-Podróże Internautów-

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "-Podróże Internautów-"

Transkrypt

1 -Podróże Internautów- RAPORT nr II/ za lata /: Analiza zachowań klientów kupujących wycieczki w sieci, na podstawie dokonanych rezerwacji za pośrednictwem Travelplanet.pl, Wirtualnej Polski oraz serwisów partnerskich: Panorama Firm, Hoga.pl, o2.pl, Naszemiasto.pl, Gery.pl. Raport dotyczący analizy klientów dokonujących zakupu wyjazdów urlopowowakacyjnych za pośrednictwem internetu w latach Spis treści: Idea badania, wstęp Miejsce zamieszkania Płeć Miejsce wypoczynku Okres wypoczynku Liczba osób przypadająca na rezerwację.. 6. Sposób płatności za wycieczki Wyżywienie w hotelach Standard hoteli Kiedy rezerwujemy Wartość rezerwacji Opracowanie raportu: Dawid Sadulski (kierownik ds. programowych & Public Relations Travelplanet.pl)

2 Idea Pierwszy raport Analizy zachowań klientów kupujących wycieczki w sieci dotyczył roku Niniejszy raport jest jego bezpośrednią kontynuacją. Ideą powstania aktualnego raportu jest kontynuacja analizy profilu klientów dokonujących zakupu wycieczek za pomocą internetu. Celem prowadzonej analizy jest ocena obecnej sytuacji, a także zmian w okresie lat w preferencjach klientów wzgledem usług turystycznych w internecie. Niniejszy raport wskazuje także kierunki ewolucji elektronicznej sprzedaży z uwzględnieniem takich czynników jak kraje, do których polscy turyści wyjeżdżają najchętniej, sposoby płatności, dane demograficzne użytkowników. Podstawowym założeniem raportu jest ukazanie informacji demograficznych, preferencji klienta, jak również odniesienie do podstawowych zachowań użytkowników internetowych biur podróży. Umożliwi to lepsze zrozumienie potrzeb klientów internetowych sklepów oferujących usługi turystyczne, jak również tradycyjnych biur podróży. Internetowe usługi związane z turystyką wyjazdową są nadal bardzo silnie rozwijającym się rynkiem, co obrazuje stale rosnące zainteresowanie wśród polskich internautów. Lider tego segmentu rynku (wg Profit 2/2004) Travelplanet.pl, notuje od dwóch lat wzrost rokrocznie sprzedaży na poziomie 300%. Badana grupa Poniższy raport został stworzony na podstawie profilu klientów dokonujących zakupu wyjazdów urlopowych za pośrednictwem internetu. Cała analiza zachowań internautów dokonujących zakupu wycieczki bazuje na zgromadzonych informacjach dotyczących użytkowników, którzy zakupili wycieczkę za pośrednictwem serwisu Travelplanet.pl S.A., Wirtualnej Polski, oraz serwisów partnerskich Travelplanet.pl (www.pf.pl, Analizą objęto blisko 7000 osób, w tym: 1972 osoby w roku 2002 oraz 4902 osoby w roku 2003, które za pośrednictwem powyższych serwisów zarezerwowały wycieczkę w okresie (I raport), oraz (II raport). Metodologia Cały projekt stanowi pierwszy element kompleksowego badania polskich turystów dokonujących zakupu wyjazdów na wakacje za pośrednictwem internetu. Raport w głównej mierze został oparty na badaniach wtórnych oraz analizach ilościowych. Dają one możliwość wyznaczenia podstawowego profilu klientów polskich internetowych biur podróży oraz ukazanie jego preferencji. Wyniki badania: Prezentowane dane zostały uśrednione i nie uwzględniają sezonowości, która w branży turystycznej jest niezwykle istotnym czynnikiem. Pozwala to jednak na określenie jednolitego profilu klienta internetowych biur i serwisów turystycznych. Poza tym istotnym elementem jest szybki wzrost popytu na usługi tego typu firm, co w znaczący sposób niweluje sezonowość. Obroty tych firm, nawet po zakończeniu sezonu urlopowowakacyjnego stale rosną za sprawą zwiększającego się zainteresowania ze strony klientów i powiększającego się rynku.

