednio lub pośrednio zwiększa korzyści konsumentów i zwiększa perspektywę szybszego wzrostu gospodarki w przyszłości. W następstwie nowa wiedza jest transferowana do prywatnych przedsiębiorstw, co zwiększa ich produktywność, a w rezultacie powstawania nowych firm, zwiększa inwestycje i zatrudnienie, często w dziedzinach wysokich technologii. red. Krzysztof B. Matusiak: Innowacje i transfer technologii. Słownik pojęć, PARP, Warszawa 2005, Wyd. I, s. 132 Wybrane podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w sferze przedsiębiorczości akademickiej Akty prawne dotyczące w szczególny sposób podmiotów funkcjonujących w ramach przedsiębiorczości akademickiej. Podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (prawo gospodarcze, prawo handlowe). System podatkowy, ubezpieczenia społeczne, inne zagadnienia prawne. 2

50 Ograniczenia swobody działalności gospodarczej ze szczególnym wskazaniem obszarów wrażliwych dla sfery przedsiębiorczości akademickiej Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. (art. 22 Konstytucji RP) Koncesje Regulowana działalność gospodarcza Zezwolenia, licencje albo zgody Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie: (art. 46 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) 1) poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych; 2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym; 3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią; 4) ochrony osób i mienia; 5) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych; 6) przewozów lotniczych. 7) prowadzenia kasyna gry. 3

51 Działalność regulowana (przykłady): działalność telekomunikacyjna (na podstawie ustawy z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, Dz. U. Nr 171, poz. 1800); działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania lub magazynowania biokomponentów (na podstawie ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, Dz. U. Nr 169, poz. 1199) Zezwolenia (przykłady): ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. z 2007 r. Nr 36, poz. 233); ustawa z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach (Dz. U. Nr 33, poz. 289 oraz z 2006 r. Nr 171, poz i Nr 220, poz. 1600) Formy prowadzenia działalności gospodarczej ze wskazaniem form ułatwiających nawiązanie relacji POMYSŁODAWCA INWESTOR - indywidualna działalność gospodarcza - spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) - spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) - inne formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej (np. fundacje) 4

Inwestycje Business Angels. Jacek Błooski, Kielce 16.05.2011

Inwestycje Business Angels. Jacek Błooski, Kielce 16.05.2011 Inwestycje Business Angels Jacek Błooski, Kielce 16.05.2011 Potrzeby kapitałowe Wysokie ryzyko Venture Capital Private Equity IPO Business Angels LUKA KAPITAŁOWA Znajomi, przyjaciele, rodzina, Niskie ryzyko

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe

Materiały szkoleniowe Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Materiały szkoleniowe Materiały szkoleniowe III Seminarium w Projekcie I Seminarium Projekcie Komercjalizacja

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania start-upów. Szymon Kurzyca Lewiatan Business Angels

Źródła finansowania start-upów. Szymon Kurzyca Lewiatan Business Angels h Źródła finansowania start-upów Szymon Kurzyca Lewiatan Business Angels Źródła finansowania pomysłów Bez początkowego zaangażowania w przedsięwzięcie własnych środków finansowych pozyskanie finansowania

Bardziej szczegółowo

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w krajach EU

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w krajach EU JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w krajach EU WPROWADZENIE DO PRZEDSIĘBIORCZOŚCI PODSTAWOWE POJĘCIA PRAWNE POJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Bardziej szczegółowo

Zwiększanie dynamiki rozwoju przedsiębiorczości i innowacji w regionie w oparciu o kapitał prywatny

Zwiększanie dynamiki rozwoju przedsiębiorczości i innowacji w regionie w oparciu o kapitał prywatny Zwiększanie dynamiki rozwoju przedsiębiorczości i innowacji w regionie w oparciu o kapitał prywatny - z doświadczeń regionalnej sieci aniołów biznesu przy Lubelskiej Fundacji Rozwoju Lubelska Sieć Aniołów

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJA W START-UP

INWESTYCJA W START-UP INWESTYCJA W START-UP Jacek Bzdurski Kierownik Komitetu Inwestycyjnego KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA 00-074 Warszawa, ul. Trębacka 4; tel.: (022) 63 09 668, 63 09 650; e-mail: kigmed@kig.pl; www.kig.pl AGENDA

Bardziej szczegółowo

Podstawy finansów i inwestowania w biznesie. Wykład 4

Podstawy finansów i inwestowania w biznesie. Wykład 4 Podstawy finansów i inwestowania w biznesie Wykład 4 Działalność gospodarcza zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,

Bardziej szczegółowo

Anioły Biznesu Finanse na start. V Pomorskie Forum Przedsiębiorczości 13-14 maja 2010 roku Gdynia

Anioły Biznesu Finanse na start. V Pomorskie Forum Przedsiębiorczości 13-14 maja 2010 roku Gdynia Anioły Biznesu Finanse na start V Pomorskie Forum Przedsiębiorczości 13-14 maja 2010 roku Gdynia Anioł biznesu kto to jest? AniołBiznesu to osoba prywatna wspierająca firmy będące na wczesnych etapach

Bardziej szczegółowo

Jak pozyskać wsparcie finansowe od anioła biznesu?

