Gimzetka. Redakcja. Witamy! W tym numerze m.in.: Napady na banki 2. Wywiad z krzeszowickimi policjantami. Zamach w naszym kościele. Nietypowe święta 9

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Gimzetka. Redakcja. Witamy! W tym numerze m.in.: Napady na banki 2. Wywiad z krzeszowickimi policjantami. Zamach w naszym kościele. Nietypowe święta 9"

Transkrypt

1 Gimzetka Marzec/Kwiecień GIMNAZJUM KRZESZOWICE 2015 r. W tym numerze m.in.: Napady na banki 2 Witamy! Mówi się Kwiecień - plecień z tego powodu my również postanowiliśmy poprzeplatać różne tematy w najnowszym wydaniu Gimzetki. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Wywiad z krzeszowickimi policjantami Zamach w naszym kościele 6 8 Redakcja Nietypowe święta 9 Horoskop 11 Subkultury 13 Hinduizm i kuchnia indyjska 6 Gimzetka złożona przez Miłosza :P

2 W poszukiwaniu bogactwa Obecnie większość pieniędzy przechowuje się na kontach bankowych. Jednak jeszcze całkiem niedawno trzymano je w skarbcach. Stwarzało to idealne warunki do kradzieży Loomis Fargo & Company, USA (1997): dwa napady po 18 milionów dolarów. Rok 1997 był bardzo trudny dla Loomis Fargo & Company firmy z branży usług obsługi gotówki, zajmującej się przewozem gotówki samochodami pancernymi. Najpierw w marcu ukradziono im 18,8 miliona dolarów, by w październiku ukraść 17,3 miliona dolarów. W obu przypadkach rabusie zostali schwytani i odzyskano około 95% skradzionej gotówki. 9. Dunbar Armored, Los Angeles, USA (1997): 19 milionów dolarów. Napad na Dunbar Armored to największy rabunek gotówki, jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Rabunek z 1997 roku został zaplanowany przez Allena Pace, który pracował w Dunbar jako regionalny inspektor bezpieczeństwa. Podczas swojej pracy Allen miał czas na fotografowanie zajezdni samochodów pancernych oraz zaplanowanie całego napadu. Zwerbował kilku przyjaciół z dzieciństwa, by 12 września 1997 roku przeprowadzić napad w trakcie przewożenia dużych ilości pieniędzy. 8. Northern Bank, Belfast, Irlandia Północna (2004): 50 milionów dolarów. 20 grudnia 2004 roku. Jeden z największych napadów na banki w historii Wielkiej Brytanii. Noc przed napadem rabusie odwiedzili domy dwóch pracowników banku oraz wzięli za zakładników ich rodziny. Pracownicy banku zostali pouczeni, że następnego dnia mają udać się do pracy jak gdyby nigdy nic i pomóc obrabować bank. Chociaż jedna osoba została skazana za pranie pieniędzy pochodzących z napadu, sprawa dalej pozostaje nierozwiązana.

3 7. Banco Central, Fortaleza, Brazylia (2006): 71 milionów dolarów. Złodzieje ukradli ponad 71 milionów dolarów dzięki podziemnemu tunelowi o długości około 80 metrów. W jaki sposób udało im się wykopać w okolicy banku tak długi tunel bez przyłapania na gorącym uczynku? Rabusie podawali się za pracowników firmy zajmującej się projektowaniem krajobrazu. To wystarczyło, by wykopać tunel, pozbywać się na bieżąco ziemi, podłączyć oświetlenie w tunelu a nawet klimatyzację dla komfortu pracy. Kopanie tunelu zajęło około 3 miesięcy. 6. Wielki napad na pociąg, Anglia (1963): 74 miliony dolarów. Nie jest to typowy napad na bank, bowiem rabunku dokonano już na etapie przesyłki gotówki. W 1963 roku szesnastu złodziei zatrzymało pociąg o nazwie The Night Flyer był to pociąg pocztowy przewożący papiery wartościowe oraz pieniądze wysłane do wielu banków w Londynie. Napadu dokonał Bruce Reynolds wraz ze wspólnikami. Rabusie wsiedli do pociągu po tym jak ten zatrzymał się na czerwonym świetle - które paliło się po manipulacji sygnałami liniowymi - następnie zaatakowali pracowników i skradli łup dużej wartości.

4 5. Securitas Depot, hrabstwo Kent, Anglia (2006): 92,5 miliona dolarów. Uważa się, ze jest to największy rabunek czystej gotówki w całej historii Wielkiej Brytanii. Rabunek ponad 90 milionów dolarów z Securitas Depot odbył się w hrabstwie Kent w Anglii i trwał kilka godzin. Wszystko zaczęło się, gdy grupa mężczyzn porwała menadżera, zagroziła jego rodzinie a następnie związała kilkunastu pracowników Securitas Cash Management Ltd. Kradzież nie uszła rabusiom na sucho i wkrótce wszyscy zaangażowani w sprawę zostali schwytani i skazani. Szacuje się, że policja wydała na dochodzenie około 6 milionów funtów. 4. Knightsbridge Security Deposit, Londyn (1987): 200 milionów dolarów. Knightsbridge Security Deposit był znany z tego, że w jego skrytkach spoczywają pieniądze, biżuteria i inne kosztowności należące do znanych osób. Taka sława przykuła uwagę Valerio Viccei syna adwokata, który przyjechał do Londynu w 1986 roku z rodzinnych Włoszech, gdzie był ścigany za około 50 napadów rabunkowych. W dniu napadu Valerio wraz ze wspólnikiem weszli do banku z zamiarem wynajęcia skrytek. Szybko sterroryzowali strażników i przejęli kontrolę nad bankiem: nie wpuszczając klientów (tłumacząc chwilowym zamknięciem depozytów) a tylko dodatkowych wspólników. Równo miesiąc po napadzie, 12 sierpnia 1987 roku, w serii skoordynowanych nalotów policja aresztowała wspólników Viccei'a, a potem jego samego. 3. Brytyjski Bank na Bliskim Wschodzie (1976): 210 milionów dolarów. 20 stycznia 1976 roku grupa związana z Jaserem Arafatem Organizacja Wyzwolenia Palestyny wykorzystała chaos wojny domowej w Libanie do okradzenia Brytyjskiego Banku na Bliskim Wschodzie działającego w Bejrucie. Zamiast użycia sprytu i umiejętności złodzieje posłużyli się brutalną siłą i materiałami wybuchowymi, którymi uzyskali dostęp do banku przez ścianę współdzieloną z kościołem katolickim. Korzystając z pomocy korsykańskich ślusarzy, grupa włamywaczy dostała się do skarbca, z którego skradła sztabki złota, gotówkę, klejnoty oraz akcje.

