Kiedy czas człowieka się kończy? analiza czasu ludzkiego życia w internecie na przykładzie portalu Facebook

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kiedy czas człowieka się kończy? analiza czasu ludzkiego życia w internecie na przykładzie portalu Facebook"

Transkrypt

1 Kiedy czas człowieka się kończy? analiza czasu ludzkiego życia w internecie na przykładzie portalu Facebook

2 Grafika: dostęp: Kiedy czas człowieka się kończy? - Odpowiedź na to pytanie kiedyś była bardzo prosta. Czas człowieka kończył się w momencie, w którym przerywana została jego aktywność, odchodził, umierał - Historia zna jednak takie osoby, którym dopiero śmierć przyniosła sławę, chwałę czy pieniądze, których sami nie mogli już spożytkować. Przykładami takich niedocenionych za życia postaci byli Vincent Van Gogh czy Cyprian Kamil Norwid. - To jednak wyjątki. O większości ludzi zapominamy wkrótce po ich śmierci.

3 Grafika: dostęp: Kiedy czas człowieka się kończy? Dziś odpowiedź na to pytanie może być inna. Dzięki internetowi, który stał się częścią życia współczesnego człowieka, jego istnienie przedłużyło się. Blogi, profile na portalach społecznościowych, poczta elektroniczna, konta bankowe czy ktoś z Państwa zastanawiał się kiedyś co dzieje się z naszymi wirtualnymi kontami, gdy przestajemy istnieć w świecie realnym? Analizując treści zawarte na portalu Facebook, w niniejszej prezentacji zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule.

4 Facebook jako przykład nowych mediów - Założony w 2004 roku już na zawsze zmienił internet. - Łączy jednostki, zbliża zwykłych ludzi do znanych osób i instytucji. - Jest nową przestrzenią służącą wymianie poglądów oraz celom marketingowym. - Dzięki osi czasu może pełnić rolę wirtualnej kroniki naszego życia.

5 Oś czasu wirtualna kronika użytkownika portalu Facebook - Oś czasu to obszar profilu, w którym znajdują się Twoje posty, posty Twoich znajomych i zdarzenia, na których Cię oznaczono uporządkowane według daty publikacji. (https://www.facebook.com/help/ , dostęp ) - Co publikują tam użytkownicy? Praktycznie wszystko. Z łatwością znajdziemy to, co jedzą czy piją; gdzie i z kim są; co robili przed chwilą, robią teraz i zaraz zaczną robić; kto jest ich aktualnym partnerem, etc. - Dzięki Facebook owej osi czasu inni użytkownicy mogą śledzić życie innych od narodzin*, aż po jego śmierć, a nawet po śmierci. *pojawiają się osoby, które relacjonują życie swojego dziecka od momentu jego narodzin.

6 Kilka przykładów Użytkownik portalu Facebook oznajmił, że spodziewa się dziecka. Podpis pod imieniem i nazwiskiem osoby, która odeszła. Jej profil na portalu Facebook pozostał aktywny. Użytkownik portalu Facebook pokazuje znajomym potrawę, którą zaraz skonsumuje. Zdjęcie dokumentujące fragment życia jednego z użytkowników Facebook a

7 Śmierć i co dalej? - Twórcy portalu społecznościowego Facebook zadbali o to, by profile po śmierci ich użytkowników mogły dalej działać. - Członkowie najbliższej rodziny, po zweryfikowaniu stopnia pokrewieństwa mogą złożyć do administratorów prośbę o nadanie statusu Im memoriam lub też usunąć konto (https://pl-pl.facebook.com/help/ , dostęp: ).

