Jak wycenić nowy produkt, czyli parę słów o Price Sensitivity Meter

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak wycenić nowy produkt, czyli parę słów o Price Sensitivity Meter"

Transkrypt

1 Jak wycenić nowy produkt, czyli parę słów o Price Sensitivity Meter Autor: Magdalena Subdys Jaką cenę ustalić dla nowego produktu? Jak najwyższą? Taką jak konkurencja? Koszty produkcji razy dwa, trzy? Niezbyt wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jak ważna jest cena i obierają oni właśnie takie podejście, które niestety nie sprawdza się w przypadku wielu produktów. Czasami to właśnie zbyt wysoka albo paradoksalnie zbyt niska cena może przesądzić o powodzeniu lub, niestety, porażce przy wprowadzaniu nowego produktu na rynek.

2 Ustalenie ceny adekwatnej do jakości produktu oraz odpowiednie pozycjonowanie go ma ogromne znaczenie marketingowe. Firmy badawcze i instytuty badawcze przeprowadzają badania cen dla przedsiębiorstw z przeróżnych branż. Po co? Przede wszystkim dla analizy czynników ekonomicznych kształtujących ceny. Wiadomo, że aby produkt sprzedał się, cena musi być konkurencyjna, ale jednocześnie nie za niska, ponieważ to z kolei może świadczyć o jego złej jakości. Powinna być po prostu idealnym odbiciem produktu. Na cenę wpływają również czynniki psychospołeczne i kulturowe. Produkty, będące często symbolem prestiżu lub przynależności do pewnej grupy społecznej, mogą w niektórych przypadkach wydawać się za drogie. Mimo tego popyt na nie jest często nadal ogromny. Powodem takiego stanu rzeczy są wartości od wielu lat głęboko zakorzenione w umysłach konsumentów i kształtowane przez kulturę krajów, w których oni mieszkają, oraz środowisko, w którym żyją. Tutaj od razu nasuwa się myśl, że każde badanie cen musi być przeprowadzone w odpowiednim czasie oraz miejscu i na odpowiedniej grupie odbiorców w innym przypadku możemy pominąć wiele ważnych czynników, które prędzej czy później i tak przypomną o sobie, decydując o dochodach naszej firmy. Metody wyceny Istnieje wiele metod wyceny produktów i usług, jednak nie wszystkie z nich mogą być stosowane przez każdą firmę. Według wielu opinii najbardziej wiarygodną metodą jest tak zwany rzeczywisty eksperyment rynkowy. Polega on na uruchomieniu linii produkcyjnej, kanałów dystrybucji i pierwszych próbach sprzedaży. Aby przeprowadzić eksperyment, musimy pokazać dużej liczbie klientów gotowy produkt. Nakłady finansowe, które muszą zostać poniesione, nie są warte swoich wyników. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że eksperyment ograniczony jest do małego fragmentu rynku, który nie jest w stanie zobrazować całej potencjalnej grupy odbiorców. Poza tym często nie mamy wpływu na czynniki zewnętrzne, takie jak np. promocje u konkurencji, które mogą znacznie zaniżyć nasze prognozowane ceny. Dlatego też, choć tego rodzaju testy rynkowe mogą nam się wydawać najbardziej miarodajne, warto pomyśleć o tańszych metodach wyceny, które mogą dać nam równie dobre albo nawet lepsze wyniki, tak jak wspomniana metoda prób i błędów.

3 Drabina cen W latach 60. Andre Gabor i Clive Granger, dwaj brytyjscy ekonomiści, zaproponowali alternatywę dla rzeczywistego eksperymentu rynkowego. Ich metoda DPA (ang. Direct Price Acceptance) polega na zadawaniu serii pytań konsumentowi o chęć zakupu produktu o kilku przedstawionych, wcześniej ustalonych cenach. Metoda ta znana jest również jako drabina cen. Jak przeprowadza się takie badanie? Produkt lub jego opis wraz z określoną ceną prezentowany jest respondentowi, który ocenia prawdopodobieństwo zakupu. Jeżeli ankietowany korzystnie oceni to prawdopodobieństwo, prezentuje mu się wyższą cenę, jeżeli niekorzystnie niższą. Kolejne wartości proponuje się do momentu, gdy trzeba zmienić kierunek poruszania się po drabinie lub aż do minimalnej albo maksymalnej ceny, którą chcemy sprawdzić. Metoda DPA oprócz ustalenia ceny umożliwia również zbadanie elastyczności cenowej produktu. Przykładowo: może okazać się, że pan Andrzej będzie skłonny kupić telewizor 21-calowy za 1100 złotych, jednak nigdy nie zdecyduje się go kupić, gdy cena będzie o 200 zł wyższa. Analogicznie przy cenie 900 zł pan Andrzej może zechcieć kupić telewizor innej marki, nawet droższy, ponieważ szuka sprzętu wysokiej jakości, a zbyt niska cena wygląda mu podejrzanie. Drabina cen jest dużo tańszą metodą ustalania cen niż rzeczywisty eksperyment rynkowy i chociaż wymaga większej próby, jest stosunkowo prosta do przeprowadzenia. Niestety, metoda Gabora i Grangera nie pozwala odkryć, dlaczego klient czasem odpowiada: Zdecydowanie nie kupię. Dodatkowo, w przypadku drabiny cen respondent może odnieść wrażenie, że bierze udział w negocjacjach, a nie w badaniu i wtedy my, jako producenci, pozwalamy mu wynegocjować cenę zbyt niską. Cena a marka Często stosowaną metodą w określaniu cen jest także BPTO (ang. Brand- Price Trade Off). Metoda ta polega na przygotowaniu testu, który składa się z listy prawie identycznych produktów różnych marek z przyporządkowanymi cenami, na której nasz produkt przedstawiony jest jako najtańszy. Respondent wybiera produkt określonej marki, a następnie otrzymuje taką samą listę, na której rośnie jedynie cena naszego produktu. Ankietowany ponownie wybiera najlepszą z opcji w nowej sytuacji i otrzymuje kolejne listy aż do momentu, gdy osiągnie najwyższą możliwą cenę lub zrezygnuje z zakupu. Tutaj szczególnie ważne jest, aby do badania wybrać odpowiednią grupę respondentów, ponieważ różne marki są inaczej postrzegane w różnych środowiskach. Ponadto dla różnych grup inne artykuły określane są jako pierwszej potrzeby albo niepotrzebne. Bardzo ważny jest wiek i poziom zarobków ankietowanych. To oczywiste, że licealistka będzie ubierać się w innych sklepach niż czterdziestoletnia kobieta ze stałą, dobrze płatną pracą.

4 Najlepiej celować od razu w potencjalną grupę klientów, ponieważ to te osoby później zdecydują o popycie na nasz produkt oraz o tym, ile za niego zapłacą. Metoda BPTO, podobnie jak drabina cen, pozwala zmierzyć elastyczność cenową popytu, a na dodatek sprawdzić poziom lojalności klientów. Nie sprawdza się jednak w przypadku, gdy wprowadzamy na rynek zupełnie nową markę lub innowacyjny produkt, niemożliwy do porównania z czymkolwiek innym. Dlatego też kolejna przedstawiona metoda wyceny jest najlepszą z opcji przy określaniu ceny. Analiza wrażliwości cenowej Metodą najczęściej używaną i uznaną przez większość specjalistów za najlepszą jest analiza wrażliwości cenowej (ang. PSM Price Sensitivity Meter). Została przedstawiona w roku 1976 przez holenderskiego ekonomistę Petera Van Westendorpa. Głównym założeniem badania jest zdanie, że cena produktu jest odzwierciedleniem jego jakości. W związku z tym producent, oprócz ustalenia najlepszej ceny, może wyciągnąć z analizy wnioski odnośnie postrzeganej wartości produktu. Metodyka Czy tę metodę można wykorzystać przy wszystkich produktach i usługach? Panuje ogólna opinia, że PSM jest wykorzystywany głównie do produktów innowacyjnych. Aby to sprawdzić, postanowiłam porównać analizę wrażliwości cenowej ciasta babki cytrynowej, oraz produktu zupełnie innowacyjnego, nieistniejącego, a mianowicie ludzkiego organu powstałego ze sklonowa- Metoda PSM opiera się na zadaniu respondentom czterech pytań odnośnie do tego samego nej produktu: tkanki. Jednak zanim przejdziemy do przykładów, przeanalizujmy krok po kroku elementy badania. jaka Od cena czego wydaje zacząć? się zbyt niska na dany produkt?; jaka cena wydaje się wysoka, lecz akceptowalna, za dany produkt?; jaka cena wydaje się zbyt wysoka i nieakceptowalna za produkt?; jaka cena wydaje się zbyt niska i może oznaczać niską jakość? Kolejność pytań nie jest ustalona. Najlepiej zadać je w takim porządku, jak podpowiada nam intuicja. Idealny przebieg wydarzeń to możliwość przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich, np. na ulicy czy w centrum handlowym. Pozwala to pokazać produkt lub dokładnie wytłumaczyć respondentowi, jak wygląda i do czego służy. Jeżeli tylko jest to możliwe, idealną sytuacją byłoby udostępnienie grupie osób produktu do użytku na, powiedzmy, tydzień i zebranie ich opinii dopiero po tym okresie. Dzięki temu respondenci są w stanie wyrobić sobie opinię i udzielić najbardziej miarodajnych odpowiedzi. Oczywiście wywiad bezpośredni nie jest jedyną możliwością przeprowadzenia wyceny. Wiele tego typu badań marketingowych wykorzystuje również wywiady telefoniczne (CATI) lub ankiety internetowe (CAWI). W tym przypadku jednak trzeba liczyć się z faktem, że ankietowany może nie wiedzieć, jak dokładnie wygląda produkt.