5 2. Bank Dar Es Salaam w Bagdadzie (2007): 282 miliony dolarów. Od kiedy w 2003 roku w Iraku rozpoczęła się wojna, miało tu miejsce wiele mniejszych lub większych napadów na banki. Jednym z największych jest napad na prywatny bank Dar Es Salaam w Bagdadzie, który miał miejsce 11 lipca 2007 roku. Ponad ćwierć miliarda dolarów zostało skradzione przez trzech strażników, których zadaniem było pilnowanie skarbca przez noc. Kiedy rano do banku przyszli pracownicy, po pieniądzach ani strażnikach nie było już śladu. 1. Bank Centralny Iraku w Bagdadzie (2003): 1 miliard dolarów. Począwszy od 18 marca 2003 roku, dzień przed tym jak Stany Zjednoczone zaczęły bombardowanie Iraku, około 1 miliarda dolarów zniknęło ze skarbca Banku Centralnego Iraku. Nie była to klasyczna kradzież z maskami i bronią. W tym przypadku pieniądze zostały skradzione przez Kusaja Husajna, młodszego syna Saddama Husajna, który na polecenie dyktatora opróżnił skarbiec banku. Pieniądze zostały zapakowane do kilku ciężarówek i wywiezione w nieznanym kierunku. Kusaj został później zabity przez siły Stanów Zjednoczonych, jednak pieniądze dotychczas nie zostały odnalezione. Fortuna kołem się toczy Źródła: Tomek S.

6 Z wizytą na posterunku policji Dwóch naszych redakcyjnych kolegów postanowiło udać się na komisariat w Krzeszowicach, by zadać kilka pytań Czy według Pana w Krzeszowicach możemy czuć się bezpiecznie? Mieszkańcy Krzeszowic mogą czuć się bezpiecznie, na terenie miasta nie odnotowano w ostatnim czasie poważnych zdarzeń. Które miejsca w Krzeszowicach są najniebezpieczniejsze? Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc jest Plac Targowy, gdzie w dni targowe dochodzi do kradzieży kieszonkowych spowodowanych roztargnieniem kupujących. Czy przestępczość w naszym mieście maleje czy rośnie? W naszym mieście przestępczość systematycznie maleje, a wykrywalność sprawców przestępstw rośnie. W filmach często możemy zobaczyć mafijne porachunki czy w Krzeszowicach występują takie sytuacje? Na terenie miasta Krzeszowice nie dochodziło do porachunków mafijnych, które często można oglądać w filmach. Ilu w naszym mieście jest policjantów? W komisariacie policji w Krzeszowicach służbę pełni 52 funkcjonariuszy, z czego 5 funkcjonariuszy pełni służbę w posterunku policji w Czernichowie. Czy na komisariacie pracują jakieś policjantki? W komisariacie policji w Krzeszowicach służbę pełni 7 policjantek. Czy według Pana praca policjanta w Krzeszowicach jest niebezpieczna? Policjanci przechodzą rygorystyczne szkolenia, które mają na celu zminimalizować ryzyko w trakcie pełnienia służby, jednak w każdym momencie może dojść do niebezpiecznych i nieprzewidzianych sytuacji. Do jakich najdziwniejszych przypadków była wzywana krzeszowicka policja? Policja była wzywana m.in. do luźno biegającej trzody chlewnej, kur chodzących po jezdni. 6 marca pod kościołem byliśmy świadkami działań policji, które przykuły naszą uwagę podczas mszy o godz pod kościół zajechał policyjny samochód operacyjny, a policja zatrzymała część młodzieży stojącej pod kościołem i zaczęła ją legitymować czemu miała służyć ta akcja i czy będzie ona powtarzana? W rejonie kościoła w Krzeszowicach dochodzi do działań policji wymierzonych w sprawców uszkodzeń rowerów młodzieży uczestniczącej w nabożeństwach, w przyszłości nie można wykluczyć podobnych działań.

7 Doszły nas słuchy od skarżących się mieszkańców, że w czasie różnych uroczystości, np. pasterki, znad Krzeszówki słychać głośne, wulgarne i denerwujące pieśni dlaczego policja nie interweniuje? Policja podejmuje interwencje na każde zgłoszenie. Z jakimi problemami zmaga się nasz komisariat? Największym problemem komisariatu są zużyte radiowozy. Czego wymaga się od kandydata na policjanta? Czy policjanci poddawani są jakimś testom w trakcie służby? Kandydat do policji powinien posiadać co najmniej wykształcenie średnie, być niekaranym, w trakcie rekrutacji przechodzi testy fizyczne i psychologiczne, ponadto co roku poddawany jest testom sprawnościowym. Co skłoniło Pana do wykonywania zawodu policjanta? Co jest w tym zawodzie interesującego? Głównym powodem, dla którego pracuję w policji, jest kontakt z ludźmi i chęć pomagania im. Jaka była najmłodsza osoba, w której przypadku Pan interweniował, a jaka najstarsza? Najmłodsza osoba, w stosunku do której podejmowałem czynności służbowe, była w wieku 12 lat, a najstarsza w wieku 85 lat. Jaki był najcięższy przypadek, z jakim się Pan spotkał? Najcięższym przypadkiem, z jakim spotkałem się w swojej pracy, było ugodzenie nożem męża przez żonę. Jakie jest standardowe wyposażenie policjanta? Podstawowe wyposażenie policjanta to: broń służbowa, kajdanki, ręczny miotacz gazu, pałka służbowa. Dziękuję za udzielenie wywiadu.

