Gimzetka. Redakcja. Witamy! W tym numerze m.in.: Napady na banki 2. Wywiad z krzeszowickimi policjantami. Zamach w naszym kościele. Nietypowe święta 9

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Gimzetka. Redakcja. Witamy! W tym numerze m.in.: Napady na banki 2. Wywiad z krzeszowickimi policjantami. Zamach w naszym kościele. Nietypowe święta 9"

Transkrypt

1 Gimzetka Marzec/Kwiecień GIMNAZJUM KRZESZOWICE 2015 r. W tym numerze m.in.: Napady na banki 2 Witamy! Mówi się Kwiecień - plecień z tego powodu my również postanowiliśmy poprzeplatać różne tematy w najnowszym wydaniu Gimzetki. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Wywiad z krzeszowickimi policjantami Zamach w naszym kościele 6 8 Redakcja Nietypowe święta 9 Horoskop 11 Subkultury 13 Hinduizm i kuchnia indyjska 6 Gimzetka złożona przez Miłosza :P

2 W poszukiwaniu bogactwa Obecnie większość pieniędzy przechowuje się na kontach bankowych. Jednak jeszcze całkiem niedawno trzymano je w skarbcach. Stwarzało to idealne warunki do kradzieży Loomis Fargo & Company, USA (1997): dwa napady po 18 milionów dolarów. Rok 1997 był bardzo trudny dla Loomis Fargo & Company firmy z branży usług obsługi gotówki, zajmującej się przewozem gotówki samochodami pancernymi. Najpierw w marcu ukradziono im 18,8 miliona dolarów, by w październiku ukraść 17,3 miliona dolarów. W obu przypadkach rabusie zostali schwytani i odzyskano około 95% skradzionej gotówki. 9. Dunbar Armored, Los Angeles, USA (1997): 19 milionów dolarów. Napad na Dunbar Armored to największy rabunek gotówki, jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Rabunek z 1997 roku został zaplanowany przez Allena Pace, który pracował w Dunbar jako regionalny inspektor bezpieczeństwa. Podczas swojej pracy Allen miał czas na fotografowanie zajezdni samochodów pancernych oraz zaplanowanie całego napadu. Zwerbował kilku przyjaciół z dzieciństwa, by 12 września 1997 roku przeprowadzić napad w trakcie przewożenia dużych ilości pieniędzy. 8. Northern Bank, Belfast, Irlandia Północna (2004): 50 milionów dolarów. 20 grudnia 2004 roku. Jeden z największych napadów na banki w historii Wielkiej Brytanii. Noc przed napadem rabusie odwiedzili domy dwóch pracowników banku oraz wzięli za zakładników ich rodziny. Pracownicy banku zostali pouczeni, że następnego dnia mają udać się do pracy jak gdyby nigdy nic i pomóc obrabować bank. Chociaż jedna osoba została skazana za pranie pieniędzy pochodzących z napadu, sprawa dalej pozostaje nierozwiązana.

3 7. Banco Central, Fortaleza, Brazylia (2006): 71 milionów dolarów. Złodzieje ukradli ponad 71 milionów dolarów dzięki podziemnemu tunelowi o długości około 80 metrów. W jaki sposób udało im się wykopać w okolicy banku tak długi tunel bez przyłapania na gorącym uczynku? Rabusie podawali się za pracowników firmy zajmującej się projektowaniem krajobrazu. To wystarczyło, by wykopać tunel, pozbywać się na bieżąco ziemi, podłączyć oświetlenie w tunelu a nawet klimatyzację dla komfortu pracy. Kopanie tunelu zajęło około 3 miesięcy. 6. Wielki napad na pociąg, Anglia (1963): 74 miliony dolarów. Nie jest to typowy napad na bank, bowiem rabunku dokonano już na etapie przesyłki gotówki. W 1963 roku szesnastu złodziei zatrzymało pociąg o nazwie The Night Flyer był to pociąg pocztowy przewożący papiery wartościowe oraz pieniądze wysłane do wielu banków w Londynie. Napadu dokonał Bruce Reynolds wraz ze wspólnikami. Rabusie wsiedli do pociągu po tym jak ten zatrzymał się na czerwonym świetle - które paliło się po manipulacji sygnałami liniowymi - następnie zaatakowali pracowników i skradli łup dużej wartości.

4 5. Securitas Depot, hrabstwo Kent, Anglia (2006): 92,5 miliona dolarów. Uważa się, ze jest to największy rabunek czystej gotówki w całej historii Wielkiej Brytanii. Rabunek ponad 90 milionów dolarów z Securitas Depot odbył się w hrabstwie Kent w Anglii i trwał kilka godzin. Wszystko zaczęło się, gdy grupa mężczyzn porwała menadżera, zagroziła jego rodzinie a następnie związała kilkunastu pracowników Securitas Cash Management Ltd. Kradzież nie uszła rabusiom na sucho i wkrótce wszyscy zaangażowani w sprawę zostali schwytani i skazani. Szacuje się, że policja wydała na dochodzenie około 6 milionów funtów. 4. Knightsbridge Security Deposit, Londyn (1987): 200 milionów dolarów. Knightsbridge Security Deposit był znany z tego, że w jego skrytkach spoczywają pieniądze, biżuteria i inne kosztowności należące do znanych osób. Taka sława przykuła uwagę Valerio Viccei syna adwokata, który przyjechał do Londynu w 1986 roku z rodzinnych Włoszech, gdzie był ścigany za około 50 napadów rabunkowych. W dniu napadu Valerio wraz ze wspólnikiem weszli do banku z zamiarem wynajęcia skrytek. Szybko sterroryzowali strażników i przejęli kontrolę nad bankiem: nie wpuszczając klientów (tłumacząc chwilowym zamknięciem depozytów) a tylko dodatkowych wspólników. Równo miesiąc po napadzie, 12 sierpnia 1987 roku, w serii skoordynowanych nalotów policja aresztowała wspólników Viccei'a, a potem jego samego. 3. Brytyjski Bank na Bliskim Wschodzie (1976): 210 milionów dolarów. 20 stycznia 1976 roku grupa związana z Jaserem Arafatem Organizacja Wyzwolenia Palestyny wykorzystała chaos wojny domowej w Libanie do okradzenia Brytyjskiego Banku na Bliskim Wschodzie działającego w Bejrucie. Zamiast użycia sprytu i umiejętności złodzieje posłużyli się brutalną siłą i materiałami wybuchowymi, którymi uzyskali dostęp do banku przez ścianę współdzieloną z kościołem katolickim. Korzystając z pomocy korsykańskich ślusarzy, grupa włamywaczy dostała się do skarbca, z którego skradła sztabki złota, gotówkę, klejnoty oraz akcje.

5 2. Bank Dar Es Salaam w Bagdadzie (2007): 282 miliony dolarów. Od kiedy w 2003 roku w Iraku rozpoczęła się wojna, miało tu miejsce wiele mniejszych lub większych napadów na banki. Jednym z największych jest napad na prywatny bank Dar Es Salaam w Bagdadzie, który miał miejsce 11 lipca 2007 roku. Ponad ćwierć miliarda dolarów zostało skradzione przez trzech strażników, których zadaniem było pilnowanie skarbca przez noc. Kiedy rano do banku przyszli pracownicy, po pieniądzach ani strażnikach nie było już śladu. 1. Bank Centralny Iraku w Bagdadzie (2003): 1 miliard dolarów. Począwszy od 18 marca 2003 roku, dzień przed tym jak Stany Zjednoczone zaczęły bombardowanie Iraku, około 1 miliarda dolarów zniknęło ze skarbca Banku Centralnego Iraku. Nie była to klasyczna kradzież z maskami i bronią. W tym przypadku pieniądze zostały skradzione przez Kusaja Husajna, młodszego syna Saddama Husajna, który na polecenie dyktatora opróżnił skarbiec banku. Pieniądze zostały zapakowane do kilku ciężarówek i wywiezione w nieznanym kierunku. Kusaj został później zabity przez siły Stanów Zjednoczonych, jednak pieniądze dotychczas nie zostały odnalezione. Fortuna kołem się toczy Źródła: Tomek S.