5 Dlatego ważne jest wtedy zawarcie szczegółowego opisu produktu, tak aby respondent nie miał żadnych wątpliwości, o czym jest mowa. Kolejny problem: w przypadku ankiety internetowej nie możemy mieć pewności co do wiarygodności respondentów ich wieku, płci i podejścia do badania. I tu pojawia się bardzo ważny punkt, którego w żadnym wypadku nie można pominąć dobór odpowiedniej grupy respondentów. Czy lepiej przeprowadzić badanie na grupie o szerokim przekroju wiekowym, czy od razu celować w po potencjalną grupę klientów? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju strategii znajdujemy się obecnie. Jeżeli wiemy już, jaka jest nasza grupa docelowa, najlepiej skierować ankietę do niej. Jednakże czasem to właśnie PSM może pomóc nam wybrać potencjalnych odbiorców osoby, które skłonne są zapłacić za produkt najwięcej. Jak duża powinna być próba? W przypadku PSM-u sprawa nie jest trudna, ponieważ wystarczy od 50 do 100 respondentów, aby otrzymać miarodajne wyniki. Odwieczne pytanie pojawiające się przy PSM-ie brzmi: czy warto oprzeć badanie na porównaniu z innym produktem lub podać górny i dolny limit, w którym mają się zawrzeć odpowiedzi? Moim zdaniem nie. Takie działania mogą negatywnie wpłynąć na wyniki badań. Pamiętajmy o tym, że respondenci mają swoje zdanie i powinniśmy pozwolić im podjąć decyzję za siebie. Możemy być czasem miło zaskoczeni, zwłaszcza w przypadku innowacyjnych produktów, gdy respondenci wybiorą cenę ponad tę przewidywaną przez nas. Dlatego lepiej dać ankietowanym większe możliwości odpowiedzi i ewentualnie na koniec wyeliminować wyjątkowo skrajne wartości. Przebieg przykładowego badania zaprezentuję na dwóch zupełnie różnych produktach. Jednym z nich będzie wycena ciasta babki cytrynowej. Zapytaliśmy o cenę, jaką ankietowani zapłaciliby za babkę o średnicy 20 cm. Wycena produktu spożywczego Badania zostały przeprowadzone na losowo wybranych osobach w centrum handlowym. Odpowiedź na pytania poprzedzała degustacja ciasta, tak by ankietowani mieli szansę wydać wiarygodną opinię. Do grupy respondentów należały osoby w wieku od 15 do 85 lat, przy proporcjonalnym do struktury społeczeństwa rozkładzie osób dla każdej grupy wiekowej. Udało nam się zebrać odpowiedzi od 65 osób, co stanowi już reprezentatywną próbę dla analizy wrażliwości cenowej. Po zebraniu od ankietowanych odpowiedzi następnym krokiem jest wyznaczenie skumulowanych frekwencji występowania wartości utworzonych dla każdego z czterech pytań.

6 Punkt obojętności Skumulowane odpowiedzi dotyczące ceny niskiej i wysokiej (wykres 1.) przedstawiane są na jednym wykresie, a punkt ich przecięcia nazywamy punktem obojętności (ang. IPP Indifference Price Point). W przypadku ciasta drożdżowego tą wartością jest ok. 19 zł. Przy tej cenie 28% osób uważa, że jest ona wysoka, ale jednocześnie zakup ciasta za 19 zł jest dla nich okazją. IPP to punkt, w którym największa liczba konsumentów pozostaje obojętna na cenę. Możemy więc również wywnioskować, że dla pozostałych 72% cena babki będzie głównym czynnikiem decydującym o zakupie. Wykres 1. Punkt obojętności dla ceny babki cytrynowej Źródło: Opracowanie własne. Punkt optymalny Punkt ceny optymalnej (ang. OPP Optimal Price Point) to punkt przecięcia wykresów stworzonych dla odpowiedzi na temat ceny zbyt wysokiej i zbyt niskiej (wykres 2.). Dla naszego ciasta jest to znowu cena 19 zł przy skumulowanej częstości odpowiedzi około 12%. OPP wskazuje nam punkt, w którym najmniej ankietowanych zrezygnuje z zakupu ciasta z powodu jego ceny. Co dalej?

7 Wykres 2. Punkt optymalny dla ceny babki cytrynowej Źródło: Opracowanie własne Akceptowalny zasięg cen Oprócz punktów IPP i OPP należy wyznaczyć również tzw. akceptowalny zasięg cen. W tym przypadku na wykresie zostają przedstawione wartości skumulowane wartođci dla wszystkich czterech pytań (wykres 3.). Dodatkowo poprzez dopełnienie skumulowanych wartości dla odpowiedzi tani i drogi do 100% powstają linie nietani oraz niedrogi. Przykładowo: jeżeli dla ceny 15 zł skumulowana wartość odpowiedzi tani wynosiła 35%, wartość na osi nietani dla 15 zł będzie wynosić 65% (100%- 35%), dla 20 zł będzie to 88% i tak dalej. Podobnie powstaje oś niedrogi. Punkt przecięcia osi oznaczonych jako zbyt tani oraz nietani wskazuje punkt krańcowy dla niskiej ceny (ang. PMC Point of Marginal Cheapness). W tym przypadku jest to 10 zł. Jeżeli cena ciasta będzie niższa niż 10 zł, możemy stracić więcej klientów wątpiących w jego jakość, niż zyskamy z powodu konkurencyjnej ceny. Tam, gdzie przecinają się osie zbyt drogi oraz niedrogi, powstaje punkt krańcowy dla ceny wysokiej (ang. PME Point of Marginal Expensiveness) dla babki wynosi on 29 zł. Jeżeli podniesiemy cenę, może okazać się, że zacznie być postrzegana jako zbyt wysoka w stosunku do jakości i użyteczności produktu.

8 Wykres 3. Wartości skumulowane dla wszystkich odpowiedzi Źródło: Opracowanie własne Sugerowana cena Z zebranych odpowiedzi wynika, że cena ciasta powinna przyjąć wartość pomiędzy 10 zł a 29 zł. Jaką dokładnie? Zauważmy (wykres 4.), że przy cenie 10 zł tylko 4% osób uważa, że babka jest zbyt droga. Jednakże okazuje się, że gdy cena wzrasta do 29 zł, aż 32% osób uważa, że ciasto w tej cenie jest zbyt drogie. Stanowi to wzrost na poziomie 28 punktów procentowych. Jeżeli przeanalizujemy odpowiedzi określające produkt jako tani, między wartościami skrajnymi widzimy spadek z 70% dla 10 zł aż do 8% dla 29 zł. Zauważmy, że największy spadek następuje pomiędzy wartościami 14 i 15 zł oraz 19 i 20 zł. Tutaj musimy przypomnieć sobie o punktach OPP i IPP. W naszym badaniu w obu przypadkach cena ukształtowała się na poziomie 19 zł. W związku z tym myślę, że taka powinna być proponowana cena, którą klienci zapłacą za babkę cytrynową. Produkty innowacyjne Wycena babki cytrynowej była stosunkowo prostym zadaniem dla respondentów, którzy mieli okazję spróbować ciasta przed udzieleniem odpowiedzi na pytania. Panuje jednak ogólna opinia, że PSM jest najlepszą metodą dla wycenyproduktów innowacyjnych. Postanowiłam sprawdzić to twierdzenie, proponując respondentom usługę nieistniejącą i tak innowacyjną, że aż trudno ją sobie wyobrazić.

