Gimzetka. Redakcja. Witamy! W tym numerze m.in.: Napady na banki 2. Wywiad z krzeszowickimi policjantami. Zamach w naszym kościele. Nietypowe święta 9

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Gimzetka. Redakcja. Witamy! W tym numerze m.in.: Napady na banki 2. Wywiad z krzeszowickimi policjantami. Zamach w naszym kościele. Nietypowe święta 9"

Transkrypt

1 Gimzetka Marzec/Kwiecień GIMNAZJUM KRZESZOWICE 2015 r. W tym numerze m.in.: Napady na banki 2 Witamy! Mówi się Kwiecień - plecień z tego powodu my również postanowiliśmy poprzeplatać różne tematy w najnowszym wydaniu Gimzetki. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Wywiad z krzeszowickimi policjantami Zamach w naszym kościele 6 8 Redakcja Nietypowe święta 9 Horoskop 11 Subkultury 13 Hinduizm i kuchnia indyjska 6 Gimzetka złożona przez Miłosza :P

2 W poszukiwaniu bogactwa Obecnie większość pieniędzy przechowuje się na kontach bankowych. Jednak jeszcze całkiem niedawno trzymano je w skarbcach. Stwarzało to idealne warunki do kradzieży Loomis Fargo & Company, USA (1997): dwa napady po 18 milionów dolarów. Rok 1997 był bardzo trudny dla Loomis Fargo & Company firmy z branży usług obsługi gotówki, zajmującej się przewozem gotówki samochodami pancernymi. Najpierw w marcu ukradziono im 18,8 miliona dolarów, by w październiku ukraść 17,3 miliona dolarów. W obu przypadkach rabusie zostali schwytani i odzyskano około 95% skradzionej gotówki. 9. Dunbar Armored, Los Angeles, USA (1997): 19 milionów dolarów. Napad na Dunbar Armored to największy rabunek gotówki, jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Rabunek z 1997 roku został zaplanowany przez Allena Pace, który pracował w Dunbar jako regionalny inspektor bezpieczeństwa. Podczas swojej pracy Allen miał czas na fotografowanie zajezdni samochodów pancernych oraz zaplanowanie całego napadu. Zwerbował kilku przyjaciół z dzieciństwa, by 12 września 1997 roku przeprowadzić napad w trakcie przewożenia dużych ilości pieniędzy. 8. Northern Bank, Belfast, Irlandia Północna (2004): 50 milionów dolarów. 20 grudnia 2004 roku. Jeden z największych napadów na banki w historii Wielkiej Brytanii. Noc przed napadem rabusie odwiedzili domy dwóch pracowników banku oraz wzięli za zakładników ich rodziny. Pracownicy banku zostali pouczeni, że następnego dnia mają udać się do pracy jak gdyby nigdy nic i pomóc obrabować bank. Chociaż jedna osoba została skazana za pranie pieniędzy pochodzących z napadu, sprawa dalej pozostaje nierozwiązana.

3 7. Banco Central, Fortaleza, Brazylia (2006): 71 milionów dolarów. Złodzieje ukradli ponad 71 milionów dolarów dzięki podziemnemu tunelowi o długości około 80 metrów. W jaki sposób udało im się wykopać w okolicy banku tak długi tunel bez przyłapania na gorącym uczynku? Rabusie podawali się za pracowników firmy zajmującej się projektowaniem krajobrazu. To wystarczyło, by wykopać tunel, pozbywać się na bieżąco ziemi, podłączyć oświetlenie w tunelu a nawet klimatyzację dla komfortu pracy. Kopanie tunelu zajęło około 3 miesięcy. 6. Wielki napad na pociąg, Anglia (1963): 74 miliony dolarów. Nie jest to typowy napad na bank, bowiem rabunku dokonano już na etapie przesyłki gotówki. W 1963 roku szesnastu złodziei zatrzymało pociąg o nazwie The Night Flyer był to pociąg pocztowy przewożący papiery wartościowe oraz pieniądze wysłane do wielu banków w Londynie. Napadu dokonał Bruce Reynolds wraz ze wspólnikami. Rabusie wsiedli do pociągu po tym jak ten zatrzymał się na czerwonym świetle - które paliło się po manipulacji sygnałami liniowymi - następnie zaatakowali pracowników i skradli łup dużej wartości.

4 5. Securitas Depot, hrabstwo Kent, Anglia (2006): 92,5 miliona dolarów. Uważa się, ze jest to największy rabunek czystej gotówki w całej historii Wielkiej Brytanii. Rabunek ponad 90 milionów dolarów z Securitas Depot odbył się w hrabstwie Kent w Anglii i trwał kilka godzin. Wszystko zaczęło się, gdy grupa mężczyzn porwała menadżera, zagroziła jego rodzinie a następnie związała kilkunastu pracowników Securitas Cash Management Ltd. Kradzież nie uszła rabusiom na sucho i wkrótce wszyscy zaangażowani w sprawę zostali schwytani i skazani. Szacuje się, że policja wydała na dochodzenie około 6 milionów funtów. 4. Knightsbridge Security Deposit, Londyn (1987): 200 milionów dolarów. Knightsbridge Security Deposit był znany z tego, że w jego skrytkach spoczywają pieniądze, biżuteria i inne kosztowności należące do znanych osób. Taka sława przykuła uwagę Valerio Viccei syna adwokata, który przyjechał do Londynu w 1986 roku z rodzinnych Włoszech, gdzie był ścigany za około 50 napadów rabunkowych. W dniu napadu Valerio wraz ze wspólnikiem weszli do banku z zamiarem wynajęcia skrytek. Szybko sterroryzowali strażników i przejęli kontrolę nad bankiem: nie wpuszczając klientów (tłumacząc chwilowym zamknięciem depozytów) a tylko dodatkowych wspólników. Równo miesiąc po napadzie, 12 sierpnia 1987 roku, w serii skoordynowanych nalotów policja aresztowała wspólników Viccei'a, a potem jego samego. 3. Brytyjski Bank na Bliskim Wschodzie (1976): 210 milionów dolarów. 20 stycznia 1976 roku grupa związana z Jaserem Arafatem Organizacja Wyzwolenia Palestyny wykorzystała chaos wojny domowej w Libanie do okradzenia Brytyjskiego Banku na Bliskim Wschodzie działającego w Bejrucie. Zamiast użycia sprytu i umiejętności złodzieje posłużyli się brutalną siłą i materiałami wybuchowymi, którymi uzyskali dostęp do banku przez ścianę współdzieloną z kościołem katolickim. Korzystając z pomocy korsykańskich ślusarzy, grupa włamywaczy dostała się do skarbca, z którego skradła sztabki złota, gotówkę, klejnoty oraz akcje.

5 2. Bank Dar Es Salaam w Bagdadzie (2007): 282 miliony dolarów. Od kiedy w 2003 roku w Iraku rozpoczęła się wojna, miało tu miejsce wiele mniejszych lub większych napadów na banki. Jednym z największych jest napad na prywatny bank Dar Es Salaam w Bagdadzie, który miał miejsce 11 lipca 2007 roku. Ponad ćwierć miliarda dolarów zostało skradzione przez trzech strażników, których zadaniem było pilnowanie skarbca przez noc. Kiedy rano do banku przyszli pracownicy, po pieniądzach ani strażnikach nie było już śladu. 1. Bank Centralny Iraku w Bagdadzie (2003): 1 miliard dolarów. Począwszy od 18 marca 2003 roku, dzień przed tym jak Stany Zjednoczone zaczęły bombardowanie Iraku, około 1 miliarda dolarów zniknęło ze skarbca Banku Centralnego Iraku. Nie była to klasyczna kradzież z maskami i bronią. W tym przypadku pieniądze zostały skradzione przez Kusaja Husajna, młodszego syna Saddama Husajna, który na polecenie dyktatora opróżnił skarbiec banku. Pieniądze zostały zapakowane do kilku ciężarówek i wywiezione w nieznanym kierunku. Kusaj został później zabity przez siły Stanów Zjednoczonych, jednak pieniądze dotychczas nie zostały odnalezione. Fortuna kołem się toczy Źródła: Tomek S.