6 Z wizytą na posterunku policji Dwóch naszych redakcyjnych kolegów postanowiło udać się na komisariat w Krzeszowicach, by zadać kilka pytań Czy według Pana w Krzeszowicach możemy czuć się bezpiecznie? Mieszkańcy Krzeszowic mogą czuć się bezpiecznie, na terenie miasta nie odnotowano w ostatnim czasie poważnych zdarzeń. Które miejsca w Krzeszowicach są najniebezpieczniejsze? Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc jest Plac Targowy, gdzie w dni targowe dochodzi do kradzieży kieszonkowych spowodowanych roztargnieniem kupujących. Czy przestępczość w naszym mieście maleje czy rośnie? W naszym mieście przestępczość systematycznie maleje, a wykrywalność sprawców przestępstw rośnie. W filmach często możemy zobaczyć mafijne porachunki czy w Krzeszowicach występują takie sytuacje? Na terenie miasta Krzeszowice nie dochodziło do porachunków mafijnych, które często można oglądać w filmach. Ilu w naszym mieście jest policjantów? W komisariacie policji w Krzeszowicach służbę pełni 52 funkcjonariuszy, z czego 5 funkcjonariuszy pełni służbę w posterunku policji w Czernichowie. Czy na komisariacie pracują jakieś policjantki? W komisariacie policji w Krzeszowicach służbę pełni 7 policjantek. Czy według Pana praca policjanta w Krzeszowicach jest niebezpieczna? Policjanci przechodzą rygorystyczne szkolenia, które mają na celu zminimalizować ryzyko w trakcie pełnienia służby, jednak w każdym momencie może dojść do niebezpiecznych i nieprzewidzianych sytuacji. Do jakich najdziwniejszych przypadków była wzywana krzeszowicka policja? Policja była wzywana m.in. do luźno biegającej trzody chlewnej, kur chodzących po jezdni. 6 marca pod kościołem byliśmy świadkami działań policji, które przykuły naszą uwagę podczas mszy o godz pod kościół zajechał policyjny samochód operacyjny, a policja zatrzymała część młodzieży stojącej pod kościołem i zaczęła ją legitymować czemu miała służyć ta akcja i czy będzie ona powtarzana? W rejonie kościoła w Krzeszowicach dochodzi do działań policji wymierzonych w sprawców uszkodzeń rowerów młodzieży uczestniczącej w nabożeństwach, w przyszłości nie można wykluczyć podobnych działań.

7 Doszły nas słuchy od skarżących się mieszkańców, że w czasie różnych uroczystości, np. pasterki, znad Krzeszówki słychać głośne, wulgarne i denerwujące pieśni dlaczego policja nie interweniuje? Policja podejmuje interwencje na każde zgłoszenie. Z jakimi problemami zmaga się nasz komisariat? Największym problemem komisariatu są zużyte radiowozy. Czego wymaga się od kandydata na policjanta? Czy policjanci poddawani są jakimś testom w trakcie służby? Kandydat do policji powinien posiadać co najmniej wykształcenie średnie, być niekaranym, w trakcie rekrutacji przechodzi testy fizyczne i psychologiczne, ponadto co roku poddawany jest testom sprawnościowym. Co skłoniło Pana do wykonywania zawodu policjanta? Co jest w tym zawodzie interesującego? Głównym powodem, dla którego pracuję w policji, jest kontakt z ludźmi i chęć pomagania im. Jaka była najmłodsza osoba, w której przypadku Pan interweniował, a jaka najstarsza? Najmłodsza osoba, w stosunku do której podejmowałem czynności służbowe, była w wieku 12 lat, a najstarsza w wieku 85 lat. Jaki był najcięższy przypadek, z jakim się Pan spotkał? Najcięższym przypadkiem, z jakim spotkałem się w swojej pracy, było ugodzenie nożem męża przez żonę. Jakie jest standardowe wyposażenie policjanta? Podstawowe wyposażenie policjanta to: broń służbowa, kajdanki, ręczny miotacz gazu, pałka służbowa. Dziękuję za udzielenie wywiadu.

8 Morderczy zamach w kościele! Kościół p.w. św. Marcina w Krzeszowicach miejscem ataku szaleńca. Czy ktoś z Was zna tę historię? Ksiądz Jakub Morajka był proboszczem krzeszowickiej parafii w latach Ludność darzyła go wielką sympatią, a swoją działalnością zasłużył się dla naszej miejscowości. Przeprowadził niezbędne remonty kościoła i otaczających go budynków, przebudował plebanię, zakupił nowy sprzęt liturgiczny, obrazy, figury, witraże. Proboszcz pracował również nad pogłębieniem duchowości parafian. Krzeszowice należały do trudniejszych placówek i wymagały specjalnych metod w pracy duszpasterskiej. Angażował się w lokalne przedsięwzięcia (był m.in. radnym). Dnia 25 września 1934 doszło do dramatycznego zdarzenia, o którym pisała ówczesna prasa (m.in. Ilustrowany Kuryer Codzienny, nr 296, 25 X 1934, s. 17), a zostało opisane w kronice parafialnej. O godzinie 7.30 rano dokonano morderczego zamachu na ks. proboszcza Jakuba Morajkę pod wielkim ołtarzem gdy ubrany w komżę i stułę wracał z konfesjonału do zakrystji. Zamachowiec [ ] o chorobliwej wyobraźni przeszedł do sekty badaczy Pisma św., a następnie w otępieniu umysłu [ ] wbił nóż w kręgosłup ks. proboszcza i zamierzał jeszcze uderzyć [go] młotkiem w głowę, ale proboszcz usunął się szybko do zakrystii i zamknął drzwi za sobą. [ ] Obecny siostrzeniec ksiądz Józef Obidowicz udzielił mu ostatnich Sakramentów. Przybyły dr Walkowski nie zdołał wyciągnąć noża, przewiózł ciężko rannego do kliniki chirurgicznej dr. Rutkowskiego, gdzie przeprowadzono operację. * Na szczęście operacja się udała i po miesięcznym pobycie w szpitalu ksiądz powrócił do Krzeszowic. Przyszedł wreszcie radosny dzień, kiedy ukochany przez swoich parafjan proboszcz ksiądz Jakób Morajka opuścił mury kliniczne [ ]. Naprzeciwko swego pasterza wyszła procesja z chorągwiami, która oczekiwała proboszcza w rynku. Utworzył się szpaler z młodzieży szkolnej, poza którą zebrał się kilkutysięczny tłum wiernych [ ]. Powracającego proboszcza przybrano w szaty liturgiczne i cała procesja przy towarzyszeniu tłumów udała się wśród modłów i śpiewu pieśni nabożnych do kościoła na uroczyste nabożeństwo różańcowe. ** Jak widać, krzeszowicka historia skrywa jeszcze wiele tajemnic. Zachęcamy do jej zgłębiania! Gosia *Łukasz Skalny: 80. Rocznica zamachu na księdza proboszcza Jakuba Morajkę. W: Ziemia Krzeszowicka, 2014, nr 5, s.5 **tamże, s.5

9 Nietypowe święta Dzień Teściowej Teściowe od dawna były tematem żartów o tym, jak to wtykają nos w nieswoje sprawy i dalej wychowują dorosłe już dzieci. Pewnie dlatego w ramach rekompensaty jeden z redaktorów teksańskiej gazety w 1934 r. wymyślił to święto. W Polsce Dzień Teściowej pojawił się pod koniec lat 80, lecz dopiero w ostatnich latach zyskał nieco więcej zwolenników. Dla wielu osób jest jednym z niewielu dni, w którym spojrzą życzliwym okiem na mamę swojego partnera, złożą życzenia i na ten jeden dzień odstawią żarty na bok Dzień Radia Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. We wrześniu 1895 roku uzyskał on łączność radiową na odległość 1 kilometra. We Włoszech nie zainteresowano się tym wynalazkiem, dlatego w lutym 1896 Guglielmo wyjechał do Anglii. W roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk, była litera ''S'' alfabetu Morse'a Dzień Czekolady Uwielbiana na całym świecie. Jest od ponad 200 lat, w coraz to nowszych odsłonach. Dzisiejszy świat oferuje nam bardzo dużo wyrobów czekoladowych np. piwo, mydło albo masaż. Kakao, z którego produkuje się czekoladę, zostało przywiezione do Europy w XV w. przez Krzysztofa Kolumba. Musiało minąć kolejne kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Po zjedzeniu czekolady poprawia się także nasze samopoczucie. W ciągu roku ludzie wydają na czekoladę łącznie nawet 7 miliardów dolarów.