8 Morderczy zamach w kościele! Kościół p.w. św. Marcina w Krzeszowicach miejscem ataku szaleńca. Czy ktoś z Was zna tę historię? Ksiądz Jakub Morajka był proboszczem krzeszowickiej parafii w latach Ludność darzyła go wielką sympatią, a swoją działalnością zasłużył się dla naszej miejscowości. Przeprowadził niezbędne remonty kościoła i otaczających go budynków, przebudował plebanię, zakupił nowy sprzęt liturgiczny, obrazy, figury, witraże. Proboszcz pracował również nad pogłębieniem duchowości parafian. Krzeszowice należały do trudniejszych placówek i wymagały specjalnych metod w pracy duszpasterskiej. Angażował się w lokalne przedsięwzięcia (był m.in. radnym). Dnia 25 września 1934 doszło do dramatycznego zdarzenia, o którym pisała ówczesna prasa (m.in. Ilustrowany Kuryer Codzienny, nr 296, 25 X 1934, s. 17), a zostało opisane w kronice parafialnej. O godzinie 7.30 rano dokonano morderczego zamachu na ks. proboszcza Jakuba Morajkę pod wielkim ołtarzem gdy ubrany w komżę i stułę wracał z konfesjonału do zakrystji. Zamachowiec [ ] o chorobliwej wyobraźni przeszedł do sekty badaczy Pisma św., a następnie w otępieniu umysłu [ ] wbił nóż w kręgosłup ks. proboszcza i zamierzał jeszcze uderzyć [go] młotkiem w głowę, ale proboszcz usunął się szybko do zakrystii i zamknął drzwi za sobą. [ ] Obecny siostrzeniec ksiądz Józef Obidowicz udzielił mu ostatnich Sakramentów. Przybyły dr Walkowski nie zdołał wyciągnąć noża, przewiózł ciężko rannego do kliniki chirurgicznej dr. Rutkowskiego, gdzie przeprowadzono operację. * Na szczęście operacja się udała i po miesięcznym pobycie w szpitalu ksiądz powrócił do Krzeszowic. Przyszedł wreszcie radosny dzień, kiedy ukochany przez swoich parafjan proboszcz ksiądz Jakób Morajka opuścił mury kliniczne [ ]. Naprzeciwko swego pasterza wyszła procesja z chorągwiami, która oczekiwała proboszcza w rynku. Utworzył się szpaler z młodzieży szkolnej, poza którą zebrał się kilkutysięczny tłum wiernych [ ]. Powracającego proboszcza przybrano w szaty liturgiczne i cała procesja przy towarzyszeniu tłumów udała się wśród modłów i śpiewu pieśni nabożnych do kościoła na uroczyste nabożeństwo różańcowe. ** Jak widać, krzeszowicka historia skrywa jeszcze wiele tajemnic. Zachęcamy do jej zgłębiania! Gosia *Łukasz Skalny: 80. Rocznica zamachu na księdza proboszcza Jakuba Morajkę. W: Ziemia Krzeszowicka, 2014, nr 5, s.5 **tamże, s.5

9 Nietypowe święta Dzień Teściowej Teściowe od dawna były tematem żartów o tym, jak to wtykają nos w nieswoje sprawy i dalej wychowują dorosłe już dzieci. Pewnie dlatego w ramach rekompensaty jeden z redaktorów teksańskiej gazety w 1934 r. wymyślił to święto. W Polsce Dzień Teściowej pojawił się pod koniec lat 80, lecz dopiero w ostatnich latach zyskał nieco więcej zwolenników. Dla wielu osób jest jednym z niewielu dni, w którym spojrzą życzliwym okiem na mamę swojego partnera, złożą życzenia i na ten jeden dzień odstawią żarty na bok Dzień Radia Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. We wrześniu 1895 roku uzyskał on łączność radiową na odległość 1 kilometra. We Włoszech nie zainteresowano się tym wynalazkiem, dlatego w lutym 1896 Guglielmo wyjechał do Anglii. W roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk, była litera ''S'' alfabetu Morse'a Dzień Czekolady Uwielbiana na całym świecie. Jest od ponad 200 lat, w coraz to nowszych odsłonach. Dzisiejszy świat oferuje nam bardzo dużo wyrobów czekoladowych np. piwo, mydło albo masaż. Kakao, z którego produkuje się czekoladę, zostało przywiezione do Europy w XV w. przez Krzysztofa Kolumba. Musiało minąć kolejne kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Po zjedzeniu czekolady poprawia się także nasze samopoczucie. W ciągu roku ludzie wydają na czekoladę łącznie nawet 7 miliardów dolarów.

10 Prima Aprilis Święto kochane i znienawidzone. Dzień, którego jedni się boją, a inni wyczekują. Co zrobić, gdy już nadejdzie? Pierwsza najważniejsza porada - uważaj! Zanim cokolwiek zrobisz lub odpowiesz - pomyśl dwa razy. Nigdy nie bądź dłużny - Prima Aprilis jest tylko raz w roku, jeżeli ktoś zrobi Ci kawał, postaraj się wymyślić coś lepszego. Oto najciekawsze pomysły: - Napisz do kolegi/koleżanki o: Odwołanych lekcjach. Swoim wypadku. Wystarczy wymyślić jakąś ciekawą sytuację :) - W szkole: Zamocz gąbkę w occie, a na przerwie wysyp przy tablicy sodę oczyszczoną - efekt gwarantowany! Nasmaruj tablicę smalcem - najlepiej dzień przed kartkówką :) Jeżeli macie zastępstwo, zamieńcie się salami z inną klasą. Zaproponuj klasie ukrycie się gdzieś na całą lekcję. - W domu: Przesuń godziny we wszystkich zegarach i budzikach, po czym obudź rodzeństwo o szóstej. Dodaj do pasty do zębów barwniku spożywczego. Możesz przekroić rodzynkę na pół, po czym włożyć ją do tubki pasty do zębów - wraz z pastą, na szczoteczce znajdzie się "mały robaczek" Pamiętaj - najlepszego kawały powstają dzięki własnym pomysłom! Maciej