6 Z wizytą na posterunku policji Dwóch naszych redakcyjnych kolegów postanowiło udać się na komisariat w Krzeszowicach, by zadać kilka pytań Czy według Pana w Krzeszowicach możemy czuć się bezpiecznie? Mieszkańcy Krzeszowic mogą czuć się bezpiecznie, na terenie miasta nie odnotowano w ostatnim czasie poważnych zdarzeń. Które miejsca w Krzeszowicach są najniebezpieczniejsze? Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc jest Plac Targowy, gdzie w dni targowe dochodzi do kradzieży kieszonkowych spowodowanych roztargnieniem kupujących. Czy przestępczość w naszym mieście maleje czy rośnie? W naszym mieście przestępczość systematycznie maleje, a wykrywalność sprawców przestępstw rośnie. W filmach często możemy zobaczyć mafijne porachunki czy w Krzeszowicach występują takie sytuacje? Na terenie miasta Krzeszowice nie dochodziło do porachunków mafijnych, które często można oglądać w filmach. Ilu w naszym mieście jest policjantów? W komisariacie policji w Krzeszowicach służbę pełni 52 funkcjonariuszy, z czego 5 funkcjonariuszy pełni służbę w posterunku policji w Czernichowie. Czy na komisariacie pracują jakieś policjantki? W komisariacie policji w Krzeszowicach służbę pełni 7 policjantek. Czy według Pana praca policjanta w Krzeszowicach jest niebezpieczna? Policjanci przechodzą rygorystyczne szkolenia, które mają na celu zminimalizować ryzyko w trakcie pełnienia służby, jednak w każdym momencie może dojść do niebezpiecznych i nieprzewidzianych sytuacji. Do jakich najdziwniejszych przypadków była wzywana krzeszowicka policja? Policja była wzywana m.in. do luźno biegającej trzody chlewnej, kur chodzących po jezdni. 6 marca pod kościołem byliśmy świadkami działań policji, które przykuły naszą uwagę podczas mszy o godz pod kościół zajechał policyjny samochód operacyjny, a policja zatrzymała część młodzieży stojącej pod kościołem i zaczęła ją legitymować czemu miała służyć ta akcja i czy będzie ona powtarzana? W rejonie kościoła w Krzeszowicach dochodzi do działań policji wymierzonych w sprawców uszkodzeń rowerów młodzieży uczestniczącej w nabożeństwach, w przyszłości nie można wykluczyć podobnych działań.

7 Doszły nas słuchy od skarżących się mieszkańców, że w czasie różnych uroczystości, np. pasterki, znad Krzeszówki słychać głośne, wulgarne i denerwujące pieśni dlaczego policja nie interweniuje? Policja podejmuje interwencje na każde zgłoszenie. Z jakimi problemami zmaga się nasz komisariat? Największym problemem komisariatu są zużyte radiowozy. Czego wymaga się od kandydata na policjanta? Czy policjanci poddawani są jakimś testom w trakcie służby? Kandydat do policji powinien posiadać co najmniej wykształcenie średnie, być niekaranym, w trakcie rekrutacji przechodzi testy fizyczne i psychologiczne, ponadto co roku poddawany jest testom sprawnościowym. Co skłoniło Pana do wykonywania zawodu policjanta? Co jest w tym zawodzie interesującego? Głównym powodem, dla którego pracuję w policji, jest kontakt z ludźmi i chęć pomagania im. Jaka była najmłodsza osoba, w której przypadku Pan interweniował, a jaka najstarsza? Najmłodsza osoba, w stosunku do której podejmowałem czynności służbowe, była w wieku 12 lat, a najstarsza w wieku 85 lat. Jaki był najcięższy przypadek, z jakim się Pan spotkał? Najcięższym przypadkiem, z jakim spotkałem się w swojej pracy, było ugodzenie nożem męża przez żonę. Jakie jest standardowe wyposażenie policjanta? Podstawowe wyposażenie policjanta to: broń służbowa, kajdanki, ręczny miotacz gazu, pałka służbowa. Dziękuję za udzielenie wywiadu.

8 Morderczy zamach w kościele! Kościół p.w. św. Marcina w Krzeszowicach miejscem ataku szaleńca. Czy ktoś z Was zna tę historię? Ksiądz Jakub Morajka był proboszczem krzeszowickiej parafii w latach Ludność darzyła go wielką sympatią, a swoją działalnością zasłużył się dla naszej miejscowości. Przeprowadził niezbędne remonty kościoła i otaczających go budynków, przebudował plebanię, zakupił nowy sprzęt liturgiczny, obrazy, figury, witraże. Proboszcz pracował również nad pogłębieniem duchowości parafian. Krzeszowice należały do trudniejszych placówek i wymagały specjalnych metod w pracy duszpasterskiej. Angażował się w lokalne przedsięwzięcia (był m.in. radnym). Dnia 25 września 1934 doszło do dramatycznego zdarzenia, o którym pisała ówczesna prasa (m.in. Ilustrowany Kuryer Codzienny, nr 296, 25 X 1934, s. 17), a zostało opisane w kronice parafialnej. O godzinie 7.30 rano dokonano morderczego zamachu na ks. proboszcza Jakuba Morajkę pod wielkim ołtarzem gdy ubrany w komżę i stułę wracał z konfesjonału do zakrystji. Zamachowiec [ ] o chorobliwej wyobraźni przeszedł do sekty badaczy Pisma św., a następnie w otępieniu umysłu [ ] wbił nóż w kręgosłup ks. proboszcza i zamierzał jeszcze uderzyć [go] młotkiem w głowę, ale proboszcz usunął się szybko do zakrystii i zamknął drzwi za sobą. [ ] Obecny siostrzeniec ksiądz Józef Obidowicz udzielił mu ostatnich Sakramentów. Przybyły dr Walkowski nie zdołał wyciągnąć noża, przewiózł ciężko rannego do kliniki chirurgicznej dr. Rutkowskiego, gdzie przeprowadzono operację. * Na szczęście operacja się udała i po miesięcznym pobycie w szpitalu ksiądz powrócił do Krzeszowic. Przyszedł wreszcie radosny dzień, kiedy ukochany przez swoich parafjan proboszcz ksiądz Jakób Morajka opuścił mury kliniczne [ ]. Naprzeciwko swego pasterza wyszła procesja z chorągwiami, która oczekiwała proboszcza w rynku. Utworzył się szpaler z młodzieży szkolnej, poza którą zebrał się kilkutysięczny tłum wiernych [ ]. Powracającego proboszcza przybrano w szaty liturgiczne i cała procesja przy towarzyszeniu tłumów udała się wśród modłów i śpiewu pieśni nabożnych do kościoła na uroczyste nabożeństwo różańcowe. ** Jak widać, krzeszowicka historia skrywa jeszcze wiele tajemnic. Zachęcamy do jej zgłębiania! Gosia *Łukasz Skalny: 80. Rocznica zamachu na księdza proboszcza Jakuba Morajkę. W: Ziemia Krzeszowicka, 2014, nr 5, s.5 **tamże, s.5

9 Nietypowe święta Dzień Teściowej Teściowe od dawna były tematem żartów o tym, jak to wtykają nos w nieswoje sprawy i dalej wychowują dorosłe już dzieci. Pewnie dlatego w ramach rekompensaty jeden z redaktorów teksańskiej gazety w 1934 r. wymyślił to święto. W Polsce Dzień Teściowej pojawił się pod koniec lat 80, lecz dopiero w ostatnich latach zyskał nieco więcej zwolenników. Dla wielu osób jest jednym z niewielu dni, w którym spojrzą życzliwym okiem na mamę swojego partnera, złożą życzenia i na ten jeden dzień odstawią żarty na bok Dzień Radia Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. We wrześniu 1895 roku uzyskał on łączność radiową na odległość 1 kilometra. We Włoszech nie zainteresowano się tym wynalazkiem, dlatego w lutym 1896 Guglielmo wyjechał do Anglii. W roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk, była litera ''S'' alfabetu Morse'a Dzień Czekolady Uwielbiana na całym świecie. Jest od ponad 200 lat, w coraz to nowszych odsłonach. Dzisiejszy świat oferuje nam bardzo dużo wyrobów czekoladowych np. piwo, mydło albo masaż. Kakao, z którego produkuje się czekoladę, zostało przywiezione do Europy w XV w. przez Krzysztofa Kolumba. Musiało minąć kolejne kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Po zjedzeniu czekolady poprawia się także nasze samopoczucie. W ciągu roku ludzie wydają na czekoladę łącznie nawet 7 miliardów dolarów.

