Raport z Pierwszego Narodowego Testu Kupowania on-line

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Raport z Pierwszego Narodowego Testu Kupowania on-line"

Transkrypt

1 Raport z Pierwszego Narodowego Testu Kupowania on-line listopad 2008

2 str. 2 Internet już dawno przestał być traktowany w Polsce jako nowinka technologiczna dla wybrańców. Coraz większa dostępność i dynamiczny rozwój infrastruktury umożliwiającej szerokopasmowy transfer danych, przyczyniają się do gwałtownych zmian w postrzeganiu tego medium, a przede wszystkim w sposobie wykorzystania sieci. Polscy użytkownicy szukają w Internecie informacji, rozrywki czy wygodnych i tanich narzędzi komunikacji. Wyraźnie zauważalna jest jednak również tendencja właściwa krajom, które zdążyły już wykształcić wiele cech opisywanego przez ekspertów społeczeństwa sieciowego Internet staje się wyjątkowo ważnym elementem gospodarki, zarówno na poziomie globalnym, krajowym jak i domowym. Jak dobitnie wskazują rosnące z roku na rok wyniki finansowe różnego rodzaju sklepów internetowych, Polacy coraz śmielej i chętniej wydają pieniądze w sieci. Co sprawia, że uznają tę formę zakupów za atrakcyjną? Czego obawiają się wydając pieniądze? Jakie zwyczaje towarzyszą zakupom w sieci i co powoduje, że wielu jeszcze się do nich nie przekonało? Właśnie po to, aby dokładniej zbadać zachowania polskich konsumentów w Internecie, Bank Zachodni WBK zorganizował Pierwszy Narodowy Test Zakupów online. W okresie pomiędzy 3 i 23 listopada 2008 roku osób wzięło udział w tym prekursorskim przedsięwzięciu. Ankieta dystrybuowana była wśród użytkowników komunikatora GADU-GADU, portali GAZETA.PL, ONET.PL, WP.PL, O2.PL, GAZETA. PL, INTERIA.PL oraz serwisów internetowych LOGO24.PL, CENEO.PL, NOCOTY. PL, SNOBKA.PL, gdzie zamieszczono banery zachęcające do wypełnienia ankiety umieszczonej w serwisie. Poniżej prezentujemy jej wyniki.

3 str. 3 Wyniki Pierwszego NarodowegoTestu Zakupów on-line Badania nad e-commerce od lat pokazują, że Polacy należą do najbardziej aktywnych konsumentów sieciowych w regionie. Analizy prowadzone między innymi przez Interactive Advertising Bureau potwierdzają, że polski rynek zakupów on-line rozwija się bardzo dynamicznie, notując regularnie bardzo duże wzrosty. Taka tendencja znalazła potwierdzenie w Pierwszym Narodowym Teście Zakupów on-line. Ogromna większość spośród ankietowanych miała już doświadczenie z zakupami w Internecie. Na pytanie Czy pierwsze zakupy on-line masz już za sobą? twierdząco odpowiedziało aż 89% uczestników Testu. Co więcej, pytanie dotyczące częstotliwości dokonywania zakupów w sieci pozwoliło ustalić, iż w dużej mierze nie są to działania podejmowane sporadycznie. Większość z badanych (66%) kupuje w Internecie co najmniej 1-3 razy w miesiącu, z tego 8% co najmniej raz w tygodniu. Test pokazał wyraźnie, że o popularności internetowego kupowania wśród Polaków decyduje przede wszystkim atrakcyjna oferta cenowa e-sklepów. Aż 31,3% osób kupujących w sieci i 26,1% osób, które jeszcze nie kupują w Internecie stwierdziło, że czynnikiem,

