Strona 1 z 13. Nadciąga rewolucja w IT: jednorazowe środowisko testowe na zamówienie! Stare potrzeby, nowe technologie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Strona 1 z 13. Nadciąga rewolucja w IT: jednorazowe środowisko testowe na zamówienie! Stare potrzeby, nowe technologie"

Transkrypt

1 Strona 1 z 13 Na ostrzu chmury Nadciąga rewolucja w IT: jednorazowe środowisko testowe na zamówienie! Stare potrzeby, nowe technologie Przenośny, kieszonkowy telefon jest dziś czymś tak oczywistym, że wprost trudno sobie przypomnieć, jak kiedyś dało się żyć bez niego. Przecież on zaspokaja prastarą ludzką potrzebę, żeby się dogadać, porozumieć, dowiedzieć na czas. Komórka wyparła bo jest sprawniejsza i skuteczniejsza - afrykańskie tam-tamy, indiańskie sygnały dymne, kanaryjski język gwizdów silbo, posłańca spod Maratonu i sygnalizację semaforami, stosowaną w napoleońskiej Francji. Gdyby przy pomocy maszyny czasu przenieść w dzień dzisiejszy grupę ludzi sprzed lat, zastosowanie telefonu komórkowego pojęliby w mig. Kiedy jednak nowa technologia pojawia się po raz pierwszy, niełatwo dostrzec jej oczywistość. Czujemy się wręcz zawstydzeni, że kłopoty, które wcześniej pochłaniały tyle czasu i trudu, można rozwiązać w tak porażająco prosty sposób. Czemu nikt tego nie wymyślił wcześniej? Czy to może być aż takie proste? O takiej technologii jest ten artykuł. O tym, jak przy jej pomocy można już dziś wyprzedzić innych, zamiast za kilka lat ścigać w pocie czoła uciekającą konkurencję. Co jest największą przeszkodą w projektach informatycznych? Pochwała chaosu No właśnie, co? Zanim odpowiem, przyznam się do pewnej słabości: otóż fascynuje mnie bałagan i niepowodzenia rozmaitych przedsięwzięć. Z wypiekami na twarzy czytam, albo oglądam w telewizji informacje o tym, że nie udało się zorganizować na czas pierwszego meczu na Stadionie Narodowym w Warszawie, że do oficjalnego otwarcia jakiegoś nowego mostu zabrakło dwóch zezwoleń i trzeba teraz na nie czekać kolejny miesiąc, a już prawdziwą frajdę sprawiało mi obserwowanie nieprawdopodobnego zamieszania, jakie pojawiło się w związku w wdrożeniem niedopracowanej ustawy refundacyjnej! Za każdym razem dziwię się jak można było o czymś tak oczywistym nie pomyśleć zawczasu? Jak można było nie sprawdzić zawczasu, czy coś będzie działać? Ależ można było sprawdzić wcześniej pod dwoma warunkami!

2 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 2 z 13 Niech żyją wymagania! Pierwszy warunek, to potrzeby, nawyki, metody i narzędzia, aby przed przystąpieniem do działania starannie zaplanować i opisać, co też właściwie chce się osiągnąć. Mówiąc językiem IT pod warunkiem, że starannie zbiera się i opisuje wymagania. Tak, deficyt inżynierii wymagań jest główną przyczyną niepowodzeń projektów, choć większość wciąż jeszcze łudzi się, że można wykręcić się sianem i chować głowę w piasek modnych metodyk zwinnych oraz technologicznych nowinek. Dlaczego nie pomyślano, zawczasu znów wykorzystam przykład nieszczęsnego Stadionu Narodowego że policja będzie chciała korzystać w jego kazamatach ze swoich krótkofalówek? Domyślam się, że to był temat zbyt banalny, nieatrakcyjny w porównaniu z rozsuwanym dachem i innymi cudami techniki. Znamy, oj, znamy dobrze analogiczne sytuacje z przedsięwzięć informatycznych! Tak zwane oczywiste wymagania, niejednakowo oczywiste dla każdego, są najczęściej przyczyną dużych kłopotów. Zabrakło inżyniera wymagań! Jednak chcąc nie chcąc, jesteśmy dziś wszyscy na progu epoki dramatycznego wzrostu znaczenia inżynierii wymagań, więc więcej ta ten temat w moim następnym artykule w kolejnym numerze SDJ. i niech żyją próby przed premierą Jak najlepszy nawet scenariusz nie zastąpi aktorom prób, tak i najdoskonalsze wymagania nie są gwarancją, że podczas budowy systemu wszystko się powiedzie. Trzeba więc testować, trzeba sprawdzać, a im wcześniej, tym lepiej. Żeby jednak móc dokonać takiego próbnego rozruchu systemu informatycznego, trzeba mieć do dyspozycji odpowiednie środowisko, dane testowe, możliwość symulowania brakujących jeszcze kawałków systemu oraz innych systemów. Nieznośna ciężkość najprostszych spraw Dziesiątki razy pytałem testerów, zespoły i działy testowania, z czym mają największe kłopoty? Co zajmuje najwięcej czasu? Odpowiedzi są aż nużąco niezmienne. Po pierwsze, wymagania: są niejasne, nieprecyzyjne, wciąż się w niekontrolowany sposób zmieniają, a o większości ich i tak dowiadujemy w ostatniej chwili. Po drugie, środowisko testowe, któremu poświęcona jest reszta artykułu. Problemy ze środowiskiem naprawdę potrafią sparaliżować projekty! Kiedy to zrozumiemy, zrozumiemy także, że opisana dalej, przełomowa technologia wirtualnych środowisk testowych, to nie kolejna pseudo-nowość, nie atrakcyjny gadżet, tylko rzeczywista rewolucja, na miarę telefonu komórkowego! Najpierw powoli, jak żółw, ociężale typowe kłopoty ze środowiskami testowymi Typowe kłopoty ze środowiskami testowymi to one pochłaniają nawet 50% czasu i budżetu projektów.

3 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 3 z 13 Kłopot 1: koszty środowiska testowego Środowisko testowe kosztuje: sprzęt, oprogramowanie, administrowanie, kopie zapasowe, a przede wszystkim konieczność jego modyfikacji, dostosowywania. Każda zmiana oprogramowania wymaga przecież przetestowania środowisko testowe to państwo w państwie, to często drugi, równoległy projekt! Kiedy w skład środowiska wchodzą komputery typu mainframe i tera-bajtowe bazy danych co jest typowe dla wszelkich systemów ERP, dla banków, dla firm ubezpieczeniowych koszty mogą przebić barierę dźwięku! Tradycyjne środowisko testowe? Kłopot 2: odpowiedzialność za środowisko testowe Typowy przykład kłopotów z rozproszeniem odpowiedzialności: testy automatyczne zaplanowane na weekend zostają przerwane już w sobotę, bo administrator systemu wykorzystuje weekend na serwis serwera. Dział testów domaga się więc własnego serwera, ale niemiłym zaskoczeniem jest konieczność samodzielnego nim administrowania. Inne przykłady: Zespół testowy ma mnóstwo trudności z uzyskaniem odpowiednich konfiguracji, uprawnień, haseł: wiecznie stoją, jako petenci, w kolejce do sys-adminów! Różni użytkownicy różne zespoły testowe nawzajem niechcący psują sobie środowisko testowe i jego konfigurację. Zajmuje to mnóstwo czasu i powoduje wiele złej krwi. Administrator systemu ma nawał zajęć, jest przede wszystkim odpowiedzialny za działanie środowiska produkcyjnego. Testerzy stoją w kolejce i tracą czas. Administrator też traci czas na realizację ich nietypowych wymagań i potrzeb.