10 Prima Aprilis Święto kochane i znienawidzone. Dzień, którego jedni się boją, a inni wyczekują. Co zrobić, gdy już nadejdzie? Pierwsza najważniejsza porada - uważaj! Zanim cokolwiek zrobisz lub odpowiesz - pomyśl dwa razy. Nigdy nie bądź dłużny - Prima Aprilis jest tylko raz w roku, jeżeli ktoś zrobi Ci kawał, postaraj się wymyślić coś lepszego. Oto najciekawsze pomysły: - Napisz do kolegi/koleżanki o: Odwołanych lekcjach. Swoim wypadku. Wystarczy wymyślić jakąś ciekawą sytuację :) - W szkole: Zamocz gąbkę w occie, a na przerwie wysyp przy tablicy sodę oczyszczoną - efekt gwarantowany! Nasmaruj tablicę smalcem - najlepiej dzień przed kartkówką :) Jeżeli macie zastępstwo, zamieńcie się salami z inną klasą. Zaproponuj klasie ukrycie się gdzieś na całą lekcję. - W domu: Przesuń godziny we wszystkich zegarach i budzikach, po czym obudź rodzeństwo o szóstej. Dodaj do pasty do zębów barwniku spożywczego. Możesz przekroić rodzynkę na pół, po czym włożyć ją do tubki pasty do zębów - wraz z pastą, na szczoteczce znajdzie się "mały robaczek" Pamiętaj - najlepszego kawały powstają dzięki własnym pomysłom! Maciej

11 HOROSKOP Kolejne miesiące mijają, a co za tym idzie, czas na ciąg dalszy horoskopów. Jako że marzec i kwiecień to czas baranów oraz byków, to właśnie na nich skupimy się w najnowszym wydaniu naszej,,gimzetki. BARAN Jesteś szczerą i pogodną osobą, ciekawą świata oraz ludzi. Barany cechuje wielki temperament oraz bycie indywidualistami, którzy znają swoją wartość. Osoby spod tego znaku są odważne, pewne siebie, czasem agresywne, gdy czują strach, ponieważ uważają, że atak jest najlepszą metodą obrony. Reagują emocjonalnie, a aktywność jest ich wrodzoną cechą. Często działają bez wcześniejszego przemyślenia czynu oraz późniejszych konsekwencji. Są urodzonymi przywódcami, buntują się przeciw wszelkim ograniczeniom. Nie tolerują ścisłej kontroli i nadzoru. Barany mogłyby się sprawdzić w takich dziedzinach jak: wojskowość, sport, handel, drobny biznes. Sprzyjające im kolory to czerwień i żółć, a szczęśliwe kamienie to: diament, turkus, rubin, granat i ametyst. Do baranów możemy zaliczyć takie osoby jak: Kristen Stewart( znana m.in. z filmów Zmierzch lub W drodze ); amerykańska piosenkarka Lady Gaga czy Pharrell Williams, wykonawca znanej wszystkim piosenki Happy.

12 BYK Byki poświęcają dużo czasu przyjemnościom zmysłowym i wygodom. Są niezwykle stałe i konsekwentne w swoich upodobaniach. Osoby spod tego znaku uwielbiają posiadać i to nie tylko rzeczy materialne, ale i osoby przyjaciół lub partnerów. Do ich głównych zalet można zaliczyć zdecydowanie oraz upór, przez co zawsze zmierzają ze swoim celem do końca. Myślą w rzeczowy sposób, twardo stąpając po ziemi. Byki są bardzo oddane i stałe w uczuciach, przez co często potrafią tworzyć długotrwałe relacje. Do wad możemy zaliczyć ich powolność i jednostronność myślenia, co często utrudnia im dostrzeżenie niektórych możliwości lub rozwiązań. Mają problem z odróżnieniem rzeczy ważnych od mniej ważnych. Byki bywają również bardzo zaborcze. Dziedziny, w których mogłyby się sprawdzić osoby spod tego znaku, to rolnictwo i ogrodnictwo, wymiar sprawiedliwości, bankowość, administracja, przemysł, biznes lub szkolnictwo. Sprzyjające kolory to: błękitny, czarny oraz bordowy, a do szczęśliwych kamieni możemy zaliczyć topaz, szafir i szmaragd. Bykiem jest znana wszystkim Adele, angielski kompozytor i wokalista Olly Murs, czterokrotny zdobywca Grammy Sam Smith oraz aktorka Penelope Cruz. Powyższe znaki Zodiaku w naszej szkole reprezentują: Pan Sławomir Burek jest spod znaku Barana; interesuje się sportem, polityką i podróżami. Pani Małgorzata Bukowska jest spod znaku Byka; lubi jeździć na rowerze i czytać książki. Pani Małgorzata Kodura także spod znaku Byka; lubi czytać książki i uczyć się języka hiszpańskiego. A czy Ty potrafisz się utożsamić z cechami wymienionymi powyżej? A może wprost przeciwnie? W obu przypadkach trzeba pamiętać, że na horoskopy powinno się patrzeć z przymrużeniem oka i być sobą, a nie trzymać się narzuconych schematów.

13 Nietypowe subkultury Goci, hipsterzy, dresiarze, punkowcy są to wszystkim znane rodzaje subkultur, które mieliśmy przyjemność zobaczyć niedawno w naszej szkole z okazji poświęconego im dnia. Ale my chcielibyśmy zaprezentować Wam zupełnie inne odłamy subkultur. Niektóre z pewnością potrafią zaszokować, a jeszcze inne rozbawić. Może z pewnymi się już spotkaliście? Manba Wybierzmy się w podróż do Japonii. Nazwa manba wywodzi się z tamtejszego folkloru. Yamanba to legendarna, paskudna wiedźma, a jej przedstawicielki wyglądają mniej więcej tak: Dodatkowo te piękne dziewczyny uwielbiają bawić się przy muzyce para-para (Odsyłamy do You Tube J ) i spędzają czas w towarzystwie tzw. center guys.

14 Asgarda A teraz przenosimy się na Ukrainę. W Karpatach żyje plemię składające się ze 150 kobiet pragnących odseparować się od męskiej autonomii. Kobiety, pod przywództwem Kateriny Tarnouska, żyją w zgodzie z naturą, czerpiąc natchnienie z greckiej mitologii pełnej wojowniczych przedstawicielek płci pięknej. Często porównują się do Amazonek jak przystało na plemię walecznych kobiet szkolą się w dziedzinie samoobrony pod okiem mistrza karate. Aby zasłużyć na tytuł kobiety idealnej, oprócz łamania nosów męskim oprawcom, trenują też nieco bardziej życiowe umiejętności (nie podają jednak szczegółów takiego treningu - pozostaje nam snuć domysły).

15 Vampires Prawdziwe wampiry to doskonały przykład tego, jak cienka granica jest pomiędzy fascynacją jakimś tematem a niezbyt zdrową obsesją. Osoby dumnie noszące miano wampirów to najczęściej zagorzali fani gry RPG Wampir: Maskarada. Subkultura ta zawiera elementy punka, sceny glam oraz mody typowej dla gotów i fanów steampunka. To, co odróżnia wampirzą subkulturę od wyżej wspomnianych, to inicjowanie przedziwnych sadomasochistycznych spotkań oraz najprawdziwszy fetysz krwi (nierzadko połączony z degustacją tejże posoki). Gyaruo Gyaruo to męski odpowiednik dziewczęcego stylu gyaru, który to charakteryzuje się głównie nadawaniem wizerunkowi przedstawicielki tejże subkultury jak największej ilości dziecinnych cech. Gyaruo określają się też mianem gal-man czyli dziewczęcych chłopców. Patrząc na przedstawicieli tej grupy, rozumiemy, skąd to porównanie.

16 Pastafarianizm Choć nie jest to subkultura tylko religia, to i tak warto poświęcić chwilę temu niezwykłemu wierzeniu. Latający Potwór Spaghetti to bóstwo opisane po raz pierwszy w 2005 roku. W jego istnienie wierzą pastafarianie, skupieni w Kościele Latającego Potwora Spaghetti. Jam jest Latający Potwór Spaghetti. Nie będziesz miał innych potworów przede Mną. (Potem OK; tylko zabezpiecz się.) Jedynym Potworem, który zasługuje na pisanie jego imienia wielką literą, jestem Ja! Inne potwory są fałszywymi potworami i na to nie zasługują. to fragment Luźnego Kanonu, świętej księgi LPS. Pastafarianie wierzą, że Latający Potwór Spaghetti nie ustanowił żadnych przykazań, za których łamanie groziłaby kara. Ich zdaniem dał jednak osiem wskazówek, dotyczących rzeczy, których jego wyznawcy robić nie powinni.

17 Ciekawostki na temat Hinduizmu Hinduizm trzecia pod względem liczby wyznawców religia świata. W rzeczywistości to zlepek różnych religii i wyznań, które nierzadko są ze sobą sprzeczne. Hinduistów łączy ze sobą tak naprawdę tylko szacunek do świętych ksiąg Wed, wiara w reinkarnację, prawo karmy (nie, nie chodzi o jedzenie) i dążenie do wyzwolenia, które i tak zresztą jest bardzo różnie rozumiane. Daty wszystkich świąt są ruchome, gdyż są ustalane według kalendarza księżycowego. Poza świętami religijnymi istnieje ogromna ilość przeróżnych ceremonii domowych związanych z życiem codziennym. Niektóre są odprawiane tylko przez kobiety poranne przystrojenie domowej świątyni, rytualne oczyszczanie domu w poszczególne dni tygodnia; inne tylko przez mężczyzn poświęcanie zaprzęgu, wozu, narzędzi pracy i materiałów używanych w pracy. W Indiach śluby hinduistyczne są zawierane najczęściej przez młodzież. Odbywają się w obecności ich rodziców oraz kapłana (Bardzo często też zaprasza się na nią krewnych, w związku z czym takie ceremonie są kosztowne). Młoda para składa sobie przyrzeczenia oraz obdarowuje się nawzajem girlandami, pierścionkami itp. Część oficjalna trwa łącznie ok. 7 godzin i oprócz małżonków uczestniczą w niej tylko członkowie ich najbliższej rodziny. Pozostała część zaproszonych na uroczystość gości urządza w tym czasie wesele. Każdy może się natomiast przyłączyć do hucznego orszaku, który przechodzi ulicami miejscowości od domu przyszłego małżonka do miejsca ślubu, w którym panna młoda oczekuje na rozpoczęcie ceremonii. Pogrzeb hinduski z reguły ma formę kremacji (ciałopalenie forma pogrzebu zwłok zmarłego, polegająca na spaleniu ciała), po której rozrzuca się popiół zmarłego. Powszechną praktyką jest również wrzucanie popiołu do świętej rzeki - Gangesu, co jest uważane za zapewnienie lepszego odrodzenia. Dzieje się tak w przypadku ludzi świeckich. Duchowni natomiast są grzebani. Muzyka Indii jest ściśle powiązana z religią hinduizmu.