3 1.Miejsce zamieszkania Podobnie jak w roku 2002 najwięcej wycieczek zakupiły osoby zamieszkujące Warszawę, było to blisko 1/4 wszystkich zarezerwowanych wycieczek za pośrednictwem Travelplanet.pl oraz Wirtualnej Polski. Na drugim miejscu podobnie, jak rok wcześniej uplasował się Wrocław, co po części związane jest z miejscem prowadzenia działalności przez Travelplanet.pl. Na trzecim miejscu znalazł się, podobnie jak wcześniej Kraków. Ciekawą tendencją jest coraz większe rozproszenie miejsc zamieszkania klientów intenetowych biur podróży. Świadczy to o większym zaufaniu mieszkańców mniejszych miejscowości do zakupu tego typu usług. Związane jest to także z brakiem na tzw. prowincji biur podróży. Dlatego też dla osób z tych regionów zakup w internetowym biurze podróży stanowi często jedyną możliwość szybkiego zakupienia wycieczki. Zjawisko to obrazuje jedną z podstawowych zalet internetowych biur podróży, a mianowicie dostępność. Dostępności do najszerszej oferty na rynku, którą oferują Travelplanet.pl i jego partnerzy ma wymiar geograficzny, jak również czasowy. Opisywane witryny odnotowują wizyty oraz zapytania ze strony klientów 24 godziny na dobę.

4 2. Płeć Potwierdzają się tendencje z różnych źródeł, że coraz więcej kobiet korzysta z internetu i dokonuje także zakupów za jego pośrednictwem. Przeprowadzone badania wykazują także stale zwiększający się odsetek kobiet kupujących oraz zainteresowanych usługami turystycznymi. W roku 2003 liczba kobiet dokonujących zakupu wycieczek wzrosła o 3% do poziomu 43,08%. Kobiety wydają także coraz więcej, w roku 2003 średnio 4700 na jedną rezerwację, czyli ponad 500 PLN więcej niż rok wcześniej.

5 3. Miejsce wypoczynku Podobnie jak w roku 2002 najchętniej odwiedzanymi przez internautów z Polski są kraje wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego. Tendencja ta wydaje się w tej chwili trwała, szczególnie, jeśli EURO nadal będzie na tak wysokim poziomie. W roku 2003 nastąpiły duże zmiany w tym regionie. Ze względu na niską wartość dolara zwiększyło się bardzo zainteresowanie wypoczynkiem w Egipcie oraz Tunezji, co niewątpliwie związane jest z bardzo atrakcyjnymi cenami. W roku 2003 Egipt zdystansował lidera roku 2002 Grecję. Ponad 30% internautów wybrało wypoczynek pod piramidami. Na drugim miejscu uplasował się ubiegłoroczny lider Grecja (spadek ogólnego udziału o 6%). Zamiany także nastąpiły na miejscu trzecim. Powód jest ten sam niska wartość dolara, która zachęciła Polaków do wyjazdu do Tunezji (blisko 10%). Spadło zainteresowanie wypoczynkiem w Turcji i na Cyprze, co było związane z niestabilną sytuacja na całym Bliskim Wschodzie. W tym roku Turcja ma szansę odzyskać utraconych turystów także dzięki atrakcyjnym cenom oraz zatłoczeniu w pobliskiej Grecji, w której odbędzie się Olimpiada.