4 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 4 z 13 Kłopot 3: dublowanie środowisk Dublowanie środowisk to zbyt łagodne określenie, bowiem różnych środowisk, od środowiska programisty, aż po docelowe (produkcyjne), może być nawet kilkanaście Widuje się osobne środowiska do testów funkcjonalnych, do testów systemu A i do testów systemu B, do testów wydajności, do testów z danymi produkcyjnymi (czytaj: prawdziwymi), do testów systemowych; środowisko przed-produkcyjne, kopię środowiska produkcyjnego, specjalne środowisko testów szybkiej ścieżki Można się zżymać, że w ogłoszeniach o miejscach pracy dla testerów zwykle więcej jest nieistotnych na pozór, detalicznych wymagań technicznych wobec kandydatów, niż wymagań dotyczących umiejętności metodycznych. Przecież tego każdy może się szybko nauczyć! To prawda, tylko że projekt jęczący pod miażdżącym ciężarem kłopotów technicznych nie ma czasu na wyrafinowane metody, potrzebuje ludzi do łopaty i do noszenia ciężarów, mogących pomóc już, natychmiast, a nie proponować usprawnienie procedur czy ulepszenie metod projektowania przypadków testowych! Kłopot 4: dostęp do środowiska Nie chcę, aby ten artykuł zamienił się z zbiór smakowitych anegdot, więc podam tylko kilka przykładów, że z dostępem do środowiska testowego zawsze były, i nadal są kłopoty. Czytelnicy niech przypomną sobie podobne historie z własnego doświadczenia! Latem lubiliśmy siedzieć w tym laboratorium, bo centrala telefoniczna wymagała klimatyzacji. Zimą było mniej przyjemnie Po stworzeniu możliwości zdalnego dostępu pojawiły się kłopoty z nadzorowaniem, kto w danej chwili co robi, jakie zasoby wykorzystuje. Rozwiązaniem okazała się specjalna aplikacja, umożliwiająca rezerwację dostępu i sterowanie nim: czasochłonna w utrzymaniu, kłopotliwa w użyciu! Po zgłoszeniu pierwszych błędów i zaliczeniu obowiązkowej partyjki ping-ponga ( u nas nie działa a u mnie działa i tak dalej), coraz częstszymi gośćmi w laboratorium testowym stali się programiści - łowcy bugów. U nich rzeczywiście działało i odtworzyć awarię mogli tylko na środowisku testowym. Ustalenie zasad współżycia społecznego zajmuje wtedy dużo czasu. Kłopot 5: symulowanie Stworzenie symulatora (emulatora), to zwykle osobny, duży projekt, a jego nieustanne symulatora pochłaniają mnóstwo pracy. Co gorsza, każdorazowy negatywny wynik testu oznacza żmudną pracę sprawdzania, co też działa niepoprawnie testowana aplikacja, czy symulator? Czasem projekt buduje więcej symulatorów, niż samego oprogramowania! Kiedy podsystem A buduje się i testuje w jednym miejscu, a podsystemy B i C w innych, to zespół piszący A posługiwał się własnymi symulatorami B i C, zespół B symulatorami A i C i tak dalej. Było to, delikatnie mówiąc, kłopotliwe, kosztowne i powodowało mnóstwo błędów.

5 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 5 z 13 Istnieje armia ludzi już przywykłych do obecnego stanu rzeczy, ba czerpiących uzasadnioną zawodową dumę z radzenia sobie wśród chaosu, trwogi i drżenia, potu, krwi i łez! Jak każde duże usprawnienie, wdrożenie wirtualnych środowisk testowych nie spotka się od początku z jednoznacznie entuzjastycznym przyjęciem. Przeciwko jego zastosowaniu pojawią się argumenty techniczne i organizacyjne tak wyrafinowane, że nikt nawet autorzy - nie będzie w stanie ich zrozumieć. Trzeba pamiętać to nie jest wcale żart! że jest armia ludzi już przywykłych do obecnego stanu rzeczy, ba czerpiących uzasadnioną zawodową dumę z radzenia sobie wśród chaosu, trwogi i drżenia, potu, krwi i łez. Dlatego, jak spostrzegł niedawno profesor Martin Tornquist, właściciel największej w Brazylii 1 firmy oferującej usługi w zakresie testowania oraz inżynierii wymagań, o wiele łatwiej jest przekonać dyrektora finansowego firmy (CFO), niż dyrektora IT (CIO) do tego, że warto zainwestować w inżynierię wymagań i w testowanie. Finansowy widzi koszty pracochłonnego działu IT, które można zmniejszyć, podczas gdy techniczny z nich żyje Projekty rozproszone, usługi internetowe, SOA, i chmura Każdy z terminów użytych w tytule tego akapitu oznacza, że kłopoty, opisane wcześniej, wzmagają się jeszcze wielokrotnie. Dlatego właśnie ludzka odporność na kłopoty ze środowiskami testowymi zaczęła się wyczerpywać i pojawiło się rozwiązanie wirtualizacja środowisk testowych. Rosnąca złożoność systemów informatycznych 1 Niech nikogo nie zwiedzie, że Brazylia to jakoby trzeci świat. Brazylia jest obok Chin i Indii jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata. W roku 2010 osiedliło się w tym kraju kilkadziesiąt tysięcy specjalistów IT z Europy, uciekających przed naszym kryzysem. Brazylijczycy patrzą na Europę jak na gromadę wojowniczych plemion, chwilowo w stanie zawieszenia broni, zwanego Unią Europejską, i czekają, aż znowu rzucimy się sobie do gardeł

6 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 6 z 13 Wirtualizacja racja, pożytek z niej! Symulacja, czyi zastępowanie niedostępnego fragmentu systemu informatycznego prostszym, łatwiej dostępnym, tańszym modelem, symulatorem czy emulatorem, jest stosowana od lat. Wirtualizacja to tylko ładniejsza nazwa na to samo. Pomysł, aby brakujący czy kosztowny kawałek środowiska testowego zastąpić jego wirtualną namiastką nie jest niczym nowym: ma tyle lat, co informatyka i budowanie systemów. Tylko, że jest to w tradycyjnej formie metoda kłopotliwa i kosztowna, co - mam nadzieję - przekonująco opisałem w poprzednim rozdziale. Wirtualizację można jednak realizować o wiele, wiele prościej i to jest właśnie zapowiedzianą na początku artykułu nowością, która dziś nie jest jeszcze w pełni zrozumiała i doceniana, a za kilka lat trudno będzie wyobrazić sobie, jak kiedyś radziliśmy sobie bez niej. Nie trzeba przecież naśladować działania całej aplikacji, tylko te jej fragmenty, które są potrzebne do wykonania potrzebnych testów! Nie trzeba w ogóle symulować działania aplikacji, lecz wyłącznie jej interfejs, jej widoczne zachowanie się. To jest o wiele prostsze: symulator wie, jaki meldunek wysłać w odpowiedzi, ale nie powiela żadnych obliczeń, nie wykonuje przetwarzania wewnętrznego. Stąd nazwa: wirtualizacja zachowania się aplikacji (application-behaviour virtualization). Taka wirtualizacja jest prostsza, łatwiejsza do zbudowania, ma większą wydajność, jest też łatwiejsza do modyfikowania niż pełna, tradycyjna symulacja. Architektura wirtualizacji zachowania (wg Virtualization Journal 12 czerwca 2011)

7 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 7 z 13 Co więcej, aby stworzyć taki symulator-wirtualizator, niekoniecznie trzeba samemu w pocie czoła pisać program, można bowiem posłużyć się metodą zarejestruj-odtwórz. Korzystając z krótkotrwałego dostępu do prawdziwej aplikacji, można przy pomocy wirtualizatora nagrać, jak ona komunikuje się z systemem, który testujemy, a później odtwarzać tę komunikację wielokrotnie, w potrzebnym do testowania miejscu i zakresie. Dzięki wirtualnym środowiskom testowym można, podczas integracji oraz testowania systemów, znacznie złagodzić problemy wynikające z: Brakujących lub niestabilnych komponentów; Środowisk wytwarzania, będących dopiero w trakcie budowy; Niedostępnych lub kosztownych środowisk oraz systemów należących do firm trzecich; Systemów zbyt kosztownych, skomplikowanych albo poufnych, by móc wykorzystać je w testach (mainframe, finansowe, ERP); Zasobów wewnętrznych i zewnętrznych mających wielu użytkowników i właścicieli, co komplikuje dostęp i konfigurację; Stosowania metodyk agile: duży projekt realizowany jest przez wiele częściowo niezależnych zespołów pracujących w trybie agile i potrzebujących dostępu do własnego środowiska testowego; Wielkiej liczby różnorodnych systemów, z którymi budowany system musi być zintegrowany; Potrzeby dostępu do środowiska testowego z różnych lokalizacji rozproszonego projektu, budującego rozproszony system: wirtualne środowisko testowe można udostępnić w trybie chmury, prywatnej lub publicznej. Jak naprawdę działa wirtualizator? Nie wirtualizuje się całej funkcjonalności całego komponentu czy systemu bazy danych, pakietu obliczeniowego, usługi internetowej (web service) podającej kursy walut, ani aplikacji ERP a tylko te jej działania (zachowania), które są potrzebne dla danych testów, przypadków użycia lub scenariuszy biznesowych. Dane testowe to taki właśnie na pozór drobny, ale przytłaczający w praktyce problem. Teoretycznie prosty, w projektach ogromnie czasochłonny. Zbudowanie i utrzymanie bazy danych, wypełnienie jej danymi, to wielkie przedsięwzięcie! Aby go uniknąć, wystarczy zbudować np. dla bazy danych SQL, tzw. wirtualną maszynę SQL aplikację, która na określone zapytania SQL wysyła określone odpowiedzi. Działanie takiego wirtualnego zasobu można sparametryzować tak, aby służył różnym testom, na różnych poziomach testowania, dla różnych zespołów, a nawet w różnych jeśli udostępnimy go w chmurze częściach świata!