10 Prima Aprilis Święto kochane i znienawidzone. Dzień, którego jedni się boją, a inni wyczekują. Co zrobić, gdy już nadejdzie? Pierwsza najważniejsza porada - uważaj! Zanim cokolwiek zrobisz lub odpowiesz - pomyśl dwa razy. Nigdy nie bądź dłużny - Prima Aprilis jest tylko raz w roku, jeżeli ktoś zrobi Ci kawał, postaraj się wymyślić coś lepszego. Oto najciekawsze pomysły: - Napisz do kolegi/koleżanki o: Odwołanych lekcjach. Swoim wypadku. Wystarczy wymyślić jakąś ciekawą sytuację :) - W szkole: Zamocz gąbkę w occie, a na przerwie wysyp przy tablicy sodę oczyszczoną - efekt gwarantowany! Nasmaruj tablicę smalcem - najlepiej dzień przed kartkówką :) Jeżeli macie zastępstwo, zamieńcie się salami z inną klasą. Zaproponuj klasie ukrycie się gdzieś na całą lekcję. - W domu: Przesuń godziny we wszystkich zegarach i budzikach, po czym obudź rodzeństwo o szóstej. Dodaj do pasty do zębów barwniku spożywczego. Możesz przekroić rodzynkę na pół, po czym włożyć ją do tubki pasty do zębów - wraz z pastą, na szczoteczce znajdzie się "mały robaczek" Pamiętaj - najlepszego kawały powstają dzięki własnym pomysłom! Maciej

11 HOROSKOP Kolejne miesiące mijają, a co za tym idzie, czas na ciąg dalszy horoskopów. Jako że marzec i kwiecień to czas baranów oraz byków, to właśnie na nich skupimy się w najnowszym wydaniu naszej,,gimzetki. BARAN Jesteś szczerą i pogodną osobą, ciekawą świata oraz ludzi. Barany cechuje wielki temperament oraz bycie indywidualistami, którzy znają swoją wartość. Osoby spod tego znaku są odważne, pewne siebie, czasem agresywne, gdy czują strach, ponieważ uważają, że atak jest najlepszą metodą obrony. Reagują emocjonalnie, a aktywność jest ich wrodzoną cechą. Często działają bez wcześniejszego przemyślenia czynu oraz późniejszych konsekwencji. Są urodzonymi przywódcami, buntują się przeciw wszelkim ograniczeniom. Nie tolerują ścisłej kontroli i nadzoru. Barany mogłyby się sprawdzić w takich dziedzinach jak: wojskowość, sport, handel, drobny biznes. Sprzyjające im kolory to czerwień i żółć, a szczęśliwe kamienie to: diament, turkus, rubin, granat i ametyst. Do baranów możemy zaliczyć takie osoby jak: Kristen Stewart( znana m.in. z filmów Zmierzch lub W drodze ); amerykańska piosenkarka Lady Gaga czy Pharrell Williams, wykonawca znanej wszystkim piosenki Happy.

12 BYK Byki poświęcają dużo czasu przyjemnościom zmysłowym i wygodom. Są niezwykle stałe i konsekwentne w swoich upodobaniach. Osoby spod tego znaku uwielbiają posiadać i to nie tylko rzeczy materialne, ale i osoby przyjaciół lub partnerów. Do ich głównych zalet można zaliczyć zdecydowanie oraz upór, przez co zawsze zmierzają ze swoim celem do końca. Myślą w rzeczowy sposób, twardo stąpając po ziemi. Byki są bardzo oddane i stałe w uczuciach, przez co często potrafią tworzyć długotrwałe relacje. Do wad możemy zaliczyć ich powolność i jednostronność myślenia, co często utrudnia im dostrzeżenie niektórych możliwości lub rozwiązań. Mają problem z odróżnieniem rzeczy ważnych od mniej ważnych. Byki bywają również bardzo zaborcze. Dziedziny, w których mogłyby się sprawdzić osoby spod tego znaku, to rolnictwo i ogrodnictwo, wymiar sprawiedliwości, bankowość, administracja, przemysł, biznes lub szkolnictwo. Sprzyjające kolory to: błękitny, czarny oraz bordowy, a do szczęśliwych kamieni możemy zaliczyć topaz, szafir i szmaragd. Bykiem jest znana wszystkim Adele, angielski kompozytor i wokalista Olly Murs, czterokrotny zdobywca Grammy Sam Smith oraz aktorka Penelope Cruz. Powyższe znaki Zodiaku w naszej szkole reprezentują: Pan Sławomir Burek jest spod znaku Barana; interesuje się sportem, polityką i podróżami. Pani Małgorzata Bukowska jest spod znaku Byka; lubi jeździć na rowerze i czytać książki. Pani Małgorzata Kodura także spod znaku Byka; lubi czytać książki i uczyć się języka hiszpańskiego. A czy Ty potrafisz się utożsamić z cechami wymienionymi powyżej? A może wprost przeciwnie? W obu przypadkach trzeba pamiętać, że na horoskopy powinno się patrzeć z przymrużeniem oka i być sobą, a nie trzymać się narzuconych schematów.

13 Nietypowe subkultury Goci, hipsterzy, dresiarze, punkowcy są to wszystkim znane rodzaje subkultur, które mieliśmy przyjemność zobaczyć niedawno w naszej szkole z okazji poświęconego im dnia. Ale my chcielibyśmy zaprezentować Wam zupełnie inne odłamy subkultur. Niektóre z pewnością potrafią zaszokować, a jeszcze inne rozbawić. Może z pewnymi się już spotkaliście? Manba Wybierzmy się w podróż do Japonii. Nazwa manba wywodzi się z tamtejszego folkloru. Yamanba to legendarna, paskudna wiedźma, a jej przedstawicielki wyglądają mniej więcej tak: Dodatkowo te piękne dziewczyny uwielbiają bawić się przy muzyce para-para (Odsyłamy do You Tube J ) i spędzają czas w towarzystwie tzw. center guys.

14 Asgarda A teraz przenosimy się na Ukrainę. W Karpatach żyje plemię składające się ze 150 kobiet pragnących odseparować się od męskiej autonomii. Kobiety, pod przywództwem Kateriny Tarnouska, żyją w zgodzie z naturą, czerpiąc natchnienie z greckiej mitologii pełnej wojowniczych przedstawicielek płci pięknej. Często porównują się do Amazonek jak przystało na plemię walecznych kobiet szkolą się w dziedzinie samoobrony pod okiem mistrza karate. Aby zasłużyć na tytuł kobiety idealnej, oprócz łamania nosów męskim oprawcom, trenują też nieco bardziej życiowe umiejętności (nie podają jednak szczegółów takiego treningu - pozostaje nam snuć domysły).

15 Vampires Prawdziwe wampiry to doskonały przykład tego, jak cienka granica jest pomiędzy fascynacją jakimś tematem a niezbyt zdrową obsesją. Osoby dumnie noszące miano wampirów to najczęściej zagorzali fani gry RPG Wampir: Maskarada. Subkultura ta zawiera elementy punka, sceny glam oraz mody typowej dla gotów i fanów steampunka. To, co odróżnia wampirzą subkulturę od wyżej wspomnianych, to inicjowanie przedziwnych sadomasochistycznych spotkań oraz najprawdziwszy fetysz krwi (nierzadko połączony z degustacją tejże posoki). Gyaruo Gyaruo to męski odpowiednik dziewczęcego stylu gyaru, który to charakteryzuje się głównie nadawaniem wizerunkowi przedstawicielki tejże subkultury jak największej ilości dziecinnych cech. Gyaruo określają się też mianem gal-man czyli dziewczęcych chłopców. Patrząc na przedstawicieli tej grupy, rozumiemy, skąd to porównanie.

16 Pastafarianizm Choć nie jest to subkultura tylko religia, to i tak warto poświęcić chwilę temu niezwykłemu wierzeniu. Latający Potwór Spaghetti to bóstwo opisane po raz pierwszy w 2005 roku. W jego istnienie wierzą pastafarianie, skupieni w Kościele Latającego Potwora Spaghetti. Jam jest Latający Potwór Spaghetti. Nie będziesz miał innych potworów przede Mną. (Potem OK; tylko zabezpiecz się.) Jedynym Potworem, który zasługuje na pisanie jego imienia wielką literą, jestem Ja! Inne potwory są fałszywymi potworami i na to nie zasługują. to fragment Luźnego Kanonu, świętej księgi LPS. Pastafarianie wierzą, że Latający Potwór Spaghetti nie ustanowił żadnych przykazań, za których łamanie groziłaby kara. Ich zdaniem dał jednak osiem wskazówek, dotyczących rzeczy, których jego wyznawcy robić nie powinni.