6 Podobnie jak w roku 2002 najwięcej osób spędziło swój urlop w Hurghadzie (22,3%), co oczywiście związane jest z wielką popularnością Egiptu. Nadal chętnie jeździmy na Kretę (2 miejsce) i Rodos. W czołówce znalazło się także tunezyjskie Sousee, które podobnie jak Hurghada, oferowało bardzo przystępne ceny. Na uwagę zasługuje bardzo wysokie miejsce Playa de las Americas (4,26%) położone na Teneryfie. Miejscowość ta oferuje świetne plaże, oraz dużo miejsc rozrywkowych. Ponadto na Teneryfie w zimie jest odpowiednia temperatura do komfortowego wypoczynku. Podkreślić należy że w roku 2003 nastąpiła większa kumulacja urlopowiczów w kilku znanych miejscowościach, w roku poprzednim obserwowane było większe rozproszenie turystów. Jak widać po tendencjach roku 2003 cena wyjazdu ma bardzo istotny wpływ na kraj, w którym Polacy spędzają urlop. Kraje najczęściej odwiedzane oferowane są w stosunkowo niskich cenach (rozliczane głównie w dolarach). Pozwala to przeciętnemu turyście spędzić urlop nawet w cenie pobytu nad polskim morzem. W roku 2004, jeśli ceny walut się nie zmienią, podstawowe kierunki wypoczynku powinny pozostać bez zmian. Wyjątkiem może być Grecja, w której będzie się odbywała Olimpiada, co może spowodować dodatkowe podwyższenie cen i spadek zainteresowania jej ofertą przynajmniej w sezonie olimpijskim.

7 4. Okres wypoczynku Okres wypoczynku pokazuje na jak długi okres internauci wykupują wczasy. Podobnie jak w roku 2002, w roku ubiegłym większość internautów wybrała wypoczynek 7 dniowy, zauważalny jest tutaj jednakże niewielki spadek na rzecz wyjazdów o niestandardowej liczbie dni. Jest to efektem wprowadzenia przez niektóre biura ofert wyjazdów 8 czy 11 dniowych, z których coraz więcej osób korzysta. Dają one możliwość dłuższego wypoczynku, bez potrzeby brania dodatkowego tygodnia urlopu. Odsetek osób wyjeżdżających na 14 dni pozostał w zasadzie bez zmian. 5. Liczba osób przypadających na rezerwację. Nadal, tak jak w roku 2002 w znaczącej większości internauci kupujący wycieczki za pośrednictwem Travelplanet.pl oraz Wirtualnej Polski dokonują rezerwacji dla dwóch osób. Odsetek tego typu rezerwacji jednakże znacząco się zmniejszył (-10%) na rzecz rezerwacji 3 oraz 4 osobowych, czyli osób wyjeżdżających z dziećmi. Z pewnością było to związane z coraz ciekawszymi promocjami oferowanymi przez touroperatorów, szczególnie w okresie przedsezonowym, tzw First Minute oraz Wcześniej-Taniej. Nadal obserwowany jest wzrost rezerwacji dokonywanych przez pojedyncze osoby, w ubiegłym roku wyniósł on prawie 7% ogółu rezerwacji.

8 6. Sposób płatności za wycieczki

9 W roku 2003 nadal najczęściej wybieranym sposobem płatności jest przelew. Kartą kredytową płaciło niemal 13% osób dokonujących rezerwacji. Ze względu na wyższe koszty w roku 2003, część osób zrezygnowała z płatności karta właśnie na rzecz przelewu. Nowością są płatności za pośrednictwem banków internetowych (Inteligo oraz mbank), z tej formy zapłaty skorzystało blisko 1% urlopowiczów. Stosunkowo mała liczba tradycyjnych biur podróży oferuje swoim klientom możliwość zapłaty za pomocą karty. Wygoda, jaka oferują internetowe biura i serwisy wpływa na podwyższenie jakości usług i komfortu klienta. 7. Wyżywienie w hotelach Na urlopie, w szczególności w krajach, gdzie wyżywienie jest bardziej egzotyczne niż w Polsce, najchętniej wybieramy 2 posiłki (59%). Spowodowane jest to tym, że w krajach egzotycznych łatwo jest o zatrucie, a jedzenie hotelowe daje nam większą gwarancję udanego pobytu. Dość często decydujemy się także na pełna obsługę, czyli tzw all inclusive. Decydują się na to szczególnie osoby wybierające urlop na Karaibach, w hotelach 4 i 5 gwiazdkowych. Opcja bez wyżywienia wybierana jest przy pobytach w apartamentach. Często wybierają ją urlopowicze z dziećmi.