9 Wykres 4. Zmiany tendencji odpowiedzi w zależności od proponowanej ceny Źródło: Opracowanie własne. Pomyślałam o sytuacji, kiedy medycyna i nauka osiągną tak wysoki poziom, że będzie można dzięki klonowaniu stworzyć nowy organ z własnej tkanki. Zapytałam internautów, ile zapłaciliby za powstałą w ten sposób wątrobę. Za pomocą ankiety przeprowadzonej metodą CAWI udało się zebrać 140 odpowiedzi. W przypadku kiedy przedmiotem badania są usługi, do tego tak innowacyjne, najwięcej uwagi trzeba poświęcić na stworzenie odpowiedniego opisu, zwłaszcza jeśli nie mamy bezpośredniego kontaktu z ankietowanym. Problemy Badanie to było raczej eksperymentem, nie prawdziwą próbą wyceny. Celem było pokazanie, jak społeczeństwo reaguje na pomysły niewyobrażalne i zbyt innowacyjne. Pozwoliło ono również odkryć liczne problemy, które mogą wystąpić podczas analizy wrażliwości cenowej i podkreśliły elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas prowadzenia badania tą metodą. Po zebraniu wyników, obliczeniu wartości skumulowanych i przedstawieniu ich na wykresie (wykres 5.) okazało się, że punkt krańcowy dla niskiej ceny (PMC) ukształtował się na poziomie 8 tys. zł, natomiast punkt krańcowy dla ceny wysokiej (PME) został wyznaczony dla wartości 10 tys. zł. Punkt obojętności (IPP) to 2,8 tys. zł, natomiast punkt optymalny (OPP) to 42 tys. zł.

10 Wykres 5. Skumulowane odpowiedzi dla badania ceny organów Źródło: Opracowanie własne. W tym przypadku okazuje się, że punkty IPP oraz OPP wykraczają poza zasięg cen akceptowalnych. Takie wyniki pokazują nam, że prawdopodobnie próba respondentów na poziomie 140 osób była zbyt mała, biorąc pod uwagę osiągnięte przedziały cenowe od 0 do 400 tys. złotych. Dlatego, mimo dużej objętości, nie możemy uznać próby za reprezentatywną i wyznaczyć odpowiedniej ceny dla naszego produktu za pomocą metody PSM. Jak już wcześniej wspomniałam, jednym z problemów podczas tego badania był niewystarczający opis technologii okazało się, że niektórzy z ankietowanych nie do końca zrozumieli zamysł tej innowacyjnej usługi. Poza tym temat, który wybrałam, związany z klonowaniem, wzbudził wiele kontrowersji. Wreszcie na koniec okazało się, że niektórzy cenę wątroby traktowali w tym przypadku jako cenę życia, ponieważ jest ona niezastąpionym organem. W związku z tym największe trudności przysporzyło pytanie odnośnie ceny zbyt wysokiej i mimo wyeliminowania wartości skrajnych ceny na poziomie 400 tys. zł znacznie zawyżały i przez to fałszowały wyniki badania. Trzeba jednak pamiętać, że produkt lub usługę zbyt innowacyjną trudno jest ocenić, zwłaszcza jeżeli wywołuje wiele kontrowersji, tak jak nasz przypadek. Nie możemy wiedzieć, jak naprawdę zachowaliby się potencjalni klienci postawieni przed realną możliwością zakupu organu.

11 Wybór zależny od preferencji Istnieją różne teorie na temat tego, czy powinno wybrać się punkt krańcowy dla niskiej lub wysokiej ceny, punkt optymalny, czy obojętności, czy też intuicyjnie celować w którąś z cen z zasięgu akceptowalnych. Punkt OPP często nazywa się punktem ceny rekomendowanej. Jeżeli producent chciałby zachować zdrowy balans między udziałami w rynku a własnymi dochodami, mówi się, że powinien wybrać właśnie ten punkt. Jeżeli produkt lub usługa nie jest czymś wyjątkowym na rynku, punkty OPP i IPP rzadko wykraczają poza zakres cen akceptowalnych, ponieważ duża konkurencja kształtuje cenę rynkową. Jeżeli chcielibyśmy, aby nasze udziały w rynku były jak największe, cena powinna zostać wyznaczona na poziomie pomiędzy punktem krańcowym dla ceny niskiej oraz punktem ceny optymalnej. Dla babki cytrynowej byłaby to cena między 10 a 19 zł. Jeżeli natomiast nie mamy możliwości zwiększenia udziału w rynku, a naszym głównym celem nadal jest maksymalizacja zysków, należy wybrać cenę między punktem optymalnym a punktem krańcowym dla ceny wysokiej. Aby więc zmaksymalizować zyski płynące ze sprzedaży babki, producent powinien wybrać cenę między 19 a 29 zł. Przewaga PSM Dlaczego zatem metoda PSM jest lepsza niż inne metody wyceny? Po pierwsze, możemy być pewni, że każda cena wyznaczona przez zasięg cen akceptowalnych będzie bardziej odpowiednia dla produktu niż ta narzucona intuicyjnie, która może okazać się zbyt wysoka lub zbyt niska. Zaletą analizy wrażliwości cenowej jest również fakt, że przedstawia postrzeganą przez klientów, nie przez producenta, wartość produktu, która powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenie. Koszty przeprowadzenia badań są stosunkowo niskie, a próba respondentów nie musi być tak duża jak w przypadku innych metod. Tutaj wystarczy osób, natomiast w przypadku drabiny cen próba musi być większa, bo około 150 respondentów, dla osiągnięcia miarodajnych wyników. Dzięki PSM-owi możemy odnaleźć zarówno cenę jednostkową, jak i akceptowalny dla społeczeństwa zasięg cen.

12 Wskazówki Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze: o opisie produktu. Jak wcześniej wspomniałam, badanie najlepiej sprawdza się, gdy respondenci mogą na własne oczy zobaczyć produkt, dotknąć go, a w przypadku ciasta spróbować. W przypadku ankiety telefonicznej lub internetowej nasz opis nie może pozostawiać najmniejszych wątpliwości co do wyglądu i zastosowania produktu. Po drugie: dobór grupy respondentów. Zastanówmy się, komu chcemy sprzedawać nasz produkt, czy chcemy, by był to artykuł pierwszej potrzeby, czy też dobro luksusowe? Jaka grupa społeczna i jaka grupa wiekowa składa się na naszych potencjalnych odbiorców? Czy może zdarzyć się, że któraś z cen z przedziału akceptowalnych okaże się za wysoka lub za niska dla naszych klientów? Takie ryzyko również istnieje. Pamiętajmy zawsze, że jedyną stałą wartością na rynku jest zmiana. Ceny na rynku zmieniają się tak szybko, jak preferencje klientów. Dlatego warto, oprócz PSM-u, zastosować również inną metodę wyceny, na przykład Drabinę Cen lub, jeżeli nasza konkurencja jest duża, BPTO. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane korzyści i zagrożenia, możemy metodę Van Westendorpa zastosować jako cenną wskazówkę, jednak nie możemy nigdy sami przewidzieć zmian preferencji klientów czy też kolejnych kroków konkurencji. Jedyne, co możemy w tej sytuacji zrobić, to zwrócić się do firmy konsultingowej o zbadanie rynku albo analizę konkurencji. Poza tym musimy mieć oczy szeroko otwarte na zmiany i eksperymentować z różnymi rozwiązaniami cenowymi aż do momentu, gdy poczujemy, że nasze zyski osiągnęły najwyższy możliwy poziom.