8 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 8 z 13 Budowanie wirtualnego środowiska testowego składa się z trzech etapów. Faza 1 nagrywanie Celem tej fazy jest rejestracja działania na poziomie protokołu, interfejsu komunikacyjnego potrzebnego do integracji i testów aplikacji tak, aby móc je następnie, w fazie 3, dostarczyć innym. Tworzenie wirtualnego środowiska testowego przy pomocy narzędzia Parasoft Virtualize Jeśli ma się dostęp do systemu, którego działanie chce się wirtualizować, narzędzie do wirtualizacji (odtąd będę je nazywał już tylko wirtualizatorem, ale proszę nie szukać tej nazwy w innych źródłach), skonfigurowane jako serwer pośredniczący (proxy) rejestruje strumienie wiadomości płynących do i od aplikacji, i zapisuje je w celu późniejszego odtworzenia. To działanie przypomina tworzenie skryptów do testów wydajności, poprzez nagrywanie testów wykonywanych ręcznie, przy użyciu popularnych narzędzi do automatyzacji testów obciążeniowych. Wirtualizator może też pozyskiwać informację o sekwencjach komunikatów (diagramy sekwencji) zgromadzoną w logach transakcji, i na jej podstawie tworzyć scenariusze swojego działania. Jeśli system, którego zachowanie chce się wirtualizować, jeszcze nie istnieje, można to zachowanie i tak zdefiniować w wirtualizatorze, wykorzystując do tego specyfikację jego interfejsu.

9 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 9 z 13 Faza 2 konfiguracja Stworzony w fazie 1-ej wirtualny zasób można następnie udoskonalać i dostosowywać (kalibrować) do różnych zastosowań. Szczególnie przydatne może być konfigurowanie i symulowanie różnych awarii niepoprawnych działań systemu, bardzo trudnych do zrealizowania na prawdziwym systemie, a niezbędnych do osiągnięcia pełnego pokrycia testowego wymagań. Konfiguracja wirtualnego środowiska testowego przy pomocy narzędzia Parasoft Virtualize Faza 3 dostarczanie Dostawa funkcjonalności wirtualnego zasobu (wirtualnego środowiska testowego) może być zarówno lokalna, jak i globalna. W globalnych, rozproszonych projektach jeden symulator wirtualny zasób można wówczas wykorzystywać zarówno do testów jednostkowych, systemowych-funkcjonalnych, jak i do testów wydajności Wirtualne środowisko testowe może służyć zarówno do testów wykonywanych ręcznie, jak i automatycznych. Sterowanie wirtualnym środowiskiem testowym można wykonywać z wielu znanych narzędzi do zarządzania testami, komercyjnych i wolnodostępnych. Idzie nowe Pamiętacie, że ledwo pięć lat temu niemal nikt nie słyszał o żadnej chmurze obliczeniowej? Choć jej potrzebna technologia jest równie stara, jak Internet, zaś interesujące rozwiązania

10 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 10 z 13 biznesowe dostarczane w trybie Platform as a Service (PaaS) też istnieją od dziesięciu lat, to jednak modne (i nadużywane 2 ) pojęcie chmury rozpowszechniło się znacznie później. Wirtualne środowiska testowe znajdują się obecnie w takiej samej fazie rozwoju, co chmura obliczeniowa dziesięć lat temu. Dlatego warto wskoczyć do tego pociągu już dzisiaj, zanim na peronie zrobi się tłoczno! Wirtualne środowiska testowe pojawiły się jako osobne produkty dość niedawno, trzy lata temu, na razie w niewielkiej skali, zainicjowane przez inteligentne firmy średniej wielkości. Parasoft (www.parasoft.com) oferuje narzędzie Parasoft Virtualize 3. ITKO (www.itko.com) oferuje narzędzie LISA 4. Schemat działania platformy LISA 2 Picceria, czyli antropologia IT :

11 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 11 z 13

12 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 12 z 13 Green Hat (www.greenhat.com) oferuje GH VIE (Virtual Integration Environment) 5. Schemat działania platformy Green Hat Ale już dinozaury też poczuły świeży pokarm! ITKO zostało zakupione przez CA 6. Green Hat został przejęty przez IBM 7. HP oferuje własne rozwiązanie server virtualization solutions

13 Bogdan Bereza Na ostrzu chmury, strona 13 z 13 Pierwszy krok w chmurach Opowiadanie Marka Hłaski pod tym samym tytułem można potraktować jako ostrzeżenie, żeby nowe, wspaniałe sprawy rozpoczynać w odpowiedni, bezpieczny sposób. Jak posmakować wirtualizację środowiska testowego, nie ryzykując kosztowego niepowodzenia? Oczywiście w chmurze! Współfinansowany ze środków unijnych serwis B2B Concerto projekt testowania w chmurze, współfinansowany w ramach PO IG 8.2 oferuje po zarejestrowaniu się bezpłatny, zdalny dostęp do rozwiązania Parasoft Virtualize w okresie próbnym, bez konieczności instalowania czegokolwiek. Dostęp do serwisu B2B Concerto najprościej uzyskać przez portal B2B Concerto, dostępny przez lub przez portal V!cto (victo.eu/b2b). Bogdan Bereza, V!cto,

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu Instalacja SQL Server Express Logowanie na stronie Microsoftu Wybór wersji do pobrania Pobieranie startuje, przechodzimy do strony z poradami. Wypakowujemy pobrany plik. Otwiera się okno instalacji. Wybieramy

Bardziej szczegółowo

Usługa: Testowanie wydajności oprogramowania

Usługa: Testowanie wydajności oprogramowania Usługa: Testowanie wydajności oprogramowania testerzy.pl przeprowadzają kompleksowe testowanie wydajności różnych systemów informatycznych. Testowanie wydajności to próba obciążenia serwera, bazy danych

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis przedmiotu umowy. 1. Środowisko SharePoint UWMD (wewnętrzne) składa się z następujących grup serwerów:

Szczegółowy opis przedmiotu umowy. 1. Środowisko SharePoint UWMD (wewnętrzne) składa się z następujących grup serwerów: Rozdział I Szczegółowy opis przedmiotu umowy Załącznik nr 1 do Umowy Architektura środowisk SharePoint UMWD 1. Środowisko SharePoint UWMD (wewnętrzne) składa się z następujących grup serwerów: a) Środowisko

Bardziej szczegółowo

Jak patrzymy na testy czyli Jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Click Piotr Kałuski to edit Master subtitle style

Jak patrzymy na testy czyli Jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Click Piotr Kałuski to edit Master subtitle style Jak patrzymy na testy czyli Jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Click Piotr Kałuski to edit Master subtitle style Punkty widzenia Zespół Testów Manager Projektu Użytkownik końcowy Zespół Testów