10 8. Standard hotelu W roku 2003 najchętniej korzystaliśmy z wypoczynku w hotelach 3 gwiazdkowych (41,46%). Zaskakuje dość duża liczba osób wybierających urlop w hotelach o wyższym standardzie 4 i 5 gwiazdkowych. Razem jest to ponad 50% wszystkich rezerwacji. Wpływ miało na to ma oczywiście ponownie niższa wartośc dolara. Obecnie ceny w hotelach **** są takie jak w *** w roku Oczywiście dotyczy to tzw. kierunków dolarowych.

11 9. Kiedy rezerwujemy Najwięcej rezerwacji internauci dokonują oczywiście w miesiącach wakacyjnych. Ponad połowa rezerwacji przypada na 3 miesiące letnie: czerwiec, lipiec i sierpień. Jednakże duży ruch utrzymuje się nadal w miesiącach powakacyjnych, we wrześniu oraz październiku. Jest to bardzo dobry okres na wypoczynek, gdyż w wielu krajach Basenu Morza Śródziemnego dojrzały już wszystkie owoce, woda jest ciepła, a do tego nie ma tłoku zarówno na plażach, jak i w restauracjach. Na uwagę zasługuje mała liczba rezerwacji w miesiącach luty-marzec, która związana była z konfliktem w Iraku i wstrzymaniem popytu na wycieczki do kwietnia i maja, kiedy sytuacja się ustabilizowała.

12 10. Wartość rezerwacji Osiągnięta średnia wartość rezerwacji jest znacznie wyższa niż średnia wartość zakupu w innych sklepach online. Dynamika wzrostu w stosunku do roku 2002 pokazuje, że internauci coraz bardziej ufają temu kanałowi sprzedaży. Wartość jednej rezerwacji na poziomie blisko 5000 PLN świadczy, że internetowe biura podróży przełamały barierę zaufania, a zainteresowanie tą formą zakupu wycieczek jest coraz większe, ale i bardziej efektywne z roku na rok. Opracowanie raportu: Dawid Sadulski (kierownik ds. programowych & Public Relations Travelplanet.pl) PRAWA AUTORSKIE Wszystkie prawa zastrzeżone, podawanie jakichkolwiek informacji z niniejszego raportu jest dozwolone wyłącznie za podaniem źródła w postaci nazwy: Internetowe Biuro Podróży Travelplanet.pl lub Travelplanet.pl

13 Internetowe Biuro Podróży Travelplanet.pl zostało uruchomione w maju 2001 roku. Większościowym udziałowcem Travelplanet.pl jest fundusz MCI Management (notowany na Warszawskiej GPW), który zapewnił jej niezbędne środki na inwestycje technologiczne i rozwój. Travelplanet.pl jako jedyne internetowe biuro podróży w Polsce sprzedaje oferty wszystkich największych touroperatorów, m.in.: TUI, Scan Holiday, Neckermann, Eurocamp, Triada, Itaka, RainbowTours, Ecco Holiday, Orbis, Atena Travel. Dzięki temu klienci mogą wybierać w sezonie urlop spośród ponad stu tysięcy ofert. Oferty te można rezerwować zarówno online jak również poprzez Centrum Obsługi Klienta ( ), które pomaga klientom w wyborze najlepszej oferty. Od maja 2003 Travelplanet.pl jest właścicielem popularnego serwisu sprzedaży biletów lotniczych Aero.pl. Serwis oferuje sprzedaż biletów na wyloty z Polski, oraz atrakcyjne cenowo wyloty z Niemiec. Adres: Travelplanet.pl S.A Wrocław; ul. Świdnicka 13 tel. (0-71) ; www: Dodatkowe informacje: Dawid Sadulski Kierownik ds. programowych & Public Relations Travelplanet.pl tel: (0-71) , kom Centrum Prasowe Travelplanet.pl:

Raport dotyczący analizy klientów dokonujących zakupu wyjazdów urlopowo-wakacyjnych za pośrednictwem internetu.