13 \ O Nas ConQuest Consulting od 14 lat świadczy najwyższej jakości usługi z zakresu doradztwa biznesowego obejmujące analizy rynku, badania marketingowe, poszukiwanie partnerów handlowych, komercjalizacja badań naukowych, analizy konkurencji. Posiadamy szeroką wiedzę i doświadczenie, które zdobywaliśmy w trakcie realizacji projektów dla najbardziej niszowych branż (chemiczna, biotechnologiczna, cloud computing) w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Nasza oferta skierowana jest zarówno do największych korporacji jak i małych, lokalnych przedsiębiorców. Wspieramy naszych klientów na wszystkich płaszczyznach działania i umożliwiamy im wykorzystanie pełnego potencjału. Kreatywność i indywidualne podejście do każdego klienta będzie gwarancją sukcesu i rozwoju dla Państwa firmy. Kontakt +48 (22) Nasi klienci

Analiza. wrażliwości cenowej. Jaką cenę ustalić, aby zmaksymalizować. www.conquest.pl

Analiza. wrażliwości cenowej. Jaką cenę ustalić, aby zmaksymalizować. www.conquest.pl Analiza wrażliwości cenowej Jaką cenę ustalić, aby zmaksymalizować zysk? www.conquest.pl = Analiza cenowej wrażliwości Ustalanie odpowiedniej ceny dla produktu jest zazwyczaj czasochłonne i trudne. Często

Bardziej szczegółowo

Strategie wspó³zawodnictwa

Strategie wspó³zawodnictwa Strategie wspó³zawodnictwa W MESE można opracować trzy podstawowe strategie: 1) niskich cen (dużej ilości), 2) wysokich cen, 3) średnich cen. STRATEGIA NISKICH CEN (DUŻEJ ILOŚCI) Strategia ta wykorzystuje

Bardziej szczegółowo

Projektowanie systemu krok po kroku

Projektowanie systemu krok po kroku Rozdział jedenast y Projektowanie systemu krok po kroku Projektowanie systemu transakcyjnego jest ciągłym szeregiem wzajemnie powiązanych decyzji, z których każda oferuje pewien zysk i pewien koszt. Twórca

Bardziej szczegółowo

Materiał informacyjny

Materiał informacyjny Materiał informacyjny CREATING EQUITY, FUELING INNOVATION OVER 16 YEARS KIM JESTEŚMY? ConQuest Consulting od 16 lat świadczy najwyższej jakości usługi z zakresu doradztwa biznesowego obejmujące między

Bardziej szczegółowo

BRAND TRACKER. Przykładowe wyniki badania wizerunku marki sieci sklepów obuwniczych. Inquiry sp. z o.o.

BRAND TRACKER. Przykładowe wyniki badania wizerunku marki sieci sklepów obuwniczych. Inquiry sp. z o.o. BRAND TRACKER Przykładowe wyniki badania wizerunku marki sieci sklepów obuwniczych Inquiry sp. z o.o. O INQUIRY Od ponad 10 lat prowadzimy badania konsumenckie dla sieci detalicznych i centrów handlowych.

Bardziej szczegółowo

Prof. zw. dr hab. inż. dr h.c. Stanisław Urban Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Prof. zw. dr hab. inż. dr h.c. Stanisław Urban Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Prof. zw. dr hab. inż. dr h.c. Stanisław Urban Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Analiza rynku. Badania produktów By decyzje podejmowane na różnych etapach zarządzania produktem były trafne, trzeba

Bardziej szczegółowo

Szczęście w nieszczęściu, czyli jak wykorzystać potencjał utraconych klientów

Szczęście w nieszczęściu, czyli jak wykorzystać potencjał utraconych klientów Szczęście w nieszczęściu, czyli jak wykorzystać potencjał utraconych klientów Kluczowym czynnikiem tworzącym sukces każdej firmy jest zadowolenie odbiorców. Lojalni klienci pomagają w rozwoju przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI

GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI edycja I eliminacje centralne 14 maja 2015 r. 9. Strategia polegająca na zaspokajaniu potrzeb klientów mało wrażliwych na

Bardziej szczegółowo

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe?

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe? Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Pozycjonowanie to wszelkie działania mające na celu podniesienie pozycji strony internetowej, na określone słowa kluczowe, w wyszukiwarce Google. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Świadomość marki a lojalność konsumentów. Autor: Maciej Koniewski

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Świadomość marki a lojalność konsumentów. Autor: Maciej Koniewski FREE ARTICLE Świadomość marki a lojalność konsumentów Autor: Maciej Koniewski Luty 2012 Świadomość marki to najniższy poziom znajomości marki. Jest to początek kontinuum znajomości marki, które rozciąga

Bardziej szczegółowo

METODY POZYSKIWANIA DANYCH W IDI CATI CAWI WWW.CONQUEST.PL

METODY POZYSKIWANIA DANYCH W IDI CATI CAWI WWW.CONQUEST.PL METODY POZYSKIWANIA IDI DANYCH W CATI CAWI WWW.CONQUEST.PL INDYWIDUALNE WYWIADY POGŁĘBIONE (IDI) IDI ZOBACZ JAK POZYSKUJE SIĘ DANE W METODA IDI Individual In-Depth Interview (IDI) to jedna z najbardziej

Bardziej szczegółowo

2016 CONSULTING DLA MŚP. Badanie zapotrzebowania na usługi doradcze

2016 CONSULTING DLA MŚP. Badanie zapotrzebowania na usługi doradcze 2016 CONSULTING DLA MŚP Badanie zapotrzebowania na usługi doradcze 1 O raporcie Wraz ze wzrostem świadomości polskich przedsiębiorców rośnie zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi doradcze. Jednakże

Bardziej szczegółowo

Polscy konsumenci a pochodzenie produktów. Raport z badań stowarzyszenia PEMI. Warszawa 2013.

Polscy konsumenci a pochodzenie produktów. Raport z badań stowarzyszenia PEMI. Warszawa 2013. Polscy konsumenci a pochodzenie produktów.. Spis treści Wstęp 3 1. Jak często sprawdzacie Państwo skład produktu na etykiecie? 4 2. Jak często sprawdzacie Państwo informację o kraju wytworzenia produktu

Bardziej szczegółowo

Działania marketingowe

Działania marketingowe Działania marketingowe Czyli jak sprzedać produkt Urszula Kazalska 1 Marketing Nazwa- od słowa market- rynek. Czyli marketing związany jest z wszelkiego rodzaju interakcjami jakie zachodzą pomiędzy kupującymi

Bardziej szczegółowo

Handel internetowy w Polsce 2014. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2014-2019

Handel internetowy w Polsce 2014. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2014-2019 2 Język: polski, angielski Data publikacji: Q4 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Jaka będzie wartość sprzedaży internetowej w Polsce w 2019 roku? Jakie marki uruchomiły lub planują uruchomić

Bardziej szczegółowo

Sposoby prezentacji problemów w statystyce

Sposoby prezentacji problemów w statystyce S t r o n a 1 Dr Anna Rybak Instytut Informatyki Uniwersytet w Białymstoku Sposoby prezentacji problemów w statystyce Wprowadzenie W artykule zostaną zaprezentowane podstawowe zagadnienia z zakresu statystyki

Bardziej szczegółowo

Raport satysfakcji z wdrożonego ERP. Badanie opinii menedżerów przedsiębiorstw produkcyjnych średniej wielkości.

Raport satysfakcji z wdrożonego ERP. Badanie opinii menedżerów przedsiębiorstw produkcyjnych średniej wielkości. Strona 1 Spis treści Spis treści... 2 Wprowadzenie... 3 O badaniu... 5 Grupa docelowa... 5 Ankieta... 5 Uzyskana próba... 5 Przyjęte zasady interpretacji wyników... 7 Podsumowanie wyników... 8 Wyniki badania

Bardziej szczegółowo

OBSŁUGA EKSPORTU POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW

OBSŁUGA EKSPORTU POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW OBSŁUGA EKSPORTU POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW SEKRETEM BIZNESU JEST WIEDZIEĆ TO, CZEGO NIE WIEDZĄ INNI Arystoteles Onassis SZANOWNI PAŃSTWO, Lubelskie Centrum Consultingu sp. z o. o. powstało w 2009 roku w

Bardziej szczegółowo

Mikroekonomia. Joanna Tyrowicz jtyrowicz@wne.uw.edu.pl http://www.wne.uw.edu.pl/~jtyrowicz

Mikroekonomia. Joanna Tyrowicz jtyrowicz@wne.uw.edu.pl http://www.wne.uw.edu.pl/~jtyrowicz Mikroekonomia Joanna Tyrowicz jtyrowicz@wne.uw.edu.pl http://www.wne.uw.edu.pl/~jtyrowicz 17.10.2009r. Mikroekonomia WNE UW 1 Co to jest monopol? Wybór monopolisty Dlaczego nie lubimy monopoli? Dlaczego

Bardziej szczegółowo

Wycena nieruchomości za pomocą wyboru wielokryterialnego w warunkach niepewności rozmytej oraz klasycznie: metodą pp i kcś

Wycena nieruchomości za pomocą wyboru wielokryterialnego w warunkach niepewności rozmytej oraz klasycznie: metodą pp i kcś Wycena nieruchomości za pomocą wyboru wielokryterialnego w warunkach niepewności rozmytej oraz klasycznie: metodą pp i kcś Materiały reklamowe ZAWAM-Marek Zawadzki Wybór wielokryterialny jako jadna z metod

Bardziej szczegółowo

Budowanie marki salonu beauty

Budowanie marki salonu beauty Budowanie marki salonu beauty Czym jest marka? Klient dokonując zakupu danej usługi czy produktu, kupuje przede wszystkim zadowolenie wynikające ze swojego zakupu. Zatem marka jest wartością, która przekłada

Bardziej szczegółowo

Kompleksowe wspieranie procesów zarządzania

Kompleksowe wspieranie procesów zarządzania Kompleksowe wspieranie procesów zarządzania Raport z badania przeprowadzonego w sierpniu 2007 roku O badaniu Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu bieżącego roku na podstawie ankiety internetowej Ankieta

Bardziej szczegółowo

P O T R Z E B U J E S Z PROFESJONALNEGO B A D A N I A R Y N K U W PRZYSTĘPNEJ CENIE?