17 Ciekawostki na temat Hinduizmu Hinduizm trzecia pod względem liczby wyznawców religia świata. W rzeczywistości to zlepek różnych religii i wyznań, które nierzadko są ze sobą sprzeczne. Hinduistów łączy ze sobą tak naprawdę tylko szacunek do świętych ksiąg Wed, wiara w reinkarnację, prawo karmy (nie, nie chodzi o jedzenie) i dążenie do wyzwolenia, które i tak zresztą jest bardzo różnie rozumiane. Daty wszystkich świąt są ruchome, gdyż są ustalane według kalendarza księżycowego. Poza świętami religijnymi istnieje ogromna ilość przeróżnych ceremonii domowych związanych z życiem codziennym. Niektóre są odprawiane tylko przez kobiety poranne przystrojenie domowej świątyni, rytualne oczyszczanie domu w poszczególne dni tygodnia; inne tylko przez mężczyzn poświęcanie zaprzęgu, wozu, narzędzi pracy i materiałów używanych w pracy. W Indiach śluby hinduistyczne są zawierane najczęściej przez młodzież. Odbywają się w obecności ich rodziców oraz kapłana (Bardzo często też zaprasza się na nią krewnych, w związku z czym takie ceremonie są kosztowne). Młoda para składa sobie przyrzeczenia oraz obdarowuje się nawzajem girlandami, pierścionkami itp. Część oficjalna trwa łącznie ok. 7 godzin i oprócz małżonków uczestniczą w niej tylko członkowie ich najbliższej rodziny. Pozostała część zaproszonych na uroczystość gości urządza w tym czasie wesele. Każdy może się natomiast przyłączyć do hucznego orszaku, który przechodzi ulicami miejscowości od domu przyszłego małżonka do miejsca ślubu, w którym panna młoda oczekuje na rozpoczęcie ceremonii. Pogrzeb hinduski z reguły ma formę kremacji (ciałopalenie forma pogrzebu zwłok zmarłego, polegająca na spaleniu ciała), po której rozrzuca się popiół zmarłego. Powszechną praktyką jest również wrzucanie popiołu do świętej rzeki - Gangesu, co jest uważane za zapewnienie lepszego odrodzenia. Dzieje się tak w przypadku ludzi świeckich. Duchowni natomiast są grzebani. Muzyka Indii jest ściśle powiązana z religią hinduizmu.

18 Z czego się składa codzienny ubiór? - Choli mała bluzeczka zakładana np. do spódnicy - ghagry/lehengi. - Ghagar zwana również lehenga/pavada/pavadaia. Spódnica noszona wraz z choli (często również z dupattą jako strój weselny). - Dhoti strój męski. Jest to kawałek materiału długości 4-5 metrów upinany w pasie. - Kurta luźna koszula sięgająca kolan dla mężczyzn jaki i kobiet. - Kamiz znany również jako qamiz, najbardziej popularny w północnych Indiach; ozdobna tunika, z rozcięciami po bokach, zarówno damska jak i męska. - Pardaa, curtain, czyli zasłona. - Dupatta znana jako chunri lub chunni. Zwiewny szal, wykonany najczęściej z bawełny. - Nehru Jacket męska kamizelka sięgająca kolan. Największym obiektem kultu w głównych odmianach hinduizmu cieszą się trzej bogowie: - Brahma brodaty bóg o bardzo ciekawym wyglądzie anatomicznym. Posiada cztery głowy i cztery ramiona. - Wisznu bóg dobry i przyjazny ludziom. Tak samo jak Brahma posiada cztery ramiona. Można go spotkać na mitycznym ptaku Garudzie, mitycznym wężu czy też na kwiecie lotosu wyłonionym z wód Praoceanu. - Śiwa bóg o trzech oczach i (a jakże!) czterech ramionach. Opiekun medytacji i joginów. Bogowie ci znani są także z tego, że Brahma jest twórcą świata, Wisznu jest tego świata konserwatorem, zaś Śiwa doprowadza pod koniec każdej ery do jego zagłady. K.K.K.

19 Kuchnie świata Hinduizm jest religią dominującą w Indiach, dlatego w tym numerze,,gimzetki postanowiłam nawiązać do kuchni właśnie tego kraju i zaprezentować Wam jedno z typowych dla niej dań. Kuchnia indyjska sztuka kulinarna Indii, obejmująca kuchnię hinduską i kuchnie innych grup Indusów. Wiele czynników złożyło się na powstanie współczesnej sztuki kulinarnej Indii i na sposób odżywiania się mieszkańców tego ogromnego kraju. Kuchnia zachodnia Indii to przede wszystkim kuchnia bombajska. Do najbardziej znanych potraw tej kuchni należą kaczka po bombajsku i bombajska chałwa. Drugą wartą odnotowania kuchnią zachodnich Indii jest kuchnia Goa. Różni się ona od kuchni bombajskiej, lecz zachowuje walory smakowe specyficzne dla kuchni zachodnich Indii. Na północy, gdzie przeważa uprawa pszenicy, podstawowym pożywieniem są podpłomyki- chlebki (ćapatti) w kształcie dużych placków. Do każdego nieomal posiłku podaje się gotowaną soczewicę. Cały posiłek doskonale łączy jogurt z warzywami lub owocami (raita), marynaty oraz pikantny, ostro-kwaśny, niekiedy słodki sos (chutney) albo sałatka z warzyw lub owoców. Desery przyrządzane są przede wszystkim z mleka. Herbatę gotuje się z mlekiem i cukrem. Taki napój jest bardzo mocny i słodki. Kuchnia wschodu to kuchnia bengalska. W daniach tej kuchni bardzo popularne są ryż i soczewica oraz ryby. Kuchnia ta oferuje mniejsze zestawy potraw niż inne kuchnie Indii. Podstawą żywienia ludności zamieszkujące wschodnie Indie są smażone placki chlebki oraz ryż. Kuchmistrze tego regionu słyną natomiast z umiejętności przyrządzania słodkich potraw z białego sera. Jeśli chodzi o kuchnię południowej części tego kraju to wskutek religijnego zakazu spożywania wołowiny rozwinęła się tam znakomicie kuchnia wegetariańska, a posiłki są ostrzejsze i spożywa się je tradycyjnie palcami prawej dłoni (lewa ręka uważana jest w Indiach za nieczystą). Nawet koncern McDonald's zmuszony był przystosować się do specyfiki miejscowej kuchni, dzięki czemu w ofercie tamtejszej sieci barów szybkiej obsługi znaleźć można szeroki wybór dań wegetariańskich. Południowe Indie słyną także z bardzo ostrych potraw, w tym również curry. Na tym obszarze uprawia się co prawda niewiele ryżu, jednakże stanowi on podstawę wyżywienia. Kuchnia madraska jest typowa dla sztuki kulinarnej tego regionu. Do bardzo wielu potraw dodaje się miąższ i mleczko z kokosów. Posiłek kończy się potrawą z ryżu i jogurtu, która łagodzi ostrość piekących, ostrych potraw. Do ostrych potraw podaje się również pachami- przyprawiony jogurt podobny do raity podawanej w północnych Indiach. Na śniadanie podaje się dosa (naleśniki z mąki ryżowej), placki z różnych mąk z dodatkiem chutney i sambar (mieszanka ostrych przypraw smażona z czarną fasolą lub soczewicą) oraz ostrą zupę z soczewicy. Chętnie pija się kawę z mlekiem. Kawa dobrego gatunku uprawiana jest w tym rejonie. Większość ludności zamieszkującej południe Indii to hindusi nie jadający mięsa. Potrawy mięsne przyrządzane są tam przez miejscowych wyznawców islamu lub chrześcijan. K.K.K.K. :D

20 KURCZAK JALFREZI Jalfrezi to potrawa z rodziny curry, jednak w tym wypadku kurczaka oraz warzywa smażymy razem z czosnkiem, imbirem, cebulą oraz innymi przyprawami do momentu, kiedy powstanie gęsty sos. Naprawdę,,rewelacyjna potrawa, sos jest aromatyczny o nietypowym smaku. SKŁADNIKI : *675 g piersi z kurczaka, na drobne kawałki *1 łyżka oleju *1 cebula, posiekana drobno *1 czerwona papryka, pokrojona *1 zielona papryka, pokrojona *1 łyżeczka nasion kminu *1 ząbek czosnku, posiekany *2,5 cm kawałek imbiru, drobno posiekany *1/2 łyżeczki kurkumy *1 łyżeczka garam masala *1/4 łyżeczki chili *1 łyżeczka mielonej kolendry *1 łyżeczka mielonego kminu *400g pomidorów z puszki, pokrojonych *2 łyżki świeżej kolendry, drobno pokrojonej *sól SPOSÓB PRZYGOTOWANIA : 1. W dużym garnku podgrzewamy olej na którym smażymy nasiona kminu do momentu, aż zaczną strzelać. Następnie dodajemy cebulę oraz dwa rodzaje papryki, smażymy około 5-6 minut. 2. Po chwili dodajemy czosnek oraz imbir, po czym smażymy jeszcze około 2 minuty. 3. Po 2 minutach dodajemy zmieloną kolendrę, chili, zmielony kmin, garam masalę, kurkumę oraz sól do smaku, całość smażymy chwilę. 4. Dodajemy wcześniej pokrojonego kurczaka oraz posiekaną kolendrę. Całość smażymy około 5 minut. 5. Na koniec dodajemy jeszcze pomidory i gotujemy 15 minut pod przykryciem. Całość zdobimy świeżą kolendrą. Podajemy z ugotowanym ryżem. K.K.K.K. ;D

Przepisy z czerwoną palmą

Przepisy z czerwoną palmą Przepisy z czerwoną palmą Dorota D.K. Kornas 1. ŚLEDZIE Z OLEJEM Z CZERWONEJ PALMY 10min 2-4 płaty słonych śledzi -3 nieduże cebule -½ szklanki bio oleju z czerwonej palmy Ölmühle Solling Śledzie należy

Bardziej szczegółowo

Hinduizm uznaje, że każda wiara, która prowadzi do Boga, jest dobra.