Jak pozyskać wsparcie finansowe od anioła biznesu? Jak pozyskać wsparcie finansowe od anioła biznesu? Monika Gancarewicz Gdynia, 26 maja 2011 r. Kim jest anioł biznesu: inwestor prywatny, przedsiębiorca lub menedŝer, inwestujący własny kapitał w ciekawe

Bardziej szczegółowo

Finansowanie Venture Capital: Wady i Zalety

Finansowanie Venture Capital: Wady i Zalety Finansowanie Venture Capital: Wady i Zalety Barbara Nowakowska Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych Poznań, 22 września 2007 r. 1. Fundusze venture capital 2. Finansowanie innowacji 2 Definicje

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe

Materiały szkoleniowe Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Materiały szkoleniowe Materiały szkoleniowe IV Seminarium Informacyjne I Seminarium w Projekcie Komercjalizacja

Bardziej szczegółowo

ZGŁOSZENIE POMYSŁU do Konkursu INNOWACYJNY POMYSŁ 2008

ZGŁOSZENIE POMYSŁU do Konkursu INNOWACYJNY POMYSŁ 2008 ZGŁOSZENIE POMYSŁU do Konkursu INNOWACYJNY POMYSŁ 2008 KONKURS Zgłoszenie pomysłu do Konkursu należy przysłać do 17 listopada, e-mailem na adres konkurs@uni.lodz.pl Rozstrzygnięcie Konkursu do 12 grudnia

Bardziej szczegółowo

Przedsiębiorczość akademicka. Spółki spin-off i spin-out. 10 lipca 2008 r.

Przedsiębiorczość akademicka. Spółki spin-off i spin-out. 10 lipca 2008 r. Przedsiębiorczość akademicka Spółki spin-off i spin-out Uwarunkowania prawne: -Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (DZ.U. Nr 164 poz. 1365 z poźn. zmianami) -Ustawa z dnia 15 września

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie wytworzoną własnością intelektualną na uczelni oraz w jednostce B+R w świetle obowiązującego prawa w Polsce

Zarządzanie wytworzoną własnością intelektualną na uczelni oraz w jednostce B+R w świetle obowiązującego prawa w Polsce Zarządzanie wytworzoną własnością intelektualną na uczelni oraz w jednostce B+R w świetle obowiązującego prawa w Polsce dr Alicja Adamczak Prezes Urzędu Patentowego RP PRAWA AUTORSKIE I PRAWA POKREWNE

Bardziej szczegółowo

Tomasz Łasecki. Pomorskie Forum Przedsiębiorczości 2012

Tomasz Łasecki. Pomorskie Forum Przedsiębiorczości 2012 Tomasz Łasecki Pomorskie Forum Przedsiębiorczości 2012 1.Inwestycje Aniołów Biznesu 2.Sieci Aniołów Biznesu 3.Zasady współpracy z Siecią AMBER 4.Proces inwestycyjny 5.Błędy szukających finansowania Źródło:

Bardziej szczegółowo

SIEĆ ANIOŁÓW BIZNESU JAKO ŹRÓDŁO FINANSOWANIA KOBIECYCH INWESTYCJI.

SIEĆ ANIOŁÓW BIZNESU JAKO ŹRÓDŁO FINANSOWANIA KOBIECYCH INWESTYCJI. SIEĆ ANIOŁÓW BIZNESU JAKO ŹRÓDŁO FINANSOWANIA KOBIECYCH INWESTYCJI. Żaneta Jurek Koordynator Kobiecej Sieci Aniołów Biznesu Kobieca Sieć Aniołów Biznesu Źródła finansowania: WEWNĘTRZNE (samofinansowanie)

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Innowacyjność w Europie i Polsce. Innowacyjność w Europie, Japonii i USA. Science2Business. To wymyślił Polak

Spis treści. Innowacyjność w Europie i Polsce. Innowacyjność w Europie, Japonii i USA. Science2Business. To wymyślił Polak Spis treści Innowacyjność w Europie i Polsce Innowacyjność w Europie, Japonii i USA Science2Business To wymyślił Polak Innowacyjność w Europie i Polsce Innowacyjność w Europie 08 - średnia europejska Źródło:

Bardziej szczegółowo

2013-12-05. Cykl rozwoju biznesu. Zysk Badanie Zasiew Rozwój Wdrożenie Wzrost Dojrzałość. Czas. - CFs

2013-12-05. Cykl rozwoju biznesu. Zysk Badanie Zasiew Rozwój Wdrożenie Wzrost Dojrzałość. Czas. - CFs Cykl rozwoju biznesu Zysk Badanie Zasiew Rozwój Wdrożenie Wzrost Dojrzałość Pomysł Seed Start - up Ekspansja + CFs 0 Czas - CFs 1 2013-12-05 Finansowanie Środki własne, rodzina, przyjaciele Inkubatory

Bardziej szczegółowo

Partnerzy regionalni Wrocławskiego Parku Technologicznego w realizacji celów statutowych

Partnerzy regionalni Wrocławskiego Parku Technologicznego w realizacji celów statutowych WROCŁAWSKI PARK TECHNOLOGICZNY Partnerzy regionalni Wrocławskiego Parku Technologicznego w realizacji celów statutowych Marek Winkowski Wiceprezes WPT S.A. Anna Madera - Kierownik DAIP Gdańsk, 09.03.2009

Bardziej szczegółowo

Finansowanie innowacji. Adrian Lis

Finansowanie innowacji. Adrian Lis 2011 Finansowanie innowacji Adrian Lis Plan prezentacji Część teoretyczna Wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania innowacji Programy wspierające innowacyjność Część praktyczna Główne problemy i najlepsze

