Uzależnienie - nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Uzależnienie - nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń."

Transkrypt

1 Slajd 3 Uzależnienie - nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. W języku potocznym termin "uzależnienie" jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji, internetu, czy seksu. Są to uzależnienia często mniej znane i opisane, nie zawsze nawet określane w oficjalnych klasyfikacjach chorób, jako zaburzenie. Dlatego współczesna psychologia traktuje pojęcie uzależnienia szeroko i zakłada, że obejmuje ono także (...) inne wypadki, kiedy ludzie czują się zmuszeni angażować się w ryzykowne, "wymykające się spod kontroli" zachowania (...) Slajd 6 Kiedy określona czynność staje się uzależnieniem? Jeśli inne czynności, sfery życia są zaniedbywane, wypierane przez określoną czynność. Na przykład gry na komputerze zabierają czas potrzebny na sen, powodują zaniedbanie posiłków, nauki w szkole, relacji z przyjaciółmi czy sympatią itd Próba interwencji ze strony rodziny w celu ograniczenia dostępu np. do komputera wywołuje rozdrażnienie, wybuchy agresji itd Slajd 8 UZALEŻNIENIE od środków psychoaktywnych dzielimy na: FIZYCZNE - przykre dolegliwości fizyczne i psychiczne, gdy występuje przerwa w braniu używki. Narkotyk stał się elementem komórek organizmu. Organizm domaga się jego dostarczenia, by zachować równowagę. PSYCHICZNE - potrzeba częstego lub stałego przyjmowania danego środka, by powtórzyć poprzednie przeżycia związane z jego przyjęciem. Wewnętrzny przymus nie do odparcia. Ktoś kto przy pomocy narkotyku pozbył się psychicznego dyskomfortu - ma tendencję by powtarzać to doświadczenie. SPOŁECZNE - osoba biorąca narkotyki zawiązuje coraz silniejsze więzi z takim środowiskiem. Środowisko to staje się wyłącznym w zaspokajaniu potrzeb dotyczących kontaktu z innymi ludźmi. Gdy ktoś próbuje zerwać z nałogiem skutecznie mu to środowisko utrudnia.

2 Slajd 10 Wszelkie używki dają nam ulgę tylko na chwilę, nie nauczymy się od nich jak postępować w życiu, radzić sobie z problemami, osiągać sukces czy rozmawiać z ludźmi. Przyćmią one jedynie nasze problemy, dając krótkotrwały efekt. Problemy nie znikną ani nie rozwiążą się. Zwykle jeszcze się nasilą, urosną. Może lepiej zaakceptować siebie np nieśmiałego lub podjąć pracę nad swoją nieśmiałością a nie "znieczulać" się, udawać, że jest się kimś innym, brać chemiczną protezę? Nie daj się oszukać! Wiek dojrzewania, w którym jesteś ma swoje zadania do zrealizowania m.in. trzeba nauczyć się wielu umiejętności społecznych potrzebnych w życiu - nie zmarnuj tego czasu! Slajd 13 Fazy używania środków odurzających Faza I Nie widoczne lub niewielkie konsekwencje szkolne, rodzinne i zdrowotne, możliwe urazy po wypadkach w stanie odurzenia Faza II Pojawiają się problemy w szkole i w domu. Nieuzasadnione zmiany nastroju. Następuje utrata przyjaciół, którzy nie używają substancji odurzających. Po nadużyciu występują objawy zatrucia. Faza III Obniżenie nastroju, oddalenie od rodziny. Kontakty towarzyskie ograniczone do kręgu osób używających. Pojawiają się problemy finansowe, związane z rosnącymi wydatkami na środki odurzające Slajd 16 Zapytaj co się dzieje - Martwię się, kiedy ty... ponieważ... - Wymień fakty np,: jesteś jakiś inny nie dotrzymujesz słowa, zaniedbujesz swoje zainteresowania/naszą znajomość. - Pokaż, że się martwisz, nie atakuj - Jeśli wiesz, że to problem używek - mów wprost. - Jeśli chcesz pójdę z Tobą po pomoc. Slajd 17 Zaoferuj pomoc