4 str. 4 który najbardziej zachęca do zakupów on-line są niższe ceny. W internetowym kupowaniu cenimy sobie również wygodę, możliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu, a także szybkość i oszczędność czasu. Potwierdza to analiza czasu spędzanego na zakupach w sieci wśród uczestników ankiety doświadczonych w internetowych zakupach. Zakupy on-line zabierają jedynie 1-2 godziny (69% badanych), a 10% deklaruje, że załatwia je w nie więcej niż 15 minut. Cały dzień potrafi spędzić na zakupach w Internecie jedna piąta ankietowanych. Takie wyniki pokazują podobieństwo Polaków do innych mieszkańców Unii Europejskiej. Również w innych krajach europejskich, cena i oszczędność czasu zajmują pierwsze miejsca w rankingu powodów decyzji dokonywania zakupów w Internecie. Wygodę wynikającą z możliwości płacenia przelewem wybiera ponad dwie trzecie ankietowanych (70%). Kartę płatniczą, jako ulubione narzędzie wskazuje 10%, natomiast co najbardziej zaskakujące, zaledwie 20% respondentów wybiera możliwość płatności przy odbiorze. Jednak jedna piąta tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakupy w sieci, właśnie brak umiejętności wykonania przelewu elektronicznego wymienia jako największą przeszkodę. Niewiele mniej (15%) wskazuje na brak wiedzy na temat dokonywania zakupów on-line kartą płatniczą. Ci, którzy mają odpowiednie informacje na temat narzędzi płatniczych w Internecie używają ich często i cenią sobie komfortowe warunki transakcji z użyciem komputera. Brak podstawowych informacji na ten temat powstrzymuje natomiast wielu potencjalnych użytkowników od dokonywania zakupów on-line.

5 str. 5 Dominująca wśród polskich internautów orientacja na najatrakcyjniejsze cenowo oferty znajduje swoje potwierdzenie w popularności aukcji internetowych. Ta cecha wyróżnia polskich e-konsumentów na tle krajów sąsiednich. Szukanie okazji do oszczędności, a może również smykałka do targowania się i licytacji, to najpewniej powody, dla których największą popularnością wśród ankietowanych cieszą się aukcje internetowe. Aż 61% z nich deklaruje, że to właśnie na aukcjach najczęściej wydają pieniądze w sieci. Niemal dwukrotnie mniej uczestników badania (34% wskazań) wymieniło sklepy internetowe jako miejsca najchętniej odwiedzane w celu dokonania zakupów. Jedynie 5% kieruje się w swoich wyborach odniesieniami do realnego świata i preferuje zakupy on-line w sklepach, które wyrobiły sobie markę działając poza Internetem.

6 str. 6 Prawie połowa polskich internautów to kobiety. Jak pokazują wyniki badań, rośnie także grupa kobiet kupujących on-line. Dlatego ważne było sprawdzenie czy można uchwycić wyraźne różnice w zachowaniu przedstawicieli obu płci w Internecie. Analiza zakupowych zachowań kobiet i mężczyzn wykazała, że różnice między nimi są niemal niezauważalne. Wyniki ankiety obalają stereotyp kobiety, która spędza na zakupach znacznie więcej czasu niż mężczyzna. Przedstawiciele obu płci bardzo podobnie odpowiadali na pytanie o czas, jaki jest im potrzebny do dokonania zakupów. Najwięcej (ok 69%) ankietowanych i kobiet i mężczyzn stwierdziło, że zakupy zajmują im nie więcej niż 1-2 godziny. Zaledwie procentowe różnice można było zauważyć przy postawach skrajnych: tylko 9,3% kobiet i 10,2% mężczyzn stwierdziło, że zakupy zajmują maksymalnie 15 minut. Podobnie było wśród tych, którzy zaznaczyli odpowiedź, z której wynikało, że na zakupach on-line potrafią spędzić cały dzień. W ten sposób wypowiedziało się 21,4% kobiet i 20,8% mężczyzn. Również porównanie innych nawyków (częstotliwość zakupów, ulubiona pora dnia) nie dawała większych różnic niż 1-1,5%.