Hinduizm uznaje, że każda wiara, która prowadzi do Boga, jest dobra. HINDUIZM Hinduizm jest religią monoteistyczną polegającą na tym, że cześć oddaje się jednemu bogu, który przejawia się pod postaciami wcieleń i żeńskiej energii. Hinduizm uznaje, że każda wiara, która

Bardziej szczegółowo

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę.

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Pyszne, aromatyczne i lekko słodkie curry z kurczakiem, czerwoną soczewicą, pomidorami, melonem i chipsami z marchewki. Gotowe curry podałam w wydrążonym melonie, którego część użyłam do przygotowania

Bardziej szczegółowo

Aromatyczna kremowa zupa pomidorowa. Ostro kwaśna zupa z krewetkami (Black tiger 4szt) Zupa warzywna gotowana z sosem sojowym

Aromatyczna kremowa zupa pomidorowa. Ostro kwaśna zupa z krewetkami (Black tiger 4szt) Zupa warzywna gotowana z sosem sojowym Zupy / Soups Dal Shorba... Kremowa zupa z soczewicy Pomidor Shorba... Aromatyczna kremowa zupa pomidorowa Hot & Sour Chicken Soups... Ostro kwaśna zupa z kurczakiem Hot & Sour Vegetables Soups... Ostro

Bardziej szczegółowo

Przygotowała: Alicja Świtaj

Przygotowała: Alicja Świtaj Kaczka wędzona dymem z zielonej herbaty z zielonymi warzywami z woka, pure z mango i imbiru oraz szafranowym ryżem (danie inspirowane kuchnią Tajlandii) Przygotowała: Alicja Świtaj Zafascynowała mnie kuchnia

Bardziej szczegółowo

Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l

Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l Product Catalogue Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l Benoit - oliwa z oliwek extra vergine o lekko owocowym smaku z delikatną kwiatową nutą jest tłoczona na zimno tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Przykładowy Plan Posiłków: Faza Comiesięcznego Startu

Przykładowy Plan Posiłków: Faza Comiesięcznego Startu Przykładowy Plan Posiłków: Faza Comiesięcznego Startu Śniadanie: Dzień1 Jajecznica z grzybami Mała garść mieszanki nasion: Sugerowane nasiona: dynia & słonecznik Mała porcja surowych warzyw: marchew, pomidor,

Bardziej szczegółowo

OBRZĘD PRZYJĘCIA NOWYCH MINISTRANTÓW I PROMOCJA MINISTRANTÓW NA WYŻSZE STOPNIE LITURGICZNE

OBRZĘD PRZYJĘCIA NOWYCH MINISTRANTÓW I PROMOCJA MINISTRANTÓW NA WYŻSZE STOPNIE LITURGICZNE OBRZĘD PRZYJĘCIA NOWYCH MINISTRANTÓW I PROMOCJA MINISTRANTÓW NA WYŻSZE STOPNIE LITURGICZNE 1. Uwagi ogólne: - promocja do stopni ministranckich odbywa się co roku i jest główną uroczystością ministrantów

Bardziej szczegółowo

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Instrukcje: Proszę opisać w poniższym kwestionariuszu Pana/Pani przeciętną dietę. Proszę opisać 2 przykładowe dni tygodnia

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

nr 2 [155/2013] Rubryka kulinarna Łukasza Walusia Ryba w kokosie Składniki : 0,5 kg filetu z dorsza bez skóry 1 mała papryka czerwona 1 średnia cebula 0,5 szklanki mrożonego groszku 2 łyżki oleju do smażenia

Bardziej szczegółowo

1 porcja Rebuild. Lunch: Dzień 1

1 porcja Rebuild. Lunch: Dzień 1 Przykładowy Plan Posiłków: Faza Zdrowego Stylu Życia Tydzień 1 Śniadanie: Dzień 1 Opcja 4 Naturalny jogurt z kawałkami jabłek i cynamonem Chude o obniżonej zawartości tłuszczu kiełbaski z dużym pomidorem

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW Wszystkie poniższe dania są zrównoważone każde z nich możesz zjeść w porze Twojego ustalonego posiłku. Jeśli nie czujesz głodu, a ustalona pora posiłku nadeszła zjedz pół porcji.

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

ŚNIADANIE. pełnoziarnisty tost z mozarellą i polędwicą

ŚNIADANIE. pełnoziarnisty tost z mozarellą i polędwicą ŚNIADANIE pełnoziarnisty tost z mozarellą i polędwicą 4 kromki pełnoziarnistego chleba 2 plastry sera mozarella 2 plastry polędwicy drobiowej 4 plastry pomidora Liść sałaty Bazylia Na kromce pełnoziarnistego

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego.

Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego. Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego. Opracowała : Jolanta Próchniewicz Dział programowy Dopuszczający Dostateczny

Bardziej szczegółowo

Indie. Ryba duszona w kokosowo - pomidorowym sosie. bliżej niż myślisz. Sposób przygotowania. Składniki WWW.ATELIER.PIOTRIPAWEL.PL

Indie. Ryba duszona w kokosowo - pomidorowym sosie. bliżej niż myślisz. Sposób przygotowania. Składniki WWW.ATELIER.PIOTRIPAWEL.PL Indie bliżej niż myślisz Ryba duszona w kokosowo - pomidorowym sosie Czas przygotowania: 20 minut 600g ryby - dorsz, czarniak lub morszczuk 1 puszka krojonych pomidorów 1 puszka mleka 2-3 łyżki wiórków

Bardziej szczegółowo

Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015

Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015 Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015 Zapraszamy na warsztaty z jogą leczniczą wg S.Sivanandy połączone z zabiegami oczyszczającymi oraz dietą ayurvedyjską. To wspaniała

Bardziej szczegółowo

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 Poniedziałek był naszym pierwszym dniem w szkole partnerskiej (przylecieliśmy w niedzielę wieczorem). Uczniowie z pozostałych krajów jeszcze nie dojechali, więc był to bardzo

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ NA ROWERY Dziewczyny na rowery! SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ Czas trwania zajęć: 90 minut CELE LEKCJI Po zajęciach uczniowie będą potrafili:

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

Wizyta w Gazecie Krakowskiej

Wizyta w Gazecie Krakowskiej Wizyta w Gazecie Krakowskiej fotoreportaż 15.04.2013 byliśmy w Gazecie Krakowskiej w Nowym Sączu. Dowiedzieliśmy, się jak ciężka i wymagająca jest praca dziennikarza. Opowiedzieli nam o tym pan Paweł Szeliga

Bardziej szczegółowo

W DRODZE DO OJCA Przedmiotowy system oceniania z religii w klasa I według programu nr AZ-3-02/9

W DRODZE DO OJCA Przedmiotowy system oceniania z religii w klasa I według programu nr AZ-3-02/9 W DRODZE DO OJCA Przedmiotowy system oceniania z religii w klasa I według programu nr AZ-3-02/9 Kielce 2010 OGÓLNE ZASADY OCENIANIA - RELIGIA 1. Ocenę wystawia się w porozumieniu z uczniami. 2. W ciągu

Bardziej szczegółowo

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Scenariusz wywiadu pogłębionego z Nauczycielem Filozofii Scenariusz wywiadu pogłębionego z nauczycielem filozofii Dzień Dobry, Nazywam

Bardziej szczegółowo

Fimaro oraz przetwory Anny Walczyńskiej traktujemy jako firmę rodzinną, która przygotowuje wszystkie produkty według własnych, unikalnych receptur.