18 Z czego się składa codzienny ubiór? - Choli mała bluzeczka zakładana np. do spódnicy - ghagry/lehengi. - Ghagar zwana również lehenga/pavada/pavadaia. Spódnica noszona wraz z choli (często również z dupattą jako strój weselny). - Dhoti strój męski. Jest to kawałek materiału długości 4-5 metrów upinany w pasie. - Kurta luźna koszula sięgająca kolan dla mężczyzn jaki i kobiet. - Kamiz znany również jako qamiz, najbardziej popularny w północnych Indiach; ozdobna tunika, z rozcięciami po bokach, zarówno damska jak i męska. - Pardaa, curtain, czyli zasłona. - Dupatta znana jako chunri lub chunni. Zwiewny szal, wykonany najczęściej z bawełny. - Nehru Jacket męska kamizelka sięgająca kolan. Największym obiektem kultu w głównych odmianach hinduizmu cieszą się trzej bogowie: - Brahma brodaty bóg o bardzo ciekawym wyglądzie anatomicznym. Posiada cztery głowy i cztery ramiona. - Wisznu bóg dobry i przyjazny ludziom. Tak samo jak Brahma posiada cztery ramiona. Można go spotkać na mitycznym ptaku Garudzie, mitycznym wężu czy też na kwiecie lotosu wyłonionym z wód Praoceanu. - Śiwa bóg o trzech oczach i (a jakże!) czterech ramionach. Opiekun medytacji i joginów. Bogowie ci znani są także z tego, że Brahma jest twórcą świata, Wisznu jest tego świata konserwatorem, zaś Śiwa doprowadza pod koniec każdej ery do jego zagłady. K.K.K.

19 Kuchnie świata Hinduizm jest religią dominującą w Indiach, dlatego w tym numerze,,gimzetki postanowiłam nawiązać do kuchni właśnie tego kraju i zaprezentować Wam jedno z typowych dla niej dań. Kuchnia indyjska sztuka kulinarna Indii, obejmująca kuchnię hinduską i kuchnie innych grup Indusów. Wiele czynników złożyło się na powstanie współczesnej sztuki kulinarnej Indii i na sposób odżywiania się mieszkańców tego ogromnego kraju. Kuchnia zachodnia Indii to przede wszystkim kuchnia bombajska. Do najbardziej znanych potraw tej kuchni należą kaczka po bombajsku i bombajska chałwa. Drugą wartą odnotowania kuchnią zachodnich Indii jest kuchnia Goa. Różni się ona od kuchni bombajskiej, lecz zachowuje walory smakowe specyficzne dla kuchni zachodnich Indii. Na północy, gdzie przeważa uprawa pszenicy, podstawowym pożywieniem są podpłomyki- chlebki (ćapatti) w kształcie dużych placków. Do każdego nieomal posiłku podaje się gotowaną soczewicę. Cały posiłek doskonale łączy jogurt z warzywami lub owocami (raita), marynaty oraz pikantny, ostro-kwaśny, niekiedy słodki sos (chutney) albo sałatka z warzyw lub owoców. Desery przyrządzane są przede wszystkim z mleka. Herbatę gotuje się z mlekiem i cukrem. Taki napój jest bardzo mocny i słodki. Kuchnia wschodu to kuchnia bengalska. W daniach tej kuchni bardzo popularne są ryż i soczewica oraz ryby. Kuchnia ta oferuje mniejsze zestawy potraw niż inne kuchnie Indii. Podstawą żywienia ludności zamieszkujące wschodnie Indie są smażone placki chlebki oraz ryż. Kuchmistrze tego regionu słyną natomiast z umiejętności przyrządzania słodkich potraw z białego sera. Jeśli chodzi o kuchnię południowej części tego kraju to wskutek religijnego zakazu spożywania wołowiny rozwinęła się tam znakomicie kuchnia wegetariańska, a posiłki są ostrzejsze i spożywa się je tradycyjnie palcami prawej dłoni (lewa ręka uważana jest w Indiach za nieczystą). Nawet koncern McDonald's zmuszony był przystosować się do specyfiki miejscowej kuchni, dzięki czemu w ofercie tamtejszej sieci barów szybkiej obsługi znaleźć można szeroki wybór dań wegetariańskich. Południowe Indie słyną także z bardzo ostrych potraw, w tym również curry. Na tym obszarze uprawia się co prawda niewiele ryżu, jednakże stanowi on podstawę wyżywienia. Kuchnia madraska jest typowa dla sztuki kulinarnej tego regionu. Do bardzo wielu potraw dodaje się miąższ i mleczko z kokosów. Posiłek kończy się potrawą z ryżu i jogurtu, która łagodzi ostrość piekących, ostrych potraw. Do ostrych potraw podaje się również pachami- przyprawiony jogurt podobny do raity podawanej w północnych Indiach. Na śniadanie podaje się dosa (naleśniki z mąki ryżowej), placki z różnych mąk z dodatkiem chutney i sambar (mieszanka ostrych przypraw smażona z czarną fasolą lub soczewicą) oraz ostrą zupę z soczewicy. Chętnie pija się kawę z mlekiem. Kawa dobrego gatunku uprawiana jest w tym rejonie. Większość ludności zamieszkującej południe Indii to hindusi nie jadający mięsa. Potrawy mięsne przyrządzane są tam przez miejscowych wyznawców islamu lub chrześcijan. K.K.K.K. :D

20 KURCZAK JALFREZI Jalfrezi to potrawa z rodziny curry, jednak w tym wypadku kurczaka oraz warzywa smażymy razem z czosnkiem, imbirem, cebulą oraz innymi przyprawami do momentu, kiedy powstanie gęsty sos. Naprawdę,,rewelacyjna potrawa, sos jest aromatyczny o nietypowym smaku. SKŁADNIKI : *675 g piersi z kurczaka, na drobne kawałki *1 łyżka oleju *1 cebula, posiekana drobno *1 czerwona papryka, pokrojona *1 zielona papryka, pokrojona *1 łyżeczka nasion kminu *1 ząbek czosnku, posiekany *2,5 cm kawałek imbiru, drobno posiekany *1/2 łyżeczki kurkumy *1 łyżeczka garam masala *1/4 łyżeczki chili *1 łyżeczka mielonej kolendry *1 łyżeczka mielonego kminu *400g pomidorów z puszki, pokrojonych *2 łyżki świeżej kolendry, drobno pokrojonej *sól SPOSÓB PRZYGOTOWANIA : 1. W dużym garnku podgrzewamy olej na którym smażymy nasiona kminu do momentu, aż zaczną strzelać. Następnie dodajemy cebulę oraz dwa rodzaje papryki, smażymy około 5-6 minut. 2. Po chwili dodajemy czosnek oraz imbir, po czym smażymy jeszcze około 2 minuty. 3. Po 2 minutach dodajemy zmieloną kolendrę, chili, zmielony kmin, garam masalę, kurkumę oraz sól do smaku, całość smażymy chwilę. 4. Dodajemy wcześniej pokrojonego kurczaka oraz posiekaną kolendrę. Całość smażymy około 5 minut. 5. Na koniec dodajemy jeszcze pomidory i gotujemy 15 minut pod przykryciem. Całość zdobimy świeżą kolendrą. Podajemy z ugotowanym ryżem. K.K.K.K. ;D

5 zdrowych zup w 15 minut

5 zdrowych zup w 15 minut 5 zdrowych zup w 15 minut Zupy - polskie dziedzictwo W polskiej kuchni zupy odgrywają bardzo ważna rolę. W większości domów sprawdzone przepisy na niedzielny rosołek czy pomidorową, przekazywane są z pokolenia

Bardziej szczegółowo

DEBATY Lądeckie - pewne informacje nr 4 [147/2012] str. 12... Rubryka kulinarna Łukasza Walusia HOROSKOP z przymrużeniem oka Chili con carne czyli fasolka po meksykańsku Składniki: 500g mielonego mięsa

Bardziej szczegółowo

Przepisy z czerwoną palmą

Przepisy z czerwoną palmą Przepisy z czerwoną palmą Dorota D.K. Kornas 1. ŚLEDZIE Z OLEJEM Z CZERWONEJ PALMY 10min 2-4 płaty słonych śledzi -3 nieduże cebule -½ szklanki bio oleju z czerwonej palmy Ölmühle Solling Śledzie należy

Bardziej szczegółowo

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę.