P O T R Z E B U J E S Z PROFESJONALNEGO B A D A N I A R Y N K U W PRZYSTĘPNEJ CENIE? P O T R Z E B U J E S Z PROFESJONALNEGO B A D A N I A R Y N K U W PRZYSTĘPNEJ CENIE OMNIBUS to cykliczne badanie ilościowe realizowane co dwa tygodnie na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie ok. 1000

Bardziej szczegółowo

Światowe Badanie Klientów Usług Ubezpieczeniowych 2014

Światowe Badanie Klientów Usług Ubezpieczeniowych 2014 Światowe Badanie Klientów Usług Ubezpieczeniowych 2014 Ogólne informacje na temat badania 30 50 Krajów Pytań Liczba klientów 24 000 11 000 500 EMEIA W 2014 roku firma doradcza EY przeprowadziła badanie

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie kosztami i rentownością w małym lub średnim przedsiębiorstwie

Zarządzanie kosztami i rentownością w małym lub średnim przedsiębiorstwie Zarządzanie kosztami i rentownością w małym lub średnim przedsiębiorstwie Kiedy przeciętna firmazaczyna interesować się szczegółową rentownością swoich produktów Przychody Koszty Szukanie problemów w innych

Bardziej szczegółowo

Podstawy Marketingu. Marketing zagadnienia wstępne

Podstawy Marketingu. Marketing zagadnienia wstępne Podstawy Marketingu Marketing zagadnienia wstępne Definicje marketingu: Marketing to zyskowne zaspokajanie potrzeb konsumentów /Kotler 1994/. Marketing to kombinacja czynników, które należy brać pod uwagę

Bardziej szczegółowo

biuro pośrednictwa Jak założyć kredytowego ABC BIZNESU

biuro pośrednictwa Jak założyć kredytowego ABC BIZNESU Jak założyć biuro pośrednictwa kredytowego ABC BIZNESU Jak założyć biuro pośrednictwa kredytowego ABC BIZNESU Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. Klienci biura pośrednictwa kredytowego / 4 2. Cele i zasoby

Bardziej szczegółowo

Relacje cen i dochodów

Relacje cen i dochodów Cena - określona wartość wyrażona w pieniądzu, przy której sprzedający i kupujący gotowi są do wymiany towaru, - jedyny instrument marketingu związany bezpośrednio z zyskiem przedsiębiorstwa, - ekwiwalent

Bardziej szczegółowo

Definicja ceny. I. Sobańska (red.), Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza, C.H. Beck, Warszawa 2003, s. 179

Definicja ceny. I. Sobańska (red.), Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza, C.H. Beck, Warszawa 2003, s. 179 Ceny Definicja ceny cena ilość pieniądza, którą płaci się za dobra i usługi w stosunkach towarowo-pieniężnych, których przedmiotem jest zmiana właściciela lub dysponenta będąca wyrazem wartości i zależna

Bardziej szczegółowo

Rynek HVAC w Polsce 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013-2015

Rynek HVAC w Polsce 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013-2015 2 Język: polski, angielski Data publikacji: Q2 Format: pdf Cena od: 1700 Sprawdź w raporcie Jaką część polskiego rynku HVAC stanowią obecnie nowe inwestycje? Jak kształtuje się całkowita liczba projektów

Bardziej szczegółowo

Panda na polskim rynku

Panda na polskim rynku PANDA FRANCZYZA Panda na polskim rynku PANDA to ogólnopolska sieć pralni chemicznych i wodnych, która funkcjonuje jako podmiot w dużej grupie firm związanych z szeroko rozumianym pralnictwem - Vector S.A.

Bardziej szczegółowo

5. Teoria Podaży i Popytu - Popyt

5. Teoria Podaży i Popytu - Popyt 5. Teoria Podaży i Popytu - Popyt Popyt na dobro maleje względem ceny (o ile dobro jest tak zwane normalne, a nie luksusowe). Zakładamy że firma ustala cenę danego dobra p, która obowiązuje wszędzie. Niech

Bardziej szczegółowo

PR to nie potwór. Po co firmie PR?

PR to nie potwór. Po co firmie PR? Oferta W swojej codziennej pracy pomagamy firmom w budowaniu dobrego wizerunku i wzmocnieniu pozycji marki. Staramy się wykorzystać jak najwięcej dostępnych form i narzędzi komunikacji, aby dotrzeć z informacją

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Marketing: relacje z klientami Istota dr hab. Justyna Światowiec Szczepańska Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 21 marca 2013 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL

Bardziej szczegółowo

Firmowe media społecznościowe dla pracowników

Firmowe media społecznościowe dla pracowników Firmowe media społecznościowe dla pracowników Raport z badania Maciej Dymalski, Szymon Góralski Wrocław, 2012 ul. Więzienna 21c/8, 50-118 Wrocław, tel. 71 343 70 15, fax: 71 343 70 13, e-mail: biuro@rrcc.pl,

Bardziej szczegółowo

Raport z badania reputacji marki

Raport z badania reputacji marki Raport z badania reputacji marki dla Fundacja na rzecz reputacji marki Premium Brand ul. Asfaltowa 4/4 02-527 Warszawa tel.: 22 392 06 20 tel. kom.: +48 720 913 135 e-mail: biuro@premiumbrand.com.pl www.premiumbrand.com.pl

Bardziej szczegółowo

EASY BUSINESS SYMULACJA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WARSZTAT OPARTY O SYMULACJĘ BIZNESU EASY BUSINESS

EASY BUSINESS SYMULACJA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WARSZTAT OPARTY O SYMULACJĘ BIZNESU EASY BUSINESS EASY BUSINESS SYMULACJA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WARSZTAT OPARTY O SYMULACJĘ BIZNESU EASY BUSINESS Na bazie symulacji EASY BUSINESS może być prowadzone szkolenie lub cykl szkoleń z tematyki

Bardziej szczegółowo

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Najważniejsze kryteria wyboru agencji badawczej w Europie Środkowo-Wschodniej

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Najważniejsze kryteria wyboru agencji badawczej w Europie Środkowo-Wschodniej FREE ARTICLE Najważniejsze kryteria wyboru agencji badawczej w Europie Środkowo-Wschodniej Luty 2009 Podobnie jak kultury społeczne świata różnią się od siebie, tak też jest w przypadku kultury biznesowej

Bardziej szczegółowo

oferty kupujących oferty wytwórców

oferty kupujących oferty wytwórców Adam Bober Rybnik, styczeń Autor jest pracownikiem Wydziału Rozwoju Elektrowni Rybnik S.A. Artykuł stanowi wyłącznie własne poglądy autora. Jak praktycznie zwiększyć obrót na giełdzie? Giełda jako jedna

Bardziej szczegółowo

Raport z badań na temat: Zachowanie klienta podczas zakupu kawy

Raport z badań na temat: Zachowanie klienta podczas zakupu kawy Raport z badań na temat: Zachowanie klienta podczas zakupu kawy Elżbieta Stupak Karolina Orzeł Aneta Mazurek Kamila Mołdoch Spis treści 1. Metodologia... 3 1.1.Cel badania... 3 1.2. Zakres przedmiotowy...