8 * Co ważne, konta Im memoriam nie będą proponowane innym użytkownikom. Nie będą z nich także wysyłane przypomnienia o urodzinach. dostęp:

9 Co z innymi kontami? Przykład Google - Google: po przesłaniu odpowiednich dokumentów następuje usunięcie (m. in. skanu dowodu tożsamości i poświadczonego notarialnie tłumaczenia aktu zgonu); istnieje też Menadżer nieaktywnych kont, który dezaktywuje konto automatycznie w razie naszej długiej nieobecności. https://support.google.com/accounts/contact/deceased?hl=pl&rd=1, dostęp:

10 Wracając do przykładu Facebook a - Jak już wspomniano wcześniej, śmierć użytkownika nie musi oznaczać likwidacji konta. - Po zmianie statusu konto zaczyna żyć własnym życiem. Znajomi danej osoby publikują na jej osi czasu znalezione w domowych archiwach zdjęcia, prośby do zmarłych, wspominki, etc.

11 Przykład profilu In memoriam Źródło: dostęp:

12 Czy warto zachować profil osoby zmarłej w internecie? Tak Nie - bliscy i znajomi w każdej chwili mogą zobaczyć osobę, która odeszła, przeczytać jej wpisy czy powiedzieć coś czego wcześniej nie zdążyli - pozostawienie profilu po śmierci osoby może przyczynić się do radzenia sobie z fazami przeżywania żałoby* - śmierć jest bardzo prywatnym aspektem życia - nie wiemy czy osoba, która odeszła chciałaby zostawić swój profil * Etapy przeżywania żałoby przedstawiono na kolejnych slajdach.

13 Reakcja człowieka na śmierć bliskich - Kiedy tracimy bliskie osoby. Nasze poczucie przynależności jest w pewien sposób zubożone w aspektach: fizycznym, afektywnym, relacyjnym oraz symboliczny. (Janusz, Drozdowicz; 2013) - Każda śmierć jest trudna do zrozumienia, najtrudniejsze są jednak przypadki, które nie są zgodne z cyklem trwania rodziny, a więc na przykład: śmierć narzeczonego, nienarodzonego dziecka, rodziców małych dzieci. (Janusz, Drozdowicz; 2013) - Psycholodzy zaobserwowali, że godzenie się ludzi z odchodzeniem bliskich odbywa się etapami.

14 Etapy żałoby według różnych autorów E. Kubler-Ross J. Bowlby R. Kavanaugh C.M. Sanders Zaprzeczenie Wstrząs i odrętwienie Wstrząs / szok Szok Gniew Szukanie i tęsknota Dezorganizacja Uświadomienie sobie straty Targowanie się / negocjowanie Dezorientacja Gwałtowne emocje Chronienie siebie / wycofanie się Obniżony nastrój Reorganizacja i rozwiązanie Poczucie winy Powracanie do zdrowia Akceptacja Osamotnienie Odnowa Opracowano na podstawie literatury przedmiotu. - Autorzy różnie nazywają te fazy. Widać jednak, że dostrzegają te same etapy, pomiędzy którymi występują płynne granice - według E.Kubler-Ross zawsze wystąpią min. 2. Ulga Ponowna stabilizacja

15 Etapy przeżywania żałoby a treści publikowane na kontach osób zmarłych Analizując posty publikowane przez znajomych osób zmarłych na ich profilach, można zauważyć, że użytkownicy w ten sposób próbują pogodzić się z sytuacją, która ich spotkała. W publikowanych przez nich postach / komentarzach, można znaleźć takie, które odpowiadają niektórym fazom żałoby. Oto przykłady: WSTRZĄS SMUTEK POGODZENIE SIĘ Z SYTUACJĄ

16 Podsumowanie Nowe media i ich możliwości będą odciskać swoje coraz liczniejsze i głębsze ślady w naszej rzeczywistości. Nie uciekniemy przed postępem technicznym i technologicznym, który zmienia i będzie zmieniał naszą kulturę. Jak widać czas życia człowieka przestaje się kończyć wraz z momentem śmierci. Jego prowadzona za życia wirtualna aktywność zostaje przedłużona. Kontynuują ją bliscy i znajomi, publikując na osiach czasu nowe posty, w których wspominają daną osobę. Ocenę tej sytuacji pozostawiam każdemu.