3 - Wymień do kogo można się udać: ulubiony nauczyciel, pedagog, rodzic, poradnia Slajd 18 Bądź konsekwentny w niesieniu pomocy Jeśli jesteś pewien, że kolega ma problem z używkami i nie chce pomocy zagroź, że jeśli sam tego nie zrobi Ty powiesz komuś dla jego dobra. Pamiętaj to jest pomoc a nie donoszenie! Slajd 21 Wniosek: Nie próbuj! Nikt z nas nie wie, jak zareaguje na pierwszą próbę. Może Tobie to się spodoba! Nie próbuj, czasem pierwsza próba kończy się silną reakcją wymagającą pomocy lekarza! Slajd 22 Dlaczego sięgamy po dopalacze, narkotyki i inne środki psychoaktywne? Każdy człowiek ma potrzeby, których zaspokojenie pozwala mu dobrze funkcjonować, rozwijać się. Zadbaj o to sam, nie pozwól by używki tu wkroczyły! Potrzeba kontaktu - to potrzeba psychiczna: miłości, zainteresowania, bezpieczeństwa. Szukaj ludzi, którzy nie dadzą ci ryzykownych propozycji, a jeśli tak to zaakceptują twoją odmowę. Potrzeby rozwoju, wzrostu, ekspansji - podejmowanie aktywności, która służy dwóm celom: - zapewnieniu sobie dopływu bodźców, wrażeń z otoczenia - unikaj nudy, bezczynności, rozwijaj się, nabywaj nowe umiejętności, konstruktywnie wykorzystuj czas wolny! - wywieranie wpływu na otoczenie sprawowanie kontroli nad otoczeniem - nie dopuszczaj do przemęczenia, nadmiaru wymagań wobec siebie - dostosuj swoje plany rozwojowe do możliwości, dbaj o odpoczynek. Slajd 23 Obraz samego siebie Zadbaj o przewagę pozytywnych przekonań na własny temat w 3 zakresach:

4 - poczucie tożsamości - kim jestem? - poczucie wartości - ile jestem wart - poczucie kontroli - co potrafię, umiem, mogę, do czego jestem zdolny? Slajd 24 slajd 26 Stało się spróbowałem. Więcej niż spróbowałem, od kilku miesięcy używam! Czy mam problem? Nikt z nas nie jest fachowcem w sprawie swojego uzależnienia. Słuchaj życzliwych Ci osób, jeśli twierdzą, że przesadzasz, że masz problem. Słuchaj nie odrzucaj ich opinii, nie zaprzeczaj. Przyjrzyj się faktom. Slajd 29 - Odstaw używkę, sprawdź czy potrafisz żyć bez jej stosowania, staraj się żyć normalnie i zobacz z czym sobie nie radzisz, gdzie pojawiają się problemy. - Poinformuj rodzica, pedagoga, ulubionego nauczyciela, kogoś z rodziny komu ufasz. - Skorzystaj z fachowej pomocy psychologa np. w poradni psychologiczno pedagogicznej w twoim mieście. Slajd 32

5 Łatwiej młodszemu od nas, obcemu człowiekowi Trudniej przyjacielowi, komuś kto ma u nas autoryt, władzę nad nami, kto nam imponuje Slajd 36 Postawa którą człowiek powinien przyjąć w trakcie odmowy: wyprostowana postawa ciała - nie chowaj głowy w ramiona, nie garb się pewne spojrzenie - nie uciekaj wzrokiem na bok stanowczy głos - powiedz wyraźnie "nie" nie palę, nie potrzebuję tego, nie chcę itd Slajd 39 Dopalacze - (ang. smarts, legal highs, herbal highs, boosters) W ostatnich latach termin ten nabrał dominującego znaczenia to termin nie posiadający nazewnictwa naukowego używa się go potocznie, dla nazywania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomo lub faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy w przeciwdziałaniu narkomanii. Slajd 40 Określenie dopalacz wywodzi się z lotnictwa urządzenie stosowane w samolotach bojowych (rzadziej cywilnych) w celu zwiększenia ciągu silnika turboodrzutowego, poprzez spalanie dodatkowego paliwa za turbiną. Daje to przyrost ciągu o kilkadziesiąt procent Termin slangowo używany określa środki dopingujące dla sportowców, też różne odżywki czy napoje energetyczne. Sprzedaż ww. substancji i ich domieszek odbywała się za pośrednictwem sklepów smart shops. Sklepy oferowały całą gamę produktów od literatury związanej z narkotykami, poprzez różne akcesoria (fajki wodne, fajki, fifki), po rozmaite substancje pochodzenia naturalnego (zioła i ich mieszanki) i syntetycznego. Slajd 41 Wśród dopalaczy podobnie jak wśród narkotyków pojawiają się zarówno specyfiki o działaniu stymulującym - pobudzającym, hamującym- relaksującym, jak i psychodelicznym czy halucynogennym. Niebezpieczeństwo ich użycia wzrasta, gdy w niektórych mieszankach łączone są substancje działające przeciwstawnie na układ nerwowy.