11 HOROSKOP Kolejne miesiące mijają, a co za tym idzie, czas na ciąg dalszy horoskopów. Jako że marzec i kwiecień to czas baranów oraz byków, to właśnie na nich skupimy się w najnowszym wydaniu naszej,,gimzetki. BARAN Jesteś szczerą i pogodną osobą, ciekawą świata oraz ludzi. Barany cechuje wielki temperament oraz bycie indywidualistami, którzy znają swoją wartość. Osoby spod tego znaku są odważne, pewne siebie, czasem agresywne, gdy czują strach, ponieważ uważają, że atak jest najlepszą metodą obrony. Reagują emocjonalnie, a aktywność jest ich wrodzoną cechą. Często działają bez wcześniejszego przemyślenia czynu oraz późniejszych konsekwencji. Są urodzonymi przywódcami, buntują się przeciw wszelkim ograniczeniom. Nie tolerują ścisłej kontroli i nadzoru. Barany mogłyby się sprawdzić w takich dziedzinach jak: wojskowość, sport, handel, drobny biznes. Sprzyjające im kolory to czerwień i żółć, a szczęśliwe kamienie to: diament, turkus, rubin, granat i ametyst. Do baranów możemy zaliczyć takie osoby jak: Kristen Stewart( znana m.in. z filmów Zmierzch lub W drodze ); amerykańska piosenkarka Lady Gaga czy Pharrell Williams, wykonawca znanej wszystkim piosenki Happy.

12 BYK Byki poświęcają dużo czasu przyjemnościom zmysłowym i wygodom. Są niezwykle stałe i konsekwentne w swoich upodobaniach. Osoby spod tego znaku uwielbiają posiadać i to nie tylko rzeczy materialne, ale i osoby przyjaciół lub partnerów. Do ich głównych zalet można zaliczyć zdecydowanie oraz upór, przez co zawsze zmierzają ze swoim celem do końca. Myślą w rzeczowy sposób, twardo stąpając po ziemi. Byki są bardzo oddane i stałe w uczuciach, przez co często potrafią tworzyć długotrwałe relacje. Do wad możemy zaliczyć ich powolność i jednostronność myślenia, co często utrudnia im dostrzeżenie niektórych możliwości lub rozwiązań. Mają problem z odróżnieniem rzeczy ważnych od mniej ważnych. Byki bywają również bardzo zaborcze. Dziedziny, w których mogłyby się sprawdzić osoby spod tego znaku, to rolnictwo i ogrodnictwo, wymiar sprawiedliwości, bankowość, administracja, przemysł, biznes lub szkolnictwo. Sprzyjające kolory to: błękitny, czarny oraz bordowy, a do szczęśliwych kamieni możemy zaliczyć topaz, szafir i szmaragd. Bykiem jest znana wszystkim Adele, angielski kompozytor i wokalista Olly Murs, czterokrotny zdobywca Grammy Sam Smith oraz aktorka Penelope Cruz. Powyższe znaki Zodiaku w naszej szkole reprezentują: Pan Sławomir Burek jest spod znaku Barana; interesuje się sportem, polityką i podróżami. Pani Małgorzata Bukowska jest spod znaku Byka; lubi jeździć na rowerze i czytać książki. Pani Małgorzata Kodura także spod znaku Byka; lubi czytać książki i uczyć się języka hiszpańskiego. A czy Ty potrafisz się utożsamić z cechami wymienionymi powyżej? A może wprost przeciwnie? W obu przypadkach trzeba pamiętać, że na horoskopy powinno się patrzeć z przymrużeniem oka i być sobą, a nie trzymać się narzuconych schematów.

13 Nietypowe subkultury Goci, hipsterzy, dresiarze, punkowcy są to wszystkim znane rodzaje subkultur, które mieliśmy przyjemność zobaczyć niedawno w naszej szkole z okazji poświęconego im dnia. Ale my chcielibyśmy zaprezentować Wam zupełnie inne odłamy subkultur. Niektóre z pewnością potrafią zaszokować, a jeszcze inne rozbawić. Może z pewnymi się już spotkaliście? Manba Wybierzmy się w podróż do Japonii. Nazwa manba wywodzi się z tamtejszego folkloru. Yamanba to legendarna, paskudna wiedźma, a jej przedstawicielki wyglądają mniej więcej tak: Dodatkowo te piękne dziewczyny uwielbiają bawić się przy muzyce para-para (Odsyłamy do You Tube J ) i spędzają czas w towarzystwie tzw. center guys.

14 Asgarda A teraz przenosimy się na Ukrainę. W Karpatach żyje plemię składające się ze 150 kobiet pragnących odseparować się od męskiej autonomii. Kobiety, pod przywództwem Kateriny Tarnouska, żyją w zgodzie z naturą, czerpiąc natchnienie z greckiej mitologii pełnej wojowniczych przedstawicielek płci pięknej. Często porównują się do Amazonek jak przystało na plemię walecznych kobiet szkolą się w dziedzinie samoobrony pod okiem mistrza karate. Aby zasłużyć na tytuł kobiety idealnej, oprócz łamania nosów męskim oprawcom, trenują też nieco bardziej życiowe umiejętności (nie podają jednak szczegółów takiego treningu - pozostaje nam snuć domysły).

15 Vampires Prawdziwe wampiry to doskonały przykład tego, jak cienka granica jest pomiędzy fascynacją jakimś tematem a niezbyt zdrową obsesją. Osoby dumnie noszące miano wampirów to najczęściej zagorzali fani gry RPG Wampir: Maskarada. Subkultura ta zawiera elementy punka, sceny glam oraz mody typowej dla gotów i fanów steampunka. To, co odróżnia wampirzą subkulturę od wyżej wspomnianych, to inicjowanie przedziwnych sadomasochistycznych spotkań oraz najprawdziwszy fetysz krwi (nierzadko połączony z degustacją tejże posoki). Gyaruo Gyaruo to męski odpowiednik dziewczęcego stylu gyaru, który to charakteryzuje się głównie nadawaniem wizerunkowi przedstawicielki tejże subkultury jak największej ilości dziecinnych cech. Gyaruo określają się też mianem gal-man czyli dziewczęcych chłopców. Patrząc na przedstawicieli tej grupy, rozumiemy, skąd to porównanie.