Raport dotyczący analizy klientów dokonujących zakupu wyjazdów urlopowo-wakacyjnych za pośrednictwem internetu. RAPORT: Analiza zachowań klientów kupujących wycieczki w sieci, na podstawie dokonanych rezerwacji za pośrednictwem Travelplanet.pl oraz Wirtualnej Polski. Raport dotyczący analizy klientów dokonujących

Bardziej szczegółowo

Raport podróżnika 2013. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2013

Raport podróżnika 2013. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2013 Raport podróżnika 2013 1 Spis treści 3 6 7 9 11 13 14 15 16 18 20 21 23 25 27 IDEA RAPORTU SZCZEGÓŁY RAPORTU Termin wylotu Termin rezerwacji Czas od rezerwacji do wylotu Średnia wartość rezerwacji Sposób

Bardziej szczegółowo

WAKACJE PRZEZ INTERNET

WAKACJE PRZEZ INTERNET STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WAKACJE PRZEZ INTERNET www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Rainbow Tours KUPUJ. Wykres siły relatywnej. Ticker: RBW. sektor / branża: Turystyka ISIN: PLRNBWT00031 24,85 PLN

Rainbow Tours KUPUJ. Wykres siły relatywnej. Ticker: RBW. sektor / branża: Turystyka ISIN: PLRNBWT00031 24,85 PLN 13-08-29 13-09-29 13-10-29 13-11-29 13-12-29 14-01-29 14-02-28 14-03-31 14-04-30 14-05-31 14-06-30 14-07-31 Rainbow Tours sektor / branża: Turystyka ISIN: PLRNBWT00031 24,85 PLN Profil Rainbow Tours jest

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH TRENDY, KOMERCJALIZACJA NA POSTAWIE RAPORTÓW PRZEDSTAWICIELSTW POT ZA ROK 2012

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH TRENDY, KOMERCJALIZACJA NA POSTAWIE RAPORTÓW PRZEDSTAWICIELSTW POT ZA ROK 2012 ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH TRENDY, KOMERCJALIZACJA NA POSTAWIE RAPORTÓW PRZEDSTAWICIELSTW POT ZA ROK 2012 WARSZAWA, MAJ 2013 1 PRZYJAZDY DO POLSKI W 2012 ROKU SYNTEZA WYNIKÓW BADAŃ Badania wykonało konsorcjum

Bardziej szczegółowo

Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży.

Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży. Skrót raportu: Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży. Zimowych podróżników można podzielić na dwie grupy: Poszukiwaczy lata oraz

Bardziej szczegółowo

Komunikat R. 8: 2010, nr 36 (278) poniedziałek, 4 października 2010 roku. KONFERENCJE NAUKOWE i BRANŻOWE r e l a c j e

Komunikat R. 8: 2010, nr 36 (278) poniedziałek, 4 października 2010 roku. KONFERENCJE NAUKOWE i BRANŻOWE r e l a c j e Komunikat R. 8: 2010, nr 36 (278) poniedziałek, 4 października 2010 roku Zapraszam do odwiedzin blogów, aktualizowanych w zasadzie codziennie, Twój Wojciech, redaktor, Wojciech.Rozwadowski@gmail.com o

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT).

ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT). ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT). OPIS I REKOMENDACJE INNYCH WYBRANYCH RYNKÓW TRENDY, WIZERUNEK POLSKI, PRODUKTY, KOMERCJALIZACJA

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Zarządu Rainbow Tours S.A. za rok 2013

Sprawozdanie z działalności Zarządu Rainbow Tours S.A. za rok 2013 Sprawozdanie z działalności Zarządu za rok 2013 Łódź, 30 kwietnia 2014 r. Sprawozdanie z działalności Zarządu za rok 2013 1. Podstawowe informacje o spółce: Nazwa Spółki - Rainbow Tours Spółka Akcyjna

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ 2013 1 Spis treści 1. Wstęp...3 2. Austria...4 3. Belgia... 14 4. Chiny... 49 5. Francja... 66 6. Hiszpania...