Bardziej szczegółowo

AUREA BPM HP Software. TECNA Sp. z o.o. Strona 1 z 7

AUREA BPM HP Software. TECNA Sp. z o.o. Strona 1 z 7 AUREA BPM HP Software TECNA Sp. z o.o. Strona 1 z 7 HP APPLICATION LIFECYCLE MANAGEMENT Oprogramowanie Application Lifecycle Management (ALM, Zarządzanie Cyklem życia aplikacji) wspomaga utrzymanie kontroli

Bardziej szczegółowo

Wszystkie problemy leżą w testach. ForProgress spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

Wszystkie problemy leżą w testach. ForProgress spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszystkie problemy leżą w testach O czym będziemy rozmawiać Coś nie wyszło Jak wygląda proces wytwórczy Każdy widzi to inaczej Jakie wnioski wyciągamy z testów Analiza problemów Możliwe rozwiązania O czym

Bardziej szczegółowo

Piotr Ślęzak. Gdzie się podziała jakość

Piotr Ślęzak. Gdzie się podziała jakość Piotr Ślęzak Gdzie się podziała jakość Działamy na styku Biznesu i IT Analiza biznesowa Kontrola jakości Doradztwo Projekty Szkolenia ForProgress spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. kontakt@forprogress.com.pl

Bardziej szczegółowo

IO - Plan testów. M.Jałmużna T.Jurkiewicz P.Kasprzyk M.Robak. 5 czerwca 2006

IO - Plan testów. M.Jałmużna T.Jurkiewicz P.Kasprzyk M.Robak. 5 czerwca 2006 IO - Plan testów M.Jałmużna T.Jurkiewicz P.Kasprzyk M.Robak 5 czerwca 2006 1 SPIS TREŚCI 2 Spis treści 1 Historia zmian 3 2 Zakres testów 3 2.1 Integration testing - Testy spójnosci.............. 3 2.2

Bardziej szczegółowo

Jarosław Żeliński analityk biznesowy, projektant systemów

Jarosław Żeliński analityk biznesowy, projektant systemów Modele wdrażania i zarządzania projektami ERP Jarosław Żeliński analityk biznesowy, projektant systemów (c) Jarosław Żeliński IT-Consulting 1 Cel prezentacji Wskazanie kluczowych ryzyk projektów wdrożenia

Bardziej szczegółowo

Wdrożenie technologii procesowej IBM BPM w EFL

Wdrożenie technologii procesowej IBM BPM w EFL Wdrożenie technologii procesowej IBM BPM w EFL Marcin Naliwajko Z-ca dyrektora Departamentu Technologii Dominik Lisowski Starszy Architekt Systemów IT Grupy EFL WebSphere Message Broker 2008 r. Wdrożenie

Bardziej szczegółowo

Symantec Backup Exec System Recovery 7.0 Server Edition. Odtwarzanie systemu Windows w ciągu najwyżej kilkudziesięciu minut nie godzin czy dni

Symantec Backup Exec System Recovery 7.0 Server Edition. Odtwarzanie systemu Windows w ciągu najwyżej kilkudziesięciu minut nie godzin czy dni GŁÓWNE ZALETY Odtwarzanie systemu Windows w ciągu najwyżej kilkudziesięciu minut nie godzin czy dni Firma Symantec wielokrotnie publicznie udowadniała, że dzięki oprogramowaniu Backup Exec System Recovery

Bardziej szczegółowo

Testowanie oprogramowania

Testowanie oprogramowania Testowanie oprogramowania 1/17 Testowanie oprogramowania Wykład 01 dr inż. Grzegorz Michalski 13 października 2015 Testowanie oprogramowania 2/17 Dane kontaktowe: Kontakt dr inż. Grzegorz Michalski pokój

Bardziej szczegółowo

DLA SEKTORA INFORMATYCZNEGO W POLSCE

DLA SEKTORA INFORMATYCZNEGO W POLSCE DLA SEKTORA INFORMATYCZNEGO W POLSCE SRK IT obejmuje kompetencje najważniejsze i specyficzne dla samego IT są: programowanie i zarządzanie systemami informatycznymi. Z rozwiązań IT korzysta się w każdej

Bardziej szczegółowo

Testowanie według modelu (MBT) Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań wymagania.org.pl

Testowanie według modelu (MBT) Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań wymagania.org.pl Testowanie według modelu (MBT) Bogdan Bereza, Victo MBT testowanie z modelu wersja 2.1 A 1 (48) Pozdrawiam Best regards Med vänliga hälsningar Bogdan Bereza bogdan.bereza@victo.eu +48 519 152 106 Skype:

Bardziej szczegółowo

Mateusz Kurleto NEOTERIC. Analiza projektu B2B Kielce, 18 października 2012

Mateusz Kurleto NEOTERIC. Analiza projektu B2B Kielce, 18 października 2012 2012 Pierwsze przymiarki do zakresu informatyzacji (rodzaj oprogramowania: pudełkowe, SaaS, Iaas, CC, PaaS. Zalety i wady: dostępność, koszty, narzędzia, ludzie, utrzymanie, bezpieczeństwo, aspekty prawne)

Bardziej szczegółowo

EMCS4B / Nowy Konektor EMCS PL

EMCS4B / Nowy Konektor EMCS PL Aleje Jerozolimskie 179, 02-222 Warszawa, tel. +48: 22 639 32 32-35 EMCS4B / Nowy Konektor EMCS PL OFERTA DOSTAWY, WDROŻENIA I SERWISU PROMOCJA JESIEŃ 2015! WPROWADZENIE Konektor EMCS PL to narzędzie wspierające

Bardziej szczegółowo

ZAPYTANIE OFERTOWE. Zamawiający. Przedmiot zapytania ofertowego. Wrocław, dnia 23.03.2015 r.

ZAPYTANIE OFERTOWE. Zamawiający. Przedmiot zapytania ofertowego. Wrocław, dnia 23.03.2015 r. ZAPYTANIE OFERTOWE Wrocław, dnia 23.03.2015 r. W związku z realizacją przez Nova Telecom spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, projektu pn.: Wdrożenie zintegrowanego systemu klasy B2B, umożliwiającego

Bardziej szczegółowo

E-Urzędnik, pomysł na bardziej przyjazne strony e-urzędów. Dobra praktyka. Wpisany przez RR Nie, 12 lut 2012

E-Urzędnik, pomysł na bardziej przyjazne strony e-urzędów. Dobra praktyka. Wpisany przez RR Nie, 12 lut 2012 Czy ponad 74 tysiące obywateli zadających co miesiąc pytania dotyczące "becikowego" na stronach e-urzędów znajdzie odpowiedź? Tylko wówczas, kiedy te strony staną się naprawdę przyjazne. Istnieje szereg

Bardziej szczegółowo

Zasady organizacji projektów informatycznych

Zasady organizacji projektów informatycznych Zasady organizacji projektów informatycznych Systemy informatyczne w zarządzaniu dr hab. inż. Joanna Józefowska, prof. PP Plan Definicja projektu informatycznego Fazy realizacji projektów informatycznych

Bardziej szczegółowo

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Serwer danych lokalnych. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Serwer danych lokalnych. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 2012 Firma Informatyczna ASDER Prezentacja Serwer danych lokalnych Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 Szanowni Państwo, W dzisiejszej coraz częściej trzeba współdzielić pliki między pracownikami/działami

Bardziej szczegółowo

Koncepcja wirtualnej pracowni GIS w oparciu o oprogramowanie open source

Koncepcja wirtualnej pracowni GIS w oparciu o oprogramowanie open source Koncepcja wirtualnej pracowni GIS w oparciu o oprogramowanie open source Dr inż. Michał Bednarczyk Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Katedra Geodezji

Bardziej szczegółowo

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Centrum zarządzania. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Centrum zarządzania. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 2012 Firma Informatyczna ASDER Prezentacja Centrum zarządzania Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 Szanowni Państwo, W firmach przybywa komputerów coraz trudniej zarządzać użytkownikami na każdym komputerze

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja techniczna GoBiz Virtual Office - systemu dostępu do zasobów wirtualnego biura przez Internet

Specyfikacja techniczna GoBiz Virtual Office - systemu dostępu do zasobów wirtualnego biura przez Internet Specyfikacja techniczna GoBiz Virtual Office - systemu dostępu do zasobów wirtualnego biura przez Internet Spis treści 1. Opis przedmiotu zamówienia... 1 1.1. Definicje... 1 2. Główny cel systemu... 2