7 str. 7 Ważnym zagadnieniem było również poznanie najbardziej istotnych czynników zniechęcających do kupowania w Internecie. Okazało się, że dla wielu ankietowanych nie kupujących w sieci, e-zakupy są jak przysłowiowe kupowanie kota w worku. Dlatego przewagę zakupów realnych nad internetowymi według 71% z nich stanowi możliwość dokładniejszego sprawdzenia kupowanego towaru. Dla 24% prawdziwe sklepy są lepsze, ponieważ oferują zakupy na miejscu, bez konieczności czekania na przesyłkę. Ponadto 5% badanych przywiązanych jest do swojego ulubionego sklepu z ulubionym sprzedawcą i w tym osobistym kontakcie upatruje wyższości zakupów realnych nad wirtualnymi. Do tego dochodzi niepewność: 65% ankietowanych niechętnych kupowaniu w Internecie, którzy obawiają się przede wszystkim trudności w reklamowaniu wadliwego towaru zakupionego w sieci. Polacy nie kupują w Internecie, ponieważ obawiają się, że po pierwsze, zakupiony towar nie będzie odpowiadał opisowi, po drugie, boją się, że będą mieli problemy ze zwróceniem zakupów, z których nie będą zadowoleni. Kolejną, bardzo ważną przeszkodą na drodze do kupowania w sieci, dla ogromnej większości uczestników ankiety stroniących od tej formy zakupów, jest obawa o bezpieczeństwo w Internecie. Aż 90% wymienia strach przed złodziejami internetowymi jako główny powód, dla którego nie decyduje się na zakupy w Internecie. Podobnie jak w przypadku płacenia za e-zakupy niedoinformowanie staje się źródłem obaw, a w konsekwencji rezygnacji z próby kupowania w sieci. Również strach, ale tym razem przed współmałżonkiem, powoduje, że 8% badanych powstrzymuje się przed zakupami w Internecie. Dla 2% respondentów, przeszkodą jest spodziewana, negatywna reakcją szefa. To ważne, ponieważ aż 64% badanych decyduje się na zakupy w Internecie między godziną 12:00 i 20:00, czyli najczęściej w pracy, a 33% w godzinach wieczornych, po powrocie do domu. Nic więc dziwnego, że dla 8% najważniejsza jest gwarancja anonimowości.

8 str. 8 Budujący jest fakt, że spośród osób, które jeszcze nie zdecydowały się na dokonanie swoich pierwszych zakupów w Internecie, niemal połowa (46%) zadeklarowała chęć uzyskania dokładniejszych informacji na ten temat, a 37% bardzo chce ich spróbować, jednak nie wie jak się za to zabrać. Jedynie 17% wykazuje zupełny brak zainteresowania tematem zakupów on-line. Podstawowym problemem, na drodze do jeszcze większej popularności kupowania w Internecie wśród Polaków, nie jest więc nieuzasadniona niechęć, ale brak dostatecznych gwarancji bezpieczeństwa transakcji oraz odpowiednich informacji. Aż 80% osób nie kupujących dotychczas w Internecie deklaruje, że musi mieć pewność, iż zakupy w sieci będą przed wszystkim bezpieczne. Dla 14% wystarczającą zachętą byłaby po prostu większa ilość informacji na temat kupowania on-line.

9 str. 9 Dlatego też ważne dla całej branży e-commerce są inicjatywy poszerzające wiedzę internautów z zakresu bezpieczeństwa transakcji dokonywanych w Internecie, takie jak serwis, gdzie wyjaśniane są wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące kupowania w sieci. Nie tylko niezdecydowani znajdą na interesujące informacje. Serwis jest bardzo pomocny dla wszystkich, którzy chcą jeszcze wygodniej, korzystniej i bezpieczniej kupować w Internecie, ponieważ jest podzielony na trzy sekcje przeznaczone dla początkujących, średniozaawansowanych i doświadczonych osób kupujących w sieci. W skład serwisu wchodzi między innymi forum, na którym użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, oceniają internetowe sklepy, polecają ciekawe dla sieciowych konsumentów inicjatywy czy informują o atrakcyjnych promocjach. Strona jest również doskonałym źródłem informacji na temat najnowszych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo zakupów on-line (np. znajdziemy na niej poradnik bezpiecznego kupowania w sieci). Pomaga także trzymać rękę na pulsie nowinek technologicznych, umożliwiających dokonywanie różnych form płatności za pośrednictwem Internetu. Każdego zainteresują również na pewno stale uaktualniane informacje o promocjach i konkursach dla kupujących. Serwis jest więc doskonałym miejscem zbierającym informacje o tym, co w świecie internetowych zakupów najciekawsze i o tym, co najbardziej się opłaca kupować.