Fimaro oraz przetwory Anny Walczyńskiej traktujemy jako firmę rodzinną, która przygotowuje wszystkie produkty według własnych, unikalnych receptur. Fimaro oraz przetwory Anny Walczyńskiej traktujemy jako firmę rodzinną, która przygotowuje wszystkie produkty według własnych, unikalnych receptur. Od ponad 10 lat naszym celem jest produkcja przetworów

Bardziej szczegółowo

Pomorska Akademia Kulinarna

Pomorska Akademia Kulinarna Pomorska Akademia Kulinarna Dlaczego powstała Akademia? Niestety dawno już minęły czasy, gdy wspólne, wielopokoleniowe gotowanie stanowiło ważny domowy rytuał, w czasie którego rodzinne tradycje i przepisy

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Imię i nazwisko. Data urodzenia Masa ciała Wzrost. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu

ANKIETA. Imię i nazwisko. Data urodzenia Masa ciała Wzrost. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu ANKIETA Proszę o rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym wypełnienie ankiety, gdyż jest to niezbędne do opracowania dobrze dopasowanego planu dietetycznego. Imię i nazwisko.. Data urodzenia Masa ciała Wzrost.

Bardziej szczegółowo

ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW

ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW lubimyczytac.pl Moim serwisem numer jeden, który wybrałam do konkursu jest portal lubimyczytac.pl. Jestem użytkownikiem tej strony od ponad 3 lat. Każdy kto lubi czytać

Bardziej szczegółowo

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w KLASA 1A Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w zagranicznym klubie lub pracować w dziedzinie motoryzacji.

Bardziej szczegółowo

WWW.CURRYKING.PL +22 464 84 40, +48 506 18 24 99 OTWARTE CODZIENNIE: 11.00-22.00 AL. 3-GO MAJA 1 05-501 PIASECZNO (ZALESIE DOLNE)

WWW.CURRYKING.PL +22 464 84 40, +48 506 18 24 99 OTWARTE CODZIENNIE: 11.00-22.00 AL. 3-GO MAJA 1 05-501 PIASECZNO (ZALESIE DOLNE) AL. 3-GO MAJA 1 05-501 PIASECZNO (ZALESIE DOLNE) +22 464 84 40, +48 506 18 24 99 OTWARTE CODZIENNIE: 11.00-22.00 Wszystkie ceny podane są w polskich złotych i zawierają podatek VAT. WWW.CURRYKING.PL facebook.com/restauracjacurryking

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 1. Cel główny Uczeń ocenia swój sposób żywienia Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 2. Cele szczegółowe Uczeń: ocenia wielkość porcji poszczególnych grup produktów spożywczych identyfikuje

Bardziej szczegółowo

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Instrukcje: W celu oceny prawidłowości zastosowania przez Pana/Panią zaleceń żywieniowych z poprzedniej konsultacji, proszę opisać w poniższym

Bardziej szczegółowo

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Kochamy gotować czy kochamy kupować Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Wiele sprzecznych informacji Co drugi Polak deklaruje, że lubi gotować 1/3 Polaków nie lubi gotować

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Wyniki ankiety Domowe ogrodnictwo

Wyniki ankiety Domowe ogrodnictwo Wyniki ankiety Domowe ogrodnictwo Szanowni Państwo! Dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu ankiety dotyczącej domowego ogrodnictwa oraz doświadczeń w zakresie domowej uprawy warzyw i ziół. Dowiedzieliśmy

Bardziej szczegółowo

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU W KLASACH IV, V, VI Zabrze, marzec 2015r. WYNIKI BADAŃ PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU ANKIETY

Bardziej szczegółowo

PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK!

PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK! PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK! Jesień to niełatwy czas dla naszego samopoczucia mała ilość słońca i krótki dzień nie wpływają na nas pozytywnie. Co zatem zrobić, aby nie tracić energii i nie popadać w stany

Bardziej szczegółowo

Życzliwość na co dzień

Życzliwość na co dzień Życzliwość na co dzień Codziennie na swojej drodze mijamy setki ludzi - w pracy, szkole, na ulicach, w sklepach i w komunikacji miejskiej. Czy nie byłoby nam wszystkim milej i łatwiej, gdybyśmy byli dla

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻOWY KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH MŁOKOZZ

MŁODZIEŻOWY KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH MŁOKOZZ MŁODZIEŻOWY KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH MŁOKOZZ Test opracowany i wydany w ramach projektu Młodzieżowy Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych MŁOKOZZ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Domowe pesto z bazylii

Domowe pesto z bazylii Domowe pesto z bazylii Dzisiaj mam dla Was przepis na szybki, ale bardzo bardzo przepyszny domowy obiadek. Ale zanim przejdę do przepisu, chce podzielić się z Wami jedną z lekcji z książki Reginy Brett

Bardziej szczegółowo

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Rola poszczególnych składników pokarmowych Zdrowy styl życia Rola poszczególnych składników pokarmowych 1. Białka Pełnią w organizmie funkcję budulcową. Są składnikiem wszystkich tkanek oraz kości. 2. Tłuszcze Pełnią w organizmie funkcję energetyczną.

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Fakt #1: Dużo nas łączy

Fakt #1: Dużo nas łączy Trendy 2013: Co gotują i jedzą rodziny na całym świecie Portal Allrecipes przeprowadził ankietę wśród tysięcy miłośników gotowania na całym świecie, aby poznać globalne trendy dotyczące jedzenia i wykorzystania

Bardziej szczegółowo

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZELATOR wrzesień2015 3 VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA Sobota, 3 października, 2015 Niniejszy numer Zelatora ukazuje się głównie ze względu na VI Diecezjalną pielgrzymkę Żywego Różańca do Łagiewnik.

Bardziej szczegółowo

Klasa I OCENA BARDZO DOBRA (5) UCZEŃ: - systematycznie i starannie prowadzi zeszyt ćwiczeń. - jest zawsze przygotowany do zajęć

Klasa I OCENA BARDZO DOBRA (5) UCZEŃ: - systematycznie i starannie prowadzi zeszyt ćwiczeń. - jest zawsze przygotowany do zajęć Klasa I OCENA CELUJĄCA (6) - systematycznie i bardzo starannie prowadzi zeszyt ćwiczeń - systematycznie odrabia zadania domowe - zawsze jest przygotowany do zajęć - okazuje szacunek Panu Bogu i ludziom

Bardziej szczegółowo

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka JAK PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAĆ? Zalecenia żywieniowe 6 + 1 U według S. Bergera Urozmaicenie

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możecie funkcjonować jako społeczność uczniowska w każdej placówce oświatowej.

Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możecie funkcjonować jako społeczność uczniowska w każdej placówce oświatowej. Autor: Eryk Miotk Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możecie funkcjonować jako społeczność uczniowska w każdej placówce oświatowej. Pamiętajcie, że musicie sami zadbać

Bardziej szczegółowo

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie Prezentacja podsumowująca projekt Zagrożenie dla uczniów Gimnazjum w Birczy ze względu na brak ograniczenia prędkości na ulicy Jana Pawła II znajdującej się przy samej szkole. Opracował: EFGMORS 1 Spis

Bardziej szczegółowo

Poszukiwanie skarbu. Liczba osób: 1 + 1. Opis

Poszukiwanie skarbu. Liczba osób: 1 + 1. Opis Poszukiwanie skarbu Liczba osób: 1 + 1. Opis Na dworze, w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie, kępki trawy), chowamy jakiś przedmiot. Zależnie od naszych intencji może to być rzecz znana dziecku,

Bardziej szczegółowo

BUDZIK GAZETKA SZKOLNA. w numerze: UWAGA KONKURS!!!