Bardziej szczegółowo

Architektura korporacyjna jako narzędzie koordynacji wdrażania przetwarzania w chmurze

Architektura korporacyjna jako narzędzie koordynacji wdrażania przetwarzania w chmurze Architektura korporacyjna jako narzędzie koordynacji wdrażania przetwarzania w chmurze Prof. SGH, dr hab. Andrzej Sobczak, Kierownik Zakładu Systemów Informacyjnych, Katedra Informatyki Gospodarczej SGH

Bardziej szczegółowo

Piotr Bubacz Cloud Computing

Piotr Bubacz Cloud Computing Cloud Computing ITA-112 Wersja 0.9 Warszawa, Czerwiec 2011 Spis treści Wprowadzenie i-4 Moduł 1 Wprowadzenie do Cloud Computing 1-1 Moduł 2 Wprowadzenie do Windows 2-1 Moduł 3 Storage Tabele 3-1 Moduł

Bardziej szczegółowo

Projekt dotyczy stworzenia zintegrowanego, modularnego systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie pracownikami i projektami w firmie

Projekt dotyczy stworzenia zintegrowanego, modularnego systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie pracownikami i projektami w firmie Projekt dotyczy stworzenia zintegrowanego, modularnego systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie pracownikami i projektami w firmie informatycznej. Zadaniem systemu jest rejestracja i przechowywanie

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania SCM i Portal dla handlu i przemysłu

Rozwiązania SCM i Portal dla handlu i przemysłu POŁĄCZ WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW PROCESU Jedna platforma IT wszystko pod kontrolą Rozwiązania SCM i Portal dla handlu i przemysłu Jedna platforma IT wszystko pod kontrolą Rozwiązania SCM i Portal Świat kręci

Bardziej szczegółowo

Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V

Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V Warszawa, 6 lutego 2014 www.hypermixer.pl 01 1 2 3 4 Rynkowe wyzwania Poszukiwania

Bardziej szczegółowo

Maciej Oleksy Zenon Matuszyk

Maciej Oleksy Zenon Matuszyk Maciej Oleksy Zenon Matuszyk Jest to proces związany z wytwarzaniem oprogramowania. Jest on jednym z procesów kontroli jakości oprogramowania. Weryfikacja oprogramowania - testowanie zgodności systemu

Bardziej szczegółowo

Koszty związane z tworzeniem aplikacji on demand versus zakup gotowych rozwiązań

Koszty związane z tworzeniem aplikacji on demand versus zakup gotowych rozwiązań 2012 Koszty związane z tworzeniem aplikacji on demand versus zakup gotowych rozwiązań Mateusz Kurleto NEOTERIC Wdrożenie systemu B2B Lublin, 25 października 2012 Mateusz Kurleto Od 2005 r. właściciel NEOTERIC,

Bardziej szczegółowo

Analiza i projektowanie oprogramowania. Analiza i projektowanie oprogramowania 1/32

Analiza i projektowanie oprogramowania. Analiza i projektowanie oprogramowania 1/32 Analiza i projektowanie oprogramowania Analiza i projektowanie oprogramowania 1/32 Analiza i projektowanie oprogramowania 2/32 Cel analizy Celem fazy określania wymagań jest udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Bardziej szczegółowo

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych Kancelaris krok po kroku System Kancelaris Zdalny dostęp do danych Data modyfikacji: 2008-07-10 Z czego składaj adają się systemy informatyczne? System Kancelaris składa się z dwóch części: danych oprogramowania,

Bardziej szczegółowo

Sprawa numer: BAK.WZP Warszawa, dnia 16 sierpnia 2016 r.

Sprawa numer: BAK.WZP Warszawa, dnia 16 sierpnia 2016 r. Sprawa numer: BAK.WZP.26.18.2016.30 Warszawa, dnia 16 sierpnia 2016 r. Zaproszenie do udziału w ustaleniu wartości zamówienia publicznego 1. Zamawiający: Skarb Państwa - Urząd Komunikacji Elektronicznej

Bardziej szczegółowo

Procesy dynamiczne BPM+SOA+CLOUD. Mariusz Maciejczak

Procesy dynamiczne BPM+SOA+CLOUD. Mariusz Maciejczak Procesy dynamiczne BPM+SOA+CLOUD Mariusz Maciejczak Źródło: Tomasz Gzik, Dynamiczne aspekty procesów biznesowych, Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Cybernetyki, Instytut Systemów Informatycznych Źródło:

Bardziej szczegółowo

Program szkolenia KURS SPD i PD Administrator szkolnej pracowni internetowej Kurs MD1 Kurs MD2 Kurs MD3 (dla szkół ponadgimnazjalnych)

Program szkolenia KURS SPD i PD Administrator szkolnej pracowni internetowej Kurs MD1 Kurs MD2 Kurs MD3 (dla szkół ponadgimnazjalnych) Miejsce prowadzenia szkolenia Program szkolenia KURS SPD i PD Administrator pracowni internetowej Kurs MD1 Kurs MD2 Kurs MD3 (dla szkół ponadgimnazjalnych) Pracownie komputerowe znajdujące się w wyznaczonych

Bardziej szczegółowo

Testowanie oprogramowania. Piotr Ciskowski

Testowanie oprogramowania. Piotr Ciskowski Testowanie oprogramowania Piotr Ciskowski TESTOWANIE testowanie o proces eksperymentalnego badania programu lub jego komponentu o próbne wykonanie w znanych warunkach o rejestrowanie wyników o ocena właściwości

Bardziej szczegółowo

Usprawnienie procesu zarządzania konfiguracją. Marcin Piebiak Solution Architect Linux Polska Sp. z o.o.

Usprawnienie procesu zarządzania konfiguracją. Marcin Piebiak Solution Architect Linux Polska Sp. z o.o. Usprawnienie procesu zarządzania konfiguracją Marcin Piebiak Solution Architect Linux Polska Sp. z o.o. 1 Typowy model w zarządzaniu IT akceptacja problem problem aktualny stan infrastruktury propozycja

Bardziej szczegółowo

certyfikacji IREB Warsztaty on-line 12 listopada 2015 blogomotion.com/download/prakt-ireb.pdf

certyfikacji IREB Warsztaty on-line 12 listopada 2015 blogomotion.com/download/prakt-ireb.pdf Praktyczne doświadczenia i korzyści wdrożenia inżynierii wymagań z pomocą certyfikacji IREB Warsztaty on-line 12 listopada 2015 blogomotion.com/download/prakt-ireb.pdf Bogdan Bereza blogomocja.blogspot.com

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo dla wszystkich środowisk wirtualnych

Bezpieczeństwo dla wszystkich środowisk wirtualnych Bezpieczeństwo dla wszystkich środowisk wirtualnych SECURITY FOR VIRTUAL AND CLOUD ENVIRONMENTS Ochrona czy wydajność? Liczba maszyn wirtualnych wyprzedziła fizyczne już 2009 roku. Dzisiaj ponad połowa

Bardziej szczegółowo

OPROGRAMOWANIE WSPOMAGAJĄCE ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI. PLANOWANIE ZADAŃ I HARMONOGRAMÓW. WYKRESY GANTTA

OPROGRAMOWANIE WSPOMAGAJĄCE ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI. PLANOWANIE ZADAŃ I HARMONOGRAMÓW. WYKRESY GANTTA OPROGRAMOWANIE WSPOMAGAJĄCE ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI. PLANOWANIE ZADAŃ I HARMONOGRAMÓW. WYKRESY GANTTA Projekt to metoda na osiągnięcie celów organizacyjnych. Jest to zbiór powiązanych ze sobą, zmierzających

Bardziej szczegółowo

Projektowanie interakcji

Projektowanie interakcji Projektowanie interakcji K2 User Experience www.k2.pl/ux Tytuł dokumentu: k2-projektowanie_ux-oferta.pdf Data: 21 sierpnia 2009 Przygotowany przez: Maciej Lipiec Maciej Lipiec User Experience Director