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Pyszne, aromatyczne i lekko słodkie curry z kurczakiem, czerwoną soczewicą, pomidorami, melonem i chipsami z marchewki. Gotowe curry podałam w wydrążonym melonie, którego część użyłam do przygotowania

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z programu dożywiania za miesiąc sierpień 2013r. ul. Strzałowska 7

Sprawozdanie z programu dożywiania za miesiąc sierpień 2013r. ul. Strzałowska 7 Sprawozdanie z programu dożywiania za miesiąc sierpień 2013r. ul. Strzałowska 7 W miesiącu sierpniu wiele potraw powtórzyło się, były ulubione frytki, spaghetti, makarony, rybki, tortilla, naleśniki z

Bardziej szczegółowo

Aromatyczna kremowa zupa pomidorowa. Ostro kwaśna zupa z krewetkami (Black tiger 4szt) Zupa warzywna gotowana z sosem sojowym

Aromatyczna kremowa zupa pomidorowa. Ostro kwaśna zupa z krewetkami (Black tiger 4szt) Zupa warzywna gotowana z sosem sojowym Zupy / Soups Dal Shorba... Kremowa zupa z soczewicy Pomidor Shorba... Aromatyczna kremowa zupa pomidorowa Hot & Sour Chicken Soups... Ostro kwaśna zupa z kurczakiem Hot & Sour Vegetables Soups... Ostro

Bardziej szczegółowo

Hinduizm uznaje, że każda wiara, która prowadzi do Boga, jest dobra.

Hinduizm uznaje, że każda wiara, która prowadzi do Boga, jest dobra. HINDUIZM Hinduizm jest religią monoteistyczną polegającą na tym, że cześć oddaje się jednemu bogu, który przejawia się pod postaciami wcieleń i żeńskiej energii. Hinduizm uznaje, że każda wiara, która

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Plan żywieniowy 2 dni przed Świętami WIELKANOC 2016 by Sitkowska

Plan żywieniowy 2 dni przed Świętami WIELKANOC 2016 by Sitkowska Plan żywieniowy 2 dni przed Świętami WIELKANOC 2016 by Sitkowska Dzień 1 2 Przed śniadaniem 30 minut Gorąca woda z cytryną: woda, szczypta kurkumy, sok z połowy cytryny, szczypta chilli, szczypta kardamonu,

Bardziej szczegółowo

Zupa z czosnku niedźwiedziego Danuty Zygarlickiej

Zupa z czosnku niedźwiedziego Danuty Zygarlickiej Zupa z czosnku niedźwiedziego Danuty Zygarlickiej Witajcie Dzisiaj naszą Kuchnię Gości odwiedziła Danusia. Niesie gar aromatycznej zupy z czosnku niedźwiedziego. Zapraszamy serdecznie i już wyciągamy talerze

Bardziej szczegółowo

Składniki (na około 10 naleśników): naleśniki z tego przepisu. Farsz:

Składniki (na około 10 naleśników): naleśniki z tego przepisu. Farsz: Naleśniki nadziewane piersią z kurczaka, czerwoną fasolą, papryką i kukurydzą zapiekane pod warstwą sosu pomidorowego i sera cheddar. W takiej odsłonie na pewno zachwycą niejedno podniebienie Polecam Składniki

Bardziej szczegółowo

6 SZYBKICH SAŁATEK ZE ŚWIEŻYCH WARZYW

6 SZYBKICH SAŁATEK ZE ŚWIEŻYCH WARZYW 6 SZYBKICH SAŁATEK ZE ŚWIEŻYCH WARZYW Lekka sałatka ogórkowa à la tzatziki ogórek 4 sztuki Sos sałatkowy do mizerii Knorr 1 opakowanie koperek 0.5 pęczków ząbek czosnku 1 sztuka jogurt naturalny 4 łyżki

Bardziej szczegółowo

Przygotowała: Alicja Świtaj

Przygotowała: Alicja Świtaj Kaczka wędzona dymem z zielonej herbaty z zielonymi warzywami z woka, pure z mango i imbiru oraz szafranowym ryżem (danie inspirowane kuchnią Tajlandii) Przygotowała: Alicja Świtaj Zafascynowała mnie kuchnia

Bardziej szczegółowo

10 pomysłów na szybkie Lunchbox y

10 pomysłów na szybkie Lunchbox y 10 pomysłów na szybkie Lunchbox y Pewnie i Wy zabieracie lub szykujecie jedzenie do pracy oto kilka pomysłów na Lunchbox y do pracy dla mojego męża. Mam nadzieje, że takie propozycje przypadnę Wam do gustu.

Bardziej szczegółowo

Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l

Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l Product Catalogue Benoit oliwa z oliwek extra vergine 500 ml, 750 ml, 5 l Benoit - oliwa z oliwek extra vergine o lekko owocowym smaku z delikatną kwiatową nutą jest tłoczona na zimno tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę.

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Pyszne, aromatyczne i lekko słodkie curry z kurczakiem, czerwoną soczewicą, pomidorami, melonem i chipsami z marchewki. Gotowe curry podałam w wydrążonym melonie, którego część użyłam do przygotowania

Bardziej szczegółowo

Zupy. Sałatki. Zupa szpinakowa. Zupa z soczewicy. Zielona sałatka. Sałatka Chicken Tikka. Wegetarianskie ` przekaski, Samosa - 2 sztuki

Zupy. Sałatki. Zupa szpinakowa. Zupa z soczewicy. Zielona sałatka. Sałatka Chicken Tikka. Wegetarianskie ` przekaski, Samosa - 2 sztuki MENU Zupy Zupa szpinakowa Zupa ze szpinaku. Zupa z soczewicy Zupa z prażonej soczewicy. 10 pln Sałatki Zielona sałatka 8 pln Sałatka ze świeżych warzyw. Sałatka Chicken Tikka Danie bezglutenowe/ostrość

Bardziej szczegółowo

Drugie śniadanie - zdrowe przepisy na cały tydzień

Drugie śniadanie - zdrowe przepisy na cały tydzień Drugie śniadanie - zdrowe przepisy na cały tydzień To już drugi wpis w kategorii szybkich i smacznych pomysłów na lunchboxy. Tym razem przygotowałam dla Was kilka pomysłów na zdrowe i pożywne drugie śniadanie.

Bardziej szczegółowo

Rozgrzewająca, aromatyczna zupa z kapustą, bez dodatku ziemniaków, za to wybornie smakuje z białym pieczywem. Polecam na chłodne popołudnia.

Rozgrzewająca, aromatyczna zupa z kapustą, bez dodatku ziemniaków, za to wybornie smakuje z białym pieczywem. Polecam na chłodne popołudnia. Zupa z białą kapustą Rozgrzewająca, aromatyczna zupa z kapustą, bez dodatku ziemniaków, za to wybornie smakuje z białym pieczywem. Polecam na chłodne popołudnia. pół główki białej kapusty (średniej wielkości)

Bardziej szczegółowo

2. Warzywa obieramy, myjemy, dodajemy do wywaru z kurczakiem. Lekko doprawiamy.

2. Warzywa obieramy, myjemy, dodajemy do wywaru z kurczakiem. Lekko doprawiamy. Potrawka z kurczaka Lekkostrawna i pyszna zarówno z ziemniakami, jak i makaronem i ryżem. Przy tym prosta w przygotowaniu, nie wymaga długich godzin w kuchni, ani szczególnych umiejętności. A co najważniejsze:

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

Przykładowy Plan Posiłków: Faza Comiesięcznego Startu

Przykładowy Plan Posiłków: Faza Comiesięcznego Startu Przykładowy Plan Posiłków: Faza Comiesięcznego Startu Śniadanie: Dzień1 Jajecznica z grzybami Mała garść mieszanki nasion: Sugerowane nasiona: dynia & słonecznik Mała porcja surowych warzyw: marchew, pomidor,

Bardziej szczegółowo

MUNG DAHL CZYLI INDYJSKA ZUPA JAK ZŁOTO

MUNG DAHL CZYLI INDYJSKA ZUPA JAK ZŁOTO MUNG DAHL CZYLI INDYJSKA ZUPA JAK ZŁOTO Absolutnie powalająca! Dla mnie ta indyjska zupa dahl to odkrycie nie tylko smakowe, ale przede wszystkim żywieniowe. Szczerze przyznam, że dzięki niej zobaczyłam

Bardziej szczegółowo

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Instrukcje: Proszę opisać w poniższym kwestionariuszu Pana/Pani przeciętną dietę. Proszę opisać 2 przykładowe dni tygodnia

Bardziej szczegółowo

OBRZĘD PRZYJĘCIA NOWYCH MINISTRANTÓW I PROMOCJA MINISTRANTÓW NA WYŻSZE STOPNIE LITURGICZNE

OBRZĘD PRZYJĘCIA NOWYCH MINISTRANTÓW I PROMOCJA MINISTRANTÓW NA WYŻSZE STOPNIE LITURGICZNE OBRZĘD PRZYJĘCIA NOWYCH MINISTRANTÓW I PROMOCJA MINISTRANTÓW NA WYŻSZE STOPNIE LITURGICZNE 1. Uwagi ogólne: - promocja do stopni ministranckich odbywa się co roku i jest główną uroczystością ministrantów

Bardziej szczegółowo

TOP 10 NAJLEPSZE GRILLOVE DIPY

TOP 10 NAJLEPSZE GRILLOVE DIPY TOP 10 NAJLEPSZE GRILLOVE DIPY Dip do grillowanych warzyw Majonez Hellmann's Babuni 6 łyżek sok z cyrtyny chrzan 1 łyżka 15 minut 4 osoby Łatwe 1. Połącz wszystkie składniki tak aby powstał gęsty sos.