10 AUTORZY RAPORTU: Obszar Direct Banking Michał Szymoniak Robert Krotoski Bank Zachodni WBK S.A. z siedzibą we Wrocławiu ul. Rynek 9/11, Wrocław zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia - Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Rejestrowy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS NIP: Wysokość kapitału zakładowego: zł Wysokość kapitału wpłaconego: zł. OPRACOWANIE: Wide Open Sp. z o.o. ul. Gen. T. Kutrzeby 16G/129, Poznań Opracowanie niniejsze jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (przedruk, kopiowanie) jest dozwolone wyłącznie z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji tj. Raportu Pierwszego Narodowego Testu Kupowania on-line przeprowadzonego przez Bank Zachdni WBK w listopadzie 2008 r.

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA RAPORT mgenerator.pl 2014 HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA AUTOR mgenerator.pl.. BADANIA praktycy.com PARTNER STRATEGICZNY Piotr Krawiec Prezes

Bardziej szczegółowo

E-commerce w Polsce 2014 Gemius dla e-commerce Polska

E-commerce w Polsce 2014 Gemius dla e-commerce Polska E-commerce w Polsce Gemius dla e-commerce Polska E-commerce w Polsce. Gemius dla e-commerce Polska Wstęp Szanowni Państwo, Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce raport E-Commerce w Polsce. Gemius

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z internetu w Polsce 3 Handel internetowy w Polsce. 4. Profil polskiego e-konsumenta. 8 Częstotliwość zakupów w sieci.

Korzystanie z internetu w Polsce 3 Handel internetowy w Polsce. 4. Profil polskiego e-konsumenta. 8 Częstotliwość zakupów w sieci. Raport e-konsumenci Spis treści Wstęp. 2 Część I.. 3 Rynek e-commerce w Polsce Korzystanie z internetu w Polsce 3 Handel internetowy w Polsce. 4 Część II.. 8 E-konsumenci Profil polskiego e-konsumenta.

Bardziej szczegółowo

E-handel w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Partnerzy. Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Warszawa, październik 2014

E-handel w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Partnerzy. Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Warszawa, październik 2014 RAPORT Partnerzy Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Warszawa, październik 2014 Przygotowanie badania: Grupa Robocza E-commerce w IAB Polska oraz Ministerstwo Gospodarki Realizacja badania:

Bardziej szczegółowo

Problemy rozwoju handlu elektronicznego w Polsce

Problemy rozwoju handlu elektronicznego w Polsce zeszyty naukowe uniwersytetu szczecińskiego NR 733 studia informatica nr 30 2012 Dominik Chełstowski * Agnieszka Szewczyk * Uniwersytet Szczeciński 1 Problemy rozwoju handlu elektronicznego w Polsce Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

e-commerce w Polsce 2012 w oczach internautów

e-commerce w Polsce 2012 w oczach internautów e-commerce w Polsce 2012 w oczach internautów dla 1 Szanowni Państwo, oddajemy w Państwa ręce najbardziej kompleksową analizę rynku e-commerce w Polsce. Raport przygotowany przez Gemiusa dla e-commerce

Bardziej szczegółowo

Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci

Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci 15 28 sierpnia 2014 r. 25 E-COMMERCE fot: fotolia Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci Płatności są nudne, po prostu mają się dziać. Ale pieniądze są ekscytujące i ciekawe większość z nas

Bardziej szczegółowo

WAKACJE PRZEZ INTERNET

WAKACJE PRZEZ INTERNET STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WAKACJE PRZEZ INTERNET www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-commerce Polska

E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-commerce Polska E-commerce w Polsce 0 Gemius dla e-commerce Polska Patronat Szanowni Państwo, Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu kolejną edycję raportu E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-commerce Polska, przygotowanego

Bardziej szczegółowo

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego?