16 Pastafarianizm Choć nie jest to subkultura tylko religia, to i tak warto poświęcić chwilę temu niezwykłemu wierzeniu. Latający Potwór Spaghetti to bóstwo opisane po raz pierwszy w 2005 roku. W jego istnienie wierzą pastafarianie, skupieni w Kościele Latającego Potwora Spaghetti. Jam jest Latający Potwór Spaghetti. Nie będziesz miał innych potworów przede Mną. (Potem OK; tylko zabezpiecz się.) Jedynym Potworem, który zasługuje na pisanie jego imienia wielką literą, jestem Ja! Inne potwory są fałszywymi potworami i na to nie zasługują. to fragment Luźnego Kanonu, świętej księgi LPS. Pastafarianie wierzą, że Latający Potwór Spaghetti nie ustanowił żadnych przykazań, za których łamanie groziłaby kara. Ich zdaniem dał jednak osiem wskazówek, dotyczących rzeczy, których jego wyznawcy robić nie powinni.

17 Ciekawostki na temat Hinduizmu Hinduizm trzecia pod względem liczby wyznawców religia świata. W rzeczywistości to zlepek różnych religii i wyznań, które nierzadko są ze sobą sprzeczne. Hinduistów łączy ze sobą tak naprawdę tylko szacunek do świętych ksiąg Wed, wiara w reinkarnację, prawo karmy (nie, nie chodzi o jedzenie) i dążenie do wyzwolenia, które i tak zresztą jest bardzo różnie rozumiane. Daty wszystkich świąt są ruchome, gdyż są ustalane według kalendarza księżycowego. Poza świętami religijnymi istnieje ogromna ilość przeróżnych ceremonii domowych związanych z życiem codziennym. Niektóre są odprawiane tylko przez kobiety poranne przystrojenie domowej świątyni, rytualne oczyszczanie domu w poszczególne dni tygodnia; inne tylko przez mężczyzn poświęcanie zaprzęgu, wozu, narzędzi pracy i materiałów używanych w pracy. W Indiach śluby hinduistyczne są zawierane najczęściej przez młodzież. Odbywają się w obecności ich rodziców oraz kapłana (Bardzo często też zaprasza się na nią krewnych, w związku z czym takie ceremonie są kosztowne). Młoda para składa sobie przyrzeczenia oraz obdarowuje się nawzajem girlandami, pierścionkami itp. Część oficjalna trwa łącznie ok. 7 godzin i oprócz małżonków uczestniczą w niej tylko członkowie ich najbliższej rodziny. Pozostała część zaproszonych na uroczystość gości urządza w tym czasie wesele. Każdy może się natomiast przyłączyć do hucznego orszaku, który przechodzi ulicami miejscowości od domu przyszłego małżonka do miejsca ślubu, w którym panna młoda oczekuje na rozpoczęcie ceremonii. Pogrzeb hinduski z reguły ma formę kremacji (ciałopalenie forma pogrzebu zwłok zmarłego, polegająca na spaleniu ciała), po której rozrzuca się popiół zmarłego. Powszechną praktyką jest również wrzucanie popiołu do świętej rzeki - Gangesu, co jest uważane za zapewnienie lepszego odrodzenia. Dzieje się tak w przypadku ludzi świeckich. Duchowni natomiast są grzebani. Muzyka Indii jest ściśle powiązana z religią hinduizmu.

18 Z czego się składa codzienny ubiór? - Choli mała bluzeczka zakładana np. do spódnicy - ghagry/lehengi. - Ghagar zwana również lehenga/pavada/pavadaia. Spódnica noszona wraz z choli (często również z dupattą jako strój weselny). - Dhoti strój męski. Jest to kawałek materiału długości 4-5 metrów upinany w pasie. - Kurta luźna koszula sięgająca kolan dla mężczyzn jaki i kobiet. - Kamiz znany również jako qamiz, najbardziej popularny w północnych Indiach; ozdobna tunika, z rozcięciami po bokach, zarówno damska jak i męska. - Pardaa, curtain, czyli zasłona. - Dupatta znana jako chunri lub chunni. Zwiewny szal, wykonany najczęściej z bawełny. - Nehru Jacket męska kamizelka sięgająca kolan. Największym obiektem kultu w głównych odmianach hinduizmu cieszą się trzej bogowie: - Brahma brodaty bóg o bardzo ciekawym wyglądzie anatomicznym. Posiada cztery głowy i cztery ramiona. - Wisznu bóg dobry i przyjazny ludziom. Tak samo jak Brahma posiada cztery ramiona. Można go spotkać na mitycznym ptaku Garudzie, mitycznym wężu czy też na kwiecie lotosu wyłonionym z wód Praoceanu. - Śiwa bóg o trzech oczach i (a jakże!) czterech ramionach. Opiekun medytacji i joginów. Bogowie ci znani są także z tego, że Brahma jest twórcą świata, Wisznu jest tego świata konserwatorem, zaś Śiwa doprowadza pod koniec każdej ery do jego zagłady. K.K.K.