Bardziej szczegółowo

Pyszny, ostry i kremowy dip serowy, niezastąpiony dodatek do nachos (np. na domowy seans filmowy ), przekąsek oraz potraw z grilla.

Pyszny, ostry i kremowy dip serowy, niezastąpiony dodatek do nachos (np. na domowy seans filmowy ), przekąsek oraz potraw z grilla. Pyszny, ostry i kremowy dip serowy, niezastąpiony dodatek do nachos (np. na domowy seans filmowy ), przekąsek oraz potraw z grilla. 150 g serka topionego Ementaler do smarowania 90 g sera Cheddar (pomarańczowego)

Bardziej szczegółowo

MAKARON Z BROKUŁEM I KURCZAKIEM W SOSIE CARBONARA

MAKARON Z BROKUŁEM I KURCZAKIEM W SOSIE CARBONARA MAKARON Z BROKUŁEM I KURCZAKIEM W SOSIE CARBONARA -200g mąki -1 całe jajo i 1 żółtko -ok. pół szklanki letniej wody -1 świeży brokuł -1 pierś z kurczaka -1 łyżeczka przyprawy gyros -1-2 łyżki oliwy z oliwek

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY Hasło: Czynności życiowe człowieka. Czym się odżywiamy? Temat: Składniki odżywcze i ich znaczenie dla organizmu. Cele: 1. Poziom wiadomości - uczeń - zna podstawowe składniki

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 Poniedziałek był naszym pierwszym dniem w szkole partnerskiej (przylecieliśmy w niedzielę wieczorem). Uczniowie z pozostałych krajów jeszcze nie dojechali, więc był to bardzo

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

64 Surówki i sałatki

64 Surówki i sałatki 64 Surówki i sałatki 65 Surówka z pomidorów, ogórków i sałaty Surówki i sałatki SKŁANIKI W Sos: 1 łyżka śmietany ½ pęczka świeżego koperku 1 łyżka oliwy 1 ząbek czosnku, 1 garstka świeżego oregano sól

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

Składniki: Przygotowanie:

Składniki: Przygotowanie: Bardzo popularna, lubiana i wyjątkowo prosta surówka z kapusty, marchewki i cebulki z dodatkiem majonezu i jogurtu naturalnego. Idealna jako dodatek do obiadu, niezależnie od pory roku 1/2 główki małej

Bardziej szczegółowo

1 porcja Rebuild. Lunch: Dzień 1

1 porcja Rebuild. Lunch: Dzień 1 Przykładowy Plan Posiłków: Faza Zdrowego Stylu Życia Tydzień 1 Śniadanie: Dzień 1 Opcja 4 Naturalny jogurt z kawałkami jabłek i cynamonem Chude o obniżonej zawartości tłuszczu kiełbaski z dużym pomidorem

Bardziej szczegółowo

nr 2 [155/2013] Rubryka kulinarna Łukasza Walusia Ryba w kokosie Składniki : 0,5 kg filetu z dorsza bez skóry 1 mała papryka czerwona 1 średnia cebula 0,5 szklanki mrożonego groszku 2 łyżki oleju do smażenia

Bardziej szczegółowo

Gdy jednak brakuje Ci pomysłu na obiad dla całej rodziny

Gdy jednak brakuje Ci pomysłu na obiad dla całej rodziny zrozumianym wspólne Gdy jednak brakuje Ci pomysłu na obiad dla całej rodziny Z myślą o Tobie - rodzicu zabieganym, zapracowanym, ale dbającym o najbliższych stworzyliśmy pakiet Obiady rodzinne. W zestawie

Bardziej szczegółowo

Ciastka bananowe. 2. Przygotuj składniki margaryna i cukier w dużej misce mąka przesiana na talerz jajko w małej misce cukier łyżki banan stół

Ciastka bananowe. 2. Przygotuj składniki margaryna i cukier w dużej misce mąka przesiana na talerz jajko w małej misce cukier łyżki banan stół Ciastka bananowe 50g mąki z proszkiem do pieczenia Mała miska 50g miękiej margaryny Sitko 50g drobnego białego cukru Talerz 1 jajko Mikser elektryczny ) od ½ banan 6 papierowych foremek ) nauczy- 15ml

Bardziej szczegółowo

6 LETNICH CHŁODNIKÓW, KTÓRYCH MUSISZ SPRÓBOWAĆ

6 LETNICH CHŁODNIKÓW, KTÓRYCH MUSISZ SPRÓBOWAĆ 6 LETNICH CHŁODNIKÓW, KTÓRYCH MUSISZ SPRÓBOWAĆ Chłodnik jabłkowo selerowy 90 minut 6 osób Łatwe średni seler 1 sztuka Bulion na włoszczyźnie Knorr 2 sztuki zielone jabłka 3 sztuki cebule 2 sztuki starta

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW

PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW PRZYKŁADOWY PLAN POSIŁKÓW Wszystkie poniższe dania są zrównoważone każde z nich możesz zjeść w porze Twojego ustalonego posiłku. Jeśli nie czujesz głodu, a ustalona pora posiłku nadeszła zjedz pół porcji.

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

Z KARKÓWKĄ DOOKOŁA ŚWIATA

Z KARKÓWKĄ DOOKOŁA ŚWIATA Z KARKÓWKĄ DOOKOŁA ŚWIATA Grillowana karkówka BBQ karkówka 500 gramów Fix Soczyste żeberka w coli Knorr 1 Ketchup Hellmann's Łagodny 4 łyżki cola 100 mililitrów olej 4 łyżki 45 minut 4 osoby Łatwe 1. Mięso

Bardziej szczegółowo

Składniki: Placuszki:

Składniki: Placuszki: Aromatyczne placuszki z pieczonej papryki z ciecierzycą i pokruszonym serem feta podane z jogurtem naturalnym z dodatkiem świeżej kolendry i limonki. Ciecierzycę dodałam w całości, ale jeśli chcecie to

Bardziej szczegółowo

Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015

Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015 Informacje dla uczestników warsztatów oczyszczających z jogą 21.08-23.08.2015 Zapraszamy na warsztaty z jogą leczniczą wg S.Sivanandy połączone z zabiegami oczyszczającymi oraz dietą ayurvedyjską. To wspaniała

Bardziej szczegółowo

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Scenariusz wywiadu pogłębionego z Nauczycielem Filozofii Scenariusz wywiadu pogłębionego z nauczycielem filozofii Dzień Dobry, Nazywam

Bardziej szczegółowo

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W GIMNAZJUM NR 24

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W GIMNAZJUM NR 24 ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W GIMNAZJUM NR 24 IM. HENRYKA JORDANA W ZABRZU W KLASACH I-III Zabrze, marzec 2015r. WYNIKI BADAŃ PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 24 W ZABRZU ANKIETY

Bardziej szczegółowo

ŚNIADANIE. pełnoziarnisty tost z mozarellą i polędwicą

ŚNIADANIE. pełnoziarnisty tost z mozarellą i polędwicą ŚNIADANIE pełnoziarnisty tost z mozarellą i polędwicą 4 kromki pełnoziarnistego chleba 2 plastry sera mozarella 2 plastry polędwicy drobiowej 4 plastry pomidora Liść sałaty Bazylia Na kromce pełnoziarnistego

Bardziej szczegółowo

TEKST NR 1. Bardzo liczymy, że przybędziecie i razem z nami się bawić będziecie! Narzeczeni wraz z Rodzicami. TEKST NR 2 Imię i Nazwisko oraz

TEKST NR 1. Bardzo liczymy, że przybędziecie i razem z nami się bawić będziecie! Narzeczeni wraz z Rodzicami. TEKST NR 2 Imię i Nazwisko oraz TEKST NR 1 Kilka lat temu rzecz się ta działa dziewczyna piękna Imię i Nazwisko Panny Młodej chłopca poznała. Chłopak - przystojniak w nią zapatrzony Imię i Nazwisko Pana Młodego powiedział sobie: "Chcę

Bardziej szczegółowo

Wizyta w Gazecie Krakowskiej

Wizyta w Gazecie Krakowskiej Wizyta w Gazecie Krakowskiej fotoreportaż 15.04.2013 byliśmy w Gazecie Krakowskiej w Nowym Sączu. Dowiedzieliśmy, się jak ciężka i wymagająca jest praca dziennikarza. Opowiedzieli nam o tym pan Paweł Szeliga

Bardziej szczegółowo

Chcesz zrobić kulinarną niespodziankę. najbliższym. Co przygotujesz? Opowiedz jaką wpadkę kulinarną zaliczyłeś?