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW PODSTAWY FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW Część 1. mgr Michał AMBROZIAK Wydział Zarządzania Uniwersytet Warszawski Warszawa, 2007 Prawa autorskie zastrzeżone. Niniejszego opracowania nie wolno kopiować ani

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania a etap rozwoju przedsiębiorstwa

Źródła finansowania a etap rozwoju przedsiębiorstwa Źródła finansowania a etap rozwoju przedsiębiorstwa Sieci Inwestorów Kapitałowych (Aniołów Biznesu) na świecie Roma Toft, MAEŚ Kraków, r. Agenda 1. Fazy rozwoju a finansowanie przedsięwzięcia - problemy

Bardziej szczegółowo

Partner w komercjalizacji innowacji. POLSKA AULA 19 kwietnia 2006

Partner w komercjalizacji innowacji. POLSKA AULA 19 kwietnia 2006 Partner w komercjalizacji innowacji POLSKA AULA 19 kwietnia 2006 INWESTORZY Inwestorzy BAS budowali biznesy od fazy start-up i osiągnęli w tym zakresie jedne z najbardziej spektakularnych sukcesów na polskim

Bardziej szczegółowo

Wsparcie finansowe innowacji

Wsparcie finansowe innowacji Wsparcie finansowe innowacji Aniołowie Biznesu Fundusze kapitału zalążkowego 1 Poziom nakładó w Kapitał inwestycyjny problem luki kapitałowej w rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć Dolina śmierci (Powstawanie

Bardziej szczegółowo

Finansowanie bez taryfy ulgowej

Finansowanie bez taryfy ulgowej Finansowanie bez taryfy ulgowej Czego oczekują inwestorzy od innowacyjnych przedsiębiorców? Barbara Nowakowska Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych CambridgePython Warszawa 28 marca 2009r. Definicje

Bardziej szczegółowo

Radosław Białas Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza SA

Radosław Białas Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza SA Radosław Białas Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza SA Fundusz kapitałowy jest inwestorem (grupą inwestorów) finansowym, który aktywnie uczestniczy w rozwoju przedsięwzięcia. Poza wkładem finansowym

Bardziej szczegółowo

Jak zaprezentować pomysł przed inwestorem

Jak zaprezentować pomysł przed inwestorem Jak zaprezentować pomysł przed inwestorem Katarzyna Duda Pomorskie Forum Przedsiębiorczości Gdynia 2012 Dotacje na innowacje Spis treści: Czego oczekuje inwestor i jakich pomysłów szuka Biznesplan jak

Bardziej szczegółowo

PI Innowacje Przyszłością Regionu. Unikatowa na skalę regionu pomoc dla środowiska naukowego Warmii i Mazur

PI Innowacje Przyszłością Regionu. Unikatowa na skalę regionu pomoc dla środowiska naukowego Warmii i Mazur PI Innowacje Przyszłością Regionu Unikatowa na skalę regionu pomoc dla środowiska naukowego Warmii i Mazur - Celem głównym projektu jest ułatwienie powstawania innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych opartych

Bardziej szczegółowo

PROGRAMY SEMINARIÓW. TEMAT A Innowacje w biznesie przegląd dobrych praktyk. Godziny spotkania: 10:00 13:00

PROGRAMY SEMINARIÓW. TEMAT A Innowacje w biznesie przegląd dobrych praktyk. Godziny spotkania: 10:00 13:00 PROGRAMY SEMINARIÓW TEMAT A Innowacje w biznesie przegląd dobrych praktyk 1. Pojęcia podstawowe z obszaru innowacyjnej przedsiębiorczości 2. Proces poszukiwania innowacyjności 3. Proces wprowadzania innowacji

Bardziej szczegółowo

Bariery i stymulanty rozwoju rynku Venture Capital w Polsce

Bariery i stymulanty rozwoju rynku Venture Capital w Polsce Bariery i stymulanty rozwoju rynku Szymon Bula Wiceprezes Zarządu Association of Business Angels Networks 25 maja 2012 Fazy rozwoju biznesu Zysk Pomysł Seed Start-up Rozwój Dojrzałość Zysk Czas Strata

Bardziej szczegółowo

Zwrotne instrumenty finansowe - narzędzia wspierania innowacyjnych projektów przez ARR S.A.

Zwrotne instrumenty finansowe - narzędzia wspierania innowacyjnych projektów przez ARR S.A. Konferencja TECHNOBIT VENTURE - WIEDZA I KAPITAŁ DLA INNOWACJI. DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY Zwrotne instrumenty finansowe - narzędzia wspierania innowacyjnych projektów przez ARR S.A. 28-29 października

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do komercjalizacji technologii i innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzenie do komercjalizacji technologii i innowacyjnych rozwiązań Unię uropejską w ramach uropejskiego Funduszu połecznego Wprowadzenie do komercjalizacji technologii i innowacyjnych rozwiązań Maciej Psarski Uniwersytet Łódzki Centrum Transferu Technologii Komercjalizacja

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lubelski Park Naukowo Technologiczny w transferze wiedzy

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lubelski Park Naukowo Technologiczny w transferze wiedzy Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lubelski Park Naukowo Technologiczny w transferze wiedzy Jerzy Szyndler dyrektor ds. innowacji Centrum Innowacji