BUDZIK GAZETKA SZKOLNA. w numerze: UWAGA KONKURS!!! Nr 11/wrzesień 2014 UWAGA KONKURS!!! W tym numerze budzika znajdziecie dwie wykreślanki. Dwie pierwsze osoby, które oddadzą poprawnie rozwiązane wykreślanki mogą liczyć na nagrody niespodzianki. GAZETKA

Bardziej szczegółowo

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto To propozycja aktywności możliwa do realizacji w II lub III klasie szkoły podstawowej. Proponowane ćwiczenie może być modyfikowane w zależności od potrzeb i możliwości

Bardziej szczegółowo

miłość, wierność i uczciwość przed obliczem Boga dnia. o godzinie w Kościele... w... Na tą uroczystość zapraszają W.P. Rodzice i Narzeczeni

miłość, wierność i uczciwość przed obliczem Boga dnia. o godzinie w Kościele... w... Na tą uroczystość zapraszają W.P. Rodzice i Narzeczeni Wybór tekstu zaproszenia 1. Ku radości przyjaciół, za pozwoleniem najbliższych, rozpoczynają wspólna drogę życia Panna Młoda: imię i nazwisko i Pan Młody: imię i nazwisko miłość, wierność i uczciwość przed

Bardziej szczegółowo

Gotowanie na parze WSTĘP

Gotowanie na parze WSTĘP GOTOWANIE NA PARZE Gotowanie na parze WSTĘP moda na posiłki przygotowywane na parze do Polski dotarła stosunkowo niedawno i początkowo spotkała się z nieufnością i niezbyt wielkim zainteresowaniem. Warto

Bardziej szczegółowo

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r.

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. W dniach 25 26 kwietnia odbyły się w naszym domu w Chełmnie rekolekcje dla rodziców sióstr nowicjuszek. Niektórzy rodzice

Bardziej szczegółowo

TRENDY KULINARNE KUCHNIA FUSION KUCHNIA MOLEKULARNA. Sebastian Krzywda

TRENDY KULINARNE KUCHNIA FUSION KUCHNIA MOLEKULARNA. Sebastian Krzywda TRENDY KULINARNE KUCHNIA FUSION KUCHNIA MOLEKULARNA Sebastian Krzywda TROCHĘ HISTORII.. Rozwój tej kuchni na większą skalę trwa od kilku lat. Najwcześniej zyskała uznanie nowojorczyków. Jej korzenie sięgają

Bardziej szczegółowo

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ Witaj Św. Stanisławie, czy mogę z Tobą przeprowadzić wywiad? - Witam. Tak bardzo chętnie udzielę wywiadu. Gdzie i kiedy się urodziłeś? - Urodziłem się w Październiku 1550r.

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

ZASADY ODŻYWIANIA SPORTOWCÓW PRZEPIS NA SUKCES

ZASADY ODŻYWIANIA SPORTOWCÓW PRZEPIS NA SUKCES ZASADY ODŻYWIANIA SPORTOWCÓW PRZEPIS NA SUKCES Do osiągnięcia sukcesu w sporcie pomocna jest dieta wysokowęglowodanowa. Spożywanie węglowodanów w czasie intensywnego wysiłku zwiększa wytrzymałość, czyli

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie ankiety dotyczącej wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci

Podsumowanie ankiety dotyczącej wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci Podsumowanie ankiety dotyczącej wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci Szanowni Rodzice bardzo dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy chcieli się podzielić swoimi spostrzeżeniami,

Bardziej szczegółowo

Każdy może zostać fundraiserem wywiad z Becky Gilbert z Deutscher Fundraising Verband

Każdy może zostać fundraiserem wywiad z Becky Gilbert z Deutscher Fundraising Verband Centrum KLUCZ w ramach realizacji projektu PWP OWES INSPRO rozwiązania ponadnarodowe prezentuje wywiad z Becky Gilbert z Deutscher Fundraising Verband, przybliżający dobre praktyki z zakresu zachodniego

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA W KIEŁCZOWIE. Gazetka Szkolna WANDA I BANDA. Redaktorzy wydania. Ola Matysiak Natalia Kaniewska Natalia Dzikowska Magda Bełkot

SZKOŁA PODSTAWOWA W KIEŁCZOWIE. Gazetka Szkolna WANDA I BANDA. Redaktorzy wydania. Ola Matysiak Natalia Kaniewska Natalia Dzikowska Magda Bełkot SZKOŁA PODSTAWOWA W KIEŁCZOWIE Gazetka Szkolna WANDA I BANDA Ola Matysiak Natalia Kaniewska Natalia Dzikowska Magda Bełkot Redaktorzy wydania Str. 2 WYCIECZKOWO. 8 października 2014 roku uczniowie klas

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Imię i nazwisko.. Data urodzenia.. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu. Podpis: ... Rodzaj wykonywanej pracy

ANKIETA. Imię i nazwisko.. Data urodzenia.. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu. Podpis: ... Rodzaj wykonywanej pracy ANKIETA Proszę o rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym wypełnienie ankiety, gdyż jest to niezbędne do opracowania dobrze dopasowanego planu dietetycznego. Imię i nazwisko.. Data urodzenia.. Tel. Kontaktowy

Bardziej szczegółowo

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 19 stycznia 2014 można było obejrzeć kronikę naszej wspólnoty na stronie internetowej parafii: PODWÓRKOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE DZIECI - KRONIKA Zachęcamy

Bardziej szczegółowo

Grillowane grzybki portobello z serem kozim i arugulą 1

Grillowane grzybki portobello z serem kozim i arugulą 1 Przepis nie zawiera owoce cytrusowe 9 cebula i czosnek Wartość odżywcza porcji: Kalorie: 255 (1068 kj) Białko: 6 g Tłuszcz: 19 g Węglowodany: 15 g Grillowane grzybki portobello z serem kozim i arugulą

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 2 do SWIZ. DIETA PODSTAWOWA ( ogólna)

Załącznik nr 2 do SWIZ. DIETA PODSTAWOWA ( ogólna) Załącznik nr 2 do SWIZ DIETA PODSTAWOWA ( ogólna) Dzień Posiłek Składniki Waga (g) Makaron na mleku 300 Masło extra 35,2% Szynka kanapkowa 30 Papryka czerwona Kawa z mlekiem 225 Poniedziałek 2208,6 kcal

Bardziej szczegółowo

8 marzeń w 8 dni. Dzień 4 Zdrowie, sport, ciało. Weź udział w całym szkoleniu

8 marzeń w 8 dni. Dzień 4 Zdrowie, sport, ciało. Weź udział w całym szkoleniu 8 marzeń w 8 dni Dzień 4 Zdrowie, sport, ciało Weź udział w całym szkoleniu Obszar życia: Zdrowie, sport, ciało Moje efekty końcowe to: 1. Zdrowie i witalność 2. Aktywność fizyczna 3. Wysportowane, jędrne,

Bardziej szczegółowo

Pomagaj biednemu, a nie żebrzącemu!

Pomagaj biednemu, a nie żebrzącemu! Pomagaj biednemu, a nie żebrzącemu! Żebranie to proszenie o dobrowolne materialne wsparcie Czy wiemy, że żebractwo świadomy wybór, sposób na łatwy zarobek a nawet - styl życia. Czy wiesz na co idą Twoje

Bardziej szczegółowo

Pomoc uchodźcom - ofiarom konfliktu zbrojnego na Ukrainie

Pomoc uchodźcom - ofiarom konfliktu zbrojnego na Ukrainie Pomoc uchodźcom - ofiarom konfliktu zbrojnego na Ukrainie Sprawozdanie dla Darczyńców Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich STOWARZYSZENIE POMOCNIKÓW MARIAŃSKICH PRZY ZGROMADZENIU KSIĘŻY MARIANÓW Niezawinione

Bardziej szczegółowo

Dlaczego produkty SolgarA są tak Wyjątkowe? Zrozumieć Różnicę SOLGAR WITAMINA I ZIOŁO

Dlaczego produkty SolgarA są tak Wyjątkowe? Zrozumieć Różnicę SOLGAR WITAMINA I ZIOŁO Dlaczego produkty SolgarA są tak Wyjątkowe? Zrozumieć Różnicę SOLGAR WITAMINA I ZIOŁO Chyba najwyższy czas sprawdzić, kto produkuje dla Was witaminy, minerały i zioła. Solgar nie obawia się tego wyzwania.