Bardziej szczegółowo

Wirtualizacja. Metody, zastosowania, przykłady

Wirtualizacja. Metody, zastosowania, przykłady Wirtualizacja Metody, zastosowania, przykłady Wirtualizacja - Definicja Użycie oprogramowania w celu stworzenia abstrakcji (iluzji) posiadanych zasobów. Historia Pierwsze szerzej znane zastosowanie: komputer

Bardziej szczegółowo

Sieciowa instalacja Sekafi 3 SQL

Sieciowa instalacja Sekafi 3 SQL Sieciowa instalacja Sekafi 3 SQL Niniejsza instrukcja opisuje instalację Sekafi 3 SQL w wersji sieciowej, z zewnętrznym serwerem bazy danych. Jeśli wymagana jest praca jednostanowiskowa, należy postępować

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja do Microsoft SQL Server 2005. Adam Rynarzewski MCT

Aktualizacja do Microsoft SQL Server 2005. Adam Rynarzewski MCT Aktualizacja do Microsoft SQL Server 2005 Adam Rynarzewski MCT O czym będziemy mówili? Co bierzemy pod uwagę przed aktualizacją Upgrade Advisor Migracja a aktualizacja Aktualizacja instancji Microsoft

Bardziej szczegółowo

Pilz E-Shop więcej niż zwykłe zakupy w internecie

Pilz E-Shop więcej niż zwykłe zakupy w internecie Pilz E-Shop więcej niż zwykłe zakupy w internecie Pilz E-Shop W sferze Business-to-Business dzisiejsze sklepy internetowe muszą oferować dużo więcej niż tylko dostępny przez całą dobę portal zakupowy ich

Bardziej szczegółowo

Droga do SharePoint/Project Server 2013 czyli czy jesteśmy gotowi na upgrade. Bartłomiej Graczyk 2013-04-06

Droga do SharePoint/Project Server 2013 czyli czy jesteśmy gotowi na upgrade. Bartłomiej Graczyk 2013-04-06 Droga do SharePoint/Project Server 2013 czyli czy jesteśmy gotowi na upgrade Bartłomiej Graczyk 2013-04-06 Bartłomiej Graczyk MCT,MCITP,MCTS Architekt rozwiązań Business Intelligence & Enterprise Project

Bardziej szczegółowo

Technologia Flash cieszy się coraz większą popularnością. Liczba dostępnych

Technologia Flash cieszy się coraz większą popularnością. Liczba dostępnych Flash i PHP 01 Technologia Flash cieszy się coraz większą popularnością. Liczba dostępnych narzędzi do tworzenia prostych oraz złożonych interaktywnych animacji wzrasta z dnia na dzień. Trzeba przyznać,

Bardziej szczegółowo

Przetwarzanie i zabezpieczenie danych w zewnętrznym DATA CENTER

Przetwarzanie i zabezpieczenie danych w zewnętrznym DATA CENTER Przetwarzanie i zabezpieczenie danych w zewnętrznym DATA CENTER Gdańsk, 27-28 września 2012 r. Krzysztof Pytliński Zakład Teleinformatyki Kontekst Data Center jako usługa zewnętrzna, zaspokajająca potrzeby

Bardziej szczegółowo

OPCJA KOMPLEKSOWE USŁUGI INTERNETOWE

OPCJA KOMPLEKSOWE USŁUGI INTERNETOWE Warszawa, sierpień 2010 r. KLIKNIJ, ABY EDYTOWAĆ STYL OPCJA KOMPLEKSOWE USŁUGI INTERNETOWE O nas Świadczymy kompleksowe usługi informatyczne od 1991 r. Pracowaliśmy dla niemal 400 Klientów. W tym czasie:

Bardziej szczegółowo

SERWERY KOMUNIKACYJNE ALCATEL-LUCENT

SERWERY KOMUNIKACYJNE ALCATEL-LUCENT SERWERY KOMUNIKACYJNE ALCATEL-LUCENT OmniPCX Enterprise Serwer komunikacyjny Alcatel-Lucent OmniPCX Enterprise Communication Server (CS) to serwer komunikacyjny dostępny w formie oprogramowania na różne

Bardziej szczegółowo

World Wide Web? rkijanka

World Wide Web? rkijanka World Wide Web? rkijanka World Wide Web? globalny, interaktywny, dynamiczny, wieloplatformowy, rozproszony, graficzny, hipertekstowy - system informacyjny, działający na bazie Internetu. 1.Sieć WWW jest

Bardziej szczegółowo

[Junior Developer - pierwsza praca jako programista - JavaDevMatt] 1. Sponsorzy Partnerzy projektu O czym i dla kogo jest ta książka?

[Junior Developer - pierwsza praca jako programista - JavaDevMatt] 1. Sponsorzy Partnerzy projektu O czym i dla kogo jest ta książka? Spis treści 1. Sponsorzy 11 2. Partnerzy projektu 13 3. O czym i dla kogo jest ta książka? 15 4. Skąd pomysł na napisanie książki? 18 4.1. Co nowego w tym wydaniu? 20 5. Z jakich powodów nie warto zostać

Bardziej szczegółowo

Programowanie zespołowe

Programowanie zespołowe Programowanie zespołowe Laboratorium 4 - modele tworzenia oprogramowania, manifest Agile i wstęp do Scruma mgr inż. Krzysztof Szwarc krzysztof@szwarc.net.pl Sosnowiec, 14 marca 2017 1 / 21 mgr inż. Krzysztof

Bardziej szczegółowo

Pytania i wyjaśnienia treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia

Pytania i wyjaśnienia treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia Warszawa, 11 kwietnia 2013 r. Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na Usługi wsparcia technicznego, utrzymania oraz rozwoju systemu Soprano, Phoenix oraz Register Plus

Bardziej szczegółowo

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Serwer danych zdalnych. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Serwer danych zdalnych. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 2012 Firma Informatyczna ASDER Prezentacja Serwer danych zdalnych Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 Szanowni Państwo, Coraz częściej potrzebujemy dostępu do naszych danych będąc w różnych miejscach na

Bardziej szczegółowo

ZAPYTANIE OFERTOWE. Wdrożenie systemu B2B w celu automatyzacji procesów biznesowych zachodzącymi między Wnioskodawcą a partnerami biznesowymi

ZAPYTANIE OFERTOWE. Wdrożenie systemu B2B w celu automatyzacji procesów biznesowych zachodzącymi między Wnioskodawcą a partnerami biznesowymi Wrocław, 28 sierpnia 2014 r. ZAPYTANIE OFERTOWE KIEZA MARCIN MARCIN KIEZA PRO - CHEMIA PPH z siedzibą w Marcinkowicach przy ulicy Letnia 8a (55-200, Oława I) realizując projekt pt. Wdrożenie systemu B2B

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie i realizacja projektów systemu Microsoft SharePoint 2010

Zarządzanie i realizacja projektów systemu Microsoft SharePoint 2010 Zarządzanie i realizacja projektów systemu Microsoft SharePoint 2010 Geoff Evelyn Przekład: Natalia Chounlamany APN Promise Warszawa 2011 Spis treści Podziękowania......................................................