Bardziej szczegółowo

Inwestycje Kapitałowe w innowacyjne projekty

Inwestycje Kapitałowe w innowacyjne projekty Inwestycje Kapitałowe w innowacyjne projekty Krótko o inkubatorze Forma prawna Spółka akcyjna Zasięg geogr. Polska (Świat) Start 2008 Oczekiwana st. zwrotu 70 % rocznie Debiut NC 7 czerwca 2010 Ilość projektów

Bardziej szczegółowo

Anna Ober Aleksandra Szcześniak 09.05.2014

Anna Ober Aleksandra Szcześniak 09.05.2014 Anna Ober Aleksandra Szcześniak 09.05.2014 http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/2014_2020/strony/ glowna.aspx 2 I Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa oraz konsorcja naukowoprzemysłowe

Bardziej szczegółowo

Finansowanie projektów wczesnych faz rozwoju. MCI Management SA

Finansowanie projektów wczesnych faz rozwoju. MCI Management SA Finansowanie projektów wczesnych faz rozwoju Dziedziny projekty wczesnych faz rozwoju Biotechnologia Lifescience Medtech Fundraising Biotechnologia Tools - Europa for IP Polska Wegry Austria Irlandia Holandia

Bardziej szczegółowo

Konferencja Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu Innowacja Wrocław, 17 października 2012 r.

Konferencja Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu Innowacja Wrocław, 17 października 2012 r. www.psab.pl Konferencja Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu Innowacja Wrocław, 17 października 2012 r. Przemysław Jura Prezes Zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych Koordynator zarządzający

Bardziej szczegółowo

Finansowanie bez taryfy ulgowej

Finansowanie bez taryfy ulgowej Finansowanie bez taryfy ulgowej Czego oczekują inwestorzy od innowacyjnych przedsiębiorców? Barbara Nowakowska Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych CambridgePython Warszawa 26 kwietnia 2008r.

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA KOMERCJALIZACJI TECHNOLOGII

AKADEMIA KOMERCJALIZACJI TECHNOLOGII AKADEMIA KOMERCJALIZACJI TECHNOLOGII PROGRAM SZKOLENIOWO-WARSZTATOWY GRUPY INVESTIN Termin: 24 listopada 11 grudnia 2015 Miejsce: Warszawa Centrum Przedsiębiorczości Smolna, ul. Smolna 4 Akademia Komercjalizacji

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6 - Brief Komercjalizacyjny planowanego przedsięwzięcia typu spin off ... ... ... Rynek

Załącznik nr 6 - Brief Komercjalizacyjny planowanego przedsięwzięcia typu spin off ... ... ... Rynek Załącznik nr 6 - Brief Komercjalizacyjny planowanego przedsięwzięcia typu spin off Numer projektu*: Tytuł planowanego przedsięwzięcia:......... Rynek Jaka jest aktualna sytuacja branży? (w miarę możliwości

Bardziej szczegółowo

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Cel główny: Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa Cele szczegółowe: zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, wzrost konkurencyjności

Bardziej szczegółowo

CAPITAL VENTURE. Jak zdobyć mądry kapitał? Krajowy Fundusz Kapitałowy 24 maja 2012. Piotr Gębala

CAPITAL VENTURE. Jak zdobyć mądry kapitał? Krajowy Fundusz Kapitałowy 24 maja 2012. Piotr Gębala VENTURE CAPITAL Jak zdobyć mądry kapitał? Piotr Gębala Krajowy Fundusz Kapitałowy 24 maja 2012 Agenda Źródła kapitału na rozwój Fundusze VC w Polsce KFK i fundusze VC z jego portfela Źródła kapitału a

Bardziej szczegółowo

AGENDA. podstawowe informacje. Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy

AGENDA. podstawowe informacje. Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy Regionalna Sieć Inwestorów Kapitałowych Pierwsza w Małopolsce Sieć Aniołów Biznesu Roma Toft, MAEŚ Kraków, AGENDA Projekt RESIK Sieć RESIK www.resik.pl Efekty Projektu Przyszłość RESIK i założenia do kontynuacji

Bardziej szczegółowo

Wsparcie innowacyjnych pomysłów na starcie. Warsztaty StartUp-IT, Poznań, 22 września 2007 roku

Wsparcie innowacyjnych pomysłów na starcie. Warsztaty StartUp-IT, Poznań, 22 września 2007 roku Wsparcie innowacyjnych pomysłów na starcie Warsztaty StartUp-IT, Poznań, 22 września 2007 roku Agenda_ Kim jesteśmy Nasza filozofia beyond capital_ Specyfika projektów na wczesnych etapach rozwoju Jak

Bardziej szczegółowo

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.marr.pl

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.marr.pl Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. MARR SA: Założona w 1993 Główny udziałowiec Województwo Małopolskie 88,8% 170 pracowników Kapitał założycielski: 87 675 000 PLN (~20 mln EUR) Oferta MARR SA

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Uniwersytet Szczeciński 24. listopada 2016 r. Finansowanie działalności przedsiębiorstwa Sposoby finansowania działalności przedsiębiorstwa dr Maciej Pawłowski PLAN WYKŁADU 1. Podstawowe pojęcia 2. Źródła

Bardziej szczegółowo

Jagiellońskie Centrum Innowacji zaprasza na szkolenie LIDER INNOWACJI ZASADY RYNKOWEGO WDRAŻANIA WYNIKÓW PRAC BADAWCZYCH