Bardziej szczegółowo

W numerze: 2014, numer 1 Grudzień

W numerze: 2014, numer 1 Grudzień 2014, numer 1 Grudzień W numerze: Wywiad z kierownikiem świetlicy p. Lidią Majewską Zimowe trendy Skąd się wzięła kolęda? Kącik plastyczny Uśmiechnij się Chwila relaksu GADU-GADU Z P. LIDIĄ MAJEWSKĄ- KIEROWNIKIEM

Bardziej szczegółowo

Panasonic Marketing Europe GmbH. Produkty zawarte w niniejszych materiałach informacyjnych podlegają bieżącym innowacjom i mogą nieco różnić się pod

Panasonic Marketing Europe GmbH. Produkty zawarte w niniejszych materiałach informacyjnych podlegają bieżącym innowacjom i mogą nieco różnić się pod Panasonic Marketing Europe GmbH. Produkty zawarte w niniejszych materiałach informacyjnych podlegają bieżącym innowacjom i mogą nieco różnić się pod względem parametrów lub wyglądu. Niniejsze materiały

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczne aspekty naturalnego odżywiania dzieci

Ekonomiczne aspekty naturalnego odżywiania dzieci Ekonomiczne aspekty naturalnego odżywiania dzieci Czy można żywić tanio i naturalnie? Czy naturalne znaczy droższe? Kulki Nesquiki 1 kg 22,00 zł BIO Mussli własnej roboty - 1 kg : płatki owsiane 700 g

Bardziej szczegółowo

OFERTA SPRZEDAśY. 1. Cynamon mielony 60g 2,50zł. 2. Cynamon laski 40g 2,50zł. 3. Czosnek granulowany 70g 2,50zł. 4. Goździk 15g 2,50zł

OFERTA SPRZEDAśY. 1. Cynamon mielony 60g 2,50zł. 2. Cynamon laski 40g 2,50zł. 3. Czosnek granulowany 70g 2,50zł. 4. Goździk 15g 2,50zł OFERTA SPRZEDAśY Lp. Przyprawy Waga Cena 1. Cynamon mielony 60g 2,50zł 2. Cynamon laski 40g 2,50zł 3. Czosnek granulowany 70g 2,50zł 4. Goździk 15g 2,50zł 5. Goździk mielony 15g 2,50zł 6. Gorczyca biała

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji Programu Klub Bezpiecznego Puchatka. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu

Sprawozdanie z realizacji Programu Klub Bezpiecznego Puchatka. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu Sprawozdanie z realizacji Programu Klub Bezpiecznego Puchatka Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu W roku szkolnym 2014/2015 klasy I a, I b i I c realizowały program Klubu Bezpiecznego Puchatka,

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części.

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. ANKIETA Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. Bardzo proszę, abyś czytał/a uważne i udzielił/a odpowiedzi na wszystkie

Bardziej szczegółowo

VC? Aniołem Biznesu. Przedsiębiorcą. Kim jestem? Marketingowcem

VC? Aniołem Biznesu. Przedsiębiorcą. Kim jestem? Marketingowcem Aniołem Biznesu VC? Przedsiębiorcą Kim jestem? Marketingowcem Dlaczego tutaj jestem? Fakty: 1997 30m2 powierzchni, brak wynagrodzenia, trzech cofounderów 1999 pierwsza ogólnoplska nagroda 2000 pierwsza

Bardziej szczegółowo

2014 NR 1 KWARTALNIK DLA RODZICÓW BEZPIECZNIE U EKOLUDKÓW

2014 NR 1 KWARTALNIK DLA RODZICÓW BEZPIECZNIE U EKOLUDKÓW 2014 NR 1 KWARTALNIK DLA RODZICÓW BEZPIECZNIE U EKOLUDKÓW KWARTALNIK DLA RODZICÓW BEZPIECZNIE U EKOLUDKÓW W nowym roku szkolnym 2014/2015 nasze Przedszkole przystąpiło do realizacji programu związanego

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. reprezentuje klasę lub szkołę w parafii lub diecezji, np. poprzez udział w

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA zaawansowana Cel ogólny: ocena decyzji podjętej przez bohatera legendy. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

kilka definicji i refleksji na temat działań wychowawczych oraz ich efektów Irena Wojciechowska

kilka definicji i refleksji na temat działań wychowawczych oraz ich efektów Irena Wojciechowska kilka definicji i refleksji na temat działań wychowawczych oraz ich efektów Irena Wojciechowska Nasza ziemia jest zdegenerowana, dzieci przestały być posłuszne rodzicom Tekst przypisywany egipskiemu kapłanowi

Bardziej szczegółowo

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2014/2015 ROK SZKOLNY 2014/2015 Październik - Opowieści z leśnej polany - przedstawienie muzyczne - Fabryka krówek - do Milanówka grupa IV i V - uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka grupa I - wycieczka na pocztę

Bardziej szczegółowo

Instrukcja i przykład wypełnienia 3 dniowego dzienniczka bieżącego notowania

Instrukcja i przykład wypełnienia 3 dniowego dzienniczka bieżącego notowania Instrukcja i przykład wypełnienia 3 dniowego dzienniczka bieżącego notowania Wypełnienie 3 dniowego dzienniczka bieżącego notowania polega okolicznościach zjedliście i wypiliście w ciągu ostatnich 3 dni.

Bardziej szczegółowo

Oferta Konferencyjna

Oferta Konferencyjna Oferta Konferencyjna Hotel Atrium pozostawia do Państwa dyspozycji nowoczesne sale konferencyjne, znakomicie przygotowane do organizowania seminariów, sympozjów, szkoleń oraz bankietów. Nasze sale są w

Bardziej szczegółowo

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację; ZADANIE I Aktywny przedszkolak to zdrowy przedszkolak. Zdrowie to ruch i zdrowe nawyki żywieniowe. Oczekiwane efekty i umiejętności dzieci. 1. Orientuje się w zasadach zdrowego żywienia. dziecko wie jakie

Bardziej szczegółowo

Zaproszenie do współpracy

Zaproszenie do współpracy Zaproszenie do współpracy s t r o n a 2 1. Czym jest Fitomat Misją Fitomatu jest poprawienie nawyków w sposobie odżywiania się Polaków. Fitomat powstał z myślą o ludziach, którzy potrzebują natychmiastowej

Bardziej szczegółowo

2A. Który z tych wzorów jest dla P. najważniejszy? [ANKIETER : zapytać tylko o te kategorie, na które

2A. Który z tych wzorów jest dla P. najważniejszy? [ANKIETER : zapytać tylko o te kategorie, na które 1. Gdyby miał P. urządzać mieszkanie, to czy byłoby dla P. wzorem [ANKIETER odczytuje wszystkie opcje, respondent przy każdej z nich odpowiada tak/nie, rotacja] 1.1 To, jak wyglądają mieszkania w serialach,

Bardziej szczegółowo

NASZE MIASTO rozmowa z Panem Tomaszem Korczakiem, Burmistrzem Miasta i Gminy Międzylesie.

NASZE MIASTO rozmowa z Panem Tomaszem Korczakiem, Burmistrzem Miasta i Gminy Międzylesie. NASZE MIASTO rozmowa z Panem Tomaszem Korczakiem, Burmistrzem Miasta i Gminy Międzylesie. Dnia 30.04.2010 roku w godzinach od 8:00 do 9:30, odbyło się spotkanie z Burmistrzem miasta i Gminy Międzylesie,

Bardziej szczegółowo

Adopcja na odległość w naszej szkole.

Adopcja na odległość w naszej szkole. Adopcja na odległość w naszej szkole. O międzynarodowym programie "Adopcja na odległość" po raz pierwszy usłyszałam w 2006 roku. Jego głównym celem jest pomoc biednym dzieciom i młodzieży z Afryki, Ameryki

Bardziej szczegółowo

1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów.

1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów. 1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów. 2 dzień Przylot do stolicy Indii Delhi. Ten dzień poświęcimy na aklimatyzację i zapoznanie się z indyjskimi realiami. Udamy się

Bardziej szczegółowo

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje Test mocny stron Poniżej znajduje się lista 55 stwierdzeń. Prosimy, abyś na skali pod każdym z nich określił, jak bardzo ono do Ciebie. Są to określenia, które wiele osób uznaje za korzystne i atrakcyjne.

Bardziej szczegółowo

nr 3 [156/2013] REKLAMA Rubryka kulinarna Łukasza Walusia TRANSPORT pow. 2 t GRATIS WIOSENNA PROMOCJA KACZKA W GLAZURZE Składniki: 1 kaczka 1 szklanka soku pomarańczowego 2 łyżki miodu 2 łyżki białego

Bardziej szczegółowo

Ankieta kandydata Au-Pair

Ankieta kandydata Au-Pair AU-01 Wypełnij formularz na PC-cie, wydrukuj go i prześlij do HR-Services faksem lub poczta Profil-Nr. Data: Kategoria Au-Pair praktyka EU Prowizja w Euro Czy do złożenia wniosku zachęciła Ciebie Tak osoba

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Owoce i warzywa źródłem witamin Klasa: IV szkoły podstawowej Lekcja: Przyroda Czas trwania: 45 minut Prowadząca: Małgorzata Burdajewicz Cel lekcji: Celem lekcji jest uświadomienie

Bardziej szczegółowo

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM 5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 kod ucznia Drodzy Pierwszoklasiści! Niedawno rozpoczęliście naukę

Bardziej szczegółowo