17 Źródła - Afscheidswijzer.nl/: - Facebook: - Google: -http://afscheidswijzer.nl/media/images/423ca3486fa54b3d3e0d471eb51ae913_large.jpg, dostęp: https://www.facebook.com/help/ , dostęp https://pl-pl.facebook.com/help/ , dostęp: dostęp: https://support.google.com/accounts/contact/deceased?hl=pl&rd=1, dostęp: Bowlby, J. (1980). Attachmend and Lost. Volume III Sadness and Depression. Nowy Jork: Basic Books. Pobrano z: dostęp: Bowlby, J. (1960). Grief and Mourning in Infancy and Early Childhood. Psychoanalityc Study of the Child, 15, s Pobrano z : dostęp: Godycki-Ćwirko, M., Błaszczyk, H., Kosiek, K. (2010). Teorie żalu. Problemy medycyny rodzinnej. Część XII, nr 1, s Pobrano z: dostęp: Janusz, B., Drozdowicz, L. (2013). Śmierć i żałoba w rodzinie. Oddziaływania terapeutyczne. Psychoterapia, nr 2 (165), s Pobrano z: dostęp: Kubler-Ross, E. (1979). Rozmowy o śmierci i umieraniu. Poznań: Media Rodzina. - Ostrowska, A. (1997). Śmierć w doświadczeniu jednostki i społeczeństwa. Warszawa: PAN. - Sanders, M. C. (2001). Jak przeżyć stratę dziecka. Gdańsk: GWP.

18 Opracowała: Anna Michniuk, WSE UAM

DLA OSÓB W ŻAŁOBIE. Znajdują się tu informacje przydatne osobom, które straciły kogoś bliskiego oraz osobom, które je wspierają.

DLA OSÓB W ŻAŁOBIE. Znajdują się tu informacje przydatne osobom, które straciły kogoś bliskiego oraz osobom, które je wspierają. PORADNIK DLA OSÓB W ŻAŁOBIE Znajdują się tu informacje przydatne osobom, które straciły kogoś bliskiego oraz osobom, które je wspierają. Fundacja NAGLE SAMI www.naglesami.org.pl Bezpłatna linia wsparcia

Bardziej szczegółowo

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09 Spis Treści Wstęp... 2 Ochrona danych osobowych... 3 Prawo do prywatności w sieci... 5 Serwisy społecznościowe... 6 Cyfrowe ślady mają wpływ na nasz wizerunek w sieci.... 8 Komunikacja w sieci... 10 Działania

Bardziej szczegółowo

Komunikacja polityczna na Facebooku

Komunikacja polityczna na Facebooku Jarosław Zieliński Komunikacja polityczna na Facebooku Komunikacja polityczna już dawno zawitała w Internecie, a jej narzędzia i techniki w nim stosowane zmieniają się wraz z rozwojem tej globalnej sieci.

Bardziej szczegółowo

E-MARKETING PRAWNICZY

E-MARKETING PRAWNICZY E-MARKETING PRAWNICZY Promocja kancelarii prawnej drugiej dekadzie XXI wieku Niewątpliwie żyjemy w świecie gigantycznych i bezprecedensowych zmian. Nie dotyczą one jedynie technologii, ale w ogóle globalnego

Bardziej szczegółowo

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz ROZWÓD I JEGO SKUTKI DLA RODZINY Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny. Zajmuje drugie miejsce, po śmierci

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Pracuję z klasą. Ciemna strona Internetu. Wyloguj depresję! Jak reagować, gdy uczeń ucieka w wirtualny świat? Warsztaty filmowe Psychologia w kinie