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? 22 E- COMMERCE W POLSCE Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? E-commerce to handel internetowy wykorzystujący do swego funkcjonowania środki i urządzenia elektroniczne. Według

Bardziej szczegółowo

RAPORT POKONKURSOWY BEZPIECZNY ESKLEP 2013. Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań, 2013r.

RAPORT POKONKURSOWY BEZPIECZNY ESKLEP 2013. Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań, 2013r. RAPORT POKONKURSOWY BEZPIECZNY ESKLEP 2013 Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań, 2013r. SPIS TREŚCI 5 7 13 25 29 41 45 51 57 61 65 71 75 81 87 WPROWADZENIE GDZIE UKRYWA SIĘ E-HANDEL BEZPIECZNY ESKLEP

Bardziej szczegółowo

mshopper 2015 Mobile Institute POLACY NA ZAKUPACH MOBILNYCH luty 2015

mshopper 2015 Mobile Institute POLACY NA ZAKUPACH MOBILNYCH luty 2015 mshopper 2015 POLACY NA ZAKUPACH MOBILNYCH luty 2015 jak kupują mobilni Polacy? kim jest mobilny konsument? czy mobile połączy online i offline? 1 mshopper / 2015 na wstępie Przełom 2014 i 2015. Polacy

Bardziej szczegółowo

Pieniądz wirtualny i determinanty jego rozwoju w sferze ekonomii, finansów i prawa

Pieniądz wirtualny i determinanty jego rozwoju w sferze ekonomii, finansów i prawa Pieniądz wirtualny i determinanty jego rozwoju w sferze ekonomii, finansów i prawa Pieniądz wirtualny i determinanty jego rozwoju w sferze ekonomii, finansów i prawa Wnioski z badań empirycznych Redakcja

Bardziej szczegółowo

PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK. PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK

PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK. PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK Szanowni Państwo Zwracamy się do Was z zaproszeniem do wspólnego tworzenia i rozwijania polskiej branży e-commerce. Wierzymy, że mając podobne potrzeby w zakresie aktywności takich jak regulacje prawne,

Bardziej szczegółowo

Badanie konsumenckie

Badanie konsumenckie Badanie konsumenckie Raport z badania Patroni medialni: Patroni merytoryczni: Spis treści Główne wnioski z badania: 9 Wprowadzenie 12 1 Ogólne informacje o wykorzystaniu SMS-ów 13 w codziennym życiu Polaków

Bardziej szczegółowo

Jak zrozumieć osoby niekorzystające z Internetu. Centralne miejsce Internetu. Zmienne psychologiczne. Regulacja i kontrola. Wykorzystanie.

Jak zrozumieć osoby niekorzystające z Internetu. Centralne miejsce Internetu. Zmienne psychologiczne. Regulacja i kontrola. Wykorzystanie. Adaptacja Jak zrozumieć osoby niekorzystające z Centralne miejsce Wykorzystanie Kultura Regulacja i kontrola Zmienne psychologiczne World Internet Project Poland 0 Spis treści Metodologia.... 0 Podsumowanie...

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

rynek płatności mobilnych i elektronicznych

rynek płatności mobilnych i elektronicznych 24 rynek płatności mobilnych i elektronicznych Realne pieniądze w wirtualnym świecie, czyli przechowywanie środków w e-portfelu Cyfrowa gotówka to innowacyjne rozwiązanie, które będzie umożliwiało natychmiastowe

Bardziej szczegółowo

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe ekomercyjnie.pl nr 16 Dzień Darmowej Dostawy LICZBY Promocja ANALIZY 4 Darmowa dostawa czyni cuda Krzysztof Bartnik 9 Statystyki oglądalności strony

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 MARKETING MOBILNY www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

(wybrane zagadnienia)

(wybrane zagadnienia) Raport z badania ankietowego konsumentów, przeprowadzonego w oddziałach Federacji Konsumentów na przełomie października i listopada 2014 roku, dotyczącego zachowań konsumentów na rynku mediów i nowych

Bardziej szczegółowo

Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku

Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku Czerwiec 2014 r. Raport na temat usługi cash back na polskim rynku Magdalena Rabong Departament Systemu Płatniczego Warszawa, 2014 r.