Jagiellońskie Centrum Innowacji zaprasza na szkolenie LIDER INNOWACJI ZASADY RYNKOWEGO WDRAŻANIA WYNIKÓW PRAC BADAWCZYCH Jagiellońskie Centrum Innowacji zaprasza na szkolenie LIDER INNOWACJI ZASADY RYNKOWEGO WDRAŻANIA WYNIKÓW PRAC BADAWCZYCH Jagiellońskie Centrum Innowacji zaprasza na szkolenie LIDER INNOWACJI ZASADY RYNKOWEGO

Bardziej szczegółowo

Dotacje dla wiedzy i technologii

Dotacje dla wiedzy i technologii Dotacje dla wiedzy i technologii Ewelina Hutmańska, Wiceprezes Zarządu Capital-ECI sp. z o.o. Polskie firmy wciąż są wtórnymi innowatorami Ponad 34,5 mld zł wydały na innowacje firmy, zatrudniające powyżej

Bardziej szczegółowo

Warszawska Przestrzeń Technologiczna - Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej

Warszawska Przestrzeń Technologiczna - Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej Warszawska Przestrzeń Technologiczna - Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej Projekt Warszawska Przestrzeń Technologiczna Centrum Zarządzania Innowacjami i

Bardziej szczegółowo

Własność intelektualna w zarządzaniu projektami

Własność intelektualna w zarządzaniu projektami Własność intelektualna w zarządzaniu projektami Prof. dr hab. inż. K. Santarek Mgr inż. Małgorzata Zalewska Traczyk Politechnika Warszawska Instytut Organizacji Systemów Produkcyjnych 1 Wstęp Własność

Bardziej szczegółowo

Komercjalizacja wiedzy w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. zasady, możliwe wsparcie i studium przypadku

Komercjalizacja wiedzy w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. zasady, możliwe wsparcie i studium przypadku Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Komercjalizacja wiedzy w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. zasady, możliwe wsparcie i studium przypadku Justyna

Bardziej szczegółowo

Dofinansowanie na rozwój działalności i wdrożenie innowacji

Dofinansowanie na rozwój działalności i wdrożenie innowacji RPO Lubuskie 2020 Oś Priorytetowa 1 Gospodarka i innowacje PI 3 c Zwiększone zastosowanie innowacji w przedsiębiorstwach sektora MŚP W ramach PI mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać wsparcie

Bardziej szczegółowo

Prawo autorskie czy prawa własności przemysłowej? dr Anna Tischner UJ

Prawo autorskie czy prawa własności przemysłowej? dr Anna Tischner UJ Prawo autorskie czy prawa własności przemysłowej? dr Anna Tischner UJ Prawo własności intelektualnej - tradycyjny podział dychotomiczny i prawa pokrewne prawa własności przemysłowej patent prawo ochronne

Bardziej szczegółowo

WSPARCIE FIRM TYPU START-UP I FIRM TYPU SPIN-OFF

WSPARCIE FIRM TYPU START-UP I FIRM TYPU SPIN-OFF WSPARCIE FIRM TYPU START-UP I FIRM TYPU SPIN-OFF ZARZĄDZANIE SIECIĄ WSPÓŁPRACY MŚP Łukasz Pytliński CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej Wrzesień 2010 1 WSPARCIE FIRM TYPU START-UP I FIRM TYPU

Bardziej szczegółowo

FINANSOWANIE INNOWACJI REKOMENDACJE DLA DOLNEGO ŚLĄSKA

FINANSOWANIE INNOWACJI REKOMENDACJE DLA DOLNEGO ŚLĄSKA FINANSOWANIE INNOWACJI REKOMENDACJE DLA DOLNEGO ŚLĄSKA prof. nzw. dr hab. Beata Filipiak Unia Europejska stoi wobec konieczności wzmocnienia swojej międzynarodowej pozycji konkurencyjnej w obliczu zmieniających

Bardziej szczegółowo

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój Instrumenty wsparcia przedsiębiorców w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, 2014-2020 Program Operacyjny Inteligentny Rozwój I. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa oraz konsorcja

Bardziej szczegółowo

Knowledge and Innovation Community KIC InnoEnergy. Business Creation. Wrocław, 14 grudnia 2011

Knowledge and Innovation Community KIC InnoEnergy. Business Creation. Wrocław, 14 grudnia 2011 Knowledge and Innovation Community KIC InnoEnergy Business Creation Wrocław, 14 grudnia 2011 KIC InnoEnergy Twój partner w budowie Twojego biznesu Agenda KIC InnoEnergy Twój partner w budowie Twojego biznesu

Bardziej szczegółowo

PROCES INWESTYCYJNY. Wstępna selekcja projektów

PROCES INWESTYCYJNY. Wstępna selekcja projektów PROCES INWESTYCYJNY Wstępna selekcja projektów n a d a j e m y k s z t a ł t Szanowni Państwo, Misją Lewiatan Business Angels jest propagowanie idei Aniołów Biznesu w Polsce oraz rozwijanie rynku start-upów.