Chcesz zrobić kulinarną niespodziankę. najbliższym. Co przygotujesz? Opowiedz jaką wpadkę kulinarną zaliczyłeś? Gdybyś mogła zaprosić na kolację dowolną osobę, kto to by był? Dlaczego właśnie ta osoba? Zadaj to pytanie swoim rodzicom/ dziadkom. Chcesz zrobić kulinarną niespodziankę swoim najbliższym. Co przygotujesz?

Bardziej szczegółowo

PIKANTNE ZUPY Z CHILI

PIKANTNE ZUPY Z CHILI PIKANTNE ZUPY Z CHILI Zupa pomidorowa z chili, imbirem i świeżą kolendrą 35 minut 4 osoby Łatwe pomidory z puszki - 400 gramów Rosół z kury Knorr - 1 sztuka mleko kokosowe - 200 mililitrów bulion warzywny

Bardziej szczegółowo

Potrawy oryginalnej kuchni meksykańskiej są dość pikantne i aromatyczne, głównie dzięki dodatkowi przyprawy chili

Potrawy oryginalnej kuchni meksykańskiej są dość pikantne i aromatyczne, głównie dzięki dodatkowi przyprawy chili México LA COMIDA KUCHNIA MEKSYKU Kuchnia meksykańska należy do najbardziej urozmaiconych na świecie. Łączy elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej, a ostatnio uległa również wpływom azjatyckim

Bardziej szczegółowo

PĘCZAKOWE SZALEŃSTWO PRZEPISY KULINARNE UCZNIÓW Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 ul. Bartnicza 2, Warszawa

PĘCZAKOWE SZALEŃSTWO PRZEPISY KULINARNE UCZNIÓW Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 ul. Bartnicza 2, Warszawa PĘCZAKOWE SZALEŃSTWO PRZEPISY KULINARNE UCZNIÓW Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 ul. Bartnicza 2, Warszawa Zupa pomidorowa z pęczakiem Składniki: 2 udka kurze pęczek włoszczyzny 6

Bardziej szczegółowo

Prosty przepis na dzis!

Prosty przepis na dzis! Jak w 30 minut ugotować smaczny obiad, który będzie smakował całej rodzinie? Jak przyrządzić pyszne, ale jednocześnie niedrogie danie? Jak planować codzienne posiłki, by były różnorodne? Jak robić zakupy,

Bardziej szczegółowo

BEZGLUTENOWE PLACKI WYTRAWNE (FERMENTOWANE)

BEZGLUTENOWE PLACKI WYTRAWNE (FERMENTOWANE) BEZGLUTENOWE PLACKI WYTRAWNE (FERMENTOWANE) Fermentowane bezglutenowe placki z komosy ryżowej (quinoa) i fasoli mung po angielsku określane są jako dosas i stanowią tradycyjną kuchnię Indian, gdzie wykorzystuje

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna. Analiza ankiet dla uczniów

Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna. Analiza ankiet dla uczniów Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna Analiza ankiet dla uczniów Zdrowy styl życia- zachowania prozdrowotne Śpię co najmniej 8-9 godzin każdej nocy 4 3 2 1 1 Łatwo zasypiam i dobrze śpię w nocy 6 4

Bardziej szczegółowo

Życzliwość na co dzień

Życzliwość na co dzień Życzliwość na co dzień Codziennie na swojej drodze mijamy setki ludzi - w pracy, szkole, na ulicach, w sklepach i w komunikacji miejskiej. Czy nie byłoby nam wszystkim milej i łatwiej, gdybyśmy byli dla

Bardziej szczegółowo

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje.

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje. Igor Siódmiak Jak wspominasz szkołę? Szkołę wspominam bardzo dobrze, miałem bardzo zgraną klasę. Panowała w niej bardzo miłą atmosfera. Z nauczycielami zawsze można było porozmawiać. Kto był Twoim wychowawcą?

Bardziej szczegółowo

Instrukcja i przykład wypełnienia 3 dniowego dzienniczka bieżącego notowania

Instrukcja i przykład wypełnienia 3 dniowego dzienniczka bieżącego notowania Instrukcja i przykład wypełnienia 3 dniowego dzienniczka bieżącego notowania Co notować? Generalna zasada jest taka im więcej szczegółów tym lepiej. W 3 dniowym dzienniczku bieżącego notowania prosimy

Bardziej szczegółowo

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU W KLASACH IV, V, VI Zabrze, marzec 2015r. WYNIKI BADAŃ PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU ANKIETY

Bardziej szczegółowo

REALIZACJA PROGRAMOWYCH DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W PAŻDZIERNIKU 2016 ROKU ZADANIA:

REALIZACJA PROGRAMOWYCH DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W PAŻDZIERNIKU 2016 ROKU ZADANIA: REALIZACJA PROGRAMOWYCH DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W PAŻDZIERNIKU 2016 ROKU ZADANIA: Akcja Wspólne drugie śniadanie. KRYTERIUM SUKCESU: Uczniowie wiedzą, jak ważne dla zdrowia jest codzienne spożywanie

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego.

Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego. Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego. Opracowała : Jolanta Próchniewicz Dział programowy Dopuszczający Dostateczny

Bardziej szczegółowo

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w KLASA 1A Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w zagranicznym klubie lub pracować w dziedzinie motoryzacji.

Bardziej szczegółowo

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto To propozycja aktywności możliwa do realizacji w II lub III klasie szkoły podstawowej. Proponowane ćwiczenie może być modyfikowane w zależności od potrzeb i możliwości

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

DESERY WIEJSKIE PLACKI

DESERY WIEJSKIE PLACKI WIEJSKIE PLACKI 150 g serka wiejskiego lekkiego 5 białek jaj 20 g lnu mielonego odtłuszczonego 60 g płatków owsianych górskich Wartość odżywcza (smażone na teflonie, bez tłuszczu, bez owoców): 40 g białka,

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę.

Składniki: Chipsy z marchewki: 1 mała marchewka odrobina oleju. Przygotowanie: Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Pyszne, aromatyczne i lekko słodkie curry z kurczakiem, czerwoną soczewicą, pomidorami, melonem i chipsami z marchewki. Gotowe curry podałam w wydrążonym melonie, którego część użyłam do przygotowania

Bardziej szczegółowo

Składniki: Przygotowanie:

Składniki: Przygotowanie: Pikantna zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym, papryką, pomidorami, czerwoną fasolą i kukurydzą, pod warstwą cheddara. Przepyszna i sycąca. Polecam! Składniki: 1 kg ziemniaków 400g mielonej wieprzowiny

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Wtorek r. Śniadanie. Obiad Zupa jarzynowa

Wtorek r. Śniadanie. Obiad Zupa jarzynowa Poniedziałek 02.01.2017 r. Chleb pełnoziarnisty z masłem osełką, chuda wędlina filet z indyka, pomidor, papryka czerwona Zalewajka Składniki: zakwas żytni, ziemniaki, kiełbasa zawierająca minimum 70% mięsa,

Bardziej szczegółowo

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE Jesteśmy uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej Nr 279 im. Batalionów Armii Krajowej Gustaw i Harnaś w Warszawie, stolicy Polski. Chcielibyśmy opowiedzieć

Bardziej szczegółowo

Pomorska Akademia Kulinarna

Pomorska Akademia Kulinarna Pomorska Akademia Kulinarna Dlaczego powstała Akademia? Niestety dawno już minęły czasy, gdy wspólne, wielopokoleniowe gotowanie stanowiło ważny domowy rytuał, w czasie którego rodzinne tradycje i przepisy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ NA ROWERY Dziewczyny na rowery! SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ Czas trwania zajęć: 90 minut CELE LEKCJI Po zajęciach uczniowie będą potrafili:

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻOWY KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH MŁOKOZZ

MŁODZIEŻOWY KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH MŁOKOZZ MŁODZIEŻOWY KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH MŁOKOZZ Test opracowany i wydany w ramach projektu Młodzieżowy Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych MŁOKOZZ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

W DRODZE DO OJCA Przedmiotowy system oceniania z religii w klasa I według programu nr AZ-3-02/9

W DRODZE DO OJCA Przedmiotowy system oceniania z religii w klasa I według programu nr AZ-3-02/9 W DRODZE DO OJCA Przedmiotowy system oceniania z religii w klasa I według programu nr AZ-3-02/9 Kielce 2010 OGÓLNE ZASADY OCENIANIA - RELIGIA 1. Ocenę wystawia się w porozumieniu z uczniami. 2. W ciągu

Bardziej szczegółowo

Składniki (na około 10 naleśników): naleśniki z tego przepisu. Farsz:

Składniki (na około 10 naleśników): naleśniki z tego przepisu. Farsz: Naleśniki nadziewane piersią z kurczaka, czerwoną fasolą, papryką i kukurydzą zapiekane pod warstwą sosu pomidorowego i sera cheddar. W takiej odsłonie na pewno zachwycą niejedno podniebienie Polecam Składniki

Bardziej szczegółowo

Makaron ugotować według przepisu na opakowaniu. Odcedzić.