Pracuję z klasą. Ciemna strona Internetu. Wyloguj depresję! Jak reagować, gdy uczeń ucieka w wirtualny świat? Warsztaty filmowe Psychologia w kinie Materiały warsztatowe dla nauczycieli Pracuję z klasą Warsztaty filmowe Psychologia w kinie Ciemna strona Internetu Wyloguj depresję! Jak reagować, gdy uczeń ucieka w wirtualny świat? Uczeń w Sali samobójców

Bardziej szczegółowo

AD REM I/2008. Pismo Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ISSN 1733-4187

AD REM I/2008. Pismo Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ISSN 1733-4187 AD REM I/2008 Pismo Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ISSN 1733-4187 14 1 AD REM I/2008 ISSN 1733-4187 Wydawca: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Redakcja:

Bardziej szczegółowo

Psychoterapia po ludzku

Psychoterapia po ludzku 1 Praca zbiorowa Stowarzyszenie INTRO Wrocław 2011 2 Tytuł: Autorki: Anna Chanik, Marta Dudzińska, Joanna Krawczyk, Małgorzata Osipczuk, Katarzyna Paikert, Iwona Pawlikowska, Agnieszka Sitarz, Julia Soszyńska,

Bardziej szczegółowo

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI 4 SPIS TREŚCI 5 6 SPIS TREŚCI AKTUALNOŚCI 4 Sławomir Iwasiów Falowanie przeszłości 4 WYWIAD 5 Sławomir Iwasiów Jesteśmy coraz bardziej samotni razem Rozmowa z Krzysztofem Łuszczkiem 5 Refleksje

Bardziej szczegółowo

p r o b l e m, z a p o b i e g a n i e, t e r a p i a

p r o b l e m, z a p o b i e g a n i e, t e r a p i a p r o b l e m, z a p o b i e g a n i e, t e r a p i a główny partner Wstęp 2 Problem nadużywania Internetu 4 Korzystanie z Internetu przez młodzież 4 Kiedy możemy mówić o nadużywaniu Internetu? 5 Czynniki

Bardziej szczegółowo

Internet jako medium wspierające rodzinę dziecka niepełnosprawnego

Internet jako medium wspierające rodzinę dziecka niepełnosprawnego Jolanta Zielińska jzielin@op.pl Instytut Techniki Uniwersytet Pedagogiczny Kraków Internet jako medium wspierające rodzinę dziecka niepełnosprawnego Celem opracowania jest przedstawienie ogólnych zagadnień

Bardziej szczegółowo

Człowiek najlepsza inwestycja

Człowiek najlepsza inwestycja Człowiek najlepsza inwestycja Projekt PI Innowacyjny model GODZENIE PRZEZ KOBIETY ŻYCIA ZAWODOWEGO I RODZINNEGO współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Gazeta Dolnośląskiej Izby Lekarskiej

Gazeta Dolnośląskiej Izby Lekarskiej Nr 4/2014 (285) kwiecień 2014 Gazeta Dolnośląskiej Izby Lekarskiej egzemplarz bezpłatny Życzymy Koleżankom i Kolegom pogodnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wypełnionych nadzieją i siłą budzącej się

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blog w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blog w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blog w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blogi w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz d. stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Niniejszy materiał odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

bezpieczne media przewodnik dla rodziców

bezpieczne media przewodnik dla rodziców bezpieczne media przewodnik dla rodziców rozmawiaj z dzieckiem, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, telewizji i telefonu spis treści wstęp...3 Internet...5 komputer bezpieczny w sieci...7 zanim zainstalujesz

Bardziej szczegółowo

Janina Węgrzecka-Giluń Przewodnik dla Rodziców. Uzależnienia behawioralne HAZARD I INTERNET

Janina Węgrzecka-Giluń Przewodnik dla Rodziców. Uzależnienia behawioralne HAZARD I INTERNET Janina Węgrzecka-Giluń Przewodnik dla Rodziców Uzależnienia behawioralne P A T O L O G I C Z N Y HAZARD I INTERNET Konsultacja naukowa: dr Krzysztof Ostaszewski Korekta: Aneta Zdunek Projekt graficzny:

Bardziej szczegółowo

Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni

Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni Anna Andrzejewska an.andrzejewska@o2.pl Akademia Pedagogiki Specjalnej Warszawa Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni Wstęp Ubiegłe stulecie, zwłaszcza początek XXI w., to bardzo gwałtowny rozwój mediów

Bardziej szczegółowo

Wolni od uzależnień behawioralnych

Wolni od uzależnień behawioralnych Przedstawiona do recenzji publikacja podejmuje w sposób wieloaspektowy niezwykle ważną i aktualną problematykę uzależnień. Nie tylko wypełnia istniejącą na lokalnym rynku wydawniczym lukę, ale z pewnością

Bardziej szczegółowo

ATAK. Kierownik produkcji: Andrzej Kuca andrzej.kuca@software.com.pl

ATAK. Kierownik produkcji: Andrzej Kuca andrzej.kuca@software.com.pl 1/2011 (68) DRODZY CZYTELNICY Wraz z noworocznymi życzeniami trafia do Was najnowszy numer Hakin9. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie w nim coś interesującego dla siebie. Zaglądając do środka będziecie

Bardziej szczegółowo

KIERUNEK: Politologia SPECJALNOŚĆ: Komunikacja Społeczna DAWID HERBUT

KIERUNEK: Politologia SPECJALNOŚĆ: Komunikacja Społeczna DAWID HERBUT WSTiE WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII Wydział Nauk Społecznych KIERUNEK: Politologia SPECJALNOŚĆ: Komunikacja Społeczna DAWID HERBUT WPŁYW PRZESYŁANYCH WIADOMOŚCI TEKSTOWYCH PRZY WYKORZYSTANIU SMS,

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

Internet w mojej społeczności

Internet w mojej społeczności Internet w mojej społeczności Wykorzystanie technologii informatycznych w rozwoju społeczności lokalnych Marcin Mastykarz Jak wykorzystać IT w rozwoju społeczności lokalnych Bohdan Szafrański Open Source

Bardziej szczegółowo

Twoje dane twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli.

Twoje dane twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli. Twoje dane twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli. SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ AUTOR: EDYTA MIERZWA, MAGDALENA KRZAKIEWICZ -ROSPOND-

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZE ZAJĘĆ. Kati Molin - Fotolia.com. Dzień z życia

SCENARIUSZE ZAJĘĆ. Kati Molin - Fotolia.com. Dzień z życia SCENARIUSZE ZAJĘĆ Kati Molin - Fotolia.com Dzień z życia G ł ó w n y P a r t n e r Copyright@2012 Fundacja Dzieci Niczyje Fundacja Dzieci Niczyje ul. Walecznych 59 03-926 Warszawa tel. 22 616 16 69 e-mail:

Bardziej szczegółowo

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU PRZYBLIŻENIE ZJAWISKA

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU PRZYBLIŻENIE ZJAWISKA Studia z psychologii w KUL. Tom 13 red.: P. Francuz, W. Otrębski Lublin: Wyd. KUL 2006 s. 99-119 Anna Wołpiuk-Ochocińska Katedra Psychologii Różnic Indywidualnych Instytut Psychologii KUL UZALEŻNIENIE

Bardziej szczegółowo

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Autor: Caroline Cockerill Przedmowa: Childnet International Wprowadzenie Internet to cudowne

Bardziej szczegółowo

Młodzież w przestrzeni poradnictwa internetowego manipulacja informacją

Młodzież w przestrzeni poradnictwa internetowego manipulacja informacją Kultura Media Teologia 2013 nr 14 s. 80-94. Małgorzata Kowalewska, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie Młodzież w przestrzeni poradnictwa internetowego manipulacja informacją Youth in the

Bardziej szczegółowo