Bardziej szczegółowo

Rynek farb dekoracyjnych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2021

Rynek farb dekoracyjnych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2021 2 Język: polski, angielski Data publikacji: grudzień 2015 Format: pdf Cena od: 1700 Możesz mieć wpływ na zawartość tego produktu. Podziel się opinią! Sprawdź w raporcie Jak często polscy konsumenci zmieniają

Bardziej szczegółowo

Zbadaj wskaźnik lojalności Twoich Klientów

Zbadaj wskaźnik lojalności Twoich Klientów Zbadaj wskaźnik lojalności Twoich Klientów Sprawdź, czy Klienci będą lojalni wobec Twojej marki? Oferta badania poziomu lojalności Klientów NPS Jaki problem rozwiązuje badanie NPS? Kupowanie produktów

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie produktu w oparciu o kryteria psychologiczne

Pozycjonowanie produktu w oparciu o kryteria psychologiczne Pozycjonowanie produktu w oparciu o kryteria psychologiczne Psychologiczne podstawy marketingu.02.06.2014 Małgorzata Badowska Katarzyna Maleńczyk Aleksandra Tomala Spis treści 1. Definicje 2. Istota pozycjonowania

Bardziej szczegółowo

VC? Aniołem Biznesu. Przedsiębiorcą. Kim jestem? Marketingowcem

VC? Aniołem Biznesu. Przedsiębiorcą. Kim jestem? Marketingowcem Aniołem Biznesu VC? Przedsiębiorcą Kim jestem? Marketingowcem Dlaczego tutaj jestem? Fakty: 1997 30m2 powierzchni, brak wynagrodzenia, trzech cofounderów 1999 pierwsza ogólnoplska nagroda 2000 pierwsza

Bardziej szczegółowo

Budowanie na nowo relacji z klientami. Prezentacja wyników badania Global Consumer Insurance Survey EY 2014.

Budowanie na nowo relacji z klientami. Prezentacja wyników badania Global Consumer Insurance Survey EY 2014. Budowanie na nowo relacji z klientami. Prezentacja wyników badania Global Consumer Insurance Survey EY 2014. Piotr Popowski Partner. Lider Grupy Performance Improvement w Dziale Rynków Finansowych EY.

Bardziej szczegółowo

MIKROEKONOMIA. Wykład 3 Mikroanaliza rynku 1 MIKROANALIZA RYNKU

MIKROEKONOMIA. Wykład 3 Mikroanaliza rynku 1 MIKROANALIZA RYNKU Wykład 3 Mikroanaliza rynku 1 MIKROANALIZA RYNKU 1. POPYT Popyt (zapotrzebowanie) - ilość towaru, jaką jest skłonny kupić nabywca po ustalonej cenie rynkowej, dysponując do tego celu odpowiednim dochodem

Bardziej szczegółowo

Badania satysfakcji pracowników. www.biostat.com.pl

Badania satysfakcji pracowników. www.biostat.com.pl to powszechnie stosowane narzędzie pozwalające na ocenę poziomu zadowolenia oraz poznanie opinii pracowników w zakresie wybranych obszarów działalności firmy. Za pomocą skal pomiarowych badanie daje możliwość

Bardziej szczegółowo

Mikroekonomia -Ćwiczenia Ćwiczenia 4: Podaż i równowaga rynkowa

Mikroekonomia -Ćwiczenia Ćwiczenia 4: Podaż i równowaga rynkowa Mikroekonomia -Ćwiczenia Ćwiczenia 4: Podaż i równowaga rynkowa Podstawowe pojęcia: rynek, podaż, krzywa podaż, prawo podaż, cena równowagi, cena maksymalna i minimalna, zmiana podaż dr inż. Anna Kiełbus

Bardziej szczegółowo

Efektywne kształtowanie relacji B2B w kanałach dystrybucji

Efektywne kształtowanie relacji B2B w kanałach dystrybucji Efektywne kształtowanie relacji B2B w kanałach dystrybucji Nowy Sącz, 3 grudnia 2010 dr Marek Rutkowski Relacje to stosunki zachodzące między dwoma (lub więcej) osobami, organizacjami, przedmiotami, zdarzeniami;

Bardziej szczegółowo

Etapy przygotowań do przeprowadzenia badań marketingowych. dr Grzegorz Kotliński, Katedra Bankowości AE w Poznaniu

Etapy przygotowań do przeprowadzenia badań marketingowych. dr Grzegorz Kotliński, Katedra Bankowości AE w Poznaniu 1 Etapy przygotowań do przeprowadzenia badań marketingowych 2 Badania marketingowe a funkcje marketingu Analiza otoczenia Analiza klientów Planowanie produktów i usług Planowanie dystrybucji Planowanie

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Polskie firmy nie chcą iść na rękę klientom. Plany polskich przedsiębiorstw dotyczących przejścia na faktury elektroniczne

RAPORT. Polskie firmy nie chcą iść na rękę klientom. Plany polskich przedsiębiorstw dotyczących przejścia na faktury elektroniczne Polskie firmy nie chcą iść na rękę klientom RAPORT Plany polskich przedsiębiorstw dotyczących przejścia na faktury elektroniczne Zespół mailpro.pl MailPro Sp. z o.o. S t r o n a 1 Wstęp Od początku 2011

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie w IPO ile można zarobić?

Inwestowanie w IPO ile można zarobić? Inwestowanie w IPO ile można zarobić? W poprzednich artykułach opisano w jaki sposób spółka przeprowadza ofertę publiczną oraz jakie może osiągnąć z tego korzyści. Teraz należy przyjąć punkt widzenia Inwestora

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Podstawowe informacje na temat pozycjonowania Według badań Search Engine Watch 81% internautów

Bardziej szczegółowo

PROJEKT FIRMY BUDOWLANEJ

PROJEKT FIRMY BUDOWLANEJ PROJEKT FIRMY BUDOWLANEJ Grupa osób zastanawia się czy otworzenie spółdzielni socjalnej w ich mieście jest dobrym pomysłem na prowadzenie interesu. Spółdzielnia A chciałaby się zająć pracami remontowo

Bardziej szczegółowo

JAK DZIAŁAĆ MARKETINGOWO W INTERNECIE- WYNIKI BADAŃ BEZPOŚREDNICH.

JAK DZIAŁAĆ MARKETINGOWO W INTERNECIE- WYNIKI BADAŃ BEZPOŚREDNICH. JAK DZIAŁAĆ MARKETINGOWO W INTERNECIE- WYNIKI BADAŃ BEZPOŚREDNICH. dr Agnieszka Dejnaka, Wyższa Szkoła Zarządzania i Finansów we Wrocławiu, Badania (ankieta internetowa) przeprowadzone w 2004 roku na grupie

Bardziej szczegółowo

Badania marketingowe

Badania marketingowe Wiesz już co chcesz osiągnąć w badaniu marketingowym i jak to (idealnie) zorganizować. Ale jakimi metodami? Skąd pewność, że będą efektywne? Ćwiczenie: jaką metodą zbadasz co koledzy/koleżanki na sali

Bardziej szczegółowo

Rozdział 10 podręcznika Wolna przedsiębiorczość - Ilustracje krzywych popytu i podaży

Rozdział 10 podręcznika Wolna przedsiębiorczość - Ilustracje krzywych popytu i podaży Rozdział 10 podręcznika Wolna przedsiębiorczość - Ilustracje krzywych popytu i podaży Autor: Mateusz Machaj #popyt #podaż W rozdziale nauczysz się: Jak wyglądają krzywe popytu i podaży. Jak na wykresie

Bardziej szczegółowo

Czas na jakość szkoleń

Czas na jakość szkoleń Gdzie leży odpowiedzialność za V Konferencja Małopolska otwarta na wiedzę Czas na jakość szkoleń zapewnienie jakości kształcenia? 21 maja 2012 Kraków Kinga Padzik www.swps.pl ESSEY Doradztwo Personalne

Bardziej szczegółowo

Inwestor musi wybrać następujące parametry: instrument bazowy, rodzaj opcji (kupna lub sprzedaży, kurs wykonania i termin wygaśnięcia.

Inwestor musi wybrać następujące parametry: instrument bazowy, rodzaj opcji (kupna lub sprzedaży, kurs wykonania i termin wygaśnięcia. Opcje na GPW (II) Wbrew ogólnej opinii, inwestowanie w opcje nie musi być trudne. Na rynku tym można tworzyć strategie dla doświadczonych inwestorów, ale również dla początkujących. Najprostszym sposobem

Bardziej szczegółowo

Marketing dr Grzegorz Mazurek

Marketing dr Grzegorz Mazurek Marketing dr Grzegorz Mazurek Orientacja rynkowa jako podstawa marketingu Orientacja przedsiębiorstwa określa co jest głównym przedmiotem uwagi i punktem wyjścia w kształtowaniu działalności przedsiębiorstwa.

Bardziej szczegółowo

Rachunkowość zarządcza. Zespół Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH 1. Wykorzystanie rachunku kosztów zmiennych. Dr Marcin Pielaszek

Rachunkowość zarządcza. Zespół Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH 1. Wykorzystanie rachunku kosztów zmiennych. Dr Marcin Pielaszek Wykorzystanie rachunku kosztów zmiennych 1. Zmienność kosztów w długim i krótkim okresie Rachunek kosztów zmiennych i analiza koszty rozmiary produkcji zysk 2. Podejmowanie decyzji w krótkim okresie 1.