Bardziej szczegółowo

ZARZADZANIE WŁASNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ

ZARZADZANIE WŁASNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ ZARZADZANIE WŁASNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ POLITECHNICZNY KODEKS TRANSFERU TECHNOLOGII Z UCZELNI DO BIZNESU - dr inż. Monika Kasieczka-Burnecka Specjalista kierujący Działem Transferu

Bardziej szczegółowo

dla badań i rozwoju: Osie Priorytetowe PO IG Osie Priorytetowe PO IG

dla badań i rozwoju: Osie Priorytetowe PO IG Osie Priorytetowe PO IG Osie Priorytetowe PO IG Osie Priorytetowe PO IG dla badań i rozwoju: Oś Priorytetowa 1. - Badania i rozwój nowoczesnych technologii Oś Priorytetowa 2. Infrastruktura sfery B+R Oś Priorytetowa 3. Kapitał

Bardziej szczegółowo

Własność intelektualna w procesie budowy i rozwoju spółek spin-off

Własność intelektualna w procesie budowy i rozwoju spółek spin-off Własność intelektualna w procesie budowy i rozwoju spółek spin-off OD POMYSŁU DO KOMERCJALIZACJI ZBUDUJ SWOJĄ STRATEGIĘ OCHRONY SEMINARIUM URZĘDU PATENTOWEGO RP - WARSZAWA, 10 PAŹDZIERNIK 2016 Dominik

Bardziej szczegółowo

Inkubatory i parki technologiczne w województwie śląskim. Spotkanie okrągłego stołu. Gliwice, 26 marca 2007r.

Inkubatory i parki technologiczne w województwie śląskim. Spotkanie okrągłego stołu. Gliwice, 26 marca 2007r. Inkubatory i parki technologiczne w województwie śląskim Spotkanie okrągłego stołu Gliwice, 26 marca 2007r. Główne punkty prezentacji 1. Rola inkubatorów i parków technologicznych 2. Partnerzy 3. Usługi

Bardziej szczegółowo

Źródło finansowania projektów innowacyjnych. Gdańsk, 2011

Źródło finansowania projektów innowacyjnych. Gdańsk, 2011 Źródło finansowania projektów innowacyjnych Fundusze unijne dla przedsiębiorców, Szkolenia, Promocja Pomorza, Obsługa inwestorów, Badania rynku, Fundusz kapitałowy Fundusz kapitałowy to inwestor finansowy

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE UE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PROGRAM OPERACYJNY INNOWACYJNA GOSPODARKA Działania realizowane przez PARP

FUNDUSZE UE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PROGRAM OPERACYJNY INNOWACYJNA GOSPODARKA Działania realizowane przez PARP FUNDUSZE UE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PROGRAM OPERACYJNY INNOWACYJNA GOSPODARKA Działania realizowane przez PARP Iwona Szendel Dyrektor Zespołu Instrumentów Inwestycyjnych Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

Profesjonalizacja działań uczelnianych centrów transferu technologii

Profesjonalizacja działań uczelnianych centrów transferu technologii Profesjonalizacja działań uczelnianych centrów transferu technologii Dr hab. Dariusz Trzmielak Dyrektor CTT UŁ Członek Rady Fundacji Akcelerator Technologii UŁ Zarządzanie wynikami badań Zarzadzanie wynikami

Bardziej szczegółowo

Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny

Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020 Marcin Łata Departament Konkurencyjności i Innowacyjności Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Katowice, 16 maja

Bardziej szczegółowo

ANIOŁY BIZNESU. nadajemy kształt marzeniom

ANIOŁY BIZNESU. nadajemy kształt marzeniom ANIOŁY BIZNESU nadajemy kształt marzeniom nadajemy kształt A n i o ł y B i z n e s u inwestują w ludzi Co łączy Google, Skype, Yahoo, Apple, Amazon.com, Starbucks, Cisco i Dell? Wielki sukces, stała obecność

Bardziej szczegółowo

Ewa Postolska. www.startmoney.p l

Ewa Postolska. www.startmoney.p l Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 2013 Możliwości i warunki pozyskania kapitału

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 2. Charakterystyka form działalności gospodarczej. FORMY PRAWNE PRZEDSIĘBIORCÓW

Załącznik nr 2. Charakterystyka form działalności gospodarczej. FORMY PRAWNE PRZEDSIĘBIORCÓW Podstawa prawna Status prawny Charakter Cel; przeznaczenie 7 2 lipca 2004 r. o swobodzie 1 posiada zdolność do czynności prawnych (pełną) 4 w małym zakresie cywilna 23 kwietnia 1967 r. Kodeks cywilny 2

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz wdrożeń innowacji

Źródła finansowania badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz wdrożeń innowacji Źródła finansowania badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz wdrożeń innowacji Agnieszka Matuszak 1 Strona 0 ŹRÓDŁA FINANSOWANIA BADAŃ PRZEMYSŁOWYCH I PRAC ROZWOJOWYCH ORAZ WDROŻEŃ INNOWACJI Jednym

Bardziej szczegółowo

Model procesu komercjalizacji rezultatów prac badawczych w Politechnice Wrocławskiej

Model procesu komercjalizacji rezultatów prac badawczych w Politechnice Wrocławskiej Model procesu komercjalizacji rezultatów prac badawczych w Politechnice Wrocławskiej Waldemar E. Grzebyk Wrocław, 16.10.2014 r. Agenda Wstęp Wdrażanie Systemu Transferu Technologii w PWr. Transfer Technologii

Bardziej szczegółowo

Micro świat na wyciągnięcie ręki

Micro świat na wyciągnięcie ręki Micro świat na wyciągnięcie ręki Robert Karbowiak MicroBioLab Sp. z o.o. Konferencja BioTech-IP Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej Jak ugryźć 10 milionów III finansowanie badań

Bardziej szczegółowo

Temat: Transfer technologii z nauki do biznesu.