Bardziej szczegółowo

Metodyka wdrożenia. Bartosz Szczęch. bartosz.szczech@it.integro.pl. Starszy Konsultant MS Dynamics NAV

Metodyka wdrożenia. Bartosz Szczęch. bartosz.szczech@it.integro.pl. Starszy Konsultant MS Dynamics NAV Metodyka wdrożenia Bartosz Szczęch Starszy Konsultant MS Dynamics NAV bartosz.szczech@it.integro.pl Wyróżniamy następujące etapy wdrożenia rozwiązania ERP: Analiza Projekt Budowa Uruchomienie Działanie

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Warszawa dnia 25 lutego 2013 r. Szanowni Państwo,, z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolność 3A, zwraca się z prośbą o przedstawienie oferty cenowej na usługę analizy przedwdrożeniowej i wdrożenia dla aplikacji

Bardziej szczegółowo

DOKUMENT INFORMACYJNY COMARCH BUSINESS INTELLIGENCE:

DOKUMENT INFORMACYJNY COMARCH BUSINESS INTELLIGENCE: DOKUMENT INFORMACYJNY COMARCH BUSINESS INTELLIGENCE: JAKIE PROBLEMY ROZWIĄZUJE BI 1 S t r o n a WSTĘP Niniejszy dokument to zbiór podstawowych problemów, z jakimi musi zmagać się przedsiębiorca, analityk,

Bardziej szczegółowo

Wirtualizacja zasobów IPv6 w projekcie IIP

Wirtualizacja zasobów IPv6 w projekcie IIP Wirtualizacja zasobów IPv6 w projekcie IIP Artur Binczewski, Bartosz Gajda, Wiktor Procyk, Robert Szuman Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe Adam Grzech, Jan Kwiatkowski, Krzysztof Chudzik Politechnika

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE Nazwa przedmiotu: ADMINISTROWANIE INTERNETOWYMI SERWERAMI BAZ DANYCH Kierunek: Informatyka Rodzaj przedmiotu: moduł specjalności obowiązkowy: Programowanie aplikacji internetowych Rodzaj zajęć: wykład,

Bardziej szczegółowo

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Katowice, 25.11.2010 r. Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Warsztaty prowadzenie Zofia Oslislo 1 Czy potrzebuję (nowej) strony internetowej? mogę zwiększyć sprzedaż, gdy pozwolę klientom kupować

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja usług. 1. Zakup usług informatycznych dla realizacji dostępu do systemu dla obsługi relacji B2B.

Specyfikacja usług. 1. Zakup usług informatycznych dla realizacji dostępu do systemu dla obsługi relacji B2B. W zawiązku z otrzymaniem dofinansowania na projekt: Zautomatyzowany system B2B elektronicznej wymiany dokumentów i danych, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 8.2:Wspieranie

Bardziej szczegółowo

ZAPYTANIE OFERTOWE NA. Kompleksowe usługi informatyczne

ZAPYTANIE OFERTOWE NA. Kompleksowe usługi informatyczne Rzeszów, dn 07.05.2012r. DREAM/POIG/ZO/3/12 ZAPYTANIE OFERTOWE NA Kompleksowe usługi informatyczne DREAM/POIG/ZO/3/12 Szacunkowa wartość zamówienia: powyżej 14 000 euro W związku z realizacją projektu

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Modeler Social Network Analysis 16 podręcznik instalowania i konfigurowania

IBM SPSS Modeler Social Network Analysis 16 podręcznik instalowania i konfigurowania IBM SPSS Modeler Social Network Analysis 16 podręcznik instalowania i konfigurowania Spis treści Rozdział 1. Wprowadzenie do programu IBM SPSS Modeler Social Network Analysis.............. 1 IBM SPSS

Bardziej szczegółowo

Studia podyplomowe PROGRAM NAUCZANIA PLAN STUDIÓW

Studia podyplomowe PROGRAM NAUCZANIA PLAN STUDIÓW 01-447 Warszawa ul. Newelska 6, tel. (+48 22) 34-86-520, www.wit.edu.pl Studia podyplomowe BEZPIECZEŃSTWO I JAKOŚĆ SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH PROGRAM NAUCZANIA PLAN STUDIÓW Studia podyplomowe BEZPIECZEŃSTWO

Bardziej szczegółowo

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie INFORMATYKA

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie INFORMATYKA Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie INFORMATYKA Zapotrzebowanie na informatyków rośnie szybciej niż liczba absolwentów IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce. Perspektywy

Bardziej szczegółowo

System identyfikacji w produkcji gazomierzy w przedsiębiorstwie Apator Metrix S.A.

System identyfikacji w produkcji gazomierzy w przedsiębiorstwie Apator Metrix S.A. System identyfikacji w produkcji gazomierzy w przedsiębiorstwie Apator Metrix S.A. APATOR METRIX S.A. to firma z 60-letnim stażem na rynku aparatury pomiarowej, oferująca gazomierze miechowe domowe i przemysłowe

Bardziej szczegółowo

Uslugi chmurowe dla nauki na podstawie BonFIRE

Uslugi chmurowe dla nauki na podstawie BonFIRE Building service testbeds on FIRE Uslugi chmurowe dla nauki na podstawie BonFIRE Michał Giertych, Bartosz Belter PCSS Agenda Platforma chmurowa BonFIRE Konkursy na nowe pomysły Open Calls Dostęp dla każdego

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie testowaniem wspierane narzędziem HP Quality Center

Zarządzanie testowaniem wspierane narzędziem HP Quality Center Zarządzanie testowaniem wspierane narzędziem HP Quality Center studium przypadku Mirek Piotr Szydłowski Ślęzak Warszawa, 17.05.2011 2008.09.25 WWW.CORRSE.COM Firma CORRSE Nasze zainteresowania zawodowe

Bardziej szczegółowo

Uchwała obowiązuje od dnia podjęcia przez Senat. Traci moc Uchwała nr 144/06/2013 Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z 27 czerwca 2013 r.

Uchwała obowiązuje od dnia podjęcia przez Senat. Traci moc Uchwała nr 144/06/2013 Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z 27 czerwca 2013 r. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego al. Rejtana 16c; 35-959 Rzeszów tel.: + 48 17 872 10 00 (centrala) + 48 17 872 10 10 fax: + 48 17 872 12 65 e-mail: rektorur@ur.edu.pl Uchwała nr 282/03/2014 Senatu Uniwersytetu

Bardziej szczegółowo

II ETAP (od r. do r.) obejmuje realizację następujących zadań:

II ETAP (od r. do r.) obejmuje realizację następujących zadań: Załącznik nr 4 do Zaproszenia do składania ofert z dn. 7.10.2013r SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA I ETAP (od 01.11.2013r. do 31.01.2014r.) obejmuje realizację następujących zadań: 1. Nabycie wartości

Bardziej szczegółowo

SYSTEM VILM ZARZĄDZANIE CYKLEM ŻYCIA ŚRODOWISK WIRTUALNYCH. info@prointegra.com.pl tel: +48 (032) 730 00 42

SYSTEM VILM ZARZĄDZANIE CYKLEM ŻYCIA ŚRODOWISK WIRTUALNYCH. info@prointegra.com.pl tel: +48 (032) 730 00 42 SYSTEM VILM ZARZĄDZANIE CYKLEM ŻYCIA ŚRODOWISK WIRTUALNYCH info@prointegra.com.pl tel: +48 (032) 730 00 42 1. WPROWADZENIE... 3 2. KORZYŚCI BIZNESOWE... 4 3. OPIS FUNKCJONALNY VILM... 4 KLUCZOWE FUNKCJE

Bardziej szczegółowo

Pomagamy firmom podejmować trafne decyzje biznesowe. Dostarczamy korzystne i nowoczesne rozwiązania IT. HURO Sp. z o.o.

Pomagamy firmom podejmować trafne decyzje biznesowe. Dostarczamy korzystne i nowoczesne rozwiązania IT. HURO Sp. z o.o. Pomagamy firmom podejmować trafne decyzje biznesowe. Dostarczamy korzystne i nowoczesne rozwiązania IT. HURO Sp. z o.o. O HURO EKSPERCI TECHNOLOGII MICROSOFT.NET 10 letnie doświadczenie w dostarczaniu

Bardziej szczegółowo

Galileo - encyklopedia internetowa Plan testów

Galileo - encyklopedia internetowa Plan testów Galileo - encyklopedia internetowa Plan testów Sławomir Pawlewicz Alan Pilawa Joanna Sobczyk Matek Sobierajski 5 czerwca 2006 1 Spis treści 1 Wprowadzenie 3 1.1 Cel..........................................