Bardziej szczegółowo

Rola mobilnych finansów w życiu Polaków. Raport przygotowany przez TNS Polska i jestem.mobi na zlecenie Getin Banku

Rola mobilnych finansów w życiu Polaków. Raport przygotowany przez TNS Polska i jestem.mobi na zlecenie Getin Banku Rola mobilnych finansów w życiu Polaków Raport przygotowany przez TNS Polska i jestem.mobi na zlecenie Getin Banku Słowem wstępu Ostatnio dużo mówi się o tym, że korzystanie z bankowości mobilnej staje

Bardziej szczegółowo

PORÓWNANIE WYKORZYSTANIA SKLEPÓW INTERNETOWYCH Z APLIKACJAMI MOBILNYMI W POLSCE Z PUNKTU WIDZENIA KLIENTA INDYWIDUALNEGO

PORÓWNANIE WYKORZYSTANIA SKLEPÓW INTERNETOWYCH Z APLIKACJAMI MOBILNYMI W POLSCE Z PUNKTU WIDZENIA KLIENTA INDYWIDUALNEGO PORÓWNANIE WYKORZYSTANIA SKLEPÓW INTERNETOWYCH Z APLIKACJAMI MOBILNYMI W POLSCE Z PUNKTU WIDZENIA KLIENTA INDYWIDUALNEGO Witold CHMIELARZ Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest analiza porównawcza

Bardziej szczegółowo

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce?

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? 2015-03-05 RAPORT E-commerce: Jak sprostać wyzwaniom dynamicznego Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? Od kilkunastu lat obserwujemy dynamiczny rozwój handlu elektronicznego

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowy Dzień Konsumenta

Międzynarodowy Dzień Konsumenta Międzynarodowy Dzień Konsumenta Dodatek specjalny Jak klienci oceniają firmy? Raport Programu Jakość Obsługi Już po raz 11. obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Konsumenta, choć święto to, które swoje

Bardziej szczegółowo

B2. E-biznes. B2.1. Rynek B2B

B2. E-biznes. B2.1. Rynek B2B B2. E-biznes B2.1. Rynek B2B W niniejszym rozdziale przedstawiono analizę wyników badań rynku B2B w Polsce przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Instytut Logistyki i Magazynowania. Główny

Bardziej szczegółowo

LOGISTYKA E-HANDLU W POLSCE

LOGISTYKA E-HANDLU W POLSCE LOGISTYKA E-HANDLU W POLSCE Opracowanie dr Arkadiusz Kawa* Poznań 2014 * Pracownik Katedry Logistyki i Transportu w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu Spis treści 1. Wprowadzenie... 3 2. e-handel w

Bardziej szczegółowo

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH. Krzysztof Dobosz. Handel elektroniczny. skrypt dla uczestników kursu

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH. Krzysztof Dobosz. Handel elektroniczny. skrypt dla uczestników kursu POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH Krzysztof Dobosz Handel elektroniczny skrypt dla uczestników kursu Notka biograficzna Dr inż. Krzysztof Dobosz pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale

Bardziej szczegółowo

E-commerce. w Polsce 2009

E-commerce. w Polsce 2009 E-commerce w Polsce 2009 Raport przygotowany przez Praktycy.com Czerwiec 2009 Spis treści Wstęp 3 1. Charakterystyka sklepów 5 1.1 Charakterystyka polskiego rynku e-commerce na tle innych rynków 5 1.2

Bardziej szczegółowo