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013. Olsztyn, 24 marca 2014

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013. Olsztyn, 24 marca 2014 Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013 Olsztyn, 24 marca 2014 Już po raz czwarty Bank Pekao przedstawia raport o sytuacji mikro i małych firm 7 tysięcy wywiadów z właścicielami firm, Badania

Bardziej szczegółowo

Preferencje konsumentów rynku telekomunikacyjnego w latach 2009-2012

Preferencje konsumentów rynku telekomunikacyjnego w latach 2009-2012 Preferencje konsumentów rynku telekomunikacyjnego w latach 2009-2012 Warszawa, styczeń 2013 r. 1. Wstęp... 3 2. Telefonia stacjonarna... 4 2.1. Posiadanie telefonu stacjonarnego... 4 2.2. Średnie miesięczne

Bardziej szczegółowo

P O T R Z E B U J E S Z PROFESJONALNEGO B A D A N I A R Y N K U W PRZYSTĘPNEJ CENIE?

P O T R Z E B U J E S Z PROFESJONALNEGO B A D A N I A R Y N K U W PRZYSTĘPNEJ CENIE? P O T R Z E B U J E S Z PROFESJONALNEGO B A D A N I A R Y N K U W PRZYSTĘPNEJ CENIE? 2 To cykliczne, przeprowadzane co 2 tygodnie, badanie ilościowe realizowane na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie

Bardziej szczegółowo

Uszereguj dla obydwu firm powyższe sytuacje od najkorzystniejszej do najgorszej. Uszereguj powyższe sytuacje z punktu widzenia konsumentów.

Uszereguj dla obydwu firm powyższe sytuacje od najkorzystniejszej do najgorszej. Uszereguj powyższe sytuacje z punktu widzenia konsumentów. Strategie konkurencji w oligopolu: modele Bertranda, Stackelberga i lidera cenowego. Wojna cenowa. Kartele i inne zachowania strategiczne zadania wraz z rozwiązaniami Zadanie 1 Na rynku działają dwie firmy.

Bardziej szczegółowo

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Kosmetyk produkt pierwszej potrzeby jak produkty spożywcze. Autor: Monika Grzywa

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Kosmetyk produkt pierwszej potrzeby jak produkty spożywcze. Autor: Monika Grzywa FREE ARTICLE Kosmetyk produkt pierwszej potrzeby jak produkty spożywcze Autor: Monika Grzywa Czerwiec 2012 Kosmetyki stały się produktami nie tyle luksusowymi, co raczej pierwszej potrzeby, tak jak produkty

Bardziej szczegółowo

Rachunkowość kreatywna, czyli jak nie dać się oszukać

Rachunkowość kreatywna, czyli jak nie dać się oszukać Rachunkowość kreatywna, czyli jak nie dać się oszukać Piotr Rybicki Karpacz, 7 czerwca 2014r. godz. 9.00-10.00 1 Plan spotkania Wstęp Rachunkowość kreatywna definicja Parę słów o zysku netto Przykłady

Bardziej szczegółowo

group Brief Marketingowy

group Brief Marketingowy 2 1. Sytuacja 1.1 Wyzwanie 1.1.1. Na czym polega wyzwanie dla marki/oferty Firmy w Polsce? 1.1.2. Z czego wynika? wg Firmy 1.1.3. Na jakiej podstawie zostało zdefiniowane? badania; doświadczenie; wyniki

Bardziej szczegółowo

CZERWIEC 2008 RYNEK WTÓRNY I RYNEK NAJMU MIESZKAŃ W WYBRANYCH MIASTACH POLSKI RYNEK WTÓRNY I RYNEK NAJMU MIESZKAŃ W WYBRANYCH MIASTACH POLSKI

CZERWIEC 2008 RYNEK WTÓRNY I RYNEK NAJMU MIESZKAŃ W WYBRANYCH MIASTACH POLSKI RYNEK WTÓRNY I RYNEK NAJMU MIESZKAŃ W WYBRANYCH MIASTACH POLSKI CZERWIEC 2008 ANALIZA DANYCH OFERTOWYCH Z SERWISU GAZETADOM.PL Miesięczny przegląd rynku mieszkaniowego w wybranych miastach Polski jest przygotowywany na podstawie danych ofertowych zamieszczanych w serwisie

Bardziej szczegółowo

bo od menedżera wymaga się perfekcji ANKIETY ONLINE W SYSTEMIE BUSINESS NAVIGATOR

bo od menedżera wymaga się perfekcji ANKIETY ONLINE W SYSTEMIE BUSINESS NAVIGATOR bo od menedżera wymaga się perfekcji ANKIETY ONLINE W SYSTEMIE BUSINESS NAVIGATOR SPIS TREŚCI 1. INFORMACJE O FIRMIE... 3 2. CHARAKTERYSTYKA PLATFORMY BUSINESS NAVIGATOR... 4 3. WYKORZYSTANIE USŁUGI ANKIETY

Bardziej szczegółowo

OPINIE PRODUCENTÓW OKIEN O DOSTAWCACH

OPINIE PRODUCENTÓW OKIEN O DOSTAWCACH Centrum Analiz Branżowych opis zawartości raportu OPINIE PRODUCENTÓW OKIEN O DOSTAWCACH Warszawa, kwiecień 2015 OPIS BADANIA NOTA METODOLOGICZNA CEL BADANIA: Opinie producentów okien o dostawcach, edycja

Bardziej szczegółowo

ang. merchant kupiec, merchandise towar.

ang. merchant kupiec, merchandise towar. SKUTECZNA ORGANIZACJA PRZESTRZENI SKLEPOWEJ CZYLI JAK ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ AKCESORIÓW/TOWARÓW MERCHANDISING ang. merchant kupiec, merchandise towar. Jest różnie określany, jako: efektywne wykorzystanie powierzchni

Bardziej szczegółowo

Uwarunkowania komercjalizacji produktów żywnościowych

Uwarunkowania komercjalizacji produktów żywnościowych Uwarunkowania komercjalizacji produktów żywnościowych prof. dr hab. Bogdan Sojkin Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Wydział Towaroznawstwa 1 Jak rozumieć komercjalizację? dobro, usługa, Komercjalizacja?

Bardziej szczegółowo

13. Teoriogrowe Modele Konkurencji Gospodarczej

13. Teoriogrowe Modele Konkurencji Gospodarczej 13. Teoriogrowe Modele Konkurencji Gospodarczej Najpierw, rozważamy model monopolu. Zakładamy że monopol wybiera ile ma produkować w danym okresie. Jednostkowy koszt produkcji wynosi k. Cena wynikająca

Bardziej szczegółowo

Handel internetowy w Polsce 2015 Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2015-2020

Handel internetowy w Polsce 2015 Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2015-2020 2 Język: polski, angielski Data publikacji: wrzesień 2015 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Jakie zmiany czekają rynek e-commerce w Polsce w 2020 roku? Jakie decyzje zakupowe podejmują Polacy?

Bardziej szczegółowo

Wpoprzedniej części cyklu (nr 11/2009) Studium przypadku Rachunek kosztów działań w przedsiębiorstwie MK. 12 www.controlling.infor.

Wpoprzedniej części cyklu (nr 11/2009) Studium przypadku Rachunek kosztów działań w przedsiębiorstwie MK. 12 www.controlling.infor. Studium przypadku w przedsiębiorstwie MK Michał Seheńczuk konsultant w departamencie systemów Business Intelligence w ABC Akademia Sp. z o.o.; Pytania: czytelnicy.controlling@infor.pl Wdrożenie sytemu

Bardziej szczegółowo

Marketing Internetowy (cz. 3) - Badania marketingowe - wzorce i procedury segmentacji rynku cz. I

Marketing Internetowy (cz. 3) - Badania marketingowe - wzorce i procedury segmentacji rynku cz. I Marketing Internetowy (cz. 3) - Badania marketingowe - wzorce i procedury segmentacji rynku cz. I Wzorce i procedury segmentacji rynku - wstęp Bez względu na posiadane towary czy usługi należy liczyć się

Bardziej szczegółowo

Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste.

Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste. Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste. Autor: Maciej Rogala Czy fundusz inwestycyjny jest ofertą dla Ciebie? Sprawdź to, zanim powierzysz mu pieniądze... Oceń fundusz inwestycyjny pod kątem swoich

Bardziej szczegółowo

Popyt, podaż i wszystko co z Nimi związane. Mgr Michał Ferdzyn SWSPiZ

Popyt, podaż i wszystko co z Nimi związane. Mgr Michał Ferdzyn SWSPiZ Popyt, podaż i wszystko co z Nimi związane Mgr Michał Ferdzyn SWSPiZ POPYT to zależność pomiędzy ilością dobra, którą chcą i mogą kupić konsumenci, a ceną tego dobra. Popyt jest przedstawiany za pomocą

Bardziej szczegółowo

Jacuzzi Original Wellness Hotel

Jacuzzi Original Wellness Hotel Jacuzzi Original Wellness Hotel Światowy Program dla HOTELI HERBEĆ - dystrybucja Jacuzzi w Polsce od 1995 roku 602-33-22-33 Jacuzzi Original Wellness Hotel Oferta zapewnienie wartości dodanej wzbogacenie

Bardziej szczegółowo

Problem badawczy Przeprowadzenia badania ewaluacyjnego projektu realizowanego w ramach Poddziałania 6.1.3

Problem badawczy Przeprowadzenia badania ewaluacyjnego projektu realizowanego w ramach Poddziałania 6.1.3 Problem badawczy Przeprowadzenia badania ewaluacyjnego projektu realizowanego w ramach Poddziałania 6.1.3 Przeprowadzenia badania ewaluacyjnego projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał

Bardziej szczegółowo

Bankowa jakość obsługi sektora MSP. Badania benchmarkingowe w ramach IX edycji konkursu Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców.

Bankowa jakość obsługi sektora MSP. Badania benchmarkingowe w ramach IX edycji konkursu Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców. Bankowa jakość obsługi sektora MSP. Badania benchmarkingowe w ramach IX edycji konkursu Bank Przyjazny dla. Ewa Jakubowska-Krajewska, Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Doradztwa dla Małych

Bardziej szczegółowo

Marketing w turystyce

Marketing w turystyce Marketing w turystyce MT 7 Polityka cenowa w turystyce dr Edyta Gołąb-Andrzejak MSU4 sem. 3, MSU3 sem. 2 (zimowy), studia dzienne Gdańsk 2011-12 Szczególne rodzaje cen w turystyce TARYFA cena bezwzględnie

Bardziej szczegółowo

FRANCZYZA. Pralnie Panda. na polskim rynku. www.pralniepanda.pl

FRANCZYZA. Pralnie Panda. na polskim rynku. www.pralniepanda.pl FRANCZYZA Pralnie Panda na polskim rynku www.pralniepanda.pl anda na polskim rynku 2 www.pralniepanda.pl e-mail: franczyza@pralniepanda.pl telefon: 0501 449 444 Panda na polskim rynku PANDA to ogólnopolska

Bardziej szczegółowo

Praca dyplomowa. Ocena zarządzania jakością według normy ISO 9001 w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego Autor: Justyna Gniady

Praca dyplomowa. Ocena zarządzania jakością według normy ISO 9001 w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego Autor: Justyna Gniady Praca dyplomowa Ocena zarządzania jakością według normy ISO 9001 w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego Autor: Justyna Gniady Opiekun pracy: dr inż. Stanisław Zając INSTYTUT GODPODARKI I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Bardziej szczegółowo

raport z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Danone i Forum Odpowiedzialnego Biznesu

raport z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Danone i Forum Odpowiedzialnego Biznesu Odpowiedzialny biznes to przede wszystkim uczciwe postępowanie raport z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Danone i Forum Odpowiedzialnego Biznesu Współcześnie coraz więcej mówi się na świecie

Bardziej szczegółowo

Elementy budujące zaufanie pomiędzy Sprzedawcą a Klientem

Elementy budujące zaufanie pomiędzy Sprzedawcą a Klientem Elementy budujące zaufanie pomiędzy Sprzedawcą a Klientem Wszystkie prawa zastrzeżone Na celowniku sprzedawcy muszą znaleźć się cele biznesowe klienta, a jego działania muszą koncentrować się wokół tego,

Bardziej szczegółowo

Jak ustalać cele dla poziomu braków w procesach produkcyjnych?

Jak ustalać cele dla poziomu braków w procesach produkcyjnych? Jak ustalać cele dla poziomu braków w procesach produkcyjnych? Wydanie 1 Zbigniew Huber Maj 2006 Artykuł dostępny na stronie autora: http://wwwhuberpl Copyright by Zbigniew Huber Strona 1 z 6 W każdym

Bardziej szczegółowo

Marta Woźniak *, Bernard Maj ** Stan podaży szkoleń antykryzysowych w latach 2009 2010

Marta Woźniak *, Bernard Maj ** Stan podaży szkoleń antykryzysowych w latach 2009 2010 2012 nr 3 (VIII) BEZPIECZEŃSTWO TEORIA I PRAKTYKA Marta Woźniak *, Bernard Maj ** Stan podaży szkoleń antykryzysowych w latach 2009 2010 Wprowadzenie Kryzys gospodarczy, zapoczątkowany zapaścią na amerykańskim

Bardziej szczegółowo

Rynek produktów dla dzieci w Polsce 2015. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2015-2020

Rynek produktów dla dzieci w Polsce 2015. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2015-2020 2 Język: polski, angielski Data publikacji: wrzesień 2015 Format: pdf Cena od: 1800 Sprawdź w raporcie Jaką wartość będzie miał rynek produktów dla dzieci w 2020 roku? Jakie są prognozy rozwoju dla każdego

Bardziej szczegółowo

Generated by Foxit PDF Creator Foxit Software http://www.foxitsoftware.com For evaluation only. Cena jako element marketingu mix

Generated by Foxit PDF Creator Foxit Software http://www.foxitsoftware.com For evaluation only. Cena jako element marketingu mix Cena jako element marketingu mix Cena jako element marketingu mix Cena to pieniądze lub inne środki wymienialne na własność lub użytkowanie produktu lub usługi Dla konsumenta cena to wyznacznik wartości

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ CZYM JEST PLAN DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (BIZNES-PLAN), I DO CZEGO JEST ON NAM POTRZEBNY? Plan działalności gospodarczej jest pisemnym dokumentem,

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Wskaźniki słuchalności i audytorium programów radiowych w 2012 r. Analiza i opracowanie Monika Trochimczuk DEPARTAMENT MONITORINGU

Wskaźniki słuchalności i audytorium programów radiowych w 2012 r. Analiza i opracowanie Monika Trochimczuk DEPARTAMENT MONITORINGU Wskaźniki słuchalności i audytorium programów radiowych w 2012 r. Analiza i opracowanie Monika Trochimczuk DEPARTAMENT MONITORINGU WARSZAWA 2013 odsetek osób słuchających radia Dane o wskaźnikach słuchalności

Bardziej szczegółowo

Rys. 1 Sytuacja zawodowa badanych

Rys. 1 Sytuacja zawodowa badanych Specjaliści PR o pomiarze efektów prowadzonych przez nich działań Czy ocena skuteczności działań public relations jest potrzebna? Jakie metody oceny są stosowane i dlaczego? Jakie podgrupy związane z branżą

Bardziej szczegółowo

Tegoroczna edycja badań przeprowadzana była na przełomie marca i kwietnia 2015.

Tegoroczna edycja badań przeprowadzana była na przełomie marca i kwietnia 2015. KONSUMENCKI LIDER JAKOŚCI 2015 to ogólnopolski, promocyjny program konsumencki, prowadzony przez Redakcję Strefy Gospodarki ogólnopolskiego, niezależnego dodatku dystrybuowanego wraz z Dziennikiem Gazetą

Bardziej szczegółowo

TEORIA DECYZJE KRÓTKOOKRESOWE

TEORIA DECYZJE KRÓTKOOKRESOWE TEORIA DECYZJE KRÓTKOOKRESOWE 1. Rozwiązywanie problemów decyzji krótkoterminowych Relacje między rozmiarami produkcji, kosztami i zyskiem wykorzystuje się w procesie badania opłacalności różnych wariantów

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing ZARZĄDZANIE MARKĄ Doradztwo i outsourcing Pomagamy zwiększać wartość marek i maksymalizować zysk. Prowadzimy projekty w zakresie szeroko rozumianego doskonalenia organizacji i wzmacniania wartości marki:

Bardziej szczegółowo

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Warszawa, 14 września 2010 r. Informacja prasowa IAB Polska Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Wyniki badania przeprowadzonego dla IAB przez PBI wskazują, że internauci aktywnie interesują

Bardziej szczegółowo