19 Kuchnie świata Hinduizm jest religią dominującą w Indiach, dlatego w tym numerze,,gimzetki postanowiłam nawiązać do kuchni właśnie tego kraju i zaprezentować Wam jedno z typowych dla niej dań. Kuchnia indyjska sztuka kulinarna Indii, obejmująca kuchnię hinduską i kuchnie innych grup Indusów. Wiele czynników złożyło się na powstanie współczesnej sztuki kulinarnej Indii i na sposób odżywiania się mieszkańców tego ogromnego kraju. Kuchnia zachodnia Indii to przede wszystkim kuchnia bombajska. Do najbardziej znanych potraw tej kuchni należą kaczka po bombajsku i bombajska chałwa. Drugą wartą odnotowania kuchnią zachodnich Indii jest kuchnia Goa. Różni się ona od kuchni bombajskiej, lecz zachowuje walory smakowe specyficzne dla kuchni zachodnich Indii. Na północy, gdzie przeważa uprawa pszenicy, podstawowym pożywieniem są podpłomyki- chlebki (ćapatti) w kształcie dużych placków. Do każdego nieomal posiłku podaje się gotowaną soczewicę. Cały posiłek doskonale łączy jogurt z warzywami lub owocami (raita), marynaty oraz pikantny, ostro-kwaśny, niekiedy słodki sos (chutney) albo sałatka z warzyw lub owoców. Desery przyrządzane są przede wszystkim z mleka. Herbatę gotuje się z mlekiem i cukrem. Taki napój jest bardzo mocny i słodki. Kuchnia wschodu to kuchnia bengalska. W daniach tej kuchni bardzo popularne są ryż i soczewica oraz ryby. Kuchnia ta oferuje mniejsze zestawy potraw niż inne kuchnie Indii. Podstawą żywienia ludności zamieszkujące wschodnie Indie są smażone placki chlebki oraz ryż. Kuchmistrze tego regionu słyną natomiast z umiejętności przyrządzania słodkich potraw z białego sera. Jeśli chodzi o kuchnię południowej części tego kraju to wskutek religijnego zakazu spożywania wołowiny rozwinęła się tam znakomicie kuchnia wegetariańska, a posiłki są ostrzejsze i spożywa się je tradycyjnie palcami prawej dłoni (lewa ręka uważana jest w Indiach za nieczystą). Nawet koncern McDonald's zmuszony był przystosować się do specyfiki miejscowej kuchni, dzięki czemu w ofercie tamtejszej sieci barów szybkiej obsługi znaleźć można szeroki wybór dań wegetariańskich. Południowe Indie słyną także z bardzo ostrych potraw, w tym również curry. Na tym obszarze uprawia się co prawda niewiele ryżu, jednakże stanowi on podstawę wyżywienia. Kuchnia madraska jest typowa dla sztuki kulinarnej tego regionu. Do bardzo wielu potraw dodaje się miąższ i mleczko z kokosów. Posiłek kończy się potrawą z ryżu i jogurtu, która łagodzi ostrość piekących, ostrych potraw. Do ostrych potraw podaje się również pachami- przyprawiony jogurt podobny do raity podawanej w północnych Indiach. Na śniadanie podaje się dosa (naleśniki z mąki ryżowej), placki z różnych mąk z dodatkiem chutney i sambar (mieszanka ostrych przypraw smażona z czarną fasolą lub soczewicą) oraz ostrą zupę z soczewicy. Chętnie pija się kawę z mlekiem. Kawa dobrego gatunku uprawiana jest w tym rejonie. Większość ludności zamieszkującej południe Indii to hindusi nie jadający mięsa. Potrawy mięsne przyrządzane są tam przez miejscowych wyznawców islamu lub chrześcijan. K.K.K.K. :D

20 KURCZAK JALFREZI Jalfrezi to potrawa z rodziny curry, jednak w tym wypadku kurczaka oraz warzywa smażymy razem z czosnkiem, imbirem, cebulą oraz innymi przyprawami do momentu, kiedy powstanie gęsty sos. Naprawdę,,rewelacyjna potrawa, sos jest aromatyczny o nietypowym smaku. SKŁADNIKI : *675 g piersi z kurczaka, na drobne kawałki *1 łyżka oleju *1 cebula, posiekana drobno *1 czerwona papryka, pokrojona *1 zielona papryka, pokrojona *1 łyżeczka nasion kminu *1 ząbek czosnku, posiekany *2,5 cm kawałek imbiru, drobno posiekany *1/2 łyżeczki kurkumy *1 łyżeczka garam masala *1/4 łyżeczki chili *1 łyżeczka mielonej kolendry *1 łyżeczka mielonego kminu *400g pomidorów z puszki, pokrojonych *2 łyżki świeżej kolendry, drobno pokrojonej *sól SPOSÓB PRZYGOTOWANIA : 1. W dużym garnku podgrzewamy olej na którym smażymy nasiona kminu do momentu, aż zaczną strzelać. Następnie dodajemy cebulę oraz dwa rodzaje papryki, smażymy około 5-6 minut. 2. Po chwili dodajemy czosnek oraz imbir, po czym smażymy jeszcze około 2 minuty. 3. Po 2 minutach dodajemy zmieloną kolendrę, chili, zmielony kmin, garam masalę, kurkumę oraz sól do smaku, całość smażymy chwilę. 4. Dodajemy wcześniej pokrojonego kurczaka oraz posiekaną kolendrę. Całość smażymy około 5 minut. 5. Na koniec dodajemy jeszcze pomidory i gotujemy 15 minut pod przykryciem. Całość zdobimy świeżą kolendrą. Podajemy z ugotowanym ryżem. K.K.K.K. ;D

Wybory samorządowe 2014

Wybory samorządowe 2014 Europoseł 17 LISTOPADA w Świnicach 2014 Warckich str. 7 Łęczyca ma lądowisko str. 2 Przez alkohol zrujnował sobie życie str. 5 1 ISSN 2299-3703 nr indeksu 286311 PONIEDZIAŁEK, 17 LISTOPADA numer 113/14

Bardziej szczegółowo

EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO ROZUMIENIE TEKSTU PISANEGO EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO INFORMACJE OGÓLNE Ogólny opis umiejętności 1 Zdający powinni rozumieć pojedyncze napisy, fragmenty tekstów o długości jednego

Bardziej szczegółowo

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14

Pryzmat. Sekrety działania Call Center. Temat miesiąca: str 4. Czy każdego stać na zdrową żywność? str 14 www.ujk.edu.pl/ibib Nr. 1 listopad 2014 Czasopismo Studenckie Pryzmat Nasz punkt widzenia fot. bartkowy.blox.pl Temat miesiąca: Sekrety działania Call Center str 4 Czy każdego stać na zdrową żywność? str

Bardziej szczegółowo

Nagrania dokonano w 1989 r. Fragmenty wypowiedzi dr Day a i komentarze dr Dunegan a:

Nagrania dokonano w 1989 r. Fragmenty wypowiedzi dr Day a i komentarze dr Dunegan a: Wszystko zaczyna się sprawdzać. Oto co niektórzy mieli przywilej usłyszeć z ust jednego z oświeconych w 1969 roku 40 lat temu, pozwolę sobie zamieścić całość tłumaczenia dla być może przestrogi, być może

Bardziej szczegółowo

Ukazuje się od 1988r.

Ukazuje się od 1988r. Ukazuje się od 1988r. KALENDARIUM KWIECIEŃ-CZERWIEC 2011 Kwiecień 23 kwietnia, Wielka Sobota Ukazał się wielkanocny numer Głosu Pocieszenia. 7 maja, sobota Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich odbył się uroczysty

Bardziej szczegółowo

Jakoś tak się rozczuliłem...