Bardziej szczegółowo

Dotacje na innowacje Inwestujemy w Waszą przyszłość

Dotacje na innowacje Inwestujemy w Waszą przyszłość Poznań, dnia 7 marca 2014 r. Zamawiający: Poznańska Grupa Biznesu Paweł Korzyński ul. Składowa 5 61-888 Poznań Zapytanie ofertowe Zapytanie dotyczy zakupu usług informatycznych polegających na stworzeniu

Bardziej szczegółowo

PRODUKCJA BY CTI. Opis programu

PRODUKCJA BY CTI. Opis programu PRODUKCJA BY CTI Opis programu 1. Opis produktu. Moduł Produkcja by CTI jest programem w pełni zintegrowanym z systemem Comarch ERP Optima. Program ten daje pełną kontrolę nad produkcją, co pozwala zmniejszyć

Bardziej szczegółowo

Rozwój rynku usług chmury obliczeniowej w Portugalii 2013-02-26 22:05:56

Rozwój rynku usług chmury obliczeniowej w Portugalii 2013-02-26 22:05:56 Rozwój rynku usług chmury obliczeniowej w Portugalii 2013-02-26 22:05:56 2 Chmura obliczeniowa (cloud computing) umożliwia, za pośrednictwem Internetu, z dowolnego komputera, telefonu komórkowego, czy

Bardziej szczegółowo

Zapytanie ofertowe. Skawina 7 listopada 2014

Zapytanie ofertowe. Skawina 7 listopada 2014 Skawina 7 listopada 2014 Zapytanie ofertowe Szanowni Państwo, W związku z realizacją projektu pt. Elektroniczna wymiana informacji pomiędzy partnerami w biznesie szansą na rozwój firmy HAUTEC Sp. z o.o.,

Bardziej szczegółowo

System CMMS Profesal Maintenance wspiera prace UR w firmie MC Bauchemie

System CMMS Profesal Maintenance wspiera prace UR w firmie MC Bauchemie System CMMS Profesal Maintenance wspiera prace UR w firmie MC Bauchemie Firma MC Bauchemie Firma MC Bauchemie w Środzie Wielkopolskiej to wyspecjalizowany zakład produkcyjny dodatków do betonu, produktów

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE PROCESEM TESTOWYM (SQAM Test Manager) 7-8 luty 2008, Warszawa Zdobądź z nami certyfikat SQAM Test Manager.

ZARZĄDZANIE PROCESEM TESTOWYM (SQAM Test Manager) 7-8 luty 2008, Warszawa Zdobądź z nami certyfikat SQAM Test Manager. ZARZĄDZANIE PROCESEM TESTOWYM (SQAM Test Manager) 7-8 luty 2008, Warszawa Zdobądź z nami certyfikat SQAM Test Manager. Na szkolenie zapraszamy: testerów kierowników działów testowych analityków systemowych

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania biznesowe na żądanie. IBM Workplace Services Express

Rozwiązania biznesowe na żądanie. IBM Workplace Services Express Rozwiązania biznesowe na żądanie IBM Workplace Services Express Elastyczny dostęp do dokumentów i aplikacji biznesowych Oprogramowanie IBM Workplace Services Express dostarcza zintegrowane narzędzia umożliwiające

Bardziej szczegółowo

Klient poczty elektronicznej

Klient poczty elektronicznej Klient poczty elektronicznej Microsoft Outlook 2010 wysyłaj i odbieraj pocztę elektroniczną, zarządzaj kalendarzem, kontaktami oraz zadaniami. Aplikacja Outlook 2010 to narzędzie spełniające wszystkie

Bardziej szczegółowo

Model referencyjny doboru narzędzi Open Source dla zarządzania wymaganiami

Model referencyjny doboru narzędzi Open Source dla zarządzania wymaganiami Politechnika Gdańska Wydział Zarządzania i Ekonomii Katedra Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu Zakład Zarządzania Technologiami Informatycznymi Model referencyjny Open Source dla dr hab. inż. Cezary

Bardziej szczegółowo

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji.

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji. Wspieramy w doborze, wdrażaniu oraz utrzymaniu systemów informatycznych. Od wielu lat dostarczamy technologie Microsoft wspierające funkcjonowanie działów IT, jak i całych przedsiębiorstw. Nasze oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

7. zainstalowane oprogramowanie. 8. 9. 10. zarządzane stacje robocze

7. zainstalowane oprogramowanie. 8. 9. 10. zarządzane stacje robocze Specyfikacja oprogramowania do Opis zarządzania przedmiotu i monitorowania zamówienia środowiska Załącznik nr informatycznego 1 do specyfikacji Lp. 1. a) 1. Oprogramowanie oprogramowania i do systemów

Bardziej szczegółowo

Programowanie aplikacji biznesowych

Programowanie aplikacji biznesowych Programowanie aplikacji biznesowych Zajęcia prowadzone będą zgodnie z nowatorską techniką dydaktyczną: Nauczanie przez projekt Project-based learning (PBL) W czasie kursów zespół studentów zrealizuje zaawansowaną

Bardziej szczegółowo

Virtual Grid Resource Management System with Virtualization Technology

Virtual Grid Resource Management System with Virtualization Technology Virtual Grid Resource Management System with Virtualization Technology System zarządzania zasobami wirtualnego Gridu z wykorzystaniem technik wirtualizacji Joanna Kosińska Jacek Kosiński Krzysztof Zieliński

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1. Specyfikacja techniczna portalu internetowego Łódź, 15.10.2012 r.

Załącznik nr 1. Specyfikacja techniczna portalu internetowego Łódź, 15.10.2012 r. Załącznik nr 1. Specyfikacja techniczna portalu internetowego Łódź, 15.10.2012 r. Stworzenie platformy internetowej na potrzeby projektu. 1 Wykonanie portalu internetowego na potrzeby e-usługi, obejmującego

Bardziej szczegółowo

W książce omówiono: SAP zostań ekspertem w 24 godziny!

W książce omówiono: SAP zostań ekspertem w 24 godziny! System SAP jest uznanym zintegrowanym systemem informatycznym do zarządzania firmą. Charakteryzuje się ogromnym bogactwem funkcjonalności i elastycznością, ułatwiającą zmianę skali lub profilu działalności

Bardziej szczegółowo

Symantec Cloud. Wsparcie w Twoim biznesie

Symantec Cloud. Wsparcie w Twoim biznesie Symantec Cloud W ostatnim czasie zauważalna stała się intensywna rozbudowa centrów obliczeniowych w chmurze. Obserwujemy tutaj zarówno wzrost ilości oferowanych usług w chmurze, jak i ilość przechowywanych

Bardziej szczegółowo

Zmiana treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

Zmiana treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 ZP.271.1.2013 Czerwionka-Leszczyny

Bardziej szczegółowo

5 Powodów Dla Których System Tworzenia Kopii Migawkowych Pamięci Masowej Nie Działa

5 Powodów Dla Których System Tworzenia Kopii Migawkowych Pamięci Masowej Nie Działa 5 Powodów Dla Których System Tworzenia Kopii Migawkowych Pamięci Masowej Nie Działa POTRZEBUJESZ NIEZAWODNEGO MECHANIZMU DO TWORZENIA KOPII MIGAWKOWYCH I ZARZĄDZANIA NIMI. Rozwiązania do ochrony danych

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

WYJAŚNIENIA NR 2 TREŚCI SIWZ

WYJAŚNIENIA NR 2 TREŚCI SIWZ CPI-ZZP-2244-40-495/13 Warszawa, dnia 24 stycznia 2013 roku Wykonawcy, którzy pobrali SIWZ w postępowaniu nr 40-CPI-ZZP-2244/12 Działając na podstawie art. 38 ust. 1a, ust. 2 i ust. 4 w zw. z art. 12a

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo systemów i lokalnej sieci komputerowej

Bezpieczeństwo systemów i lokalnej sieci komputerowej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Matematyki i Informatyki Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Jan Werner Bezpieczeństwo systemów i lokalnej sieci komputerowej Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie antywirusowe musi spełniać następujące wymagania minimalne:

Oprogramowanie antywirusowe musi spełniać następujące wymagania minimalne: ZAŁĄCZNIK NR 1 do specyfikacji OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA ILOŚCIOWO-JAKOŚCIOWA Oprogramowanie antywirusowe na komputery i serwery Windows klasy Internet Security lub równoważny Lp. Opis Oferowane

Bardziej szczegółowo

Akademia testera oprogramowania i systemów IT Poziom I specjalista testowania (56 h) kurs dzienny

Akademia testera oprogramowania i systemów IT Poziom I specjalista testowania (56 h) kurs dzienny K U R S Z A W O D O W Y Akademia testera oprogramowania i systemów IT Poziom I specjalista testowania (56 h) kurs dzienny MIEJSCE I TERMIN: Warszawa, 1 3 marca 2017 r. Terminy szczegółowe: Sesja A, 1 3

Bardziej szczegółowo