6 Zdarza się, że w niektórych produktach jest nawet 8-10 różnych substancji. Producenci podają opis produktu, jego skład, wskazują jego dawkowanie, informują o przeciwwskazaniach, a także przytaczają recenzje użytkowników Slajd 42 Na opakowaniach dopalaczy widnieją jednak wyraźne ostrzeżenia : Nie do spożycia dla ludzi. W sklepach sprzedawane są jako produkty kolekcjonerskie co oznacza, że oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, które umieszczają w klaserach i trzymają na półkach, obok kolekcji znaczków, czy monet. Ewentualnie jako: odżywki do kwiatów czy sole do kąpieli. Skoro produkty są bezpieczne, przebadane i legalne, dlaczego nie są zarejestrowane do użytku przez ludzi? Slajd 43 Dopalacze klasyfikacja dopalaczy Syntetyczne: - BZP ( N Benzylopiperazyna) - TFMPP ( 3 Trifluorometylofenylpiperazyna) - JWH 18 - Mefedron - Metylokatynon Naturalne: - mieszanki ziołowe - szałwia wieszcza - flay agaric - kratom - powój hawajski - celea zacatechichi - Lion's Tail Slajd 44 DOPALACZE OSZUKUJĄ!!! Dopalacze to nieznane trujące środki chemiczne!!! Dopalacze testowane są na użytkownikach, którzy stają się "królikami doświadczalnymi". Nigdy nie wiadomo co w organizmie zostanie uszkodzone nieodwracalnie, może to być układ krążenia, dokrewny, pokarmowy, znane są przypadki uszkodzonych nerek, a najczęściej układu nerwowego.

7 Dopalacze wchodzą w najwrażliwsze obszary w naszym mózgu zaburzają funkcjonowanie neuroprzekaźników, w sposób nieodwracalny. Na skutek zaburzeń świadomości, halucynacji po zażyciu dopalacza można ulec wypadkowi, doznać urazu. Często pomocy udziela się na oddziałach psychiatrycznych.

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz ROZWÓD I JEGO SKUTKI DLA RODZINY Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny. Zajmuje drugie miejsce, po śmierci

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

www.drogadosiebie.pl

www.drogadosiebie.pl PORADNIK DLA OSÓB CHORUJĄCYCH NA CHOROBĘ AFEKTYWNĄ DWUBIEGUNOWĄ DROGA DO SIEBIE Choroba afektywna dwubiegunowa, podobnie jak inne choroby, może towarzyszyć komuś przez jakiś czas albo przez całe życie.

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10 ZAŁĄCZNIK NR 10 MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE 1 Wstęp W centrum naszego zainteresowania znalazł się młody człowiek z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Kto to jest młody człowiek

Bardziej szczegółowo

ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych przemocą

ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych przemocą ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych przemocą Informator opracowany przez: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu ZATRZYMAJ PRZEMOC! Vademecum dla osób dotkniętych

Bardziej szczegółowo

POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ

POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ Ewa Czemierowska-Koruba Hubert Czemierowski POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ PROGRAM SPOŁECZNY SZKOŁA BEZ PRZEMOCY V EDYCJA WARSZTATY MAKROREGIONALNE AGRESJA I PRZEMOC Agresję definiuje się najczęściej

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

Poznaj siebie i swój związek

Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek poradnik psychologiczny dla kobiet Jak się uwolnić z krzywdzącego związku Wa r s z a w a 2 0 0 6 Centrum Praw Kobiet ul. Wilcza 60/ 19 00 679 Warszawa

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego Damian Hamerla Krzysztof Kacuga Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego FUNDACJA EDUKACJA DLA DEMOKRACJI Warszawa 2005 Opracowanie graficzne skład oraz łamanie: Cyprian Malinowski Publikacja

Bardziej szczegółowo

Dlaczego warto zostać uczniem Gimnazjum nr 2 w Pabianicach? Organizator gimnazjalisty

Dlaczego warto zostać uczniem Gimnazjum nr 2 w Pabianicach? Organizator gimnazjalisty Dlaczego warto zostać uczniem Gimnazjum nr 2 w Pabianicach? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w opracowanym przez nas organizatorze gimnazjalisty Organizator gimnazjalisty GIMNAZJUM NR 2 ul. Skłodowskiej

Bardziej szczegółowo

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Anna Antosik-Wójcińska Tadeusz Parnowski Łukasz Święcicki VA/12/11/91 Servier Polska Sp. z o.o. ul.

Bardziej szczegółowo

Pomoc w samorozwoju osobowo±ci

Pomoc w samorozwoju osobowo±ci UNIWERSYTET WARSZAWSKI Wydział Fizyki Jadwiga Krajewska Pomoc w samorozwoju osobowo±ci skrypt dla studentów Nauczycielskiego Kolegium Fizyki Wydanie II WARSZAWA 2002 r. 2 Spis treści Wstęp 5 1 Chcę wzrastać

Bardziej szczegółowo

OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA.

OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA. ZAŁĄCZNIK nr 1 OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA. Wstęp Cały proces wychowania służy przygotowaniu do samodzielności. W dobrze funkcjonującej rodzinie dziecko stopniowo uzyskuje coraz większy zakres swobody,

Bardziej szczegółowo

Edukacja zdrowotna w podstawie programowej kształcenia ogólnego, jako fundament dla szkolnego programu profilaktyki

Edukacja zdrowotna w podstawie programowej kształcenia ogólnego, jako fundament dla szkolnego programu profilaktyki Edukacja zdrowotna w podstawie programowej kształcenia ogólnego, jako fundament dla szkolnego programu profilaktyki Barbara Woynarowska 0 EDUKACJA ZDROWOTNA W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Bardziej szczegółowo

Schizofrenia Pacjent i opiekun

Schizofrenia Pacjent i opiekun Epizod Pojedynczy przypadek kryzysu psychicznego w historii choroby pacjenta. Lekarz rodzinny To lekarz rodzinny, zazwyczaj pierwsza osoba, z którą kontaktuje się chory, gdy pojawiają się objawy. Wgląd

Bardziej szczegółowo

Pomoc dzieciom. wykorzystywanym seksualnie. www.fdn.pl www.zlydotyk.pl

Pomoc dzieciom. wykorzystywanym seksualnie. www.fdn.pl www.zlydotyk.pl Pomoc dzieciom wykorzystywanym seksualnie p o r a d n i k dl a pe d a g o g ó w, n a u c z y c i e l i i op i e k u n ó w dz i e c k a www.fdn.pl www.zlydotyk.pl Spis treści Wstęp 2 Rozpoznanie wykorzystywania

Bardziej szczegółowo

10 sposobów żeby pomóc dziecku nie popaść w nałogi

10 sposobów żeby pomóc dziecku nie popaść w nałogi 10 sposobów żeby pomóc dziecku nie popaść w nałogi 1. Rozmawiaj z dzieckiem o substancjach psychoaktywnych ( alkoholu, narkotykach, dopalaczach, napojach energetyzujących ) Sprawdź czy na pewno rozumie

Bardziej szczegółowo

Zbigniew Piechocki ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY I GRUPY ROBOCZE

Zbigniew Piechocki ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY I GRUPY ROBOCZE Zbigniew Piechocki ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY I GRUPY ROBOCZE Toruń 2012 1 Copyright by Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, 2012 Wydawca: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu ul.

Bardziej szczegółowo

MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO

MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO Maria Libura MOJE DZIECKO MA ZESPÓŁ PRADERA-WILLIEGO Jak mogę mu pomóc? Warszawa 2007 1 Maria Libura Moje dziecko ma zespół Pradera-Williego. Jak mogę mu pomóc? Konsultacja medyczna: dr n.med. Maria Ginalska

Bardziej szczegółowo

ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE...

ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE... ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE... Sylwia Prusakiewicz Sylwia Prusakiewicz www.easyvoice.pl & www.robotkireczne.com Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Rozpowszechnianie niniejszej

Bardziej szczegółowo

Rozwój nastolatka. Niezbędnik Dobrego Nauczyciela. Wczesna faza dorastania. Redakcja: prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska

Rozwój nastolatka. Niezbędnik Dobrego Nauczyciela. Wczesna faza dorastania. Redakcja: prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska Niezbędnik Dobrego Nauczyciela Redakcja: prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska Seria I Rozwój w okresie dzieciństwa i dorastania TOM 5 Konrad Piotrowski, Beata Ziółkowska, Julita Wojciechowska Rozwój nastolatka

Bardziej szczegółowo

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Mariusz Kapusta Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Jak zacząć działać i nie przestać. Spis treści Proaktywnie.pl

Bardziej szczegółowo

Nie jestem inny... mam tylko hemofilię

Nie jestem inny... mam tylko hemofilię Nie jestem inny... mam tylko hemofilię Poradnik dla nauczycieli i personelu szkolnego Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię Członek Światowej Federacji ds. Hemofilii Polskie Stowarzyszenie Chorych

Bardziej szczegółowo

Standardy Pracy Socjalnej. Rekomendacje metodyczne i organizacyjne

Standardy Pracy Socjalnej. Rekomendacje metodyczne i organizacyjne Standardy Pracy Socjalnej. Rekomendacje metodyczne i organizacyjne Katarzyna Kadela Jacek Kowalczyk GRUDZIEŃ 2013 Projekt Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej jest współfinansowany

Bardziej szczegółowo

Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Zbuduj swój wizerunek Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj

Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Zbuduj swój wizerunek Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Zbuduj swój wizerunek Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj Darmowa publikacja dostarczona przez HOLON - wszechswiat

Bardziej szczegółowo

2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE

2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE ISSN 1830-0790 SPRAWOZDANIE ROCZNE 2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE PL SPRAWOZDANIE ROCZNE 2012 STAN PROBLEMU NARKOTYKOWEGO W EUROPIE Nota prawna Niniejsza publikacja Europejskiego Centrum Monitorowania

Bardziej szczegółowo