Jakoś tak się rozczuliłem... Jakoś tak się rozczuliłem... Drodzy koledzy i koleżanki! ZSEH OLSZTYN W dzisiejszym artykule napisanym do naszej szkolnej gazetki Gafy chciałbym poruszyć temat przemijania. Pamiętam jak dziś, jak razem

Bardziej szczegółowo

Wywiad z Aleksandrą Godziejewską, szefową misji PAH w Somalii Polska w Unii Europejskiej a pomoc dla głodującej Somalii

Wywiad z Aleksandrą Godziejewską, szefową misji PAH w Somalii Polska w Unii Europejskiej a pomoc dla głodującej Somalii ISSN 1507-4706 NR 35 luty 2012 Wakacje z PAH Akcje Szkół Globalnych w Polsce i Czechach Syryjscy uchodźcy w Libanie Wywiad z Aleksandrą Godziejewską, szefową misji PAH w Somalii Polska w Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Latawce reż. Beata Dziadowicz

Latawce reż. Beata Dziadowicz Latawce reż. Beata Dziadowicz MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Informacje o filmie. (str. 2) 2. Scenariusz lekcji geografii. (str. 3) Temat: Współczesny Afganistan warunki naturalne,

Bardziej szczegółowo

Jakim typem wolontariusza jesteś? Światowy dzień wody Moja święta hinduska rodzina. Pomoc Filipinom Co świętujemy 14 kwietnia?

Jakim typem wolontariusza jesteś? Światowy dzień wody Moja święta hinduska rodzina. Pomoc Filipinom Co świętujemy 14 kwietnia? ISSN: 1507-4706 NR 37 marzec 2013 Światowy dzień wody Moja święta hinduska rodzina Jakim typem wolontariusza jesteś? Pomoc Filipinom Co świętujemy 14 kwietnia? Jak nakręcić film Witajcie! Kiedy podróżowałam

Bardziej szczegółowo

WolNoŚć BEz Granic. Kobieta. Show. Mężczyzna. Życie.

WolNoŚć BEz Granic. Kobieta. Show. Mężczyzna. Życie. popolsku numer 1 STyczEŃ 2013 1,00 WolNoŚć BEz Granic czy HolEndEr i PolaK tak Bardzo się różnią? W roli głównej: JaN SMIT PrzEdsięBiorczość w Holandii? zmysłowy film Na emocjonujące zimowe WIeCzory wygraj

Bardziej szczegółowo

foto: Natalia Dorabiała Justyna Walo GOSPODARKA Kolejny inwestor Na terenie Katowickiej Specjalnej

foto: Natalia Dorabiała Justyna Walo GOSPODARKA Kolejny inwestor Na terenie Katowickiej Specjalnej aktualności Ciepła wymiana Przedsiębiorstwo Energii Cielnej w Jastrzębiu Zdroju, które ogrzewa wiele knurowskich obiektów podjęło się wymiany starej, eksploatowanej sieci, która dostarczała ciepło do Miejskiej

Bardziej szczegółowo

10 lat z Wami! www.polishconnection.no www.podatek.no www.na-as.no MAGAZYN DLA POLSKIEGO PRZEDSIĘBIORCY I PRACOWNIKA W NORWEGII

10 lat z Wami! www.polishconnection.no www.podatek.no www.na-as.no MAGAZYN DLA POLSKIEGO PRZEDSIĘBIORCY I PRACOWNIKA W NORWEGII MAGAZYN DLA POLSKIEGO PRZEDSIĘBIORCY I PRACOWNIKA W NORWEGII Nr 2 (10) LIPIEC-WRZESIEŃ 2014 10 lat z Wami! www.polishconnection.no www.podatek.no www.na-as.no Spis treści Jak to się zaczęło? Firmowa podróż,

Bardziej szczegółowo

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W m ł o d z i o b y w a t e l e d z i a ł a j ą Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Warszawa 2004 03 06 06

Bardziej szczegółowo

Ptak - rozbieraj halę!

Ptak - rozbieraj halę! GAZETA RZGOWSKA NR 8 (43) Sierpień 2013 ISSN 2081-8106 BEZPŁATNA tel. (42) 235 26 28 www.gazetarzgowska.pl redakcja@gazetarzgowska.pl Ptak - rozbieraj halę! Hala stoi nielegalnie. Już dwadzieścia lat.

Bardziej szczegółowo

Nr 40. www.darmowenoclegi.pl. Lipiec 2014. www.poloniaberlin.de. Bezpłatny miesięcznik informacyjno-ogłoszeniowy. www.poloniaberlin.

Nr 40. www.darmowenoclegi.pl. Lipiec 2014. www.poloniaberlin.de. Bezpłatny miesięcznik informacyjno-ogłoszeniowy. www.poloniaberlin. Bezpłatny miesięcznik informacyjno-ogłoszeniowy Nr 40 Lipiec 2014 Tel.: 0177 83 81 167 gazeta@poloniaberlin.de www.poloniaberlin.de www.darmowenoclegi.pl www.poloniaberlin.de 1 Z pamiętnika sklerotyka

Bardziej szczegółowo

LEPIEJRAZEM news ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA WSPIERAMY MŁODE TALENTY

LEPIEJRAZEM news ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA WSPIERAMY MŁODE TALENTY LEPIEJRAZEM news NR 10 kwiecień 2014 ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA - WRAŻENIA BEATY PAWLIKOWSKIEJ Z AFRICA TOUR WSPIERAMY MŁODE TALENTY MISTRZOWIE

Bardziej szczegółowo

Policja poszukuje właściciela amstaffa

Policja poszukuje właściciela amstaffa R E K L A M A C Z Ę S TO C H O W Y I P O W I AT U www.facebook.com/zycieczestochowyipowiatu Nr 126 (179) Nr ISSN 22 99 4440 Maranda opuścił Wspólnotę. Pozostanie samorządowcem. Tej decyzji można się było