Bardziej szczegółowo

Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej

Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej Narodowy Bank Polski Departament Systemu Płatniczego Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej za 2009 rok Warszawa, styczeń 2011 r. SPIS

Bardziej szczegółowo

Produkty i usługi turystyczne w internecie

Produkty i usługi turystyczne w internecie Produkty i usługi turystyczne w internecie Spis treści Cel i metodologia badania 3 Prawie co trzeci internauta zainteresowany turystyką kupuje produkty turystyczne online 5 Internet to także nowe możliwości

Bardziej szczegółowo

Strategia komunikacji na rynkach: brytyjskim, niemieckim i francuskim. Diagnoza oraz raport z badań jakościowych.

Strategia komunikacji na rynkach: brytyjskim, niemieckim i francuskim. Diagnoza oraz raport z badań jakościowych. Strategia komunikacji na rynkach: brytyjskim, niemieckim i francuskim. Diagnoza oraz raport z badań jakościowych. na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Bardziej szczegółowo

Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami płatniczymi innych krajów Unii Europejskiej

Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami płatniczymi innych krajów Unii Europejskiej Narodowy Bank Polski Warszawa, 2006-03-15 Departament Systemu Płatniczego Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami płatniczymi innych krajów Unii Europejskiej Głównym celem

Bardziej szczegółowo

Polska Organizacja Turystyczna

Polska Organizacja Turystyczna Polska Organizacja Turystyczna ANALIZY RYNKÓW ZAGRANICZNYCH 2011 na bazie sprawozdań Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej Maj 2012 Spis treści 1. AUSTRIA 6 1.1. Analizy 6 1.1.1. Trendy i nowe zjawiska

Bardziej szczegółowo

Biuro podróży w wyszukiwarce

Biuro podróży w wyszukiwarce 2012 Biuro podróży w wyszukiwarce Pozycjonowanie krok po kroku zasady pozycjonowania stron turystycznycha elementy decydujące o wysokiej pozycjia prawidłowy sposób wyboru słów kluczowycha bezpłatne narzędzia

Bardziej szczegółowo

Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku

Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku Magdalena Rabong Departament Systemu Płatniczego Warszawa, 2014 r.

Bardziej szczegółowo

Travelplanet.pl. Akumuluj 37.00 zł. Raport analityczny

Travelplanet.pl. Akumuluj 37.00 zł. Raport analityczny SEKTOR: E-COMMERCE GPW: TVL REUTERS: TRPL.WA BLOOMBERG: TVL PW 31.1.28 DOM MAKLERSKI PKO BP Raport analityczny Travelplanet.pl Akumuluj 37. zł Travelplanet.pl 47 37 27 17 17 paź 3 sty 17 mar 2 cze 12 sie

Bardziej szczegółowo

N E W S L E T T E R R. 9: 2011, nr 7 (305) poniedziałek, 14 lutego 2011 roku

N E W S L E T T E R R. 9: 2011, nr 7 (305) poniedziałek, 14 lutego 2011 roku N E W S L E T T E R R. 9: 2011, nr 7 (305) poniedziałek, 14 lutego 2011 roku ISSN 2082-8454 KONFERENCJE NAUKOWE i BRANŻOWE z a p o w i e d z i Places, People, Stories : An Interdisciplinary and International

Bardziej szczegółowo

INTERNET W POLSKIEJ TURYSTYCE

INTERNET W POLSKIEJ TURYSTYCE PRACE GEOGRAFICZNE, zeszyt 117 Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ Kraków 2007 Elżbieta Pitrus INTERNET W POLSKIEJ TURYSTYCE Zarys treści: Turystyka jest jednym z najszybciej rozwijających

Bardziej szczegółowo

2015 rok na rynku walut

2015 rok na rynku walut 61 RYNEK WYMIANY WALUT W INTERNECIE 2015 rok na rynku walut Rok 2015 rozpoczął się bardzo ciekawie ze względu na kilka czynników determinujących gospodarkę światową. Możemy do nich zaliczyć bardzo niskie

Bardziej szczegółowo

Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek?

Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek? Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek? Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek? Spis treści 1 Wstęp 5 2 Najważniejsze fakty zawarte

Bardziej szczegółowo

Wakacje i internetu. Tymczasem na przykład na Litwie odsetek ten wyniósł 19%, a w Rumunii aż 24%. - Rynek zachodnioeuropejski

Wakacje i internetu. Tymczasem na przykład na Litwie odsetek ten wyniósł 19%, a w Rumunii aż 24%. - Rynek zachodnioeuropejski magazyn.wakacje.z.internetu Wakacje i internetu Większość Polaków wyjeżdża na wakacje z tradycyjnym biurami podróży. Jednak coraz więcej osób do organizo wania urlopu wykorzystuje internet. Pozwala to

Bardziej szczegółowo

Sieci franczyzowe w branży turystycznej w Polsce

Sieci franczyzowe w branży turystycznej w Polsce Małgorzata Stępień Adam Janiszewski Sieci franczyzowe w branży turystycznej w Polsce Wstęp Za główne podmioty rynku franczyzowego uznaje się systemy franczyzowe. Prowadzą one działalność poprzez jednostki

Bardziej szczegółowo

Dopasowanie zasobów ludzkich do rozwoju turystyki trendy rozwojowe i zmiany na rynku pracy woj. wielkopolskiego

Dopasowanie zasobów ludzkich do rozwoju turystyki trendy rozwojowe i zmiany na rynku pracy woj. wielkopolskiego Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Dopasowanie zasobów ludzkich do rozwoju turystyki trendy rozwojowe i zmiany na rynku pracy woj. wielkopolskiego

Bardziej szczegółowo

NETB@NK RAPORT BANKOWOŚĆ INTERNETOWA I PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE III KWARTAŁ 2011 R. Strona 1 z 19

NETB@NK RAPORT BANKOWOŚĆ INTERNETOWA I PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE III KWARTAŁ 2011 R. Strona 1 z 19 NETB@NK RAPORT BANKOWOŚĆ INTERNETOWA I PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE III KWARTAŁ 2011 R. Strona 1 z 19 Spis treści 1. Raport w liczbach... 3 2. Wstęp o raporcie... 4 3. Bankowość internetowa... 5 3.1. Klienci

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Inwestowanie pieniędzy w praktyce" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Copyright by Złote Myśli &,

Bardziej szczegółowo

Polska Organizacja Turystyczna

Polska Organizacja Turystyczna Polska Organizacja Turystyczna Marketingowa Strategia Polski w sektorze turystyki na lata 2008-2015 Polska Organizacja Turystyczna Marketingowa Strategia Polski w sektorze turystyki na lata 2008-2015 Analizy

Bardziej szczegółowo

Niniejszy dokument został sporządzony na zlecenie Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach do jego wyłącznego wykorzystania. Agencja marketingowa Green

Niniejszy dokument został sporządzony na zlecenie Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach do jego wyłącznego wykorzystania. Agencja marketingowa Green Niniejszy dokument został sporządzony na zlecenie Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach do jego wyłącznego wykorzystania. Agencja marketingowa Green House Paweł Kranc zastrzega możliwość publikacji niniejszego

Bardziej szczegółowo

MARKETINGOWA STRATEGIA POLSKI W SEKTORZE TURYSTYKI NA LATA 2008-2015

MARKETINGOWA STRATEGIA POLSKI W SEKTORZE TURYSTYKI NA LATA 2008-2015 Polska Organizacja Turystyczna MARKETINGOWA STRATEGIA POLSKI W SEKTORZE TURYSTYKI NA LATA 2008-2015 Analizy źródłowe w załącznikach zamieszczonych na stronie www.pot.gov.pl Dokument przyjęty przez Radę

Bardziej szczegółowo