Makaron ugotować według przepisu na opakowaniu. Odcedzić. Nieskomplikowana, rozgrzewająca tajska zupa z białą rybą i makaronem Chow Mein. Do przygotowania zupy użyłam dorsza, ale równie dobrze można użyć innej białej ryby np. mintaja, halibuta, miruny itp. Idealna

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możecie funkcjonować jako społeczność uczniowska w każdej placówce oświatowej.

Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możecie funkcjonować jako społeczność uczniowska w każdej placówce oświatowej. Autor: Eryk Miotk Bezpieczeństwo w szkole jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możecie funkcjonować jako społeczność uczniowska w każdej placówce oświatowej. Pamiętajcie, że musicie sami zadbać

Bardziej szczegółowo

Zastosowany schemat Carb Targeting, Carb Backloading, Carb Fat - Cycling. Moderate Treningi bez priorytetu, średnia intensywność, treningi interwałowe

Zastosowany schemat Carb Targeting, Carb Backloading, Carb Fat - Cycling. Moderate Treningi bez priorytetu, średnia intensywność, treningi interwałowe Przykładowy jadłospis dla: Sport: Cross Fit Trening Wieczorny Płeć Mężczyzna Wiek 35Lat Waga 85Kg BF 12% Cel Rekompozycja Ilość jednostek treningowych w tygodniu: 6 10 W tym 5x Cross, 3-5x Trening interwałowy

Bardziej szczegółowo

Indie. Ryba duszona w kokosowo - pomidorowym sosie. bliżej niż myślisz. Sposób przygotowania. Składniki WWW.ATELIER.PIOTRIPAWEL.PL

Indie. Ryba duszona w kokosowo - pomidorowym sosie. bliżej niż myślisz. Sposób przygotowania. Składniki WWW.ATELIER.PIOTRIPAWEL.PL Indie bliżej niż myślisz Ryba duszona w kokosowo - pomidorowym sosie Czas przygotowania: 20 minut 600g ryby - dorsz, czarniak lub morszczuk 1 puszka krojonych pomidorów 1 puszka mleka 2-3 łyżki wiórków

Bardziej szczegółowo

Karkówka w cebuli. Składniki. Wskazówki

Karkówka w cebuli. Składniki. Wskazówki Karkówka w cebuli Karkówka w cebuli jest prostym i szybkim daniem nawet na gościnny obiad. Podana z surówką z białej kapusty na sposób orientalny stanowi świetną kompozycję. Przepis na surówkę znajdziecie

Bardziej szczegółowo

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Kochamy gotować czy kochamy kupować Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Wiele sprzecznych informacji Co drugi Polak deklaruje, że lubi gotować 1/3 Polaków nie lubi gotować

Bardziej szczegółowo

KANAPKI BEZ MIĘSA. przepisy.pl

KANAPKI BEZ MIĘSA. przepisy.pl KANAPKI BEZ MIĘSA Pełnoziarniste kanapki z wegańskim smalcem z białej fasoli 20 minut 4 osoby Łatwe pieczywo pełnoziarniste, kromki - 4 sztuki biała fasola z puszki - 400 gramów cebula biała - 1 sztuka

Bardziej szczegółowo

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje Test mocny stron Poniżej znajduje się lista 55 stwierdzeń. Prosimy, abyś na skali pod każdym z nich określił, jak bardzo ono do Ciebie. Są to określenia, które wiele osób uznaje za korzystne i atrakcyjne.

Bardziej szczegółowo

Przedstawiam rachunek sumienia dla młodzieży, który może pomoc w przygotowaniu się do spowiedzi.

Przedstawiam rachunek sumienia dla młodzieży, który może pomoc w przygotowaniu się do spowiedzi. Przedstawiam rachunek sumienia dla młodzieży, który może pomoc w przygotowaniu się do spowiedzi. 1. Jaka jest moja modlitwa? Czy znajduję czas na modlitwę? Czy jestem na modlitwie skupiony? Czy modlę się

Bardziej szczegółowo

Prosta surówka z ogórków, gęstej kwaśnej śmietany i koperku. Można dodać również szczypiorek lub odrobinę cebulki. Jak kto lubi

Prosta surówka z ogórków, gęstej kwaśnej śmietany i koperku. Można dodać również szczypiorek lub odrobinę cebulki. Jak kto lubi Prosta surówka z ogórków, gęstej kwaśnej śmietany i koperku. Można dodać również szczypiorek lub odrobinę cebulki. Jak kto lubi 400 g ogórków 200 g gęstej kwaśnej śmietany 18% 2 łyżki posiekanego koperku

Bardziej szczegółowo

Fimaro oraz przetwory Anny Walczyńskiej traktujemy jako firmę rodzinną, która przygotowuje wszystkie produkty według własnych, unikalnych receptur.

Fimaro oraz przetwory Anny Walczyńskiej traktujemy jako firmę rodzinną, która przygotowuje wszystkie produkty według własnych, unikalnych receptur. Fimaro oraz przetwory Anny Walczyńskiej traktujemy jako firmę rodzinną, która przygotowuje wszystkie produkty według własnych, unikalnych receptur. Od ponad 10 lat naszym celem jest produkcja przetworów

Bardziej szczegółowo

GRUDZIEŃ GRUDZIEŃ. Wstęp

GRUDZIEŃ GRUDZIEŃ. Wstęp GRUDZIEŃ Wstęp Późną jesienią i zimą nie mamy dostępu do tylu świeżych warzyw i owoców, co wiosną i latem. W grudniu, szczególnie w pierwszej połowie warto sięgać po kalafior i brokuł - sezon na te warzywa

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Imię i nazwisko. Data urodzenia Masa ciała Wzrost. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu

ANKIETA. Imię i nazwisko. Data urodzenia Masa ciała Wzrost. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu ANKIETA Proszę o rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym wypełnienie ankiety, gdyż jest to niezbędne do opracowania dobrze dopasowanego planu dietetycznego. Imię i nazwisko.. Data urodzenia Masa ciała Wzrost.

Bardziej szczegółowo

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Instrukcje: W celu oceny prawidłowości zastosowania przez Pana/Panią zaleceń żywieniowych z poprzedniej konsultacji, proszę opisać w poniższym

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017 Witamy. na stronie Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla Was dostępnej. Każdy numer będziemy

Bardziej szczegółowo

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Rola poszczególnych składników pokarmowych Zdrowy styl życia Rola poszczególnych składników pokarmowych 1. Białka Pełnią w organizmie funkcję budulcową. Są składnikiem wszystkich tkanek oraz kości. 2. Tłuszcze Pełnią w organizmie funkcję energetyczną.

Bardziej szczegółowo

Gdy jednak brakuje Ci pomysłu na obiad dla całej rodziny

Gdy jednak brakuje Ci pomysłu na obiad dla całej rodziny zrozumianym wspólne Gdy jednak brakuje Ci pomysłu na obiad dla całej rodziny Z myślą o Tobie - rodzicu zabieganym, zapracowanym, ale dbającym o najbliższych stworzyliśmy pakiet Obiady rodzinne. W zestawie

Bardziej szczegółowo

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 1. Cel główny Uczeń ocenia swój sposób żywienia Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 2. Cele szczegółowe Uczeń: ocenia wielkość porcji poszczególnych grup produktów spożywczych identyfikuje

Bardziej szczegółowo

WWW.CURRYKING.PL +22 464 84 40, +48 506 18 24 99 OTWARTE CODZIENNIE: 11.00-22.00 AL. 3-GO MAJA 1 05-501 PIASECZNO (ZALESIE DOLNE)

WWW.CURRYKING.PL +22 464 84 40, +48 506 18 24 99 OTWARTE CODZIENNIE: 11.00-22.00 AL. 3-GO MAJA 1 05-501 PIASECZNO (ZALESIE DOLNE) AL. 3-GO MAJA 1 05-501 PIASECZNO (ZALESIE DOLNE) +22 464 84 40, +48 506 18 24 99 OTWARTE CODZIENNIE: 11.00-22.00 Wszystkie ceny podane są w polskich złotych i zawierają podatek VAT. WWW.CURRYKING.PL facebook.com/restauracjacurryking

Bardziej szczegółowo