Bardziej szczegółowo

Mierzmy siły na zamiary

Mierzmy siły na zamiary Gazeta Bezpłatna NAKŁAD: 16.000 NR 311 VII ROK, ISSN 2084-4190 14 STYCZNIA 2013 NOWOSĄDECKIE, GORLICKIE, LIMANOWSKIE, NOWOTARSKIE, TATRZAŃSKIE Mierzmy siły na zamiary W NUMERZE Obawy przed tarnowską dyspozytornią

Bardziej szczegółowo

Rys. Klaudyna Szydełko, kl. 2d

Rys. Klaudyna Szydełko, kl. 2d Liceum Ogólnokształcące Nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu Nr 2/2011/2012 LISTOPAD/GRUDZIEŃ Cenzurka niezależna gazetka młodzieży myślącej i twórczej 1 Rys. Klaudyna Szydełko, kl. 2d gra w skojarzenia

Bardziej szczegółowo

KLEKS EKONOMICZNY IM. ZIEMI LUBELSKIEJ W NIEMCACH 2(63)/2015. Ukazuje się od 1992 roku KLEKS 2(63)/2015 1

KLEKS EKONOMICZNY IM. ZIEMI LUBELSKIEJ W NIEMCACH 2(63)/2015. Ukazuje się od 1992 roku KLEKS 2(63)/2015 1 Ukazuje się od 1992 roku KLEKS EKONOMICZNY PISMO ZESPOŁU SZKÓŁ, MARZEC 2015 IM. ZIEMI LUBELSKIEJ W NIEMCACH 2(63)/2015, KLEKS 2(63)/2015 1 od redakcji Drodzy Czytelnicy! Mieć czy być? Być czy mieć? a może

Bardziej szczegółowo

Oliwia Lorenz. Kocham swoją pracę. magazyn ludzi biznesu. Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH

Oliwia Lorenz. Kocham swoją pracę. magazyn ludzi biznesu. Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH magazyn ludzi biznesu II/2014 ISSN 2300-0333 Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH Bogdan Krawczyk - o kredytach, inwestycjach i ubezpieczeniach Teatr Capitol klub i teatr w jednym

Bardziej szczegółowo

www.artmedicalcenter.eu

www.artmedicalcenter.eu www.artmedicalcenter.eu miesięcznik bezpłatny nr 06 72 czerwiec 2014 r. www.prestizszczecin.pl MODNY SZCZECIN Paweł Żuchowski NA TROPIE AMERYKI NIEZWYCZAJNA PARA KSIĄŻĘCA DZIEŃ Z ŻYCIA CHIRURGA 4 od

Bardziej szczegółowo

str. 5 str. 7 O krok od tragedii Została dotkliwie poparzona na placu Kościuszki

str. 5 str. 7 O krok od tragedii Została dotkliwie poparzona na placu Kościuszki Krytyka MOPS 5 SIERPNIA 2013 Nasze drogie morze Afera na Waliszewie 1 Razem z Reporterem Program TV str. 3 str. 5 str. 7 str. 11 ISSN 2299-3703 nr indeksu 286311 Poniedziałek, 5 SIERPNIA 2013 numer 48/2013

Bardziej szczegółowo

ISSN 231321458. #1 Kwiecień 2015

ISSN 231321458. #1 Kwiecień 2015 #1 Kwiecień 2015 ISSN 231321458 #1 Kwiecień 2015 Wydawca: 1 Adres redakcji: ul. Kadrowa 99 m 110, 04-426 Warszawa redakcja@marketingandmore.com.pl tel. + 48 698 218 831 Redaktor naczelny: Krzysztof Robert

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik dostępny bezpłatnie w taksówkach. odkryj indie w Warszawie kuchnia, kultura, podróże. www.taximagazine.pl

Miesięcznik dostępny bezpłatnie w taksówkach. odkryj indie w Warszawie kuchnia, kultura, podróże. www.taximagazine.pl Miesięcznik dostępny bezpłatnie w taksówkach odkryj indie w Warszawie kuchnia, kultura, podróże www.taximagazine.pl 2 04 05 10 Polacy i indusi Spotykamy się coraz częściej Indie na talerzu Poznaj fantastyczną

Bardziej szczegółowo

VI Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów

VI Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów Tygodnik bezpłatny nr 10 (69) 19.03.2014 ISSN 2299-7393 VI Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów s. 4 Odkupię bilet s. 6 Bursztynowa dziewczyna tel. 32 494 33 57 s. 7 s. 8 Od igły po helikopter 02 Wydarzenia

Bardziej szczegółowo

8 kościół misyjny Maciej Nieżychowski

8 kościół misyjny Maciej Nieżychowski Misjonarze Słowa Bożego Magazyn Misjonarzy z Prowincji Chicago 1/005 Pierwsza Komunia Święta w różnych częściach świata Wasza ofiara jest pomocą dla naszych kapłanów i braci zakonnych, głoszących Słowo

Bardziej szczegółowo

www.facebook.com/zycieczestochowyipowiatu PIĄTEK-NIEDZIELA, 27-29 GRUDNIA 2013

www.facebook.com/zycieczestochowyipowiatu PIĄTEK-NIEDZIELA, 27-29 GRUDNIA 2013 REKLAMA CZĘSTOCHOWY I POWIATU www.facebook.com/zycieczestochowyipowiatu Nr 151 (204) Nr ISSN 22 99 4440 PIĄTEK-NIEDZIELA, 27-29 GRUDNIA 2013 Cena 1,20 zł (w tym 8% VAT) Sylwester pod chmurką Jak co roku

Bardziej szczegółowo

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny sierpień 2014 * nr 7 * vol 2 egzemplarz bezpłatny bialski miesięcznik społeczno-kulturalny Karol Okrasa przy babcinym fartuchu Ogródki szczęścia Golf, czyli dołki w trawie Filozofia dźwięku Marcina Koszołki

Bardziej szczegółowo

Stworzył PiS-owski folwark, zarabia krocie...

Stworzył PiS-owski folwark, zarabia krocie... 10 Błoto LUTEGO zamiast 2014drogi Kolejny etap Łęczycanki 1 str. 10 Kto grozi wójtowi Sobolewskiemu? str. 2 str. 7 ISSN 2299-3703 nr indeksu 286311 PONIEDZIAŁEK, 10 LUTEGO numer 74/14 Stworzył PiS-owski

Bardziej szczegółowo