Temat: Transfer technologii z nauki do biznesu. Temat: Transfer technologii z nauki do biznesu. Komercjalizacja wyników w badań naukowych; praktyczne zastosowanie wyników badań naukowych w przemyśle; uzyskiwanie dochodów z tytułu zastosowania nowych

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie płynnością finansową w inwestycjach Aniołów Biznesu. Warszawa, 24 kwietnia 2012 roku

Zarządzanie płynnością finansową w inwestycjach Aniołów Biznesu. Warszawa, 24 kwietnia 2012 roku www.psab.pl Zarządzanie płynnością finansową w inwestycjach Aniołów Biznesu Warszawa, 24 kwietnia 2012 roku Kim jest Anioł Biznesu? to inwestor kapitałowy, który angażuje własne środki finansowe w rozwój

Bardziej szczegółowo

Możliwości inwestycyjne w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Możliwości inwestycyjne w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Możliwości inwestycyjne w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Czerwiec 2014 POLSKA* wiodąca destynacja dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2012 roku silny gracz w Europie w 2012 roku 3. miejsce

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstw

Źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstw www.psab.pl Źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstw Przemysław Jura Prezes Zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych Koordynator zarządzający Ponadregionalną Siecią Aniołów Biznesu - Innowacja

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ AUDITU TECHNOLOGICZNEGO

FORMULARZ AUDITU TECHNOLOGICZNEGO F7/8.2.1/8.5.10806 1/5 Załącznik nr 19b do SIWZ FORMULARZ AUDITU TECHNOLOGICZNEGO Auditorzy: Data auditu: Osoby zaangażowane w audit ze strony firmy: F7/8.2.1/8.5.10806 2/5 A. INFORMACJE OGÓLNE Firma:

Bardziej szczegółowo

Istotne aspekty umów dotyczących linii produkcyjnych w kontekście prawa własności intelektualnej

Istotne aspekty umów dotyczących linii produkcyjnych w kontekście prawa własności intelektualnej Istotne aspekty umów dotyczących linii produkcyjnych w kontekście prawa własności intelektualnej Prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji

Bardziej szczegółowo

AGENCJA ROZWOJU INNOWACJI S.A.

AGENCJA ROZWOJU INNOWACJI S.A. AGENCJA ROZWOJU INNOWACJI S.A. WSPIERAMY I FINANSUJEMY INNOWACJE DEBIUT NA RYNKU NEWCONNECT 5 grudnia 2012 r. O AGENCJI Agencja Rozwoju Innowacji S.A. jest firmą świadczącą usługi doradczo-finansowe związane

Bardziej szczegółowo

Prawo własności przemysłowej. Prawa patentowe i prawa z tym związane - I

Prawo własności przemysłowej. Prawa patentowe i prawa z tym związane - I Prawo własności przemysłowej Prawa patentowe i prawa z tym związane - I Historia 1474 ustanowiono ustawę wenecką, twórca uzyskiwał 10-cio letnią ochronę na nowy i twórczy pomysł, dotyczący urządzenia,

Bardziej szczegółowo

Transfer technologii z uczelni do przemysłu

Transfer technologii z uczelni do przemysłu Transfer technologii z uczelni do przemysłu Olaf Gajl Podsekretarz Stanu w MNiSW Krzysztof J. Kurzydłowski Podsekretarz Stanu w MNiSW Innowacyjna pozycja Polski (European Innovation Scoreboard 2006) 2005

Bardziej szczegółowo

Regulamin doboru uczestników w szkoleniach oraz konferencjach realizowanych w ramach projektu Wiedza i kapitał dla rozwoju MSP

Regulamin doboru uczestników w szkoleniach oraz konferencjach realizowanych w ramach projektu Wiedza i kapitał dla rozwoju MSP Bielsko-Biała, 14.05.2009r. Regulamin doboru uczestników w szkoleniach oraz konferencjach realizowanych w ramach projektu Wiedza i kapitał dla rozwoju MSP współfinansowanego z Działania 3.3 Tworzenie systemu

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA KOMERCJALIZACJI TECHNOLOGII

AKADEMIA KOMERCJALIZACJI TECHNOLOGII AKADEMIA KOMERCJALIZACJI TECHNOLOGII PROGRAM SZKOLENIOWO-WARSZTATOWY GRUPY INVESTIN Termin: 21 października 4 listopada 2015 Miejsce: Łódź Wojewódzkie Centrum Przedsiębiorczości, ul. Prezydenta Gabriela

Bardziej szczegółowo

Stan i kierunki rozwoju instytucji proinnowacyjnych w województwie dolnośląskim

Stan i kierunki rozwoju instytucji proinnowacyjnych w województwie dolnośląskim Stan i kierunki rozwoju instytucji proinnowacyjnych w województwie dolnośląskim Seminarium konsultacyjne III Wrocław, 10 grudnia 2010 r. Plan prezentacji I. Cele i zakres badania II. Metodologia i przebieg

Bardziej szczegółowo

CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII

CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII Uniwersytetu Warmińsko sko-mazurskiego w Olsztynie UWM W OLSZTYNIE 17 Wydziałów 56 kierunków kształcenia ponad 31 tys. studentów ponad 1700 pracowników naukowych

Bardziej szczegółowo

Venture Capital - kapitalna sprawa

Venture Capital - kapitalna sprawa Venture Capital - kapitalna sprawa Kinga Stanisławska Partner Zarządzający Experior Venture Fund PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROJEKTU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI

Bardziej szczegółowo

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 Daniel Szczechowski Departament Konkurencyjności i Innowacyjności Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Opole, 13 listopada 2014 r. Potencjał innowacyjny

Bardziej szczegółowo

Prawne i praktyczne aspekty transferu i ochrony własności intelektualnej

Prawne i praktyczne aspekty transferu i ochrony własności intelektualnej Prawne i praktyczne aspekty transferu i ochrony własności intelektualnej adw. Bartłomiej Jankowski adw. dr Rafał T. Stroiński, LL.M. Jankowski, Stroiński i Partnerzy JSLegal & Co Adwokacka spółka partnerska

Bardziej szczegółowo

Platforma funduszy VC zasady naboru pośredników finansowych PFR Starter FIZ. Konsultacje z rynkiem venture capital

Platforma funduszy VC zasady naboru pośredników finansowych PFR Starter FIZ. Konsultacje z rynkiem venture capital Platforma funduszy VC zasady naboru pośredników finansowych PFR Starter FIZ Konsultacje z rynkiem venture capital Warszawa, 18 stycznia 2016 Platforma funduszy VC PFR Ventures PFR Starter FIZ Fundusze

Bardziej szczegółowo

Anioł Biznesu, czyli zastrzyk kapitału i wiedzy 17 stycznia 2013 r. Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny

Anioł Biznesu, czyli zastrzyk kapitału i wiedzy 17 stycznia 2013 r. Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny www.psab.pl Anioł Biznesu, czyli zastrzyk kapitału i wiedzy 17 stycznia 2013 r. Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny Przemysław Jura Prezes Zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych Koordynator

Bardziej szczegółowo

Ostatnie zmiany: 27/10/2016 PORÓWNANIE CECH SPÓŁEK HANDLOWYCH

Ostatnie zmiany: 27/10/2016 PORÓWNANIE CECH SPÓŁEK HANDLOWYCH PORÓWNANIE CECH SPÓŁEK HANDLOWYCH rodzaj podmiotowości prawnej jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (tzw. niezupełna/ułomna osoba prawna) osoba prawna rodzaj aktu założycielskiego

Bardziej szczegółowo

Nauka- Biznes- Administracja

Nauka- Biznes- Administracja Nauka- Biznes- Administracja Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

11, 12 października 2011

11, 12 października 2011 11, 12 października 2011 WROCŁAW Hotel Mercure Panorama DZIEŃ I 11 października 2011r. Konferencja Naukowo- Informacyjna Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu- Innowacja 11.30 12.00 Rejestracja uczestników,

Bardziej szczegółowo

Tworzenie strategii współpracy z biznesem

Tworzenie strategii współpracy z biznesem Człowiek najlepsza inwestycja Tworzenie strategii współpracy z biznesem Plan prezentacji 1. Dlaczego współpraca nauki z biznesem? 2. Uwarunkowania prawne 3. Modele współpracy nauki z biznesem 4. Ochrona

Bardziej szczegółowo

Żabia Wola, 19 maja 2016 r. Beata Ostrowska.

Żabia Wola, 19 maja 2016 r. Beata Ostrowska. Żabia Wola, 19 maja 2016 r. Beata Ostrowska Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw została powołana przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w 1992 roku. MISJA FUNDACJI MSP: Propagowanie

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego NASI DORADCY:

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego NASI DORADCY: NASI DORADCY: Stanisław Rogoziński Partner zarządzający w Brante Partners sp. z o.o. Akredytowany ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Ekspert biznesowy w Fundacji Wspierania

Bardziej szczegółowo

Rozróżnienie pomiędzy pojęciami:

Rozróżnienie pomiędzy pojęciami: JAK SKOMERCJALIZOWAĆ INNOWACJĘ? Instrumenty i ich finansowanie w Programie Innowacyjna Gospodarka 1 Komercjalizacja wyników prac B+R to: Całokształt działań związanych z odpłatnym przenoszeniem wyników

Bardziej szczegółowo

W jaki sposób park technologiczny może wspomóc transfer wiedzy na Mazowszu. Michał Dzierżawski Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny S.A.

W jaki sposób park technologiczny może wspomóc transfer wiedzy na Mazowszu. Michał Dzierżawski Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny S.A. W jaki sposób park technologiczny może wspomóc transfer wiedzy na Mazowszu Michał Dzierżawski Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny S.A. Rys historyczny: Koncepcja Parku Przemysłowo- Technologicznego

Bardziej szczegółowo

MANAGER INNOWACJI MODUŁY WARSZTATOWE

MANAGER INNOWACJI MODUŁY WARSZTATOWE MANAGER INNOWACJI MODUŁY WARSZTATOWE WARSZTAT I-A PRAWNO-TEORETYCZNE PODSTAWY PROJEKTÓW INNOWACYJNYCH Czym jest innowacja? Możliwe źródła Wewnętrzne i zewnętrzne źródła informacji o innowacji w przedsiębiorstwie.

Bardziej szczegółowo

Programy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierające przedsiębiorczość akademicką oraz transfer technologii

Programy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierające przedsiębiorczość akademicką oraz transfer technologii Programy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierające przedsiębiorczość akademicką oraz transfer technologii Marta Pytlarczyk Zastępca Dyrektora Departament Wdrożeń i Innowacji IniTech projekt rozporządzenia

Bardziej szczegółowo